"Асыл тұқымды мал шаруашылығы және балара шаруашылығы саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 29 қарашадағы № 481 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 29 қарашадағы № 89 бірлескен бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2021 жылғы 30 наурыздағы № 97 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2021 жылғы 31 наурыздағы № 33 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 2 сәуірде № 22473 болып тіркелді
1. "Асыл тұқымды мал шаруашылығы және балара шаруашылығы саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 29 қарашадағы № 481 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 29 қарашадағы № 89 бірлескен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17834 болып тіркелген, 2018 жылғы 6 желтоқсанда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген Асыл тұқымды мал шаруашылығы және балара шаруашылығы саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарында:
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші (
Р) 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі және мына формула бойынша елеулі және болмашы бұзушылықтардың көрсеткіштерін қосу арқылы айқындалады:
мұнда:
– тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші;
– елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
– болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші.
Тәуекел дәрежесін талдау және бағалау кезінде нақты бір бақылау субъектісіне (объектісіне) қатысты бұрын есепке алынған және пайдаланылған субъективті өлшемшарттардың деректері немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап қою мерзімі өткен деректер қолданылмайды.";
қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Мал шаруашылығы өнімдерін өндіру және қайта өңдеу департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.

О внесении изменений в совместный приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 ноября 2018 года № 481 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 ноября 2018 года № 89 "Об утверждении критериев оценки степени рисков и проверочных листов в области племенного животноводства и пчеловодства"
Совместный приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 марта 2021 года № 97 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 марта 2021 года № 33. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 апреля 2021 года № 22473.
1. Внести в совместный приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 ноября 2018 года № 481 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 ноября 2018 года № 89 "Об утверждении критериев оценки степени рисков и проверочных листов в области племенного животноводства и пчеловодства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17834, опубликован 6 декабря 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения:
в Критериях оценки степени риска в области племенного животноводства и пчеловодства, утвержденных указанным совместным приказом:
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. Общий показатель степени риска (
Р) рассчитывается по шкале от 0 до 100 и определяется путем суммирования показателей значительных и незначительных нарушений по следующей формуле:
где:
– общий показатель степени риска;
– показатель значительных нарушений;
– показатель незначительных нарушений.
При анализе и оценке не применяются данные субъективных критериев, ранее учтенные и использованные в отношении конкретного субъекта (объекта) контроля либо данные, по которым истек срок исковой давности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
приложение изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту производства и переработки животноводческой продукции Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.

3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
А. Иргалиев
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
С. Омаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және
арнайы есепке алу жөніндегі
комитеті
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2021 жылғы 31 наурыздағы
№ 33 мен
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2021 жылғы 30 наурыздағы
№ 97 бұйрығына
қосымша
Асыл тұқымды мал
шаруашылығы және балара
шаруашылығы саласындағы
тәуекел дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
қосымша
Асыл тұқымды мал шаруашылығы және балара шаруашылығы саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау субъективті өлшемшарттары
Өлшемшарттардың атауы
Бұзушылық дәрежесі

3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан       ____А. Иргалиев
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан __________С. Омаров
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министра национальной
экономики
Республики Казахстан
от 31 марта 2021 года № 33 и
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 30 марта 2021 года № 97
Приложение
к Критериям оценки степени
риска в области племенного
животноводства и пчеловодства
Субъективные критерии оценки степени риска в области племенного животноводства и пчеловодства
Наименование критериев
Степень нарушения

1. Алдыңғы тексерулердің бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы профилактикалық бақылаудың нәтижелері (ауырлық дәрежесі төменде тізбеленген талаптар сақталмаған жағдайда белгіленеді):
Асыл тұқымдық орталықтар
1
Тұқымдық ауыл шаруашылығы жануарларын күтіп-бағуға арналған қора-жайдың болуы
елеулі
2
Тұқымдық жануарлардың ұрығын төменгі температурада мұздатуға және сақтауға арналған зертхананың болуы
елеулі
3
Ветеринариялық-санитариялық өткізу орнының болуы
елеулі
4
Карантиндік үй-жайдың болуы
елеулі
5
Оқшаулағыштың болуы
елеулі
6
Ақаусыз зертханалық жабдықтың болуы
елеулі
7
Ақаусыз криогендік жабдықтың болуы
елеулі
8
Жоғары өнімді асыл тұқымды тұқымдық жануарлардың барын растайтын асыл тұқымдық куәліктердің болуы
өрескел
9
Асыл тұқымды тұқымдық жануарларға сәйкестендіру жүргізілгендігін растайтын ветеринариялық паспорттардың болуы
елеулі
10
Асыл тұқымды жануарларды бағалаудың жиынтық ведомосінің болуы
өрескел
11
Тұқымдық бұқаларды ұрпағының сапасы бойынша тексеру мен бағалауды және бұқашықтарды өз өнімділігі бойынша сынауды өткізуді есепке алуды жүргізу журналының болуы
өрескел
12
Тұқымдық бұқаларды ұрпағының сапасы бойынша тексеру мен бағалау және бұқашықтарды өз өнімділігі сынау куәлігінің болуы
өрескел
13
Деректерді есепке алуды жүргізу және уәкілетті орган бекіткен нысандар бойынша облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарына есептілікті ұсыну
болмашы
14
Штатта тиісті мамандықтар (зоотехния, мал шаруашылығы өнімдерін өндіру технологиясы, ветеринария, биотехнология) бойынша мамандардың болуы
елеулі
Дистрибьютерлік орталықтар
15
Стационарлық биоқоймалары бар өндірістік үй-жайлардың болуы
елеулі
16
Ақаусыз зертханалық жабдықтың болуы
елеулі
17
Ақаусыз криогендік жабдықтың болуы
елеулі
18
Деректерді есепке алуды жүргізу және уәкілетті орган бекіткен нысандар бойынша облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарына есептілікті ұсыну
болмашы
19
Штатта тиісті мамандықтар (зоотехния, мал шаруашылығы өнімдерін өндіру технологиясы, ветеринария, биотехнология) бойынша мамандардың болуы
елеулі
Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуға бюджеттік субсидияларды алған жеке және заңды тұлғалар
20
Жануарлардың жеке нөмірлерінің болуы
өрескел
21
Селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық базасында жануарларды тіркеудің болуы
елеулі
22
Асыл тұқымды жануардың асыл тұқымдық куәлігінің және ресімделген жеке карточкаларының болуы
өрескел
23
Республикалық палатада тіркелген асыл тұқымды жануарларды бонитерлеудің жиынтық ведомосінің болуы
өрескел
24
Асыл тұқымды жануарлар басының саны, тұқымдық және сыныптық құрамы туралы деректерді асыл тұқымды жануарлардың мемлекеттік тіркеліміне енгізу
елеулі
Жергілікті атқарушы органдар
25
Асыл тұқымды жануарлардың мемлекеттік тіркелімін жүргізу
елеулі
26
Бекітілген нысандар бойынша асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы деректерді есепке алуды жүргізу
болмашы
27
Уәкілетті орган бекіткен нысандар бойынша асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъектілер ұсынатын есептіліктің болуы
болмашы

1. Результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля (степень тяжести устанавливается при несоблюдении нижеперечисленных требований):
Племенные центры
1
Наличие помещений для содержания производителей сельскохозяйственных животных
значительное
2
Наличие лаборатории для низкотемпературного замораживания и хранения семени производителей
значительное
3
Наличие ветеринарно-санитарного пропускника
значительное
4
Наличие карантинного помещения
значительное
5
Наличие изолятора
значительное
6
Наличие исправного лабораторного оборудования
значительное
7
Наличие исправного криогенного оборудования
значительное
8
Наличие племенных свидетельств, подтверждающих наличие высокопродуктивных племенных животных производителей
грубое
9
Наличие ветеринарных паспортов на племенных животных-производителей, подтверждающих проведение идентификации
значительное
10
Наличие сводной ведомости бонитировки племенных животных
грубое
11
Наличие журнала ведения учета проведения проверки и оценки быков-производителей по качеству потомства и испытания бычков по собственной продуктивности
грубое
12
Наличие свидетельств проверки и оценки быков-производителя по качеству потомства и испытания бычков по собственной продуктивности
грубое
13
Ведение учета данных и представление отчетности в местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения по формам, утвержденным уполномоченным органом
незначительное
14
Наличие в штате специалистов по соответствующим специальностям (зоотехния, технология производства продукции животноводства, ветеринария, биотехнология)
значительное
Дистрибьютерные центры
15
Наличие производственных помещений со стационарными биохранилищами
значительное
16
Наличие исправного лабораторного оборудования
значительное
17
Наличие исправного криогенного оборудования
значительное
18
Ведение учета данных и представление в местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения по формам, утвержденным уполномоченным органом
незначительное
19
Наличие в штате специалистов по соответствующим специальностям (зоотехния, технология производства продукции животноводства, ветеринария, биотехнология)
значительное
Физические и юридические лица, получившие бюджетные субсидии на развитие племенного животноводства
20
Наличие у животных индивидуальных номеров
грубое
21
Наличие регистрации животных в информационной базе селекционной и племенной работы
значительное
22
Наличие племенного свидетельства и оформленных карточек племенного животного
грубое
23
Наличие сводной ведомости бонитировки племенных животных, зарегистрированных в республиканской палате
грубое
24
Внесение данных о численности, породном и классном составе племенного поголовья животных в государственный регистр племенных животных
значительное
Местные исполнительные органы
25
Ведение государственного регистра племенных животных
значительное
26
Ведение учета данных в области племенного животноводства по утвержденным формам
незначительное
27
Наличие отчетности по формам, утвержденным уполномоченным органом, представляемой субъектами в области племенного животноводства
незначительное

2. Бақылау субъектілері ұсынатын, оның ішінде Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің аумақтық инспекциялары жүргізетін автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы ұсынатын есептілік пен мәліметтерді мониторингілеу нәтижелері:
28
Асыл тұқымды жануарлардың мемлекеттік тіркелімінде дұрыс емес мәліметтердің болуы
өрескел
29
Селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық базасында дұрыс емес мәліметтердің болуы
өрескел
3. "Бақылау субъектілеріне расталған шағымдар мен арыздардың болуы және саны" ақпарат көзі бойынша субъективті өлшемшарттар мыналар болып табылады:
30
Асыл тұқымды мал шаруашылығы және балара шаруашылығы саласындағы бақылау субъектілеріне бір және одан да көп расталған шағымдар мен арыздардың болуы
елеулі

2. Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем, проводимого территориальными инспекциям Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан:
28
Наличие недостоверных сведений в государственном регистре племенных животных
грубое
29
Наличие недостоверных сведений в информационной базе селекционной и племенной работы
грубое
3. По информационному источнику "наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений на субъекты контроля" субъективными критериями являются:
30
Наличие одной и более подтвержденных жалоб и обращений на субъекты контроля в области животноводства и пчеловодства
значительное