Тауарлардың жекелеген санаттарына қатысты кедендік операцияларды жасау ерекшеліктерін белгілеу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2021 жылғы 27 сәуірдегі № 401 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 28 сәуірде № 22647 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 147-бабының 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған тауарлардың жекелеген санаттарына қатысты кедендік операцияларды жасау ерекшеліктері белгіленсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Е. Жамаубаев
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2021 жылғы 27 сәуірдегі
№ 401 Бұйрықпен
бекітілген
Тауарлардың жекелеген санаттарына қатысты кедендік операцияларды жасау ерекшеліктері
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы тауарлардың жекелеген санаттарына қатысты кедендік операцияларды жасау ерекшеліктері (бұдан әрі – Ерекшеліктер) "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 147-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленген және тауарлардың жекелеген санаттарына қатысты кедендік операцияларды жасаудың бірінші кезектегі тәртібін айқындайды.
2. Ерекшеліктер дүлей зілзалалардың, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың салдарларын жою үшін қажетті тауарларға, бейбітшілікті қолдау жөніндегі акцияларды орындау үшін не оқу-жаттығулар өткізу үшін қажетті әскери мақсаттағы өнімге, тез бүлінуге ұшырайтын тауарларға, сондай-ақ жануарларға, радиоактивті материалдарға, жарылғыш заттарға, халықаралық пошта жөнелтілімдеріне, экспресс-жүктерге, халықаралық көрме іс-шараларында көрсетуге арналған тауарларға, гуманитарлық және техникалық көмекке, бұқаралық ақпарат құралдары үшін қажетті хабарлар мен материалдарға, халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын жөндеу және (немесе) қауіпсіз пайдалану үшін қажетті қосалқы бөлшектерге, қозғалтқыштарға, шығыс материалдарына, жабдықтарға, құрал-саймандарға, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасына, шетел валютасына, өзге де валюталық құндылықтарға, бағалы металдарға, оның ішінде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі мен оның филиалдары әкелетін алтынға және басқа да осыған ұқсас тауарларға қатысты қолданылады.

Об установлении особенностей совершения таможенных операций в отношении отдельных категорий товаров
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 27 апреля 2021 года № 401. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 апреля 2021 года № 22647.
В соответствии с пунктом 4 статьи 147 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Установить прилагаемые особенности совершения таможенных операций в отношении отдельных категорий товаров.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Е. Жамаубаев
Утверждены приказом
Министра финансов
Республики Казахстан
от 27 апреля 2021 года № 401
Особенности совершения таможенных операций в отношении отдельных категорий товаров
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие особенности совершения таможенных операций в отношении отдельных категорий товаров (далее – Особенности) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 147 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее – Кодекс) и определяют первоочередной порядок совершения таможенных операций в отношении отдельных категорий товаров.
2. Особенности распространяются в отношении товаров, необходимых для ликвидации последствий стихийных бедствий, чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, продукции военного назначения, необходимой для выполнения акций по поддержанию мира либо для проведения учений, товаров, подвергающихся быстрой порче, а также в отношении животных, радиоактивных материалов, взрывчатых веществ, международных почтовых отправлений, экспресс-грузов, товаров, предназначенных для показа на международных выставочных мероприятиях, гуманитарной и технической помощи, сообщений и материалов для средств массовой информации, товаров необходимых для ремонта и (или) поддержания безопасной эксплуатации транспортных средств международной перевозки, запасных частей, двигателей, расходных материалов, оборудования, инструментов, национальной валюты Республики Казахстан, иностранной валюты, иных валютных ценностей, драгоценных металлов, в том числе золота, ввозимых Национальным Банком Республики Казахстан и его филиалами, и других подобных товаров.

2-тарау. Кедендік операцияларды жасау ерекшеліктері
3. Осы Ерекшеліктердің 2-тармағында көрсетілген тауарларға қатысты кедендік операциялар:
1) "Көліктік (тасымалдау), коммерциялық және (немесе) тауарларға арналған декларация ретінде өзге құжаттарды пайдалану тәртібі туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 мамырдағы № 263 шешіміне сәйкес көліктік (тасымалдау), коммерциялық және (немесе) тауарларға арналған декларация ретінде өзге құжаттарды пайдалану;
2) Кодекстің 194-бабына сәйкес тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару түрінде жүргізіледі.
4. "Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамасында реттелмеген бөлігінде кедендерді, кеден бекеттерін және бақылау-өткізу пункттерін құру, санатқа бөлу, сыныптау қағидаларын, сондай-ақ оларды жайластыру мен материалдық-техникалық жарақтандырудың тиесілік нормаларын және оларға қойылатын үлгілік талаптарды, сондай-ақ мемлекеттік кірістер органдары мен мемлекеттік кірістер органдарының жүйесіне кіретін мамандандырылған мемлекеттік мекемелер орналасқан жерлерде және аумағында кедендік операциялар жасалуы және кедендік бақылау жүргізілуі мүмкін өзге жерлерде кедендік инфрақұрылым элементтерін жайластыруға және техникалық жарақтандыруға қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 20 ақпандағы № 250 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16520 болып тіркелген) белгіленген тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізу орындарында техникалық және инфрақұрылымдық мүмкіндіктері болған кезде аумақтық мемлекеттік кірістер органдары кедендік операцияларды жасаудың бірінші кезектегі тәртібін ұйымдастыру үшін:
1) осы Ерекшеліктердің 3-тармағында көзделген операцияларды жасау үшін аумақтық мемлекеттік кірістер органдары басшысының (оны алмастыратын адамның) бұйрығымен жауапты лауазымды адамдарды айқындайды;
2) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы автомобиль өткізу пункттерінде жекелеген қозғалыс жолақтарын көздейді.

Глава 2. Особенности совершения таможенных операций
3. Таможенные операции в отношении товаров, указанных пункте 2 настоящих Особенностей, совершаются в виде:
1) использования транспортных (перевозочных), коммерческих и (или) иных документов в качестве декларации на товары в соответствии с Решением Комиссии Таможенного союза от 20 мая 2010 года № 263 "О порядке использования транспортных (перевозочных), коммерческих и (или) иных документов в качестве декларации на товары";
2) выпуска товаров до подачи декларации на товары в соответствии со статьей 194 Кодекса.
4. Для организации первоочередного порядка совершения таможенных операций территориальные органы государственных доходов при наличии технических и инфраструктурных возможностей, установленных приказом Министра финансов Республики Казахстан от 20 февраля 2018 года № 250 "Об утверждении Правил создания, категорирования, классификации, а также норм положенности и типовых требований к обустройству и материально-техническому оснащению таможен, таможенных постов и контрольно-пропускных пунктов в части, не урегулированной таможенным законодательством Евразийского экономического союза, а также требований к обустройству и техническому оснащению элементов таможенной инфраструктуры, расположенных в местах размещения органов государственных доходов и специализированных государственных учреждений, входящих в систему органов государственных доходов и в иных местах, на территории которых могут совершаться таможенные операции, и может проводиться таможенный контроль" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативно правовых актов под № 16520) в местах перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза:
1) определяют ответственных должностных лиц приказом руководителя (лица его замещающего) территориального органа государственных доходов для совершения операций, предусмотренных пунктом 3 настоящих Особенностей;
2) предусматривают в автомобильных пунктах пропуска через таможенную границу Евразийского экономического союза отдельные полосы движения.