"Азаматтық-құқықтық саладағы соттық статистикалық есептердің нысандарын және оларды қалыптастыру жөніндегі Нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2017 жылғы 2 қарашадағы № 124 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2021 жылғы 27 мамырдағы № 72 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 28 мамырда № 22865 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.07.2021 бастап қолданысқа енгізіледі.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Азаматтық-құқықтық саладағы соттық статистикалық есептердің нысандарын және оларды қалыптастыру жөніндегі Нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2017 жылғы 2 қарашадағы № 124 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16009 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Азаматтық-құқықтық саладағы сот статистикалық есептерінің нысандарын және оларды қалыптастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Бірінші сатыдағы соттардың азаматтық істерді қарауы бойынша есеп" № 2-нысаны осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Апелляциялық сатыда азаматтық істерді қарау бойынша есеп" № 7-нысаны осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Кассациялық сатыда азаматтық істерді қарау бойынша есеп" № 7-К нысаны осы бұйрықтың 3-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Кассациялық сатыда сот актілерін қайта қарау бойынша есеп" № 8-К нысаны осы бұйрықтың 4-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы сот органдарының ақпараттық жүйесіне электрондық ақпараттық есепке алу құжаттарын енгізу және азаматтық-құқықтық саладағы есептерді қалыптастыру туралы нұсқаулықта:
3-тармақта орыс тілінде өзгеріс енгізіледі, қазақ тілінде мәтін өзгермейді;
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. "Іс жүргізу түрі" 4-деректемесі істің санатына байланысты толтырылады.
1-бөлімнің "Іс санаты (статистикалық есеп үшін)" 10-деректемесі іс жүргізудің мынадай түрлері бойынша толтырылады:
1) ҚР СО АЖ-ның нормативтік-анықтамалық ақпаратына (бұдан әрі – ҚР СО АЖ НАА) сәйкес "Бұйрық арқылы іс жүргізу істер санаты" бұйрықтық іс жүргізу бойынша толтырылады. Бұйрықтық іс жүргізу істер санаты есеп жолдарында Қазақстан Республикасы Азаматтық процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚР АПК) 135-бабының талаптарына сәйкес анықталады;

О внесении изменений в приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 2 ноября 2017 года № 124 "Об утверждении форм судебных статистических отчетов в гражданско-правовой сфере и Инструкции по их формированию"
Приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 27 мая 2021 года № 72. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 мая 2021 года № 22865
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 2 ноября 2017 года № 124 "Об утверждении форм судебных статистических отчетов в гражданско-правовой сфере и Инструкции по их формированию" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16009) следующие изменения:
в заголовок внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
форму № 2 "Отчет по рассмотрению гражданских дел судами первой инстанции", утвержденную указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
форму № 7 "Отчет по рассмотрению гражданских дел в апелляционной инстанции", утвержденную указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
форму № 7-К "Отчет по рассмотрению гражданских дел в кассационной инстанции", утвержденную указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу;
форму № 8-К "Отчет по пересмотру судебных актов в кассационном порядке", утвержденную указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу;
в Инструкции о вводе электронных информационных учетных документов в информационную систему судебных органов Республики Казахстан и формировании отчетов в гражданско-правовой сфере, утвержденной указанным приказом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Ввод и учет ЭИУД в ИС СО РК ведется Департаментом ВС РК и его территориальными подразделениями в областях, городах республиканского значения и столице (далее – канцелярии судов).";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Реквизит 4 "Вид производства" заполняется в зависимости от категории дела.
Реквизит 10 "Категория дела (для статистического отчета)" раздела 1 заполняется по следующим видам производства:
1) по приказному производству согласно нормативно-справочной информации ИС СО РК (далее – НСИ ИС СО РК) "Категория дел приказного производства". Категория дел приказного производства в строках отчета определяется согласно требованиям статьи 135 Гражданского процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – ГПК РК);

2) "Талап қою іс жүргізуі істерінің санаты" ҚР СО АЖ НАА-ға сәйкес талап қою іс жүргізуі бойынша. Талап қою іс жүргізуі санаты есептің жолдарында талап қою арызының талаптарына сәйкес анықталады.
"Жалақыны төлеу туралы" жолында жалақыны төлемеу немесе тиісті түрде төлемеу, жәрдемақы, сыйақы, артық жұмысы үшін ақшалай қаражаты, моральдық зиянға төлеу (жұмысқа қайта алумен байланысты емес) бойынша материалдық сипаттағы талап қою талаптары көрсетіледі.
"Шартты жасаумен, өзгертумен, бұзумен және шарттық міндеттерді орындаумен байланысты даулар" жолында шарттық құқықтық қатынас саласындағы даулар туралы талап қою арыздары (істер) көрсетіледі.
Тараптардың бірі заңды тұлғалар немесе кәсіпкерлер болып табылатын шартты құқықтық қатынастармен байланысты істер "Кәсіпкерлік қызметті іске асыратын заңды тұлғалар, азаматтар арасындағы даулар" жолында, оның ішінде квазимемлекетік сектор субъектілерінің нысанында заңды тұлғалардың (Қазақстан Республикасы Бюджеттік кодексінің 3-бабы 1-бөлігі 31) тармақшасы) және мемлекеттік мекемелердің қатысуымен (Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің (бұдан әрі – ҚР АК) 105-бабы) байланысты істер "квазимемлекеттік сектордың қатысуымен" және "мемлекеттік мекемелердің қатысуымен" жолдарында көрсетіледі.
Мемлекеттік органдардың талап қою арыздары бойынша "Арыз берді" 8-деректемесінде "мемлекеттік орган" негізгі мәні көрсетіледі, талап қою арызын мемлекеттік органға берген жағдайда, "Іс санатына қосымша" деректемесінде "мемлекеттік органға" негізгі мәнін таңдау қажет.
Прокуратура органдарының заңсыз әрекеттерімен келтірілген залалды өтеу туралы арыз берген жағдайда 126-жолда "прокуратура органдары" тиісті негізгі мәні таңдалады.
Бірнеше талап қою арыздарының талаптары біріктірілген талап қою берілген жағдайда, есептің жолында оларды негізгі талап бойынша ескеру керек.
Талап қою талаптарының "негізгі" санатына жатқызу туралы мәселені, іс жүргізуінде біріктірілген істер бар судья шешеді;
3) егер іс жүргізу түрі ерекше талап қою іс жүргізуіне жататын болса, онда "Іс санаты (статистикалық есеп үшін)" деректемесі "Ерекше талап қою іс жүргізуі ісінің санаты" ҚР СО АЖ НАА-ға сәйкес анықталады. Есептің жолдарында ерекше талап қою іс жүргізу істерінің санаты ҚР АПК-нің 30-тарауының талаптарына сәйкес анықталады.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Істі соттың іс жүргізуіне қабылдау туралы судьяның ұйғарымы шыққанға дейін, алдын ала істің санатын арызды қабылдаған сот кеңсесінің қызметкері анықтайды.
Істі соттың іс жүргізуіне қабылдау туралы сот ұйғарымы шыққаннан кейін, кеңсе қызметкері судья ұйғарымының жоғарғы оң жақ бұрышында және ҚР СО АЖ-да көрсетілген іс санатына салыстырып тексеру жүргізеді, айырмашылық болған жағдайда, сотпен келісе отырып, оның өзгертілуі жүзеге асырылады.
Егер іс материалдарында (арызда) шет ел азаматтарының, орта және шағын кәсіпкерлік субьектілерінің қатысуы туралы мәліметтер, мүгедектерден, әйелдерден, кәмелетке толмағандардың мүддесіне келіп түскен талап қою арыздары туралы мәліметтер болса, онда "Іс санатына қосымша (статистикалық есеп үшін)" 11-деректемесінде тиісті кодтық белгілер көрсетіледі.
"Әйел жынысты адамдардың талап қоюлары бойынша" жолында әйел –жеке тұлғалардан, әйел – жеке кәсіпкерлерден келіп түскен арыздар көрсетіледі.
Сот актілерінде халықаралық шарттарға сілтемелер болған жағдайда, халықаралық шарттың түрін таңдай отырып, "Іс жүргізу серпіні туралы мәлімет (Сот шешімі)" 12-бөлімінің "Адам құқықтары жөніндегі әмбебап конвенциялардың қолданылауымен қаралды" деректемесі толтырылады.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

2) по исковому производству согласно НСИ ИС СО РК "Категория дела искового производства". Категория дел искового производства в строках отчета определяется согласно исковым требованиям.
В строке "О выплате заработной платы" отражаются исковые требования материального характера по невыплате или ненадлежащей выплате заработной платы, пособий, премий, денежных средств за переработку, выплаты морального вреда (не связанного с восстановлением на работе).
В строке "Споры, связанные с заключением, изменением, расторжением договора и исполнением договорных обязательств" отражаются исковые заявления (дела) о спорах в сфере договорных правоотношений.
Дела, связанные с договорными правоотношениями, где одной из сторон являются юридические лица либо предприниматели отражаются в строке "Споры между юридическими лицами, гражданами, осуществляющими предпринимательскую деятельность", в том числе юридическими лицами в форме субъектов квазигосударственного сектора (подпункт 31) части 1 статьи 3 Бюджетного кодекса Республики Казахстан) и с участием государственных учреждений (статья 105 Гражданского кодекса Республики Казахстан (далее - ГК РК) отражаются в строках с участием квазигосударственного сектора" и с участием государственных учреждений".
По исковым заявлениям государственных органов в реквизите 8 "Заявление подал" указывается ключевое значение "государственный орган", в случае подачи искового заявления к государственному органу в реквизите "Дополнение к категории дела" выбрать ключевое значение "к государственному органу".
В случае подачи заявления о возмещении вреда, причиненного незаконными действиями органов прокуратуры, в строке 126 выбирается соответствующее ключевое значение "органами прокуратуры".
При предъявлении иска, в котором соединены несколько исковых требований, в строке отчета их следует учитывать по основному требованию.
Вопрос об отнесении исковых требований к категории "основных" решается судьей, в производстве которого находятся объединенные дела;
3) если вид производства относится к особому исковому производству, то реквизит "Категория дела (для статистического отчета)" определяется согласно НСИ ИС СО РК "Категория дела особого искового производства". Категория дел особого искового производства в строках отчета определяется согласно требованиям главы 30 ГПК РК.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. До вынесения судьей определения о принятии дела в производство суда, категория дела предварительно определяется сотрудником канцелярии суда, принявшим заявление.
После вынесения судьей определения о принятии дела в производство суда, сотрудником канцелярии производится сверка категории дела, указанной в верхнем правом углу определения судьи и в ИС СО РК, в случае расхождения, по согласованию с судьей, производится изменение.
Если в материалах дела (заявления) отражены сведения об участии иностранных лиц, субъектов малого и среднего предпринимательства, сведения о поступивших исковых заявлениях от инвалидов, женщин, в интересах несовершеннолетних, то в реквизите 11 "Дополнение к категории дела (для статотчетов)" отражаются соответствующие кодовые значения.
В строке "По искам лиц женского пола" отражаются исковые заявления от физического лица – женщин, индивидуальных предпринимателей – женщин.
При наличии ссылок в судебных актах на международные договоры, заполняется реквизит "Рассмотрено с применением универсальных конвенций по правам человека" раздела 12 "Сведения о динамике производства (Решение суда)" с выбором вида международного договора.";
пункт 15 изложить в следующей редакции:

"15. "Сот шығындары мен мемлекеттік бажды өндіріп алу туралы мәлімет" 3-бөлімінде іс материалына сәйкес сот шығындары (теңгеде) туралы мәлімет көрсетіледі.
ҚР АПК-нің 109-бабына сәйкес сот іс бойынша келтірілген барлық сот шығындарын тағайындайды және сот актісінде мемлекеттік баж төлеуге жататын сома және төленген мемлекеттік баж сомасы көрсетіледі.
Егер сот арыз берушінің мемлекеттік бажды артық төлегенін анықтаса, онда "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Салық кодексі) 108-бабына сәйкес сот актісінде қайтарылуға жататын мемлекеттік баж сомасын талап қоюшы сотқа талап қою берген кезде артық төлеген ретінде көрсетеді.
Егер сотқа талап қоюмен прокурор жүгінсе, онда ҚР АПК-нің 117-бабының 1-бөлігіне сәйкес талап қоюшы төлеуден босатылған мемлекеттік баж, сондай-ақ іс бойынша іс жүргізуге байланысты шығындар мемлекет кірісіне сот шығыстарын төлеуден босатылмаған жауапкерден толық немесе талап қоюдың қанағаттандырылған бөлігіне пропорционалды өндіріліп алынады. Сәйкесінше, төлеусіз қабылданған мемлекеттік баж сомасы "Төлеусіз қабылданған мемлекеттік баждың сомасы", "Прокурордың талап қоюы бойынша төлеусіз қабылданған" деректемелерінде көрсетіледі және мемлекет мүддесінде болған жағдайда "Мемлекеттің мүддесінде прокурордың талап қоюы бойынша төлеусіз қабылданған" деректемесі толтырылады.
ҚР АПК-нің 117-бабының 3-бөлігіне және Салық кодексінің 616-бабына сәйкес мемлекеттік бажды төлеуден босатылған тараптардың талап қоюын қанағаттандырудан бас тартқан жағдайда, іс бойынша іс жүргізуге байланысты шығыстар республикалық бюджеттің есебіне жатқызылады.
Осыған байланысты, "Сот шығыстары мен мемлекеттік бажды өндіріп алу туралы мәлімет" 3-бөлімінде, Салық кодексінің 610-бабына сәйкес мемлекеттік баждың сомалары 1, 6 және 10-деректемелерде көрсетіледі.";
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"22. 8-бөлімнің 1-15-деректемелері талап қою арызы келіп түскен күннен бастап толтырылады.
Судья талап қою арызын қабылдаудан бас тартқан жағдайда міндетті 7, 9 -деректемелері толтырылады; талап қоюдың ҚР АПК-нің 149-бабының және 151-бабының 1-бөлігі 1) - 4) тармақшаларының талаптарына сәйкес келмеген жағдайда талап қою арызын қабылдаудан бас тарту туралы ұйғарым шығарады; судья талап қою арызын қайтарған жағдайда міндетті 8, 9-деректемелері толтырылады.
ҚР АПК-нің 152-бабы 1-бөлігінің 2) тармақшасына сәйкес іс осы соттың соттылығына жатпаса, судья талап қою арызын қайтарады. 8-бөлімнің 10,11-деректемелерінде соттың атауы және арыздың соттылығы бойынша жіберілген күні көрсетіледі.

"15. В разделе 3 "Сведения о взыскании судебных издержек и государственной пошлины", согласно материалу дела, отражаются сведения о судебных расходах (в тенге).
В соответствии со статьей 109 ГПК РК суд присуждает все понесенные по делу судебные расходы и в судебном акте отражается сумма, подлежащая к уплате госпошлины и сумма уплаченной госпошлины.
Если судом установлено, что государственная пошлина заявителем уплачена излишне, то в соответствии с 108 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)" (далее - Налоговый кодекс), суд в судебном акте указывает сумму государственной пошлины, подлежащей возврату, как излишне уплаченную истцом при подаче иска в суд.
Если в суд с иском обратился прокурор, то в соответствии с частью 1 статьи 117 ГПК РК издержки, связанные с производством по делу и государственная пошлина, от уплаты которых истец был полностью освобожден, взыскиваются с ответчика, не освобожденного от уплаты судебных расходов в доход государства полностью или пропорционально удовлетворенной части иска. Следовательно, сумма госпошлины, принятая без уплаты, указывается в реквизитах "Сумма госпошлины, принятая без уплаты", "Принято без уплаты по искам прокурора" и в случае, когда в интересах государства заполняется реквизит "Принято без уплаты по искам прокурора в интересах государства".
Согласно части 3 статьи 117 ГПК РК и статьи 616 Налогового кодекса издержки, связанные с производством по делу, при отказе в удовлетворении исковых требований сторон, освобожденных от уплаты государственной пошлины, относятся на счет республиканского бюджета.
В этой связи, в разделе 3 "Сведения о взыскании судебных издержек и государственной пошлины" в реквизитах 1, 6 и 10 отражаются суммы государственной пошлины, в соответствии со статьей 610 Налогового кодекса.";
пункт 22 изложить в следующей редакции:
"22. Реквизиты 1 - 15 раздела 8 заполняются со дня поступления искового заявления.
В случаях: когда судья отказывает в принятии искового заявления заполняются обязательные реквизиты 7, 9; когда судья, при несоответствии искового заявления требованиям статьи 149 и подпунктов 1) - 4) части 1 статьи 151 ГПК РК выносит определение об отказе в принятии искового заявления; когда судья возвращает исковое заявление - заполняются обязательные реквизиты 8, 9.
В соответствии с подпунктом 2) части 1 статьи 152 ГПК РК судья возвращает исковое заявление, если оно не подсудно данному суду. В реквизитах 10, 11 раздела 8 отражается наименование суда и дата передачи заявления по подсудности.

ҚР АПК-нің 34-бабына сәйкес соттар арасындағы соттылығы туралы дауларды сот шешеді және істі басқа сотқа жіберу туралы мәселе бойынша ұйғарым шығарылады. Мұндай істер бойынша, 12-бөлімнің 5-деректемесінде шешімнің (ұйғарымның) шығарылу күні, 12-бөлімнің 1-деректемесінде сот актісінің түрі – ұйғарым деп, 12-бөлімнің 2-деректемесінде "іс соттылығы бойынша жіберілді" негізгі мәні көрсетіледі.
Судья ҚР АПК-нің 463-бабына сәйкес жаңадан ашылған мән жайлар бойынша арызды қанағаттандыру туралы ұйғарым шығарған және шешімнің, ұйғарымның күшін жойған жағдайда, 1-бөлімнің "Келіп түсу тәртібі" 7-деректемесінде "жаңадан ашылған мән жайлар бойынша шешімді жойғаннан кейін" негізгі мәні көрсетіледі, ал 8-бөлімнің 12-деректемесінде шешімнің (ұйғарымның) күшін жою туралы ұйғарым шығарылған және жаңадан ашылған мән жайлар бойынша алғашқы сот актілерінің күшін жоюмен байланысты істер бойынша іс жүргізулердің жаңартылған күні көрсетіледі.
Азаматтық істі біріккен іс жүргізулер қатарынан негізгі іске (негізгі істің нөмірін сақтай отырып) жатқызу туралы мәселе іс жүргізуінде істер жатқан судьяның ұйғарымымен шешіледі.
Бір іс жүргізуде сол бір жауапкерге әртүрлі талап қою арыздары бойынша азаматтық істер не бір талап қоюшының әртүрлі жауапкерлерге талап қою арыздары бойынша, сол бір тараптар қатысатын біртекті істер бойынша істер біріктіріледі.
Бірнеше азаматтық істер бір іс жүргізуге біріктірілген жағдайда, қарау нәтижесі (сот актілері) 1 ЭАЕҚ-да негізгі азаматтық іс бойынша ғана көрсетілуі тиіс.";
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Істердің барлық санаттары есептің жолдық көрсеткіштерінде ескеріледі. Мынадай жағдайларда: егер талап қою арызы талап қою іс жүргізуіне жататын істің санаты бойынша келіп түссе, бірақ ол бойынша негізгі мән болмаса, онда мұндай істердің санатын басқа талап қою істеріне жатқызу және бұл туралы Комитетпен келісе отырып, есепке осы санатты енгізу туралы Қазақстан Республикасының Жоғарғы Сотын хабардар ету қажет. Мұндай істерді қарау нәтижелері істердің нақты санаты бойынша ғана көрсетіледі.
"Ерекше іс жүргізудегі басқа істер" жолында тек өткен жылдардың азаматтық істері көрсетілуі тиіс.
Ескертпе: 82-92, 94-жолдар бойынша экономикалық, технологиялық, ақпараттық қауіпсіздікке байланысты даулар (74-жол), заңды тұлғалар, кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын азаматтар арасындағы даулар (70-жол) туындауы мүмкін сатып алу-сату, сыйға тарту, лизинг, сақтау және басқа да шарттар көрсетіледі және қажеттілігіне қарай аталған істер санаттарының анықтамалығынан (74, 70-жолдардың көрсеткіштері) негізгі мәндер шарттармен бір мезгілде толтырылуы мүмкін.

В соответствии со статьей 34 ГПК РК споры о подсудности между судами разрешаются судом, и по вопросу о передаче дела в другой суд выносится определение. По таким делам, в реквизите 5 раздела 12 отражается дата составления решения (определения), в реквизите 1 раздела 12 отражается вид судебного акта – определение, в реквизите 2 раздела 12 указывается ключевое значение "дело направлено по подсудности".
В случае вынесения судьей, в соответствии со статьей 463 ГПК РК, определения об удовлетворении заявлений по вновь открывшимся обстоятельствам и отмены решения, определения, то в реквизите 7 "Порядок поступления" раздела 1 указывается ключевое значение "после отмены решения по вновь открывшимся обстоятельствам", а в реквизите 12 раздела 8 указывается дата вынесения определения об отмене решения (определения) и возобновлении производств по делам в связи с отменой первоначальных судебных актов по вновь открывшимся обстоятельствам.
Вопрос об отнесении гражданского дела к основному (с сохранением номера основного дела) из числа объединенных производств решается определением судьи, в производстве которого находятся дела.
В одном производстве соединяются гражданские дела по различным исковым заявлениям к одному и тому же ответчику либо дела по искам одного истца к различным ответчикам, по однородным делам, в которых участвуют одни и те же стороны.
При объединении нескольких гражданских дел в одно производство результат рассмотрения (судебные акты) в ЭИУД 1 должен отражаться только по основному гражданскому делу.";
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. Все категории дел учитываются в строчных показателях отчета.
В случаях: если исковое заявление поступило по категории дела, которое относится к исковому производству, но по нему отсутствует ключевое значение, то необходимо категорию таких дел отнести к прочим исковым делам и уведомить об этом Верховный Суд Республики Казахстан о включении данной категории в отчет по согласованию с Комитетом. Результаты рассмотрения таких дел указываются только по конкретной категории дел.
В строке "Прочие дела особого производства" подлежат отражению только гражданские дела прошлых лет.
Примечание: по строкам 82-92, 94 отражаются договора купли-продажи, дарения, лизинга, хранения и другое, из которых могут вытекать споры, связанные с экономической, технологической, информационной безопасностью (строка 74), споры между юридическими лицами, гражданами, осуществляющими предпринимательскую деятельность (строка 70) и по мере необходимости могут одновременно с договорами заполняются ключевые значения из справочника указанных категорий дел (показатели строк 74, 70).

ҚР АПК-нің 165-бабы 14-тармағының талаптарына сәйкес талапкердің арызы бойынша сот ол берген талап арызды қайтару туралы ұйғарым шығарады, содан кейін 1-деректеме сот актісінің түрі, ұйғарым және 2-деректеме қарау нәтижесі толтырылады, талап арыз (арыз, шағым) қайтарылып, 12-бөлімнің 7-деректемесі сот актісінің шығарылған күні көрсетіледі.";
75-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"75. Есеп бес кестеден тұрады. А кестесінде өтінішхаттардың қозғалысы көрсетіледі, Б кестесінде – кассациялық сатыда сот актілерін қайта қарау нәтижелері туралы мәліметтер, в кестесінде – наразылықтары бар істердің қозғалысы туралы мәліметтер, Г кестесінде – шағым жасалған сот актілерін кассациялық тәртіппен қайта қарау туралы қаулылары бар істердің қозғалысы туралы мәліметтер, Д кестесінде-жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша сот актілерін қайта қарау жөніндегі өтініштерді қарау туралы мәліметтер көрсетіледі.";
76-тармақ алып тасталсын.
2. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті (бұдан әрі – Комитет):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықтың көшірмесін құқықтық статистика және арнайы есепке алудың мүдделі субъектілеріне, сондай-ақ Комитеттің аумақтық органдарына орындау үшін жіберуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Комитет төрағасына жүктелсін.
4. Осы бұйрық ресми жариялануға жатады және 2021 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Бас Прокуроры Г. Нурдаулетов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Жоғарғы Сотының жанындағы
соттардың қызметін қамтамасыз
ету департаменті
(Қазақстан Республикасы
Жоғарғы Сотының аппараты)
Қазақстан Республикасы
Бас Прокурорының
2021 жылғы 27 мамырдағы
№ 72 бұйрыққа
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Бас Прокурорының
2017 жылғы 2 қарашадағы
№ 124 бұйрығына
1-қосымша
нысан
№ 2-нысан "Бірінші сатыдағы соттардың азаматтық істерді қарауы бойынша есеп" А кестесі "Азаматтық істерді қараудың қозғалысы мен нәтижелері"
Атауы
Есепті кезеңнің басындағы аяқталмаған істердің қалдығы
Есепті кезеңде істер келіп түсті
Жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша бастапқы сот актісінің күшін жоюға байланысты іс бойынша іс жүргізу қайта қайта басталды
Есепті кезеңнің басындағы арыздардың қалдығы
Есепті кезеңде келіп түскен арыздар

В соответствии с требованиями пункта 14 статьи 165 ГПК РК по заявлению истца суд выносит определение о возвращении поданного им искового заявления, тогда подлежит заполнению реквизит 1 вид судебного акта, определение и реквизит 2 результат рассмотрения, иск (заявление, жалоба) возращен и указывается реквизит 7 раздела 12 дата вынесения судебного акта.";
пункт 75 изложить в следующей редакции:
"75. Отчет состоит из пяти таблиц. В таблице А отражается движение ходатайств, таблица Б – содержит сведения о результатах пересмотра судебных актов в кассационной инстанции, таблица В – содержит сведения о движении дел с протестами, таблица Г – содержит сведения о движении дел с постановлениями о пересмотре обжалуемых судебных актов в кассационном порядке, таблица Д – содержит сведения о рассмотрении заявлений по пересмотру судебных актов по вновь открывшимся обстоятельствам.";
пункт 76 исключить.
2. Комитету по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее – Комитет) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Генеральной прокуратуры Республики Казахстан;
3) направление копии настоящего приказа заинтересованным субъектам правовой статистики и специальных учетов, а также территориальным органам Комитета для исполнения.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Председателя Комитета.
4. Настоящий приказ подлежит официальному опубликованию и вводится в действие с 1 июля 2021 года.
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
Г. Нурдаулетов
"СОГЛАСОВАН"
Департамент по обеспечению
Деятельности судов
при Верховном Суде
Республики Казахстан
(аппарат Верховного Суда
Республики Казахстан)
Приложение 1
к приказу
Генерального Прокурора
Республики Казахстан
от 27 мая 2021 года № 72
Приложение 1
к приказу
Генерального Прокурора
Республики Казахстан
от 2 ноября 2017 года № 124
форма
Форма № 2 "Отчет по рассмотрению гражданских дел судами первой инстанции"
Таблица А "Движение и результаты рассмотрения гражданских дел"
Наименование
Остаток неоконченных дел на начало отчетного периода
Поступило дел за отчетный период
Возобновлено производств по делам в связи с отменой первоначальных судебных актов по вновь открывшимся обстоятельствам
Остаток заявлений на начало отчетного периода
Поступило заявлений в отчетный период

4 және 5-бағандардан
қабылдаудан бас тартылған арыздар саны
қайтарылды
арыз соттылығы бойынша жолданды
іс (іс жүргізу) қозғалды
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Әке (ана) болудың анықталуына немесе үшінші тұлғаларды тарту қажеттігіне байланысты емес кәмелетке толмаған балаларды бағып-күтуге арналған алименттерді өндіріп алу туралы
1
Уәкілетті органдар мәлімдеген борышкерді, жауапкерді және (немесе) баланы іздестіру жөніндегі шығыстарды өтеу туралы
2
Келісімшарт әскери қызметшінің бастамасы бойынша мерзімінен бұрын бұзылған жағдайда, әскери қызметті өткеру туралы келісімшартта көзделген біржолғы ақшалай сыйақыны өндіріп алу туралы
3
Оқуды не қызметті өткеруді өз қалауы бойынша тоқтатқан, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген негіздер бойынша шартта көзделген мерзім өткенге дейін жұмыстан босатылған немесе оқудан шығарылған оқу орындарының курсанттарын оқытуға жұмсалған сомаларды өндіріп алу туралы
4
Оқуын тоқтатқан не шет мемлекетте оқу орнын аяқтағаннан кейін Қазақстан Республикасына қайтып оралмаған немесе грантты қайтару жөніндегі шартта көзделген міндеттемені бұзған адамдардан мемлекеттік гранттарды өндіріп алу туралы
5
Ауылдық жерге жіберілген жас мамандар шарттар бойынша міндеттемелерді орындамаған немесе тиісті түрде орындамаған жағдайда олардан мемлекеттік гранттарды, көтерме жәрдемақыларды, жәрдемақыларды өндіріп алу туралы
6
Бала асырап алудың күші жойылған жағдайда, жетім баланы және (немесе) ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған баланы асырап алуға байланысты төленген біржолғы ақшалай төлемді бюджетке қайтару туралы
7
Жалдау төлемдерінің жалдау шартында белгіленген мемлекеттік орган мәлімдеген мерзімдерде төленбеуіне байланысты оларды өндіріп алу туралы
8
жеке тұлғалардан кедендік төлемдер, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждары бойынша берешекті, өсімпұлдарды, пайыздарды өндіріп алу туралы
9
БЖЗҚ міндетті зейнетақы аударымдарын аудару туралы
10
заңда белгіленген немесе шартта көзделген жағдайларда сотқа дейінгі реттеу тәртібімен жасалған дауларды (жанжалдарды) медиация тәртібімен реттеу туралы келісімдерді орындау туралы
11
"Нотариат туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген немесе шартта көзделген жағдайларда сотқа дейінгі реттеу тәртібімен нотариус нотариалдық куәландырған дауды реттеу туралы келісімдерді орындау туралы
12
партисипативтік рәсім тәртібімен жасалған дауларды реттеу туралы келісімдерді орындау туралы
13
заңда белгіленген немесе шартта көзделген жағдайларда сотқа дейінгі реттеу тәртібімен жасалған кәсіпкерлік, инвестициялық қызметке байланысты даулар бойынша келісімдерді орындау туралы
14
заңда белгіленген немесе шартта көзделген жағдайларда сотқа дейінгі реттеу тәртібімен жасалған сақтандыру даулары және банктік қарыз шарттарынан туындайтын даулар бойынша келісімдерді орындау туралы
15
заңда белгіленген немесе шартта көзделген жағдайларда сотқа дейінгі реттеу тәртібімен жасалған тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласындағы даулар бойынша келісімдерді орындау туралы
16
заңда белгіленген немесе шартта көзделген жағдайларда сотқа дейінгі реттеу тәртібімен жасалған зияткерлік меншік құқықтарын қорғау саласындағы даулар бойынша келісімдерді орындау туралы
17
заңда белгіленген немесе шартта көзделген жағдайларда сотқа дейінгі реттеу тәртібімен жасалған неке-отбасылық қатынастар саласындағы даулар бойынша келісімдерді орындау туралы
18
бұқаралық ақпарат құралында азаматтың ар-намысына, қадір-қасиетіне немесе iскерлiк беделiне және заңды тұлғаның іскерлік беделіне кір келтіретін мәліметтерді теріске шығаруды не жауапты жариялау туралы даулар бойынша келісімдерді орындау туралы
19
заңда белгіленген немесе шартта көзделген жағдайларда дауларды сотқа дейінгі реттеу тәртібімен жасалған өзге де келісімдерді орындау туралы
20
БҰЙРЫҚТЫҚ ІС ЖҮРГІЗУ ІСТЕРІНІҢ БАРЛЫҒЫ
21
ТАЛАП ҚОЮ ІС ЖҮРГІЗУІНІҢ ІСТЕРІ
Еңбек даулары
22
оның ішінде
қызметтен босатылғандарды жұмысқа қайта орналастыру туралы
23
қызметтен босатылғандарды жұмысқа қайта орналастыру туралы, оның ішінде жалақыны төлей отырып
24
жалақыны және өзге де төлемдерді төлеу туралы
25
сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтарын жасағаны үшін тәртіптік жазаға тарту туралы бұйрықтарды даулау туралы
26
Неке-отбасылық қатынастардан туындайтын даулар
27
оның ішінде
кәмелетке толмаған балаларды асырауға арналған алименттерді өндіріп алу туралы
28
олардың ішінде
әке (ана) болуды анықтау арқылы
29
әке болуды анықтау туралы (алименттерді өндіріп алу туралы талап етусіз)
30
оқу уақытына алименттерді өндіріп алу туралы
31
жұбайын (зайыбын) асырауға арналған алименттерді өндіріп алу туралы
32
ата-ананы асырауға арналған алименттерді өндіріп алу туралы
33
өндірілетін алименттер көлемінің төмендеуі (ұлғаюы), алименттерді өндіріп алуды тоқтату туралы
34
ата-ана құқығынан айыру туралы
35
ата-ана құқығын қалпына келтіру туралы
36
ата-ана құқығын шектеу (шектеуді алып тастау) туралы
37
балалардың тұрғылықты жерін анықтау туралы
38
балалармен қарым-қатынастағы тәртіпті анықтау туралы
39
бала асырап алудың күшін жою туралы
40
некені бұзу туралы
41
олардың ішінде
кәмелетке толмаған балалары бар тұлғалар
42
ерлі-зайыптылар арасында мүлікті бөлу туралы
43
неке шартымен байланысты даулар
44
Мұрагерлік құқық мәселелері бойынша даулар
45
Мүлікке меншік құқығы туралы даулар
46
оның ішінде
мүлікті тыйым салудан босату туралы
47
мүліктен үлес бөлу туралы
48
Заңсыз иеленіп отырған тұрғын емес үй-жайды босатуға міндеттеу туралы
49
Бөтеннің заңсыз иеленуінен талап ету туралы
50
Меншік құқығын тоқтату туралы
51
Мүлікті бағалау нәтижелерін даулау туралы
52
Жеке және заңды тұлғалардың мүліктерін заңсыз тартып алу туралы
53
Тұрғын үйге меншік құқығы туралы даулар
54
Тұрғын үй қарым - қатынастарынан туындайтын даулар
55
олардың ішінде
азаматтарды басқа тұрғын үй берусіз тұрғын үйден шығару туралы
56
азаматтарды басқа тұрғын үй бере отырып, тұрғын үйден шығару туралы
57
орналастыру туралы
58
мүліктегі үлесті бөлу туралы
59
тұрғын үйге мұқтаждардың кезегіне қайта тұрғызу, жылжыту туралы
60
Кооперативтің пәтер иелерінің Тұтыну кооперативінің әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағымдану туралы
61
Тұрғын үйге және коммуналдық қызмет көрсетулерге төлемдерді өндіріп алу туралы, оның ішінде белгілеген тарифтерге сәйкес өзге де шарттары бойынша қызметтер үшін (оның ішінде байланыс қызметтері, теледидар)
62
тұрғын үйді (құрылысты) бұзу туралы
63
Жерге қатысты құқықтық қатынастардан туындайтын даулар
64
олардың ішінде
мемлекеттік қажеттіліктер үшін жер учаскелерін алып қою
65
сервитут белгілеу (тоқтату) туралы
66
жер учаскесіне және жер пайдалануға меншік құқығын даулау туралы
67
Шартты (мәміле) бекітумен, өзгертумен, бұзумен және шарттық міндеттемелерді орындаумен байланысты даулар
68
оның ішінде
мүлікті өндіріп алу өтінішімен байланысты
69
кәсіпкерлік қызметін іске асыратын заңды тұлғалардың, азаматтардың арасындағы даулар
70
олардың ішінде
квазимемлекеттік сектордың қатысуымен
71
мемлекеттік мекемелердің қатысуымен
72
үлестік құрылыспен
73
экономикалық, технологиялық, ақпараттық қауіпсіздікпен
74
банк шарты бойынша, оның ішінде тұтынушылық кредиттер, факторинг шарты, микроқаржы ұйымдар
75
олардың ішінде
жылжымайтын мүліктің ипотекасымен
76
мүлікті өндіріп алу өтінішімен
77
заем шарты бойынша, оның ішінде білім беру қызметтері (гранттар), ломбардтар
78
олардың ішінде
жеке тұлғалар арасында
79
жер қойнауын пайдаланумен
80
олардың ішінде
шетел азаматтарының қатысуымен
81
сатып алу-сату шарты бойынша
82
жеткізіп беру шарты бойынша
83
мердігер шарты бойынша
84
мүлікті жалдауға беру (жалға беру) шарты бойынша
85
лизинг шарты бойынша
86
сақтау шарты бойынша
87
тапсырма шарты бойынша
88
комиссия шарты бойынша
89
сыйға тарту шарты бойынша
90
айырбастау шарты бойынша
91
сақтандыру шарты бойынша
92
оның ішінде
сақтандыру төлемдерін өндіріп алу
93
тасымалдау шарты бойынша
94
Мәмілені жарамсыз деп тану туралы
95
Мемлекеттік сатып алулар саласындағы заңдарды бұзумен байланысты даулар
96
оның ішінде
шарт жасасқанға дейінгі даулар
97
шарт жасасуға қатысты даулар бойынша
98
шартты орындау туралы даулар туралы (мемлекеттік сатып алудың жосықсыз қатысушысы деп тану және тұрақсыздықты өндіріп алу туралы)
99
Конкурстық міндеттемелер және тендерлер, аукциондар және сауданың өзге де нысандары негізінде туындайтын міндеттемелер (оның ішінде оларды жарамды, жарамсыз деп тану)

из граф 4 и 5
количество заявлений, в принятии которых отказано
возвращено
Заявления направлены по подсудности
возбуждено дел (производств)
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
8
9
О взыскании алиментов на содержание несовершеннолетних детей, не связанным с установлением отцовства (материнства) или необходимостью привлечения третьих лиц
1
О возмещении расходов по розыску должника, ответчика и (или) ребенка, заявленных уполномоченными органами
2
О взыскании единовременного денежного вознаграждения, предусмотренного контрактом о прохождении воинской службы, в случае досрочного расторжения контракта по инициативе военнослужащего
3
О взыскании сумм, затраченных на обучение курсантов учебных заведений, прекративших по собственному желанию обучение либо прохождение службы, а также уволенных или отчисленных по основаниям, предусмотренным законодательством Республики Казахстан, до истечения срока, предусмотренного договором
4
О взыскании государственных грантов с лиц, прекративших обучение либо не возвратившихся в Республику Казахстан после окончания учебного заведения в иностранном государстве или нарушивших предусмотренное договором обязательство по возврату гранта
5
О взыскании государственных грантов, подъемных, пособий с молодых специалистов, направленных в сельскую местность, в случае неисполнения или ненадлежащего исполнения ими обязательств по договорам
6
О возврате в бюджет выплаченной единовременной денежной выплаты в связи с усыновлением ребенка-сироты и (или) ребенка, оставшегося без попечения родителей, в случае отмены усыновления
7
О взыскании арендных платежей ввиду их неуплаты в сроки, установленные договором аренды, заявленным государственным органом
8
о взыскании с физических лиц задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеней, процентов
9
о перечислении обязательных пенсионных отчислений в ЕНПФ
10
об исполнении соглашений об урегулировании споров (конфликтов) в порядке медиации, заключенных в порядке досудебного урегулирования в случаях, установленных законом или предусмотренных договором
11
об исполнении соглашений об урегулировании спора, удостоверенных нотариусом в порядке досудебного урегулирования в случаях, установленных Законом Республики Казахстан "О нотариате" или предусмотренных договором
12
об исполнении соглашений об урегулировании споров, заключенных в порядке партисипативной процедуры
13
об исполнении соглашений по спорам, связанным с предпринимательской, инвестиционной деятельностью, заключенных в порядке досудебного урегулирования в случаях, установленных законом или предусмотренных договором
14
об исполнении соглашений по страховым спорам и спорам, вытекающим из договоров банковского займа, заключенных в порядке досудебного урегулирования в случаях, установленных законом или предусмотренных договором
15
об исполнении соглашений по спорам в сфере защиты прав потребителей, заключенных в порядке досудебного урегулирования в случаях, установленных законом или предусмотренных договором
16
об исполнении соглашений по спорам в сфере защиты прав на интеллектуальную собственность, заключенных в порядке досудебного урегулирования в случаях, установленных законом или предусмотренных договором
17
об исполнении соглашений по спорам в сфере брачно-семейных отношений, заключенных в порядке досудебного урегулирования в случаях, установленных законом или предусмотренных договором
18
об исполнении соглашений по спорам о публикации опровержения сведений, порочащих честь, достоинство или деловую репутацию гражданина и деловую репутацию юридического лица, либо ответа в средстве массовой информации
19
об исполнении иных соглашений, заключенных в порядке досудебного урегулирования споров в случаях, установленных законом или предусмотренных договором
20
ИТОГО ДЕЛ ПРИКАЗНОГО ПРОИЗВОДСТВА
21
ДЕЛА ИСКОВОГО ПРОИЗВОДСТВА
Трудовые споры
22
в том числе
о восстановлении на работе уволенных
23
о восстановлении на работе уволенных, в том числе с выплатой заработной платы
24
о выплате заработной платы и иных платежей
25
об оспаривании приказов о наложении дисциплинарных взысканий за совершение коррупционных правонарушений
26
Споры, возникающие из брачно-семейных отношений
27
в том числе
о взыскании алиментов на содержание несовершеннолетних детей
28
из них
с установлением отцовства (материнства)
29
об установлении отцовства (без требования о взыскании алиментов)
30
о взыскании алиментов на время обучения
31
о взыскании алиментов на содержание супруги (супруга)
32
о взыскании алиментов на содержание родителей
33
о снижении (увеличении) размера взыскиваемых алиментов, приостановлении взыскания алиментов
34
о лишении родительских прав
35
о восстановлении родительских прав
36
об ограничении родительских прав
37
об определении местожительства детей
38
об определении порядка общения с детьми
39
об отмене усыновления (удочерения)
40
о расторжении брака
41
из них
лиц, имеющих несовершеннолетних детей
42
о разделе имущества между супругами
43
споры, связанные с брачным договором
44
Споры по вопросам наследственного права
45
Споры о праве собственности на имущество
46
в том числе
об освобождении имущества от ареста
47
о выделении доли из имущества
48
Об обязании освободить незаконно занимаемое нежилое помещение
49
Об истребовании из чужого незаконного владения
50
О прекращении права собственности
51
Об оспаривании результатов оценки имущества
52
О незаконном захвате имущества юридических и физических лиц
53
Споры о праве собственности на жилище
54
Споры, возникающие из жилищных правоотношений
55
из них
о выселении граждан из жилища без предоставления другого жилого помещения
56
о выселении граждан из жилища с предоставлением другого жилого помещения
57
о вселении
58
о выделении доли из жилища
59
о восстановлении, передвижке в очереди нуждающихся в жилье
60
об обжаловании действий (бездействия) кооператива собственников квартир потребительского кооператива
61
о взыскании платы за жилье и коммунальные услуги, в том числе по иным договорам за услуги согласно установленным тарифам (в том числе услуги связи, телевидения)
62
о сносе жилья (построек)
63
Споры, вытекающие из земельных правоотношений
64
в том числе
изъятие земельных участков для государственных надобностей
65
об установлении (прекращении) сервитута
66
об оспаривании права собственности на земельный участок и землепользования
67
Споры, связанные с заключением, изменением, расторжением договора (сделки) и исполнением договорных обязательств
68
в том числе
связанные с обращением взыскания на имущество
69
споры между юридическими лицами, гражданами, осуществляющими предпринимательскую деятельность
70
из них
с участием квазигосударственного сектора
71
с участием государственных учреждений
72
с долевым строительством
73
с экономической, технологической, информационной безопасностью
74
по банковскому договору, в том числе потребительские кредиты, договор факторинга, микрофинансовые организации
75
из них
с ипотекой недвижимого имущества
76
с обращением взыскания на имущество
77
по договору займа, в том числе образовательные услуги (гранты), ломбарды
78
из них
споры о взыскании долга по договорам займа между физическими лицами
79
с недропользованием
80
из них
с участием иностранных лиц
81
по договору купли-продажи
82
по договору поставки
83
по договору подряда
84
по договору имущественного найма (аренды)
85
по договору лизинга
86
по договору хранения
87
по договору поручения
88
по договору комиссии
89
по договору дарения
90
по договору мены
91
по договору страхования
92
в том числе
взыскание страховых выплат
93
по договору перевозки
94
О признании сделки недействительной
95
Споры, связанные с нарушением законодательства в сфере государственных закупок
96
в том числе
по спорам до заключения договора
97
по спорам, относящимся к заключению договора
98
по спорам об исполнении договора (о признании недобросовестным участником государственных закупок и взыскании неустойки)
99
Конкурсные обязательства и обязательства, возникающие на основе тендера, аукциона и иных форм торгов (в том числе о признании их действительными, недействительными)

186
Туберкулезбен ауыратын азаматты мәжбүрлеп емдеу туралы
187
Қаржы ұйымдарын және банк конгломератына бас ұйым ретінде кiретiн және қаржы ұйымдары болып табылмайтын ұйымдарды қайта құрылымдау туралы
188
Оңалту туралы, оның ішінде жеделдетілген оңалту туралы, кредиторлар талаптарының тізіліміне қосу (шығару) туралы
189
Банкроттық туралы
190
оның ішінде
заңды тұлға
191
жеке кәсіпкер
192
оның ішінде кредиторлар талаптарының тізіліміне қосу (шығару) туралы
193
Жылжымалы затты иесіз деп тану және жылжымайтын мүлікке коммуналдық меншік құқығын тану туралы
194
Азаматтық хал актілері жазбаларының дұрыс еместігін анықтау туралы
195
Нотариаттық әрекеттерге немесе оларды жасаудан бас тартуға берілген шағымдар бойынша
196
Бағалы қағаздарды көрсетуші тұлғаның жоғалған бағалы қағаздар және ордерлік бағалы қағаздар (шақырту ісін жүргізу) бойынша құқықтарын қалпына келтіру туралы
197
Қазақстан Республикасының және (немесе) басқа мемлекеттің аумағында экстремизмді немесе террористік әрекетті жүзеге асыратын ұйымды экстремистік немесе террористік деп тану туралы, оның ішінде оның өз атауын өзгерткенін анықтау туралы, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағына әкелінетін, онда басып шығарылатын, әзірленетін және (немесе) таратылатын ақпараттық материалдарды экстремистік немесе террористік деп тану туралы
198
Интернет-казиноны, Қазақстан Республикасының аумағында таратылатын, Қазақстан Республикасының заңдарына қайшы келетін ақпаратты қамтитын шетелдік бұқаралық ақпарат құралының өнімін заңсыз деп тану туралы
199
Шетелдікті немесе азаматтығы жоқ адамды Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзғаны үшін Қазақстан Республикасының шегінен тыс шығарып жіберу туралы арыздар бойынша
200
Азаматты саяси қуғын-сүргіннің құрбаны деп тану туралы
201
Мұраны иесіз қалған деп тану туралы
202
Ерекше іс жүргізудің басқа да істері
203
ЕРЕКШЕ ІС ЖҮРГІЗУ ІСТЕРІНІҢ БАРЛЫҒЫ
204
оның ішінде
шетел азаматтарының қатысуымен
205
Жоғалған сот ісін жүргізуді немесе атқарушылық іс жүргізуді қалпына келтіру бойынша іс жүргізу
206
Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарт негізінде баланы қайтару туралы немесе балаға қатысты қол жеткізу құқықтарын жүзеге асыру туралы арызды қарау бойынша іс жүргізу
207
Төрелік шешімнің күшін жою туралы өтінішхат бойынша іс жүргізу
208
оның ішінде
төрелік соттар
209
АЗАМАТТЫҚ ІСТЕРДІҢ БАРЛЫҒЫ (21, 160, 164, 204, 206-208 жолдарының сомасы)
210
оның ішінде
әйелдерді жыныс белгісі бойынша кемсітушілік туралы
211
тұрмыстық зорлық-зомбылыққа байланысты істер бойынша
212
инвестициялық даулар бойынша
213
басқа да негізгі талаптармен моральдық залалды өтеу туралы

186
О принудительном лечении гражданина, больного туберкулезом
187
О реструктуризации финансовых организаций и организаций, входящих в банковский конгломерат в качестве родительской организации и не являющихся финансовыми организациями
188
О реабилитации, в том числе об ускоренной реабилитации, о включении (исключении) в реестр требований кредиторов
189
О банкротстве
190
в том числе
юридического лица
191
индивидуального предпринимателя
192
в том числе о включении (исключении) в реестр требований кредиторов
193
О признании движимой вещи бесхозяйной и признании права коммунальной собственности на недвижимое имущество
194
Об установлении неправильностей записей актов гражданского состояния
195
По жалобам на нотариальные действия или на отказ в их совершении
196
О восстановлении прав по утраченным ценным бумагам на предъявителя и ордерным ценным бумагам (вызывное производство)
197
По заявлениям о признании организации, осуществляющей экстремизм или террористическую деятельность на территории Республики Казахстан и (или) другого государства, экстремистской или террористической, в том числе об установлении изменения ею своего наименования, а также о признании информационных материалов, ввозимых, издаваемых, изготавливаемых и (или) распространяемых на территории Республики Казахстан, экстремистскими или террористическими
198
По заявлениям о признании интернет-казино, продукции иностранного средства массовой информации, распространяемой на территории Республики Казахстан, содержащей информацию, противоречащую законам Республики Казахстан, незаконными
199
По заявлениям о выдворении иностранца или лица без гражданства за пределы Республики Казахстан за нарушение законодательства Республики Казахстан
200
О признании гражданина жертвой политических репрессий
201
О признании наследства выморочным
202
Прочие дела особого производства
203
ИТОГО ДЕЛ ОСОБОГО ПРОИЗВОДСТВА
204
в том числе
с участием иностранных лиц
205
Производство по восстановлению утраченного судебного или исполнительного производства
206
Производство по рассмотрению заявлений о возвращении ребенка или об осуществлении в отношении ребенка прав доступа на основании международного договора Республики Казахстан
207
Производство по ходатайству об отмене арбитражных решений
208
в том числе
третейских судов
209
ВСЕГО ГРАЖДАНСКИХ ДЕЛ (сумма строк 21, 160, 164, 204, 206-208)
210
в том числе
о дискриминации женщин по признаку пола
211
по делам, связанным с бытовым насилием
212
по инвестиционным спорам
213
о возмещении морального вреда с другими основными требованиями