"Жеке күзет ұйымдарының күзетші лауазымындағы қызметкерлерінің арнайы киім үлгілерін және оны киіп жүру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 23 ақпандағы № 142 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2021 жылғы 25 ақпандағы № 101 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 1 наурызда № 22276 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жеке күзет ұйымдарының күзетші лауазымындағы қызметкерлерінің арнайы киім үлгілерін және оны киіп жүру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 23 ақпандағы № 142 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10566 тіркелген, 2016 жылғы 27 ақпанда "Казахстанская правда" газетінің № 39 (28165) санында жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жеке күзет ұйымдарының күзетші лауазымындағы қызметкерлерінің нысанды киім үлгілерін және оны киіп жүру қағидаларын бекіту туралы";
бұйрықтың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған:
1) Жеке күзет ұйымдарының күзетші лауазымындағы қызметкерлерінің нысанды киім үлгілері осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес;
2) Жеке күзет ұйымдарының күзетші лауазымындағы қызметкерлерінің нысанды киімді киіп жүру қағидалары осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген 1-қосымша "Жеке күзет ұйымдарының күзетші лауазымындағы қызметкерлерінің арнайы киім үлгілері" осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген 2-қосымша "Жеке күзет ұйымдарының күзетші лауазымындағы қызметкерлерінің арнайы киімді киіп жүру қағидалары" осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Күзет қызметін бақылау департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шараларды орындау туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.

О внесении изменений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 23 февраля 2015 года № 142 "Об утверждении образцов специальной одежды и Правил ее ношения работниками частных охранных организаций, занимающими должность охранника"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 25 февраля 2021 года № 101. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 марта 2021 года № 22276
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 23 февраля 2015 года № 142 "Об утверждении образцов специальной одежды и Правил ее ношения работниками частных охранных организаций, занимающими должность охранника" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10566, опубликован 27 февраля 2016 года № 39 (28165) в газете "Казахстанская правда" следующие изменения:
заголовок приказа изложить в следующей редакции:
"Об утверждении образцов форменной одежды и Правил ее ношения работниками частных охранных организаций, занимающими должность охранника";
пункт 1 приказа изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые:
1) Образцы форменной одежды работников частных охранных организаций, занимающих должность охранника, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила ношения форменной одежды работниками частных охранных организаций, занимающими должность охранника, согласно приложению 2 к настоящему приказу.";
приложение 1 "Образцы специальной одежды работников частных охранных организаций, занимающими должность охранника", утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 2 "Правила ношения специальной одежды работниками частных охранных организаций, занимающими должность охранника", утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
2. Департаменту по контролю за охранной деятельностью Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер Министрі
Е. Тургумбаев
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер Министрінің
2021 жылғы 25 ақпандағы
№ 101 бұйрығына
1 қосымша
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2015 жылғы 23 ақпандағы
№ 142 бұйрығымен
бекітілген
Жеке күзет ұйымдарының күзетші лауазымындағы қызметкерлерінің нысанды киім үлгілері
1-сурет. Қысқа жеңді жиде
2-сурет. Ұзын жеңді жиде
3-сурет. Омырау және қол белгілері бар футболка
4-сурет. Омырау және қол белгілері бар футболка-поло
5-сурет. Жазғы нысанды киім
6-сурет. Қысқартылған күртесі бар жазғы нысанды киім
7-сурет. Қысқы нысанды киім
8-сурет. Қысқартылған күртесі бар қысқы нысанды киім
9-сурет. Жазғы бас киімдер
10-сурет. Қысқы бас киімдер
11-сурет. Галстук
12-сурет. Қысқа жеңді жейде
13-сурет. Ұзын жеңді жейде
14-cурет. Бір ілме өңірлі күрте
15-сурет. Шалбар
1-тарау. Нысанды киім
1. Жазғы нысанды киім (1, 2, 3, 4, 5, 6, 9, 11-суреттер):
бейсболка немесе сұр түсті кепи;
сұр түсті күрте;
сұр түсті қысқартылған күрте;
көгілдір немесе ақ түсті жейде;
көгілдір, ақ, сұр немесе қою сұр түсті трикотаж футболка немесе футболка-поло;
сұр түсті галстук;
сұр түсті, бітімінің төменгі жағы тарылған шалбар;
классикалық модельдегі немесе қара түсті арнайы аяқ киім.
2. Қысқы нысанды киім (2, 7, 8, 10, 11-суреттер):
тоқылған, сұр немесе қара (жылы күртенің жағасымен түстес) түсті бөрік;
табиғи жақсартылған қой терісінен немесе сұр немесе қара (жылы күртенің жағасымен түстес) түсті жасанды теріден жасалған құлақшын;
сұр түсті, табиғи жақсартылған қой терісінен немесе сұр немесе қара түсті жасанды теріден жасалған алмалы тері жағасы бар немесе алмалы капюшоны бар сұр түсті жылы күрте, жылы шалбарымен;
сұр түсті, қысқартылған, табиғи жақсартылған қой терісінен немесе сұр немесе қара түсті жасанды теріден жасалған алмалы тері жағасы бар немесе алмалы капюшоны бар сұр түсті жылы күрте, жылы жартылай комбинезонымен;
көгілдір немесе ақ түсті жейде;
көгілдір, ақ, сұр немесе қою сұр түсті трикотаж футболка;
сұр түсті галстук;
классикалық модельдегі немесе арнайы қара түсті, жылы аяқ киім;
галошы бар немесе галошы жоқ пима, резеңке етік (климаттық жағдайларға және қызмет атқару жағдайларына байланысты).

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Е. Тургумбаев
Приложение 1 к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 25 февраля 2021 года № 101
Утверждены приказом
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 23 февраля 2015 года № 142
Образцы форменной одежды работников частных охранных организаций, занимающих должность охранника
Рисунок 1. Рубашка с коротким рукавом
Рисунок 2. Рубашка с длинным рукавом
Рисунок 3. Футболка с нагрудным и нарукавным знаком
Рисунок 4. Футболка-поло с нагрудным и нарукавным знаком
Рисунок 5. Летняя форменная одежда
Рисунок 6. Летняя форменная одежда с укороченной курткой
Рисунок 7. Зимняя форменная одежда
Рисунок 8. Зимняя форменная одежда с укороченной курткой
Рисунок 9. Летние головные уборы
Рисунок 10. Зимние головные уборы
Рисунок 11. Галстук
Рисунок 12. Рубашка с коротким рукавом
Рисунок 13. Рубашка с длинным рукавом
Рисунок 14. Пиджак однобортный
Рисунок 15. Брюки
Глава 1. Форменная одежда
1. Летняя форменная одежда (рис. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 9, 11):
бейсболка или кепи серого цвета;
куртка серого цвета;
куртка укороченная, серого цвета;
рубашка голубого или белого цвета;
футболка или футболка-поло трикотажная голубого, белого, серого или темно-серого цвета;
галстук серого цвета;
брюки, зауженного к низу силуэта, серого цвета;
обувь классических моделей или специальная черного цвета.
2. Зимняя форменная одежда (рис. 2, 7, 8, 10, 11);
шапка вязаная, серого или черного (в цветовой тон с воротником куртки утепленной) цвета;
шапка-ушанка из натуральной облагороженной овчины или искусственного меха, серого или черного (в цветовой тон с воротником куртки утепленной) цвета;
куртка утепленная, серого цвета, со съемным меховым воротником из натуральной облагороженной овчины или из искусственного меха серого или черного цвета или съемным капюшоном с брюками утепленными, серого цвета;
куртка утепленная, серого цвета, укороченная, со съемным меховым воротником из натуральной облагороженной овчины или искусственного меха серого или черного цвета или съемным капюшоном с полукомбинезоном утепленным, серого цвета;
рубашка голубого или белого цвета;
футболка трикотажная голубого, белого, серого или темно-серого цвета;
галстук серого цвета;
обувь утепленная, классических моделей или специальная черного цвета;
валенки с галошами или без галош, сапоги резиновые (в зависимости от климатических условий и условий несения службы).

3. Кеңсе үй-жайларына арналған нысанды киім (12, 13, 14, 15-суреттер):
ерлерге арналған күңгірт түсті бір ілме өңірлі күрте;
төменгі жағы тарылтылған күңгірт түсті шалбар;
көгілдір немесе ақ түсті жейде;
күңгірт түсті галстук;
классикалық модельдегі қара түсті аяқ киім.
4. Жедел ден қою мобильді топтарының күзетшілері үшін жазғы нысанды киім (3, 4, 6, 9-суреттер):
бейсболка немесе сұр түсті кепи немесе қорғану дулығасы;
сұр түсті қысқартылған күрте;
көгілдір, ақ, сұр немесе қою сұр түсті трикотаж футболка немесе футболка-поло;
сұр түсті, бітімінің төменгі жағы тарылған шалбар;
қара түсті (қонышты бәтеңке, кроссовки) арнайыаяқ киім.
5. Жедел ден қою мобильді топтарының күзетшілеріне арналған қысқы нысанды киім (3, 8, 10-суреттер):
сұр немесе қара түсті (жылы күртенің жағасымен түстес) тоқылған бөрік;
сұр немесе қара түсті табиғи жақсартылған қой терісінен немесе жасанды теріден жасалған алмалы тері жағасы бар немесе алмалы капюшоны бар сұр түсті қысқартылған жылы күрте, сұр түсті жылы жартылай комбинезонымен;
көгілдір, ақ, сұр немесе қою сұр түсті трикотаж футболка;
сұр немесе қою сұр түсті трикотаж водолазка;
қара түсті (ұзын қонышты бәтеңке) арнайы жылы аяқ киім.
2-тарау. Айырым белгілері және фурнитура
1. Омырау белгісі:
белгінің пішіні тікбұрышты, периметрі бойынша сары түсті жиегі және "КҮЗЕТ" деген сары түсті жазуы бар;
белгі негізінің түсі - сұр немесе көгілдір;
белгінің мөлшері - 120x30 мм;
белгі жейделердің, футболкалардың, футболка-пололардың, жазғы және қысқы күртелердің сол жақ омырау қалтасының жоғары жағына жапсырылады;
белгі тоқымашылық, кестелеу, жібекпен тігу, термотрансфер жолымен әзірленеді және тозуға төзімді болуы тиіс.
2. Арқадағы белгі:
белгінің пішіні тікбұрышты, периметрі бойынша сары түсті жиегі және "КҮЗЕТ" деген сары түсті жазуы бар;
белгі жиегінің түсі - сұр немесе көгілдір;
белгінің мөлшері - 280x80 мм;
белгі жазғы және қысқы күртелердің артқы жағына жапсырылады, белгінің жоғарғы жағы жауырын тігісі бойынша орналасады;
белгі тоқымашылық, кестелеу, жібекпен тігу, термотрансфер жолымен әзірленеді және тозуға төзімді болуы тиіс.
3. Жеңдегі белгі:
пішінін, түс гаммасын, материал және дайындау тәсілін жеке күзет ұйымы белгілейді;
белгіде корпоративтік логотип және жеке күзет ұйымының атауы бейнеленеді;
белгі жейделердің, футболкалардың, футболка-пололардың, жазғы және қысқы күртелердің сол жеңінде иық тігісінен 120 мм төмен жапсырылады;
Қазақстан Республикасының Күзет ұйымдары қауымдастығы мүшелерінің қызметкерлері үшін корпоративтік белгісімен бірдей дайындалған Қауымдастықтың логотипі бар белгіні тағуға болады. Белгі жейденің, жазғы және қысқы күртелердің оң жеңіне, сол жеңдегі белгімен деңгейлес жапсырылады.

3. Форменная одежда для офисных помещений (рис. 12, 13, 14, 15):
пиджак однобортный мужской темного цвета;
брюки зауженного к низу силуэта темного цвета;
рубашка голубого или белого цвета;
галстук темного цвета;
обувь классических моделей черного цвета.
4. Летняя форменная одежда для охранников мобильных групп оперативного реагирования (рис. 3, 4, 6, 9):
бейсболка или кепи серого цвета или шлем защитный;
куртка укороченная, серого цвета;
футболка или футболка-поло трикотажная голубого, белого, серого или темно-серого цвета;
брюки, зауженного к низу силуэта, серого цвета;
обувь специальная (ботинки с берцами, кроссовки) черного цвета.
5. Зимняя форменная одежда для охранников мобильных групп оперативного реагирования (рис. 3, 8, 10):
шапка вязаная, серого или черного цвета (в цветовой тон с воротником куртки утепленной);
куртка утепленная, серого цвета, укороченная, со съемным меховым воротником из натуральной облагороженной овчины или искусственного меха серого или черного цвета или съемным капюшоном с полукомбинезоном утепленным серого цвета;
футболка трикотажная голубого, белого, серого или темно-серого цвета;
водолазка трикотажная серого или темно-серого цвета;
обувь утепленная, специальная (ботинки с высокими берцами) черного цвета.
Глава 2. Знаки различия и фурнитура
1. Нагрудный знак:
знак имеет форму прямоугольника, с кантом по периметру желтого цвета и надписью "КҮЗЕТ" желтого цвета;
цвет поля знака – серый или голубой;
размер знака – 120x30 мм;
знак наносится выше левого нагрудного кармана рубашек, футболок, футболок-поло, летних и зимних курток;
знак изготавливается путем ткачества, вышивки, шелкографии, термотрансфера и должен обладать износоустойчивостью.
2. Наспинный знак:
знак имеет форму прямоугольника, с кантом по периметру желтого цвета и надписью "КҮЗЕТ" желтого цвета;
цвет поля знака – серый или голубой;
размер знака – 280x80 мм;
знак наносится на заднюю часть летних и зимних курток, верхний край знака располагается по шву кокетки;
знак изготавливается путем ткачества, вышивки, шелкографии, термотрансфера и должен обладать износоустойчивостью.
3. Нарукавный знак:
форма, цветовая гамма, материал и способ изготовления определяются частной охранной организацией;
на знаке изображается корпоративный логотип и наименование частной охранной организации;
знак наносится на левый рукав рубашек, футболок, футболок-поло, летних и зимних курток на 120 мм ниже плечевого шва;
для работников – членов Ассоциации охранных организаций Республики Казахстан, допускается ношение знака с логотипом Ассоциации, изготовленного идентично корпоративному нарукавному знаку. Знак располагается на правом рукаве рубашек, летних и зимних курток, симметрично знаку на левом рукаве.

4. Бас киімдердегі белгілер:
тоқымашылық жолымен әзірленген белгілерде немесе тез балқығыш металдан жасалған кокардаларда күзет ұйымының корпоративтік логотипі болады;
сопақша белгінің мөлшері - көлденеңінен 70 мм, тігінен 40 мм;
дөңгелек белгінің диаметрі - 40 мм;
кокарданың мөлшері: биіктігі - 60 мм, ені - 40 мм;
белгілер бас киімнің алдыңғы бөлігінің ортасына жапсырылады.
5. Кеңсе үй-жайларына арналған киімдегі белгілер:
кеңсе үй-жайларына арналған киімнің жеңіне тоқымашылық, кестелеу, жібекпен тігу, термотрансфер жолымен белгі салынады және ол тозуға төзімді болуы тиіс;
пішінін, түс гаммасын, материалын және дайындау тәсілін жеке күзет ұйымы белгілейді;
белгіде корпоративтік логотип және жеке күзет ұйымының атауы бейнеленеді;
белгі жейделердің және күртелердің сол жеңінде иық тігісінен 120 мм төмен жапсырылады.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер Министрінің
2021 жылғы 25 ақпандағы
№ 101 бұйрығына
2 қосымша
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2015 жылғы 23 ақпандағы
№ 142 бұйрығымен
бекітілген
Жеке күзет ұйымдарының күзетші лауазымындағы қызметкерлерінің нысанды киімді киіп жүру қағидалары
1. Күзетшілер, жүргізуші-күзетшілер нысанды киімді күзетілетін объектілерде, жүктерді алып жүру кезінде, жедел ден қоятын ұтқыр топтар құрамында қызмет өткеру кезінде киеді.
2. Әйелдердің нысанды киімі тиісті киім пішімі ерекшеліктерін ескере отырып, жалпы эскиз бойынша тігіледі.
3. Жеке тұлғалардың өмірі мен денсаулығын қылмыстық және өзге де құқыққа қарсы қол сұғушылықтардан қорғау бойынша қызметтер көрсету күзет қызметі субъектісіне тиесілігін айқындайтын нысанды киімсіз жүзеге асырылуы мүмкін.
4. Тараптардың келісуі бойынша күзет қызметін көрсету кеңсе үй-жайларына арналған нысанды киіммен жүзеге асырылады. Жазғы уақытта күртесіз, жеңі қысқа көйлекпен қызмет атқаруға жол беріледі. Пиджактың (жейденің) сол жақ төс қалтасында жеке күзет ұйымының атауы жазылған және логотипі бар бейдж бекітіледі. Бейдждің ортасына "КҮЗЕТ" деген жазу жазылады. Күзетшінің тегін және аты-жөнін немесе атын көрсетуге болады.
5. Кеңсе үй-жайларын күзету бойынша қызмет көрсету бас киімсіз жүзеге асырылуы мүмкін.
6. Сыртқы бекеттерде қызмет атқаратын күзетшілер үшін:
қыс мезгілінде ауаның температурасы төмендеген кезде - тұлыптар (ішіктер) және теріден тігілген унтылар киюге;
нысанды киімнің (күртенің) кеудесіне және арқасына жарық шағылыстыратын жолақтар тағуға болады.
7. Жазғы уақытта күртесіз және галстуксыз қысқа жең жейде не жейдесіз белгіленген үлгідегі омыраудағы және жеңдегі белгілермен футболка немесе футболка-поло не жейденің орнына футболка, шалбар және күрте киюге болады.

4. Знаки на головных уборах:
знаки, изготовленные путем ткачества, или кокарды из легкоплавкого металла содержат в себе корпоративный логотип охранной организации;
размер овального знака – 70 мм по горизонтали, 40 мм по вертикали;
диаметр круглого знака – 40 мм;
размер кокарды: высота – 60 мм, ширина – 40 мм;
знаки наносятся по центру передней части головного убора.
5. Знаки на одежде для офисных помещений:
на одежде для офисных помещений наносится нарукавный знак путем ткачества, вышивки, шелкографии, термотрансфера и должен обладать износоустойчивостью;
форма, цветовая гамма, материал и способ изготовления определяются частной охранной организацией;
на знаке изображается корпоративный логотип и наименование частной охранной организации;
знак наносится на левый рукав рубашек и пиджака на 120 мм ниже плечевого шва.
Приложение 2 к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 25 февраля 2021 года № 101
Утверждены приказом
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 23 февраля 2015 года № 142
Правила ношения форменной одежды работниками частных охранных организаций, занимающими должность охранника
1. Форменная одежда носится охранниками, водителями-охранниками на охраняемых объектах, при сопровождении грузов, при несении службы в составе мобильных групп оперативного реагирования.
2. Пошив женской форменной одежды осуществляется по общим эскизам, с учетом особенностей покроя соответствующей одежды.
3. Оказание услуг по защите жизни и здоровья физических лиц от преступных и иных противоправных посягательств может осуществляться без форменной одежды, обозначающей принадлежность к субъекту охранной деятельности.
4. По соглашению сторон оказание охранных услуг осуществляется в форменной одежде для офисных помещений. В летнее время допускается несение службы без пиджака, в рубашке с короткими рукавами. На левом нагрудном кармане пиджака (рубашки) крепится бейдж с наименованием и логотипом частной охранной организации. По центру бейджа располагается надпись "КҮЗЕТ". Допускается указание фамилии и инициалов охранника, либо его имени.
5. Оказание услуг по охране офисных помещений может осуществляться без головного убора.
6. Для охранников, несущих службу на наружных постах, допускается:
при низких температурах воздуха в зимний период - ношение тулупов (шуб) и меховых унт;
нанесение на форменную одежду (куртки) нагрудных и наспинных светоотражающих полос.
7. В летнее время допускается ношение рубашки с коротким рукавом без куртки и галстука, либо футболки или футболки-поло с нагрудным и нарукавным знаками, установленного образца, без куртки, либо куртки с брюками с футболкой вместо рубашки.