"Мүгедектердi оңалтудың кейбiр мәселелерi туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 22 қаңтардағы № 26 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 3 наурыздағы № 61 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 5 наурызда № 22299 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 286 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.06.2023 № 286 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасында мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы" 2005 жылғы 13 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 1-тармағының 9-1) тармақшасына, 20-бабының 3-тармағына және 22-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мүгедектерді оңалтудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 22 қаңтардағы № 26 бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 3 наурызда № 10370 тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 26 наурызда жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектер үшін жеке көмекшінің және естуі бойынша мүгедектер үшін жылына алпыс сағат ымдау тілі маманының әлеуметтік қызметтерін ұсыну қағидалары осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мүгедектерге және мүгедек балаларға санаторий-курорттық емделуді ұсыну қағидалары осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мүгедектерді протездік-ортопедиялық көмекпен және техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдармен қамтамасыз ету қағидалары осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мүгедектерді арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету қағидалары осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Әлеуметтік қызметтер саясатын дамыту департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;

О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 22 января 2015 года № 26 "О некоторых вопросах реабилитации инвалидов"
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 3 марта 2021 года № 61. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 марта 2021 года № 22299. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 286.
Сноска. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.06.2023 № 286 (вводится в действие с 01.07.2023).
В соответствии с подпунктом 9-1) пункта 1 статьи 7, пунктом 3 статьи 20 и пунктом 1 статьи 22 Закона Республики Казахстан от 13 апреля 2005 года "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан" и Законом Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 22 января 2015 года № 26 "О некоторых вопросах реабилитации инвалидов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10370, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" 26 марта 2015 года) следующие изменения:
Правила предоставления социальных услуг индивидуального помощника для инвалидов первой группы, имеющих затруднение в передвижении и специалиста жестового языка для инвалидов по слуху – шестьдесят часов в год в соответствии с индивидуальной программой реабилитации, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
Правила предоставления санаторно-курортного лечения инвалидам и детям-инвалидам, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
Правила обеспечения инвалидов протезно-ортопедической помощью и техническими вспомогательными (компенсаторными) средствами, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу;
Правила обеспечения инвалидов специальными средствами передвижения, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу.
2. Департаменту развития политики социальных услуг Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министрі Е.М. Әукеновке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
С. Шапкенов
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2021 жылғы 3 наурыздағы
№ 61 Бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 22 қаңтардағы
№ 26 бұйрығына
1-қосымша
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектер үшін жеке көмекшінің және естуі бойынша мүгедектер үшін жылына алпыс сағат ымдау тілі маманының әлеуметтік қызметтерін ұсыну қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектер үшін жеке көмекшінің және естуі бойынша мүгедектер үшін жылына алпыс сағат ымдау тілі маманының әлеуметтік қызметтерін ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасында мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы" 2005 жылғы 13 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының 2013 жылғы 15 сәуірдегі Заңына сәйкес әзірленді және оңалтудың жеке бағдарламасына (бұдан әрі – ОЖБ) сәйкес жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектер үшін жеке көмекшінің (бұдан әрі – жеке көмекшінің қызметтері) және естуі бойынша мүгедектер үшін жылына алпыс сағат ымдау тілі маманының (бұдан әрі – ымдау тілі маманының қызметтері) әлеуметтік қызметтерін ұсыну тәртібін айқындайды.

2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Аукенова Е.М.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
С. Шапкенов
СОГЛАСОВАНО
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАНО
Министерство финансов
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАНО
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАНО
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 3 марта 2021 года № 61
Приложение 1 к приказу
Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 22 января 2015 года № 26
Правила предоставления социальных услуг индивидуального помощника для инвалидов первой группы, имеющих затруднение в передвижении и специалиста жестового языка для инвалидов по слуху – шестьдесят часов в год в соответствии с индивидуальной программой реабилитации
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила предоставления социальных услуг индивидуального помощника для инвалидов первой группы, имеющих затруднение в передвижении и специалиста жестового языка для инвалидов по слуху – шестьдесят часов в год в соответствии с индивидуальной программой реабилитации (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 13 апреля 2005 года "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан" (далее – Закон) и Законом Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" и определяют порядок предоставления социальных услуг индивидуального помощника для инвалидов первой группы, имеющих затруднение в передвижении (далее – услуги индивидуального помощника) и специалиста жестового языка для инвалидов по слуху – шестьдесят часов в год (далее – услуги специалиста жестового языка) в соответствии с индивидуальной программой реабилитации (далее – ИПР).

2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) Әлеуметтік қызметтер порталы (бұдан әрі – Портал) – әлеуметтік-еңбек саласының мүгедектерге санаторий-курорттық емдеу, протездік-ортопедиялық көмек, техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдар, арнайы жүріп-тұру құралдарын, сондай-ақ жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының әлеуметтік қызметтерін сатып алу мүмкіндігін беретін бірыңғай ақпараттық жүйесінің бөлігі;
2) жеке көмекші – мүгедекпен бірге оның тұратын жерінен баратын пунктіне дейін және қайтарда: жұмысқа, оқу орындарына, сондай-ақ мүгедек жергілікті өкілді және атқарушы органдарға, сотқа, прокуратураға, әлеуметтік сала объектілеріне, заң консультацияларына, нотариусқа, мәдени-ойын-сауық іс-шараларына, спорт ғимараттарына, сауда объектілеріне, медициналық мекемелерге, тұрмыстық қызмет көрсету кәсіпорындарына және оқуына, жұмысқа орналасуына, өзінің құқықтары мен мүдделерін қорғауына және іске асыруына, ақпарат алуына, қажетті құжаттарды рәсімдеуіне байланысты мәселелерді шешуі үшін өзге де ұйымдарға барған кезде ілесіп жүру бойынша әлеуметтік қызметтерді көрсететін адам;
3) проактивті көрсетілетін қызмет – қызмет көрсету субъектісінің бастамасы бойынша көрсетілетін, көрсету үшін көрсетілетін қызметті алу субъектісінің ұялы байланыс абоненттік құрылғысы арқылы берілген келісімі міндетті түрде қажет болатын, электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызмет;
4) ымдау тілі маманы – еститін және естімейтін адамдардың арасындағы делдалдық қызметті көрсетумен: мүгедектің конференцияларға, пікірталастарға және басқа да қоғамдық іс-шараларға қатысуы уақытында, мүгедектің оқуына, жұмысқа орналасуына, өзінің құқықтары мен мүдделерін қорғауына және іске асыруына, мемлекеттік органдар мен консультациялық ұйымдарда ақпарат алуына, қажетті құжаттарды рәсімдеуіне байланысты мәселелерді шешуі үшін еститін адамдармен араласуы кезінде ымдау тілінен және ымдау тіліне кәсіби аударма жасауға байланысты әлеуметтік қызметтерді көрсететін маман.
3. Жеке көмекшінің, ымдау тілі маманының қызметтерін ұсыну халықты әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының әлеуметтік қызметтерін ұсынуға медициналық көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдерді ескере отырып әзірлеген ОЖБ негізінде жүзеге асырылады.
4. Жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтері ОЖБ іс-шарасын іске асыру мерзіміне берілген өтінішке сәйкес ұсынылады.

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) Портал социальных услуг (далее – Портал) –часть единой информационной системы социально-трудовой сферы, предоставляющая инвалидам возможность приобретения санаторно-курортного лечения, протезно-ортопедической помощи, технических вспомогательных (компенсаторных) средств, специальных средств передвижения, а также социальных услуг индивидуального помощника и специалиста жестового языка;
2) индивидуальный помощник – лицо, оказывающее социальные услуги по сопровождению инвалида от места проживания до пункта назначения и обратно: на работу, в учебные заведения, а также при посещении инвалидом местных представительных и исполнительных органов, суда, прокуратуры, объектов социальной сферы, юридических консультаций, нотариуса, культурно-зрелищных мероприятий, спортивных сооружений, объектов торговли, медицинских учреждений, предприятий бытового обслуживания и иных организаций для решения вопросов, связанных с обучением, трудоустройством, защитой и реализацией своих прав и интересов, получением информации, оформлением необходимых документов;
3) проактивная услуга – государственная услуга, оказываемая в электронной форме, предоставляемая по инициативе субъекта оказания услуг, для оказания которой необходимо обязательное согласие субъекта получения услуги, предоставленное посредством абонентского устройства сотовой связи;
4) специалист жестового языка – специалист, оказывающий социальные услуги, связанные с предоставлением посреднических услуг между слышащими и неслышащими людьми: оказание профессионального перевода с жестового и на жестовый язык во время участия инвалида в конференциях, дискуссиях и прочих общественных мероприятиях; при общении инвалида по слуху со слышащими людьми для решения вопросов, связанных с обучением, трудоустройством, защитой и реализацией своих прав и интересов, получением информации в государственных органах и консультационных организациях, оформлением необходимых документов.
3. Предоставление услуг индивидуального помощника, специалиста жестового языка осуществляется на основании ИПР, разработанной территориальным подразделением уполномоченного органа в области социальной защиты населения, с учетом медицинских показаний и противопоказаний к предоставлению социальных услуг индивидуального помощника и специалиста жестового языка согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
4. Услуги индивидуального помощника и специалиста жестового языка предоставляются согласно поданному заявлению на срок реализации мероприятия ИПР.

2-тарау. "Жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектерді жеке көмекшінің қызметімен қамтамасыз етуге құжаттарды рәсімдеу" проактивті мемлекеттік қызметін көрсету тәртібі
1-параграф. "Жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектерді жеке көмекшінің қызметімен қамтамасыз етуге құжаттарды рәсімдеу" проактивті мемлекеттік қызметін өтініш беру негізінде көрсету тәртібі
5. Жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектер немесе олардың заңды өкілдері не мүгедектен жеке көмекшінің қызметтерін ұсыну үшін құжаттарды рәсімдеу құқығына сенімхат алған адамдар (бұдан әрі – өтініш беруші) "Жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектер үшін жеке көмекшінің қызметімен қамтамасыз етуге құжаттарды рәсімдеу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты) көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оңалтудың жеке бағдарламасының әлеуметтік бөлігіне сай оңалту қызметтерін ұсынуға арналған өтінішті (бұдан әрі – өтініш) тұрғылықты жері бойынша осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшелері;
2) Нұр-Сұлтан қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау басқармасы, Алматы қаласының Әлеуметтік әл-ауқат басқармасы, Шымкент қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау басқармасы, тұрғылықты жері бойынша қалалық, аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімдері (бұдан әрі – жұмыспен қамту бөлімдері) арқылы береді.
Проактивті қызмет арқылы рәсімдеу кезінде өтінішті ұсыну талап етілмейді.
"Жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектерді жеке көмекшінің қызметімен қамтамасыз етуге құжаттарды рәсімдеу" проактивті қызметін көрсету тәртібі осы Қағидалардың 2-тарауының 2-параграфында көзделген.
6. Өтінішті қабылдау кезінде жауапты қызметкерлер мынадай:
1) жеке басты куәландыратын құжат туралы;
2) мүгедектікті белгілеу туралы;
3) ОЖБ-да әзірленген іс-шаралар туралы мәліметтерді алу үшін "электрондық үкімет" шлюзі арқылы мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелеріне (бұдан әрі – ақпараттық жүйелер) мүгедектің жеке сәйкестендіру нөмірі бойынша сұрау салуларды қалыптастырады.
Ақпараттық жүйелерде мәліметтер болмаған кезде өтінішке жоғарыда көрсетілген мәліметтерді қамтитын қағаз жеткізгіштегі құжаттардың көшірмелері қоса беріледі.
Ұсынылған түпнұсқалармен құжаттардың көшірмелері салыстырылғаннан кейін өтінішті қабылдаған жауапты қызметкер тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхатқа немесе осы Қағидалардың 7-тармағына сәйкес берілетін талонға белгі қою арқылы куәландырады, содан кейін құжаттардың түпнұсқалары өтініш берушіге қайтарылады.

Глава 2. Порядок оказания государственной услуги "Оформление документов на обеспечение услугами индивидуального помощника инвалидов первой группы, имеющих затруднение в передвижении"
Параграф 1. Порядок оказания государственной услуги "Оформление документов на обеспечение услугами индивидуального помощника инвалидов первой группы, имеющих затруднение в передвижении" на заявительной основе
5. Инвалиды первой группы, имеющие затруднение в передвижении, или их законные представители, либо лица, получившие от инвалида доверенность на право оформления документов для предоставления услуг индивидуального помощника, (далее – заявитель) предоставляют по месту жительства заявление на предоставление услуг реабилитации в соответствии с социальной частью индивидуальной программы реабилитации по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – заявление) с приложением документов, указанных в стандарте государственной услуги "Оформление документов на обеспечение услугами индивидуального помощника инвалидов первой группы, имеющих затруднение в передвижении" (далее – стандарт государственной услуги) в соответствии с приложением 3 к настоящим Правилам, через:
1) отделения Государственной корпорации "Правительство для граждан";
2) управление занятости и социальной защиты города Нур-Султан, управление социального благосостояния города Алматы, управление занятости и социальной защиты города Шымкент, городские, районные отделы занятости и социальных программ по месту жительства (далее – отделы занятости);
Представление заявления не требуется при оформлении через проактивную услугу.
Порядок оказания проактивной услуги "Оформление документов на обеспечение услугами индивидуального помощника инвалидов первой группы, имеющих затруднение в передвижении" предусмотрен параграфом 2 Главы 2 настоящих Правил.
6. Ответственные сотрудники при приеме заявления формируют запросы по индивидуальному идентификационному номеру инвалида в информационные системы государственных органов и (или) организаций через шлюз "электронного правительства" (далее – информационные системы) для получения следующих сведений:
1) о документе, удостоверяющем личность;
2) об установлении инвалидности;
3) о разработанных мероприятиях в ИПР.
При отсутствии сведений в информационных системах к заявлению прилагаются копии документов на бумажном носителе, содержащих вышеуказанные сведения.
После сличения с представленными подлинниками копии документов свидетельствуются ответственным сотрудником, принявшим заявление, путем проставления отметки в расписке о приеме соответствующих документов или талоне, выдаваемом в соответствии с пунктом 7 настоящих Правил, после чего оригиналы документов возвращаются заявителю.

7. Құжаттарды тапсыру кезінде өтініш берушіге:
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшелерінде – тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат;
жұмыспен қамту бөлімдерінде – тіркелген және мемлекеттік қызметті алатын күні, құжаттарды қабылдаған адамның тегі мен аты-жөні көрсетілген талон беріледі.
8. Өтініш беруші осы Қағидалардың 6-тармағына сәйкес құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өткен мәліметтерді (құжаттарды) ұсынған жағдайда жұмыспен қамту бөлімдері мен "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшелері өтінішті қабылдаудан бас тартады және осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат береді.
9. "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін жұмыспен қамту бөлімі "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясына мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін бір тәуліктен кешіктірмей ұсынады.
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшелері өтініш берушіні "электрондық үкімет" веб-порталында тіркелген ұялы байланыстың абоненттік құрылғысының телефон нөмеріне (бұдан әрі – ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы) СМС-хабарлама беру арқылы мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелері туралы хабардар етеді.
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшелері нәтижені бір ай бойы сақтауды қамтамасыз етеді, одан кейін оларды одан әрі сақтау үшін жұмыспен қамту бөлімдеріне береді. Өтініш беруші бір ай өткеннен кейін жүгінген кезде "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы бөлімшелерінің сұрау салуы бойынша жұмыспен қамту бөлімдері бір жұмыс күні ішінде дайын құжаттарды өтініш берушіге беру үшін "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы бөлімшелеріне жібереді.
10. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша беріледі.
11. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша жұмыспен қамту бөлімдерінің және (немесе) олардың лауазымды адамдарының, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы бөлімшелерінің және (немесе) оның қызметкерлерінің шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану:
1) жұмыспен қамту бөлімдерінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында көрсетілген мекенжайлар бойынша жұмыспен қамту бөлімдері басшыларының атына беріледі.
Шағым жазбаша нысанда пошта арқылы немесе жұмыспен қамту бөлімдерінің кеңсесі арқылы қолма-қол беріледі.
Шағымды қабылдаған адамның тегі мен аты-жөнін, берілген шағымға жауап алу мерзімі мен орнын көрсете отырып, оны жұмыспен қамту бөлімінің кеңсесінде тіркеу (мөртабан, кіріс нөмірі және күні) шағымның қабылданғанын растау болып табылады;

7. При подаче документов, заявителю выдается:
в отделениях Государственной корпорации "Правительство для граждан" – расписка о приеме соответствующих документов;
в отделах занятости – талон с указанием даты регистрации, фамилии и инициалов лица, принявшего документы.
8. В случаях представления заявителем неполного пакета документов согласно пункту 6 настоящих Правил, и (или) сведений (документов) с истекшим сроком действия, отделы занятости и отделения Государственной корпорации "Правительство для граждан" отказывают в приеме заявления и выдают расписку об отказе в приеме документов по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
9. День приема документов Государственной корпорацией "Правительство для граждан" не входит в срок оказания государственной услуги.
Результат оказания государственной услуги предоставляется отделом занятости в Государственную корпорацию "Правительство для граждан" не позднее чем за сутки до истечения срока оказания государственной услуги.
Отделения Государственной корпорации "Правительство для граждан" информируют заявителя о результатах оказания государственной услуги посредством передачи СМС-уведомления на зарегистрированный на веб-портале "электронного правительства" телефонный номер абонентского устройства сотовой связи (далее – абонентское устройство сотовой связи) заявителя.
Отделения Государственной корпорации "Правительство для граждан" обеспечивают хранение результата в течение одного месяца, после чего передают их отделам занятости для дальнейшего хранения. При обращении заявителя по истечении одного месяца, по запросу отделений Государственной корпорации "Правительство для граждан" отделы занятости в течение одного рабочего дня направляют готовые документы в отделения Государственной корпорации "Правительство для граждан" для выдачи заявителю.
10. Результат оказания государственной услуги выдается по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
11. Обжалование решений, действий (бездействий) отделов занятости и (или) их должностных лиц, отделений Государственной корпорации "Правительство для граждан" и (или) его работников по вопросам оказания государственных услуг:
1) жалоба на действия (бездействия) отделов занятости и (или) его должностных лиц подается на имя руководителей отделов занятости по адресам, указанным в стандарте государственной услуги в соответствии с приложением 3 к настоящим Правилам.
Жалоба подается в письменной форме по почте или нарочно через канцелярию отделов занятости.
Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии отделов занятости с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу;

2) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы бөлімшелері қызметкерінің әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында көрсетілген мекенжайлар мен телефондар бойынша "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы бөлімшесінің басшысына жіберіледі.
Қолма-қол да, пошта арқылы да келіп түскен шағымның "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы бөлімшелерінің кеңсесінде қабылданғанын растау оны тіркеу болып табылады (мөртабан, кіріс нөмірі және тіркеу күні шағымның екінші данасына немесе шағымға ілеспе хатқа қойылады).
Жұмыспен қамту бөлімдерінің немесе "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы бөлімшелерінің атына келіп түскен өтініш берушінің шағымы тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуы тиіс.
Көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда өтініш беруші мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағыммен жүгінеді.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен өтініш берушінің шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, өтініш беруші Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінеді.
2-параграф. "Жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектер үшін жеке көмекшінің қызметтерін қамтамасыз етуге құжаттарды рәсімдеу" проактивті мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
12. "Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 44 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10589 болып тіркелген) сәйкес жеке көмекшінің қызметтерін ұсыну жөніндегі іс-шараларды қамтитын ОЖБ "Мүгедектігі бар адамдардың орталықтандырылған деректер банкі" автоматтандырылған ақпараттық жүйесінде қалыптастырылғаннан кейін ОЖБ-ның деректері автоматты түрде "Е-Собес" автоматтандырылған ақпараттық жүйесіне (бұдан әрі – "Е-Собес" ААЖ) беріледі. Жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектің немесе оның заңды өкілінің (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) ұялы байланыстың абоненттік құрылғысына жұмыспен қамту бөлімінің маманы "Е-Собес" ААЖ арқылы мемлекеттік қызмет көрсетуге сұрау салумен СМС-хабарлама жіберуге бастамашылық жасайды.
Көрсетілетін қызметті алушы СМС-хабарлама арқылы тиісті кодпен проактивті қызмет көрсетуге келісімін немесе бас тартуын растайды.

2) жалоба на действия (бездействия) работника отделений Государственной корпорации "Правительство для граждан" направляется руководителю отделения Государственной корпорации "Правительство для граждан" по адресам и телефонам, указанным в стандарте государственной услуги в соответствии с приложением 3 к настоящим Правилам.
Подтверждением принятия жалобы в канцелярии отделений Государственной корпорации "Правительство для граждан", поступившей как нарочно, так и почтой, является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата регистрации проставляются на втором экземпляре жалобы или сопроводительном письме к жалобе).
Жалоба заявителя, поступившая в адрес отделов занятости или отделений Государственной корпорации "Правительство для граждан" подлежит рассмотрению в течение 5 (пять) рабочих дней со дня ее регистрации.
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги заявитель, обращается с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба заявителя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцать) рабочих дней со дня ее регистрации.
В случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги, заявитель обращается в суд в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Параграф 2. Порядок оказания проактивной государственной услуги "Оформление документов на обеспечение услугами индивидуального помощника инвалидов первой группы, имеющих затруднение в передвижении"
12. После формирования в автоматизированной информационной системе "Централизованный банк данных лиц, имеющих инвалидность" ИПР, содержащей мероприятия по предоставлению услуг индивидуального помощника в соответствии с приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 44 "Об утверждении Правил проведения медико-социальной экспертизы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10589), данные ИПР автоматически передаются в автоматизированную информационную систему "Е-Собес" (далее – АИС "Е-Собес"). На абонентское устройство сотовой связи инвалида первой группы, имеющего затруднение в передвижении или его законного представителя (далее – услугополучатель) специалистом отдела занятости посредством АИС "Е-Собес" инициируется отправка СМС-уведомления с запросом на оказание государственной услуги.
Услугополучатель подтверждает согласие или отказ на оказание проактивной услуги соответствующим кодом через СМС-уведомление.

13. Көрсетілетін қыметті алушының проактивті қызмет көрсетуге келісімін алған кезде осы қызметтерді ұсынуға оған құжаттардың рәсімделгенін растау туралы СМС-хабарлама жіберіледі.
Проактивті қызмет арқылы жеке көмекшінің қызметтерін ұсыну үшін құжаттарды рәсімдеуге өтініш берген күн рәсімдеуге келісім алған күн болып саналады.
14. Көрсетілетін қызметті алушыдан сұрау салу жіберілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде жауап болмаған жағдайда, сұрау салу жойылады және көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланысының абоненттік құрылғысына жеке көмекшінің қызметтерін ұсыну үшін құжаттарды рәсімдеудің мүмкін еместігі туралы және жұмыспен қамту бөліміне немесе "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшесіне жүгіну қажеттігі туралы СМС-хабарлама жіберіледі.
15. Көрсетілетін қызметті алушы проактивті қызмет көрсетуден бас тартқан жағдайда көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланысының абоненттік құрылғысына себептері көрсетіле отырып, жеке көмекшінің қызметтерін ұсыну үшін құжаттарды рәсімдеудің мүмкін еместігі және жұмыспен қамту бөліміне немесе "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшесіне жүгіну қажеттігі туралы СМС-хабарлама жіберіледі.
16. Көрсетілетін қызметті алушыдан проактивті қызмет көрсетуге келісім алған жағдайда жұмыспен қамту бөлімінің маманы "Е-Собес" ААЖ арқылы көрсетілетін қызметті алушыға жеке көмекшінің қызметтерін ұсыну үшін құжаттарды рәсімдеу туралы қабылданған шешім туралы көрсетілетін қызметті алышының ұялы телефонына СМС-хабарлама жіберу арқылы хабарлайды.
17. СМС-хабарлама осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша СМС-хабарламалар журналында тіркеледі.
18. Проактивті қызмет арқылы жеке көмекшінің қызметтерін ұсыну үшін құжаттарды рәсімдеу кезінде осы Қағидалардың 6-тармағында көзделген қажетті мәліметтерді алу үшін ақпараттық жүйелерге сұрау салулар "Е-Собес" ААЖ-да автоматты түрде жүзеге асырылады.
3-тарау. "Естуі бойынша мүгедектер үшін жылына алпыс сағат ымдау тілі маманының қызметтерін қамтамасыз етуге құжаттарды рәсімдеу" мемлекеттік қызметін көрсету тәртібі
1-параграф. "Естуі бойынша мүгедектер үшін жылына алпыс сағат ымдау тілі маманының қызметтерін қамтамасыз етуге құжаттарды рәсімдеу" мемлекеттік қызметін өтініш беру негізінде көрсету тәртібі
19. Естуі бойынша мүгедектер немесе олардың заңды өкілдері не мүгедектен ымдау тілі маманының қызметтерін ұсыну үшін құжаттарды рәсімдеу құқығына сенімхат алған адамдар (бұдан әрі – өтініш беруші) "Естуі бойынша мүгедектер үшін жылына алпыс сағат ымдау тілі маманының қызметімен қамтамасыз етуге құжаттарды рәсімдеу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты) көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оңалтудың жеке бағдарламасының әлеуметтік бөлігіне сай оңалту құралдары мен қызметтерін ұсынуға арналған өтінішті (бұдан әрі – өтініш) тұрғылықты жері бойынша осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес:

13. При получении согласия от услугополучателя на оказание проактивной услуги ему направляется СМС-уведомление о подтверждении оформления документов на предоставление данных услуг.
Днем обращения за оформлением документов для предоставления услуг индивидуального помощника через проактивную услугу считается день получения согласия на оформление документов на предоставление данных услуг.
14. В случае отсутствия ответа от услугополучателя в течение трех рабочих дней со дня отправки запроса, запрос аннулируется и на абонентское устройство сотовой связи услугополучателя направляется СМС-уведомление о невозможности оформления документов для предоставления услуг индивидуального помощника с указанием причины и необходимости обращения в отдел занятости или отделение Государственной корпорации "Правительство для граждан".
15. В случае отказа услугополучателя от оказания проактивной услуги на абонентское устройство сотовой связи услугополучателя направляется СМС-уведомление о невозможности оформления документов для предоставления услуг индивидуального помощника с указанием причины и необходимости обращения в отдел занятости или отделение Государственной корпорации "Правительство для граждан".
16. В случае получения согласия услугополучателя на оказание проактивной услуги специалист отдела занятости через АИС "Е-Собес" информирует услугополучателя о принятом решении по оформлению документов для предоставления услуг индивидуального помощника посредством СМС-уведомления на абонентское устройство сотовой связи услугополучателя.
17. СМС-уведомления регистрируются в журнале СМС-уведомлений по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
18. При оформлении документов для предоставления услуг индивидуального помощника через проактивную услугу запросы в информационные системы для получения необходимых сведений, предусмотренных пунктом 6 настоящих Правил, осуществляется автоматически АИС "Е-Собес".
Глава 3. Порядок оказания государственной услуги "Оформление документов на обеспечение инвалидов услугами специалиста жестового языка для инвалидов по слуху – шестьдесят часов в год"
Параграф 1. Порядок оказания государственной услуги "Оформление документов на обеспечение инвалидов услугами специалиста жестового языка для инвалидов по слуху – шестьдесят часов в год" на заявительной основе
19. Инвалиды по слуху или их законные представители, либо лица, получившие от инвалида доверенность на право оформления документов для предоставления услуг специалиста жестового языка (далее – заявитель) предоставляют по месту жительства заявление на предоставление средств и услуг реабилитации в соответствии с социальной частью индивидуальной программы реабилитации по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – заявление) с приложением документов, указанных в стандарте государственной услуги "Оформление документов на обеспечение инвалидов услугами специалиста жестового языка для инвалидов по слуху – шестьдесят часов в год" (далее – стандарт государственной услуги) в соответствии с приложением 7 к настоящим Правилам, через:

26. "Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 44 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10589 болып тіркелген) сәйкес ымдау тілі маманының қызметтерін ұсыну жөніндегі іс-шараларды қамтитын ОЖБ "Мүгедектігі бар адамдардың орталықтандырылған деректер банкі" автоматтандырылған ақпараттық жүйесінде қалыптастырылғаннан кейін ОЖБ-ның деректері автоматты түрде "Е-Собес" автоматтандырылған ақпараттық жүйесіне (бұдан әрі – "Е-Собес" ААЖ) беріледі. Естуі бойынша мүгедектің немесе оның заңды өкілінің (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) ұялы байланысының абоненттік құрылғысына жұмыспен қамту бөлімінің маманы "Е-Собес" ААЖ арқылы мемлекеттік қызмет көрсетуге сұрау салумен СМС-хабарлама жіберуге бастамашылық жасайды.
Көрсетілетін қызметті алушы СМС-хабарлама арқылы тиісті кодпен проактивті қызмет көрсетуге келісімін немесе бас тартуын растайды.
27. Көрсетілетін қыметті алушының проактивті қызмет көрсетуге келісімін алған кезде осы қызметтерді ұсынуға оған құжаттардың рәсімделгенін растау туралы СМС-хабарлама жіберіледі.
Проактивті қызмет арқылы ымдау тілі маманының қызметтерін ұсыну үшін құжаттарды рәсімдеуге өтініш берген күн осы қызметтерді ұсынуға құжаттарды рәсімдеуге келісім алған күн болып саналады.
28. Көрсетілетін қызметті алушыдан сұрау салу жіберілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде жауап болмаған жағдайда, сұрау салу жойылады және көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланысының абоненттік құрылғысына ымдау тілі маманының қызметтерін ұсыну үшін құжаттарды рәсімдеудің мүмкін еместігі туралы және жұмыспен қамту бөліміне немесе "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшесіне жүгіну қажеттігі туралы СМС-хабарлама жіберіледі.
29. Көрсетілетін қызметті алушы проактивті қызмет көрсетуден бас тартқан жағдайда көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланысының абоненттік құрылғысына ымдау тілі маманының қызметтерін ұсыну үшін құжаттарды рәсімдеудің мүмкін еместігі және жұмыспен қамту бөліміне немесе "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшесіне жүгіну қажеттігі туралы СМС-хабарлама жіберіледі.
30. Проактивті қызмет көрсетуге келісім алған жағдайда жұмыспен қамту бөлімінің маманы "Е-Собес" ААЖ арқылы көрсетілетін қыметті берушіге ымдау тілі маманының қызметтерін ұсыну үшін құжаттарды рәсімдеу туралы қабылданған шешім туралы көрсетілетін қыметті берушінің ұялы байланысының абоненттік құрылғысына СМС-хабарлама жіберу арқылы хабарлайды.

26. После формирования в автоматизированной информационной системе "Централизованный банк данных лиц, имеющих инвалидность" ИПР, содержащей мероприятие по предоставлению услуг специалиста жестового языка в соответствии с приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 44 "Об утверждении Правил проведения медико-социальной экспертизы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10589), данные ИПР автоматически передаются в автоматизированную информационную систему "Е-Собес" (далее – АИС "Е-Собес"). На абонентское устройство сотовой связи инвалида по слуху или его законного представителя (далее – услугополучатель) специалистом отдела занятости посредством АИС "Е-Собес" инициируется отправка СМС-уведомления с запросом на оказание государственной услуги.
Услугополучатель подтверждает согласие или отказ на оказание проактивной услуги соответствующим кодом через СМС-уведомление.
27. При получении согласия от услугополучателя на оказание проактивной услуги ему направляется СМС-уведомление о подтверждении оформления документов на предоставление данных услуг.
Днем обращения за оформлением документов для предоставления услуг специалиста жестового языка через проактивную услугу считается день получения согласия на оформление документов на предоставление данных услуг.
28. В случае отсутствия ответа от услугополучателя в течение трех рабочих дней со дня отправки запроса, запрос аннулируется и на абонентское устройство сотовой связи услугополучателя направляется СМС-уведомление о невозможности оформления документов для предоставления услуг специалиста жестового языка и необходимости обращения в отдел занятости или отделение Государственной корпорации "Правительство для граждан".
29. В случае отказа услугополучателя от оказания проактивной услуги, на абонентское устройство сотовой связи услугополучателя направляется СМС-уведомление о невозможности оформления документов для предоставления услуг специалиста жестового языка с указанием причины и необходимости обращения в отдел занятости или отделение Государственной корпорации "Правительство для граждан".
30. В случае получения согласия услугополучателя на оказание проактивной услуги специалист отдела занятости через АИС "Е-Собес" информирует услугополучателя о принятом решении по оформлению документов для предоставления услуг специалиста жестового языка посредством СМС-уведомления на абонентское устройство сотовой связи услугополучателя.

31. СМС-хабарлама осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша СМС-хабарламалар журналында тіркеледі.
32. Проактивті қызмет арқылы ымдау тілі маманының қызметтерін ұсыну үшін құжаттарды рәсімдеу кезінде осы Қағидалардың 20-тармағында көзделген қажетті мәліметтерді алу үшін ақпараттық жүйелерге сұрау салулар "Е-Собес" ААЖ-да автоматты түрде жүзеге асырылады.
4-тарау. Жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерін жылына алпыс сағат ұсыну тәртібі
33. Облыстардың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармалары мен жұмыспен қамту бөлімдері жыл сайын жоспарланатынның алдындағы жылдың 25 желтоқсанына дейін "Е-Собес" ААЖ-да "Іс-шараларды жоспарлау" модулін толтырады.
Жұмыспен қамту бөлімінің маманы өтініштерді "Е-Собес" ААЖ кезегінің электрондық журналына олардың келіп түсу ретіне қарай әр қызмет бойынша жеке тіркейді. Жеке көмекшінің қызметтерін немесе ымдау тілі маманының қызметтерін ұсыну өтініштерді "Е-Собес" ААЖ-да тіркеудің бастапқы күніне сәйкес әрбір қызмет бойынша кезектілік тәртібімен жүзеге асырылады.
34. Өтініш тіркелгеннен кейін мүгедектің ОЖБ деректері "Е-Собес" ААЖ-дан Порталға автоматты түрде беріледі.
Мобильді азаматтар базасында көрсетілетін қызметті алушының немесе оның заңды өкілінің телефонының абоненттік нөмірі туралы мәліметтер болған кезде, көрсетілетін қызметті алушыға немесе оның заңды өкіліне абоненттік телефон нөміріне "Е-Собес" ААЖ-дан Әлеуметтік қызметтер порталында (http://aleumet.egov.kz) жеке көмекшінің немесе ымдау тілі маманының қызметтерін берушіні авторизациялау және таңдау қажеттігі туралы СМС-хабарлама жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы өнім берушіні таңдау болмаған кезде ОЖБ деректері Порталға берілген күннен бастап бір ай ішінде көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланысының абоненттік құрылғысына "Е-Собес" ААЖ-мен келесі ай ішінде порталда өнім берушіні таңдау қажеттігі туралы СМС-хабарлама жіберіледі.
35. Осы Қағидаларға сәйкес Порталдан тыс қызметті алған көрсетілетін қызметті алушыларға қатысты жұмыспен қамту бөлімдері ОЖБ деректерін Порталға енгізген күннен бастап бір жұмыс күні ішінде "Е-Собес" ААЖ арқылы мобильді азаматтар базасында тіркелген ұялы байланыстың абоненттік құрылғысына:
1) көрсетілетін қызметті алушыға – Порталда өнім берушіні таңдау мүмкіндігі туралы;
2) осы Қағидаларға сәйкес көрсетілетін қызметті Порталдан тыс алған көрсетілетін қызметті алушыларға қатысты:
көрсетілетін қызметті алушыға – Порталда өнім берушінің бұрын жасаған таңдауын немесе жаңа өнім берушіні таңдағанын растау қажеттілігі туралы;
өнім берушінің өкіліне – Порталда тіркелу мүмкіндігі туралы хабарлама жіберуге бастамашылық жасайды.

31. СМС-уведомления регистрируются в журнале СМС-уведомлений по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
32. При оформлении документов для предоставления услуг специалиста жестового языка через проактивную услугу запросы в информационные системы для получения необходимых сведений, предусмотренных пунктом 20 настоящих Правил, осуществляется автоматически АИС "Е-Собес".
Глава 4. Порядок предоставления услуг индивидуального помощника и специалиста жестового языка-шестьдесят часов в год
33. Управления координации занятости и социальных программ областей и отделы занятости ежегодно до 25 декабря года, предшествующего планируемому, заполняют в АИС "Е-Собес" модуль "Планирование мероприятий".
Специалист отдела занятости регистрирует заявления в электронном журнале очереди АИС "Е-Собес" в порядке их поступления по каждой услуге отдельно. Предоставление услуг индивидуального помощника или услуг специалиста жестового языка осуществляется в порядке очередности по каждой услуге отдельно согласно первоначальной дате регистрации заявлений в АИС "Е-Собес".
34. После регистрации заявления данные ИПР инвалида автоматически передаются из АИС "Е-Собес" на Портал.
При наличии сведений об абонентском номере телефона услугополучателя в базе мобильных граждан, услугополучателю на его абонентский номер телефона с АИС "Е-Собес" направляется СМС-уведомление о необходимости авторизации и выбора поставщика услуг индивидуального помощника или специалиста жестового языка на Портале социальных услуг (http://aleumet.egov.kz).
При отсутствии выбора услугополучателем поставщика в течение месяца со дня передачи данных ИПР на Портал на абонентское устройство сотовой связи услугополучателя с АИС "Е-Собес" отправляется СМС-уведомление о необходимости выбора поставщика на Портале в течение следующего месяца.
35. В отношении услугополучателей, получавших услугу вне Портала в соответствии с настоящими Правилами отделы занятости в течение одного рабочего дня со дня внесения данных ИПР на Портал инициирует посредством АИС "Е-Собес" отправку СМС-уведомления на абонентское устройство сотовой связи, зарегистрированное в базе мобильных граждан:
1) услугополучателя – о возможности выбора поставщика на Портале;
2) в отношении услугополучателей, получавших услугу вне Портала в соответствии с настоящими Правилами:
услугополучателя – о необходимости подтверждения на Портале получения услуг, оказанных поставщиком ранее сделанного выбора или выбора нового поставщика;
представителю поставщика - уведомление о возможности регистрации на Портале.

36. Қызметті алушының көрсетілетін қызметті берушіні Порталда таңдауы осы Қағидаларға сәйкес қызметті Порталдан тыс алған көрсетілетін қызметті алушыларды қоспағанда, ОЖБ деректері Порталға берілген күннен бастап екі ай ішінде жүзеге асырылады. Көрсетілетін қызметті алушы өнім берушіні таңдамаған кезде ОЖБ деректері Порталға берілген күннен бастап бір ай ішінде қызметті алушының ұялы байланысының абоненттік құрылғысына "Е-Собес" ААЖ-мен келесі ай ішінде Порталда өнім берушіні таңдау қажеттігі туралы СМС-хабарлама жіберіледі.
Осы Қағидаларға сәйкес қызметті Порталдан тыс алған көрсетілетін қызметті алушылар Порталда:
1) алынған қызметтерді растауды;
2) жеткізушіні таңдауды жүзеге асырады.
37. ОЖБ деректерін Порталға берген күннен бастап екі ай өткен соң көрсетілетін қызметті алушыда Порталда өнім берушіні таңдау мүмкіндігі бұғатталады және көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланысының абоненттік құрылғысына себебін көрсете отырып, өнім берушіні таңдау мүмкіндігін бұғаттау туралы СМС-хабарлама жіберіледі. Порталда өнім берушіні таңдауды жаңарту үшін көрсетілетін қызметті алушы Порталдағы жеке кабинетте "өнім берушіні таңдауды іске қосу батырмасын" басады. Өнім берушіні таңдауды іске қосу туралы мәліметтер Порталдан "Е Собес" ААЖ-ға автоматты түрде беріледі, одан кейін жұмыспен қамту бөлімінің маманы алдыңғы кезектіліктің сақталуын ескере отырып, өнім берушіні Порталда қайта таңдайды.
38. Заңның 32-2-бабына сәйкес жеке көмекшінің, ымдау тілі маманының әлеуметтік көрсетілетін қызметтерді берушіні таңдауды жүзеге асыру, сондай-ақ ОЖБ-да тағайындалған әлеуметтік оңалту жөніндегі іс-шараларға сәйкес тапсырыстың орындалуын қадағалау үшін көрсетілетін қызметті алушы порталда авторизацияланады http://aleumet.egov.kz, жария шартқа электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) арқылы қол қояды.
Көрсетілетін қызметті алушыда интернет ресурсқа қолжетімділік болмаған жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы бөлімшесінің өзіне-өзі қызмет көрсету секторына, халықты жұмыспен қамту орталығына немесе Жұмыспен қамту бөлімдеріне жүгінеді.
39. Көрсетілетін қызметті алушы "Мүгедектерге тауарлар мен қызметтерді әлеуметтік қызметтер порталы арқылы сатқан кезде олардың құнын мемлекеттік бюджет қаражатынан өтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 20 қаңтардағы № 14 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19902 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 14 бұйрық) сәйкес көрсетілетін қызметті ұсынғаны үшін кепілдік берілген соманы жұмыспен қамту бөлімінің өнім берушіге өтеу туралы өтінішке бір мезгілде қол қоя отырып, көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ қол қойылған көрсетілетін қызмет тапсырысын Порталда рәсімдейді және өнім берушіге жібереді.
Көрсетілетін қызметті алушы Порталда ымдау тілі маманы қызметін таңдау кезінде нақты уақыт режимінде – онлайн режимінде ымдау тілі қызметін көрсетуге мүмкіндік беретін интернет-технологияларды пайдалана отырып, ымдау тілі маманының қызмет көрсету орнында – көзбе-көз немесе қашықтықтан жеке қатысуы арқылы қызмет көрсету форматын таңдайды.

36. Выбор услугополучателем поставщика на Портале осуществляется в течение двух месяцев со дня передачи данных ИПР на Портал, за исключением услугополучателей, получавших услугу вне Портала в соответствии с настоящими Правилами. При отсутствии выбора услугополучателем поставщика в течение месяца со дня передачи данных ИПР на Портал на абонентское устройство сотовой связи услугополучателя с АИС "Е-Собес" направляется СМС-уведомление о необходимости выбора поставщика на Портале в течение следующего месяца.
Услугополучатели, получавшие услугу вне Портала в соответствии с настоящими Правилами, осуществляют на Портале:
1) подтверждение полученных услуг;
2) выбор поставщика.
37. По истечении двух месяцев со дня передачи данных ИПР на Портал у услугополучателя блокируется возможность выбора поставщика на Портале и на абонентское устройство сотовой связи услугополучателя направляется СМС-уведомление о блокировке возможности выбора поставщика с указанием причины. Для возобновления выбора поставщика на Портале услугополучатель в личном кабинете на Портале нажимает на "кнопку активации выбора поставщика". Сведения об активации выбора поставщика автоматически передаются из Портала в АИС "Е Собес", после чего услугополучатель с учетом сохранения предыдущей очередности повторно выбирает поставщика на Портале.
38. Для осуществления выбора поставщика социальных услуг индивидуального помощника, специалиста жестового языка в соответствии со статьей 32-2 Закона услугополучатель авторизируется на Портале http://aleumet.egov.kz, подписывает публичный договор посредством электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП).
В случае отсутствия у услугополучателя доступа к интернет ресурсу, услугополучатель обращается в сектор самообслуживания отделения Государственной корпорации "Правительство для граждан", центра занятости населения или отделов занятости.
39. Услугополучатель оформляет и направляет заказ услуги на Портале поставщику, с одновременным подписанием заявления о возмещении поставщику отделом занятости гарантированной суммы за предоставление услуги в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 20 января 2020 года № 14 "Об утверждении Правил возмещения стоимости товаров и услуг из средств государственного бюджета при реализации их инвалидам через портал социальных услуг" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19902) (далее – Приказ № 14), подписанным ЭЦП услугополучателя.
Услугополучатель при выборе на Портале поставщика услуг специалиста жестового языка выбирает формат оказания услуги путем личного присутствия специалиста жестового языка в месте оказания услуги - очно или дистанционно, с использованием интернет-технологий, позволяющих предоставлять услуги жестового языка онлайн в режиме реального времени - онлайн.

40. Өнім беруші Порталда тапсырыс түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қарайды және көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне қызмет берушінің ЭЦҚ қойылған, дәлелді бас тартуды көрсете отырып, тапсырысты қабылдау немесе қызмет көрсетуден бас тарту туралы хабарламаны жібереді.
Өнім беруші Порталдағы өнім берушінің жеке кабинетінде көрсетілген қызметтерді есепке алу журналында жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының көрсетілген қызметтерінің уақытын есепке алу үшін жазбалар жүргізеді.
41. Қызметтермен қамтамасыз ету:
станционарлық емделу және толық мемлекеттік қамтамасыз етуде болу кезеңінде жеке көмекшінің;
толық мемлекеттік қамтамасыз етуде болу кезеңінде ымдау тілі маманының қызметтермен қаматамсыз ету тоқтатылады.
42. Өнім беруші Порталда көрсетілген қызметтерді есепке алу журналындағы жазбалардың негізінде № 14 бұйрыққа сәйкес кепілдік берілген соманы өтеу үшін жеке көмекшінің ілесіп жүру парақтарын немесе ымдау тілі маманының қызмет көрсету парағын қоса бере отырып, көрсетілген қызметтер актісін қалыптастырады.
"Е-Собес" ААЖ-да ОЖБ іс-шарасының орындалуы туралы деректер автоматты түрде толтырылады.
43. Жеке көмекшінің қызметтеріне ақы төлеуді қызмет көрсеткен нақты, бірақ күніне 8 сағаттан артық емес уақыты үшін жұмыспен қамту бөлімдері жүзеге асырады.
Жеке көмекшінің қызметіне ақы төлеу есебі "Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 1193 қаулысымен бекітілген азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесіне сәйкес әлеуметтік жұмыс жөніндегі маманның жалақы мөлшеріне негіздей отырып, "Өзге салалар" блогы, В3буыны, 4-саты (біліктілігі орта деңгейдегі санаты жоқ негізгі персоналдың маманы) бойынша, бір жылға дейін жұмыс өтілі бар болса жүргізіледі.
44. Ымдау тілі маманының қызметіне сағатына ақы төлеу тиісті қаржы жылына арналған Республикалық бюджет туралы Заңда белгіленген ең төменгі жалақы мөлшерінің он бес пайызы, бірақ Заңның 7-бабы 1-тармағы 9-1) тармақшасының екінші абзацына сәйкес бір мүгедекке жылына алпыс сағаттан аспайтын есеппен жүзеге асырылады.
Ымдау тілі маманының жылына алпыс сағаттан артық әлеуметтік қызмет көрсетуге жұмсаған уақытын мүгедек өз қаражаты есебінен төлейді.
45. Жеке көмекшінің, ымдау тілі маманының қызметтеріне ақы төлеуді өнім беруші есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-күнінен кешіктірмей ұсынған, осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес жеке көмекшінің ілесіп жүру парағын немесе осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес ымдау тілі маманының қызметтер көрсету парағын қоса бере отырып, тараптар қол қойған, осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес көрсетілген қызметтер актісі негізінде ай сайын жүргізеді. Өнім берушіге ақы төлеу көрсетілетін қызметті алушы тапсырыс қабылданғаны туралы Өнім берушінің хабарламасын алған күннен бастап нақты көрсетілген уақыт үшін жүзеге асырылады. Осы Қағидаларға сәйкес көрсетілетін қызметті порталдан тыс алған, алынған көрсетілетін қызметтерді растаған немесе 2021 жылғы 5 ақпанға дейін өнім берушіні таңдауды жүзеге асырған көрсетілетін қызметті алушыларға қатысты төлем көрсетілген есепті кезең үшін толық көлемде жүргізіледі.

40. Поставщик в течение пяти рабочих дней со дня поступления заказа на Портале рассматривает и направляет в личный кабинет услугополучателя уведомление о принятии заказа или отказе от предоставления услуг с указанием мотивированного отказа, подписанное ЭЦП поставщикам.
Поставщик в журнале учета оказанных услуг в личном кабинете поставщика на Портале ведет записи для учета времени оказанных услуг индивидуального помощника и специалиста жестового языка.
41. Обеспечение услугами приостанавливается:
Индивидуального помощника на период станционарного лечения и нахождения на полном государственном обеспечении.
Специалиста жестового языка на период нахождения на полном государственном обеспечении.
42. Поставщик на основании записей в журнале учета оказанных услуг на Портале формирует акт оказанных услуг с приложением листов сопровождения индивидуального помощника или листа оказания услуг специалиста жестового языка для возмещения гарантированной суммы в соответствии с Приказом №14.
Данные о выполнении мероприятия социальной реабилитации ИПР в АИС "Е-Собес" заполняются автоматически.
43. Оплата услуг индивидуального помощника производится отделами занятости за фактическое время оказания услуг, но не более 8 часов в день.
Расчет оплаты услуг индивидуального помощника производится, исходя из расчета размера заработной платы специалиста по социальной работе в час согласно системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 1193 "О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий" по блоку "Прочие сферы", звено В3, ступень 4 (специалист основного персонала среднего уровня квалификации без категории) при стаже работы до года.
44. Оплата услуг специалиста жестового языка в час осуществляется из расчета пятнадцати процентов размера минимальной заработной платы, установленной Законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, но не более шестидесяти часов в год на одного инвалида в соответствии с абзацем вторым подпункта 9-1) пункта 1 статьи 7 Закона.
Время, затраченное специалистом жестового языка на предоставление социальных услуг сверх шестидесяти часов в год, оплачивается инвалидом за счет собственных средств.
45. Оплата услуг индивидуального помощника, специалиста жестового языка производится ежемесячно на основании представленного поставщиком не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом акта оказанных услуг согласно приложению 8 к настоящим Правилам, подписанного сторонами, с приложением листа сопровождения индивидуального помощника согласно приложению 9 к настоящим Правилам или листа оказания услуг специалиста жестового языка согласно приложению 10 к настоящим Правилам.

Өнім берушіге ақы төлеу көрсетілетін қызметті алушы тапсырыс қабылданғаны туралы өнім берушінің хабарламасын алған күннен бастап нақты көрсетілген уақыт үшін жүзеге асырылады. Осы Қағидаларға сәйкес көрсетілетін қызметті Порталдан тыс алған, алынған көрсетілетін қызметтерді растаған немесе осы Қағидалардың 35 және 36-тармақтарына сәйкес өнім берушіні таңдауды жүзеге асырған көрсетілетін қызметті алушыларға қатысты нақты көрсетілген уақыт ішінде толық көлемде жүргізіледі.
Оңалтудың жеке
бағдарламасына сәйкес жүріп-
тұруы қиын бірінші топтағы
мүгедектер үшін жеке
көмекшінің және естуі бойынша
мүгедектер үшін жылына алпыс
сағат ымдау тілі маманының
әлеуметтік қызметтерін ұсыну
қағидаларына
1-қосымша
Жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының әлеуметтік қызметтерін ұсынуға медициналық көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер
1. Жеке көмекшінің әлеуметтік қызметтерін ұсынуға:
1) толық соқырлық;
2) түзетумен екі көзінің де 0,03-ке дейін көру жітілігі;
3) елеулі немесе айқын түрде білінетін вестибулярлық мишықтың бұзылуы;
4) елеулі немесе айқын түрде білінетін гиперкинетикалық амиостатикалық синдром;
5) паркинсонизм (елеулі немесе айқын түрде білінетін акинетикалық-регидтік түрі);
6) елеулі немесе айқын түрде білінетін: ауру немесе жарақаттар салдарынан туындаған гемипарез, төменгі парапарез, трипарез;
7) гемиплегия, триплегия, параплегия;
8) елеулі немесе айқын түрде білінетін қанайналымы және тыныс функцияларының бұзылуы (ІІІ кезеңдегі қанайналым жеткіліксіздігі, ІV функционалдық сыныпты стенокардияға сәйкес қан тамыр жеткіліксіздігі, ІІ-ІІІ және ІІІ кезеңдегі өкпе-жүрек жеткіліксіздігімен қосарланған ІІІ дәрежелі тыныс жеткіліксіздігі және т.б.);
9) елеулі немесе айқын түрде білінетін несеп шығару жүйесі қызметінің бұзылуы (ІІІ-ІV дәрежедегі созылмалы бүйрек жеткіліксіздігі);
10) буын функцияларының ІІІ-ІV дәрежеде бұзылуымен қатар ағзаның статикалық-динамикалық функцияларының елеулі немесе айқын түрде білініп бұзылуы;
11) қолдардың екеуінің де протездеуге жарамсыз және жүріп-тұру құралдарының қолданылуын қиындататын ампутациялық тұқылдары;
12) қолдардың екеуінде де протездеуге жарамсыз және жүріп-тұру құралдарының қолданылуын қиындататын туа біткен ауытқулардың болуы;
13) екі санның протездеуге жарамсыз ампутациялық тұқылдары;
14) протездеуге жарамсыз жүріп-тұру құралдарын пайдалануды қиындататын, қолдардың білінетін функционалдық бұзушылықтары бар балтырлардың ампутациялық тұқылдары;
15) жүріп-тұрудың ІІІ дәрежеде бұзылуымен қоса, аяқтардың дамуындағы туа біткен ауытқулар;

Оплата поставщику осуществляется за фактически оказанное время со дня получения услугополучателем уведомления поставщика о принятии заказа. В отношении услугополучателей, получавших услугу вне Портала в соответствии с настоящими Правилами, подтвердивших полученные услуги или осуществившие выбор поставщика в соответствии с пунктами 35 и 36 настоящих Правил производится в полном объеме за фактически оказанное время.
Приложение 1
к Правилам предоставления
социальных услуг
индивидуального помощника
для инвалидов первой группы,
имеющих затруднение
в передвижении и специалиста
жестового языка для инвалидов
по слуху – шестьдесят часов
в год в соответствии
с индивидуальной
программой реабилитации
Медицинские показания и противопоказания к предоставлению социальных услуг индивидуального помощника и специалиста жестового языка
1. Медицинскими показаниями к предоставлению социальных услуг индивидуального помощника являются:
1) абсолютная слепота;
2) острота зрения на оба глаза до 0,03 с коррекцией;
3) значительно или резко выраженные вестибулярно-мозжечковые нарушения;
4) значительно или резко выраженный гиперкинетический амиостатический синдром;
5) паркинсонизм (значительно или резко выраженная акинетико-регидная форма);
6) значительно или резко выраженные: гемипарез, нижний парапарез, трипарез, обусловленные заболеваниями или последствиями травм;
7) гемиплегия, триплегия, параплегия;
8) значительно или резко выраженные нарушения функций кровообращения и дыхания (недостаточность кровообращения III стадии, коронарной недостаточности соответственно стенокардии IV-гo функционального класса, дыхательной недостаточности III степени в сочетании с легочно-сердечной недостаточностью II-III и III стадий и другие);
9) значительно или резко выраженные нарушения функции мочевыделительной системы (хроническая почечная недостаточность III-IV степени);
10) значительно или резко выраженные нарушения статодинамических функций организма с нарушением функции суставов III-IV степени;
11) ампутационные культи обеих верхних конечностей, не подлежащие протезированию и затрудняющие пользование средствами передвижения;
12) врожденные аномалии развития обеих верхних конечностей, не подлежащие протезированию и затрудняющие пользование средствами передвижения;
13) ампутационные культи обеих бедер, не подлежащие протезированию;
14) ампутационные культи обеих голеней, не подлежащие протезированию с выраженными функциональными нарушениями верхних конечностей, затрудняющим пользование средствами передвижения;
15) врожденные аномалии развития нижних конечностей с нарушением передвижения III третьей степени;

16) қолдардың жүріп-тұру құралдарының қолданылуын қиындатып айқын білінетін функционалдық бұзылушылықтарымен қосарланған буындар функцияларының ІІІ-ІV дәрежеде бұзылуымен қоса жамбастың және тізе буындарының екеуінің де функционалдық тұрғыдан қолайсыз қалыптағы анкилоздары;
17) қолдардың жүріп-тұру құралдарының қолданылуын қиындатып айқын білінетін функционалдық бұзылушылықтарымен қосарланған буындар функцияларының ІІІ-ІV дәрежеде бұзылуымен қоса, жамбастың және тізе буындарының екеуінің де елеулі немесе айқын білінетін контрактуралары медициналық көрсетілімдер болып табылады.
2. Ымдау тілінің машықтарын меңгерген мүгедекке ымдау тілі маманының әлеуметтік қызметтерін ұсынуға:
1) керең-мылқаулық;
2) есту протезін қолдануға жарамсыз толық кереңдік;
3) есту протезін қолдануға жарамсыз ІV дәрежедегі құлақ мүкістігі;
4) қимылдық афазия;
5) көмекейдің болмауы медициналық көрсетілімдер болып табылады.
3. Мамандандырылған медициналық ұйымдарда емделуді талап ететін мынадай аурулар:
1) бактерия тарататын туберкулез (БК+);
2) жұқпалы тері және шаш аурулары;
3) жыныс аурулары;
4) неврозды, невроз тәріздес жай-күйлерді, жеңіл дәрежедегі есуастықты, ұстамалары сирек (2-3 айда бір реттен аспайтын) түрлі этиологиядағы тырыспа синдромдарын қоспағанда, жарыместіксіз және жеке тұлғаның білініп бұзылуынсыз орны алатын психикалық бұзушылықтар жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының әлеуметтік қызметтерін ұсынуға медициналық қарсы көрсетілімдер болып табылады.
Оңалтудың жеке
бағдарламасына сәйкес жүріп-
тұруы қиын бірінші топтағы
мүгедектер үшін жеке
көмекшінің және естуі бойынша
мүгедектер үшін жылына алпыс
сағат ымдау тілі маманының
әлеуметтік қызметтерін ұсыну
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Жергілікті атқарушы органның
басшысына
___________________________
___________________________
Оңалтудың жеке бағдарламасының әлеуметтік бөлігіне сәйкес оңалту құралдары мен қызметтерін ұсынуға өтініш
Тегі ____________________________________________________________________
Аты____________________________________________________________________
Әкесінің аты (бар болса) __________________________________________________
Туған күні: ______________________________________________________________
Мүгедектік _____________________________________________________________
Жеке басты куәландыратын құжаттың түрі: _________________________________
Құжат нөмірі: ____________________________ кім берген: ____________________
Берілген күні: "____" _____________ ______ жылы
Жеке сәйкестендіру нөмірі: ______________________________________________
Тұрақты тұратын (тіркелген) жерінің мекенжайы
Облыс_________________________________________________________________
қала (аудан) _______________________ауыл: _______________________________
көше (шағын аудан) _________________________-үй ______ -пәтер ____________
Телефон _______________________________________________________________
Мынадай:
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
жеке көмекшінің қызметтерін, ымдау тілі маманының жылына алпыс сағат қызметін (керегінің астын сызу, жазу) ұсыну үшін құжаттар қабылдауды сұраймын.
Өтінішке қоса берілген құжаттардың тізбесі:
Р/с
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтар саны
Ескертпе
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес оңалту құралдары мен қызметтерін ұсыну үшін құжаттарды рәсімдеуге қажетті менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге, ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпиядан тұратын мәліметтерді пайдалануға келісім беремін. 20____ жылғы "____"___________
__________________________________________________________________________
(Өтініш берушінің (заңды өкілінің) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
__________________________________________________________________________
(Өтінішті қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы және қолы)
20____ жылғы "____"____________
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
кесу сызығы
Азаматтың өтініші__________________________________ қабылданды.
Өтінішті қабылдау күні 20___жылғы "____" ___________
__________________________________________________________________________
(Өтінішті қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы және қолы)
Оңалтудың жеке
бағдарламасына сәйкес жүріп-
тұруы қиын бірінші топтағы
мүгедектер үшін жеке
көмекшінің және естуі бойынша
мүгедектер үшін жылына алпыс
сағат ымдау тілі маманының
әлеуметтік қызметтерін ұсыну
қағидаларына
3-қосымша
"Жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектерді жеке көмекшінің қызметімен қамтамасыз етуге құжаттарды рәсімдеу" проактивті мемлекеттік қызметінің стандарты
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының, аудандар мен облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері

16) анкилозы в функционально невыгодном положении обеих тазобедренных или коленных суставов с нарушением функций суставов III-IV степени в сочетании с выраженными функциональными нарушениями верхних конечностей, затрудняющими пользование средствами передвижения;
17) значительно или резко выраженные контрактуры обеих тазобедренных или коленных суставов с нарушением функций суставов III-IV степени в сочетании с выраженными функциональными нарушениями верхних конечностей, затрудняющими пользование средствами передвижения.
2. Медицинскими показаниями к предоставлению социальных услуг специалиста жестового языка инвалиду, владеющему навыками жестового языка, являются:
1) глухонемота;
2) абсолютная глухота, не подлежащая слухопротезированию;
3) тугоухость IV степени, не подлежащая слухопротезированию;
4) моторная афазия;
5) отсутствие гортани.
3. Медицинскими противопоказаниями к предоставлению инвалидам социальных услуг индивидуального помощника и специалиста жестового языка являются следующие заболевания, требующие лечения в специализированных медицинских организациях:
1) туберкулез с бактериовыделением (БК+);
2) инфекционные заболевания кожи и волос;
3) венерические болезни;
4) психические расстройства, за исключением неврозов, неврозоподобных состояний, легкой степени дебильности, судорожных синдромов различной этиологии с редкими (не более одного раза в 2-3 месяца) припадками, без слабоумия и выраженных изменений личности.
Приложение 2
к Правилам предоставления
социальных услуг
индивидуального помощника
для инвалидов первой группы,
имеющих затруднение
в передвижении и специалиста
жестового языка для инвалидов
по слуху – шестьдесят часов
в год в соответствии
с индивидуальной
программой реабилитации
Форма
Руководителю местного
исполнительного органа
____________________________
____________________________
Заявление на предоставление услуг реабилитации в соответствии
с социальной частью индивидуальной программы реабилитации
Фамилия ______________________________________________________
Имя __________________________________________________________
Отчество (при его наличии) ______________________________________
Дата рождения: ________________________________________________
Инвалидность _________________________________________________
Вид документа, удостоверяющего личность: _______________________
Номер документа: ___________________кем выдан: ________________
Дата выдачи: "____" _____________ ______ года
Индивидуальный идентификационный номер: _____________________
Адрес постоянного местожительства (регистрации):
Область ______________________________________________________
город (район) _________________село: ___________________________
улица (микрорайон)________________дом ______ квартира _________
Телефон ___________________________________________
Прошу принять документы для предоставления:
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
услуги индивидуального помощника, услуги специалиста жестового языка-
шестьдесят часов в год) (нужное подчеркнуть, вписать)
Перечень документов, приложенных к заявлению:
№ п/п
Наименование документа
Количество листов в документе
Примечание
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных, на использование
сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных
системах, необходимых для оформления документов для предоставления средств и услуг
реабилитации в соответствии с индивидуальной программой реабилитации.
"____" ___________ 20____ года.
________________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись заявителя (законного представителя)
________________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись лица, принявшего заявление)
"____" ____________ 20____ года.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
линия отреза
Заявление гражданина ______________________________________________ принято.
Дата принятия заявления "____" ___________ 20 ___ года.
__________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись лица, принявшего заявление)
Приложение 3
к Правилам предоставления
социальных услуг
индивидуального помощника
для инвалидов первой группы,
имеющих затруднение
в передвижении
и специалиста жестового языка
для инвалидов по слуху –
шестьдесят часов в год
в соответствии с индивидуальной
программой реабилитации
Стандарт государственной услуги
"Оформление документов на обеспечение услугами индивидуального помощника инвалидов первой группы, имеющих затруднение в передвижении"
1
Наименование услугодателя
Местные исполнительные органы городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент, районов и городов областного значения
2
Способы предоставления государственной услуги

1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшелері;
2) тұрғылықты жері бойынша Нұр-Сұлтан қаласының Жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау бөлімі, Алматы қаласының Әлеуметтік әл-ауқат басқармасы, Шымкент қаласының Жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау бөлімі, қалалық, аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімдері (бұдан әрі – жұмыспен қамту бөлімдері);
3) ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы.
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясысының бөлімшелеріне, жұмыспен қамту бөлімдеріне жүгінген кезде – құжаттар топтамасы тіркелген күннен бастап 10 (он) жұмыс күні; проактивті қызметті көрсетілген кезде – келісім түскен күннен бастап 10 (он) жұмыс күні.
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы бөлімшесіне жүгінген кезде құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызметті көрсету мерзіміне кірмейді, бұл ретте мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін жұмыспен қамту бөлімдері "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшесіне мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі аяқталғанға дейін бір тәуліктен кешіктірмей ұсынады;
2) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшелерінде құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минут, жұмыспен қамту бөлімдерінде – 30 минут;
3) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшелерінде өтініш берушіге қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минут, жұмыспен қамту бөлімдерінде – 30 минут.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Қағаз түрінде/проактивті.
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектер үшін жеке көмекшінің қызметтерін ұсынуға құжаттарды рәсімдеу туралы хабарлама.
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы көрсетілетін қызметті алушының ұялы телефонына СМС-хабарлама жіберу арқылы қабылданған шешім туралы өтініш берушіні хабардар етеді.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде өтініш берушіден алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін
7
Жұмыс графигі
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшелері – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес жексенбі және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап сенбіні қоса алғанда, жұмыс графигіне сәйкес түскі үзіліссіз сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін.
Қабылдау жеделдетіп қызмет көрсетусіз, электрондық кезек тәртібімен жүзеге асырылады, электрондық кезекті "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы броньдауға болады;

1) Отделения Государственной корпорации "Правительство для граждан";
2) управление занятости и социальной защиты города Нур-Султан, управление социального благосостояния города Алматы, управление занятости и социальной защиты города Шымкент, городские, районные отделы занятости и социальных программ по месту жительства (далее – отделы занятости);
3) абонентское устройство сотовой связи.
3
Срок оказания государственной услуги
1) при обращении в отделения Государственной корпорации "Правительство для граждан", отделы занятости – со дня регистрации пакета документов – 10 (десять) рабочих дней; при оказании проактивной услуги - с даты поступления согласия – 10 (десять рабочих дней);
При обращении в отделения Государственной корпорацию "Правительство для граждан", день приема документов не входит в срок оказания государственной услуги, при этом результат оказания государственной услуги предоставляется отделами занятости в отделения Государственной корпорации "Правительство для граждан" не позднее чем за сутки до истечения срока оказания государственной услуги;
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов в отделениях Государственной корпорации "Правительство для граждан" – 15 минут, в отделах занятости – 30 минут;
3) максимально допустимое время обслуживания заявителя в отделениях Государственной корпорации "Правительство для граждан" – 15 минут, в отделах занятости – 30 минут.
4
Форма оказания государственной услуги
Бумажная/проактивная.
5
Результат оказания государственной услуги
Уведомление об оформлении документов на предоставление услуг индивидуального помощника для инвалидов первой группы, имеющих затруднение в передвижении.
Государственная корпорация "Правительство для граждан" информирует заявителя о принятом решении посредством передачи СМС-уведомления на абонентское устройство сотовой связи заявителя.
6
Размер оплаты, взимаемой с заявителя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
7
График работы
1) Отделений Государственной корпорации "Правительство для граждан" – с понедельника по субботу включительно, в соответствии с графиком работы с 9.00 часов до 20.00 часов без перерыва на обед, кроме воскресенья и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
Прием осуществляется в порядке электронной очереди, без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством веб-портала "электронного правительства";

2) жұмыспен қамту бөлімдері – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес сағат 13.00-ден 14.00, 14.30, 15.00-ге дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.00, 18.30, 19.00-ге дейін.
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 17.30-ға дейін жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетіп қызмет көрсетусіз кезектілік тәртібінде көрсетіледі.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшелерінде және жұмыспен қамту бөлімдерінде:
1) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) жеке басты куәландыратын құжат (сәйкестендіру үшін);
3) мүгедектен сенімхат алған адам жүгінген жағдайда мүгедектің сенімхаты.
Тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерде қамтылған жеке басты куәландыратын, тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін растайтын құжаттар туралы, мүгедектігі туралы, ОЖБ-да әзірленген іс-шаралар туралы мәліметтерді жұмыспен қамту бөлімдері, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшелері уәкілетті лауазымды адамдардың электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжаттар нысанында алады.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) мемлекеттік қызметті алу үшін өтініш беруші ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігі белгілену;
2) өтініш берушінің және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, деректер мен мәліметтердің Қағидаларында белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі.
10
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
Егер өтініш беруші арнаулы әлеуметтік қызметтерді алушы болып табылса, жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектер үшін жеке көмекшінің және естуі бойынша мүгедектер үшін ымдау тілі маманының қызметтерін ұсыну үшін құжаттарды рәсімдеу жұмыспен қамту бөлімдерінің әлеуметтік қызметкерінің жәрдемдесуімен жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары келесі интернет-ресурстарда орналастырылған:
1. Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті орган – www. enbek.gov.kz, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімі;
2. "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы – www.gov4c.kz.
Өтініш берушінің жұмыспен қамту бөлімдерінің анықтамалық қызметтері, "1414" Бірыңғай байланыс орталығы, 8 800 080 7777 арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпарат алуға мүмкіндігі бар.
Оңалтудың жеке
бағдарламасына сәйкес жүріп-
тұруы қиын бірінші топтағы
мүгедектер үшін жеке
көмекшінің және естуі бойынша
мүгедектер үшін жылына алпыс
сағат ымдау тілі маманының
әлеуметтік қызметтерін
ұсыну қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат

2) Отделов занятости - с 9.00 часов до 18.00, 18.30, 19.00 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.00, 14.30, 15.00 часов согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги с 9.00 часов до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
В отделениях Государственной корпорации "Правительство для граждан" и отделах занятости:
1) заявление по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) документ, удостоверяющий его личность (для идентификации);
3) доверенность от инвалида, в случае обращения лица, получившего от инвалида доверенность.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, подтверждающих регистрацию по постоянному месту жительства, об инвалидности, о разработанных мероприятиях ИПР, содержащиеся в соответствующих государственных информационных системах, отделы занятости, отделения Государственной корпорации "Правительство для граждан" получают в форме электронных документов, удостоверенных электронно-цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченных должностных лиц.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных заявителем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие заявителя и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленными Правилами.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
В случае если заявитель является получателем специальных социальных услуг, оформление документов для предоставления услуг индивидуального помощника инвалидам первой группы, имеющим затруднение в передвижении, и специалиста жестового языка инвалидам по слуху осуществляется при содействии социального работника отделов занятости. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:
1. Уполномоченного органа в области социальной защиты населения - www.enbek.gov.kz, раздел "Государственные услуги";
2. Государственной корпорации "Правительство для граждан" – www.gov4c.kz.
Заявитель Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством справочных служб отделов занятости, Единого контакт-центра "1414", 8 800 080 7777.
Приложение 4
к Правилам предоставления
социальных услуг
индивидуального помощника
для инвалидов первой группы,
имеющих затруднение
в передвижении и специалиста
жестового языка для инвалидов
по слуху – шестьдесят часов
в год в соответствии
с индивидуальной
программой реабилитации
Форма
Расписка об отказе в приеме документов

"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңын басшылыққа ала отырып,
__________________________________________________________________________
("Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы филиалының № __ бөлімі
(мекенжайын көрсету) /республикалық маңызы бар, астананың, аудандардың және
облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органы) Сіздің мемлекеттік
көрсетілетін қызмет стандартында көзделген тізбеге сәйкес құжаттардың толық
топтамасын ұсынбауыңызға және (немесе) қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттарды,
атап айтқанда: жоқ құжаттардың / қолдану мерзімі өткен құжаттардың атауы:
1) ______________________________;
2) ______________________________;
3) ______________________________
ұсынуыңызға байланысты "Жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектер үшін жеке көмекшінің және естуі бойынша мүгедектер үшін ымдау тілі маманының қызметтерін ұсыну үшін оларға құжаттарды рәсімдеу" немесе "Естуі бойынша мүгедектер үшін жылына алпыс сағат ымдау тілі маманының қызметтерін қамтамасыз етуге құжаттарды рәсімдеу" мемлекеттік қызметін көрсетуге құжаттарды қабылдаудан бас тартады.
Осы қолхат әрбір тарап үшін бір-бірден 2 данада жасалды.
___________________________________________________ ______________________
("Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы филиалының № __ бөлімі
(мекенжайын көрсету)/республикалық маңызы бар, астананың, аудандардың және
облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы орган қызметкерінің тегі, аты,
әкесінің аты (бар болса) (қолы)
Алдым: ____________________________________________ ______________________
(көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты, әкесінің аты             (қолы)
(бар болса)
20___ жылғы "___" ___________
Оңалтудың жеке
бағдарламасына сәйкес жүріп-
тұруы қиын бірінші топтағы
мүгедектер үшін жеке
көмекшінің және естуі бойынша
мүгедектер үшін жылына алпыс
сағат ымдау тілі маманының
әлеуметтік қызметтерін ұсыну
қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Хабарлама
Тегі ______________________________________________________________________
Аты _____________________________________________________________________
Әкесінің аты (бар болса) ____________________________________________________
Құжаттың нөмірі: _______________________ кім берген: _________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі: _________________________________________________
Тұрақты тұратын (тіркелген) жерінің мекенжайы: _______________________________
Облыс ___________________________________________________________________
Қала (аудан) ________________ ауыл: _________________________________________
Көше (шағын аудан) ____________________-үй ______________-пәтер ____________
Мыналарды:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(жеке көмекшінің қызметтерін, ымдау тілі маманының жылына алпыс сағат қызметін) көрсетуге құжаттарды рәсімдеу туралы хабардар етеміз.
Өтініш қабылданды және 20__ жылғы "__" _____ № _ нөмірімен тіркелді.
Әлеуметтік қызметтер порталында өнім берушіні таңдау мүмкіндігі туралы (aleumet.egov.kz) мобильді азаматтар базасында тіркелген Сіздің абоненттік нөміріңізге СМС хабарлама жіберілетін болады.
Мемлекеттік органның басшысы ___________________________________
(тегі, аты, әкесінің (бар болса)
20___ жылғы "___" ____________
Оңалтудың жеке
бағдарламасына сәйкес жүріп-
тұруы қиын бірінші топтағы
мүгедектер үшін жеке
көмекшінің және естуі бойынша
мүгедектер үшін жылына алпыс
сағат ымдау тілі маманының
әлеуметтік қызметтерін ұсыну
қағидаларына
6-қосымша
СМС-хабарлар журналы _____________________________ (протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар,тифлотехникалық құралдар, міндетті гигиеналық құралдар, жеке көмекшінің қызметтері, ымдау тілі маманының қызметтері, санаторий-курорттық емделу, кресло-арбалар)
Р/с№
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні
Істің№
протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар,тифлотех никалық құралдар, міндетті гигиеналық құралдар, жеке көмекшінің қызметтері, ымдау тілі маманының қызметтері, санаторий-курорттық емделу, кресло-арбалар
СМС-хабарлама жіберілген кезең
Теле фон №
Маманн
Оңалтудың жеке
бағдарламасына сәйкес жүріп-
тұруы қиын бірінші топтағы
мүгедектер үшін жеке
көмекшінің және естуі бойынша
мүгедектер үшін жылына алпыс
сағат ымдау тілі маманының
әлеуметтік қызметтерін
ұсыну қағидаларына
7-қосымша
"Естуі бойынша мүгедектер үшін жылына алпыс сағат ымдау тілі маманының қызметтерін ұсыну үшін мүгедектерге құжаттарды рәсімдеу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының, аудандар мен облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері

Руководствуясь Законом Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года
"О государственных услугах", ___________________________________________________
(отдел № __ филиала Государственной корпорации "Правительство для граждан"
(указать адрес)/местный исполнительный орган республиканского значения, столицы,
районов и городов областного значения) отказывает в приеме документов на оказание
государственной услуги "Оформление документов на обеспечение услугами
индивидуального помощника инвалидов первой группы, имеющих затруднение в
передвижении" или "Оформление документов на обеспечение услугами специалиста
жестового языка для инвалидов, по слуху – шестьдесят часов в год" ввиду представления
Вами неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному стандартом
государственной услуги, и (или) документов с истекшим сроком действия, а именно:
наименование отсутствующих документов/документов с истекшим сроком действия:
1) _______________________________;
2) _______________________________;
3) _______________________________.
Настоящая расписка составлена в 2 экземплярах по одному для каждой стороны.
________________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись) (работника Государственной
корпорации "Правительство для граждан"/ местного исполнительного органа городов
республиканского значения, столицы, районов и городов областного значения)
Получил:
_________________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя(подпись)
"___" ____________ 20___ г
Приложение 5 к Правилам
предоставления социальных услуг
индивидуального помощника
для инвалидов первой группы,
имеющих затруднение
в передвижении и специалиста
жестового языка для инвалидов
по слуху – шестьдесят часов
в год в соответствии
с индивидуальной программой
реабилитации
Форма
Уведомление
Фамилия _________________________________________________________________
Имя _____________________________________________________________________
Отчество (при его наличии) _________________________________________________
Номер документа: _____________________кем выдан: __________________________
Индивидуальный идентификационный номер: _________________________________
Адрес постоянного местожительства (регистрации):
Область _________________________________________________________________
город (район) _____________________село: __________________________________
улица (микрорайон)________________ дом _________ квартира _________________
Уведомляем Вас об оформлении документов на предоставление:
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
(услуг индивидуального помощника, услуг специалиста жестового языка –
шестьдесят часов в год).
Заявление принято и зарегистрировано под номером № __ от "__" _______ 20__ года
в электронном журнале очереди.
О возможности выбора поставщика на Портале социальных услуг (aleumet.egov.kz)
на Ваш абонентский номер,
зарегистрированный в базе мобильных граждан, будет направлено СМС уведомление.
Руководитель государственного органа
____________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"___" ____________ 20___ года
Приложение 6 к Правилам
предоставления социальных услуг
индивидуального помощника
для инвалидов первой группы,
имеющих затруднение
в передвижении и специалиста
жестового языка для инвалидов
по слуху – шестьдесят часов
в год в соответствии
с индивидуальной программой
реабилитации
Журнал СМС-уведомлений
____________________________________________________________________________
(протезно-ортопедической помощи, сурдотехнических средств, тифлотехнических
средств, обязательных гигиенических средств, услуг индивидуального помощника,
услуг специалиста жестового языка, санаторно-курортное лечение, кресло-коляски)
№ п/п
Индивидуальный идентификационный номер
Фамилия имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
№ дела
протезно-ортопедическая помощь, сурдотехнические средства, тифлотехнические средства, обязательные гигиенические средства, услуги индивидуального помощника, услуги специалиста жестового языка, санаторно-курортное лечение, кресло-коляски
Дата передачи СМС-уведомления-
№ телефона
Специалист
Приложение 7 к Правилам
предоставления социальных услуг
индивидуального помощника
для инвалидов первой группы,
имеющих затруднение
в передвижении и специалиста
жестового языка для инвалидов
по слуху – шестьдесят часов
в год в соответствии
с индивидуальной программой
реабилитации
Стандарт государственной услуги
"Оформление документов на обеспечение инвалидов услугами специалиста жестового языка для инвалидов по слуху – шестьдесят часов в год"
1
Наименование услугодателя
Местные исполнительные органы городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент, районов и городов областного значения
2
Способы предоставления государственной услуги

2) жұмыспен қамту бөлімдері – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес сағат 13.00-ден 14.00, 14.30, 15.00-ге дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.00, 18.30, 19.00-ге дейін.
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 17.30-ға дейін жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетіп қызмет көрсетусіз кезектілік тәртібінде көрсетіледі.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшелерінде және жұмыспен қамту бөлімдерінде:
1) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 22 қаңтардағы № 26 бұйрығымен (бұдан әрі – Қағидалар) бекітілген Оңалтудың жеке бағдарламасына (бұдан әрі – ОЖБ) сәйкес жүріп-тұруы қиын бірінші топтағымүгедектер үшін жекекөмекшінің және естуі бойыншамүгедектер үшін жылына алпыссағат ымдау тілі маманыныңәлеуметтік қызметтерін ұсыну қағидаларына 2-қосымшаға сәйкес нысан өтініш;
2) жеке басты куәландыратын құжат (сәйкестендіру үшін);
3) мүгедектен сенімхат алған адам жүгінген жағдайда мүгедектің сенімхаты.
Тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерде қамтылған жеке басын куәландыратын, тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін растайтын құжаттар туралы, мүгедектігі туралы, ОЖБ-да әзірленген іс-шаралар туралы мәліметтерді жұмыспен қамту бөлімдері, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшелері уәкілетті лауазымды адамдардың электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжаттар нысанында алады.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) мемлекеттік қызметті алу үшін өтініш беруші ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігі белгілену;
2) өтініш берушінің және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, деректер мен мәліметтердің Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі.
10
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
Егер өтініш беруші арнаулы әлеуметтік қызметтерді алушы болып табылса, жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектер үшін жеке көмекшінің және естуі бойынша мүгедектер үшін ымдау тілі маманының қызметтерін ұсыну үшін құжаттарды рәсімдеу жұмыспен қамту бөлімдерінің әлеуметтік қызметкерінің жәрдемдесуімен жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары келесі интернет-ресурстарда орналастырылған:

2) Отделов занятости - с 9.00 часов до 18.00, 18.30, 19.00 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.00, 14.30, 15.00 часов согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги с 9.00 часов до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
В отделениях Государственной корпорации "Правительство для граждан" и отделах занятости:
1) заявление по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) документ, удостоверяющий его личность (для идентификации);
3) доверенность от инвалида, в случае обращения лица, получившего от инвалида доверенность.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, подтверждающих регистрацию по постоянному месту жительства, об инвалидности, о разработанных мероприятиях ИПР, содержащиеся в соответствующих государственных информационных системах, отделы занятости, отделения Государственной корпорации "Правительство для граждан" получают в форме электронных документов, удостоверенных электронно-цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченных должностных лиц.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных заявителем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие заявителя и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленными Правилами.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
В случае если заявитель является получателем специальных социальных услуг, оформление документов для предоставления услуг индивидуального помощника инвалидам первой группы, имеющим затруднение в передвижении, и специалиста жестового языка инвалидам по слуху осуществляется при содействии социального работника отделов занятости.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:

1. Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті орган – www. enbek.gov.kz, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімі;
2. "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы – www.gov4c.kz.
Өтініш берушінің жұмыспен қамту бөлімдерінің анықтамалық қызметтері, "1414" Бірыңғай байланыс орталығы, 8 800 080 7777 арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпарат алуға мүмкіндігі бар.
Оңалтудың жеке
бағдарламасына сәйкес жүріп-
тұруы қиын бірінші
топтағы мүгедектер үшін жеке
көмекшінің және естуі бойынша
мүгедектер үшін жылына алпыс
сағат ымдау тілі маманының
әлеуметтік қызметтерін ұсыну
қағидаларына
8-қосымша
Көрсетілген қызметтер актісі 20__жылғы "___"______бастап "___"______ дейін (ай)
Р/с №
Қызметтің атауы
Қызметтер көрсетілді
Сағаттар саны
Бір бірлік бағасы (тенге)
Құны (тенге)
Жоғарыда көрсетілген қызметтер толық және уақытылы орындалды. Тапсырыс берушінің қызмет көрсетудің көлемі, сапасы және мерзімі бойынша наразылығы жоқ.
Осы Акт екі данада, Орындаушы мен Тапсырыс берушіге бір-бір данадан жасалды.
Қосымша: Жеке көмекшінің ілесіп жүру парағы 20____ жылғы "__"_______ № ____ ______ парақта.
Тапсырды
Қабылдады
Өнім беруші
Тапсырыс беруші/көрсетілетін қызметті алушы
_______/__________ қолы қолтаңбаның толық жазылуы
________/_______/___________ ТАӘ қолы қолтаңбаның толық жазылуы/ЭЦҚ
МО (бар болса)
Оңалтудың жеке
бағдарламасына сәйкес жүріп-
тұруы қиын бірінші топтағы
мүгедектер үшін жеке
көмекшінің және естуі бойынша
мүгедектер үшін жылына алпыс
сағат ымдау тілі маманының
әлеуметтік қызметтерін ұсыну
қағидаларына
9-қосымша
Жеке көмекшінің ілесіп жүру парағы ______________________________________________________________ көрсетілетін қызметті алушының (Т.А.Ә., телефоны) ____________ мекенжайы бойынша тұратын
20___ жылғы____________ айы үшін
Р/с №
Күні
Мүгедек жеке көмекшінің ілесіп жүруімен келген объектілердің тізбесі
Сағат саны
Жеке көмекшінің ТАӘ, қолы/ЭЦҚ ________________________
Күні______________________________________
Оңалтудың жеке
бағдарламасына сәйкес жүріп-
тұруы қиын бірінші топтағы
мүгедектер үшін жеке
көмекшінің және естуі бойынша
мүгедектер үшін жылына алпыс
сағат ымдау тілі маманының
әлеуметтік қызметтерін ұсыну
қағидаларына
10-қосымша
Ымдау тілі маманының қызметін көрсету парағы _______________________________________________________________ көрсетілетін қызметті алушының (Т.А.Ә., телефон) ______________ мекенжайы бойынша тұратын
20__жылғы ______________ айы үшін
Күні
Сағат саны
Көрсету тәсілі
(онлайн/офлайн)
____________________________________________________
Ымдау тілі маманының ТАӘ, қолы __________________________________
Көрсетілетін қызметті алушының қолы/ЭЦҚ _____________________________
Күні _______________
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2021 жылғы 3 наурыздағы
№ 61 Бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 22 қаңтардағы
№ 26 бұйрығына
2-қосымша
Мүгедектерге және мүгедек балаларға санаторий-курорттық емделуді ұсыну қағидалары

1. Уполномоченного органа в области социальной защиты населения - www.enbek.gov.kz, раздел "Государственные услуги";
2. Государственной корпорации "Правительство для граждан" – www.gov4c.kz.
Заявитель Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством справочных служб отделов занятости, Единого контакт-центра "1414", 8 800 080 7777.
Приложение 8 к Правилам
предоставления социальных услуг
индивидуального помощника
для инвалидов первой группы,
имеющих затруднение
в передвижении и специалиста
жестового языка для инвалидов
по слуху – шестьдесят часов
в год в соответствии
с индивидуальной программой
реабилитации
Акт оказанных услуг
с "_____" по "___" ____________ 20__ г. (месяц)
№ п/п
Наименование услуги
Оказано услуг
количество часов
цена за единицу (тенге)
стоимость (тенге)
Вышеперечисленные услуги выполнены полностью и в срок.
Заказчик претензий по объему, качеству и срокам оказания услуг не имеет.
Настоящий Акт составлен в двух экземплярах, по одному для Поставщика и Заказчика.
Приложение: Лист сопровождения индивидуального помощника/оказания услуг
специалиста жестового языка на ______страницах.
Сдал
Принял
Поставщик
Заказчик/услугополучатель (при предоставлении услуги через Портал)
_______/__________
подпись расшифровка подписи/ЭЦП
________/_______/___________
ФИО (при его наличии), должность, подпись расшифровка подписи/ЭЦП
МП (при наличии печати)
Приложение 9 к Правилам
предоставления социальных услуг
индивидуального помощника
для инвалидов первой группы,
имеющих затруднение
в передвижении и специалиста
жестового языка для инвалидов
по слуху – шестьдесят часов
в год в соответствии
с индивидуальной программой
реабилитации
Лист сопровождения индивидуальным помощником
____________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), телефон) услугополучателя
проживающего по адресу ____________________________________
за ____________ месяц 20___ года
№ п/п
Дата
Перечень объектов, посещенных инвалидом в сопровождении индивидуального помощника
Количество часов
____________________________________________________________
ФИО (при его наличии), подпись индивидуального помощника/ЭЦП
_________________________________________________________________
Подпись услугополучателя/ЭЦП
Дата _________________________
Приложение 10 к Правилам
предоставления социальных услуг
индивидуального помощника
для инвалидов первой группы,
имеющих затруднение
в передвижении и специалиста
жестового языка для инвалидов
по слуху – шестьдесят часов
в год в соответствии
с индивидуальной программой
реабилитации
Лист оказания услуги специалиста жестового языка
____________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), телефон) услугополучателя
проживающего по адресу ____________________________________
за ____________ месяц 20___ год
№ п/п
Дата
Количество часов
Способ оказания (онлайн/офлайн)
__________________________________________________________________________
ФИО (при его наличии), подпись специалиста жестового языка/ЭЦП
Подпись услугополучателя/ЭЦП _____________________________________________
Дата ______________
Приложение 2 к приказу
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 3 марта 2021 года № 61
Приложение 2 к приказу
Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 22 января 2015 года № 26
Правила предоставления санаторно-курортного лечения инвалидам и детям-инвалидам

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мүгедектерге және мүгедек балаларға санаторий-курорттық емделуді ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасында мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы" 2005 жылғы 13 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының 2013 жылғы 15 сәуірдегі Заңына сәйкес әзірленді және мүгедектер мен мүгедек балаларға санаторий-курорттық емделуді ұсыну тәртібін белгілейді.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) Әлеуметтік қызметтер порталы (бұдан әрі – Портал) – әлеуметтік-еңбек саласының мүгедектерге санаторий-курорттық емдеу, протездік-ортопедиялық көмек, техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдар, арнайы жүріп-тұру құралдарын, сондай-ақ жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының әлеуметтік қызметтерін сатып алу мүмкіндігін беретін бірыңғай ақпараттық жүйесінің бөлігі;
2) проактивті көрсетілетін қызмет – қызмет көрсету субъектісінің бастамасы бойынша көрсетілетін, көрсету үшін көрсетілетін қызметті алу субъектісінің ұялы байланыс абоненттік құрылғысы арқылы берілген келісімі міндетті түрде қажет болатын, электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызмет.
3. Санаторий-курорттық емделуді ұсынуды жергілікті атқарушы органдар халықты әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі әзірлеген мүгедекті оңалтудың жеке бағдарламасына (бұдан әрі – ОЖБ) сәйкес мүгедектерді санаторий-курорттық емделумен қамтамасыз етуге медициналық қарсы көрсетілімдерді ескере отырып, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес жүргізіледі.
4. Мүгедектерге және мүгедек-балаларға санаторий-курорттық емделуді ұсыну Әлеуметтік қызметтер порталы (бұдан әрі – Портал) арқылы мүгедектікті белгілеу мерзіміне берілген өтінішке сәйкес мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
5. Мүгедектердің және мүгедек балалардың санаторий-курорттық емделуге арналған құжаттарын ресімдеуді және есепке алуды Нұр-Сұлтан қаласының Жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау басқармасы, Алматы қаласының Әлеуметтік әл-ауқат басқармасы, Шымкент қаласының Жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау басқармасы, қалалық басқарма, аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі (бұдан әрі – жұмыспен қамту бөлімдері) жүргізеді.
2-тарау. "Мүгедектерді санаторий-курорттық емделумен қамтамасыз етуге құжаттарды рәсімдеу" мемлекеттік қызметін көрсету тәртібі
1-параграф. "Мүгедектерді санаторий-курорттық емделумен қамтамасыз етуге құжаттарды рәсімдеу" мемлекеттік қызметін өтініш беру негізінде көрсету тәртібі

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила предоставления санаторно-курортного лечения инвалидам и детям-инвалидам (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 13 апреля 2005 года "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан" (далее – Закон) и Законом Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" и устанавливают порядок предоставления санаторно-курортного лечения инвалидам и детям-инвалидам.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) Портал социальных услуг (далее – Портал) - часть единой информационной системы социально-трудовой сферы, предоставляющая инвалидам возможность приобретения санаторно-курортного лечения, протезно-ортопедической помощи, технических вспомогательных (компенсаторных) средств, специальных средств передвижения, а также социальных услуг индивидуального помощника и специалиста жестового языка;
2) проактивная услуга – государственная услуга, оказываемая в электронной форме, предоставляемая по инициативе субъекта оказания услуг, для оказания которой необходимо обязательное согласие субъекта получения услуги, предоставленное посредством абонентского устройства сотовой связи.
3. Предоставление санаторно-курортного лечения осуществляется местными исполнительными органами согласно индивидуальной программе реабилитации инвалида, разработанной территориальным подразделением уполномоченного органа в области социальной защиты населения (далее – ИПР), с учетом медицинских противопоказаний к обеспечению инвалидов санаторно-курортным лечением согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
4. Предоставление инвалидам и детям-инвалидам санаторно-курортного лечения осуществляется через Портал социальных услуг (далее – Портал) за счет средств государственного бюджета согласно поданному заявлению на срок реализации мероприятия ИПР.
5 Оформление и учет документов на санаторно-курортное лечение инвалидов и детей-инвалидов производится управлением занятости и социальной защиты города Нур-Султан, управлением социального благосостояния города Алматы, управлением занятости и социальной защиты города Шымкент, городскими, районными отделами занятости и социальных программ (далее – отделы занятости).
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги "Оформление документов на обеспечение инвалидов и детей инвалидов санаторно-курортным лечением"
Параграф 1. Порядок оказания государственной услуги "Оформление документов на обеспечение инвалидов и детей инвалидов санаторно-курортным лечением" на заявительной основе

6. Мүгедектер немесе олардың заңды өкілдері не мүгедектен санаторий-курорттық емделу ұсыну үшін құжаттарды рәсімдеу құқығына сенімхат алған адамдар (бұдан әрі – өтініш беруші) тұрғылықты жері бойынша "Мүгедектерді санаторий-курорттық емделумен қамтамасыз ету" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты) көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оңалтудың жеке бағдарламасының әлеуметтік бөлігіне сай оңалту құралдары мен қызметтерін ұсынуға өтінішті (бұдан әрі – өтініш) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшелері;
2) жұмыспен қамту бөлімдері арқылы береді.
Проактивті қызмет арқылы рәсімдеу кезінде өтінішті ұсыну талап етілмейді. "Мүгедектерді және мүгедек балаларды санаторий-курорттық емдеумен қамтамасыз етуге құжаттарды рәсімдеу" проактивті қызметін көрсету тәртібі осы Қағидалардың 2-тарауының 2-параграфында көзделген.
7. Өтінішті қабылдау кезінде жауапты қызметкерлер мынадай:
1) жеке басты куәландыратын құжат туралы;
2) мүгедектікті белгілеу туралы;
3) ОЖБ-да әзірленген іс-шаралар туралы;
4) мүгедектікке алып келген өндірістегі жазатайым оқиға туралы (еңбек жарақатын алған немесе кәсіптік ауруға шалдыққан мүгедектер үшін);
5) мүгедектіктің белгіленуіне кінәлі жұмыс беруші-жеке кәсіпкер қызметінің тоқтатылғаны немесе заңды тұлғаның таратылғаны туралы (еңбек жарақатын алған немесе кәсіптік ауруға шалдыққан мүгедектер үшін) мәліметтерді алу үшін "электрондық үкімет" шлюзі арқылы мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелеріне (бұдан әрі – ақпараттық жүйелер) мүгедектің жеке сәйкестендіру нөмірі бойынша сұрау салуды қалыптастырады.
Ақпараттық жүйелерде мәліметтер болмаған кезде өтінішке жоғарыда көрсетілген мәліметтерді қамтитын қағаз жеткізгіштегі құжаттардың көшірмелері қоса беріледі.
Ұсынылған түпнұсқалармен құжаттардың көшірмелері салыстырылғаннан кейін өтінішті қабылдаған "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының жұмыспен қамту бөлімдерінің және бөлімшелерінің маманы тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхатқа немесе осы Қағидалардың 8-тармағына сәйкес берілетін талонға белгі қою арқылы куәландырады, содан кейін құжаттардың түпнұсқалары өтініш берушіге қайтарылады.
8. Құжаттарды беру кезінде өтініш берушіге:
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшелерінде – тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат;
жұмыспен қамту бөлімдерінде – тіркелген және мемлекеттік қызметті алатын күні, құжаттарды қабылдаған адамның тегі мен аты-жөні көрсетілген талон беріледі.

6. Инвалиды или их законные представители, либо лица, получившие от инвалида доверенность на право оформления документов для предоставления санаторно-курортного лечения (далее – заявитель) предоставляют по месту жительства заявление на предоставление санаторно-курортного лечения в соответствии с социальной частью индивидуальной программы реабилитации по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – заявление) с приложением документов, указанных в стандарте государственной услуги "Оформление документов на обеспечение инвалидов и детей-инвалидов санаторно-курортным лечением" (далее – стандарт государственной услуги) в соответствии с приложению 2 к настоящим Правилам через:
1) отделения Государственной корпорации "Правительство для граждан";
2) отделы занятости.
Заявление не требуется при оформлении через проактивную услугу. Порядок оказания проактивной услуги "Оформление документов на обеспечение инвалидов и детей-инвалидов санаторно-курортным лечением" предусмотрен параграфом 2 Главы 2 настоящих Правил.
7. Ответственные сотрудники при приеме заявления формируют запросы по индивидуальному идентификационному номеру инвалида в информационные системы государственных органов и (или) организаций через шлюз "электронного правительства" (далее – информационные системы) для получения следующих сведений:
1) о документе, удостоверяющем личность;
2) об установлении инвалидности;
3) о разработанных мероприятиях в ИПР;
4) о несчастном случае на производстве, приведшем к инвалидности (для инвалидов от трудового увечья или профессионального заболевания);
5) о прекращении деятельности работодателя-индивидуального предпринимателя или ликвидации юридического лица, виновного в установлении инвалидности (для инвалидов от трудового увечья или профессионального заболевания).
При отсутствии сведений в информационных системах к заявлению прилагаются копии документов на бумажном носителе, содержащих вышеуказанные сведения.
После сличения с представленными подлинниками копии документов свидетельствуются специалистом отделов занятости и отделений Государственной корпорации "Правительство для граждан", принявшим заявление путем проставления отметки в расписке о приеме соответствующих документов или талоне, выдаваемом в соответствии с пунктом 8 настоящих Правил, после чего оригиналы документов возвращаются заявителю.
8. При подаче документов, заявителю выдается:
в отделениях Государственной корпорации "Правительство для граждан" – расписка о приеме соответствующих документов;
в отделах занятости – талон с указанием даты регистрации, фамилии и инициалов лица, принявшего документы.

9. Өтініш беруші осы Қағидалардың 7-тармағына сәйкес құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өткен мәліметтерді (құжаттарды) ұсынған жағдайда жұмыспен қамту бөлімдері мен "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшелері өтінішті қабылдаудан бас тартады және осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат береді.
10. "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді.
11. Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін жұмыспен қамту бөлімі "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясына мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін бір тәуліктен кешіктірмей ұсынады.
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшелері өтініш берушіні "электрондық үкімет" веб-ресурсында тіркелген ұялы байланысының абоненттік құрылғысына (бұдан әрі – ұялы баланыстың абоненттік құрылғысы) СМС-хабарламалар беру арқылы мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелері туралы хабардар етеді.
12. "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшелері нәтижені бір ай бойы сақтауды қамтамасыз етеді, одан кейін оларды одан әрі сақтау үшін жұмыспен қамту бөлімдеріне береді. Өтініш беруші бір ай өткеннен кейін "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы бөлімшелерінің сұрау салуы бойынша жұмыспен қамту бөлімдері бір жұмыс күні ішінде дайын құжаттарды өтініш берушіге беру үшін "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы бөлімшелеріне жібереді.
13. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша беріледі.
14. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жұмыспен қамту бөлімдерінің және (немесе) олардың лауазымды адамдарының, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы бөлімшелерінің және (немесе) оның қызметкерлерінің шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану:
1) жұмыспен қамту бөлімдерінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында көрсетілген мекенжайлар бойынша жұмыспен қамту бөлімдері басшыларының атына беріледі.
Шағым жазбаша нысанда пошта арқылы немесе жұмыспен қамту бөлімдерінің кеңсесі арқылы қолма-қол беріледі.
Шағымды қабылдаған адамның тегі мен аты-жөнін, берілген шағымға жауап алу мерзімі мен орнын көрсете отырып, жұмыспен қамту бөлімінің кеңсесінде тіркеу (мөртабан, кіріс нөмірі және күні) шағымның қабылданғанын растау болып табылады;

9. В случаях представления заявителем неполного пакета документов согласно пункту 7 настоящих Правила и (или) сведений (документов) с истекшим сроком действия, отделы занятости и отделения Государственной корпорации "Правительство для граждан" отказывают в приеме заявления и выдают расписку об отказе в приеме документов по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
10. День приема документов Государственной корпорацией "Правительство для граждан" не входит в срок оказания государственной услуги.
11. Результат оказания государственной услуги предоставляется отделом занятости в Государственную корпорацию "Правительство для граждан" не позднее чем за сутки до истечения срока оказания государственной услуги.
Отделения Государственной корпорации "Правительство для граждан" информируют заявителя о результатах оказания государственной услуги посредством передачи СМС-уведомления на зарегистрированный на веб-портале "электронного правительства" телефонный номер абонентского устройства сотовой связи (далее - абонентское устройство сотовой связи) заявителя.
12. Отделения Государственной корпорации "Правительство для граждан" обеспечивают хранение результата в течение одного месяца, после чего передают их отделам занятости для дальнейшего хранения. При обращении заявителя по истечении одного месяца, по запросу отделений Государственной корпорации "Правительство для граждан" отделы занятости в течение одного рабочего дня направляют готовые документы в отделения Государственной корпорации "Правительство для граждан" для выдачи заявителю.
13. Результат оказания государственной услуги выдается по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
14. Обжалование решений, действий (бездействий) отделов занятости и (или) их должностных лиц, отделений Государственной корпорации "Правительство для граждан" и (или) его работников по вопросам оказания государственных услуг:
1) жалоба на действия (бездействия) отделов занятости и (или) его должностных лиц подается на имя руководителей отделов занятости по адресам, указанным в стандарте государственной услуги в соответствии с приложением 3 к настоящим Правилам.
Жалоба подается в письменной форме по почте или нарочно через канцелярию отделов занятости.
Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии отделов занятости с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу;

2) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы бөлімшелері қызметкерінің әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында көрсетілген мекенжайлар мен телефондар бойынша "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы бөлімшесінің басшысына жіберіледі.
Қолма-қол да, пошта арқылы да келіп түскен шағымның "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы бөлімшелерінің кеңсесінде қабылданғанын растау оны тіркеу (мөртабан, кіріс нөмірі және тіркеу күні шағымның екінші данасына немесе шағымға ілеспе хатқа қойылады) болып табылады.
Жұмыспен қамту бөлімдерінің немесе "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы бөлімшелерінің атына келіп түскен өтініш берушінің шағымы тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда өтініш беруші мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағыммен жүгінеді.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен өтініш берушінің шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, өтініш беруші Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінеді.
2-параграф. "Мүгедектерді және мүгедек балаларды санаторий-курорттық емдеумен қамтамасыз етуге құжаттарды рәсімдеу" проактивті мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
15. "Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 44 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10589 болып тіркелген) сәйкес санаторий-курорттық емдеуді ұысну жөніндегі іс-шараларды қамтитын ОЖБ "Мүгедектігі бар адамдардың орталықтандырылған деректер банкі" автоматтандырылған ақпараттық жүйесінде қалыптастырылғаннан кейін ОЖБ-ның деректері автоматты түрде "Е-Собес" автоматтандырылған ақпараттық жүйесіне (бұдан әрі – "Е-Собес" ААЖ) беріледі. Мүгедектің, мүгедек баланың немесе мүгедектің, мүгедек баланың заңды өкілінің (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) ұялы байланысының абоненттік құрылғысына жұмыспен қамту бөлімінің маманы "Е-Собес" ААЖ арқылы мемлекеттік қызмет көрсетуге сұрау салумен СМС-хабарлама жіберуге бастамашылық жасайды.
Көрсетілетін қызметті алушы СМС-хабарлама арқылы тиісті кодпен проактивті қызмет көрсетуге келісімін немесе бас тартуын растайды.

2) жалоба на действия (бездействия) работника отделений Государственной корпорации "Правительство для граждан" направляется к руководителю отделения Государственной корпорации "Правительство для граждан" по адресам и телефонам, указанным в стандарте государственной услуги в соответствии с приложением 3 к настоящим Правилам.
Подтверждением принятия жалобы в канцелярии отделений Государственной корпорации "Правительство для граждан", поступившей как нарочно, так и почтой, является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата регистрации проставляются на втором экземпляре жалобы или сопроводительном письме к жалобе).
Жалоба заявителя, поступившая в адрес отделов занятости или отделений Государственной корпорации "Правительство для граждан" подлежит рассмотрению в течение 5 (пять) рабочих дней со дня ее регистрации.
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги заявитель обращается с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба заявителя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцать) рабочих дней со дня ее регистрации.
В случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги, заявитель обращается в суд в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Параграф 2. Порядок оказания проактивной государственной услуги "Оформление документов на обеспечение инвалидов и детей-инвалидов санаторно-курортным лечением"
15. После формирования в автоматизированной информационной системе "Централизованный банк данных лиц, имеющих инвалидность" ИПР, содержащей мероприятия по предоставлению санаторно-курортного лечения в соответствии с приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 44 "Об утверждении Правил проведения медико-социальной экспертизы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10589), данные ИПР автоматически передаются в автоматизированную информационную систему "Е-Собес" (далее – АИС "Е-Собес"). На абонентское устройство сотовой связи инвалида, ребенка-инвалида или законного представителя инвалида, ребенка-инвалида (далее – услугополучатель) специалистом отдела занятости посредством АИС "Е-Собес" инициируется отправка СМС-уведомления с запросом на оказание государственной услуги.
Услугополучатель подтверждает согласие или отказ на оказание проактивной услуги соответствующим кодом через смс-сообщение.

16. Өтініш берушінің проактивті қызмет көрсетуге көрсетілетін қызметті алушының келісімін алған кезде осы қызметтерді ұсынуға құжаттардың рәсімделгенін растау туралы СМС-хабарлама оған жіберіледі.
Проактивті қызмет арқылы санаторий-курорттық емделуді ұсыну үшін құжаттарды рәсімдеуге өтініш берген күн осы қызметті ұсынуға құжаттарды рәсімдеуге келісім алған күн болып саналады.
17. Көрсетілетін қызметті алушыдан сұрау салу жіберілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде жауап болмаған жағдайда, сұрау салу жойылады және көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланысының абоненттік құрылғысына мүгедектерді санаторий-курорттық емделумен қамтамасыз етуге арналған құжаттарды рәсімдеу мүмкін еместігі және жұмыспен қамту бөліміне немесе "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшесіне жүгіну қажеттігі туралы СМС-хабарлама жіберіледі.
18. Көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланыстың абоненттік құрылғысына проактивті қызмет көрсетуден бас тартылған жағдайда мүгедектерді санаторий-курорттық емделумен қамтамасыз етуге арналған құжаттарды рәсімдеудің мүмкін еместігі және жұмыспен қамту бөліміне немесе "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшесіне жүгіну қажеттігі туралы СМС-хабарлама жіберіледі.
19. Проактивті қызмет алуға келісім алған жағдайда жұмыспен қамту бөлімінің қызметкері "Е-Собес" ААЖ арқылы өтініш берушіге мүгедектерді санаторий-курорттық емделумен қамтамасыз ету үшін құжаттарды рәсімдеу туралы қабылданған шешім туралы өтініш берушінің ұялы телефонына СМС-хабар жіберу арқылы хабарлайды.
20. СМС-хабарлар осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша СМС-хабарлар журналында тіркеледі.
21. Проактивті қызмет арқылы санаторий-курорттық емделуді ұсыну үшін құжаттарды рәсімдеу кезінде осы Қағидалардың 6-тармағында көзделген қажетті мәліметтерді алу үшін ақпараттық жүйелерге сұрау салу автоматты түрде "Е-Собес" ААЖ жүзеге асырылады.
3-тарау. Мүгедектерге және мүгедек балаларға санаторий-курорттық емделуді ұсыну тәртібі
22. Облыстардың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармалары мен жұмыспен қамту бөлімдері жыл сайын жоспарланатынның алдындағы жылдың 25 желтоқсанына дейін "Е-Собес" ААЖ-да "Іс-шараларды жоспарлау" модулін толтырады.
Жұмыспен қамту бөлімінің маманы өтініштерді "Е-Собес" ААЖ кезегінің электрондық журналына олардың түсу ретіне қарай тіркейді.
23. Өтініш тіркелгеннен кейін мүгедектің, мүгедек баланың ОЖБ деректері "Е-Собес" ААЖ-дан Порталға автоматты түрде беріледі.
Мобильді азаматтар базасында көрсетілетін қызметті алушының немесе оның заңды өкілінің телефонының абоненттік нөмірі туралы мәліметтер болған кезде, көрсетілетін қызметті алушыға немесе оның заңды өкіліне абоненттік телефон нөміріне "Е-Собес" ААЖ-дан Әлеуметтік қызметтер порталында (http://aleumet.egov.kz) санаторий-курорттық емделу өнім берушісін авторизациялау және таңдау қажеттігі туралы СМС-хабарлама жіберіледі.

16. При получении согласия от услугополучателя на оказание проактивной услуги ему направляется СМС-уведомление о подтверждении оформления документов на предоставление данных услуг.
Днем обращения за оформлением документов для предоставления санаторно-курортного лечения через проактивную услугу считается день получения согласия на оформление документов на предоставление данной услуги.
17. В случае отсутствия ответа от услугополучателя в течение трех рабочих дней со дня отправки запроса, запрос аннулируется и на абонентское устройство сотовой связи услугополучателя направляется СМС-уведомление о невозможности оформления документов на обеспечения инвалидов и детей-инвалидов санаторно-курортным лечением с указанием причины и необходимости обращения в отдел занятости или отделение Государственной корпорации "Правительство для граждан".
18. В случае отказа услугополучателя от оказания проактивной услуги на абонентское устройство сотовой связи услугополучателя направляется СМС-уведомление о невозможности оформления документов на обеспечения инвалидов и детей-инвалидов санаторно-курортным лечением с указанием причины и необходимости обращения в отдел занятости или отделение Государственной корпорации "Правительство для граждан".
19. В случае получения согласия услугополучателя на оказание проактивной услуги специалист отдела занятости через АИС "Е-Собес" информирует услугополучателя о принятом решении по оформлению инвалидов и детей-инвалидов санаторно-курортным лечением посредством СМС-уведомления на абонентское устройство сотовой связи услугополучателя.
20. СМС-уведомления регистрируются в журнале СМС-уведомлений по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
21. При оформлении документов для предоставления санаторно-курортного лечения через проактивную услугу запросы в информационные системы для получения необходимых сведений, предусмотренных пунктом 6 настоящих Правил, осуществляется автоматически АИС "Е-Собес".
Глава 3. Порядок предоставления санаторно-курортного лечения инвалидам и детям-инвалидам
22. Управления координации занятости и социальных программ областей и отделы занятости ежегодно до 25 декабря года, предшествующего планируемому, заполняют в АИС "Е-Собес" модуль "Планирование мероприятий".
Специалист отдела занятости регистрирует заявления в электронном журнале очереди АИС "Е-Собес" в порядке их поступления.
23. После регистрации заявления данные ИПР инвалида, ребенка-инвалида автоматически передаются из АИС "Е-Собес" на Портал.
При наличии сведений об абонентском номере телефона услугополучателя в базе мобильных граждан, услугополучателю на его абонентский номер телефона с АИС "Е-Собес" направляется СМС-уведомление о необходимости авторизации и выбора поставщика санаторно-курортного лечения на Портале социальных услуг (http://aleumet.egov.kz).

24. Көрсетілетін қызметті алушы өнім берушіні таңдау болмаған кезде ОЖБ деректері Порталға берілген күннен бастап бір ай ішінде көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланысының абоненттік құрылғысына "Е-Собес" ААЖ-мен келесі ай ішінде Порталда өнім берушіні таңдау қажеттігі туралы СМС-хабарлама жіберіледі.
25. ОЖБ деректерін Порталға берген күннен бастап екі ай өткен соң көрсетілетін қызметті алушыда Порталда өнім берушіні таңдау мүмкіндігі бұғатталады және көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланысының абоненттік құрылғысына себебін көрсете отырып, өнім берушіні таңдау мүмкіндігін бұғаттау туралы СМС-хабарлама жіберіледі. Порталда өнім берушіні таңдауды жаңарту үшін қызметті алушы порталдағы жеке кабинетте "өнім берушіні таңдауды іске қосу батырмасын" басады. Өнім берушіні таңдауды іске қосу туралы мәліметтер порталдан "Е Собес" ААЖ-ға автоматты түрде беріледі, одан кейін жұмыспен қамту бөлімінің маманы алдыңғы кезектіліктің сақталуын ескере отырып, өнім берушіні таңдауды іске қосу туралы мәліметтерді алған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде бюджет қаражаты болған кезде көрсетілетін қызметті алушының ОЖБ деректерін Порталға қайта жібереді.
26. Санаторий-курорттық емделу күнтізбелік жылда бір реттен артық емес күнтізбелік 14 күннен аспайтын мерзімге ұсынылады. Санаторий-курорттық емделуге жол жүру шығыстарын төлеу көрсетілетін қызметті алушылардың қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
27. Санаторий-курорттық емделуді Портал арқылы алу үшін Заңның 32-2-бабына сәйкес көрсетілетін қызметті алушы Порталда авторизацияланады http://aleumet.egov.kz электрондық-цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) арқылы жария шартқа қол қояды.
Көрсетілетін қызметті алушының интернет-ресурсқа қол жетімділігі болмаған жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы бөлімшесінің, халықты жұмыспен қамту орталығының немесе жұмыспен қамту бөлімдерінің өзіне-өзі қызмет көрсету секторына жүгінеді.
28. Көрсетілетін қызметті алушы "Мүгедектерге тауарлар мен қызметтерді әлеуметтік қызметтер порталы арқылы сатқан кезде олардың құнын мемлекеттік бюджет қаражатынан өтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 20 қаңтардағы № 14 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19902 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 14 бұйрық) сәйкес көрсетілетін қызметті ұсынғаны үшін кепілдік берілген соманы жұмыспен қамту бөлімінің өнім берушіге өтеу туралы өтінішке бір мезгілде қол қоя отырып, көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ қол қойылған көрсетілетін қызмет тапсырысын Порталда рәсімдейді және өнім берушіге жібереді.
Өнім беруші Порталда тапсырыс түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қарайды және қызмет алушының жеке кабинетіне қызмет берушінің ЭЦҚ қойылған, дәлелді бас тартуды көрсете отырып, санаторий-курорттық емделуді ұсынудан бас тарту туралы хабарламаны жібереді.

24. При отсутствии выбора услугополучателем поставщика в течение месяца со дня передачи данных ИПР на Портал на абонентское устройство сотовой связи услугополучателя с АИС "Е-Собес" отправляется СМС-уведомление о необходимости выбора поставщика на Портале в течение следующего месяца.
25. По истечении двух месяцев со дня передачи данных ИПР на Портал у услугополучателя блокируется возможность выбора поставщика на Портале и на абонентское устройство сотовой связи услугополучателя направляется СМС-уведомление о блокировке возможности выбора поставщика с указанием причины. Для возобновления выбора поставщика на Портале услугополучатель в личном кабинете на Портале нажимает на "кнопку активации выбора поставщика". Сведения об активации выбора поставщика автоматически передаются из Портала в АИС "Е Собес", после чего услугополучатель с учетом сохранения предыдущей очередности повторно выбирает поставщика на Портале.
26. Санаторно-курортное лечение предоставляется не более одного раза в календарный год на срок не более 14 календарных дней. Оплата расходов проезда на санаторно-курортное лечение осуществляется за счет средств услугополучателей.
27. Для осуществления выбора поставщика санаторно-курортного лечения в соответствии со статьей 32-2 Закона услугополучатель авторизуется на Портале, подписывает публичный договор посредством электронно-цифровой подписи (далее – ЭЦП).
В случае отсутствия у услугополучателя доступа к интернет ресурсу, услугополучатель обращается в сектор самообслуживания отделения Государственной корпорации "Правительство для граждан", центра занятости населения или отделов занятости.
28. Услугополучатель оформляет и направляет заказ услуги на Портале поставщику, с одновременным подписанием заявления о возмещении поставщику отделом занятости гарантированной суммы за предоставление санаторно-курортного лечения в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 20 января 2020 года № 14 "Об утверждении Правил возмещения стоимости товаров и услуг из средств государственного бюджета при реализации их инвалидам через портал социальных услуг" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19902) (далее – Приказ № 14), подписанным ЭЦП услугополучателя.
Поставщик в течение пяти рабочих дней со дня поступления заказа на Портале рассматривает и направляет в личный кабинет услугополучателя уведомление о принятии заказа или отказе от предоставления санаторно-курортного лечения с указанием мотивированного отказа, подписанное ЭЦП поставщика.

29. Мүгедек, мүгедек бала санаторий-курорттық ұйымға келген кезде өнім берушіге:
жеке басты куәландыратын құжатты;
2020 жылғы 7 шілдедегі "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 7-бабының 31) тармақшасына сәйкес денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша санаторий-курорттық картаны;
Порталда өнім берушіден алынған осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша төсек-орынның бар-жоғын растау туралы хабарламаны (бұдан әрі - хабарлама) ұсынады.
Көрсетілетін қызметті алушы санаторий-курорттық емделуді кепілдік берілген сомадан асатын баға бойынша сатып алған кезде өз қаражаты есебінен кепілдік берілген сома мен нақты құн арасындағы айырманы төлейді.
30. Өнім беруші Порталда:
көрсетілетін қызметті алушының санаторий-курорттық ұйымға келу күні мен уақыты туралы;
көрсетілетін қызметті алушының тапсырыста көрсетілген мерзімдерде санаторий-курорттық ұйымға келмеуі туралы;
көрсетілетін қызметті алушының міндеттемелерін тиісінше орындамауына байланысты көрсетілетін қызметті алушы санаторий-курорттық ұйымға келгеннен кейін қызмет көрсетуден бас тарту туралы деректерді енгізеді, ол автоматты түрде "Е-Собес" ААЖ-ға беріледі.
"Е-Собес" ААЖ ОЖБ әлеуметтік оңалту іс-шарасының орындалуы туралы деректер автоматты түрде толтырылады.
31. Көрсетілетін қызметті алушының өнім беруші қабылдаған тапсырысты жоюы санаторий-курорттық ұйымға келу күніне дейін 3 жұмыс күнінен кешіктірілмей, өнім берушіге Порталдағы жеке кабинет арқылы ЭЦҚ қойылған төсек-орын тапсырысының күшін жою туралы хабарлама жіберу арқылы жүргізіледі.
32. Өнім беруші мүгедектің, мүгедек баланың санаторий-курорттық ұйымға келген күнге дейін 3 жұмыс күнінен кешіктірмей, көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне ЭЦҚ-мен қол қойылған тапсырыстың күшін жою туралы хабарламаны жіберу арқылы тапсырыстың қабылданғаны расталғаннан кейін көрсетілетін қызметті алушыға мынадай себептердің бірін көрсете отырып, қызмет көрсетуден бас тартады:
1) өнім беруші өнім берушілер тізілімінен (тіркелімінен) алып тастауға өтініш берсе;
2) форс-мажорлық мән-жайлар (төтенше жағдайлар, дүлей құбылыстар, әскери іс-қимылдар және еңсерілмейтін күштің басқа да мән-жайлары).
33. Мүгедектің, мүгедек баланың санаторий-курорттық ұйымға келген күнге дейін тапсырыстың күші жойылған жағдайда, көрсетілетін қызметті алушының Порталда басқа өнім берушіні таңдау мүмкіндігі сақталады.
Мүгедектерге және мүгедек
балаларға санаторий-курорттық
емделуді ұсыну қағидаларына
1-қосымша
Мүгедектерді санаторий-курорттық емделумен қамтамасыз етуге медициналық қарсы көрсетілімдер

29. Инвалид, ребенок-инвалид при прибытии в санаторно-курортную организацию предоставляет поставщику:
документ, удостоверяющий личность;
санаторно-курортную карту, по форме утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения в соответствии с подпунктом 31) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения";
уведомление о подтверждении наличия койко-места по форме согласно приложению 7 (далее – уведомление) к настоящим Правилам, полученное от поставщика на Портале.
Услугополучатель при приобретении санаторно-курортного лечения по цене, превышающей гарантированную сумму, оплачивает за счет собственных средств разницу между гарантированной суммой и фактической стоимостью.
30. Поставщик вводит на Портале следующие данные:
о дате и времени прибытия услугополучателя в санаторно-курортную организацию;
о неприбытии услугополучателя в санаторно-курортную организацию в сроки, указанные в заказе;
об отказе в предоставлении услуги после прибытия услугополучателя в санаторно-курортную организацию в связи с ненадлежащим исполнением обязательств услугополучателя, которые автоматически передаются в АИС "Е-Собес".
Данные о выполнении мероприятия социальной реабилитации ИПР в АИС "Е-Собес" заполняются автоматически.
31. Отмена услугополучателем принятого поставщиком заказа производится не позднее 3 рабочих дней до даты прибытия в санаторно-курортную организацию, указанной в уведомлении путем направления поставщику через личный кабинет на Портале уведомления об отмене заказа койко-места, подписанного ЭЦП.
32. Поставщик не позднее 3 рабочих дней до даты прибытия инвалида, ребенка-инвалида в санаторно-курортную организацию отказывает услугополучателю в предоставлении услуги после подтверждения принятия заказа посредством направления в личный кабинет услугополучателя уведомления об отмене заказа, подписанного ЭЦП, с отражением одной из следующих причин:
1) поставщиком подано заявление на исключение из реестра (регистра) поставщиков;
2) форс-мажорные обстоятельства (чрезвычайные ситуации, стихийные явления, военные действия и другие обстоятельства непреодолимой силы).
33. В случае отмены заказа до даты прибытия инвалида, ребенка-инвалида в санаторно-курортную организацию, возможность выбора услугополучателем другого поставщика на Портале сохраняется.
Приложение 1
к Правилам предоставления
санаторно-курортного лечения
инвалидам и детям-инвалидам
Медицинские противопоказания к обеспечению инвалидов санаторно-курортным лечением

1. Жіті сатысындағы барлық аурулар, асқыну сатысындағы және (немесе) жіті іріңді процестермен асқынған созылмалы, сондай-ақ стационарлық емделуді қажет ететін, оның ішінде хирургиялық араласуды талап ететін барлық аурулар.
2. Оқшаулау мерзімі аяқталғанға дейінгі инфекциялық аурулар.
3. Жіті және жұқпалы түрдегі барлық венерологиялық аурулар.
4. Қатерлі жаңа өскіндер.
5. Аурулар өздігінен жүріп-тұра алмайтын және өзіне-өзі қызмет көрсете алмайтын, ұдайы күтімді қажет ететін (көру ағзасының аурулары бар адамдарға арналған, омыртқа жұлыны ауыратын науқастарға арналған мамандандырылған санаторийлерде емделуге тиіс адамдардан басқа) барлық аурулар.
6. Психикалық аурулар. Нашақорлық пен созылмалы маскүнемдіктің барлық түрлері.
7. Құрысу талмалары және олардың эквиваленті, ақыл-ес кемістігі, мінез-құлықтың және әлеуметтік бейімделуінің айқын байқалатын бұзылыстары бар адамның патологиялық дамуы.
8. Синкопалдық жай-күйі.
9. Кез келген жерде шоғырланған эхинококкоз.
10. Әртүрлі жағдайда жиі қайталанатын немесе көп қан кетулер.
11. Акушерлік паталогия бар болса барлық кезеңдегі жүктілік немесе 18 аптадан бастап қалыпты жүктілік (санаторий-курорттық емделуге жіберу сәтінде).
12. Туберкулездің белсенді кезеңіндегі барлық формалары (туберкулездік емес профильдегі курорттар мен санаторийлер үшін).
13. Кез келген текті кахексия.
Мүгедектерге және мүгедек
балаларға санаторий-курорттық
емделуді ұсыну
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
____________________
___________________
жергілікті атқарушы
органның басшысына
Оңалтудың жеке бағдарламасының әлеуметтік бөлігіне сәйкес санаторий-курорттық емделуді ұсынуға өтініш
Тегі _____________________________________________________________________
Аты ______________________________________________________________________
Әкесінің аты (бар болса) ____________________________________________________
Туған күні _________________________________________________________________
Мүгедектігі _______________________________________________________________
Жеке басты куәландыратын құжат түрі ________________________________________
Құжаттың нөмірі: __________________ кім берген: ______________________________
Берілген күні: "___" _______ _______ жылы
Жеке сәйкестендіру нөмірі:_____________________
Тұрақты тұратын жерінің мекенжайы (тіркелген):
Облыс ___________________________________________________________________
қала (аудан) ________________________ ауыл: __________________________________
көше (шағынаудан)_______ ______________ -үй _____ -пәтер ____________________
Телефон _________________________________________________________________
Санаторий-курорттық емделуді ұсыну құжаттар қабылдауды сұраймын:
Өтінішке қоса берілген құжаттардың тізбесі:
Р/с №
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтардың саны
Ескертпе
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес оңалту құралдары мен қызметтерін ұсыну үшін құжаттарды рәсімдеуге қажетті менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге, ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпиядан тұратын мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.
20____ жылғы "____"__________
__________________________________________________________________________
(Өтініш берушінің (заңды өкілінің) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
__________________________________________________________________________
(Өтінішті қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы және қолы)
20____ жылғы "____"__________
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
қию сызығы
Азамат __________________________________ өтініші қабылданды.
Өтініш қабылданған күн "____" __________20 ____ жыл.
__________________________________________________________________________
(Өтінішті қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы және қолы)
Мүгедектерге және мүгедек
балаларға санаторий-курорттық
емделуді ұсыну қағидаларына
3-қосымша
"Мүгедектерді және мүгедек балаларды санаторий-курорттық емдеумен қамтамасыз етуге құжаттарды рәсімдеу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының, аудандар мен облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері

1. Все заболевания в острой стадии, хронические заболевания в стадии обострения и (или) осложненные острогнойными процессами, а также требующие стационарного лечения, в том числе и хирургического вмешательства.
2. Инфекционные заболевания до окончания срока изоляции.
3. Все венерические заболевания в острой или заразной форме.
4. Злокачественные новообразования.
5. Все заболевания, при которых больные не способны к самостоятельному передвижению и самообслуживанию, нуждаются в постоянном постороннем уходе (кроме лиц, подлежащих лечению в специализированных санаториях для спинальных больных, для лиц с заболеваниями органов зрения).
6. Психические заболевания. Все формы наркомании и хронический алкоголизм.
7. Судорожные припадки и их эквиваленты, умственная отсталость, патологическое развитие личности с выраженными расстройствами поведения и социальной адаптации.
8. Синкопальные состояния.
9. Эхинококкоз любой локализации.
10. Часто повторяющиеся или обильные кровотечения различного происхождения.
11. Беременность во все сроки при наличии акушерской патологии или нормальная беременность, начиная с 18 недель (на момент направления на санаторно-курортное лечение).
12. Все формы туберкулеза в активной стадии (для курортов и санаториев нетуберкулезного профиля).
13. Кахексия любого происхождения.
Приложение 2
к Правилам предоставления
санаторно-курортного лечения
инвалидам и детям-инвалидам
Форма
Руководителю местного
исполнительного органа
___________________________
___________________________
Заявление на предоставление санаторно-курортного лечения в соответствии
с социальной частью индивидуальной программы реабилитации
Фамилия __________________________________________________________________
Имя ______________________________________________________________________
Отчество (при его наличии) __________________________________________________
Дата рождения: ____________________________________________________________
Инвалидность _____________________________________________________________
Вид документа, удостоверяющего личность: ___________________________________
Номер документа: ________________ кем выдан: _______________________________
Дата выдачи: "____" __________________ ______ года
Индивидуальный идентификационный номер: _________________________________
Адрес постоянного местожительства (регистрации):
Область __________________________________________________________________
город (район) ____________ село: ____________________________________________
улица (микрорайон)__________ дом __________ квартира _______________________
Телефон _________________________________________________________________
Прошу принять документы для предоставления санаторно-курортного лечения.
Перечень документов, приложенных к заявлению:
№ п/п
Наименование документа
Количество листов в документе
Примечание
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных, на использование
сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных
системах, необходимых для оформления документов для предоставления средств и услуг
реабилитации в соответствии с индивидуальной программой реабилитации.
"____"___________ 20____ года.
__________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись заявителя (законного представителя)
__________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись лица, принявшего заявление)
"____"____________ 20____ года.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
линия отреза
Заявление гражданина ______________________________________________ принято.
Дата принятия заявления "____" ___________ 20 ___ года.
____________________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись лица, принявшего заявление)
Приложение 3
к Правилам предоставления
санаторно-курортного лечения
инвалидам и детям-инвалидам
Стандарт государственной услуги
"Оформление документов на обеспечение инвалидов и детей-инвалидов санаторно-курортным лечением"
1
Наименование услугодателя
Местные исполнительные органы городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент, районов и городов областного значения
2
Способы предоставления государственной услуги

2) Жұмыспен қамту бөлімдері - Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес сағат 13.00-ден 14.00, 14.30, 15.00-ге дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.00, 18.30, 19.00-ге дейін.
Өтінішті қабылдау және Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 17.30-ға дейін.
Мемлекеттік қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетіп қызмет көрсетусіз кезектілік тәртібінде көрсетіледі.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшелерінде және жұмыспен қамту бөлімдерінде:
1) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) жеке басты куәландыратын құжат (сәйкестендіру үшін);
3) мүгедектіктен сенімхат алған адам жүгінген жағдайда нотариалды куәландыруды талап етпейтін мүгедектің сенімхаты.
Тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерде қамтылған жеке басын куәландыратын, тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін растайтын құжаттар туралы, мүгедектігі туралы, ОЖБ-да әзірленген іс-шаралар туралы, мүгедектікке алып келген өндірістік жазатайым оқиға туралы, кінәсінен еңбек жарақаты немесе кәсіптік ауру алынған жұмыс беруші-дара кәсіпкер қызметінің тоқтатылғаны немесе заңды тұлғаның таратылғаны туралы мәліметтерді жұмыспен қамту бөлімдері, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшелері уәкілетті лауазымды адамдардың электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжаттар нысанында алады.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) мемлекеттік қызметті алу үшін өтініш беруші ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігін анықтау;
2) өтініш берушінің және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, деректер мен мәліметтердің Қағидаларында белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі.
10
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
Арнаулы әлеуметтік қызметтерді алушы болып табылатын бірінші және екінші топтағы мүгедектерге санаторий-курорттық емделумен қамтамасыз ету үшін құжаттарды рәсімдеу көрсетілетін қызметті беруші әлеуметтік қызметкерінің жәрдемдесуімен жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары клесі интернет-ресурстарда орналастырылған:
1. Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті орган – www.enbek.gov.kz, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімі;

2) Отделов занятости - с 9.00 часов до 18.00, 18.30, 19.00 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.00, 14.30, 15.00 часов согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги с 9.00 часов до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
В отделениях Государственной корпорации "Правительство для граждан" и отделах занятости:
1) заявление по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) документ, удостоверяющий его личность (для идентификации);
3) доверенность от инвалида, не требующей нотариального удостоверения, в случае обращения лица, получившего от инвалида доверенность.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, подтверждающих регистрацию по постоянному месту жительства, об инвалидности, о разработанных мероприятиях в ИПР, о несчастном случае на производстве, приведшем к инвалидности, о прекращении деятельности работодателя-индивидуального предпринимателя или ликвидации юридического лица, по вине которого получено трудовое увечье или профессиональное заболевание, содержащиеся в соответствующих государственных информационных системах, отделы занятости, отделения Государственной корпорации "Правительство для граждан" получают в форме электронных документов, удостоверенных электронно-цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченных должностных лиц.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных заявителем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленными Правилами.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Инвалидам первой и второй групп, являющимся получателями специальных социальных услуг оформление документов для обеспечения их санаторно-курортным лечением осуществляется при содействии социального работника услугодателя.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:
1. Уполномоченного органа в области социальной защиты населения - www.enbek.gov.kz, раздел "Государственные услуги";

2. "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы – www.gov4c.kz ескерту.
Өтініш берушінің жұмыспен қамту бөлімдерінің анықтамалық қызметтері, "1414" Бірыңғай байланыс орталығы, 8 800 080 7777 арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпарат алуға мүмкіндігі бар.
Мүгедектерге және мүгедек
балаларға санаторий-курорттық
емделуді ұсыну қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңын басшылыққа ала отырып,
_____________________________________________________________
("Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы филиалының № __ бөлімі (мекенжайын көрсету)/республикалық маңызы бар, астананың, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органы) Сіздің мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында көзделген тізбеге сәйкес құжаттардың толық топтамасын ұсынбауыңызға және (немесе) қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттарды, атап айтқанда: жоқ құжаттардың/ қолдану мерзімі өткен құжаттардың атауы:
1) ______________________________;
2) ______________________________;
3) ______________________________
ұсынуыңызға байланысты "Мүгедектерді санаторий-курорттық емделумен қамтамасыз ету" мемлекеттік қызметін көрсетуге құжаттарды қабылдаудан бас тартады.
Осы қолхат әрбір тарап үшін бір-бірден 2 данадан жасалды.
________________________________________________________ _________________
("Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы филиалының № __ бөлімі (мекенжайын көрсету)/республикалық маңызы бар, астананың, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы орган қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
Алдым: _______________________________________________ ______________
(көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты, әкесінің аты             (қолы)
(бар болса)
20___ жылғы "___" ___________
Мүгедектерге және мүгедек
балаларға санаторий-курорттық
емделуді ұсыну қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Хабарлама
Тегі _____________________________________________________________________
Аты _____________________________________________________________________
Әкесінің аты (бар болса) ____________________________________________________
Құжат нөмірі: __________________ кім берген: _________________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі: __________________________________________________
Тұрақты тұратын жерінің мекен-жайы (тіркелуі):_______________________________
Облыс ___________________________________________________________________
Қала (аудан) ________________ ауыл: _________________________________________
Көше (шағын аудан)______________________-үй __________-пәтер ________________
Санаторлық-курорттық емделу ұсынуға құжаттарды рәсімдеу туралы хабардар етеміз.
Өтініш қабылданды және № _ нөмірімен тіркелді. "__" _____ 20__ жыл.
Әлеуметтік қызметтер порталында өнім берушіні таңдау мүмкіндігі туралы (aleumet.egov.kz) мобильді азаматтар базасында тіркелген Сіздің абоненттік нөміріңізге СМС-хабарлама жіберілетін болады.
Мемлекеттік органның басшысы ______________________________________
(Тегі, аты, әкесінің (бар болса)
20___ жылғы "___" ____________
Мүгедектерге және мүгедек
балаларға санаторий-курорттық
емделуді ұсыну қағидаларына
6-қосымша
СМС-хабарламалар журналы _____________________________ (протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар,тифлотехникалық құралдар, міндетті гигиеналық құралдар, жеке көмекшінің қызметтері, ымдау тілі маманының қызметтері, санаторий-курорттық емделу, кресло-арбалар)
Р/с
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні
Іс №
протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар,тифлотехникалық құралдар, міндетті гигиеналық құралдар, жеке көмекшінің қызметтері, ымдау тілі маманының қызметтері, санаторий-курорттық емделу, кресло-арбалар
СМС-хабар берілген кезең
Телефон №
Маман
Мүгедектерге және мүгедек
балаларға санаторий-курорттық
емделуді ұсыну қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Төсек-орынның бар-жоғын растау туралы 20 __ ж. _____ № ___ хабарлама
Құрметті алушы ______________________________ 20 __ ж. _____________________
№ ___ тапсырыста сіз рәсімдеген төсек-орынның бар екендігін растау туралы хабарлаймыз.
Тапсырыс сомасы: ______ тг, оның ішінде кепілді сома: ______ тг, қосымша ақы сомасы: ______ тг.
Қосымша ақы сомасын сіз санаторийге келген кезде төлеуіңіз керек.
Сіздің санаторийге келуіңізді күтеміз 20 __ ж. __ ____ мекен-жайы бойынша:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Шығу күні: 20 __ ж. __ ____
Сіздің тұруыңыздың ұзақтығы: ___ төсек-күн.
Келу уақыты: сағ. ______, шығу уақыты: сағ. ___
Тұру құнына мыналар кіреді:

2. Государственной корпорации "Правительство для граждан" – www.gov4c.kz.
Заявитель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством справочных служб отделов занятости, Единого контакт-центра "1414", 8 800 080 7777.
Приложение 4
к Правилам предоставления
санаторно-курортного лечения
инвалидам и детям-инвалидам
Форма
Расписка об отказе в приеме документов
Руководствуясь Законом Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года
"О государственных услугах",
_____________________________________________________________________________
(отдел № __ филиала Государственной корпорации "Правительство для граждан" (указать
адрес)/ местный исполнительный орган республиканского значения, столицы, районов и
городов областного значения) отказывает в приеме документов на оказание государственной
услуги "Оформление документов на обеспечение инвалидов и детей-инвалидов
санаторно-курортным лечением" ввиду представления Вами неполного пакета документов
согласно перечню, предусмотренному стандартом государственной услуги, и (или)
документов с истекшим сроком действия, а именно: наименование отсутствующих
документов/документов с истекшим сроком действия:
1) _______________________________;
2) _______________________________;
3) _______________________________.
Настоящая расписка составлена в 2 экземплярах по одному для каждой стороны.
__________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись) (работника Государственной
корпорации "Правительство для граждан"/ местного исполнительного органа городов
республиканского значения, столицы, районов и городов областного значения)
Получил: _________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя) (подпись)
"___" ____________ 20___ года.
Приложение 5
к Правилам предоставления
санаторно-курортного лечения
инвалидам и детям-инвалидам
Форма
Уведомление
Фамилия _________________________________________________________________
Имя _____________________________________________________________________
Отчество (при его наличии) _________________________________________________
Номер документа: _____________ кем выдан: _________________________________
Индивидуальный идентификационный номер: _________________________________
Адрес постоянного местожительства (регистрации):
Область ________________________________________________________________
город (район) ______________________ село: ________________________________
улица (микрорайон)______________дом ___________ квартира _________________
Уведомляем Вас об оформлении документов на предоставление
санаторно-курортного лечения.
Заявление принято и зарегистрировано под номером № __ от "_" ____ 20__ года
в электронном журнале очереди.
О возможности выбора поставщика на Портале социальных услуг (aleumet.egov.kz)
на Ваш абонентский номер, зарегистрированный в базе мобильных граждан будет
направлено СМС уведомление.
Руководитель государственного органа ______________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"___" ____________ 20___ года.
Приложение 6
к Правилам предоставления
санаторно-курортного лечения
инвалидам и детям-инвалидам
Журнал СМС-уведомлений
___________________________________________________________________________________
(протезно-ортопедической помощи, сурдотехнических средств, тифлотехнических средств,
обязательных гигиенических средств, услуг индивидуального помощника,
услуг специалиста жестового языка, санаторно-курортное лечение, кресло-коляски)
№ п/п
Индивидуальный идентификационный номер
Фамилия имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
№ дела
протезно-ортопедическая помощь, сурдотехнические средства, тифлотехнические средства, обязательные гигиенические средства, услуги индивидуального помощника, услуги специалиста жестового языка, санаторно-курортное лечение, кресло-коляски
Дата передачи СМС-уведомления-
№ телефона
Специалист
Приложение 7
к Правилам предоставления
санаторно-курортного лечения
инвалидам и детям-инвалидам
Форма
Уведомление № __ от __ ____20 __ г. о подтверждении наличия койко-места
Уважаемый (ая) получатель ___________________ уведомляем вас о подтверждении
наличия койко-места, оформленного Вами в заказе № ___ от __ ____20 __ г.
Уведомляем вас, о том что сумма заказа составляет: _______ тг, из них
гарантированная сумма: _______ тг, сумма доплаты: ______ тг. Сумму доплаты Вам
необходимо оплатить при заезде в санаторий.
Ожидаем Вашего приезда в санаторий __ ____20 __ г. по адресу:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Дата выезда: __ ____20 __ г. Длительность Вашего проживания составляет: ___ койко-дней.
Время заезда: _______ час., время выезда: ____ час. В стоимость проживания входят:

1. Тамақтану: ___________________________________________________________
2. Диагностикалық, емдік және сауықтыру емшаралары:
- Диагностика: _____________________________________________________
- Емделу:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
3. Тұру-санаторийге келгеннен кейін Сіз таңдаған төсек-орынды күтесіз:
- төсек-орын түрі: ______________________
- төсек түрі: __________________________
- төсек өлшемдері: биіктігі: ___ см,
- төсек-орын орналасқан қабат: ___,
- төсек-орын орналасқан нөмірдің көлемі: ___ ш.м.,
- төсек-орын орналасқан нөмірдегі басқа төсектер саны: ___,
- мүгедектігі бар адамдар үшін қолайлы жағдайлар бар:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Санаторийге орналастыру үшін міндетті түрде келесі құжаттар болуы керек:
1) жеке басын куәландыратын құжат;
2) санаторий-курорттық карта;
3) төсек-орынның болуын растау туралы хабарлама.
Сіздің тілегіңізге сәйкес Сізге санаторийге трансферт беріледі.
Сіз бұл төсек-орынға тапсырыс беруден 3 күн бұрын бас тарта аласыз.
Туындаған сұрақтар бойынша сіз байланыс арқылы санаторийге қоңырау шала аласыз
нөмірі: + 7 (7_ _ ) _ _ _ _ _ _ _
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2021 жылғы 3 наурыздағы
№ 61 Бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 22 қаңтардағы
№ 26 бұйрығына
3-қосымша
Мүгедектерді протездік-ортопедиялық көмекпен және техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдармен қамтамасыз ету қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мүгедектерді протездік-ортопедиялық көмекпен және техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдармен қамтамасыз ету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасында мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы" 2005 жылғы 13 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының 2013 жылғы 15 сәуірдегі Заңына сәйкес әзірленді және мүгедектерді протездік-ортопедиялық көмекпен және техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдармен қамтамасыз ету тәртібін айқындайды.

1. Питание: _______________________________________________________________
2. Диагностические, лечебные и оздоровительные процедуры:
- Диагностика: ____________________________________________________________
- Лечение: _______________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
3. Проживание - по прибытию в санаторий Вас будет ожидать выбранное
Вами койко-место: - вид койко-место: ______________________ - вид кровати:
__________________________ - размеры кровати: высота: ____ см, - этаж, на котором
расположено койко-место: ___, - размер номера, в котором расположено койко-место:
___ кв.м., - количество других коек в номере, в котором расположено койко-место: ___,
- имеются удобства для людей с инвалидностью: ___________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Для размещения в санатории при себе обязательно иметь следующие документы:
1) документ, удостоверяющий личность;
2) санаторно-курортную карту;
3) уведомление о подтверждении наличия койко-места.
В соответствии с Вашим пожеланием Вам будет предоставлен трансферт
до санатория.
Вы можете отменить данный заказ койко-места за 3 дня до заезда.
По возникшим вопросам Вы можете позвонить в санаторий по контактному номеру: + 7 (7_ _ ) _ _ _ _ _ _ _
Приложение 3 к приказу
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 3 марта 2021 года № 61
Приложение 3 к приказу
Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 22 января 2015 года № 26
Правила обеспечения инвалидов протезно-ортопедической помощью и техническими вспомогательными (компенсаторными) средствами
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила обеспечения инвалидов протезно-ортопедической помощью и техническими вспомогательными (компенсаторными) средствами (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 13 апреля 2005 года "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан" (далее – Закон) и Законом Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" определяют порядок обеспечения инвалидов протезно-ортопедической помощью и техническими вспомогательными (компенсаторными) средствами.

2. Мүгедектерді протездік-ортопедиялық көмекпен және техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдармен қамтамасыз ету осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес медициналық-әлеуметтік көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдерге сәйкес халықты әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі әзірлеген оңалтудың жеке бағдарламасының (бұдан әрі – ОЖБ) өтініші мен әлеуметтік бөлігінің негізінде Әлеуметтік қызметтер порталы (бұдан әрі – Портал) арқылы мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады. Протездік-ортопедиялық көмек және техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдар ОЖБ іс-шараларын іске асыру мерзіміне берілген өтінішке сәйкес ұсынылады.
3. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) Әлеуметтік қызметтер порталы (бұдан әрі – Портал) – әлеуметтік-еңбек саласының мүгедектерге санаторий-курорттық емделу, протездік-ортопедиялық көмек, техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдар, арнайы жүріп-тұру құралдарын, сондай-ақ жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының әлеуметтік қызметтерін сатып алу мүмкіндігін беретін бірыңғай ақпараттық жүйесінің бөлігі;
2) есту аппараты – мүгедектерге медициналық көрсетілімдерге байланысты берілетін және құлақ ішіндегі, түтік ішіндегі, құлақ сыртындағы, қалтадағы, көзілдірік ұясындағы, ауыстырып қондырылатын, ауа және сүйек арқылы дыбысөткізгіш болып бөлінетін микрофоннан, күшейткіш-түрлендіргіштен және телефоннан (динамика) тұратын электроакустикалық құрылғы;
3) есту аппаратын, сөйлеу процессорын ауыстыру – мемлекеттік бюджет есебінен ауыстыру мерзімін ескере отырып есту аппаратымен, сөйлеу процессорымен қамтамасыз ету;
4) есту қабілеті бұзылған мүгедек балаларды кохлеарлық имплантациядан кейін есту-сөйлеуге бейімдеу – сурдологиялық зерттеп-қарауға, консультация беруге, сөйлеу процессорын баптауға, оларды пайдалануды оқытуға және жаттықтыруға, әлеуметтік-психологиялық жұмыс жүргізуге, естуді қабылдауды, ауызша сөйлеуді және танымдық қызметті дамытуға бағытталған ата-аналар (заңды өкілдер) қатысатын іс-шаралар жүйесі;
5) кохлеарлық имплант – ішкі құлақтың жоқ немесе зақымдалған есту рецепторларының функциясын атқаратын және бас миының есту орталығына электрлік импульстерге түрленген дыбыстық ақпарат беретін медициналық аспап;
6) кохлеарлық имплантация – бұл естуді қалпына келтіруге және терең есту мүкістігі немесе саңыраулығы бар адамдарды әлеуметтік бейімдеуге бағытталған іс-шаралар жүйесін электродтық естуді протездеу түрі;

2. Обеспечение инвалидов протезно-ортопедической помощью и техническими вспомогательными (компенсаторными) средствами осуществляется за счет средств государственного бюджета в или через Портал социальных услуг (далее - Портал) на основании заявления и социальной части индивидуальной программы реабилитации (далее – ИПР), разработанной территориальным подразделением уполномоченного органа в области социальной защиты населения в соответствии с медико-социальными показаниями и противопоказаниями согласно приложению 1 к настоящим Правилам. Протезно-ортопедическая помощь и технические вспомогательные (компенсаторные) средства предоставляются согласно поданному заявлению на срок реализации мероприятия ИПР.
3. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) Портал социальных услуг (далее – Портал) - часть единой информационной системы социально-трудовой сферы, предоставляющая инвалидам возможность приобретения санаторно-курортного лечения, протезно-ортопедической помощи, технических вспомогательных (компенсаторных) средств, специальных средств передвижения, а также социальных услуг индивидуального помощника и специалиста жестового языка;
2) слуховой аппарат – электроакустическое устройство, состоящее из микрофона, усилителя-преобразователя и телефона (динамика), предоставляемое инвалидам в зависимости от медицинских показаний и подразделяемое на внутриушной, внутриканальный, заушный, карманный, в очковой оправе, имплантируемый, воздушной и костной звукопроводимости;
3) замена слухового аппарата, речевого процессора – обеспечение слуховым аппаратом, речевым процессором с учетом сроков замены за счет средств государственного бюджета;
4) слухоречевая адаптация детей-инвалидов с нарушением слуха после кохлеарной имплантации – система мероприятий с участием родителей (законных представителей), направленная на сурдологическое обследование, консультирование, настройку речевого процессора, обучение и тренировку в пользовании им, социально-психологическую работу, развитие слухового восприятия, устной речи и познавательной деятельности;
5) кохлеарный имплант – медицинский прибор, выполняющий функцию отсутствующих или поврежденных слуховых рецепторов внутреннего уха и передающий звуковую информацию, преобразованную в электрические импульсы, слуховому центру головного мозга;
6) кохлеарная имплантация – вид электродного слухопротезирования, включающий систему мероприятий, направленную на восстановление слуха и социальную адаптацию лиц с глубокой тугоухостью или глухотой;

7) кохлеарлық имплантқа арналған сөйлеу процессоры – кохлеарлық имплантқа берілетін механикалық табиғаттың дыбыс толқынын электрлік импульсқа айналдыратын күрделі электрондық медициналық құрылғы (бұдан әрі – сөйлеу процессоры);
8) күрделі протездік-ортопедиялық құралдар – корсеттер, аппараттар, туторлар, обтураторлар, жамбасты мүшелегендегі, қол мен аяқтың қысқа және ұзын тұқылдарындағы протездер, қатты бекітілетін протездер және күрделі ортопедиялық аяқкиімді қоса алғанда, басқа да протездік-ортопедиялық құралдар;
9) міндетті гигиеналық құралдар – табиғи физиологиялық қажеттіліктер мен мұқтаждықтарды қанағаттандыруға арналған құралдар;
10) проактивті көрсетілетін қызмет – қызмет көрсету субъектісінің бастамасы бойынша көрсетілетін, көрсету үшін көрсетілетін қызметті алу субъектісінің ұялы байланыс абоненттік құрылғысы арқылы берілген келісімі міндетті түрде қажет болатын, электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызмет;
11) протездік-ортопедиялық көмек – мүгедектерді протездік-ортопедиялық құралдармен қамтамасыз ету жөніндегі медициналық-техникалық көмектің мамандандырылған түрі және оларды пайдалануды үйрету;
12) протездік-ортопедиялық құралдар – қол мен аяқты немесе дененің басқа да мүшелерін алмастыратын, аурудың немесе денсаулықтың бұзылуы салдарынан организмнің бұзылған немесе жоғалтқан функцияларының орнын толтыратын құралдар;
13) сурдотехникалық құралдар – есту кемістіктерін түзеуге және олардың орнын толтыруға арналған техникалық құралдар, оның ішінде байланыс пен ақпарат беруді күшейтетін құралдар;
14) техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдар – протездік-ортопедиялық және сурдо-тифлотехникалық құралдар мен міндетті гигиеналық құралдар;
15) тифлотехникалық құралдар – мүгедектердің көру кемістігі нәтижесінде жоғалтқан мүмкіндіктерін түзеуге және олардың орнын толтыруға бағытталған құралдар;
16) ұсақ протездік-ортопедиялық құралдар – обтураторлар, бандаждар, қолды ұстағыштар, супинаторлар, пронаторлар, балалардың емдеу бұйымдары.
4. Жұмыс берушінің кінәсінен жұмыста мертігуге ұшыраған немесе кәсіптік ауруға шалдыққан мүгедектер ОЖБ-ға сәйкес протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық, тифлотехникалық құралдармен, міндетті гигиеналық құралдармен Қазақстан Республикасының заңнамасына сай жұмыс берушінің қаражаты есебінен қамтамасыз етіледі.
5. Жұмыс берушінің-жеке кәсіпкердің қызметі тоқтатылған немесе заңды тұлға таратылған жағдайда жұмыс берушінің кінәсінен жұмыста мертігуге ұшыраған немесе кәсіптік ауруға шалдыққан мүгедектер протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық, тифлотехникалық құралдармен, міндетті гигиеналық құралдармен мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен қамтамасыз етіледі.

7) речевой процессор к кохлеарному импланту – сложное электронное медицинское устройство, преобразующее звуковые волны механической природы в электрические импульсы, передающиеся кохлеарному импланту (далее – речевой процессор);
8) сложные протезно-ортопедические средства – корсеты, аппараты, туторы, обтураторы, протезы при вычленении бедра, коротких и длинных культях верхних и нижних конечностей, протезы с жесткой фиксацией и другие протезно-ортопедические средства, включая и сложную ортопедическую обувь;
9) обязательные гигиенические средства – средства, предназначенные для отправления естественных физиологических нужд и потребностей;
10) проактивная услуга – государственная услуга, оказываемая в электронной форме, предоставляемая по инициативе субъекта оказания услуг, для оказания которой необходимо обязательное согласие субъекта получения услуги, предоставленное посредством абонентского устройства сотовой связи;
11) протезно-ортопедическая помощь – специализированный вид медико-технической помощи по обеспечению инвалидов протезно-ортопедическими средствами и обучение пользованию ими;
12) протезно-ортопедические средства – средства, замещающие отсутствующие конечности или другие части тела, компенсирующие нарушенные или утраченные функции организма вследствие заболевания или повреждения здоровья;
13) сурдотехнические средства – технические средства для коррекции и компенсации дефектов слуха, в том числе усиливающие средства связи и передачи информации;
14) технические вспомогательные (компенсаторные) средства – протезно-ортопедические и сурдо-тифлотехнические средства и обязательные гигиенические средства;
15) тифлотехнические средства – средства, направленные на коррекцию и компенсацию утраченных возможностей инвалидов в результате дефекта зрения;
16) мелкие протезно-ортопедические средства – обтураторы, бандажи, кистедержатели, супинаторы, пронаторы, детские лечебные изделия.
4. Инвалиды от трудового увечья или профессионального заболевания, полученного по вине работодателя, обеспечиваются протезно-ортопедической помощью, сурдотехническими, тифлотехническими средствами, обязательными гигиеническими средствами согласно ИПР за счет средств работодателя в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. В случае прекращения деятельности работодателя-индивидуального предпринимателя или ликвидации юридического лица, протезно-ортопедическая помощь, сурдотехнические, тифлотехнические средства, обязательные гигиенические средства инвалидам, получившим трудовое увечье или профессиональное заболевание по вине работодателя, предоставляются за счет средств государственного бюджета.

6. Мүгедектерге техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдар және арнаулы жүріп-тұру құралдары сату және басқа адамға беру құқығынсыз беріледі.
2-тарау. "Мүгедектерге протездік-ортопедиялық көмек ұсыну үшін оларға құжаттарды рәсімдеу" мемлекеттік қызметін көрсету тәртібі
1-параграф. Өтініш негізінде "Мүгедектерге протездік-ортопедиялық көмек ұсыну үшін оларға құжаттарды рәсімдеу" мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
7. Мүгедектер немесе олардың заңды өкілдері не мүгедектен протездік-ортопедиялық көмек ұсыну үшін құжаттарды рәсімдеу құқығына нотариаттың куәландыруын талап етпейтін сенімхат алған адамдар (бұдан әрі – өтініш беруші) тұрғылықты жері бойынша "Мүгедектерге протездік-ортопедиялық көмек ұсыну үшін оларға құжаттарды рәсімдеу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарт) көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оңалтудың жеке бағдарламасының әлеуметтік бөлігіне сәйкес оңалту құралдары мен қызметтерін осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорация бөлімшесі;
2) Нұр-Сұлтан қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау басқармасы, Алматы қаласының Әлеуметтік әл-ауқат басқармасы, Шымкент қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау басқармасы, тұрғылықты жері бойынша қалалық, аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімдері (бұдан әрі – жұмыспен қамту бөлімдері) арқылы береді.
Проактивті қызмет арқылы рәсімдеу кезінде өтініш талап етілмейді. "Мүгедектерге протездік-ортопедиялық көмек ұсыну үшін оларға құжаттарды рәсімдеу" проактивті қызметін көрсету тәртібі осы Қағидалардың 2-тарауының 2-параграфында көзделген.
8. Өтінішті қабылдау кезінде жауапты қызметкерлер:
1) жеке басты куәландыратын құжат туралы;
2) мүгедектікті белгілеу туралы;
3) ОЖБ-да әзірленген іс-шаралар туралы мәліметтерді алу үшін "Электрондық үкімет" шлюзі арқылы мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелеріне (бұдан әрі – ақпараттық жүйелер) мүгедектің жеке сәйкестендіру нөмірі бойынша сұрау салуларды қалыптастырады.
Еңбек жарақатын алған немесе кәсіптік ауруға шалдыққан мүгедектер протездік-ортопедиялық көмек алуға өтініш берген жағдайда қосымша мынадай:
1) мүгедектікке алып келген өндірістегі жазатайым оқиға туралы;
2) кінәсінен еңбек жарақатын алған немесе кәсіптік ауруға шалдыққан жұмыс беруші-жеке кәсіпкер қызметінің тоқтатылғаны немесе заңды тұлғаның таратылғаны туралы мәліметтер сұратылады.
Ұлы Отан соғысының қатысушылары, мүгедектері жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының мүгедектеріне теңестірілген адамдар өтінішке Ұлы Отан соғысының қатысушысының, мүгедегінің жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының мүгедегіне теңестірілген адамның куәлігін береді.
Ақпараттық жүйелерде мәліметтер болмаған кезде өтінішке қағаз жеткізгіштегі тиісті құжаттардың көшірмелері және салыстырып тексеру үшін түпнұсқалары қоса беріледі.
Ұсынылған түпнұсқалармен салыстырғаннан кейін құжаттардың көшірмелерін өтінішті қабылдаған жауапты қызметкер тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхатқа немесе осы Қағидалардың 9-тармағына сәйкес берілетін талонға белгі қою арқылы куәландырады, содан кейін құжаттардың түпнұсқалары өтініш берушіге қайтарылады.

6. Технические вспомогательные (компенсаторные) средства и специальные средства передвижения выдаются инвалидам и не подлежат продаже и передаче другим лицам.
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги "Оформление документов на обеспечение инвалидов протезно-ортопедической помощью"
Параграф 1. Порядок оказания государственной услуги "Оформление документов на обеспечение инвалидов протезно-ортопедической помощью" на заявительной основе
7. Инвалиды или их законные представители, либо лица, получившие от инвалида доверенность на право оформления документов для предоставления протезно-ортопедической помощи(далее – заявитель), предоставляют по месту жительства заявление на предоставление средств реабилитации в соответствии с социальной частью индивидуальной программы реабилитации по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – заявление) с приложением документов, указанных в стандарте государственной услуги "Оформление документов на обеспечение инвалидов протезно-ортопедической помощью" (далее – стандарт государственной услуги) в соответствии с приложением 3 к настоящим Правилам через:
1) отделения Государственной корпорации "Правительство для граждан";
2) управление занятости и социальной защиты города Нур-Султан, управление социального благосостояния города Алматы, управление занятости и социальной защиты города Шымкент, городские, районные отделы занятости и социальных программ (далее – отделы занятости);
Представление заявления не требуется при оформлении через проактивную услугу. Порядок оказания проактивной услуги "Оформление документов на инвалидов для предоставления им протезно-ортопедической помощи" предусмотрен параграфом 2 Главы 2 настоящих Правил.
8. Ответственные сотрудники при приеме заявления формируют запросы по индивидуальному идентификационному номеру инвалида в информационные системы государственных органов и (или) организаций через шлюз "Электронного правительства" (далее – информационные системы) для получения следующих сведений:
1) о документе, удостоверяющем личность;
2) об установлении инвалидности;
3) о разработанных мероприятиях в ИПР.
В случае подачи заявления на получение инвалидами от трудового увечья или профессионального заболевания протезно-ортопедической помощи, дополнительно запрашиваются сведения:
1) о несчастном случае на производстве, приведшем к инвалидности;
2) о прекращении деятельности работодателя-индивидуального предпринимателя или ликвидации юридического лица, по вине которого получено трудовое увечье или профессиональное заболевание.
Участники, инвалиды Великой Отечественной войны и лица, приравненные по льготам к инвалидам Великой Отечественной войны, к заявлению прилагают удостоверение участника, инвалида Великой Отечественной войны или лица, приравненного по льготам к инвалиду Великой Отечественной войны.
При отсутствии сведений в информационных системах к заявлению прилагаются копии документов на бумажном носителе, содержащих вышеуказанные сведения.
После сличения с представленными подлинниками копии документов свидетельствуются ответственным сотрудником, принявшим заявление путем проставления отметки в расписке о приеме соответствующих документов или талоне, выдаваемом в соответствии с пунктом 9 настоящих Правил, после чего оригиналы документов возвращаются заявителю.

9. Құжаттарды беру кезінде өтініш берушіге:
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшелерінде-тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат;
жұмыспен қамту бөлімдерінде – тіркелген және мемлекеттік қызметті алатын күні, құжаттарды қабылдаған адамның тегі мен аты-жөні көрсетілген талон беріледі.
10. Өтініш беруші Осы Қағидалардың 8-тармағына сәйкес тізбеге сәйкес құжаттардың толық емес пакетін және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған жағдайда, қалалық басқармалар, жұмыспен қамту бөлімдері және "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшелері өтінішті қабылдаудан бас тартады және осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат береді.
11. "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін жұмыспен қамту бөлімі "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясына мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін бір тәуліктен кешіктірмей ұсынады.
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшелері өтініш берушінің "электрондық үкімет" веб-порталында тіркелген ұялы байланысының абоненттік құрылғысына (бұдан әрі – ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы) СМС-хабарлама беру арқылы мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелері туралы хабардар етеді.
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшелері нәтижені бір ай бойы сақтауды қамтамасыз етеді, одан кейін оларды одан әрі сақтау үшін қалалық басқармаларға және жұмыспен қамту бөлімдеріне береді. Өтініш беруші бір ай өткеннен кейін жүгінген кезде "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы бөлімшелерінің сұрау салуы бойынша жұмыспен қамту бөлімдері бір жұмыс күні ішінде дайын құжаттарды өтініш берушіге беру үшін "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы бөлімшелеріне жібереді.
12. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша беріледі.
13. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша жұмыспен қамту бөлімдерінің және (немесе) олардың лауазымды адамдарының, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы бөлімшелерінің және (немесе) оның қызметкерлерінің шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану:
1) жұмыспен қамту бөлімдерінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында көрсетілген мекенжайлар бойынша жұмыспен қамту бөлімдері басшыларының атына беріледі.
Шағым жазбаша нысанда пошта арқылы немесе жұмыспен қамту бөлімдерінің кеңсесі арқылы қолма-қол беріледі.
Шағымды қабылдаған адамның тегі мен аты-жөнін, берілген шағымға жауап алу мерзімі мен орнын көрсете отырып, жұмыспен қамту бөлімінің кеңсесінде тіркеу (мөртабан, кіріс нөмірі және күні) шағымның қабылданғанын растау болып табылады;

9. При подаче документов, заявителю выдается:
в отделениях Государственной корпорации "Правительство для граждан" – расписка о приеме соответствующих документов;
в отделах занятости – талон с указанием даты регистрации, фамилии и инициалов лица, принявшего документы.
10. В случаях представления заявителем неполного пакета документов согласно пункту 8 настоящих Правил, и сведений (или) документов с истекшим сроком действия, отделы занятости и отделения Государственной корпорации "Правительство для граждан" отказывают в приеме заявления и выдают расписку об отказе в приеме документов по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
11. День приема документов Государственной корпорацией "Правительство для граждан" не входит в срок оказания государственной услуги.
Результат оказания государственной услуги предоставляется отделом занятости в Государственную корпорацию "Правительство для граждан" не позднее, чем за сутки до истечения срока оказания государственной услуги.
Отделения Государственной корпорации "Правительство для граждан" информируют заявителя о результатах оказания государственной услуги посредством передачи СМС-уведомления на зарегистрированный на веб-портале "электронного правительства" телефонный номер абонентского устройства сотовой связи (далее – абонентское устройство сотовой связи) заявителя.
Отделения Государственной корпорации "Правительство для граждан" обеспечивают хранение результата в течение одного месяца, после чего передают их отделам занятости для дальнейшего хранения. При обращении заявителя по истечении одного месяца, по запросу отделений Государственной корпорации "Правительство для граждан" и отделы занятости в течение одного рабочего дня направляют готовые документы в отделения Государственной корпорации "Правительство для граждан" для выдачи заявителю.
12. Результат оказания государственной услуги выдается по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
13. Обжалование решений, действий (бездействий) отделов занятости и (или) их должностных лиц, отделений Государственной корпорации "Правительство для граждан" и (или) его работников по вопросам оказания государственных услуг:
1) жалоба на действия (бездействия) отделов занятости и (или) его должностных лиц подается на имя руководителей отделов занятости по адресам, указанным в стандарте государственной услуги в соответствии с приложением 3 к настоящим Правилам.
Жалоба подается в письменной форме по почте или нарочно через канцелярию отделов занятости.
Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии отделов занятости с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу;

2) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы бөлімшелері қызметкерінің әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында көрсетілген мекенжайлар мен телефондар бойынша "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы бөлімшесінің басшысына жіберіледі.
Қолма-қол да, пошта арқылы да келіп түскен шағымның "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы бөлімшелерінің кеңсесінде қабылданғанын растау оны тіркеу (мөртабан, кіріс нөмірі және тіркеу күні шағымның екінші данасына немесе шағымға ілеспе хатқа қойылады) болып табылады.
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы жұмыспен қамту бөлімдерінің немесе бөлімшелерінің атына келіп түскен өтініш берушінің шағымы тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда өтініш беруші Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағыммен жүгінеді.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен өтініш берушінің шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, өтініш беруші Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінеді.
2-параграф. "Мүгедектерге протездік-ортопедиялық көмек ұсыну үшін оларға құжаттарды рәсімдеу" проактивті мемлекеттік қызметін көрсету тәртібі
14. "Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 44 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10589 болып тіркелген) сәйкес арнаулы жүріп-тұру құралдарын ұсыну жөніндегі іс-шараларды қамтитын ОЖБ "Мүгедектігі бар адамдардың орталықтандырылған деректер банкі" автоматтандырылған ақпараттық жүйесінде қалыптастырылғаннан кейін ОЖБ-ның деректері автоматты түрде "Е-Собес" Мүгедектің немесе оның заңды өкілінің (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) ұялы байланысының абоненттік құрылғысына жұмыспен қамту бөлімінің маманы "Е-Собес" ААЖ арқылы мемлекеттік қызмет көрсетуге сұрау салумен СМС-хабарлама жіберуге бастамашылық жасайды.
Көрсетілетін қызметті алушы СМС-хабарлама арқылы тиісті кодпен проактивті қызмет көрсетуге келісімін немесе бас тартуын растайды.
15. Көрсетілетін қызметті алушыдан проактивті қызмет көрсетуге келісім алған кезде оған осы қызметті ұсынуға құжаттардың рәсімделгенін растау туралы СМС-хабарлама жіберіледі.
Проактивті қызмет арқылы протездік-ортопедиялық көмекті ұсыну үшін құжаттарды рәсімдеуге өтініш берген күн осы қызметті ұсынуға құжаттарды рәсімдеуге келісім алған күн болып саналады.

2) жалоба на действия (бездействия) работника отделений Государственной корпорации "Правительство для граждан" направляется к руководителю отделения Государственной корпорации "Правительство для граждан" по адресам и телефонам, указанным в стандарте государственной услуги в соответствии с приложением 3 к настоящим Правилам.
Подтверждением принятия жалобы в канцелярии отделений Государственной корпорации "Правительство для граждан", поступившей как нарочно, так и почтой, является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата регистрации проставляются на втором экземпляре жалобы или сопроводительном письме к жалобе).
Жалоба заявителя, поступившая в адрес отделов занятости или отделений Государственной корпорации "Правительство для граждан" подлежит рассмотрению в течение 5 (пять) рабочих дней со дня ее регистрации.
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги заявитель обращается с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба заявителя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцать) рабочих дней со дня ее регистрации.
В случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги, заявитель обращается в суд в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Параграф 2. Порядок оказания проактивной государственной услуги "Оформление документов на обеспечение инвалидов протезно-ортопедической помощью"
14. После формирования в автоматизированной информационной системе "Централизованный банк данных лиц, имеющих инвалидность" ИПР, содержащей мероприятия по предоставлению протезно-ортопедической помощи в соответствии с приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 44 "Об утверждении Правил проведения медико-социальной экспертизы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10589), данные ИПР автоматически передаются в автоматизированную информационную систему "Е-Собес" (далее – АИС "Е-Собес"). На абонентское устройство сотовой связи инвалида или его законного представителя (далее – услугополучатель) специалистом отдела занятости посредством АИС "Е-Собес" инициируется отправка СМС-уведомления с запросом на оказание государственной услуги.
Услугополучатель подтверждает согласие или отказ на оказание проактивной услуги соответствующим кодом через СМС-уведомление.
15. При получении согласия от услугополучателя на оказание проактивной услуги ему направляется СМС-уведомление о подтверждении оформления документов на предоставление данной услуги.
Днем обращения за оформлением документов для предоставления протезно-ортопедической помощи через проактивную услугу считается день получения согласия на оформление документов на предоставление данной услуги.

16. Көрсетілетін қызметті алушыдан сұрау салу жіберілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде жауап болмаған жағдайда, сұрау салу жойылады және көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланысының абоненттік құрылғысына протездік-ортопедиялық көмекті ұсыну үшін құжаттарды рәсімдеудің мүмкін еместігі және жұмыспен қамту бөліміне немесе "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшесіне жүгіну қажеттігі туралы СМС-хабарлама жіберіледі.
17. Көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланысының абоненттік құрылғысына проактивті қызмет көрсетуден бас тартылған жағдайда "Е-Собес" ААЖ-ға протездік-ортопедиялық көмекті ұсыну үшін құжаттарды рәсімдеу мүмкін еместігі және жұмыспен қамту бөліміне немесе "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшесіне жүгіну қажеттігі туралы СМС-хабар жіберіледі.
18. Белсенді қызмет алуға келісім алған жағдайда жұмыспен қамту бөлімінің қызметкері "Е-Собес" ААЖ арқылы көрсетілетін қызметті алушыға протездік-ортопедиялық көмекті ұсыну үшін құжаттарды рәсімдеу, қабылданған шешім туралы көрсетілетін қызметті алушының ұялы телефонына СМС-хабарлама арқылы хабарлайды.
19. СМС-хабарламалар осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша СМС-хабарламалар журналында тіркеледі.
20. Протездік-ортопедиялық көмекті проактивті қызмет арқылы ұсыну үшін құжаттарды рәсімдеу кезінде осы Қағидалардың 8-тармағында көзделген қажетті мәліметтерді алу үшін ақпараттық жүйелерге сұрау салу автоматты түрде "Е-Собес" ААЖ-да жүзеге асырылады.
3-тарау. Мүгедектерді протездік-ортопедиялық көмекпен қамтамасыз ету тәртібі
21. Мүгедектер осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес медициналық-әлеуметтік көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдерге сәйкес әзірленген ОЖБ негізінде протездік-ортопедиялық көмекпен қамтамасыз етіледі.
22. Облыстардың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармалары мен жұмыспен қамту бөлімдері жыл сайын жоспарланатынның алдындағы жылдың 25 желтоқсанына дейін "Е-Собес" ААЖ-да "Іс-шараларды жоспарлау" модулін толтырады.
Жұмыспен қамту бөлімінің маманы өтініштерді "Е-Собес" ААЖ кезегінің электрондық журналына олардың түсу ретіне қарай тіркейді.
23. Өтінішті тіркегеннен кейін мүгедектің ОЖБ деректері "Е-Собес" ААЖ-дан порталға автоматты түрде беріледі.
Көрсетілетін қызметті алушының ұялы азаматтар базасында телефонының абоненттік нөмірі туралы мәліметтер болған кезде, көрсетілетін қызметті алушыға оның абоненттік телефон нөміріне "Е-Собес" ААЖ-дан Әлеуметтік қызметтер порталында (http://aleumet.egov.kz) протездік-ортопедиялық көмек берушіні авторизациялау және таңдау қажеттігі туралы СМС-хабарлама жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы өнім берушіні таңдау болмаған кезде ОЖБ деректері Порталға берілген күннен бастап бір ай ішінде көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланысының абоненттік құрылғысына "Е-Собес" ААЖ-мен келесі ай ішінде порталда өнім берушіні таңдау қажеттігі туралы СМС-хабарлама жіберіледі.

16. В случае отсутствия ответа от услугополучателя в течение трех рабочих дней со дня отправки запроса, запрос аннулируется и на абонентское устройство сотовой связи услугополучателя направляется СМС-уведомление о невозможности оформления документов для предоставления протезно-ортопедической помощи с указанием причины и необходимости обращения в отдел занятости или отделение Государственной корпорации "Правительство для граждан".
17. В случае отказа услугополучателя вот оказаниия проактивной услуги на абонентское устройство сотовой связи услугополучателя в АИС "Е-Собес" направляется смс-оповещение о невозможности оформления документов для предоставления протезно-ортопедической помощи с указанием причины и необходимости обращения в отдел занятости или отделение Государственной корпорации "Правительство для граждан".
18. В случае получения согласия услугополучателя на оказание проактивной услуги сотрудник специалист отдела занятости через АИС "Е-Собес" информирует услугополучателя о принятом решении по оформлению документов для предоставления протезно-ортопедической помощи посредством СМС-уведомления на абонентское устройство сотовой связи услугополучателя.
19. СМС-уведомления регистрируются в электронном журнале СМС-уведомлений по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
20. При оформлении документов для предоставления протезно-ортопедической помощи через проактивную услугу запросы в информационные системы для получения необходимых сведений, предусмотренных пунктом 8 настоящих Правил, осуществляется автоматически АИС "Е-Собес".
Глава 3. Порядок обеспечения инвалидов протезно-ортопедической помощью
21. Инвалиды обеспечиваются протезно-ортопедической помощью на основании ИПР, разработанной в соответствии с медико-социальными показаниями и противопоказаниями согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
22. Управления координации занятости и социальных программ областей и отделы занятости ежегодно до 25 декабря года, предшествующего планируемому, заполняют в АИС "Е-Собес" модуль "Планирование мероприятий".
Специалист отдела занятости регистрирует заявления в электронном журнале очереди АИС "Е-Собес" в порядке их поступления.
23. После регистрации заявления данные ИПР инвалида автоматически передаются из АИС "Е-Собес" на Портал.
При наличии сведений об абонентском номере телефона услугополучателя в базе мобильных граждан, услугополучателю на его абонентский номер телефона с АИС "Е-Собес" направляется СМС-уведомление о необходимости авторизации и выбора поставщика протезно-ортопедической помощи на Портале социальных услуг (http://aleumet.egov.kz).
При отсутствии выбора услугополучателем поставщика в течение месяца со дня передачи данных ИПР на Портал на абонентское устройство сотовой связи услугополучателя с АИС "Е-Собес" отправляется СМС-уведомление о необходимости выбора поставщика на Портале в течение следующего месяца.

24. Көрсетілетін қызметті алушының өнім берушіні Порталда таңдауы ОЖБ деректері Порталға берілген күннен бастап екі ай ішінде жүзеге асырылады. Көрсетілетін қызметті алушы өнім берушіні таңдамаған кезде ОЖБ деректері Порталға берілген күннен бастап бір ай ішінде көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланысының абоненттік құрылғысына "Е-Собес" ААЖ-мен келесі ай ішінде Порталда өнім берушіні таңдау қажеттігі туралы СМС-хабарлама жіберіледі.
25. ОЖБ деректерін Порталға берген күннен бастап екі ай өткен соң көрсетілетін қызметті алушыда Порталда өнім берушіні таңдау мүмкіндігі бұғатталады және көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланысының абоненттік құрылғысына себебін көрсете отырып, өнім берушіні таңдау мүмкіндігін бұғаттау туралы СМС-хабарлама жіберіледі. Порталда өнім берушіні таңдауды жаңарту үшін қызметті алушы порталдағы жеке кабинетте "өнім берушіні таңдауды іске қосу батырмасын" басады. Өнім берушіні таңдауды іске қосу туралы мәліметтер порталдан "Е Собес" ААЖ-ға автоматты түрде беріледі, одан кейін жұмыспен қамту бөлімінің маманы алдыңғы кезектіліктің сақталуын ескере отырып, өнім берушіні Порталда қайта таңдайды.
26. Протездік-ортопедиялық көмекпен қамтамасыз ету ОЖБ іс-шарасын іске асыру мерзімі ішінде өтінішті "Е-Собес" ААЖ-да тіркеудің бастапқы күніне сәйкес ОЖБ іс-шарасын іске асыру мерзімі ішінде жүзеге асырылады.
Протездік-ортопедиялық көмекті кезекті ұсынуға өтініш протездік-ортопедиялық бұйымды ауыстыру мерзімі өткеннен кейін қабылданады.
Протездік-ортопедиялық көмекпен қамтамасыз ету мынадай жағдайларда:
27. Ұлы Отан соғысының мүгедектерін, қатысушылары мен мүгедектерін, сондай-ақ жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының мүгедектеріне теңестірілген адамдарды протездік-ортопедиялық құралдармен қамтамасыз ету, сондай-ақ оларды жөндеу мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
28. Қайта протездеу не протездік-ортопедиялық аяқ киіммен қамтамасыз ету осы Қағидаларда белгіленген протездер мен басқа да протездік-ортопедиялық құралдарды ауыстыру мерзімдерінде жүргізіледі.
29. Заңның 32-2-бабына сәйкес Портал арқылы протездік-ортопедиялық көмектің өнім берушісін таңдауды жүзеге асыру, сондай-ақ ОЖБ-да тағайындалған әлеуметтік оңалту жөніндегі іс-шараларға сәйкес тапсырыстың орындалуын қадағалау үшін көрсетілетін қызметті алушы порталда авторизацияланады http://aleumet.egov.kz, жария шартқа электрондық-цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) арқылы қол қояды.
Көрсетілетін қызметті алушыда интернет ресурсқа қолжетімділік болмаған жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы бөлімшесінің өзіне-өзі қызмет көрсету секторына, халықты жұмыспен қамту орталығына немесе жұмыспен қамту бөлімдеріне жүгінеді.

24. Выбор услугополучателем поставщика на Портале осуществляется в течение двух месяцев со дня передачи данных ИПР на Портал. При отсутствии выбора услугополучателем поставщика в течение месяца со дня передачи данных ИПР на Портал на абонентское устройство сотовой связи услугополучателя с АИС "Е-Собес" отправляется СМС-уведомление о необходимости выбора поставщика на Портале в течение следующего месяца.
25. По истечении двух месяцев со дня передачи данных ИПР на Портал у услугополучателя блокируется возможность выбора поставщика на Портале и на абонентское устройство сотовой связи услугополучателя направляется СМС-уведомление о блокировке возможности выбора поставщика с указанием причины. Для возобновления выбора поставщика на Портале услугополучатель в личном кабинете на Портале нажимает на "кнопку активации выбора поставщика". Сведения об активации выбора поставщика автоматически передаются из Портала в АИС "Е Собес", после чего услугополучатель с учетом сохранения предыдущей очередности повторно выбирает поставщика на Портале.
26. Обеспечение протезно-ортопедической помощью осуществляется в течение срока реализации мероприятия ИПР согласно первоначальной дате регистрации заявления в АИС "Е-Собес" в течение срока реализации мероприятия ИПР.
Заявление на очередное предоставление протезно-ортопедической помощи принимается по истечению срока замены протезно-ортопедического изделия.
27. Обеспечение инвалидов, участников и инвалидов Великой Отечественной войны, а также лиц, приравненных по льготам к инвалидам Великой Отечественной войны протезно-ортопедическими средствами, а также их ремонт осуществляется за счет средств государственного бюджета.
28. Повторное протезирование либо обеспечение протезно-ортопедической обувью производится в установленные настоящими Правилами сроки замены протезов и других протезно-ортопедических средств.
29. Для получения возможности осуществления выбора поставщика протезно-ортопедической помощи через Портал в соответствии со статьей 32-2 Закона услугополучатель авторизируется на Портале http://aleumet.egov.kz, подписывает публичный договор посредством электронно-цифровой подписи (далее – ЭЦП).
В случае отсутствия у услугополучателя доступа к интернет ресурсу, услугополучатель обращается в сектор самообслуживания отделения Государственной корпорации "Правительство для граждан", центра занятости населения или отделов занятости.

30. Көрсетілетін қызметті алушы "Мүгедектерге тауарлар мен қызметтерді әлеуметтік қызметтер порталы арқылы сатқан кезде олардың құнын мемлекеттік бюджет қаражатынан өтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 20 қаңтардағы № 14 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19902 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 14 бұйрық) сәйкес көрсетілетін қызметті ұсынғаны үшін кепілдік берілген соманы жұмыспен қамту бөлімінің өнім берушіге өтеу туралы өтінішке бір мезгілде қол қоя отырып, көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ қол қойылған көрсетілетін қызмет тапсырысын Порталда рәсімдейді және өнім берушіге жібереді.
Өнім беруші Порталда тапсырыс келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде өнім берушінің ЭЦҚ қойылған тапсырысты қабылдау немесе протездік-ортопедиялық көмекті көрсетуден бас тарту туралы хабарламаны көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне жібереді.
31. Протездік-ортопедиялық көмекке мұқтаж көрсетілетін қызметті алушылардан тапсырыстарды қабылдауды көрсетілетін қызметті алушы порталда таңдаған өнім беруші (бұдан әрі – өнім беруші) жүзеге асырады.
Тапсырыстың сипаты мен түріне қарай өнім беруші көрсетілетін қызметті алушыны стационарлық протездеу үшін шақыру не ол болмаған кезде тапсырысты орындау қажеттігі туралы шешім қабылдайды. Стационарлық протездеуге шақыру алдын ала жіберіледі.
Өнім беруші өзі Порталда көрсеткен протездік-ортопедиялық көмек көрсету өңірлерінде протездік-ортопедиялық бұйымдарды дайындау үшін өлшеу жүргізе отырып, тапсырыстарды қабылдауды қамтамасыз етеді.
32. Көрсетілетін қызметті алушылардың қалауы бойынша тапсырыстар үйде қабылданады. Өнім берушінің шығуы үшін шығыстарды төлеу көрсетілетін қызметті алушылардың қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
33. Протездеуге келген мүгедектер өнім берушіге:
1) жолдама-емдеуші дәрігердің ұсынымы, алғашқы протездеу кезіндегі ауру тарихынан үзіндіні;
2) рентген суреттерді;
3) мүгедектің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін және салыстырып тексеру үшін түпнұсқасын;
4) кеуде клеткасын флюорографиялық тексеру нәтижелері туралы дәрігердің қорытындысын ұсынады.
34. Өнім беруші барлық протездік-ортопедиялық құралдарға осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша протездеу картасын және осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Тапсырыс бланкісін, осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша протездік-ортопедиялық құралдарға және протездік-ортопедиялық көмек көрсетуге арналған ведомості, 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша орындалған қызметтерді қабылдау-тапсыру актісін, ал стационарлық протездеу кезінде осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша протездеу тарихынан үзінді көшірмені толтырады, олар автоматты түрде "Е-Собес" ААЖ-ға жіберіледі.
Протездеу картасы тұрақты, тапсырыс бланкісі 5 жыл сақталады, Портал арқылы қамтамасыз ету кезінде протездеу картасы және тапсырыс бланкісі мүгедектің жеке кабинетінде көрсетіледі.

30. Услугополучатель оформляет и направляет заказ услуги на Портале поставщику, с одновременным подписанием заявления о возмещении поставщику отделом занятости гарантированной суммы за предоставление протезно-ортопедической помощи в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 20 января 2020 года № 14 "Об утверждении Правил возмещения стоимости товаров и услуг из средств государственного бюджета при реализации их инвалидам через портал социальных услуг" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19902) (далее – Приказ №14), подписанным ЭЦП услугополучателя.
Поставщик в течение пяти рабочих дней со дня поступления заказа на Портале рассматривает и направляет в личный кабинет услугополучателя уведомление о принятии заказа или отказе от предоставления протезно-ортопедической помощи с указанием мотивированного отказа, подписанное ЭЦП поставщика.
31. Прием заказов от услугополучателей, нуждающихся в протезно-ортопедической помощи, осуществляет поставщик выбранный услугополучателем на Портале (далее – поставщик).
В зависимости от характера и вида заказа, поставщик принимает решение о необходимости вызова инвалида для стационарного протезирования либо выполнения заказа в его отсутствие. Вызов на стационарное протезирование высылается заблаговременно.
Поставщик в регионах оказания протезно-ортопедической помощи, указанных им на Портале, обеспечивает прием заказов, с проведением замеров, для изготовления протезно-ортопедических изделий.
32. По желанию услугополучателей заказы принимаются на дому. Оплата расходов за выезд поставщика осуществляется за счет средств услугополучателей.
33. Прибывшие на протезирование инвалиды представляют поставщику:
1) направление-рекомендацию лечащего врача, выписку из истории болезни при первичном протезировании;
2) рентгеновские снимки;
3) копию документа, удостоверяющего личность инвалида и подлинник для сверки;
4) заключение врача о результатах флюорографического обследования грудной клетки.
34. Поставщик на все протезно-ортопедические средства заполняет и прикладывает на Портале карту протезирования по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам и бланк заказа по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам, ведомость на протезно-ортопедические средства и оказание протезно-ортопедической помощи, по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам, акта приема-передачи выполненных услуг по форме согласно приложению 10, а при стационарном протезировании выписку из истории протезирования по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам, которые автоматически передаются в АИС "Е-Собес"..
Карта протезирования хранится постоянно, бланк заказа – 5 лет, при обеспечении через Портал карта протезирования и бланк заказа отражаются в личном кабинете услугополучателя.

35. Міндетті түрде өлшеп көруді талап ететін дайын протездік-ортопедиялық құрал көрсетілен қызметті алушыға жеке өзіне беріледі. Өлшеп көру талап етілмейтін жағдайларда, алуға сенімхаты болса, бұйымды басқа адамға беруге жол беріледі не ол көрсетілетін қызметтік алушының тұратын жеріне мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен жіберіледі.
36. Күрделі протездік-ортопедиялық құралдар кезектілік тәртібімен, тапсырыстар өндіріске берілген күннен бастап 45 жұмыс күнінен асырылмай дайындалады.
37. Ұсақ протездік-ортопедиялық құралдар осы тәртіппен, тапсырыстар өндіріске берілген күннен бастап 7 жұмыс күнінен асырылмай дайындалады.
38. Көрсетілетін қызмет алушының өлшеп көруге келуін күту кезінде бұйымның жатып қалған уақыты протездік-ортопедиялық құралдың дайындалу мерзіміне енгізілмейді.
39. Көрсетілетін қызмет алушының протездік-ортопедиялық аяқкиімді жөндеу олардың өз қаражаты есебінен кезектілік тәртібімен жүргізіледі.
40. Протездеуге барумен, өнім берушінің медициналық стационарына жатқызумен, протездеу уақытында қамтамасыз етумен байланысты шығыстарды өнім беруші мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен төлейді.
41. Жол жүру (өнім берушіге дейін және кері қарай) темір жолда – қатты плацкарт вагон, мүгедектер үшін арнайы вагон тарифі бойынша, су жолдарында – екінші класс тарифі бойынша, тас немесе топырақты жолдарда – белгіленген тарифтер бойынша, ұсынылған билеттің немесе теміржол вокзалы, автовокзал, айлақ кассасы берген анықтаманың негізінде өтеледі.
Көрсетілетін қызмет алушыларды протездеуге жолақы төлеу жылына екі сапардан асырмай жүргізіледі. Бірінші топтағы мүгедектер мен мүгедек балаларды протездеуге ертіп жүрушілерге, сондай-ақ бандаждармен қамтамасыз етілуге құқығы бар мүгедектерге жол шығыстары бір сапарға ғана өтеледі.
1-параграф. Протездермен қамтамасыз ету
42. Мүгедектер шино-былғары, құрамдастырылған протездермен, қазіргі заманғы технологиялар бойынша дайындалған протездермен, оларға бейімдемелермен, тістерге арналған тыстармен, ортопедиялық аппараттармен, салма башмачкалармен, таяқтармен (бір тіреуішті, көп тіреуішті), балдақтармен (шынтақ, қолтық асты), жүргіштермен (дөңгелегі жоқ, дөңгелегі бар, жүретін, екі деңгейлі, білекке тіреуіші бар, қолтық тіреуіші бар, балалар церебральды сал ауруы бар мүгедек балалар үшін және т.б.) қамтамасыз етіледі.
43. Қолдың және аяқтың негізгі протезі берілгенге дейін көрсетілетін қызметті алушылар медициналық көрсетілімдері бойынша кию мерзімі 6 айдан аспайтын оқу-жаттығу протездерімен қамтамасыз етіледі.
Мүгедектер құрылғысы бар жұмыс протездерімен өздерінің қалауы бойынша бұйымның негізгі түрімен бір мезгілде қамтамасыз етіледі.

35. Готовое протезно-ортопедическое средство, требующее обязательной примерки, выдается лично инвалиду. В случаях, когда примерка не требуется, допускается выдача изделия другому лицу при наличии доверенности на получение либо оно высылается по месту жительства услугополучателя за счет средств государственного бюджета.
36. Сложные протезно-ортопедические средства изготавливаются в порядке очередности в течение не более 45 рабочих дней со дня сдачи заказов в производство.
37. Мелкие протезно-ортопедические средства изготавливаются в том же порядке в течение не более 7 рабочих дней со дня сдачи заказов в производство.
38. В срок изготовления протезно-ортопедического средства не включается время, в течение которого изделие находилось в ожидании явки услугополучателя на примерку.
39. Ремонт протезно-ортопедической обуви услугополучателю производится за счет их собственных средств в порядке очередности.
40. Расходы, связанные с проездом на протезирование, госпитализацией в медицинский стационар поставщика, содержанием на время протезирования оплачиваются поставщиком за счет средств государственного бюджета.
41. Проезд (до поставщика и обратно) возмещается по железной дороге по тарифу жесткого плацкартного вагона, специализированного вагона для инвалидов, по водным путям – по тарифу второго класса, по шоссейным или грунтовым дорогам – по установленным тарифам, на основании предъявленного билета или справки, выданной кассой железнодорожного вокзала, автовокзала, пристани.
Оплата проезда услугополучателей на протезирование производится не более чем за две поездки в год. Сопровождающим инвалидов первой группы и детей-инвалидов на протезирование, а также инвалидам, имеющим право на обеспечение бандажами, возмещаются расходы только за одну поездку.
Параграф 1. Обеспечение протезами
42. Инвалиды обеспечиваются шино-кожаными, комбинированными протезами, протезами, изготовленными по современным технологиям, приспособлениями к ним, чехлами на культи, ортопедическими аппаратами, вкладными башмачками, тростями (одноопорные, многоопорные), костылями (локтевые, подмышечные), ходунками (без колес, с колесами, шагающие, двухуровневые, с опорой на предплечье, с подмышечной опорой, для детей-инвалидов с детским церебральным параличем).
43. До выдачи основного протеза верхних и нижних конечностей, инвалиды обеспечиваются по медицинским показаниям учебно-тренировочными протезами со сроком ношения не более 6 месяцев.
Рабочими протезами с приспособлениями инвалиды обеспечиваются по их желанию одновременно с основным видом изделия.

44. Шино-былғары, құрастырмалы протездер, ортопедиялық аппараттар олар жарамсыздыққа ұшырағаннан кейін, бірақ алынған күнінен бастап кемінде бір жылдан кейін ауыстырылады.
45. Қазіргі заманғы технологиялар бойынша дайындалған аяқ және қол протездерінің құрамындағы құрастырушы түйіндер мен бұйымдарды ауыстыру, олар алынған күннен бастап кемінде 3 жылдан, мүгедек балалар үшін – кемінде 2 жылдан кейін;
құрастырушы түйіндер мен электрондық тізе модулі бар бұйымдарды алмастыру, олар алынған күннен бастап кемінде 5 жылдан кейін жүргізіледі;
синтетикалық шайырлар негізінде дайындалған косметикалық қаптау, табандар, қабылдау гильзасы, тыстарды алынған күннен бастап кемінде 1 жылдан кейін ауыстырылады;
кеуде безі протездерін, жетек арбаларды алынған күннен бастап кемінде 2 жылдан кейін, таяқшалар мен балдақтарды кемінде бір жылдан кейін жүргізіледі.
46. Аяқ немесе қолдың екі протезін (негізгі және қосалқы немесе негізгі және жұмыс протезі) бір мезгілде алған көрсетілетін қызметті алушылар оларды ауыстыру кемінде екі кию мерзімі өткеннен кейін жүргізіледі.
47. Аяқ протездерін беру кезінде әрбір протезге жыл сайын 3 тыстан беріледі.
48. Кеуде қуысының протездері екі іш киіммен (бюстгалтер) беріледі.
49. Егер кию мерзімі өткеннен кейін протез жарамды жай-күйде болса және көрсетілетін қызметті алушылар келесі кию мерзімі өткенге дейін жаңа протезге тапсырыс бергісі келмесе, оған осы кезеңге бір протезді пайдалану есебінен белгіленген санда тыстар беріледі.
50. Протездерді, оның ішінде жаңа модельдерін мерзімінен бұрын ауыстыру, сондай-ақ оларды кию мерзімін ұзарту, жөндеу туралы, шино-былғары протездерден құрастырмалы протездерге, жаңа (заманауи) технологиялар бойынша дайындалған электрондық модульдері бар протездерге өту туралы шешімді комиссия қабылдайды және өнім беруші жасайтын тиісті актінің негізінде жүргізіледі. Комиссия өнім берушінің кінәсінен бұйымның сапасыз жасалу фактісін анықтаған кезде, ақауды жөндеу соның қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
2-параграф. Протездерге арналған аяқкиіммен қамтамасыз ету
51. Мүгедектер ортопедиялық аяқкиімнің мынадай түрлерімен: күрделі, шамалы күрделі, протездерге және ортопедиялық аппараттарға арналған аяқкиіммен қамтамасыз етіледі.
Күрделі ортопедиялық аяқкиім аяқ 3 см-ге және одан да жоғары қысқартылғанда, паралитикалық, варустық, эквиноварустық, вальгустық, жазық вальгустық және қуыс табандық, маймақ аяқтық, шораяқтық, табанның Шопар, Гритти, Лисфранк және Пирогов әдісі бойынша кесілген тұқылы кезінде жасалады.
Шамалы күрделі ортопедиялық аяқкиім аяқ 3 см-ге дейін қысқартылғанда, табан сүйектерінің басы үлкейгенде, ұзына бойы және көлденең жалпақ табандық, башайлар шүріппе және балға тәріздес болғанда, өкше сүйегіне темір орнатылғанда және табанның өзге де паталогиясы кезінде жасалады.

44. Шино-кожаные, комбинированные протезы, ортопедические аппараты заменяются после того, как они пришли в негодность, но не ранее, чем через год со дня их получения.
45. Замена комплектующих узлов и изделий в составе протезов нижних и верхних конечностей, изготовленных по современной технологии, производится не ранее, чем через 3 года, для детей-инвалидов – не ранее, чем через 2 года со дня их получения;
замена комплектующих узлов и изделий с электронными коленными модулями производится не ранее, чем через 5 лет, со дня их получения;
косметическая облицовка, стопы, приемная гильза, изготовленные на основе синтетических смол, чехлы заменяются не ранее, чем через год со дня их получения;
замена протезов грудной железы, ходунков производится не ранее, чем через 2 года, тростей и костылей – не ранее, чем через год со дня их получения.
46. Инвалидам, получающим одновременно два протеза верхней или нижней конечности (основной и запасной или основной и рабочий), производится их замена не ранее, чем через два срока ношения.
47. При выдаче протезов ног к каждому протезу выдается по 3 чехла на культю ежегодно.
48. Протезы грудной железы выдаются с двумя комплектами белья (бюстгалтер).
49. Если по истечении срока ношения протез находится в пригодном состоянии, и услугополучатель не желает заказывать новый протез до истечения повторного срока ношения, то на этот период ему выдаются чехлы из расчета ношения одного протеза.
50. Решение о досрочной замене, а также продлении срока ношения, ремонте протезов, в том числе новых моделей, о переходе с шино-кожаных протезов на комбинированные протезы, протезы, изготовленные по новым (современным) технологиям, с электронными модулями принимается комиссионно и производится на основании соответствующего акта, составляемого поставщиком. При установлении комиссией факта некачественного изготовления изделия по вине поставщика, устранение брака осуществляется за счет его средств.
Параграф 2. Обеспечение ортопедической обувью
51. Инвалиды обеспечиваются следующими видами ортопедической обуви: сложной, малосложной, обувью на протезы и ортопедические аппараты.
Сложная ортопедическая обувь изготавливается при укорочении нижней конечности на 3 см и выше, при паралитических, варусных, эквиноварусных, вальгусных, плосковальгусных и полых стопах, косолапости, слоновости, ампутационных культях стоп по Шопару, Гритти, Лисфранку и Пирогову.
Малосложная ортопедическая обувь изготавливается при укорочении нижней конечности до 3 см, увеличении головок плюсневых костей, при продольном и поперечном плоскостопии, куркообразных и молоткообразных пальцах, шпорах пяточной кости и иной патологии стоп.

52. Күрделі ортопедиялық аяқкиім (етіктен басқа) алған күннен бастап кемінде бір жыл кию мерзімімен беріледі:
1) Ұлы Отан соғысының қатысушыларына, мүгедектеріне, сондай-ақ жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының мүгедектеріне теңестірілген адамдарға екі жұп (жазғы немесе қысқы);
2) бірінші және екінші топтағы мүгедектерге бір жұп көлемінде (жазғы немесе қысқы);
3) мүгедек балаларға – екі жұп (жазғы және қысқы) беріледі.
53. Ұлы Отан соғысының мүгедектеріне жеңілдіктер бойынша оларға теңестірілген адамдарға екі қолы бірдей кесілгенде не екі қолының функциялары күрт төмендегенде не омыртқа жотасы зақымданғанда, сондай-ақ жамбас-сан буындарындағы анкилоздар кезінде бүйірлік резеңкелері бар аяқкиім беріледі.
54. Жалпы аурудан және бала жасынан болған үшінші топтағы мүгедектерге күрделі ортопедиялық аяқкиім (жазғы немесе қысқы) 50 пайыздық құн жеңілдігімен беріледі.
55. Ортопедиялық аяқкиім дайындау технологиясында көзделгендерден тыс қызметтер мен жұмыстарға (өрнекті тігіс, микросаңылаулы ұлтан, сыздықты әрлеу, үлбірлі жылылық не басқа да жақсартылған әрлеу), дайындау жеделдігіне Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен көрсетілетін қызметті алушылардың, сондай-ақ жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының мүгедектеріне теңестірілген адамдарды және мүгедек балаларды қоспағанда, тапсырыс берушілер ақы төлейді.
3-параграф. Протездерге арналған аяқкиіммен қамтамасыз ету
56. Ұлы Отан соғысының қатысушыларына, мүгедектеріне жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының мүгедектеріне теңестірілген адамдарға оларды алынған сәттен бастан кемінде 1 жыл кию мерзімімен протездерге арналған бір жұп аяқкиім беріледі.
Мүгедек балаларға оларды алынған сәттен бастап кемінде 1 жыл кию мерзімімен екі жұп (жазғы және қысқы мауыты) аяқкиім беріледі.
57. Бірінші және екінші топтағы мүгедектерге оларды алынған сәттен бастап кемінде 1 жыл кию мерзімімен протездерге арналған аяқкиімнің бір жұбы құнының 50 пайыздық жеңілдігімен беріледі.
Үшінші топтағы мүгедектерге мұндай аяқкиім олардың өз қаражаты есебінен дайындалады.
58. Жеңілдікпен не тегін протездеуге құқығы бар мүгедектер бір аяғы кесілген кезде белгіленген тәртіппен сау аяғына жартылай жұп аяқкиіммен қамтамасыз етіледі.
59. Көрсетілетін қызметті алушылар ортопедиялық немесе протездік бәтеңкелердің орнына, олардың қалауы бойынша, өз қаражаты есебінен етіктер дайындалады. Бұл жағдайда тапсырыс берушілерге бәтеңке жасауға көзделген сомада етіктің құнына жеңілдік беріледі.
4-параграф. Емдеу-профилактикалық протездік-ортопедиялық құралдармен қамтамасыз ету
60. Алып жүру мерзімі бір жылдан кем емес емдеу-профилактикалық протездік-ортопедиялық құралдармен оларды алған күннен бастап:

52. Сложная ортопедическая обувь (кроме сапог) выдается со сроком ношения не менее одного года со дня их получения:
1) участникам, инвалидам Великой Отечественной войны, а также лицам, приравненным к инвалидам Великой Отечественной войны по льготам, в количестве двух пар (летняя и зимняя);
2) инвалидам первой и второй групп в количестве одной пары (летняя или зимняя);
3) детям-инвалидам – две пары (летняя и зимняя).
53. Инвалидам Великой Отечественной войны, а также лицам, приравненным к ним по льготам, с ампутационными культями обеих рук либо при резком понижении функций обеих кистей, либо с поражением позвоночника, а также при анкилозах в тазобедренных суставах выдается обувь с боковыми резинками.
54. Инвалидам третьей группы от общего заболевания и с детства сложная ортопедическая обувь (летняя или зимняя) выдается с 50-процентной скидкой стоимости.
55. Услуги и работы сверх предусмотренных технологией на изготовление ортопедической обуви (ажурная строчка, микропористая подошва, рантовая отделка, меховой утеплитель либо другая улучшенная отделка), срочность изготовления оплачиваются услугополучателем, кроме участников, инвалидов Великой Отечественной войны, а также лиц, приравненных по льготам к инвалидам Великой Отечественной войны и детей-инвалидов.
Параграф 3. Обеспечение обувью на протезы
56. Участникам, инвалидам Великой Отечественной войны, а также лицам, приравненным по льготам к инвалидам Великой Отечественной войны, выдается одна пара обуви на протезы со сроком ношения не менее одного года со дня их получения.
Детям-инвалидам выдаются две пары обуви (летняя и зимняя на сукне) со сроком ношения не менее одного года со дня их получения.
57. Инвалидам первой и второй групп выдается одна пара обуви на протезы со скидкой 50 процентов от стоимости со сроком ношения не менее одного года со дня их получения.
Инвалидам третьей группы такая обувь изготавливается за счет их собственных средств.
58. При ампутации одной нижней конечности инвалиды, имеющие право на льготное или бесплатное протезирование, обеспечиваются в установленном порядке обувью на сохранившуюся нижнюю конечность в количестве двух полупар.
59. Инвалидам, вместо ортопедических или протезных ботинок по их желанию за счет собственных средств, изготавливаются сапоги. В этом случае заказчикам предоставляется скидка к стоимости сапог в сумме, предусмотренной на изготовление ботинок.
Параграф 4. Обеспечение лечебно-профилактическими протезно-ортопедическими средствами
60. Лечебно-профилактическими протезно-ортопедическими средствами со сроком ношения не менее одного года со дня их получения обеспечиваются:

1) Ұлы Отан соғысының қатысушылары, мүгедектері, сондай-ақ жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының мүгедектеріне теңестірілген адамдар;
2) мүгедек балалар қамтамасыз етіледі.
61. Жалпы аурудан және бала жасынан болған бірінші және екінші топтағы мүгедектер, егер олар бұл азаматтарды мүгедектікке әкеп соқтырған ауруды не жарақатты емдеуге арналса, емдеу-профилактикалық протездік-ортопедиялық құралдармен оларды алынған сәттен бастап кемінде 1 жыл кию мерзімімен 1 жыл пайдалану мерзімімен 50 пайыздық жеңілдікпен қамтамасыз етіледі.
5-параграф. Өзге протездік-ортопедиялық құралдармен қамтамасыз ету
62. Жейде киюге арналған құрылғы, колготки киюге арналған құрылғы, шұлық киюге арналған құрылғы, түйме тағуға арналған құрылғы (ілмек), белсенді ұстағыш, ыдыс-аяқты ұстауға арналған ұстағыш, қақпақтарды ашуға арналған ұстағыш, кілтке арналған ұстағыш 5 жылдан бұрын ауыстырылмайды.
4-тарау. "Мүгедектерді техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдармен қамтамасыз етуге құжаттарды рәсімдеу" мемлекеттік қызметін көрсету тәртібі
1-параграф. "Мүгедектерді сурдо-тифлотехникалық және міндетті гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету" мемлекеттік қызметті өтініш негізінде көрсету тәртібі
63. Мүгедектер немесе олардың заңды өкілдері не мүгедектен техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдармен қамтамасыз етуге құжаттарды рәсімдеу құқығына сенімхат алған адамдар (бұдан әрі – өтініш беруші) тұрғылықты жері бойынша осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оңалтудың жеке бағдарламасының әлеуметтік бөлігіне сәйкес оңалту құралдарын ұсынуға өтініш (бұдан әрі-өтініш беруші) ұсынады – "Мүгедектерді техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдармен қамтамасыз етуге арналған құжаттарды рәсімдеу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты) көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшесі";
2) жұмыспен қамту бөлімдері.
Проактивті қызмет арқылы рәсімдеу кезінде өтініш талап етілмейді. "Мүгедектерді техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдармен қамтамасыз етуге құжаттарды рәсімдеу" проактивті қызметін көрсету тәртібі осы Қағидалардың 4-тарауының 2-параграфында көзделген.
64. Қалалық басқармалардың, жұмыспен қамту бөлімдерінің және "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы бөлімшелерінің мамандары өтінішті қабылдау кезінде мынадай:

1) участники, инвалиды Великой Отечественной войны, а также лица, приравненные по льготам к инвалидам Великой Отечественной войны;
2) дети-инвалиды.
61. Инвалиды первой и второй групп от общего заболевания и с детства, обеспечиваются лечебно-профилактическими протезно-ортопедическими средствами с 50-процентной скидкой от их стоимости со сроком ношения не менее одного года со дня их получения, если они предназначены для лечения заболевания, либо травм, приведших к инвалидности этих граждан.
Параграф 5. Обеспечение иными протезно-ортопедическими средствами
62. Приспособление для надевания рубашек, приспособление для надевания колгот, приспособление для надевания носков, приспособление (крючок) для застегивания пуговиц, захват активный, захват для удержания посуды, захват для открывания крышек, захват для ключей заменяются не ранее, чем через 5 лет со дня их получения.
Глава 4. Порядок оказания государственной услуги "Оформление документов на обеспечение инвалидов техническими вспомогательными (компенсаторными) средствами"
Параграф 1. Порядок оказания государственной услуги "Оформление документов на обеспечение инвалидов техническими вспомогательными (компенсаторными) средствами" на заявительной основе
63. Инвалиды или их законные представители, либо лица, получившие от инвалида доверенность на право оформления документов на обеспечение технических вспомогательных (компенсаторных) средств (далее – заявитель) предоставляют по месту жительства заявление на предоставление средств реабилитации в соответствии с социальной частью индивидуальной программы реабилитации по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – заявление) с приложением документов, указанных в стандарте государственной услуги "Оформление документов на обеспечение инвалидов техническими вспомогательными (компенсаторными) средствами" (далее – стандарт государственной услуги) в соответствии с приложением 12 к настоящим Правилам через:
1) отделения Государственной корпорации "Правительство для граждан";
2) отделы занятости.
Представление заявления не требуется при оформлении через проактивную услугу. Порядок оказания проактивной услуги "Оформление документов на обеспечение инвалидов техническими вспомогательными (компенсаторными) средствами" предусмотрен параграфом 2 Главы 4 настоящих Правил.
64. Ответственные сотрудники при приеме заявления формируют запросы по индивидуальному идентификационному номеру инвалида в информационные системы государственных органов и (или) организаций через шлюз "Электронного правительства" (далее – информационные системы) для получения следующих сведений:

70. "Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 44 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10589 болып тіркелген) сәйкес сурдо-тифлотехникалық және міндетті гигиеналық құралдарды ұсыну жөніндегі іс-шараларды қамтитын ОЖБ "Мүгедектігі бар адамдардың орталықтандырылған деректер банкі" автоматтандырылған ақпараттық жүйесінде қалыптастырылғаннан кейін ОЖБ-ның деректері автоматты түрде "Е-Собес" автоматтандырылған ақпараттық жүйесіне (бұдан әрі – "Е-Собес" ААЖ) беріледі. Мүгедектің немесе оның заңды өкілінің (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) ұялы байланысының абоненттік құрылғысына жұмыспен қамту бөлімінің маманы "Е-Собес" ААЖ арқылы мемлекеттік қызмет көрсетуге сұрау салумен СМС-хабарлама жіберуге бастамашылық жасайды.
Көрсетілетін қызметті алушы СМС-хабарлама арқылы тиісті кодпен проактивті қызмет көрсетуге келісімін немесе бас тартуын растайды.
71. Көрсетілетін қызметті алушыдан проактивті қызмет көрсетуге келісім алған кезде оған осы қызметті ұсынуға құжаттардың рәсімделгенін растау туралы СМС-хабарлама жіберіледі.
Проактивті қызмет арқылы сурдо-тифлотехникалық және міндетті гигиеналық құралдарды ұсыну үшін құжаттарды рәсімдеуге өтініш берген күн осы қызметті ұсынуға құжаттарды рәсімдеуге келісім алған күн болып саналады.
72. Көрсетілетін қызметті алушыдан сұрау салу жіберілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде жауап болмаған жағдайда, сұрау салу жойылады және көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланысының абоненттік құрылғысына техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдармен қамтамасыз ету үшін құжаттарды рәсімдеудің мүмкін еместігі және жұмыспен қамту бөліміне немесе "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшесіне жүгіну қажеттігі туралы СМС-хабарлама жіберіледі.
73. Көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланысының абоненттік құрылғысына проактивті қызмет көрсетуден бас тартылған жағдайда "Е-Собес" ААЖ-ға техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдармен қамтамасыз ету үшін құжаттарды рәсімдеу мүмкін еместігі және жұмыспен қамту бөліміне немесе "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшесіне жүгіну қажеттігі туралы СМС-хабар жіберіледі.
74. Белсенді қызмет алуға келісім алған жағдайда жұмыспен қамту бөлімінің қызметкері "Е-Собес" ААЖ арқылы көрсетілетін қызметті алушыға техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдармен қамтамасыз ету үшін құжаттарды рәсімдеу, қабылданған шешім туралы көрсетілетін қызметті алушының ұялы телефонына СМС-хабарлама арқылы хабарлайды. Жөргектермен қамтамасыз еткен кезде көрсетілетін қызметті берушіге қажетті өлшемді көрестуге СМС-хабарлама жіберіледі.

70. После формирования в автоматизированной информационной системе "Централизованный банк данных лиц, имеющих инвалидность" ИПР, содержащей мероприятия по предоставлению сурдо-тифлотехнических и обязательных гигиенических средств в соответствии с приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 44 "Об утверждении Правил проведения медико-социальной экспертизы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10589), данные ИПР автоматически передаются в автоматизированную информационную систему "Е-Собес" (далее – АИС "Е-Собес"). На абонентское устройство сотовой связи инвалида или его законного представителя (далее – услугополучатель) специалистом отдела занятости посредством АИС "Е-Собес" инициируется отправка СМС-уведомления с запросом на оказание государственной услуги.
Услугополучатель подтверждает согласие или отказ на оказание проактивной услуги соответствующим кодом через СМС-уведомление.
71. При получении согласия от услугополучателя на оказание проактивной услуги ему направляется СМС-уведомление о подтверждении оформления документов на предоставление данных услуг.
Днем обращения за оформлением документов для предоставления сурдо-тифлотехнических и обязательных гигиенических средств через проактивную услугу считается день получения согласия на оформление документов на предоставление данных услуг.
72. В случае отсутствия ответа от услугополучателя в течение трех рабочих дней со дня отправки запроса, запрос аннулируется и на абонентское устройство сотовой связи услугополучателя направляется СМС-уведомление о невозможности оформления документов на обеспечение техническими вспомогательными (компенсаторными) средствами с указанием причины и необходимости обращения в отдел занятости или отделение Государственной корпорации "Правительство для граждан".
73. В случае отказа услугополучателя от оказания проактивной услуги на абонентское устройство сотовой связи услугополучателя направляется СМС-уведомление о невозможности оформления документов на обеспечение техническими вспомогательными (компенсаторными) средствами с указанием причины и необходимости обращения в отдел занятости или отделение Государственной корпорации "Правительство для граждан".
74. В случае получения согласия на оказание проактивной услуги специалист отдела занятости через АИС "Е-Собес" информирует услугополучателя о принятом решении по оформлению документов для обеспечения инвалидов техническими вспомогательными (компенсаторными) средствами посредством СМС-уведомления на абонентское устройство сотовой связи услугополучателя. При обеспечении подгузниками услугополучателю направляется СМС-уведомление с запросом на указание необходимых размеров.

75. СМС-хабарламалар осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша СМС-хабарламалар журналында тіркеледі.
76. Техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдармен қамтамасыз ету проактивті қызмет арқылы ұсыну үшін құжаттарды рәсімдеу кезінде осы Қағидалардың 64-тармағында көзделген қажетті мәліметтерді алу үшін ақпараттық жүйелерге сұрау салу автоматты түрде "Е-Собес" ААЖ-да жүзеге асырылады.
5-тарау. Мүгедектерді техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдармен қамтамасыз ету тәртібі
77. Мүгедектер осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес медициналық-әлеуметтік көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер сәйкес әзірленген ОЖБ негізінде техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдармен (бұдан әрі – ОТҚ) қамтамасыз етіледі.
78. Облыстардың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармалары мен жұмыспен қамту бөлімдері жыл сайын жоспарланатынның алдындағы жылдың 25 желтоқсанына дейін "Е-Собес" ААЖ-да "Іс-шараларды жоспарлау" модулін толтырады.
79. Өтініш тіркелгеннен кейін мүгедектің ОЖБ деректері "Е-Собес" ААЖ-дан Порталға автоматты түрде беріледі.
Мобильді азаматтар базасында көрсетілетін қызметті алушының немесе оның заңды өкілінің телефонының абоненттік нөмірі туралы мәліметтер болған кезде, көрсетілетін қызметті алушыға немесе оның заңды өкіліне абоненттік телефон нөміріне "Е-Собес" ААЖ-дан Әлеуметтік қызметтер порталында (http://aleumet.egov.kz) санаторий-курорттық емделу өнім берушісін авторизациялау және таңдау қажеттігі туралы СМС-хабарлама жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы өнім берушіні таңдау болмаған кезде ОЖБ деректері порталға берілген күннен бастап бір ай ішінде көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланысының абоненттік құрылғысына "Е-Собес" ААЖ-мен келесі ай ішінде порталда өнім берушіні таңдау қажеттігі туралы СМС-хабарлама жіберіледі.
80. Көрсетілетін қызметті алушының өнім берушіні Порталда таңдауы ОЖБ деректері Порталға берілген күннен бастап екі ай ішінде жүзеге асырылады. Көрсетілетін қызметті алушы өнім берушіні таңдамаған кезде ОЖБ деректері Порталға берілген күннен бастап бір ай ішінде көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланысының абоненттік құрылғысына "Е-Собес" ААЖ-мен келесі ай ішінде Порталда өнім берушіні таңдау қажеттігі туралы СМС-хабарлама жіберіледі.
81. ОЖБ деректерін Порталға берген күннен бастап екі ай өткен соң көрсетілетін қызметті алушыда Порталда өнім берушіні таңдау мүмкіндігі бұғатталады және көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланысының абоненттік құрылғысына себебін көрсете отырып, өнім берушіні таңдау мүмкіндігін бұғаттау туралы СМС-хабарлама жіберіледі. Порталда өнім берушіні таңдауды жаңарту үшін қызметті алушы порталдағы жеке кабинетте "өнім берушіні таңдауды іске қосу батырмасын" басады. Өнім берушіні таңдауды іске қосу туралы мәліметтер порталдан "Е Собес" ААЖ-ға автоматты түрде беріледі, одан кейін жұмыспен қамту бөлімінің маманы алдыңғы кезектіліктің сақталуын ескере отырып, өнім берушіні Порталда қайта таңдайды.

75. СМС-уведомления регистрируются в электронном журнале СМС-уведомлений по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
76. При оформлении документов для обеспечения инвалидов техническими вспомогательными (компенсаторными) средствами через проактивную услугу запросы в информационные системы для получения необходимых сведений, предусмотренных пунктом 64 настоящих Правил, осуществляется автоматически АИС "Е-Собес".
Глава 5. Порядок обеспечения инвалидов техническими вспомогательными (компенсаторными) средствами
77. Инвалиды обеспечиваются техническими вспомогательными (компенсаторными) средствами (далее – ТСР) на основании ИПР, разработанной в соответствии с медико-социальными показаниями и противопоказаниями согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
78. Управления координации занятости и социальных программ областей и отделы занятости ежегодно до 25 декабря года, предшествующего планируемому, заполняют в АИС "Е-Собес" модуль "Планирование мероприятий".
Специалист отдела занятости регистрирует заявления в электронном журнале очереди АИС "Е-Собес" в порядке их поступления.
79. После регистрации заявления данные ИПР инвалида автоматически передаются из АИС "Е-Собес" на Портал.
При наличии сведений об абонентском номере телефона услугополучателя в базе мобильных граждан, услугополучателю на его абонентский номер телефона с АИС "Е-Собес" направляется СМС-уведомление о необходимости авторизации и выбора поставщика ТСР на Портале социальных услуг (http://aleumet.egov.kz).
При отсутствии выбора услугополучателем поставщика в течение месяца со дня передачи данных ИПР на Портал на абонентское устройство сотовой связи услугополучателя с АИС "Е-Собес" отправляется СМС-уведомление о необходимости выбора поставщика на Портале в течение следующего месяца.
80. Выбор услугополучателем поставщика на Портале осуществляется в течение двух месяцев со дня передачи данных ИПР на Портал. При отсутствии выбора услугополучателем поставщика в течение месяца со дня передачи данных ИПР на Портал на абонентское устройство сотовой связи услугополучателя с АИС "Е-Собес" отправляется СМС-уведомление о необходимости выбора поставщика на Портале в течение следующего месяца.
81. По истечении двух месяцев со дня передачи данных ИПР на Портал у услугополучателя блокируется возможность выбора поставщика на Портале и на абонентское устройство сотовой связи услугополучателя направляется СМС-уведомление о блокировке возможности выбора поставщика с указанием причины. Для возобновления выбора поставщика на Портале услугополучатель в личном кабинете на Портале нажимает на "кнопку активации выбора поставщика". Сведения об активации выбора поставщика автоматически передаются из Портала в АИС "Е Собес", после чего услугополучатель с учетом сохранения предыдущей очередности повторно выбирает поставщика на Портале.

82. Заңның 32-2-бабына сәйкес ОТҚ өнім берушісін таңдауды жүзеге асыру үшін көрсетілетін қызметті алушы Порталда http://aleumet.egov.kz авторизацияланады ашық шартқа электрондық-цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) арқылы қол қояды.
83. Көрсетілетін қызметті алушы "Мүгедектерге тауарлар мен қызметтерді әлеуметтік қызметтер порталы арқылы сатқан кезде олардың құнын мемлекеттік бюджет қаражатынан өтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 20 қаңтардағы № 14 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19902 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 14 бұйрық) сәйкес көрсетілетін қызметті ұсынғаны үшін кепілдік берілген соманы жұмыспен қамту бөлімінің өнім берушіге өтеу туралы өтінішке бір мезгілде қол қоя отырып, көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ қол қойылған көрсетілетін қызмет тапсырысын Порталда рәсімдейді және өнім берушіге жібереді.
Көрсетілетін қызметті алушы Порталдағы ОТҚ қнім берушісін таңдаған кезде алу тәсілін таңдайды: жеткізу немесе өзі алып кету.
Өнім беруші Порталда тапсырыс келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде өнім берушінің ЭЦҚ қойылған тапсырысты қабылдау немесе қоймада тауардың болмауына байланысты бас тарту туралы хабарламаны қарайды және көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне жібереді. Өнім беруші порталда жасалатын шартта көрсетілген мерзімдерге сәйкес көрсетілетін қызметті алушыға кресло-арбаны беруді (жеткізу немесе өзі алып кету) қамтамасыз етеді.
1-параграф. Сурдотехникалық құралдармен қамтамасыз ету тәртібі
84. Ұлы Отан соғысының мүгедектері, қатысушылары мен мүгедектері, сондай-ақ жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының мүгедектеріне теңестірілген адамдар сурдотехникалық құралдармен мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен қамтамасыз етіледі.
85. Естуді протездеу, қалдық естуді электроакустикалық түзету балалар мен ересек халықтың ерекшеліктерін ескере отырып, оларды есту аппаратына бейімдеуге міндетті түрде үйрете отырып, сондай-ақ оны пайдалану және ұзақ пайдалану бойынша дағдыларды игере отырып жүргізіледі.
86. Есту аппараттарымен, жиынтықтаушы бұйымдармен, қосалқы бөлшектермен, оларға қоректендіру көздерімен қамтамасыз етуді, сурдологиялық тексеруді, есту протездік көмегін, іріктеуді, есту аппараттарының техникалық сипаттамаларға сәйкестігіне қорытындыны, сервистік қызмет көрсетуді, жөндеуді қазіргі заманғы есту аппараттарын іріктеу және беру, есту жағдайын бақылау, есту аппараттарына техникалық қызмет көрсету жолымен медициналық-әлеуметтік оңалту мақсатында есту протездік көмек көрсетуге маманданған, тиісті материалдық-техникалық базасы және мамандары бар өнім беруші, Порталда көрсетілетін қызметті алушы есту аппаратын іріктеу, баптау және беру (естуді протездеу) бойынша өнім берушіні дербес таңдайды.

82. Для осуществления выбора поставщика ТСР в соответствии со статьей 32-2 Закона услугополучатель авторизуется на Портале http://aleumet.egov.kz и, подписывает публичный договор посредством электронно-цифровой подписи (далее – ЭЦП).
83. Услугополучатель оформляет и направляет заказ ТСР на Портале поставщику, с одновременным подписанием заявления о возмещении поставщику отделом занятости гарантированной суммы за ТСР в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 20 января 2020 года № 14 "Об утверждении Правил возмещения стоимости товаров и услуг из средств государственного бюджета при реализации их инвалидам через портал социальных услуг" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19902) (далее – Приказ №14), подписанным ЭЦП услугополучателя.
Услугополучатель при выборе на Портале поставщика ТСР выбирает способ получения средств: доставка или самовывоз.
Поставщик в течение пяти рабочих дней со дня поступления заказа на Портале рассматривает и направляет в личный кабинет услугополучателя уведомление о принятии заказа или отказе в связи с отсутствием товара на складе, подписанное ЭЦП поставщика. Поставщик в соответствии со сроками, указанными в договоре, заключаемом на Портале, обеспечивает выдачу ТСР услугополучателю (доставка или самовывоз).
Параграф 1. Порядок обеспечения сурдотехническими средствами
84. За счет средств государственного бюджета сурдотехническими средствами обеспечиваются инвалиды, участники и инвалиды Великой Отечественной войны, а также лица, приравненные по льготам к инвалидам Великой Отечественной войны.
85. Слухопротезирование, электроакустическая коррекция остаточного слуха проводится с учетом особенностей детского и взрослого населения, с обязательным обучением их адаптации к слуховому аппарату, а также с приобретением навыков по его использованию и длительной эксплуатации.
86. Обеспечение слуховыми аппаратами, комплектующими изделиями, запасными частями, источниками питания к ним, сурдологическое обследование, слухопротезную помощь, подбор, заключение на соответствие слуховых аппаратов техническим характеристикам, сервисное обслуживание, ремонт проводит поставщик, специализирующийся на оказании слухопротезной помощи с целью медико-социальной реабилитации путем подбора и выдачи современных слуховых аппаратов, наблюдения за состоянием слуха, техническом обслуживании слуховых аппаратов, имеющая соответствующую материально-техническую базу и специалистов, На Портале услугополучатель самостоятельно выбирает поставщика услуг по подбору, настройке и выдачи слухового аппарата (слухопротезирования).

87. Портал арқылы есту аппаратымен (естуді протездеу) қамтамасыз ету кезінде өнім беруші № 14 бұйрыққа сәйкес кепілдендірілген соманы өтеу үшін осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есту аппаратын орнату және күйге келтіру (естуді протездеу) бойынша көрсетілген қызметтер ведомосін, шот-фактураны қоса бере отырып, көрсетілген қызметтер актісін ұсынады.
88. Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне 3 жылда бір рет, мүгедектерге 4 жылда бір рет ұйым есту аппаратын жөндеуді жүргізеді, медициналық-әлеуметтік картаға берілген күні туралы міндетті түрде белгі қоя отырып, стандартты зауыттық жиынтықта дыбыс өткізгіштер, батарейкалар немесе аккумуляторлар береді және алған адамның қолы қойылады.
89. Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне 3 жылда бір рет, мүгедектерге 4 жылда бір рет ұйым есту аппаратын жөндеуді жүргізеді, медициналық-әлеуметтік картаға берілген күні туралы міндетті түрде белгі қоя отырып, стандартты зауыттық жиынтықта дыбыс өткізгіштер, батарейкалар немесе аккумуляторлар береді және алған адамның қолы қойылады.
90. Есту аппаратымен мерзімінен бұрын қамтамасыз ету туралы шешімді облыстық басқарма (қалалық басқарма) тиісті құжаттардың негізінде қабылдайды:
1) есту қабілеті нашарлаған және есту аппаратының басқа түрімен есту қабілетін түзету қажет болған кезде;
2) есту аппараты ұрланған немесе жоғалған жағдайда. Есту аппараты ұрланған жағдайда көрсетілетін қызметті алушының тұрғылықты жері бойынша ішкі істер органдарынан анықтама ұсынылады.
91. Веб-камерасы бар ноутбук, көп функциялы сигнал беру жүйелері, мәтіндік хабарламасы және хабарлар қабылдауы бар ұялы телефондар, саңырау және нашар еститін адамдарға арналған сағаттар, дауыс құраушы аппарат, сондай-ақ кохлеарлық импланттарға бұрын орнатылған (ауыстырылған) сөйлеу процессорлары олар орнатылған (ауыстырылған), алынған күннен бастап кемінде 5 жылдан кейін ауыстырылады.
92. Тізімдер негізінде облыстық басқарма (қалалық басқарма):
1) сөйлеу процессорларының саны мен түрін (моделін) көрсете отырып, сөйлеу процессорын ауыстыру қызметіне қажеттілікті айқындайды;
2) сөйлеу процессорын ауыстыру қызметін алу үшін кохлеарлық импланттары бар мүгедектерді жіберу бойынша жұмысты ұйымдастырады.
93. Ұйым кохлеарлық импланттары бар мүгедектерді сөйлеу процессорымен қамтамасыз етеді, оның түрі, моделі мен маркасы бұрын орнатылған кохлеарлық имплантпен үйлесімді.
94. Сөйлеу процессорын ауыстыруға жіберілген кохлеарлық импланттары бар мүгедектер (олардың заңды өкілдері) ұйымға немесе өнім берушіге ұсынады:

87. При обеспечении слуховым аппаратом (слухопротезировании) через Портал поставщик предоставляет акт оказанных услуг с приложением ведомости оказанных услуг по установке и настройке слухового аппарата (слухопротезирования) по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам оказанных услуг, счета-фактуры для возмещения гарантированной суммы в соответствии с Приказом № 14.
88. Слуховые аппараты участникам и инвалидам Великой Отечественной войны заменяются не ранее, чем через 3 года и через 4 года со дня их получения – всем остальным категориям инвалидов.
89. Участникам и инвалидам Великой Отечественной войны один раз в 3 года, инвалидам один раз в 4 года организацией производится ремонт слухового аппарата, выдаются звукопроводы, батарейки или аккумуляторы в стандартной заводской комплектации с обязательной отметкой в медико-социальной карте о дате выдачи и подписи получившего лица.
90. Решение о досрочном обеспечении слуховым аппаратом принимается облуправлением (горуправлением) на основании соответствующих документов:
1) при ухудшении слуха и необходимости коррекции слуха другим типом слухового аппарата;
2) в случае хищения или утери слухового аппарата. В случае хищения слухового аппарата предоставляется справка из органов внутренних дел по месту жительства услугополучателя.
91. Ноутбук с веб-камерой, многофункциональные сигнальные системы, телефоны мобильные с текстовым сообщением и приемом передач, часы для глухих и слабослышащих лиц, голосообразующий аппарат, а также речевые процессоры к кохлеарным имплантам, установленные (замененные) ранее, заменяются не ранее, чем через 5 лет с даты их установки (замены), получения.
92. Облуправление (горуправление) на основании списков:
1) определяет потребность в услуге по замене речевого процессора с указанием количества и вида (модели) речевых процессоров;
2) организует работу по направлению инвалидов с кохлеарными имплантами для получения услуги по замене речевого процессора.
93. Организация обеспечивает инвалидов с кохлеарными имплантами речевым процессором, вид, модель и марка которого совместимы с ранее им установленным кохлеарным имплантом.
94. Инвалиды с кохлеарными имплантами, направленные для замены речевого процессора (их законные представители), представляют организации или поставщику:

1) мүгедектің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;;
2) мүгедек балаға сөйлеу процессорын ауыстыру бойынша қызмет көрсетуге өтініш берген жағдайда – ата-анасының (қорғаншыларының, қамқоршыларының) бірінің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі.
95. Өнім берушіні Портал арқылы таңдау кезінде өнім беруші № 14 бұйрыққа сәйкес кепілдік берілген соманы өтеу үшін шот-фактураларды, осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кохлеарлық имплантқа сөйлеу процессорын ауыстыру және теңшеу жөніндегі көрсетілген қызметтер тізімдемесін қоса бере отырып, көрсетілген қызметтер актісін ұсынады.
96. Сөйлеу процессорын ауыстыру бойынша қызмет көрсетуден:
1) егер осы Қағидалардың 91-тармағында белгіленген сөйлеу процессорын ауыстыру мерзімі өтпесе;
2) осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында көрсетілген құжаттар топтамасы толық ұсынылмаған жағдайларда бас тартылады.
97. Есту-сөйлеуге бейімдеу Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің "Әлеуметтік оңалтуды дамытудың ғылыми-практикалық орталығы" ШЖҚ РМК кохлеарлық имплантация операциясынан кейінгі алғашқы үш жыл ішінде жүргізіледі.
Әлеуметтік оңалту шеңберінде кохлеарлық имплантациядан кейін есту қабілеті бұзылған мүгедек балалардың есту-сөйлеу бейімделуі мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен күндізгі және (немесе) тәулік бойы бақылау жағдайларында жүргізіледі.
Есту-сөйлеуге бейімдеудің бір курсы:
1) күндізгі бақылау 15 жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жүргізіледі;
2) кемінде күнтізбелік 15 күн бойы тәулік бойы бақылау.
98. Тәулік бойы бақылау жағдайында есту-сөйлеу бейімделуінен өтетін кохлеарлық импланты бар мүгедек баланың және оны алып жүретін ата-анасының (заңды өкілінің) тұруы үшін үй-жайды жалға алуды және тамақтануға арналған шығыстарды, сондай-ақ олардың баратын жеріне дейін және кері қарай жылына бір рет жол жүруге арналған шығыстарын ұйым мемлекеттік бюджеттің жоспарланған қаражаты шеңберінде қамтамасыз етеді.
Жол жүру темір жол бойынша қатаң плацкарт вагонының, мүгедектерге арналған мамандандырылған вагонның тарифі бойынша, су жолдары бойынша – екінші сыныпты тариф бойынша, тас жол немесе қара жол бойынша – белгіленген тарифтер бойынша, ұсынылған билет немесе темір жол вокзалының, автовокзалдың, кемежайдың кассасы берген анықтама негізінде өтеледі.
2-параграф. Тифлотехникалық құралдармен қамтамасыз ету тәртібі
99. Тифлотехникалық құралдармен осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес медициналық-әлеуметтік көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдерге сәйкес бірінші және екінші топтағы мүгедектер, мүгедек балалар қамтамасыз етіледі.

1) копию документа, удостоверяющего личность инвалида;
2) копию документа, удостоверяющего личность одного из родителей (опекунов, попечителей) – в случае подачи заявления на оказание услуги по замене речевого процессора ребенку-инвалиду.
95. При выборе поставщика через Портал поставщик предоставляет акт оказанных услуг с приложением ведомости оказанных услуг по замене и настройке речевого процессора к кохлеарному импланту по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам, счета-фактуры для возмещения гарантированной суммы в соответствии с Приказом № 14.
96. В оказании услуги по замене речевого процессора отказывается в случаях:
1) если не истек срок замены речевого процессора, установленный пунктом 91 настоящих Правил;
2) предоставления неполного пакета документов, указанных в стандарте государственной услуги согласно приложению 12 к настоящим Правилам настоящих Правил.
97. Слухоречевая адаптация проводится РГП на ПХВ "Научно-практический центр развития социальной реабилитации" Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в течение первых трех лет после операции по кохлеарной имплантации.
Слухоречевая адаптация детей-инвалидов с нарушением слуха после кохлеарной имплантации в рамках социальной реабилитации проводится в условиях дневного и (или) круглосуточного наблюдений за счет средств государственного бюджета.
Один курс слухоречевой адаптации в условиях:
1) дневного наблюдения проводится в течение не более 15 рабочих дней;
2) круглосуточного наблюдения в течение не менее 15 календарных дней.
98. Аренда помещения для проживания и расходы на питание ребенка-инвалида с кохлеарным имплантом, проходящего слухоречевую адаптацию в условиях круглосуточного наблюдения, и сопровождающего его родителя (законного представителя), а также расходы им на проезд один раз в год до места назначения и обратно обеспечиваются организацией в рамках запланированных средств государственного бюджета.
Проезд возмещается по железной дороге по тарифу жесткого плацкартного вагона, специализированного вагона для инвалидов, по водным путям – по тарифу второго класса, по шоссейным или грунтовым дорогам – по установленным тарифам, на основании предъявленного билета или справки, выданной кассой железнодорожного вокзала, автовокзала, пристани.
Параграф 2. Порядок обеспечения тифлотехническими средствами
99. Тифлотехническими средствами обеспечиваются инвалиды первой и второй групп, дети-инвалиды в соответствии с медико-социальными показаниями и противопоказаниями согласно приложению 1 к настоящим Правилам.

100. Сөйлеу синтезі бар экрандық қол жеткізу бағдарламасымен қамтамасыз етілген ноутбук, оқу машинасы, Брайль жүйесі бойынша жазу құралы, дыбыспен хабар беретін және диктофоны бар ұялы телефон, дыбыс жазбасын шығаруға арналған плейер, нашар көретін адамдарға арналған сағаттар, сөз шығаратын термометр, сөз шығаратын тонометр, тест жолақшалары бар сөз шығаратын глюкометр алынған сәттен бастап кемінде 5 жылдан бұрын ауыстырылмайды.
Сөз шығаратын глюкометр жиынтығына кіретін қандағы қант деңгейін анықтауға арналған тест жолақшалары 300 данада сатып алынады.
Глюкометр жиынтығына кіретін тест жолақшаларын пайдаланғаннан кейін қандағы қант деңгейін анықтауға арналған тест жолақшаларын мүгедектер өз қаражаты есебінен сатып алады.
Тифлотаяқ, Брайль жүйесі бойынша жазу грифелі алынған сәттен бастап кемінде 2 жылдан бұрын ауыстырылмайды.
Көру қабілеті бұзылған мүгедектерге арналған ине сабақтағыштар, тігін инелері 5 жылдан бұрын ауыстырылмайды.
Рельефті-ноқатты қаріппен жазуға арналған қағаз 1500 парақ мөлшерінде 1 жылдан кем болмайтын мерзімге беріледі.
Брайль қарпін өз бетімен үйренуге болатын сөйлейтін құрал, Брайль бойынша алмалы-салмалы әліппе мүгедекке бір рет өмір бойына беріледі.
3-параграф. Міндетті гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету тәртібі
101. Мүгедектерге міндетті гигиеналық құралдар өтініш берілген күннен бастап беріледі.
102. Міндетті гигиеналық құралдар мүгедектерге бір жылға төмендегідей мөлшерде беріледі:
1) тірек-қозғалыс аппараты бұзылған мүгедектерге арналған жөргектер – 730 дана; көрсетілетін қызметті алушының қалауы бойынша тоқсан сайын қамтамасыз ету - бірінші үш тоқсанда 200 данадан, соңғы тоқсанда 130 дана;
2) несеп-жыныс жүйесі бұзылған мүгедектерге арналған несеп қабылдағыштар – 365 дана, көрсетілетін қызметті алушының қалауы бойынша тоқсан сайын қамтамасыз ету - бірінші үш тоқсанда 90 данадан, соңғы тоқсанда 95 дана;
3) ішек ауруы бар мүгедектерге арналған нәжіс қабылдағыштар – 365 дана, көрсетілетін қызметті алушының қалауы бойынша тоқсан сайын қамтамасыз ету - бірінші үш тоқсанда 90 данадан, соңғы тоқсанда 95 дана;
4) сіңіргіш жаймалар (жаялықтар) – 365 дана, көрсетілетін қызметті алушының қалауы бойынша тоқсан сайын қамтамасыз ету - бірінші үш тоқсанда 90 данадан, соңғы тоқсанда 95 дана;
5) катетер – 12 дана;
6) Spіna bіfіda диагнозы бар мүгедек балаларға арналған бір рет қолданылатын катетерлер - 2190 дана;
7) стоманың айналасындағы теріні қорғау және тегістеуге арналған паста-герметик – 12 дана;
8) стома айналасындағы теріні қорғауға және күтуге арналған қорғаныс кремі – 12 дана;

100. Ноутбук с программным обеспечением экранного доступа с синтезом речи, читающая машина, прибор для письма по системе Брайля, телефон мобильный со звуковым сообщением и диктофоном, плейер для воспроизведения звукозаписи, часы для лиц с ослабленным зрением, термометр с речевым выходом, тонометр с речевым выходом, глюкометр с речевым выходом и тест полосками заменяются не ранее, чем через 5 лет со дня их получения.
Тест полоски для определения уровня сахара в крови, входящие в комплект глюкометра с речевым выходом, приобретаются в количестве 300 штук.
После использования тест-полосок, входящих в комплект глюкометра, тест полоски для определения уровня сахара в крови приобретаются инвалидом за счет собственных средств.
Тифлотрость, грифель для письма по системе Брайля заменяются не ранее, чем через 2 года со дня их получения.
Нитковдеватели, иглы швейные для инвалидов с нарушением зрения заменяются не ранее, чем через 5 лет со дня их получения.
Бумага для письма рельефно-точечным шрифтом в количестве 1500 листов выдается на срок не менее 1 года.
Говорящий самоучитель брайлевского шрифта, азбука разборная по Брайлю выдается инвалиду один раз, пожизненно.
Параграф 3. Порядок обеспечения обязательными гигиеническими средствами
101. Обязательные гигиенические средства предоставляются инвалидам со дня обращения.
102. Обязательные гигиенические средства выдаются инвалидам на календарный год в следующем количестве:
1) подгузники для инвалидов с нарушением опорно-двигательного аппарата – 730 штук, по желанию услугополучателя ежеквартальное обеспечение: первые три квартала по 200 штук, последний квартал по 130 штук;
2) мочеприемники для инвалидов с нарушением мочеполовой системы – 365 штук, по желанию услугополучателя ежеквартальное обеспечение: первые три квартала по 90 штук, последний квартал по 95 штук.
3) калоприемники для инвалидов с кишечным заболеванием – 365 штук, по желанию услугополучателя ежеквартальное обеспечение: первые три квартала по 90 штук, последний квартал 95 штук.
4) впитывающие простыни (пеленки) – 365 штук, по желанию услугополучателя ежеквартальное обеспечение: первые три квартала по 90 штук, последний квартал 95 штук;
5) катетер – 12 штук;
6) катетеры одноразового использования для детей инвалидов с диагнозом Spinabifida (спинабифида) – 2190 штук;
7) паста-герметик для защиты и выравнивания кожи вокруг стомы – 12 штук;
8) крем для защиты и ухода за кожей вокруг стомы – 12 штук;

9) стома айналасындағы теріні қорғауға және күтуге арналған сіңіргіш ұнтақ (опа) – 12 дана;
10) иісті бейтараптандырғыш – 12 дана;
11) стома айналасындағы немесе сан аралығындағы теріні күтуге және тазалауға арналған теріні тазартқыш – 12 дана.
Портал арқылы гигиеналық құралдарға тапсырыс беру кезінде көрсетілетін қызметті алушы осы өнім берушіден сатып алынатын тауардың санын көрсетеді, бірақ осы тармақта көрсетілген саннан аспайды.
103. Жөргектерді беруге өтініш берген кезде көрсетілетін қызметті алушы өтініште салмағын, жамбас көлемін және бел көлемін көрсетеді.
Жеке параметрлерге және зәр шығарудың бұзылу дәрежесіне байланысты мүгедектер жөргектермен қамтамасыз етіледі:
белде 55 см-ге дейін, әдеттегі сіңіргіштігі (тәуліктік диурездің 20% дейін немесе жіктеуіш бойынша 2310 мл-ге дейін);
белде 55 см-ге дейін, сіңіргіштігі жоғары (тәуліктік диурездің 50%-дан астамы немесе жіктеуіш бойынша 2310 мл-ден астам);
белде 55 см-ден астам, әдеттегі сіңіргіштігі (тәуліктік диурездің 20% дейін немесе жіктеуіш бойынша 2310 мл-ге дейін);
белде 55 см-ден астам, сіңіргіштігі жоғары (тәуліктік диурездің 50%-дан астамы немесе жіктеуіш бойынша 2310 мл-ден астам);
белде 75 см-ден астам, әдеттегі сіңіріштігі (тәуліктік диурездің 20% дейін немесе жіктеуіш бойынша 2310 мл-ге дейін);
белде 75 см-ден астам, сіңіргіштігі жоғары (тәуліктік диурездің 50%-дан астамы немесе жіктеуіш бойынша 2310 мл-ден астам);
белде 100 см-ден астам, әдеттегі сіңіргіштігі (тәуліктік диурездің 20% дейін немесе жіктеуіш бойынша 2310 мл-ге дейін);
белде 100 см-ден астам, сіңіргіштігі жоғары (тәуліктік диурездің 50%-дан астамы немесе жіктеуіш бойынша 2310 мл-ден астам);
белде 130 см-ден астам, әдеттегі сіңіргіштігі (тәуліктік диурездің 20% дейін немесе жіктеуіш бойынша 2310 мл-ге дейін);
белде 130 см-ден астам, сіңіргіштігі жоғары (тәуліктік диурездің 50%-дан астамы немесе жіктеуіш бойынша 2310 мл-ден астам).
Мүгедек балалар дене салмағына байланысты жөргектермен қамтамасыз етіледі: 5 кг-ға дейін, 7 кг-ға дейін, 9 кг-ға дейін, 20 кг-ға дейін және 20 кг-нан жоғары.
104. Медициналық-әлеуметтік көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдерді ескере отырып, оңалту-сараптамалық диагностика негізінде мүгедектер:
аяқпен немесе төсек жанындағы несеп қабылдағыштармен;
бір немесе екі компонентті, құрғатылған немесе әртүрлі пластиналары бар үйренбейтін уроприемниктермен;
бір немесе екі компонентті, әр түрлі пластиналары бар дренажды немесе оқытылмайтын нәжіс қабылдағыштармен қамтамасыз етіледі.
105. Санитариялық құрылғысы бар кресло-орындық, дәретхана бөлмесіне арналған қайырмалы тіреуіш тұтқалар, жуынатын бөлмеге арналған тұтқалар алынған сәттен бастап кемінде 4 жылдан бұрын ауыстырылмайды.
Мүгедектерді протездік-
ортопедиялық көмекпен және
техникалық көмекші (орнын
толтырушы) құралдармен
қамтамасыз ету қағидаларына
1-қосымша
Протездік-ортопедиялық көмек және техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдарды ұсынуға медициналық-әлеуметтік көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер
Оңалту құралдардың атауы
Көрсетілімдер
Қарсы көрсетілімдер

9) порошок (пудра) абсорбирующий для защиты и ухода за кожей вокруг стомы – 12 штук;
10) нейтрализатор запаха – 12 штук;
11) очиститель для ухода и обработки кожи вокруг стомы или в области промежности – 12 штук.
При заказе гигиенических средств через Портал услугополучатель указывает количество приобретаемого товара у данного поставщика, но не более количества, указанного в настоящем пункте.
103. При подаче заявления на предоставление подгузников, в заявлении услугополучателем указывается вес, объем бедер и объем талии.
В зависимости от индивидуальных параметров и степени нарушений мочеиспускания инвалиды обеспечиваются подгузниками:
до 55 см в талии, обычной впитываемости (до 20 % суточного диуреза или до 2310 мл);
до 55 см в талии, повышенной впитываемости (более 50 % суточного диуреза или более 2310 мл);
более 55 см в талии, обычной впитываемости (до 20 % суточного диуреза или до 2310 мл);
более 55 см в талии, повышенной впитываемости (более 50 % суточного диуреза или более 2310 мл);
более 75 см в талии, обычной впитываемости (до 20 % суточного диуреза или до 2310 мл);
более 75 см в талии, повышенной впитываемости (более 50% суточного диуреза или более 2310 мл);
более 100 см в талии, обычной впитываемости (до 20% суточного диуреза или до 2310 мл);
более 100 см в талии, повышенной впитываемости (более 50 % суточного диуреза или более 2310 мл);
более 130 см в талии, обычной впитываемости (до 20 % суточного диуреза или до 2310 мл);
более 130 см в талии, повышенной впитываемости (более 50 % суточного диуреза или более 2310 мл).
Дети-инвалиды обеспечиваются подгузниками в зависимости от массы тела: до 5 кг, до 7 кг, до 9 кг, до 20 кг включительно и свыше 20 кг.
104. На основании реабилитационно-экспертной диагностики с учетом медико-социальных показаний и противопоказаний инвалиды обеспечиваются:
ножными или прикроватными мочеприемниками;
одно или двухкомпонентными, дренируемыми или недренируемыми калоприемниками с различными пластинами.
105. Кресло-стул с санитарным оснащением, опорные откидные поручни для туалетных комнат, поручни для ванных комнат, заменяются не ранее, чем через 4 года со дня их получения.
Приложение 1
к Правилам обеспечения
инвалидов
протезно-ортопедической
помощью и техническими
вспомогательными
(компенсаторными) средствами
Медико-социальные показания и противопоказания к предоставлению протезно-ортопедической помощи и технических вспомогательных (компенсаторных) средств
Наименование средств реабилитации
Показания
Противопоказания

1. Протездік-ортопедиялық құралдар
1.1
кеуде безінің протездері
Мастэктомиядан кейін кеуде безінің болмауы
Өнімнің құрамына кіретін компоненттерге жеке төзбеушілік.
Операциялық тыртық аймағындағы тері аурулары
1.2
аппараттар, туторлар
Аурулар, жарақат салдары, даму аномалиялары салдарынан жоғарғы немесе төменгі аяқтың статодинамикалық функцияларының айқын немесе айтарлықтай айқын бұзылулары кезінде буындарды бекіту қажеттілігі
Төменгі қолдарға осьтік жүктеме мүмкін болмаған кезде буындардың айқын сүйек-буын контрактуралары.
Өзіне-өзі қызмет көрсету және өзінің мінез-құлқын бақылау қабілетін шектеумен айқын көрінген психикалық бұзылулар
1.3
Бір текті таяқтар
Аурулардың, жарақаттану салдарының, аяқ, жамбас және омыртқа, орталық, перифериялық жүйке жүйесінің даму аномалияларының, сондай-ақ қан айналымы жүйесі, тыныс алу органдары ауруларының, несеп-жыныс жүйесі ауруларының және зат алмасу бұзылыстарының салдарынан статодинамикалық функциялардың орташа бұзылуы.
Екі қолының статодинамикалық функцияларының едәуір айқын бұзылуы, екі қолының ампутациялық тұқылдары.
Зақымдалған аяқтың тірек функциясының бұзылуы.
Тұру және жүру кезінде тепе-теңдіктің бұзылуы.
Өзіне-өзі қызмет көрсету және өзінің мінез-құлқын бақылау қабілетін шектеумен айқын көрінген психикалық бұзылулар.
Тік күйге ауысқан кезде күшейетін жүрек-тамыр жүйесі мен тыныс алу жүйесі функциясының айтарлықтай бұзылуы.
көптіректі таяқтар
Аурулардың, жарақаттану салдарының, аяқ, жамбас және омыртқа, орталық, перифериялық жүйке жүйесінің даму аномалияларының, сондай-ақ қан айналымы жүйесі, тыныс алу органдары ауруларының, несеп-жыныс жүйесі ауруларының және зат алмасу бұзылыстарының салдарынан статодинамикалық функциялардың орташа бұзылуы.
1.4
бір тіректі шынтақ балдақтары
Аурулардың, жарақаттану салдарының, аяқ, жамбас және омыртқа, орталық, перифериялық жүйке жүйесінің даму аномалияларының, сондай-ақ қан айналымы жүйесі, тыныс алу органдары ауруларының, несеп-жыныс жүйесі ауруларының және зат алмасу бұзылыстарының салдарынан статодинамикалық функциялардың орташа бұзылуы.
Екі қолдың ампутациясы.
Екі қолдың күшінің абсолютті бұзылуына әкелетін аурулар мен жарақаттар.
Тұру және жүру кезінде тепе-теңдіктің бұзылуы.
Өзіне-өзі қызмет көрсету және өзінің мінез-құлқын бақылау қабілетін шектеумен айқын көрінген психикалық бұзылулар.
Тік күйге ауысқан кезде күшейетін жүрек-тамыр жүйесі мен тыныс алу жүйесі функциясының айтарлықтай бұзылуы.
көптіректі шынтақ балдақтары
Аурулардың, жарақаттану салдарының, аяқ, жамбас және омыртқа, орталық, перифериялық жүйке жүйесінің даму аномалияларының, сондай-ақ қан айналымы жүйесі, тыныс алу органдары ауруларының, несеп-жыныс жүйесі ауруларының және зат алмасу бұзылыстарының салдарынан статодинамикалық функциялардың орташа бұзылуы.
қолтық балдақтары
Аяқ-қолдардың, жамбас пен омыртқаның, орталық, перифериялық жүйке жүйесінің аурулары, жарақат салдары, даму аномалиялары салдарынан статодинамикалық функциялардың айқын бұзылуы зардап шеккен аяқтың тірек функциясының бұзылуымен үйлеседі.
Мүмкін болса, екі жақтың қолдауымен тұрып, жағдайды сақтау.
Екі қолдың ампутациясы.
Екі қолдың қабілетінің бұзылуына әкелетін аурулар мен жарақаттар.
Өзіне-өзі қызмет көрсету және өзінің мінез-құлқын бақылау қабілетін шектеумен айқын көрінген психикалық бұзылулар.
Тік күйге ауысқан кезде күшейетін жүрек-тамыр жүйесі мен тыныс алу жүйесі функциясының айтарлықтай бұзылуы.
Тепе-теңдіктің айқын бұзылуы.
1.5
дөңгелектері жоқ жетек арбалар
Жаяу жүру қабілетінің айқын бұзылуы (аурулар, жарақаттар салдары, аяқ-қолдардың, жамбас және омыртқаның, орталық, перифериялық жүйке жүйесінің даму аномалиялары салдарынан статодинамикалық функциялардың бұзылуы) аяқ-қолдардың тірек функциясының бұзылуымен үйлеседі.
Екі жақтың қолдауымен тұрақты жағдайды сақтау мүмкіндігі.
Екі қолдың қабілетінің бұзылуына әкелетін аурулар мен жарақаттар.
Заттарды көтеру және тасымалдау қабілетінің бұзылуы.
жүретін жетек арбалар
Бір немесе екі қолдың қабілетінің айқын бұзылуына әкелетін аурулар мен жарақаттар.
екі деңгейлі жетек арбалар
Бір немесе екі қолдың қабілетінің айқын бұзылуына әкелетін аурулар мен жарақаттар.
Қарапайым ерікті қозғалыстарды бақылаудың айқын бұзылуы (тұру және жүру кезіндегі тепе-теңдіктің бұзылуы).
қолтық тіректері бар жетек арбалар
Тік күйге ауысқан кезде күшейетін жүрек-тамыр жүйесі мен тыныс алу жүйесі функциясының айтарлықтай бұзылуы.
дөңгелектері бар жетек арбалар
Екі қолдың қабілетінің бұзылуына әкелетін аурулар мен жарақаттар.
Қарапайым ерікті қозғалыстарды бақылаудың бұзылуы (тұру және жүру кезіндегі тепе-теңдіктің бұзылуы).
Заттарды көтеру және тасымалдау қабілетінің бұзылуы.
білекке сүйене отыратын жетек арбалар
Төменгі аяқтардың тірек функциясының бұзылуымен бірге жүру қабілетінің айқын бұзылуы.
Екі жақтың қолдауымен тұрақты жағдайды сақтау мүмкіндігі.
Екі қолдың қол функциясының орташа немесе айқын шектеулері.
Тік күйге ауысқан кезде күшейетін жүрек-тамыр жүйесі мен тыныс алу жүйесі функциясының айтарлықтай бұзылуы.
1.6
Корсеттер, реклинаторлар, бас ұстағыштар
Аурулар, жарақаттар салдары, даму аномалиялары салдарынан омыртқаның статодинамикалық функцияларының бұзылуы
Өзіне-өзі қызмет көрсету және өзінің мінез-құлқын бақылау қабілетін шектеумен айқын көрінген психикалық бұзылулар
1.7
таңғыштар, емдік белдіктер
Аурулар, жарақаттар салдары, тірек-қимыл аппаратының дамуындағы ауытқулар, аяқ-қол тамырларының аурулары, әртүрлі локализацияның грыжалары, іш қуысы мүшелерінің пролапсы салдарынан ағзаның статодинамикалық функцияларының бұзылуы
Бұзылған грыжалар, түзетілмейтін грыжалар. Өнім жасалған материалға жеке төзбеушілік
1.8
балалардың профилактикалық шалбарлары
Нәрестелердегі жамбас буынының дисплазиясы
1.9
жейде киюге арналған құрылғы
Ұсақ моториктердің бұзылуы, бір қолымен (ампутация, бір қолдың айқын білінетін парезі немесе плегиясы) манипуляция жасауға мәжбүр болу, қолдардың деформациясы (анкилоздар, буындардың контрактурасы, жалған буындар)
Екі қолдың жоғары параплегиясы, жоғары ампутациялық туқылы, вестибулярлы-мишықтық айқын бұзылуы және гиперкинетикалық бұзылу.
Өзіне-өзі қызмет көрсету және мінез-құлқын бақылау қабілеті шектелген айқын психикалық бұзушылық

1. Протезно-ортопедические средства
1.1
протезы грудной железы
Отсутствие грудной железы после мастэктомии
Индивидуальная непереносимость компонентов, входящих в состав изделия.
Заболевания кожи в области операционного рубца
1.2
аппараты, туторы
Необходимость фиксации суставов при выраженных или значительно выраженных нарушениях статодинамических функций верхней или нижней конечности вследствие заболеваний, последствий травм, аномалий развития
При невозможности осевой нагрузки на нижние конечности, выраженные костно-суставные контрактуры суставов.
Выраженные психические расстройства с ограничением способности к самообслуживанию и контролю своего поведения
1.3
трости
одноопорные
Умеренные нарушения статодинамических функций вследствие заболеваний, последствий травм, аномалий развития нижних конечностей, таза и позвоночника, центральной, периферической нервной системы, а также болезней системы кровообращения, органов дыхания, болезней мочеполовой системы и нарушений обмена веществ.
Значительно выраженные нарушения статодинамических функций обеих верхних конечностей, ампутационные культи обеих верхних конечностей.
Нарушение опорной функции пораженной конечности.
Нарушение равновесия при стоянии и ходьбе.
Выраженные психические расстройства с ограничением способности к самообслуживанию и контролю своего поведения.
Значительно выраженные нарушения функций сердечно-сосудистой системы и дыхательной системы, усиливающиеся при переходе в вертикальное положение.
трости
многоопорные
Умеренные нарушения статодинамических функций вследствие заболеваний, последствий травм, аномалий развития нижних конечностей, таза и позвоночника, центральной, периферической нервной системы, а также болезней системы кровообращения, органов дыхания, болезней мочеполовой системы и нарушений обмена веществ, в сочетании с умеренными нарушениями равновесия при стоянии и ходьбе.
1.4
костыли локтевые одноопорные
Умеренные или выраженные нарушения статодинамических функций вследствие заболеваний, последствий травм, аномалий развития нижних конечностей, таза и позвоночника, центральной, периферической нервной системы.
При возможности сохранения положения, стоя при значительной поддержке с одной стороны и незначительной поддержке с двух сторон.
Ампутационные культи обеих верхних конечностей.
Заболевания и травмы, приведшие к абсолютным нарушениям опороспособности обеих кистей.
Нарушение равновесия при стоянии и ходьбе.
Выраженные психические расстройства с ограничением способности к самообслуживанию и контролю своего поведения.
Значительно выраженные нарушения функций сердечно-сосудистой системы и дыхательной системы, усиливающиеся при переходе в вертикальное положение.
костыли локтевые многоопорные
Умеренные или выраженные нарушения статодинамических функций вследствие заболеваний, последствий травм, аномалий развития нижних конечностей, таза и позвоночника, центральной, периферической нервной системы, в сочетании с умеренными нарушениями равновесия при стоянии и ходьбе.
При возможности сохранения положения, стоя при поддержке с двух сторон.
костыли подмышечные
Выраженные нарушения статодинамических функций вследствие заболеваний, последствий травм, аномалий развития нижних конечностей, таза и позвоночника, центральной, периферической нервной системы в сочетании с нарушением опорной функции пораженной конечности.
При возможности сохранения положения, стоя при поддержке с двух сторон.
Ампутационные культи обеих верхних конечностей.
Заболевания и травмы, приведшие к нарушениям опороспособности обеих кистей.
Выраженные психические расстройства с ограничением способности к самообслуживанию и контролю своего поведения.
Значительно выраженные нарушения функций сердечно-сосудистой системы и дыхательной системы, усиливающиеся при переходе в вертикальное положение.
Выраженные нарушения равновесия.
1.5
ходунки без колес
Выраженные нарушения способности к ходьбе (нарушения статодинамических функций вследствие заболеваний, последствий травм, аномалий развития нижних конечностей, таза и позвоночника, центральной, периферической нервной системы) в сочетании с нарушением опорной функции нижних конечностей.
Возможность сохранения положения стоя при поддержке с двух сторон.
Заболевания и травмы, приведшие к нарушениям опороспособности обеих кистей.
Нарушение способности поднятия и переноса предметов.
ходунки шагающие
Заболевания и травмы, приведшие к выраженным нарушениям опороспособности одной или обеих кистей.
ходунки двухуровневые
Заболевания и травмы, приведшие к выраженным нарушениям опороспособности одной или обеих кистей.
Выраженные нарушения контроля простых произвольных движений (нарушения равновесия при стоянии и ходьбе).
ходунки с подмышечной опорой
Значительно выраженные нарушения функций сердечно-сосудистой системы и дыхательной системы, усиливающиеся при переходе в вертикальное положение.
ходунки на колесах
Заболевания и травмы, приведшие к нарушениям опороспособности обеих кистей.
Нарушения контроля простых произвольных движений (нарушения равновесия при стоянии и ходьбе).
Нарушение способности поднятия и переноса предметов.
ходунки с опорой на предплечье
Выраженные нарушения способности к ходьбе в сочетании с нарушением опорной функции нижних конечностей.
Возможность сохранения положения стоя при поддержке с двух сторон.
Умеренные или выраженные ограничения функций кисти обеих верхних конечностей.
Значительно выраженные нарушения функций сердечно-сосудистой системы и дыхательной системы, усиливающиеся при переходе в вертикальное положение.
1.6
Корсеты, реклинаторы, головодержатели
Нарушения статодинамических функций позвоночника вследствие заболеваний, последствий травм, аномалий развития
Выраженные психические расстройства с ограничением способности к самообслуживанию и контролю своего поведения
1.7
бандажи, лечебные пояса
Нарушения статодинамических функций организма вследствие заболеваний, последствий травм, аномалий развития опорно-двигательного аппарата, заболеваний сосудов верхних и нижних конечностей, грыжи различных локализаций, опущение органов брюшной полости
Ущемленные грыжи, не вправляемые грыжи. Индивидуальная непереносимость материала, из которого изготовлено изделие
1.8
детские профилактические штанишки
Дисплазия тазобедренного (-ых) сустава (-ов) у младенцев
1.9
приспособление для надевания рубашек
Нарушение мелкой моторики, вынужденность производить манипуляции одной рукой (ампутация, выраженный парез или плегия одной верхней конечности), деформации верхних конечностей (анкилозы, контрактуры суставов, ложные суставы)
Верхняя параплегия, высокие ампутационные культи обеих верхних конечностей, выраженные вестибулярно-мозжечковые нарушения и гиперкинетические нарушения.
Выраженные психические расстройства с ограничением способности к самообслуживанию и контролю своего поведения

1.10
түйме тағуға арналған құрылғы (ілмек)
1.11
колготки киюге арналған құрылғы
Екі колдың айқын білінетін тетрапарезі, трипарезі, төменгі параплегия, айқын гемипарезі; айқын парезі; бір қолдың айқын білінетін парезі; айқын білінетін амиостатикалық бұзушылықтар; протездерді пайдаланған кезде қолдардың ампутациялық тұқылдары, қолдардың деформациясы (анкилоздар, буындардың контрактуралары, жалған буындар).
Еңкиюге және аяқ басына қолын жеткізуге мүмкіндігінің болмауы
Екі қолдың жоғары параплегиясы, жоғары ампутациялық туқылы, вестибулярлы-мишықтық айқын бұзылуы және гиперкинетикалық бұзылу.
Өзіне-өзі қызмет көрсету және мінез-құлқын бақылау қабілеті шектелген айқын психикалық бұзушылық
1.12
шұлық киюге арналған құрылғы

1.10
приспособление (крючок) для застегивания пуговиц
1.11
приспособление для надевания колгот
Выраженный тетрапарез, трипарез, нижняя параплегия, выраженный гемипарез; выраженный парез обеих верхних конечностей; выраженный парез одной верхней конечности; выраженные амиостатические нарушения; ампутационные культи верхних конечностей, при наличии функциональных протезов; деформации верхних конечностей (анкилозы, контрактуры суставов, ложные суставы).
Отсутствие возможности наклоняться и тянуться к стопе.
Верхняя параплегия, выраженные вестибулярно-мозжечковые нарушения и гиперкинетические нарушения.
Выраженные психические расстройства с ограничением способности к самообслуживанию и контролю своего поведения
1.12
приспособление для надевания носков

1.13
белсенді ұстағыш
Аурулардың жарақаттардың, даму аномалиясы салдарынан аяқтардың статодинамикалық функцияларының айқын, едәуір айқын бузылуы (кресло-арбаларды пайдалануға әкелетін)
Екі қолдың жоғары параплегиясы, едәуір айқын білінетін жоғары парапарезі және ампутациялық туқылы.
Өзіне-өзі қызмет көрсету және мінез-құлқын бақылау қабілеті шектелген айқын психикалық бұзушылық
1.14
ыдыс-аяқты ұстауға арналған ұстағыш
Бір қолдың ампутациясы, бір қолдың парезі немесе плегиясы.
Екі қолдың жоғары параплегиясы, едәуір айқын білінетін жоғары парапарезі және ампутациялық туқылы.
Өзіне-өзі қызмет көрсету және мінез-құлқын бақылау қабілеті шектелген айқын психикалық бұзушылық
1.15
қақпақтарды ашуға арналған ұстағыш
Аурулардың жарақаттардың, даму аномалиясы салдарынан статодинамикалық функцияларының орташа айқын, айқын, едәуір айқын бұзылуы (айқын, едәуір айқын білінетін трипарез; едәуір айқын білінетін гемипарез; екі қолдың айқын немесе орташа айқын парезі; бір қолдың орташа айқын білінетін парезінің екінші қолдың болмашы парезімен жанама болуы), қолдардың деформациясы (анкилоздар, буындардың контрактуралары, жалған буындар)
Екі қолдың жоғары параплегиясы, едәуір айқын білінетін жоғары парапарезі және ампутациялық туқылы.
Өзіне-өзі қызмет көрсету және мінез-құлқын бақылау қабілеті шектелген айқын психикалық бұзушылық
1.16
кілтке арналған ұстағыш
Қол ұшы контрактурасы
Екі қолдың жоғары параплегиясы, едәуір айқын білінетін жоғары парапарезі және ампутациялық туқылы.
Өзіне-өзі қызмет көрсету және мінез-құлқын бақылау қабілеті шектелген айқын психикалық бұзушылық
2. Сурдотехникалық құрылғылар
2.1
есту аппараттары есту қабілетінің төмендеу дәрежесіне байланысты ұсынылады:
орташа қуат;
қуатты;
өте қуатты;
ІІІ, ІV дәрежедегі құлақ мүкістігі
Естудің ретрокохлеарлы патологиясы
2.2
веб-камерасы бар ноутбук
Еңбекке қабілетті жастағы мүгедектер, сондай-ақ мүгедек балалар мынадай аурулармен:
ІV дәрежедегі екі жақ құлақтың мүкістігі (есту протездеріне жатпайтын немесе тиімсіз есту протездері).
Екі жақ құлақтың кереңдігі (90 дБ астам).
Мылқаулық.
ІV дәрежедегі құлақ мүкістігімен ұштасқан кереңдік
Жалғыз көздің немесе 0-0,03-ке түзетілген жақсы көретін көздің көру қабілеті немесе /және көру өрісінің 10 градусқа дейін концентрациялық тарылуы.
Кохлеарлық имплантациядан кейінгі жағдай (есту және сөйлеу қабілетіңің дамуы кезінде).
Орташа, ауыр немесе күрделі ақыл-ой кемістігі бар психикалық бұзушылық, деменция
2.3
көп функционалды дабылды жүйелер
ІІІ, ІV дәрежедегі екі жақ құлақтың мүкістігі.
Екі жақ құлақтың кереңдігі (90 дБ астам).
Мылқаулық.
ІІІ, ІV дәрежедегі құлақ мүкістігімен ұштасқан кереңдік
Ауыр немесе күрделі ақыл-ой кемістігі бар психикалық бұзушылық, деменция.
Кохлеарлық имплантациядан кейінгі жағдай (есту және сөйлеу қабілетіңің дамуы кезінде).
Жасы 6 жастан кем емес.
2.4
мәтіндік хабарламасы және хабарды қабылдау қызметі бар ұялы телефондар
ІV дәрежедегі екі құлақтың мүкістігі (есту протезінің тиімсіздігінде).
Екі жақ құлақтың кереңдігі (90 дБ астам).
Мылқаулық.
ІV дәрежедегі құлақ мүкістігімен ұштасқан кереңдік
Жалғыз көздең немесе 0-0,03-ке түзетілген жақсы көретін көздің көру қабілеті немесе /және көру өрісінің 10 градусқа дейін концентрациялық тарылуы.
Орташа, ауыр немесе күрделі ақыл-ой кемістігі бар психикалық бұзушылық, деменция.
Кохлеарлық имплантациядан кейінгі жағдай (есту және сөйлеу қабілетіңің дамуы кезінде).
2.5
саңырау және нашар еститін адамдарға арналған сағаттар
ІV дәрежедегі екі құлақтың мүкістігі (есту протезінің тиімсіздігінде).
Екі жақ құлақтың кереңдігі (90 дБ астам).
Мылқаулық.
ІV дәрежедегі құлақ мүкістігімен ұштасқан кереңдік
Жалғыз көздең немесе 0-0,03-ке түзетілген жақсы көретін көздің көру қабілеті немесе /және көру өрісінің 10 градусқа дейін концентрациялық тарылуы.
Орташа, ауыр немесе күрделі ақыл-ой кемістігі бар психикалық бұзушылық, деменция. Кохлеарлық имплантациядан кейінгі жағдай (есту және сөйлеу қабілетіңің дамуы кезінде).
Жасы 6 жастан кем емес.
2.6
кохлеарлық импланттарға сөйлеу процессорлары
Кохлеарлық имплантациядан кейінгі жағдай
2.7
дауыс шығаратын аппарат
Аурулардың жарақаттардың, даму аномалиясы салдарынан, оның ішінде көмейді алып тастаған кезде сөйлеу органдарының дауыс шығару функцияларының айқын бұзылуы
Абсолюттік медициналық қарсы көрсетілімдері: мылқаулық, бульбарлы синдром.
Салыстырмалы медициналық қарсы көрсетілімдері: кеңірдек аймағындағы ісу процесі, ІІ, ІІІ дәрежедегі тыныс алу жеткіліксіздігі бар өқпе аурулары

1.13
захват активный
Выраженные, значительно выраженные нарушения статодинамических функций нижних конечностей вследствие заболеваний, травм, аномалий развития (приводящие к необходимости пользования кресло-коляской).
Верхняя параплегия, значительно выраженный верхний парапарез и ампутационный культи обеих верхних конечностей.
Выраженные психические расстройства с ограничением способности к самообслуживанию и контролю своего поведения
1.14
захват для удержания посуды
Ампутация одной верхней конечности, выраженный парез или плегия одной верхней конечности
Верхняя параплегия, значительно выраженный верхний парапарез и ампутационные культи обеих верхних конечностей.
Выраженные психические расстройства с ограничением способности к самообслуживанию и контролю своего поведения
1.15
захват для открывания крышек
Умеренно выраженные, выраженные, значительно выраженные нарушения стато-динамических функций верхних конечностей вследствие заболеваний, травм, аномалий развития (выраженный, значительно выраженный трипарез; значительно выраженный гемипарез; выраженный или умеренно выраженный парез обеих верхних конечностей; умеренно выраженный парез одной верхней конечности в сочетании с незначительным парезом другой верхней конечности), деформации верхних конечностей (анкилозы, контрактуры суставов, ложные суставы)
Верхняя параплегия, значительно выраженный верхний парапарез и ампутационный культи обеих верхних конечностей.
Выраженные психические расстройства с ограничением способности к самообслуживанию и контролю своего поведения
1.16
захват для ключей
Контрактура кисти
Верхняя параплегия, значительно выраженный верхний парапарез и ампутационный культи обеих верхних конечностей.
Выраженные психические расстройства с ограничением способности к самообслуживанию и контролю своего поведения
2. Сурдотехнические средства
2.1
слуховые аппараты рекомендуются в зависимости от степени снижения слуха:
средней мощности;
мощный;
сверхмощный;
Тугоухость III, IV степени
Ретрокохлеарная патология слуха
2.2
ноутбук с веб-камерой
Инвалиды трудоспособного возраста, а также дети-инвалиды с заболеваниями:
Двухсторонняя тугоухость IV степени (не подлежащая слухопротезированию либо при неэффективности слухопротезирования).
Двухсторонняя глухота (более 90 дБ). Глухонемота.
Глухота в сочетании с тугоухостью IV степени
Острота зрения единственного или лучше видящего глаза с коррекцией 0-0,03 или/и концентрическое сужение поля зрения до 10 градусов.
Состояние после кохлеарной имплантации (при развитии слухового восприятия и устной речи).
Психические расстройства с умеренной, тяжелой или глубокой умственной отсталостью, деменцией.
Ограничения к освоению базовых навыков письма и чтения, в том числе с учетом возрастных физиологических особенностей.
2.3
многофункциональные сигнальные системы
Двухсторонняя тугоухость III, IV степени.
Двухсторонняя глухота (более 90 дБ).
Глухонемота.
Глухота в сочетании с тугоухостью III, IV степени
Психические расстройства с тяжелой или глубокой умственной отсталостью, деменцией.
Состояние после кохлеарной имплантации (при развитии слухового восприятия и устной речи).
Возраст менее 6 лет.
2.4
телефоны мобильные с текстовым сообщением и приемом передач
Двухсторонняя тугоухость III, IV степени (при неэффективности слухопротезирования).
Двухсторонняя глухота (более 90 дБ). Глухонемота.
Глухота в сочетании с тугоухостью III, IV степени
Острота зрения единственного или лучше видящего глаза с коррекцией 0-0,03 или/и концентрическое сужение поля зрения до 10 градусов.
Психические расстройства с умеренной, тяжелой или глубокой умственной отсталостью, деменцией.
Состояние после кохлеарной имплантации (при развитии слухового восприятия и устной речи).
Ограничения к освоению базовых навыков письма и чтения, в том числе с учетом возрастных физиологических особенностей.
2.5
часы для глухих и слабослышащих лиц
Двухсторонняя тугоухость III, IV степени (при неэффективности слухопротезирования).
Двухсторонняя глухота (более 90 дБ). Глухонемота.
Глухота в сочетании с тугоухостью III, IV степени
Острота зрения единственного или лучше видящего глаза с коррекцией 0-0,03 или/и концентрическое сужение поля зрения до 10 градусов.
Психические расстройства с умеренной, тяжелой или глубокой умственной отсталостью, деменцией.
Состояние после кохлеарной имплантации (при развитии слухового восприятия и устной речи).
Возраст менее 6 лет.
2.6
речевые процессоры к кохлеарным имплантам
Состояние после кохлеарной имплантации
2.7
голосообразующий аппарат
Выраженные нарушения функции голосообразования вследствие заболеваний, травм аномалий развития органов речи, в том числе при удалении гортани.
Абсолютные медицинские противопоказания: глухонемота, бульбарный синдром.
Относительные медицинские противопоказания: воспалительный процесс в области трахеостомы, заболевания легких с дыхательной недостаточностью II, III степени.

3. Тифлотехникалық құралдар
3.1
тифлотаяқтар
0-0,05-ке түзетілген жалғыз көзінің немесе жақсы көретін көздің көру қабілеті немесе/және көру өрісінің 10 градусқа дейін концентрациялық тарылуы бар мүгедектер, оның ішінде мүгедек балалар
Қолдардың ампутациялық тұқылдары, қолдардың статодинамикалық функцияларының едәуір айқын бұзылуы.
Өзіне-өзі қызмет көрсету және мінез-құлқын бақылау қабілеті шектелген айқын психикалық бұзушылық
3.2
оқу машиналары
0-0,03-ке түзетілген жалғыз көздің немесе жақсы көретін көздің көру, қабілеті немесе/және көру өрісінің 10 градусқа дейін концентрациялық тарылуы бар еңбекке қабілетті жастағы бірінші топ мүгедектері, сондай-ақ мүгедек балалар
Ескерту:
- егер отбасында көру қабілеті бойынша 2 немесе одан да көп мүгедек болса, онда бір оқитын машина беріледі.
Есту протезін қоюға келмейтін ІV (71-90 дБ) дәрежедегі екі жақ құлақтың мүкістігі.
Екі жақ құлақтың кереңдігі (90 дБ-дан астам).
Мылқаулық.
Есту протезін қоюға келмейтін ІV дәрежедегі мүкістікпен ұштасқан кереңдік.
Орташа, ауыр немесе күрделі ақыл-ой кемістігі бар психикалық бұзушылық, деменция.
Өзіне-өзі қызмет көрсету және мінез-құлқын бақылау қабілеті шектелген айқын психикалық бұзушылық
3.3
сөйлеу синтезі бар экрандық қол жеткізу бағдарламасымен қамтамасыз етілген ноутбук
0-0,08-ге түзетілген жалғыз көздің немесе жақсы көретін көздің көру қабілеті немесе/және көру өрісінің 20 градусқа дейін концентрациялық тарылуы бар еңбекке қабілетті жастағы бірінші, екінші топ мүгедектері, сондай-ақ мүгедек балалар
Орташа, ауыр немесе терең ақыл-ой кемістігі, деменциясы бар психикалық бұзылулар.
өзін-өзі күту және мінез-құлқын бақылау қабілетін шектеумен.
Мылқаулық. Негізгі жазу және оқу дағдыларын, оның ішінде жас ерекшеліктерін ескере отырып игеруге шектеулер.
3.4
Брайль жүйесі бойынша жазу құралы
0-0,03-ке түзетілген жалғыз көздің немесе жақсы көретін көздің көру қабілеті немесе/және көру өрісінің 10 градусқа дейін концентрациялық тарылуы бар және қол саусақтарының тактильдік сезімталдығы сақталған Брайль қарпін меңгерген бірінші топ мүгедектері, сондай-ақ мүгедек балалар
Екі қолдың саусақтарының болмауы.
Қолдардың ампутациялық тұқылдары.
Жоғары параплегия.
Орташа, ауыр немесе күрделі ақыл-ой кемістігі бар психикалық бұзушылық, деменция.
Өзіне-өзі қызмет көрсету және мінез-құлқын бақылау қабілеті шектелген айқын психикалық бұзушылық
3.5
Брайль жүйесі бойынша жазу грифелі
3.6
рельефті-ноқатты қаріппен жазуға арналған қағаз
3.7
дыбыспен хабар беретін және диктофоны бар ұялы телефондар
0-0,08-ге түзетілген жалғыз көздің немесе жақсы көретін көздің көру қабілеті немесе/және көруөрісінің 20 градусқа дейін концентрациялық тарылуы бар еңбекке қабілетті жастағы бірінші, екінші топ мүгедектері, сондай-ақ мүгедек балалар
Есту протезін қоюға келмейтін ІV (71-90 дБ) дәрежедегі екі жақ құлақтың мүкістігі.
Екі жақ құлақтың кереңдігі (90 дБ-дан астам).
Мылқаулық.
Есту протезін қоюға келмейтін ІV дәрежедегі мүкістікпен ұштасқан кереңдік.
Екі қолдың саусақтарының болмауы.
Аяқ-қолдардың ампутациялық тұқылдары.
Жоғарғы параплегия.
Қолдардың үйлестіру функцияларының бұзылуы.
Орташа, ауыр немесе терең ақыл-ой кемістігі, деменциясы бар психикалық бұзылулар.
Жазу мен оқудың негізгі дағдыларын, оның ішінде жас ерекшелік физиологиялық ерекшеліктерін ескере отырып игеруге қойылатын шектеулер
3.8
дыбыс жазбасын шығаруға арналған плейерлер
0-0,08-ге түзетілген жалғыз көздің немесе жақсы көретін көздің көру қабілеті немесе/және көруөрісінің 20 градусқа дейін концентрациялық тарылуы бар еңбекке қабілетті жастағы бірінші, екінші топ мүгедектері, сондай-ақ мүгедек балалар
Есту протезін қоюға келмейтін ІV (71-90 дБ) дәрежедегі екі жақ құлақтың мүкістігі.
Екі жақ құлақтың кереңдігі (90 дБ-дан астам).
Мылқаулық.
Есту протезін қоюға келмейтін ІV дәрежедегі мүкістікпен ұштасқан кереңдік.
Орташа, ауыр немесе терең ақыл-ой кемістігі, деменциясы бар психикалық бұзылулар.
3.9
нашар көретін адамдарға арналған сағаттар- сөйлейтін
0-0,03-ке түзетілген жалғыз көздің немесе жақсы көретін көздің көру қабілеті немесе/және көру өрісінің 10 градусқа дейін концентрациялық тарылуы бар мүгедектер, оның ішінде мектеп жасындағы мүгедек балалар
Есту протезін қоюға келмейтін ІV (71-90 дБ) дәрежедегі екі жақ құлақтың мүкістігі.
Екі жақ құлақтың кереңдігі (90 дБ-дан астам).
Мылқаулық.
Есту протезін қоюға келмейтін ІV дәрежедегі мүкістікпен ұштасқан кереңдік.
Орташа, ауыр немесе күрделі ақыл-ой кемістігі бар психикалық бұзушылық, деменция.
Брайль қарпі бар сағат
Брайль қарпін білетін мүгедектер, оның ішінде мектеп жасындағы мүгедек балалар, көру өткірлігі 0-0,03 түзетумен немесе/және көру өрісінің 10 градусқа дейін концентрлік тарылуымен және қол саусақтарының тактильді сезімталдығын сақтаумен жалғыз немесе жақсы көретін көз
Екі қолдың саусақтарының болмауы.
Аяқ-қолдардың ампутациялық тұқылдары.
Жоғарғы параплегия.
Қолдардың үйлестіру және/немесе сезімтал функцияларының бұзылуы.
Орташа, ауыр немесе терең ақыл-ой кемістігі, деменциясы бар, өзіне-өзі қызмет көрсету және өзінің мінез-құлқын бақылау қабілетін шектейтін психикалық бұзылулар.
нашар көретіндерге арналған сағаттар
(артқы жарықпен, үлкен, оңай оқылатын сандар мен көрсеткілермен)

3. Тифлотехнические средства
3.1
тифлотрости
Инвалиды, в том числе дети-инвалиды, с остротой зрения единственного или лучше видящего глаза с коррекцией 0-0,05 или/и концентрическим сужением поля зрения до 10 градусов
Ампутационные культи верхних и/или нижних конечностей, значительно выраженные нарушения статодинамических функций верхних и/или нижних конечностей.
Выраженные психические расстройства с ограничением способности к самообслуживанию и контролю своего поведения.
Тяжелые и абсолютные нарушения вестибулярных функций.
3.2
читающие машины
Инвалиды первой группы трудоспособного возраста, а также дети-инвалиды школьного возраста, с остротой зрения единственного или лучше видящего глаза с коррекцией 0-0,03 или/и концентрическим сужением поля зрения до 10 градусов.
Примечание:
- если в семье 2 или более инвалида по зрению предоставляется одна читающая машина
Двухсторонняя тугоухость IV (71-90 дБ) степени, не подлежащая слухопротезированию.
Двухсторонняя глухота (более 90 дБ). Глухонемота.
Глухота в сочетании с тугоухостью IV степени, не подлежащая слухопротезированию.
Психические расстройства с умеренной, тяжелой или глубокой умственной отсталостью, деменцией. С ограничением способности к самообслуживанию и контролю своего поведения. Ограничения к освоению базовых навыков письма и чтения, в том числе с учетом возрастных физиологических особенностей.
3.3
ноутбук с программным обеспечением экранного доступа и с синтезом речи
Инвалиды первой, второй группы трудоспособного возраста, а также дети-инвалиды, с остротой зрения единственного или лучше видящего глаза с коррекцией 0-0,08 или/и концентрическим сужением поля зрения до 20 градусов
Психические расстройства с умеренной, тяжелой или глубокой умственной отсталостью, деменцией.
с ограничением способности к самообслуживанию и контролю своего поведения.
Глухонемота. Ограничения к освоению базовых навыков письма и чтения, в том числе с учетом возрастных физиологических особенностей.
3.4
прибор для письма по системе Брайля
Инвалиды первой группы, владеющие шрифтом Брайля, а также дети-инвалиды, с остротой зрения единственного или лучше видящего глаза с коррекцией 0-0,03 или/и концентрическим сужением поля зрения до 10 градусов и сохранением тактильной чувствительности пальцев рук
Отсутствие пальцев кисти обеих рук.
Ампутационные культи верхних конечностей.
Верхняя параплегия.
Нарушения координационных и/или чувствительных функций кистей.
Психические расстройства с умеренной, тяжелой или глубокой умственной отсталостью, деменцией.
с ограничением способности к самообслуживанию и контролю своего поведения
3.5
грифель для письма по системе Брайля
3.6
бумага для письма рельефно-точечным шрифтом
3.7
телефоны мобильные со звуковым сообщением и диктофоном
Инвалиды первой, второй группы, а также дети-инвалиды, с остротой зрения единственного или лучше видящего глаза с коррекцией 0-0,08 или/и концентрическим сужением поля зрения до 20 градусов
Двухсторонняя тугоухость IV (71-90 дБ) степени, не подлежащая слухопротезированию.
Двухсторонняя глухота (более 90 дБ). Глухонемота.
Глухота в сочетании с тугоухостью IV степени, не подлежащая слухопротезированию. Отсутствие пальцев кисти обеих рук.
Ампутационные культи верхних конечностей.
Верхняя параплегия.
Нарушения координационных функций кистей.
Психические расстройства с умеренной, тяжелой или глубокой умственной отсталостью, деменцией.
Ограничения к освоению базовых навыков письма и чтения, в том числе с учетом возрастных физиологических особеностей
3.8
плейеры для воспроизведения звукозаписи
Инвалиды первой, второй группы, а также дети-инвалиды, с остротой зрения единственного или лучше видящего глаза с коррекцией 0-0,08 или/и концентрическим сужением поля зрения до 20 градусов
Двухсторонняя тугоухость IV (71-90 дБ) степени, не подлежащая слухопротезированию.
Двухсторонняя глухота (более 90 дБ). Глухонемота.
Глухота в сочетании с тугоухостью IV степени, не подлежащая слухопротезированию. Психические расстройства с умеренной, тяжелой или глубокой умственной отсталостью, деменцией.
3.9
часы для лиц с ослабленным зрением
- говорящие
Инвалиды, в том числе дети-инвалиды школьного возраста, с остротой зрения единственного или лучше видящего глаза с коррекцией 0-0,03 или/и концентрическим сужением поля зрения до 10 градусов.
Двухсторонняя тугоухость IV (71-90 дБ) степени, не подлежащая слухопротезированию.
Двухсторонняя глухота (более 90 дБ). Глухонемота.
Глухота в сочетании с тугоухостью IV степени, не подлежащая слухопротезированию.
Психические расстройства с умеренной, тяжелой или глубокой умственной отсталостью, деменцией.
часы со шрифтом Брайля
Инвалиды, владеющие шрифтом Брайля, в том числе дети-инвалиды школьного возраста, с остротой зрения единственного или лучше видящего глаза с коррекцией 0-0,03 или/и концентрическим сужением поля зрения до 10 градусов и сохранением тактильной чувствительности пальцев рук
Отсутствие пальцев кисти обеих рук.
Ампутационные культи верхних конечностей.
Верхняя параплегия.
Нарушения координационных и/или чувствительных функций кистей.
Психические расстройства с умеренной, тяжелой или глубокой умственной отсталостью, деменцией, с ограничением способности к самообслуживанию и контролю своего поведения.
часы для слабовидящих (с подсветкой, с крупными, легко читаемыми цифрами и стрелками)

0,04-0,08 түзетумен немесе/және көру өрісінің 20 градусқа дейін концентрлік тарылуымен жалғыз немесе жақсы көретін көздің көру өткірлігі бар бірінші, екінші топтағы мүгедектер.
Мектеп жасындағы жалғыз көзді көру өткірлігі бар немесе 0,19 қоса алғанға дейін түзетілген немесе/және көру өрісінің 25 градусқа дейін концентрлік тарылуы бар жақсы көретін мүгедек балалар
Екі жақты толық соқырлық (жарықтың болмауы). Екі жақты анофтальм. Туа біткен қарапайым көз алмалары
3.10
сөз шығаратын термометр
0,03-ке дейін қоса есептегенде түзетілген жалғыз көздің немесе жақсы көретін көздің көру қабілеті бар 16 жастан асқан мүгедектер
Кереңдік. Есту протезін қоюға келмейтін ІV (71-90 дБ) дәрежедегі екі жақ құлақтың мүкістігі.
Орташа, ауыр немесе күрделі ақыл-ой кемістігі бар психикалық бұзушылық, деменция.
Өзіне-өзі қызмет көрсету және мінез-құлқын бақылау қабілеті шектелген айқын психикалық бұзушылық
Екі қолдың саусақтарының болмауы.
Аяқ-қолдардың ампутациялық тұқылдары.
Жоғарғы параплегия.
3.11
сөз шығаратын тонометр
0,03-ке дейін қоса есептегенде түзетілген жалғыз көздің немесе жақсы көретін көздің көру қабілеті бар, артериалдық гипертензия бойынша "Д" есепте тұрған 16 жастан асқан мүгедектер
Кереңдік. Есту протезін қоюға келмейтін ІV (71-90 дБ) дәрежедегі екі жақ құлақтың мүкістігі.
Орташа, ауыр немесе күрделі ақыл-ой кемістігі бар психикалық бұзушылық, деменция.
Өзіне-өзі қызмет көрсету және мінез-құлқын бақылау қабілеті шектелген айқын психикалық бұзушылық
Екі қолдың саусақтарының болмауы.
Аяқ-қолдардың ампутациялық тұқылдары.
Жоғарғы параплегия.
3.12
тест жолақшалары бар сөз шығаратын глюкометр
0,03-ке дейін қоса есептегенде түзетілген жалғыз көздің немесе жақсы көретін көздің көру қабілеті бар, қант диабеті бойынша "Д" есепте тұрған мүгедектер, оның ішінде мектеп жасындағы мүгедек балалар
Кереңдік. Есту протезін қоюға келмейтін ІV (71-90 дБ) дәрежедегі екі жақ құлақтың мүкістігі.
Орташа, ауыр немесе күрделі ақыл-ой кемістігі бар психикалық бұзушылық, деменция.
Өзіне-өзі қызмет көрсету және мінез-құлқын бақылау қабілеті шектелген айқын психикалық бұзушылық
3.13
брайль қарпін өз бетімен үйренуге болатын сөйлейтін құрал
0-0,03-ке түзетілген жалғыз көздің немесе жақсы көретін көздің көру қабілеті немесе/және көру өрісінің 10 градусқа дейін концентрациялық тарылуы бар, қол саусақтарының тактильдік сезімталдығы сақталған мүгедектер, оның ішінде мүгедек балалар
Кереңдік. Есту протезін қоюға келмейтін ІV (71-90 дБ) дәрежедегі екі жақ құлақтың мүкістігі.
Орташа, ауыр немесе күрделі ақыл-ой кемістігі бар психикалық бұзушылық, деменция.
Өзіне-өзі қызмет көрсету және мінез-құлқын бақылау қабілеті шектелген айқын психикалық бұзушылық
Екі қолдың саусақтарының болмауы.
Аяқ-қолдардың ампутациялық тұқылдары.
Жоғарғы параплегия.

Инвалиды первой, второй группы с остротой зрения единственного или лучше видящего глаза с коррекцией 0,04-0,08 или/и концентрическим сужением поля зрения до 20 градусов.
Дети-инвалиды школьного возраста с остротой зрения единственного или лучше видящего глаза с коррекцией до 0,19 включительно или/и концентрическим сужением поля зрения до 25 градусов
Двусторонняя полная слепота (отсутствие светоощущения).
Двусторонний анофтальм. Врожденные рудиментарные глазные яблоки
3.10
термометр с речевым выходом
Инвалиды старше 16 лет с остротой зрения единственного или лучше видящего глаза с коррекцией до 0,03 включительно
Глухота. Двухсторонняя тугоухость IV (71-90 дБ) степени, не подлежащая слухопротезированию.
Психические расстройства с умеренной, тяжелой или глубокой умственной отсталостью, деменцией.
Выраженные психические расстройства с ограничением способности к самообслуживанию и контролю своего поведения.
Отсутствие пальцев кисти обеих рук.
Ампутационные культи верхних конечностей.
Верхняя параплегия.
3.11
тонометр с речевым выходом
Инвалиды старше 16 лет с остротой зрения единственного или лучше видящего глаза с коррекцией до 0,03 включительно, состоящие на "Д" учете по артериальной гипертензии
Глухота. Двухсторонняя тугоухость IV (71-90 дБ) степени, не подлежащая слухопротезированию.
Психические расстройства с умеренной, тяжелой или глубокой умственной отсталостью, деменцией.
Выраженные психические расстройства с ограничением способности к самообслуживанию и контролю своего поведения.
Отсутствие пальцев кисти обеих рук.
Ампутационные культи верхних конечностей.
Верхняя параплегия.
3.12
глюкометр с речевым выходом с тест полосками
Инвалиды, в том числе дети-инвалиды школьного возраста, с остротой зрения единственного или лучше видящего глаза с коррекцией до 0,03 включительно, состоящие на "Д" учете по сахарному диабету
Глухота. Двухсторонняя тугоухость IV (71-90 дБ) степени, не подлежащая слухопротезированию.
Психические расстройства с умеренной, тяжелой или глубокой умственной отсталостью, деменцией.
Выраженные психические расстройства с ограничением способности к самообслуживанию и контролю своего поведения.
Отсутствие пальцев кисти обеих рук.
Ампутационные культи верхних конечностей.
Верхняя параплегия
3.13
говорящий самоучитель брайлевского шрифта
Инвалиды, в том числе дети-инвалиды, с остротой зрения единственного или лучше видящего глаза с коррекцией 0-0,03 или/и концентрическим сужением поля зрения до 10 градусов, с сохранением тактильной чувствительности пальцев рук
Глухота. Двухсторонняя тугоухость IV (71-90 дБ) степени, не подлежащая слухопротезированию.
Психические расстройства с умеренной, тяжелой или глубокой умственной отсталостью, деменцией.
Выраженные психические расстройства с ограничением способности к самообслуживанию и контролю своего поведения.
Ограничения к освоению базовых навыков письма и чтения, в том числе с учетом возрастных физиологических особенностей
Отсутствие пальцев кисти обеих рук.
Ампутационные культи верхних конечностей.
Верхняя параплегия.
Нарушения координационных и чувствительных функций кистей.

3.14
Брайль бойынша жиналмалы әліппе
0-0,03-ке түзетілген жалғыз көздің немесе жақсы көретін көздің көру қабілеті немесе/және көру өрісінің 10 градусқа дейін концентрациялық тарылуы бар, қол саусақтарының тактильдік сезімталдығы сақталған мүгедектер, оның ішінде мүгедек балалар
Кереңдік. Есту протезін қоюға келмейтін ІV (71-90 дБ) дәрежедегі екі жақ құлақтың мүкістігі.
Орташа, ауыр немесе күрделі ақыл-ой кемістігі бар психикалық бұзушылық, деменция.
Өзіне-өзі қызмет көрсету және мінез-құлқын бақылау қабілеті шектелген айқын психикалық бұзушылық
Екі қолдың саусақтарының болмауы.
Аяқ-қолдардың ампутациялық тұқылдары.
Жоғарғы параплегия.
Қолдардың үйлестіру және сезімтал функцияларының бұзылуы.
3.15
көру қабілеті бұзылған мүгедектерге арналған ине сабақтағыштар, тігін инелері
0-0,03-ке түзетілген жалғыз көздің немесе жақсы көретін көздің көру қабілеті немесе/және көру өрісінің 10 градусқа дейін концентрациялық тарылуы бар мүгедектер, оның ішінде мектеп естияр жасындағы мүгедек балалар
Өзіне-өзі қызмет көрсету және өзінің мінез-құлқын бақылау қабілетін шектей отырып, орташа, ауыр немесе терең ақыл-ой кемістігі, деменциясы бар психикалық бұзылулар
4. Міндетті гигиеналық құралдар
4.1
бір компонентті несеп қабылдағыштар
/ екі компонентті, әр түрлі модификацияланған пластиналар стоманың пішіні мен орналасуына байланысты ұсынылады
Қуық стомының болуы (уростома)
Салыстырмалы медициналық қарсы көрсетілімдер: терінің аллергиялық реациялары
4.2
нәжіс қабылдағыштар
Ішек стомының болуы
Салыстырмалы медициналық қарсы көрсетілімдер: терінің аллергиялық реациялары
4.3
жөргектер жасына, салмағына, бел көлеміне және зәр шығарудың бұзылу дәрежесіне байланысты ұсынылады
1) аурудан және/ немесе жарақат салдарынан болатын несептің және нәжістің ұстамау түрі бойынша жамбас органдары функцияларының бұзылуына байланысты организм функцияларының статодинамикалық бұзылуы;
2) өз мінез-құлқын бақылаудың бұзылуынан болатын психикалық бұзушылық салдарынан несептің және нәжістің ұстамау;
3) несеп шығару жолдары мен тік ішек жарақаты, омыртқа жұлынының, несеп шығару жүйесі мен асқазан-ішек жолының туа біткен аномалиялары салдарынан несептің және нәжістің ұстамау түрі бойынша жамбас органдары функцияларының бұзылуы
Бұйымдар жасалған материалдарға аллергиялық реакция
4.4
сіңіргіш жаймалар (жаялықтар):
- 0 жастан 7 жасқа дейін қоса алғанда 60*60 см;
- 7 жастан асқан адамдарға 60*90 см

3.14
азбука разборная по Брайлю
Инвалиды, в том числе дети-инвалиды, с остротой зрения единственного или лучше видящего глаза с коррекцией 0-0,03 или/и концентрическим сужением поля зрения до 10 градусов, с сохранением тактильной чувствительности пальцев рук
Психические расстройства с умеренной, тяжелой или глубокой умственной отсталостью, деменцией, с ограничением способности к самообслуживанию и контролю своего поведения.
Ограничения к освоению базовых навыков письма и чтения, в том числе с учетом возрастных физиологических особенностей
Отсутствие пальцев кисти обеих рук.
Ампутационные культи верхних конечностей.
Верхняя параплегия.
Нарушения координационных и чувствительных функций кистей.
3.15
нитковдеватели, иглы швейные для инвалидов с нарушениями зрения.
Инвалиды, в том числе дети инвалиды старшего школьного возраста, с остротой зрения единственного или лучше видящего глаза с коррекцией 0-0,03 или/и концентрическим сужением поля зрения до 10 градусов
Психические расстройства с умеренной, тяжелой или глубокой умственной отсталостью, деменцией, с ограничением способности к самообслуживанию и контролю своего поведения
4. Обязательные гигиенические средства
4.1
мочеприемники однокомпонентные
/двухкомпонентные, с различной модификацией пластин рекомендуются в зависимости от формы и место расположения стомы
наличие стомы мочевого пузыря (уростома)
Относительные медицинские противопоказания: аллергические реакции со стороны кожи
4.2
калоприемники: однокомпонентные
/двухкомпонентные, дренируемые/не дренируемые с различной модификацией пластин рекомендуются в зависимости от формы и место расположения стомы, частоты дефекации
наличие стомы кишечника
Относительные медицинские противопоказания: аллергические реакции со стороны кожи
4.3
подгузники рекомендуется в зависимости от возраста, веса, объема талии и степени нарушения мочевыделения
1) нарушения стато-динамических функций организма, сопровождающиеся нарушением функции тазовых органов по типу недержания мочи и кала, обусловленные заболеваниями и/или последствиями травм;
2) недержание мочи и кала вследствие психических расстройств, обусловленных нарушением контроля за своим поведением;
3) нарушение функции тазовых органов по типу недержания мочи и кала вследствие травм мочевыводящих путей и прямой кишки, врожденных аномалий спинного мозга, мочевыделительной системы и желудочно-кишечного тракта.
Аллергическая реакция на материал, из которого изготовлены изделия
4.4
впитывающие простыни (пеленки):
- с 0 до 7 лет включительно 60*60 см;
- лицам старше 7 лет 60*90 см

1) аурудан және/ немесе жарақат салдарынан болатын несептің және нәжістің ұстамау түрі бойынша жамбас органдары функцияларының едәуір айқын бұзылуына байланысты организм функцияларының статодинамикалық бұзылуы;
2) өз мінез-құлқын бақылаудың бұзылуынан болатын едәуір айқын психикалық бұзушылық салдарынан несептің және нәжістің ұстамау;
3) үшінші дәрежеде өзіне-өзі қызмет көрсету қабілетінің шектелуіне әкелетін несеп шығару жолдары мен тік ішек жарақаты, омыртқа жұлынының, несеп шығару жүйесі мен асқазан-ішек жолының туа біткен аномалиялары салдарынан несептің және нәжістің ұстамау түрі бойынша жамбас органдары функцияларының бұзылуы
Бұйымдар жасалған материалдарға аллергиялық реакция
4.5
Катетер
Қуықты өздігінен босатуға толық немесе жартылай қабілетсіз болған кезде, эпицистома, нефростома
4.5-1
Spіna bіfіda диагнозы бар мүгедек балаларға арналған бір рет қолданылатын катетерлер
Spіna bіfіda диагнозы бар мүгедек балаларда қуықты өздігінен босатуға толық немесе жартылай қабілетсіз болған кезде
4.6
стоманың айналасындағы теріні қорғау және тегістеуге арналған паста-герметик
Ішперденің алдыңғы жағында ішек, қуық стомаларының немесе ішек жыланкөзінің болуы
Құралдар жасалған компоненттерге аллергиялық реакцияның болуы.
Перистомалды терең жараның, ірің қабынуының болуы
4.7
стоманың айналасындағы теріні қорғау және күтуге арналған қорғаныш крем
Ішек, қуық стомасы, ішек жыланкөзі немесе гастростома айналасындағы теріні қорғауға жеәне күтүге арналған
Құралдар жасалған компоненттерге аллергиялық реакцияның болуы.
Перистомалды терең жараның, ірің қабынуының болуы
4.8
стома айналасындағы теріні қорғауға және күтуге арналған сіңіргіш ұнтақ (опа)
Мацерация, эрозия стадиясындағы перистомальді дерматит болған кезде ішек, қуық стомасы, ішек жыланкөзі немесе гастростома айналасындағы теріні қорғауға жеәне күтүге арналған
Құралдар жаслаған компоненттерге аллергиялық реакцияның болуы.
Перистомалды терең жараның, ірің қабынуының болуы
4.9
иісті бейтараптандырғыш
Несеп-нәжіс қабылдағыштармен қамтамасыз етілуге көрсетілімдері бар мүгедектерге
Құралдар жаслаған компоненттерге аллергиялық реакцияның болуы
4.10
стома айналасындағы немесе сан аралығындағы теріні күтуге және тазалауға арналған теріні тазартқыш
Ішек, қуық стомасының болуы, несепті немесе нәжісті ұстамаудың айқын білінуі,стома айналасындағы немесе сан аралығындағы теріні күтүге және тазалауға арналған
Құралдар жаслаған компоненттерге аллергиялық реакцияның болуы.
Перистомалды терең жараның, ірің қабынуының болуы
4.11
санитарлық құрылғысы бар кресло-орындық
Аурулары, жарақаттары, даму аномалиясы, оның ішінде омыртқаның, жамбастың, аяқтардың даму аномалиясы, жүру және тұру функциялары айкын бұзылған бірінші топтағы мүгедектер:
төменгі гемиплегия, айқын немесе едәуір айқын білінетін тетрапарез, төменгі парапарез, айқын немесе едәуір айқын білінетін вестибуляторлы-мишық, амиостатикалық, гиперкинетикалық бұзушылықтар, едәуір айқын білінетін атаксия, екі санның немесе жіліншіктің ампутациялық тұқымдары, ІІІ дәрежедегі созылмалы артериялық жеткіліксіздігі, ІІІ дәрежедегі веналық жеткіліксіздігі бар жүрек-тамыр жүйесі аурулары, ІІІ дәрежедегі тыныс алу жеткіліксіздігімен тыныс алу органдары аурулары, функциялары ауыр дәрежеде бұзылған бүйрек аурулары, портальді гипертензия және асцит ауыр немесе күрделі ақыл-ой кемістігі бар психикалық бұзушылық
Мүгедектің отыратын орнын сақтай алмауы.
Сананың, бағдарлаудың, интеллектуалдық функциялардың немесе мотивация функциясының абсолютті бұзылуының болуы.
Санитарлық жабдықтары бар кресло-каталканың болуы немесе ұсынымы.

1) значительно выраженные нарушения стато-динамических функций организма, сопровождающиеся нарушением функции тазовых органов по типу недержания мочи и кала, обусловленные заболеваниями и/или последствиями травм;
2) недержание мочи и кала вследствие значительно выраженных психических расстройств, обусловленных нарушением контроля за своим поведением;
3) нарушение функции тазовых органов по типу недержания мочи и кала вследствие травм мочевыводящих путей и прямой кишки, врожденных аномалий спинного мозга, мочевыделительной системы и желудочно-кишечного тракта, приводящих к ограничению способности к самообслуживанию третьей степени
Аллергическая реакция на материал, из которого изготовлены изделия
4.5
катетер
При полной или частичной неспособности самостоятельного опорожнения мочевого пузыря, эпицистома, нефростома
4.5-1
катетеры одноразового использования для детей инвалидов с диагнозом Spinabifida
При полной или частичной неспособности самостоятельного опорожнения мочевого пузыря у детей инвалидов с диагнозом Spinabifida
4.6
паста-герметик для защиты и выравнивания кожи вокруг стомы
Наличие стомы кишечника, мочевого пузыря или кишечного свища на передней брюшной стенке
Аллергическая реакция на компоненты, из которого изготовлено средство.
Наличие перистомальных глубоких ран, гнойных осложнений.
4.7
крем для защиты и ухода за кожей вокруг стомы
Для защиты и ухода за кожей вокруг стомы кишечника, мочевого пузыря, кишечного свища или гастростомы
Аллергическая реакция на компоненты, из которого изготовлено средство.
Наличие перистомальных глубоких ран, гнойных осложнений.
4.8
порошок (пудра) абсорбирующий для защиты и ухода за кожей вокруг стомы
Для защиты и ухода за кожей вокруг стомы кишечника, мочевого пузыря, кишечного свища или гастростомы при наличии перистомального дерматита в стадии мацерации, эрозирования
Аллергическая реакция на компоненты, из которого изготовлено средство.
Наличие перистомальных глубоких ран, гнойных осложнений.
4.9
нейтрализатор запаха
Инвалиды, имеющие показания к обеспечению моче- и калоприемниками
Аллергическая реакция на компоненты, из которого изготовлено средство
4.10
очиститель для ухода и обработки кожи вокруг стомы или в области промежности
Наличие стомы кишечника или мочевого пузыря, выраженное недержание мочи или кала, для ухода и обработки кожи вокруг стомы или в области промежности
Аллергическая реакция на компоненты, из которого изготовлено средство.
Наличие перистомальных глубоких ран, гнойных осложнений.
4.11
кресло-стул с санитарным оснащением
Инвалиды 1 группы с заболеваниями, последствиями травм, аномалиями развития, в том числе позвоночника, таза, нижних конечностей, с выраженным нарушением функции ходьбы и стояния:
гемиплегия, выраженные или значительно выраженные тетрапарез, трипарез, нижняя параплегия, нижний парапарез, выраженные или значительно выраженные вестибуло-мозжечковые, амиостатические, гиперкинетические нарушения, значительно выраженная атаксия, ампутационные культи обеих бедер или голеней, заболевания сердечно-сосудистой системы с хронической артериальной недостаточностью III степени, венозной недостаточностью III степени, заболевания органов дыхания с дыхательной недостаточностью III степени, заболевания печени с нарушением функции тяжелой степени, портальной гипертензией и асцитом, психические расстройства с тяжелой или глубокой умственной отсталостью, деменцией
Невозможность сохранения инвалидом сидячего положения.
Наличие абсолютных нарушений функции сознания, ориентированности, интеллектуальных функций или функции мотивации.
Наличие или рекомендация кресло-каталки с санитарным оснащением.

4.12
дәретхана бөлмесіне арналған қайырмалы тіреуіш тұтқалар
Кресло-арбалармен қамтамасыз етілуге көрсетілімдері бар мүгедектер
Жоғарғы аяқ-қолдардың статодинамикалық функцияларының едәуір айқын бұзылуы, жоғарғы аяқ-қолдардың ампутациялық шоқтары.
Отыру және тұру кезінде патологиялық процестің дамуына әкелетін аурулар мен жарақаттардың салдары.
Сананың, бағдарлаудың, интеллектуалдық функциялардың немесе мотивация функциясының абсолютті бұзылуының болуы.
4.13
жуынатын бөлмеге арналған тұтқалар
Кресло-арбамен қамтамасыз етуге көрсеткіштері бар мүгедектер
Жоғарғы аяқ-қолдардың статодинамикалық функцияларының едәуір айқын бұзылуы, жоғарғы аяқ-қолдардың ампутациялық шоқтары.
Отыру және тұру кезінде патологиялық процестің дамуына әкелетін аурулар мен жарақаттардың салдары.
Сананың, бағдарлаудың, интеллектуалдық функциялардың немесе мотивация функциясының абсолютті бұзылуының болуы.
Мүгедектерді протездік-
ортопедиялық көмекпен және
техникалық көмекші (орнын
толтырушы) құралдармен
қамтамасыз ету қағидаларына
2-қосымша
Нысан
____________________
___________________
жергілікті атқарушы
органының басшысына
Оңалтудың жеке бағдарламасының әлеуметтік бөлігіне сәйкес оңалту құралдары мен қызметтерін ұсынуға өтініш
Тегі ______________________________________________________________________
Аты ______________________________________________________________________
Әкесінің аты (бар болса) ____________________________________________________
Туған күні _________________________________________________________________
Мүгедектігі _______________________________________________________________
Жеке басты куәландыратын құжат түрі _________________________________________
Құжаттың нөмірі: __________________ кім берген: _____________________________
Берілген күні: ________ жылғы "___"______
Жеке сәйкестендіру нөмірі:_________
Тұрғылықты тұратын (тіркелген) жерінің мекенжайы:
Облыс ____________________________________________________________________
қала (аудан) _____________________________ ауыл: ____________________________
көше (шағынаудан)___ _______________________- үй _____ -пәтер ________________
Телефон _________________________________________________________________
Мыналарды:
________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
оңалтудың жеке бағдарламасындағы іс-шара түрін көрсету
ұсыну үшін құжаттарды қабылдауды сұраймын.
Өтініш беру кезінде:
санитарлық жарақтандырылған міндетті гигиеналық құралдар және (немесе) кресло-арбалар және (немесе) санитарлық жабдықпен кресло-орындық салмағы _______ кг., бойы ______ см., жамбас көлемі __________ см, белінің көлемі _______ см.;
кеуде қуысының протезі (лері) кеуденің астына ______см., каликс мөлшері ____ (А-G));
ортопедиялық аяқ киімнің жазғы және / немесе қысқы екенін көрсетіп, өлшемін енгізіңіз___.см жазылу керек.
Өтінішке қоса берілген құжаттардың тізбесі:
Р/с №
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтардың саны
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес оңалту құралдары мен қызметтерін ұсыну үшін құжаттарды рәсімдеуге қажетті менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге, ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпиядан тұратын мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.
"____"__________ 20____ жыл.
_______________________________________________________________________
(Өтініш берушінің (заңды өкілінің) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
__________________________________________________________________________
(Өтінішті қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы және қолы)
"____"__________ 20____ жыл.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
қию сызығы
Азамат ________________________________________________ өтініші қабылданды.
Өтініш қабылданған күн 20 ____ жылғы "____" __________
__________________________________________________________________________
(Өтінішті қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы және қолы)
Мүгедектерді протездік-
ортопедиялық көмекпен және
техникалық көмекші (орнын
толтырушы) құралдармен
қамтамасыз ету қағидаларына
3-қосымша
"Мүгедектерге протездік-ортопедиялық көмекпен қамтамасыз етуге құжаттарды рәсімдеу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының, аудандар мен облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері

4.12
опорные откидные поручни для туалетных комнат
Инвалиды, имеющие показания к обеспечению кресло-коляской
Значительно выраженные нарушения статодинамических функций верхних конечностей, ампутационные культи верхних конечностей.
Последствия заболеваний и травм, приводящих к прогрессированию патологического процесса в положении сидя и стоя.
Наличие абсолютных нарушений функции сознания, ориентированности, интеллектуальных функций или функции мотивации.
4.13
поручни для ванных комнат
Инвалиды, имеющие показания к обеспечению кресло-коляской
Значительно выраженные нарушения статодинамических функций верхних конечностей, ампутационные культи верхних конечностей.
Последствия заболеваний и травм, приводящих к прогрессированию патологического процесса в положении сидя и стоя.
Наличие абсолютных нарушений функции сознания, ориентированности, интеллектуальных функций или функции мотивации.
Приложение 2 к Правилам
обеспечения инвалидов
протезно-ортопедической
помощью и техническими
вспомогательными
(компенсаторными) средствами
Форма
Руководителю местного
исполнительного органа
____________________________
____________________________
Заявление на предоставление средств реабилитации в соответствии
с социальной частью индивидуальной программы реабилитации
Фамилия _________________________________________________________________
Имя _____________________________________________________________________
Отчество (при его наличии) _________________________________________________
Дата рождения: ___________________________________________________________
Инвалидность ____________________________________________________________
Вид документа, удостоверяющего личность: __________________________________
Номер документа: _________________ кем выдан: _____________________________
Дата выдачи: "____" _____________ ______ года
Индивидуальный идентификационный номер: ________________________________
Адрес постоянного местожительства (регистрации):
Область _________________________________________________________________
город (район) __________________ село: _____________________________________
улица (микрорайон)________________ дом ________ квартира __________________
Телефон ___________________________________________
Прошу принять документы для предоставления:
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
указать вид мероприятия в индивидуальной программе реабилитации
При подаче заявления на предоставление:
обязательных гигиенических средств и (или) кресло-колясок, кресло-стула с санитарным
оснащением вписать: вес ________ кг., рост _________ см., объем бедер __________ см,
объем талии _______ см.;
протеза (ов) грудной железы вписать: обхват под грудью ______см., размер чашечки ____ (А - G) ортопедической обуви указать летняя и/или зимняя и размер.
Перечень документов, приложенных к заявлению:
№ п/п
Наименование документа
Количество листов в документе
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных, на использование
сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных
системах, необходимых для оформления документов для предоставления средств и услуг
реабилитации в соответствии с индивидуальной программой реабилитации.
"____"___________ 20____ года.
________________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись заявителя (законного представителя)
________________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись лица, принявшего заявление)
"____"____________ 20____ года.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
линия отреза
Заявление гражданина _____________________________________________ принято.
Дата принятия заявления "____" ___________ 20 ___ года.
__________________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись лица, принявшего заявление)
Приложение 3 к Правилам
обеспечения инвалидов
протезно-ортопедической
помощью и техническими
вспомогательными
(компенсаторными) средствами
Стандарт государственной услуги
"Оформление документов на обеспечение инвалидов протезно-ортопедической помощью"
1
Наименование услугодателя
Местные исполнительные органы городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент, районов и городов областного значения
2
Способы предоставления государственной услуги

1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшелері;
2) Нұр-Сұлтан қаласының Жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау бөлімі, Алматы қаласының Әлеуметтік әл-ауқат басқармасы, Шымкент қаласының Жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау бөлімі, қалалық, аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімдері тұрғылықты жері бойынша (бұдан әрі - жұмыспен қамту бөлімдері);
3) ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы, проактивті қызмет.
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясысының бөлімшелеріне, жұмыспен қамту бөлімдеріне жүгінген кезде – құжаттар топтамасы тіркелген күннен бастап 10 (он) жұмыс күні; проактивті қызметті көрсетілген кезде – келісім түскен күннен бастап 10 (он) жұмыс күні
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы бөлімшесіне жүгінген кезде құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызметті көрсету мерзіміне кірмейді, бұл ретте мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін жұмыспен қамту бөлімдері "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшесіне мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі аяқталғанға дейін бір тәуліктен кешіктірмей ұсынады;
2) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшелерінде құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минут, жұмыспен қамту бөлімдерінде – 30 минут;
3) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшелерінде өтініш берушіге қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минут, жұмыспен қамту бөлімдерінде – 30 минут.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Қағаз түрінде/проактивті
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Мүгедектерге протездік-ортопедиялық көмек ұсыну үшін оларға құжаттарды рәсімдеу туралы хабарлама. "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы көрсетілетін қызметті алушының ұялы телефонына sms-хабар жіберу арқылы қабылданған шешім туралы өтініш берушіні хабардар етеді.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде өтініш берушіден алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін
7
Жұмыс графигі
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшелері – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес жексенбі және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап сенбіні қоса алғанда, жұмыс графигіне сәйкес түскі үзіліссіз сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін.
Қабылдау жеделдетіп қызмет көрсетусіз, электрондық кезек тәртібімен жүзеге асырылады, электрондық кезекті портал арқылы брондауға болады;

1) Отделения Государственной корпорации "Правительство для граждан";
2) управление занятости и социальной защиты города Нур-Султан, управление социального благосостояния города Алматы, управление занятости и социальной защиты города Шымкент (далее – горуправления), городские, районные отделы занятости и социальных программ по месту жительства (далее – отделы занятости);
3) абонентское устройство сотовой связи) проактивная услуга.
3
Срок оказания государственной услуги
1) при обращении в отделения Государственной корпорации "Правительство для граждан", отделы занятости – со дня регистрации пакета документов – 10 (десять) рабочих дней; при оказании проактивной услуги - с даты поступления согласия – 10 (десять рабочих дней);
При обращении в отделения Государственной корпорацию "Правительство для граждан" , день приема документов не входит в срок оказания государственной услуги, при этом результат оказания государственной услуги предоставляется отделами занятости в отделения Государственной корпорации "Правительство для граждан" не позднее, чем за сутки до истечения срока оказания государственной услуги;
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов в отделениях Государственной корпорации "Правительство для граждан" – 15 минут, в горуправлениях, отделах занятости – 30 минут;
3) максимально допустимое время обслуживания заявителя в отделениях Государственной корпорации "Правительство для граждан" – 15 минут, в горуправлениях, отделах занятости – 30 минут.
4
Форма оказания государственной услуги
Бумажная/проактивная
5
Результат оказания государственной услуги
Уведомление об оформлении документов на предоставление инвалидам протезно-ортопедической помощи. Государственная корпорация "Правительство для граждан" информирует заявителя о принятом решении посредством передачи СМС-уведомления на абонентское устройство сотовой связи заявителя.
6
Размер оплаты, взимаемой с заявителя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
7
График работы
1) Отделений Государственной корпорации "Правительство для граждан" – с понедельника по субботу включительно, в соответствии с графиком работы с 9.00 часов до 20.00 часов без перерыва на обед, кроме воскресенья и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
Прием осуществляется в порядке электронной очереди, без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством веб-портала "Электронного правительства";

2) Қалалық басқармалар, жұмыспен қамту бөлімдері - Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес сағат 13.00-ден 14.00, 14.30, 15.00-ге дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.00, 18.30, 19.00-ге дейін.
Өтінішті қабылдау және Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 17.30-ға дейін.
Мемлекеттік қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетіп қызмет көрсетусіз кезектілік тәртібінде көрсетіледі.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшелерінде, қалалақ басқармалар және жұмыспен қамту бөлімдерінде:
1) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;;
2) жеке басын куәландыратын құжат (сәйкестендіру үшін);
3) мүгедектіктен сенімхат алған адам жүгінген жағдайда нотариалды куәландыруды талап етпейтін мүгедектің сенімхаты.
Еңбек жарақатынан немесе кәсіптік аурудан мүгедектің протездік-ортопедиялық көмек алуына өтініш берген жағдайда мынадай мәліметтер қосымша сұратылады:
1) мүгедектікке алып келген өндірістегі жазатайым оқиға туралы;
2) кінәсінен еңбек жарақаты немесе кәсіптік ауру алынған жұмыс беруші-дара кәсіпкер қызметінің тоқтатылғаны немесе заңды тұлғаның таратылғаны туралы.
Тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерде қамтылған жеке басын куәландыратын, тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін растайтын құжаттар туралы, мүгедектігі туралы, оңалтудың жеке бағдарламасында әзірленген іс-шаралар туралы, мүгедектікке алып келген өндірістік жазатайым оқиға туралы, кінәсінен еңбек жарақаты немесе кәсіптік ауру алынған жұмыс беруші-дара кәсіпкер қызметінің тоқтатылғаны немесе заңды тұлғаның таратылғаны туралы мәліметтерді қалалық басқармалар, жұмыспен қамту бөлімдері, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшелері уәкілетті лауазымды адамдардың электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжаттар нысанында алады.
Ұлы Отан соғысының қатысушылары, мүгедектері және жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының мүгедектеріне теңестірілген адамдар өтінішке Ұлы Отан соғысының қатысушысының, мүгедегінің немесе жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының мүгедегіне теңестірілген адамның куәлігін береді.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) мемлекеттік қызметті алу үшін өтініш беруші ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігін анықтау;

2) Горуправлений, отделов занятости - с 9.00 часов до 18.00, 18.30, 19.00 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.00, 14.30, 15.00 часов согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги с 9.00 часов до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
В отделениях Государственной корпорации "Правительство для граждан", горуправлениях и отделах занятости:
1) заявление по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) документ, удостоверяющий его личность (для идентификации);
3) доверенность от инвалида, не требующей нотариального удостоверения, в случае обращения лица, получившего от инвалида доверенность.
В случае подачи заявления на получение инвалидами от трудового увечья или профессионального заболевания протезно-ортопедической помощи, дополнительно запрашиваются сведения:
1) о несчастном случае на производстве, приведшем к инвалидности;
2) о прекращении деятельности работодателя-индивидуального предпринимателя или ликвидации юридического лица, по вине которого получено трудовое увечье или профессиональное заболевание.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, подтверждающих регистрацию по постоянному месту жительства, об инвалидности, о разработанных мероприятиях ИПР, о несчастном случае на производстве, приведшем к инвалидности, о прекращении деятельности работодателя-индивидуального предпринимателя или ликвидации юридического лица, по вине которого получено трудовое увечье или профессиональное заболевание, содержащиеся в соответствующих государственных информационных системах, горуправления, отделы занятости, отделения Государственной корпорации "Правительство для граждан" получают в форме электронных документов, удостоверенных электронно-цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченных должностных лиц. Участники, инвалиды Великой Отечественной войны и лица, приравненные по льготам к инвалидам Великой Отечественной войны, к заявлению прилагают удостоверение участника, инвалида Великой Отечественной войны или лица, приравненного по льготам к инвалиду Великой Отечественной войны.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных заявителем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;

2) өтініш берушінің және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, деректер мен мәліметтердің Қағидаларында белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі.
10
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
Арнаулы әлеуметтік қызметтерді алушы болып табылып бірінші және екінші топтағы мүгедектерге протездік-ортопедиялық көмекпен қамтамасыз ету үшін құжаттарды рәсімдеу көрсетілетін қызметті беруші әлеуметтік қызметкерінің жәрдемдесуімен жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары келесі интернет-ресурстарда орналастырылған:
1. Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті орган – www.enbek.gov.kz, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімі;
2. "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы – www.gov4c.kz.
Өтініш берушінің жұмыспен қамту бөлімдерінің анықтамалық қызметтері, "1414" Бірыңғай байланыс орталығы, 8 800 080 7777 арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпарат алуға мүмкіндігі бар.
Мүгедектерді протездік-
ортопедиялық көмекпен және
техникалық көмекші (орнын
толтырушы) құралдармен
қамтамасыз ету қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңын басшылыққа ала отырып,
__________________________________________________________________________
("Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы филиалының № __ бөлімі (мекенжайын көрсету)/республикалық маңызы бар, астананың, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органы) Сіздің мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында көзделген тізбеге сәйкес құжаттардың толық топтамасын және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды, атап айтқанда: жоқ құжаттардың / қолдану мерзімі өткен құжаттардың атауы:
1) ______________________________;
2) ______________________________;
3) ______________________________.
ұсынбауыңызға және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынуыңызға байланысты "Мүгедектерге протездік-ортопедиялық көмек ұсыну үшін оларға құжаттарды рәсімдеу" мемлекеттік қызметін көрсетуге құжаттарды қабылдаудан бас тартады. Осы қолхат әрбір тарап үшін бір-бірден 2 данада жасалды.
______________________________________________________ ____________________
("Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы/республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)                   (қолы)
Алдым: ________________________________________ _______________
(көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты, әкесінің аты       (қолы)
(бар болса)
20___ жылғы "___" ____________
Мүгедектерді протездік-
ортопедиялық көмекпен және
техникалық көмекші (орнын
толтырушы) құралдармен
қамтамасыз ету қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Хабарлама
Тегі ______________________________________________________________________
Аты ______________________________________________________________________
Әкесінің аты (бар болса) ____________________________________________________
Құжаттың нөмірі: ____________________________ кім берген: ___________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі: __________________________________________________
Тұрақты тұратын (тіркелген) жерінің мекенжайы: _______________________________
Облыс ___________________________________________________________________
Қала (аудан) ____________________________ ауыл: _____________________________
Көше (шағын аудан)____________________-үй ___________-пәтер _______________
Сізді мыналарды:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(оңалтудың жеке бағдарламасындағы іс-шараны көрсету)
ұсыну үшін құдаттарды рәсімдеу туралы хабардар етеміз.
Өтініш қабылданды және 20__ жылғы "__" _____ № __ нөмірімен тіркелді.
Әлеуметтік қызметтер порталында өнім берушіні таңдау мүмкіндігі туралы (aleumet.egov.kz) мобильді азаматтар базасында тіркелген Сіздің абоненттік нөміріңізге СМС хабарлама жіберілетін болады.
Мемлекеттік органның басшысы ______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің (бар болса)
"___" ____________ 20___ жыл
Мүгедектерді протездік-
ортопедиялық көмекпен және
техникалық көмекші (орнын
толтырушы) құралдармен
қамтамасыз ету қағидаларына
6-қосымша
СМС-хабарлар журналы _____________________________ (протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар,тифлотехникалық құралдар, міндетті гигиеналық құралдар, жеке көмекшінің қызметтері, ымдау тілі маманының қызметтері, санаторий-курорттық емделу, кресло-арбалар)
Р/с №
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні
Істің №
протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар,тифлотехникалық құралдар, міндетті гигиеналық құралдар, жеке көмекшінің қызметтері, ымдау тілі маманының қызметтері, санаторий-курорттық емделу, кресло-арбалар
Sms-хабар жіберілген кезең
Телефон №
Маман
Мүгедектерді протездік-
ортопедиялық көмекпен және
техникалық көмекші (орнын
толтырушы) құралдармен
қамтамасыз ету қағидаларына
7-қосымша
_____________________________________________
(ұйымның атауы)
Протездік-ортопедиялық бұйымдарға протездеу картасы

2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленными Правилами.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Инвалидам первой и второй групп, являющимся получателями специальных социальных услуг оформление документов для предоставления им протезно-ортопедической помощи осуществляется при содействии социального работника услугодателя.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:
1. Уполномоченного органа в области социальной защиты населения - www.enbek.gov.kz, раздел "Государственные услуги";
2. Государственной корпорации "Правительство для граждан" – www.gov4c.kz.
Заявитель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством справочных служб отделов занятости, Единого контакт-центра "1414", 8 800 080 7777.
Приложение 4 к Правилам
обеспечения инвалидов
протезно-ортопедической
помощью и техническими
вспомогательными
(компенсаторными) средствами
Форма
Расписка об отказе в приеме документов
Руководствуясь Законом Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года
"О государственных услугах", _________________________________________________
____________________________________________________________________________
(отдел № __ филиала Государственной корпорации "Правительство для граждан" (указать
адрес)/ местный исполнительный орган республиканского значения, столицы, районов и
городов областного значения) отказывает в приеме документов на оказание государственной
услуги "Оформление документов на инвалидов для предоставления им протезно-
ортопедической помощи" или "Оформление документов на обеспечение инвалидов
техническими вспомогательными (компенсаторными) средствами" ввиду представления
Вами неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному стандартом
государственной услуги, и (или) документов с истекшим сроком действия, а именно:
наименование отсутствующих документов/документов с истекшим сроком действия:
1) _______________________________;
2) _______________________________;
3) _______________________________.
Настоящая расписка составлена в 2 экземплярах по одному для каждой стороны.
________________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись) (работника Государственной
корпорации "Правительство для граждан" / местного исполнительного органа городов
республиканского значения, столицы, районов и городов областного значения)
Получил:
________________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя) (подпись)
"___" ____________ 20___ г
Приложение 5 к Правилам
обеспечения инвалидов
протезно-ортопедической
помощью и техническими
вспомогательными
(компенсаторными) средствами
Форма
Уведомление
Фамилия __________________________________________________________________
Имя ______________________________________________________________________
Отчество (при его наличии) __________________________________________________
Номер документа: _____________________ кем выдан: __________________________
Индивидуальный идентификационный номер: _________________________________
Адрес постоянного местожительства (регистрации):
Область __________________________ город (район) ___________________________
село: ___________________ улица (микрорайон) _______________________________
дом ______ квартира _________________
Уведомляем Вас об оформлении документов на предоставление:
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(указать мероприятие в индивидуальной программе реабилитации).
Заявление принято и зарегистрировано под номером № __ от "__" ___ 20__ года
в электронном журнале очереди.
О возможности выбора поставщика на Портале социальных услуг (aleumet.egov.kz)
на Ваш абонентский номер, зарегистрированный в базе мобильных граждан,
будет направлено СМС уведомление.
Руководитель государственного органа
____________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"___" ____________ 20___ года
Приложение 6 к Правилам
обеспечения инвалидов
протезно-ортопедической
помощью и техническими
вспомогательными
(компенсаторными) средствами
Журнал СМС-уведомлений
_________________________________________________________________________
(протезно-ортопедической помощи, сурдотехнических средств, тифлотехнических
средств, обязательных гигиенических средств, услуг индивидуального помощника,
услуг специалиста жестового языка, санаторно-курортное лечение, кресло-коляски)
№ п/п
Индивидуальный идентификационный номер
Фамилия имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
№ дела
протезно-ортопедическая помощь, сурдотехнические средства, тифлотехнические средства, обязательные гигиенические средства, услуги индивидуального помощника, услуги специалиста жестового языка, санаторно-курортное лечение, кресло-коляски
Дата передачи СМС-уведомления-
№ телефона
Специалист
Приложение 7 к Правилам
обеспечения инвалидов
протезно-ортопедической
помощью и техническими
вспомогательными
(компенсаторными) средствами
___________________________________________________________
(наименование организации)
Карта протезирования на протезно-ортопедические изделия

1. ТАӘ (бар болса) __________________________________________________________
2. Туған жылы______________________________________________________________
3. Мекенжайы, телефон______________________________________________________
4. Жеке куәлігінің №, кім берген_______________________________________________
5. Мүгедектік тобы (себебі)___________________________________________________
6. Мамандығы______________________________________________________________
7. Жұмыс орны ____________________________________________________________
8. Тіркеуші ________________________________________________________________
9. Диагнозы _______________________________________________________________
10. Мүгедектің шағымдары __________________________________________________
11. Анамнез: (болған күндерін көрсете отырып жарақаттың, кеселдің пайда болуын емделуін, қандай және қай жеріне шұғыл түрдегі араласушылық болды, протездік-ортопедиялық бұйымдарды колданды ма, қандайларын)
__________________________________________________________________
13. Объективті мәліметтер __________________________________________________
__________________________________________________________________________
14. Тұқыл ұзындығы ________________________________________________________
15. Тұқыл пішіні: цилиндрлік, күрзі тәрізді, орта-конусты, өткір-конустық, артық ұлпа, сему (атрофия) (қажеттісің сызыңыз).
16. Тұқылдың қозғалғыштығы: норма, қозғалысы шектеулі, контрактура
(қандай) _________________________________________________________________
17. Тыртық сызықты, жұлдызды, орталықтанған, алдыңғы, артқы, шеткі, қозғалмалы, жабысып қалған, ауырсынады, ауырсынбайды, келлоидты..
18. Тұқылдың тері қабаты мен жұмсақ ұлпаларының жай-күйі,: норма, синюшті, ісіп кеткен, ысылған, сызаттар, ойық жара, сүйек тесілген невромдар..
19 Сүйектің кесілген жері: ауырсынады, ауырсынбайды, біркелкі емес, жайпақ, сүйек өскен.
20. Сүйектің тірелімдігі: иә, жоқ _____________________________________________
Дәрігердің қолы _____________ 20__жылғы "___"__________
Тапсырыс берілген күні, № тапсырыс
Қабылданған дәрігердің белгілеулері және протездік-ортопедиялық бұйымдарды беру. Арнайы зерттеулер мәліметтері.
Мүгедектерді протездік-
ортопедиялық көмекпен және
техникалық көмекші (орнын
толтырушы) құралдармен
қамтамасыз ету қағидаларына
8-қосымша
Протездік-ортопедиялық бұйымдарға тапсырыс бланкісі
1. Тапсырыс № ______ (бір бұйымға толтырылады)
2. Толтыру күні 20__жылғы "___" ____________________________

1. ФИО (при его наличии) __________________________________________________
2. Год рождения __________________________________________________________
3. Адрес, телефон _________________________________________________________
4. № удостоверения личности, кем выдано ____________________________________
5. Группа (причина) инвалидности ___________________________________________
6. Профессия _____________________________________________________________
7. Место работы __________________________________________________________
8. Регистратор ____________________________________________________________
9. Диагноз _______________________________________________________________
10. Жалобы инвалида ______________________________________________________
11. Анамнез: (кратко описать, с указанием дат, возникновение травмы, болезни,
лечение, оперативные вмешательства, какие, где, пользовался ли
протезно- ортопедическими изделиями какими)
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
13. Объективные данные ___________________________________________________
14. Длина культи _________________________________________________________
________________________________________________________________________
15. Форма культи: цилиндрическая, булавовидная, умеренно-коническая,
резко-коническая, избыток ткани, атрофия (нужное подчеркнуть)
16. Подвижность культи: нормальная ограниченная, движения, контрактура (какая)
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
17. Рубец линейный, звездчатый, центральный, передний, задний, боковой,
подвижной, спаянный, болезненный, безболезненный, келлоидный.
18. Состояние кожного покрова и мягких тканей культи: нормальный, синюшный,
отечный, потертости, трещины, язвы, свищи, невромы.
19. Костный опил: болезненный, неровный, гладкий, остеофикты.
20. Опорность культи: да, нет ___________________________________
Подпись врача _____________ "___"__________20__г.
Дата, № заказа
Назначение врача приемки и выдача протезно-ортопедических изделий. Данные специальных исследований
Приложение 8 к Правилам
обеспечения инвалидов
протезно-ортопедической
помощью и техническими
вспомогательными
(компенсаторными) средствами
Бланк заказа на протезно-ортопедические изделия
1. Заказ № ______ (заполняется на одно изделие)
2. Дата заполнения "___" _____________20__г.

3. ТАӘ (бар болса) __________________________________________________________
4. Туған жылы _____________________________________________________________
5. Жұмыс орны және лауазымы_______________________________________________
6. Мекенжайы, телефон______________________________________________________
7. Диагноз_________________________________________________________________
8. Белгіленді: шифр_________________________________________________________
9. Ерекшеліктер____________________________________________________________
10. Протезделушінің салмағы ______ бойы _______ Шина № ________
Каблуктағы бекіткіш _________ Буфер №__________ Негатив___________
Дәрігер ___________________________ техник-протезист ________________________
Тапсырыспен келісемін____________________ 20___жылғы "___" (мүгедектің қолы)
Негізгі технологиялық операциялар
Бөлім
Негізгі операциялар
Орындаушының тегі
Бағасы
Орындау күні
Техникалық бақылау бөлімінің белгісі
Бұйымды дайындау кезеңдері
Жоспарланған күні
Нақты күні
Өндіруді бастау
І өлшемге дайындығы
ІІ өлшемге дайындығы
Беруге дайындығы
Мүгедекті шақыру күні
І өлшемге 20__жылғы "__"________
ІІ өлшемге 20__жылғы "__"________
Бұйымды алу үшін 20___жылғы "___"___________
Бұйымды бағалау
Прейскурант, калькуляция бойынша бағасы ________________________________теңге
(қажетін сызыңыз)
Прейскурант бойынша қосымша төлем:
Не үшін
Шифр
Баға
Бағалауды жүргізді 20__жылғы
"___"____________________________________
(ТАӘ (бар болса), қолы)
Бұйымды төлеу
Төлем кімнің есебінен, негізі________________________________________________
Мүгедектен алынды:
Аванс________________теңге № ________________________ түбіртек
Қосымша төлеу __________теңге № _________________________ түбіртек
Барлығы ____________________теңге
Ұйымнан алу________________теңге.
Дайын бұйымды беру
Дайын бұйымды беруге рұқсат етілді 20___жылғы "___"________________
Дәрігер______________________ техник-протезист_____________________
(қолы)                               (қолы)
Берілген ұйымның атауы__________________________________________
№__________________________ чехолдар _______________________саны
Қолғаптар _________________ пара, протездерге арналған аяқ киім___________пара
басқалары________________________________________________________
Бұйым берілді 20___жылғы "___"________________
Бұйымды алдым 20__жылғы
"___"_____________________________________
(ТАӘ (бар болса), қолы)
Жолақысын төлеу туралы белгісі
Бір жаққа, екі жаққа (қажетін сызыңыз) бірінші жол-жүруге берілді _____теңге
20___жылғы "___"________
Бір жаққа, екі жаққа (қажетін сызыңыз) екінші жол-жүруге берілді _______теңге
20___жылғы "___"___________
* Бір уақытта екі немесе одан да астам дайындалған кезде жол жүру төлемі бір тапсырыста ғана жүргізіледі. Басқа тапсырыстарда төлем жүргізілген тапсырыстың нөміріне сілтеме жасалады.
Мүгедектерді протездік-
ортопедиялық көмекпен және
техникалық көмекші (орнын
толтырушы) құралдармен
қамтамасыз ету қағидаларына
9-қосымша
Мемлекеттік бюджет есебінен дайындалған протездік-ортопедиялық құралдарға және протездік-ортопедиялық аяқкиімге арналған ведомость ___________________________________________________________________ протездік-ортопедиялық көмекті көрсетуші ұйымның атауы
Тапсырыс
ТАӘ
(бар болса)
Тіркелген мекенжайы және телефон
Құжаттар, ОЖБ
Жеңілдіктерге негіздеме, жолдама
Шифр
Саны
Бір бұйымның бағасы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Бұйымның толық құны
Мемлекеттік тапсырыс бойынша үлесі
Пациенттің қосымша төлемі
Протездік-ортопедиялық бұйымның алдыңғы дайындалған күні*
Протезделетін аяқ-қолды көрсете отырып, протездік-ортопедиялық бұйымның атауы
Ұсынылатын ауыстыру мерзімі
Ұсынылатын протездік-ортопедиялық бұйымның атауы
10
11
12
13
14
15
16
* - жөндеу көрсетілмесін
Мүгедектерді протездік-
ортопедиялық көмекпен және
техникалық көмекші (орнын
толтырушы) құралдармен
қамтамасыз ету қағидаларына
10-қосымша

3. ФИО (при его наличии) _________________________________________________
4. Год рождения _________________________________________________________
5. Место работы и должность ______________________________________________
6. Адрес, телефон ________________________________________________________
7. Диагноз ______________________________________________________________
8. Назначено: шифр ______________________________________________________
9. Особенности __________________________________________________________
10. Вес протезируемого ____________________ Рост _______________
Шины № ________ Стопка на каблуке _______________________
Буфер №______________ Негатив ________
Врач __________________________ техник-протезист _________________________
С заказом согласен_________________________________
"_____" ______________20___г. (подпись инвалида)
Основные технологические операции
Отдел
Основные операции
Фамилия исполнителя
Расценок
Дата исполнения
Отметка отдела технического контроля
Этапы изготовления изделия
Дата планируемая
Дата фактическая
Запуск в производство
Готовность к I примерке
Готовность к II примерке
Готовность к выдаче
Дата вызова инвалида
На I примерку "__"________20__г.
На II примерку "__"________20__г.
Для получения изделия "___"___________ 20___г.
Расценка изделия
Цена по прейскуранту, калькуляции _________________________ тенге
(нужное подчеркнуть)
Доплаты по прейскуранту
За что
Шифр
Цена
Расценку произвел "___"___________20__г.
__________________________________________________________________
(ФИО (при его наличии), подпись)
Оплата изделия
За чей счет оплата, основание _______________________________________
Получено от инвалида:
Аванс ___________________ тенге Квитанция № _______________________
Доплата _____________ тенге Квитанция № ___________________________
Всего _______________тенге
Получить с организации ____________ тенге.
Выдача готового изделия
Выдача готового изделия разрешена "___" ________________20___ г.
Врач _______________________техник-протезист _________________
(подпись) (подпись)
Наименование выданного изделия ___________________________________
Чехлы №______________________количество_________________________
Перчатки _________________ пар, обувь на протезы ________________пар
прочие__________________________________________________________
Изделие выдано "___" ____________________20___г.
Изделие получил "___" ___________20__г. ___________________________
(ФИО (при его наличии), подпись)
Отметки об оплате за проезд
Выдано за первую поездку в один, оба конца (нужное подчеркнуть)
____________ тенге "___" __________20___г.
Выдано за вторую поездку в один, оба конца (нужное подчеркнуть)
__________тенге "___" _______20___г.
*При изготовлении двух и более одновременно отметка об оплате за проезд
производится только в одном заказе. В остальных заказах делается ссылка
на номер заказа, в котором сделана отметка об оплате.
Приложение 9 к Правилам
обеспечения инвалидов
протезно-ортопедической
помощью и техническими
вспомогательными
(компенсаторными) средствами
Ведомость на протезно-ортопедические средства и протезно-ортопедическую обувь,
изготовленные за счет средств государственного бюджета
_______________________________________________________________________
наименование организации оказывающая протезно-ортопедическую помощь
Заказ
ФИО (при его наличии)
Адрес прописки и телефон
Документы, ИПР
Обоснование для льгот, направление
Шифр
Кол-во
Цена за ед.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Полная стоимость изделий
Доля стоимости по госзаказу
Доплата пациента
Дата предыдущего изготовления протезно-ортопедического изделия*
Наименование протезно-ортопедического изделия с указанием протезируемой конечности
Рекомендуемый срок замены
Наименование рекомендуемого протезно-ортопедического изделия
10
11
12
13
14
15
*- ремонт не указывать
Приложение 10 к Правилам
обеспечения инвалидов
протезно-ортопедической
помощью и техническими
вспомогательными
(компенсаторными) средствами
Акт приема-передачи выполненных услуг

Орындалған қызметтерді қабылдау-тапсыру актісі 20__ жылғы "__" __________ бастап 20__ жылғы "__" __________ дейін
Қызметтерді көрсету
Протездік-ортопедиялық көмекті көрсету
Атауы
Құны (құны жазбаша) теңге
Протездік-ортопедиялық бұйымды әзірлеу
Протездік-ортопедиялық бұйымның атауы
Стационарлық протездеу
20__ ж. "__" _________бастап
20__ ж. "__" __________дейін
Жол ақысын төлеу
Растайтын құжаттардың атауы
Жол ақысын төлеу
Растайтын құжаттардың атауы
Жоғарыда аталған қызметтер толық және мерзімінде орындалды.
Тапсырыс берушінің қызмет көрсету көлемі, сапасы және мерзімі бойынша наразылықтары жоқ.
Осы Акт өнім беруші мен Тапсырыс беруші үшін бір-бірден екі данада жасалды.
Қосымша:
1. Протездік-ортопедиялық бұйымдарға протездеу картасы
2. Протездік-ортопедиялық бұйымдарға тапсырыс бланкісі
3. Протездеу тарихынан үзінді
Тапсырды
Қабылдады
Өнім беруші
Тапсырыс/өтініш беруші
_______/__________
қолы қолды таратып жазу
________/_______/___________
лауазымы қолы қолды таратып жазу
МО (мөр болған жағдайда)
МӨ
Мүгедектерді протездік-
ортопедиялық көмекпен және
техникалық көмекші (орнын
толтырушы) құралдармен
қамтамасыз ету қағидаларына
11-қосымша
"___" _____________20__жылғы протездеу тарихынан үзінді
_____________________________________________________________________
Ұйымның атауы
1. ТАӘ
(бар болған жағдайда) _______________________ ЖСН __________________________
2. Туған жылы _____________________________________________________________
3. Тіркеу мекенжайы _______________________________________________________
4. "___" ___________ 20 ____ж. қабылданды. "___" ___________ 20 ___ ж. шығарылды
5. Қайта протездеуге жіберу кезінде бастапқы, қайталама (астын сызу) протездеу:
бастапқы 20 ___ ж. "____" __________
алдыңғы протездеу күні 20 ___ ж. "____" __________
протезді жөндеу 20 ___ ж. "____" __________ (осы протездік-ортопедиялық бұйымға жөндеу жүргізу кезінде)
6. Диагноз _________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
6.1. Протездеуді қиындататын қатар жүретін аурулар мен бұзылулар
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
7. Ауруханаға жатқызу мақсаты _______________________________________________
8. Протездік-ортопедиялық бұйымның атауы
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
ТАӘ (бар болса), дәрігердің қолы ________________________ 20__ж. "___"__________
Мүгедектерді протездік-
ортопедиялық көмекпен және
техникалық көмекші (орнын
толтырушы) құралдармен
қамтамасыз ету қағидаларына
12-қосымша
"Мүгедектерді сурдо-тифлотехникалық және міндетті гигиеналық құралдармен қамтамасыз етуге құжаттарды рәсімдеу" мемлекеттік қызметтің стандарты
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының, аудандар мен облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері

с "__" __________ 20__ года по "__" __________ 20__ года
№ п/п
Оказание услуг
Оказание протезно-ортопедической помощи
Наименование
Стоимость (стоимость прописью) тенге
Изготовление протезно-ортопедического изделия
Наименование протезно- ортопедического изделия
Стационарное протезирование
с __ ______ 20 __г.
по __ ______ 20 __г.
Оплата проезда
Наименование подтверждающих документов
Оплата проезда
Наименование подтверждающих документов
Вышеперечисленные услуги выполнены полностью и в срок.
Заказчик претензий по объему, качеству и срокам оказания услуг не имеет.
Настоящий Акт составлен в двух экземплярах, по одному для Поставщика и Заказчика.
Приложение:
1. Карта протезирования на протезно-ортопедические изделия
2. Бланк заказа на протезно-ортопедические изделия
3. Выписка из истории протезирования
Сдал
Принял
Поставщик
Заказчик/заявитель
_______/__________
подпись расшифровка подписи
________/_______/___________
должность подпись расшифровка подписи
МП (при наличии печати)
МП
Приложение 11 к Правилам
обеспечения инвалидов
протезно-ортопедической
помощью и техническими
вспомогательными
(компенсаторными) средствами
Выписка из истории протезирования
от "___" _____________20__г.
_____________________________________________________________________
наименование организации
1. ФИО (при его наличии) __________________________ ИИН ___________________
2. Год рождения ___________________________________________________________
3. Адрес регистрации ______________________________________________________
4. Принят "___" __________ 20 ____г. Выписан "___" ___________ 20 ___ г.
5. Протезирование первичное, повторное (подчеркнуть) при направлении
на повторное протезирование:
первичное "____" __________ 20 ___ г.
дата "____" __________ 20 ___ г. предыдущего протезирования
ремонт протеза "____" __________ 20 ___ г.
(при проведении ремонта данного протезно-ортопедического изделия)
6. Диагноз _______________________________________________________________
_________________________________________________________________________
6.1. Сопутствующие заболевания и расстройства, осложняющие протезирование
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
7. Цель госпитализации ____________________________________________________
8. Наименование протезно-ортопедического изделия
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
ФИО (при его наличии), подпись врача _____________ "___"__________20__г.
Приложение 12 к Правилам
обеспечения инвалидов
протезно-ортопедической
помощью и техническими
вспомогательными
(компенсаторными) средствами
Стандарт государственной услуги
"Оформление документов на обеспечение инвалидов техническими-вспомогательными (компенсаторными) средствами"
1
Наименование услугодателя
Местные исполнительные органы городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент, районов и городов областного значения
2
Способы предоставления государственной услуги

2) Қалалық басқармалар, жұмыспен қамту бөлімдері - Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес сағат 13.00-ден 14.00, 14.30, 15.00-ге дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.00, 18.30, 19.00-ге дейін.
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 17.30-ға дейін.
Мемлекеттік қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетіп қызмет көрсетусіз кезектілік тәртібінде көрсетіледі.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшелерінде, қалалық басқармалар және жұмыспен қамту бөлімдерінде:
1) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;;
2) жеке басын куәландыратын құжат (сәйкестендіру үшін);
3) мүгедектіктен сенімхат алған адам жүгінген жағдайда нотариалды куәландыруды талап етпейтін мүгедектің сенімхаты.
Еңбек жарақатынан немесе кәсіптік аурудан мүгедектің протездік-ортопедиялық көмек алуына өтініш берген жағдайда мынадай мәліметтер қосымша сұратылады:
1) мүгедектікке алып келген өндірістегі жазатайым оқиға туралы;
2) кінәсінен еңбек жарақаты немесе кәсіптік ауру алынған жұмыс беруші-дара кәсіпкер қызметінің тоқтатылғаны немесе заңды тұлғаның таратылғаны туралы.
Тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерде қамтылған жеке басын куәландыратын, тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін растайтын құжаттар туралы, мүгедектігі туралы, оңалтудың жеке бағдарламасында әзірленген іс-шаралар туралы, мүгедектікке алып келген өндірістік жазатайым оқиға туралы, кінәсінен еңбек жарақаты немесе кәсіптік ауру алынған жұмыс беруші-дара кәсіпкер қызметінің тоқтатылғаны немесе заңды тұлғаның таратылғаны туралы мәліметтерді жұмыспен қамту бөлімдері, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшелері уәкілетті лауазымды адамдардың электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжаттар нысанында алады.
Ұлы Отан соғысының қатысушылары, мүгедектері және жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының мүгедектеріне теңестірілген адамдар өтінішке Ұлы Отан соғысының қатысушысының, мүгедегінің немесе жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының мүгедегіне теңестірілген адамның куәлігін береді.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) мемлекеттік қызметті алу үшін өтініш беруші ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігін анықтау;

2) Горуправлений, отделов занятости - с 9.00 часов до 18.00, 18.30, 19.00 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.00, 14.30, 15.00 часов согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги с 9.00 часов до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
В отделениях Государственной корпорации "Правительство для граждан", горуправлениях и отделах занятости:
1) заявление по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) документ, удостоверяющий его личность (для идентификации);
3) доверенность от инвалида, не требующей нотариального удостоверения, в случае обращения лица, получившего от инвалида доверенность.
В случае подачи заявления на получение инвалидами от трудового увечья или профессионального заболевания технических-вспомогательных (компенсаторных) средств дополнительно запрашиваются сведения:
1) о несчастном случае на производстве, приведшем к инвалидности;
2) о прекращении деятельности работодателя-индивидуального предпринимателя или ликвидации юридического лица, по вине которого получено трудовое увечье или профессиональное заболевание.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, подтверждающих регистрацию по постоянному месту жительства, об инвалидности, о разработанных мероприятиях в ИПР, о несчастном случае на производстве, приведшем к инвалидности, о прекращении деятельности работодателя-индивидуального предпринимателя или ликвидации юридического лица, по вине которого получено трудовое увечье или профессиональное заболевание, содержащиеся в соответствующих государственных информационных системах, горуправления, отделы занятости, отделения Государственной корпорации "Правительство для граждан" получают в форме электронных документов, удостоверенных электронно-цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченных должностных лиц.
Участники, инвалиды Великой Отечественной войны и лица, приравненные по льготам к инвалидам Великой Отечественной войны, к заявлению прилагают удостоверение участника, инвалида Великой Отечественной войны или лица, приравненного по льготам к инвалиду Великой Отечественной войны.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных заявителем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;

2) өтініш берушінің және (немесе) Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, деректер мен мәліметтердің Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі.
10
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
Арнаулы әлеуметтік қызметтерді алушы болып табылатын бірінші және екінші топтағы мүгедектерді сурдо-тифлотехникалық және міндетті гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету үшін оларға құжаттарды рәсімдеу жұмыспен қамту бөлімдерінің әлеуметтік қызметкерінің жәрдемдесуімен жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары интернет-ресурстарда орналастырылған:
1. Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті органның www.enbek.gov.kz "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімі";
2. "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы www.gov4c.kz ескерту.

2) несоответствие заявителя и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленными Правилами.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Инвалидам первой и второй групп, являющимся получателями специальных социальных услуг оформление документов для обеспечения их техническими-вспомогательными (компенсаторными) средствами осуществляется при содействии социального работника услугодателя.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:
1. Уполномоченного органа в области социальной защиты населения - www.enbek.gov.kz, раздел "Государственные услуги";
2. Государственной корпорации "Правительство для граждан" –www.gov4c.kz.

Өтініш беруші жұмыспен қамту бөлімдерінің анықтамалық қызметтері, "1414" Бірыңғай байланыс орталығы, 8 800 080 7777 арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпарат алуға мүмкіндігі бар.
Мүгедектерді протездік-
ортопедиялық көмекпен және
техникалық көмекші (орнын
толтырушы) құралдармен
қамтамасыз ету қағидаларына
13-қосымша
Есту аппаратын (естуді протездеу) алу және теңшеу бойынша көрсетілген қызметтер ведомосі
Р/с №
Жүгінген күні
Мүгедектің, мүгедек-баланың тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)
Туған күні
Мүгедектік (санаты)
Үйінің мекенжайы және телефоны
Есту аппаратын (естуді протездеу) алу және теңшеуге уәкілетті орган жолдамасының берілген күні және нөмірі. Кім жіберді
1
2
3
4
5
6
(кестенің жалғасы)
Есту аппаратын (естуді протездеу) алу және баптау күні
Есту аппараттарының моделі
Есту қабілетінің төмендеу дәрежесі көрсетілген оң немесе сол құлаққа есту аппараты
Есту аппаратының құны
Мүгедектің (заңды өкілінің) қолы
7
8
9
10
11
Мүгедектерді протездік-
ортопедиялық көмекпен және
техникалық көмекші (орнын
толтырушы) құралдармен
қамтамасыз ету қағидаларына
14-қосымша
Кохлеарлық имплантқа сөйлеу процессорын ауыстыру және баптау бойынша көрсетілген қызметтер ведомосі
Р/с №
Жүгінген күні
КИ бар баланың тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)
Туған күні
Мүгедектік (санаты)
Домашний адрес и
Үйінің мекенжайы және телефоны
Сөйлеу процессорын ауыстыруға уәкілетті орган жолдамасының берілген күні және нөмірі. Кім жіберді
1
2
3
4
5
6
(кестенің жалғасы)
Сөйлеу процессорын ауыстыру және баптау бойынша қызмет алған күні
Сөйлеу процессорының түрі (моделі)
Сөйлеу процессорының құны
Мүгедектің (заңды өкілінің) қолы
7
8
9
10
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2021 жылғы 3 наурыздағы
№ 61 Бұйрығына
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 22 қаңтардағы
№ 26 бұйрығына
4-қосымша
Мүгедектерді арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мүгедектерді арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасында мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы" 2005 жылғы 13 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының 2013 жылғы 15 сәуірдегі Заңына сәйкес әзірленді және мүгедектерді арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) Әлеуметтік қызметтер порталы (бұдан әрі – Портал) – әлеуметтік-еңбек саласының мүгедектерге санаторий-курорттық емдеу, протездік-ортопедиялық көмек, техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдар, арнайы жүріп-тұру құралдарын, сондай-ақ жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының әлеуметтік қызметтерін сатып алу мүмкіндігін беретін бірыңғай ақпараттық жүйесінің бөлігі;

Заявитель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством справочных служб отделов занятости, Единого контакт-центра "1414", 8 800 080 7777.
Приложение 13 к Правилам
обеспечения инвалидов
протезно-ортопедической
помощью и техническими
вспомогательными
(компенсаторными) средствами
Ведомость оказанных услуг по получению и настройке слухового аппарата
(слухопротезирования)
№ п/п
Дата обращения
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) инвалида, ребенка-инвалида
Дата рождения
Инвалидность (категория)
Домашний адрес и телефон
Дата выдачи и номер направления управления на получения и настройке слухового аппарата (слухопротезирование) Кем направлен
1
2
3
4
5
6
(продолжение таблицы)
Дата получения и настройки слухового аппарата (слухопротезирования)
Модель слухового аппарата
Слуховой аппарат на правое или левое ухо с указанием степени снижения слуха
Стоимость слухового аппарата
Подпись инвалида (законного представителя)
7
8
9
10
11
Приложение 14 к Правилам
обеспечения инвалидов
протезно-ортопедической
помощью и техническими
вспомогательными
(компенсаторными) средствами
Форма
Ведомость оказанных услуг по замене и настройке речевого процессора к кохлеарному импланту
№ п/п
Дата обращения
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ребенка с КИ
Дата рождения
Инвалидность (категория)
Домашний адрес и телефон
Дата выдачи и номер направления управления на замену речевого процессора. Кем направлен
1
2
3
4
5
6
1
2
3
(продолжение таблицы)
Дата получения услуги по замене и настройке речевого процессора
Вид (модель) речевого процессора
Стоимость речевого процессора
Подпись инвалида (законного представителя
7
8
9
10
Приложение 4 к приказу
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 3 марта 2021 года № 61
Приложение 4 к приказу
Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 22 января 2015 года № 26
Правила обеспечения инвалидов специальными средствами передвижения
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила обеспечения инвалидов специальными средствами передвижения (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 13 апреля 2005 года "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан" (далее – Закон) и Законом Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" и определяют порядок обеспечения инвалидов специальными средствами передвижения.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) Портал социальных услуг (далее – Портал) - часть единой информационной системы социально-трудовой сферы, предоставляющая инвалидам возможность приобретения санаторно-курортного лечения, протезно-ортопедической помощи, технических вспомогательных (компенсаторных) средств, специальных средств передвижения, а также социальных услуг индивидуального помощника и специалиста жестового языка;

2) арнаулы жүріп-тұру құралдары – мүгедектердің белсенді және баяу жүріп-тұруына арналған техникалық көмек түрі (бұдан әрі – кресло-арбалар);
3) проактивті көрсетілетін қызмет – қызмет көрсету субъектісінің бастамасы бойынша көрсетілетін, көрсету үшін көрсетілетін қызметті алу субъектісінің ұялы байланыс абоненттік құрылғысы арқылы берілген келісімі міндетті түрде қажет болатын, электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызмет.
3. Мүгедектерді кресло-арбалармен қамтамасыз ету мүгедектің немесе оның заңды өкілінің не мүгедектіктен арнайы жүріп-тұру құралдарын ұсыну үшін құжаттарды рәсімдеу құқығына сенімхат алған адамның (бұдан әрі – өтініш беруші) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес медициналық-әлеуметтік көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдерге сәйкес осы Қағидалардағы 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оңалтудың жеке бағдарламасының (бұдан әрі – ОЖБ) әлеуметтік бөлігіне сай оңалту құралдары мен қызметтерін ұсынуға арналған өтініші (бұдан әрі – өтініш) өтініші негізінде мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен Әлеуметтік қызметтер порталы (бұдан әрі – Портал) арқылы жүзеге асырылады.
4. Арнаулы жүріп-тұру құралдары ОЖБ іс-шарасын іске асыру мерзіміне берілген өтінішке сәйкес қамтамасыз етіледі.
5. Жұмыс берушінің кінәсінен еңбек жарақатын алған немесе кәсіптік ауруға шалдыққан мүгедектер кресло-арбалармен Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жұмыс берушінің қаражаты есебінен ОЖБ-ға сәйкес қамтамасыз етіледі.
6. Жұмыс беруші-жеке кәсіпкердің қызметі тоқтатылған немесе заңды тұлға таратылған жағдайда, жұмыс берушінің кінәсінен еңбек жарақатын алған немесе кәсіптік ауруға шалдыққан мүгедектерге кресло-арбалар мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен беріледі.
2-тарау. "Мүгедектерді арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз етуге құжаттарды рәсімдеу" мемлекеттік қызметін көрсету тәртібі
1-параграф. "Мүгедектерді арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз етуге құжаттарды рәсімдеу" мемлекеттік қызметін өтініш беру негізінде көрсету тәртібі
7. Мүгедектер немесе олардың заңды өкілдері не мүгедектен кресло-арба беру үшін құжаттарды рәсімдеу құқығына алған адамдар (бұдан әрі – өтініш беруші) "Мүгедектерді арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз етуге құжаттарды рәсімдеу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес өтінішті (бұдан әрі – өтініш) тұрғылықты жері бойынша:

2) специальные средства передвижения - вид технической помощи для активного и пассивного передвижения инвалидов (далее – кресло-коляски);
3) проактивная услуга – государственная услуга, оказываемая в электронной форме, предоставляемая по инициативе субъекта оказания услуг, для оказания которой необходимо обязательное согласие субъекта получения услуги, предоставленное посредством абонентского устройства сотовой связи.
3. Обеспечение инвалидов кресло-колясками осуществляется за счет средств государственного бюджета через Портал социальных услуг (далее – Портал) на основании заявления инвалида, нуждающихся в кресло-колясках, или их законных представителей либо лиц, получивших от инвалида доверенность на право оформления документов для предоставления специальных средств передвижения (далее – заявитель) на предоставление специального средства передвижения в соответствии с социальной частью индивидуальной программы реабилитации (далее – ИПР)по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – заявление) в соответствии с медико-социальными показаниями и противопоказаниями согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
4. Специальные средства передвижения обеспечиваются согласно поданному заявлению на срок реализации мероприятия ИПР.
5. Инвалиды от трудового увечья или профессионального заболевания, полученных по вине работодателя, обеспечиваются специальными средствами передвижения согласно ИПР за счет средств работодателя в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. В случае прекращения деятельности работодателя-индивидуального предпринимателя или ликвидации юридического лица, специальные средства передвижения инвалидам, получившим трудовое увечье или профессиональное заболевание по вине работодателя, предоставляются за счет средств государственного бюджета.
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги "Оформление документов на обеспечение инвалидов специальными средствами передвижения"
Параграф 1. Порядок оказания государственной услуги "Оформление документов на обеспечение инвалидов специальными средствами передвижения" на заявительной основе
7. Инвалиды или их законные представители, либо лица, получившие от инвалида доверенность на право оформления документов для предоставления кресла-колясок (далее – заявитель) предоставляют по месту жительства заявление с приложением документов, указанных в стандарте государственной услуги "Оформление документов на обеспечение инвалидов специальными средствами передвижения" (далее – стандарт государственной услуги) в соответствии с приложением 3 к настоящим Правилам через:

2-параграф. "Мүгедектерді арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз етуге құжаттарды рәсімдеу" проактивті мемлекеттік қызметін көрсету тәртібі
14. "Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 44 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10589 болып тіркелген) сәйкес арнаулы жүріп-тұру құралдарын ұсыну жөніндегі іс-шараларды қамтитын ОЖБ "Мүгедектігі бар адамдардың орталықтандырылған деректер банкі" автоматтандырылған ақпараттық жүйесінде қалыптастырылғаннан кейін ОЖБ-ның деректері автоматты түрде "Е-Собес" автоматтандырылған ақпараттық жүйесіне (бұдан әрі – "Е-Собес" ААЖ) беріледі. Мүгедектің немесе оның заңды өкілінің (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) ұялы байланысының абоненттік құрылғысына жұмыспен қамту бөлімінің маманы "Е-Собес" ААЖ арқылы мемлекеттік қызмет көрсетуге сұрау салумен СМС-хабарлама жіберуге бастамашылық жасайды.
Көрсетілетін қызметті алушы СМС-хабарлама арқылы тиісті кодпен проактивті қызмет көрсетуге келісімін немесе бас тартуын растайды.
15. Көрсетілетін қызметті алушыдан проактивті қызмет көрсетуге келісім алған кезде оған осы қызметті ұсынуға құжаттардың рәсімделгенін растау туралы СМС-хабарлама жіберіледі.
Проактивті қызмет арқылы кресло-арбалар ұсыну үшін құжаттарды рәсімдеуге өтініш берген күн осы қызметті ұсынуға құжаттарды рәсімдеуге келісім алған күн болып саналады.
16. Көрсетілетін қызметті алушыдан сұрау салу жіберілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде жауап болмаған жағдайда, сұрау салу жойылады және көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланысының абоненттік құрылғысына кресло-арбаны беру үшін құжаттарды рәсімдеудің мүмкін еместігі және жұмыспен қамту бөліміне немесе "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшесіне жүгіну қажеттігі туралы СМС-хабарлама жіберіледі.
17. Көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланысының абоненттік құрылғысына проактивті қызмет көрсетуден бас тартылған жағдайда "Е-Собес" ААЖ-ға кресло-арбаны беру үшін құжаттарды рәсімдеу мүмкін еместігі және жұмыспен қамту бөліміне немесе "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшесіне жүгіну қажеттігі туралы СМС-хабар жіберіледі.
18. Көрсетілетін қызметті алушының проактивті қызмет көрсетуге келісім алған жағдайда жұмыспен қамту бөлімінің қызметкері "Е-Собес" ААЖ арқылы көрсетілетін қызметті алушыға жеке көмекшінің қызметтерін және ымдау тілі маманының қызметтерін ұсыну үшін құжаттарды рәсімдеу, қабылданған шешім туралы көрсетілетін қызметті алушының ұялы телефонына СМС-хабарлама арқылы хабарлайды.

Параграф 2. Порядок оказания проактивной государственной услуги "Оформление документов на обеспечение инвалидов специальными средствами передвижения"
14. После формирования в автоматизированной информационной системе "Централизованный банк данных лиц, имеющих инвалидность" ИПР, содержащей мероприятия по предоставлению специальных средств передвижения в соответствии с приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 44 "Об утверждении Правил проведения медико-социальной экспертизы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10589), данные ИПР автоматически передаются в автоматизированную информационную систему "Е-Собес" (далее – АИС "Е-Собес"). На абонентское устройство сотовой связи инвалида или его законного представителя (далее - услугополучатель) специалистом отдела занятости посредством АИС "Е-Собес" инициируется отправка СМС-уведомления с запросом на оказание государственной услуги.
Услугополучатель подтверждает согласие или отказ на оказание проактивной услуги соответствующим кодом через СМС-уведомление.
15. При получении согласия от услугополучателя на оказание проактивной услуги ему направляется СМС-уведомление о подтверждении оформления документов на предоставление данной услуги.
Днем обращения за оформлением документов для предоставления кресло-колясок через проактивную услугу считается день получения согласия на оформление документов на предоставление данной услуги.
16. В случае отсутствия ответа от услугополучателя в течение трех рабочих дней со дня отправки запроса, запрос аннулируется и на абонентское устройство сотовой связи услугополучателя направляется СМС-уведомление о невозможности оформления документов для предоставления кресло-коляски с указанием причины и необходимости обращения в отдел занятости или отделение Государственной корпорации "Правительство для граждан".
17. В случае отказа услугополучателя от оказаниия проактивной услуги на абонентское устройство сотовой связи услугополучателя в АИС "Е-Собес" направляется смс-оповещение о невозможности оформления документов для предоставления кресло-коляски с указанием причины и необходимости обращения в отдел занятости или отделение Государственной корпорации "Правительство для граждан".
18. В случае получения согласия услугополучателя на оказание проактивной услуги сотрудник специалист отдела занятости через АИС "Е-Собес" информирует услугополучателя о принятом решении об по оформлению документов для предоставления протезно-ортопедической помощи посредством СМС-уведомления на абонентское устройство сотовой связи услугополучателя.

19. СМС-хабарламалар осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша СМС-хабарламалар журналында тіркеледі.
20. Арнаулы жүріп-тұру құралдарын проактивті қызмет арқылы ұсыну үшін құжаттарды рәсімдеу кезінде осы Қағидалардың 8-тармағында көзделген қажетті мәліметтерді алу үшін ақпараттық жүйелерге сұрау салу автоматты түрде "Е-Собес" ААЖ-да жүзеге асырылады.
4-тарау. Мүгедектерді арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету тәртібі
21. Облыстардың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармалары мен жұмыспен қамту бөлімдері жыл сайын жоспарланатынның алдындағы жылдың 25 желтоқсанына дейін "Е-Собес" ААЖ-да "Іс-шараларды жоспарлау" модулін толтырады.
22. Өтініш тіркелгеннен кейін мүгедектің ОЖБ деректері "Е-Собес" ААЖ-дан Порталға автоматты түрде беріледі.
Мобильді азаматтар базасында көрсетілетін қызметті алушының немесе оның заңды өкілінің телефонының абоненттік нөмірі туралы мәліметтер болған кезде, көрсетілетін қызметті алушыға немесе оның заңды өкіліне абоненттік телефон нөміріне "Е-Собес" ААЖ-дан Әлеуметтік қызметтер порталында (http://aleumet.egov.kz) арнаулы жүріп-тұру құралдарын берушіні авторизациялау және таңдау қажеттігі туралы СМС-хабарлама жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы өнім берушіні таңдау болмаған кезде ОЖБ деректері Порталға берілген күннен бастап бір ай ішінде көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланысының абоненттік құрылғысына "Е-Собес" ААЖ-мен келесі ай ішінде Порталда өнім берушіні таңдау қажеттігі туралы СМС-хабарлама жіберіледі.
23. Көрсетілетін қызметті алушының өнім берушіні Порталда таңдауы ОЖБ деректері Порталға берілген күннен бастап екі ай ішінде жүзеге асырылады. Көрсетілетін қызметті алушы өнім берушіні таңдамаған кезде ОЖБ деректері Порталға берілген күннен бастап бір ай ішінде көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланысының абоненттік құрылғысына "Е-Собес" ААЖ-мен келесі ай ішінде Порталда өнім берушіні таңдау қажеттігі туралы СМС-хабарлама жіберіледі.
24. ОЖБ деректерін Порталға берген күннен бастап екі ай өткен соң көрсетілетін қызметті алушыда Порталда өнім берушіні таңдау мүмкіндігі бұғатталады және көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланысының абоненттік құрылғысына себебін көрсете отырып, өнім берушіні таңдау мүмкіндігін бұғаттау туралы СМС-хабарлама жіберіледі. Порталда өнім берушіні таңдауды жаңарту үшін қызметті алушы порталдағы жеке кабинетте "өнім берушіні таңдауды іске қосу батырмасын" басады. Өнім берушіні таңдауды іске қосу туралы мәліметтер порталдан "Е Собес" ААЖ-ға автоматты түрде беріледі, одан кейін жұмыспен қамту бөлімінің маманы алдыңғы кезектіліктің сақталуын ескере отырып, өнім берушіні Порталда қайта таңдайды.

19. СМС-уведомления регистрируются в журнале СМС-уведомлений по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
20. При оформлении документов для предоставления кресло-колясок через проактивную услугу запросы в информационные системы для получения необходимых сведений, предусмотренных пунктом 8 настоящих Правил, осуществляется автоматически АИС "Е-Собес".
Глава 4. Порядок обеспечения инвалидов специальными средствами передвижения
21. Управления координации занятости и социальных программ областей и отделы занятости ежегодно до 25 декабря года, предшествующего планируемому, заполняют в АИС "Е-Собес" модуль "Планирование мероприятий".
22. После регистрации заявления данные ИПР инвалида автоматически передаются из АИС "Е-Собес" на Портал.
При наличии сведений об абонентском номере телефона услугополучателя или его законного представителя в базе мобильных граждан, услугополучателю или его законному представителю на его абонентский номер телефона с АИС "Е-Собес" направляется СМС-уведомление о необходимости авторизации и выбора поставщика специальных средств передвижения на Портале социальных услуг (http://aleumet.egov.kz).
При отсутствии выбора услугополучателем поставщика в течение месяца со дня передачи данных ИПР на Портал на абонентское устройство сотовой связи услугополучателя с АИС "Е-Собес" отправляется СМС-уведомление о необходимости выбора поставщика на Портале в течение следующего месяца.
23. Выбор услугополучателем поставщика на Портале осуществляется в течение двух месяцев со дня передачи данных ИПР на Портал. При отсутствии выбора услугополучателем поставщика в течение месяца со дня передачи данных ИПР на Портал на абонентское устройство сотовой связи услугополучателя с АИС "Е-Собес" отправляется СМС-уведомление о необходимости выбора поставщика на Портале в течение следующего месяца.
24. По истечении двух месяцев со дня передачи данных ИПР на Портал у услугополучателя блокируется возможность выбора поставщика на Портале и на абонентское устройство сотовой связи услугополучателя направляется СМС-уведомление о блокировке возможности выбора поставщика с указанием причины. Для возобновления выбора поставщика на Портале услугополучатель в личном кабинете на Портале нажимает на "кнопку активации выбора поставщика". Сведения об активации выбора поставщика автоматически передаются из Портала в АИС "Е Собес", после чего услугополучатель с учетом сохранения предыдущей очередности повторно выбирает поставщика на Портале.

25. Кресло-арбалар беру "Е-Собес" ААЖ өтініштерді бастапқы тіркеу күніне сәйкес кезектілік тәртібімен жүзеге асырылады.
Кресло-арбаны ауыстыруға өтініш оны пайдалану мерзімі өткеннен кейін қабылданады.
26. Мүгедектер ОЖБ-ға сәйкес осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес медициналық-әлеуметтік көрсеткіштерге және арнаулы жүріп-тұру құралдарын беруге қарсы көрсетілімдерге сәйкес бір мезгілде бөлме және серуендеу кресло-арбасымен немесе бір әмбебап кресло-арбамен қамтамасыз етіледі. Бөлмелік кресло-арбалар 7 жылдан ерте, серуендеуге арналған кресло-арбалар 4 жылдан ерте, әмбебап кресло-арбалар оларды алған күннен бастап 5 жылдан ерте ауыстырылмайды.
27. Заңның 32-2-бабына сәйкес Портал арқылы кресло-арба жеткізушісін таңдауды жүзеге асыру, сондай-ақ ОЖБ-да тағайындалған әлеуметтік оңалту жөніндегі іс-шараларға сәйкес тапсырыстың орындалуын қадағалау үшін көрсетілетін қызметті алушы Порталда авторизацияланады http://aleumet.egov.kz, жария шартқа электрондық-цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) арқылы қол қояды.
Көрсетілетін қызметті алушыда интернет ресурсқа қолжетімділік болмаған жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы бөлімшесінің өзіне-өзі қызмет көрсету секторына, халықты жұмыспен қамту орталығына немесе жұмыспен қамту бөлімдеріне жүгінеді.
28. Көрсетілетін қызметті алушы "Мүгедектерге тауарлар мен қызметтерді әлеуметтік қызметтер порталы арқылы сатқан кезде олардың құнын мемлекеттік бюджет қаражатынан өтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 20 қаңтардағы № 14 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19902 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 14 бұйрық) сәйкес көрсетілетін қызметті ұсынғаны үшін кепілдік берілген соманы жұмыспен қамту бөлімінің өнім берушіге өтеу туралы өтінішке бір мезгілде қол қоя отырып, көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ қол қойылған көрсетілетін қызмет тапсырысын Порталда рәсімдейді және өнім берушіге жібереді.
Көрсетілетін қызметті алушы Порталдағы ОТҚ жеткізушісін таңдаған кезде алу тәсілін таңдайды: жеткізу немесе өзі алып кету.
Өнім беруші Порталда тапсырыс келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде өнім берушінің ЭЦҚ қойылған тапсырысты қабылдау немесе қоймада тауардың болмауына байланысты бас тарту туралы хабарламаны қарайды және көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне жібереді. Өнім беруші порталда жасалатын шартта көрсетілген мерзімдерге сәйкес көрсетілетін қызметті алушыға кресло-арбаны беруді (жеткізу немесе өзі алып кету) қамтамасыз етеді.
Мүгедектерді арнаулы жүріп-
тұру құралдарымен қамтамасыз
ету қағидаларына
1-қосымша
Нысан
____________________
___________________
Жергілікті атқарушы
органының басшысына
Оңалтудың жеке бағдарламасының әлеуметтік бөлігіне сәйкес арнаулы жүріп-тұру құралдарын ұсынуға өтініш
Тегі _____________________________________________________________________
Аты _____________________________________________________________________
Әкесінің аты (бар болса) _____________________________________________________
Туған күні _________________________________________________________________
Мүгедектігі ______________________________________________________________
Жеке басты куәландыратын құжат түрі _________________________________________
Құжаттың нөмірі: __________________ кім берген: ______________________________
Берілген күні: "___" ________ ________ жылы
Жеке сәйкестендіру нөмірі:_________
Тұрақты тұратын (тіркелген) жерінің мекенжайы:
Облыс ____________________________________________________________________
қала (аудан) ________________________ауыл: __________________________________
көше (шағын аудан)_______ _______ үй _____ пәтер _____________________________
Телефон __________________________________________________________________
Мынадай:
__________________________________________________________________________
оңалтудың жеке бағдарламасындағы іс-шаралар түрін көрсету
қызметтер ұсыну үшін құжаттар қабылдауды сұраймын.
Өтініш беру кезінде:
санитариялық жарақтандырылған міндетті гигиеналық құралдар және (немесе) кресло-арбалар және (немесе) санитарлық жабдықпен кресло-орындық салмағы ______ кг , бойы ______ см , жамбас көлемі __________ см, белінің көлемі _______ см жазылу керек.
Өтінішке қоса берілген құжаттардың тізбесі:
Р/с №
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтар дың саны
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес оңалту құралдары мен қызметтерін ұсыну үшін құжаттарды рәсімдеуге қажетті менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге, ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісімімді беремін.
20____ жылғы "____"__________
__________________________________________________________________________
(Өтініш берушінің (заңды өкілінің) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) қолы)
__________________________________________________________________________
(Өтінішті қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы және қолы)
20____ жылғы "____"__________
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
қию сызығы
Азамат __________________________________ өтініші қабылданды.
Өтініш қабылданған күн 20 ____ жылғы "____" __________
__________________________________________________________________________
(Өтінішті қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы және қолы)
Мүгедектерді арнаулы жүріп-
тұру құралдарымен қамтамасыз
ету қағидаларына
2-қосымша
Арнаулы жүріп-тұру құралдарын беруге медициналық-әлеуметтік көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер
Оңалту құралдарының атауы
Көрсетілімдер
Қарсы көрсетілімдер
1
қол жетекті негізгі бөлме/серуен кресло-арбасы
Жүру қабілетінің ауыр немесе абсолютті бұзылуының болуы:

25. Предоставление кресло-колясок осуществляется в порядке очередности согласно первоначальной дате регистрации заявлений в АИС "Е-Собес".
Заявление на замену кресло-коляски принимается по истечении срока ее эксплуатации.
26. Инвалиды обеспечиваются одновременно комнатной и прогулочной либо одной универсальной кресло-коляской согласно ИПР в соответствии с медико-социальными показаниями и противопоказаниями к предоставлению специальных средств передвижения в соответствии с приложением 2 к настоящим Правилам. Кресло-коляски комнатные заменяются не ранее 7 лет, кресло-коляски прогулочные не ранее 4 лет, кресло-коляски универсальные не ранее 5 лет со дня их получения.
27. Для получения осуществления выбора поставщика кресло-коляски через Портал в соответствии со статьей 32-2 Закона услугополучатель авторизируется авторизуется на Портале http://aleumet.egov.kz, подписывает публичный договор посредством электронно-цифровой подписи (далее – ЭЦП).
В случае отсутствия у услугополучателя доступа к интернет ресурсу, услугополучатель обращается в сектор самообслуживания отделения Государственной корпорации "Правительство для граждан", центра занятости населения или отделов занятости.
28. Услугополучатель оформляет и направляет заказ на Портале поставщику, с одновременным подписанием заявления о возмещении поставщику отделом занятости гарантированной суммы за предоставление кресло-коляски, в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 20 января 2020 года № 14 "Об утверждении Правил возмещения стоимости товаров и услуг из средств государственного бюджета при реализации их инвалидам через портал социальных услуг" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19902), подписанным ЭЦП услугополучателя.
Услугополучатель при выборе на Портале поставщика ТСР выбирает способ получения: доставка или самовывоз.
Поставщик в течение пяти рабочих дней со дня поступления заказа на Портале рассматривает и направляет в личный кабинет услугополучателя уведомление о принятии заказа или отказе в связи с отсутствием товара на складе, подписанное ЭЦП поставщика. Поставщик в соответствии со сроками, указанными в договоре, заключаемом на Портале, обеспечивает выдачу кресло-коляски услугополучателю (доставка или самовывоз).
Приложение 1
к Правилам обеспечения
инвалидов специальными
средствами передвижения
Форма
Руководителю местного
исполнительного органа
___________________________
___________________________
Заявление на предоставление специального средства передвижения в соответствии
с социальной частью индивидуальной программы реабилитации
Фамилия ______________________________________________________
Имя __________________________________________________________
Отчество (при его наличии) ______________________________________
Дата рождения: ________________________________________________
Инвалидность _________________________________________________
Вид документа, удостоверяющего личность: _______________________
Номер документа: ___________________кем выдан: ________________
Дата выдачи: "____" _____________ ______ года
Индивидуальный идентификационный номер: _____________________
Адрес постоянного местожительства (регистрации):
Область ______________________________________________________
город (район) _________________село: ___________________________
улица (микрорайон)_____________ дом ______ квартира ____________
Телефон ___________________________________________
Прошу принять документы для предоставления:
___________________________________________________________________
указать вид мероприятия в индивидуальной программе реабилитации
При подаче заявления на предоставление:
обязательных гигиенических средств и (или) кресло-колясок, кресло-стула
с санитарным оснащением вписать: вес ________ кг., рост _________ см.,
объем бедер __________ см, объем талии _______ см.;
Перечень документов, приложенных к заявлению:
№ п/п
Наименование документа
Количество листов в документе
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных, на использование
сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных
системах, необходимых для оформления документов для предоставления средств и услу
реабилитации в соответствии с индивидуальной программой реабилитации.
"____"___________ 20____ года.
__________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись заявителя (законного представителя)
__________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись лица, принявшего заявление)
"____"____________ 20____ года.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
линия отреза
Заявление гражданина __________________________________ принято.
Дата принятия заявления "____" ___________ 20 ___ года.
__________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись лица, принявшего заявление)
Приложение 2
к Правилам обеспечения
инвалидов специальными
средствами передвижения
Медико-социальные показания и противопоказания к предоставлению специальных средств передвижения
Наименование средств реабилитации
Показания
Противопоказания
1
кресло-коляска комнатная/прогулочная с ручным приводом базовая
Наличие тяжҰлых или абсолютных нарушений способности к ходьбе:

1) ІІІ дәрежелі қан айналымының созылмалы жеткіліксіздігі;
2) ІІІ дәрежелі өкпе-жүрек жеткіліксіздігі (тек бөлме кресло-арбасы);
3) гемиплегия, айтарлықтай немесе айқын көрінген гемипарез;
4) параплегия; айқын көрінген төменгі парапарез;
5) триплегия, айқын трипарез;
6) тетраплегия, айқын тетрапарез;
7) айқын көрінген атаксия, гиперкинетикалық амиостатикалық синдром;
8) екі балтырдың тұқылы немесе ампутацияның неғұрлым жоғары деңгейі;
9) ІV дәрежелі аяқ буындары функциясының бұзылуы;
10) қозғалыстың айқын білінетін бұзылуымен аяқ-қол дамуының туа біткен ауытқулары;
11) паркинсонизм, акинетикалық-регидтік форма.
Отырған кезде патологиялық процестің өршуіне әкелетін аурулар мен жарақаттардың салдары;
Сана функциясының, бағдарлаудың, зияткерлік функциялардың немесе мотивация функциясының абсолютті бұзылуының болуы;
Қолдың екі қолын пайдалану функциясының ауыр немесе абсолютті бұзылуы
2
иінтіректі жетегі бар серуендеу
Екі қолдың да сақталған функциясы және иінтіректі жетегі бар кресло-арбаны пайдалану саласында табысты тәжірибесі болған кезде жүру қабілетінің ауыр немесе абсолютті бұзылуының болуы.
Отырған кезде патологиялық процестің өршуіне әкелетін аурулар мен жарақаттардың салдары;
Сана функциясының, бағдарлаудың, зияткерлік функциялардың немесе мотивация функциясының абсолютті бұзылуының болуы;
Жоғарғы аяқтың бұлшықет тонусы функциясының абсолютті немесе ауыр бұзылуы, отыру немесе тепе-теңдік жағдайын бақылау, ерікті және еріксіз қозғалыс функциялары.
3
белсенді типті әмбебап кресло-арбалар
Өмірдің негізгі салаларында: білім беру, жұмыс, демалыс және бос уақыттарда екі қолдың да сақталған функциясы және "белсенді" өмір салты (жасына және оның функционалдық мүмкіндіктеріне сәйкес) болған кезде жүру қабілетінің ауыр немесе абсолютті бұзылыстарының болуы.
Отырған кезде патологиялық процестің өршуіне әкелетін аурулар мен жарақаттардың салдары;
Сана функциясының, бағдарлаудың, зияткерлік функциялардың немесе мотивация функциясының абсолютті бұзылуының болуы;
Жоғарғы аяқтың бұлшықет тонусы функциясының абсолютті немесе ауыр бұзылуы, отыру немесе тепе-теңдік жағдайын бақылау, ерікті және еріксіз қозғалыс функциялары.
Екі жақты емделмейтін құлақ, саңырау, саңырау;
Көру органы функциясының абсолютті бұзылуы;
Есінің бұзылуымен эпилептикалық (құрысу) ұстамалар.
4
электр жетегі бар кресло-арба (әмбебап)
Жоғарғы қолдардың аурулары, деформациялары, даму аномалиялары және парездері салдарынан (иық және шынтақ буындарындағы белсенді қозғалыстардың амплитудасы 13-20 градустан аспайды, алақан – 9-14 градус, бірінші саусақтың қарама - қайшылығы шектеулі (бірінші саусақ алақан бетіне екінші саусақтың негізі деңгейінде жетеді); жұдырықпен ұстағанда саусақтар алақаннан 3-4 см тұрады; ұсақ заттарды ұстап қалу және ірі заттарды ұстап тұру мүмкін еместігі; аяқ-қолдардың, аяқ-қолдардың, аяқ-қолдардың және; қолдың бұлшық ет күшінің 2 баллға дейін төмендеуі).
"Белсенді", пациенттің өмір салты (жасына және оның функционалдық мүмкіндіктеріне сәйкес) өмірдің негізгі салаларында: білім беру, жұмыс, демалыс және бос уақыт.
Отырған кезде патологиялық процестің өршуіне әкелетін аурулар мен жарақаттардың салдары;
Сана функциясының, бағдарлаудың, зияткерлік функциялардың немесе мотивация функциясының абсолютті бұзылуының болуы;
Жоғарғы аяқтың бұлшықет тонусы функциясының абсолютті немесе ауыр бұзылуы, отыру немесе тепе-теңдік жағдайын бақылау, ерікті және еріксіз қозғалыс функциялары.
Екі жақты емделмейтін құлақ, саңырау, саңырау;
Көру органы функциясының абсолютті бұзылуы;
Есінің бұзылуымен эпилептикалық (құрысу) ұстамалар;
Жасы 6 жастан кем (биологиялық жасқа сәйкес Дағдылар мен қабілеттердің қалыптасуын ескере отырып).
Қоғамдық пайдалануға арналған ғимараттардың дизайнымен, дизайнымен, құрылысымен және орналасуымен байланысты абсолютті немесе ауыр кедергілер.
5
көп функциялы кресло-арба (балаларға арналған әмбебап)
Аяқ-қолдардың бұлшықет тонусының абсолютті немесе ауыр бұзылуымен бірге жүру қабілетінің ауыр немесе абсолютті бұзылуының болуы), отыру қалпын немесе тепе-теңдікті бақылау, ерікті және еріксіз қозғалыс функциялары.
Отырған кезде патологиялық процестің өршуіне әкелетін аурулар мен жарақаттардың салдары
Жүріп-тұру функциялары бұзылған мүгедектерге арналған кресло-арбаның нақты түрін таңдау кезінде сондай-ақ мүгедектің дербес тұрмыстық, қоғамдық және кәсіптік қызметті жүзеге асыру мүмкіндігі; мүгедектің өмір салты мен дене белсенділігінің әлеуетті дәрежесі, оның қарым-қатынасқа, демалуға және бос уақытты өткізуге қажеттілігі; мүгедектің кресло-арбада ұзақ және алыс жүріп-тұруын жүзеге асыру қажеттілігі; мүгедектің тұру жағдайлары (қала немесе ауылдық жер; қабат, лифтінің болуы; тұрғын алаңы, оның сипаттамасы); отбасының құрамы және мүгедекке күтім жасайтын адамдардың мүмкіндіктері (күтуші адамның кресло-арбаны көтеру, итеру, жинау, оны басқа жабдықпен үйлесімде пайдалану, кресло-арбаны қауіпсіз жағдайда ұстау және т.б. физикалық қабілеттері); мүгедектің кресло-арбаны (автомобиль, автобус және т.б.) тасымалдау мүмкіндігі; мүгедектің кресло-арбаны (баспалдақтар, баспалдақтар, лифт, кіру есіктері және т.б.) пайдалану үшін қоршаған ортаның қол жетімділігі.
Салмағы 110 кг асатын адамдарға жүк көтергіштігі жоғары кресло-арбалар ұсынылады.
Мүгедектерді арнаулы жүріп-
тұру құралдарымен қамтамасыз
ету қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат

1) хроническая недостаточность кровообращения III степени;
2) легочно-сердечная недостаточность III степени (только комнатная кресло-каляска);
3) гемиплегия, значительно или резко выраженный гемипарез;
4) параплегия; выраженный нижний парапарез;
5) триплегия, выраженный трипарез;
6) тетраплегия, выраженный тетрапарез;
7) резко выраженная атаксия, гиперкинетический амиостатический синдром;
8) культи обеих голеней или более высокие уровни ампутаций;
9) нарушение функции суставов нижних конечностей IV степени;
10) врожденные аномалии развития нижних конечностей с резко выраженным нарушением передвижения;
11) паркинсонизм, акинетико-регидная форма.
Последствия заболеваний и травм, приводящих к прогрессированию патологического процесса в положении сидя;
Наличие абсолютных нарушений функции сознания, ориентированности, интеллектуальных функций или функции мотивации;
Тяжелые или абсолютные нарушения функции использования обеих кистей рук
2
кресло-коляска прогулочная с рычажным приводом
Наличие тяжҰлых или абсолютных нарушений способности к ходьбе при наличии сохранной функции обеих верхних конечностей и успешного опыта в области пользования креслом-коляской с рычажным приводом.
Последствия заболеваний и травм, приводящих к прогрессированию патологического процесса в положении сидя;
Наличие абсолютных нарушений функции сознания, ориентированности, интеллектуальных функций или функции мотивации;
Абсолютные или тяжелые нарушения функции мышечного тонуса верхних конечностей, контроля за позой сидя или равновесия, произвольных и непроизвольных двигательных функций.
3
кресло-коляскаактивного типа универсальная
Наличие тяжҰлых или абсолютных нарушений способности к ходьбе при наличии сохранной функции обеих верхних конечностей и "активном" образе жизни (в соответствии с возрастом и его функциональными возможностями) в главных сфер жизни: образование, работа, отдых и досуг.
Последствия заболеваний и травм, приводящих к прогрессированию патологического процесса в положении сидя;
Наличие абсолютных нарушений функции сознания, ориентированности, интеллектуальных функций или функции мотивации;
Абсолютные или тяжелые нарушения функции мышечного тонуса верхних конечностей, контроля за позой сидя или равновесия, произвольных и непроизвольных двигательных функций.
Двухсторонняя непротезируемая тухоухость, глухота, глухонемота;
Абсолютные нарушения функции органа зрения;
Эпилептические (судорожные) припадки с нарушением сознания.
4
кресло-коляска с электроприводом (универсальная)
Наличие тяжҰлых или абсолютных нарушений способности к ходьбе в сочетании с выраженными нарушениями функций верхних конечностей вследствие заболеваний, деформаций, аномалий развития и парезов верхних конечностей (амплитуда активных движений в плечевом и локтевом суставах не превышает 13-20 градусов, лучезапястном – 9-14 градусов, ограничено противопоставление первого пальца (первый палец достигает ладонной поверхности на уровне основания второго пальца); при кулачном схвате пальцы отстоят от ладони на 3 - 4 см; невозможность схвата мелких и удерживание крупных предметов; снижение мышечной силы верхней конечности до 2 баллов включительно).
"Активный", образ жизни пациента (в соответствии с возрастом и его функциональными возможностями) в главных сферах жизни: образование, работа, отдых и досуг.
Последствия заболеваний и травм, приводящих к прогрессированию патологического процесса в положении сидя;
Наличие абсолютных нарушений функции сознания, ориентированности, интеллектуальных функций или функции мотивации;
Абсолютные или тяжелые нарушения функции мышечного тонуса верхних конечностей, контроля за позой сидя или равновесия, произвольных и непроизвольных двигательных функций.
Двухсторонняя непротезируемая тухоухость, глухота, глухонемота;
Абсолютные нарушения функции органа зрения;
Эпилептические (судорожные) припадки с нарушением сознания;
Возраст менее 6 лет (с учетом формирования навыков и умений в соответствии с биологическим возрастом).
Абсолютные или тяжелые барьеры, связанные с дизайном, характером проектирования, строительства и обустройства зданий для общественного пользования.
5
кресло-коляска многофункциональная (универсальная детская)
Наличие тяжҰлых или абсолютных нарушений способности к ходьбе в сочетании с абсолютными или тяжелыми нарушениями функции мышечного тонуса верхних конечностей), контроля за позой сидя или равновесия, произвольных и непроизвольных двигательных функций.
Последствия заболеваний и травм, приводящих к прогрессированию патологического процесса в положении сидя
При выборе конкретного вида кресла-коляски для инвалидов с нарушениями функций передвижения учитываются также и возможность осуществления инвалидом самостоятельной бытовой, общественной и профессиональной деятельности; образ жизни и потенциальная степень физической активности инвалида, его потребности в общении, проведении отдыха и досуга; необходимость осуществления инвалидом длительных и дальних передвижений на кресле-коляске; условия проживания инвалида (город или сельская местность; этаж, наличие лифта; жилая площадь, ее характеристика и степень адаптации к нуждам инвалида); состав семьи и возможности лиц, ухаживающих за инвалидом (физические способности ухаживающего лица поднимать, толкать, собирать кресло-коляску, использовать ее в комбинации с другим оборудованием, содержать кресло-коляску в безопасном состоянии и т.д.); возможность транспортировки инвалидом кресла-коляски (автомобиль, автобус и т.д.); доступность окружающей среды проживания для использования инвалидом кресла-коляски (ступени, лестницы, лифт, входные двери и др.).
Лицам с весом более 110 кг рекомендуются кресло-коляски повышенной грузоподъемности.
Приложение 3
к Правилам обеспечения
инвалидов специальными
средствами передвижения
Форма
Расписка об отказе в приеме документов

"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңын басшылыққа ала отырып,
__________________________________________________________________________
("Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы филиалының № __ бөлімі
(мекенжайы көрсетілсін)/республикалық маңызы бар қалалардың, астананың,
аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органы)
Сіздің мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында көзделген тізбеге сәйкес
құжаттардың толық топтамасын ұсынбауыңызға және (немесе) қолданылу мерзімі өтіп
кеткен құжаттарды, атап айтқанда: жоқ құжаттардың/қолдану мерзімі өткен
құжаттардың атауы:
1) ______________________________;
2) ______________________________;
3) ______________________________
ұсынуыңызға байланысты "Мүгедектерді арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз етуге құжаттарды рәсімдеу" мемлекеттік қызметін көрсетуге құжаттарды қабылдаудан бас тартады.
Осы қолхат әрбір тарап үшін бір-бірден 2 данада жасалды.
________________________________________________ _________________________
("Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы/ республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса)                                                 (қолы)
Алдым: ____________________________________________ _______________________
(көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты, әкесінің аты             (қолы)
(бар болса)
20___ жылғы "___" ___________
Мүгедектерді арнаулы жүріп-
тұру құралдарымен қамтамасыз
ету қағидаларына
4-қосымша
"Мүгедектерді арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз етуге құжаттарды рәсімдеу" мемлекеттік қызмет стандарты
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалалардың, аудандар мен облыстық маңызы бар қалалар жергілікті атқарушы органдары
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорация бөлімшелері;
2) Нұр-Сұлтан қаласының Жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау бөлімі, Алматы қаласының Әлеуметтік әл-ауқат басқармасы, Шымкент қаласының Жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау бөлімі, қалалық, аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімдері тұрғылықты жері бойынша (бұдан әрі – жұмыспен қамту бөлімдері);
3) ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы.
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясысының бөлімшелеріне, жұмыспен қамту бөлімдеріне жүгінген кезде – құжаттар топтамасы тіркелген күннен бастап 10 (он) жұмыс күні; проактивті қызметті көрсетілген кезде – келісім түскен күннен бастап 10 (он) жұмыс күні; "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы бөлімшесіне жүгінген кезде құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызметті көрсету мерзіміне кірмейді, бұл ретте мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін жұмыспен қамту бөлімдері "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшесіне мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі аяқталғанға дейін бір тәуліктен кешіктірмей ұсынады;

Руководствуясь Законом Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года
"О государственных услугах", ________________________________________________
___________________________________________________________________________
(отдел № __ филиала Государственной корпорации "Правительство для граждан"
(указать адрес)/ местный исполнительный орган республиканского значения, столицы,
районов и городов областного значения) отказывает в приеме документов на оказание
государственной услуги "Оформление документов на обеспечение инвалидов специальными
средствами передвижения" ввиду представления Вами неполного пакета документов
согласно перечню, предусмотренному стандартом государственной услуги, и (или)
документов с истекшим сроком действия, а именно: наименование отсутствующих
документов/документов с истекшим сроком действия:
1) _______________________________;
2) _______________________________;
3) _______________________________.
Настоящая расписка составлена в 2 экземплярах по одному для каждой стороны.
________________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись) (работника Государственной
корпорации "Правительство для граждан" / местного исполнительного органа городов
республиканского значения, столицы, районов и городов областного значения)
Получил:
__________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя) (подпись)
"___" ____________ 20___ г
Приложение 4
к Правилам обеспечения
инвалидов специальными
средствами передвижения
Стандарт государственной услуги
"Оформление документов на обеспечение инвалидов специальными средствами передвижения"
1
Наименование услугодателя
Местные исполнительные органы городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент, районов и городов областного значения
2
Способы предоставления государственной услуги
1) Отделения Государственной корпорации "Правительство для граждан" ;
2) управление занятости и социальной защиты города Нур-Султан, управление социального благосостояния города Алматы, управление занятости и социальной защиты города Шымкент, городские, районные отделы занятости и социальных программ по месту жительства (далее – отделы занятости);
3) абонентское устройство сотовой связи.
3
Срок оказания государственной услуги
1) при обращении в отделения Государственной корпорации "Правительство для граждан", отделы занятости – со дня регистрации пакета документов – 10 (десять) рабочих дней; при оказании проактивной услуги - с даты поступления согласия – 10 (десять рабочих дней);
При обращении в отделения Государственной корпорацию "Правительство для граждан", день приема документов не входит в срок оказания государственной услуги, при этом результат оказания государственной услуги предоставляется отделами занятости в отделения Государственной корпорации "Правительство для граждан" не позднее, чем за сутки до истечения срока оказания государственной услуги;

2) өтініш берушінің және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, деректер мен мәліметтердің Қағидаларында белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі.
10
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
Арнаулы әлеуметтік қызметтерді алушы болып табылатын бірінші және екінші топтағы мүгедектерге кресло-арбалар беру үшін құжаттарды рәсімдеу көрсетілетін қызметті беруші әлеуметтік қызметкерінің жәрдемдесуімен жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары мынадай интернет-ресурстарда орналастырылған:
1. Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті орган – www. enbek.gov.kz, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімі;
2. "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы – www.gov4c.kz.
Өтініш берушінің жұмыспен қамту бөлімдерінің анықтамалық қызметтері, "1414" Бірыңғай байланыс орталығы, 8 800 080 7777 арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпарат алуға мүмкіндігі бар.
Мүгедектерді арнаулы жүріп-
тұру құралдарымен қамтамасыз
ету қағидаларына
5-қосымша
Хабарлама
Тегі ______________________________________________________________________
Аты ______________________________________________________________________
Әкесінің аты (бар болса) ____________________________________________________
Құжаттың нөмірі: ____________________кім берген: ____________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі:___________________________________________________
Тұрақты тұратын (тіркелген) жерінің мекенжайы:________________________________
Облыс ___________________________________________________________________
Қала (аудан) ___________________________ауыл: ______________________________
Көше (шағын аудан)____________________-үй __________-пәтер __________________
Мынаны:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(кресло-арбаның түрін көрсету)
ұсынуға құжаттарды рәсімдеу туралы хабардар етеміз.
Өтініш қабылданды және кезектің электрондық журналында 20__ жылғы "__" _____ № __ нөмірімен тіркелді.
Әлеуметтік қызметтер порталында қнім берушіні таңдау мүмкіндігі туралы (aleumet.egov.kz) мобильді азаматтар базасында тіркелген Сіздің абоненттік нөміріңізге СМС хабарлама жіберілетін болады.
Мемлекеттік органның басшысы ______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің (бар болса)
20___ жылғы "___" ____________
Мүгедектерді арнаулы жүріп-
тұру құралдарымен қамтамасыз
ету қағидаларына
6-қосымша
СМС-хабарлар журналы
_______________________________________________________________
(протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, міндетті гигиеналық құралдар, жеке көмекшінің қызметтері, ымдау тілі маманының қызметтері, санаторий-курорттық емделу, кресло-арбалар)
Р/с №
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні
Істің№
Протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар,тифлотехникалық құралдар, міндетті гигиеналық құралдар, жеке көмекшінің қызметтері, ымдау тілі маманының қызметте, санаторий-курорттық емделу, кресло-арбалар
СМС-хабар жіберілген күні
Телефон №
Маман

2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленными Правилами.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Инвалидам первой и второй групп, являющимся получателями специальных социальных услуг оформление документов для предоставления кресло-коляски осуществляется при содействии социального работника услугодателя.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:
1. Уполномоченного органа в области социальной защиты населения - www.enbek.gov.kz, раздел "Государственные услуги";
2. Государственной корпорации "Правительство для граждан" – www.gov4c.kz.
Заявитель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством справочных служб отделов занятости, Единого контакт-центра "1414", 8 800 080 7777.
Приложение 5
к Правилам обеспечения
инвалидов специальными
средствами передвижения
Уведомление
Фамилия _________________________________________________________________
Имя _____________________________________________________________________
Отчество (при его наличии) _________________________________________________
Номер документа: __________________кем выдан: _____________________________
Индивидуальный идентификационный номер: _________________________________
Адрес постоянного местожительства (регистрации):
Область _____________________ город (район) ________________________________
село: ___________________ улица (микрорайон) _______________________________
дом ______ квартира _______________________
Уведомляем Вас об оформлении документов на предоставление:
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(указать вид кресло-коляски).
Заявление принято и зарегистрировано под номером № __ от "_" ____ 20__ года
в электронном журнале очереди.
О возможности выбора поставщика на Портале социальных услуг (aleumet.egov.kz)
на Ваш абонентский номер, зарегистрированный в базе мобильных граждан,
будет направлено СМС уведомление.
Руководитель государственного органа
________________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"___" ____________ 20___ года
Приложение 6
к Правилам обеспечения
инвалидов специальными
средствами передвижения
Журнал СМС-уведомлений
___________________________________________________________________________
(протезно-ортопедической помощи, сурдотехнических средств, тифлотехнических
средств, обязательных гигиенических средств, услуг индивидуального помощника,
услуг специалиста жестового языка, санаторно-курортное лечение, кресло-коляски)
№ п/п
Индивидуальный идентификационный номер
Фамилия имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
№ дела
протезно-ортопедическая помощь, сурдотехнические средства, тифлотехнические средства, обязательные гигиенические средства, услуги индивидуального помощника, услуги специалиста жестового языка, санаторно-курортное лечение, кресло-коляски
Дата передачи СМС-уведомления-
№ телефона
Специалист