"Ядролық, радиациялық және ядролық физикалық қауіпсіздік сараптамасын жүзеге асыратын ұйымдарды аккредиттеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2016 жылғы 9 ақпандағы № 45 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2021 жылғы 22 сәуірдегі № 144 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 28 сәуірде № 22641 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Ядролық, радиациялық және ядролық физикалық қауіпсіздік сараптамасын жүзеге асыратын ұйымдарды аккредиттеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2016 жылғы 9 ақпандағы № 45 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13538 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Ядролық және (немесе) радиациялық қауіпсіздік, және (немесе) ядролық физикалық қауіпсіздік сараптамасын жүзеге асыратын ұйымдарды аккредиттеу қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Ядролық және (немесе) радиациялық қауіпсіздік, және (немесе) ядролық физикалық қауіпсіздік сараптамасын жүзеге асыратын ұйымдарды аккредиттеу қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ядролық, радиациялық және ядролық физикалық қауіпсіздік сараптамасын жүзеге асыратын ұйымдарды аккредиттеу қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Атомдық және энергетикалық қадағалау мен бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
Н. Ногаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрлігі
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2021 жылғы 22 сәуірдегі
№ 144 Бұйрыққа
қосымша
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2016 жылғы 9 ақпандағы
№ 45 бұйрығымен
бекітілген
Ядролық қауіпсіздік және (немесе) радиациялық қауіпсіздік, және (немесе) ядролық физикалық қауіпсіздік сараптамаcын жүзеге асыратын ұйымдарды аккредиттеу қағидалары

О внесении изменений в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 9 февраля 2016 года № 45 "Об утверждении Правил аккредитации организаций, осуществляющих экспертизу ядерной, радиационной и ядерной физической безопасности"
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 22 апреля 2021 года № 144. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 апреля 2021 года № 22641
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 9 февраля 2016 года № 45 "Об утверждении Правил аккредитации организаций, осуществляющих экспертизу ядерной, радиационной и ядерной физической безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13538) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил аккредитации организаций, осуществляющих экспертизу ядерной безопасности и (или) радиационной безопасности, и (или) ядерной физической безопасности";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила аккредитации организаций, осуществляющих экспертизу ядерной безопасности и (или) радиационной безопасности, и (или) ядерной физической безопасности.";
Правила аккредитации организаций, осуществляющих экспертизу ядерной, радиационной и ядерной физической безопасности, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету атомного и энергетического надзора и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
Н. Ногаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового
развития, инноваций и
аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 22 апреля 2021 года № 144
Утверждены приказом
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 9 февраля 2016 года № 45
Правила аккредитации организаций, осуществляющих экспертизу ядерной безопасности и (или) радиационной безопасности, и (или) ядерной физической безопасности

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ядролық қауіпсіздік және (немесе) радиациялық қауіпсіздік, және (немесе) ядролық физикалық қауіпсіздік сараптамасын жүзеге асыратын ұйымдарды аккредиттеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 10-бабының 1) тармақшасына (бұдан әрі – Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заң), "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 12-бабы 1-тармағының 4) тармақшасына, "Атом энергиясын пайдалану туралы" (бұдан әрі – Заң) Қазақстан Республикасы Заңы 6-бабының 10) тармақшасына сәйкес әзірленді және "Ядролық қауіпсіздік және (немесе) радиациялық қауіпсіздік, және (немесе) ядролық физикалық қауіпсіздік сараптамасын жүзеге асыратын ұйымдарды аккредиттеу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет (бұдан әрі – Мемлекеттік көрсетілетін қызмет) тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) атом энергиясын пайдалану саласындағы уәкілетті орган – атом энергиясын пайдалану саласындағы басшылықты жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
2) ядролық қауіпсіздік және (немесе) радиациялық қауіпсіздік, және (немесе) ядролық физикалық қауіпсіздік сараптамасын жүзеге асыратын ұйымдарды аккредиттеу – атом энергиясын пайдалану саласындағы уәкілетті органның ядролық қауіпсіздік және (немесе) радиациялық қауіпсіздік, және (немесе) ядролық физикалық қауіпсіздік сараптамасын жүзеге асыруға ұйымның құзыреттілігін ресми тану рәсімі.
3. Атом энергиясын пайдалану саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі - Көрсетілетін қызметті беруші) ядролық қауіпсіздік және (немесе) радиациялық қауіпсіздік, және (немесе) ядролық физикалық қауіпсіздік сараптамасын жүзеге асыратын ұйымдарды аккредиттеуді және Көрсетілетін қызметті берушінің, сондай-ақ оның ведомствосының интернет-ресурсында орналастырылатын ядролық қауіпсіздік және (немесе) радиациялық қауіпсіздік, және (немесе) ядролық физикалық қауіпсіздік сараптамасын жүзеге асыратын аккредиттелген ұйымдардың тізілімін жүргізеді.
4. Заңның 26-бабының 3-тармағына сәйкес ядролық қауіпсіздік және (немесе) радиациялық қауіпсіздік, және (немесе) ядролық физикалық қауіпсіздік сараптамасын жүзеге асыратын ұйымның:
1) аккредиттеу немесе аккредиттеу саласымен тікелей байланысты қызмет саласындағы кемінде бес жыл практикалық жұмыс тәжірибесі;
2) тиісті аккредиттеу саласындағы жұмыстардың орындалуын қамтамасыз етуге қабілетті білікті персоналы;
3) мәлімделген жұмыс түрлерін орындау үшін бағдарламалық-техникалық құралдар және (немесе) есептеу әдістемелері болуы тиіс.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила аккредитации организаций, осуществляющих экспертизу ядерной безопасности и (или) радиационной безопасности, и (или) ядерной физической безопасности (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон о государственных услугах), подпунктом 4) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях", подпунктом 10) статьи 6 Закона Республики Казахстан "Об использовании атомной энергии" (далее – Закон) и определяют порядок оказания государственной услуги "Аккредитация организаций, осуществляющих экспертизу ядерной безопасности и (или) радиационной безопасности, и (или) ядерной физической безопасности" (далее – Государственная услуга).
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) уполномоченный орган в области использования атомной энергии – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в области использования атомной энергии;
2) аккредитация организаций, осуществляющих экспертизу ядерной безопасности и (или) радиационной безопасности, и (или) ядерной физической безопасности – процедура официального признания уполномоченным органом в области использования атомной энергии компетентности организации осуществлять экспертизу ядерной безопасности и (или) радиационной безопасности, и (или) ядерной физической безопасности.
3. Уполномоченный орган в области использования атомной энергии (далее – Услугодатель) проводит аккредитацию организаций, осуществляющих экспертизу ядерной безопасности и (или) радиационной безопасности, и (или) ядерной физической безопасности и ведет реестр аккредитованных организаций, осуществляющих экспертизу ядерной безопасности и (или) радиационной безопасности, и (или) ядерной физической безопасности, который размещается на интернет-ресурсе Услугодателя, а также его ведомства.
4. В соответствии с пунктом 3 статьи 26 Закона, организация, осуществляющая экспертизу ядерной безопасности и (или) радиационной безопасности, и (или) ядерной физической безопасности, имеет:
1) не менее пяти лет практического опыта работы в области аккредитации или деятельности, непосредственно связанной с областью аккредитации;
2) квалифицированный персонал, способный обеспечить выполнение работ в соответствующей области аккредитации;
3) программно-технические средства и (или) методики расчетов для выполнения заявленных видов работ.

2-тарау. Ядролық қауіпсіздік және (немесе) радиациялық қауіпсіздік, және (немесе) ядролық физикалық қауіпсіздік сараптамасын жүзеге асыратын ұйымдарды аккредиттеу тәртібі
5. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін заңды тұлға (бұдан әрі – Көрсетілетін қызметті алушы) www.egov.kz "электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – Портал) арқылы мынадай құжаттарды:
осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрондық түрдегі өтінішті;
аккредиттеу саласында немесе аккредиттеу саласымен тікелей байланысты қызмет саласында кемінде бес жыл практикалық жұмыс тәжірибесінің болуын растайтын құжаттардың электрондық көшірмелерін;
тиісті аккредиттеу саласындағы персоналдың біліктілігін растайтын құжаттардың (тиісті аккредиттеу саласындағы мамандық бойынша дипломдар, болған жағдайда сертификаттар, куәліктер, тиісті аккредиттеу саласындағы біліктілігін және теориялық және практикалық дайындықтан өткенін растайтын куәліктер) электрондық көшірмелерін;
мәлімделген жұмыс түрлерін орындау үшін бағдарламалық-техникалық құралдар және (немесе) есептеу әдістемелерінің электрондық көшірмелерін ұсынады.
Бағдарламалық-техникалық құралдарға ядролық қауіпсіздік және (немесе) радиациялық қауіпсіздік, және (немесе) ядролық физикалық қауіпсіздікті негіздеу үшін талап етілетін нәтижелерді алу үшін бастапқы деректер мен формулаларды енгізуге мүмкіндік беретін электрондық-есептеу машиналарының бағдарламалық қамтылымы жатады.
Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтерді Көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы алады.
Көрсетілетін қызметті алушы барлық қажетті құжаттарды Портал арқылы берген кезде – Көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинеті" арқылы Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін алу күнін көрсете отырып, мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салуды қабылдау туралы жағдайы көрсетіледі.
Процестің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін қамтитын Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі, сондай-ақ Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің ұсыну ерекшеліктерін ескерумен басқа да мәліметтер осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес "Ядролық қауіпсіздік және (немесе) радиациялық қауіпсіздік, және (немесе) ядролық физикалық қауіпсіздік сараптамасын жүзеге асыратын ұйымдарды аккредиттеу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында келтірілген.
6. Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері құжаттар келіп түскен күні оларды қабылдауды, тіркеуді жүзеге асырады және оны Көрсетілетін қызметті берушінің ядролық және радиациялық қауіпсіздік басқармасының қарауына береді.
Көрсетілетін қызметті берушінің ядролық және радиациялық қауіпсіздік басқармасының жауапты орындаушысы көрсетілетін қызметті алушының өтініші тіркелген сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын және қолданылу мерзімін тексереді.
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған жағдайда, Көрсетілетін қызметті берушінің ядролық және радиациялық қауіпсіздік басқармасының жауапты орындаушысы осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген мерзім ішінде осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тартуды дайындайды және көрсетілетін қызметті алушыға жібереді.
Көрсетілетін қызметті беруші басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылған өтінішті одан әрі қараудан бас тарту туралы дәлелді жауап Портал арқылы көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жолданады.
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынған және қолданылу мерзімі өткен құжаттар болмаған жағдайда, Көрсетілетін қызметті берушінің ядролық және радиациялық қауіпсіздік басқармасының жауапты орындаушысы осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген мерзім ішінде құжаттар топтамасын осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігін қарау үшін Көрсетілетін қызметті берушінің ядролық физикалық қауіпсіздік және техникалық кооперация басқармасына жібереді.
Құжаттардың толық топтамасы келіп түскен және қолданылу мерзімі өткен құжаттар болмаған күннен бастап 13 (он үш) жұмыс күні ішінде ядролық физикалық қауіпсіздік және техникалық кооперация басқармасының жауапты орындаушысы және Көрсетілетін қызметті берушінің ядролық және радиациялық қауіпсіздік басқармасының жауапты орындаушысы Көрсетілетін қызметті алушының осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігі немесе сәйкес еместігі туралы қорытынды дайындайды, содан кейін көрсетілетін қызметті берушінің көрсетілген басқармаларының басшыларына келісуге енгізеді.
1 (бір) жұмыс күні ішінде Көрсетілетін қызметті берушінің ядролық және радиациялық қауіпсіздік басқармасының басшысы және ядролық физикалық қауіпсіздік және техникалық кооперация басқармасының басшысы көрсетілетін қызметті берушінің көрсетілген басқармаларының жауапты орындаушыларының қорытындыларын келіседі.
Көрсетілетін қызметті берушінің ядролық және радиациялық қауіпсіздік басқармасының жауапты орындаушысы Көрсетілетін қызметті берушінің көрсетілген басқармаларының басшыларымен келісілген Көрсетілетін қызметті берушінің сәйкестігі немесе сәйкес еместігі туралы қорытындыларды алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде:
осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Ядролық қауіпсіздік және (немесе) радиациялық қауіпсіздік, және (немесе) ядролық физикалық қауіпсіздік сараптамасын жүзеге асыратын ұйымды аккредиттеу туралы куәлікті ресімдейді;

Глава 2. Порядок аккредитации организаций, осуществляющих экспертизу ядерной безопасности и (или) радиационной безопасности, и (или) ядерной физической безопасности
5. Для получения Государственной услуги юридическое лицо (далее – Услугополучатель) посредством веб-портала "электронного правительства" www.egov.kz (далее – Портал) представляет следующие документы:
заявление по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам в электронном виде;
электронные копии документов, подтверждающие наличие не менее пяти лет практического опыта работы в области аккредитации или деятельности, непосредственно связанной с областью аккредитации;
электронные копии документов, подтверждающие квалификацию персонала в соответствующей области аккредитации (дипломы по специальности, соответствующей области аккредитации, при наличии сертификаты, свидетельства, удостоверения, подтверждающие квалификацию и прохождение теоретической и практической подготовки в соответствующей области аккредитации);
электронные копии программно-технических средств и (или) методики расчетов для выполнения заявленных видов работ.
К программно-техническим средствам относятся программные обеспечения электронно-вычислительных машин, которые позволяют ввести исходные данные и формулы для получения результатов, требуемых для обоснования ядерной безопасности и (или) радиационной безопасности, и (или) ядерной физической безопасности.
Сведения о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица Услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
При подаче Услугополучателем всех необходимых документов посредством Портала – через "личный кабинет" Услугополучателя, отображается статус о принятии запроса для оказания Государственной услуги с указанием даты получения результата оказания Государственной услуги.
Перечень основных требований к оказанию Государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления Государственной услуги приведены в стандарте государственной услуги "Аккредитация организаций, осуществляющих экспертизу ядерной безопасности и (или) радиационной безопасности, и (или) ядерной физической безопасности" согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
6. Сотрудник канцелярии Услугодателя в день поступления документов осуществляет их прием, регистрацию и передает их на рассмотрение управлению ядерной и радиационной безопасности Услугодателя.
Ответственный исполнитель управления ядерной и радиационной безопасности Услугодателя в течение 2 (двух) рабочих дней с момента регистрации заявления Услугополучателя, проверяет полноту и сроки действия представленных документов.
В случае представления Услугополучателем неполного пакета документов и (или) документов с истекшим сроком действия ответственный исполнитель управления ядерной и радиационной безопасности Услугодателя в течение срока, указанного в части второй настоящего пункта, готовит и направляет Услугополучателю мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления, подписанный электронной цифровой подписью руководителя Услугодателя, направляется посредством Портала в "личный кабинет" Услугополучателя.
В случае представления Услугополучателем полного пакета документов и отсутствия документов с истекшим сроком действия ответственный исполнитель управления ядерной и радиационной безопасности Услугодателя в течение срока, указанного в части второй настоящего пункта, направляет пакет документов в управление ядерной физической безопасности и технической кооперации Услугодателя для рассмотрения их на соответствие требованиям настоящих Правил.
В течение 13 (тринадцати) рабочих дней со дня поступления пакета документов и отсутствия документов с истекшим сроком действия ответственный исполнитель управления ядерной физической безопасности и технической кооперации, а также ответственный исполнитель управления ядерной и радиационной безопасности Услугодателя готовят заключения о соответствии или несоответствии Услугополучателя требованиям настоящих Правил, после чего вносят на согласование руководителям указанных управлений Услугодателя.
В течение 1 (одного) рабочего дня руководителем управления ядерной и радиационной безопасности Услугодателя и руководителем управления ядерной физической безопасности и технической кооперации согласовываются заключения ответственных исполнителей указанных управлений Услугодателя.
Ответственный исполнитель управления ядерной и радиационной безопасности Услугодателя со дня получения заключений, согласованных руководителями указанных управлений Услугодателя, о соответствии или несоответствии Услугодателя в течение 3 (трех) рабочих дней:
в случае наличия в них вывода о соответствии представленных документов, оформляет свидетельство об аккредитации организации, осуществляющей экспертизу ядерной безопасности и (или) радиационной безопасности, и (или) ядерной физической безопасности по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам;

осы Қағидалардың 7-тармағында көзделген негіздер бойынша осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тартуды дайындайды.
1 (бір) жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес Ядролық қауіпсіздік және (немесе) радиациялық қауіпсіздік, және (немесе) ядролық физикалық қауіпсіздік сараптамасын жүзеге асыратын ұйымды аккредиттеу туралы куәлік немесе осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тартуды бірінші басшының немесе оның міндетін атқарушы тұлғаның электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылады және Портал арқылы Көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" Көрсетілетін қызметті берушінің бірінші басшысының не оның міндетін атқарушының электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылған электрондық құжат нысанында жіберіледі.
7. Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту мынадай негіздер бойынша жүзеге асырылады:
1) ұсынған құжаттарда дәйексіз ақпараттың болуы;
2) Көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) Көрсетілетін қызметті алушы персоналы біліктілігінің мәлімделген аккредиттеу саласына сәйкес келмеуі;
4) есептеу әдістемелері мен бағдарламалық құралдарының мәлімделген аккредиттеу саласына сәйкес келмеуі;
5) мәлімделген түр бойынша қызметпен айналысуға тыйым салу туралы сот шешімінің болуы.
8. Көрсетілетін қызметті беруші Мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
Рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік ақпараттық жүйесі арқылы мемлекеттік қызметті көрсету кезінде мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы деректер мемлекеттік қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне автоматты режимде түседі.
3-тарау. Ядролық қауіпсіздік және (немесе) радиациялық қауіпсіздік, және (немесе) ядролық физикалық қауіпсіздік сараптамасын жүзеге асыратын ұйымдарды аккредиттеу нәтижесіне шағымдану тәртібі
9. Көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшелері қызметкерлерінің шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым Көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына және (немесе) мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға "Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заңына сәйкес беріледі.

подготавливает мотивированный отказ в оказании Государственной услуги по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам по основаниям, предусмотренным в пункте 7 настоящих Правил.
В течение 1 (одного) рабочего дня свидетельство об аккредитации организации, осуществляющей экспертизу ядерной безопасности и (или) радиационной безопасности, и (или) ядерной физической безопасности, согласно приложению 4 к настоящим Правилам или мотивированный отказ в оказании Государственной услуги, согласно приложению 3 к настоящим Правилам, подписывается электронной цифровой подписью первого руководителя, либо лицом, исполняющим его обязанности, и направляется посредством Портала в "личный кабинет" Услугополучателя в форме электронного документа.
7. Отказ в оказании Государственной услуги осуществляется по следующим основаниям:
1) наличие в представленных документах недостоверной информации;
2) несоответствие Услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным настоящими Правилами;
3) несоответствие квалификации персонала Услугополучателя заявленной области аккредитации;
4) несоответствие методик расчета и программных средств заявленной области аккредитации;
5) наличие решения суда о запрете на занятие деятельностью по заявленному виду.
8. Услугодатель обеспечивает внесение данных о стадии оказания Государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг.
При оказании Государственной услуги посредством государственной информационной системы разрешений и уведомлений данные о стадии оказания Государственной услуги поступают в автоматическом режиме в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг.
Глава 3. Порядок обжалования результатов аккредитации организаций, осуществляющих экспертизу ядерной безопасности и (или) радиационной безопасности, и (или) ядерной физической безопасности
9. Жалоба на решение, действия (бездействия) работников Услугодателя подается на имя руководителя Услугодателя и (или) в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с Законом Республики Казахстан от "О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц" и Законом о государственных услугах.

Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен Көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заңның 25-бабы 2-тармағына сәйкес мемлекеттік қызметтерді көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен Көрсетілетін қызметті алушының шағымы оның тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
10. Көрсетілетін қызметті беруші шешімінің нәтижелерімен келіспеген жағдайда Көрсетілетін қызметті алушы Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заңның 4-бабының 6) тармақшасына сәйкес сотқа жүгінеді.
Ядролық қауіпсіздік және
(немесе) радиациялық
қауіпсіздік, және (немесе)
ядролық физикалық қауіпсіздік
сараптамаcын жүзеге асыратын
ұйымдарды аккредиттеу
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Кімге:______________________
(уәкілетті орган
_________________________
басшысының тегі, аты,
________________________
әкесінің аты (болған жағдайда),
________________________
лауазымы)
Кімнен:_____________________
(заңды тұлға басшысының тегі,
________________________
аты, әкесінің аты (болған
________________________
лауазымы (болған жағдайда)
Деректемелер: _____________
бизнес сәйкестендіру
______________________
нөмірі, мекенжайы,
_____________________
байланыс телефоны)
Өтініш
__________________________________ қауіпсіздіктің түрі (түрлері) бойынша
____________________________________________________________________
__________________________________________________ жүзеге асыру үшін
(аккредиттеу саласындағы жұмыс түрі)
________________________________________ аккредиттеуді сұраймын
(заңды тұлғаның атауы)
Өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі:
1. ________________________________________________________________________
2. ________________________________________________________________________
3. ________________________________________________________________________
4. ________________________________________________________________________
Заңды тұлғаның басшысы____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (қолы)
Толтырылған күні 20__жылғы "____" ___________
Ядролық қауіпсіздік және
(немесе) радиациялық
қауіпсіздік, және (немесе)
физикалық қауіпсіздік
сараптамаcын жүзеге асыратын
ұйымдарды аккредиттеу
қағидаларына
2-қосымша
"Ядролық қауіпсіздік және (немесе) радиациялық қауіпсіздік, және (немесе) ядролық физикалық қауіпсіздік сараптамаcын жүзеге асыратын ұйымдарды аккредиттеу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі Атомдық және энергетикалық қадағалау мен бақылау комитеті
2.
Мемлекеттік қызметті көрсетуді ұсыну тәсілі (мүмкіндік арнасы)
www. egov. kz "электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – Портал).
3.
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
20 (жиырма) жұмыс күні.
4.
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны.
Электрондық (толық автоматтандырылған)
5.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Ядролық қауіпсіздік және (немесе) радиациялық қауіпсіздік, және (немесе) ядролық физикалық қауіпсіздік сараптамасын жүзеге асыратын ұйымды аккредиттеу туралы куәлік не Мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту.
Ядролық қауіпсіздік және (немесе) радиациялық қауіпсіздік, және (немесе) ядролық физикалық қауіпсіздік сараптамасын жүзеге асыратын ұйымды аккредиттеу туралы куәліктің қолданылу мерзімі үш жылды құрайды.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық түрінде.
6.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет заңды тұлғаларға тегін көрсетіледі (бұдан әрі – Көрсетілетін қызметті алушы)
7.
Жұмыс графигі

Жалоба Услугополучателя, поступившая в адрес Услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона о государственных услугах подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба Услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона о государственных услугах подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
10. В случаях несогласия с результатами решения Услугодателя Услугополучатель обращается в суд в соответствии с подпунктом 6) статьи 4 Закона о государственных услугах.
Приложение 1
к Правилам аккредитации
организаций, осуществляющих
экспертизу ядерной
безопасности и (или)
радиационной безопасности,
и (или) ядерной физической безопасности
Форма
Кому: ______________________
(фамилия, имя, отчество
____________________________
(при его наличии), должность
____________________________
руководителя уполномоченного
____________________________
органа)
От:_________________________
(фамилия, имя, отчество
____________________________
(при его наличии), должность
____________________________
руководителя юридического
лица
Реквизиты:__________________
(бизнес-идентификационный
____________________________
номер, адрес,
____________________________
контактный телефон)
Заявление
Прошу провести аккредитацию
_______________________________________________________________________________
(наименование юридического лица)
для осуществления
_______________________________________________________________________________
(вид работ в области аккредитации)
по виду (-ам) безопасности _______________________________________________________
К заявлению прилагаются следующие документы:
1._____________________________________________________________________________
2._____________________________________________________________________________
3._____________________________________________________________________________
4._____________________________________________________________________________
Руководитель юридического лица
________________________________________________________________ ________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Дата заполнения "____" _____________ 20__года
Приложение 2
к Правилам аккредитации
организаций, осуществляющих
экспертизу ядерной
безопасности и (или)
радиационной безопасности,
и (или) ядерной физической
безопасности
Стандарт государственной услуги
"Аккредитация организаций, осуществляющих экспертизу ядерной безопасности
и (или) радиационной безопасности, и (или) ядерной физической безопасности"
1.
Наименование Услугодателя
Комитет атомного и энергетического надзора и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан (далее – Услугодатель).
2.
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
Веб-портал "электронного правительства": www.​egov.​kz (далее – Портал).
3.
Срок оказания государственной услуги
20 (двадцать) рабочих дней.
4.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная).
5.
Результат оказания государственной услуги
Свидетельство об аккредитации организации, осуществляющей экспертизу ядерной безопасности и (или) радиационной безопасности, и (или) ядерной физической безопасности либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
Срок действия свидетельства об аккредитации организации, осуществляющей экспертизу ядерной безопасности и (или) радиационной безопасности, и (или) ядерной физической безопасности составляет три года.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная.
6.
Размер оплаты, взимаемой с Услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно юридическим лицам (далее- Услугополучатель).
7.
График работы

1) Көрсетілетін қызметті берушінің – дүйсенбіден жұмаға дейін демалыс және мереке күндерінен басқа, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін;
2) Порталдың – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді есептемегенде, тәулік бойы (Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтінімді қабылдау және Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күнімен жүзеге асырылады).
8.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тібесі
1) электрондық түрдегі өтініш;
2) аккредиттеу саласында немесе аккредиттеу саласымен тікелей байланысты қызмет саласында кемінде бес жыл практикалық жұмыс тәжірибесінің болуын растайтын құжаттардың электрондық көшірмелері;
3) тиісті аккредиттеу саласындағы персоналдың біліктілігін растайтын құжаттардың (тиісті аккредиттеу саласындағы мамандық бойынша дипломдар, болған жағдайда сертификаттар, куәліктер, тиісті аккредиттеу саласындағы біліктілігін және теориялық және практикалық дайындықтан өткенін растайтын куәліктер) электрондық көшірмелері;
4) мәлімделген жұмыс түрлерін орындау үшін бағдарламалық-техникалық құралдар және (немесе) есептеу әдістемелерінің электрондық көшірмелері.
9.
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) ұсынған құжаттарда дәйексіз ақпараттың болуы;
2) Көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2016 жылғы 9 ақпандағы № 45 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13538 болып тіркелген) бекітілген Ядролық қауіпсіздік және (немесе) радиациялық қауіпсіздік, және (немесе) ядролық физикалық қауіпсіздік сараптамасын жүзеге асыратын ұйымдарды аккредиттеу қағидаларында белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) Көрсетілетін қызметті алушы персоналы біліктілігінің мәлімделген аккредиттеу саласына сәйкес келмеуі;
4) есептеу әдістемелері мен бағдарламалық құралдарының мәлімделген аккредиттеу саласына сәйкес келмеуі;
5) мәлімделген түр бойынша қызметпен айналысуға тыйым салу туралы сот шешімінің болуы.
10.
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де талаптар
1) мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары:
мемлекеттік органдар интернет-ресурстарының www. gov. kz бірыңғай платформасының "Энергетика министрлігі" деген бөліміндегі "Көрсетілетін қызметтер" деген кіші бөлімінде;
Порталда орналасқан;

1) Услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней;
2) Портала – круглосуточно, за исключением перерывов, связанных с проведением технических работ (при обращении Услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, прием заявки и документов, выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8.
Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги
1) заявление в электронном виде;
2) электронные копии документов, подтверждающие наличие не менее пяти лет практического опыта работы в области аккредитации или деятельности, непосредственно связанной с областью аккредитации;
3) электронные копии документов, подтверждающие квалификацию персонала в соответствующей области аккредитации (дипломы по специальности, соответствующей области аккредитации, при наличии сертификаты, свидетельства, удостоверения, подтверждающие квалификацию и прохождение теоретической и практической подготовки в соответствующей области аккредитации);
4) электронные копии программно-технических средств и (или) методики расчетов для выполнения заявленных видов работ.
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) наличие в представленных документах недостоверной информации;
2) несоответствие Услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным Правилами аккредитации организаций, осуществляющих экспертизу ядерной безопасности и (или) радиационной безопасности, и (или) ядерной физической безопасностии, утвержденными приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 9 февраля 2016 года № 45 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13538);
3) несоответствие квалификации персонала Услугополучателя заявленной области аккредитации;
4) несоответствие методик расчета и программных средств заявленной области аккредитации;
5) наличие решения суда о запрете на занятие деятельностью по заявленному виду.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
1) адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
единой платформе интернет-ресурсов государственных органов – www.​gov.​kz, в разделе "Министерство энергетики" в подразделе "Услуги";
Портале;

2) Көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасы болған жағдайда мемлекеттік көрсетілетін қызметті Портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар;
3) Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде Порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар;
4) Портал арқылы мемлекеттік қызмет көрсету кезінде нашар көретіндерге арналған нұсқа қолжетімді;
5) мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары мемлекеттік органдардың www. gov. kz интернет-ресурстарының бірыңғай платформасының "Энергетика министрлігі" деген бөлімдегі "Көрсетілетін қызметтер" деген кіші бөлімнде көрсетілген. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8-800-080-7777.
Ядролық қауіпсіздік және
(немесе) радиациялық
қауіпсіздік, және (немесе)
ядролық физикалық қауіпсіздік
сараптамаcын жүзеге асыратын
ұйымдарды аккредиттеу
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
[УО атауы (мемлекеттік тілде)]
УО реквизиттері мемлекеттік тілде
[УО атауы (орыс тілінде)]
УО реквизиттері орыс тілінде
Өтінішті одан әрі қараудан/мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту
Нөмірі: [нөмірі]
Берілген күні: [берілген күні]
[Көрсетілетін қызметті алушының атауы]
[УО атауы], Сіздің [Өтініш берген күн] № [Өтініш нөмірі], өтінішіңізді қарастырып,. ______________________________________ хабарлайды. [Бас тарту себебі].
[Қол қоюшының лауазымы]
[Қол қоюшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)]
Ядролық қауіпсіздік және
(немесе) радиациялық
қауіпсіздік, және (немесе)
ядролық физикалық қауіпсіздік
сараптамаcын жүзеге асыратын
ұйымдарды аккредиттеу
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
[УО атауы (мемлекеттік тілде)]
УО реквизиттері мемлекеттік тілде
[УО атауы (орыс тілінде)]
УО реквизиттері орыс тілінде
Ядролық қауіпсіздік және (немесе) радиациялық қауіпсіздік, және (немесе) ядролық физикалық қауіпсіздік сараптамаcын жүзеге асыратын ұйымды аккредиттеу туралы КУӘЛІК
"Атом энергиясын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 26-бабына
сәйкес ____________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы)
____________________________________________________________ жүзеге асыру
үшін аккредиттеледі (аккредиттеу саласындағы жұмыс түрі)
______________________________________________________________
_______________________ қауіпсіздіктің түрі(-лері) бойынша
______________________________________________________________ пайдалану
(есеп айырысу әдістемесі(-лері) және (немесе) бағдарламалық - техникалық құралдары)
____________________________________________________________________
Куәлік 20__ жылғы "___"___________ дейін жарамды
Атом энергиясын пайдалану саласындағы уәкілетті орган ведомствосының басшысы
немесе оның орынбасары
__________________________________________ ________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (қолы)
Сериясы ______№ _______________
Берілген күні

2) Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме посредством Портала при условии наличия электронной цифровой подписи;
3) Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" Портала, а также Единого контакт-центра;
4) при оказании государственной услуги посредством Портала доступна версия для слабовидящих;
5) контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на единой платформе интернет-ресурсов государственных органов – www.​gov.​kz, в разделе "Министерство энергетики" в подразделе "Услуги". Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8-800-080-7777.
Приложение 3
к Правилам аккредитации
организаций, осуществляющих
экспертизу ядерной
безопасности и (или)
радиационной безопасности,
и (или) ядерной физической
безопасности
Header 1
Header 2
Header 3
Header 4
Форма
[Наименование УО (на государственном языке)] реквизиты УО на государственном языке
[Наименование УО (на русском языке)] реквизиты УО на русском языке
Мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления/ в оказании государственной услуги
Номер: [Номер]
Дата выдачи: [Дата выдачи]
[Наименование Услугополучателя]
[Наименование УО], рассмотрев Ваше заявление от [Дата заявки] года № [Номер заявки], сообщает ______________________________________________________________. [Причина отказа].
[Должность подписывающего]
[фамилия, имя, отчество (при его наличии) подписывающего]
Приложение 4
к Правилам аккредитации
организаций, осуществляющих
экспертизу ядерной
безопасности и (или)
радиационной безопасности,
и (или) ядерной физической
безопасности
Форма
[Наименование УО на государственном языке)] реквизиты УО на государственном языке
[Наименование УО (на русском языке)] реквизиты УО на русском языке
Свидетельство об аккредитации организации, осуществляющей экспертизу
ядерной безопасности и (или) радиационной безопасности, и (или) ядерной физической безопасности
В соответствии со статьей 26 Закона Республики Казахстан от "Об использовании
атомной энергии"
________________________________________________________________________________
(наименование юридического лица)
аккредитуется для осуществления
________________________________________________________________________________
(вид работ в области аккредитации)
по виду (-ам) безопасности ________________________________________________________
__________________________________________________________________ с применением
________________________________________________________________________________
(методика (-и) расчетов и (или) програмно-технические средства)
Свидетельство действительно до "___"___________ 20__ года
Руководитель ведомства уполномоченного органа в области использования
атомной энергии или его заместитель
_________________________________________________________________ ______________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Серия ______№ _______________ Дата выдачи: