Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің оқ-дәрілерді сақтау объектілерін механикаландырылған және материалдық құралдармен, ағаш өңдейтін станоктармен жабдықтау нормаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2021 жылғы 19 сәуірдегі № 235 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 23 сәуірде № 22601 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасының қорғанысы және Қарулы Күштері туралы" 2005 жылғы 7 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 22-бабы 2-тармағының 22) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің оқ-дәрілерді сақтау объектілерін механикаландырылған және материалдық құралдармен, ағаш өңдейтін станоктармен жабдықтау нормалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Тыл және қару-жарақ бастығының басқармасы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсынаорналастыруды;
3) мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі
Н. Ермекбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2021 жылғы 19 сәуірдегі
№ 235 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің оқ-дәрілерді сақтау объектілерін механикаландырылған және материалдық құралдармен, ағаш өңдейтін станоктарменжабдықтау нормалары
1-тарау. Механикаландырылғанжәне материалдыққұралдарменжабдықтау нормасы
Р/с №
Заттайнорманың атауы
Норманың өлшем бірлігі
Сандық мәндегінорма
Пайдалану мерзімі
Қолдану саласы
Заттайнормаларды айқындаудыжәне қолдануды нақтылайтын сипаттамалар
1.
Шөпшапқыш (аспалы)
жиынтық
1
(қарумен оқ-дәрілерді сақтау базасына *)
10жыл
Оқ-дәрілерді сақтау объектілерінде шөп шабу
Шөпшапқыштракторлықтехникаға орнатылады және сақтау объектілерінде шөп шабуғаарналған
2.
Қолменшөпшабу (триммер)
жиынтық
1
(әрбірқойма бастығына)
10жыл
Триммер сақтау орындары айналасындағышөпті шабуға арналған
3.
Соқа (аспалы)
жиынтық
1
(қару мен оқ-дәрілерді сақтау базасына *)
12жыл
Сақтау объектілерінде жерді жырту
Соқа (аспалы) тракторлықтехникаға орнатылады және 27 сантиметрге дейін тереңдікте топырақты қопсыту үшін арналған
4.
Соқаға жыртқыш
дана
20
(қарумен оқ-дәрілерді сақтау базасына **)
1 жыл
Соқаға жыртқыш топырақты қопсыту үшін бекітіледі
5.
Оқ-дәрілерді тасымалдауға арналған қол арбасы
дана
1
(әрбір сақтау орнына **)
12жыл
Сақтау орныішінде оқ-дәрілерді орналастыру
Сақтау орны ішінде оқ-дәрілерді орналастыру
Сақтау орны ішінде оқ-дәрілерді орналастыруға арналған екідөңгелекті (төрт дөңгелекті) жеңіл арба
6.
Механикалық арба (гидравликалық арба)
дана
1 (әрбір сақтау орнына**)
12жыл
Тиеу-түсіру жұмыстарына және оқ-дәрілерді тасымалдауға арналған гидравликалық көтергіші баржеңілдетілген арба (үштен алтыға дейін дөңгелегі бар)
7.
Тегістеу машинасы
жиынтық
1
(қаптамалардыжөндеу жөніндегі қызметке немесе бөлімге)
10 жыл
Тегістеу және бұйымдарды металдантегістеу және тазалау
Тегістеу машинасы тегістеуге және бұйымдарды металданжәне ағаштан тазартуға арналған
8.
Пломбиратор
дана
1
(әрбір қойма бастығына және ішкі тексеру комиссиясының төрағасына)
10жыл
Сақтау орындарындақару мен оқ-дәрілері барштабельдер жәшіктерін, сейфтерін, үй-жайларын, әртүрлі есіктеріне пломбалау
Пломбиратор жұдырықшалы қысу механизмі бар, таңбалау және нақыштау тәсілімен және алынбалы-салынбалы плашкасы (бедері) бар жәшіктерді,сейфтерді, әртүрлі есіктерді, қорғасын пломбаларымен пломбалауға арналған
9.
Алаңшасы барбасқыш (саты)
дана
1
(әрбір қоймаға**)
10 жыл
Жоғарықатарда және штабельдермен жұмыс істеу үшін
Алаңшасы барбасқыш (саты) қару мен оқ-дәрілері бар жәшіктердіжоғарықатардан (стеллаждан) алуға және жинауға арналған
10.
Кесілмелі ағаш (кесілмелі тақтай)
метр/текше

Об утверждении норм снабжения механизированными и материальными средствами, деревообрабатывающими станками объектов хранения боеприпасов Вооруженных Сил Республики Казахстан
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 19 апреля 2021 года № 235. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 апреля 2021 года № 22601
В соответствии с подпунктом 22) пункта 2 статьи 22 Закона Республики Казахстан от 7 января 2005 года "Об обороне и Вооруженных Силах Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые нормы снабжения механизированными и материальными средствами, деревообрабатывающими станками объектов хранения боеприпасов Вооруженных Сил Республики Казахстан.
2. Управлению начальника Тыла и вооружения Вооруженных Сил Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра обороны Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
Н. Ермекбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Утверждены
приказом
Министра обороны
Республики Казахстан
от 19 апреля 2021 года № 235
Нормы снабжения механизированными и материальными средствами, деревообрабатывающими станками объектов хранения боеприпасов Вооруженных Сил Республики Казахстан
Глава 1. Нормы снабжения механизированными и материальными средствами
№ п/п
Наименование натуральной нормы
Единица измерения нормы
Норма в количественном выражении
Срок эксплуатации
Область применения
Характеристики, конкретизирующие определение и применение натуральных норм
1.
Сенокосилка (навесная)
комплект
1
(на базу хранения оружия и боеприпасов *)
10 лет
Покос травы на объектах хранения боеприпасов
Сенокосилка устанавливается на тракторной технике и предназначена для покоса травы на объектах хранения
2.
Сенокосилка ручная (триммер)
комплект
1
(на каждого начальника склада)
10 лет
Триммер предназначен для покоса травы вокруг хранилищ.
3.
Плуг (навесной)
комплект
1
(на базу хранения оружия и боеприпасов *)
12 лет
Опашка земли на объектах хранения
Плуг (навесной) устанавливается на тракторную технику и предназначен для разрыхления почвы на глубину до 27 сантиметров
4.
Лемех к плугу
штук
20
(на базу хранения оружия и боеприпасов *)
1 год
Лемех крепится к плугу для разрыхления почвы
5.
Тележка ручная для перевозки боеприпасов
штук
1
(в каждое хранилище**)
12 лет
Перемещение боеприпасов внутри хранилищ
Тележка двухколесная (четырехколесная), облегченная, предназначена для перемещения боеприпасов внутри хранилищ.
6.
Тачка механическая
(тележка гидравлическая)
штук
1
(в каждое хранилище**)
12 лет
Перемещение боеприпасов внутри хранилищ
Тележка (от трех до шести колес), облегченная с гидравлическим подъемником, предназначена для погрузочно-разгрузочных работ и транспортировки боеприпасов
7.
Машина шлифовальная
комплект
1
(в отдел или службу по ремонту укупорок)
10 лет
Шлифование и зачистка изделий из металлаи дерева
Машина шлифовальная предназначена для шлифования и зачистки изделий из металла и дерева
8.
Пломбиратор
штук
1
(на каждого начальника склада и председателю внутри проверочной комиссии)
10 лет
Опломбирование ящиков, сейфов, помещений, различных дверей штабелей с оружием и боеприпасами на местах хранения
Пломбиратор предназначен для опломбирования свинцовыми пломбами ящиков, сейфов, помещений, различных дверей, с кулачковым механизмом сжатия, с способностью маркировки и гравировки, и со съемными плашками (оттисками)
9.
Стремянка (лестница) с площадкой
штук
1
(в каждое хранилище**)
10 лет
Для работы с верхними рядами и штабелями
Стремянка (лестница) с площадкой предназначена для снятия и укладки ящиков с оружием и боеприпасами с верхних рядов штабеля (стеллажа)
10.
Пиломатериал (доска не обрезная)
метр кубический

1000
(қару мен оқ-дәрілерді сақтау базасына **)
3 жыл
Әртүрлі оқ-дәрілер түрлерінежәне төсеме материалдарын жөндеуге арналған жәшіктердіжөндеу
Кесілмелі ағаш (кесілмелі тақтай)жәшіктерді (қаптамаларды), төсемелерді жөндеуге және бекітпе материалдары ретінде пайдалануғаарналған
11.
Аккумуляторлықшеге бұрауыш
жиынтық
1
(әрбір қойма бастығына және ағаш шеберіне)
10жыл
Слесарьлық және ұсталық жұмыстарды (ағаш жөндеу цехында және қоймада)ұйымдастыру үшін
Шеге бұрауыш жәшіктерді (қаптамаларды) жөндеуге, металл фурнитураларының бекітілуін күшейтуге арналған
12.
Электрлік шегебұрауыш
жиынтық
1
(әрбір ағаш ұстасына)
10жыл
13.
Аспалы құлып
дана
3
(қару мен оқ-дәрілері барсақтау орныныңәрбір қақпасына және кішкене қақпасына)
3жыл
Сақтау объектілерінде әскери мүліктердің сақталуын қамтамасыз ету
Сақтау объектілерінде әскери мүліктің сақталуын қамтамасыз ету
Құлып қақпалар менесікті жабуға арналған
Құлып қақпалар менесікті жабуға арналған
14.
Ішкі құлып
дана
1
(қару мен оқ-дәрілері барсақтау орныныңәрбір қақпасына (есігіне)
3 жыл
15.
Кенептен жасалған шымылдық
жиынтық
1
(ашық сақтау алаңында оқ-дәрілері барәрбірқатарға)
3 жыл
Ашық сақтау алаңында оқ-дәрілердіжәне әскери мүлікті жабу
Ашық сақтау алаңдарында әскери мүліктерді атмосфералық жауын-шашынның және тікелей күн сәулесінің ықпалынан қорғауғаарналған
16.
Кенеп(суға, отқа төзімді)
погон
метр
1
(әрбір тіркеуге алынатынартиллерияға, өздігінен жүретін артиллерияға)
5жыл
17.
Темір жәшік
дана
1
(әрбір взводқа)
10 жыл
Патрондардыбос түрінде сақтау
Темір жәшік қаруды сақтауға арналған бөлмеде және ағымдағы жабдықталым қоймаларында атыс қаруына патрондарды бос түрінде сақтауға арналған
18.
Сақтау орнындағы ылғалдылықты өлшеу аспабы
дана
1
(әрбір сақтау орнына **)
20 жыл
Ауаның ылғалдылығы мен температурасын өлшеу
Зымыран-артиллериялық қару-жарағы мен оқ-дәрілері бар қоймадағы ауаның ылғалдылығын бақылауғажәне өлшеуге арналған
19.
Термометр
дана
1
(әрбір сақтау орнына **)
20 жыл
Зымыран-артиллериялық қару-жарағымен оқ-дәрілері бар сақтау орнындағы ауаныңтемпературасын өлшеуге арналған
20.
Аккумуляторлық алып жүретін қолшамы
дана
1
(әрбір сақтау орнына **)
10жыл
Сақтау орындарындақараңғы жерлерге жарық беру
Аккумуляторлық алып жүретін қолшамықойманың (сақтау орнының)қараңғы жерлерінежарық беругеарналған
21.
Электрлік ара
дана
1
(әрбір ағаш ұстасына, слесарьға)
10жыл
Ағашпен ұсталық жұмыстарды ұйымдастыру
Дискісі бар электрлікциркулярлы ара кесу материалдарын, фанераларды, тақтайларды кесуге арнаған
22.
Бояупульті
дана
1
(әрбір ағаш ұстасына, слесарьға)
10жыл
Заттың бетіне лак-бояу материалдарын бүрку
Бояупультіөңделген заттың бетінеәртүрлі үлгідегі бояуларды бір қалыпты бүркуге арналған
23.
Ағаш ұстасының құрал-саймандар жиынтығы (бұрауыш, ұзындық өлшеуіш, ағаш бойынша қолара, шой балға, шеге суырғыш, бүйір тістеуік, металл сүргісі, ағаш ұста бұрыштығы, штангенциркуль, балта, сүрткіш щеткасы, киянка, резиналы, бұрандама қысқыш, құрылыс деңгейі, тегістегіш, қысқаш, қашау, құралдарға арналған сөмке)
жиынтық
1
(әрбір сақтау орнына **)
10жыл
Жөндеу және қалпына келтіру жұмыстарын жүргізуді ұйымдастыру
Ағаш ұстасы құрал-саймандарының жиынтығыөндірістік-қоймалық қызметті қамтамасыз етуге және орындауға арналған

1000
(на базу хранения оружия и боеприпасов *)
1 года
Ремонт ящиков (укупорок) для различных видов боеприпасов и ремонта подкладочных материалов
Пиломатериал (доска не обрезная) предназначендля ремонта ящиков (укупорки), подкладки и в виде крепежных материалов (реек, бруса)
11.
Шуруповерт аккумуляторный
комплект
1
(на каждого начальника склада и плотника)
10 лет
Для организации, слесарных и плотнических работ (в цехе ремонта укупорок и в хранилищах)
Шуруповерт предназначен для ремонта ящиков (укупорки), усиления крепления металлических фурнитур
12.
Шуруповерт электрически
комплект
1
(на каждого плотника)
10 лет
13.
Навесной замок
штук
3
(на каждые ворота и на каждую калитку в хранилищах с оружием и боеприпасами)
3 года
Обеспечение сохранности военного имущества на объектах хранения
Обеспечение сохранности военного имущества на объектах хранения
Замок предназначен для закрытия ворот и дверей
Замок предназначен для закрытия ворот и дверей
14.
Внутренний замок
штук
1
(на каждые ворота (двери) хранилищ с оружием и боеприпасами)
3 года
15.
Полог из брезента
комплект
1
(на каждый штабель с боеприпасами на площадках открытого хранения)
5 лет
Укрытие боеприпасов и военного имущества на площадках открытого хранения
Предназначены для защиты военного имущества на площадках открытого хранения от воздействия атмосферных осадков и прямых солнечных лучей
16.
Брезент (водостойкий, огнеупорный)
погонный метр
1
(на буксируемую артиллерию, самоходную артиллерию)
5 лет
17.
Ящик железный
штук
1
(для каждого взвода)
10 лет
Хранение патронов россыпью
Ящик железный предназначен для хранения патронов к стрелковому оружию россыпью в комнате для хранения оружия и на складах текущего довольствия
18.
Приборы измерения влажности в хранилище
штук
1
(в каждое хранилище**)
20 лет
Измерение влажности и температуры воздуха
Предназначен для контроля и измерения влажности воздуха на складах с ракетно-артиллерийским вооружением и боеприпасами
19.
Термометр
штук
1
(в каждое хранилище**)
20 лет
Предназначен для измерения температуры воздуха в хранилищах ракетно-артиллерийским вооружением и боеприпасами
20.
Фонарь переносной аккумуляторный
штук
1
(в каждое хранилище**)
3 года
Освещение темных мест в хранилищах
Фонарь переносной аккумуляторный предназначен для освещения видимости темных местах склада (хранилища)
21.
Пила электрическая
штук
1
(на одного плотника, слесаря)
3 года
Организация плотницких работ с древесиной
Пила электрическая циркулярная с диском предназначена для распила пиломатериалов, фанер, досок
22.
Краскопульт
штук
1
(на одного плотника, слесаря)
3 года
Распыление лакокрасочных материалов на поверхность
Краскопульт предназначен для равномерного распыления краски различного типа на обработанную поверхность
23.
Набор инструментов плотника (отвертка, рулетка, ножовка по дереву, молоток, гвоздодер, кусачки боковая, рубанок металлический, угольник столярный, штангенциркуль, топор, щетка, киянка, струбцина, уровень строительный, плоскогубцы, стамеска, сумка для инструментов)
комплект
1
(в каждое хранилище**)
5 лет
Организация проведения ремонтных и восстановительных работ
Набор инструментов плотника предназначен для обеспечения и выполнения производственно-складской деятельности

2-тарау. Ағаш өңдейтінстаноктарменжабдықтау нормасы
Р/с
Заттайнорманың атауы
Норманың өлшем бірлігі
Сандық мәндегінорма
Пайдалану мерзімі
Қолдану саласы
Заттай нормалардың анықтамасын және қолданылуын нақтылайтын сипаттамалар
1.
Циркулярлықстанок
жиынтық
1
12жыл
Ұсталық және слесарьлық жұмыстарды ұйымдастыру бойынша
Ағаш өңдейтін жабдықтардың жиынтығы ағаштарды өңдеу кезінде әртүрлі ұсталық, слесарьлық жұмыстарды жүргізуге мүмкіндік береді
2.
Фрезерлік станок
жиынтық
1
12жыл
3.
Фуговальдық станок
жиынтық
1
12жыл
4.
Көлденең үстел станогы
жиынтық
1
12жыл
5.
Аралас және әмбебап ағаш өңдейтін станок
жиынтық
1
12жыл
6.
Бұрғылау станогы
жиынтық
1
12жыл
7.Қа
Қайрау станогы
жиынтық
1
12жыл
Ескертпе:
*қару мен оқ-дәрілерді сақтау базасы –әскерлерге қару мен оқ-дәрілерді қабылдауға, сақтауға, есепке алуға,беруге арналған, сондай-ақ қару-жарақ пеноқ-дәрілерді ұзақ сақтаудықамтамасыз ету бойыншасақтау орындарынан тұратын, оларға кейбір бөлшектерді жөндеу және дайындау жөніндегі жұмыстарды жүргізуге арналғанәскери бөлім.
** сақтау орны–зымыран-артиллериялық қару-жарақ қоймасының және сақтау базасының құрамына кіретін қару-жарақпен оқ-дәрілерді сақтау және сақталуын қамтамасыз етуге арналған арнайы жабдықталған құрылыс (үй-жай);
***зымыран-артиллериялық қару-жарақ қоймасы – зымыран-артиллериялық қару-жарақтысақтауға және регламенттелген, тиеу-түсіру, тасымалдау жұмыстарын жүргізугеарналған сақтау орны, құрылыс және алаң кешені,сондай-ақ кіреберіс жолдары бар іргелес күзетілетін аумақ.
Орынд. Н.Сарбасов
Тел. 112-70

Глава 2. Нормы снабжения деревообрабатывающими станками
№ п/п
Наименование натуральной нормы
Единица измерения нормы
Норма в количественном выражении
Срок эксплуатации
Область применения
Конкретизирующие определение и применение натуральных норм
1.
Циркулярный станок
комплект
1
12 лет
По организации слесарных и плотнических работ
По организации слесарных и плотнических работ
Комплект деревообрабатывающего оборудования позволяет производить различные плотницкие, слесарные работы при обработке древесины
Комплект деревообрабатывающего оборудования позволяет производить различные плотницкие, слесарные работы при обработке древесины
2.
Фрезерный станок
комплект
1
12 лет
3.
Фуговальный станок
комплект
1
12 лет
4.
Поперечный настольный станок
комплект
1
12 лет
5.
Комбинированный и универсальный деревообрабатывающий станок
комплект
1
12 лет
6.
Сверлильный станок
комплект
1
12 лет
7.
Точильный станок
комплект
1
12 лет
Примечание:
*база хранения оружия и боеприпасов- воинская часть для приема, хранения, учета, выдачи войскам вооружения и боеприпасов, а также для производство работ по ремонту и изготовлению некоторых деталей к ним, состоящая из хранилищ по обеспечению длительного хранения вооружения и боеприпасов.
** хранилище специально оборудованное сооружение (помещение), предназначенное для хранения и обеспечения сохранности вооружения и боеприпасов, входящая в состав склад ракетно-артиилерийского вооружения и базу хранения;
*** склад ракетно-артиллерийского вооружения– комплекс хранилищ, сооружений и площадок, предназначенных для хранения ракетно-артиилерийского вооружения и проведения регламентных, погрузочно-разгрузочных, транспортировочных работ, а также прилегающая охраняемая территория с подъездными путями.