"Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері полигондарының және оқу-жаттығу орталықтарының қызметі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2019 жылғы 20 тамыздағы № 639 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2021 жылғы 29 маусымдағы № 421 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 9 шiлдеде № 23378 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2022 жылғы 6 желтоқсандағы № 1171 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қорғаныс министрінің 06.12.2022 № 1171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері полигондарының және оқу-жаттығу орталықтарының қызметі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2019 жылғы 20 тамыздағы № 639 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19293 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері полигондарының және оқу-жаттығу орталықтарының қызметі қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) автоайлақ – әскери қызметшілерде автомобильдерді, шынжыр табан тартқыштар мен транспортерлерді жүргізуге оқытып-үйрету және дағдыларын жетілдіру үшін жабдықталған жергілікті жер учаскесі;
2) әскери атыс алаңы – бөлімшелер әскери қызметшілерінің атыс қаруынан, қол, станокты және ұңғыасты гранатаатқыштарынан оқу-жаттығу және бақылау оқ атулары жаттығуларын, жауынгерлік қол гранаталарын лақтыру бойынша жаттығуларды орындауы үшін арналған жергілікті жер учаскесі;
3) әуе авиациялық полигоны – әуеден оқ атуларды, "әуе-әуе" сыныбындағы басқарылатын зымырандарды әуеде радио басқарылатын, парашюттік нысаналармензымыран-нысаналар бойынша ұшуды, қарудан оқ атуды жүргізу үшін, сондай-ақ зениттік зымыран бөлімдері мен бөлімшелерінің, зениттік артиллериялық бөлімшелер мен бөлімдердің оқ атуларды жүргізуі және әуедегі нысаналар бойынша зымырандарды ұшыру үшін жабдықталған әуе кеңістігі бар арнайы бөлінген жергілікті жер учаскесі;
4) әуе шабуылына қарсы қорғаныстың оқ ату қалашығы – экипаждар (есептоптар) нөмірлерін оқ ату және жауынгерлік жұмыс, винтовка патрондарымен оқу-жаттығу және жауынгерлік оқ атуларды орындаумен зениттік зымыран-артиллериялық батареяны жауынгерлік шоғырландыру және оқ атумен басқару қағидаларына жеке даярлау үшін жабдықталған жергілікті жер учаскесі бар оқу-жаттығу объектісі;

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 20 августа 2019 года № 639 "Об утверждении Правил деятельности полигонов и учебных центров Вооруженных Сил Республики Казахстан"
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 29 июня 2021 года № 421. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 июля 2021 года № 23378. Утратил силу приказом Министра обороны Республики Казахстан от 6 декабря 2022 года № 1171.
Сноска. Утратил силу приказом Министра обороны РК от 06.12.2022 № 1171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 20 августа 2019 года № 639 "Об утверждении Правил деятельности полигонов и учебных центров Вооруженных Сил Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19293) следующие изменения:
в Правилах деятельности полигонов и учебных центров Вооруженных Сил Республики, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) автодром – участок местности, оборудованный для обучения и совершенствования навыков у военнослужащих в вождении автомобилей, гусеничных тягачей и транспортеров;
2) войсковое стрельбище – участок местности, предназначенный для выполнения военнослужащими подразделений упражнений учебных и контрольных стрельб из стрелкового оружия, ручных, станковых и подствольных гранатометов, упражнений по метанию ручных боевых гранат;
3) воздушный авиационный полигон – специально отведенный земельный участок с воздушным пространством над ним, оборудованный для проведения воздушных стрельб, пусков управляемых ракет класса "воздух-воздух" по воздушным радиоуправляемым, парашютным мишеням и ракетам-мишеням, отстрела оружия, а также для проведения стрельб и пусков ракет по воздушным мишеням зенитными ракетными частями и подразделениями, подразделениями и частями зенитной артиллерии;
4) огневой городок средств противоздушной обороны – учебный объект с участком местности, оборудованный для одиночной подготовки номеров экипажей (расчетов) правилам стрельбы и боевой работы, боевого слаживания и управления огнем зенитной ракетно-артиллерийской батареи с выполнением учебных и боевых стрельб винтовочным патроном;

5) барлаушы соқпағы – барлау бөлімшелерін тактикалық-арнайы және арнайы даярлау бойынша, сондай-ақ әскер тектерін барлауға даярлау бойынша оқытып-үйрету үшін жабдықталған жергілікті жер учаскесі;
6) бастапқы шеп – оқып-үйренушілердің кезекті ауысымын оқ атуға сапқа тұрғызу және даярлау, жаттығуды орындау алдында жауынгерлік машиналарды орналастыру және бөлімшелерге міндеттер қою үшін қауіпсіз орынды білдіретін сызық. Жауынгерлік оқ атумен және артиллериядан жауынгерлік оқ атулармен тактикалық оқу-жаттығуларда әскерлердің жауынгерлік реттіліктерінің тереңдігіне байланысты бастапқы қалып оқу-жаттығу объектісінің шекарасынан тыс тағайындалады;
7) жаяу әскерлер жауынгерлік машиналарының оқ ату қалашығы – жаяу әскерлер жауынгерлік машиналарындағы, броньдытранспотерлардағы) және броньды дөңгелекті машиналардағы мотоатқыштар бөлімшелері әскери қызметшілерінің даярлық жаттығуларын орындауы бойынша танк-оқ ату жаттықтыруларын жүргізу үшін арналған объект;
8) имитациялау – макеттерді, радиотехникалық, радиоэлектрондық, пиротехникалық, жарық түсіру, дыбыстау, түтін және инженерлік құралдар, сондай-ақ әртүрлі құрылысты (басқару пункттерін, жертасалар, траншеялар, бекіністер) орнату арқылы әскерлерге, әскери объекттерге, әскери техника мен қару-жараққа тән жалған объектілер, белгілер жасау;
9) имитациялау алаңы – тактикалық оқу-жаттығулар ниеті бойынша арнайы дайындалған және имитациялау құралдарымен жабдықталған нысана алаңының жергілікті учаскесі;
10) имитациялау-жарғыш команда – имитациялау және жарылмаған оқ-дәрілерді (снарядтарды, миналарды, авиациялық бомбаларды, имитациялау зарядтары мен жарылу қаупі бар заттарды) жару үшін арналған команда;
11) имитациялау құралдары – әскери қызметшілерде нақты ұрысты көрнекі, дыбыс және жарық түсірумен радиотехникалық, радиоэлектрондық, пиротехникалық, жарық түсіру, дыбыстау, түтін және инженерлік құралдарды қолдану арқылы жасауға ықпал ететін құрылғы (жабдық);
12) инженерлік қалашық – инженерлік бөлімшелерді әскер тектерін тактикалық-арнайы, арнайы және инженерлік даярлау бойынша оқытып-үйрету үшін жабдықталған жергілікті жер учаскесі;
13) кабельдік желілер блиндаждары мен тарату құдықтары – бұл электр жетектерін, электр қалқандар мен коммутациялық аппаратураларды орналастыру үшін қажетті құрылыс;
14) машина айлағы – механик-жүргізушілерді, экипаждар мен есептоптарды инженерлік машиналарды жүргізуге және инженерлік міндеттерді шешуге оқытып-үйрету үшін жабдықталған жергілікті жер учаскесі;
15) нысана – нақты нысанаға анағұрлым тән белгілерді имитациялайтын жасанды нысана (көлемі, нысаны, түсі, кей кезде материал, қозғалу тәсілі мен жылдамдығы);

5) тропа разведчика – участок местности, оборудованный для обучения разведывательных подразделений по тактико-специальной и специальной подготовке, а также по разведывательной подготовке родов войск;
6) исходный рубеж – линия, обозначающая безопасное место для построения и подготовки к стрельбе очередной смены обучаемых, размещения боевых машин перед выполнением упражнения и постановкой задач подразделениям. На тактических учениях с боевой стрельбой и боевых стрельбах артиллерии в зависимости от глубины боевых порядков войск исходное положение назначается вне границ учебного объекта;
7) огневой городок боевых машин пехоты – объект, предназначенный для проведения стрелковых тренировок по выполнению подготовительных упражнений военнослужащими мотострелковых подразделений на боевых машинах пехоты, бронетранспортерах и бронированных колесных машинах;
8) имитация – создание ложных объектов, воспроизведение признаков, присущих войскам, военным объектам, военной технике и вооружению, посредством применения макетов, радиотехнических, радиоэлектронных, пиротехнических, световых, звуковых, дымовых и инженерных средств, а также устройство различного рода сооружений (пунктов управления, окопов, траншей, позиций);
9) имитационное поле – участок местности мишенного поля, специально подготовленный и оборудованный средствами имитации по замыслу тактических учений;
10) имитационно-подрывная команда – команда, предназначенная для проведения имитации и подрыва неразорвавшихся боеприпасов (снарядов, мин, авиационных бомб, имитационных зарядов и взрывоопасных предметов);
11) средства имитации – устройства (оборудование), способствующее созданию зрительного, звукового и светового впечатления действительного боя у военнослужащих, посредствам применения радиотехнических, радиоэлектронных, пиротехнических, световых, звуковых, дымовых и инженерных средств;
12) инженерный городок – участок местности, оборудованный для обучения подразделений инженерных войск по тактико-специальной, специальной и инженерной подготовке родов войск;
13) блиндажи и распределительные колодцы кабельных линий – это сооружения, необходимые для размещения в них электроприводов, электрощитовых и коммутационной аппаратуры;
14) машинодром – участок местности, оборудованный для обучения механиков-водителей, экипажей и расчетов вождению инженерных машин и выполнения инженерных задач;
15) мишень - искусственная цель, имитирующая наиболее характерные признаки реальной цели (размер, форму, цвет, иногда материал, способ и скорость передвижения);

16) нысана алаңы – онда оқу-жаттығулар, оқ атулар және жауынгерлік даярлық бойынша сабақтар өткізу үшін арнайы дайындалған және нысаналы жағдаймен (оқу-жаттығу ниеті немесе оқ ату жаттығулары шарттарымен) жабдықталған жергілікті жер учаскесі;
17) оқ атуды бастау шебі – оқ атуға рұқсат берілетін сызық;
18) оқ атуды тоқтату шебі – оған жеткен кезде оқ атуға жол берілмейтін сызық. Танк директрисасының, жауынгерлік машина директрисасының оқ атуды тоқтату шебінде оқ ату жаттығуларын орындағаннан кейін танкілердің, жауынгерлік машиналардың, броньды транспортерлардың оған шығуын белгілеу үшін аспаптар орнатылады. Әскери атыс орындарында бастапқы қалып, оқ атуды бастау және тоқтату шептері жергілікті жер заттарымен, ал директрисалар мен оқ ату қалашықтарында – сілтемелермен белгіленеді;
19) оқу-жаттығу объектісі – әскери қызметшілерде психологиялық тұрақтылықты қалыптастыру үшін әскерлерді жауынгерлікке анағұрлым жақын жағдайларда міндеттерді орындауды қамтамасыз ету үшін жабдықталған арнайы бөлінген жергілікті жер (су, су түбі) учаскесі немесе құрылыс;
20) оқу-жаттығу орталығы – бір немесе бірнеше әскер тектерінің (күштерінің) бөлімшелері мен бөлімдері (корабльдері) әскери қызметшілерін жауынгерлік даярлау және далалық (әуе, теңіз) дағдылары деңгейін арттыру міндеттерін іс жүзінде пысықтау үшін арналған кешенді оқу-жаттығу объектілері бар әскери бөлім. Тағайындалуына байланысты оқу-жаттығу орталығында оқу-жаттығу алаңдары мен қалашықтар, полигондар, атыс алаңдары, танк айлақтары, автоайлақтар мен машина айлағы болады;
21) орталық командалық, командалық және учаскелік пункттер – нысаналық жағдайды және имитациялауды басқару, жеке құрамға басшылық жасау және қадағалау жүргізу үшін арналған объектілер;
22) полигон – әскерлердің (күштердің) жауынгерлік даярлығы жөніндегі іс-шараларды жүргізу, қару мен әскери техниканы сынау үшін, сондай-ақ әскери зерттеулер жүргізу үшін тұрақты (уақытша) пайдалану құқығында бөлінген, үстінен әуе кеңістігі бар арнайы бөлінген жер (су) учаскесі және ол:
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Құрлық әскерлерінің, арнайы әскерлерінің, оқу-жаттығу орталықтары мен әскери-оқу орындарының полигондары;
жерүсті, теңіз, әуе және арнайы болып бөлінетін Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Әуе қорғанысы күштерінің авиациялық полигондары болып бөлінеді;
23) полигон жабдығы – барлық қару түрлерінен оқ атулар жүргізу кезінде әскери қызметшілерді оқытып-үйрету үшін жергілікті жер учаскесінде пайда болатын және жылжымалы нысаналары, имитациялау жарық-пиротехникалық құралдары бар қажетті нысаналық жағдай жасайтын, сондай-ақ полигон жабдығының жеке қондырғылары (аспаптары, агрегаттар, механизмдері), командалық пункттерден (учаскелік басқару пункттерінен) электр тұтынушыларға дейін орналасқан нысана алаңының қуат беру және бақылау кабельдері желілері кіретін техникалық құралдар кешені;

16) мишенное поле – участок местности, специально подготовленный и оборудованный мишенной обстановкой (по замыслу учений или условиям упражнений стрельб) для проведения на нем учений, стрельб и занятий по боевой подготовке;
17) рубеж открытия огня – линия, с которой разрешается стрельба;
18) рубеж прекращения огня – линия, по достижении которой стрельба не допустима. На рубеже прекращения огня танковой директрисы, директрисы боевых машин устанавливаются приборы для фиксации выхода на рубеж прекращения огня танков, боевых машин и бронетранспортеров после выполнения упражнений стрельб. На войсковых стрельбищах исходное положение, рубежи открытия и прекращения огня обозначаются местными предметами, а на директрисах и огневых городках – указателями;
19) учебный объект – специально отведенный участок местности (воды, дна) или сооружения, оборудованные для обеспечения выполнения задач боевой подготовки войск, а также формирования у военнослужащих психологической устойчивости в условиях, наиболее приближенных к боевым;
20) учебный центр – воинская часть с комплексом учебных объектов, предназначенных для практической отработки задач боевой подготовки и повышения уровня полевой (воздушной, морской) выучки военнослужащих подразделений и частей (кораблей) одного или нескольких родов войск (сил). В зависимости от предназначения учебный центр располагают учебными полями и городками, полигонами, стрельбищами, танкодромами, автодромами и машинадромами;
21) центральные командные пункты, командные и участковые пункты управления – объекты, предназначенные для управления мишенной обстановкой и имитацией, руководства личным составом и ведения наблюдения;
22) полигон – специально отведенный земельный (водный) участок с воздушным пространством над ним, выделенный на праве постоянного (временного) пользования для проведения мероприятий по боевой подготовке войск (сил), испытания оружия и военной техники, а также для проведения военных исследований и подразделяется на:
полигоны Сухопутных войск, специальных войск, учебных центров и военно-учебных заведений Вооруженных Сил Республики Казахстан;
авиационные полигоны Сил воздушной обороны Вооруженных Сил Республики Казахстан, которые подразделяются на наземные, морские, воздушные и специальные;
23) полигонное оборудование – комплекс технических средств, создающих на участке местности необходимую мишенную обстановку с появляющимися и движущимися мишенями, имитацией световыми и пиротехническими средствами, предназначенных для обучения военнослужащих при проведении стрельб из всех видов вооружения, а также отдельные установки (приборы, агрегаты, механизмы) полигонного оборудования, линии силовых и контрольных кабелей мишенного поля расположенных от командных пунктов (участковых пунктов управления) до электропотребителей;

24) полигонның инженерлік-техникалық жабдығы – тактикалық бағдарлар, техника корпусы, қару-жарақ пен жауынгерлік техника макеттері, декоративті және жерге орнатылған құрылыстар, өткерме жолдарды және нысаналы қондырғыларды орналастыру орындарын топырақпен үю, жауынгерлік машиналардың жүру және қайтып оралу жолдары, асфальтталған және жайдақ жолдар, орлар мен траншеялар, сондай-ақ полигонда жасалған топогеодезиялық тірек желісі;
25) полигонды электрмен жабдықтау жабдығы – полигонның ғимараттары мен құрылыстарына дейін тартылған электр беру желісінің электр-техникалық құралдары, трансформаторлық шағын станциялары, қуат беру кабельдік желілер, сондай-ақ полигон жолдарына, ғимараттары мен құрылыстарына жарық беру желілері;
26) радиациялық, химиялық және биологиялық қорғау қалашығы – радиациялық химиялық және биологиялық қорғау әскерлері бөлімшелерін әскер тектерін тактикалық-арнайы және арнайы даярлауға және РХБ қорғау бойынша даярлауға оқытып-үйрету үшін жабдықталған жергілікті жер учаскесі.
27) тактикалық алаң – бөлімшелермен тактикалық оқу-жаттығуларды тактикалық-саптық сабақтарды өткізу, сондай-ақ әскери қызметшіні жеке даярлау үшін арналған жергілікті жер учаскесі;
28) танк айлағы – әскери қызметшілерді танкілерді, өздігінен жүретін артиллериялық және зениттік қондырғыларды, жаяу әскер жауынгерлік машиналарын, дөңгелекті, шынжыр табан броньды транспортерларды және олардың базасындағы машиналарды жүргізуге оқытып-үйрету және дағдыларын жетілдіру үшін жабдықталған жергілікті жер учаскесі бар оқу-жаттығу объектісі;
29) танк директрисасы (жаяу әскер жауынгерлік машинасы директрисасы, БТР директрисасы, аралас директриса) – танкілерден (жаяу әскер жауынгерлік машинасынан, броньды транспортерлардан, броньдалған дөңгелекті машиналардан), оқу-жаттығу және бақылау оқ атулары жаттығуларын орындау және взвод құрамында оқ атуды басқаруды оқытып-үйрету үшін жабдықталған жергілікті жер учаскесі бар оқу-жаттығу объектісі;
30) танктен оқ ату қалашығы – танк бөлімшелері даярлық жаттығуларының жаттықтыруын жүргізу үшін жабдықталған жергілікті жер учаскесі бар оқу-жаттығу объектісі;
31) танкіге қарсы басқарылатын зымырандардан және артиллериядан оқ ату үшін директриса – артиллериялық және танкке қарсы бөлімшелердің жауынгерлік оқ атуы жаттықтыру, сынақ, имитациялау оқ атуларын және тактикалық оқу-жаттығулар жүргізу үшін жабдықталған жергілікті жер учаскесі бар оқу-жаттығу объектісі;
32) танк-оқ ату жаттықтыруы – танкистерді танктен оқ атуды жүргізуге негізгі оқытып-үйрету нысаны. Танк ротасы немесе оқу-жаттығу танк взводы құрамында танктен оқ ату қалашығында өткізіледі. Оқу-жаттығу орындары толқыту рамаларымен, оқу-жаттығу мұнараларымен, тренажерлармен, көздегіштері бар станоктармен жабдықталады. Оқ ату қалашығы алдында нысана алаңы жасалады;

24) инженерно-техническое оборудование полигона – тактические ориентиры, корпуса техники, макеты вооружения и боевой техники, декоративные и земляные сооружения, обвалование путепроводов и мест размещения мишенных установок, дороги движения и возвращения боевых машин, асфальтированные и грунтовые дороги, рвы и траншеи, а также созданная на полигоне топогеодезическая опорная сеть;
25) оборудование электроснабжения полигона – электротехнические средства линии электропередач, трансформаторные подстанции, силовые кабельные линии, подведенные к зданиям и сооружениям полигона, а также линии освещения дорог, зданий и сооружений полигона;
26) городок радиационной, химической и бактериологической защиты – участок местности, оборудованный для обучения подразделений войск радиационной, химической и бактериологической защиты, по тактико-специальной и специальной подготовке и подготовки по радиационной, химической и бактериологической защите родов войск;
27) тактическое поле – участок местности, предназначенный для проведения тактических учений и тактико-строевых занятий с подразделениями, а также одиночной подготовки военнослужащего;
28) танкодром – учебный объект с участком местности, оборудованный для обучения и совершенствования навыков у военнослужащих в вождении танков, самоходно-артиллерийских и зенитных установок, боевых машин пехоты, колесных, гусеничных бронетранспортеров и машин на их базе;
29) танковая директриса (директриса боевой машины пехоты, директриса бронетранспортера, совмещенная директриса) – учебный объект с участком местности, оборудованный для выполнения упражнений учебных и контрольных стрельб из танков (боевых машин пехоты, бронетранспортеров, бронированных колесных машин) и обучения управлению огнем в составе взвода;
30) танковый огневой городок – учебный объект с участком местности, оборудованный для проведения тренировок подготовительных упражнений танковыми подразделениями;
31) директриса для стрельбы противотанковыми управляемыми ракетами и артиллерии – учебный объект с участком местности, оборудованный для проведения тренировочных, зачетных, имитационных стрельб и тактических учений с боевой стрельбой артиллерийских и противотанковых подразделений;
32) танкострелковая тренировка – основная форма обучения танкистов ведению огня из танков. Проводятся в танковых огневых городках в составе танковой роты или учебного танкового взвода. Учебные места оборудуются рамами качания, учебными башнями, тренажерами, станками с прицелами. Перед огневым городком создается мишенное поле;

33) теңіз авиациялық полигоны – авиациялық бөлімдер әуе кемелері экипаждарының теңіз жылжымалы және жылжымайтын, суүсті және жерүсті нысаналары бойынша жауынгерлік қолдануды пысықтау үшін жабдықталған, теңіз түбі және оған іргелес жағалаудың бір бөлігі бар арнайы бөлінген теңіз акваториясы;
34) тыл ауданы – оқу-жаттығу объектісінің бастапқы қалпы мен тылдық шекарасы арасында орналасқан аудан, сабақтарға (оқ атуға және жүргізуге) келген бөлімшелерді шоғырландыру, материалдық бөлікті сабақтарға дайындау, әртүрлі сабақтар мен жаттықтырулар өткізу үшін жабдықталады;
35) ұшуларды басқару тобы – авиациялық полигонда және оның әуе кеңістігінде әуе кемесі экипаждарының ұшу міндеттерін толық, уақтылы және қауіпсіз орындауын қамтамасыз етуге бағытталған ұшуға басшылық жасау тобының әрекеті.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің құрлық және арнайы мақсаттағы әскерлерінің, оқу-жаттығу орталықтары мен әскери оқу орындарының полигондары әскерлердің жедел, жауынгерлік даярлығы (оқу процесі) жөніндегі қызметті қамтамасыз ету үшін қойылған мүмкіндіктер мен міндеттерге, сондай-ақ олардың нысаналы мақсатына қарай төрт санатқа бөлінеді:
1) бірінші санат – зақымдау құралдарын қолдана отырып, жедел, жедел-тактикалық және тактикалық оқу-жаттығулар өткізуді қамтамасыз етеді;
2) екінші санат – жауынгерлік оқ атуды күшейту құралдарымен полкке (батальонға, дивизионға) дейін тактикалық оқу-жаттығулар өткізуді қамтамасыз етеді;
3) үшінші санат – ротаға дейін жауынгерлік оқ атуды күшейту құралдарымен тактикалық оқу-жаттығулар өткізуді қамтамасыз етеді;
4) төртінші санат – взводқа дейін жауынгерлік оқ атуларды жүргізуді қамтамасыз ету.
мынадай мазмұндағы 7-1-тармақпен толықтырылсын:
"7-1. Полигонда оқ атулар мен оқу-жаттығуларды өткізу үшін қару-жарақ жүйесі және оқ-дәрілер (снарядтар) түрлері:
1) қарамағында полигондар тікелей болатын өңірлік қолбасшылықтар әскерлері мен әскер тектері қолбасшыларының бұйрықтарымен;
2) қарамағында полигондар болатынҚазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің, Бас штабтың құрылымдық бөлімшелеріне және Қарулы Күштер түрлері бас қолбасшыларының басқармаларына тікелей бағынысты әскери бөлімдер (мекемелер) командирлерінің бұйрықтарымен айқындалады.";
116-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"116. Әскери бөлімнің (бөлімшенің) командирі жауынгерлік оқ атумен тактикалық оқу-жаттығу басталғанға дейін 7 (жеті) жұмыс күнінен кешіктірмей және взводтың (бөлімшелердің) жауынгерлік оқ атулары басталғанға дейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей полигон бастығына бөлім бойынша оқ атуды жүргізу және нарядтың лауазымды адамдарын тағайындау туралы бұйрықтан үзіндіні, нысана жағдайының схемасын, сондай-ақ нысаналарды дайындауға және нысана алаңын жабуға өтінімді ұсынады.";
166-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

33) морской авиационный полигон - специально выделенная акватория моря с морским дном и часть прилегающего к нему побережья с воздушным пространством над ним, оборудованный для отработки экипажами воздушных судов авиационных частей боевого применения по морским, подвижным и неподвижным, надводным и наземным целям;
34) тыловой район – район, расположенный между исходным положением и тыловой границей учебного объекта, оборудуется для сосредоточения подразделений, прибывающих на занятия (стрельбы и вождение), подготовки материальной части к занятиям, проведения различных занятий и тренировок;
35) группа руководства полетами – группа, предназначенная для обеспечения полноты, своевременности и безопасности выполнения экипажами воздушного судна полетных заданий на авиационном полигоне и в его воздушном пространстве.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Полигоны сухопутных и специальных войск, учебных центров и военных учебных заведений Вооруженных Сил Республики Казахстан в зависимости от возможностей и возложенных задач по обеспечению мероприятий оперативной, боевой подготовки войск (учебного процесса), а также по своему целевому назначению подразделяются на четыре категории:
1) первой категории – обеспечивают проведение оперативных, оперативно-тактических и тактических учений с применением средств поражения;
2) второй категории – обеспечивают проведение тактических учений до полка (батальона, дивизиона) со средствами усиления с боевой стрельбой;
3) третьей категории – обеспечивают проведение тактических учений до роты со средствами усиления с боевой стрельбой;
4) четвертой категории – обеспечивают проведение боевых стрельб до взвода.";
дополнить пунктом 7-1 следующего содержания:
"7-1. Системы вооружения и виды боеприпасов (снарядов) для проведения стрельб и учений на полигоне определяются:
1) приказами командующих войсками региональных командований и родов войск в ведении которых полигоны непосредственно находятся;
2) приказами командиров воинских частей (учреждений) непосредственно подчиненных структурным подразделениям Министерства обороны, Генерального штаба и Управлениям главнокомандующих видами Вооруженных Сил Республики Казахстан в ведении которых полигоны находятся.";
пункт 116 изложить в следующей редакции:
"116. Командир воинской части (подразделения) не позже чем за 7 (семь) рабочих дней до начала тактического учения с боевой стрельбой и не позднее чем за 3 (три) рабочих дня до начала боевых стрельб взвода (отделений) предоставляет начальнику полигона выписку из приказа по части на проведение стрельб и назначении должностных лиц наряда, схему мишенной обстановки, а также заявку на изготовление мишеней и накрытие мишенного поля.";
пункт 166 изложить в следующей редакции:

"166. Жерүсті (теңіз) авиациялық полигонында мынадай арнайы объектілер жабдықталады:
командалық-бақылау пункті;
тікұшақтарға арналған қону алаңдары;
қоршау бекеттері.
Авиациялық полигондардағы нысаналар мен арнайы объектілердің тізбесі және олардың шартты белгісі осы Қағидаларға 12-қосымшада келтірілген.";
225-тармақ алып тасталсын;
1, 2 және 3-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
26-қосымша алып тасталсын;
27-қосымша осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының Жауынгерлік даярлық департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1), 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының бастығына жүктелсін.
4. Осы бұйрық лауазымды адамдарға,оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі
Н. Ермекбаев
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2021 жылғы 29 маусымдағы
№ 421 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштері
полигондарының және
оқу-жаттығу орталықтарының
қызметі қағидаларына
1-қосымша
Нысан
__________________________
Шектеу дәрежесі
_____________________ полигонының (авиациялық полигонының) формуляры
Әскери бөлім
Оқу-жаттығу полигоны
Полигон аумағы
Полигон көлемі: маңдайшеп бойынша тереңдікте
Құқық белгілейтін құжаттар
Полигон бастығы
Полигон бастығының орынбасары
Пошталық мекенжайы:
Электрондық мекенжайы:
Теміржолдеректемелері
Жабдықталған техниканы тиеу орындарының болуы (тік қойылған және бүйір рампаларының болуы, олардың жай-күйі)
Жақын жерде азаматтық (әскери) әуеайлақтардың болуы
Байланыс:
Телефондар:
МТҚ нөмірі
ЖОБ нөмірі
ұялы байланыс нөмірі
Бөлім командирі
Командирдің жауынгерлік даярлық жөніндегі орынбасары
Бөлім бойынша кезекші
Полигон бастығы
Полигон бойынша кезекші
Полигон құрамы: (Құрлық әскерлерінің полигондары үшін)
Оқу-жаттығу объектілері
штат бойынша
тиісті
қолда бар
Оқу-жаттығу тактикалық алаңы
полигон жабдығы (жиынтық, шығарылған жылы, өндіруші, құрамы)
Әскери атыс алаңы
полигон жабдығы (жиынтық, шығарылған жылы, өндіруші)
Танк директрисасы
полигон жабдығы (жиынтық, шығарылған жылы, өндіруші)
ЖӘЖМ (БТР) директрисасы
полигон жабдығы (жиынтық, шығарылған жылы, өндіруші)
басқа объектілер көрсетілген үлгіге ұқсас толтырылады
кедергілер (түрлер саны)
Қолда бар кедергілер сипаттамасы
Жеке құрам
ОЖМР техникасы
Санаты
штат бойынша
тізім бойынша
атауы
штат бойынша
тізім бойынша
Офицерлер
Сержанттар
Сарбаздар
Азаматтық персонал адамдары
Барлығы
Арнайы техника
Жиынтықталмау(адам)
Жиынтықталмау(%)
Рұқсаты бар (адам), оның ішінде:
1-нысан бойынша рұқсат
Автомобильдер:
2-нысан бойынша рұқсат
3-нысан бойынша рұқсат
Эл/станциялар (дизельді, бензинді агрегаттар)
Полигонда қуаты көрсетілген трансформаторлық кіші станциялардың (бұдан әрі – ТКС) болуы, оның ішінде:
Барлығы
ТКС-100
ТКС-160
Энергиямен жабдықтау
Жылумен жабдықтау
Сумен жабдықтау
Полигондағы әскерлер қызметін ұйымдастыру
Объектілердің күзеті саны _____ адам тәуліктік нарядпен ұйымдастырылған, оның ішінде:
Тәуліктік нарядтың байланыс құралы
Инфрақұрылым
Объектатауы
Ғимарат атауы
Қолда бары
Параметрлері және салынған жылы
Жай-күйі
Әкімшілік-шаруашылық аймақ
Әскери атыс алаңы
Танк директрисасы
Бақылау-өткізу пункті
Барлығы ғимараттар
Полигонның жалпы мүмкіндіктері:

"166. На наземном (морском)авиационном полигоне оборудуется следующие специальные объекты:
1) командно-наблюдательный пункт;
2) посадочные площадки для вертолетов;
3) посты оцепления.
Перечень мишеней и специальных объектов на авиационных полигонах и их условное обозначение приведены в приложении 12 к настоящим Правилам.";
пункт 225 исключить;
приложения 1, 2 и 3 изложить в новой редакции, согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему приказу;
приложение 26 исключить;
приложение 27 изложить в новой редакции, согласно приложению 4 к настоящему приказу.
2. Департаменту боевой подготовки Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет - ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого заместителя Министра обороны - начальника Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
Н. Ермекбаев
Приложение 1
к приказу Министра обороны
Республики Казахстан
от 29 июня 2021 года № 421
Приложение 1
к Правилам деятельности
полигонов и учебных центров
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Форма
_______________________
Степень ограничения
Формуляр полигона (авиационного полигона) _____________________
Войсковая часть Учебный полигон
Площадь полигона
Размеры полигона: по фронту
в глубину
Правоустанавливающие документы
Начальник полигона
Заместитель начальник полигона
Почтовый адрес:
Электронный адрес:
Железнодорожные реквизиты
Наличие оборудованных мест погрузки техники (наличие торцевых и боковых рамп, их состояние)
Наличие близлежащих гражданских (военных) аэродромов
Связь:
Телефоны:
номер ГТС
номер РОС
номермобильной связи
Командир части
Заместитель командира по боевой подготовке
Дежурный по части
Начальник полигона
Дежурный по полигону
Состав полигона:
(для полигонов Сухопутных войск)
Учебные объекты
по штату
положено
в наличии
Учебное тактическое поле
полигонное оборудование (комплект, год выпуска, производитель, состав)
Войсковое стрельбище
полигонное оборудование (комплект, год выпуска, производитель)
Танковая директриса
полигонное оборудование (комплект, год выпуска, производитель)
Директриса БМП (БТР)
полигонное оборудование (комплект, год выпуска, производитель)
другие объекты заполняются по аналогии с указанным образцом
препятствия (количество виды)
Описание имеющихся препятствий
Личный состав
Техника РУБМ
Категория
по штату
по списку
Наименование
по
штату
по
списку
Офицеры
Сержанты
Солдаты
Лиц гражданского персонала
Всего
Специальная техника
Некомплект (человек)
Некомплект (%)
Имеют допуск (человек), из них:
допуск по 1 форме
Автомобили:
допуск по 2 форме
допуск по 3 форме
Эл/станции (дизельные, бензиновые агрегаты)
Наличие трансформаторных подстанций на полигоне (далее – ТП) с указанием мощности, из них:
Всего
ТП-100
ТП-160
Энергоснабжение
Теплоснабжение
Водоснабжение
Организация службы войск на полигоне
Охрана объектов организована суточным нарядом в количестве ___ человек, из них:
Средства связи суточного наряда
Инфраструктура
Наименование объекта Наименование здания Наличие Параметры и год постройки Состояние
Административно - хозяйственная зона
Войсковое стрельбище
Танковая директриса
Контрольно-пропускной пункт
Всего зданий
Общие возможности полигона:

1) бөлімшелердің (взводтардың) жауынгерлік оқ атуларын, роталық (батальондық, бригадалық) тактикалық және арнайы оқу-жаттығуларды жүргізу жөніндегі;
2) полигонда қолдануға рұқсат етілген қару-жарақ жүйелері және оқ-дәрілер түрлері бойынша;
3) майдан және армиялық авиацияны пайдалану бойынша;
4) десант түсіру бойынша;
5) басқа да мүмкіндіктері мен ерекшеліктері.
Полигон формулярына полигон схемасы қоса беріледі (полигон шекарасының конфигурациясы мен объектілердің орналасқан жері) Қарамағында полигон бар әскери бөлімнің командирі ________________________________ (әскери атағы, қолы, тегі, инициалдары)
Күні
(авиациялық полигондар үшін)
Оқу-жаттығу объектілері
болуы қажет
қолда бары
Командалық-бақылау пункті
Координаттары (орналасқан жері)
Бақылау пункті
Координаттары (орналасқан жері)
Қону алаңы
Алаң ортасының координаттары (орналасқан жері), көлемі
Бомбалайтын алаң
Нысана нөмірі, координаттары, бұрыштық шағылысу түрі және саны, түнгі нысана шамдарының түрі, азимут және болжамды көздеу нүктесінің арақашықтығы
Ату алаңы
Нысана нөмірі, нысаналар саны
Тактикалық алаң
Нысана нөмірі және атауы, бірлік саны, нысана ортасының координаттары
Жеке құрам
Техника
Санаты
штат бойынша
тізім бойынша
Атауы
штат бойынша
тізім бойынша
Офицерлер
Сержанттар
Сарбаздар
Азаматтық персонал адамдары
Барлығы
Арнайы техника
Жиынтықталмау (адам)
Жиынтықталмау (%)
Рұқсаты бар (адам), оның ішінде:
1-нысан бойынша рұқсат
Автомобильдер:
2-нысан бойынша рұқсат
3-нысан бойынша рұқсат
Эл/станциялар (дизель, бензинді агрегаттар)
Полигонда қуаты көрсетілген трансформаторлық кіші станциялардың (бұдан әрі – ТКС) болуы, оның ішінде:
барлығы
ТКС-60
ТКС-100
ТКС-160
Энергиямен жабдықтау
Жылумен жабдықтау
Сумен жабдықтау
Полигондағы әскерлер қызметін ұйымдастыру
Объектілердің күзеті саны _____ адам тәуліктік нарядпен (вахталық әдіспен) ұйымдастырылған, оның ішінде:
Тәуліктік нарядтың байланыс құралдары
Инфрақұрылым
Объектінің атауы
Ғимараттың атауы
Қолда бары
Параметрі және салынған жылы
Жай-күйі
Әкімшілік-шаруашылық аймақ
Барлығы ғимараттар
Полигон формулярына полигон схемасы қоса беріледі (полигон шекарасының конфигурациясы және объектінің орналасқан жері). Қарамағында полигон бар авиациялық әскери бөлім командирі ______________________________ (әскери атағы, қолы, тегі, инициалдары)
күні
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2021 жылғы 29 маусымдағы
№ 421 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштері
полигондарының және
оқу-жаттығу орталықтарының
қызметі қағидаларына
2-қосымша
Полигонда жүргізілетін құжаттар кестесі
Р/с
Құжаттың атауы ҚР ҚК Құрлық әскерлерінің, арнайы әскерлерінің, әскери бөлімдері менәскери-оқу орындары оқу-жаттығу орталықтарының полигондары ҚР ҚК Әуе қорғанысы күштерінің авиациялық полигондары (жерүсті, теңіз, әуе және арнайы)
Полигон бастығының құжаттамасы
1.

1) по проведению боевых стрельб отделений (взводов), ротных (батальонных, бригадных) тактических и специальных учений;
2) по разрешенным к применению на полигоне систем вооружения и видам боеприпасов;
3) по применению фронтовой и армейской авиации;
4) по проведению десантирования;
5) другие возможности и особенности полигона.
К формуляру полигона прилагается схема полигона (конфигурация границы полигона и расположение объектов).
Командир воинской части, в введении которого находится полигон
_________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия, инициалы)
Дата
(для авиационных полигонов)
Учебные объекты
положено иметь
имеется в наличии
Командно-наблюдательный пункт
Координаты (местоположение)
Наблюдательный пункт
Координаты (местоположение)
Посадочная площадка
Координаты центра поля (местоположение), размеры
Бомбардировочное поле
Номер мишени, координаты, количество и тип уголковых отражателей, тип огней ночной мишени, азимут и расстояние выносной точки прицеливания
Стрелковое поле
Номер мишени, количество мишени
Тактическое поле
Номер и название мишени, количество единиц, координаты центра цели
Личный состав Техника
Категория
по штату
по списку
Наименование
по штату
по списку
Офицеры
Сержанты
Солдаты
Лиц гражданского персонала
Всего
Специальная техника
Некомплект (человек)
Некомплект (%)
Имеют допуск (человек), из них:
допуск по 1 форме
Автомобили:
допуск по 2 форме
допуск по 3 форме
Эл/станции (дизельные, бензиновые агрегаты)
Наличие трансформаторных подстанций на полигоне (далее – ТП) с указанием мощности, из них:
Всего
ТП-60
ТП-100
ТП-160
Энергоснабжение
Теплоснабжение
Водоснабжение
Организация службы войск на полигоне
Охрана объектов организована суточным (вахтовым методом) нарядом в количестве __ человек, из них:
Средства связи суточного наряда
Инфраструктура
Наименование объекта
Наименование
здания
Наличие
Параметры
и год постройки
Состояние
Административно -хозяйственная зона
Всего зданий
К формуляру полигона прилагается схема полигона (конфигурация границы полигона и расположение объектов).
Командир авиационной воинской части, во введении которого находится полигон
_________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия, инициалы)
дата
Приложение 2
к приказу Министра обороны
Республики Казахстан
от 29 июня 2021 года № 421
Приложение 2
к Правилам деятельности
полигонов и учебных центров
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Таблица документации, ведущейся на полигоне
№ п/п Наименование документа Полигоны Сухопутных войск, специальных войск, учебных центров воинских частей и военно-учебных заведений ВС РК Авиационные полигоны Сил воздушной обороны ВС РК, (наземные, морские, воздушные и специальные)
Документация начальника полигона
1.

1. Әкімшілікке (оқ атудың, көлік жүргізудің, оқу-жаттығудың) нұсқау беру журналы.
Әскери бөлімнің нөмірі, нұсқаманы өткізу уақыты мен күні
Нұсқау беруді өткізу туралы деректер
Полигон (оқу-жаттығу орталығы) бастығының нұсқау беруді өткізу туралы қолы
Әкімшіліктің лауазымды адамы
Нұсқау берілетін адамның әскери атағы, тегі, инициалдары
Нұсқау берілетін адамның қолы
2. Жергілікті тұрғындармен полигон аумағында қауіпсіздік шараларын сақтау туралы өткізілген іс-шараларды есепке алу журналы
Іс-шараларды өткізу күні
Іс-шараларды өткізген адамның лауазымы, әскери атағы, тегі және инициалдары
Іс-шараның атауы, оны өткізу орны және қатысушылар саны
Мекеме жетекшісінің лауазымы, қолы, тегі, инициалдары және мөрі
3. Полигонда өткізілген сабақтарды (оқ атуды, оқу-жаттығуды, көлік жүргізуді) есепке алу журналы
Р/с №
Сабақты өткізу күні мен уақыты
Бөлім нөмірі, бөлімше
Жаттығу нөмірі және техника түрі
Жеке құрамның жалпы саны
Баға
Орындау %
Көлік жүргізуді жалпы бағалау
Көлік жүргізу жетекшісінің әскери атағы, қолы және тегі
өте жақсы
жақсы
қанағаттанарлық
қанағаттанарлықсыз
1.
4. Полигонға келетін әскерлерді (бөлімдерді, бөлімшелерді) есепке алу журналы
Р/с №
Келу күні мен уақыты
Бөлімшенің және бөлімнің нөмірі
Әскери қызметшілердің саны
Келу мақсаты
Әскери атағы, тегі және қолы
1.
5. Полигонның жеке құрамына қауіпсіздік шаралары бойынша нұсқау беру журналы
Р/с №
Әскери атағы
Тегі, инициалдары
___________________________________айы
6. Авиациялық бомбалардың, зымырандардың және полигондағы басқа да жарылу қаупі бар заттардың жарылмаған оқ-дәрілерін есепке алу журналы:
(Құрлық әскерлерінің полигондары үшін)
Р/с №
Оқ ату күні
Объект және учаске №
Оқ-дәрінің калибрі, маркасы және саны
Іздеу нәтижелері, белгілеу координаттары
Оқ ату жетекшісінің және объект бастығының қолы
Жою туралы актінің № және күні
Жарылу қаупі бар заттарды жою туралы полигон бастығының қолы
1.
(авиациялық полигондар үшін)
Күні (күні, айы, жылы)
Әскери бөлім/әуеайлақ
Әуе кемесінің типі
Жауынгерлік қолдану режимі (деңгейлей ұшу, шүйілу, жауынгерлік бұрылу)
Авиациялық зақымдау құралдарының типі және калибрі
Әке кемесі экипажы командирінің индексі, авиациялық бомба тұрақтандырғышының нөмірі
Жарғыш түрі
Құлау орнының координаттары
күні
Жою туралы актінің №, полигон бастығының қолы
Ескертпе
Нысана №, полигонның тірек нүктесі
радиус (м)
азимут (градус)
табу
жою
1.
7. Оқу-жаттығу объектісінде өткізілген сабақтарды (оқ атуды, оқу-жаттығуды, көлік жүргізуді) есепке алу журналы
Оқ ату жүргізілетін объектілерде:
Р/с №
Сабақты өткізу күні мен уақыты
Әскери бөлім, бөлімше
Жаттығу нөмірі және қару түрі
Жалпы саны
Оқ атуды бағалау
Жалпы бағалау
Оқ ату жетекшісінің әскери атағы, қолы және тегі
өте жақсы
жақсы
қанағаттанарлық
қанағаттанар-лықсыз
1.
Көлік жүргізу жүргізілетін объектілерде:
Р/с №
Сабақты өткізу күні мен уақыты
Әскери бөлім, бөлімше
Жаттығу нөмірі және техника түрі
Жеке құрамның жалпы саны
Көлік жүргізуді бағалау
Жалпы бағалау
Көлік жүргізу жетекшісінің әскери атағы, қолы және тегі
өте жақсы
жақсы
қанағаттанарлық
қанағаттанарлықсыз
1.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2021 жылғы 29 маусымдағы
№ 421 бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштері
полигондарының және
оқу-жаттығу орталықтарының
қызметі қағидаларына
3-қосымша
Максималды қашықтыққа оқ атуларды жүргізу кезіндегі ұшу кеңістігінің және бүйірлік қорғау аймақтарының қауіпсіздік шаралары бойынша минималды рұқсат етілген есептік тәртібі
Жүйе
D
max м
∆ D
max м
5Вд м
Чб м
Ұшу кеңістігінің тереңдігі м
5 Ен
м

1. Журнал инструктажа администрации (стрельбы, вождения, учения).
Номер войсковой части время и дата проведения инструктажа,
Данные о проведении инструктажа
Роспись начальника полигона (учебного центра) о проведении инструктажа
Должностное лицо администрации
Воинское звание, фамилия, инициалы инструктируемого лица
Роспись инструктируемого лица
2. Журнал учета проводимых мероприятий с местным населением о соблюдении мер безопасности на территории полигона.
Дата проведения мероприятия
Должность, воинское звание, фамилия и инициалы лица, проводившего мероприятие
Наименование мероприятия, место его проведения и количество присутствующих
Должность, подпись, инициал имени и фамилия руководителя учреждения и печать
3. Журнал учета проведенных занятий (стрельб, учений, вождений) на полигоне.
№ п/п
Дата и время проведения занятия
Номер части, подразделение
Номер упражнения и вид техники
Общее количество личного состава
Оценка
% выполнения
Общая оценка
Воинское звание, роспись и фамилия руководителя вождения
отлично
хорошо
удовлетворительно
неудовлетворительно
1
4. Журнал учета прибывающих войск (частей, подразделений) на полигон
№ п/п
Время и дата прибытия
Подразделение и номер части
Количест-во военно-служащих
Цель прибытия
Воинское звание, роспись и фамилия
1
5. Журнал инструктажа личного состава полигона по мерам безопасности.
№ п/п
Воинское звание
Фамилия, инициалы
месяц ______________________
1
6. Журнал учета неразорвавшихся боеприпасов авиационных бомб, ракет и других взрывоопасных предметов на полигоне:
(для полигонов Сухопутных войск)
№ п/п
Дата стре-льбы
Объект и номер участка
Калибр, марка боеп-рипаса и коли-чество
Результаты поиска, координаты обозначения
Роспись руководителя стрельбы и начальника объекта
Дата и номер акта об уничто-жении
Роспись начальника полигона об уничтожении взрыво- опасных предметов
1.
(для авиационных полигонов)
Дата (число, месяц, год)
Войсковая часть /аэродром
Тип воздушного судна
Режим боевого применения (горизонтальный полет, пикирование, боевой разворот)
Тип и калибр авиационных средств поражения
Индекс командира экипажа воздушного судна, номер на стабилизаторе авиационных бомб
Тип взрывателя
Координаты местападения
Дата
номер мишени, опорная точка полигона
радиус (метр)
азимут (градус)
обнаружения
уничтожения
1
Продолжение таблицы
№ акта об уничтожении, дата, подпись начальника полигона
Примечание
7. Журнал учета проведенных занятий (стрельб, учений, вождений) на учебном объекте.
На объектах где проводится стрельбы:
№ п/п
Дата и время проведения занятия
Войсковая часть, подразделение
Номер упражнения и вид оружия
Общее количество
Оценки за стрельбу
Общая оценка
Воинское звание, роспись и фамилия руководителя стрельбы
отлично
хорошо
удовлетворительно.
неудовлетворительно
1
На объектах где проводится вождения:
№ п/п
Дата и время проведения занятия
Номер части, подразделение
Номер упражнения и вид техники
Общее количество личного состава
Оценки за вождение
Общая оценка
Воинское звание, роспись и фамилияи инициалы руководителя вождения
отлично
хорошо
удовлетворительно
неудовлетворительно
1
Приложение 3
к приказу Министра обороны
Республики Казахстан
от 29 июня 2021 года № 421
Приложение 3
к Правилам деятельности
полигонов и учебных центров
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Порядок расчета минимально допустимых по мерам безопасности величины излетного пространства и боковых защитных зон при проведении стрельб на максимальные дальности
Система D
max м
D
max м
5Вд м Чб м Глубина излетного пространства м 5 Ен
м

1000
-
-
400
1400
330
30
300
Ескертпе:
1) осы кестеге енгізілмеген, сондай-ақ қаруландыруға жаңадан қабылданатын жүйелердің ұшу кеңістігі және бүйірлік қорғау аймақтары келтірілген есептерге ұқсас айқындалады;
2) атыс қаруының барлық түрлері үшін ұшу кеңістігінің тереңдігі оқтың максималды қашықтығымен айқындалады;
3) артиллериялық жүйелер үшін ұшу кеңістігінің тереңдігі ату кезінде қолданылатын зарядқа байланысты өзгертіледі ("Толық ауыспалы", "Азайтылған ауыспалы"). Осы жағдайда әрбір ауыспалы зарядқа жүйенің ұшу кеңістігі және бүйірлік қорғау аймағы келтірілген есептерге ұқсас айқындалады;

1000
-
-
400
1400
330
30
300
Примечание:
1) излетное пространство и боковые защитные зоны систем, не вошедшие в данную таблицу, а также вновь принимаемые на вооружение, определяются аналогично приведенным расчетам;
2) глубина излетного пространства для всех видов стрелкового оружия определяется максимальной дальностью полета пули;
3) глубина излетного пространства для артиллерийских систем изменяются в зависимости от используемого заряда при стрельбе ("Полный переменный", "Уменьшенный переменный"). В этом случае излетное пространство и боковые защитные зоны систем на каждый заряд переменного определяются аналогично приведенным расчетам;

4) ұшу кеңістігінің тереңдігі 30 мм автоматты зеңбірек үшін көздеуіштің барлық қондырғыларында оқ атуға мүмкіндік бермейтін жауынгерлік машиналар директрисасында жаттығулар жауынгерлік машинаның тек көлденең қозғалысы кезінде жауынгерлік машиналар қару-жарағының көтерілу бұрышын шектейтін керек-жарақтармен орындалуы мүмкін.
Ұшу кеңістігінің тереңдігі әрбір жүйенің барынша жоғары зарядында Dmax максималды кестелік қашықтығының жиынтығы,снарядтың жарылу нүктесінен қауіпсіз қашықтыққа 5Вд шашырауының және Вб радиусының нәтижесіндегі қашықтық бойынша іс жүзінде кестелік мүмкін болатынмаксималды ауытқуыныңметеоролиялық және баллистикалық оқ ату шарттарынан мүмкін болатынмаксималды ауытқуыретінде есептелген, яғни ұшу кеңістігінің тереңдігі Dмах + ∆D мах + 5Вд + Чб (м) тең.
∆D мах есептеу кезінде кестедегі атудың метеорологиялық және баллистикалық шарттарынамаксималды ауытқу мүмкіндігінде қабылданды:
жер үстінен соғатын желдің жылдамдығыWHmax = 25 м/сек;
баллистикалық желдің жылдамдығыWбmax = 20 м/сек;
атмосфера қысымының ауытқуы ∆Нмах = -50 мм рт. ст.;
ауа температурасының баллистикалық ауытқуы ∆Тмах = +30°;
заряд температурасының ауытқуы ∆Тзмах = +35°;
снарядтың бастапқы жылдамдығының ауытқуы ∆Vомах = + 1%.
Бүйірлік қорғау аймақтарының оң және сол жақ ені 5Ен оқ ату бағытынан таралу ортасынан мүмкін болатын максималды ауытқуының,снарядтың жарылу нүктесінен қауіпсіз қашықтықта ұшу кеңістігінің және Чб радиусының тереңдігінетең қашықтыққа қашықтыққа нысана сызығынан 5В6 бүйірлік бағытта снарядтың (минаның) мүмкін болатын максималды ауытқуының жиынтығы ретінде есептелген, яғнибүйірлік қорғау аймағының ені 5Ен (м) + 5Вб (м) + Чб(м) тең.
Бұл ретте Ен = 0 – 20 қысқартылған дайындау үшін бүйірлік бағытындаЕндайындаудың орташа қателігінің шамасы.
5Енмшамасымынадай формула бойынша айқындалады:
5Ен(м)= 5x20x0,001х(D мах + ∆D мах + 5Вб) х 1.05 = 0,105 (D мах + ∆D мах +5Вд).
Снарядтың жарылу нүктесінен қауіпсіз Чб радиусы адам үшін қауіпсіз жарықшақтыңЕудменшікті кинетикалық энергиясы бар қашықтық болып табылады.
Осындай энергияның шамасы ретінде сенімділіктің қажетті дәрежесімен Еуд=1 кгм/см2қабылдауға болады (жойғыш жарықшақтыңменшікті кинетикалық энергиясыорташа Еуд=10 кгм/см2 болуға тиіс деп саналады).
Снарядтың жарылу нүктесінен қауіпсіз қашықтықтағы ЧБ радиусының есебі мынадай формула бойынша жүргізілді:
46=34,9q1/3 х жарықш.In (Vp/Vб),
мұнда,
жарықш.–жарылған снаряд жарықшағының салмағы;
Vp –снарядтың жарылу кезінде жарықшақтың бастапқы жылдамдығы;
Vб–қауіпсіз меншіктікинетикалық энергиясыменжарықшақ жылдамдығы.
Есептеу кезінде осы снарядтың жарылу кезіндегі салмағы анағұрлым жоғары жарықшақтарқабылданды.
Максималды қашықтыққа оқ ату кезіндегі ұшу кеңістігі менбүйірлік қорғау аймақтары Сыртқы шекара
Сыртқы шекара
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2021 жылғы 29 маусымдағы
№ 421 бұйрығына
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштері
полигондарының және оқу-жаттығу орталықтарының
қызметі қағидаларына
27-қосымша
Оқ атуларды жүргізу және көлік жүргізу үшін бөлім бойынша бұйрықпен тағайындалатын әкімшілік лауазымды адамдарының тізбесі
Оқ ату даярлығы:

4) на директрисах боевых машин, где глубина излетного пространства для 30 мм автоматической пушки не позволяет вести стрельбу на всех установках прицела, упражнения могут выполняться с приспособлениями, ограничивающими угол подъема вооружения боевых машин, при условии только горизонтального движения боевой машины.
Глубина излетного пространства рассчитана как сумма максимальной табличной дальности Dмах на наибольшем заряде каждой системы, максимально возможного отклонения метеорологических и баллистических условий стрельбы от табличных, максимального практически возможного отклонения по дальности вследствие рассеивания 5Вд и радиуса Чб безопасного удаления от точки разрыва снаряда, то есть глубина излетного пространства равна: D мах + ∆D мах + 5Вд + Чб (м).
При вычислении ∆D мах за максимально возможные отклонения метеорологических и баллистических условий стрельбы от табличных приняты:
скорость приземного ветра WHmax = 25 м/сек;
скорость баллистического ветра Wбmax = 20 м/сек;
отклонение давления атмосферы ∆Нмах = -50 мм рт. ст.;
баллистическое отклонение температуры воздуха ∆Тмах = +30°;
отклонение температуры заряда ∆Тзмах = +35°;
отклонение начальной скорости снаряда ∆Vомах = + 1%.
Ширина боковых защитных зон справа и слева рассчитана как сумма максимально возможного отклонения центра рассеивания от направления стрельбы 5Ен, максимально возможного отклонения снаряда (мины) в боковом направлении 5В6 от линии цели на дальности, равной глубине излетного пространства, и радиуса Чббезопасного удаления от точки разрыва снаряда, то есть ширина боковой защитной зоны равна 5Ен(м) + 5Вб(м) + Чб(м).
При этом величина срединной ошибки подготовки Ен в боковом направлении для сокращенной подготовки Ен = 0 - 20.
Величина 5Енм определяется по формуле:
5Ен(м)= 5x20x0,001х (D мах + ∆D мах + 5Вб) х 1.05 - 0,105 (D мах + ∆D мах +5Вд).
Радиусом Чб безопасного удаления от точки разрыва снаряда является интервал, на котором осколок обладает удельной кинетической энергией Еуд, безопасной для человека.
За величину такой энергии с достаточной степенью надежности можно принять Еуд = 1 кг/см2 (считается, что убойный осколок должен обладать в среднем удельной кинетической энергией Еуд = 10 кг/см2).
Расчет радиуса Чб безопасного удаления от точки разрыва снаряда проведен по формуле:
46=34,9q1/3 х оскIn (Vp/Vб),
гдеоск - вес осколка разорвавшегося снаряда,
Vp - начальная скорость осколка при разрыве снаряда;
Vб - скорость осколка с безопасной удельной кинетической энергией.
При расчете принимались наибольшие по весу осколки при разрыве данного снаряда.
Излетное пространство и боковые защитные зоны при стрельбе на максимальные дальности
Внешняя граница
5Ен+5Bб+Чб
Внешняя граница
Приложение 4
к приказу Министра обороны
Республики Казахстан
от 29 июня 2021 года № 421
Приложение 27
к Правилам деятельности
полигонов и учебных центров
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Перечень должностных лиц администрации, назначаемых приказом по части для проведения стрельбы и вождения
Огневая подготовка:

1) оқ атудың аға жетекшісі;
2) учаскедегі оқ ату жетекшісі (учаскелер саны бойынша);
3) оқ ату жетекшісі (оқ атуды жүргізу кезінде);
4) қоршау бастығы;
5) қоршау(әрбір әскери қызметшіні);
6) кезекші байланысшы;
7) кезекші фельдшер (дәрігер);
8) бақылаушы (учаскелер саны бойынша);
9) жауынгерлік тамақтандыру пунктінің бастығы;
10) оқ-дәрілерді таратушы;
11) кезекші автомобиль жүргізушісі;
12) санитариялық автомобиль жүргізушісі;
13) өрт автомобилінің жүргізушісі (өрт қауіпті кезеңде);
Танктерден оқ ату кезінде ЖЖМ, БТР, ЖДМ қосымша тағайындалады:
1) метеобекет бастығы;
2) артиллериялық шебер.
артиллериялық жүйелерден оқ ату кезінде қосымша:
1) батареяның әрбір атыс позициясына (жеке взвод, дербес оқ ату міндетін орындайтын зеңбірек) атыс делдалы);
2) артиллериялық техник (шебер).
Артиллерия бір учаскеде оқ атқан кезде учаскедегі оқ ату жетекшісінің міндеттері оқ атудың аға жетекшісіне жүктеледі.
Жауынгерлік машиналар мен автомобильдерді жүргізу:
1) жүргізу жетекшісі;
2) учаскеде көлік жүргізу жетекшісі (учаскелер саны бойынша);
3) танк айлағы (автоайлақ, машина айлағы) бойынша кезекші);
4) қоршау бастығы;
5) қоршау (әрбір әскери қызметшіге);
6) кезекші байланысшы;
7) сигнал беруші;
8) кезекші фельдшер;
9) жөндеу-эвакуациялау құралының жүргізушісі;
10) реттеуші;
11) есепке алушы (әр кедергіден 1-2 адамнан);
12) нұсқаушы (машиналар саны бойынша);
13) кезекші автомобильдің жүргізушісі;
14) санитариялық автомобиль жүргізушісі.
Жеңдегі таңғыштар өлшемі 12 см х 21 см, ақ негізде қара түсті әріптермен жазылады.

1) старший руководитель стрельбы;
2) руководитель стрельбы на участке (по количеству участков);
3) руководитель пристрелки (при проведении пристрелки);
4) начальник оцепления;
5) оцепление (каждого военнослужащего);
6) дежурный связист;
7) дежурный фельдшер (врач);
8) наблюдатель (по количеству участков);
9) начальник пункта боепитания;
10) раздатчик боеприпасов;
11) водитель дежурного автомобиля;
12) водитель санитарного автомобиля;
13) водитель пожарного автомобиля (в пожароопасный период);
при стрельбе из танков, БМП, БТР, БКМ дополнительно назначаются:
1) начальник метеопоста;
2) артиллерийский мастер.
при стрельбе из артиллерийских систем дополнительно назначаются:
1) огневой посредник на каждую огневую позицию батареи (отдельный взвод, орудие, выполняющее самостоятельную огневую задачу);
2) артиллерийский техник (мастер).
При стрельбе артиллерии на одном участке обязанности руководителя стрельбы на участке возлагаются на старшего руководителя стрельбы.
Вождение боевых машин и автомобилей:
1) руководитель вождения;
2) руководитель вождения на участке (по количеству участков);
3) дежурный по танкодрому (автодрому, машинодрому);
4) начальник оцепления;
5) оцепление (на каждого военнослужащего);
6) дежурный связист;
7) сигналист;
8) дежурный фельдшер;
9) водитель ремонтно-эвакуационного средства;
10) регулировщик;
11) учетчик (по 1-2 человека каждое препятствие);
12) инструктор (по количеству машин);
13) водитель дежурного автомобиля;
14) водитель санитарного автомобиля.
Нарукавные повязки изготавливаются размерами 12 см х 21 см, на белом фоне надпись буквами черного цвета.