Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2021 жылғы 21 мамырдағы № 175 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 29 мамырда № 22870 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Атомдық және энергетикалық қадағалау мен бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк алпыс күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі Н. Ногаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2021 жылғы 21 мамырдағы
№ 175 Бұйрықпен бекітілген
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Атом энергиясын пайдалану саласындағы қызметке қойылатын біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2014 жылғы 13 қарашадағы № 122 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10022 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізiлсiн:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Атом энергиясын пайдалану саласындағы қызметке қойылатын біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесі осы тізбеге 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. "Атом энергиясы пайдаланылатын объектілерде жұмыс істейтін персоналды аттестаттау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2016 жылғы 20 қаңтардағы № 12 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13468 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізiлсiн:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Атом энергиясы пайдаланылатын объектілерде жұмыс істейтін персоналды аттестаттау қағидаларында:

О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра энергетики Республики Казахстан
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 21 мая 2021 года № 175. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 мая 2021 года № 22870
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов Министра энергетики Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения.
2. Комитету атомного и энергетического надзора и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
Н. Ногаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахста
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового
развития, инноваций и
аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 21 мая 2021 года № 175
Перечень некоторых приказов Министра энергетики Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения
1. В приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 13 ноября 2014 года № 122 "Об утверждении квалификационных требований и перечня документов, подтверждающих соответствие им, для деятельности в сфере использования атомной энергии" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10022) внести следующее изменение:
Квалификационные требования и перечень документов, подтверждающих соответствие им, для деятельности в сфере использования атомной энергии, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему перечню.
2. В приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 января 2016 года № 12 "Об утверждении Правил аттестации персонала, занятого на объектах использования атомной энергии" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13468) внести следующие изменения и дополнения:
в Правилах аттестации персонала, занятого на объектах использования атомной энергии, утвержденных указанным приказом:

1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Атом энергиясы пайдаланылатын объектілерде жұмыс істейтін персоналды аттестаттау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 10-бабының 1) тармақшасына, "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 1-тармағының 4) тармақшасына, "Атом энергиясын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 6-бабының 20) тармақшасына сәйкес әзірленді және және атом энергиясы пайдаланылатын объектілерде жұмыс істейтін персоналды аттестаттау тәртібін айқындайды.
2. Атом энергиясы пайдаланылатын объектілерде жұмыс істейтін персонал Заңның 21-бабының 1-тармағына сәйкес оның біліктілігі мен кәсіптік даярлығы деңгейінің атқаратын лауазымына сәйкестігін айқындау тұрғысынан аттестаттаудан өтеді.
Аттестаттауды атом энергиясын пайдалану саласындағы уәкілетті органның ведомствосы (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті беруші) жүзеге асырады.
Шетелдік адамдар (резидент еместер) осы Қағидаларға сәйкес жалпы негізде аттестаттаудан өтеді.";
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Көрсетілетін қызметті беруші:
1) атом энергиясын пайдалану саласындағы қызметті жүзеге асыру кезінде қондырғыны тікелей басқару, ядролық, радиациялық, ядролық физикалық қауіпсіздікті қамтамасыз ету лауазымдық міндеттеріне кіретін мамандарды;
2) ядролық материалдарды, иондандырушы сәуле шығару көздерін, радиоактивті қалдықтарды есепке алу және бақылау, ядролық, радиациялық және ядролық физикалық қауіпсіздікті қамтамасыз етуді бақылау лауазымдық міндеттеріне кіретін ядролық қондырғының персоналын;
3) радиациялық қауіпсіздікті бақылау, иондандырушы сәуле шығару көздерін есепке алу және бақылау лауазымдық міндеттеріне кіретін радиациялық, электрфизикалық қондырғы персоналын аттестаттауды өткізеді.
Заңның 21-бабы 3-тармағының екінші бөлігінде көзделген персоналды атом энергиясын пайдалану саласындағы қызметті жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар – жұмыс берушілер аттестаттайды.";
3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Атом энергиясы пайдаланылатын объектілерде жұмыс істейтін персоналды аттестаттау мынадай түрлерге бөлінеді:
1) бастапқы аттестаттау;
2) мерзімді аттестаттау;
3) кезектен тыс аттестаттау;
4) қайта аттестаттау.
4. Атом энергиясы пайдаланылатын объектілерде жұмыс істейтін персоналды бастапқы аттестаттау жұмыскер лауазымға тағайындалғаннан кейін бір ай ішінде жүргізіледі.
Атом энергиясы пайдаланылатын объектілерде жұмыс істейтін персоналды мерзімді аттестаттау үш жылда бір рет өткізіледі.
Атом энергиясы пайдаланылатын объектілерде жұмыс істейтін персоналды кезектен тыс аттестаттау мынадай жағдайларда:

пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила аттестации персонала, занятого на объектах использования атомной энергии (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах", подпунктом 4) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях", подпунктом 20) статьи 6 Закона Республики Казахстан "Об использовании атомной энергии" (далее – Закон) и определяют порядок аттестации персонала, занятого на объектах использования атомной энергии.
2. Персонал, занятый на объектах использования атомной энергии, проходит аттестацию в соответствии с пунктом 1 статьи 21 Закона, на предмет определения соответствия уровня его квалификации и профессиональной подготовки занимаемой должности.
Аттестация осуществляется ведомством уполномоченного органа в области использования атомной энергии (далее – услугодатель).
Иностранные лица (нерезиденты) проходят аттестацию на общих основаниях в соответствии с настоящими Правилами.";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Услугодатель проводит аттестацию:
1) специалистов, в должностные обязанности которых входят прямое управление установкой, обеспечение ядерной, радиационной, ядерной физической безопасности при осуществлении деятельности в области использования атомной энергии;
2) персонала ядерной установки, в должностные обязанности которого входят контроль за обеспечением ядерной, радиационной и ядерной физической безопасности, учет и контроль ядерных материалов, источников ионизирующего излучения, радиоактивных отходов;
3) персонала радиационной, электрофизической установки, в должностные обязанности которого входят контроль радиационной безопасности, учет и контроль источников ионизирующего излучения.
Согласно части второй пункта 3 статьи 21 Закона, иной персонал аттестуется физическими и юридическими лицами, осуществляющими деятельность в области использования атомной энергии, в соответствии с настоящими Правилами.";
пункты 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"3. Аттестация персонала, занятого на объектах использования атомной энергии подразделяется на следующие виды:
1) первичная аттестация;
2) периодическая аттестация;
3) внеочередная аттестация;
4) повторная аттестация.
4. Первичная аттестация персонала, занятого на объектах использования атомной энергии проводится в течение одного месяца после назначения работника на должность.
Периодическая аттестация персонала, занятого на объектах использования атомной энергии проводится один раз в три года.
Внеочередная аттестация персонала, занятого на объектах использования атомной энергии назначается в случаях:

1) атом энергиясы пайдаланылатын объектілерде оқыс оқиғалар туындағанда – олардың туындауына жол берген адамдарға қатысты;
2) уәкілетті органның тексерулері нәтижесінде анықталған, ядролық және (немесе) радиациялық, және (немесе) ядролық физикалық қауіпсіздік талаптары, ядролық материалдарды, иондандырушы сәуле шығару көздерін есепке алу талаптары бұзылғанда – бұзушылыққа жол берген адамдарға қатысты;
3) атом энергиясын пайдалану саласындағы қызметті жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлғаның шешімі бойынша тағайындалады.
Қайта аттестаттау бастапқы немесе мерзімдік немесе кезектен тыс аттестаттау қорытындылары бойынша теріс нәтиже алған жағдайда тағайындалады.
Бастапқы немесе мерзімдік немесе кезектен тыс аттестаттаудың нәтижелері бойынша теріс нәтиже алған жеке тұлғалар осы тармақтың төртінші бөлігінде көрсетілген бір реттен артық емес және бір айдан кешіктірмей қайта аттестаттауға жіберіледі.
Заңның 21-бабының 6-тармағына сәйкес, егер жұмыскер бастапқы немесе мерзімдік немесе кезектен тыс аттестаттау нәтижелері бойынша теріс нәтиже алған жағдайда, жұмыскер Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес қайта аттестаттау нәтижелері алынғанға дейін жұмыстан шеттетіледі.";
7 -тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Аттестаттау тестілеу және әңгімелесу арқылы өткізіледі.
Әңгімелесу ядролық немесе радиациялық қондырғының бірінші басшысы, оның өндіріс (өндірістік және техникалық мәселелер) жөніндегі орынбасары, ядролық немесе радиациялық қондырғының бас инженері, ядролық және/немесе радиациялық қауіпсіздік қызметінің (департаментінің, бөлімінің, басқармасының) басшысы үшін, радиациялық қауіпсіздік бойынша бақылауға жауапты адам үшін жүргізіледі.";
мынадай мазмұндағы 18-1 тармақпен толықтырылсын:
"18-1. Осы Қағидалардың 2-1 тармағының үшінші бөлігінде көзделген атом энергиясы пайдаланылатын объектілерде жұмыс істейтін персоналды аттестаттау үш жылда кемінде бір рет жүзеге асырылады.
Жұмысқа қабылданған адамдар лауазымға тағайындалғаннан кейін бір ай ішінде ядролық және (немесе) радиациялық қауіпсіздік мәселелері бойынша жұмыс беруші ұйымдастыратын аттестаттаудан өтеді. Ядролық және (немесе) радиациялық қауіпсіздік мәселелері бойынша аттестаттаудан өтпеген жұмыскерлер жұмысқа жіберілмейді.
Осы Қағидалардың 2-1 тармағының үшінші бөлігінде көзделген атом энергиясы пайдаланылатын объектілерде жұмыс істейтін персоналды аттестаттауды жұмыс берушінің бұйрығымен құрылатын, саны үш адамнан кем емес емтихан комиссиясы өткізеді және комиссия төрағасы мен мүшелерінен тұрады.
Емтихан комиссиясының жұмыс істеуі тұрақты негізде жүзеге асырылады.
Емтихан комиссиясының жұмыс регламенті жұмыс берушінің актісімен белгіленеді.";
1-қосымша осы тізбеге 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;

1) возникновения инцидентов на объектах использования атомной энергии – в отношении лиц, допустивших их возникновение;
2) нарушения требований ядерной и (или) радиационной и (или) ядерной физической безопасности, учета ядерных материалов, источников ионизирующего излучения, выявленного в результате проверок уполномоченного органа в области использования атомной энергии, в отношении лиц, допустивших нарушение;
3) по решению физического или юридического лица, осуществляющего деятельность в области использования атомной энергии.
Повторная аттестация назначается в случае получения отрицательного результата по итогам первичной или периодической, или внеочередной аттестации.
Физические лица, получившие отрицательный результат по итогам первичной или периодической или внеочередной аттестации подлежат повторной аттестации не более одного раза и не позднее одного месяца со дня получения отрицательного результата по итогам, указанным в части четвертой настоящего пункта.
Согласно пункту 6 статьи 21 Закона, в случаях, если работник, получил отрицательное заключение по результатам первичной или периодической или внеочередной аттестации, работника отстраняют от работы до получения результатов повторной аттестации в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Аттестация проводится путем тестирования и собеседования.
Собеседование проводится для первого руководителя ядерной или радиационной установки, его заместителя по производству (производственным и техническим вопросам), главного инженера ядерной или радиационной установки, руководителя службы (департамента, отдела, управления) ядерной и/или радиационной безопасности, для лица, ответственного за контроль по радиационной безопасности.";
дополнить пунктом 18-1 следующего содержания:
"18-1. Аттестация персонала, предусмотренного в части третьей пункта 2-1 настоящих Правил занятого на объектах использования атомной энергии осуществляется не реже одного раза в три года.
Лица, принятые на работу, в течение одного месяца после назначения на должность проходят организуемую работодателем аттестацию по вопросам ядерной и (или) радиационной безопасности. Работники, не прошедшие аттестацию по вопросам ядерной и (или) радиационной безопасности, к работе не допускаются.
Аттестация персонала, предусмотренного в части третьей пункта 2-1 настоящих Правил занятого на объектах использования атомной энергии проводится экзаменационной комиссией, создаваемой приказом работодателя, численностью не менее трех человек, и состоит из председателя и членов комиссии.
Функционирование экзаменационной комиссии осуществляется на постоянной основе.
Регламент работы экзаменационной комиссии устанавливается актом работодателя.";
приложение 1 изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему перечню;

2-қосымша осы тізбеге 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
9-қосымша осы тізбеге 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
10-қосымша осы тізбеге 5-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
3. "Атом энергиясын пайдалану саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтер қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2020 жылғы 1 сәуірдегі № 123 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20323 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
1-тармақтың 9) және 10) тармақшалары алып тасталсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Атом энергиясын пайдалану объектілерінің тіршілік циклінің кезеңдеріне байланысты жұмыстарды орындауға лицензия беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет қағидаларында:
19 және 20-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшелері жұмыскерлерінің шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағым көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына және (немесе) мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға жазбаша, ауызша нысанда не электрондық құжат, бейнеконференцбайланыс немесе бейнеөтініш нысанында берілуі мүмкін.
Шағымды портал арқылы жіберген кезде көрсетілетін қызметті берушіге "жеке кабинеттен" өтініш туралы ақпарат қолжетімді болады, ол көрсетілетін қызметті алушының өтінішін өңдеу барысында жаңартылады (жеткізілгені, тіркелгені, орындалғаны туралы белгілер, шағымды қарау немесе қараудан бас тарту туралы жауап).
20. Шағым құзыретіне шағымда қойылған мәселелерді шешу кіретін субъектіге немесе лауазымды адамға жолданады.
Жеке тұлғаның шағымында оның тегі, аты, сондай-ақ қалауы бойынша әкесінің аты, жеке сәйкестендіру нөмірі, пошталық мекенжайы, заңды тұлғаның шағымында – оның атауы, пошталық мекенжайы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі. Шағымға жеке тұлға немесе заңды тұлғаның өкілі қол қояды.
Шағым беру кезінде іс-әрекетіне шағым жасалып отырған субъектінің атауы немесе көрсетілетін қызметті берушінің лауазымды адамдарының лауазымы, тегі және аты-жөні, жүгіну себептері мен талаптары көрсетіледі.
Көрсетілетін қызметті берушіге тікелей жазбаша не бейнеөтініш арқылы жүгінген көрсетілетін қызметті алушыға күні мен уақыты, шағымды қабылдаған адамның тегі мен аты-жөні көрсетілген талон беріледі.
Көрсетілетін қызметті алушының көрсетілетін қызметті берушінің басшыларына және олардың орынбасарларына бейнеконференцбайланыс немесе бейнеөтініш арқылы шағым беру тәртібі Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2016 жылғы 22 қаңтардағы № 50 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13206 болып тіркелген) Жеке және заңды тұлғалардың мемлекеттік органдар басшыларына және олардың орынбасарларына бейнеконференцбайланыс немесе бейнеөтініш арқылы жүгіну қағидаларында айқындалған.

приложение 2 изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему перечню;
приложение 9 изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему перечню;
приложение 10 изложить в новой редакции согласно приложению 5 к настоящему перечню.
3. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 1 апреля 2020 года № 123 "Об утверждении правил оказания государственных услуг в области использования атомной энергии" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 20323), следующие изменения:
подпункты 9) и 10) пункта 1 исключить;
в Правилах оказания государственной услуги "Выдача лицензии на выполнение работ, связанных с этапами жизненного цикла объектов использования атомной энергии", утвержденных указанным приказом:
пункты 19 и 20 изложить в следующей редакции:
"19. Жалоба на решение, действий (бездействия) работников структурных подразделений услугодателя может быть подана на имя руководителя услугодателя и (или) в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в письменной, устной форме, либо в форме электронного документа, видеоконференцсвязи или видеообращения.
При отправке жалобы посредством портала услугодателю из "личного кабинета" доступна информация об обращении, которая обновляется в ходе обработки обращения услугополучателя (отметки о доставке, регистрации, исполнении, ответ о рассмотрении или отказе в рассмотрении жалобы).
20. Жалоба адресуется субъекту или должностному лицу, в компетенцию которого входит разрешение поставленных в жалобе вопросов.
В жалобе физического лица указываются его фамилия, имя, а также по желанию отчество, индивидуальный идентификационный номер, почтовый адрес, юридического лица – его наименование, почтовый адрес, бизнес-идентификационный номер. Жалоба подписывается физическим лицом или представителем юридического лица.
При подаче жалобы указываются наименование субъекта или должность, фамилии и инициалы должностных лиц услугодателя, чьи действия обжалуются, мотивы обращения и требования.
Услугополучателю, непосредственно обратившемуся письменно либо посредством видеообращения к услугодателю, выдается талон с указанием даты и времени, фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу.
Порядок подачи жалобы посредством видеоконференцсвязи или видеообращения услугополучателя к руководителям услугодателя и их заместителям определен в Правилах обращения посредством видеоконференцсвязи или видеообращения физических и юридических лиц к руководителям государственных органов и их заместителям, утвержденных приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 22 января 2016 года № 50 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13206).

Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес оның тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.";
мынадай мазмұндағы 21 және 22-тармақтармен толықтырылсын:
"21. Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның шағымды қарау мерзімін көрсетілетін қызметті беруші 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімге:
1) шағым бойынша қосымша зерделеу немесе тексеру не жергілікті жерге барып тексеру жүргізу;
2) қосымша ақпарат алу қажет болған жағдайларда ұзартады.
Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда шағымдарды қарау бойынша өкілеттіктер берілген лауазымды адам шағымды қарау мерзімі ұзартылған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағым берген көрсетілетін қызметті алушыға ұзарту себептерін көрсете отырып, шағымды қарау мерзімінің ұзартылғаны туралы жазбаша нысанда (шағым қағаз түрінде берілген кезде) немесе электрондық нысанда (шағым электрондық түрде берілген кезде) хабарлайды.
22. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайларда көрсетілетін қызметті алушы нәтижелерге сот тәртібімен шағымдана алады.";
3-қосымша осы тізбеге 6-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Ядролық материалдармен жұмыс істеу жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензия беру" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларында:
19 және 20-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшелері жұмыскерлерінің шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағым көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына және (немесе) мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға жазбаша, ауызша нысанда не электрондық құжат, бейнеконференцбайланыс немесе бейнеөтініш нысанында берілуі мүмкін.
Шағымды портал арқылы жіберген кезде көрсетілетін қызметті берушіге "жеке кабинеттен" өтініш туралы ақпарат қолжетімді болады, ол көрсетілетін қызметті алушының өтінішін өңдеу барысында жаңартылады (жеткізілгені, тіркелгені, орындалғаны туралы белгілер, шағымды қарау немесе қараудан бас тарту туралы жауап).
20. Шағым құзыретіне шағымда қойылған мәселелерді шешу кіретін субъектіге немесе лауазымды тұлғаға жолданады.
Жеке тұлғаның шағымында оның тегі, аты, сондай-ақ қалауы бойынша әкесінің аты, жеке сәйкестендіру нөмірі, пошталық мекенжайы, заңды тұлғаның шағымында – оның атауы, пошталық мекенжайы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі. Шағымға жеке тұлға немесе заңды тұлғаның өкілі қол қояды.
Шағым беру кезінде іс-әрекетіне шағым жасалып отырған субъектінің атауы немесе көрсетілетін қызметті берушінің лауазымды адамдарының лауазымы, тегі және аты-жөні, жүгіну себептері мен талаптары көрсетіледі.
Көрсетілетін қызметті берушіге тікелей жазбаша не бейнеөтініш арқылы жүгінген көрсетілетін қызметті алушыға күні мен уақыты, шағымды қабылдаған адамның тегі мен аты-жөні көрсетілген талон беріледі.

Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона, подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.";
дополнить пунктами 21 и 22 следующего содержания:
"21. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Срок рассмотрения жалобы уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, услугодателем продлевается не более чем на 10 (десять) рабочих дней в случаях необходимости:
1) проведения дополнительного изучения или проверки по жалобе либо проверки с выездом на место;
2) получения дополнительной информации.
В случае продления срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение 3 (трех) рабочих дней с момента продления срока рассмотрения жалобы сообщает в письменной форме (при подаче жалобы на бумажном носителе) или электронной форме (при подаче жалобы в электронном виде) услугополучателю, подавшему жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причин продления.
22. В случаях несогласия с результатами оказания государственной услуги услугополучатель может обжаловать результаты в судебном порядке.";
приложение 3 изложить в новой редакции согласно приложению 6 к настоящему перечню;
в Правилах оказания государственной услуги "Выдача лицензии на осуществление деятельности по обращению ядерными материалами", утвержденных указанным приказом:
пункты 19 и 20 изложить в следующей редакции:
"19. Жалоба на решение, действий (бездействия) работников структурных подразделений услугодателя может быть подана на имя руководителя услугодателя и (или) в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в письменной, устной форме, либо в форме электронного документа, видеоконференцсвязи или видеообращения.
При отправке жалобы посредством портала услугодателю из "личного кабинета" доступна информация об обращении, которая обновляется в ходе обработки обращения услугополучателя (отметки о доставке, регистрации, исполнении, ответ о рассмотрении или отказе в рассмотрении жалобы).
20. Жалоба адресуется субъекту или должностному лицу, в компетенцию которого входит разрешение поставленных в жалобе вопросов.
В жалобе физического лица указываются его фамилия, имя, а также по желанию отчество, индивидуальный идентификационный номер, почтовый адрес, юридического лица – его наименование, почтовый адрес, бизнес-идентификационный номер. Жалоба подписывается физическим лицом или представителем юридического лица.
При подаче жалобы указываются наименование субъекта или должность, фамилии и инициалы должностных лиц услугодателя, чьи действия обжалуются, мотивы обращения и требования.
Услугополучателю, непосредственно обратившемуся письменно либо посредством видеообращения к услугодателю, выдается талон с указанием даты и времени, фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу.

Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы Заңның 25-бабы 2-тармағына сәйкес оның тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.";
мынадай мазмұндағы 21 және 22-тармақтармен толықтырылсын:
"21. Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның шағымды қарау мерзімін көрсетілетін қызметті беруші 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімге:
1) шағым бойынша қосымша зерделеу немесе тексеру не жергілікті жерге барып тексеру жүргізу;
2) қосымша ақпарат алу қажет болған жағдайларда ұзартады.
Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда шағымдарды қарау бойынша өкілеттіктер берілген лауазымды адам шағымды қарау мерзімі ұзартылған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағым берген көрсетілетін қызметті алушыға ұзарту себептерін көрсете отырып, шағымды қарау мерзімінің ұзартылғаны туралы жазбаша нысанда (шағым қағаз түрінде берілген кезде) немесе электрондық нысанда (шағым электрондық түрде берілген кезде) хабарлайды.
22. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайларда көрсетілетін қызметті алушы нәтижелерге сот тәртібімен шағымдана алады.";
3-қосымша осы тізбеге 11-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
4-қосымша осы тізбеге 12-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Атом энергиясын пайдалану саласында қызметтер көрсету жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензия беру" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларында:
7-тармақ мынадай редакцияда мазмұндалсын:
"7. Лицензиялау басқармасының қызметкері осы Қағидалардың 4-тармағының 1) және 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды тіркеген сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың және (немесе) мәліметтердің толықтығын және қолданылу мерзімін тексереді.
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттар пакетін және (немесе) мәліметтерді толық ұсынбаған және (немесе) олардың қолданылу мерзімі өткен жағдайда, лицензиялау басқармасының қызметкері осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзімнің ішінде, осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тартуды дайындайды.
Өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тарту портал арқылы көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" көрсетілетін қызметті берушінің басшысының ЭЦҚ-мен қолы қойылған электрондық құжат нысанында жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың және (немесе) мәліметтердің толық топтамасын ұсынған және қолданылу мерзімі өткен құжаттар болмаған жағдайда, лицензиялау басқармасының қызметкері осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзім ішінде бастапқы тексеру туралы қорытындыны қоса бере отырып, құжаттар пакетін "құрамында иондаушы сәуле шығарудың радиоизотоптық көздері бар немесе иондаушы сәуле шығарудың генерациялайтын, медициналықты қоса алғанда, аспаптар мен қондырғыларға техникалық қызмет көрсету, оларды монтаждау, бөлшектеу, зарядтау, қайта зарядтау, жөндеу", "аумақтарды, үй-жайларды, жұмыс орындарын, тауарларды, материалдарды, металл сынықтарын, көлiк құралдарын радиациялық бақылау", "өнімдердегі, материалдардағы, қоршаған орта объектілеріндегі радионуклидтердің бар болуын анықтау, радон және басқа да радиоактивті газдардың шоғырлануын өлшеу" және "персоналды дозиметрлiк жеке бақылау" қызметтің кіші түрлері бойынша рұқсат беру бақылауын жүргізу және лицензия берудің ерекше шарттарын белгілеу үшін ядролық және радиациялық қауіпсіздік басқармасына жібереді.";

Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона, подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.";
дополнить пунктами 21 и 22 следующего содержания:
"21. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Срок рассмотрения жалобы уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, услугодателем продлевается не более чем на 10 (десять) рабочих дней в случаях необходимости:
1) проведения дополнительного изучения или проверки по жалобе либо проверки с выездом на место;
2) получения дополнительной информации.
В случае продления срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение 3 (трех) рабочих дней с момента продления срока рассмотрения жалобы сообщает в письменной форме (при подаче жалобы на бумажном носителе) или электронной форме (при подаче жалобы в электронном виде) услугополучателю, подавшему жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причин продления.
22. В случаях несогласия с результатами оказания государственной услуги услугополучатель может обжаловать результаты в судебном порядке.";
приложение 3 изложить в новой редакции согласно приложению 11 к настоящему перечню;
приложение 4 изложить в новой редакции согласно приложению 12 к настоящему перечню;
в Правилах оказания государственной услуги "Выдача лицензии на осуществление деятельности по предоставлению услуг в области использования атомной энергии", утвержденных указанным приказом:
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Работник управления лицензирования в течение 2 (двух) рабочих дней с момента регистрации документов, указанных в подпунктах 1) и 3) пункта 4 настоящих Правил, проверяет полноту и срок действия представленных документов и (или) сведений.
В случае представления услугополучателем неполного пакета документов и (или) сведений и (или) истечения срока их действия работник управления лицензирования в течение срока, указанного в части первой настоящего пункта, готовит мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления по форме, согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
Мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления направляется посредством портала в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП руководителя услугодателя.
В случае предоставления услугополучателем полного пакета документов и (или) сведений и отсутствия документов с истекшим сроком действия работник управления лицензирования в течение срока, указанного в части первой настоящего пункта, направляет пакет документов с приложением заключения о первичной проверке в управление ядерной и радиационной безопасности на проведение разрешительного контроля и для установления особых условий выдачи лицензии по подвидам деятельности "техническое обслуживание, монтаж, демонтаж, зарядка, перезарядка, ремонт приборов и установок, включая медицинские, содержащих радиоизотопные источники ионизирующего излучения или генерирующих ионизирующее излучение", "радиационный контроль территорий, помещений, рабочих мест, товаров, материалов, металлолома, транспортных средств", "определение содержания радионуклидов в продуктах, материалах, объектах окружающей среды, измерение концентрации радона и других радиоактивных газов" и "индивидуальный дозиметрический контроль персонала".";

мынадай мазмұндағы 7-1 тармақпен толықтырылсын:
"7-1. Рұқсат беру бақылауын жүргізу үшін және "ядролық қондырғылар мен ядролық материалдарды физикалық қорғау" қызметінің кіші түрі бойынша лицензия берудің ерекше шарттарын белгілеу үшін бастапқы тексеру туралы қорытындыны қоса бере отырып, құжаттар пакетін ядролық және радиациялық қауіпсіздік басқармасына және ядролық физикалық қауіпсіздік және техникалық кооперация басқармасына жібереді.
"Иондаушы сәуле шығару көздерінің, сондай-ақ осындай көздер бар немесе иондаушы сәуле шығаруды генерациялайтын аспаптардың, жабдықтардың, қондырғылардың жұмыс сапасын бақылау" және "ядролық және радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге жауапты персоналды арнайы даярлау" қызметінің кіші түрі бойынша рұқсат беру бақылауын жүргізу үшін және мемлекеттік лицензия берудің ерекше шарттарын белгілеу үшін бастапқы тексеру туралы қорытындыны қоса бере отырып, құжаттар пакетін өзінде қалдырады.";
8 және 9-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Ядролық және радиациялық қауіпсіздік басқармасының және (немесе) лицензиялау және (немесе) ядролық физикалық қауіпсіздік және техникалық кооперация басқармасының жұмыскерлері құжаттар пакеті және (немесе) мәліметтер келіп түскен сәттен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде мемлекеттік лицензияны берудің ерекше шарттарын және көрсетілетін қызметті алушының Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2014 жылғы 13 қарашадағы № 122 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10022 болып тіркелген) (бұдан әрі – біліктілік талаптары) Атом энергиясын пайдалану саласындағы қызметке қойылатын біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесіне сәйкестігін немесе сәйкес еместігін анықтайды, оның нәтижелері бойынша ядролық және радиациялық қауіпсіздік басқармасының және (немесе) лицензиялау басқармасының және (немесе) ядролық физикалық қауіпсіздік және техникалық кооперация басқармасының жұмыскерлері және көрсетілетін қызметті алушы қол қойған қорытындыны дайындайды.
9. Лицензиялау басқармасының жұмыскері 3 (үш) жұмыс күні ішінде ядролық және радиациялық қауіпсіздік басқармасы және (немесе) лицензиялау басқармасы және (немесе) ядролық физикалық қауіпсіздік және техникалық кооперация басқармасы жұмыскерлерінің қорытындысын қарайды, осы Қағидаларға 9 және 10-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша мемлекеттік лицензияны және (немесе) мемлекетік лицензияға қосымшаны (бұдан әрі – лицензия және (немесе) лицензияға қосымша) немесе осы Қағидалардың 14 және 16-тармақтарында көрсетілген негіздер бойынша осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызметтен дәлелді бас тартуды дайындайды.
Мемлекеттік лицензия және (немесе) мемлекеттік лицензияға қосымша немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметтен дәлелді бас тарту портал арқылы көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" көрсетілетін қызметті берушінің басшысының ЭЦҚ-мен қолы қойылған электрондық құжат нысанында жіберіледі.";

дополнить пунктом 7-1 следующего содержания:
"7-1. Для проведения разрешительного контроля и для установления особых условий выдачи лицензии по подвиду деятельности "физическая защита ядерных установок и ядерных материалов" направляет пакет документов с приложением заключения о первичной проверке в управление ядерной и радиационной безопасности и управление ядерной физической безопасности и технической кооперации.
Для проведения разрешительного контроля и для установления особых условий выдачи государственной лицензии по подвиду деятельности "контроль качества работы источников ионизирующего излучения, а также приборов, оборудования, установок, содержащих такие источники или генерирующих ионизирующее излучение" и "специальная подготовка персонала, ответственного за обеспечение ядерной и радиационной безопасности", оставляет у себя пакет документов с приложением заключения о первичной проверке.";
пункты 8 и 9 изложить в следующей редакции:
"8. Работники управления ядерной и радиационной безопасности и (или) управления лицензирования и (или) ядерной физической безопасности и технической кооперации с момента поступления пакета документов и (или) сведений в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней устанавливают особые условия выдачи государственной лицензии и соответствие или несоответствие услугополучателя квалификационным требованиям и перечню документов, подтверждающих соответствие им, для деятельности в сфере использования атомной энергии, утвержденным приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 13 ноября 2014 года № 122 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10022) (далее – квалификационные требования), по результатам которого готовят заключение, подписанное работниками управления ядерной и радиационной безопасности и (или) управления лицензирования и (или) ядерной физической безопасности и технической кооперации и услугополучателем и передают его в управление лицензирования.
9. Работник управления лицензирования в течение 3 (трех) рабочих дней рассматривает заключение работников управления ядерной и радиационной безопасности и (или) управления лицензирования и (или) ядерной физической безопасности и технической кооперации, готовит государственную лицензию и (или) приложение к государственной лицензии по формам, согласно приложениям 9 и 10 к настоящим Правилам (далее – лицензия и (или) приложение к лицензии), или мотивированный отказ в оказании государственной услуги по форме, согласно приложению 8 к настоящим Правилам, по основаниям, указанным в пунктах 14 и 16 настоящих Правил.
Государственная лицензия и (или) приложение к государственной лицензии или мотивированный отказ в оказании государственной услуги направляется посредством портала в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП руководителя услугодателя.";

мынадай мазмұндағы 21 және 22-тармақтармен толықтырылсын:
"21. Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның шағымды қарау мерзімін көрсетілетін қызметті беруші 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімге:
1) шағым бойынша қосымша зерделеу немесе тексеру не жергілікті жерге барып тексеру жүргізу;
2) қосымша ақпарат алу қажет болған жағдайларда ұзартады.
Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда шағымдарды қарау бойынша өкілеттіктер берілген лауазымды адам шағымды қарау мерзімі ұзартылған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағым берген көрсетілетін қызметті алушыға ұзарту себептерін көрсете отырып, шағымды қарау мерзімінің ұзартылғаны туралы жазбаша нысанда (шағым қағаз түрінде берілген кезде) немесе электрондық нысанда (шағым электрондық түрде берілген кезде) хабарлайды.
22. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайларда көрсетілетін қызметті алушы нәтижелерге сот тәртібімен шағымдана алады.";
3-қосымша осы тізбеге 19-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
4-қосымша осы тізбеге 20-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Ядролық қондырғылар мен ядролық материалдарды физикалық қорғауға лицензия беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет қағидалары алып тасталсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Ядролық және радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге жауапты персоналды арнайы даярлау жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензия беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет қағидалары алып тасталсын.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2014 жылғы 13 қарашадағы
№ 122 бұйрығымен бекітілген
Атом энергиясын пайдалану саласындағы қызметке қойылатын біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесі
1-тарау. Атом энергиясын пайдалану объектілерінің тіршілік циклінің кезеңдеріне байланысты жұмыстарды орындау жөніндегі қызметке қойылатын біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесі
Р/с №
Біліктілік талаптары мыналардың болуын қамтиды:
Біліктілік талаптарына сәйкестікті растайтын құжаттар
Ескертпе
1.
2.
3.
1.
мәлімделетін жұмыстарды орындау үшін қажет меншік құқығындағы немесе өзге заңды негіздегі өндірістік-техникалық база
атом энергиясын пайдалану саласындағы қызметке қойылатын осы біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесіне 1-қосымшаға сәйкес мәлімделетін жұмыстарды орындауға қажетті өндірістік-техникалық базалар, сақтау қоймалары, арнайы үй-жайлар, зертханалар туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
осы тармақ ядролық қондырғыларды, радиоактивті қалдықтарды сақтау қоймаларын пайдалану және пайдаланудан шығару жөніндегі қызметтің кіші түрлеріне ғана қатысты. Көрсетілген өндірістік-техникалық базаның бар болуы лицензиардың Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне (бұдан әрі – Кәсіпкерлік кодексі) сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу жолымен белгіленеді
2.
тиісті білімі, даярлығы, жұмыс тәжірибесі бар және мәлімделген қызметтің түрі мен кіші түрлерін жүзеге асыруға жіберілген мамандардың біліктілік құрамы
атом энергиясын пайдалану саласындағы қызметке қойылатын
осы біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесіне 2-қосымшаға сәйкес мамандардың, техниктердің, жұмысшылардың біліктілік құрамы туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
мамандардың біліктілік құрамының (тиісті білімін, даярлығын, жұмыс тәжірибесін және мәлімделген қызмет түрі мен кіші түрлерін жүзеге асыруға жіберілгенін растайтын құжаттардың түпнұсқалары) бар болуы лицензиардың Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу жолымен белгіленеді
3.
құрылыс-монтаждау жұмыстарына арналған лицензиялар
мынадай рұқсат етілген жұмыстармен осы біліктілік талаптары және құжаттар тізбесіне 3-қосымшаға сәйкес лицензия туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны: 1. Жер қабатындағы арнаулы жұмыстар, оның ішінде іргетас негіздерді орналастыру; 2. Объектілерді күрделі жөндеу мен реконструкциялауды, оның ішінде: 1) металл конструкцияларды монтаждауды; 2) монолитті конструкцияларды орналастыру, сондай-ақ құрамабетон және темір-бетон конструкцияларын монтаждауды, қабырғалар мен аралық қабырғалардың жеке элементтерін қалауды және ойықтарды толтыруды;
3) шатыр жұмыстары. 3. Байланыспен, аварияға қарсы қорғанумен, бақылау және дабыл беру жүйесімен, көліктегі, электр энергетикасы және сумен жабдықтау объектілеріндегі, өзге тіршілікті қамтамасыз ету объектілеріндегі бұғаттаумен, сондай-ақ өндірістік мақсаттағы есепке алу және бақылау аспаптарымен байланысты технологиялық жабдықтарды монтаждау, іске қосу-баптау жұмыстары.
осы тармақ ядролық қондырғыларды, радиоактивті қалдықтарды сақтау қоймаларын салу жөніндегі қызметтің кіші түрлеріне ғана қатысты
4.
сынау хаттамалары, жүйелерді және жабдықтарды пайдалануға қабылдау актілері, аяқталған объектілерді пайдалануға қабылдау актілері
өтініш беруші бекіткен қабылдау актілерінің және сынау хаттамаларының, жүйенің, жабдықтардың және персоналдың іске қосуға дайындығы туралы акті
осы тармақ ядролық қондырғыларды пайдалану жөніндегі қызметтің кіші түрлеріне ғана қатысты. Көрсетілген құжаттар түпнұсқаларының бар болуы лицензиардың Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу жолымен белгіленеді
5.
объектінің қауіпсіздігін талдау бойынша алдын ала есеп
өтініш беруші бекіткен объектінің қауіпсіздігін талдау жөніндегі алдын ала есеп
осы тармақ ядролық қондырғыларды, радиоактивті қалдықтарды сақтау қоймаларын салу жөніндегі қызметтің кіші түрлеріне ғана қатысты. Көрсетілген құжаттың түпнұсқасының бар болуы лицензиардың Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу жолымен белгіленеді
6.
объектіні пайдаланудан шығарудың алдын ала жоспары
өтініш беруші бекіткен объектіні пайдаланудан шығарудың алдын ала жоспары
осы тармақ ядролық қондырғыларды, радиоактивті қалдықтарды сақтау қоймаларын, пайдалану (жобаланатын ядролық қондырғылар, радиоактивті қалдықтарды сақтау қоймалары үшін) және пайдаланудан шығару жөніндегі қызметтің кіші түрлеріне ғана қатысты. Көрсетілген құжаттың түпнұсқасының бар болуы лицензиардың Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу жолымен белгіленеді
7.
жабдықтарды, механизмдерді, технологиялық желілерді пайдалануды, техникалық қызмет көрсетуді, тексеруді және сынауды қамтамасыз ететін қызметтер
еңбекке қабілеттілікті қолдауға және қауіпсіздік жүйелеріндегі ақаулықтардың алдын алуға бағытталған жабдықтарды, механизмдерді, технологиялық желілерді пайдалануды, техникалық қызмет көрсетуді, тексеруді және сынауды қамтамасыз ететін қызметті құру туралы бұйрықтың және қызмет туралы ереженің; техникалық қызмет көрсетуді жүргізу нұсқаулығының; техникалық қызмет көрсету жүргізу бағдарламасы және графигі
осы тармақ ядролық қондырғыларды, радиоактивті қалдықтарды сақтау қоймаларын, пайдалану және пайдаланудан шығару жөніндегі қызметтің кіші түрлеріне ғана қатысты. Көрсетілген құжаттар түпнұсқаларының бар болуы лицензиардың Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу жолымен белгіленеді
8.
радиациялық қауіпсіздік қызметі
өтініш берушінің радиациялық қауіпсіздік қызметін құру туралы бұйрығы; радиациялық қауіпсіздік қызметі туралы ереже; радиациялық қауіпсіздік бойынша оқыту сертификаттары
осы тармақ ядролық қондырғыларды, радиоактивті қалдықтарды сақтау қоймаларын пайдалану және пайдаланудан шығару жөніндегі қызметтің кіші түрлеріне ғана қатысты. Көрсетілген құжаттар түпнұсқаларының бар болуы лицензиардың Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу жолымен белгіленеді
9.
иондаушы сәуле шығару көздері мен радиоактивті қалдықтарды сақтауға және көмуге арналған меншік құқығындағы немесе өзге заңды негіздегі қойма
атом энергиясын пайдалану саласындағы қызметке қойылатын осы біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесіне 1-қосымшаға сәйкес мәлімделетін жұмыстарды орындауға қажетті өндірістік-техникалық базалар, сақтау қоймалары, арнайы үй-жайлар, зертханалар туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
осы тармақ ядролық қондырғыларды, радиоактивті қалдықтарды сақтау қоймаларын пайдалану және пайдаланудан шығару жөніндегі қызметтің кіші түрлеріне ғана қатысты. Көрсетілген қойманың бар болуы лицензиардың Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу жолымен белгіленеді
10.
мәлімделетін қызметті жүзеге асыру кезінде қауіпсіздік сапасын қамтамасыз ету бағдарламасы
өтініш беруші бекіткен сапаны қамтамасыз ету бағдарламасы
Көрсетілген құжаттың түпнұсқасының бар болуы лицензиардың Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу жолымен белгіленеді
11.
ядролық және радиациялық қауіпсіздік жөніндегі, персоналдың авариялық жағдайлардағы іс-әрекеті жөніндегі нұсқаулықтар
өтініш беруші бекіткен мынадай құжаттар: "Радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 15 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-275/2020 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде
№ 21822 болып тіркелген) санитариялық қағидаларына 6-қосымшада көрсетілген талаптарға сәйкес мәлімделетін жұмыстарды жүргізу кезіндегі радиациялық қауіпсіздік жөніндегі нұсқаулық; физикалық іске қосуды жүргізу кезінде ядролық қауіпсіздікті қамтамасыз ету бойынша нұсқаулық; жаңа және пайдаланылған отынды тасымалдау, қайта тиеу және сақтау кезінде ядролық қауіпсіздікті қамтамасыз ету бойынша нұсқаулық; персоналдың авариялық жағдайлардағы іс-әрекеті бойынша нұсқаулық.
осы тармақ ядролық қондырғыларды, радиоактивті қалдықтарды сақтау қоймаларын пайдалану және пайдаланудан шығару жөніндегі қызметтің кіші түрлеріне ғана қатысты. Көрсетілген құжаттар түпнұсқаларының бар болуы лицензиардың Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу жолымен белгіленеді
12.
радиациялық авариядан және оның салдарынан персоналды және халықты қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспары
өтініш беруші бекіткен және облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органымен, радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласында мемлекеттік басқаруды, қадағалау мен бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органдармен келісілген радиациялық авариядан және оның салдарынан персоналды және халықты қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспары

дополнить пунктами 21 и 22 следующего содержания:
"21. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Срок рассмотрения жалобы уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, услугодателем продлевается не более чем на 10 (десять) рабочих дней в случаях необходимости:
1) проведения дополнительного изучения или проверки по жалобе либо проверки с выездом на место;
2) получения дополнительной информации.
В случае продления срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение 3 (трех) рабочих дней с момента продления срока рассмотрения жалобы сообщает в письменной форме (при подаче жалобы на бумажном носителе) или электронной форме (при подаче жалобы в электронном виде) услугополучателю, подавшему жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причин продления.
22. В случаях несогласия с результатами оказания государственной услуги Услугополучатель может обжаловать результаты в судебном порядке.";
приложение 3 изложить в новой редакции согласно приложению 19 к настоящему перечню;
приложение 4 изложить в новой редакции согласно приложению 20 к настоящему перечню;
Правила оказания государственной услуги "Выдача лицензии на физическую защиту ядерных установок и ядерных материалов", утвержденные указанным приказом исключить;
Правила оказания государственной услуги "Выдача лицензии на осуществление деятельности по специальной подготовке персонала, ответственного за обеспечение ядерной и радиационной безопасности", утвержденные указанным приказом исключить.
Приложение 1 к Перечню
некоторых приказов
Министра энергетики
Республики Казахстан, в
которые вносятся
изменения и дополнения
Утверждены приказом
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 13 ноября 2014 года № 122
Квалификационные требования и перечень документов, подтверждающих соответствие им, для деятельности в сфере использования атомной энергии
Глава 1. Квалификационные требования и перечень документов, подтверждающих соответствие им, для деятельности по выполнению работ, связанных с этапами жизненного цикла объектов использования атомной энергии
№ п/п
Квалификационные требования включают наличие:
Документы, подтверждающие соответствие квалификационным требованиям
Примечание
1.
2.
3.
1.
производственно-технической базы, необходимой для выполнения заявляемых работ на праве собственности или иных законных основаниях
форма сведений, содержащих информацию о производственно-технических базах, хранилищах, специализированных помещениях, лабораториях, необходимых для выполнения заявляемых работ согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов, подтверждающих соответствие им, для деятельности в сфере использования атомной энергии
данный пункт относится только к подвидам деятельности по эксплуатации и выводу из эксплуатации ядерных установок, хранилищ радиоактивных отходов. Наличие указанной производственно-технической базы устанавливается лицензиаром путем проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан (далее – Предпринимательский кодекс)
2.
квалифицированного состава специалистов, имеющих соответствующее образование, подготовку, опыт работы и допущенных к осуществлению заявленного вида и подвидов деятельности
форма сведений, содержащих информацию о квалифицированном составе специалистов, техников, рабочих согласно приложению 2 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов, подтверждающих соответствие им, для деятельности в сфере использования атомной энергии
Наличие квалифицированного состава специалистов (оригиналов документов, подтверждающих соответствующее образование, подготовку, опыт работы и допуск к осуществлению заявленного вида и подвидов деятельности) устанавливается лицензиаром путем проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом
3.
лицензии на строительно-монтажные работы
форма сведений, содержащих информацию о лицензии согласно приложению 3 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов со следующими разрешенными работами: 1. Специальные работы в грунтах, в том числе устройство оснований; 2. Возведение несущих и (или) ограждающих конструкций зданий и сооружений (в том числе мостов, транспортных эстакад, тоннелей и путепроводов, иных искусственных строений), включающее капитальный ремонт и реконструкцию объектов, в том числе: 1) монтаж металлических конструкций; 2) устройство монолитных, а также монтаж сборных бетонных и железобетонных конструкций, кладка штучных элементов стен и перегородок и заполнение проемов; 3) кровельные работы. 3. Монтаж технологического оборудования, пусконаладочные работы, связанные со связью, противоаварийной защитой, системой контроля и сигнализации, блокировкой на транспорте, объектах электроэнергетики и водоснабжения, иных объектах жизнеобеспечения, а также приборами учета и контроля производственного назначения
данный пункт относится только к подвиду деятельности по сооружению ядерных установок, хранилищ радиоактивных отходов
4.
протоколы испытаний, акты приемки систем и оборудования в эксплуатацию, акта приемки законченного объекта в эксплуатацию
утвержденные заявителем акты приемки и протоколы испытаний, акта о готовности систем, оборудования и подготовленности персонала к вводу в эксплуатацию
данный пункт относится только к подвидам деятельности по эксплуатации ядерных установок. Наличие оригиналов указанных документов устанавливается лицензиаром путем проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом
5.
предварительного отчета по анализу безопасности объекта
утвержденный заявителем предварительный отчет по анализу безопасности объекта
данный пункт относится только к подвиду деятельности по сооружению ядерных установок, хранилищ радиоактивных отходов.
Наличие оригинала указанного документа устанавливается лицензиаром путем проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом
6.
предварительного плана вывода объекта из эксплуатации
утвержденный заявителем предварительный план вывода объекта из эксплуатации
данный пункт относится только к подвидам деятельности по эксплуатации (для проектируемых ядерных установок, хранилищ радиоактивных отходов) и выводу из эксплуатации ядерных установок, хранилищ радиоактивных отходов. Наличие оригинала указанного документа устанавливается лицензиаром путем проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом
7.
служб, обеспечивающих эксплуатацию, техническое обслуживание, проверку и испытания оборудования, механизмов, технологических линий
приказ о создании службы и положение о службе обеспечивающей эксплуатацию, техническое обслуживание, проверку и испытания оборудования, механизмов, технологических линий, направленных на поддержание работоспособности и предотвращение отказов в системах безопасности; инструкция проведения технического обслуживания; программа и график проведения технического обслуживания
данный пункт относится только к подвидам деятельности по эксплуатации и выводу из эксплуатации ядерных установок, хранилищ радиоактивных отходов. Наличие оригиналов указанных документов устанавливается лицензиаром путем проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом
8.
службы радиационной безопасности
приказ заявителя о создании службы радиационной безопасности; положение о службе радиационной безопасности; сертификаты обучения по радиационной безопасности
данный пункт относится только к подвидам деятельности по эксплуатации и выводу из эксплуатации ядерных установок, хранилищ радиоактивных отходов. Наличие оригиналов указанных документов устанавливается лицензиаром путем проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом
9.
хранилища для хранения и захоронения источников ионизирующего излучения и радиоактивных отходов на праве собственности или иных законных основаниях
форма сведений, содержащих информацию о производственно-технических базах, хранилищах, специализированных помещениях, лабораториях, необходимых для выполнения заявляемых работ согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов, подтверждающих соответствие им, для деятельности в сфере использования атомной энергии
данный пункт относится только к подвидам деятельности по эксплуатации и выводу из эксплуатации ядерных установок, хранилищ радиоактивных отходов. Наличие указанного хранилища устанавливается лицензиаром путем проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом
10.
программы обеспечения качества безопасности при осуществлении заявляемой деятельности
утвержденная заявителем программа обеспечения качества
Наличие оригинала указанного документа устанавливается лицензиаром путем проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом
11.
инструкций по ядерной и радиационной безопасности, по действиям персонала в аварийных ситуациях
утвержденные заявителем следующие документы: инструкция по радиационной безопасности при проведении заявляемых работ, соответствующая требованиям, указанным в приложении 6 к Санитарным правилам "Санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности", утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-275/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21822); инструкция по обеспечению ядерной безопасности при проведении физического пуска; инструкция по обеспечению ядерной безопасности при транспортировке, перегрузке и хранении свежего и отработавшего топлива; инструкция по действиям персонала в аварийных ситуациях
данный пункт относится только к подвидам деятельности по эксплуатации и выводу из эксплуатации ядерных установок, хранилищ радиоактивных отходов. Наличие оригиналов указанных документов устанавливается лицензиаром путем проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом
12.
плана мероприятий по защите персонала и населения от радиационной аварии и ее последствий
план мероприятий по защите персонала и населения от радиационной аварии и ее последствий, утвержденный заявителем и согласованный с местным исполнительным органом области (города республиканского значения, столицы), уполномоченными государственными органами, осуществляющими государственное управление, надзор и контроль в области обеспечения радиационной безопасности

осы тармақ ядролық қондырғыларды, радиоактивті қалдықтарды сақтау қоймаларын пайдалану және пайдаланудан шығару жөніндегі қызметтің кіші түрлеріне ғана қатысты. Радиациялық авариядан және оның салдарынан персоналды және халықты қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспары (бұдан әрі – Іс-шаралар жоспары) тек радиациялық қауіптіліктің 1 және 2-санаттағы объектілер үшін ғана талап етіледі. Көрсетілген Іс-шаралар жоспарының түпнұсқасының бар болуы лицензиардың Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу жолымен белгіленеді
13.
авария жағдайында персоналдың іс-қимылын пысықтауға арналған аварияға қарсы іс-шаралар жүйесі
өтініш беруші бекіткен авария жағдайында персоналдың іс-қимылын пысықтауға арналған әдістемесі, аварияға қарсы жаттығуларды өткізу бағдарламасы.
осы тармақ ядролық қондырғыларды, радиоактивті қалдықтарды сақтау қоймаларын пайдалану және пайдаланудан шығару жөніндегі қызметтің кіші түрлеріне ғана қатысты. Көрсетілген құжаттар түпнұсқаларының бар болуы лицензиардың Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу жолымен белгіленеді
14.
ядролық материалдарды есепке алу және бақылау жүйесі
атом энергиясын пайдалану саласындағы қызметке қойылатын осы біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесіне
4-қосымшаға сәйкес иондаушы сәуле шығаруды генерациялайтын аспаптар мен қондырғыларды және (немесе) құрамында радиоактивті заттар бар аспаптар мен қондырғыларды, радиоактивті заттарды және (немесе) ядролық материалдарды есепке алу және бақылауға жауапты адамды тағайындау жөніндегі бұйрық туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
осы тармақ ядролық қондырғыларды, радиоактивті қалдықтарды сақтау қоймаларын пайдалану және пайдаланудан шығару жөніндегі қызметтің кіші түрлеріне ғана қатысты. Көрсетілген бұйрықтың түпнұсқасының бар болуы лицензиардың Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу жолымен белгіленеді
15.
объектінің жобасында көзделген барлық жұмыс режимдері үшін, сондай-ақ жобалық және жобадан тыс авариялар кезінде қажет көлемде объектіде, санитариялық-қорғау аймағында және байқау аймағында радиациялық жағдайды бақылау жүйесі
өтініш беруші бекіткен радиациялық жағдайды бағалау арқылы өндірістік бақылау бағдарламасы; радиациялық бақылауды жүргізу тәртібін бекітетін құжат; радиациялық бақылауды өлшеу құралдарын тексеру туралы сертификаттар
осы тармақ ядролық қондырғыларды, радиоактивті қалдықтарды сақтау қоймаларын пайдалану және пайдаланудан шығару жөніндегі қызметтің кіші түрлеріне ғана қатысты. Көрсетілген құжаттар түпнұсқаларының бар болуы лицензиардың Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу жолымен белгіленеді
16.
өтініш берушінің персоналының сәуле шығару дозасын бақылау және есепке алу жүйелері
атом энергиясын пайдалану саласындағы қызметке қойылатын осы біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесіне 5-қосымшаға сәйкес персоналды жеке дозиметрлік бақылаумен қамтамасыз ету туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
осы тармақ ядролық қондырғыларды, радиоактивті қалдықтарды сақтау қоймаларын пайдалану және пайдаланудан шығару жөніндегі қызметтің кіші түрлеріне ғана қатысты. Персоналды жеке дозиметрлік бақылау жүргізуге арналған шарт атом энергиясын пайдалану саласындағы қызметтер көрсетуге тиісті лицензиясы бар жеке немесе заңды тұлғамен жасалынады. Персоналды жеке дозиметрлік бақылау өткізуге арналған шарттың түпнұсқасының бар болуы лицензиардың Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу жолымен белгіленеді

данный пункт относится только к подвидам деятельности по эксплуатации и выводу из эксплуатации ядерных установок, хранилищ радиоактивных отходов. План мероприятий по защите персонала и населения от радиационной аварии и ее последствий (далее – План мероприятий) требуется только для объектов 1 и 2 категории радиационной опасности. Наличие оригинала Плана мероприятий устанавливается лицензиаром путем проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом
13.
системы противоаварийных мероприятий для отработки действий персонала в условиях аварий
утвержденные заявителем методики, программы проведения противоаварийных тренировок для отработки действий персонала в аварийных условиях
данный пункт относится только к подвидам деятельности по эксплуатации и выводу из эксплуатации ядерных установок, хранилищ радиоактивных отходов. Наличие оригиналов указанных документов устанавливается лицензиаром путем проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом
14.
системы учета и контроля ядерных материалов
форма сведений, содержащих информацию о приказе по назначению лица, ответственного за учет и контроль ядерных материалов и (или) радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества и (или) приборов и установок, генерирующих ионизирующее излучение согласно приложению 4 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов, подтверждающих соответствие им, для деятельности в сфере использования атомной энергии
данный пункт относится только к подвидам деятельности по эксплуатации и выводу из эксплуатации ядерных установок, хранилищ радиоактивных отходов. Наличие оригинала указанного приказа устанавливается лицензиаром путем проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом
15.
системы контроля радиационной обстановки на объекте, санитарно-защитной зоне и зоне наблюдения в объеме, необходимом для всех, предусмотренных проектом объекта, режимах его работы, а также при проектных и запроектных авариях
утвержденная заявителем программа производственного контроля с оценкой радиационной обстановки; документ, утверждающий порядок проведения радиационного контроля; сертификаты о поверке средств измерений радиационного контроля
данный пункт относится только к подвидам деятельности по эксплуатации и выводу из эксплуатации ядерных установок, хранилищ радиоактивных отходов. Наличие оригиналов указанных документов устанавливается лицензиаром путем проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом
16.
системы контроля и учета доз облучения персонала заявителя
форма сведений, содержащих информацию об обеспечении персонала индивидуальным дозиметрическим контролем согласно приложению 5 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов, подтверждающих соответствие им, для деятельности в сфере использования атомной энергии
данный пункт относится только к подвидам деятельности по эксплуатации и выводу из эксплуатации ядерных установок, хранилищ радиоактивных отходов. Договор на проведение индивидуального дозиметрического контроля персонала заключается с физическим или юридическим лицом, имеющим соответствующую лицензию на предоставление услуг в области использования атомной энергии. Наличие оригинала договора на проведение индивидуального дозиметрического контроля персонала устанавливается лицензиаром путем проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом

2-тарау. Ядролық материалдармен жұмыс істеу жөніндегі қызметке қойылатын біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесі
Р/с №
Біліктілік талаптары мыналардың болуын қамтиды:
Біліктілік талаптарының сәйкестігін растайтын құжаттар
Ескертпе
1.
2.
3.
1.
мәлімделетін жұмыстарды орындау үшін қажет меншік құқығындағы немесе өзге заңды негіздегі өндірістік-техникалық база
атом энергиясын пайдалану саласындағы қызметке қойылатын осы біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесіне 10-қосымшаға сәйкес мәлімделетін жұмыстарды орындауға қажетті өндірістік-техникалық базалар, сақтау қоймалары, арнайы үй-жайлар, зертханалар туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
осы тармақ уранның, торийдың және плутонийдың изотоптарымен радиоактивті заттарды пайдалану қызметіне және ядролық материалдарды өткізу және сақтау қызметтің кіші түрлеріне қатысты емес; Көрсетілген өндірістік-техникалық базаның бар болуы лицензиардың Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу жолымен белгіленеді
2.
радиациялық қауіпсіздік қызметтері (немесе жауапты адам)
атом энергиясын пайдалану саласындағы қызметке қойылатын осы біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесіне 6-қосымшаға сәйкес қызмет немесе жауапты адам туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны; радиациялық қауіпсіздік қызметі туралы ереже (немесе радиациялық қауіпсіздікке жауапты адамның лауазымдық нұсқаулығы); өлшеу құралдарын және радиациялық бақылау аспаптарын тексеру сертификаттары
радиациялық қауіпсіздік қызметінің персоналы мен радиациялық қауіпсіздікке жауапты адам ядролық және радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге жауапты персоналды арнайы даярлау жөніндегі қызметке немесе қызметтің кіші түріне лицензиясы бар жеке немесе заңды тұлғадан радиациялық қауіпсіздік бойынша арнайы даярлықтан өткен қызметкерлер ішінен тағайындалады.
Қызметті құру туралы (немесе жауапты адамды тағайындау туралы) бұйрықтың, қызмет туралы ереженің (немесе лауазымдық нұсқаулықтың), радиациялық қауіпсіздік бойынша даярлау туралы сертификаттардың, салыстырып тексеру туралы сертификаттардың түпнұсқаларының болуын және өлшеу құралдары мен радиациялық бақылау аспаптарының болуын лицензиар Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу жолымен белгіленеді
3.
ядролық материалдарды есепке алу және бақылау жүйесі

Глава 2. Квалификационные требования и перечень документов, подтверждающих соответствие им, для деятельности по обращению с ядерными материалами
№ п/п
Квалификационные требования включают наличие:
Документы, подтверждающие соответствие квалификационным требованиям
Примечание
1.
2.
3.
1.
производственно-технической базы, необходимых для выполнения заявляемых работ на праве собственности или иных законных основаниях
форма сведений, содержащих информацию о производственно-технических базах, хранилищах, специализированных помещениях, лабораториях, необходимых для выполнения заявляемых работ согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов, подтверждающих соответствие им, для деятельности в сфере использования атомной энергии
данный пункт не относится к деятельности по обращению с радиоактивными веществами с изотопами урана, тория и плутония и к подвидам деятельности по реализации и хранению ядерных материалов; Наличие указанной производственно-технической базы устанавливается лицензиаром путем проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом
2.
службы (или ответственного лица) по радиационной безопасности
форма сведений, содержащих информацию о службе или ответственном лице согласно приложению 6 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов, подтверждающих соответствие им, для деятельности в сфере использования атомной энергии; положение о службе радиационной безопасности (или должностная инструкция ответственного за радиационную безопасность); сертификаты поверки средств измерений и приборов радиационного контроля
персонал службы радиационной безопасности и лицо, ответственное за радиационную безопасность назначается из числа сотрудников, прошедших специальную подготовку по радиационной безопасности у физического или юридического лица, имеющего лицензию на вид или подвид деятельности по специальной подготовке персонала, ответственного за обеспечение ядерной и радиационной безопасности. Наличие оригиналов приказа о создании службы (или о назначении ответственного лица), положения о службе (или должностной инструкции), сертификатов о подготовке по радиационной безопасности, сертификатов о поверке и наличие средств измерений и приборов радиационного контроля устанавливается лицензиаром путем проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом
3.
системы по учету и контролю ядерных материалов

"Ядролық және радиациялық қауіпсіздік" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2017 жылғы 20 ақпандағы № 58 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15005 болып тіркелген) техникалық регламентінің 192-тармағы 2) тармақшасында көрсетілген талаптарға сәйкес ядролық материалдарды есепке алу және бақылау жөніндегі нұсқаулық; атом энергиясын пайдалану саласындағы қызметке қойылатын осы біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесіне 4-қосымшаға сәйкес иондаушы сәуле шығаруды генерациялайтын аспаптар мен қондырғыларды және (немесе) құрамында радиоактивті заттар бар аспаптар мен қондырғыларды, радиоактивті заттарды және (немесе) ядролық материалдарды есепке алу және бақылауға жауапты адамды тағайындау жөніндегі бұйрық туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
Көрсетілген бұйрықтың және нұсқаулықтың түпнұсқасының бар болуы лицензиардың Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу жолымен белгіленеді
4.
ядролық материалдарды физикалық қорғауды қамтамасыз ету жүйесі
ядролық материалдарды физикалық қорғау жоспары
осы тармақ уранның, торийдің, плутонийдің изотоптары бар радиоактивті заттармен жұмыс істеу бойынша қызметке қатысты емес. Көрсетілген құжат түпнұсқасының бар болуы лицензиардың Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу жолымен белгіленеді
5.
экспорттық бақылаудың фирмаішілік жүйесінің бағдарламасы
өтініш беруші бекіткен экспорттық бақылаудың фирмаішілік жүйесінің бағдарламасы
осы тармақ мәлімделген қызмет құрамында Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерде уранды қайта өңдеу өнімдерін өткізу жөніндегі жұмыстар болған кезде ядролық материалдарды өткізу және табиғи уранды өндіру және қайта өңдеу жөніндегі қызметтің кіші түрлеріне ғана қатысты болады. Көрсетілген құжат түпнұсқасының бар болуы лицензиардың Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу жолымен белгіленеді
6.
өтініш беруші бекіткен өкімдік құжаттар
өтініш беруші бекіткен мынадай құжаттар:
"Радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 15 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-275/2020 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21822 болып тіркелген) санитариялық қағидаларына 6-қосымшада көрсетілген талаптарға сәйкес мәлімделетін жұмыстарды жүргізу кезіндегі радиациялық қауіпсіздік жөніндегі нұсқаулық; персоналдың авария жағдайындағы іс-қимылы жөніндегі нұсқаулық; радиациялық авариядан және оның салдарынан персоналды және халықты қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспары; мәлімделетін қызметті жүзеге асыру кезінде қауіпсіздік сапасын қамтамасыз ету бағдарламасы; жұмыстың негізгі тәсілдерін, операцияларды орындаудың ретті тәртібін, жұмыстың шегі мен жағдайын анықтайтын мәлімделген жұмыстарды орындаудың технологиялық регламенті.

форма сведений, содержащих информацию о приказе по назначению лица, ответственного за учет и контроль ядерных материалов и (или) радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества и (или) приборов и установок, генерирующих ионизирующее излучение согласно приложению 4 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов, подтверждающих соответствие им, для деятельности в сфере использования атомной энергии; инструкция по учету и контролю ядерных материалов, соответствующая требованиям, указанным в подпункте 2) пункта 192 Технического регламента "Ядерная и радиационная безопасность", утвержденного приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года № 58 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15005)
Наличие оригиналов указанного приказа и инструкции устанавливается лицензиаром путем проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом
4.
системы обеспечения физической защиты ядерных материалов
план физической защиты ядерных материалов
данный пункт не относится к деятельности по обращению с радиоактивными веществами с изотопами урана, тория и плутония. Наличие оригинала указанного документа устанавливается лицензиаром путем проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом
5.
программы внутрифирменной системы экспортного контроля
утвержденная заявителем программа внутрифирменной системы экспортного контроля
данный пункт относится только к подвидам деятельности по реализации ядерных материалов и по добыче и переработке природного урана при наличии в составе заявленной деятельности работ по реализации продуктов переработки урана за территорию Республики Казахстан. Наличие оригинала указанного документа устанавливается лицензиаром путем проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом
6.
утвержденных заявителем распорядительных документов
утвержденные заявителем следующие документы: инструкция по обеспечению ядерной безопасности при проведении физического пуска; инструкция по обеспечению ядерной безопасности при транспортировке, перегрузке и хранении свежего и отработавшего топлива; инструкция по радиационной безопасности при проведении заявляемых работ, соответствующая требованиям, указанным в приложении 6 к Санитарным правилам "Санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности", утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-275/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21822); инструкция по действиям персонала в аварийных ситуациях; план мероприятий по защите персонала и населения от радиационной аварии и ее последствий; программа обеспечения качества безопасности при осуществлении заявляемой деятельности; технологический регламент выполнения заявляемых работ, определяющий основные приемы работы, последовательный порядок выполнения операций, пределы и условия работы

физикалық іске қосуды жүргізу кезінде ядролық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі нұсқаулықты, жаңа және пайдаланылған отынды тасымалдау, артық тиеу және сақтау кезінде ядролық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі нұсқаулықты ұсыну тек ядролық материалдарды қолдану қызметінің кіші түріне ғана талап етіледі. Жұмыстың негізгі тәсілдерін, операцияларды орындаудың ретті тәртібін, жұмыстың шегі мен жағдайын анықтайтын мәлімделетін жұмыстарды орындаудың технологиялық регламенті әлеуетті радиациялық қауіптің 1 және 2- санатындағы объектілер үшін ғана талап етіледі. Көрсетілген құжаттар түпнұсқаларының бар болуы лицензиардың Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу жолымен белгіленеді
7.
өтініш беруші персоналының сәуле шығару дозасын бақылау және есепке алу жүйелері
атом энергиясын пайдалану саласындағы қызметке қойылатын осы біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесіне 5-қосымшаға сәйкес персоналды жеке дозиметрлік бақылаумен қамтамасыз ету туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
Персоналды жеке дозиметрлік бақылау өткізуге арналған шарт атом энергиясын пайдалану саласындағы қызметтер көрсетуге тиісті лицензиясы бар жеке немесе заңды тұлғамен жасалынады. Персоналды жеке дозиметрлік бақылау өткізуге арналған шарттың түпнұсқасының бар болуы лицензиардың Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу жолымен белгіленеді
8.
тиісті білімі, даярлығы және жұмыс тәжірибесі бар мәлімделген қызмет түрі мен кіші түрлерін жүзеге асыруға жіберілген мамандардың біліктілік құрамы
атом энергиясын пайдалану саласындағы қызметке қойылатын осы біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесіне 2-қосымшаға сәйкес мамандардың, техниктердің, жұмысшылардың біліктілік құрамы туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
Мамандардың білікті құрамның (тиісті білімін, даярлығын, жұмыс тәжірибесін және мәлімделген қызмет түрі мен кіші түрлерін жүзеге асыруға жіберілгенін растайтын құжаттардың түпнұсқалары) бар болуы лицензиардың Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу жолымен белгіленеді
9.
меншік құқығындағы радиоактивті қалдықтарға арналған қойма
атом энергиясын пайдалану саласындағы қызметке қойылатын осы біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесіне 1-қосымшаға сәйкес мәлімделген жұмыстарды орындауға қажетті өндірістік-техникалық базалар, сақтау қоймалары, арнайы үй-жайлар, зертханалар туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
осы тармақ тек ядролық материалдарды пайдалану қызметінің кіші түріне ғана талап етіледі. Көрсетілген қойманың бар болуы лицензиардың Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу жолымен белгіленеді
10.
ядролық материалдарға арналған қоймалар
атом энергиясын пайдалану саласындағы қызметке қойылатын осы біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесіне 1-қосымшаға сәйкес мәлімделетін жұмыстарды орындауға қажетті өндірістік-техникалық базалар, сақтау қоймалары, арнайы үй-жайлар, зертханалар туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
осы тармақ уранның, торийдың және плутонийдың изотоптарымен радиоактивті заттарды пайдалану қызметіне және ядролық материалдарды өткізу қызметтің кіші түріне қатысты емес; ядролық материалдарды сақтау кіші қызметі үшін жеке меншіктегі қойманың болуы талап етіледі. Көрсетілген қойманың бар болуы лицензиардың Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу жолымен белгіленеді
11.
ядролық материалдарды тасымалдауға арналған лицензиялар

представление инструкции по обеспечению ядерной безопасности при проведении физического пуска, инструкции по обеспечению ядерной безопасности при транспортировке, перегрузке и хранении свежего и отработавшего топлива требуется только для подвида деятельности использование ядерных материалов. Технологический регламент выполнения заявляемых работ, определяющий основные приемы работы, последовательный порядок выполнения операций, пределы и условия работы требуется только для объектов 1 и 2 категорий потенциальной радиационной опасности. Наличие оригиналов указанных документов устанавливается лицензиаром путем проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом
7.
системы контроля и учета доз облучения персонала заявителя
форма сведений, содержащих информацию об обеспечении персонала индивидуальным дозиметрическим контролем согласно приложению 5 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов, подтверждающих соответствие им, для деятельности в сфере использования атомной энергии
Договор на проведение индивидуального дозиметрического контроля персонала заключается с физическим или юридическим лицом, имеющим соответствующую лицензию на предоставление услуг в области использования атомной энергии. Наличие оригинала договора на проведение индивидуального дозиметрического контроля персонала устанавливается лицензиаром путем проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом
8.
квалифицированного состава специалистов, имеющих соответствующее образование, подготовку, опыт работы и допущенных к осуществлению заявленного вида и подвидов деятельности
форма сведений, содержащих информацию о квалифицированном составе специалистов, техников, рабочих согласно приложению 2 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов, подтверждающих соответствие им, для деятельности в сфере использования атомной энергии
Наличие квалифицированного состава специалистов (оригиналов документов, подтверждающих соответствующее образование, подготовку, опыт работы и допуск к осуществлению заявленного вида и подвидов деятельности) устанавливается лицензиаром путем проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом
9.
хранилища для радиоактивных отходов на праве собственности
форма сведений, содержащих информацию о производственно-технических базах, хранилищах, специализированных помещениях, лабораториях, необходимых для выполнения заявляемых работ согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов, подтверждающих соответствие им, для деятельности в сфере использования атомной энергии
данный пункт требуется только для подвида деятельности использование ядерных материалов. Наличие указанного хранилища устанавливается лицензиаром путем проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом
10.
хранилища для ядерных материалов
форма сведений, содержащих информацию о производственно-технических базах, хранилищах, специализированных помещениях, лабораториях, необходимых для выполнения заявляемых работ согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов, подтверждающих соответствие им, для деятельности в сфере использования атомной энергии
данный пункт не относится к деятельности по обращению с радиоактивными веществами с изотопами урана, тория и плутония и к подвиду деятельности по реализации ядерных материалов; для подвида деятельности хранение ядерных материалов требуется наличие собственного хранилища. Наличие указанного хранилища устанавливается лицензиаром путем проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом
11.
лицензии для транспортировки ядерных материалов

атом энергиясын пайдалану саласындағы қызметке қойылатын осы біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесіне 3-қосымшаға сәйкес лицензия туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны немесе атом энергиясын пайдалану саласындағы қызметке қойылатын осы біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесіне 7-қосымшаға сәйкес атом энергиясын пайдалану саласында тиісті лицензиясы бар жеке немесе заңды тұлғамен қызметтер көрсетуге арналған шарт туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
осы тармақ табиғи уранды өндіру және қайта өңдеу қызметінің кіші түрі үшін ғана талап етіледі. Көрсетілген шарт түпнұсқасының бар болуы лицензиардың Кәсіпкерлік Кодекске сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу жолымен белгіленеді

форма сведений, содержащих информацию о лицензии согласно приложению 3 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов, подтверждающих соответствие им, для деятельности в сфере использования атомной энергии или форма сведений, содержащих информацию о договоре на оказание услуг с физическим или юридическим лицом, имеющим соответствующую лицензию в сфере использования атомной энергии, согласно приложению 7 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов, подтверждающих соответствие им, для деятельности в сфере использования атомной энергии
данный пункт требуется только для подвида деятельности добыча и переработка природного урана. Наличие оригинала указанного договора устанавливается лицензиаром путем проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом

3-тарау. Радиоактивті заттармен, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптармен және қондырғылармен жұмыс істеу жөніндегі қызметке қойылатын біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесі
Р/с №
Біліктілік талаптары мыналардың болуын қамтиды:
Біліктілік талаптарының сәйкестілігін растайтын құжаттар
Ескертпе
1.
2.
3.
1.
мәлімделетін жұмыстарды орындауға қажетті меншік құқығында өзге заңды негіздегі арнайы үй-жайлар
атом энергиясын пайдалану саласындағы қызметке қойылатын осы біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесіне 1-қосымшаға сәйкес мәлімделетін жұмыстарды орындауға қажетті өндірістік-техникалық базалар, сақтау қоймалары, арнайы үй-жайлар, зертханалар туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
осы тармақ егер өтініш беруші тапсырыс берушінің аумағында жұмыс жүргізсе және радиоактивті заттарды, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптар мен қондырғыларды өткізу және сақтау жөніндегі қызметінің кіші түрі үшін орындау талап етілмейді.
Көрсетілген арнайы үй-жайлардың бар болуы лицензиардың Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу жолымен белгіленеді
2.
тиісті білімі, даярлығы бар және мәлімделген қызмет түрі мен кіші түрлерін жүзеге асыруға жіберілген мамандар мен техниктердің біліктілік құрамы
атом энергиясын пайдалану саласындағы қызметке қойылатын осы біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесіне 2-қосымшаға сәйкес мамандардың, техниктердің, жұмысшылардың білікті құрамы туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
осы тармақты радиоактивті заттарды, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптарды және қондырғыларды өткізу жөніндегі қызметтің кіші түрі үшін орындау талап етілмейді. Мамандардың біліктілік құрамының (тиісті білімін, даярлығын, жұмыс тәжірибесін және мәлімделген қызмет түрі мен кіші түрлерін жүзеге асыруға жіберілгенін растайтын құжаттардың түпнұсқалары) бар болуы лицензиардың Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу жолымен белгіленеді
3.
радиациялық қауіпсіздік және радиоактивті заттарды, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптар мен қондырғыларды есепке алу және бақылау жүйесі жөніндегі қызметтер немесе (жауапты адамдар)

Глава 3. Квалификационные требования и перечень документов, подтверждающих соответствие им, для деятельности по обращению с радиоактивными веществами, приборами и установками, содержащими радиоактивные вещества
№ п/п
Квалификационные требования включают наличие:
Документы, подтверждающие соответствие квалификационным требованиям
Примечание
1.
2.
3.
1.
специализированных помещений, необходимых для выполнения заявляемых работ на праве собственности или иных законных основаниях
форма сведений, содержащих информацию о производственно-технических базах, хранилищах, специализированных помещениях, лабораториях, необходимых для выполнения заявляемых работ согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов, подтверждающих соответствие им, для деятельности в сфере использования атомной энергии
не требуется выполнение данного пункта, если заявитель проводит работы на территории заказчика и для подвидов деятельности по реализации и хранению радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества. Наличие указанных специализированных помещений устанавливается лицензиаром путем проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом
2.
квалифицированного состава специалистов и техников, имеющих соответствующее образование, подготовку и допущенных к осуществлению заявленного вида и подвидов деятельности
форма сведений, содержащих информацию о квалифицированном составе специалистов, техников, рабочих согласно приложению 2 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов, подтверждающих соответствие им, для деятельности в сфере использования атомной энергии
не требуется выполнение данного пункта для подвида деятельности по реализации радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества. Наличие квалифицированного состава специалистов (оригиналов документов, подтверждающих соответствующее образование, подготовку, опыт работы и допуск к осуществлению заявленного вида и подвидов деятельности) устанавливается лицензиаром путем проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом
3.
службы (или ответственного лица) по радиационной безопасности и системы учета и контроля радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества

атом энергиясын пайдалану саласындағы қызметке қойылатын осы біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесіне 6-қосымшаға сәйкес қызмет немесе жауапты адам туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны; радиациялық қауіпсіздік жөніндегі қызмет туралы ереже (немесе радиациялық қауіпсіздікке жауапты адамның лауазымдық нұсқаулығы); атом энергиясын пайдалану саласындағы қызметке қойылатын осы біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесіне 4-қосымшаға сәйкес иондаушы сәуле шығаруды генерациялайтын аспаптар мен қондырғыларды және (немесе) құрамында радиоактивті заттар бар аспаптар мен қондырғыларды, радиоактивті заттарды және (немесе) ядролық материалдарды есепке алу және бақылауға жауапты адамды тағайындау жөніндегі бұйрық туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
радиациялық қауіпсіздік қызметінің персоналы мен радиациялық қауіпсіздікке жауапты адам ядролық және радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге жауапты персоналды арнайы даярлау жөніндегі қызметке немесе қызметтің кіші түріне лицензиясы бар жеке немесе заңды тұлғадан радиациялық қауіпсіздік бойынша арнайы даярлықтан өткен қызметкерлер ішінен тағайындалады. Қызметті құру (немесе жауапты адамды тағайындау) туралы бұйрықтың, қызмет туралы ереженің (немесе лауазымдық нұсқаулықтың), радиациялық қауіпсіздік бойынша даярлау сертификатының, есепке алу және бақылауға жауапты адамды тағайындау жөніндегі бұйрығы түпнұсқаларының бар болуы лицензиардың Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу жолымен белгіленеді
4.
жұмыс орындарында өндірістік радиациялық бақылауды қамтамасыз ету
атом энергиясын пайдалану саласындағы қызметке қойылатын осы біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесіне 7-қосымшаға сәйкес атом энергиясын пайдалану саласында тиісті лицензиясы бар жеке немесе заңды тұлғамен қызметтер көрсетуге арналған шарт туралы ақпаратты немесе атом энергиясын пайдалану саласында тиісті лицензиясы бар жеке немесе заңды тұлға берген радиациялық бақылау жүргізу хаттамасын (өтініш берушінің балансында радиоактивті заттар, аспаптар мен қондырғылар болмаған жағдайда, өтініш берушінің радиоактивті заттарды, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптар мен қондырғыларды сатып алғаннан кейін бір ай ішінде радиациялық бақылау жүргізудің соңғы хаттамасын ұсыну туралы кепілді хат) қамтитын мәліметтер нысаны; немесе өзінің радиациялық бақылау қызметі болған жағдайда: радиациялық бақылау жүргізу жоспары; радиациялық бақылау аспаптарын тексеру сертификаттары және соңғы радиациялық бақылау жүргізу хаттамасы (өтініш берушінің балансында радиоактивті заттар, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптар мен қондырғылар болмаған жағдайда, өтініш берушінің радиоактивті заттарды, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптар мен қондырғыларды сатып алғаннан кейін бір ай ішінде радиациялық бақылау жүргізудің соңғы хаттамасын ұсыну туралы кепілді хат)
Атом энергиясын пайдалану саласында тиісті лицензиясы бар жеке немесе заңды тұлға берген радиациялық бақылау жүргізу хаттамасын және өтініш беруші радиоактивті заттарды, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптар мен қондырғыларды сатып алғаннан кейін бір ай ішінде радиациялық бақылау жүргізу хаттамасын ұсыну туралы кепілдік хатты беру тек құрамында радиоактивті заттар бар медициналық аспаптар мен қондырғыларға ғана қатысты. Егер өтініш беруші радиоактивті заттардың, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптар мен қондырғылардың меншік иесі және/немесе баланс ұстаушысы болып табылмаса және радиоактивті заттарды, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптар мен қондырғыларды өткізу жөніндегі қызметтің кіші түрі үшін осы тармақты орындау қажет емес. Шарттың немесе жоспардың және радиациялық бақылау жүргізу хаттамасының, тексеру туралы сертификаттардың түпнұсқасының болуын және өлшеу құралдары мен радиациялық бақылау аспаптарының бар болуы лицензиардың Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу жолымен белгіленеді
5.
өтініш беруші бекіткен өкімдік құжаттар

форма сведений, содержащих информацию о службе или ответственном лице согласно приложению 6 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов, подтверждающих соответствие им, для деятельности в сфере использования атомной энергии; положение о службе по радиационной безопасности (или должностная инструкция ответственного лица за радиационную безопасность); форма сведений, содержащих информацию о приказе по назначению лица, ответственного за учет и контроль ядерных материалов и (или) радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества и (или) приборов и установок, генерирующих ионизирующее излучение согласно приложению 4 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов, подтверждающих соответствие им, для деятельности в сфере использования атомной энергии
персонал службы радиационной безопасности и лицо, ответственное за радиационную безопасность назначается из числа сотрудников, прошедших специальную подготовку по радиационной безопасности у физического или юридического лица, имеющего лицензию на вид или подвид деятельности по специальной подготовке персонала, ответственного за обеспечение ядерной и радиационной безопасности. Наличие оригиналов приказа о создании службы (или о назначении ответственного лица), положения о службе (или должностной инструкции), сертификатов о подготовке по радиационной безопасности, приказа о назначении ответственного лица за учет и контроль устанавливается лицензиаром путем проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом
4.
обеспечения производственного радиационного контроля на рабочих местах
форма сведений, содержащих информацию о договоре на оказание услуг с физическим или юридическим лицом, имеющим соответствующую лицензию в сфере использования атомной энергии, согласно приложению 7 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов, подтверждающих соответствие им, для деятельности в сфере использования атомной энергии или протокол проведения радиационного контроля, выданного физическим или юридическим лицом, имеющим соответствующую лицензию в сфере использования атомной энергии (в случае отсутствия на балансе заявителя радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества, гарантийное письмо о предоставлении протокола проведения радиационного контроля в течение одного месяца после приобретения заявителем радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества); или в случае наличия собственной службы радиационного контроля: план проведения радиационного контроля; сертификаты поверки приборов радиационного контроля и последний протокол проведения радиационного контроля (в случае отсутствия на балансе заявителя радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества, гарантийное письмо о предоставлении последнего протокола проведения радиационного контроля в течение одного месяца после приобретения заявителем радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества)
Предоставление протокола проведения радиационного контроля, выданного физическим или юридическим лицом, имеющим соответствующую лицензию в сфере использования атомной энергии и гарантийного письма о предоставлении протокола проведения радиационного контроля в течение одного месяца после приобретения заявителем радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества, относится только к медицинским приборам и установкам, содержащим радиоактивные вещества.
Не требуется выполнение данного пункта в случае, если заявитель не является собственником и/или балансодержателем радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества и для подвида деятельности по реализации радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества. Наличие оригинала договора или плана и протокола проведения радиационного контроля, сертификатов о поверке и наличие средств измерений и приборов радиационного контроля устанавливается лицензиаром путем проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом
5.
утвержденных заявителем распорядительных документов

өтініш беруші бекіткен мынадай құжаттар: "Радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 15 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-275/2020 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21822 болып тіркелген) санитариялық қағидаларына 6-қосымшада көрсетілген талаптарға сәйкес белгіленген жұмыстарды жүргізу кезіндегі радиациялық қауіпсіздік жөніндегі нұсқаулық; персоналдың авария жағдайындағы іс-қимылы жөніндегі нұсқаулық; радиоактивті заттарды, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптарды және қондырғыларды түгендеу актісі немесе өтініш берушінің балансында радиоактивті заттар, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптар мен қондырғылар болмаған жағдайда өтініш беруші радиоактивті заттарды, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптар мен қондырғыларды сатып алғаннан кейін бір ай ішінде радиоактивті заттарды, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптар мен қондырғыларды түгендеу актісінен үзінділерді беру туралы кепілді хат; жұмыстың негізгі тәсілдерін, операцияларды орындаудың ретті тәртібін, жұмыстың шегі мен жағдайын анықтайтын мәлімделетін жұмыстарды орындаудың технологиялық регламенті; радиациялық авариядан және оның салдарынан персоналды және халықты қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспары; "Ядролық және радиациялық қауіпсіздік" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2017 жылғы 20 ақпандағы № 58 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15005 болып тіркелген) техникалық регламентінің 193-тармағы 2) тармақшасында көрсетілген талаптарға сәйкес иондаушы сәуле шығару көздерін есепке алу және бақылау нұсқаулығы

утвержденные заявителем следующие документы: инструкция по радиационной безопасности при проведении заявляемых работ, соответствующая требованиям, указанным в приложении 6 к Санитарным правилам "Санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности", утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-275/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21822); инструкция по действиям персонала в аварийных ситуациях; акт инвентаризации радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества, или в случае отсутствия на балансе заявителя радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества, гарантийное письмо о предоставлении акта инвентаризации радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества, в течение одного месяца после приобретения заявителем радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества; технологический регламент выполнения заявляемых работ, определяющий основные приемы работы, последовательный порядок выполнения операций, пределы и условия работы; план мероприятий по защите персонала и населения от радиационной аварии и ее последствий; инструкция по учету и контролю источников ионизирующего излучения, соответствующая требованиям, указанным в подпункте 2) пункта 193 Технического регламента "Ядерная и радиационная безопасность", утвержденного приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года № 58 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15005)

Радиациялық авариядан және оның салдарынан персоналды және халықты қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспары және мәлімделетін жұмысты орындаудың технологиялық регламент радиациялық қауіптілігі 1 және 2- санаттағы объектілер үшін ғана талап етіледі; радиоактивті заттарды, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптарды және қондырғыларды өткізу жөніндегі қызметтің кіші түрлері үшін радиоактивті заттарды, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптарды және қондырғыларды түгендеу актісін ұсыну талап етілмейді. Көрсетілген құжаттар түпнұсқаларының бар болуы лицензиардың Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу жолымен белгіленеді
6.
өтініш беруші персоналының сәуле шығару дозасын бақылау және есепке алу жүйелері
атом энергиясын пайдалану саласындағы қызметке қойылатын осы біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесіне 5-қосымшаға сәйкес персоналды жеке дозиметрлік бақылаумен қамтамасыз ету туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
радиоактивті заттарды, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптарды және қондырғыларды өткізу қызметінің кіші түрі үшін осы тармақты орындау талап етілмейді. Персоналды жеке дозиметрлік бақылау өткізуге арналған шарт атом энергиясын пайдалану саласындағы қызметтер көрсетуге тиісті лицензиясы бар жеке немесе заңды тұлғамен жасалынады. Персоналды жеке дозиметрлік бақылау өткізуге арналған шарттың түпнұсқасының бар болуы лицензиардың Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу жолымен белгіленеді
7.
иондаушы сәуле шығару көздері жұмысының сапасын бақылауға және радиациялық шоғырларды калибрлеуді жүргізуге жауапты медициналық физиктер
медициналық физиктердің шоғырды калибрлеуді жүргізу және сапаны бақылау бойынша диплом және арнайы даярлығы туралы құжаттар; радиотерапиялық қондырғының сапасын бақылау бағдарламасы мен шоғырларды калибрлеу және сапасын бақылау жүргізудің соңғы хаттамасы
осы тармақ құрамында радиоактивті заттар бар медициналық аспаптар мен қондырғыларды пайдалану бойынша жұмыстарға ғана қатысты. Көрсетілген құжаттар түпнұсқаларының бар болуы лицензиардың Кәсіпкерлік кодексіне әйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу жолымен белгіленеді
8.
радиоактивті заттарды, аспаптарды және қондырғыларды сақтауға арналған меншік құқығындағы немесе өзге заңды негіздегі қойма
атом энергиясын пайдалану саласындағы қызметке қойылатын осы біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесіне 1-қосымшаға сәйкес мәлімделетін жұмыстарды орындауға қажетті өндірістік-техникалық базалар, сақтау қоймалары, арнайы үй-жайлар, зертханалар туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
радиоактивті заттарды, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптарды және қондырғыларды сақтау кіші қызметі үшін жеке меншіктегі қойманың болуы талап етіледі; егер құрамында радиоактивті заттар бар аспаптар аралық немесе уақытша жеке сақтауды қажет етпейтін болса және әрдайым пайдалану және қайта зарядтау барысында жұмыс орнында болса, онда осы тармақты орындау талап етілмейді. Көрсетілген қойманың бар болуы лицензиардың Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу жолымен белгіленеді
9.
құрамында радиоактивті заттар бар аспаптар мен қондырғыларға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізу туралы құжаттама

план мероприятий по защите персонала и населения от радиационной аварии и ее последствий и технологический регламент выполнения заявляемых работ требуется только для объектов 1 и 2 категории радиационной опасности; не требуется предоставлять акт инвентаризации радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества для подвидов деятельности по реализации радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества. Наличие оригиналов указанных документов устанавливается лицензиаром путем проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом
6.
системы контроля и учета доз облучения персонала заявителя
форма сведений, содержащих информацию об обеспечении персонала индивидуальным дозиметрическим контролем согласно приложению 5 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов, подтверждающих соответствие им, для деятельности в сфере использования атомной энергии
не требуется выполнения данного пункта для подвида деятельности по реализации радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества. Договор на проведение индивидуального дозиметрического контроля персонала заключается с физическим или юридическим лицом, имеющим соответствующую лицензию на предоставление услуг в области использования атомной энергии. Наличие оригинала договора на проведение индивидуального дозиметрического контроля персонала устанавливается лицензиаром путем проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом
7.
медицинских физиков, ответственных за проведение калибровки радиационных пучков и контроля качества работы источников ионизирующего излучения
дипломы и документы о специальной подготовке медицинских физиков по проведению калибровки пучка и контроля качества; программа контроля качества радиотерапевтической установки и последнего протокола проведения калибровки пучков и контроля качества
данный пункт относится только к работам по использованию медицинских приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества. Наличие оригиналов указанных документов устанавливается лицензиаром путем проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом
8.
хранилища для радиоактивных веществ, приборов и установок на праве собственности или иных законных основаниях
форма сведений, содержащих информацию о производственно-технических базах, хранилищах, специализированных помещениях, лабораториях, необходимых для выполнения заявляемых работ согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов, подтверждающих соответствие им, для деятельности в сфере использования атомной энергии
для подвида деятельности хранение радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества, требуется наличие собственного хранилища; если приборы, содержащие радиоактивные вещества, не требуют промежуточного или временного отдельного хранения и постоянно находятся на рабочих местах в процессе эксплуатации и перезарядки, то не требуется выполнение данного пункта. Наличие указанного хранилища устанавливается лицензиаром путем проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом
9.
документации о проведении технического обслуживания и ремонта приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества

атом энергиясын пайдалану саласындағы қызметке қойылатын осы біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесіне 7-қосымшаға сәйкес атом энергиясын пайдалану саласындағы тиісті лицензиясы бар жеке немесе заңды тұлғамен бірге қызметтер көрсетуге арналған шарт туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны; немесе құрамында радиоактивті заттар бар аспаптар мен қондырғыларға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізетін меншікті техник болған жағдайда: атом энергиясын пайдалану саласындағы қызметке қойылатын осы біліктілік талаптарына және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесіне 2-қосымшаға сәйкес мамандардың, техниктердің, жұмысшылардың біліктілік құрамы туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
осы тармақ құрамында радиоактивті заттар бар медициналық құралдар мен қондырғыларды және радиоизотоптық тексеріп қарау жабдықтарын пайдалану жөніндегі жұмыстарға ғана қатысты. Егер өтініш беруші құрамында радиоактивті заттар бар аспаптар мен қондырғыларды меншіктенуші және/немесе баланс ұстаушы болып табылмаса, осы тармақты орындау талап етілмейді. Көрсетілген шарт түпнұсқасы немесе меншікті техниктің (тиісті білімін, даярлығын, жұмыс тәжірибесін растайтын құжаттардың түпнұсқалары) бар болуы лицензиардың Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу жолымен белгіленеді
10.
радиоактивті заттарды, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптар мен қондырғыларды тасымалдау үшін лицензия
атом энергиясын пайдалану саласындағы қызметке қойылатын осы біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесіне 3-қосымшаға сәйкес лицензия туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны немесе атом энергиясын пайдалану саласындағы қызметке қойылатын осы біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесіне 7-қосымшаға сәйкес атом энергиясын пайдалану саласындағы тиісті лицензиясы бар жеке немесе заңды тұлғамен бірге қызметтер көрсетуге арналған келісімшарт туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
мәлімделген қызмет құрамында радиоактивті заттар, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптар мен қондырғыларды тасымалдау операциясы болған кезде осы тармақты орындау талап етіледі. Көрсетілген шарт түпнұсқасының бар болуы лицензиардың Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу жолымен белгіленеді

форма сведений, содержащих информацию о договоре на оказание услуг с физическим или юридическим лицом, имеющим соответствующую лицензию в сфере использования атомной энергии, согласно приложению 7 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов, подтверждающих соответствие им, для деятельности в сфере использования атомной энергии; или в случае наличия собственного техника, проводящего техническое обслуживание и ремонт приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества: форма сведений, содержащих информацию о квалифицированном составе специалистов, техников, рабочих согласно приложению 2 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов, подтверждающих соответствие им, для деятельности в сфере использования атомной энергии
данный пункт относится только к работам по использованию медицинских приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества, и радиоизотопного досмотрового оборудования.
Не требуется выполнение данного пункта в случае, если заявитель не является собственником и/или балансодержателем приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества. Наличие оригинала указанного договора или наличие собственного техника (оригиналов документов, подтверждающих соответствующее образование, подготовку, опыт работы) устанавливается лицензиаром путем проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом
10.
лицензии для транспортировки радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества
форма сведений, содержащих информацию о лицензии согласно приложению 3 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов, подтверждающих соответствие им, для деятельности в сфере использования атомной энергии или форма сведений, содержащих информацию о договоре на оказание услуг с физическим или юридическим лицом, имеющим соответствующую лицензию в сфере использования атомной энергии, согласно приложению 7 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов, подтверждающих соответствие им, для деятельности в сфере использования атомной энергии
данный пункт требует выполнения при наличии в составе заявленной деятельности операции по перевозке радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества. Наличие оригинала указанного договора устанавливается лицензиаром путем проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом

4-тарау. Иондаушы сәуле шығаруды генерациялайтын аспаптармен және қондырғылармен жұмыс істеу жөніндегі қызметке қойылатын біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесі
Р/с №
Біліктілік талаптары мыналардың болуын қамтиды:
Біліктілік талаптарының сәйкестілігін растайтын құжаттар
Ескертпе
1.
2.
3.
1.
мәлімделетін жұмыстарды орындауға қажетті меншік құқығында немесе басқа заңды негіздегі арнайы үй-жайлар
атом энергиясын пайдалану саласындағы қызметке қойылатын осы біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесіне 1-қосымшаға сәйкес мәлімделетін жұмыстарды орындау үшін қажетті өндірістік-техникалық базалар, сақтау қоймалары, арнайы үй-жайлар, зертханалар туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
егер өтініш беруші тапсырыс берушінің аумағында жұмыс жүргізсе, осы тармақты орындау талап етілмейді. Көрсетілген арнайы үй-жайлардың бар болуы лицензиардың Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу жолымен белгіленеді
2.
иондаушы сәуле шығаруды генерациялайтын аспаптар мен қондырғыларды есепке алу және бақылау жүйесінің радиациялық қауіпсіздік жөніндегі қызметі (немесе жауапты адам)
атом энергиясын пайдалану саласындағы қызметке қойылатын осы біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесіне 6-қосымшаға сәйкес қызмет немесе жауапты адам туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны; радиациялық қауіпсіздік бойынша қызмет туралы ереже (немесе радиациялық қауіпсіздікке жауапты адамның лауазымдық нұсқаулығы);
атом энергиясын пайдалану саласындағы қызметке қойылатын осы біліктілік талаптарына және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесіне 4-қосымшаға сәйкес иондаушы сәуле шығаруды генерациялайтын аспаптар мен қондырғыларды және (немесе) құрамында радиоактивті заттар бар аспаптар мен қондырғыларды, радиоактивті заттарды және (немесе) ядролық материалдарды есепке алу және бақылауға жауапты адамды тағайындау жөніндегі бұйрық туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
радиациялық қауіпсіздік қызметінің персоналы мен радиациялық қауіпсіздікке жауапты адам ядролық және радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге жауапты персоналды арнайы даярлау жөніндегі қызметке немесе қызметтің кіші түріне лицензиясы бар жеке немесе заңды тұлғадан радиациялық қауіпсіздік бойынша арнайы даярлықтан өткен қызметкерлер ішінен тағайындалады. Қызметті құру (немесе жауапты адамды тағайындау) туралы бұйрықтың, қызмет туралы ереженің (немесе лауазымдық нұсқаулықтың), радиациялық қауіпсіздік бойынша даярлау сертификатының, есепке алу және бақылауға жауапты адамды тағайындау жөніндегі бұйрығының бар болуы лицензиардың Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу жолымен белгіленеді
3.
жұмыс орындарында өндірістік радиациялық бақылауды қамтамасыз ету
атом энергиясын пайдалану саласындағы қызметке қойылатын осы біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесіне 7-қосымшаға сәйкес атом энергиясын пайдалану саласындағы тиісті лицензиясы бар жеке немесе заңды тұлғамен қызметтер көрсетуге арналған келісімшарт туралы ақпаратты немесе атом энергиясын пайдалану саласында тиісті лицензиясы бар жеке немесе заңды тұлға берген радиациялық бақылау жүргізу хаттамасын (өтініш берушінің балансында радиоактивті заттар, аспаптар мен қондырғылар болмаған жағдайда, өтініш беруші радиоактивті заттарды, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптар мен қондырғыларды сатып алғаннан кейін бір ай ішінде радиациялық бақылау жүргізу хаттамасын ұсыну туралы кепілдік хат) қамтитын мәліметтер нысаны; немесе өзінің радиациялық бақылау қызметі болған жағдайда: радиациялық бақылау жүргізу жоспары; радиациялық бақылау аспаптарын тексеру сертификаттары және соңғы радиациялық бақылау жүргізу хаттамасы немесе өтініш берушінің балансында радиоактивті заттар, құрамында аспаптар мен қондырғылар болмаған жағдайда, өтініш иондаушы сәуле шығаруды генерациялайтын аспаптар мен қондырғыларды сатып алғаннан кейін бір ай ішінде радиациялық бақылау жүргізудің соңғы хаттамасын ұсыну туралы кепілді хат
Атом энергиясын пайдалану саласында тиісті лицензиясы бар жеке немесе заңды тұлға берген радиациялық бақылау жүргізу хаттамасын және өтініш беруші иондаушы сәуле шығаруды генерациялайтын аспаптар мен қондырғыларды сатып алғаннан кейін бір ай ішінде радиациялық бақылау жүргізу хаттамасын ұсыну туралы кепілдік хатты беру тек иондаушы сәуле шығаруды генерациялайтын медициналық аспаптар мен қондырғыларға ғана қатысты. Егер өтініш беруші қол жүгін, багажын тексеру үшін рентген жабдықтарының жұмысын жүргізген және осы жабдықтардың меншік иесі және/немесе баланс ұстаушысы болып табылмаған жағдайда, осы тармақты орындау қажет емес. Шарттың немесе жоспардың және радиациялық бақылау жүргізу хаттамасының, тексеру туралы сертификаттардың түпнұсқасының болуы және өлшеу құралдары мен радиациялық бақылау аспаптарының бар болуы лицензиардың Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу жолымен белгіленеді
4.
өтініш беруші бекіткен өкімдік құжаттар

Глава 4. Квалификационные требования и перечень документов, подтверждающих соответствие им, для деятельности по обращению с приборами и установками, генерирующими ионизирующее излучение
№ п/п
Квалификационные требования включают наличие:
Документы, подтверждающие соответствие квалификационным требованиям
Примечание
1.
2.
3.
1.
специализированных помещений, необходимых для выполнения заявляемых работ на праве собственности или иных законных основаниях
форма сведений, содержащих информацию о производственно-технических базах, хранилищах, специализированных помещениях, лабораториях, необходимых для выполнения заявляемых работ согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов, подтверждающих соответствие им, для деятельности в сфере использования атомной энергии
не требуется выполнение данного пункта если заявитель проводит работы на территории заказчика. Наличие указанных специализированных помещений устанавливается лицензиаром путем проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом
2.
службы (или ответственного лица) по радиационной безопасности и системы учета и контроля приборов и установок, генерирующих ионизирующее излучение
форма сведений, содержащих информацию о службе или ответственном лице согласно приложению 6 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов, подтверждающих соответствие им, для деятельности в сфере использования атомной энергии; положение о службе по радиационной безопасности (или должностная инструкция ответственного лица за радиационную безопасность); форма сведений, содержащих информацию о приказе по назначению лица, ответственного за учет и контроль ядерных материалов и (или) радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества и (или) приборов и установок, генерирующих ионизирующее излучение согласно приложению 4 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов, подтверждающих соответствие им, для деятельности в сфере использования атомной энергии
персонал службы радиационной безопасности и лицо, ответственное за радиационную безопасность назначается из числа сотрудников, прошедших специальную подготовку по радиационной безопасности у физического или юридического лица, имеющего лицензию на вид или подвид деятельности по специальной подготовке персонала, ответственного за обеспечение ядерной и радиационной безопасности. Наличие оригиналов приказа о создании службы (или о назначении ответственного лица), положения о службе (или должностной инструкции), сертификатов о подготовке по радиационной безопасности, приказа о назначении ответственного лица за учет и контроль устанавливается лицензиаром путем проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом
3.
обеспечения производственного радиационного контроля на рабочих местах
форма сведений, содержащих информацию о договоре на оказание услуг с физическим или юридическим лицом, имеющим соответствующую лицензию в сфере использования атомной энергии, согласно приложению 7 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов, подтверждающих соответствие им, для деятельности в сфере использования атомной энергии или протокола проведения радиационного контроля, выданного физическим или юридическим лицом, имеющим соответствующую лицензию в сфере использования атомной энергии (в случае отсутствия на балансе заявителя приборов и установок, генерирующих ионизирующее излучение, гарантийное письмо о предоставлении протокола проведения радиационного контроля в течение одного месяца после приобретения заявителем приборов и установок, генерирующих ионизирующее излучение); или в случае наличия собственной службы радиационного контроля, следующие документы: план проведения радиационного контроля; сертификат поверки приборов радиационного контроля и последний протокол проведения радиационного контроля или в случае отсутствия на балансе заявителя приборов и установок, генерирующих ионизирующее излучение, гарантийное письмо о предоставлении последнего протокола проведения радиационного контроля в течение одного месяца после приобретения заявителем приборов и установок, генерирующих ионизирующее излучение
Предоставление протокола проведения радиационного контроля, выданного физическим или юридическим лицом, имеющим соответствующую лицензию в сфере использования атомной энергии и гарантийного письма о предоставлении протокола проведения радиационного контроля в течение одного месяца после приобретения заявителем приборов и установок, генерирующих ионизирующее излучение, относится только к медицинским приборам и установкам, генерирующим ионизирующее излучение.
Не требуется выполнение данного пункта в случае, если заявитель проводит работы на рентгеновских оборудованиях для досмотра ручной клади, багажа и не является собственником и/или балансодержателем данных оборудований. Наличие оригинала договора или плана и протокола проведения радиационного контроля, сертификатов о поверке и наличие средств измерений и приборов радиационного контроля устанавливается лицензиаром путем проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом
4.
утвержденных заявителем распорядительных документов

өтініш беруші бекіткен мынадай құжаттар: "Радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 15 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-275/2020 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21822 болып тіркелген) санитариялық қағидаларына 6-қосымшада көрсетілген талаптарға сәйкес мәлімделген жұмыстарды жүргізу кезіндегі радиациялық қауіпсіздік жөніндегі нұсқаулық; иондаушы сәуле шығаруды өндіретін аспаптарды және қондырғыларды түгендеу актісі немесе өтініш берушінің балансында иондаушы сәуле шығаруды генерациялайтын аспаптар және қондырғылар болмаған жағдайда, өтініш беруші иондаушы сәуле шығаруды генерациялайтын аспаптар және қондырғылар сатып алғаннан кейін бір ай ішінде иондаушы сәуле шығаруды генерациялайтын аспаптарды және қондырғыларды түгендеу актісін ұсыну туралы кепілді хат; "Ядролық және радиациялық қауіпсіздік" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2017 жылғы 20 ақпандағы № 58 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15005 болып тіркелген) техникалық регламентінің 193-тармағы 2) тармақшасында көрсетілген талаптарға сәйкес иондаушы сәуле шығару көздерін есепке алу және бақылау нұсқаулығы
Көрсетілген құжаттар түпнұсқаларының бар болуы лицензиардың Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу жолымен белгіленеді
5.
өтініш берушінің радиациялық қауіпті жұмыстарға рұқсаты бар персоналының сәуле шығару дозасын бақылау және есепке алу жүйелері
атом энергиясын пайдалану саласындағы қызметке қойылатын осы біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесіне 5-қосымшаға сәйкес персоналды жеке дозиметрлік бақылаумен қамтамасыз ету туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
Персоналды жеке дозиметрлік бақылау өткізуге арналған шарт атом энергиясын пайдалану саласындағы қызметтер көрсетуге тиісті лицензиясы бар жеке немесе заңды тұлғамен жасалынады. Персоналды жеке дозиметрлік бақылау өткізуге арналған шарттың түпнұсқасының бар болуы лицензиардың Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу жолымен белгіленеді
6.
иондаушы сәуле шығаруды генерациялайтын аспаптар мен қондырғылардың пайдалану параметрлеріне (сапасын бақылау) бақылау жүргізу туралы құжаттама
атом энергиясын қолдану саласында тиісті лицензиясы бар жеке немесе заңды тұлға берген аппараттың пайдалану параметрлеріне (сапасын бақылау) бақылау жүргізу хаттамасы немесе өтініш берушінің балансында иондаушы сәуле шығаруды генерациялайтын аспаптар мен қондырғылар болмаған жағдайда өтініш беруші иондаушы сәуле шығаруды генерациялайтын аспаптар мен қондырғылар сатып алғаннан кейін бір ай ішінде аппараттың пайдалану параметрлеріне (сапасын бақылау) бақылау жүргізу хаттамасын ұсыну туралы кепілді хат
осы тармақ иондаушы сәуле шығаруды генерациялайтын медициналық аспаптарды және қондырғыларды пайдалану және дайындау бойынша жұмыстарға ғана қатысты. Пайдалану параметрлеріне бақылау жүргізу хаттамалары түпнұсқаларының бар болуы лицензиардың Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу жолымен белгіленеді
7.
персоналдың және пациенттердің жеке қорғану құралдары
атом энергиясын пайдалану саласындағы қызметке қойылатын осы біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесіне 8-қосымшаға сәйкес жеке қорғану құралдары туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
осы тармақ иондаушы сәуле шығаруды генерациялайтын медициналық аспаптарды және қондырғыларды пайдаланатын жұмыстарға ғана қатысты. Көрсетілген жеке қорғану құралдарының бар болуы лицензиардың Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу жолымен белгіленеді
8.
тиісті білімі, даярлығы бар және мәлімделген қызметтің түрі мен кіші түрлерін жүзеге асыруға жіберілген мамандар мен техниктердің біліктілік құрамы
атом энергиясын пайдалану саласындағы қызметке қойылатын осы біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесіне 1-қосымшаға сәйкес мамандардың, техниктердің, жұмысшылардың біліктілік құрамы туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
мамандардың біліктілік құрамының (тиісті білімін, даярлығын, жұмыс тәжірибесін және мәлімделген қызмет түрі мен кіші түрлерін жүзеге асыруға жіберілгенін растайтын құжаттардың түпнұсқалары) бар болуы лицензиардың Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу жолымен белгіленеді
9.
иондаушы сәуле шығаруды генерациялайтын аспаптар мен қондырғыларды жөндеу және техникалық қызмет көрсету туралы құжаттамалар
атом энергиясын пайдалану саласындағы қызметке қойылатын осы біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесіне 7-қосымшаға сәйкес атом энергиясын пайдалану саласындағы тиісті лицензиясы бар жеке немесе заңды тұлғамен бірге қызметтер көрсетуге арналған шарт туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны; немесе иондаушы сәуле шығаруды генерациялайтын аспаптар мен қондырғыларға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізетін меншікті техник болған жағдайда: атом энергиясын пайдалану саласындағы қызметке қойылатын осы біліктілік талаптарына және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесіне 1-қосымшаға сәйкес мамандардың, техниктердің, жұмысшылардың біліктілік құрамының болуы туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
осы тармақ иондаушы сәуле шығаруды генерациялайтын медициналық аспаптар мен қондырғыларды және қол жүгі мен багажды тексеруге, көлікті, материалдарды, заттарды тексеруге, адамды жеке-дара тексеруге арналған жабдықтарды пайдаланатын жұмыстарға ғана қатысты; егер өтініш беруші иондаушы сәуле шығаруды генерациялайтын аспаптардың және қондырғыларды меншік иесі және/немесе баланс ұстаушысы болып табылмаса, осы тармақты орындау талап етілмейді. Көрсетілген шарт түпнұсқасы немесе меншікті техниктің (тиісті білімін, даярлығын, жұмыс тәжірибесін растайтын құжаттардың түпнұсқалары) бар болуы лицензиардың Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу жолымен белгіленеді

утвержденные заявителем следующие документы: инструкция по радиационной безопасности при проведении заявляемых работ, соответствующая требованиям, указанным в приложении 6 к Санитарным правилам "Санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности", утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-275/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21822); акт инвентаризации приборов и установок, генерирующих ионизирующее излучение, или в случае отсутствия на балансе заявителя приборов и установок, генерирующих ионизирующее излучение, гарантийное письмо о предоставлении акта инвентаризации приборов и установок, генерирующих ионизирующее излучение, в течение одного месяца после приобретения заявителем приборов и установок, генерирующих ионизирующее излучение; инструкция по учету и контролю источников ионизирующего излучения, соответствующая требованиям, указанным в подпункте 2) пункта 193 Технического регламента "Ядерная и радиационная безопасность", утвержденного приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года № 58 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15005)
Наличие оригиналов указанных документов устанавливается лицензиаром путем проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом
5.
системы контроля и учета доз облучения персонала заявителя, допущенного к радиационно опасным работам
форма сведений, содержащих информацию об обеспечении персонала индивидуальным дозиметрическим контролем согласно приложению 5 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов, подтверждающих соответствие им, для деятельности в сфере использования атомной энергии
Договор на проведение индивидуального дозиметрического контроля персонала заключается с физическим или юридическим лицом, имеющим соответствующую лицензию на предоставление услуг в области использования атомной энергии. Наличие оригинала договора на проведение индивидуального дозиметрического контроля персонала устанавливается лицензиаром путем проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом
6.
документации о проведении контроля эксплуатационных параметров (контроля качества) приборов и установок, генерирующих ионизирующее излучение
протокола проведения контроля эксплуатационных параметров (контроля качества) аппарата, выданного физическим или юридическим лицом, имеющим соответствующую лицензию в сфере использования атомной энергии или в случае отсутствия на балансе заявителя приборов и установок, генерирующих ионизирующее излучение, гарантийное письмо о предоставлении протоколов проведения контроля эксплуатационных параметров (контроля качества) аппарата в течение одного месяца после приобретения заявителем приборов и установок, генерирующих ионизирующее излучение
данный пункт относится только к работам по изготовлению и использованию медицинских приборов и установок, генерирующих ионизирующее излучение. Наличие оригиналов протоколов проведения контроля эксплуатационных параметров устанавливается лицензиаром путем проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом
7.
средств индивидуальной защиты персонала и пациентов
форма сведений, содержащих информацию о средствах индивидуальной защиты согласно приложению 8 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов, подтверждающих соответствие им, для деятельности в сфере использования атомной энергии
данный пункт относится только к работам по использованию медицинских приборов и установок, генерирующих ионизирующее излучение. Наличие указанных средств индивидуальной защиты устанавливается лицензиаром путем проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом
8.
квалифицированного состава специалистов и техников, имеющих соответствующее образование, подготовку и допущенных к осуществлению заявленного вида и подвидов деятельности
форма сведений, содержащих информацию о квалифицированном составе специалистов, техников, рабочих согласно приложению 2 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов, подтверждающих соответствие им, для деятельности в сфере использования атомной энергии
Наличие квалифицированного состава специалистов (оригиналов документов, подтверждающих соответствующее образование, подготовку, опыт работы и допуск к осуществлению заявленного вида и подвидов деятельности) устанавливается лицензиаром путем проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом
9.
документации о проведении технического обслуживания и ремонта приборов и установок, генерирующих ионизирующее излучение
форма сведений, содержащих информацию о договоре на оказание услуг с физическим или юридическим лицом, имеющим соответствующую лицензию в сфере использования атомной энергии, согласно приложению 7 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов, подтверждающих соответствие им, для деятельности в сфере использования атомной энергии; или в случае наличия собственных техников, проводящего техническое обслуживание и ремонт приборов и установок, генерирующих ионизирующее излучение: форма сведений, содержащих информацию о квалифицированном составе специалистов, техников, рабочих согласно приложению 2 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов, подтверждающих соответствие им, для деятельности в сфере использования атомной энергии
данный пункт относится только к работам по использованию оборудования для досмотра ручной клади и багажа, для досмотра транспорта, материалов, веществ, для персонального досмотра человека и медицинских приборов и установок, генерирующих ионизирующее излучение за исключением случая, когда заявитель проводит работы на рентгеновских оборудованиях для досмотра ручной клади, багажа и не является собственником и/или балансодержателем данных оборудований. Наличие оригинала указанного договора или наличие собственного техника (оригиналов документов, подтверждающих соответствующее образование, подготовку, опыт работы) устанавливается лицензиаром путем проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом

5-тарау. Атом энергиясын пайдалану саласында қызметтер көрсету жөніндегі қызметке қойылатын біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесі
Р/с №
Біліктілік талаптары мыналардың болуын қамтиды:
Біліктілік талаптарының сәйкестілігін растайтын құжаттар
Ескертпе
1.
2.
3.
1.
тиісті білімі, арнайы даярлығы бар және мәлімделген қызметтің түрі мен кіші түрлерін жүзеге асыруға жіберілген техниктердің біліктілік құрамы
атом энергиясын пайдалану саласындағы қызметке қойылатын осы біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесіне 2-қосымшаға сәйкес мамандардың, техниктердің, жұмысшылардың біліктілік құрамы туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны; біліктілігін және тиісті лауазымның функционалдық міндеттеріне сәйкес теориялық және тәжірибелік дайындықтан өткенін растайтын құжаттар (сертификаттар, куәліктер)
ядролық және радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге жауапты персоналды арнайы даярлау жөніндегі қызметтің кіші түрі үшін осы тармақты орындау талап етілмейді.
Ядролық қондырғылар мен ядролық материалдарды физикалық қорғау қызметінің кіші түрі үшін құжаттарды (сертификаттарды, куәліктерді, куәліктерді) ұсыну талап етілмейді.
Қызметтің кіші түрі үшін иондаушы сәуле шығаруды генерациялайтын немесе құрамында радиоизотопты иондаушы сәуле шығару көздері бар немесе медициналық аспаптарды қоса алғанда, аспаптар мен қондырғыларға техникалық қызмет көрсету, монтаждау, бөлшектеу, зарядтау, қайта зарядтау, жөндеу отандық дайындаушы зауыттар немесе олардың уәкілетті ұйымдары берген құжаттарды (сертификаттарды, куәліктерді, куәліктерді) ұсыну талап етілмейді және кемінде екі техник талап етіледі. Техниктердің білікті құрамының бар болуы (тиісті білімін, дайындығын, жұмыс тәжірибесін және мәлімделген қызмет түрі мен кіші түрлерін жүзеге асыруға рұқсат етілгенін растайтын құжаттардың түпнұсқаларын) лицензиардың Кәсіпкерлік Кодексіне сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу жолымен белгіленеді
2.
радиациялық қауіпсіздік (немесе жауапты адам) қызметі
радиациялық қауіпсіздік қызметі туралы ереже (немесе радиациялық қауіпсіздікке жауапты адамның лауазымдық нұсқаулығы); атом энергиясын пайдалану саласындағы қызметке қойылатын осы біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесіне 6-қосымшаға сәйкес қызмет немесе жауапты адам туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
осы тармақты персоналды жеке дозиметрлік бақылау, ядролық және радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге жауапты персоналды арнайы даярлау және ядролық қондырғылар мен ядролық материалдарды физикалық қорғау жөніндегі қызметтің кіші түрлері үшін орындау талап етілмейді. Радиациялық қауіпсіздік қызметінің персоналы және радиациялық қауіпсіздікке жауапты адам ядролық және радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге жауапты персоналды арнайы даярлау жөніндегі қызметке немесе қызметтің кіші түріне лицензиясы бар жеке немесе заңды тұлғадан радиациялық қауіпсіздік бойынша арнайы даярлықтан өткен қызметкерлер ішінен тағайындалады;
Қызметті құру туралы (немесе жауапты адамды тағайындау туралы) бұйрықтың, қызмет туралы ереженің (немесе лауазымдық нұсқаулықтың), радиациялық қауіпсіздік бойынша даярлық туралы сертификаттардың түпнұсқаларының бар болуы лицензиардың Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу жолымен белгіленеді
3.
радиациялық қауіпсіздік жөніндегі нұсқаулық

Глава 5. Квалификационные требования и перечень документов, подтверждающих соответствие им, для деятельности по предоставлению услуг в области использования атомной энергии
№ п/п
Квалификационные требования включают наличие:
Документы, подтверждающие соответствие квалификационным требованиям
Примечание
1.
2.
3.
1.
квалифицированного состава техников, имеющих соответствующее образование, специальную подготовку и допущенных к осуществлению заявленного вида и подвидов деятельности
форма сведений, содержащих информацию о квалифицированном составе специалистов, техников, рабочих согласно приложению 2 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов, подтверждающих соответствие им, для деятельности в сфере использования атомной энергии; документы (сертификаты, свидетельства, удостоверения), подтверждающие квалификацию и прохождение теоретической и практической подготовки, соответствующей функциональным обязанностям должности
не требуется выполнение данного пункта для подвида деятельности по специальной подготовке персонала, ответственного за обеспечение ядерной и радиационной безопасности.
Для подвида деятельности физическая защита ядерных установок и ядерных материалов не требуется предоставление документов (сертификатов, свидетельств, удостоверений).
Для подвида деятельности техническое обслуживание, монтаж, демонтаж, зарядка, перезарядка, ремонт приборов и установок, включая медицинские, содержащих радиоизотопные источники ионизирующего излучения или генерирующих ионизирующее излучение не требуется предоставление документов (сертификатов, свидетельств, удостоверений), выданных отечественными заводами изготовителями или их уполномоченными организациями и требуется не менее двух техников. Наличие квалифицированного состава техников (оригиналов документов, подтверждающих соответствующее образование, подготовку, опыт работы и допуск к осуществлению заявленного вида и подвидов деятельности) устанавливается лицензиаром путем проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом
2.
службы (или ответственного лица) по радиационной безопасности
положение о службе по радиационной безопасности (или должностной инструкции ответственного лица за радиационную безопасность); форма сведений, содержащих информацию о службе или ответственном лице согласно приложению 6 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов, подтверждающих соответствие им, для деятельности в сфере использования атомной энергии
не требуется выполнение данного пункта для подвидов деятельности по индивидуальному дозиметрическому контролю персонала, по специальной подготовке персонала, ответственного за обеспечение ядерной и радиационной безопасности и по физической защите ядерных установок и ядерных материалов. Персонал службы радиационной безопасности и лицо, ответственное за радиационную безопасность назначается из числа сотрудников, прошедших специальную подготовку по радиационной безопасности у физического или юридического лица, имеющего лицензию на деятельность или подвид деятельности по специальной подготовке персонала, ответственного за обеспечение ядерной и радиационной безопасности; Наличие оригиналов приказа о создании службы (или о назначении ответственного лица), положения о службе (или должностной инструкции), сертификатов о подготовке по радиационной безопасности устанавливается лицензиаром путем проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом
3.
инструкции по радиационной безопасности

өтініш беруші бекіткен "Радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 15 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-275/2020 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21822 болып тіркелген) санитариялық қағидаларына 6-қосымшада көрсетілген талаптарға сәйкес мәлімделген жұмыстарды жүргізу кезіндегі радиациялық қауіпсіздік жөніндегі нұсқаулық
осы тармақты ядролық және радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге жауапты персоналды арнайы даярлау, аумақтарды, үй-жайларды, жұмыс орындарын, тауарларды, материалдарды, металл сынықтарын, көлік құралдарын радиациялық бақылау және персоналды дозиметрлік жеке бақылау бойынша қызметтің кіші түрлері үшін орындау талап етілмейді. Көрсетілген құжат түпнұсқасының бар болуы лицензиардың Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу жолымен белгіленеді
4.
мәлімделген жұмыстарға жіберілген өтініш берушінің персоналының сәуле шығару дозасын бақылау және есепке алу жүйесі
атом энергиясын пайдалану саласындағы қызметке қойылатын осы біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесіне 5-қосымшаға сәйкес персоналды жеке дозиметрлік бақылаумен қамтамасыз ету туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
осы тармақ құрамында радиоизотоптық иондаушы сәуле шығару көздері бар немесе иондаушы сәуле шығаруды генерациялайтын, медициналықты қоса алғанда, аспаптар мен қондырғыларға техникалық қызмет көрсету, монтаждау, бөлшектеу, зарядтау, қайта зарядтау, жөндеу, иондаушы сәуле шығаруды көздерінің сондай-ақ құрамында осындай көздер бар немесе иондаушы сәуле шығаруды генерациялайтын аспаптардың, жабдықтардың, қондырғылардың жұмыс сапасын бақылау бойынша қызметтердің кіші түрлеріне ғана қатысты. Персоналды жеке дозиметрлік бақылау өткізуге арналған шарт атом энергиясын пайдалану саласындағы қызметтер көрсетуге тиісті лицензиясы бар жеке немесе заңды тұлғамен жасалынады. Персоналды жеке дозиметрлік бақылау өткізуге арналған шарттың түпнұсқасының бар болуы лицензиардың Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу жолымен белгіленеді
5.
қолданылатын аспаптардың әрбір параметрі бойынша сынау мерзімділігі бойынша тестілеудің түрлері мен әдістемелерін сипаттай отырып тестілік сынаулар жүргізу бағдарламасы
Өтініш беруші бекіткен "Радиациялық қауіпті объектілерге қойылатын санитариялық эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 наурыздағы № 260 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11204 болып тіркелген) медициналық рентген жабдықтарының пайдалану параметрлеріне бақылау жүргізу талаптарына сәйкес рентген аппаратының әрбір типінің тексерілетін негізгі параметрлерін, түсірілген суреттерді алу жүйесін және оларды бағалау шарттарын, пайдаланылатын қосалқы жабдықтарды сипаттай отырып сынау бағдарламасы сынау бағдарламасы
осы тармақ иондаушы сәуле шығару көздерінің, сондай-ақ құрамында осындай көздер бар немесе иондаушы сәуле шығаруды генерациялайтын аспаптардың, жабдықтардың, қондырғылардың жұмыс сапасын бақылау бойынша қызметтің кіші түріне ғана қатысты. Көрсетілген құжат түпнұсқасының бар болуы лицензиардың Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу жолымен белгіленеді
6.
мәлімделетін жұмыстарды орындау үшін қажетті өлшеу құралдары, бақылау аспаптары, қосалқы материалдар мен жабдықтар

утвержденная заявителем инструкция по радиационной безопасности при проведении заявляемых работ, соответствующая требованиям, указанным в приложении 6 к Санитарным правилам "Санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности", утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-275/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21822)
не требуется выполнение данного пункта для подвидов деятельности по специальной подготовке персонала, ответственного за обеспечение ядерной и радиационной безопасности, радиационному контролю территорий, помещений, рабочих мест, товаров, материалов, металлолома, транспортных средств и индивидуальному дозиметрическому контролю персонала. Наличие оригинала указанного документа устанавливается лицензиаром путем проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом
4.
системы контроля и учета доз облучения персонала заявителя, допущенного к заявляемым работам
форма сведений, содержащих информацию об обеспечении персонала индивидуальным дозиметрическим контролем согласно приложению 5 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов, подтверждающих соответствие им, для деятельности в сфере использования атомной энергии
данный пункт относится только к подвидам деятельности по: техническому обслуживанию, монтажу, демонтажу, зарядке, перезарядке, ремонту приборов и установок, включая медицинские, содержащих радиоизотопные источники ионизирующего излучения или генерирующих ионизирующее излучение; контролю качества работы источников ионизирующего излучения, а также приборов, оборудования, установок, содержащих такие источники или генерирующих ионизирующее излучение. Договор на проведение индивидуального дозиметрического контроля персонала заключается с физическим или юридическим лицом, имеющим соответствующую лицензию на предоставление услуг в области использования атомной энергии. Наличие оригинала договора на проведение индивидуального дозиметрического контроля персонала устанавливается лицензиаром путем проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом
5.
программы проведения тестовых испытаний с описанием видов и методик тестирования по каждому параметру, применяемых приборов, периодичности испытаний
утвержденная заявителем программы испытаний с описанием проверяемых основных параметров каждого типа рентгеновского аппарата, систем получения снимков и условий их оценки, используемого вспомогательного оборудования, соответствующая требованиям проведения контроля эксплуатационных параметров медицинского рентгеновского оборудования, установленным приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 260 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к радиационно-опасным объектам" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11204)
данный пункт относится только к подвидам деятельности по контролю качества работы источников ионизирующего излучения, а также приборов, оборудования, установок, содержащих такие источники или генерирующих ионизирующее излучение. Наличие оригинала указанного документа устанавливается лицензиаром путем проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом
6.
средств измерений, приборов контроля, вспомогательных материалов и оборудования, необходимых для выполнения заявляемых работ

атом энергиясын пайдалану саласындағы қызметке қойылатын осы біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесіне 9-қосымшаға сәйкес өлшеу құралдары, бақылау аспаптары, қосалқы материалдар мен жабдықтарды қамтитын мәліметтер нысаны; атом энергиясын пайдалану саласындағы қызметке қойылатын осы біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесіне 9-қосымшаға сәйкес өлшеу құралдары, бақылау аспаптары, қосалқы материалдар мен жабдықтар туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысанының 1-бағанында көрсетілген өзге заңды құқықтарды растайтын құжат, меншік құқығын растайтын құжат
құрамында радиоизотопты
иондаушы сәуле шығару көздері бар немесе иондаушы сәуле шығаруды генерациялайтын медициналық құралдарды қоса алғанда, ядролық және радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге, ядролық қондырғылар мен ядролық материалдарды физикалық қорғауға және аспаптар мен қондырғыларға техникалық қызмет көрсетуге, монтаждауға, бөлшектеуге, зарядтауға, қайта зарядтауға, жөндеуге жауапты персоналды арнайы даярлау жөніндегі қызметтің кіші түрлері үшін осы тармақты орындау талап етілмейді. Көрсетілген өлшеу құралдары, бақылау аспаптары, қосалқы материалдар мен жабдықтардың бар болуы лицензиардың Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу жолымен белгіленеді
7.
мәлімделетін жұмыстарды орындауға қажетті меншік құқығында немесе өзге заңды негіздегі арнайы үй-жайлар, зертханалар
атом энергиясын пайдалану саласындағы қызметке қойылатын осы біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесіне 1-қосымшаға сәйкес мәлімделетін жұмыстарды орындауға қажетті өндірістік-техникалық базалар, сақтау қоймалары, арнайы үй-жайлар, зертханалар туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
осы тармақ өнімдердегі, материалдардағы, қоршаған орта объектілеріндегі радионуклидтердің құрамын анықтау және персоналды жеке дозиметрлік бақылау бойынша жұмыстарды орындауға ғана қатысты. Көрсетілген арнайы үй-жайлар, зертханаларының бар болуы лицензиардың Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу жолымен белгіленеді
8.
персоналдың авариялық жағдайлардағы іс-қимылдары жөніндегі нұсқаулықтар
өтініш беруші бекіткен персоналдың авариялық жағдайлардағы іс-қимылдары жөніндегі нұсқаулық
осы тармақ ядролық қондырғылар мен ядролық материалдарды физикалық қорғау жөніндегі қызметтің кіші түріне ғана қатысты. Көрсетілген құжат түпнұсқасының бар болуы лицензиардың Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу жолымен белгіленеді
9.
меншік құқығында немесе өзге заңды негіздерде оқыту жүргізуге арналған өндірістік-техникалық база (теориялық және практикалық сабақтар өткізуге арналған оқу сыныптары, жабдықтар, аспаптар)
атом энергиясын пайдалану саласындағы қызметке қойылатын осы біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесіне 10-қосымшаға сәйкес теориялық және практикалық сабақтарды өткізу үшін қажет оқу сыныптары, оқу жабдықтары, техникалық құралдар, радиациялық бақылаудың оқу құралдары туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны;

форма сведений, содержащих информацию о средствах измерений, приборах контроля, вспомогательных материалах и оборудовании, согласно приложению 9 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов, подтверждающих соответствие им, для деятельности в сфере использования атомной энергии; документ, подтверждающий право собственности или документ, подтверждающий иные законные права, указанные в графе 1 формы сведений, содержащих информацию о средствах измерений, приборах контроля, вспомогательных материалах и оборудовании согласно приложению 9 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов, подтверждающих соответствие им, для деятельности в сфере использования атомной энергии; сертификаты поверки средств измерений и приборов контроля
не требуется выполнение данного пункта для подвидов деятельности по специальной подготовке персонала, ответственного за обеспечение ядерной и радиационной безопасности, физической защите ядерных установок и ядерных материалов и техническому обслуживанию, монтажу, демонтажу, зарядке, перезарядке, ремонту приборов и установок, включая медицинские, содержащих радиоизотопные источники ионизирующего излучения или генерирующих ионизирующее излучение.
Наличие указанных средств измерений, приборов контроля, вспомогательных материалов и оборудования устанавливается лицензиаром путем проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом
7.
специализированных помещений, лабораторий, необходимых для выполнения заявляемых работ на праве собственности или иных законных основаниях
форма сведений, содержащих информацию о производственно-технических базах, хранилищах, специализированных помещениях, лабораториях, необходимых для выполнения заявляемых работ, согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов, подтверждающих соответствие им, для деятельности в сфере использования атомной энергии
данный пункт относится только к выполнению работ по определению содержания радионуклидов в продуктах, материалах, объектах окружающей среды и индивидуальному дозиметрическому контролю персонала. Наличие указанных специализированных помещений, лабораторий устанавливается лицензиаром путем проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом
8.
инструкции по действиям персонала в аварийных ситуациях
утвержденная заявителем инструкция по действиям персонала в аварийных ситуациях
данный пункт относится только к подвиду деятельности по физической защите ядерных установок и ядерных материалов. Наличие оригинала указанного документа устанавливается лицензиаром путем проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом
9.
производственно-технической базы для проведения обучения (учебные классы для проведения теоретических и практических занятий, оборудование, приборы) на праве собственности или иных законных основаниях
форма сведений, содержащих информацию об учебных классах, учебном оборудовании, технических средствах, учебных приборах радиационного контроля, необходимых для проведения теоретических и практических занятий, согласно приложению 10 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов, подтверждающих соответствие им, для деятельности в сфере использования атомной энергии;

атом энергиясын пайдалану саласындағы қызметке қойылатын осы біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесіне 10-қосымшаға сәйкес теориялық және практикалық сабақтар өткізу үшін қажетті оқу сыныптары, оқу жабдықтары, техникалық құралдар, радиациялық бақылаудың оқу құралдары туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысанының 2-бағанында көрсетілген меншік құқығын растайтын құжат немесе өзге заңды құқықтарды растайтын құжат
осы тармақ ядролық және радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге жауапты персоналды арнайы даярлау жөніндегі қызметтің кіші түріне ғана қатысты.
Көрсетілген оқу сыныптарының, оқу жабдықтарының, техникалық құралдардың, радиациялық бақылаудың оқу аспаптарының бар болуы лицензиардың Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу жолымен белгіленеді
10.
ядролық және/немесе радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласында оқыту тәжірибесі, арнайы даярлығы және практикалық жұмыс тәжірибесі бар оқытушылардың білікті құрамы
ядролық және/немесе радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы мамандығы бойынша кемінде үш жыл оқыту тәжірибесі, арнайы даярлығы және практикалық жұмыс тәжірибесі (еңбек кітапшалары және/немесе оны тоқтату күні мен негізі туралы жұмыс берушінің белгісі бар еңбек шарттары) бар оқытушылардың білімі, арнайы даярлау (даярлау бағдарламаларын қоса бере отырып) туралы құжаттар
осы тармақ ядролық және радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге жауапты персоналды арнайы даярлау жөніндегі қызметтің кіші түріне ғана қатысты.
Көрсетілген құжаттар түпнұсқаларының бар болуы лицензиардың Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу жолымен белгіленеді
11.
оқыту бағдарламалары және оқитындардың білімін тексеру
өтініш беруші бекіткен сағаттарға бөлінген, теориялық және практикалық дайындығы бөліп көрсетілген, нақты сабақтарды өткізетін оқытушының тегі көрсетілген оқыту бағдарламасы; тыңдаушылардың білімін тексеруге арналған билеттер (тесттер)
осы тармақ ядролық және радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге жауапты персоналды арнайы даярлау жөніндегі қызметтің кіші түріне ғана қатысты.
Көрсетілген құжаттар түпнұсқаларының бар болуы лицензиардың Кәсіпкерлік Кодекске сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу жолымен белгіленеді
12.
сапаны қамтамасыз ету бағдарламалары
өтініш беруші бекіткен мәлімделетін қызметтің сапасын қамтамасыз ету саласындағы өтініш берушінің саясатын сипаттай отырып, мәлімделген жұмыстарды жүзеге асыру кезінде сапаны қамтамасыз ету бағдарламасы, оқытушыларды іріктеу, жұмысқа жіберу, қолдау және біліктілігін арттыру рәсімі мен тәртібі, өтініш беруші мәлімделетін қызметті жүзеге асыру кезінде басшылыққа алатын нормативтік құжаттар тізбесі, құжаттаманы басқару жүйесі, оқитындардың білімін бақылау рәсімдері, мәлімделген қызметте пайдаланылатын әдістемелердің сапасын қамтамасыз ету
осы тармақ ядролық және радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге жауапты персоналды арнайы даярлау жөніндегі қызметтің кіші түріне ғана қатысты.
Көрсетілген құжат түпнұсқасының бар болуы лицензиардың Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу жолымен белгіленеді
13.
күзет қызметін жүзеге асыруға арналған лицензия
атом энергиясын пайдалану саласындағы қызметке қойылатын осы біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесіне 11-қосымшаға сәйкес тиісті лицензиясы бар жеке немесе заңды тұлғамен күзет қызметтерін көрсетуге көрсетуге арналған шарт туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
осы тармақ ядролық қондырғылар мен ядролық материалдарды физикалық қорғау жөніндегі қызметтің кіші түріне ғана қатысты

документ, подтверждающий право собственности или документ, подтверждающий иные законные права, указанные в графе 2 формы сведений, содержащих информацию об учебных классах, учебном оборудовании, технических средствах, учебных приборах радиационного контроля, необходимых для проведения теоретических и практических занятий согласно приложению 10 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов, подтверждающих соответствие им, для деятельности в сфере использования атомной энергии
данный пункт относится только к подвиду деятельности по специальной подготовке персонала, ответственного за обеспечение ядерной и радиационной безопасности.
Наличие указанных учебных классов, учебного оборудования, технических средств, учебных приборов радиационного контроля устанавливается лицензиаром путем проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом
10.
квалифицированного состава преподавателей, имеющих опыт преподавания, специальную подготовку и опыт практической работы в области обеспечения ядерной и/или радиационной безопасности
документы об образовании, специальной подготовке (с приложением программ подготовки) преподавателей, имеющих опыт преподавания по специальности не менее трех лет, специальную подготовку и опыт практической работы (трудовые книжки и/или трудовые договора с отметкой работодателя о дате и основании его прекращения) в области обеспечения ядерной и/или радиационной безопасности
данный пункт относится только к подвиду деятельности по специальной подготовке персонала, ответственного за обеспечение ядерной и радиационной безопасности.
Наличие оригиналов указанных документов устанавливается лицензиаром путем проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом
11.
программ обучения и проверки знаний обучаемых
утвержденная заявителем программ обучения с разбивкой по часам, выделением теоретической и практической подготовки с указанием фамилии преподавателя, проводящего конкретные занятия;
билеты (тесты) для проверки знаний слушателей
данный пункт относится только к подвиду деятельности по специальной подготовке персонала, ответственного за обеспечение ядерной и радиационной безопасности.
Наличие оригиналов указанных документов устанавливается лицензиаром путем проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом
12.
программы обеспечения качества
утвержденная заявителем программа обеспечения качества при осуществлении заявляемых работ с описанием политики заявителя в области обеспечения качества заявляемой деятельности, процедура и алгоритм подбора, допуска к работе, поддержания и повышения квалификации преподавателей, перечня нормативных документов, которыми руководствуется заявитель при осуществлении заявляемой деятельности, системы управления документацией, процедур контроля знаний обучаемых, обеспечения качества используемых в заявленной деятельности методик
данный пункт относится только к подвиду деятельности по специальной подготовке персонала, ответственного за обеспечение ядерной и радиационной безопасности.
Наличие оригинала указанного документа устанавливается лицензиаром путем проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом
13.
лицензии на осуществление охранной деятельности
форма сведений, содержащих информацию о договоре по оказанию охранных услуг с физическим или юридическим лицом, имеющим соответствующую лицензию согласно приложению 11 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов, подтверждающих соответствие им, для деятельности в сфере использования атомной энергии
данный пункт относится только к подвиду деятельности по физической защите ядерных установок и ядерных материалов

6-тарау. Радиоактивті қалдықтармен жұмыс істеу жөніндегі қызметке қойылатын біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесі
Р/с №
Біліктілік талаптары мыналардың болуын қамтиды:
Біліктілік талаптарының сәйкестігін растайтын құжаттар
Ескертпе
1.
2.
3.
1.
мәлімделетін жұмыстарды орындау үшін қажетті меншік құқығында немесе өзге заңды негіздегі арнайы үй-жайлар
атом энергиясын пайдалану саласындағы қызметке қойылатын осы біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесіне 1-қосымшаға сәйкес мәлімделетін жұмыстарды орындау үшін қажетті өндірістік-техникалық базалар, сақтау қоймалары, арнайы үй-жайлар, зертханалар туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
егер өтініш беруші тапсырыс берушінің аумағында жұмыс жүргізсе және аумақтар мен объектілерді радиациялық оңалту, өңдеп қалпына келтіру қызметінің кіші түрі үшін жұмыс жүргізсе, осы тармақты орындау талап етілмейді. Көрсетілген арнайы үй-жайлардың бар болуы лицензиардың Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу жолымен белгіленеді
2.
радиациялық қауіпсіздік жөніндегі қызмет (немесе жауапты адам) және радиоактивті қалдықтарды жинауды, сақтауды және өткізуді ұйымдастыруға жауапты адам
радиациялық қауіпсіздік қызметі туралы ереже (немесе радиациялық қауіпсіздікке жауапты адамның лауазымдық нұсқаулығы); радиоактивті қалдықтарды жинауды, сақтауды және өткізуді ұйымдастыруға жауапты адамды тағайындау туралы бұйрық; атом энергиясын пайдалану саласындағы қызметке қойылатын осы біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесіне 6-қосымшаға сәйкес қызмет немесе жауапты адам туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
радиациялық қауіпсіздік қызметінің персоналы мен радиациялық қауіпсіздікке жауапты адам ядролық және радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге жауапты персоналды арнайы даярлау жөніндегі қызметке немесе қызметтің кіші түріне лицензиясы бар жеке немесе заңды тұлғадан радиациялық қауіпсіздік бойынша арнайы даярлықтан өткен қызметкерлер ішінен тағайындалады. Қызметті құру (немесе жауапты адамды тағайындау) туралы бұйрықтың, қызмет туралы ереженің (немесе лауазымдық нұсқаулықтың), радиациялық қауіпсіздік бойынша даярлық туралы сертификаттардың, радиоактивті қалдықтарды жинауды, сақтауды және өткізуді ұйымдастыруға жауапты адамды тағайындау туралы бұйрық түпнұсқасының бар болуы лицензиардың Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу жолымен белгіленеді
3.
жұмыс орындарында, ластанған жабдықтарда, бұйымдарда, топырақта, қалдықтарда өндірістік радиациялық бақылауды қамтамасыз ету
атом энергиясын пайдалану саласындағы тиісті лицензиясы бар жеке немесе заңды тұлғамен бірге осы біліктілік талаптары және құжаттар тізбесіне 7-қосымшаға сәйкес қызметтер көрсетуге арналған шарт туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны; немесе: өзінің радиациялық бақылау қызметі болған жағдайда: радиациялық бақылауды жүргізу жоспары; радиациялық бақылау аспаптарын салыстырып тексеру сертификаттары
Шарт түпнұсқасының немесе радиациялық бақылау жүргізу жоспарының, радиациялық бақылау аспаптарын салыстырып тексеру сертификаттары мен радиациялық бақылау аспаптарының бар болуы лицензиардың Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу жолымен белгіленеді
4.
өтініш беруші бекіткен өкімдік құжаттар

Глава 6. Квалификационные требования и перечень документов, подтверждающих соответствие им, для деятельности по обращению с радиоактивными отходами
№ п/п
Квалификационные требования включают наличие:
Документы, подтверждающие соответствие квалификационным требованиям
Примечание
1.
2.
3.
1.
специализированных помещений, необходимых для выполнения заявляемых работ на праве собственности или иных законных основаниях
форма сведений, содержащих информацию о производственно-технических базах, хранилищах, специализированных помещениях, лабораториях, необходимых для выполнения заявляемых работ согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов, подтверждающих соответствие им, для деятельности в сфере использования атомной энергии
не требуется выполнение данного пункта если заявитель проводит работы на территории заказчика и к подвиду деятельности по радиационной реабилитации, рекультивации территорий и объектов. Наличие указанных специализированных помещений устанавливается лицензиаром путем проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом
2.
службы (или ответственного лица) по радиационной безопасности и ответственного лица за организацию сбора, хранения и сдачу радиоактивных отходов
положение о службе по радиационной безопасности (или должностная инструкция ответственного лица за радиационную безопасность); приказ о назначении ответственного лица за организацию сбора, хранения и сдачу радиоактивных отходов; форма сведений, содержащих информацию о службе или ответственном лице согласно приложению 6 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов, подтверждающих соответствие им, для деятельности в сфере использования атомной энергии
персонал службы радиационной безопасности и лицо, ответственное за радиационную безопасность назначается из числа сотрудников, прошедших специальную подготовку по радиационной безопасности у физического или юридического лица, имеющего лицензию на вид или подвид деятельности по специальной подготовке персонала, ответственного за обеспечение ядерной и радиационной безопасности. Наличие оригиналов приказа о создании службы (или о назначении ответственного лица), положения о службе (или должностной инструкции), сертификатов о подготовке по радиационной безопасности, приказа о назначении ответственного лица за организацию сбора, хранения и сдачу радиоактивных отходов устанавливается лицензиаром путем проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом
3.
обеспечения производственного радиационного контроля рабочих мест, загрязненного оборудования, изделий, материалов, грунта, отходов
форма сведений, содержащих информацию о договоре на оказание услуг с физическим или юридическим лицом, имеющим соответствующую лицензию в сфере использования атомной энергии, согласно приложению 7 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов; или: в случае наличия собственной службы радиационного контроля: план проведения радиационного контроля; сертификаты поверки приборов радиационного контроля
Наличие оригинала договора или плана проведения радиационного контроля, сертификатов о поверке и наличие приборов радиационного контроля устанавливается лицензиаром путем проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом
4.
утвержденных заявителем распорядительных документов

өтініш беруші бекіткен мынадай құжаттар: "Радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 15 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-275/2020 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21822 болып тіркелген) санитариялық қағидаларына 6-қосымшада көрсетілген талаптарға сәйкес мәлімделетін жұмыстарды жүргізу кезіндегі радиациялық қауіпсіздік жөніндегі нұсқаулық; персоналдың авария жағдайындағы іс-қимылы жөніндегі нұсқаулық; радиациялық авариядан және оның салдарынан персоналды және халықты қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспары; радиоактивті қалдықтарды тіркеу журналы; қалдықтарды жинау, сұрыптау, сақтауға беру, өңдеу, қайта өңдеу, сақтау, көму тәсілдерін және кезеңдерін, үй-жайларды, жабдықтарды, материалдарды залалсыздандыруды қоса алғанда, жұмыстың негізгі тәсілдерін, операцияларды орындаудың ретті тәртібін, жұмыстың шегі мен жағдайларын айқындайтын мәлімделетін жұмыстарды орындаудың технологиялық регламенті

утвержденные заявителем следующие документы: инструкция по радиационной безопасности при проведении заявляемых работ, соответствующая требованиям, указанным в приложении 6 к Санитарным правилам "Санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности", утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-275/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21822); инструкция по действиям персонала в аварийных ситуациях; план мероприятий по защите персонала и населения от радиационной аварии и ее последствий; журнал учета радиоактивных отходов; технологический регламент выполнения заявляемых работ, определяющий основные приемы работы, последовательный порядок выполнения операций, пределы и условия работы, включая способы и этапы сбора, сортировки, передачи на хранение, обработки, переработки, хранения, захоронения отходов, дезактивации помещений, оборудования, материалов

Радиациялық авариядан және оның салдарынан персоналды және халықты қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспары және оның салдары мен мәлімделетін жұмыстарды орындау технологиялық регламенті радиациялық қауіптіліктің 1 және 2-санаттағы объектілері үшін ғана талап етіледі. Көрсетілген құжаттар түпнұсқаларының бар болуы лицензиардың Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу жолымен белгіленеді
5.
өтініш берушінің персоналының сәул шығару дозасын бақылау және есепке алу жүйесі
атом энергиясын пайдалану саласындағы қызметке қойылатын осы біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесіне 5-қосымшаға сәйкес персоналды жеке дозиметрлік бақылаумен қамтамасыз ету туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
Персоналды жеке дозиметрлік бақылау өткізуге арналған шарт атом энергиясын пайдалану саласындағы қызметтер көрсетуге тиісті лицензиясы бар жеке немесе заңды тұлғамен жасалынады. Персоналды жеке дозиметрлік бақылау өткізуге арналған шарт түпнұсқасының бар болуы лицензиардың Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу жолымен белгіленеді
6.
радиоактивті қалдықтарды физикалық қорғауды қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралар
өтініш беруші бекіткен радиоактивті қалдықтарды физикалық қорғау жоспары
осы тармақ радиоактивті қалдықтарды сақтау және көму жөніндегі қызметтің кіші түріне ғана қатысты. Көрсетілген құжат түпнұсқасының бар болуы лицензиардың Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу жолымен белгіленеді
7.
тиісті білімі, даярлығы бар және мәлімделген қызмет түрі мен кіші түрлерін жүзеге асыруға жіберілген техниктердің және жұмысшылардың біліктілік құрамы
атом энергиясын пайдалану саласындағы қызметке қойылатын осы біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесіне 2-қосымшаға сәйкес мамандардың, техниктердің, жұмысшылардың біліктілік құрамы туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
жұмысшылардың болуы қызметтің барлық кіші түрлері үшін, техниктердің болуы тек үй-жайларды, жабдық пен материалдарды қатерсіздендіру (радиоактивті ластанудан тазарту) бойынша қызметтің кіші түрі үшін ғана қажет. Техниктер мен жұмысшылардың біліктілік құрамының (тиісті білімін, даярлығын, жұмыс тәжірибесін және мәлімделген қызмет түрі мен кіші түрлерін жүзеге асыруға жіберілгенін растайтын құжаттардың түпнұсқалары) бар болуы лицензиардың Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу жолымен белгіленеді
8.
радиоактивті қалдықтарды сақтауға арналған меншік құқығындағы немесе өзге заңды негіздегі қойма
атом энергиясын пайдалану саласындағы қызметке қойылатын осы біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесіне 1-қосымшаға сәйкес мәлімделген жұмыстарды орындау үшін қажетті өндірістік-техникалық базалар, сақтау қоймалары, арнайы үй-жайлар, зертханалар туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
осы тармақ тек радиоактивті қалдықтарды сақтау және көму жөніндегі қызметтің кіші түрлеріне ғана қатысты. Радиоактивті қалдықтарды сақтау және көму үшін меншікті қойманың болуы талап етіледі. Көрсетілген қойманың бар болуы лицензиардың Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу жолымен белгіленеді

план мероприятий по защите персонала и населения от радиационной аварии и ее последствий и технологический регламент выполнения заявляемых работ требуется только для объектов 1 и 2 категории радиационной опасности. Наличие оригиналов указанных документов устанавливается лицензиаром путем проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом
5.
системы контроля и учета доз облучения персонала заявителя
форма сведений, содержащих информацию об обеспечении персонала индивидуальным дозиметрическим контролем согласно приложению 5 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов, подтверждающих соответствие им, для деятельности в сфере использования атомной энергии
Договор на проведение индивидуального дозиметрического контроля персонала заключается с физическим или юридическим лицом, имеющим соответствующую лицензию на предоставление услуг в области использования атомной энергии. Наличие оригинала указанного договора на проведение индивидуального дозиметрического контроля персонала устанавливается лицензиаром путем проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом
6.
мероприятий по обеспечению физической защиты радиоактивных отходов
утвержденный заявителем план физической защиты радиоактивных отходов
данный пункт относится только к подвиду деятельности по хранению и захоронению радиоактивных отходов. Наличие оригинала указанного документа устанавливается лицензиаром путем проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом
7.
квалифицированного состава техников и рабочих, имеющих соответствующее образование, подготовку и допущенных к осуществлению заявленного вида и подвидов деятельности
форма сведений, содержащих информацию о квалифицированном составе специалистов, техников, рабочих согласно приложению 2 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов, подтверждающих соответствие им, для деятельности в сфере использования атомной энергии
наличие рабочих необходимо для всех подвидов деятельности, наличие техников только для подвида деятельности по дезактивации (очистка от радиоактивного загрязнения) помещений, оборудования и материалов. Наличие квалифицированного состава техников и рабочих (оригиналов документов, подтверждающих соответствующее образование, подготовку и допуск к осуществлению заявленного вида и подвидов деятельности) устанавливается лицензиаром путем проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом
8.
хранилища для радиоактивных отходов на праве собственности или иных законных основаниях
форма сведений, содержащих информацию о производственно-технических базах, хранилищах, специализированных помещениях, лабораториях, необходимых для выполнения заявляемых работ согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов, подтверждающих соответствие им, для деятельности в сфере использования атомной энергии
данный пункт относится только к подвиду деятельности по хранению и захоронению радиоактивных отходов. Для хранения и захоронения радиоактивных отходов требуется наличие собственного хранилища. Наличие указанного хранилища устанавливается лицензиаром путем проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом

7-тарау. Ядролық материалдарды, радиоактивті заттарды, иондаушы сәуле шығарудың радиоизотоптық көздерін, радиоактивті қалдықтарды транзиттік тасымалдауды қоса алғанда, Қазақстан Республикасы аумағының шегінде тасымалдау жөніндегі қызметке қойылатын біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесі
Р/с №
Біліктілік талаптары мыналардың болуын қамтиды:
Біліктілік талаптарының сәйкестігін растайтын құжаттар
Ескертпе
1.
2.
3.
1.
тиісті білімі, даярлығы бар және мәлімделген қызмет түрін жүзеге асыруға жіберілген мамандар мен техниктердің біліктілік құрамы
атом энергиясын пайдалану саласындағы қызметке қойылатын осы біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесіне 2-қосымшаға сәйкес мамандардың, техниктердің, жұмысшылардың білікті құрамы туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
Мамандар мен техниктердің біліктілік құрамының (тиісті білімін, даярлығын, жұмыс тәжірибесін және мәлімделген қызмет түрі мен кіші түрлерін жүзеге асыруға жіберілгенін растайтын құжаттардың түпнұсқалары) бар болуы лицензиардың Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу жолымен белгіленеді
2.
радиациялық қауіпсіздік жөніндегі қызмет немесе жауапты адам
радиациялық қауіпсіздік қызметі туралы ереже (немесе радиациялық қауіпсіздікке жауапты адамның лауазымдық нұсқаулығы); атом энергиясын пайдалану саласындағы қызметке қойылатын осы біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесіне 6-қосымшаға сәйкес қызмет немесе жауапты адам туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
радиациялық қауіпсіздік қызметінің персоналы мен радиациялық қауіпсіздікке жауапты адам ядролық және радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге жауапты персоналды арнайы даярлау жөніндегі қызметке немесе қызметтің кіші түріне лицензиясы бар жеке немесе заңды тұлғадан радиациялық қауіпсіздік бойынша арнайы даярлықтан өткен қызметкерлер ішінен тағайындалады. Қызметті құру (немесе жауапты адамды тағайындау) туралы бұйрықтың, қызмет туралы ереженің (немесе лауазымдық нұсқаулықтың), радиациялық қауіпсіздік бойынша даярлық туралы сертификаты түпнұсқалығының бар болуы лицензиардың Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу жолымен белгіленеді
3.
жұмыс орындарында өндірістік радиациялық бақылауды қамтамасыз ету
радиациялық бақылау жүргізу жоспары; радиациялық бақылау аспаптарын салыстырып тексеру сертификаттары; радиациялық бақылау аспаптарын жалға алған жағдайда радиациялық бақылау аспабын жалға алу шарты
Көрсетілген құжаттар түпнұсқаларының бар болуы лицензиардың Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу жолымен белгіленеді
4.
өтініш беруші бекіткен өкімдік құжаттар

Глава 7. Квалификационные требования и перечень документов, подтверждающих соответствие им, для деятельности по транспортировке, включая транзитную, ядерных материалов, радиоактивных веществ, радиоизотопных источников ионизирующего излучения, радиоактивных отходов в пределах территории Республики Казахстан
№ п/п
Квалификационные требования включают наличие:
Документы, подтверждающие соответствие квалификационным требованиям
Примечание
1.
2.
3.
1.
квалифицированного состава cпециалистов и техников, имеющих соответствующее образование, подготовку и допущенных к осуществлению заявленного вида деятельности
форма сведений, содержащих информацию о квалифицированном составе специалистов, техников, рабочих согласно приложению 2 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов, подтверждающих соответствие им, для деятельности в сфере использования атомной энергии
Наличие квалифицированного состава cпециалистов и техников (оригиналов документов, подтверждающих соответствующее образование, подготовку и допуск к осуществлению заявленного вида и подвидов деятельности) устанавливается лицензиаром путем проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом
2.
службы или ответственного лица по радиационной безопасности
положение о службе радиационной безопасности (или должностная инструкция ответственного лица за радиационную безопасность); форма сведений, содержащих информацию о службе или ответственном лице согласно приложению 6 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов, подтверждающих соответствие им, для деятельности в сфере использования атомной энергии
персонал службы радиационной безопасности и лицо, ответственное за радиационную безопасность назначается из числа сотрудников, прошедших специальную подготовку по радиационной безопасности у физического или юридического лица, имеющего лицензию на вид или подвид деятельности по специальной подготовке персонала, ответственного за обеспечение ядерной и радиационной безопасности. Наличие оригиналов приказа о создании службы (или о назначении ответственного лица), положения о службе (или должностной инструкции), сертификатов о подготовке по радиационной безопасности устанавливается лицензиаром путем проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом
3.
обеспечения производственного радиационного контроля на рабочих местах
план проведения радиационного контроля; сертификаты поверки приборов радиационного контроля; в случае аренды приборов радиационного контроля договор аренды прибора радиационного контроля
Наличие оригиналов указанных документов и приборов радиационного контроля устанавливается лицензиаром путем проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом
4.
утвержденных заявителем распорядительных документов

өтініш беруші бекіткен мынадай құжаттар: "Радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 15 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-275/2020 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21822 болып тіркелген) санитариялық қағидаларына 6-қосымшада көрсетілген талаптарға сәйкес мәлімделетін жұмыстарды жүргізу кезіндегі радиациялық қауіпсіздік жөніндегі нұсқаулық; жаңа және пайдаланылған отынды тасымалдау, тиеу және сақтау кезіндегі ядролық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі нұсқаулық; авария жағдайында персоналдың іс-қимылы жөніндегі нұсқаулық
жаңа және пайдаланылған отынды тасымалдау, тиеу және сақтау кезіндегі ядролық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі нұсқаулық жаңа және пайдаланылған ядролық отынды тасымалдаған жағдайда талап етіледі. Көрсетілген құжаттар түпнұсқаларының бар болуы лицензиардың Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу жолымен белгіленеді
5.
өтініш берушінің радиациялық қауіпті жұмыстарға рұқсаты бар персоналының сәуле шығару дозасын бақылау және есепке алу жүйелері
атом энергиясын пайдалану саласындағы қызметке қойылатын осы біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесіне 5-қосымшаға сәйкес персоналды жеке дозиметрлік бақылаумен қамтамасыз ету туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
Персоналды жеке дозиметрлік бақылау өткізуге арналған шарт атом энергиясын пайдалану саласындағы қызметтер көрсетуге тиісті лицензиясы бар жеке немесе заңды тұлғамен жасалынады. Персоналды жеке дозиметрлік бақылау өткізуге арналған шарттың түпнұсқасының бар болуы лицензиардың Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу жолымен белгіленеді
6.
тасымалдауға болжанған аспаптардың, қондырғылардың, материалдардың, заттардың, қалдықтардың түрлері туралы, сондай-ақ тасымалдау болжанатын көліктік қаптама комплектілері туралы түсіндірме жазба
өтініш беруші немесе лицензиат тасымалдайтын болжанған аспаптардың, қондырғылардың, материалдардың, заттардың, қалдықтардың түрлерінің тізімі, сондай-ақ тасымалдау болжанатын көліктік қаптама комплектілері туралы мәліметтер
еркін нысанда, түсіндірме жазбаға өтініш беруші немесе лицензиат қол қоюға тиіс. Көліктік қаптама комплектілерінің бар болуы лицензиардың Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу жолымен белгіленеді
7.
ядролық материалдарды, радиоактивті заттарды, радиоизотоптық көздерді, радиоактивті қалдықтарды, құрамында радиоактивті заттарды, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптар мен қондырғыларды тасымалдауға арналған арнайы көлік құралдары
атом энергиясын пайдалану саласындағы қызметке қойылатын осы біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесіне 12-қосымшаға сәйкес ядролық материалдарды, радиоактивті заттарды, радиоизотоптық көздерді, радиоактивті қалдықтарды, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптар мен қондырғыларды тасымалдауға арналған қажетті арнайы көлік құралдары туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
Көрсетілген арнайы көлік құралдарының бар болуы лицензиардың Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу жолымен белгіленеді

утвержденные заявителем следующие документы: инструкция по радиационной безопасности при проведении заявляемых работ, соответствующая требованиям, указанным в приложении 6 к Санитарным правилам "Санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности", утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-275/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21822); инструкция по обеспечению ядерной безопасности при транспортировке, перегрузке и хранении свежего и отработавшего топлива; инструкция по действиям персонала в аварийных ситуациях
инструкции по обеспечению ядерной безопасности при транспортировке, перегрузке и хранении свежего и отработавшего топлива требуется в случае перевозки свежего и отработавшего ядерного топлива. Наличие оригиналов указанных документов устанавливается лицензиаром путем проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом
5.
системы контроля и учета доз облучения персонала заявителя, допущенного к радиационно опасным работам
форма сведений, содержащих информацию об обеспечении персонала индивидуальным дозиметрическим контролем согласно приложению 5 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов, подтверждающих соответствие им, для деятельности в сфере использования атомной энергии
Договор на проведение индивидуального дозиметрического контроля персонала заключается с физическим или юридическим лицом, имеющим соответствующую лицензию на предоставление услуг в области использования атомной энергии. Наличие оригинала договора на проведение индивидуального дозиметрического контроля персонала устанавливается лицензиаром путем проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом
6.
пояснительная записка о типах приборов, установок, материалов, веществ, отходов, предполагаемых к транспортировке, а также о транспортных упаковочных комплектах, в которых предполагается транспортировка
перечень предполагаемых типов приборов, установок, материалов, веществ, отходов, которых заявитель или лицензиат, будет транспортировать, а также сведения о транспортных упаковочных комплектах, в которых предполагается транспортировка
в произвольной форме, пояснительная записка должна быть подписана заявителем или лицензиатом. Наличие транспортных упаковочных комплектов устанавливается лицензиаром путем проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом
7.
специализированного транспортного средства для перевозки ядерных материалов, радиоактивных веществ, радиоизотопных источников, радиоактивных отходов, радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества
форма сведений, содержащих информацию о специализированных транспортных средствах, необходимых для перевозки ядерных материалов, радиоактивных веществ, радиоизотопных источников, радиоактивных отходов, радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества согласно приложению 12 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов, подтверждающих соответствие им, для деятельности в сфере использования атомной энергии
Наличие указанного специализированного транспортного средства устанавливается лицензиаром путем проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом

8-тарау. Бұрынғы ядролық сынақ полигондары аумақтарындағы және жүргізілген ядролық сынақтар нәтижесінде ластанған басқа да аумақтардағы қызметке қойылатын біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесі
Р/с №
Біліктілік талаптары мыналардың болуын қамтиды:
Біліктілік талаптарының сәйкестілігін растайтын құжаттар
Ескертпе
1.
2.
3.
1.
полигонда болжанған жұмыстар бойынша түсіндірме жазба
өтініш беруші немесе лицензиат полигонда жүргізетін болжамды жұмыстар тізімі
еркін нысанда, түсіндірме жазбаға өтініш беруші немесе лицензиат қол қоюға тиіс
2.
радиациялық қауіпсіздік жөніндегі нұсқаулықтар

Глава 8. Квалификационные требования и перечень документов, подтверждающих соответствие им, для деятельности на территориях бывших испытательных ядерных полигонов и других территориях, загрязненных в результате проведенных ядерных испытаний
№ п/п
Квалификационные требования включают наличие:
Документы, подтверждающие соответствие квалификационным требованиям
Примечание
1.
2.
3.
1.
пояснительная записка о предполагаемых работах на полигоне
перечень предполагаемых заявителем или лицензиатом работ, проводимых на полигоне
в произвольной форме, пояснительная записка подписана заявителем или лицензиатом
2.
инструкции по радиационной безопасности

1) ________________________________________________________;
2) ________________________________________________________.
Осы өтінішпен ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дұрыс емес мәліметтерді бергені үшін жауапкершілікке тартылатыным туралы хабардармын.
____________________________________________________ _____________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)                  (қолы)
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
4-қосымша
Атом энергиясы
пайдаланылатын объектілерде
жұмыс істейтін персоналды
аттестаттау қағидаларына
9-қосымша
Нысан
Атом энергиясын пайдалану
саласындағы уәкілетті орган
ведомствосының басшылығына
____________________________
(тегі, аты, әкесінің аты
(болған жағдайда)
____________________________
(лауазымы)
Тестілеу немесе әңгімелесу нәтижелерін қайта қарау туралы өтініш
Сізден ________________________________________________ аттестаттау
(бастапқы, мерзімді, қайта, кезектен тыс)
барысында ______ күні жүргізілген тестілеу немесе әңгімелесу нәтижелерін қайта қарауды сұраймын, себебі
______________________________________________________
__________________________
Өтініш берушінің қолы: _______________
Өтініш берілген күні: 20__ жылғы "___" ____________
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
5-қосымша
Атом энергиясы
пайдаланылатын объектілерде
жұмыс істейтін персоналды
аттестаттау қағидаларына
10-қосымша
Нысан
№ _______ хаттама
Нұр-Сұлтан қаласы                                    20___ жылғы "___" ___________
Апелляциялық комиссия құрамында:
Комиссия төрағасы:________________________________ _______
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (қолы)
Комиссия мүшелері: ____________________________ _______
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (қолы)
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), жеке сәйкестендіру нөмірі, лауазымы)
_________________________________________________________________
(аттестаттаудан өткен өтініш берушінің жұмыс орны (ұйымның толық атауы)
20___ жылғы "___" ____________________________ тестілеу немесе әңгімелесу
(бастапқы, мерзімді, қайта кезектен тыс)
нәтижелерін қайта қарап анықтады:
дұрыс ________________________ жауап
дұрыс емес___________________________ жауап
персоналдың осы санаты үшін шекті деңгей ___________________ құрайды.
Апелляциялық комиссия мынадай шешімдердің бірін қабылдады:

1)________________________________________________________;
2) ________________________________________________________.
Настоящим заявлением даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Подтверждаю достоверность представленной информации и осведомлен об ответственности за предоставление недостоверных сведений в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
_____________________________________________________ ____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)                   (подпись)
Приложение 4 к Перечню
некоторых приказов
Министра энергетики
Республики Казахстан, в
которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 9 к Правилам
аттестации персонала, занятого
на объектах использования
атомной энергии
Форма
Руководству ведомства в
области использования
атомной энергии
от _________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
____________________________
(должность)
Заявление о пересмотре результатов тестирования или собеседования
Прошу Вас пересмотреть результаты тестирования или собеседования от
________________ в рамках проведенной ________________________________
(дата)
____________________________________________________________________
(первичной, периодической, повторной, внеочередной)
аттестации, в связи с тем, что ___________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Подпись заявителя: _______________
Дата подачи заявления: "___" ____________ 20__ года
Приложение 5 к Перечню
некоторых приказов
Министра энергетики
Республики Казахстан, в
которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 10 к Правилам
аттестации персонала, занятого
на объектах использования
атомной энергии
Форма
Протокол №
город Нур-Султан "___" ______ 20___ года
Апелляционная комиссия, в составе:
Председатель комиссии: __________________________________ _________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Члены комиссии: _________________________________________ _________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
пересмотрев результаты тестирования или собеседования
________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии),
индивидуальный идентификационный номер, должность)
________________________________________________________________________
(место работы (полное наименование организации) заявителя)
проходившего _____________________________________________________ аттестацию
(первичную, периодическую, повторную, внеочередную)
"__" __________ 20__ года
Установила:
правильных ответов:________________________
неправильных ответов: ______________________
пороговый уровень для данной категории персонала составляет:_____________
Апелляционная комиссия приняла решение одно из следующего:

1) Тестілеуден немесе әңгімелесуден өту нәтижесі өзгеріссіз қалсын ("тестілеуден өтпеді" немесе "әңгімелесуден өтпеді")
2) Тестілеуден немесе әңгімелесуден өту нәтижесі оң деп танылсын ("тестілеуден өтті" немесе "әңгімелесуден өтті")
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
6-қосымша
"Атом энергиясын пайдалану
объектілерінің тіршілік циклінің
кезеңдеріне байланысты
жұмыстарды орындауға
лицензия беру" мемлекеттік
көрсетілетін қызмет
қағидаларына 3-қосымша
Атом энергиясын пайдалану объектілерінің тіршілік циклінің кезеңдеріне байланысты жұмыстарды орындау жөніндегі қызметке құжаттар
1. Өтініш беруші бекіткен қабылдау актілері және сынау хаттамаларының, жүйенің, жабдықтардың және персоналдың пайдалануға қосуға дайындығы жөніндегі акті – осы тармақ ядролық қондырғыларды пайдалану жөніндегі қызметтің кіші түрлеріне ғана қатысты;
2. Өтініш беруші бекіткен объектінің қауіпсіздігін талдау жөніндегі алдын ала есеп – осы тармақ ядролық қондырғыларды, радиоактивті қалдықтарды сақтау қоймаларын салу жөніндегі қызметтің кіші түрлеріне ғана қатысты;
3. Өтініш беруші бекіткен объектiнi пайдаланудан шығарудың алдын ала жоспары – осы тармақ ядролық қондырғыларды, радиоактивті қалдықтарды сақтау қоймаларын (жобаланатын ядролық қондырғылар, радиоактивті қалдықтарды сақтау қоймалары үшін) пайдалану және пайдаланудан шығару жөніндегі қызметтің кіші түрлеріне ғана қатысты;
4. Еңбекке қабілеттілікті қолдауға және қауіпсіздік жүйелеріндегі ақаулықтардың алдын алуға бағытталған жабдықтарды, механизмдерді, технологиялық желілерді пайдалануды, техникалық қызмет көрсетуді, салыстырып тексеруді және сынауды қамтамасыз ететін қызметті құру туралы бұйрық және қызмет туралы ереже; техникалық қызмет көрсетуді жүргізу нұсқаулығы; техникалық қызмет көрсетуді жүргізу графигі және бағдарламасы – осы тармақ ядролық қондырғыларды, радиоактивті қалдықтарды сақтау қоймаларын пайдалану және пайдаланудан шығару жөніндегі қызметтің кіші түрлеріне ғана қатысты;
5. Өтініш берушінің радиациялық қауіпсіздік қызметін құру туралы бұйрығы, радиациялық қауіпсіздік қызметі туралы ереже, радиациялық қауіпсіздік бойынша оқыту сертификаттары – осы тармақ ядролық қондырғыларды, радиоактивті қалдықтарды сақтау қоймаларын пайдалану және пайдаланудан шығару жөніндегі қызметтің кіші түрлеріне ғана қатысты;
6. Өтініш беруші бекіткен сапаны қамтамасыз ету бағдарламасы;
7. Өтініш беруші бекіткен:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 15 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-275/2020 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21822 болып тіркелген) "Радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларына 6-қосымшада көрсетілген талаптарға сәйкес мәлімделген жұмыстарды жүргізу кезіндегі радиациялық қауіпсіздік жөніндегі нұсқаулық;
физикалық іске қосуды жүргізу кезінде ядролық қауіпсіздікті қамтамасыз ету бойынша нұсқаулық;
жаңа және пайдаланылған отынды тасымалдау, қайта тиеу және сақтау кезінде ядролық қауіпсіздікті қамтамасыз ету бойынша нұсқаулық;
персоналдың авариялық жағдайлардағы іс-әрекеті жөніндегі нұсқаулық – осы тармақ ядролық қондырғыларды, радиоактивті қалдықтарды сақтау қоймаларын пайдалану және пайдаланудан шығару жөніндегі қызметтің кіші түрлеріне ғана қатысты.

1) результат прохождения тестирования или собеседования оставить без изменения ("тест не пройден" или "собеседование не пройдено");
2) признать результат прохождения тестирования или собеседования положительным ("тест пройден" или "собеседование пройдено").
Приложение 6 к Перечню
некоторых приказов
Министра энергетики
Республики Казахстан, в
которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 3 к Правилам
оказания государственной услуги
"Выдача лицензии на
выполнение работ, связанных с
этапами жизненного цикла
объектов использования
атомной энергии"
Документы к деятельности по выполнению работ, связанных с этапами жизненного цикла объектов использования атомной энергии
1. Утвержденные заявителем акты приемки и протоколы испытаний, акта о готовности систем, оборудования и подготовленности персонала к вводу в эксплуатацию – данный пункт относится только к подвидам деятельности по эксплуатации ядерных установок.
2. Утвержденный заявителем предварительный отчет по анализу безопасности объекта – данный пункт относится только к подвиду деятельности по сооружению ядерных установок, хранилищ радиоактивных отходов.
3. Утвержденный заявителем предварительный план вывода объекта из эксплуатации – данный пункт относится только к подвидам деятельности по эксплуатации (для проектируемых ядерных установок, хранилищ радиоактивных отходов) и выводу из эксплуатации ядерных установок, хранилищ радиоактивных отходов.
4. Приказ о создании службы и положение о службе обеспечивающей эксплуатацию, техническое обслуживание, проверку и испытания оборудования, механизмов, технологических линий, направленных на поддержание работоспособности и предотвращение отказов в системах безопасности; инструкция проведения технического обслуживания; программа и график проведения технического обслуживания – данный пункт относится только к подвидам деятельности по эксплуатации и выводу из эксплуатации ядерных установок, хранилищ радиоактивных отходов.
5. Приказ заявителя о создании службы радиационной безопасности, положение о службе радиационной безопасности, сертификаты обучения по радиационной безопасности – данный пункт относится только к подвидам деятельности по эксплуатации и выводу из эксплуатации ядерных установок, хранилищ радиоактивных отходов.
6. Утвержденная заявителем программа обеспечения качества.
7. Утвержденные заявителем:
инструкция по радиационной безопасности при проведении заявляемых работ, соответствующая требованиям, указанным в приложении 6 к Санитарным правилам "Санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности", утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-275/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21822);
инструкция по обеспечению ядерной безопасности при проведении физического пуска;
инструкция по обеспечению ядерной безопасности при транспортировке, перегрузке и хранении свежего и отработавшего топлива;
инструкция по действиям персонала в аварийных ситуациях – данный пункт относится только к подвидам деятельности по эксплуатации и выводу из эксплуатации ядерных установок, хранилищ радиоактивных отходов.

8. Өтініш беруші бекіткен және облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органымен, радиациялық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету саласында мемлекеттiк басқаруды, қадағалау мен бақылауды жүзеге асыратын уәкiлеттi мемлекеттiк органдармен келiсiлген радиациялық авариядан және оның салдарынан персоналды және халықты қорғау жөнiндегi iс-шаралар жоспары – осы тармақ ядролық қондырғыларды, радиоактивті қалдықтарды сақтау қоймаларын пайдалану және пайдаланудан шығару жөніндегі қызметтің кіші түрлеріне ғана қатысты. Персонал мен халықты радиациялық авариядан және оның салдарынан қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспары тек радиациялық қауіптіліктің 1 және 2-санаттағы объектілері үшін ғана талап етіледі.
9. Өтініш беруші бекіткен авария жағдайында персоналдың іс-қимылын пысықтауға арналған әдістеме, аварияға қарсы жаттығуларды өткізу бағдарламалары – осы тармақ ядролық қондырғыларды, радиоактивті қалдықтарды сақтау қоймаларын пайдалану және пайдаланудан шығару жөніндегі қызметтің кіші түрлеріне ғана қатысты.
10. Өтініш беруші бекіткен радиациялық жағдайды бағалау арқылы өндірістік бақылау бағдарламасы;
радиациялық бақылауды жүргізу тәртібін бекітетін құжат;
радиациялық бақылауды өлшеу құралдарын салыстырып тексеру туралы сертификаттар – осы тармақ ядролық қондырғыларды, радиоактивті қалдықтарды сақтау қоймаларын пайдалану және пайдаланудан шығару жөніндегі қызметтің кіші түрлеріне ғана қатысты.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
7-қосымша
"Ядролық материалдармен
жұмыс істеу жөніндегі қызметті
жүзеге асыруға лицензия беру"
мемлекеттік көрсетілетін қызмет
қағидаларына
2-қосымша
Ядролық материалдармен жұмыс істеу жөніндегі қызметті жүзеге асыру үшін біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесіне мәліметтер нысаны 1-тарау. Мәлімделетін жұмыстарды орындау үшін қажетті өндірістік-техникалық базалар, сақтау қоймалары, арнайы үй-жайлар, зертханалар туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
1-кесте
Үй-жайдың (өндірістік-техникалық базаның/ қойманың/арнайы үйжайдың/зертхананың) атауы
Меншік құқығын растайтын құжат немесе өзге заңды құқықтарды растайтын құжат
Өзге заңды құқығы болған жағдайда
Үй-жайдың (өндірістік-техникалық базаның/ қойманың/арнайы үй-жайдың/зертхананың) орналасқан мекенжайы
Шарттың нөмірі, күні және қолданылу мерзімі
Шарт жасалған заңды тұлғаның/жеке кәсіпкердің/жеке тұлғаның атауы және Бизнес-сәйкестендіру нөмірі/Жеке сәйкестендіру нөмірі
1
2
3
4
5
Мәлімделетін жұмыстарды орындау үшін қажетті өндірістік-техникалық база туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер осы тарауға сәйкес 1-кестеге енгізіледі*.
Ескертпе:
* – осы тармақ уранның, торийдің және плутонийдің изотоптары бар радиоактивті заттарды пайдалану қызметіне және ядролық материалдарды өткізу және сақтау жөніндегі кіші қызмет түріне қатысты емес.

8. План мероприятий по защите персонала и населения от радиационной аварии и ее последствий, утвержденный заявителем и согласованный с местным исполнительным органом области (города республиканского значения, столицы), уполномоченными государственными органами, осуществляющими государственное управление, надзор и контроль в области обеспечения радиационной безопасности – данный пункт относится только к подвидам деятельности по эксплуатации и выводу из эксплуатации ядерных установок, хранилищ радиоактивных отходов. План мероприятий по защите персонала и населения от радиационной аварии, и ее последствий требуется только для объектов 1 и 2 категории радиационной опасности.
9. Утвержденные заявителем методики, программы проведения противоаварийных тренировок для отработки действий персонала в аварийных условиях – данный пункт относится только к подвидам деятельности по эксплуатации и выводу из эксплуатации ядерных установок, хранилищ радиоактивных отходов.
10. Утвержденная заявителем программа производственного контроля с оценкой радиационной обстановки;
документ, утверждающий порядок проведения радиационного контроля;
сертификаты о поверке средств измерений радиационного контроля – данный пункт относится только к подвидам деятельности по эксплуатации и выводу из эксплуатации ядерных установок, хранилищ радиоактивных отходов.
Приложение 7 к Перечню
некоторых приказов
Министра энергетики
Республики Казахстан, в
которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 2 к Правилам
оказания государственной услуги
"Выдача лицензии на
осуществление деятельности по
обращению ядерными материалами"
Форма сведений к квалификационным требованиям и перечню документов, подтверждающих соответствие им, к деятельности по обращению ядерными материалами
Глава 1. Форма сведений, содержащих информацию о производственно-технических базах, хранилищах, специализированных помещениях, лабораториях, необходимых для выполнения заявляемых работ
таблица 1
Наименование помещения (производственно-технической базы/хранилища/специализированного помещения/лаборатории)
Документ, подтверждающий право собственности или документ, подтверждающий иные законные права
В случае наличия иных законных прав
Адрес расположения помещения (производственно-технической базы/хранилища/специализированного помещения/лаборатории)
Номер, дата и срок действия договора
Наименование и Бизнес-идентификационный номер/ Индивидуальный идентификационный номер
юридического лица/индивидуального предпринимателя/физического лица, с кем заключен договор
1.
2.
3.
4.
5.
Сведения, содержащие информацию о производственно-технической базе, необходимой для выполнения заявляемых работ вносятся в таблицу 1 согласно настоящей главе*.
Примечание:
* – не относится к деятельности по обращению с радиоактивными веществами с изотопами урана, тория и плутония и к подвиду деятельности по реализации и хранению ядерных материалов.

2-тарау. Радиациялық қауіпсіздік бойынша қызмет немесе жауапты адам туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
2-кесте
Қызметті құру туралы (немесе жауапты адам туралы) бұйрықтың нөмірі және күні
Маманның тегі, аты-жөні және атқаратын лауазымы
Оқыту сертификатының немесе куәліктің нөмірі және берілген күні (сертификатты немесе куәлікті шетелдік оқу орны берген жағдайда – тану және нострификациялау туралы мәліметтер)
Радиациялық қауіпсіздік бойынша оқыту курсының атауы (тақырыбы)
Радиациялық қауіпсіздік бойынша оқыту жүргізілген жеке немесе заңды тұлғаның атауы (оның ядролық және радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге жауапты персоналды арнайы даярлау жүргізу құқығына берілген лицензиясының нөмірі)
1
2
3
4
5
Радиациялық қауіпсіздік қызметі немесе жауапты адам туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер осы тарауға сәйкес 2-кестеге енгізіледі*.
Ескертпе:
* – радиациялық қауіпсіздік қызметінің персоналы мен радиациялық қауіпсіздікке жауапты адам "Ядролық және радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге жауапты персоналды арнайы даярлау" қызмет түріне немесе кіші түріне лицензиясы бар жеке немесе заңды тұлғадан радиациялық қауіпсіздік бойынша арнайы даярлықтан өткен қызметкерлер ішінен тағайындалады.

Глава 2. Форма сведений, содержащих информацию о службе или ответственном лице по радиационной безопасности
таблица 2
Номер и дата приказа о создании службы (или ответственном лице)
Фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
специалиста и занимаемая должность
Номер и дата выдачи сертификата обучения или удостоверения, (в случае выдачи сертификата или удостоверения зарубежным учебным заведением – сведения о признании/ нострификации) по радиационной безопасности
Наименование (тема) курса обучения по радиационной безопасности
Наименование физического или юридического лица, в котором проводилось обучение по радиационной безопасности (номер его лицензии на право проведения специальной подготовки персонала, ответственного за обеспечение ядерной и радиационной безопасности)
1
2
3
4
5
Сведения, содержащие информацию о службе или ответственном лице по радиационной безопасности, вносятся в таблицу 2 согласно настоящей главе*.
Примечание:
* – персонал службы радиационной безопасности и лицо, ответственное за радиационную безопасность назначается из числа сотрудников, прошедших специальную подготовку по радиационной безопасности у физического или юридического лица, имеющего лицензию на вид или подвид деятельности "Специальная подготовка персонала, ответственного за обеспечение ядерной и радиационной безопасности".

3-тарау. Ядролық материалдарды және (немесе) радиоактивті заттарды, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптар мен қондырғыларды, және (немесе) иондаушы сәуле шығаруды генерациялайтын аспаптар мен қондырғыларды есепке алу және бақылауға жауапты адамды тағайындау жөніндегі бұйрық туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
3-кесте
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) және атқаратын лауазымы
Тағайындау туралы бұйрықтың нөмірі
Тағайындау туралы бұйрықтың күні
1.
2.
3.
Ядролық материалдарды және (немесе) радиоактивті заттарды, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптар мен қондырғыларды және (немесе) иондаушы сәуле шығаруды генерациялайтын аспаптар мен қондырғыларды есепке алу және бақылауға жауапты адамды тағайындау жөніндегі бұйрық туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер осы тарауға сәйкес 3-кестеге енгізіледі.

Глава 3. Форма сведений, содержащих информацию о приказе по назначению лица, ответственного за учет и контроль ядерных материалов и (или) радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества и (или) приборов и установок, генерирующих ионизирующее излучение
таблица 3
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и занимаемая должность
Номер приказа о назначении
Дата приказа о назначении
1.
2.
3.
Сведения, содержащие информацию о приказе по назначению лица, ответственного за учет и контроль ядерных материалов и (или) радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества и (или) приборов и установок, генерирующих ионизирующее излучение, вносятся в таблицу 3 согласно настоящей главе.

4-тарау. Персоналды жеке дозиметрлік бақылаумен қамтамасыз ету туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
4-кесте
Шарт тақырыбы (жеке дозиметрлік бақылау бойынша жұмыстарды жүргізуге меншікті лицензиясы бар өтініш беруші осы бағанды толтырмайды)
Шарт жасалған тұлғаның заңды тұлға/жеке кәсіпкер/ жеке тұлға атауы (жеке дозиметрлік бақылау бойынша жұмыстарды жүргізуге меншікті лицензиясы бар өтініш беруші осы бағанды толтырмайды)
Шарттың нөмірі және күні, шарттың қолданылу мерзімі (жеке дозиметрлік бақылау бойынша жұмыстарды жүргізуге меншікті лицензиясы бар өтініш беруші осы бағанды толтырмайды)
Атом энергиясын пайдалану саласында қызметтер көрсету құқығына
рұқсат беретін лицензияның нөмірі
Жеке дозиметрлік бақылаумен қамтылған қызметкер
лер саны
1
2
3
4
5
Персоналды жеке дозиметрлік бақылаумен қамтамасыз ету туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер осы тарауға сәйкес 4-кестеге енгізіледі*.
Ескертпе:
* – персоналды жеке дозиметрлік бақылау өткізуге арналған шарт атом энергиясын пайдалану саласындағы тиісті лицензиясы бар жеке немесе заңды тұлғамен жасалады.
5-тарау. Тиісті білімі, даярлығы, жұмыс тәжірибесі бар және мәлімделген қызмет түрі мен кіші түрлерін жүзеге асыруға жіберілген мамандардың, техниктер мен жұмысшылардың біліктілік құрамы туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
5-кесте
Маман ның, техник тің, жұмысшының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Жұмыс орны, атқаратын лауазымы
Қабылдау туралы бұйрық тың/жеке еңбек шарты ның нөмірі және күні
Ұйым жұмысының бағдарына сәйкес мамандықтар бойынша дипломның нөмірі және берілген күні, оқу орнының атауы, мамандығы және біліктілігі (дипломды шетелдік оқу орны берген жағдайда – тану/нострификациялау туралы мәліметтер) (осы тармақ рентгендік тексеру аппаратта рында жұмыс жасайтын персонал үшін және жұмысшылар үшін толтырылмайды)
Біліктілігіне және тиісті лауазымның функционалдық міндеттеріне сәйкес теориялық және практикалық даярлықтан өткенін растайтын сертификат тардың, куәліктердің нөмірі және берілген күні (осы баған жұмыс
шылар үшін толтырылмайды)
Оқыту және (немесе) дайындық курсының атауы (тақырыбы) (осы баған жұмысшылар үшін толтырыл майды)
Атом энергиясы пайдаланылатын объектілердегі жұмыс өтілі туралы мәлімет (лауазым
атауы, жұмыс кезеңі, Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 35-бабына сәйкес еңбек қызметін растайтын құжаттың атауы (осы баған тек радиациялық қауіптілігі І және ІІ санатты объектілерде, ядролық материалдарды өткізуден басқа ядролық қондырғыларда жұмыс істейтін мамандар мен техниктер үшін толтыры лады)
Персо налды "А" тобының персоналына жатқызу (иә/ жоқ)
1
2
3
4
5
6
7
8
Тиісті білімі, даярлығы, жұмыс тәжірибесі бар және мәлімделген қызмет түрі мен кіші түрлерін жүзеге асыруға жіберілген мамандардың біліктілік құрамы туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер осы тарауға сәйкес 5-кестеге енгізіледі.

Глава 4. Форма сведений, содержащих информацию об обеспечении персонала индивидуальным дозиметрическим контролем
таблица 4
Тема договора (настоящая графа не заполняется заявителем, имеющем собственную лицензию на проведение работ по индивидуальному дозиметрическому контролю)
Наименование юридического лица/индивидуального предпринимателя/физического лица, с кем заключен договор (настоящая графа не заполняется заявителем, имеющем собственную лицензию на проведение работ по индивидуальному дозиметрическому контролю)
Номер и дата договора, срок действия договора (настоящая графа не заполняется заявителем, имеющем собственную лицензию на проведение работ по индивидуальному дозиметрическому контролю)
Номер лицензии на право предоставления услуг в области использования атомной энергии
Количество сотрудников, охваченных индивидуальным дозиметрическим контролем
1.
2.
3.
4.
5.
Сведения, содержащие информацию об обеспечении персонала индивидуальным дозиметрическим контролем, вносятся в таблицу 4 согласно настоящей главе*.
Примечание:
* – договор на проведение индивидуального дозиметрического контроля персонала заключается с физическим или юридическим лицом, имеющим соответствующую лицензию в сфере использования атомной энергии.
Глава 5. Форма сведений, содержащих информацию о квалифицированном составе специалистов, техников и рабочих имеющих соответствующее образование, подготовку, опыт работы и допущенных к осуществлению заявленного вида и подвидов деятельности
таблица 5
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) специалиста, техника, рабочего
Место работы, занимаемая должность
Номер и дата приказа о принятии/ индивидуального трудового договора
Номер и дата выдачи диплома по специальности, соответствующей профилю работы организации, наименование учебного заведения, специальность и квалификация (в случае выдачи диплома зарубежным учебным заведением – сведения о признании/нострификации) (настоящая графа не заполняется для рабочих и для персонала, работающего на рентгеновских досмотровых аппаратах)
Номер и дата выдачи сертификатов, свидетельств, удостоверений, подтверждающих квалификацию и прохождение теоретической и практической подготовки, соответствующей функциональным обязанностям должности (настоящая графа не заполняется для рабочих)
Наименование (тема) курса обучения и (или) подготовки (настоящая графа не заполняется для рабочих)
Сведения о стаже работы на объектах использования атомной энергии (наименование должности, период работы, название документа, подтверждающего трудовую деятельность в соответствии со статьей 35 Трудового кодекса Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года (настоящая графа заполняется только для специалистов и техников, занятых на объектах 1 и 2 категории радиационной опасности, ядерных установках, за исключением работ по реализации ядерных материалов)
Отнесение персонала к персоналу группы "А" (да/нет)
1
2
3
4
5
6
7
8
Сведения, содержащие информацию о квалифицированном составе специалистов, техников и рабочих имеющих соответствующее образование, подготовку, опыт работы и допущенных к осуществлению заявленного вида и подвидов деятельности вносятся в таблицу 5 согласно настоящей главе.

6-тарау. Мәлімделетін жұмыстарды орындау үшін қажетті өндірістік-техникалық базалар, сақтау қоймалары, арнайы үй-жайлар, зертханалар туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
6-кесте
Үй-жайдың (өндірістік-техникалық базаның/ қойманың/арнайы үй-жайдың/
зертхананың) атауы
Меншік құқығын растайтын құжат немесе өзге заңды құқықтарды растайтын құжат
Өзге заңды құқығы болған жағдайда
Үй-жайдың (өндірістік-техникалық базаның/ қойманың/арнайы үй-жайдың/
зертхананың) орналасқан мекенжайы
Шарттың нөмірі, күні және қолданылу мерзімі
Шарт жасалған заңды тұлғаның/жеке
кәсіпкердің/жеке тұлғаның атауы және Бизнес-сәйкестендіру нөмірі/Жеке сәйкестендіру нөмірі
1
2
3
4
5
Меншік құқығындағы радиоактивті қалдықтарға арналған қойма туралы ақпарат қамтылған мәліметтер осы тарауға сәйкес 6-кестеге енгізіледі*.
Ескертпе:
* – осы тармақ тек ядролық материалдарды пайдалану қызметінің кіші түріне ғана талап етіледі.

Глава 6. Форма сведений, содержащих информацию о производственно-технических базах, хранилищах, специализированных помещениях, лабораториях, необходимых для выполнения заявляемых работ
таблица 6
Наименование помещения (производственно-технической базы/хранилища/специализированного помещения/лаборатории)
Документ, подтверждающий право собственности или документ, подтверждающий иные законные права
В случае наличия иных законных прав
Адрес расположения помещения (производственно-технической базы/хранилища/специализированного помещения/лаборатории)
Номер, дата и срок действия договора
Наименование и Бизнес-идентификационный номер/ Индивидуальный идентификационный номер юридического лица/индивидуального предпринимателя/физического лица, с кем заключен договор
1.
2.
3.
4.
5.
Сведения, содержащие информацию о хранилище для радиоактивных отходов на праве собственности, вносятся в таблицу 6 согласно настоящей главе*.
Примечание:
* – требуется только для подвида деятельности использование ядерных материалов.

7-тарау. Мәлімделетін жұмыстарды орындау үшін қажетті өндірістік-техникалық базалар, сақтау қоймалары, арнайы үй-жайлар, зертханалар туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
7-кесте
Үй-жайдың (өндірістік-техникалық базаның/қойманың/арнайы үй-жайдың/зертхананың) атауы)
Меншік құқығын растайтын құжат немесе өзге заңды құқықтарды растайтын құжат
Өзге заңды құқықтары болған жағдайда
Үй-жайдың (өндірістік-техникалық базаның/қойманың/арнайы үй-жайдың/зертхананың) орналасқан мекенжайы)
Шарттың нөмірі, күні және қолданылу мерзімі
Шарт жасалған заңды тұлғаның/жеке
кәсіпкердің/жеке тұлғаның атауы және Бизнес-сәйкестендіру нөмірі/Жеке сәйкестендіру нөмірі
1
2
3
4
5
Ядролық материалдарға арналған қойма туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер осы тарауға сәйкес 7-кестеге енгізіледі*.
Ескертпе:
* - осы тармақ уранның, торийдың және плутонийдың изотоптары бар радиоактивті заттарды пайдалану қызметіне және ядролық материалдарды өткізу қызметтің кіші түріне қатысты емес. Ядролық материалдарды сақтау кіші қызметі үшін жеке меншіктегі қойманың болуы талап етіледі.
8-тарау. Атом энергиясын пайдалану саласында тиісті лицензиясы бар жеке немесе заңды тұлғамен қызмет көрсетуге арналған шарт туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
8-кесте
Шарт тақырыбы
Шарттың нөмірі мен жасалған күні, шарттың қолданылу мерзімі
Техникалық қызмет көрсетумен қамтылған аппараттардың атаулары (бұл мәліметтер иондаушы сәуле шығаруды генерациялайтын аспаптар мен қондырғылар
ға техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша қызметтер көрсету туралы шарт үшін толтырылады)
Шарт жасалған заңды тұлғаның/жеке кәсіпкердің/ жеке тұлғаның атауы
Лицензия нөмірі / рұқсат беру құжатының бірегей сәйкестендіру нөмірі
1
2
3
4
5
Атом энергиясын пайдалану саласында тиісті лицензиясы бар жеке немесе заңды тұлғамен ядролық материалдарды тасымалдау жөніндегі қызметтерді көрсетуге арналған шарт туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер осы тарауға сәйкес 8-кестеге енгізіледі*.
Ескертпе:
* – табиғи уранды өндіру және қайта өңдеу қызметінің кіші түрі үшін ғана талап етіледі.

Глава 7. Форма сведений, содержащих информацию о производственно-технических базах, хранилищах, специализированных помещениях, лабораториях, необходимых для выполнения заявляемых работ
таблица 7
Наименование помещения (производственно-технической базы/хранилища/специализированного помещения/лаборатории)
Документ, подтверждающий право собственности или документ, подтверждающий иные законные права
В случае наличия иных законных прав
Адрес расположения помещения (производственно-технической базы/хранилища/специализированного помещения/лаборатории)
Номер, дата и срок действия договора
Наименование и Бизнес-идентификационный номер/ Индивидуальный идентификационный номер юридического лица/индивидуального предпринимателя/физического лица, с кем заключен договор
1.
2.
3.
4.
5.
Сведения, содержащие информацию о хранилище для ядерных материалов, вносятся в таблицу 7 согласно настоящей главе*.
Примечание:
* – данный пункт не относится к деятельности по обращению с радиоактивными веществами с изотопами урана, тория и плутония и к подвиду деятельности по реализации ядерных материалов. Для подвида деятельности хранение ядерных материалов требуется наличие собственного хранилища.
Глава 8. Форма сведений, содержащих информацию о договоре на оказание услуг с физическим или юридическим лицом, имеющим соответствующую лицензию в сфере использования атомной энергии
таблица 8
Тема договора
Номер и дата заключения договора, срок действия договора
Наименования аппаратов, охваченных техническим обслуживанием (данные сведения заполняются для договора о предоставлении услуг по техническому обслуживанию и ремонту приборов и установок, генерирующих ионизирующее излучение)
Наименование юридического лица/индивидуального предпринимателя/ физического лица, с кем заключен договор
Номер лицензии/ уникальный идентификационный номер разрешительного документа
1.
2.
3.
4.
5.
Сведения, содержащие информацию о договоре на оказание услуг с физическим или юридическим лицом, имеющим соответствующую лицензию в сфере использования атомной энергии, вносятся в таблицу 8 согласно настоящей главе*.
Примечание:
* – требуется только для подвида деятельности добыча и переработка природного урана.

9-тарау. Ядролық материалдарды тасымалдау жөніндегі лицензия туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
9-кесте
Лицензия нөмірі / рұқсат беру құжатының бірегей сәйкестендіру нөмірі
Ядролық материалдарды тасымалдау жөніндегі лицензия туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер осы тарауға сәйкес 9-кестеге енгізіледі*.
Ескертпе:
* – табиғи уранды өндіру және қайта өңдеу қызметінің кіші түрі үшін ғана талап етіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
8-қосымша
"Ядролық материалдармен
жұмыс істеу жөніндегі қызметті
жүзеге асыруға лицензия беру"
мемлекеттік көрсетілетін қызмет
қағидаларына
3-қосымша
Ядролық материалдармен жұмыс істеу жөніндегі қызметке құжаттар
1. Радиациялық қауіпсіздік қызметі туралы ереже (немесе радиациялық қауіпсіздікке жауапты адамның лауазымдық нұсқаулығы);
өлшеу құралдарын және радиациялық бақылау аспаптарын салыстырып тексеру сертификаттары – радиациялық қауіпсіздік қызметінің персоналы мен радиациялық қауіпсіздікке жауапты адам "Ядролық және радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге жауапты персоналды арнайы даярлау" қызмет түріне немесе кіші түріне лицензиясы бар жеке немесе заңды тұлғада ядролық және радиациялық қауіпсіздік бойынша арнайы даярлықтан өткен қызметкерлер ішінен тағайындалады.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2017 жылғы 20 ақпандағы № 58 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15005 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген "Ядролық және радиациялық қауіпсіздік" техникалық регламенті 192-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген талаптарға сәйкес ядролық материалдарды есепке алу және бақылау жөніндегі нұсқаулық.
3. Ядролық материалдарды физикалық қорғау жоспары – осы тармақ уранның, торийдің, плутонийдің изотоптары бар радиоактивті заттармен жұмыс істеу жөніндегі қызметке қатысты емес.
4. Өтініш беруші бекіткен фирмаішілік экспорттық бақылау жүйесінің бағдарламасы – осы тармақ мәлімделген қызмет құрамында уран өңдеу өнімдерін Қазақстан Республикасының аумағынан тыс өткізу жөніндегі жұмыстар болған кезде ядролық материалдарды өткізу және табиғи уранды өндіру және қайта өңдеу жөніндегі қызметтің кіші түрлеріне ғана қатысты болады.
5. Өтініш беруші бекіткен мынадай құжаттар:
физикалық іске қосуды жүргізу кезінде ядролық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі нұсқаулық;
жаңа және пайдаланылған отынды тасымалдау, қайта тиеу және сақтау кезінде ядролық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі нұсқаулық;
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 15 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-275/2020 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21822 болып тіркелген) "Радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларына 6-қосымшада көрсетілген талаптарға сәйкес мәлімделген жұмыстарды жүргізу кезіндегі радиациялық қауіпсіздік жөніндегі нұсқаулық; персоналдың авариялық жағдайлардағы іс-әрекеті бойынша нұсқаулық;
радиациялық авариядан және оның салдарынан персоналды және халықты қорғау жөнiндегi iс-шаралар жоспары;
мәлімделетін қызметті жүзеге асыру кезінде қауіпсіздік сапасын қамтамасыз ету бағдарламасы;

Глава 9. Форма сведений, содержащих информацию о лицензии по транспортировке ядерных материалов
таблица 9
Номер лицензии/уникальный идентификационный номер разрешительного документа
Сведения, содержащие информацию о лицензии по транспортировке ядерных материалов, вносятся в таблицу 9 согласно настоящей главе*.
Примечание:
* – требуется только для подвида деятельности добыча и переработка природного урана.
Приложение 8 к Перечню
некоторых приказов
Министра энергетики
Республики Казахстан, в
которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 3 к Правилам
оказания государственной услуги
"Выдача лицензии на
осуществление деятельности по
обращению ядерными материалами"
Документы к деятельности по обращению ядерными материалами
1. Положение о службе радиационной безопасности (или должностная инструкция ответственного за радиационную безопасность);
сертификаты поверки средств измерений и приборов радиационного контроля – персонал службы радиационной безопасности и лицо, ответственное за радиационную безопасность назначается из числа сотрудников, прошедших специальную подготовку по радиационной безопасности у физического или юридического лица, имеющего лицензию на вид или подвид деятельности "Специальная подготовка персонала, ответственного за обеспечение ядерной и радиационной безопасности".
2. Инструкция по учету и контролю ядерных материалов, соответствующая требованиям, указанным в подпункте 2) пункта 192 Технического регламента "Ядерная и радиационная безопасность", утвержденного приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года № 58 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15005).
3. План физической защиты ядерных материалов – данный пункт не относится к деятельности по обращению с радиоактивными веществами с изотопами урана, тория и плутония.
4. Утвержденная заявителем программа внутрифирменной системы экспортного контроля – данный пункт относится только к подвидам деятельности по реализации ядерных материалов и по добыче и переработке природного урана при наличии в составе заявленной деятельности работ по реализации продуктов переработки урана за территорию Республики Казахстан.
5. Утвержденные заявителем следующие документы:
инструкция по обеспечению ядерной безопасности при проведении физического пуска;
инструкция по обеспечению ядерной безопасности при транспортировке, перегрузке и хранении свежего и отработавшего топлива;
инструкция по радиационной безопасности при проведении заявляемых работ, соответствующая требованиям, указанным в приложении 6 к Санитарным правилам "Санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности", утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-275/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21822);
инструкция по действиям персонала в аварийных ситуациях;
план мероприятий по защите персонала и населения от радиационной аварии, и ее последствий;
программа обеспечения качества безопасности при осуществлении заявляемой деятельности;

жұмыстың негізгі тәсілдерін, операцияларды орындаудың ретті тәртібін, жұмыстың шегі мен жағдайын айқындайтын мәлімделетін жұмыстарды орындаудың технологиялық регламенті – физикалық іске қосуды жүргізу кезінде ядролық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі нұсқаулық, жаңа және пайдаланылған отынды тасымалдау, қайта тиеу және сақтау кезінде ядролық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі нұсқаулық тек ядролық материалдарды қолдану қызметінің кіші түріне ғана талап етіледі. Жұмыстың негізгі тәсілдерін, операцияларды орындаудың ретті тәртібін, жұмыстың шегі мен жағдайын айқындайтын мәлімделетін жұмыстарды орындаудың технологиялық регламенті радиациялық қауіптіліктің 1 және 2- санатындағы объектілер үшін ғана талап етіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
9-қосымша
"Радиоактивті заттармен,
құрамында радиоактивті заттар
бар аспаптармен және
қондырғылармен жұмыс істеу
жөніндегі қызметті жүзеге
асыруға лицензия беру"
мемлекеттік көрсетілетін қызмет
қағидаларына 2-қосымша
Радиоактивті заттармен, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптармен және қондырғылармен жұмыс істеу жөніндегі қызметті жүзеге асыру үшін біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесіне мәліметтер нысаны
1-тарау. Мәлімделетін жұмыстарды орындауға қажетті өндірістік-техникалық базалар, сақтау қоймалары, арнайы үй-жайлар, зертханалар туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
1-кесте
Үй-жайдың (өндірістік-техникалық базаның/ қойманың/арнайы үй-жайдың/
зертхананың) атауы
Меншік құқығын растайтын құжат немесе өзге заңды құқықтарды растайтын құжат
Өзге заңды құқығы болған жағдайда
Үй-жайдың (өндірістік-техникалық базаның/ қойманың/арнайы үй-жайдың/зертхананың) орналасқан мекенжайы
Шарттың нөмірі, күні және қолданылу мерзімі
Шарт жасалған заңды тұлғаның/жеке
кәсіпкердің/жеке тұлғаның атауы және Бизнес-сәйкестендіру нөмірі/Жеке сәйкестендіру нөмірі
1
2
3
4
5
Мәлімделетін жұмыстарды орындау үшін қажетті меншік құқығында немесе өзге заңды негіздегі арнайы үй-жайлар туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер осы тарауға сәйкес 1-кестеге енгізіледі*.
Ескертпе:
* – осы тармақты егер өтініш беруші тапсырыс берушінің аумағында жұмыс жүргізсе және радиоактивті заттарды, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптар мен қондырғыларды өткізу және сақтау жөніндегі қызметтің кіші түрі үшін орындау талап етілмейді.

технологически регламент выполнения заявляемых работ, определяющего основные приемы работы, последовательное выполнения операций, пределы и условия работы – представление инструкции по обеспечению ядерной безопасности при проведении физического пуска, инструкции по обеспечению ядерной безопасности при транспортировке, перегрузке и хранении свежего и отработавшего топлива требуется только для подвида деятельности использование ядерных материалов. Технологически регламент выполнения заявляемых работ, определяющего основные приемы работы, последовательное выполнения операций, пределы и условия работы требуется только для объектов 1 и 2 категорий потенциальной радиационной опасности.
Приложение 9 к Перечню
некоторых приказов
Министра энергетики
Республики Казахстан, в
которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 2 к Правилам
оказания государственной услуги
"Выдача лицензии на
осуществление деятельности по
обращению с радиоактивными
веществами, приборами и
установками, содержащими
радиоактивные вещества"
Форма сведений к квалификационным требованиям и перечню документов, подтверждающих соответствие им, к деятельности по обращению с радиоактивными веществами, приборами и установками, содержащими радиоактивные вещества
Глава 1. Форма сведений, содержащих информацию о производственно-технических базах, хранилищах, специализированных помещениях, лабораториях, необходимых для выполнения заявляемых работ
таблица 1
Наименование помещения (производственно-технической базы/хранилища/специализированного помещения/лаборатории)
Документ, подтверждающий право собственности или документ, подтверждающий иные законные права
В случае наличия иных законных прав
Адрес расположения помещения (производственно-технической базы/хранилища/специализированного помещения/лаборатории)
Номер, дата и срок действия договора
Наименование и Бизнес-идентификационный номер / Индивидуальный идентификационный номер юридического лица/индивидуального предпринимателя/физического лица, с кем заключен договор
1
2
3
4
5
Сведения, содержащие информацию о производственно-технической базе, необходимой для выполнения заявляемых работ на праве собственности или иных законных основаниях вносятся в таблицу 1 согласно настоящей главе*.
Примечание:
* – не требуется выполнение данного пункта, если заявитель проводит работы на территории заказчика и для подвидов деятельности по реализации и хранению радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества.

2-тарау. Мамандардың, техниктердің, жұмысшылардың біліктілік құрамы туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
2-кесте
Маман ның, техник тің, жұмысшының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Жұмыс орны, атқаратын лауазымы
Қабылдау туралы бұйрық тың/жеке еңбек шарты ның нөмірі және күні
Ұйым жұмысының бағдарына сәйкес мамандықтар бойынша дипломның нөмірі және берілген күні, оқу орнының атауы, мамандығы және біліктілігі (дипломды шетелдік оқу орны берген жағдайда – тану/нострифика циялау туралы мәліметтер) (осы тармақ рентгендік тексеру аппаратта рында жұмыс жасайтын персонал үшін және жұмысшылар үшін толтырылмайды)
Біліктілігіне және тиісті лауазымның функционалдық міндеттеріне сәйкес теориялық және практикалық даярлықтан өткенін растайтын сертификат тардың, куәліктердің нөмірі және берілген күні (осы
баған жұмысшылар үшін толтырылмайды)
Оқыту және (немесе) дайындық курсының атауы (тақырыбы) (осы баған жұмысшы лар үшін толтырыл майды)
Атом энергиясы пайдаланылатын объектілердегі жұмыс өтілі туралы мәлімет (лауазым атауы, жұмыс кезеңі, Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 35-бабына сәйкес еңбек қызметін растайтын құжаттың атауы (осы баған тек радиациялық қауіптілігі І және ІІ санатты объектілерде, ядролық материал дарды өткізуден басқа ядролық қондырғыларда жұмыс істейтін мамандар мен техниктер үшін толтырылады
Персо налды "А" тобының персона лына жатқызу (иә/ жоқ)
1
2
3
4
5
6
7
8
Тиісті білімі, дайындығы бар және мәлімделген қызмет түрі мен кіші түрлерін жүзеге асыруға жiберiлген мамандар мен техниктердің білікті құрамы туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер осы тарауға сәйкес 2-кестеге енгізіледі*.
Ескертпе:
* – бұл тармақты радиоактивті заттарды, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптарды және қондырғыларды өткізу қызметінің кіші түрі үшін орындау талап етілмейді.

Глава 2. Форма сведений, содержащих информацию о квалифицированном составе специалистов, техников, рабочих
таблица 2
Фамилия, имя, отчество (при его наличия) специалиста, техника, рабочего
Место работы, занимаемая должность
Номер и дата приказа о принятии/ индивидуального трудового договора
Номер и дата выдачи диплома по специальности, соответствующей профилю работы организации, наименование учебного заведения, специальность и квалификация (в случае выдачи диплома зарубежным учебным заведением – сведения о признании/нострификации) (настоящая графа не заполняется для рабочих и для персонала, работающего на рентгеновских досмотровых аппаратах)
Номер и дата выдачи сертификатов, свидетельств, удостоверений, подтверждающих квалификацию и прохождение теоретической и практической подготовки, соответствующей функциональным обязанностям должности (настоящая графа не заполняется для рабочих)
Наименование (тема) курса обучения и (или) подготовки (настоящая графа не заполняется для рабочих)
Сведения о стаже работы на объектах использования атомной энергии (наименование должности, период работы, название документа, подтверждающего трудовую деятельность в соответствии со статьей 35 Трудового кодекса Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года (настоящая графа заполняется только для специалистов и техников, занятых на объектах 1 и 2 категории радиационной опасности, ядерных установках, за исключением работ по реализации ядерных материалов)
Отнесение персонала к персоналу группы "А" (да/нет)
1
2
3
4
5
6
7
8
Сведения, содержащие информацию о квалифицированном составе специалистов и техников, имеющих соответствующее образование, подготовку и допущенных к осуществлению заявленного вида и подвидов деятельности вносятся в таблицу 2 согласно настоящей главе*.
Примечание
* – не требуется выполнение данного пункта для подвида деятельности по реализации радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества.

4-тарау. Ядролық материалдарды және (немесе) радиоактивті заттарды, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптар мен қондырғыларды, және (немесе) иондаушы сәуле шығаруды генерациялайтын аспаптар мен қондырғыларды есепке алу және бақылауға жауапты адамды тағайындау жөніндегі бұйрық туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
4-кесте
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) және атқаратын лауазымы
Тағайындау туралы бұйрықтың нөмірі
Тағайындау туралы бұйрықтың мерзімі
1
2
3
Радиоактивті заттарды, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптар мен қондырғыларды есепке алуға және бақылауға жауапты адамды тағайындау жөніндегі бұйрық туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер осы тарауға сәйкес 4-кестеге енгізіледі.
5-тарау. Атом энергиясын пайдалану саласындағы тиісті лицензиясы бар жеке немесе заңды тұлғамен қызметтер көрсетуге арналған шарт туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
5-кесте
Шарт тақырыбы
Шарт нөмірі және жасалған күні, шарттың қолданылу мерзімі
Техникалық қызмет көрсетумен қамтылған аппараттардың атаулары (бұл мәліметтер иондаушы сәуле шығаруды генерациялайтын аспаптар мен қондырғыларды жөндеу және техникалық қызмет көрсету туралы келісім үшін толтырылады)
Шарт жасалған тұлғаның заңды тұлға/жеке
кәсіпкер/жеке тұлға атауы
Лицензия нөмірі/рұқсат құжатының бірегей сәйкестендіру нөмірі
1
2
3
4
5
Атом энергиясын пайдалану саласындағы тиісті лицензиясы бар жеке немесе заңды тұлғамен бірге жұмыс орындарын өндірістік радиациялық бақылауды қамтамасыз ету жөніндегі қызметтерді көрсетуге арналған шарт туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер осы тарауға сәйкес 5-кестеге енгізіледі*.
Ескертпе:
* – осы тармақты егер өтініш беруші радиоактивті заттарды, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптар мен қондырғыларды иеленуші және/немесе баланс ұстаушы болып табылмаса және радиоактивті заттарды, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптар мен қондырғыларды өткізу жөніндегі қызметтің кіші түрі үшін орындау талап етілмейді.
6-тарау. Персоналды жеке дозиметрлік бақылаумен қамтамасыз ету туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
6-кесте
Шарт тақырыбы (жеке дозиметрлік бақылау бойынша жұмыстарды жүргізуге меншікті лицензиясы бар өтініш беруші осы осы бағанды толтырмайды)
Шарт жасалған тұлғаның заңды тұлға/жеке кәсіпкер/ жеке тұлға атауы (жеке дозиметрлік бақылау бойынша жұмыстарды жүргізуге меншікті лицензиясы бар өтініш беруші осы бағанды толтырмайды)
Шарттың нөмірі және күні, шарттың қолданылу мерзімі (жеке дозиметрлік бақылау бойынша жұмыстарды жүргізуге меншікті лицензиясы бар өтініш беруші осы бағанды толтырмайды)
Атом энергиясын пайдалану саласында қызметтер көрсету құқығына
рұқсат беретін лицензияның нөмірі
Жеке дозиметрлік бақылаумен қамтылған қызметкерлер саны
1
2
3
4
5
Персоналды жеке дозиметрлік бақылаумен қамтамасыз ету туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер осы тарауға сәйкес 6-кестеге енгізіледі*.
Ескертпе:
* – радиоактивті заттарды, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптарды және қондырғыларды өткізу қызметінің кіші түрі үшін осы тармақты орындау талап етілмейді. Персоналды жеке дозиметрлік бақылау өткізуге арналған шарт атом энергиясын пайдалану саласындағы тиісті лицензиясы бар жеке немесе заңды тұлғалармен жасалады.

Глава 4. Форма сведений, содержащих информацию о приказе по назначению лица, ответственного за учет и контроль ядерных материалов и (или) радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества и (или) приборов и установок, генерирующих ионизирующее излучение
таблица 4
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и занимаемая должность
Номер приказа о назначении
Дата приказа о назначении
1
2
3
Сведения, содержащие информацию о приказе по назначению лица, ответственного за учет и контроль радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества вносятся в таблицу 4 согласно настоящей главе.
Глава 5. Форма сведений, содержащих информацию о договоре на оказание услуг с физическим или юридическим лицом, имеющим соответствующую лицензию в сфере использования атомной энергии
таблица 5
Тема договора
Номер и дата заключения договора, срок действия договора
Наименования аппаратов, охваченных техническим обслуживанием (данные сведения заполняются для договора о предоставлении услуг по техническому обслуживанию и ремонту приборов и установок, генерирующих ионизирующее излучение)
Наименование юридического лица/индивидуального предпринимателя/ физического лица, с кем заключен договор
Номер лицензии/ уникальный идентификационный номер разрешительного документа
1
2
3
4
5
Сведения, содержащие информацию о договоре на оказание услуг по обеспечению производственного радиационного контроля на рабочих местах с физическим или юридическим лицом, имеющим соответствующую лицензию в сфере использования атомной энергии вносятся в таблицу 5 согласно настоящей главе*.
Примечание:
* – не требуется в случае, если заявитель не является собственником и/или балансодержателем радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества и для подвида деятельности по реализации радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества.
Глава 6. Форма сведений, содержащих информацию об обеспечении персонала индивидуальным дозиметрическим контролем
таблица 6
Тема договора (настоящая графа не заполняется заявителем, имеющем собственную лицензию на проведение работ по индивидуальному дозиметрическому контролю)
Наименование юридического лица/индивидуального предпринимателя/физического лица, с кем заключен договор (настоящая графа не заполняется заявителем, имеющем собственную лицензию на проведение работ по индивидуальному дозиметрическому контролю)
Номер и дата договора, срок действия договора (настоящая графа не заполняется заявителем, имеющем собственную лицензию на проведение работ по индивидуальному дозиметрическому контролю)
Номер лицензии на право предоставления услуг в области использования атомной энергии
Количество сотрудников, охваченных индивидуальным дозиметрическим контролем
1
2
3
4
5
Сведения, содержащие информацию об обеспечении персонала индивидуальным дозиметрическим контролем вносятся в таблицу 6 согласно настоящей главе*.
* – не требуется выполнения данного пункта для подвида деятельности по реализации радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества. Договор на проведение индивидуального дозиметрического контроля персонала заключается с физическим или юридическим лицом, имеющим соответствующую лицензию в сфере использования атомной энергии.

7-тарау. Мәлімделетін жұмыстарды орындау үшін қажетті өндірістік-техникалық базалар, сақтау қоймалары, арнайы үй-жайлар, зертханалар туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
7-кесте
Үй-жайдың (өндірістік-техникалық базаның/ қойманың/арнайы үй-жайдың/зертхананың) атауы
Меншік құқығын растайтын құжат немесе өзге заңды құқықтарды растайтын құжат
Өзге заңды құқығы болған жағдайда
Үй-жайдың (өндірістік-техникалық базаның/ қойманың/арнайы үй-жайдың/зертхананың) орналасқан мекенжайы
Шарттың нөмірі, күні және қолданылу мерзімі
Шарт жасалған заңды тұлғаның/жеке кәсіпкердің/жеке тұлғаның атауы және Бизнес-сәйкестендіру нөмірі/Жеке сәйкестендіру нөмірі
1
2
3
4
5
Радиоактивті заттарды, аспаптарды және қондырғыларды сақтауға арналған меншік құқығындағы немесе өзге заңды негіздегі қойма туралы ақпарат қамтылған мәліметтер осы тарауға сәйкес 7-кестеге енгізіледі*.
Ескертпе:
* – радиоактивті заттарды, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптарды және қондырғыларды сақтау кіші қызметі үшін жеке меншіктегі қойманың болуы талап етіледі; егер құрамында радиоактивті заттар бар аспаптар аралық немесе уақытша жеке сақтауды қажет етпейтін болса және әрдайым пайдалану және қайта зарядтау барысында жұмыс орнында болса, онда осы тармақты орындау талап етілмейді.
8-тарау. Атом энергиясын пайдалану саласындағы тиісті лицензиясы бар жеке немесе заңды тұлғамен қызметтер көрсетуге арналған шарт туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
8-кесте
Шарт тақырыбы
Шарт нөмірі және жасалған күні, шарттың қолданылу мерзімі
Техникалық қызмет көрсетумен қамтылған аппараттардың атаулары (бұл мәліметтер иондаушы сәуле шығаруды генерациялайтын аспаптар мен қондырғыларды жөндеу және техникалық қызмет көрсету туралы келісім үшін толтырылады)
Шарт жасалған тұлғаның заңды тұлға/жеке кәсіпкер/жеке тұлға атауы
Лицензия нөмірі/рұқсат құжатының бірегей сәйкестендіру нөмірі
1
2
3
4
5
Құрамында радиоактивті заттар бар аспаптар мен қондырғыларға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізу туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер осы тарауға сәйкес 8-кестеге енгізіледі*.
Ескертпе:
* – осы тармақ құрамында радиоактивті заттар бар медициналық аспаптар мен қондырғыларды және радиоизотоптық тексеріп-қарау жабдықтарын пайдалану жөніндегі жұмыстарға ғана талап етіледі. Егер өтініш беруші құрамында радиоактивті заттар бар аспаптар мен қондырғыларды иеленуші және/немесе баланс ұстаушы болып табылмаса, осы тармақты орындау талап етілмейді.

Глава 7. Форма сведений, содержащих информацию о производственно-технических базах, хранилищах, специализированных помещениях, лабораториях, необходимых для выполнения заявляемых работ
таблица 7
Наименование помещения (производственно-технической базы/хранилища/специализированного помещения/лаборатории)
Документ, подтверждающий право собственности или документ, подтверждающий иные законные права
В случае наличия иных законных прав
Адрес расположения помещения (производственно-технической базы/хранилища/специализированного помещения/лаборатории)
Номер, дата и срок действия договора
Наименование и Бизнес-идентификационный номер/ Индивидуальный идентификационный номер юридического лица/индивидуального предпринимателя/физического лица, с кем заключен договор
1
2
3
4
5
Сведения, содержащие информацию о хранилище для радиоактивных веществ, приборов и установок на праве собственности или иных законных основаниях вносятся в таблицу 7 согласно настоящей главе*.
Примечание:
* – для подвида деятельности хранение радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества, требуется наличие собственного хранилища; если приборы, содержащие радиоактивные вещества, не требуют промежуточного или временного отдельного хранения и постоянно находятся на рабочих местах в процессе эксплуатации и перезарядки, то не требуется выполнение данного пункта.
Глава 8. Форма сведений, содержащих информацию о договоре на оказание услуг с физическим или юридическим лицом, имеющим соответствующую лицензию в сфере использования атомной энергии
таблица 8
Тема договора
Номер и дата заключения договора, срок действия договора
Наименования аппаратов, охваченных техническим обслуживанием (данные сведения заполняются для договора о предоставлении услуг по техническому обслуживанию и ремонту приборов и установок, генерирующих ионизирующее излучение)
Наименование юридического лица/индивидуального предпринимателя/ физического лица, с кем заключен договор
Номер лицензии/ уникальный идентификационный номер разрешительного документа
1
2
3
4
5
Сведения, содержащие информацию о проведении технического обслуживания и ремонта приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества вносятся в таблицу 8 согласно настоящей главе*.
Примечание:
* – требуется только к работам по использованию медицинских приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества, и радиоизотопного досмотрового оборудования. Не требуется выполнение данного пункта в случае, если заявитель не является собственником и/или балансодержателем приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества.

9-тарау. Атом энергиясын пайдалану саласындағы тиісті лицензиясы бар жеке немесе заңды тұлғамен қызметтер көрсетуге арналған шарт туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
9-кесте
Шарт тақырыбы
Шарт нөмірі және жасалған күні, шарттың қолданылу мерзімі
Техникалық қызмет көрсетумен қамтылған аппараттардың атаулары (бұл мәліметтер иондаушы сәуле шығаруды генерациялайтын аспаптар мен қондырғыларды жөндеу және техникалық қызмет көрсету туралы келісім үшін толтырылады)
Шарт жасалған тұлғаның заңды тұлға/жеке кәсіпкер/жеке тұлға атауы
Лицензия нөмірі/рұқсат құжатының бірегей сәйкестендіру нөмірі
1
2
3
4
5
Атом энергиясын пайдалану саласындағы тиісті лицензиясы бар жеке немесе заңды тұлғамен радиоактивті заттарды, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптар мен қондырғыларды тасымалдау жөніндегі қызметтерді көрсетуге арналған шарт туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер осы тарауға сәйкес 9-кестеге енгізіледі*.
Ескертпе:
* – мәлімделген қызмет құрамында радиоактивті заттар, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптар мен қондырғыларды тасымалдау операциясы болған кезде осы тармақты орындау талап етіледі.

Глава 9. Форма сведений, содержащих информацию о договоре на оказание услуг с физическим или юридическим лицом, имеющим соответствующую лицензию в сфере использования атомной энергии
таблица 9
Тема договора
Номер и дата заключения договора, срок действия договора
Наименования аппаратов, охваченных техническим обслуживанием (данные сведения заполняются для договора о предоставлении услуг по техническому обслуживанию и ремонту приборов и установок, генерирующих ионизирующее излучение)
Наименование юридического лица/индивидуального предпринимателя/ физического лица, с кем заключен договор
Номер лицензии/ уникальный идентификационный номер разрешительного документа
1
2
3
4
5
Сведения, содержащие информацию о договоре на оказание услуг по транспортировке радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества с физическим или юридическим лицом, имеющим соответствующую лицензию в сфере использования атомной энергии вносятся в таблицу 9 согласно настоящей главе*.
Примечание:
* – требуется выполнение при наличии в составе заявленной деятельности операции по перевозке радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества.

10-тарау. Лицензия туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
10-кесте
Лицензия нөмірі/рұқсат құжатының бірегей сәйкестендіру нөмірі
Радиоактивті заттарды, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптар мен қондырғыларды тасымалдау бойынша лицензия туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер осы тарауға сәйкес 10-кестеге енгізіледі*.
Ескертпе:
* – мәлімделген қызмет құрамында радиоактивті заттар, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптар мен қондырғыларды тасымалдау операциясы болған кезде осы тармақты орындау талап етіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
10-қосымша
"Радиоактивті заттармен,
құрамында радиоактивті заттар
бар аспаптармен және
қондырғылармен жұмыс істеу
жөніндегі қызметті жүзеге
асыруға лицензия беру"
мемлекеттік көрсетілетін қызмет
қағидаларына
3-қосымша
Радиоактивті заттармен, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптармен және қондырғылармен жұмыс істеу жөніндегі қызметке құжаттар
1. Радиациялық қауіпсіздік жөніндегі қызмет туралы ереже (немесе радиациялық қауіпсіздікке жауапты адамның лауазымдық нұсқаулығы) – радиациялық қауіпсіздік қызметінің персоналы мен радиациялық қауіпсіздікке жауапты адам "Ядролық және радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге жауапты персоналды арнайы даярлау" қызмет түріне немесе кіші түріне лицензиясы бар жеке немесе заңды тұлғада ядролық және радиациялық қауіпсіздік бойынша арнайы даярлықтан өткен қызметкерлер ішінен тағайындалады.
2. Атом энергиясын пайдалану саласында тиісті лицензиясы бар жеке немесе заңды тұлға берген радиациялық бақылау жүргізу хаттамасы (өтініш берушінің балансында радиоактивті заттар, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптар мен қондырғылар болмаған жағдайда, өтініш беруші радиоактивті заттарды, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптар мен қондырғыларды сатып алғаннан кейін бір ай ішінде радиациялық бақылау жүргізу хаттамасын ұсыну туралы кепілдік хат), радиациялық бақылау жүргізу жоспары; радиациялық бақылау аспаптарын салыстырып тексеру сертификаттары және радиациялық бақылау жүргізудің соңғы хаттамасы немесе өтініш берушінің балансында радиоактивті заттар, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптар мен қондырғылар болмаған жағдайда, өтініш беруші радиоактивті заттарды, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптар мен қондырғыларды сатып алғаннан кейін бір ай ішінде радиациялық бақылау жүргізудің соңғы хаттамасын ұсыну туралы кепілдік хат – егер өтініш беруші радиоактивті заттардың, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптар мен қондырғылардың меншік иесі және/немесе баланс ұстаушысы болып табылмаса және радиоактивті заттарды, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптар мен қондырғыларды өткізу жөніндегі қызметтің кіші түрі үшін осы тармақты орындау талап етілмейді. Атом энергиясын пайдалану саласында тиісті лицензиясы бар жеке немесе заңды тұлға берген радиациялық бақылау жүргізу хаттамасын және өтініш беруші радиоактивті заттарды, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптар мен қондырғыларды сатып алғаннан кейін бір ай ішінде радиациялық бақылау жүргізу хаттамасын ұсыну туралы кепілдік хатты беру тек құрамында радиоактивті заттар бар медициналық аспаптар мен қондырғыларға ғана қатысты болады;

Глава 10. Форма сведений, содержащих информацию о лицензии
таблица 10
Номер лицензии/уникальный идентификационный номер разрешительного документа
Сведения, содержащие информацию о лицензии по транспортировке радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества, вносятся в таблицу 10 согласно настоящей главе*.
* – требуется выполнение при наличии в составе заявленной деятельности операции по перевозке радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества.
Приложение 10 к Перечню
некоторых приказов
Министра энергетики
Республики Казахстан, в
которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 3 к Правилам
оказания государственной услуги
"Выдача лицензии на
осуществление деятельности по
обращению с радиоактивными
веществами, приборами и
установками, содержащими
радиоактивные вещества"
Документы к деятельности по обращению с радиоактивными веществами, приборами и установками, содержащими радиоактивные вещества
1. Положение о службе по радиационной безопасности (или должностная инструкция ответственного лица за радиационную безопасность) – персонал службы радиационной безопасности и лицо, ответственное за радиационную безопасность назначается из числа сотрудников, прошедших специальную подготовку по радиационной безопасности у физического или юридического лица, имеющего лицензию на вид или подвид деятельности "Специальная подготовка персонала, ответственного за обеспечение ядерной и радиационной безопасности".
2. протокол проведения радиационного контроля, выданного физическим или юридическим лицом, имеющим соответствующую лицензию в сфере использования атомной энергии (в случае отсутствия на балансе заявителя радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества, гарантийное письмо о предоставлении протокола проведения радиационного контроля в течение одного месяца после приобретения заявителем радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества), план проведения радиационного контроля; сертификаты поверки приборов радиационного контроля и последний протокол проведения радиационного контроля или в случае отсутствия на балансе заявителя радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества, гарантийное письмо о предоставлении последнего протокола проведения радиационного контроля в течение одного месяца после приобретения заявителем радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества – не требуется выполнение данного пункта в случае, если заявитель не является собственником и/или балансодержателем радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества и для подвида деятельности по реализации радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества. Предоставление протокола проведения радиационного контроля, выданного физическим или юридическим лицом, имеющим соответствующую лицензию в сфере использования атомной энергии и гарантийного письма о предоставлении протокола проведения радиационного контроля в течение одного месяца после приобретения заявителем радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества, относится только к медицинским приборам и установкам, содержащим радиоактивные вещества.

3. Өтініш беруші бекіткен:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 15 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-275/2020 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21822 болып тіркелген) "Радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларына 6-қосымшада көрсетілген талаптарға сәйкес мәлімделетін жұмыстарды жүргізу кезіндегі радиациялық қауіпсіздік жөніндегі нұсқаулық;
персоналдың авария жағдайындағы іс-қимылы жөніндегі нұсқаулық;
радиоактивті заттарды, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптарды және қондырғыларды түгендеу актісі немесе өтініш берушінің балансында радиоактивті заттар, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптар мен қондырғылар болмаған жағдайда, өтініш беруші радиоактивті заттарды, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптар мен қондырғыларды сатып алғаннан кейін бір ай ішінде радиоактивті заттарды, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптар мен қондырғыларды түгендеу актісін беру туралы кепілді хат;
жұмыстың негізгі тәсілдерін, операцияларды орындаудың ретті тәртібін, жұмыстың шегі мен жағдайын анықтайтын мәлімделетін жұмыстарды орындаудың технологиялық регламенті;
радиациялық авариядан және оның салдарынан персоналды және халықты қорғау жөнiндегi iс-шаралар жоспары;
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2017 жылғы 20 ақпандағы № 58 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15005 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген "Ядролық және радиациялық қауіпсіздік" техникалық регламентінің 193-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген талаптарға сәйкес иондаушы сәуле шығару көздерін есепке алу және бақылау жөніндегі нұсқаулық – радиациялық авариядан және оның салдарынан персоналды және халықты қорғау жөнiндегi iс-шаралар жоспары және мәлімделетін жұмысты орындаудың технологиялық регламенті радиациялық қауіптілігі 1 және 2-санаттағы объектілер үшін ғана талап етіледі; радиоактивті заттарды, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптарды және қондырғыларды өткізу жөніндегі қызметтің кіші түрлері үшін радиоактивті заттарды, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптарды және қондырғыларды түгендеу актісін ұсыну талап етілмейді.
4. Шоғырды калибрлеу және сапасын бақылауды жүргізу бойынша медициналық физиктерді арнайы даярлау туралы дипломдар мен құжаттар; радиотерапиялық қондырғының сапасын бақылау бағдарламасы және шоғырларды калибрлеуді жүргізудің және сапаны бақылаудың соңғы хаттамасы – бұл тармақ құрамында радиоактивті заттар бар медициналық аспаптар мен қондырғыларды пайдалану жөніндегі жұмыстарға ғана қатысты.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
11-қосымша
"Иондаушы сәуле шығаруды
генерациялайтын аспаптармен
және қондырғылармен жұмыс
істеуге лицензия беру"
мемлекеттік көрсетілетін қызмет
қағидаларына
3-қосымша
Иондаушы сәуле шығаруды генерациялайтын аспаптармен және қондырғылармен жұмыс істеу жөніндегі қызметті жүзеге асыру үшін біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесіне мәліметтер нысаны

3. Утвержденные заявителем:
инструкция по радиационной безопасности при проведении заявляемых работ, соответствующая требованиям указанного в приложении 6 к Санитарным правилам "Санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности", утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-275/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21822);
инструкция по действиям персонала в аварийных ситуациях;
акт инвентаризации радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества или в случае отсутствия на балансе заявителя радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества, гарантийное письмо о предоставлении акта инвентаризации радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества в течение одного месяца после приобретения заявителем радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества;
технологически регламент выполнения заявляемых работ, определяющего основные приемы работы, последовательный порядок выполнения операций, пределы и условия работы;
план мероприятий по защите персонала и населения от радиационной аварии и ее последствий;
инструкция по учету и контролю источников ионизирующего излучения, соответствующая требованиям указанного в подпункте 2) пункта 193 Технического регламента "Ядерная и радиационная безопасность", утвержденного приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года № 58 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15005) – план мероприятий по защите персонала и населения от радиационной аварии и ее последствий и технологически регламент выполнения заявляемых работ требуется только для объектов 1 и 2 категории радиационной опасности – не требуется предоставлять акт инвентаризации радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества для подвидов деятельности по реализации радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества.
4. Дипломы и документы о специальной подготовке медицинских физиков по проведению калибровки пучка и контроля качества, программа контроля качества радиотерапевтической установки и последнего протокола проведения калибровки пучков и контроля качества – настоящий пункт относится только к работам по использованию медицинских приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества.
Приложение 11 к Перечню
некоторых приказов
Министра энергетики
Республики Казахстан, в
которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 3 к Правилам
оказания государственной услуги
"Выдача лицензии на
обращение с приборами и
установками, генерирующими
ионизирующее излучение"
Форма сведений к квалификационным требованиям и перечню документов, подтверждающих соответствие им, к деятельности по обращению с приборами и установками, генерирующими ионизирующее излучение

2-тарау. Қызмет немесе жауапты адам туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
2-кесте
Қызметті құру туралы (немесе жауапты адам туралы) бұйрықтың нөмірі және күні
Маманның тегі, аты-жөні және атқаратын лауазымы
Оқыту сертификатының немесе куәліктің нөмірі және берілген күні (сертификатты немесе куәлікті шетелдік оқу орны берген жағдайда – тану /нострификациялау туралы мәліметтер)
Радиациялық қауіпсіздік бойынша оқыту курсының атауы (тақырыбы)
Радиациялық қауіпсіздік бойынша оқыту жүргізілген жеке немесе заңды тұлғаның атауы (оның ядролық және радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге жауапты персоналды арнайы даярлық жүргізу құқығына берілген лицензиясының нөмірі)
1
2
3
4
5
Радиациялық қауіпсіздік қызметі немесе жауапты адамы туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер осы тарауға сәйкес 2-кестеге енгізіледі*.
Ескертпе:
* – радиациялық қауіпсіздік қызметінің персоналы, радиациялық қауіпсіздікке жауапты адам "Ядролық және радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге жауапты персоналды арнайы даярлау" қызмет түріне немесе кіші түріне лицензиясы бар жеке немесе заңды тұлғадан радиациялық қауіпсіздік бойынша арнайы даярлықтан өткен қызметкерлері ішінен тағайындалады.

Глава 2. Форма сведений, содержащих информацию о службе или ответственном лице
таблица 2
Номер и дата приказа о создании службы (или ответственном лице)
Фамилия, имя, отчество специалиста и занимаемая должность
Номер и дата выдачи сертификата обучения или удостоверения, (в случае выдачи сертификата или удостоверения зарубежным учебным заведением – сведения о признании/ нострификации) по радиационной безопасности
Наименование (тема) курса обучения по радиационной безопасности
Наименование физического или юридического лица, в котором проводилось обучение по радиационной безопасности (номер его лицензии на право проведения специальной подготовки персонала, ответственного за обеспечение ядерной и радиационной безопасности)
1
2
3
4
5
Сведения, содержащие информацию о службе или ответственном лице по радиационной безопасности, вносятся в таблицу 2 согласно настоящей главе*.
Примечание:
* – персонал службы радиационной безопасности и лицо, ответственное за радиационную безопасность назначается из числа сотрудников, прошедших специальную подготовку по радиационной безопасности у физического или юридического лица, имеющего лицензию на вид или подвид деятельности "Специальная подготовка персонала, ответственного за обеспечение ядерной и радиационной безопасности".

3-тарау. Ядролық материалдарды және (немесе) радиоактивті заттарды, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптар мен қондырғыларды және (немесе) иондаушы сәуле шығаруды генерациялайтын аспаптар мен қондырғыларды есепке алу және бақылауға жауапты адамды тағайындау жөніндегі бұйрық туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
3-кесте
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) және атқаратын лауазымы
Тағайындау туралы бұйрықтың нөмірі
Тағайындау туралы бұйрықтың мерзімі
1
2
3
Иондаушы сәуле шығаруды генерациялайтын аспаптар мен қондырғыларды есепке алу мен бақылауға жауапты адамды тағайындау жөніндегі бұйрық туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер осы тарауға сәйкес 3-кестеге енгізіледі.
4-тарау. Атом энергиясын пайдалану саласындағы тиісті лицензиясы бар жеке немесе заңды тұлғамен қызметтер көрсетуге арналған шарт туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
4-кесте
Шарт тақырыбы
Шарт нөмірі және жасалған күні, шарттың қолданылу мерзімі
Техникалық қызмет көрсетумен қамтылған аппараттардың атаулары (бұл мәліметтер иондаушы сәуле шығаруды генерациялайтын аспаптар мен қондырғыларды жөндеу және техникалық қызмет көрсету туралы келісім үшін толтырылады)
Шарт жасалған тұлғаның заңды тұлға/жеке кәсіпкер/жеке тұлға атауы
Лицензия нөмірі/рұқсат құжатының бірегей сәйкестендіру нөмірі
1
2
3
4
5
Атом энергиясын пайдалану саласындағы тиісті лицензиясы бар жеке немесе заңды тұлғамен бірге жұмыс орындарын өндірістік радиациялық бақылауды қамтамасыз ету бойынша қызметтерді көрсетуге арналған шарт туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер осы тарауға сәйкес 4-кестеге енгізіледі*.
Ескертпе:
* – егер өтініш беруші қол жүгін, багажды тексеру үшін рентген жабдықтарында жұмыстар жүргізетін болса және осы жабдықтардың меншік иесі және/немесе баланс ұстаушысы болып табылмаған жағдайда, осы тармақты орындау талап етілмейді.

Глава 3. Форма сведений, содержащих информацию о приказе по назначению лица, ответственного за учет и контроль ядерных материалов и (или) радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества и (или) приборов и установок, генерирующих ионизирующее излучение
таблица 3
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и занимаемая должность
Номер приказа о назначении
Дата приказа о назначении
1
2
3
Сведения, содержащие информацию о приказе по назначению лица, ответственного за учет и контроль приборов и установок, генерирующих ионизирующее излучение, вносятся в таблицу 3 согласно настоящей главе.
Глава 4. Форма сведений, содержащих информацию о договоре на оказание услуг с физическим или юридическим лицом, имеющим соответствующую лицензию в сфере использования атомной энергии
таблица 4
Тема договора
Номер и дата заключения договора, срок действия договора
Наименования аппаратов, охваченных техническим обслуживанием (данные сведения заполняются для договора о предоставлении услуг по техническому обслуживанию и ремонту приборов и установок, генерирующих ионизирующее излучение)
Наименование юридического лица/индивидуального предпринимателя/ физического лица, с кем заключен договор
Номер лицензии/ уникальный идентификационный номер разрешительного документа
1
2
3
4
5
Сведения, содержащие информацию о договоре на оказание услуг по обеспечению производственного радиационного контроля на рабочих местах с физическим или юридическим лицом, имеющим соответствующую лицензию в сфере использования атомной энергии, вносятся в таблицу 4 согласно настоящей главе*.
Примечание:
* – не требуется выполнение данного пункта в случае, если заявитель проводит работы на рентгеновских оборудованиях для досмотра ручной клади, багажа и не является собственником и/или балансодержателем данных оборудований.

6-тарау. Жеке қорғану құралдары туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
6-кесте
Құралдың атауы және қысқаша сипаттамасы
Шыққан жылы
Қорғасын эквиваленті
1
2
3
Жеке қорғану құралдары туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер осы тарауға сәйкес 6-кестеге енгізіледі*.
Ескертпе:
* – иондаушы сәуле шығаруды генерациялайтын медициналық аспаптарды және қондырғыларды пайдаланатын жұмыстарға ғана қатысты.
7-тарау. Мамандардың, техниктердің, жұмысшылардың біліктілік құрамы туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
7-кесте
Маман ның, техник тің, жұмысшының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Жұмыс орны, атқаратын лауазымы
Қабылдау туралы бұйрық тың/жеке еңбек шарты ның нөмірі және күні
Ұйым жұмысының бағдарына сәйкес мамандықтар бойынша дипломның нөмірі және берілген күні, оқу орнының атауы, мамандығы және біліктілігі (дипломды шетелдік оқу орны берген жағдайда – тану/нострификациялау туралы мәліметтер) (осы тармақ рентгендік тексеру аппараттарында жұмыс жасайтын персонал үшін және жұмысшылар үшін толтырылмайды)
Біліктілігіне және тиісті лауазымның функционалдық міндеттеріне сәйкес теориялық және практикалық даярлықтан өткенін растайтын сертификат тардың, куәліктердің нөмірі және берілген күні (осы баған жұмысшылар үшін толтырылмайды)
Оқыту және (немесе) дайындық курсының атауы (тақырыбы) (осы баған жұмысшы лар үшін толтырыл майды)
Атом энергиясы пайдаланылатын объектілердегі жұмыс өтілі туралы мәлімет (лауазым атауы, жұмыс кезеңі, Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 35-бабына сәйкес еңбек қызметін растайтын құжаттың атауы (осы баған тек радиациялық қауіптілігі І және ІІ санатты объектілерде, ядролық материал дарды өткізуден басқа ядролық қондырғыларда жұмыс істейтін мамандар мен техниктер үшін толтырылады)
Персо налды "А" тобының персо
налына жатқызу (иә/ жоқ)
1
2
3
4
5
6
7
8
Тиісті білімі, даярлығы бар және мәлімделген қызмет түрі мен кіші түрлерін жүзеге асыруға жiберiлген мамандар мен техниктердің біліктілік құрамы туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер осы тарауға сәйкес 7-кестеге енгізіледі.

Глава 6. Форма сведений, содержащих информацию о средствах индивидуальной защиты
таблица 6
Наименование и краткая характеристика средства
Год выпуска
Свинцовый эквивалент
1
2
3
Сведения, содержащие информацию о средствах индивидуальной защиты, вносятся в таблицу 6 согласно настоящей главе*.
Примечание:
* – относится только к работам по использованию медицинских приборов и установок, генерирующих ионизирующее излучение.
Глава 7. Форма сведений, содержащих информацию о квалифицированном составе специалистов, техников, рабочих
таблица 7
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) специалиста, техника, рабочего
Место работы, занимаемая должность
Номер и дата приказа о принятии/ индивидуального трудового договора
Номер и дата выдачи диплома по специальности, соответствующей профилю работы организации, наименование учебного заведения, специальность и квалификация (в случае выдачи диплома зарубежным учебным заведением – сведения о признании/нострификации) (настоящая графа не заполняется для рабочих и для персонала, работающего на рентгеновских досмотровых аппаратах)
Номер и дата выдачи сертификатов, свидетельств, удостоверений, подтверждающих квалификацию и прохождение теоретической и практической подготовки, соответствующей функциональным обязанностям должности (настоящая графа не заполняется для рабочих)
Наименование (тема) курса обучения и (или) подготовки (настоящая графа не заполняется для рабочих)
Сведения о стаже работы на объектах использования атомной энергии (наименование должности, период работы, название документа, подтверждающего трудовую деятельность в соответствии со статьей 35 Трудового кодекса Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года (настоящая графа заполняется только для специалистов и техников, занятых на объектах 1 и 2 категории радиационной опасности, ядерных установках, за исключением работ по реализации ядерных материалов)
Отнесение персонала к персоналу группы "А" (да/нет)
1
2
3
4
5
6
7
8
Сведения, содержащие информацию о квалифицированном составе специалистов и техников, имеющих соответствующее образование, подготовку и допущенных к осуществлению заявленного вида и подвидов деятельности, вносятся в таблицу 7 согласно настоящей главе.

8-тарау. Атом энергиясын пайдалану саласындағы тиісті лицензиясы бар жеке немесе заңды тұлғамен қызметтер көрсетуге арналған шарт туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
8-кесте
Шарт тақырыбы
Шарт нөмірі және жасалған күні, шарттың қолданылу мерзімі
Техникалық қызмет көрсетумен қамтылған аппараттардың атаулары (бұл мәліметтер иондаушы сәуле шығаруды генерациялайтын аспаптар мен қондырғыларды жөндеу және техникалық қызмет көрсету туралы келісім үшін толтырылады)
Шарт жасалған тұлғаның заңды тұлға/жеке кәсіпкер/жеке тұлға атауы
Лицензия нөмірі/рұқсат құжатының бірегей сәйкестендіру нөмірі
1
2
3
4
5
Иондаушы сәуле шығаруды генерациялайтын аспаптар мен қондырғыларды жөндеу және техникалық қызмет көрсетуді жүргізу туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер осы тарауға сәйкес 8-кестеге енгізіледі*.
Ескертпе:
* – осы тармақ өтініш беруші қол жүгін, багажын тексеріп-қарау үшін рентген жабдықтарында жұмыстар жүргізген кезде және осы жабдықтардың меншік иесі және/немесе баланс ұстаушысы болып табылмайтын жағдайды қоспағанда, қол жүгі мен багажды тексеріп-қарау, көлікті, материалдарды, заттарды тексеріп-қарау, адамды және иондаушы сәуле шығаруды генерациялайтын медициналық аспаптар мен қондырғыларды тексеріп-қарауға арналған жабдықты пайдалану жөніндегі жұмыстарға ғана қатысты болады.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
12-қосымша
"Иондаушы сәуле шығаруды
генерациялайтын аспаптармен
және қондырғылармен жұмыс
істеуге лицензия беру"
мемлекеттік көрсетілет қызмет
қағидаларына 4-қосымша
Иондаушы сәуле шығаруды генерациялайтын аспаптармен және қондырғылармен жұмыс істеу жөніндегі қызметке құжаттар
1. Радиациялық қауіпсіздік бойынша қызмет туралы ереже (немесе радиациялық қауіпсіздікке жауапты адамның лауазымдық нұсқаулығы) – радиациялық қауіпсіздік қызметінің персоналы мен радиациялық қауіпсіздікке жауапты адам "Ядролық және радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге жауапты персоналды арнайы даярлау" қызмет түріне немесе кіші түріне лицензиясы бар жеке немесе заңды тұлғада радиациялық қауіпсіздік бойынша арнайы даярлықтан өткен қызметкерлері ішінен тағайындалады.
2. Атом энергиясын пайдалану саласында тиісті лицензиясы бар жеке немесе заңды тұлға берген радиациялық бақылау жүргізу хаттамасы (өтініш берушінің балансында иондаушы сәуле шығаруды генерациялайтын аспаптар және қондырғылар болмаған жағдайда, өтініш беруші иондаушы сәуле шығаруды генерациялайтын аспаптар мен қондырғыларды сатып алғаннан кейін бір ай ішінде радиациялық бақылау жүргізу хаттамасын ұсыну туралы кепілдік хат), радиациялық бақылауды жүргізу жоспары; радиациялық бақылау аспаптарын тексеру сертификаты және радиациялық бақылау жүргізудің соңғы хаттамасы немесе өтініш берушінің балансында иондаушы сәуле шығаруды генерациялайтын аспаптар мен қондырғылар болмаған жағдайда, өтініш беруші иондаушы сәуле шығаруды генерациялайтын аспаптар мен қондырғыларды сатып алғаннан кейін бір ай ішінде радиациялық бақылау жүргізудің соңғы хаттамасын ұсыну туралы кепілдік хат – егер өтініш беруші қол жүгін, багажын жете тексеру үшін рентген жабдықтарында жұмыстар жүргізетін болса және осы жабдықтардың меншік иесі және/немесе баланс ұстаушысы болып табылмаған жағдайда, бұл тармақты орындау талап етілмейді. Атом энергиясын пайдалану саласында тиісті лицензиясы бар жеке немесе заңды тұлға берген радиациялық бақылау жүргізу хаттамасын және өтініш беруші иондаушы сәуле шығаруды генерациялайтын аспаптар мен қондырғыларды сатып алғаннан кейін бір ай ішінде радиациялық бақылау жүргізу хаттамасын ұсыну туралы кепілдік хатты ұсыну иондаушы сәуле шығаруды генерациялайтын медициналық аспаптар мен қондырғыларға ғана қатысты болады.

Глава 8. Форма сведений, содержащих информацию о договоре на оказание услуг с физическим или юридическим лицом, имеющим соответствующую лицензию в сфере использования атомной энергии
таблица 8
Тема договора
Номер и дата заключения договора, срок действия договора
Наименования аппаратов, охваченных техническим обслуживанием (данные сведения заполняются для договора о предоставлении услуг по техническому обслуживанию и ремонту приборов и установок, генерирующих ионизирующее излучение)
Наименование юридического лица/индивидуального предпринимателя/ физического лица, с кем заключен договор
Номер лицензии/ уникальный идентификационный номер разрешительного документа
1
2
3
4
5
Сведения, содержащие информацию о проведении технического обслуживания и ремонта приборов и установок, генерирующих ионизирующее излучение вносятся в таблицу 6 согласно настоящей главе*.
Примечание:
* – данный пункт относится только к работам по использованию оборудования для досмотра ручной клади и багажа, для досмотра транспорта, материалов, веществ, для персонального досмотра человека и медицинских приборов и установок, генерирующих ионизирующее излучение за исключением случая, когда заявитель проводит работы на рентгеновских оборудованиях для досмотра ручной клади, багажа и не является собственником и/или балансодержателем данных оборудований.
Приложение 12 к Перечню
некоторых приказов
Министра энергетики
Республики Казахстан, в
которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 4 к Правилам
оказания государственной услуги
"Выдача лицензии на
обращение с приборами и
установками, генерирующими
ионизирующее излучение"
Документы к деятельности по обращению с приборами и установками, генерирующими ионизирующее излучение
1. Положение о службе по радиационной безопасности (или должностная инструкция ответственного лица за радиационную безопасность) – персонал службы радиационной безопасности и лицо, ответственное за радиационную безопасность назначается из числа сотрудников, прошедших специальную подготовку по радиационной безопасности у физического или юридического лица, имеющего лицензию на вид или подвид деятельности "Специальная подготовка персонала, ответственного за обеспечение ядерной и радиационной безопасности".
2. Протокол проведения радиационного контроля, выданного физическим или юридическим лицом, имеющим соответствующую лицензию в сфере использования атомной энергии (в случае отсутствия на балансе заявителя приборов и установок, генерирующих ионизирующее излучение, гарантийное письмо о предоставлении протокола проведения радиационного контроля в течение одного месяца после приобретения заявителем приборов и установок, генерирующих ионизирующее излучение), план проведения радиационного контроля; сертификат поверки приборов радиационного контроля и последний протокол проведения радиационного контроля или в случае отсутствия на балансе заявителя приборов и установок, генерирующих ионизирующее излучение, гарантийное письмо о предоставлении последнего протокола проведения радиационного контроля в течение одного месяца после приобретения заявителем приборов и установок, генерирующих ионизирующее излучение – не требуется выполнение настоящего пункта в случае, если заявитель проводит работы на рентгеновских оборудованиях для досмотра ручной клади, багажа и не является собственником и/или балансодержателем данных оборудований. Предоставление протокола проведения радиационного контроля, выданного физическим или юридическим лицом, имеющим соответствующую лицензию в сфере использования атомной энергии и гарантийного письма о предоставлении протокола проведения радиационного контроля в течение одного месяца после приобретения заявителем приборов и установок, генерирующих ионизирующее излучение, относится только к медицинским приборам и установкам, генерирующим ионизирующее излучение.

3. Өтініш беруші бекіткен:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 15 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-275/2020 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21822 болып тіркелген) "Радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларына 6-қосымшада көрсетілген талаптарға сәйкес мәлімделетін жұмыстарды жүргізу кезіндегі радиациялық қауіпсіздік жөніндегі нұсқаулық;
иондаушы сәуле шығаруды генерациялайтын аспаптарды және қондырғыларды түгендеу актісі немесе өтініш берушінің балансында иондаушы сәуле шығаруды генерациялайтын аспаптар және қондырғылар болмаған жағдайда, өтініш беруші иондаушы сәуле шығаруды генерациялайтын аспаптарды және қондырғыларды сатып алғаннан кейін бір ай ішінде иондаушы сәуле шығаруды генерациялайтын аспаптарды және қондырғыларды түгендеу актісін ұсыну туралы кепілді хат;
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2017 жылғы 20 ақпандағы № 58 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15005 болып тіркелген) "Ядролық және радиациялық қауіпсіздік" техникалық регламенті 193-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген талаптарға сәйкес иондаушы сәуле шығару көздерін есепке алу және бақылау нұсқаулығы.
4. Атом энергиясын қолдану саласында тиісті лицензиясы бар жеке немесе заңды тұлға берген аппараттың пайдалану параметрлеріне (сапасын бақылау) бақылау жүргізу хаттамасы немесе өтініш берушінің балансында иондаушы сәуле шығаруды генерациялайтын аспаптар мен қондырғылар болмаған жағдайда, өтініш беруші иондаушы сәуле шығаруды генерациялайтын аспаптар мен қондырғылар сатып алғаннан кейін бір ай ішінде аппараттың пайдалану параметрлеріне (сапасын бақылау) бақылау жүргізу хаттамасының көшірмесін ұсыну туралы кепілді хат – осы тармақ иондаушы сәуле шығаруды генерациялайтын медициналық аспаптарды және қондырғыларды пайдалану және дайындау бойынша жұмыстарға ғана қатысты.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
13-қосымша
"Атом энергиясын пайдалану
саласында қызметтер көрсету
жөніндегі қызметті жүзеге
асыруға лицензия беру"
мемлекеттік көрсетілетін қызмет
қағидаларына 3-қосымша
Атом энергиясын пайдалану саласында қызметтер көрсету жөніндегі қызметті жүзеге асыру үшін біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесіне мәліметтер нысаны

3. Утвержденные заявителем:
инструкция по радиационной безопасности при проведении заявляемых работ, соответствующая требованиям указанного в приложении 6 к Санитарным правилам "Санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности", утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-275/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21822);
акт инвентаризации приборов и установок, генерирующих ионизирующее излучение или в случае отсутствия на балансе заявителя приборов и установок, генерирующих ионизирующее излучение, гарантийное письмо о предоставлении акта инвентаризации приборов и установок, генерирующих ионизирующее излучение в течение одного месяца после приобретения заявителем приборов и установок, генерирующих ионизирующее излучение;
инструкция по учету и контролю источников ионизирующего излучения, соответствующая требованиям указанного в подпункте 2) пункта 193 Технического регламента "Ядерная и радиационная безопасность", утвержденного приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года № 58 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15005);
4. Протокол проведения контроля эксплуатационных параметров (контроля качества) аппарата, выданный физическим или юридическим лицом, имеющим соответствующую лицензию в сфере использования атомной энергии, или в случае отсутствия на балансе заявителя приборов и установок, генерирующих ионизирующее излучение, гарантийное письмо о предоставлении копии протокола проведения контроля эксплуатационных параметров (контроля качества) аппарата в течение одного месяца после приобретения заявителем приборов и установок, генерирующих ионизирующее излучение – данный пункт относится только к работам по изготовлению и использованию медицинских приборов и установок, генерирующих ионизирующее излучение.
Приложение 13 к Перечню
некоторых приказов
Министра энергетики
Республики Казахстан, в
которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 3 к Правилам
оказания государственной услуги
"Выдача лицензии на
осуществление деятельности по
предоставлению услуг в области
использования атомной энергии"
Форма сведений к квалификационным требованиям и перечню документов, подтверждающих соответствие им, для осуществления деятельности по предоставлению услуг в области использования атомной энергии

3-тарау. Персоналды жеке дозиметрлік бақылаумен қамтамасыз ету туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
3-кесте
Шарт тақырыбы (жеке дозиметрлік бақылау бойынша жұмыстарды жүргізуге меншікті лицензиясы бар өтініш беруші осы бағанды толтырмайды)
Шарт жасалған тұлғаның заңды тұлға/жеке
кәсіпкер/ жеке тұлға атауы (жеке дозиметрлік бақылау бойынша жұмыстарды жүргізуге меншікті лицензиясы бар өтініш беруші осы бағанды толтырмайды)
Шарттың нөмірі және күні, шарттың қолданылу мерзімі (жеке дозиметрлік бақылау бойынша жұмыстарды жүргізуге меншікті лицензиясы бар өтініш беруші осы бағанды толтырмайды)
Атом энергиясын пайдалану саласында қызметтер көрсету құқығына рұқсат беретін лицензияның нөмірі
Жеке дозиметрлік бақылаумен қамтылған қызметкерлер саны
1
2
3
4
5
Персоналды жеке дозиметрлік бақылаумен қамтамасыз ету туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер осы тарауға сәйкес 3-кестеге енгізіледі*.
Ескертпе:
* – құрамында иондаушы сәуле шығарудың радиоизотопты көздері бар немесе иондаушы сәуле шығаруды генерациялайтын медициналық құралдарды қоса алғанда, аспаптар мен қондырғыларға техникалық қызмет көрсету, монтаждау, бөлшектеу, зарядтау, қайта зарядтау, жөндеу жөніндегі кіші қызмет түрлеріне ғана жатады;
иондаушы сәуле шығару көздерінің, сондай-ақ құрамында осындай көздер бар немесе иондаушы сәуле шығаруды генерациялайтын аспаптардың, жабдықтардың, қондырғылардың жұмыс сапасын бақылау. Персоналға жеке дозиметрлік бақылау жүргізуге арналған шарт атом энергиясын пайдалану саласында тиісті лицензиясы бар жеке немесе заңды тұлғамен жасалады.

Глава 3. Форма сведений, содержащих информацию об обеспечении персонала индивидуальным дозиметрическим контролем
таблица 3
Тема договора (настоящая графа не заполняется заявителем, имеющем собственную лицензию на проведение работ по индивидуальному дозиметрическому контролю)
Наименование юридического лица/индивидуального предпринимателя/физического лица, с кем заключен договор (настоящая графа не заполняется заявителем, имеющем собственную лицензию на проведение работ по индивидуальному дозиметрическому контролю)
Номер и дата договора, срок действия договора (настоящая графа не заполняется заявителем, имеющем собственную лицензию на проведение работ по индивидуальному дозиметрическому контролю)
Номер лицензии на право предоставления услуг в области использования атомной энергии
Количество сотрудников, охваченных индивидуальным дозиметрическим контролем
1
2
3
4
5
Сведения, содержащие информацию об обеспечении персонала индивидуальным дозиметрическим контролем, вносятся в таблицу 3 согласно настоящей главе*.
Примечание:
* – относится только к подвидам деятельности по: техническому обслуживанию, монтажу, демонтажу, зарядке, перезарядке, ремонту приборов и установок, включая медицинские, содержащих радиоизотопные источники ионизирующего излучения или генерирующих ионизирующее излучение;
контролю качества работы источников ионизирующего излучения, а также приборов, оборудования, установок, содержащих такие источники или генерирующих ионизирующее излучение. Договор на проведение индивидуального дозиметрического контроля персонала заключается с физическим или юридическим лицом, имеющим соответствующую лицензию в сфере использования атомной энергии.

4-тарау. Өлшеу құралдары, бақылау аспаптары, қосалқы материалдар мен жабдықтар туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
4-кесте
Иелік құқығын растайтын немесе өзге заңды құқықтарды растайтың құжат
Өлшеу құралдары, бақылау аспаптары, қосалқы материалдар мен жабдықтардың атауы және қысқаша сипаттамасы
Өлшеу құралдары, бақылау аспаптары, қосалқы материалдар мен жабдықтардың мақсаты
Шыққан жылы және өндіруші ел
Зауыттық нөмірі және түгендеу күні
Техника лық паспорт тың нөмірі
1
2
3
4
5
6
Өлшеу құралдары, бақылау аспаптары, қосалқы материалдар мен жабдықтар туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер осы тарауға сәйкес 4-кестеге енгізіледі *.
Ескертпе:
* – құрамында иондаушы сәуле шығарудың радиоизотоптық көздері бар немесе иондаушы сәуле шығаруды генерациялайтын медициналық құралдарды қоса алғанда, ядролық қондырғылар мен ядролық материалдарды физикалық қорғауға және аспаптар мен қондырғыларға техникалық қызмет көрсетуге, монтаждауға, бөлшектеуге, зарядтауға, қайта зарядтауға, жөндеуге ядролық және радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге жауапты персоналды арнайы даярлау жөніндегі қызметтің кіші түрлері үшін орындау талап етілмейді.

Глава 4. Форма сведений, содержащих информацию о средствах измерений, приборах контроля, вспомогательных материалах и оборудовании
таблица 4
Документ, подтверждающий право собственности или документ, подтверждающий иные законные права
Наименование и краткая характеристика средств измерений, приборов контроля, вспомогательных материалов и оборудования
Назначение средств измерений, приборов контроля, вспомогательных материалов и оборудования
Год выпуска и страна-производитель
Заводской номер и дата инвентаризации
Номер технического паспорта
1
2
3
4
5
6
Сведения, содержащие информацию о средствах измерений, приборах контроля, вспомогательных материалах и оборудовании, вносятся в таблицу 4 согласно настоящей главе*.
Примечание:
* – не требуется выполнение для подвида деятельности по техническому обслуживанию, монтажу, демонтажу, зарядке, перезарядке, ремонту приборов и установок, включая медицинские, содержащих радиоизотопные источники ионизирующего излучения или генерирующих ионизирующее излучение, физическая защита ядерных установок и ядерных материалов и деятельности по специальной подготовке персонала, ответственного за обеспечение ядерной и радиационной безопасности.

5-тарау. Мәлімделетін жұмыстарды орындауға қажетті өндірістік-техникалық базалар, сақтау қоймалары, арнайы үй-жайлар, зертханалар туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
5-кесте
Үй-жайдың (өндірістік-техникалық базаның/ қойманың/арнайы үй-жайдың/зертхананың) атауы
Меншік құқығын растайтын құжат немесе өзге заңды құқықтарды растайтын құжат
Өзге заңды құқығы болған жағдайда
Үй-жайдың (өндірістік-техникалық базаның/ қойманың/арнайы үй-жайдың/зертхананың) орналасқан мекенжайы
Шарттың нөмірі, күні және қолданылу мерзімі
Шарт жасалған заңды тұлғаның/жеке кәсіпкердің/жеке тұлғаның атауы және Бизнес-сәйкестендіру нөмірі/ Жеке сәйкестендіру нөмірі
1
2
3
4
5
Мәлімделетін жұмыстарды орындауға қажетті меншік құқығында немесе өзге заңды негіздегі арнайы үй-жайлар, зертханалар туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер осы тарауға сәйкес 5-кестеге енгізіледі *.
Ескертпе:
* – өнімдердегі, материалдардағы, қоршаған орта объектілеріндегі радионуклидтердің құрамын анықтау және персоналды жеке дозиметрлік бақылау бойынша жұмыстарды орындауға ғана қатысты.
6-тарау. Теориялық және практикалық сабақ өткізу үшін қажетті радиациялық бақылаудың оқу сыныптары, оқыту жабдықтары, техникалық құралдары, оқыту аспаптары туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
6-кесте
Оқыту сыныбының, оқыту жабдықтарының, техникалық құралдың, радиациялық бақылау аспабының қысқаша сипаттамасы және атауы
Меншік құқығын растайтын құжат немесе өзге заңды құқықтарды растайтын құжаттың атауы
Өзге заңды құқықтар болған жағдайда
Оқыту жабдығының, техникалық құралдың немесе радиациялық бақылау аспабының тағайындалуы
Зауыттық нөмірі және түгендеу күні (оқыту сыныптарына толтырылмайды)
Саны
Техникалық паспорттың нөмірі (радиациялық бақылау аспаптары үшін)
Шарттың нөмірі, күні және қолдану мерзімі
Шарт жасалған заңды тұлға/ жеке кәсіпкер/жеке тұлғаның атауы және Бизнес-сәйкестендіру нөмірі/ / Жеке сәйкестендіру нөмірі
1
2
3
4
5
6
7
8
Қажетті радиациялық бақылаудың теориялық және практикалық оқу сыныптары, оқыту жабдықтары, техникалық құралдары, оқыту құралдары туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер осы тарауға сәйкес 6-кестеге енгізіледі.
Ескертпе:
* – осы тармақ ядролық және радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге жауапты персоналды арнайы даярлау жөніндегі қызметтің кіші түріне ғана қатысты.

Глава 5. Форма сведений, содержащих информацию о производственно-технических базах, хранилищах, специализированных помещениях, лабораториях, необходимых для выполнения заявляемых работ
таблица 5
Наименование помещения (производственно-технической базы/хранилища/специализированного помещения/лаборатории)
Документ, подтверждающий право собственности или документ, подтверждающий иные законные права
В случае наличия иных законных прав
Адрес расположения помещения (производственно-технической базы/хранилища/специализированного помещения/лаборатории)
Номер, дата и срок действия договора
Наименование и Бизнес-идентификационный номер / Индивидуальный идентификационный номер юридического лица/индивидуального предпринимателя/физического лица, с кем заключен договор
1
2
3
4
5
Сведения, содержащие информацию о специализированных помещениях, лабораториях, необходимых для выполнения заявляемых работ на праве собственности или иных законных основаниях, вносятся в таблицу 5 согласно настоящей главе*.
Примечание:
* – относится только к выполнению работ по определению содержания радионуклидов в продуктах, материалах, объектах окружающей среды и индивидуальному дозиметрическому контролю персонала.
Глава 6. Форма сведений, содержащих информацию об учебных классах, учебном оборудовании, технических средствах, учебных приборах радиационного контроля необходимых для проведения теоретических и практических занятий
таблица 6
Наименование и краткая характеристика учебного класса, учебного оборудования, технического средства, прибора радиационного контроля
Наименование документа, подтверждающего право собственности или документ, подтверждающий иные законные права
В случае наличия иных законных прав
Назначение учебного оборудования, технического средства, или прибора радиационного контроля
Заводской номер и дата инвентаризации (не заполняется для учебных классов)
Количество
Номер технического паспорта (для приборов радиационного контроля)
Номер, дата и срок действия договора
Наименование и Бизнес-идентификационный номер/Индивидуальный идентификационный номер юридического лица/индивидуального предпринимателя/физического лица, с кем заключен договор
1
2
3
4
5
6
7
8
Сведения, содержащие информацию о необходимых теоретических и практических учебных классах, учебном оборудовании, технических средствах, учебных средствах радиационного контроля, вносятся в соответствии с таблицей 6 настоящей главы *.
Примечание:
* – относится только для подвида деятельности по специальной подготовке персонала, ответственного за обеспечение ядерной и радиационной безопасности.

7-тарау. Тиісті лицензиясы бар жеке немесе заңды тұлғамен күзет қызметтерін көрсетуге көрсетуге арналған шарт туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
7-кесте
Шарт тақырыбы
Шарт нөмірі және жасалған күні, шарттың қолданылу мерзімі
Шарт жасалған тұлғаның заңды тұлға/жеке кәсіпкер/жеке тұлға атауы
Лицензия нөмірі/рұқсат құжатының бірегей сәйкестендіру нөмірі
1
2
3
4
Тиісті лицензиясы бар жеке немесе заңды тұлғамен қызметтер көрсетуге арналған шарт туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер осы тарауға сәйкес 7-кестеге енгізіледі*.
Ескертпе:
* – осы тармақ ядролық қондырғылар мен ядролық материалдарды физикалық қорғау жөніндегі қызметтің кіші түріне ғана қатысты.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
14-қосымша
"Атом энергиясын пайдалану
саласында қызметтер көрсету
жөніндегі қызметті жүзеге
асыруға лицензия беру"
мемлекеттік көрсетілетін қызмет
қағидаларына 4-қосымша
Атом энергиясын пайдалану саласында қызметтер көрсету жөніндегі қызметке құжаттар
1. Біліктілігін және тиісті лауазымның функционалдық міндеттеріне сәйкес теориялық және практикалық даярлықтан өткенін растайтын құжаттар (сертификаттар, куәліктер, куәліктер) – құрамында иондаушы сәуле шығарудың радиоизотоптық көздері бар немесе иондаушы сәуле шығаруды генерациялайтын, медициналықты аспаптарды қоса алғанда, аспаптар мен қондырғыларға техникалық қызмет көрсету, оларды монтаждау, бөлшектеу, зарядтау, қайта зарядтау, жөндеу кіші қызмет түрі үшін отандық дайындаушы зауыттар немесе олардың уәкілетті ұйымдары берген (сертификаттар, куәліктер, куәліктер) құжаттарды ұсыну талап етілмейді және кемінде екі техник талап етіледі. Ядролық және радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге жауапты персоналды арнайы даярлау жөніндегі қызметтің кіші түрі үшін осы тармақты орындау талап етілмейді. Қызметтің кіші түрі үшін ядролық қондырғылар мен ядролық материалдарды физикалық қорғау құжаттарды (сертификаттарды, куәліктерді, куәліктерді) ұсыну талап етілмейді.
2. Радиациялық қауіпсіздік жөніндегі қызмет туралы ереже (немесе радиациялық қауіпсіздікке жауапты адамның лауазымдық нұсқаулығы) – радиациялық қауіпсіздік қызметінің персоналы мен радиациялық қауіпсіздікке жауапты адам "Ядролық және радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге жауапты персоналды арнайы даярлау" қызмет түріне немесе кіші түріне лицензиясы бар жеке немесе заңды тұлғадан радиациялық қауіпсіздік бойынша арнайы даярлықтан өткен қызметкерлер ішінен тағайындалады. Осы тармақ персоналды жеке дозиметрлік бақылау, ядролық және радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге жауапты персоналды арнайы даярлау және ядролық қондырғылар мен ядролық материалдарды физикалық қорғау жөніндегі қызметтің кіші түрлері үшін орындау талап етілмейді.

Глава 7. Форма сведений, содержащих информацию о договоре по оказанию охранных услуг с физическим или юридическим лицом, имеющим соответствующую лицензию
таблица 7
Тема договора
Номер и дата заключения договора, срок действия договора
Наименование юридического лица/индивидуального предпринимателя/ физического лица, с кем заключен договор
Номер лицензии/ уникальный идентификационный номер разрешительного документа
1
2
3
4
Сведения, содержащие информацию о договоре на оказание услуг с физическим или юридическим лицом, имеющим соответствующую лицензию, вносятся в таблицу 7 согласно настоящей главе*.
Примечание:
* – данный пункт относится только к подвиду деятельности по физической защите ядерных установок и ядерных материалов.
Приложение 14 к Перечню
некоторых приказов
Министра энергетики
Республики Казахстан, в
которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 4 к Правилам
оказания государственной услуги
"Выдача лицензии на
осуществление деятельности по
предоставлению услуг в области использования атомной энергии"
Документы к деятельности по предоставлению услуг в области использования атомной энергии
1. Документы (сертификаты, свидетельства, удостоверения), подтверждающие квалификацию и прохождение теоретической и практической подготовки, соответствующей функциональным обязанностям должности – для подвида деятельности техническое обслуживание, монтаж, демонтаж, зарядка, перезарядка, ремонт приборов и установок, включая медицинские, содержащих радиоизотопные источники ионизирующего излучения или генерирующих ионизирующее излучение не требуется предоставление документов (сертификатов, свидетельств, удостоверений), выданных отечественными заводами изготовителями или их уполномоченными организациями и требуется не менее двух техников. Не требуется выполнение данного пункта для подвида деятельности по специальной подготовке персонала, ответственного за обеспечение ядерной и радиационной безопасности. Для подвида деятельности физическая защита ядерных установок и ядерных материалов не требуется предоставление документов (сертификатов, свидетельств, удостоверений).
2. Положение о службе по радиационной безопасности (или должностной инструкции ответственного лица за радиационную безопасность) – персонал службы радиационной безопасности и лицо, ответственное за радиационную безопасность назначается из числа сотрудников, прошедших специальную подготовку по радиационной безопасности у физического или юридического лица, имеющего лицензию на вид или подвид деятельности "Специальная подготовка персонала, ответственного за обеспечение ядерной и радиационной безопасности". Не требуется выполнение данного пункта для подвидов деятельности по индивидуальному дозиметрическому контролю персонала, по специальной подготовке персонала, ответственного за обеспечение ядерной и радиационной безопасности и по физической защите ядерных установок и ядерных материалов.

3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 15 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-275/2020 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21822 болып тіркелген) "Радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларына 6-қосымшада көрсетілген талаптарға сәйкес өтініш беруші бекіткен мәлімделетін жұмыстарды жүргізу кезіндегі радиациялық қауіпсіздік жөніндегі нұсқаулық– осы тармақ:
құрамында радиоизотоптық иондаушы сәуле шығару көздері бар немесе иондаушы сәуле шығаруды генерациялайтын медициналықты қоса алғанда, аспаптар мен қондырғыларға техникалық қызмет көрсету, монтаждау, бөлшектеу, зарядтау, қайта зарядтау, жөндеу;
иондаушы сәуле шығару көздерінің жұмыс сапасын, сондай-ақ құрамында осындай көздер бар иондаушы сәуле шығаруды генерациялайтын аспаптардың, жабдықтардың, қондырғылардың жұмыс сапасын бақылау жөніндегі қызметтердің кіші түрлеріне ғана қатысты.
4. "Радиациялық қауіпті объектілерге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 наурыздағы № 260 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11204 болып тіркелген) медициналық рентген жабдықтарының пайдалану параметрлеріне бақылау жүргізу талаптарына сәйкес өтініш беруші бекіткен рентген аппаратының әрбір типінің тексерілетін негізгі параметрлерін, түсірілген суреттерді алу жүйесін және оларды бағалау шарттарын, пайдаланылатын қосалқы жабдықтарды сипаттай отырып сынау бағдарламасы – осы тармақ иондаушы сәуле шығару көздерінің, сондай-ақ құрамында осындай көздер бар немесе иондаушы сәуле шығаруды генерациялайтын аспаптардың, жабдықтардың, қондырғылардың жұмыс сапасын бақылау жөніндегі қызметтің кіші түріне ғана қатысты.
5. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2020 жылғы 1 сәуірдегі № 123 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20323 болып тіркелген) "Атом энергиясын пайдалану саласында қызметтер көрсету жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензия беру" мемлекеттік қызметтер көрсету қағидаларына 3-қосымшаға сәйкес өлшеу құралдары, бақылау аспаптары, қосалқы материалдар мен жабдықтар туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысанының 4-кестесінің 1-бағанында көрсетілген құжаттар);
өлшеу құралдары мен бақылау аспаптарын тексеру сертификаттары – құрамында радиоизотопты иондаушы сәуле шығару көздері бар немесе иондаушы сәуле шығаруды генерациялайтын медициналықты қоса алғанда, ядролық және радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге, ядролық қондырғылар мен ядролық материалдарды физикалық қорғауға және аспаптар мен қондырғыларға техникалық қызмет көрсетуге, монтаждауға, бөлшектеуге, зарядтауға, қайта зарядтауға, жөндеуге жауапты персоналды арнайы даярлау жөніндегі қызметтің кіші түрлері үшін осы тармақты орындау талап етілмейді.

3. Утвержденная заявителем инструкция по радиационной безопасности при проведении заявляемых работ, соответствующая требованиям, указанным в приложении 6 к Санитарным правилам "Санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности", утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-275/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21822) – настоящий пункт относится только к подвидам деятельности по:
техническому обслуживанию, монтажу, демонтажу, зарядке, перезарядке, ремонту приборов и установок, включая медицинские, содержащих радиоизотопные источники ионизирующего излучения или генерирующих ионизирующее излучение;
контролю качества работы источников ионизирующего излучения, а также приборов, оборудования, установок, содержащих такие источники или генерирующих ионизирующее излучение.
4. Утвержденная заявителем программа испытаний с описанием проверяемых основных параметров каждого типа рентгеновского аппарата, систем получения снимков и условий их оценки, используемого вспомогательного оборудования, соответствующая требованиям проведения контроля эксплуатационных параметров медицинского рентгеновского оборудования, установленным приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 260 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к радиационно-опасным объектам" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11204) – настоящий пункт относится только к подвидам деятельности по контролю качества работы источников ионизирующего излучения, а также приборов, оборудования, установок, содержащих такие источники или генерирующих ионизирующее излучение.
5. Документы, указанные в графе 1 таблицы 4 формы сведений, содержащих информацию о средствах измерений, приборах контроля, вспомогательных материалах и оборудовании, согласно приложению 3 к Правилам оказания государственных услуг "Выдача лицензии на осуществление деятельности по предоставлению услуг в области использования атомной энергии", утвержденным приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 1 апреля 2020 года № 123 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 20323);
сертификаты поверки средств измерений и приборов контроля – не требуется выполнение данного пункта для подвидов деятельности по специальной подготовке персонала, ответственного за обеспечение ядерной и радиационной безопасности, физической защите ядерных установок и ядерных материалов и техническому обслуживанию, монтажу, демонтажу, зарядке, перезарядке, ремонту приборов и установок, включая медицинские, содержащих радиоизотопные источники ионизирующего излучения или генерирующих ионизирующее излучение.

6. Өтініш беруші бекіткен персоналдың авариялық жағдайлардағы іс-қимылдары жөніндегі нұсқаулық – осы тармақ ядролық қондырғылар мен ядролық материалдарды физикалық қорғау жөніндегі қызметтің кіші түріне ғана қатысты;
7. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2020 жылғы 1 сәуірдегі № 123 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20323 болып тіркелген) "Атом энергиясын пайдалану саласындағы мемлекеттік қызметтер көрсету" қағидаларына 3-қосымшаға сәйкес теориялық және практикалық сабақ өткізу үшін қажетті радиациялық бақылаудың оқу сыныптары, оқыту жабдықтары, техникалық құралдары, оқыту аспаптары туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны 6-кестесінің 2-бағанында көрсетілген құжаттардың көшірмелері) – осы тармақ ядролық және радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге жауапты персоналды арнайы даярлау жөніндегі қызметтің кіші түріне ғана қатысты.
8. Ядролық және/немесе радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласында мамандығы бойынша кемінде үш жыл оқыту тәжірибесі, арнайы даярлығы және практикалық жұмыс тәжірибесі (еңбек кітапшалары және/немесе оны тоқтату күні мен негізі туралы жұмыс берушінің белгісі бар еңбек шарттары) бар оқытушылардың білімі, арнайы даярлығы (даярлау бағдарламаларын қоса бере отырып) туралы құжаттар – осы тармақ ядролық және радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге жауапты персоналды арнайы даярлау жөніндегі қызметтің кіші түріне ғана қатысты;
9. Өтініш беруші бекіткен, нақты сабақтар өткізетін оқытушының тегі көрсетілген, теориялық және практикалық даярлықты бөліп көрсете отырып, сағат бойынша бөле отырып оқыту бағдарламасы – осы тармақ ядролық және радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге жауапты персоналды арнайы даярлау жөніндегі қызметтің кіші түріне ғана қатысты;
10. Тыңдаушылардың білімін тексеруге арналған билеттер (тесттер) – осы тармақ ядролық және радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге жауапты персоналды арнайы даярлау жөніндегі қызметтің кіші түріне ғана қатысты;
11. Өтініш беруші бекіткен мәлімделетін қызмет сапасын қамтамасыз ету саласындағы өтініш берушінің саясатын сипаттай отырып, мәлімделетін жұмыстарды жүзеге асыру кезіндегі сапаны қамтамасыз ету бағдарламасы, оқытушыларды іріктеу, жұмысқа жіберу, олардың біліктілігін қолдау және арттыру рәсімі мен тәртібі, өтініш беруші мәлімделетін қызметті жүзеге асыру кезінде басшылыққа алатын нормативтік құжаттар тізбесі, құжаттаманы басқару жүйесі, оқитындардың білімін бақылау рәсімдері, мәлімделген қызметте пайдаланылатын әдістемелердің сапасын қамтамасыз ету – осы тармақ ядролық және радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге жауапты персоналды арнайы даярлау жөніндегі қызметтің кіші түріне ғана қатысты.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
15-қосымша
"Радиоактивті қалдықтармен
жұмыс істеу жөніндегі қызметке
лицензия беру" мемлекеттік
көрсетілетін қызмет
қағидаларына
3-қосымша
Радиоактивті қалдықтармен жұмыс істеу жөніндегі қызметке қойылатын біліктілік талаптары мен оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесіне мәліметтер нысаны 1-тарау. Мәлімделетін жұмыстарды орындау үшін қажетті өндірістік-техникалық базалар, сақтау қоймалары, арнайы үй-жайлар, зертханалар туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
1-кесте
Үй-жайдың (өндірістік-техникалық базаның/ қойманың/арнайы үй-жайдың/зертхананың) атауы
Меншік құқығын растайтын құжат немесе өзге заңды құқықтарды растайтын құжат
Өзге заңды құқығы болған жағдайда
Үй-жайдың (өндірістік-техникалық базаның/ қойманың/арнайы үй-жайдың/зертхананың) орналасқан мекенжайы
Шарттың нөмірі, күні және қолданылу мерзімі
Шарт жасалған заңды тұлғаның/жеке кәсіпкердің/жеке тұлғаның атауы және Бизнес-сәйкестендіру нөмірі/ Жеке сәйкестендіру нөмірі
1
2
3
4
5
Меншік құқығында немесе өзге заңды негіздерде мәлімделетін жұмыстарды орындау үшін қажетті арнайы үй-жайлар туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер осы тарауға сәйкес 1-кестеге енгізіледі *.
Ескертпе:
* - осы тармақты егер өтініш беруші тапсырыс берушінің аумағында жұмыс жүргізсе және аумақтар мен объектілерді радиациялық оңалту, рекультивациялау қызметінің кіші түрі үшін орындау талап етілмейді.

6. Утвержденная заявителем инструкции по действиям персонала в аварийных ситуациях – данный пункт относится только к подвиду деятельности по физической защите ядерных установок и ядерных материалов.
7. Копии документов, указанных в графе 2 таблице 6 формы сведений, содержащих информацию об учебных классах, учебном оборудовании, технических средствах, учебных приборах радиационного контроля необходимых для проведения теоретических и практических занятий, согласно приложения 3 к Правилам оказания государственной услуги "Выдача лицензии на осуществление деятельности по предоставлению услуг в области использования атомной энергии", утвержденным приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 1 апреля 2020 года № 123 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 20323) – настоящий пункт относится только к подвиду деятельности по специальной подготовке персонала, ответственного за обеспечение ядерной и радиационной безопасности.
8. Документы об образовании, специальной подготовке (с приложением программ подготовки) преподавателей, имеющих опыт преподавания по специальности не менее трех лет, специальную подготовку и опыт практической работы (трудовые книжки и/или трудовые договора с отметкой работодателя о дате и основании его прекращения) в области обеспечения ядерной и/или радиационной безопасности – настоящий пункт относится только к подвиду деятельности по специальной подготовке персонала, ответственного за обеспечение ядерной и радиационной безопасности.
9. Утвержденная заявителем программа обучения с разбивкой по часам, выделением теоретической и практической подготовки с указанием фамилии преподавателя, проводящего конкретные занятия – настоящий пункт относится только к подвиду деятельности по специальной подготовке персонала, ответственного за обеспечение ядерной и радиационной безопасности.
10. Билеты (тесты) для проверки знаний слушателей – настоящий пункт относится только к подвиду деятельности по специальной подготовке персонала, ответственного за обеспечение ядерной и радиационной безопасности.
11. Утвержденная заявителем программа обеспечения качества при осуществлении заявляемых работ с описанием политики заявителя в области обеспечения качества заявляемой деятельности, процедура и алгоритм подбора, допуска к работе, поддержания и повышения квалификации преподавателей, перечня нормативных документов, которыми руководствуется заявитель при осуществлении заявляемой деятельности, системы управления документацией, процедур контроля знаний обучаемых, обеспечения качества используемых в заявленной деятельности методик – настоящий относится только к подвиду деятельности по специальной подготовке персонала, ответственного за обеспечение ядерной и радиационной безопасности.
Приложение 15 к Перечню
некоторых приказов
Министра энергетики
Республики Казахстан, в
которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 3 к Правилам
оказания государственной услуги
"Выдача лицензии на
деятельность по обращению с
радиоактивными отходами"
Форма сведений к квалификационным требованиям и перечню документов, подтверждающих соответствие им, к деятельности по обращению с радиоактивными отходами
Глава 1. Форма сведений, содержащих информацию о производственно-технических базах, хранилищах, специализированных помещениях, лабораториях, необходимых для выполнения заявляемых работ
таблица 1
Наименование помещения (производственно-технической базы/хранилища/специализированного помещения/лаборатории)
Документ, подтверждающий право собственности или документ, подтверждающий иные законные права
В случае наличия иных законных прав
Адрес расположения помещения (производственно-технической базы/хранилища/специализированного помещения/лаборатории)
Номер, дата и срок действия договора
Наименование и Бизнес-идентификационный номер / Индивидуальный идентификационный номер юридического лица/индивидуального предпринимателя/физического лица, с кем заключен договор
1
2
3
4
5
Сведения, содержащие информацию о специализированных помещений, необходимых для выполнения заявляемых работ на праве собственности или иных законных основаниях, вносятся в таблицу 1 согласно настоящей главе*.
Примечание:
* – не требуется выполнение данного пункта если заявитель проводит работы на территории заказчика и к подвиду деятельности по радиационной реабилитации, рекультивации территорий и объектов.

5-тарау. Мамандардың, техниктердің, жұмысшылардың біліктілік құрамы туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
5-кесте
Маманның, техниктің, жұмысшының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Жұмыс орны, атқаратын қызметі
Қабылдау туралы бұйрықтың/жеке еңбек шартының нөмірі және күні
Ұйым жұмысының бағдарына сәйкес мамандықтар бойынша дипломның нөмірі және берілген күні, оқу орнының атауы, мамандығы және біліктілігі (дипломды шетелдік оқу орны берген жағдайда – тану/нострификациялау туралы мәліметтер) (осы тармақ рентгендік тексеру аппараттарында жұмыс жасайтын персонал үшін және жұмысшылар үшін толтырылмайды)
Біліктілігіне және тиісті лауазымның функционалдық міндеттеріне сәйкес теориялық және практикалық даярлықтан өткенін растайтын сертификаттардың, куәліктердің нөмірі және берілген күні (осы баған жұмысшылар үшін толтырылмайды)
Оқыту және (немесе) дайындық курсының атауы (тақырыбы) (осы баған жұмысшылар үшін толтырылмайды)
Атом энергиясы пайдаланылатын объектілердегі жұмыс өтілі туралы мәлімет (лауазымының атауы, жұмыс кезеңі, Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 35-бабына сәйкес еңбек қызметін растайтын құжаттың атауы (осы баған тек радиациялық қауіптілігі І және ІІ санатты объектілерде, ядролық материалдарды өткізуден басқа ядролық қондырғыларда жұмыс істейтін мамандар мен техниктер үшін толтырылады)
Персоналды "А" тобының персоналына жатқызу (иә/ жоқ)
1
2
3
4
5
6
7
8
Тиісті білімі, арнайы даярлығы бар және мәлімделген қызмет түрі мен кіші түрлерін жүзеге асыруға жіберілген техниктер мен жұмысшылардың біліктілік құрамы туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер осы тарауға сәйкес 5-кестеге енгізіледі *.
Ескертпе:
* – жұмысшылардың болуы қызметтің барлық кіші түрлеріне, техниктердің болуы тек үй-жайларды, жабдық пен материалдарды қатерсіздендіру (радиоактивті ластанудан тазарту) қызметінің кіші түрінде ғана қажет.

Глава 5. Форма сведений, содержащих информацию о квалифицированном составе специалистов, техников, рабочих
таблица 5
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) специалиста, техника, рабочего
Место работы, занимаемая должность
Номер и дата приказа о принятии/ индивидуального трудового договора
Номер и дата выдачи диплома по специальности, соответствующей профилю работы организации, наименование учебного заведения, специальность и квалификация (в случае выдачи диплома зарубежным учебным заведением – сведения о признании/нострификации) (настоящая графа не заполняется для рабочих и для персонала, работающего на рентгеновских досмотровых аппаратах)
Номер и дата выдачи сертификатов, свидетельств, удостоверений, подтверждающих квалификацию и прохождение теоретической и практической подготовки, соответствующей функциональным обязанностям должности (настоящая графа не заполняется для рабочих)
Наименование (тема) курса обучения и (или) подготовки (настоящая графа не заполняется для рабочих)
Сведения о стаже работы на объектах использования атомной энергии (наименование должности, период работы, название документа, подтверждающего трудовую деятельность в соответствии со статьей 35 Трудового кодекса Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года (настоящая графа заполняется только для специалистов и техников, занятых на объектах 1 и 2 категории радиационной опасности, ядерных установках, за исключением работ по реализации ядерных материалов)
Отнесение персонала к персоналу группы "А" (да/нет)
1
2
3
4
5
6
7
8
Сведения, содержащие информацию о квалифицированном составе техников и рабочих, имеющих соответствующее образование, подготовку и допущенных к осуществлению заявленного вида и подвидов деятельности, вносятся в таблицу 5 согласно настоящей главе*.
Примечание:
* – наличие рабочих необходимо для всех подвидов деятельности, наличие техников только для подвида деятельности по дезактивации (очистка от радиоактивного загрязнения) помещений, оборудования и материалов.

6-тарау. Мәлімделетін жұмыстарды орындауға қажетті өндірістік-техникалық базалар, сақтау қоймалары, арнайы үй-жайлар, зертханалар туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
6-кесте
Үй-жайдың (өндірістік-техникалық базаның/ қойманың/ арнайы
үй-жайдың/зертхананың) атауы
Меншік құқығын растайтын құжат немесе өзге заңды құқықтарды растайтын құжат
Өзге заңды құқығы болған жағдайда
Үй-жайдың (өндірістік-техникалық базаның/ қойманың/ арнайы үй-жайдың/зертхананың) орналасқан мекенжайы
Шарттың нөмірі, күні және қолданылу мерзімі
Шарт жасалған заңды тұлғаның/жеке кәсіпкердің/жеке тұлғаның атауы және Бизнес-сәйкестендіру нөмірі/ Жеке сәйкестендіру нөмірі
1
2
3
4
5
Меншік құқығында немесе өзге заңды негіздерде радиоактивті қалдықтарға арналған қойма туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер осы тарауға сәйкес 5-кестеге енгізіледі *.
Ескертпе:
* - егер өтініш беруші тапсырыс берушінің аумағында және аумақтар мен объектілерді радиациялық оңалту және рекультивациялау қызметінің кіші түріне жұмыстар жүргізсе, осы тармақты орындау талап етілмейді
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
16-қосымша
"Радиоактивті қалдықтармен
жұмыс істеу жөніндегі қызметке
лицензия беру" мемлекеттік
көрсетілетін қызмет
қағидаларына 4-қосымша
Радиоактивті қалдықтармен жұмыс істеу жөніндегі қызметке құжаттар
1. Радиациялық қауіпсіздік қызметі туралы ереже (немесе радиациялық қауіпсіздікке жауапты адамның лауазымдық нұсқаулығы); радиоактивті қалдықтарды жинауды, сақтауды және өткізуді ұйымдастыруға жауапты адам туралы бұйрық – радиациялық қауіпсіздік қызметінің персоналы және радиациялық қауіпсіздікке жауапты адам "Ядролық және радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге жауапты персоналды арнайы даярлау" қызмет түріне лицензиясы бар жеке немесе заңды тұлғада радиациялық қауіпсіздік бойынша арнайы даярлықтан өткен қызметкерлер қатарынан тағайындалады.
2. Радиациялық бақылау жүргізу жоспары, радиациялық бақылау аспаптарын тексеру сертификаттары.
3. Өтініш беруші бекіткен:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 15 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-275/2020 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21822 болып тіркелген) "Радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларына 6-қосымшада көрсетілген талаптарға сәйкес мәлімделетін жұмыстарды жүргізу кезіндегі радиациялық қауіпсіздік жөніндегі нұсқаулық;
авариялық жағдайларда персоналдың іс-қимылы жөніндегі нұсқаулық;
радиациялық авариядан және оның салдарынан персоналды және халықты қорғау жөнiндегi iс-шаралар жоспары;
радиоактивті қалдықтарды тіркеу журналы;

Глава 6. Форма сведений, содержащих информацию о производственно-технических базах, хранилищах, специализированных помещениях, лабораториях, необходимых для выполнения заявляемых работ
таблица 6
Наименование помещения (производственно-технической базы/хранилища/специализированного помещения/лаборатории)
Документ, подтверждающий право собственности или документ, подтверждающий иные законные права
В случае наличия иных законных прав
Адрес расположения помещения (производственно-технической базы/хранилища/специализированного помещения/лаборатории)
Номер, дата и срок действия договора
Наименование и Бизнес-идентификационный номер / Индивидуальный идентификационный номер юридического лица/индивидуального предпринимателя/физического лица, с кем заключен договор
1
2
3
4
5
Сведения, содержащие информацию о хранилище для радиоактивных отходов на праве собственности или иных законных основаниях, вносятся в таблицу 6 согласно настоящей главе*.
Примечание:
* – не требуется если заявитель проводит работы на территории заказчика и к подвиду деятельности по радиационной реабилитации, рекультивации территорий и объектов.
Приложение 16 к Перечню
некоторых приказов
Министра энергетики
Республики Казахстан, в
которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 4 к Правилам
оказания государственной услуги
"Выдача лицензии на
деятельность по обращению с
радиоактивными отходами"
Документы к деятельности по обращению с радиоактивными отходами
1. Положение о службе по радиационной безопасности (или должностная инструкция ответственного лица за радиационную безопасность); приказ о назначении ответственного лица за организацию сбора, хранения и сдачу радиоактивных отходов – персонал службы радиационной безопасности и лицо, ответственное за радиационную безопасность назначается из числа сотрудников, прошедших специальную подготовку по радиационной безопасности у физического или юридического лица, имеющего лицензию на вид деятельности "Специальная подготовка персонала, ответственного за обеспечение ядерной и радиационной безопасности".
2. План проведения радиационного контроля, сертификаты поверки приборов радиационного контроля.
3. Утвержденные заявителем:
инструкция по радиационной безопасности при проведении заявляемых работ, соответствующая требованиям. указанным в приложении 6 к Санитарным правилам "Санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности", утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-275/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21822);
инструкция по действиям персонала в аварийных ситуациях;
план мероприятий по защите персонала и населения от радиационной аварии, и ее последствий;
журнал учета радиоактивных отходов;

жұмыстың негізгі тәсілдерін, қалдықтарды жинау, сұрыптау, сақтауға беру, өңдеу, қайта өңдеу, сақтау, көму тәсілдерін және кезеңдерін, үй-жайларды, жабдықтарды, материалдарды залалсыздандыруды қоса алғанда, операцияларды орындаудың ретті тәртібін, жұмыстың шегі мен жағдайларын айқындайтын мәлімделетін жұмыстарды орындаудың технологиялық регламенті – персонал мен халықты радиациялық авариядан және оның салдарларынан қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспары және мәлімделетін жұмыстарды орындаудың технологиялық регламенті тек радиациялық қауіптіліктің 1 және 2-санаттағы объектілері үшін ғана талап етіледі.
4. Өтініш беруші бекіткен радиоактивті қалдықтарды физикалық қорғауды қамтамасыз ету жөніндегі жоспар – осы тармақ радиоактивті қалдықтарды сақтау және көму жөніндегі қызметтің кіші түріне ғана қатысты.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
17-қосымша
"Ядролық материалдарды,
радиоактивті заттарды,
иондаушы сәуле шығарудың
радиоизотопты көздерін,
радиоактивті қалдықтарды
транзиттік тасымалдауды қоса
алғанда,
Қазақстан Республикасы
аумағының шегінде
тасымалдауға лицензия беру"
мемлекеттік көрсетілетін қызмет
қағидаларына 3-қосымша
Ядролық материалдарды, радиоактивті заттарды, иондаушы сәуле шығарудың радиоизотопты көздерін, радиоактивті қалдықтарды транзиттік тасымалдауды қоса алғанда, Қазақстан Республикасы аумағының шегінде тасымалдау жөніндегі қызметке қойылатын біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесіне мәліметтер нысаны

технологический регламент выполнения заявляемых работ, определяющий основные приемы работы, последовательное выполнения операций, пределы и условия работы, включая способы и этапы сбора, сортировки, передачи на хранение, обработки, переработки, хранения, захоронения отходов, дезактивации помещений, оборудования, материалов – план мероприятий по защите персонала и населения от радиационной аварии и ее последствий и технологический регламент выполнения заявляемых работ требуется только для объектов 1 и 2 категории радиационной опасности.
4. Утвержденный заявителем план физической защиты радиоактивных отходов – данный пункт относится только к подвиду деятельности по хранению и захоронению радиоактивных отходов.
Приложение 17 к Перечню
некоторых приказов
Министра энергетики
Республики Казахстан, в
которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 3 к Правилам
оказания государственной услуги
"Выдача лицензии на
транспортировку, включая
транзитную,
ядерных материалов,
радиоактивных веществ,
радиоизотопных источников
ионизирующего излучения,
радиоактивных отходов в
пределах территории
Республики Казахстан"
Форма сведений к квалификационным требованиям и перечню документов, подтверждающих соответствие им, к деятельности по транспортировке, включая транзитную, ядерных материалов, радиоактивных веществ, радиоизотопных источников ионизирующего излучения, радиоактивных отходов в пределах территории Республики Казахстан

4-тарау. Ядролық материалдарды, радиоактивтi заттарды, радиоизотоптық көздерді, радиоактивтi қалдықтарды, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптар мен қондырғыларды тасымалдауға арналған қажетті арнайы көлік құралдары туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
4-кесте
Арнайы көлік құралының атауы, маркасы
Арнайы көлік құралының мемлекеттік нөмірі
Арнайы көлік құралына меншік құқығын растайтын құжат немесе өзге заңды құқықтарды растайтын құжат
Өзге заңды құқығы болған жағдайда
Шарттың нөмірі, күні және қолданылу мерзімі
Шарт жасалған заңды тұлға/жеке кәсіпкер/жеке тұлғаның атауы және Бизнес-сәйкестендіру нөмірі /Жеке сәйкестендіру нөмірі
1
2
3
4
5
Ядролық материалдарды, радиоактивтi заттарды, радиоизотоптық көздерді, радиоактивтi қалдықтарды, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптар мен қондырғыларды тасымалдауға арналған қажетті арнайы көлік құралдары туралы мәліметтер осы тарауға 4-кестесіне сәйкес енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
18-қосымша
"Ядролық материалдарды,
радиоактивті заттарды,
иондаушы сәуле шығарудың
радиоизотопты көздерін,
радиоактивті қалдықтарды
транзиттік тасымалдауды қоса
алғанда,
Қазақстан Республикасы
аумағының шегінде
тасымалдауға лицензия беру"
мемлекеттік көрсетілетін қызмет
қағидаларына 4-қосымша
Ядролық материалдарды, радиоактивті заттарды, иондаушы сәуле шығарудың радиоизотопты көздерін, радиоактивті қалдықтарды транзиттік тасымалдауды қоса алғанда, Қазақстан Республикасы аумағының шегінде тасымалдау жөніндегі қызметке құжаттар
1. Радиациялық қауіпсіздік қызметі туралы ереже (немесе жауапты тұлғаның лауазымдық нұсқаулығы).
2. Радиациялық бақылау жүргізу жоспары; радиациялық бақылау аспаптарын тексеру сертификаттары; радиациялық бақылау аспаптарын жалға алған жағдайда радиациялық бақылау аспабын жалға алу шарты.
3. "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 15 желтоқсанындағы № ҚР ДСМ-275/2020 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21822 болып тіркелген) "Радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптарда" көрсетілген Санитариялық қағидаларға 6-қосымшадағы талаптарға сәйкес өтініш беруші бекіткен мәлімделген жұмыстарды жүргізу кезіндегі радиациялық қауіпсіздік жөніндегі нұсқаулық.
4. Өтініш беруші бекіткен жаңа және пайдаланылған отынды тасымалдау, қайта тиеу және сақтау кезінде ядролық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі нұсқаулық - жаңа және пайдаланылған ядролық отынды тасымалдау жағдайында ұсынылады.

Глава 4. Форма сведений, содержащих информацию о специализированных транспортных средствах, необходимых для перевозки ядерных материалов, радиоактивных веществ, радиоизотопных источников, радиоактивных отходов, радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества
таблица 4
Наименование, марка специализированного транспортного средства
Государственный номер специализированного транспортного средства
Документ, подтверждающий право собственности или документ, подтверждающий иные законные права на специализированное транспортное средство
В случае наличия иных законных прав
Номер, дата и срок действия договора
Наименование и Бизнес-идентификационный номер / Индивидуальный идентификационный номер юридического лица/индивидуального предпринимателя/физического лица, с кем заключен договор
1
2
3
4
5
Сведения, о специализированном транспортном средстве, необходимом для перевозки ядерных материалов, радиоактивных веществ, радиоизотопных источников, радиоактивных отходов, радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества, вносятся в таблицу 4 согласно настоящей главе.
Приложение 18 к Перечню
некоторых приказов
Министра энергетики
Республики Казахстан, в
которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 4 к Правилам
оказания государственной услуги
"Выдача лицензии на
транспортировку, включая
транзитную, ядерных материалов,
радиоактивных веществ,
радиоизотопных источников
ионизирующего излучения,
радиоактивных отходов в
пределах территории
Республики Казахстан"
Документы к деятельности по транспортировке, включая транзитную, ядерных материалов, радиоактивных веществ, радиоизотопных источников ионизирующего излучения, радиоактивных отходов в пределах территории Республики Казахстан
1. Положение о службе по радиационной безопасности (или должностной инструкции ответственного лица за радиационную безопасность).
2. План проведения радиационного контроля; сертификаты поверки приборов радиационного контроля; в случае аренды приборов радиационного контроля договор аренды прибора радиационного контроля.
3. Утвержденная заявителем инструкция по радиационной безопасности при проведении заявляемых работ, соответствующая требованиям указанного в приложении 6 к Санитарным правилам "Санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности", утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан 15 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-275/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21822).
4. Утвержденная заявителем инструкция по обеспечению ядерной безопасности при транспортировке, перегрузке и хранении свежего и отработавшего топлива – представляется в случае перевозки свежего и отработавшего ядерного топлива.

5. Өтініш беруші бекіткен авария жағдайында персоналдың іс-қимылы жөніндегі нұсқаулық.
6. Тасымалдауға болжанған аспаптардың, қондырғылардың, материалдардың, заттардың, қалдықтардың түрлері жөнінде, сонымен бірге тасымалдау жоспарланған көліктік қаптама комплектілері жөнінде түсіндірме жазба – еркін нысанда, түсіндірме жазбаға өтініш беруші немесе лицензиат қол қояды.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
19-қосымша
"Бұрынғы ядролық сынақ
полигондары аумақтарындағы
және жүргізілген ядролық
сынақтар нәтижесінде ластанған
басқа да аумақтардағы қызметке
лицензия беру" мемлекеттік
көрсетілетін қызмет
қағидаларына 3-қосымша
Бұрынғы ядролық сынақ полигондары аумақтарындағы және жүргізілген ядролық сынақтар нәтижесінде ластанған басқа да аумақтардағы қызметке қойылатын біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесіне мәліметтер нысаны

5. Утвержденная заявителем инструкция по действиям персонала в аварийных ситуациях.
6. Пояснительная записка с перечнем типов приборов, установок, материалов, веществ, отходов, предполагаемых к транспортировке, а также сведений о транспортных упаковочных комплектах, в которых предполагается транспортировка – в произвольной форме, пояснительная записка подписывается заявителем или лицензиатом.
Приложение 19 к Перечню
некоторых приказов
Министра энергетики
Республики Казахстан, в
которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 3 к Правилам
оказания государственной услуги
"Выдача лицензии на
деятельность на территориях
бывших испытательных
ядерных полигонов и других
территориях, загрязненных в
результате проведенных
ядерных испытаний"
Форма сведений к квалификационным требованиям и перечню документов, подтверждающих соответствие им, к деятельности на территориях бывших испытательных ядерных полигонов и других территориях, загрязненных в результате проведенных ядерных испытаний

4-тарау. Мамандардың, техниктердің, жұмысшылардың біліктілік құрамы туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
4-кесте
Маман ның, техник тің, жұмысшының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Жұмыс орны, атқаратын лауазымы
Қабылдау туралы бұйрық тың/жеке еңбек шарты ның нөмірі және күні
Ұйым жұмысының бағдарына сәйкес мамандықтар бойынша дипломның нөмірі және берілген күні, оқу орнының атауы, мамандығы және біліктілігі (дипломды шетелдік оқу орны берген жағдайда – тану/нострификациялау туралы мәліметтер) (осы баған рентгендік тексеру аппараттарында жұмыс істейтін персонал үшін және жұмысшылар үшін толтырылмайды)
Біліктілігіне және тиісті лауазымның функционалдық міндеттеріне сәйкес теориялық және практикалық даярлықтан өткенін растайтын сертификат тардың, куәліктердің нөмірі және берілген күні (осы баған жұмысшылар үшін толтырылмайды)
Оқыту және (немесе) дайындық курсының атауы (тақырыбы) (осы баған жұмысшы лар үшін толтырыл майды)
Атом энергиясы пайдаланылатын объектілердегі жұмыс өтілі туралы мәлімет (лауазымының атауы, жұмыс кезеңі, 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 35-бабына сәйкес еңбек қызметін растайтын құжаттың атауы (осы баған тек радиациялық қауіптілігі І және ІІ санатты объектілер де, ядролық материал дарды өткізуден басқа ядролық қондырғы ларда жұмыс істейтін мамандар мен техниктер үшін толтыры лады)
Персо налды "А" тобының персона лына жатқызу (иә/ жоқ)
1
2
3
4
5
6
7
8
Тиісті білімі, даярлығы бар және қызметтің мәлімделген түрі мен кіші түрлерін жүзеге асыруға жіберілген техниктер мен жұмысшылардың біліктілік құрамы туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер осы тарауға сәйкес 4-кестеге енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
20-қосымша
"Бұрынғы ядролық сынақ
полигондары аумақтарындағы
және жүргізілген ядролық
сынақтар нәтижесінде ластанған
басқа да аумақтардағы қызметке
лицензия беру" мемлекеттік
көрсетілетін қызмет
қағидаларына 4-қосымша
Бұрынғы ядролық сынақ полигондары аумақтарындағы және жүргізілген ядролық сынақтар нәтижесінде ластанған басқа да аумақтардағы қызметке құжаттар
1. Полигонда жүргізілетін болжамды жұмыстарының тізбесі бар түсіндірме жазба – еркін нысанда, түсіндірме жазбаға өтініш беруші немесе лицензиат қол қояды.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 15 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-275/2020 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21822 болып тіркелген) "Радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларына 6-қосымшада көрсетілген талаптарға сәйкес өтініш беруші бекіткен мәлімделетін жұмыстарды жүргізу кезіндегі радиациялық қауіпсіздік жөніндегі нұсқаулық.

Глава 4. Форма сведений, содержащих информацию о квалифицированном составе специалистов, техников, рабочих
таблица 4
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) специалиста, техника, рабочего
Место работы, занимаемая должность
Номер и дата приказа о принятии/ индивидуального трудового договора
Номер и дата выдачи диплома по специальности, соответствующей профилю работы организации, наименование учебного заведения, специальность и квалификация (в случае выдачи диплома зарубежным учебным заведением – сведения о признании/нострификации) (настоящая графа не заполняется для рабочих и для персонала, работающего на рентгеновских досмотровых аппаратах)
Номер и дата выдачи сертификатов, свидетельств, удостоверений, подтверждающих квалификацию и прохождение теоретической и практической подготовки, соответствующей функциональным обязанностям должности (настоящая графа не заполняется для рабочих)
Наименование (тема) курса обучения и (или) подготовки (настоящая графа не заполняется для рабочих)
Сведения о стаже работы на объектах использования атомной энергии (наименование должности, период работы, название документа, подтверждающего трудовую деятельность в соответствии со статьей 35 Трудового кодекса Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года (настоящая графа заполняется только для специалистов и техников, занятых на объектах 1 и 2 категории радиационной опасности, ядерных установках, за исключением работ по реализации ядерных материалов)
Отнесение персонала к персоналу группы "А" (да/нет)
1
2
3
4
5
6
7
8
Сведения, содержащие информацию о квалифицированном составе техников и рабочих, имеющих соответствующее образование, подготовку и допущенных к осуществлению заявленного вида и подвидов деятельности вносятся в таблицу 4 согласно настоящей главе.
Приложение 20 к Перечню
некоторых приказов
Министра энергетики
Республики Казахстан, в
которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 4 к Правилам
оказания государственной услуги
"Выдача лицензии на
деятельность на территориях
бывших испытательных
ядерных полигонов и других
территориях, загрязненных в
результате проведенных
ядерных испытаний"
Документы к деятельности на территориях бывших испытательных ядерных полигонов и других территориях, загрязненных в результате проведенных ядерных испытаний
1. Пояснительная записка с перечнем предполагаемых заявителем работ, проводимых на полигоне – в произвольной форме, пояснительная записка подписывается заявителем или лицензиатом.
2. Утвержденная заявителем инструкция по радиационной безопасности при проведении заявляемых работ, соответствующая требованиям, указанным в приложении 6 к Санитарным правилам "Санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности", утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-275/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21822).

3. Радиациялық бақылау жүргізу жоспары (меншікті радиациялық бақылау қызметі болған жағдайда).
4. Радиациялық бақылау аспаптарын тексеру сертификаттары (меншікті радиациялық бақылау қызметі болған жағдайда).
5. Радиациялық қауіпсіздік жөніндегі қызмет туралы ереже (немесе радиациялық қауіпсіздікке жауапты адамның лауазымдық нұсқаулығы).

3. План проведения радиационного контроля (в случае наличия собственной службы радиационного контроля).
4. Сертификаты поверки приборов радиационного контроля (в случае наличия собственной службы радиационного контроля).
5. Положение о службе по радиационной безопасности (или должностной инструкции ответственного лица за радиационную безопасность).