Қазақстан кітапханаларының жиынтық электрондық каталогын пайдалану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2021 жылғы 22 сәуірдегі № 105 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 23 сәуірде № 22609 болып тіркелді
"Мәдениет туралы" 2006 жылғы 15 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 35-9) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан кітапханаларының жиынтық электрондық каталогын пайдалану қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Мәдениет және өнер істері департаменті заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық қолданысқа енгізілгеннен кейін оны Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы тармақта көзделген іс-шаралар орындалғаннан кейін екі жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі
А. Раимкулова
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі
2021 жылғы 22 сәуірдегі
№ 105 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан кітапханаларының жиынтық электрондық каталогын пайдалану қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан кітапханаларының жиынтық электрондық каталогын пайдалану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мәдениет туралы" 2006 жылғы 15 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 35-9) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан кітапханаларының жиынтық электрондық каталогын пайдалану тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) Қазақстан кітапханаларының жиынтық электрондық каталогы (бұдан әрі – Жиынтық электрондық каталог) – Қазақстан Республикасы кітапханаларының қорлары туралы библиографиялық мәліметтер қамтылған электрондық ақпараттық ресурс;
2) Қазақстан ұлттық электрондық кітапханасы – қазақстандық кітапханалардың, музейлер мен архивтердің қорларын сақтауға, сондай-ақ Қазақстанның тарихи, ғылыми және мәдени мұрасына пайдаланушылардың ақпараттық-коммуникациялық технологиялар арқылы еркін қол жеткізуін қамтамасыз етуге арналған мемлекеттік ақпараттық жүйе;

Об утверждении Правил пользования сводным электронным каталогом библиотек Казахстана
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 22 апреля 2021 года № 105. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 апреля 2021 года № 22609.
В соответствии с подпунктом 35-9) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 15 декабря 2006 года "О культуре" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила пользования сводным электронным каталогом библиотек Казахстана.
2. Департаменту по делам культуры и искусства Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после введения в действие настоящего приказа размещение его на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан;
3) в течение двух рабочих дней после исполнения мероприятий, предусмотренных настоящим пунктом, представление в Департамент юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
А. Раимкулова
Утверждены приказом
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
от 22 апреля 2021 года № 105
Правила пользования сводным электронным каталогом библиотек Казахстана
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила пользования сводным электронным каталогом библиотек Казахстана (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 35-9) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 15 декабря 2006 года "О культуре" и определяют порядок пользования сводным электронным каталогом библиотек Казахстана.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) Cводный электронный каталог библиотек Казахстана (далее – Сводный электронный каталог) – электронный информационный ресурс, содержащий библиографические сведения о фондах библиотек Республики Казахстан;
2) Казахстанская национальная электронная библиотека – государственная информационная система, предназначенная для сохранения фондов казахстанских библиотек, музеев и архивов, а также обеспечения свободного доступа пользователей к историческому, научному и культурному наследию Казахстана посредством информационно-коммуникационных технологий;

3) қатысушы – Қазақстан Республикасының кітапханалары.
2-тарау. Қазақстан кітапханаларының жиынтық электрондық каталогын пайдалану тәртібі
3. Жиынтық электрондық каталог жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – пайдаланушылар) анықтамалық-библиографиялық қызмет көрсетуге арналған.
4. Қазақстан Республикасы кітапханаларының қорлары туралы библиографиялық мәліметтер іздеу мақсатында баспа және қолжазба құжаттарын, сондай-ақ графикалық, дыбыстық-көрініс материалдарды сәйкестендіруге мүмкіндік беретін мәліметтерді қамтиды.
5. Жиынтық электрондық каталогты пайдалану Қазақстанның ұлттық электрондық кітапханасы арқылы пайдаланушыны авторизациялаусыз және тіркеусіз жүзеге асырылады.
6. Жиынтық электрондық каталог қызметтерін пайдалану тегін жүзеге асырылады.
7. Жиынтық электрондық каталог пайдаланушыларға интернет желісіне қосылған құрылғылар арқылы қолжетімді.
8. Қазақстан Республикасы кітапханаларының қорлары туралы библиографиялық мәліметтерді Жиынтық электрондық каталогта іздеу қазақ және (немесе) орыс тілдерінде бірыңғай іздеу жолы арқылы жүзеге асырылады.
9. Қазақстан Республикасы кітапханаларының қорлары туралы библиографиялық мәліметтерді іздеу мынадай өлшемшарттардың бірімен жүзеге асырылады:
1) автордың аты-жөні бойынша;
2) баспа және қолжазба құжаттарының, сондай-ақ графикалық, дыбыстық-көрініс материалдарының атауы бойынша;
3) баспаның атауы бойынша;
4) басылымның шығу мәліметтерінің міндетті элементтері бойынша.
10. Сұратылған ақпарат болған жағдайда, осы Қағидалардың 9-тармағында көрсетілген өлшемшарттар бойынша іздеу нәтижелері бастапқы деректері бар қатысушылардың интернет-ресурстарына сілтеме жасай отырып, тізім түрінде көрсетіледі.
11. Библиографиялық мәліметтерді іздеу нәтижелеріне көшу көрсетілген сілтемелер тізімінен баспа және қолжазба құжаттарының, сондай-ақ графикалық, дыбыстық-көрініс материалдардың қажетті атауын таңдау арқылы жүзеге асырылады.

3) участник – библиотеки Республики Казахстан.
Глава 2. Порядок пользования сводным электронным каталогом библиотек Казахстана
3. Cводный электронный каталог предназначен для справочно-библиографического обслуживания физических и юридических лиц (далее – пользователи).
4. Библиографические сведения о фондах библиотек Республики Казахстан содержат сведения, позволяющие идентифицировать печатные и рукописные документы, а также графические, аудиовизуальные материалы в целях их поиска.
5. Пользование Сводным электронным каталогом осуществляется через Казахстанскую национальную электронную библиотеку без авторизации и регистрации пользователя.
6. Пользование услугами Сводного электронного каталога осуществляется бесплатно.
7. Сводный электронный каталог доступен пользователям с устройств, имеющих выход к сети интернет.
8. В Сводном электронном каталоге поиск библиографических сведений о фондах библиотек Республики Казахстан осуществляется в единой поисковой строке на казахском и (или) русском языках.
9. Поиск библиографических сведений о фондах библиотек Республики Казахстан осуществляется по одному из следующих критериев:
1) по имени автора;
2) по наименованию печатных и рукописных документов, графических, аудиовизуальных материалов;
3) по наименованию издательства;
4) по обязательным элементам выходных сведений издания.
10. В случае наличия запрашиваемой информации, результаты поиска по критериям, указанным в пункте 9 настоящих Правил, отображаются в виде списка со ссылкой на интернет-ресурсы участников, располагающих исходными данными.
11. Переход к результатам поиска библиографических сведений осуществляется путем выбора необходимого наименования печатных и рукописных документов, графических, аудиовизуальных материалов из отображаемого списка ссылок.