Әртүрлі технологияларды пайдалана отырып, акваөсірудің негізгі объектілерінің қолдан өсімін молайту, оларды тауарлы өсіру және тасымалдау жөніндегі балық өсіру нормативтерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 5 мамырдағы № 127 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 5 мамырда № 22694 болып тіркелді.
"Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 77-12) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес тұқы және өсімдіктермен қоректенетін балықтар түрлерінің шабақтарын өсіру жөніндегі балық өсіру нормативтері;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес бекіре тұқымдас балық түрлерінің шабақтарын өсіру жөніндегі балық өсіру нормативтері;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес ақсаха тұқымдас балық түрлерінің шабақтарын өсіру жөніндегі балық өсіру нормативтері;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес құбылмалы бахтах шабақтарын өсіру жөніндегі балық өсіру нормативтері;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес көксерке шабақтарын өсіру жөніндегі балық өсіру нормативтері;
6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес тилапия шабақтарын өсіру жөніндегі балық өсіру нормативтері;
7) осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес кларий жайыны шабақтарын өсіру жөніндегі балық өсіру нормативтері бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 06.02.2023 № 33 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Балық шаруашылығы комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресуртар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күн ішінде Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстарының вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрі
М. Мирзагалиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Экология, геология және табиғи
ресурстар министрінің
2021 жылғы 5 мамырдағы
№ 127 бұйрығына
1-қосымша
Тұқы және өсімдіктермен қоректенетін балықтар түрлерінің шабақтарын өсіру жөніндегі балық өсіру нормативтері

Об утверждении рыбоводных нормативов по искусственному воспроизводству, товарному выращиванию и транспортировке основных объектов аквакультуры с использованием различных технологий
Приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 5 мая 2021 года № 127. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 мая 2021 года № 22694.
В соответствии с подпунктом 77-12) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) рыбоводные нормативы по выращиванию молоди карпа и растительноядных видов рыб, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) рыбоводные нормативы по выращиванию молоди осетровых видов рыб, согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) рыбоводные нормативы по выращиванию молоди сиговых видов рыб, согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) рыбоводные нормативы по выращиванию молоди радужной форели согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) рыбоводные нормативы выращиванию молоди судака согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) рыбоводные нормативы по выращиванию молоди тилапии согласно приложению 6 к настоящему приказу;
7) рыбоводные нормативы по выращиванию молоди клариевого сома согласно приложению 7 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 06.02.2023 № 33 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету рыбного хозяйства Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
М. Мирзагалиев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министра экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 5 мая 2021 года № 127
Рыбоводные нормативы по выращиванию молоди карпа и растительноядных видов рыб

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 06.02.2023 № 33 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Тоғанда балық өсіру аймақтары
Қазақстанның облыстары және аудандары
I
Солтүстік Қазақстан облысы, Ақмола облысы (Зеренді, Бурабай, Бұланды, Сандықтау аудандары және Біржан сал ауданы).
II
Ақмола облысы (Ақкөл, Аршалы, Астрахан, Атбасар, Егіндікөл, Ерейментау, Есіл, Жақсын, Жарқайын, Қорғалжын, Целиноград, Шортанды аудандары), Абай облысы, Шығыс Қазақстан облысы, Павлодар облысы, Қостанай облысы (Алтынсары, Әулиекөл, Денисов, Жітіқара, Қамысты, Қарабалық, Қарасу, Қостанай, Меңдіқара, Наурызым, Сарыкөл, Ұзынкөл, ФҰдоров және Бейімбет Майлин аудандары), Қарағанды облысы (Абай, Бұқар-Жырау, Қарқаралы, Нұра, Осакаровска аудандары).
III
Қостанай облысы (Амангелді, Жангелді аудандары және Арқалық қаласы), Қарағанды облысы (Ақтоғай және Шет аудандары), Ұлытау ауданы (Жаңаарқа және Ұлытау облыстары), Ақтөбе облысы (Алға, Әйтеке би, Қарғалы, Мартөк, Мұғалжар, Темір, Ойыл, Қобда, Хромтау аудандары), Алматы облысы (Балқаш ауданы), Жетісу облысы (Ақсу, Алакөл, Ескелді, Қаратал, Көксу және Сарқанд аудандары).
IV
Ақтөбе облысы (Байғанин, Ырғыз, Шалқар аудандары), Батыс Қазақстан облысы, Атырау облысы (Индер, Исатай, Қызықоға, Құрманғазы және Махамбет аудандары).
V
Атырау облысы (Жылыой, Мақат аудандары және Атырау қаласы), Алматы облысы (Жамбыл, Іле, Қарасай, Кеген, Райымбек, Талғар, Еңбекшіказақ, Ұйғыр аудандары), Маңғыстау облысы (Бейнеу, Маңғыстау және Түпқараған аудандары), Жамбыл облысы, Жетісу облысы (Кербұлақ, Панфилов аудандары), Қызылорда облысы.
VI
Маңғыстау облысы (Мұнайлы және Қарақия аудандары), Түркістан облысы.
Ескертпе: Тоған балықтарының өсімін молайту және өсіру бойынша балық өсіру нормативтер тіршілік ету ортасының температуралық режиміне байланысты. Аймақтардың шекаралары ауа температурасы 15оС және одан жоғары жыл ішіндегі күндер санын сипаттайтын сызықтарға байланысты анықталды. Осы қағидат бойынша Қазақстан аумағында алты балық өсіру аймағы бөліп алынды.
2-тарау. Қазақстанның тоғанда балық өсіру аймақтары мен өңірлерінің климаттық сипаттамасы
Аймақ
Тоғанда балық өсіру аймағы
Температурасы 15оС жоғары маусымдағы күндер саны
Мұздың еру күні
Мұз қата бастайтын күн
Аймақтар бойынша
Өңірлер бойынша
Солтүстік
І

Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 06.02.2023 № 33 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Зоны прудового рыбоводства
Зоны прудового рыбоводства
Области и районы Казахстана
I
Северо-Казахстанская область, Акмолинская область (Зерендинский, Бурабайский, Буландынский, Сандыктауский районы и район Биржан сала).
II
Акмолинская область (Аккольский, Аршалынский, Астраханский, Атбасарский, Егиндыкольский, Ерейментауский, Есильский, Жаксынский, Жаркаинский, Коргалжынский, Целиноградский, Шортандинский районы), область Абай, Восточно-Казахстанская область, Павлодарская область, Костанайская область (Алтынсаринский, Аулиекольский, Денисовский, Житикаринский, Камыстинский, Карабалыкский, Карасуский, Костанайский, Мендыкаринский, Наурзумский, Сарыкольский, Узункольский, ФҰдоровский районы и район Беимбета Майлина), Карагандинская область (Абайский, Бухар-Жырауский, Каркаралинский, Нуринский, Осакаровский районы).
III
Костанайская область (Амангельдинкий, Джангельдинский районы и Аркалык), Карагандинская область (Актогайский и Шетский районы), область Ұлытау (Жанааркинский и Улытауский районы), Актюбинская область (Алгинский, Айтекебийский, Каргалинский, Мартукский, Мугалжарский, Темирский, Уилский, Хобдинский, Хромтауский районы), Алматинская область (Балхашский район), область Жетісу (Аксуский, Алакольский, Ескельдинский, Каратальский, Коксуский, Саркандский районы).
IV
Актюбинская область (Байганинский, Иргизский, Шалкарский районы), Западно-Казахстанская область, Атырауская область (Индерский, Исатайский, Кзылкогинский, Курмангазинский и Махамбетский районы).
V
Атырауская область (Жылыойский, Макатский районы и Атырау), Алматинская область (Жамбылский, Илийский, Карасайский, Кегенский, Райымбекский, Талгарский, Енбекшиказахский, Уйгурский районы), Мангистауская область (Бейнеуский, Мангистауский и Тупкараганский районы), Жамбылская область, область Жетісу (Кербулакский, Панфиловский районы), Кызылординская область.
VI
Мангистауская область (Мунайлинский и Каракиянский районы), Туркестанская область.
Примечание: Рыбоводные нормативы по воспроизводству и выращиванию прудовых рыб обусловлены температурным режимом среды обитания. Границы зон определены по изолиниям, характеризующим количество дней в году с температурой воздуха 150С и выше. По этому принципу на территории Казахстана выделены шесть рыбоводных зон.
Глава 2. Климатическая характеристика зон и регионов прудового рыбоводства Казахстана
Регион
Зона прудового рыбоводства
Количество дней в сезоне с температурой более 15оС
Дата распаления льда
Дата начала ледостава
по зонам
по регионам
Северный
І

23-тен 25-ке дейін
9 – 11
25-тен 30-ға дейін
7 - 10
4-параграф. Тұқы мен өсімдіктермен қоректенетін балықтар өндірушілеріне арналған "Нерестин 7А" препараты инъекциясының ұсынылатын дозалары*
Препарат дозасы, миллилитр ерітінді/килограмм аналықтар массасы
Препарат дозасы, миллилитр ерітінді/килограмм аталықтар массасы
Бастапқы инъекция (20%)
Рұқсат етілетін инъекция (80%)
Жалпы доза (100%)
0,04
0,16
0,2
0,1
Ескертпе:
* - "Нерестин 7А" препаратын тұқы үшін 15оС-тан төмен және өсімдікпен қоректенетін балықтар үшін 20оС-тан төмен су температурасында қолдану тиімсіз болып табылады;
** - Бастапқы және рұқсат етілетін инъекцияларды қою аралығы –12- 24 сағат;
*** - Тұқы аталықтарын аналықтарға рұқсат етілетін инъекцияны салардан 2 сағат бұрын бір рет инъекциялайды.
"Нерестин" сияқты басқа препараттар үшін дозировка пайдалану жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес айқындалады.
5-параграф. Өсімдіктермен қоректенетін балықтардың өндірушілері үшін "Нерестин-1" препаратының әр түрлі типтерін инъекциялаудың ұсынылатын дозалары
Препарат түрі "Нерестин"
Препараттың дозасы, ерітінді миллилитрі/ масса килограмы *
Балықтарға ұсынылған массасы, килограмм
Алғашқы инъекция (20%)
Рұқсат етілген инъекция (80%)
Жалпы доза (100%)
Нерестин-1

от 23 до 25
9 – 11
от 25 до 30
7 - 10
Параграф 4. Рекомендуемые дозы инъекций препарата "Нерестин-7А" для производителей карпа/сазана и растительноядных рыб*
Доза препарата, миллилитр раствора/килограмм массы самок**
Доза препарата, миллилитр раствора/килограмм массы самцов***
предварительная инъекция (20 %)
разрешающая инъекция (80 %)
Общая доза (100 %)
0,04
0,16
0,2
0,1
Примечание:
* - Применение препарата "Нерестин 7А" является неэффективным при температуре воды ниже 15оС для карпа, и ниже 20оС для растительноядных рыб.
** - Интервал между постановкой предварительной и разрешающей инъекциями – 12 - 24 часа;
*** - Самцов карпа инъецируют однократно, за 2 часа до постановки разрешающей инъекции самкам
Для других препаратов типа "Нерестин" дозировка определяется согласно инструкции по использованию.
Параграф 5. Рекомендуемые дозы инъекций различных типов препарата "Нерестин-1" для производителей растительноядных рыб
Тип препарата "Нерестин"
Доза препарата, миллилитр раствора/килограмм массы*
Рекомендован для рыб массой, килограмм
Предварительная инъекция (20 %)
Разрешающая инъекция (80 %)
Общая доза (100 %)
Нерестин-1

6-параграф. Тұқы/сазан және өсімдіктермен қоректенетін балықтардың өндірушілері үшін "Оваприм" ("OVAPRIM") препаратын инъекциялаудың ұсынылатын дозалары
Нысаналар
Препарат дозасы, ерітінді миллилитрі/масса килограмына
Аналық
Аталық
Тұқы/ шөпқоректі балықтар
0,3-0,4
0,1-0,2
Ескерту:
1) "Оваприм" ("OVAPRIM") препаратын тұқы және шөпқоректі балықтар үшін қолдану 21-24 оС оңтайлы уылдырық шашу температурасын сақтаған кезде тиімді.

Параграф 6. Рекомендуемые дозы инъекций препарата "Оваприм" ("OVAPRIM") для производителей карпа/сазана и растительноядных рыб
Объекты
Доза препарата, миллилитрраствора/килограмм массы
Самки
Самцы
Карп/сазан, растительноядные рыбы
0,3-0,4
0,1-0,2
Примечание:
1) Применение препарата "Оваприм" ("OVAPRIM") наиболее эффективно при соблюдении оптимальных нерестовых температур 21-24 оС для карпа/сазана и растительноядных рыб

250
210
240
220
180
Ескерту:
1.Тұқы балықтарын құрамында 5 миллиграмм О2/л-ден төмен тасымалдау ұсынылмайды, бұл ретте 8 миллиграмм О2/л-ден жоғары еріген оттегіде тасымалды орынды емес, себебі оттегінің жоғары төмендеуі жүреді (балондарда).
2.Тірі балықтарды тасымалдауда әр бір метр куб ыдыс сыйымдылығын арттырған сайын әрбір қосылған көлемге тасымалданатын балықтардың тығыздығы 2 %-ға артады.
3-параграф. Тірі балықты тасымалдаудың шарты (балық отырғызу материалы мен балықты)
Тасымалдаудың сәттілігі және тасымалдаудың материалы судың сапасына, тасымалданатын балықтын сапасы мен жағдайына, тасымалдау уақытына және бұл прпоцесті дұрыс ұйымдастыруына байланысты. Алыс қашықтыққа тасымалдаған кезде тасымалдау уақыты және тасымалдау кезінде балық отырғызу тығыздылығы судың температурасы мен судағы еріген оттегіге байланыты ( параграф 2-і қараңыз).
Тірі балықты тасымалдаған кезде келесі негізгі шарттарды сақатау қажет:

250
210
240
220
180
Примечание:
1. Перевозка карповых рыб при содержании растворенного в воде кислорода ниже 5 миллиграмм О2/л не рекомендуется, при этом, перевозка при содержании растворенного в воде кислорода выше 8 миллиграмм О2/л считается не целесообразным, так как идет высокий расход сжиженного кислорода (в баллонах).
2. С увеличением объема емкости для транспортировки живой рыбы на каждый добавленный 1 метр куб допускается увеличение плотности посадки перевозимых рыб на 2 %.
Параграф 3. Условия транспортировки живой рыбы
(рыбопосадочного материала и товарной рыбы)
Успешность транспортировки и состояние транспортируемого материала зависит от качества воды, качества и состояния перевозимой рыбы, продолжительности перевозки и правильной организации данного процесса. Продолжительность транспортировки и плотность посадки рыбы при перевозке ее на дальние и ближние расстояния зависят от температуры воды и содержания растворенного в воде кислорода (см. параграф 2).
При транспортировке живой рыбы необходимо соблюдать следующие основные условия:

- Массасы 10 грамм және одан жоғары балықты тасымалдау алдында оны тасымалдау ыдысында 2- ден 24 сағатқа дейін ағынды суда ұстап, тасымалдауға дейін 24 сағат балықты қоректендіруден бас тарту қажет.
- Жарақаты бар, әлсіз және ауруға шалдыққан балық қабылданбайды
- Тасымалдау ыдысы таза болу қажет, іші жұқа, тасымалдау кезінде балық жарақаттанбас үшін үшкір тұтқырлары мен бұрыштары болмау қажет;
- Балықты тасымалдайын ыдысқа жіберер алдында оны басейннен/ су қоймасынан сумен толтырады, оны балықты алатын судан, яғни таза суы бар су қоймасы немесе басейннен температурасы су қоймасына/ бассейнге тең жерден алады;
-Балықты тасымалдау үшін қолайлы уақыт- түн немесе таңғы сағаттар;
-Балықты тасымалдаған кезде су температурасы мен оттегі құрамын бақылау қажет;
-Балықты тасымалдау ыдысынан жіберген кезде ыдыстағы су мен су қоймасының температурасының айырмашылығы шабақтар үшін 1,5-2,0 °С-тан кем, 1 жылдық және жасы келген балықтар үшін 3-4 °С болу керек. Егер температура берілген нормативтерден айырмашылығы бар болса, балықтарды жіберер алдында бейімделуді жүргізу қажет, яғни тасымалдаушы ыдыстағы су температурасын су қоймасы су температурасымен теңестіру қажет, оны су қоймасынан тасымалдаушы ыдысқа су қую арқылы жүзеге асырады ;
- Балықты тасымалдау кезінде тасымалданған балықтың осы параграф шарттарында берілген кез келген салмақ категориясына жататын 10 % балық қалдықтарына жол беріледі.
11-тарау. Тұқы және өсімдіктермен қоректенетін балықтарды өсіру кезінде сөнбеген және хлорлы әкті себу нормалары
Жұмыстың түрі
Себу нормасы, центнер/гектар
Қыстау тоғандарының арнасын көктемде дезинфекциялау, балық аулағаннан кейін
2,0
Қыстау тоғандарының арнасын күзде дезинфекциялау, балық жіберілер алдында
2,0
Балық өсіру, жаздық-аналық, жазда балық толықтыру тоғандарының арнасын көктемде балықтандыру алдында дезинфекциялау
2,0
Ескертпе: - әк сепкеннен кейін 1 тәуліктен соң тоғандарды жуып тазалау қажет. Тоғандарға 0,5 метр деңгейге дейін су толтырылады, одан соң су ағызылады.
Ескертпе. Бұл нормативтер ұсынымдық сипатқа ие.
Қазақстан Республикасының
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрінің
2021 жылғы 5 мамырдағы
№ 127 Бұйрығына
2-қосымша
Бекіре тұқымдас балық түрлерінің шабақтарын өсіру жөніндегі балық өсіру нормативтері
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 06.02.2023 № 33 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Қазақстанның балық өсіру зауыттарында қортпа шабағын алудың және өсірудің балық өсіру нормативтері
Көрсеткіштер
Өлшем бірліктері
Мәні
Өндірушілерді уылдырық шашу алдында ұстау
Ұзақ ұстау кезіндегі су температурасы
оС

- рыбу с массой от 10 грамм и выше, до посадки в транспортировочную емкость выдерживают в течение от 2 до 24 часов на проточной воде, и полностью отменяют кормление рыбы за 24 часа до перевозки;
- рыбу, имеющую травматические повреждения, ослабленную и с признаками заболевания выбраковывают;
- транспортировочная тара (емкость) должна быть чистой, гладкой внутри, не иметь острых выступов и углов, для избегания травматизации рыбы в ходе транспортировки;
- до запуска рыбы транспортировочную тару (емкость) наполняют чистой водой из водоема/бассейна, откуда берут рыбу, или из источника с вполне доброкачественной водой и температурой, равной температуре воды водоема/бассейна, где находится рыба;
- лучшее время для транспортировки рыбы - ночь или утренние часы;
- при транспортировке рыб необходимо контролировать температуру воды и содержание кислорода;
- при выпуске рыбы из транспортировочной емкости в водоем разница температуры воды в таре и водоеме должна быть не более 1,5-2,0 °С для мальков и 3-4 °С для годовиков и рыб старшего возраста. При разнице температуры воды более установленных нормативов, перед выпуском рыбы необходимо провести адаптацию, т.е. уравнять температуру воды в транспортировочной емкости и водоеме, постепенно доливая воду из водоема в транспортировочную тару;
- при транспортировке допускается отход до 10 % перевозимой рыбы любой весовой категории, в указанных в данном параграфе условиях.
Глава 11. Нормы внесения негашеной и хлорной извести при выращивании карпа и растительноядных рыб
Виды работ
Норма внесения, центнер/гектар
Дезинфекция ложа зимовальных прудов весной, после вылова рыбы
2,0
Дезинфекция ложа зимовальных прудов осенью, перед загрузкой рыбы
2,0
Дезинфекция ложа выростных, летне-маточных, летне-ремонтных прудов весной перед зарыблением
2,0
Примечание: - через 1 суток после внесения извести пруды необходимо промыть. Пруды заполняют водой до уровня 0,5 метр, потом воду сбрасывают.
Примечание. Данные нормативы носят рекомендательный характер.
Приложение 2 к приказу
Министра экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 5 мая 2021 года № 127
Рыбоводные нормативы по выращиванию молоди осетровых видов
Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 06.02.2023 № 33 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Рыбоводные нормативы по воспроизводству и выращиванию молоди белуги на рыбоводных заводах
Показатели
Единицы измерения
Значения
Преднерестовое содержание производителей*
Температура воды при выдерживании
оС

10 - 16
Жыныстардың ара-қатынасы
аналықтар: аталықтар
1 : 1, 1 : 5
Жыныс өнімдерін алғанға дейін және алғаннан кейін өндірушілерді ұстайтын бассейіндердің сыйымдылығы
текше метр
15 - 20
Бассейнге су толтыру ұзақтығы
минут
30
Бассейннен су ағызу ұзақтығы
минут
15
100 килограмм тірі балық массасына жұмсалатын су
литр/секунд
6,0
Бассейндерге өндірушілерді орналастыру тығыздығы
килограмм/текше метр
15
Жыныс өнімдерін алу
Гормоналдық стимуляция кезеңіндегі су температурасы
оС

10 - 16
Соотношение полов
самки: самцы
1:1, 1:5
Емкость бассейнов для выдерживания до и после получения половых продуктов
Метр куб
15 - 20
Продолжительность наполнения бассейна водой
минут
30
Продолжительность спуска воды из бассейна
минут
15
Расход воды на 100 килограмм живой массы рыбы
литр/секунд
6,0
Плотность посадки производителей в бассейны
Килограмм на метр куб
15
Получение половых продуктов
Температура воды в период гормональной стимуляции
оС

0,9 – 1,0
Тоғандардағы шабақтардың өміршеңдігі
%
70-тен кем емес
2-тарау. Бекіре балық өсіру зауыттарының өсіру тоғандарына келіп құйылатын судың сапа көрсеткіштері
Көрсеткіштер
Өлшем бірліктері
Мәні
Тоғандардағы су температурасымен салыстырғанда су көзіндегі су температурасының ауытқуы
оС
5-тен жоғары емес
Құйылатын судың максималды температурасы
оС
28
Түсі, иісі, дәмі
-
жоқ
Түр-түсі
ньютон-метр (градусы)
540 –қа дейін (30 кем емес)
Мөлдірлігі
метр
1,5
Өлшенді заттар
грамм/шаршы метр
25
Сутегі көрсеткіші (рН)
-
7,2 – 9,0
Еріген оттегі
моль/текше метр (грамм/текше метр)
1,6*10-1 (5,0) төмен емес
Еріген көміртегі диоксиді
моль/текше метр (грамм/текше метр)
2,3*10-1 (10,0) төмен емес
Еріген күкіртті сутегі
моль/текше метр (грамм/текше метр)
жоқ
Перманганатты тотығу
граммО/текше метр
10,0 дейін
Бихроматты тотығу
граммО/текше метр
30,0 дейін
БПК5
граммО/текше метр
2,0 дейін
БПКтолық
граммО/текше метр
3,0 дейін
Нитриттер
моль N/текше метр (грамм/текше метр)
4,3*10-4 (0,02) дейін
Аммоний азоты
моль N/текше метр (грамм/текше метр))
2,8*10-2 (0,5)
Нитраттар
моль N/текше метр (грамм/текше метр)
1,6*10-2 (1,0) дейін
Фосфаттар
моль N/текше метр (грамм/текше метр))
3,2*10-3 (0,3) дейін
Жалпы темір
моль /текше метр (грамм/текше метр)
3,1*10-3 (0,5) дейін
Тат басқан темір
моль /текше метр (грамм/текше метр)
1,4*10-3 (0,1) жоғары емес
Микроорганизмдердің жалпы саны
миллион жасуша/миллилитр
1,0 дейін
Сапрофиттар саны
миллион жасуша/миллилитр
3,0 дейін
Сілтілік:
миллиграмм/литр
5 - 120
миллиграмм – экв. /литр
2 дейін
Хлоридтер
миллиграмм/литр
50
Сульфаттар
миллиграмм/литр
50
Минералдану
миллиграмм/литр
400 - 900
Мырыш
миллиграмм/литр
-
Мыс
миллиграмм/литр
-
Марганец
миллиграмм/литр
-
Мұнай өнімдері
миллиграмм/литр
-
1-параграф. Бекіре балық өсіру зауыттарының қыстау тоғандарына құйылытын судың сапа көрсеткіштері
Көрсеткіштер
Өлшем бірліктері
Мәні
Тоғандардағы су температурасымен салыстырғанда су көзіндегі су температурасының ауытқуы
оС
5 артық емес
Түсі, иісі, дәмі
-
болмауы керек
Мөлдірлігі
метр
1,5 кем емес
Өлшенді заттар
грамм/текше метр
6,5 – 8,0
Сутегі көрсеткіші (рН)
-
6,0 жоғары
Еріген оттегі
моль/текше метр (грамм/текше метр)
1,6*10-1 (5,0) кем емес
Еріген көміртегінің диоксиді
моль/текше метр
(грамм/текше метр)
2,3*10-1
(10,0) кем емес
Еріген күкіртті сутегі
моль/текше метр (грамм/текше метр)
жоқ
Перманганатты тотығу
граммО/текше метр
10,0 дейін
Бихроматты тотығу
граммО/текше метр
30,0 дейін
БПК5
граммО/текше метр
2,0 дейін
БПКтолық
граммО/текше метр

0,9 – 1,0
Выживаемость молоди в прудах
%
не менее 70
Глава 2. Показатели качества воды, поступающей в выростные пруды осетровых рыбоводных заводов
Показатели
Единицы измерения
Значения
Перепад температуры воды водоисточника относительно температуры воды в прудах
оС
не более 5
Максимальная температура поступающей воды
оС
28
Окраска, запахи, привкусы
-
отсутствие
Цветность
ньютон-метр (градусы)
до 540 (менее 30)
Прозрачность
метр
1,5
Взвешенные вещества
грамм/кубический метр
25
Водородный показатель (рН)
-
7,2 – 9,0
Кислород растворенный
моль/кубический метр (грамм/кубический метр)
не ниже 1,6*10-1 (5,0)
Диоксид углерода растворенный
моль/кубический метр (грамм/кубический метр)
не более 2,3*10-1 (10,0)
Сероводород растворенный
моль/кубический метр (грамм/кубический метр)
отсутствие
Окисляемость пермангектарнатная
гО/кубический метр
до 10,0
Окисляемость бихроматная
гО/кубический метр
до 30,0
БПК5
гО/кубический метр
до 2,0
БПК полный
гО/кубический метр
до 3,0
Нитриты
моль N/кубический метр (грамм/кубический метр)
до 4,3*10-4 (0,02)
Аммонийный азот
моль N/кубический метр (грамм/кубический метр)
2,8*10-2 (0,5)
Нитраты
моль N/кубический метр (грамм/кубический метр)
до 1,6*10-2 (1,0)
Фосфаты
моль N/кубический метр (грамм/кубический метр)
до 3,2*10-3 (0,3)
Железо общее
моль /кубический метр (грамм/кубический метр)
до 3,1*10-3 (0,5)
Железо закисное
моль /кубический метр (грамм/кубический метр)
не более 1,4*10-3 (0,1)
Общая численность микроорганизмов
миллион клеток/миллилитр
до 1,0
Численность сапрофитов
тысяч клеток/миллилитр
до 3,0
Щелочность:
миллиграмм/литр
5 - 120
миллиграмм – эквивалент /литр
до 2
Хлориды
миллиграмм /литр
50
Сульфаты
миллиграмм /литр
50
Минерализация
миллиграмм /литр
400 - 900
Цинк
миллиграмм /литр
-
Медь
миллиграмм /литр
-
Марганец
миллиграмм /литр
-
Нефтепродукты
миллиграмм /литр
-
Параграф 1. Показатели качества воды, поступающей в зимовальные пруды осетровых рыбоводных заводов
Показатели
Единицы измерения
Значения
Перепад температуры воды водоисточника относительно температуры воды в прудах
оС
не более 5
Окраска, запахи, привкусы
-
должны отсутствовать
Прозрачность
метр
не менее 1,5
Взвешенные вещества
грамм/кубический метр
6,5 – 8,0
Водородный показатель (рН)
-
более 6,0
Кислород растворенный
моль/кубический метр (грамм/кубический метр)
не ниже 1,6*10-1 (5,0)
Диоксид углерода растворенный
моль/кубический метр на грамм/кубический метр)
не более 2,3*10-1(10,0)
Сероводород растворенный
моль/кубический метр (грамм/кубический метр)
отсутствие
Окисляемость перманганатная
гО/кубический метр
до 10,0
Окисляемость бихроматная
гО/кубический метр
до 30,0
БПК5
гО/кубический метр
до 2,0
БПК полный
гО/кубический метр

1-параграф. Бекіре балықтарының ұрықтанған уылдырығын жабысқақтығынан ажырату бойынша іс-шаралар
Препарат
Пайдалануға дайындау
1 килограмм уылдырыққа ерітінді құрамы
Өңдеу ұзақтығы
Желімнен ажырату техникасы
Минералды батпақ
күзде дайындалады, қоқыстар мен қоспалардан тазартылады, залалсыздандыру үшін қыздырылады, қою суспензия күйінде сақталады, пайдаланар алдында қаймақ сияқты қойылтылады.
5 литр суға 1 литр суспензия
35 – 45 минут
АОИ немесе АОК аппараттарында, эмальды, алюминий немесе пластик легендерде қолмен ажыратылады
Тальк
суға тура желімнен ажыратар алдында қосылады
5 литр суға 100 грамм
45 – 60 минут
"Көгілдір батпақ" (ТУ 5142-001-46893474-97)
құрғақ күйінде сақталады, пайдаланар алдында, бір тәулік бұрын қайнаған сумен қаймақ сияқты қойылтылады.

Параграф 1. Мероприятия по обесклеиванию оплодотворенной икры осетровых рыб
Препарат
Подготовка к применению
Состав раствора на 1 килограмм икры
Продолжительность обработки
Техника обесклеивания
Минеральный ил
заготавливается осенью, очищается от мусора и примесей, прокаливается для дезинфекции, хранится в виде густой суспензии, перед применением разводят до консистенции сметаны
1 литр суспензии на 5 л воды
35 – 45 минут
в аппаратах АОИ или АОК, вручную в эмалированных, алюминиевых или пластиковых тазах
Тальк
добавляется в воду непосредственно перед обесклеивание
100 грамм на 5 литр воды
45 – 60 минут
"Голубая глина"
хранится в сухом виде, за сутки перед применением разводится кипятком до консистенции жидкой сметаны

4,5 – 5,0
Уылдырықтан шығу
5,8 – 6,2
4-параграф. Бекіре балықтарының шабақтарын тоғандарда өсіру кезінде минералды тыңайтқыштар мен хлорлы әк салу нормалары
Атауы
Өлшем бірлігі
Мәндері
Тыңайтқыштар қосу дозалары:
- суперфосфаттар
килограмм/гектар
150
- аммиакты селитра
килограмм/гектар
200
- органикалық тыңайтқыштар
килограмм/гектар
6000
Хлорлы әк салу дозасы
килограмм/гектар
200
Сөнбеген әк салу дозасы
килограмм/гектар
200
Қоректік ашытқыларды себу дозасы (суда, 3 күнде 1 рет)
килограмм/гектар
2,0
5-параграф. Бекіре балықтарының қолға үйретілген өндірушілерін ұстау кезінде ас тұзын пайдалану нормасы
Атауы
Өлшем бірлігі
Мәндері
Ас тұзының дозасы
%
ерітінді 1,0 – 1,5
Бекіре балықтарының доместицирленген өндірушілерін өңдеуге жұмсалатын ас тұзы ерітіндісінің нормасы
текше метр
1,0
Ас тұзының 1 текше метр ерітіндісінде өңделген бекіре балықтарының доместицирленген өндірушілерінің саны
дана
15
Жыныс өнімдерін алғаннан кейінгі өңдеу ұзақтығы*
тәулік
10
Тәулік ішінде өндірушілерді өңдеу еселігі
рет
1
Тәулік көлемінде өңдеу ұзақтығы
минут
15*
Бассейндер аэрациясы
-
балықтың жай-күйіне байланысты
Ескертпе: * - ас тұзымен өңделгеннен кейінгі балықты суы таза бассейндерге жіберу керек; судың алмасуы мен аэрация – балықтардың жай-күйіне байланысты. Балық ауруларының нышандары байқалмаған жағдайда тоғандарға жаздық күтімге жіберіледі.
Доместицирленген өндірушілерді қыстау тоғандарынан алғаннан кейін олар бір рет өңдеуден өтеді, содан кейін балықтарды ұрпақ алу жұмыстарын жүргізу үшін Казанский шарбақтарына салады.

4,5 – 5,0
Выклев
5,8 – 6,2
Параграф 4. Нормы внесения минеральных удобрений и хлорной извести при выращивании молоди осетровых рыб в прудах
Наименование
Единицы измерения
Значения
Дозы внесения удобрений:
суперфосфата
килограмм/гектар
150
аммиачной селитры
200
органических удобрений
6000
Доза внесения хлорной извести
200
Доза внесения негашеной извести
200
Доза внесения кормовых дрожжей (по воде, 1 раз в 3 дня)
2,0
Параграф 5. Норма использования поваренной соли при содержании доместицированных производителей осетровых рыб
Наименование
Единицы измерения
Значения
Дозировка поваренной соли
%
раствор 0,3-0,5
Норма расхода раствора поваренной соли для обработки доместицированных производителей осетровых рыб
кубический метр
1,0
Количество доместицированных производителей осетровых рыб, обработанных 1 кубический метр раствора поваренной соли
штук
15
Продолжительность обработки после получения половых продуктов*
суток
10
Кратность обработки производителей в течение суток
раз
1
Продолжительность обработки в течение суток
минут
15*
Аэрация бассейнов
-
в зависимости от состояния рыбы
Примечания:*-после обработки раствором поваренной соли рыбу необходимо высадить в бассейн с чистой водой; водообмен и аэрация – в зависимости от состояния рыбы. При отсутствии признаков заболеваний рыб отпускают на летнее содержание в пруды.
После разгрузки зимовальных прудов с доместицированными производителями проводят их однократную обработку, затем рыб размещают в садки Казанского для осуществления работ про получению потомства.

12-150С
Табиғи тағамның мөлшері (балық, ұлулар, құрттар, шаян тәрізділер), балық массасының %
3
Қажетті қоректендіру жиілігі
≥ 3 тәулікте 1 рет
Белсенді тәуелсіз тамақтануды бастау
5-ші қажетті қоректендірудан кейін
Белсенді тәуелсіз тамақтануды бастау
Паста тәрізді табиғи азыққа (балық, асшаяндарды тартылған ет) енгізілетін жасанды азықтың бастапқы мөлшері, азықтың салмағына %
5-тен көп емес
Балықтардың бейімделу кезеңі, тәулік
40-85
Жасанды жемге үйретілгеннен кейінгі қоректендіру жиілігі, тәулігіне
2 рет
Ескертпе
Біртіндеп жасанды жемнің үлесі артады. Паста тәрізді азықты тұтынуды ынталандыру үшін аналық балықтардан бір түрінен қоректенетін бейімделгіш балықтарға отырғызған жөн
2-параграф. Қолға үйретілген өндіруші балықтарды ұстау кезінде профилактикалық инъекциялау
Уылдырық шашу алдында ұстау
Уылдырық шашқаннан кейінгі ұстау
Инъекция жүргізу ұақтығы, тәулік
Тәуліктік доза (бірінші күн)
Тәуліктік доза (екінші күн)
Бір реттік доза
Балықты өңдеу
Өңдеу ұақтығы, тәулік
5-7
Аскорбин қышқылы, миллиграмм (витамин С)
ά- токоферол, миллиграмм (витамин Е)
Анкобаламин (витамин В12) мг/кг балықтың дене салмағы
Антибиотик (цефамед және т.б.)
5% калий перманганаты немесе сутегі асқын тотығы
5-7
5-10
10-15
50
1 рет
күніне 1 рет
Ескертпе: * Инъекция уылдырық шашу алдынды балықтардың балықтық-биологиялық көрсеткіштерін жақсартады (ұрықтану пайызы, ұрпақтың тірі қалуы)
3-параграф. Бекіре балықтарының "жабайы" дарақтарын қолға үйрету кезінде қолданылатын сықпа тәріді азықтың құрамына қойылатын талаптар
Түр
Ингредиенттер, Көрсетілетін тартымды әсері
Ингредиенттер, Балыққа жағымсыз әсері
Орыс бекіресі
теңіз балығы, мидия, тіссіз, дрейсена, бүйірмен жүзушілер
өзен балығы, балық ұны, балық майы
Қортпа
теңіз және өзен балығы, балық ұны, балық майы
анықталмады
Шоқыр
олигохеттер, хирономид дернәсілдері, бүйірмен жүзушілер
теңіз және өзен балығы, балық ұны, балық майы
Сүйрік
бөліктелген балық уылдырығы, олигохеттер, хирономид дернәсілдері
теңіз және өзен балығы, балық ұны, балық майы

12-150С
Количество естественной пищи (рыба, моллюски, черви, ракообразные), % от массы рыбы
3
Периодичность принудительного кормления
≥ 1 раз в 3 суток
Начало активного самостоятельного питания
после 5-го принудительного кормления
Начало активного самостоятельного питания
Первоначальное количество вводимого искусственного корма в пастообразный естественный корм (рыбный, креветочный фарш), % к массе корма
Не более 5
Период адаптации рыб, суток
40-85
Кратность кормления после приучения к искусственному корму, в сутки
2 раза
Примечание
Постепенно долю искусственного корма увеличивают.
В целях стимуляции потребления пастообразных кормов целесообразно подсаживать к адаптируемым рыбам питающихся особей того же вида из маточного поголовья
Параграф 2. Профилактические инъекции при выдерживании доместицированных производителей
Преднерестовое выдерживание
После нерестовое выдерживание
Продолжительность проведения инъекции, суток
Суточные дозы (первый день)
Суточная доза* (второй день)
Одноразовая доза
Обработка рыб
Продолжительность обработки, суток
5-7
Аскорбиновая кислота, миллиграмм (витамин С)
ά- токоферол, миллиграмм (витамин Е)
Анкобаламин (витамин В12) миллиграмм/килограмм массы тела рыбы
Антибиотик (цефамед и другие)
5% перманганат калия или перекись водорода
5-7
5-10
10-15
50
1 раз
1 раз в день
Примечание: * Инъекции перед нерестом рыбы улучшают рыбоводно-биологические показатели (процент оплодотворения, выживаемость потомства)
Параграф 3. Требования к составу пастообразных кормов, используемых при доместикации "диких" особей осетровых рыб
Вид
Ингредиенты, оказывающие привлекающее действие
Ингредиенты, отпугивающие рыб
Русский осетр
морская рыба, мидии, беззубка, дрейссена, бокоплавы
речная рыба, рыбная мука, рыбий жир
Белуга
морская и речная рыба, рыбная мука, рыбий жир
не выявлено
Севрюга
олигохеты, личинки хирономид, бокоплавы
морская и речная рыба, рыбная мука, рыбий жир
Стерлядь
икра частиковых рыб, олигохеты, личинки хирономид
морская и речная рыба, рыбная мука, рыбий жир

7-тарау. Бассейндерде бекіре балықтарын өсіру технологиясы 1-параграф. Салмағы 3 граммға дейінгі бекіре тұқымдас балық түрлерінің шабақтарын отырғызу тығыздығы, мың дана/текше метр
Балықтың салмағы, миллиграмм
қортпа, бестер
орыс бекіресі, шоқыр
60-қа дейін
6 – 8
4 – 6
100-қа дейін
2 – 3
1,5 – 2
1000-қа дейін
1 – 1,5
0,6 – 0,8
3000-қа дейін
0,6 – 0,8
0,4 – 0,6
Биылғы шабақтар мен екі жасарлар үшін рацион есептеу келесі формула бойынша жүзеге асырылады:
С = Р х А / 100,
С – қоректендірудың тәуліктік нормасы, (килограмм)
Р – балықтың орташа салмағы (килограмм),
А – күнделікті рацион, балық массасының %
Күніне қоректендіру саны 6-12 рет. Биылғы шабақтарды өсіру кезінде оңтайлы температура - 18-23 0С, суда ерітілген оттегінің құрамы мынадай деңгейде ұсталады 7 миллиграмм/литр, рН - 6,5-7.
2-параграф. Бекіре балықтарының осы жаздық шабақтардене салмағына және судың температурасына қарай арнайы толық рационды құрама жеммен (дене салмағына қарай) қоректендірудың тәуліктік нормасы, %
Балық массасы, миллиграмм
Тәуліктік норма
12-17 0С
17-20 0С

Глава 7. Технология выращивания осетровых видов рыб в бассейнах
Масса рыбы, миллиграмм
белуга, бестер
русский осетр, севрюга
до 60
6 – 8
4 – 6
до 100
2 – 3
1,5 – 2
до 1000
1 – 1,5
0,6 – 0,8
до 3000
0,6 – 0,8
0,4 – 0,6
Параграф 1. Плотность посадки молоди осетровых видов рыб массой до 3 грамм, тыс. штук/метр куб
Расчет рациона для сеголеток и для двухлеток проводится по формуле:
С = Р х А / 100,
где С – суточная норма кормления, (килограмм)
Р – средняя масса рыбы (килограмм),
А – суточный рацион, % от массы рыбы.
Количество кормлений в сутки 6 - 12 раз. Оптимальной температурой при выращивании сеголеток считается - 18-23 0С, содержание растворенного в воде кислорода выдерживается на уровне 7 миллиграмм/литр, рН - 6,5-7.
Параграф 2. Суточная норма кормления сеголеток осетровых рыб в зависимости от массы тела и температуры воды, специализированных полнорационным комбикормом (от массы тела), %
Масса рыбы, миллиграмм
Суточная норма
12-17 0С
17-20 0С

80 – 85
9-тарау. Балық өсіру шаруашылықтары жағдайында тоғандарда бекіре балықтарын өсіру технологиясы 1-параграф. Бекіре шаруашылықтарының жазғы тоғандарына түсетін су сапасының көрсеткіштері
Көрсеткіштер
Нормативтік мәндер
Тоғандағы суға қатысты су көзінің су температурасының ауытқуы, 0С
5-тен көп емес
Келіп түсетін судың максималды температурасы, 0С
28
Түсі, иісі, дәмі
болмауы керек
Түс (градус)
до 540-қа дейін (30-дан кем)
Мөлдірлігі, метр
1,5
Өлшенген заттар, грамм/текше метр
25
Ерітілген оттегі, моль/м3 (грамм/текше метр)
1,6◦10-1 (5,0) -тен кем емес
Ерітілген көміртегі диоксиді, моль/текше метр (грамм/текше метр)
не более 2,3◦10-1 (10,0) -тен көп емес
Ерітілген күкірт сутегі, моль/текше метр (грамм/текше метр)
болмауы керек
Перманганатты тотықсыздану, граммО/текше метр
10,0-ға дейін
Тотығу бихроматы. граммО/текше метр
30,0-ға дейін
БПК, граммО/текше метр
2,0-ге дейін
БПК толық, граммО/текше метр
3,0-ке дейін
Аммоний – ион, моль N/текше метр (г/м3)
2,8◦10-2 (0,5)
Нитрит – ион, моль N/текше метр (г/м3)
4,3◦10-4 (0,02)
Нитрат – ион, моль N/текше метр (г/м3)
1,6◦10-2 (1,0)
Фосфат - ион, моль Р/текше метр (г/м3)
3,2◦10-3 (0,3)
Жалпы темір, моль/текше метр (г/м3)
3,1◦10-3 (0,5)
Қышқыл темір, моль/текше метр (г/м3)
1,4◦10-3 (0,1) -ден көп емес
Микроорганизмдердің жалпы саны, миллион килолитр/миллилитр
1,0- ге дейін
Сапрофиттер саны, мың килолитр/миллилитр
3,0-ке дейін
Сутектік көрсеткіш
7,2-9,0
Оттегі, миллиграмм/литр
6-8
Сілтілік, миллиграмм/литр
Миллиграмм-эквивалент/литр
5-120
2-ге дейін
Хлоридтер, миллиграмм/литр
50
Сульфаттар, миллиграмм/литр
50
Минералдану, миллиграмм/литр
400-900
2-параграф. Қыстау тоғандарына түсетін су сапасының көрсеткіштері
Көрсеткіштер
Нормативтік мәндер
Температура, 0С
Судың температурасы 50С-тан жоғары болмауы керек
Ашықтық, метр
1,5-нан кем емес 10,0-ға дейін
Өлшенген заттар, грамм/текше метр
6,5-8,0
Сутектік көрсеткіш

80 – 85
Глава 9. Нормативы выращивания осетровых видов рыб в прудах в условиях рыбоводных хозяйств
Параграф 1. Показатели качества воды, поступающей в летние пруды осетровых хозяйств
Показатели
Нормативные значения
Перепад температуры воды водоисточника, относительно воды в прудах, 0С
не более 5
Максимальная температура поступающей воды, 0С
28
Окраска, запахи, привкусы
должны отсутствовать
Цветность (градусы)
до 540 (менее 30)
Прозрачность, метр
1,5
Взвешенные вещества, грамм/метр куб
25
Кислород растворенный, моль/метр куб (грамм/метр куб)
не ниже 1,6◦10-1 (5,0)
Диоксид углерода растворенный, моль/ метр куб (грамм/метр куб)
не более 2,3◦10-1 (10,0)
Сероводород растворенный, моль/ метр куб (грамм/метр куб)
отсутствие
Окисляемость перманганатная, граммО\метр куб
до 10,0
Окисляемость бихроматная. граммО/метр куб
до 30,0
БПК, граммО/метр куб
до 2,0
БПК полн., граммО/метр куб
до 3,0
Аммоний – ион, моль N/метр куб (грамм/метр куб)
2,8 10-2 (0,5)
Нитрит – ион, моль N/метр куб (грамм/метр куб)
до 4,3◦10-4 (0,02)
Нитрат – ион, моль N/метр куб (грамм/метр куб)
до 1,6 10-2 (1,0)
Фосфат - ион, моль Р/метр куб (грамм/метр куб)
до 3,2◦10-3 (0,3)
Железо общее, моль/метр3 (грамм/метр куб)
до 3,1 10-3 (0,5)
Железо закисное, моль/метр3 (грамм/метр куб)
не более 1,4 10-3 (0,1)
Общая численность микроорганизмов, миллион килолитр/миллилитр
до 1,0
Численность сапрофитов, тысяч килолитр/милилитр
до 3,0
Водородный показатель
7,2-9,0
Кислород, миллиграмм/литр
6-8
Щелочность, миллиграмм/литр
Миллиграмм- эквивалент/литр
5-120
до 2
Хлориды, миллиграмм/литр
50
Сульфаты, миллиграмм/литр
50
Минерализация, миллиграмм/литр
400-900
Параграф 2. Показатели качества воды, поступающей в зимовальные пруды
Показатели
Нормативные значения
Температура, 0С
Температура воды не должна повышаться, более чем на 50С
Прозрачность, метр
не менее 1,5
не более 10,0
Взвешенные вещества, грамм/метр куб
6,5-8,0
Водородный показатель

2-параграф. Ақсаха балықтарының өнімдерін тасымалдау
Тасымалдау түрі
Орналастыру тығыздығы, мың дана
Жолдағы уақыт, сағат
Шығын, %
Уылдырықты көлемі 55 х 45 х 50 сантиметр изотермиялық жәшіктермен тасымалдау
500
24 дейін
15
Дернәсілдерді шаруашылық ішінде оттегісіз сүт флягаларымен және полиэтилен пакеттермен (40 литр су) тасымалдау
100
1-ден көп емес
-
Дернәсілдерді оттегісі бар полиэтилен пакеттермен (20 литр су) тасымалдау

Параграф 2. Транспортировка рыбоводной продукции сиговых рыб
Вид перевозки Плотность посадки, тысяч штук Время в пути, час Отход, %
Перевозка икры в изотермическом ящике размером 55 х 45 х 50 сантиметр
500
до 24
15
Внутрихозяйственная перевозка личинок в молочных флягах или полиэтиленовых пакетах (40 литр воды) без кислорода
100
не более 1
-
Перевозка личинок в полиэтиленовых пакетах (20 литр воды) с кислородом

100-150
5 –тен көп емес
10
Қазақстан Республикасының
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрінің
2021 жылғы 5 мамырдағы
№ 127 бұйрығына
4-қосымша
Құбылмалы бахтах шабақтарын өсіру жөніндегі балық өсіру нормативтері
Ескерту. Бұйрық 4-қосымшамен толықтырылды - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 06.02.2023 № 33 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

100-150
не более 5
10
Приложение 4 к приказу
Министра экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 5 мая 2021 года № 127
Рыбоводные нормативы по выращиванию молоди радужной форели
Сноска. Приказ дополнен приложением 4 в соответствии с приказом Министра экологии и природных ресурсов РК от 06.02.2023 № 33 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

4-тарау. Бахтах шаруашылықтары үшін суға қойылатын негізгі талаптар
Көрсеткіштер
Нормативтік мәндер
Су температурасы, °С
20*-дан көп емес
Түсі, иісі, дәмі
жоқ
Түсі, град
540-қа дейін
Мөлдірлігі, метр
1,5-нан кем емес
Өлшенген заттар, миллиграмм/литр
10-ға дейін
рН
7-8
Ерітілген оттегі, миллиграмм/литр
9-дан кем емес
Еркін көміртегі диоксиді, миллиграмм/литр
10-ға дейін
Күкірт сутегі, миллиграмм/литр
0
Бос аммиак, миллиграммN/литр
жүзінші үлес
Тотығуы, миллиграммО2/литр
перманганатты
10-ға дейін
бихроматты
30-ға дейін
БПК5, миллиграммО2/литр
2-ге дейін
БПКтолық, миллиграммО2/литр
3-ке дейін
Нитриттер, миллиграммN/литр
жүзінші үлеске дейін
Көрсеткіштер
Нормативті көрсеткіштер
Нитраттар, миллиграммN/литр
2-ге дейін
Фосфаттар, миллиграммР/литр
0,5-ке дейін
Темір, миллиграмм/литр
Жалпы
0,5-ке дейін
Қышқыл
0,1-ден артық емес
Жалпы қаттылық, миллиграмм・эквивалент/литр
3-7
Сілтілік, миллиграмм ・эквивалент/литр
1,5-2
Микроорганизмдерің жалпы саны, миллион килолитр/миллилитр
1-ге дейін
Сапрофиттер саны, мың килолитр/миллилитр
3-ке дейін
* – балық өсіру ыдысындағы температураға қатысты айырашылық 5°С-тан аспауы керек
1-параграф. Құбылмалы бахтахтың уылдырығын инкубациялауға, шабақтарын өсіруге арналған суға қойылатын негізгі талаптар.
Көрсеткіштер
Нормативті мәндері
Температура, °С
уылдырық инкубациялауға
6-10
еркін эмбриондарды ұстау және дернәсілдерді өсіру үшін
10-12
Мөлдірлігі, метр
2-ден кем емес
Өлшенген заттар, миллиграмм/литр
5-ке дейін
рН
7-8
Ерітілген оттегі, миллиграмм/литр
9-11
Күкірт сутегі, миллиграмм/литр
0
Еркін көміртегі диоксиді, миллиграмм/литр
10-нан кем емес
Перманганатты тотығуы, миллиграмм/литр
10-нан кем емес
БПК5, миллиграммО2/литр
2-ге дейін
БПКтолық, миллиграммО2/литр
3-ке дейін
Аммониялы азот, миллиграммN/литр

Глава 4. Основные требования, предъявляемые к воде для форелевых хозяйств
Показатели
Нормативные значения
Температура воды, °С
не более 20*
Окраска, запах, привкус
нет
Цветность, град
менее 540
Прозрачность, метр
не менее 1,5
Взвешенные вещества, миллиграмм/литр
до 10
рН
7-8
Растворенный кислород, миллиграмм/литр
не менее 9
Свободный диоксид углерода, миллиграмм/литр
до 10
Сероводород, миллиграмм/литр
0
Свободный аммиак, миллиграммN/литр
сотые доли
Окисляемость, миллиграммО2/литр
перманганатная
до 10
бихроматная
до 30
БПК5, миллиграммО2/литр
до 2
БПКполн, миллиграммО2/литр
до 3
Нитриты, миллиграммN/литр
до сотых долей
Показатели
Нормативные значения
Нитраты, миллиграммN/литр
до 2
Фосфаты, миллиграммР/литр
до 0,5
Железо, миллиграмм/литр
Общее
до 0,5
Закисное
не более 0,1
Общая жесткость, миллиграмм・эквивалент/литр
3-7
Щелочность, миллиграмм・эквивалент /литр
1,5-2
Общее количество микроорганизмов, миллионкл/мл
до 1
Количество сапрофитов, тыс.кл/мл
до 3
* – перепад относительно температуры в рыбоводной емкости должен составлять не более 5°С
Параграф 1. Основные требования, предъявляемые к воде для инкубации икры и выращивания молоди радужной форели
Показатели
Нормативные значения
Температура, °С
для инкубации икры
6-10
для содержания свободных эмбрионов и подращивания личинок
10-12
Прозрачность, м
не менее 2
Взвешенные вещества, миллиграмм/литр
до 5
рН
7-8
Растворенный кислород, миллиграмм/литр
9-11
Сероводород, миллиграмм/литр
0
Свободный диоксид углерода, миллиграмм/литр
не более 10
Перманганатная окисляемость, миллиграмм/литр
не более 10
БПК5, миллиграммО2/литр
до 2
БПКполн, миллиграммО2/л
до 3
Аммонийный азот, миллиграммN/литр

1х1,5 х1
1 х1 х 1
Тордың түбінен су қоймасының түбіне дейінгі қашықтық
метр
0,2
0,2-0,3
"Құрғақ қор"
метр
0,3
0,5
Торларға көксерке отырғызу тығыздығы
киллограмм/текше метр
25
15
Тордағы көксеркені ұстау ұзақтығы
сағат
24-ке дейін
6-ға дейін
Тордағы көксерке тіршілігі
%
80
95
2-тарау. Көксерке өндірушілерін тасымалдаудың ұсынылатын биотехникалық нормативтері
Көрсеткіштер
Өлшем бірлігі
Алматы
облысы
Қызылорда облысы
Қолданылатын автокөлік
тірі балық машинасы
еурокуб
Тірі балық сыйымдылығының көлемі
текше метр
3
1
Аэрацияның болуы
міндетті түрде
міндетті түрде
Тасымалдау кезіндегі судың температурасы
оС
10 – 14
10 – 14
Көксерке өндірушілердің жүктеу нормасы
килограмм/текше метр
20-ға дейін
20-ға дейін
Тасымалдау уақыты
сағат
2-ге дейін
3-ке дейін
Көксерке өмір сүру деңгейі
%
95-ке дейін
90-ға дейін
3-тарау. Тоғанға орнатылған торларда көксерке уылдырық шашуды жүргізудің балық өсіру нормативтері
Көрсеткіштер
Өлшем бірлігі
Мәндер
Уылдырық шашатын судың температурасы
оС
11 – 16
Уылдырық шашатын тор орнатуға арналған бір тоғанның ауданы
гектар
0,2-0,5
Тоғанға орнатылатын торлардың саны
дана
10-20
Уылдырық шашатын тордың өлшемдері
метр
1 х 1 х 1
Тоғанға торларды орнату кезінде "құрғақ қор"
метр
0,2
Тордың түбінен тоғанның түбіне дейінгі қашықтық
метр
0,2
Тордағы өндірушілердің ара қатынасы, дана
аталықтар : аналықтар
1 : 1
аталықтар : аналықтар
2 : 1
Өндірушілерді таңдау
-
дененің ұзындығымен бірдей
Аналықтар массасы
килограмм

1х1,5 х1
1 х1 х 1
Расстояние от дна садка до дна водоема
метр
0,2
0,2-0,3
"Сухой запас"
метр
0,3
0,5
Плотность посадки судака в садки
килограмм/метр куб
25
15
Продолжительность выдерживания судака в садках
час
до 24
до 6
Выживаемость судака в садках
%
80
95
Глава 2. Рекомендуемые биотехнические нормативы транспортировки производителей судака
Показатели
Единица изм.
Алматинская
Кызылординская
Применяемый автотранспорт
живорыбная машина
еврокуб
Объем живорыбной емкости
метр3
3
1
Наличие аэрации
обязательно
обязательно
Температура воды при транспортировке
оС
10 – 14
10 – 14
Норма загрузки производителей судака
килограмм/метр3
до 20
до 20
Время транспортировки
час
до 2
до 3
Выживаемость судака
%
до 95
до 90
Глава 3. Рыбоводные нормативы проведения нереста судака в садках, установленных в пруду
Показатели
Единица изм.
Значения
Нерестовая температура воды
оС
11 – 16
Площадь одного пруда для установки нерестовых садков
гектар
0,2-0,5
Количество садков, устанавливаемых в пруду
штук
10-20
Размеры нерестового садка
метр
1 х 1 х 1
"Сухой запас" при установке садков в пруду
метр
0,2
Расстояние от дна садка до дна пруда
метр
0,2
Соотношение производителей в садке, шт.
самцы: самки
1 : 1
самцы: самки
2 : 1
Подбор производителей
-
равной длины тела
Масса самок
килограмм

0,6-0,8, ісінген күйде 1,0-1,5
1 килограмм уылдырықта ісінуге дейінгі жұмыртқалардың саны, миллион дана
1,5-2,2
1 киллограмм уылдырықта ісінуден кейінгі жұмыртқалардың саны, миллион
1,0-1,3
Уылдырықты инкубациялау ұзақтығы, тәулік
6-10 (110-120 градус-күн)
Алдын-ала кезеңнің ұзақтығы, тәулік
5-9 (100-110 градус-күн)
Белсенді түрге көшу кезіндегі шабақтардың мөлшері қорек, миллиметр
5-6
Алғашқы "тірі" тағамның оңтайлы мөлшері, MMK

0,6-0,8, в набухшем состоянии 1,0-1,5
в 1 килограмм икры количество икринок до набухания, миллион/штук
1,5-2,2
в 1 килограмм икры количество икринок после набухания, миллион
1,0-1,3
Длительность инкубации икры, суток
6-10 (110-120 градусо-дней)
Длительность предличиночного периода, суток
5-9 (100-110 градусо-дней)
Размеры молоди при переходе на активное питание, миллиметр
5-6
Оптимальные размеры первого "живого" корма, ммк

9-тарау. Индустриялық жағдайларда көксерке өсірудің балық өсіру нормативтері
Көрсеткіштер
Мәндер
Личинкаларды аулау
3 күн
Алдаудың орташа массасы
0,8 миллиграмм
орташа ұзындығы
3,3 миллиметр
Аралас тамақтануға көшу
аулағаннан кейін 2-3 тәулікке
Судың температурасы
20 °С
Оттегі концентрациясы
6,2-6,5 миллиграмм/литр
рН
6,5
Нитрит мөлшері
0,01 миллиграмм/литрге дейін
Аммоний азотының құрамы
0,2 миллиграмм/литрге дейін
Бастапқы жемге көшу
8 тәуліктен бастап
Личинкаларды отырғызу тығыздығы
25 мың дана/текше метр
Личинкаларды өлшем топтары бойынша сұрыптау
30 тәулік өткеннен кейін
Қуырғышты сумен қамтамасыз ету циклі тұйықталған балық өсіру шаруашылығы отырғызу тығыздығы ("ей" типті науалар)
300 дана/текше метр
Су деңгейі
0,4 метр
Су алмасу
сағатына бір рет
Ымырт жарықтандыру режимі, бірақ қоректендіру кезінде жарықтандыру аздап өсті
Азықтың орташа тәуліктік дозасы
азықтық кестелер бойынша,
форельге арналған
Қоректендіру жиілігі
күніне 2 рет
Температураны, рН, ерітілген оттегінің, аммоний азотының, нитриттердің, нитраттар мен аммиактың концентрациясын өлшеу
күн сайын тәулігіне 2 рет
Көксерке шабақтары үшін нормативтік мәндер:
рН
температура
ерітілген оттегінің концентрациясы
6-7
22-23 °С
100 % қанықтыру
Желтоқсан айының соңына қарай жас шыбықтардың орташа салмағы
40 грамм
Өмір сүру деңгейі
98 %
10-тарау. Индустриялық жағдайларда көксерке өсірудің балық өсіру нормативтері
Көрсеткіштер
Нормативтер
Ұзындығы 4 метр және ені 80 сантиметр болатын бассейн үшін 30 сантиметр су беру
2-5 литр/минут
Инкубацияның оңтайлы температурасы
16-20 °С
Уылдырықты зарарсыздандыру
малахит жасылдарының ерітіндісі
Температура
20 °С
Ең жақсы жарықтандыру
100 лк.
Тірі қоректер
күніне кемінде 2 рет
Бассейндерді тазарту
күніне екі рет
Отырғызу тығыздығын сұрыптауды және дәл реттеуді бастау ұсынылады
10 миллиметр
Оңтайлы отырғызу тығыздығы
25000-30000 дана/текше метр
28 күнде кәмелетке толмағандар жетеді
ұзындығы 20 миллиметр, орташа салмағы 80 миллиграмм
Төлдеуден тіршілікке төзімді шабақтарға дейін өсірген кезде көксерке шығыны
75-80 %.
азықтың жалпы шығыны
1 килограмм өсімге 1,62 килограмм
Тоғандарда өсіру
жалпы ұзақтығы
30-35 күн
өмір сүру деңгейі
25 %
орташа дана массасы
0,5 грамм
өнімділік
100 килограмм/гектар
Бұл 200000 дана/гектар өсірілген көксерке сәйкес келеді
Тоғандарда отырғызу материалын өсіру
өсіп келе жатқан тоғандар

Глава 9. Рыбоводные нормативы выращивания судака в индустриальных условиях
Показатели
Значения
Выклев личинок
3 дня
Средняя масса предличинок
0,8 миллиграмм
средняя длина
3,3 миллиметр
Переход на смешенное питание
на 2-3 сутки после выклева
Температура воды
20 °С
Концентрация кислорода
6,2-6,5 миллиграмм/литр
рН
6,5
Содержание нитритов
до 0,01 миллиграмм/литр
Содержание аммонийного азота
до 0,2 миллиграмм/литр
Переход на стартовые корма
с 8 суток
Плотность посадки личинок
25 тыс.штук/метр куб
Сортировка личинок по размерным группам
по истечению 30 суток
Плотность посадки мальков в УЗВ (лотки "ейского" типа)
300 экземпляр/метр3
Уровень воды
0,4 метр
Водообмен
один раз в час
Сумеречный режим освещения, но во время кормления немного повышали освещенность
Среднесуточная доза корма
по кормовым таблицам,
разработанным для форели
Частота кормления
2 раза в день
Измерение температуры, рН, концентрации растворенного кислорода, аммонийного азота, нитритов, нитратов и аммиака
ежедневно 2 раза в сутки.
Нормативные значения для молоди судака:
рН
температура
концентрация растворенного кислорода
6-7
22-23 °С
100 % от насыщения
Средняя масса сеголетков к концу декабря
40 грамм
Выживаемость
98 %
Глава 10. Рыбоводно-технологические нормативы выращивания судака в индустриальных условиях
Показатели
Нормативы
Для бассейна длиной 4 метр и шириной 80 сантиметр при уровне 30 сантиметр подача воды
2-5 литр/минут
оптимальная температура инкубации
16-20 °С
обеззараживание икры
раствор малахитовой зелени.
Температура.
20 °С
Наилучшая освещенность
100 лк.
Живой корм
минимум 2 раза в день
Чистка бассейнов
дважды в день
сортировку и точное регулирование плотности посадки рекомендуется начинать
10 мм
Оптимальная плотность посадки
25000-30000 штук/метр куб
за 28 дней молодь достигает
Длины 20 мм, средней массы 80 миллиграмм
Потери судака при подращивании от выклева до жизнестойкой молоди
75-80 %.
общий расход кормов
1,62 килограмм на 1 килограмм прироста
Подращивание в прудах
Общая длительность
30-35 дней
выживаемость
25 %
средней штучной массы
0,5 грамм
продуктивность
100 килограмм/гектар
Это соответствует 200000 штук/гектар подрощенного судака
Выращивание посадочного материала в прудах
выростные пруды

250
Өміршеңдігі, %
97
Балық массасы, грамм
орналастыру
64,6 ± 2,3
аулау
330 ± 10,7
Өсіру ұзақтығы, тәулік
90
Балық өнімділігі, килограмм/текше метр
75
Жем түрі
түйіршіктелген
Түйіршіктердің диаметрі, миллиметр
3-5
Азық шығыны, килограмм/килограмм өсім
1,5-1,7
5-тарау. Тилапияны тасымалдау
Көлік құралдары
Жолға кететін уақыт, сағат
Отырғызу тығыздығы (тұқы бойынша)
Сүт құтылары немесе полиэтилен пакеттер (сыйымдылығы 40 литр су) оттегісіз:
дернәсілдер
2-ден артық емес
1000-2000 мың дана
шабақтар
2-ден артық емес
8-16 мың дана
Оттегі бар полиэтилен пакеттер (сыйымдылығы 20 литр су):
дернәсілдер
24
50-100 мың дана
шабақтар
24
10-15 мың дана
Су аэрациясы бар арнайы автокөлік (цистерналар сыйымдылығы 3 текше метр):
Осы жаздық шабақтар мен бір жастағылар
3-ке дейін
600 килограмм
3-6
400 килограмм
6-12
300 килограмм
12 және одан көп
200 килограмм
тауарлық балық
3-ке дейін
1000 килограмм
Ескертпе. Бұл нормативтер ұсынымдық сипатқа ие.
Қазақстан Республикасының
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрінің
2021 жылғы 5 мамырдағы
№ 127 бұйрығына
7-қосымша
Кларий жайыны шабақтарын өсіру жөніндегі балық өсіру нормативтері
Ескерту. Бұйрық 7-қосымшамен толықтырылды - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 06.02.2023 № 33 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Кларий жайыны шабақтарын өсіруге арналған суға қойылатын негізгі талаптар
Көрсеткіштер
Нормативті мәні
Су температурасы, °С
20*-дан артық емес
Түсі, иісі, дәмі
жоқ
Түсі, град
540-қа дейін
Мөлдірлігі, метр
1,5-нан кем емес
Өлшенген заттар, миллиграмм/литр
10-ға дейін
pH
7-8
Ерітілген оттегі, миллиграмм/литр
4,5-нан кем емес
Еркін көміртегі диоксиді, миллиграмм/литр
10-ға дейін
Күкірт сутегі, миллиграмм/литр
0
Бос аммиак, миллиграмм N/литр
жүзінші үлес
Тотығуы, миллиграмм О2/литр
Перманганатная
10-ға дейін
Бихроматная
30-ға дейін
БПК5, миллиграмм О2/литр
2-ге дейін
БПКтолық, миллиграмм О2/литр
3-ке дейін
Нитриттер, миллиграмм N/литр
жүзінші үлеске дейін
Нитраттар, миллиграмм N/литр
2-ге дейін
Фосфаттар, миллиграмм Р/литр
0,5-ке дейін
Темір, миллиграмм /литр
Жалпы
0,5-ке дейін
Қышқыл
0,1-ге дейін
Жалпы қатылық, миллиграмм*эквивалент/литр
3-7
Сілтілік, миллиграмм*эквивалент/литр
1,5-2
Микроорганизмдердің жалпы саны, миллион.килолитр/миллилитр
1-ге дейін
Сапрофиттер саны, мың килолитр/миллилитр
3-ке дейін
* - балық өсіру ыдысындағы температураға қатысты айырмашылық 5°С -тан асауы тиіс
2-тарау. Кларий жайыны атмосфералық ауамен тыныс алуға көшкенге дейін өсіру кезіндегі балық өсіру нормативтері
Көрсеткіштер
Рұқсат етілген мәндер
Балық өсіру ыдысының сыйымдылығы, литр

250
Выживаемость, %
97
Масса рыбы, грамм
посадка
64,6 ± 2,3
облов
330 ± 10,7
Продолжительность выращивания, сутки
90
Рыбопродуктивность, килограмм/метр3
75
Вид корма
гранулированный
Диаметр гранул, миллиметр
3-5
Затраты корма, килограмм/килограмм прироста
1,5-1,7
Глава 5. Транспортировка тилапии
Транспортные средства
Время нахождения в пути, час
Плотность посадки (по карпу)
Молочные фляги или полиэтиленовые пакеты (вместимость 40 литр воды) без кислорода:
личинки
не более 2
1000-2000 тысяч штук
мальки
не более 2
8-16 тысяч штук
Полиэтиленовые пакеты (вместимость 20 литр воды) с кислородом:
личинки
24
50-100 тысяч штук
мальки
24
10-15 тысяч штук
Специализированный автотранспорт с аэрацией воды (вместимость цистерн 3 метр3):
сеголетки и годовики
до 3
600 килограмм
3-6
400 килограмм
6-12
300 килограмм
12 и более
200 килограмм
товарная рыба
до 3
1000 килограмм
Примечание. Данные нормативы носят рекомендательный характер.
Приложение 7 к приказу
Министра экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 5 мая 2021 года № 127
Рыбоводные нормативы по выращиванию молоди клариевого сома
Сноска. Приказ дополнен приложением 7 в соответствии с приказом Министра экологии и природных ресурсов РК от 06.02.2023 № 33 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Основные требования, предъявляемые к воде при выращивании клариевого сома
Показатели
Нормативные значения
Температура воды, °С
не более 20*
Окраска, запах, привкус
нет
Цветность, град
менее 540
Прозрачность, метр
не менее 1,5
Взвешенные вещества, миллиграмм/литр
до 10
pH
7-8
Растворенный кислород, миллиграмм/литр
не менее 4,5
Свободный диоксид углерода, миллиграмм/литр
до 10
Сероводород, миллиграмм/литр
0
Свободный аммиак, миллиграммN/литр
сотые доли
Окисляемость, миллиграммО2/литр
Перманганатная
до 10
Бихроматная
до 30
БПК5, миллиграммО2/литр
до 2
БПКполн, миллиграммО2/литр
до 3
Нитриты, миллиграммN/литр
до сотых долей
Нитраты, миллиграммN/литр
до 2
Фосфаты, миллиграммР/литр
до 0,5
Железо, миллиграмм/литр
Общее
до 0,5
закисное
не более 0,1
Общая жесткость, миллиграмм*эквивалент/литр
3-7
Щелочность, миллиграмм*эквивалент/литр
1,5-2
Общее количество микроорганизмов, миллион килолитр/миллилитр
до 1
Количество сапрофитов, тысяч килолитр/миллилитр
до 3
* - перепад относительно температуры в рыбоводной емкости должен составлять не более 5°С
Глава 2. Рыбоводные нормативы при выращивании клариевого сома до перехода на дыхание атмосферным воздухом
Показатели
Допустимые значения
Объем рыбоводной емкости, литр

400 – 500-ге дейін
Өсіру температурасы, °С
24 - 32
Оттегінің құрамы, миллиграмм/литр
>4
Су алмасу, литр/сағатына
>800
Отырғызу тығыздығы, дана/текше метр
>30000
Өсіру кезеңі, күндер
18 - 24
Өміршеңдігі, %
87 - 94
3-тарау. Кларий жайынын 5 грамм массаға дейін жеткізу үшін биотехникалық стандарттары
Көрсеткіштер
Рұқсат етілген мәндер
Балық өсіру ыдысының сыйымдылығы, литр
500-ге дейін
Өсіру температурасы, °С
24 - 32
Оттегінің құрамы, миллиграмм/литр
>4
Су алмасу, литр/сағатына
>800
Отырғызу тығыздығы, дана/текше метр
15000-нан артық емес
Өсіру кезеңі, күндер
50
Өміршеңдігі, %

до 400 - 500
Температура выращивания, °С
24 - 32
Содержание кислорода, миллиграмм/литр
>4
Водообмен, литр/час
>800
Плотность посадки, штук/метр3
>30000
Период выращивания, дней
18 - 24
Выживаемость, %
87 - 94
Глава 3. Рыбоводные нормативы при выращивании клариевого сома до массы 5 грамм
Показатели
Допустимые значения
Объем рыбоводной емкости, литр
до 500
Температура выращивания, °С
24 - 32
Содержание кислорода, миллиграмм/литр
>4
Водообмен, литр/час
>800
Плотность посадки, штук/метр3
не более 15000
Период выращивания, дней
50
Выживаемость, %