Инвестициялық портфельді басқарушы алған зейнетақы активтерінің номиналдық кірістілігі мен зейнетақы активтері кірістілігінің ең аз мәні арасындағы теріс айырманы есептеу қағидаларын, сондай-ақ Инвестициялық портфельді басқарушының теріс айырманы меншікті капиталы есебінен өтеу қағидалары мен мерзімдерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2021 жылғы 15 ақпандағы № 30 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 16 ақпанда № 22216 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2023 жылғы 7 маусымдағы № 43 қаулымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 07.06.2023 № 43 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 7) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Мына:
1) осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес Инвестициялық портфельді басқарушы алған зейнетақы активтерінің номиналдық кірістілігі мен зейнетақы активтері кірістілігінің ең аз мәні арасындағы теріс айырманы есептеу қағидалары;
2) осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес Инвестициялық портфельді басқарушының теріс айырманы меншікті капиталы есебінен өтеу қағидалары мен мерзімдері бекітілсін.
2. Қаржы ұйымдарының әдіснамасы және пруденциялық реттеу департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің Төрағасы
М. Абылкасымова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту
Агенттігінің Басқармасының
2021 жылғы 15 ақпандағы
№ 30 Қаулыға
1-қосымша
Инвестициялық портфельді басқарушы алған зейнетақы активтерінің номиналдық кірістілігі мен зейнетақы активтері кірістілігінің ең аз мәні арасындағы теріс айырманы есептеу қағидалары

Об утверждении Правил расчета отрицательной разницы между номинальной доходностью пенсионных активов, полученной управляющим инвестиционным портфелем, и минимальным значением доходности пенсионных активов, а также Правил и сроков возмещения отрицательной разницы управляющим инвестиционным портфелем за счет собственного капитала
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 15 февраля 2021 года № 30. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 февраля 2021 года № 22216. Утратило силу постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 7 июня 2023 года № 43.
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 07.06.2023 № 43 (вводится в действие с 01.07.2023).
В соответствии с подпунктом 7) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 21 июня 2013 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить:
1) Правила расчета отрицательной разницы между номинальной доходностью пенсионных активов, полученной управляющим инвестиционным портфелем, и минимальным значением доходности пенсионных активов согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
2) Правила и сроки возмещения отрицательной разницы управляющим инвестиционным портфелем за счет собственного капитала согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
2. Департаменту методологии и пруденциального регулирования финансовых организаций в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Агентства Республики Казахстан
по регулированию и развитию финансового рынка
М. Абылкасымова
"СОГЛАСОВАНО"
Национальный Банк
Республики Казахстан
Приложение 1 к постановлению
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 15 февраля 2021 года № 30
Правила расчета отрицательной разницы между номинальной доходностью пенсионных активов, полученной управляющим инвестиционным портфелем, и минимальным значением доходности пенсионных активов

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Инвестициялық портфельді басқарушы алған зейнетақы активтерінің номиналдық кірістілігі мен зейнетақы активтері кірістілігінің ең аз мәні арасындағы теріс айырманы есептеу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заң) 8-бабының 7) тармақшасына сәйкес әзірленген және инвестициялық портфельді басқарушы (бұдан әрі - Басқарушы) алған зейнетақы активтерінің номиналдық кірістілігі мен зейнетақы активтері кірістілігінің ең аз мәні арасындағы теріс айырманы есептеу тәртібін бекітеді.
2. Қағидалардың мақсаттары үшін "таза" зейнетақы активтері деп зейнетақы активтеріне жататын міндеттемелерді (зейнетақы төлемдері, аударымдар бойынша міндеттемелерді және ұқсас міндеттемелерді) шегергенде бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының немесе ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтері түсініледі.
2-тарау. Басқарушы алған зейнетақы активтерінің номиналдық кірістілігі мен зейнетақы активтері кірістілігінің ең аз мәні арасындағы теріс айырманы есептеу тәртібі
3. Басқарушы алған зейнетақы активтерінің номиналдық кірістілігі мен зейнетақы активтері кірістілігінің ең аз мәні арасындағы теріс айырманы Басқарушы мынадай формула бойынша ай сайын есептейді:
S = (Сmin - Сt) * Yei, мұндағы: Сmin > Сt, мұндағы:
S - Басқарушы алған зейнетақы активтерінің номиналдық кірістілігі мен зейнетақы активтері кірістілігінің ең аз мәні арасындағы теріс айырманы өтеу жөніндегі Басқарушы міндеттемелерінің сомасы;
Cmin - зейнетақы активтерінің номиналдық кірістілігі коэффициентінің ең аз мәнін орындау үшін зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің есептеу күнгі қажетті орташа құны;
Ct - Басқарушының сенімгерлік басқаруында болған зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің есептеу күнгі орташа құны;
Yei - Басқарушының сенімгерлік басқаруында болған зейнетақы активтерінің шартты бірліктерінің есептеу күнгі жалпы саны.
4. Cmin мәні мына формула бойынша есептеледі:
Сmin = (Кср * 70% + 100) / 100 * Со, мұндағы:
Кср - "таза" зейнетақы активтерінің ағымдағы құны бойынша номиналдық кірістіліктің орташа алынған коэффициентінің Қағидалардың 11-тармағына сәйкес есептелген, есептеу күні қалыптасқан мәні;
Со - Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 35-1-бабы 4-тармағының және 39-бабының 1-тармағы 4-2) тармақшасының талаптары ескеріле отырып, есептеу күнінің алдындағы он екі ай (зейнетақы активтерін он екі ай және одан көп, бірақ жиырма төрт айдан аз басқарған жағдайда), жиырма төрт ай (зейнетақы активтерін жиырма төрт ай және одан көп, бірақ отыз алты айдан аз басқарған жағдайда), отыз алты ай (зейнетақы активтерін отыз алты ай және одан көп басқарған жағдайда) бұрын Басқарушыда болған зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің Қағидалардың 6-тармағына сәйкес есептелген орташа құны.

Глава 1. Общие положения
1. Правила расчета отрицательной разницы между номинальной доходностью пенсионных активов, полученной управляющим инвестиционным портфелем, и минимальным значением доходности пенсионных активов (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 7) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 21 июня 2013 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" (далее - Закон о пенсионном обеспечении) и утверждают порядок расчета отрицательной разницы между номинальной доходностью пенсионных активов, полученной управляющим инвестиционным портфелем (далее - Управляющий), и минимальным значением доходности пенсионных активов.
2. Для целей Правил под "чистыми" пенсионными активами понимаются пенсионные активы единого накопительного пенсионного фонда или добровольного накопительного пенсионного фонда за вычетом обязательств, относящихся к пенсионным активам (обязательств по пенсионным выплатам, переводам и аналогичных обязательств).
Глава 2. Порядок расчета отрицательной разницы между номинальной доходностью пенсионных активов, полученной Управляющим, и минимальным значением доходности пенсионных активов
3. Управляющий ежемесячно рассчитывает отрицательную разницу между номинальной доходностью пенсионных активов, полученной Управляющим, и минимальным значением доходности пенсионных активов по формуле:
S = (Сmin - Сt) * Yei, где: Сmin > Сt, где:
S - сумма обязательств Управляющего по возмещению отрицательной разницы между номинальной доходностью пенсионных активов, полученной Управляющим, и минимальным значением доходности пенсионных активов;
Cmin - необходимая средняя стоимость одной условной единицы пенсионных активов для выполнения минимального значения коэффициента номинальной доходности пенсионных активов на расчетную дату;
Ct - средняя стоимость одной условной единицы пенсионных активов, которые находились в доверительном управлении Управляющего на расчетную дату;
Yei - общее количество условных единиц пенсионных активов, которые находились в доверительном управлении Управляющего на расчетную дату.
4. Значение Сmin рассчитывается по формуле:
Сmin = (Кср * 70% + 100) / 100 * Со, где:
Кср - значение средневзвешенного коэффициента номинальной доходности по текущей стоимости "чистых" пенсионных активов, рассчитанное в соответствии с пунктом 11 Правил, сложившееся на расчетную дату;
Со - средняя стоимость одной условной единицы пенсионных активов, которые находились у Управляющего двенадцать месяцев (в случае доверительного управления пенсионными активами двенадцать месяцев и более, но менее двадцати четырех месяцев), двадцать четыре месяца (в случае доверительного управления пенсионными активами двадцать четыре месяца и более, но менее тридцати шести месяцев), тридцать шесть месяцев (в случае доверительного управления пенсионными активами тридцать шесть и более месяцев) назад, предшествующих расчетной дате, с учетом требований пункта 4 статьи 35-1 и подпункта 4-2) пункта 1 статьи 39 Закона о пенсионном обеспечении, рассчитанная в соответствии с пунктом 6 Правил.

5. Басқарушының сенімгерлік басқаруындағы зейнетақы активтерінің номиналдық кірістілігі әр айдың соңғы күнтізбелік күнінің соңындағы жағдай бойынша мынадай формула бойынша есептелетін К2 номиналдық кірістілік коэффициентімен сипатталады:
Сt
К2 (12, 24, 36) = (---------- -1) х 100, мұндағы:
Со
Ct - Басқарушының сенімгерлік басқаруында есепті күнтізбелік айда болған зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің Қағидалардың 6-тармағына сәйкес есептелген орташа құны;
Со - Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 35-1-бабы 4-тармағының және 39-бабының 1-тармағы 4-2) тармақшасының талаптары ескеріле отырып, он екі, жиырма төрт және отыз алты ай бұрын Басқарушының сенімгерлік басқаруында болған зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің Қағидалардың 6-тармағына сәйкес есептелген орташа құны.
6. Басқарушының сенімгерлік басқаруында болған зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің орташа құны осы Басқарушыда сенімгерлік басқаруда болған зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігі құнының аптаның бірінші жұмыс күнінің соңындағы және айдың соңғы күнтізбелік күнінің соңындағы жағдай бойынша Қағидалардың 7-тармағына сәйкес есептелген орташа арифметикалық мәні ретінде есептеледі.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.01.2023 № 2 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7. Басқарушының сенімгерлік басқаруында болған зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің құнын Басқарушы апта сайын аптаның бірінші жұмыс күнінің соңындағы жағдай бойынша және айдың соңғы күнтізбелік күнінің соңындағы жағдай бойынша мынадай формула бойынша есептейді:
ПАi
Ci = --------------, мұндағы:
УEi
Ci - зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің аптаның бірінші жұмыс күнінің соңындағы және айдың соңғы күнтізбелік күнінің соңындағы жағдай бойынша құны;
ПАi - күн сайынғы ағымдағы құны Қағидалардың 8-тармағына сәйкес есептелетін "таза" зейнетақы активтерінің есептеу күнгі ағымдағы құны;
УEi - күн сайынғы саны Қағидалардың 9-тармағына сәйкес есептелетін зейнетақы активтерінің шартты бірліктерінің есептеу күнгі жалпы саны.
8. "Таза" зейнетақы активтерінің ағымдағы құны мынадай формула бойынша күн сайын есептеледі:
ЗАі = ЗА (і-1) + Ti - Еi + ИКі - Ксі, мұндағы:
ЗА (i-1) – "таза" зейнетақы активтерінің алдыңғы күнтізбелік күннің соңындағы ағымдағы құны;
Ti – басқа Басқарушыдан және (немесе) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен сенімгерлік басқаруға алынған зейнетақы активтерінің осы күнтізбелік күндегі аударымдары;
Еi – басқа Басқарушыға және (немесе) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне сенімгерлік басқаруға осы күнтізбелік күндегі аударымдар;
ИКі – аптаның бірінші жұмыс күнінің соңындағы және айдың соңғы күнтізбелік күнінің соңындағы жағдай бойынша бөлінбеген пайданың (өтелмеген залалдың) жинақталған сомасы, ол есептелген инвестициялық кіріс сомасын, Басқарушының есептелген комиссиялық сыйақы сомасын қамтиды және аптаның бірінші жұмыс күнінің соңындағы және айдың соңғы күнтізбелік күнінің соңындағы жағдай бойынша "таза" зейнетақы активтерінің ағымдағы құнын есептеу үшін қабылданады;
S – Басқарушы алған зейнетақы активтерінің номиналдық кірістілігі мен зейнетақы активтері кірістілігінің ең төменгі мәні арасындағы теріс айырманы өтеу сомасы;
Ксі – бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры мен Басқарушының осы күнтізбелік күнде есептелген комиссиялық сыйақысы.

5. Номинальная доходность пенсионных активов, находящихся в доверительном управлении Управляющего, характеризуется коэффициентом номинальной доходности К2, рассчитываемым на конец последнего календарного дня каждого месяца по формуле:
Сt
К2 (12, 24, 36) = (---------- -1) х 100, где:
Со
Ct - средняя стоимость одной условной единицы пенсионных активов, которые находились в доверительном управлении Управляющего в отчетном календарном месяце, рассчитанная в соответствии с пунктом 6 Правил;
Cо - средняя стоимость одной условной единицы пенсионных активов, которые находились в доверительном управлении Управляющего двенадцать, двадцать четыре и тридцать шесть месяцев назад, с учетом требований пункта 4 статьи 35-1 и подпункта 4-2) пункта 1 статьи 39 Закона о пенсионном обеспечении, рассчитанная в соответствии с пунктом 6 Правил.
6. Средняя стоимость одной условной единицы пенсионных активов, которые находились в доверительном управлении Управляющего, рассчитывается как среднее арифметическое значение стоимости одной условной единицы пенсионных активов, которые находились у этого Управляющего в доверительном управлении на конец первого рабочего дня недели и на конец последнего календарного дня месяца, рассчитанной в соответствии с пунктом 7 Правил.
Сноска. Пункт 6 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.01.2023 № 2 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Стоимость одной условной единицы пенсионных активов, которые находились в доверительном управлении Управляющего, рассчитывается Управляющим еженедельно по состоянию на конец первого рабочего дня недели и на конец последнего календарного дня месяца по формуле:
ПАi
Ci = --------------, где:
УEi
Ci - стоимость одной условной единицы пенсионных активов по состоянию на конец первого рабочего дня недели и на конец последнего календарного дня месяца;
ПАi - текущая стоимость "чистых" пенсионных активов на расчетную дату, ежедневная текущая стоимость которых рассчитывается в соответствии с пунктом 8 Правил;
УEi - общее количество условных единиц пенсионных активов на расчетную дату, ежедневное количество которых рассчитывается в соответствии с пунктом 9 Правил.
8. Текущая стоимость "чистых" пенсионных активов рассчитывается ежедневно по формуле:
ПАі = ПА (і-1) + Ti - Hi + ИДі + S - Кві,
где:
ПА (i-1) - текущая стоимость "чистых" пенсионных активов на конец предыдущего календарного дня;
Ti - переводы пенсионных активов, полученные в доверительное управление от другого Управляющего и (или) Национального Банка Республики Казахстан, за данный календарный день;
Hi - переводы в доверительное управление другому Управляющему и (или) Национальному Банку Республики Казахстан за данный календарный день;
ИДі - накопленная сумма нераспределенной прибыли (непокрытого убытка) по состоянию на конец первого рабочего дня недели и на конец последнего календарного дня месяца, которая включает сумму начисленного инвестиционного дохода, сумму начисленного комиссионного вознаграждения Управляющего и принимается для расчета текущей стоимости "чистых" пенсионных активов, по состоянию на конец первого рабочего дня недели и на конец последнего календарного дня месяца;
S - сумма возмещения отрицательной разницы между номинальной доходностью пенсионных активов, полученной Управляющим, и минимальным значением доходности пенсионных активов;
Кві - комиссионные вознаграждения единого накопительного пенсионного фонда и Управляющего, начисленные за данный календарный день.

Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.01.2023 № 2 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
9. Әрбір күнтізбелік күннің соңындағы жағдай бойынша зейнетақы активтерінің шартты бірліктерінің жалпы саны мынадай формула бойынша есептеледі:
Ti - Hi
УЕi = УЕ (i -1) + ----------------, мұндағы:
C(i-1)
УЕ(i-1) - алдыңғы күнтізбелік күннің соңындағы жағдай бойынша зейнетақы активтерінің шартты бірліктерінің жалпы саны;
С(i-1) - алдыңғы есептеу күнгі жағдай бойынша зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің құны.
10. Зейнетақы активтері Басқарушыға сенімгерлік басқаруға алғаш түскен кезде С(і-1) берілетін зейнетақы активтерінің шартты бірлігінің соңғы есептік құнына тең.
11. Номиналдық кірістіліктің орташа алынған коэффициенті Басқарушыларда сенімгерлік басқаруда он екі, жиырма төрт, отыз алты және одан да көп ай болған "таза" зейнетақы активтерінің ағымдағы құны бойынша барлық Басқарушылар бойынша сол бір кезеңдегі К2 номиналдық кірістілік коэффициенттерінің орташа алынған шамасы ретінде есептеледі.
12. Зейнетақы активтері кірістілігінің ең аз мәні тиісті кезеңде Қағидалардың 11-тармағына сәйкес есептелген номиналдық кірістіліктің орташа алынған коэффициенті мәнінің жетпіс пайызын құрайды.
13. Барлық Басқарушылар бойынша К2 номиналдық кірістілік коэффициенттерінің, номиналдық кірістіліктің соңғы өткен толық он екі, жиырма төрт және отыз алты айдағы және зейнетақы активтері кірістілігінің ең аз мәнінің орташа алынған коэффициентінің мәндері ай сайын Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсында жарияланады.
Инвестициялық портфельді
басқарушы алған зейнетақы
активтерінің номиналдық
кірістілігі мен зейнетақы
активтері кірістілігінің
ең аз мәні арасындағы теріс
айырманы есептеу қағидаларына
қосымша
Кесте
Сенімгерлік басқарудағы зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігі құнының есебі
Есептеу күні
Басқа Басқарушыдан және (немесе) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен сенімгерлік басқаруға алынған зейнетақы активтерінің есептеу кезеңіндегі аударымдары
Басқа Басқарушыға және (немесе) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне сенімгерлік басқаруға есептеу кезеңіндегі аударымдар
"Таза" зейнетақы активтерінің есептеу күнгі ағымдағы құны
Шартты бірліктердің есептеу күнгі саны
1
2
3
4
5
кестенің жалғасы:
Зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің есептеу күнгі құны
Зейнетақы активтерінен есептеу кезеңіндегі комиссиялық сыйақы
Инвестициялық кірістен есептеу кезеңіндегі комиссиялық
сыйақы
Зейнетақы активтері бойынша есептеу кезеңінде есептелген инвестициялық
кіріс
6
7
8
9
Қаулыға
2-қосымша
Инвестициялық портфельді басқарушының теріс айырманы меншікті капиталы есебінен өтеу қағидалары мен мерзімдері

Сноска. Пункт 8 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.01.2023 № 2 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Общее количество условных единиц пенсионных активов на конец каждого календарного дня рассчитывается по формуле:
Ti - Hi
УЕi = УЕ (i -1) + ------------------------, где:
C(i-1)
УЕ(i-1) - общее количество условных единиц пенсионных активов на конец предыдущего календарного дня;
С(i-1) - стоимость одной условной единицы пенсионных активов на предшествующую расчетную дату.
10. При первоначальном поступлении пенсионных активов в доверительное управление Управляющему С(і-1) равна последней расчетной стоимости условной единицы передаваемых пенсионных активов.
11. Средневзвешенный коэффициент номинальной доходности рассчитывается по текущей стоимости "чистых" пенсионных активов, которые находились в доверительном управлении у Управляющих двенадцать, двадцать четыре, тридцать шесть и более месяцев, как средневзвешенная величина коэффициентов номинальной доходности К2 за один и тот же период по всем Управляющим.
12. Минимальное значение доходности пенсионных активов составляет семьдесят процентов от значения средневзвешенного коэффициента номинальной доходности, рассчитанного в соответствии с пунктом 11 Правил, за соответствующий период.
13. Значения коэффициентов номинальной доходности К2 по всем Управляющим, средневзвешенного коэффициента номинальной доходности за последние истекшие полные двенадцать, двадцать четыре и тридцать шесть месяцев и минимальное значение доходности пенсионных активов ежемесячно публикуются на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан.
Приложение к Правилам
расчета отрицательной разницы
между номинальной доходностью
пенсионных активов, полученной управляющим
инвестиционным портфелем, и
минимальным значением доходности
пенсионных активов
Таблица
Расчет стоимости одной условной единицы пенсионных активов, находящихся в доверительном управлении
Расчетная дата
Переводы пенсионных активов, полученных в доверительное управление от другого Управляющего и (или) Национального Банка Республики Казахстан за расчетный период
Переводы в доверительное управление другому Управляющему и (или) Национальному Банку Республики Казахстан
за расчетный период
Текущая стоимость "чистых" пенсионных активов на расчетную дату
Количество условных единиц на расчетную дату
1
2
3
4
5
продолжение таблицы:
Стоимость одной условной единицы пенсионных активов на расчетную дату
Комиссионное вознаграждение от пенсионных активов за расчетный период
Комиссионное вознаграждение от инвестиционного дохода за расчетный период
Инвестиционный доход по пенсионным активам, начисленный за расчетный период
6
7
8
9
Приложение 2 к
постановлению
Правила и сроки возмещения отрицательной разницы управляющим инвестиционным портфелем за счет собственного капитала

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Инвестициялық портфельді басқарушының теріс айырманы меншікті капиталы есебінен өтеу қағидалары мен мерзімдері (бұдан әрі - Қағидалар) "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заң) 8-бабының 7) тармақшасына сәйкес әзірленген және инвестициялық портфельді басқарушының (бұдан әрі - Басқарушы) теріс айырманы меншікті капиталы есебінен өтеу тәртібі мен мерзімдерін бекітеді.
2. Қағидалардың мақсаттары үшін "таза" зейнетақы активтері деп зейнетақы активтеріне жататын міндеттемелерді (зейнетақы төлемдері, аударымдар бойынша міндеттемелерді және ұқсас міндеттемелерді) шегергенде бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының немесе ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтері түсініледі.
2-тарау. Басқарушы алған зейнетақы активтерінің номиналдық кірістілігі мен зейнетақы активтері кірістілігінің ең аз мәні арасындағы теріс айырманы Басқарушының меншікті капиталы есебінен өтеу тәртібі мен мерзімдері
3. Басқарушы алған зейнетақы активтерінің номиналдық кірістілігі мен зейнетақы активтері кірістілігінің ең аз мәні теріс ауытқыған кезде Басқарушыда болашақта теріс айырманы өтеуі жөнінде шартты міндеттемелер туындайды.
4. Болашақта теріс айырманы өтеу жөніндегі шартты міндеттемелерді толық көлемде өтеуі үшін Басқарушы резервті ай сайын есептейді.
5. Басқарушы ай сайын барлық Басқарушы бойынша К2 номиналдық кірістілік коэффициенттерінің мәндері, номиналдық кірістіліктің орташа алынған коэффициенті және зейнетақы активтері кірістілігінің ең төменгі мәні Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсында жарияланған күннен кейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей зейнетақы активтерінің номиналдық кірістілігі мен зейнетақы активтері кірістілігінің ең төменгі мәні арасында теріс ауытқу болған кезде резерв (бұдан әрі - резерв) сомасын мына формула бойынша есептейді:
Sr = (Қор - Сt) * Yei, мұндағы:
Sr – резерв сомасы;
Қор – номиналдық кіріс коэффициентінің ең аз мәнін орындау үшін зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің есептеу күнгі қажетті орташа құны;
Ct – Басқарушының сенімгерлік басқаруында болған зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің есептеу күнгі орташа құны;
Yei – Басқарушының сенімгерлік басқаруында болған зейнетақы активтерінің шартты бірліктерінің есептеу күнгі жалпы саны.
Қор мәні мына формула бойынша есептеледі:
Қор = (Кор * 70% + 100) / 100 * Қб, мұндағы:
Кор – зейнетақы активтері бойынша Қағидалардың 10-тармағына сәйкес есептелген, есептеу күні қалыптасқан номиналдық кірістіліктің орташа алынған коэффициентінің мәні;
Қб – Басқарушыда он екі, жиырма төрт және отыз алты ай бұрын болған зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің орташа құны.

Глава 1. Общие положения
1. Правила и сроки возмещения отрицательной разницы управляющим инвестиционным портфелем за счет собственного капитала (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 7) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 21 июня 2013 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" (далее - Закон о пенсионном обеспечении) и утверждают порядок и сроки возмещения отрицательной разницы управляющим инвестиционным портфелем (далее - Управляющий) за счет собственного капитала.
2. Для целей Правил под "чистыми" пенсионными активами понимаются пенсионные активы единого накопительного пенсионного фонда или добровольного накопительного пенсионного фонда за вычетом обязательств, относящихся к пенсионным активам (обязательств по пенсионным выплатам, переводам и аналогичных обязательств).
Глава 2. Порядок и сроки возмещения отрицательной разницы Управляющим за счет собственного капитала
3. При отрицательном отклонении номинальной доходности пенсионных активов, полученной Управляющим, и минимальным значением доходности пенсионных активов у Управляющего возникают условные обязательства по возмещению в будущем отрицательной разницы.
4. Управляющий ежемесячно рассчитывает резерв для покрытия в полном объеме в будущем условных обязательств по возмещению отрицательной разницы.
5. Управляющий ежемесячно не позднее 3 (трех) рабочих дней после дня опубликования на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан значений коэффициентов номинальной доходности К2 по всем Управляющим, средневзвешенного коэффициента номинальной доходности и минимального значения доходности пенсионных активов рассчитывает сумму резерва при отрицательном отклонении между номинальной доходностью пенсионных активов и минимальным значением доходности пенсионных активов (далее - резерв) по формуле:
Sr = (Сср - Сt) * Yei,
где:
Sr - сумма резерва;
Сср - необходимая средняя стоимость одной условной единицы пенсионных активов для выполнения минимального значения коэффициента номинального дохода на расчетную дату;
Ct - средняя стоимость одной условной единицы пенсионных активов, которые находились в доверительном управлении Управляющего на расчетную дату;
Yei - общее количество условных единиц пенсионных активов, которые находятся в доверительном управлении Управляющего на расчетную дату.
Значение Сср рассчитывается по формуле:
Сср = (Кср * 70% + 100) / 100 * Со,
где:
Кср - значение средневзвешенного коэффициента номинальной доходности по пенсионным активам, рассчитанное в соответствие с пунктом 10 Правил, сложившееся на расчетную дату;
Со - средняя стоимость одной условной единицы пенсионных активов, которые находились у Управляющего двенадцать, двадцать четыре и тридцать шесть месяцев назад.

Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.01.2023 № 2 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Резервті Басқарушы ай сайын әрбір есепті күнге есептейді және ағымдағы айда өткен ай үшін қалыптастырылады.
Бұрын қалыптастырылған резерв есептеу жүргізілген күнгі резервтен асқан жағдайда, резервті өтеу сомасына азайтуға жол беріледі.
7. Басқарушы алған зейнетақы активтерінің номиналдық кірістілігі мен зейнетақы активтері кірістілігінің ең аз мәні арасындағы теріс айырма нақты өтелген жағдайда, Басқарушының резервті бірмезгілде есептен шығаруына жол беріледі.
8. Басқарушы меншікті капиталының есебінен Басқарушы зейнетақы активтерін басқарушы жүзеге асырған толық күнтізбелік жылдан кейінгі жылдың 1 қаңтарында қалыптасқан, мына формула бойынша есептелген теріс айырма сомасын (бұдан әрі - өтеу сомасы) өтейді:
S = (Сmin - Сt) * Yei, мұндағы: Сmin > Сt, мұндағы:
S - өтеу сомасы;
Cmin - зейнетақы активтерінің номиналдық кірістілігі коэффициентінің ең аз мәнін орындау үшін зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің есептеу күнгі қажетті орташа құны;
Ct - Басқарушының сенімгерлік басқаруында болған зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің есептеу күнгі орташа құны;
Yei - Басқарушының сенімгерлік басқаруында болған зейнетақы активтерінің шартты бірліктерінің есептеу күнгі жалпы саны.
9. Cmin мәні мына формула бойынша есептеледі:
Сmin = (Кср * 70% + 100) / 100 * Со, мұндағы:
Кср - "таза" зейнетақы активтері бойынша Қағидалардың 10-тармағына сәйкес есептелген, есептеу күні қалыптасқан номиналдық кірістіліктің орташа алынған коэффициентінің мәні;
Со - Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 35-1-бабы 4-тармағының және 39-бабының 1-тармағы 4-2) тармақшасының талаптары ескеріле отырып, есептеу күнінің алдындағы он екі ай (зейнетақы активтерін он екі ай және одан көп, бірақ жиырма төрт айдан аз басқарған жағдайда), жиырма төрт ай (зейнетақы активтерін жиырма төрт ай және одан көп, бірақ отыз алты айдан аз басқарған жағдайда), отыз алты ай (зейнетақы активтерін отыз алты ай және одан көп басқарған жағдайда) бұрын Басқарушыда болған зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің орташа құны.
10. Номиналдық кірістіліктің орташа алынған коэффициенті Басқарушыларда сенімгерлік басқаруда он екі, жиырма төрт, отыз алты және одан да көп ай болған "таза" зейнетақы активтерінің ағымдағы құны бойынша барлық Басқарушылар бойынша сол бір кезеңдегі К2 номиналдық кірістілік коэффициенттерінің орташа алынған шамасы ретінде есептеледі.

Сноска. Пункт 5 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.01.2023 № 2 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Резерв рассчитывается Управляющим ежемесячно на каждую отчетную дату и формируется в текущем месяце за предыдущий месяц.
В случае превышения ранее сформированного резерва над резервом на дату проведения расчетов, допускается уменьшение резерва на сумму превышения.
7. В случае фактического возмещения отрицательной разницы между номинальной доходностью пенсионных активов, полученной Управляющим, и минимальным значением доходности пенсионных активов, допускается одновременное списание Управляющим резерва.
8. Управляющий за счет собственного капитала возмещает сумму отрицательной разницы, сложившуюся на 1 января года, следующего за полным календарным годом, в котором Управляющий осуществлял управление пенсионными активами (далее - сумма возмещения), рассчитанную по формуле:
S = (Сmin - Сt) * Yei, где: Сmin > Сt, где:
S - сумма возмещения;
Cmin - необходимая средняя стоимость одной условной единицы пенсионных активов для выполнения минимального значения коэффициента номинальной доходности пенсионных активов на расчетную дату;
Ct - средняя стоимость одной условной единицы пенсионных активов, которые находились в доверительном управлении Управляющего на расчетную дату;
Yei - общее количество условных единиц пенсионных активов, которые находились в доверительном управлении Управляющего на расчетную дату.
9. Значение Сmin рассчитывается по формуле:
Сmin = (Кср * 70% + 100) / 100 * Со, где:
Кср - значение средневзвешенного коэффициента номинальной доходности по "чистым" пенсионным активам, рассчитанное в соответствии с пунктом 10 Правил, сложившееся на расчетную дату;
Со - средняя стоимость одной условной единицы пенсионных активов, которые находились у Управляющего двенадцать месяцев (в случае доверительного управления пенсионными активами двенадцать месяцев и более, но менее двадцати четырех месяцев), двадцать четыре месяца (в случае доверительного управления пенсионными активами двадцать четыре месяца и более, но менее тридцати шести месяцев), тридцать шесть месяцев (в случае доверительного управления пенсионными активами тридцать шесть и более месяцев) назад, предшествующих расчетной дате, с учетом требований пункта 4 статьи 35-1 и подпункта 4-2) пункта 1 статьи 39 Закона о пенсионном обеспечении.
10. Средневзвешенный коэффициент номинальной доходности рассчитывается по текущей стоимости "чистых" пенсионных активов, которые находились в доверительном управлении у Управляющих двенадцать, двадцать четыре, тридцать шесть и более месяцев, как средневзвешенная величина коэффициентов номинальной доходности К2 за один и тот же период по всем Управляющим.

11. Басқарушы Қағидалардың 8-тармағына сәйкес есептелген теріс айырманы өтеу сомасын кейіннен есепті жылдың соңындағы жағдай бойынша зейнетақы жинақтары Басқарушының сенімгерлік басқаруында болған салымшылардың, жеке тұлғалардың жеке зейнетақы шоттарына есепке жатқызу үшін Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының (бұдан әрі – Қор) Басқарушының сенімгерлік басқаруындағы зейнетақы активтерін сақтауды және есепке алуды жүзеге асыратын кастодиан-банктегі (бұдан әрі – кастодиан-банк) шотына Басқарушының, кастодиан-банктің және Қордың уәкілетті өкілдері қол қойған салыстырып-тексеру актісі негізінде күнтізбелік он күн ішінде, бірақ есепті жылдан кейінгі жылдың 10 ақпанынан кешіктірмей толық көлемде есептейді.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.01.2023 № 2 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
12. Басқарушы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген өтеу сомасы есептелген күннен кейінгі бір жұмыс күні ішінде қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға осы соманың Қордың кастодиан банктегі шотына есептелгенін растайтын төлем құжатының көшірмесін жібереді.

11. Сумма возмещения отрицательной разницы, рассчитанная в соответствии с пунктом 8 Правил, зачисляется в полном объеме Управляющим на счет единого накопительного пенсионного фонда (далее - Фонд) в банке-кастодиане, осуществляющем хранение и учет пенсионных активов, находящихся в доверительном управлении Управляющего (далее - банк-кастодиан), в течение десяти календарных дней на основании акта сверки, подписанного уполномоченными представителями Управляющего, банка-кастодиана и Фонда, но не позднее 10 февраля года, следующего за отчетным годом, для последующего зачисления на индивидуальные пенсионные счета вкладчиков, физических лиц, пенсионные накопления которых находились в доверительном управлении Управляющего по состоянию на конец отчетного года.
Сноска. Пункт 11 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.01.2023 № 2 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Управляющий в течение одного рабочего дня, следующего за днем зачисления суммы возмещения, указанной в пункте 8 Правил, направляет в уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций копию платежного документа, подтверждающего зачисление данной суммы на счет Фонда в банке-кастодиане.