"Өсімдіктерді қорғау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 15-05/1135 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 821 бірлескен бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2021 жылғы 5 сәуірдегі № 108 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2021 жылғы 6 сәуірдегі № 37 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 12 сәуірде № 22530 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Өсімдіктерді қорғау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 15-05/1135 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 821 бірлескен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12744 болып тіркелген, 2016 жылғы 3 ақпанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мыналар:
1) осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес өсімдіктерді қорғау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
2) осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес ауыл шаруашылығы мақсатындағы объектілерде, сондай-ақ автомобиль, теміржол жолдарының бөлінетін жолақтары мен қорғау аймағында және зиянды және аса қауіпті зиянды организмдердің мекендеу орындары болып табылатын басқа да аумақтарда қызметін жүзеге асыратын бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты өсімдіктерді қорғау саласындағы тексеру парағы;
3) осы бірлескен бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес өсімдіктерді қорғау саласында заңнамамен бекітілген фитосанитариялық есепке алу нысандарына сәйкес фитосанитариялық есептілікті ұсынуды, сол сияқты уақытылы ұсынуды жүзеге асыратын бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты өсімдіктерді қорғау саласындағы тексеру парағы;
4) осы бірлескен бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес пестицидтерді аэрозольдік және фумигациялық тәсілдермен қолдану жөніндегі қызметті жүзеге асыратын бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты өсімдіктерді қорғау саласындағы тексеру парағы;
5) осы бірлескен бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес пестицидтерді (аэрозольдік және фумигациялық тәсілдерді қоспағанда) авиациялық және жерүсті тәсілдерімен қолдану жөніндегі қызметті жүзеге асыратын бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты өсімдіктерді қорғау саласындағы тексеру парағы;

О внесении изменений и дополнения в совместный приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 15-05/1135 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 821 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в области защиты растений"
Совместный приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 5 апреля 2021 года № 108 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 6 апреля 2021 года № 37. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 апреля 2021 года № 22530.
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 15-05/1135 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 821 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в области защиты растений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12744, опубликован 3 февраля 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения и дополнение:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить:
1) критерии оценки степени риска в области защиты растений согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
2) проверочный лист в области защиты растений в отношении субъектов (объектов) контроля, осуществляющих деятельность на объектах сельскохозяйственного назначения, а также полосах отвода и охранных зон автомобильных, железных дорог и иных территорий, являющихся местами обитания вредных и особо опасных вредных организмов согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу;
3) проверочный лист в области защиты растений в отношении субъектов (объектов) контроля, осуществляющих представление, а равно своевременное представление фитосанитарной отчетности в соответствии с формами фитосанитарного учета, утвержденными законодательством в области защиты растений согласно приложению 3 к настоящему совместному приказу;
4) проверочный лист в области защиты растений в отношении субъектов (объектов) контроля, осуществляющих деятельность по применению пестицидов аэрозольным и фумигационным способами согласно приложению 4 к настоящему совместному приказу;
5) проверочный лист в области защиты растений в отношении субъектов (объектов) контроля, осуществляющих деятельность по применению пестицидов авиационным и наземным способами (за исключением аэрозольного и фумигационного способов) согласно приложению 5 к настоящему совместному приказу;

6) осы бірлескен бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес пестицидтерді сақтау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты өсімдіктерді қорғау саласындағы тексеру парағы;
7) осы бірлескен бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес тыйым салынған және (немесе) жарамсыз болып қалған пестицидтерді және олардың ыдыстарын, сондай-ақ пайдаланылған пестицидтердің ыдыстарын зарарсыздандыру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты өсімдіктерді қорғау саласындағы тексеру парағы;
8) осы бірлескен бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес арнаулы сақтау орындарын (көмінділерді) салуды, тиісті жағдайда ұстауды және күтіп-ұстауды жүзеге асыратын бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты өсімдіктерді қорғау саласындағы тексеру парағы;
9) осы бірлескен бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес пестицидтерді тіркеу (өндірістік және ұсақ мөлдекті) сынақтарын жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты өсімдіктерді қорғау саласындағы тексеру парағы;
10) осы бірлескен бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес пестицидтерді, биоагенттерді өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты өсімдіктерді қорғау саласындағы тексеру парағы бекітілсін.";
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 және 9-қосымшалар осы бірлескен бұйрыққа 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бірлескен бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес 10-қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Ветеринариялық, фитосанитариялық және тамақ қауіпсіздігі департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бірлескен бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
__________А. Иргалиев
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
__________С. Омаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының Құқықтық
статистика және арнайы есепке
алу жөніндегі комитеті
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2021 жылғы 6 сәуірдегі № 37
мен
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2021 жылғы 5 сәуірдегі
№ 108 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің

6) проверочный лист в области защиты растений в отношении субъектов (объектов) контроля, осуществляющих деятельность по хранению пестицидов согласно приложению 6 к настоящему совместному приказу;
7) проверочный лист в области защиты растений в отношении субъектов (объектов) контроля, осуществляющих деятельность по обезвреживанию запрещенных и (или) пришедших в негодность пестицидов и тары из-под них, а также тары из-под использованных пестицидов согласно приложению 7 к настоящему совместному приказу;
8) проверочный лист в области защиты растений в отношении субъектов (объектов) контроля, осуществляющих строительство, содержание и поддержание в надлежащем состоянии специальных хранилищ (могильников) согласно приложению 8 к настоящему совместному приказу;
9) проверочный лист в области защиты растений в отношении субъектов (объектов) контроля, осуществляющих деятельность по проведению регистрационных (мелкоделяночных и производственных) испытаний пестицидов согласно приложению 9 к настоящему совместному приказу;
10) проверочный лист в области защиты растений в отношении субъектов (объектов) контроля, осуществляющих деятельность по реализации пестицидов, биоагентов согласно приложению 10 к настоящему совместному приказу.";
приложения 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 и 9 изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 и 9 к настоящему совместному приказу;
дополнить приложением 10 согласно приложению 10 к настоящему совместному приказу.
2. Департаменту ветеринарной, фитосанитарной и пищевой безопасности Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан __________А. Иргалиев
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан __________С. Омаров
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой
статистике и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
Приложение 1
к совместному приказу
Министра национальной
экономики
Республики Казахстан
от 6 апреля 2021 года № 37 и
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 5 апреля 2021 года № 108
Приложение 1
к совместному приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан

2015 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 15-05/1135 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 821 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Өсімдіктерді қорғау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Өсімдіктерді қорғау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары (бұдан әрі – Өлшемшарттар) 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 141-бабының 3-тармағына және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 31 шілдедегі № 3 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17371 болып тіркелген) Мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау жүйесін қалыптастыру қағидаларына және тексеру парақтарынының нысанына сәйкес бақылау субъектілерін тәуекел дәрежелеріне жатқызу және бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу кезінде бақылау субъектілерін іріктеу үшін әзірленді.
2. Осы Өлшемшарттарда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) болмашы бұзушылық – Қазақстан Республикасының өсімдіктерді қорғау саласындағы заңнамасында белгіленген талаптарды пестицидтерді қолдану, сақтау, өткізу және әкелу кезіндегі жұмыстардың құжаттамалық есебінің (пестицидтерді есепке алудың тігілген және нөмірленген кіріс-шығыс кітабы, журналы) болмауы түріндегі бұзу;
2) елеулі бұзушылық – Қазақстан Республикасының өсімдіктерді қорғау саласындағы заңнамасында белгіленген талаптарды пестицидтерді қолдану және сақтау, пестицидтерді және олардың ыдыстарын, сондай-ақ пайдаланылған пестицидтердің ыдыстарын зарарсыздандыру жөніндегі жұмыстарды жүргізу кезінде персоналда жеке қорғаныс құралдарының және арнайы киімнің болмауы, пестицидтерді өткізу кезінде тиісті (агрономиялық) білімі бар білікті маманның болмауы, сондай-ақ қарастыру бойынша өсімдіктерді қорғау жөніндегі мемлекеттік инспектор бақылау субъектісіне әкімшілік жауапкершілікке тартпай Қазақстан Республикасының өсімдіктерді қорғау саласындағы заңнамасының анықталған бұзушылықтарын жою бойынша нұсқама берілген шағымның болуы түріндегі бұзу;
3) тәуекел – саны зияндылықтың экономикалық шегінен жоғары зиянды және (немесе) аса қауіпті зиянды организмдердің дамуы мен таралуы, адамдардың және жануарлардың жаппай улануы, ауыл шаруашылығы егістіктеріне пестицидтермен химиялық өңдеу жүргізу кезінде егістердің жойылуы, пестицидтерді қолдану, өткізу және сақтау кезіндегі апаттың нәтижесінде топырақтың, судың және өсімдік жабынының ластануы, пестицидтерді зарарсыздандыру шарттарының бұзылуы кезінде жануарлар дүниесі объектілері санының азаюы және олардың тіршілік ету ортасының нашарлауы түрінде келтірілген адам өміріне немесе денсаулығына, қоршаған ортаға зиян келтіру ықтималдығы;

от 28 декабря 2015 года
№ 15-05/1135 и
Министра национальной
экономики
Республики Казахстан
от 29 декабря 2015 года № 821
Критерии оценки степени риска в области защиты растений
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Критерии оценки степени риска в области защиты растений (далее – Критерии) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 141 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан от 29 октября 2015 года и Правилами формирования государственными органами системы оценки рисков и формы проверочных листов, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2018 года № 3 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17371), для отнесения субъектов контроля к степеням риска и отбора субъектов контроля при проведении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля.
2. В настоящих Критериях используются следующие понятия:
1) незначительное нарушение – нарушение требований, установленных законодательством Республики Казахстан в области защиты растений, в виде отсутствия документированного учета работ (прошнурованной и пронумерованной приходно-расходной книги, журнала учета пестицидов) при применении, хранении, реализации и ввоза пестицидов;
2) значительное нарушение – нарушение требований, установленных законодательством Республики Казахстан в области защиты растений, в виде отсутствия средств индивидуальной защиты и специальной одежды у персонала при проведении работ по применению и хранению пестицидов, обезвреживанию пестицидов и тары из-под них, а также тары из-под использованных пестицидов, отсутствие квалифицированного специалиста, имеющего соответствующее (агрономическое) образование при реализации пестицидов, а также наличия жалоб, по рассмотрению которых субъекту контроля государственным инспектором по защите растений выписаны предписания по устранению выявленных нарушений законодательства Республики Казахстан в области защиты растений без привлечения к административной ответственности;
3) риск – вероятность причинения вреда жизни или здоровью человека, окружающей среде, выраженное в виде развития и распространения вредных и (или) особо опасных вредных организмов с численностью выше экономического порога вредоносности, массового отравления людей и животных, гибели посевов при проведении химических обработок сельскохозяйственных посевов пестицидом, загрязнение почвы, воды и растительного покрова в результате аварий при применении, реализации и хранении пестицидов, сокращение численности объектов животного мира и ухудшение среды их обитания при нарушении условий обезвреживания пестицидов;

4) тәуекелді бағалау жүйесі – өсімдіктерді қорғау саласындағы бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды тағайындау мақсатында бақылау органы жүргізетін іс-шаралар кешені;
5) тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті өлшемшарттары (бұдан әрі – объективті өлшемшарттар) – өсімдіктерді қорғау саласындағы мемлекеттік бақылау жөніндегі жеке кәсіпкерлік аясында тәуекел дәрежесіне байланысты және жекелеген бақылау субъектісіне (объектісіне) тікелей байланысты емес бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
6) тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары (бұдан әрі – субъективті өлшемшарттар) – қолайлы фитосанитариялық жағдайды қамтамасыз ету үшін саны зияндылықтың экономикалық шегінен жоғары зиянды және аса қауіпті зиянды организмдердің дамуы мен таралуына жол бермеу мақсатында фитосанитариялық мониторинг және фитосанитариялық іс-шаралар жүргізу бойынша, пестицидтерді сақтау, өткізу, пестицидтерді аэрозольдік, фумигациялық, авиациялық және жер үсті тәсілдерімен қолдану бойынша және пестицидтерді тіркеу (ұсақмөлдекті және өндірістік) сынақтарын жүргізу, сондай-ақ пестицидтерді зарарсыздандыру, фитосанитариялық есептілікті ұсыну, сол сияқты уақтылы ұсыну бойынша, арнаулы сақтау орындарын (көмiндiлердi) салу, тиісті жағдайда ұстау және күтіп-ұстау бойынша, пестицидтерді, биоагенттерді өткізу бойынша бақылау субъектісі (объектісі) қызметінің нәтижелеріне байланысты бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
7) тексеру парағы – өсімдіктерді қорғау саласындағы бақылау субъектілерінің қызметіне қойылатын, олардың сақталмауы адамның өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне қатер төндіруге алып келетін талаптарды қамтитын талаптар тізбесі;
8) өрескел бұзушылық – Қазақстан Республикасының өсімдіктерді қорғау, химиялық өнімдердің қауіпсіздігі саласындағы заңнамасында белгіленген талаптарды "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Кодексінде көзделген әкімшілік жауапкершілікке алып келетін, саны зияндылықтың экономикалық шегінен жоғары зиянды және (немесе) аса қауіпті зиянды организмдердің дамуы мен таралуына әкелетін фитосанитариялық бақылау объектілерінде фитосанитариялық мониторингті және фитосанитариялық іс-шараларды жүргізбеу, фитосанитариялық есептілікті өсімдіктерді қорғау саласындағы заңнамамен бекітілген фитосанитариялық есепке алу нысандарына сәйкес фитосанитариялық есептілікті уақтылы ұсынбау, сол сияқты уақтылы ұсынбау, саны зияндылықтың экономикалық шегінен жоғары зиянды организмдердің дамуы мен таралуына әкелетін фитосанитариялық бақылау объектілерінде фитосанитариялық мониторингті және фитосанитариялық iс-шараларды жүргiзбеу, пестицидтерді зарарсыздандырудың жүргізілмеуі, пестицидтерді және олардың ыдыстарын, сондай-ақ пайдаланылған пестицидтердің ыдыстарын зарарсыздандыру үшін арнаулы сақтау орындарының (көмінділердің) болмауы, пестицидтерді жеткізушілер (өндірушілер, импорттаушылар, сатушылар) әзірлеген және ұсынатын жарамсыз болып қалған пестицидтерді және олардың ыдыстарын, сондай-ақ пайдаланылған пестицидтердің ыдыстарын зарарсыздандыру әдістері мен технологияларының болмауы, қауіптілігі бірінші сыныпты, мақсаты бойынша одан әрі пайдалануға жарамсыз болып қалған пестицидтерді саңылаусыздықты қамтамасыз етпейтін және қоршаған ортаның пестицидтермен ластану мүмкіндігін жоққа шығармайтын ыдыстарда сақтау, қауіптілігі екінші сыныпты пестицидтерді қажет болған кезде полимер материалдардан жасалған арнайы қалташалары жоқ көп қабатты ыдысқа (пестицидтің ерекшелігіне қарай) буып-түю, бүтіндігі бұзылған қаптамадағы пестицидтерді қайта буып-түю, тыйым салынған, жарамсыз болып қалған пестицидтерді және олардың ыдыстарын, сондай-ақ пайдаланылған пестицидтердің ыдыстарын тиеуге, тасымалдауға және түсіруге арналған механикаландыру құралдарының болмауы, арнаулы сақтау орындарын (көмiндiлердi) салу бойынша шаралар қабылдамау, пестицидтерді өткізу, пестицидтерді аэрозолдік және фумигациялық тәсілдермен қолдану бойынша қызметті жүзеге асыруға лицензияның болмауы, Қазақстан Республикасында өткізілетін және Қазақстан Республикасының аумағында өндіруге (формуляциялауға), әкелуге, сақтауға, тасымалдауға, өткізуге және қолдануға рұқсат етілген пестицидтердің тізіміне енгізілген пестицидтерді мемлекеттік тіркеудің болмауы, бұрмаланған пестицидтерді әкелу, өткізу және сақтау фактілерінің болуы, пестицидтерді сақтау үшін пайдаланылатын жылжымайтын мүлікке меншік құқығы туралы куәліктің немесе өзге де заңды негіздердің болмауы, тіркеушінің (өндірушінің) пестицидтерді қолдану бойынша ұсынымдарының болмауы, тіркеуші (өндіруші, жеткізуші, импорттаушы) беретін пестицидтің қауіпсіздік паспортының болмауы, пестицидтерді тұтынушыларға өндірушілердің ыдысында босатпау, өндірушінің ыдысында пестицидтерді және олардың ыдыстарын, сондай-ақ пайдаланылған пестицидтердің ыдыстарын зарарсыздандыру туралы мәліметтерді қоса отырып, пестицидтерді қауіпсіз пайдалану шаралары туралы тиісті ақпараттың болмауы, өткізілетін пестицид ыдыстарының бүтін еместігі, ыдыстың бүтіндігі бұзылған кезде пестицидтерді қайта буып-түю бойынша шаралар қабылдамау және оларды жеткізушілерге қайтару түріндегі бұзу.

4) система оценки риска – комплекс мероприятий, проводимый органом контроля с целью назначения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в области защиты растений;
5) объективные критерии оценки степени риска (далее – объективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от степени риска в сфере частного предпринимательства по государственному контролю в области защиты растений и не зависящие непосредственно от отдельного субъекта (объекта) контроля;
6) субъективные критерии оценки степени риска (далее – субъективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от результатов деятельности субъекта (объекта) контроля по проведению фитосанитарного мониторинга и фитосанитарных мероприятий с целью недопущения развития и распространения вредных и особо опасных вредных организмов с численностью выше экономического порога вредоносности для обеспечения благоприятной фитосанитарной обстановки, по хранению, реализации пестицидов, применению пестицидов аэрозольным, фумигационным, авиационным и наземным способами, проведению регистрационных (мелкоделяночных и производственных) испытаний пестицидов, а также обезвреживанию пестицидов, по представлению, а равно своевременному представлению фитосанитарной отчетности, по строительству, содержанию и поддержания в надлежащем состоянии специальных хранилищ (могильников), по реализации пестицидов, биоагентов;
7) проверочный лист – перечень требований, включающий в себя требования к деятельности субъектов контроля в области защиты растений, несоблюдение которых влечет за собой угрозу жизни и здоровью человека, окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, государства;
8) грубое нарушение – нарушение требований, установленных законодательством Республики Казахстан в области защиты растений, безопасности химической продукции, влекущие административную ответственность, предусмотренную Кодексом Республики Казахстан от 5 июля 2014 года "Об административных правонарушениях", в виде непроведения фитосанитарного мониторинга и фитосанитарных мероприятий на объектах фитосанитарного контроля, повлекшее развитие и распространение вредных и (или) особо опасных вредных организмов с численностью выше экономического порога вредоносности, непредставления, а равно несвоевременного представления фитосанитарной отчетности в соответствии с формами фитосанитарного учета, утвержденными законодательством в области защиты растений, непроведения фитосанитарного мониторинга и фитосанитарных мероприятий на объектах фитосанитарного контроля, повлекшее развитие и распространение вредных организмов с численностью выше экономического порога вредоносности, непроведения обезвреживания пестицидов, отсутствия специальных хранилищ (могильников) для обезвреживания пестицидов и тары из-под них, а также тары из-под использованных пестицидов, отсутствия методов и технологий обезвреживания пришедших в негодность пестицидов и тары из-под них, а также тары из-под использованных пестицидов, разработанных и предоставляемых поставщиками (производителями, импортерами, продавцами) пестицидов, хранения пестицидов первого класса опасности, пришедших в негодность к дальнейшему использованию по назначению, в емкостях, не обеспечивающих герметичность и не исключающих возможность загрязнения пестицидами окружающей среды, упаковки пестицидов второго класса опасности при необходимости в многослойную тару из полимерных материалов без специальных вкладышей (в зависимости от специфики пестицида), переупаковки пестицидов с нарушенной целостностью упаковки, отсутствия средств механизации для загрузки, перевозки и выгрузки запрещенных, пришедших в негодность пестицидов и тары из-под них, а также тары из-под использованных пестицидов, непринятие мер по строительству специальных хранилищ (могильников), отсутствия лицензии на осуществление деятельности по реализации пестицидов, по применению пестицидов аэрозольным и фумигационным способами, отсутствия государственной регистрации пестицидов, реализуемых в Республики Казаxстан и включенных в список пестицидов, разрешенных к производству (формуляции), ввозу, хранению, транспортировке, реализации и применению на территории Республики Казаxстан, наличия фактов ввоза, реализации и хранения фальсифицированных пестицидов, отсутствия свидетельства о праве собственности на недвижимое имущество или иного законного основания, используемое для хранения пестицидов, отсутствия рекомендаций регистранта (производителя) по применению пестицидов, отсутствия паспорта безопасности пестицида, предоставляемого регистрантом (производителем, поставщиком, импортером), отпуска пестицидов потребителям не в таре производителя, отсутствия соответствующей информации на таре производителя о мерах безопасного использования пестицидов, включая сведения об обезвреживании пестицидов и тары из-под них, а также тары из-под использованныx пестицидов, нецелостности тары реализуемых пестицидов, непринятия мер по переупаковке пестицидов, при нарушении целостности тары и возвращения их поставщику.

3. Жоғары тәуекел дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау, сондай-ақ жоспардан тыс тексерулер және бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау жүргізіледі.
Жоғары тәуекел дәрежесіне жатқызылмаған бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау және жоспардан тыс тексерулер жүргізіледі.
4. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды жүргізуге арналған өлшемшарттар объективті және субъективті өлшемшарттар арқылы қалыптастырылады.
2-тарау. Объективті өлшемшарттар
5. Ауыл шаруашылығы өндірісінде пайдаланылатын пестицидтер қоршаған табиғи ортаға, адам өмірі мен денсаулығына және жануарларға қатер төндіретін әлеуетті қауіпті химиялық заттар болып табылады.
Объективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін бағалауға сәйкес бақылау субъектісі қызметінің нәтижесінде адамның өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне ең көп зиян келтіру ықтималдығы, оның ықтимал кері салдарының ауырлық дәрежесін ескере отырып, қызметі пестицидтерді қолдануға, өткізуге, сақтауға және зарарсыздандыруға байланысты бақылау субъектісі тәуекелдің жоғары дәрежесіне жатады.
6. Өсімдіктерді қорғау саласында ең көп әлеуетті қоғамдық тәуекелдерді ескере отырып, мынадай бағыттар бойынша қызметті жүзеге асыратын келесі бақылау субъектісі (объектісі) тәуекелдің жоғары дәрежесіне жатқызылады:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы объектілерде, сондай-ақ автомобиль, теміржол жолдарының бөлінетін жолақтары мен қорғау аймағында және зиянды және аса қауіпті зиянды организмдердің мекендеу орындары болып табылатын басқа да аумақтарда қызметін жүзеге асыратын бақылау субъектілері (объектілері);
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 29 маусымдағы № 15-02/584 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11913 болып тіркелген) фитосанитариялық есепке алу нысандарына сәйкес фитосанитариялық есептілікті ұсынуды, сол сияқты уақтылы ұсынуды жүзеге асыратын бақылау субъектілері (объектілері);
пестицидтерді аэрозольдік және фумигациялық тәсілдермен қолдану жөніндегі қызметті жүзеге асыратын бақылау субъектілері (объектілері);
пестицидтерді (аэрозольдік және фумигациялық тәсілдерді қоспағанда) авиациялық және жерүсті тәсілдерімен қолдану жөніндегі қызметті жүзеге асыратын бақылау субъектілері (объектілері);
пестицидтерді сақтау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын бақылау субъектілері (объектілері);
тыйым салынған және (немесе) жарамсыз болып қалған пестицидтерді және олардың ыдыстарын, сондай-ақ пайдаланылған пестицидтердің ыдыстарын зарарсыздандыру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын бақылау субъектілері (объектілері);
арнаулы сақтау орындарын (көмінділерді) салуды, тиісті жағдайда ұстауды және күтіп-ұстауды жүзеге асыратын бақылау субъектілері (объектілері);
пестицидтерді тіркеу (өндірістік және ұсақ мөлдекті) сынақтарын жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын бақылау субъектілері (объектілері);
пестицидтерді, биоагенттерді өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын бақылау субъектілері (объектілері).

3. В отношении субъектов (объектов) контроля, отнесенных к высокой степени риска проводится профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля, а также внеплановые проверки и профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля.
В отношении субъектов (объектов) контроля, не отнесенные к высокой степени риска проводится профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля и внеплановые проверки.
4. Критерии для проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля формируются посредством объективных и субъективных критериев.
Глава 2. Объективные критерии
5. Пестициды, используемые в сельскохозяйственном производстве, являются потенциально опасными химическими веществами, представляющими угрозу окружающей природной среде, жизни и здоровью людей и животных.
В соответствии с оценкой степени риска по объективным критериям наибольшей вероятности причинения вреда жизни и здоровью человека, окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства в результате деятельности субъекта контроля с учетом степени тяжести ее возможных негативных последствий, субъекты контроля, деятельность которых связанна с применением, реализацией, хранением и обезвреживанием пестицидов, относятся к высокой степени риска.
6. В области защиты растений с учетом наибольших потенциальных общественных рисков к высокой степени риска относятся следующие субъекты (объекты) контроля, осуществляющие деятельность по следующим направлениям:
субъекты (объекты) контроля, осуществляющие деятельность на объектах сельскохозяйственного назначения, а также полосах отвода и охранных зон автомобильных, железных дорог и иных территорий, являющихся местами обитания вредных и особо опасных вредных организмов;
субъекты (объекты) контроля, осуществляющие представление, а равно своевременное представление фитосанитарной отчетности в соответствии с формами фитосанитарного учета, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июня 2015 года № 15-02/584 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11913);
субъекты (объекты) контроля, осуществляющие деятельность по применению пестицидов аэрозольным и фумигационным способами;
субъекты (объекты) контроля, осуществляющие деятельность по применению пестицидов авиационным и наземным способами (за исключением аэрозольного и фумигационного способов);
субъекты (объекты) контроля, осуществляющие деятельность по хранению пестицидов;
субъекты (объекты) контроля, осуществляющие деятельность по обезвреживанию запрещенных и (или) пришедших в негодность пестицидов и тары из-под них, а также тары из-под использованных пестицидов;
субъекты (объекты) контроля, осуществляющие строительство, содержание и поддержание в надлежащем состоянии специальных хранилищ (могильников);
субъекты (объекты) контроля, осуществляющие деятельность по проведению регистрационных (мелкоделяночных и производственных) испытаний пестицидов;
субъекты (объекты) контроля, осуществляющие деятельность по реализации пестицидов, биоагентов.

3-тарау. Субъективті өлшемшарттар
7. Объективті өлшемшарттар бойынша жоғары тәуекел дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты субъективті өлшемшарттар қолданылады.
Субъективті өлшемшарттарды айқындау мынадай кезеңдерді қолдана отырып, жүзеге асырылады:
1) дерекқорларды қалыптастыру және ақпарат жинау;
2) ақпаратты талдау және тәуекелді бағалау.
8. Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін бағалау үшін мынадай ақпарат көздері пайдаланылады:
1) бақылау субъектісі, оның ішінде Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің аумақтық инспекциялары жүргізетін автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы ұсынылатын есептілік пен мәліметтер мониторингісінің нәтижелері;
2) алдыңғы тексерулердің және бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы профилактикалық бақылаудың нәтижелері;
3) бақылау субъектісінің кінәсынан туындаған қолайсыз оқиғалардың болуы, оның ішінде бақылау субъектісінің аумағында саны зияндылықтың экономикалық шегінен жоғары зиянды және аса қауіпті зиянды организмдердің анықталуы, Қазақстан Республикасы аумағында өндіруге (формуляциялауға), әкелуге, сақтауға, тасымалдауға, өткізуге және қолдануға рұқсат етілген пестицидтердің тізіміне енгізілмеген пестицидтерді өткізу, әкелу, сақтау және қолдану фактілерінің болуы;
4) жеке және (немесе) заңды тұлғалардың расталған шағымдары мен (немесе) арыздарының болуы;
5) бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері (өсімдіктерді қорғау саласындағы бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау қорытындылары бойынша берілген қорытынды құжаттар (анықтама, қорытынды, ұсынымдар);
6) мемлекеттік органдардың ресми интернет-ресурстарының, бұқаралық ақпарат құралдарының талдау нәтижелері;
7) мемлекеттік органдар, мемлекеттік мекемелер мен ұйымдар, кәсіпкерлік субъектілері ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері.
9. Қолда бар ақпарат көздерінің негізінде бағалауға жататын субъективті өлшемшарттар қалыптастырылады.
Бұл ретте тәуекел дәрежесін талдау және бағалау кезінде нақты бақылау субъектісіне қатысты бұрын ескерілген және пайдаланылған субъективті өлшемшарттардың деректері не Қазақстан Республикасының азаматтық кодексіне сәйкес талап қою мерзімі өткен деректер қолданылмайды.
10. Ықтимал тәуекел мен проблеманың маңыздылығына, бұзушылықтың бірлі-жарымды немесе жүйелілігіне, осы Өлшемшарттардың 8-тармағында көрсетілген әрбір ақпарат көздері бойынша бұрын қабылданған шешімдерді талдауға байланысты субъективті өлшемшарттар айқындалады.
Субъективті өлшемшарттар өрескел, елеулі, болмашы болып үш дәрежеге бөлінген, тексеру парақтарында санамаланған өсімдіктерді қорғау саласындағы талаптардың (бұдан әрі – талаптар) негізінде әзірленді.
Өсімдіктерді қорғау саласындағы талаптардың бұзылуын өрескел, елеулі және болмашы дәрежелерге бөлу өсімдіктерді қорғау саласындағы субъективті өлшемшарттарда келтірілген:

Глава 3. Субъективные критерии
7. В отношении субъектов (объектов) контроля, отнесенных по объективным критериям к высокой степени риска, применяются субъективные критерии.
Определение субъективных критериев осуществляется с применением следующих этапов:
1) формирование базы данных и сбор информации;
2) анализ информации и оценка риска.
8. Для оценки степени риска по субъективным критериям используются следующие источники информации:
1) результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем, проводимого территориальными инспекциями Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан;
2) результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля;
3) наличие неблагоприятных происшествий, возникших по вине субъекта контроля, в том числе выявление на территориях субъекта контроля вредных и (или) особо опасных вредных организмов с численностью выше экономического порога вредоносности, наличия фактов реализации, ввоза, хранения и применения пестицидов, не включенных в список пестицидов, разрешенных к производству (формуляции), ввозу, хранению, транспортировке, реализации и применению на территории Республики Казаxстан.
4) наличие подтвержденных жалоб и (или) обращений физических и (или) юридических лиц;
5) результаты профилактического контроля без посещения субъектов (объектов) контроля (итоговые документы, выданные по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (справка, заключение, рекомендации) в области защиты растений);
6) результаты анализа официальных интернет-ресурсов государственных органов, средств массовой информации;
7) результаты анализа сведений, представляемых государственными органами, государственными учреждениями и организациями, субъектами предпринимательства.
9. На основании имеющихся источников информации формируются субъективные критерии, подлежащие оценке.
При этом, при анализе и оценке степени риска не применяются данные субъективных критериев, ранее учтенных и использованных в отношении конкретного субъекта контроля либо данные, по которым истек срок исковой давности в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
10. В зависимости от возможного риска и значимости проблемы, единичности или системности нарушения, анализа принятых ранее решений по каждому источнику информации, указанных в пункте 8 настоящих Критериев, определяются субъективные критерии.
Субъективные критерии разработаны на основании требований в области защиты растений (далее – требования), перечисленных в проверочных листах, которые подразделены на три степени: грубые, значительные, незначительные.
Распределение нарушения требований в области защиты растений на грубые, значительные и незначительные степени приведены в субъективных критериях в области защиты растений:

1) осы Өлшемшарттарға 1-қосымшаға сәйкес ауыл шаруашылығы мақсатындағы объектілерде, сондай-ақ автомобиль, теміржол жолдарының бөлінетін жолақтары мен қорғау аймағында және зиянды және аса қауіпті зиянды организмдердің мекендеу орындары болып табылатын басқа да аумақтарда қызметін жүзеге асыратын бақылау субъектілері (объектілер) үшін;
2) осы Өлшемшарттарға 2-қосымшаға сәйкес өсімдіктерді қорғау саласындағы заңнамада бекітілген фитосанитариялық есепке алу нысандарына сәйкес фитосанитариялық есептілікті ұсынуды, сондай-ақ уақытылы ұсынуды жүзеге асыратын бақылау субъектілері (объектілері) үшін;
3) осы Өлшемшарттарға 3-қосымшаға сәйкес пестицидтерді аэрозольдік және фумигациялық тәсілдермен қолдану жөніндегі қызметті жүзеге асыратын бақылау субъектілері (объектілері) үшін;
4) осы Өлшемшарттарға 4-қосымшаға сәйкес пестицидтерді (аэрозольдік және фумигациялық тәсілдерді қоспағанда) авиациялық және жерүсті тәсілдерімен қолдану жөніндегі қызметті жүзеге асыратын бақылау субъектілері (объектілері) үшін;
5) осы Өлшемшарттарға 5-қосымшаға сәйкес пестицидтерді сақтау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын бақылау субъектілері (объектілері) үшін;
6) осы Өлшемшарттарға 6-қосымшаға сәйкес тыйым салынған және (немесе) жарамсыз болып қалған пестицидтерді және олардың ыдыстарын, сондай-ақ пайдаланылған пестицидтердің ыдыстарын зарарсыздандыру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын бақылау субъектілері (объектілері) үшін;
7) осы Өлшемшарттарға 7-қосымшаға сәйкес сақтау орындарын (көмінділерді) салуды, тиісті жағдайда ұстауды және күтіп-ұстауды жүзеге асыратын бақылау субъектілері (объектілері) үшін;
8) осы Өлшемшарттарға 8-қосымшаға сәйкес пестицидтерді тіркеу (ұсақмөлдекті және өндірістік) сынақтарын жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын бақылау субъектілері (объектілері) үшін;
9) осы Өлшемшарттарға 9-қосымшаға сәйкес пестицидтерді, биоагенттерді өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын бақылау субъектілері (объектілері) үшін.
11. Бақылау субъектісін тәуекел дәрежесіне жатқызу үшін тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеудің мынадай тәртібі қолданылады.
Бір өрескел бұзушылық анықталған кезде, бақылау субъектісіне 100 тәуекел дәрежесінің көрсеткіші беріледі және оған қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізіледі.
Өрескел бұзушылықтар анықталмаған жағдайда, тәуекел дәрежесінің көрсеткішін айқындау үшін елеулі және болмашы дәрежедегі бұзушылықтар бойынша жиынтық көрсеткіш есептеледі.
Елеулі бұзушылықтар көрсеткішін айқындау кезінде 0,7 коэффиценті қолданылады және аталған көрсеткіш мынадай формула бойынша есептеледі:

1) для субъектов (объектов) контроля, осуществляющих деятельность на объектах сельскохозяйственного назначения, а также полосах отвода и охранных зон автомобильных, железных дорог и иных территорий, являющихся местами обитания вредных и особо опасных вредных организмов согласно приложению 1 к настоящим Критериям;
2) для субъектов (объектов) контроля, осуществляющих представление, а равно своевременное представление фитосанитарной отчетности в соответствии с формами фитосанитарного учета, утвержденными законодательством в области защиты растений согласно приложению 2 к настоящим Критериям;
3) для субъектов (объектов) контроля, осуществляющих деятельность по применению пестицидов аэрозольным и фумигационным способами согласно приложению 3 к настоящим Критериям;
4) для субъектов (объектов) контроля, осуществляющих деятельность по применению пестицидов авиационным и наземным способами (за исключением аэрозольного и фумигационного способов) согласно приложению 4 к настоящим Критериям;
5) для субъектов (объектов) контроля, осуществляющих деятельность по хранению пестицидов согласно приложению 5 к настоящим Критериям;
6) для субъектов (объектов) контроля, осуществляющих деятельность по обезвреживанию запрещенных и (или) пришедших в негодность пестицидов и тары из-под них, а также тары из-под использованных пестицидов согласно приложению 6 к настоящим Критериям;
7) для субъектов (объектов) контроля, осуществляющих строительство, содержание и поддержание в надлежащем состоянии специальных хранилищ (могильников) согласно приложению 7 к настоящим Критериям;
8) для субъектов (объектов) контроля, осуществляющих деятельность по проведению регистрационных (мелкоделяночных и производственных) испытаний пестицидов согласно приложению 8 к настоящим Критериям;
9) для субъектов (объектов) контроля, осуществляющих деятельность по реализации пестицидов, биоагентов согласно приложению 9 к настоящим Критериям.
11. Для отнесения субъекта контроля к степени риска применяется следующий порядок расчета показателя степени риска.
При выявлении одного грубого нарушения, субъекту контроля приравнивается показатель степени риска 100 и в отношении него проводится профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля.
В случае, если грубых нарушений не выявлено, для определения показателя степени риска рассчитывается суммарный показатель по нарушениям значительной и незначительной степени.
При определении показателя значительных нарушений применяется коэффициент 0,7 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле: