"Төлеушілердің жеке шоттарын жүргізудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 20 ақпандағы № 244 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2021 жылғы 20 мамырдағы № 473 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 22 мамырда № 22784 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Төлеушілердің жеке шоттарын жүргізудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 20 ақпандағы № 244 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде №16523 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
бұйрықтың кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
""Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 106-бабы 3-тармағына, 108-бабы 5-тармағына, 109-бабы 7-тармағына, 141-бабы 15-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Кедендік баждардың, кедендік алымдардың, салықтардың, өсімпұлдардың, пайыздардың артық төленген, артық өндіріп алынған және қате төленген сомасын, сондай-ақ аванстық төлемдердің сомаларын есепке жатқызу және (немесе) қайтару қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Кедендік баждардың, кедендік алымдардың, салықтардың, өсімпұлдардың, пайыздардың артық төленген, артық өндіріп алынған және қате төленген сомасын, сондай-ақ аванстық төлемдердің сомаларын есепке жатқызу және (немесе) қайтару қағидалары "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 108-бабы 5-тармағына, 109-бабы 7-тармағына сәйкес әзірленді және кедендік баждардың, кедендік алымдардың, салықтардың, өсімпұлдардың, пайыздардың артық төленген, артық өндіріп алынған және қате төленген сомасын, сондай-ақ аванстық төлемдердің сомаларын есепке жатқызу және (немесе) қайтару тәртібін айқындайды.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Төлеуші кедендік баждарды, кедендік алымдарды, салықтарды, өсімпұлдарды, пайыздарды Кодекстің 77, 90, 124, 351, 352-баптарында және "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) (бұдан әрі – Салық кодексі) 425, 475-баптарында көзделген мерзімдерде бюджетке төлейді.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Кедендік баждардың, кедендік алымдардың, салықтардың артық төленген және (немесе) артық өндіріп алынған сомалары кедендік баждар, кедендік алымдар, салықтар, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешектер болмаған жағдайда, төлеушінің өтініші бойынша, төлеушінің салықтық өтінішінде көрсетілген кедендік баждардың, кедендік алымдардың, салықтардың, өсімпұлдардың, пайыздардың басқа да түрлері бойынша алдағы төлемдер есебінен есепке жатқызуға жатады.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 20 февраля 2018 года № 244 "О некоторых вопросах ведения лицевых счетов плательщиков"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 20 мая 2021 года № 473. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 мая 2021 года № 22784
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 20 февраля 2018 года № 244 "О некоторых вопросах ведения лицевых счетов плательщиков" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16523) следующие изменения:
преамбулу приказа изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 3 статьи 106, пунктом 5 статьи 108, пунктом 7 статьи 109, пунктом 15 статьи 141 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах проведения зачета и (или) возврата излишне уплаченной, излишне взысканной и ошибочно уплаченной суммы таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, пеней, процентов, а также сумм авансовых платежей, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила проведения зачета и (или) возврата излишне уплаченной, излишне взысканной и ошибочно уплаченной суммы таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, пеней, процентов, а также сумм авансовых платежей разработаны в соответствии пунктом 5 статьи 108, пунктом 7 статьи 109 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее – Кодекс) и определяют порядок проведения зачета и (или) возврата излишне уплаченной, излишне взысканной и ошибочно уплаченной суммы таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, пеней, процентов, а также сумм авансовых платежей.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Таможенные пошлины, таможенные сборы, налоги, пени, проценты уплачиваются плательщиками в бюджет в сроки, предусмотренными статьями 77, 90, 124, 351, 352 Кодекса и статьями 425, 475 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый кодекс).";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Излишне уплаченная и (или) излишне взысканная сумма таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов подлежит зачету по заявлению плательщика в счет предстоящих платежей по другим видам таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, пеней, процентов, который указан плательщиком в налоговом заявлении при условии отсутствия задолженности по таможенным платежам, таможенным сборам, налогам, пеням, процентам.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:

"16. Кедендік баждардың, кедендік алымдардың, салықтардың, өсімпұлдардың, пайыздардың артық төленген және (немесе) өндіріп алынған сомаларын есепке жатқызуды (қайтаруды) мемлекеттік кірістер органы өтініш тіркелген күннен бастап Кодекстің 110-бабының 5-тармағында және 111-бабының 2-тармағында белгіленген мерзімде жүргізеді.";
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Банк немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым төлеушінің бір төлем құжаты бойынша кедендік баждардың, кедендік алымдардың, салықтардың, өсімпұлдардың, пайыздардың, аванстық төлемдердің сомаларын екінші қайтара аударуға әкеп соқтырған төлем құжатын қате орындаған жағдайларда Кодекстің 112-бабына сәйкес:
төлеушінің банк шотынан ақшаны есептен шығарған немесе банкомат арқылы банк шотында төлемді жүзеге асырған жағдайда;
банкке ақшаны қолма-қол салған немесе екінші деңгейдегі банктің банк шотында – электрондық құрылғылары арқылы төлемді жүзеге асырған жағдайда қате аудару фактісі расталған кезде банктің өтініші бойынша мемлекеттік кірістер органы қате төленген сомаларды қайтаруды жүргізеді.
Кедендік баждардың, кедендік алымдардың, салықтардың, өсімпұлдардың, пайыздардың қате төленген сомаларын есепке жатқызу, қайтару:
төлеушінің өтініші, екінші деңгейдегі банктің өтініші тіркелген;
кедендік баждардың, кедендік алымдардың, салықтардың, өсімпұлдардың, пайыздардың қате сомалары түскен күннен бастап Кодекстің 112-бабының 3-тармағында белгіленген мерзімде жүзеге асырылады.";
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Төлеуші кедендік баждар, кедендік алымдар, салықтар, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешектің өндіріп алынған сомасын қайтаруға сотқа өтініш берген жағдайда мемлекеттік кірістер органы Кодекстің 111-бабының 2-тармағында белгіленген мерзім ішінде, соттың заңды күшіне енген шешімі негізінде төлеушінің шотына көрсетілген соманы қайтаруды жүзеге асырады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Төлеушінің жеке шотын жүргізу қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Төлеушілердің жеке шоттарын жүргізу қағидалары "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі - Кодекс) 106-бабы 3-тармағына сәйкес әзірленді және төлеушінің жеке шотын жүргізу тәртібін айқындайды.";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Мемлекеттік кірістер органы бөлімшесінің Тізілімді жасаған лауазымды адамы, бөлімше басшысының немесе оны алмастыратын адамының міндетті түрде қолын қоя отырып, оның ішінде электрондық нысанда, келісілген Тізілім жасалған күні бірінші данасын кедендік баждардың, кедендік алымдардың, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарының, өсімпұлдардың, пайыздардың сомаларын есептеуді (азайтуды) жүзеге асыруға негіз болған құжаттарды қоса бере отырып, есеп жүргізу үшін жауапты бөлімшеге жібереді.
Есеп жүргізуге жауапты бөлімше басшысының келісімі бойынша есеп жүргізуге жауапты лауазымды адам жеке шотқа жазба жүргізгеннен кейін есеп жүргізуге жауапты лауазымды адам Тізілімге тегін, атын, әкесінің атын (ол болған кезде), күнін көрсете отырып және қолын қоя отырып, жеке шотта жүргізілген жазба туралы белгі қояды.";
32-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"16. Зачет (возврат) излишне уплаченной и (или) взысканной суммы таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, пеней, процентов производится органом государственных доходов в сроки, установленные пунктом 5 статьи 110 и пунктом 2 статьи 111 Кодекса со дня регистрации заявления.";
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. В случаях ошибочного исполнения банком или организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, платежного документа плательщика, приведшего к повторному перечислению сумм таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, пеней, процентов, сумм авансовых платежей по одному и тому же платежному документу, орган государственных доходов по заявлению банка в соответствии со статьей 112 Кодекса производит возврат ошибочно уплаченной суммы при подтверждении факта ошибки:
в случае списания денег с банковского счета или осуществления платежа через банкоматы – на банковский счет плательщика;
в случае внесения денег в банк наличными или осуществления платежа через электронные устройства – на банковский счет банка второго уровня.
Зачет, возврат ошибочно уплаченной суммы таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, пеней, процентов осуществляется в срок, установленный пунктом 3 статьи 112 Кодекса со дня:
регистрации заявления плательщика, заявления банка второго уровня;
поступления ошибочной суммы таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, пеней, процентов.";
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. В случае подачи плательщиком в суд заявления на возврат взысканных сумм задолженности по таможенным пошлинам, таможенным сборам, налогам, пеням, процентам, орган государственных доходов в течение срока, установленного пунктом 2 статьи 111 Кодекса, осуществляет возврат указанных сумм на банковский счет плательщика на основании вступившего в законную силу решения суда.";
в Правилах ведения лицевого счета плательщика, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила ведения лицевых счетов плательщика разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 106 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее – Кодекс) и определяют порядок ведения лицевого счета плательщика.";
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. Должностное лицо подразделения органа государственных доходов, составившее Реестр, в день составления Реестра, согласованного руководителем подразделения, или лицом, его замещающим, c обязательным проставлением подписи, в том числе в электронной форме, направляет первый экземпляр в подразделение, ответственное за ведение учета, с приложением документов, на основании которых осуществлено начисление (уменьшение) сумм таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов.
По согласованию руководителя подразделения, ответственное за ведение учета, после записи в лицевом счете, должностное лицо, ответственное за ведение учета, проводит отметку в Реестре о произведенной записи в лицевом счете с указанием даты, фамилии, имени, отчества (при его наличии) должностного лица, ответственного за ведение учета, и подписанием.";
пункт 32 изложить в следующей редакции:

"32. Кодекстің 89, 143-баптарында белгіленген талап қою мерзімінің өтуі бойынша кедендік баждардың, салықтардың, кедендік алымдардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждардың, өсімпұлдардың, пайыздардың, сондай-ақ аванстық төлемдер сомаларының артық (қате) төленген сомаларын есептен шығаруды мемлекеттік кірістер органында мемлекеттік кірістер органы басшысының не оны алмастыратын адамның бұйрығы негізінде құрылған комиссия жүзеге асырады. Мемлекеттік кірістер органының басшысы немесе оны алмастыратын адам Комиссияның төрағасы болып тағайындалады.
Кедендік баждардың, кедендік алымдардың, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждардың, өсімпұлдардың, пайыздардың, сондай-ақ аванстық төлемдердің артық (қате) төленген сомаларын есептен шығару кедендік баждар, кедендік алымдар, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждар, өсімпұлдар, пайыздар, сондай-ақ аванстық төлемдер сомаларын есептен шығару актісі негізінде жүргізіледі (бұдан әрі – артық (қате) төленген сомаларды есептен шығару актісі), ол еркін нысанда екі данада ресімделеді және комиссия төрағасы мен мүшелері қол қояды. Артық (қате) төленген сомаларды есептен шығару актісін комиссия төрағасы бекітеді.
Бекітілген Артық (қате) төленген сомаларды есептен шығару актісінің даналары "Мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдарда құжаттама жасау, құжаттаманы басқару және электрондық құжат айналымы жүйелерін пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 703 қаулысында (бұдан әрі – Құжаттама жасау қағидалары) көзделген талаптарға сәйкес мемлекеттік кірістер органында:
біріншісі данасы – есепті жүргізуге жауапты бөлімшеде;
екіншісі дана – мұрағатта сақталады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарының сомаларын есепке жатқызуға (қайтаруға) алып келетін мән-жайлардың басталуын растау қағидаларында:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарының сомаларын есепке жатқызуға (қайтаруға) алып келетін мән-жайлардың басталуын растау қағидалары "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 141-бабы 15-тармағына сәйкес әзірленді және арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарының сомаларын есепке жатқызуға (қайтаруға) алып келетін мән-жайлардың басталуын растау тәртібін айқындайды.
2. Арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарының сомаларын есепке жатқызуды (қайтаруды) мемлекеттік кірістер органы төлеушінің өтініші келіп түскен күннен бастап Кодекстің 141-бабының 3-тармағында белгіленген мерзімде жүргізеді.".

"32. Списание излишне (ошибочно) уплаченных сумм таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов, а также сумм авансовых платежей по истечении срока исковой давности, установленного статьями 89, 143 Кодекса, в органе государственных доходов осуществляется комиссией, созданной на основании приказа руководителя органа государственных доходов либо лица, его замещающего. Председателем комиссии назначается руководитель органа государственных доходов или лицо, его замещающее.
Списание излишне (ошибочно) уплаченных сумм таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов, а также сумм авансовых платежей производится на основании акта списания сумм таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов, а также сумм авансовых платежей (далее – акт списания излишне (ошибочно) уплаченных сумм), который оформляется в произвольной форме в двух экземплярах и подписывается председателем и членами комиссии. Акт списания излишне (ошибочно) уплаченных сумм утверждается председателем комиссии.
Экземпляры утвержденного акта списания излишне (ошибочно) уплаченных сумм хранятся в органе государственных доходов в соответствии с требованиями, предусмотренными постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 703 "Об утверждении Правил документирования, управления документацией и использования систем электронного документооборота в государственных и негосударственных организациях" (далее – Правила документирования):
первый экземпляр – в подразделении, ответственного за ведение учета;
второй экземпляр – в архиве.";
в Правилах подтверждения наступления обстоятельств, влекущих за собой зачет (возврат) сумм специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, утвержденных указанным приказом:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила подтверждения наступления обстоятельств, влекущих за собой зачет (возврат) сумм специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин разработаны в соответствии пунктом 15 статьи 141 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее – Кодекс) и определяют порядок зачета (возврата) сумм специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин при подтверждения наступления обстоятельств, влекущих за собой зачет (возврат) сумм специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин.
2. Зачет (возврат) сумм специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин производится органом государственных доходов в срок, установленный пунктом 3 статьи 141 Кодекса со дня поступления заявления плательщика.".

2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Е. Жамаубаев

2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Е. Жамаубаев