"Мемлекеттiк базалық зейнетақы төлемiн бюджет қаражаты есебiнен беру, сондай-ақ жасына байланысты зейнетақы төлемдерін, мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша берілетін мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларды, мемлекеттік арнайы жәрдемақыларды тағайындау және жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 223 бұйрығы мен "Әлеуметтік төлемдердің мөлшерлерін есептеу (айқындау), Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін әлеуметтік төлемдерді тағайындау, қайта есептеу, тоқтата тұру, қайта бастау, тоқтату және жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 8 маусымдағы № 217 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 30 наурыздағы № 94 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 31 наурызда № 22440 болып тіркелді.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін бюджет қаражаты есебінен беру, сондай-ақ жасына байланысты зейнетақы төлемдерін, мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша берілетін мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларды, мемлекеттік арнайы жәрдемақыларды тағайындау және жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 223 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11110 болып тіркелген, 2015 жылғы 10 маусымда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесі жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін бюджет қаражаты есебінен беру, сондай-ақ жасына байланысты зейнетақы төлемдерін, мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша берілетін мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларды, мемлекеттік арнайы жәрдемақыларды тағайындау және жүзеге асыру қағидаларында:
3-тармақтың 2-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Медициналық-әлеуметтік сараптама бөлімшесі арқылы – мүгедектік алғаш рет белгіленген кезде көрсетілетін қызметті алушының таңдауы бойынша өтініш осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы, мүгедектігі бойынша арнаулы мемлекеттік жәрдемақы, мүгедек баланы тәрбиелеушіге жәрдемақы, бала кезінен бірінші топтағы мүгедекке күтім жасау бойынша жәрдемақы, еңбекке қабілеттілігінен айырылу жағдайына әлеуметтік төлем тағайындау үшін "бір өтініш" қағидаты бойынша беріледі;";
3-қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 223 "Об утверждении Правил предоставления государственной базовой пенсионной выплаты за счет бюджетных средств, а также назначения и осуществления пенсионных выплат по возрасту, государственных социальных пособий по инвалидности, по случаю потери кормильца, государственных специальных пособий" и приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 8 июня 2020 года № 217 "Об утверждении Правил исчисления (определения) размеров социальных выплат, назначения, перерасчета, приостановления, возобновления, прекращения и осуществления социальных выплат из Государственного фонда социального страхования"
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 марта 2021 года № 94. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 марта 2021 года № 22440.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 223 "Об утверждении Правил предоставления государственной базовой пенсионной выплаты за счет бюджетных средств, а также назначения и осуществления пенсионных выплат по возрасту, государственных социальных пособий по инвалидности, по случаю потери кормильца, государственных специальных пособий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11110, опубликован 10 июня 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
в Правилах предоставления государственной базовой пенсионной выплаты за счет бюджетных средств, а также назначения и осуществления пенсионных выплат по возрасту, государственных социальных пособий по инвалидности и по случаю потери кормильца, государственных специальных пособий, утвержденных указанным приказом:
подпункт 2) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"2) подразделение медико-социальной экспертизы – при первичном установлении инвалидности по выбору услугополучателя подается заявление по принципу "одного заявления" за назначением государственного социального пособия по инвалидности, специального государственного пособия по инвалидности, пособия воспитывающему ребенка-инвалида, пособия по уходу за инвалидом первой группы с детства, социальной выплаты на случай утраты трудоспособности по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;";
приложение 3 изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.

2. Күші жойылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 22.06.2023 № 237 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Әлеуметтік сақтандыру, базалық әлеуметтік және зейнетақымен қамсыздандыру саясаты департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау бірінші вице-министрі А.Ә. Сарбасовқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
С. Шапкенов
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2021 жылғы 30 наурыздағы
№ 94 Бұйрығына
қосымша
"Мемлекеттік базалық
зейнетақы төлемін бюджет
қаражаты есебінен беру, сондай-
ақ жасына байланысты
зейнетақы төлемдерін,
мүгедектігі бойынша,
асыраушысынан айрылу
жағдайы бойынша берілетін
мемлекеттік әлеуметтік
жәрдемақыларды, мемлекеттік
арнайы жәрдемақыларды
тағайындау және жүзеге асыру
қағидаларына
3-қосымша
___________________________________ аудан коды
Қазақстан Республикасы _________________ облысы (қаласы) бойынша
Еңбек, халықты әлеуметтік қорғау және миграция комитеті Департаменті
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамының
_______________________________ облысы (қаласы) бойынша филиалы
Азамат ________________________________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)) өтініші
Туған күні: ______ жылғы "___" ___________
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН): ____________________________
Жеке басты куәландыратын құжаттың түрі: _________________________
Құжаттың сериясы: _______________ құжаттың нөмірі: ______________
кім берген: _____________________
Берілген күні ____________ жылғы "_____" ________________________
Тұрақты тұратын жерінің мекенжайы ______________________________
Облыс ________________________________________________________
қала (аудан) ______________________ ауыл ________________________
көше (шағынаудан) _________________ үй _______ пәтер_____________
Банк деректемелері:
Банктің атауы _________________________________________________
Банк шотының № _________________________________
Шот түрі: ағымдағы _______________________________
Маған, мүгедек балаға, қамқорлықтағы бала кезінен бірінші топтағы мүгедекке күтімді
жүзеге асыратын адамға (қажетінің асты сызылсын)
____________________________________________________ (заңды өкілі өтініш
берген жағдайда мүгедектіктің санаты, баланың/бала кезінен бірінші топтағы
мүгедектің немесе қамқорлықтағының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) туған жылы
көрсетіледі) мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы, мүгедектігі
бойынша арнаулы мемлекеттік жәрдемақы, мүгедек баланы тәрбиелеушіге берілетін
жәрдемақыны, бала кезінен бірінші топтағы мүгедектің күтімі бойынша жәрдемақыны,
еңбекке қабілеттілігінен айырылу жағдайына әлеуметтік төлемді (қажетінің асты
сызылсын) тағайындауды сұраймын.
Бала кезінен бірінші топтағы мүгедекке күтімді жүзеге асыратын адам туралы
мәліметтер:
Жеке сәйкестендіру нөмірі: ____________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) _______________________
Туған күні: _________ жылғы "____" ____________
Тұрғылықты тұратын жерінің мекенжайы: _______________________
____________ облысы __________ қаласы __________ ауылы _______
көшесі (шағынауданы ) __ - үй _____ - пәтер
Банк деректемелері:
Банктің атауы _____________________________
Банк шотының № __________________________
Шоттың түрі: ағымдағы _____________________
Бұдан бұрын маған зейнетақы төлемдері немесе жәрдемақы
тағайындалған/тағайындалмаған (қажет емесі сызылып тасталсын).
Мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы, мүгедектігі бойынша
арнаулы мемлекеттік жәрдемақы, мүгедек баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақы,
бала кезінен бірінші топтағы мүгедектің күтімі бойынша жәрдемақы, еңбекке
қабілеттілігінен айырылу жағдайына әлеуметтік төлем мөлшерінің өзгеруіне әкеп
соғатын барлық өзгерістерді, сондай-ақ тұрғылықты жерімнің (оның ішінде
Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге кету), анкета деректерінің, банк
деректемелерінің өзгергенін Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне осындай
өзгерістердің туындаған күннен бастап 10 күнтізбелің күн ішінде хабарлау қажеттілігі
туралы хабардармын.
Өтінішке қоса берілген құжаттардың тізбесі:
Р/с №
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтардың саны
Ескертпе
1
2
Әлеуметтік төлем сомасынан міндетті зейнетақы жарналарын ұстауға келісім беремін (бірінші немесе екінші топтағы мүгедектігі мерзімсіз болып белгіленген адам толтырады): иә/жоқ
Дербес деректерімді беру, оның ішінде "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес дербес деректерді трансшекаралық беруді жүзеге асыру құқығымен Қазақстан Республикасының заңнамасында жол берілген кез келген тәсілмен әлеуметтік төлемдерді тағайындау, қайта бастау, қайта есептеу үшін, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына және (немесе) Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес Мемлекеттік корпорацияның өз міндеттемелерін орындауы үшін қажетті менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге, сақтауға және пайдалануға келісім беремін.
Банк шотының иесі ретінде өзім туралы, екінші деңгейдегі банктердегі, қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау жөніндегі уәкілетті органнның банк операцияларының тиісті түрлеріне лицензиясы бар ұйымдардағы, "Қазпошта" акционерлік қоғамының аумақтық бөлімшелеріндегі банк шотының нөмірі туралы мәліметтерді алуға келісім беремін.
Мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы, мүгедектігі бойынша арнаулы мемлекеттік жәрдемақы, мүгедек баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақы, бала кезінен бірінші топтағы мүгедектің күтімі бойынша жәрдемақы, еңбекке қабілеттілігінен айырылу жағдайына әлеуметтік төлем тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдау жөнінде ұялы телефонға sms-хабарлама жіберу арқылы хабардар етуге келісім беремін.
Мемлекеттік бюджеттен және (немесе) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін жәрдемақыларды және (немесе) әлеуметтік төлемдерді есептеу үшін жеке банк шоты ашылған жағдайда, осы шоттағы ақшаны үшінші тұлғалардың өндіріп алуға жол берілмейді.
Төлеуші-ұйымның байланыс телефоны, орналасқан жері
___________________________________________________________
Өтініш берушінің, бала кезінен бірінші топтағы мүгедекке күтімді жүзеге асыратын
адамның байланыс деректері: үй телефоны _____________ ұялы телефон
_____________ Е-maіl _____________ өтініш берген күн: 20__ жылғы
"_____"__________________________
Өтініш берушінің қолы ________________________
құжаттарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және қолы
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
(қию сызығы)
Азамат _____________________________ мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы, мүгедектігі бойынша арнаулы мемлекеттік жәрдемақы, мүгедек баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақы, бала кезінен бірінші топтағы мүгедектің күтімі бойынша жәрдемақы, еңбекке қабілеттілігінен айырылу жағдайына әлеуметтік төлем тағайындауға________________________ өтініші қоса берілген құжаттармен № ____ болып тіркелді, өтініш тіркелген күн:
20___ жылғы "___" ____________
(өтінішті Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесінде тіркеген күннен бастап
қызметті алу күні): 20__ жылғы "___" ____________
Мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы, мүгедектігі бойынша арнаулы мемлекеттік жәрдемақы, мүгедек баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақы, бала кезінен бірінші топтағы мүгедектің күтімі бойынша жәрдемақы мөлшерінің өзгеруіне әкелетін барлық өзгерістер, сондай-ақ тұрғылықты жерімнің (оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге кету), анкета деректерінің, банк деректемелерінің өзгеруі туралы Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне хабарлау қажеттілігі туралы хабардармын.
Құжаттарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және қолы
____________________________________________________________

2. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения РК от 22.06.2023 № 237 (вводится в действие с 01.07.2023).
3. Департаменту политики социального страхования, базового социального и пенсионного обеспечения в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Сарбасова А.А.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
С. Шапкенов
Приложение
к приказу Министра
труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 30 марта 2021 года № 94
Приложение 3
к Правилам предоставления
государственной базовой
пенсионной выплаты за счет
бюджетных средств, а также
назначения и осуществления
пенсионных выплат по возрасту,
государственных социальных
пособий по инвалидности и
по случаю потери кормильца,
государственных специальных
пособий
Код района ______________________________________________________
Республика Казахстан Департамент Комитета труда, социальной защиты и миграции
по _____________________ области (городу) Филиал Акционерного общества
"Государственный фонд социального страхования" по ___________________________
области (городу)
Заявление от гражданина (ки) ___________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя)
Дата рождения: "___" ________ года
Индивидуальный идентификационный номер: ________________________
Вид документа, удостоверяющего личность: __________________________
Серия документа: ____ номер документа: ____ кем выдан: ______________
Дата выдачи: "____" __________ ______ года
Адрес постоянного местожительства: ________________________________
Область ___________________ город (район) _________________________
село: ________ улица (микрорайон) ___ _____дом ______ квартира ______
Банковские реквизиты: Наименование банка
________________________________________________________________
Банковский счет _________________________________________________
Тип счета: текущий ______________________________________________
Прошу назначить мне, ребенку-инвалиду, опекаемому, лицу,
осуществляющему уход за инвалидом первой группы с детства (нужное подчеркнуть):
__________________________________________________________________________
(при подаче заявления законным представителем указывается категория инвалидности,
фамилия, имя, отчество (при его наличии) и год рождения ребенка/инвалида первой группы
с детства или опекаемого) государственное социальное пособие по инвалидности,
специальное государственное пособие по инвалидности, пособие воспитывающему ребенка-
инвалида, пособие по уходу за инвалидом первой группы с детства, социальной выплаты на
случай утраты трудоспособности (нужное подчеркнуть) Сведения о лице, осуществляющем
уход за инвалидом первой группы с детства:
Индивидуальный идентификационный номер: _________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ____________________________________
Дата рождения: "____" ____________ _____года
Адрес постоянного места жительства: ________________________________________
Область _______________________________город(район)_______________________
село:______________ улица (микрорайон) _____ дом __ квартира ___________
Банковские реквизиты: Наименование банка _______________
банковский счет № _________________
Тип счета: текущий _________________________
Ранее пенсионные выплаты или пособие мне назначались / не назначались
(ненужное вычеркнуть).
Уведомлен(а) о необходимости сообщения обо всех изменениях, влекущих изменения
размера государственного социального пособия по инвалидности, специального
государственного пособия по инвалидности, пособия воспитывающему ребенка-инвалида,
пособия по уходу за инвалидом первой группы с детства, социальной выплаты на случай
утраты трудоспособности, а также изменении местожительства (в том числе выезд за
пределы Республики Казахстан), анкетных данных, банковских реквизитов в отделение
Государственной корпорации в течение десяти календарных дней со дня возникновения
таких изменений.
Перечень документов, приложенных к заявлению:
№ п/п
Наименование документа
Количество листов в документе
Примечание
1
2
Даю согласие на удержание обязательных пенсионных взносов из суммы социальной
выплаты (заполняется лицом, которому установлена инвалидность первой или второй
группы бессрочно): да/нет
Даю согласие на сбор и обработку, хранение и использование, любым допускаемым
законодательством Республики Казахстан способом, моих персональных данных,
необходимых для назначения, возобновления, перерасчета выплаты, а также для выполнения
Государственной корпорацией своих обязательств в соответствии с законодательством
Республики Казахстан и (или) международными договорами, ратифицированными
Республикой Казахстан, с правом передавать мои персональные данные, в том числе
осуществлять трансграничную передачу данных в соответствии с Законом Республики
Казахстан "О персональных данных и их защите".
Даю согласие на получение сведений о себе как о владельце банковского счета и
номерах банковских счетов в банках второго уровня, организациях, имеющих лицензии
уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых
организаций на соответствующие виды банковских операций, территориальные
подразделения акционерного общества "Казпочта".
Даю согласие на уведомление о принятии решения о назначении (отказе в
назначении), государственного социального пособия по инвалидности, специального
государственного пособия по инвалидности, пособия воспитывающему ребенка-инвалида,
пособия по уходу за инвалидом первой группы с детства, социальной выплаты на случай
утраты трудоспособности путем отправления на мобильный телефон sms-оповещения.
В случае открытия отдельного банковского счета для зачисления пособий и (или)
социальных выплат, выплачиваемых из государственного бюджета и (или) Государственного
фонда социального страхования, на деньги, находящиеся на таком счете, не допускается
обращение взыскания третьими лицами.
Контактный телефон, местонахождение организации-плательщика
_________________________________________________________
Контактные данные заявителя, лица, осуществляющего уход за инвалидом первой
группы с детства:
телефон домашний ___________ мобильный ________ Е-маil ____________
дата подачи заявления: "__" ______ 20 _____ года
Подпись заявителя ________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) и роспись принявшего документы
---------------------------------------------------------------------------------- (линия отреза)
Заявление гражданина __________________ на назначение государственного
социального пособия по инвалидности, специального государственного пособия
по инвалидности, пособия воспитывающему ребенка-инвалида, пособия по уходу
за инвалидом первой группы с детства, социальной выплаты на случай утраты
трудоспособности с прилагаемыми документами зарегистрировано
за № __________________, дата регистрации заявления "____" ________ 20____ года
(дата получения услуги со дня регистрации заявления в отделении Государственной
корпорации) "___" _________ 20 ____ г.
Уведомлен(а) о необходимости сообщения обо всех изменениях, влекущих изменение
размера государственного социального пособия по инвалидности, специального
государственного пособия по инвалидности, пособия воспитывающему ребенка-инвалида,
пособия по уходу за инвалидом первой группы с детства, а также изменении
местожительства (в том числе выезд за пределы Республики Казахстан), анкетных данных,
банковских реквизитов в отделение Государственной корпорации.
______________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись лица, принявшего документы.