"Банкті (банк холдингін) ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат беру не рұқсат беруден бас тарту, банкті ислам банкіне айналдыруға рұқсат беру және рұқсат беруден бас тарту, банктерді ерікті түрде таратуға рұқсат беру, сондай-ақ жеке тұлғалардың депозиттерін қайтару, оларды басқа банкке аудару қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2020 жылғы 30 наурыздағы № 31 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2021 жылғы 16 шiлдедегi № 80 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 21 шiлдеде № 23634 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 52-14-бабы 1-тармағының екінші бөлігіне, 60-бабы 1-тармағының екінші бөлігіне, 69-бабы 1-тармағының үшінші бөлігіне, 74-5-бабы 3-тармағының төртінші бөлігіне, "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына, "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 12-бабының 2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Банкті (банк холдингін) ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат беру не рұқсат беруден бас тарту, банкті ислам банкіне айналдыруға рұқсат беру және рұқсат беруден бас тарту, банктерді ерікті түрде таратуға рұқсат беру, сондай-ақ жеке тұлғалардың депозиттерін қайтару, оларды басқа банкке аудару қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2020 жылғы 30 наурыздағы № 31 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20241 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Банкті (банк холдингін) ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат беру не рұқсат беруден бас тарту, банкті ислам банкіне айналдыруға рұқсат беру және рұқсат беруден бас тарту, банктерді ерікті түрде таратуға рұқсат беру, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат беру, сондай-ақ жеке тұлғалардың депозиттерін қайтару, оларды депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесінің қатысушылары болып табылатын басқа банкке немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалына аудару қағидаларын бекіту туралы";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 30 марта 2020 года № 31 "Об утверждении Правил выдачи разрешения на добровольную реорганизацию банка (банковского холдинга) либо отказа в выдаче разрешения, выдачи разрешения на конвертацию банка в исламский банк и отказа в выдаче разрешения, выдачи разрешения на добровольную ликвидацию банков, а также возврата депозитов физических лиц, их перевода в другой банк"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 16 июля 2021 года № 80. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 июля 2021 года № 23634
В соответствии с частью второй пункта 1 статьи 52-14, частью второй пункта 1 статьи 60, частью третьей пункта 1 статьи 69, частью четвертой пункта 3 статьи 74-5 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", подпунктом 1) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций", подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах", пунктом 2 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях" Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 30 марта 2020 года № 31 "Об утверждении Правил выдачи разрешения на добровольную реорганизацию банка (банковского холдинга) либо отказа в выдаче разрешения, выдачи разрешения на конвертацию банка в исламский банк и отказа в выдаче разрешения, выдачи разрешения на добровольную ликвидацию банков, а также возврата депозитов физических лиц, их перевода в другой банк" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20241) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил выдачи разрешения на добровольную реорганизацию банка (банковского холдинга) либо отказа в выдаче разрешения, выдачи разрешения на конвертацию банка в исламский банк и отказа в выдаче разрешения, выдачи разрешения на добровольную ликвидацию банков, выдачи разрешения на добровольное прекращение деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, а также возврата депозитов физических лиц, их перевода в другой банк или филиал банка-нерезидента Республики Казахстан, являющиеся участниками системы обязательного гарантирования депозитов";
преамбулу изложить в следующей редакции:

"Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 52-14-бабы 1-тармағының екінші бөлігіне, 60-бабы 1-тармағының екінші бөлігіне, 69-бабы 1-тармағының үшінші бөлігіне, 74-5-бабы 3-тармағының төртінші бөлігіне, "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына, "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 12-бабының 2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Банкті (банк холдингін) ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат беру не рұқсат беруден бас тарту, банкті ислам банкіне айналдыруға рұқсат беру және рұқсат беруден бас тарту, банктерді ерікті түрде таратуға рұқсат беру, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат беру, сондай-ақ жеке тұлғалардың депозиттерін қайтару, оларды депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесінің қатысушылары болып табылатын басқа банкке немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалына аудару қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Банкті (банк холдингін) ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат беру не рұқсат беруден бас тарту, банкті ислам банкіне айналдыруға рұқсат беру және рұқсат беруден бас тарту, банктерді ерікті түрде таратуға рұқсат беру, сондай-ақ жеке тұлғалардың депозиттерін қайтару, оларды басқа банкке аудару қағидалары осы қаулыға қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. "Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат беру, сондай-ақ жеке тұлғалардың депозиттерін қайтару, оларды депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесінің қатысушылары болып табылатын басқа банкке немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалына аудару қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2021 жылғы 24 ақпандағы № 41 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22283 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Банктерді реттеу департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;

"В соответствии с частью второй пункта 1 статьи 52-14, частью второй пункта 1 статьи 60, частью третьей пункта 1 статьи 69, частью четвертой пункта 3 статьи 74-5 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", подпунктом 1) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций", подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах", пунктом 2 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях" Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила выдачи разрешения на добровольную реорганизацию банка (банковского холдинга) либо отказа в выдаче разрешения, выдачи разрешения на конвертацию банка в исламский банк и отказа в выдаче разрешения, выдачи разрешения на добровольную ликвидацию банков, выдачи разрешения на добровольное прекращение деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, а также возврата депозитов физических лиц, их перевода в другой банк или филиал банка-нерезидента Республики Казахстан, являющиеся участниками системы обязательного гарантирования депозитов.";
Правила выдачи разрешения на добровольную реорганизацию банка (банковского холдинга) либо отказа в выдаче разрешения, выдачи разрешения на конвертацию банка в исламский банк и отказа в выдаче разрешения, выдачи разрешения на добровольную ликвидацию банков, а также возврата депозитов физических лиц, их перевода в другой банк, утвержденные указанным постановлением, изложить в редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Признать утратившим силу постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 24 февраля 2021 года № 41 "Об утверждении Правил выдачи разрешения на добровольное прекращение деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, а также возврата депозитов физических лиц, их перевода в банк или филиал банка-нерезидента Республики Казахстан, являющиеся участниками системы обязательного гарантирования депозитов" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22283).
3. Департаменту банковского регулирования в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және дамыту
Агенттігінің Төрағасы
М. Абылкасымова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің
Басқармасының
2021 жылғы 16 шілдедегі
№ 80 Қаулыға қосымша
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту агенттігі
Басқармасының
2020 жылғы 30 наурыздағы
№ 31 қаулысымен бекітілген
Банкті (банк холдингін) ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат беру не рұқсат беруден бас тарту, банкті ислам банкіне айналдыруға рұқсат беру және рұқсат беруден бас тарту, банктерді ерікті түрде таратуға рұқсат беру, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат беру, сондай-ақ жеке тұлғалардың депозиттерін қайтару, оларды депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесінің қатысушылары болып табылатын басқа банкке немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалына аудару қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Банкті (банк холдингін) ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат беру не рұқсат беруден бас тарту, банкті ислам банкіне айналдыруға рұқсат беру және рұқсат беруден бас тарту, банктерді ерікті түрде таратуға рұқсат беру, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат беру, сондай-ақ жеке тұлғалардың депозиттерін қайтару, оларды депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесінің қатысушылары болып табылатын басқа банкке немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалына аудару қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Банктер туралы заң) 52-14-бабы 1-тармағының екінші бөлігіне, 60-бабы 1-тармағының екінші бөлігіне, 69-бабы 1-тармағының үшінші бөлігіне, 74-5-бабы 3-тармағының төртінші бөлігіне, "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заң) 10-бабының 1) тармақшасына, "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Рұқсаттар туралы заң) 12-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның (бұдан әрі – уәкілетті орган, көрсетілетін қызметті беруші) банкті (банк холдингін) ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат беру не рұқсат беруден бас тарту, банкті ислам банкіне айналдыруға рұқсат беру және рұқсат беруден бас тарту, банктерді ерікті түрде таратуға рұқсат беру, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат беру, сондай-ақ жеке тұлғалардың депозиттерін қайтару, оларды депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесінің қатысушылары болып табылатын басқа банкке немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалына аудару тәртібін айқындайды.

2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Агентства
Республики Казахстан по регулированию и
развитию финансового рынка
М. Абылкасымова
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство цифрового
развития, инноваций и
аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение к постановлению
Правления Агентства
Республики Казахстан по
регулированию и развитию
финансового рынка
от 16 июля 2021 года № 80
Утверждены постановлением
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 30 марта 2020 года № 31
Правила выдачи разрешения на добровольную реорганизацию банка (банковского холдинга) либо отказа в выдаче разрешения, выдачи разрешения на конвертацию банка в исламский банк и отказа в выдаче разрешения, выдачи разрешения на добровольную ликвидацию банков, выдачи разрешения на добровольное прекращение деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, а также возврата депозитов физических лиц, их перевода в другой банк или филиал банка-нерезидента Республики Казахстан, являющиеся участниками системы обязательного гарантирования депозитов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила выдачи разрешения на добровольную реорганизацию банка (банковского холдинга) либо отказа в выдаче разрешения, выдачи разрешения на конвертацию банка в исламский банк и отказа в выдаче разрешения, выдачи разрешения на добровольную ликвидацию банков, выдачи разрешения на добровольное прекращение деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, а также возврата депозитов физических лиц, их перевода в другой банк или филиал банка-нерезидента Республики Казахстан, являющиеся участниками системы обязательного гарантирования депозитов, (далее – Правила) разработаны в соответствии с частью второй пункта 1 статьи 52-14, частью второй пункта 1 статьи 60, частью третьей пункта 1 статьи 69, частью четвертой пункта 3 статьи 74-5 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее – Закон о банках), подпунктом 1) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций", подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон о государственных услугах), пунктом 2 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях" (далее – Закон о разрешениях) и определяют порядок выдачи уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее – уполномоченный орган, услугодатель) разрешения на добровольную реорганизацию банка (банковского холдинга) либо отказа в выдаче разрешения, выдачи разрешения на конвертацию банка в исламский банк и отказа в выдаче разрешения, выдачи разрешения на добровольную ликвидацию банков, на добровольное прекращение деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, а также возврата депозитов физических лиц, их перевода в другой банк или филиал банка-нерезидента Республики Казахстан, являющиеся участниками системы обязательного гарантирования депозитов.

2. Мемлекетаралық банктерді ерікті түрде қайта ұйымдастыру және тарату ерекшеліктері сол банктерді құру туралы халықаралық шарттармен (келісімдермен) және олардың құрылтай құжаттарымен айқындалады.
2-тарау. Банкті (банк холдингін) ерікті түрде қайта ұйымдастыруға және банкті ислам банкіне айналдыруға рұқсат беру не рұқсаттар беруден бас тарту тәртібі
3. Банк (банк холдингі) (бұдан әрі - банк (банк холдингі) банкті (банк холдингін) ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат алу (бұдан әрі – ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат, мемлекеттік көрсетілетін қызмет) үшін Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша банкті (банк холдингін) ерікті түрде қайта ұйымдастыруды жүргізуге рұқсат алу туралы өтінішхатты немесе Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша банкті ислам банкіне айналдыру нысанында ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат беру туралы өтінішті www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы уәкілетті органға жібереді.
Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, қызмет көрсету процесінің сипаттамаларын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес "Банкті (банк холдингін) ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында жазылған.
Көрсетілетін қызметті алушы өтінішхатты немесе өтінішті портал арқылы "жеке кабинетке" жіберген кезде нәтижені алу күні мен уақыты көрсетіле отырып, мемлекеттік қызметті көрсетуге сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе автоматты түрде көрсетіледі.
4. Көрсетілетін қызметті берушінің хат-хабарды қабылдауға және тіркеуге уәкілетті қызметкері банкті (банк холдингін) ерікті түрде қайта ұйымдастыруды жүргізуге рұқсат алу туралы өтінішхат немесе банкті ислам банкіне айналдыру нысанында ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат беру туралы өтініш келіп түскен күні оларды қабылдауды, тіркеуді және мемлекеттік қызмет көрсетуге жауапты бөлімшеге (бұдан әрі – жауапты бөлімше) орындауға жіберуді жүзеге асырады. Көрсетілетін қызметті алушының өтіншхаты немесе өтініші жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері келіп түскен жағдайда өтінішхаттарды немесе өтініштерді қабылдау келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
5. Жауапты бөлімшенің қызметкері банкті (банк холдингін) ерікті түрде қайта ұйымдастыруды жүргізуге рұқсат алу туралы өтінішхат немесе банкті ислам банкіне айналдыру нысанында ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат беру туралы өтініш тіркелген күннен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде ұсынылған құжаттардың толық болуын тексереді.
Уәкілетті орган тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы Қазақстан Республикасының резиденті-заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы құжаттарда көрсетілген мәліметтерді алады.
Ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі анықталған жағдайда жауапты бөлімше осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзімде банкті (банк холдингін) ерікті түрде қайта ұйымдастыруды жүргізуге рұқсат алу туралы өтінішхатты немесе банкті ислам банкіне айналдыру нысанында ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат беру туралы өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тартуды дайындайды және портал арқылы көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жібереді.

2. Особенности добровольной реорганизации и ликвидации межгосударственных банков определяются международными договорами (соглашениями) о создании данных банков и их учредительными документами.
Глава 2. Порядок выдачи разрешения на добровольную реорганизацию банка (банковского холдинга) и конвертацию банка в исламский банк либо отказа в выдаче разрешений
3. Банк (банковский холдинг) (далее - банк (банковский холдинг) или услугополучатель) для получения разрешения на добровольную реорганизацию банка (банковского холдинга) (далее – разрешение на добровольную реорганизацию, государственная услуга) направляет в уполномоченный орган посредством веб-портала "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал) ходатайство о получении разрешения на проведение добровольной реорганизации банка (банковского холдинга) по форме согласно приложению 1 к Правилам или заявление о выдаче разрешения на добровольную реорганизацию банка в форме конвертации в исламский банк по форме согласно приложению 2 к Правилам.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги изложены в стандарте государственной услуги "Выдача разрешения на добровольную реорганизацию банка (банковского холдинга)" согласно приложению 3 к Правилам.
При направлении услугополучателем ходатайства или заявления через портал в "личном кабинете" автоматически отображается статус о принятии запроса на оказание государственной услуги с указанием даты и времени получения результата.
4. Работник услугодателя, уполномоченный на прием и регистрацию корреспонденции, в день поступления ходатайства о получении разрешения на проведение добровольной реорганизации банка (банковского холдинга) или заявления о выдаче разрешения на добровольную реорганизацию банка в форме конвертации в исламский банк осуществляет их прием, регистрацию и направление на исполнение в подразделение, ответственное за оказание государственной услуги (далее – ответственное подразделение). При поступлении ходатайства или заявления услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан прием ходатайств или заявлений осуществляется следующим рабочим днем.
5. Работник ответственного подразделения в течение 15 (пятнадцати) календарных дней со дня регистрации ходатайства о получении разрешения на проведение добровольной реорганизации банка (банковского холдинга) или заявления о выдаче разрешения на добровольную реорганизацию банка в форме конвертации в исламский банк проверяет полноту представленных документов.
Уполномоченный орган получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства" сведения, указанные в документах о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица - резидента Республики Казахстан.
В случае установления факта неполноты представленных документов ответственное подразделение в срок, указанный в части первой настоящего пункта, готовит и направляет мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении ходатайства о получении разрешения на проведение добровольной реорганизации банка (банковского холдинга) или заявления о выдаче разрешения на добровольную реорганизацию банка в форме конвертации в исламский банк посредством портала в "личный кабинет" услугополучателя.

6. Ұсынылған құжаттардың толық болу фактісі анықталғаннан кейін жауапты бөлімше күнтізбелік 40 (қырық) күн ішінде құжаттарды Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келу тұрғысынан қарайды, банкті (банк холдингін) ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат беру туралы (беруден бас тарту туралы) көрсетілетін қызметті берушінің Басқармасы қаулысының жобасын дайындайды және көрсетілетін қызметті беруші Басқармасының қарауына жібереді. Көрсетілетін қызметті берушінің Басқармасы банкті (банк холдингін) ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат беру туралы (беруден бас тарту туралы) шешім қабылдайды.
Жауапты бөлімшенің қызметкері жауапты бөлімше көрсетілетін қызметті беруші Басқармасының қаулысын алғаннан кейін күнтізбелік 4 (төрт) күн ішінде (мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі шегінде) Басқарма қаулысының және тиісті рұқсаттың (рұқсат беру туралы шешім қабылданған кезде) электрондық көшірмелерін қоса бере отырып, көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылған электрондық құжат нысанында банкті (банк холдингін) ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат беру туралы хабарламаны не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты портал арқылы көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жібереді.
7. Банкті (банк холдингін) ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат алу, банкті ислам банкіне айналдыру нысанында ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат алу үшін ұсынылған құжаттарға ескертулер болған кезде уәкілетті орган банкке (банк холдингіне) осы ескертулерді көрсете отырып, пошта, факсимильді байланыс, электрондық пошта және (немесе) портал арқылы оларды жою мерзімін көрсете отырып хат жібереді.
Банк (банк холдингі) ескертулерді жояды және пысықталған (түзетілген) құжаттарды уәкілетті орган жіберілген хатта белгіленген мерзімде ұсынады.
Көрсетілетін қызметті алушы уәкілетті органның ұсынылған құжаттар бойынша ескертулерін ол белгілеген мерзімде жоймаған жағдайда, уәкілетті орган рұқсатты беруден бас тартады.
8. Мемлекеттік қызметтің көрсетілу сатысы туралы ақпарат мемлекеттік қызметтердің көрсетілуін мониторингтеу ақпараттық жүйесінде автоматты режимде жаңартылады.
9. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға қайта құру жолымен банк ерікті түрде қайта ұйымдастырылған жағдайда банк акционерлердің жалпы жиналысы оны ерікті түрде қайта ұйымдастыру туралы шешім қабылдағаннан кейін:
1) Қағидалардың 5-тарауында көзделген тәртіппен жеке тұлғалардың депозиттерін тікелей төлем жасау жолымен қайтару не оларды депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесінің қатысушысы болып табылатын басқа банкке немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалына аудару, сондай-ақ заңды тұлғалардың депозиттерін тікелей төлем жасау жолымен оларды қайтару не басқа банкке немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалына аудару шараларын қабылдайды;

6. После установления факта полноты представленных документов ответственное подразделение в течение 40 (сорока) календарных дней рассматривает документы на предмет их соответствия требованиям законодательства Республики Казахстан, готовит и направляет на рассмотрение Правления услугодателя проект постановления Правления услугодателя о выдаче (об отказе в выдаче) разрешения на добровольную реорганизацию банка (банковского холдинга). Правление услугодателя принимает решение о выдаче (об отказе в выдаче) разрешения на добровольную реорганизацию банка (банковского холдинга).
Работник ответственного подразделения в течение 4 (четырех) календарных дней после получения ответственным подразделением постановления Правления услугодателя (в пределах срока оказания государственной услуги), направляет в "личный кабинет" услугополучателя через портал уведомление о выдаче разрешения на добровольную реорганизацию банка (банковского холдинга) либо мотивированный ответ об отказе в предоставлении государственной услуги в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью уполномоченного лица услугодателя с приложением электронных копий постановления Правления и соответствующего разрешения (при принятии решения о выдаче разрешения).
7. При наличии замечаний к документам, представленным для получения разрешения на добровольную реорганизацию банка (банковского холдинга), разрешения на добровольную реорганизацию банка в форме конвертации в исламский банк, уполномоченный орган направляет банку (банковскому холдингу) письмо с указанием данных замечаний посредством почтовой, факсимильной связи, электронной почты и (или) посредством портала с указанием срока для их устранения.
Банк (банковский холдинг) устраняет замечания и представляет доработанные (исправленные) документы в срок, установленный уполномоченным органом в направленном письме.
В случае неустранения услугополучателем замечаний уполномоченного органа по представленным документам в установленный им срок, уполномоченный орган отказывает в выдаче разрешения.
8. Информация о стадии оказания государственной услуги обновляется в автоматическом режиме в информационной системе мониторинга оказания государственных услуг.
9. В случае добровольной реорганизации банка путем преобразования в организацию, осуществляющую отдельные виды банковских операций, банк после принятия общим собранием акционеров решения о его добровольной реорганизации:
1) принимает меры по возврату депозитов физических лиц путем их прямой выплаты либо перевода в другой банк или филиал банка-нерезидента Республики Казахстан, являющийся участником системы обязательного гарантирования депозитов, в порядке, предусмотренном главой 5 Правил, а также по возврату депозитов юридических лиц путем их прямой выплаты либо перевода в другой банк или филиал банка-нерезидента Республики Казахстан;

2) банктің бұрын жасалған шарттары бойынша міндеттемелерді мерзімінен бұрын орындау не осы шарттарды бұзу шараларын жүзеге асырады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген іс-шаралар жүргізілгеннен кейін қайта ұйымдастырылатын банк уәкілетті органға растайтын құжаттарды, оның ішінде жеке тұлғалардың депозиттерін міндетті кепілдік беру жүйесінің қатысушысы болып табылатын басқа банкке немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалына аудару туралы шартты және жеке тұлғалардың депозиттерін қабылдау-өткізу актісін қоса бере отырып, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға қайта құру жолымен банкті ерікті түрде қайта ұйымдастыруды жүргізуге рұқсат алу туралы өтінішхатты ұсынады.
10. Банктер туралы заңның 52-14-бабының 2-тармағында көрсетілген құжаттар банктің осындай құжаттарға қол қою құқығы бар лауазымды адамдарының қолдарымен куәландырылады.
3-тарау. Банкті ерікті түрде таратуға рұқсат беру тәртібі
11. Банк банкті ерікті түрде таратуға рұқсат алу (бұдан әрі – банкті ерікті түрде таратуға рұқсат, мемлекеттік көрсетілетін қызмет) үшін Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша банкті ерікті түрде таратуға рұқсат беру туралы өтінішхатты портал арқылы уәкілетті органға жібереді.
Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, қызмет көрсету процесінің сипаттамаларын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес "Банкті ерікті түрде таратуға рұқсат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында (бұдан әрі – Тарату стандарты) жазылған.
Көрсетілетін қызметті алушы өтінішті портал арқылы "жеке кабинетке" жіберген кезде нәтижені алу күні мен уақыты көрсетіле отырып, мемлекеттік қызметті көрсетуге сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе автоматты түрде көрсетіледі.
12. Көрсетілетін қызметті берушінің хат-хабарды қабылдауға және тіркеуге уәкілетті қызметкері банкті ерікті түрде таратуға рұқсат беру туралы өтінішхат келіп түскен күні оны қабылдауды, тіркеуді және жауапты бөлімшеге орындауға жіберуді жүзеге асырады. Көрсетілетін қызметті алушының өтіншхаты жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері келіп түскен жағдайда өтінішхаттарды немесе өтінішті қабылдау келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
13. Жауапты бөлімшенің қызметкері банкті ерікті түрде таратуға рұқсат беру туралы өтінішхат тіркелген күннен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде ұсынылған құжаттардың толық болуын тексереді.
Уәкілетті орган тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы Қазақстан Республикасының резиденті-заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы құжаттарда көрсетілген мәліметтерді алады.
Ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі анықталған жағдайда жауапты бөлімше осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзімде банкті ерікті түрде таратуға рұқсат беру туралы өтінішхатты одан әрі қараудан дәлелді бас тартуды дайындайды және портал арқылы көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жібереді.

2) осуществляет меры по досрочному исполнению обязательств по ранее заключенным договорам банка либо расторжению данных договоров.
После проведения мероприятий, указанных в части первой настоящего пункта, реорганизуемый банк обращается в уполномоченный орган с ходатайством о получении разрешения на проведение добровольной реорганизации банка путем преобразования в организацию, осуществляющую отдельные виды банковских операций, с приложением подтверждающих документов, в том числе договора о переводе депозитов физических лиц и акта приема-передачи депозитов физических лиц другому банку или филиалу банка-нерезидента Республики Казахстан, являющемуся участником системы обязательного гарантирования депозитов.
10. Документы, указанные в пункте 2 статьи 52-14 Закона о банках, заверяются подписями должностных лиц банка, обладающих правом подписи таких документов.
Глава 3. Порядок выдачи разрешения на добровольную ликвидацию банка
11. Банк для получения разрешения на добровольную ликвидацию банка (далее - разрешение на добровольную ликвидацию банка, государственная услуга) направляет в уполномоченный орган посредством портала ходатайство о выдаче разрешения на добровольную ликвидацию банка по форме согласно приложению 4 к Правилам.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги изложены в стандарте государственной услуги "Выдача разрешения на добровольную ликвидацию банка, добровольное прекращение деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан" согласно приложению 5 к Правилам (далее – Стандарт по ликвидации).
При направлении услугополучателем заявления через портал в "личном кабинете" автоматически отображается статус о принятии запроса на оказание государственной услуги с указанием даты и времени получения результата.
12. Работник услугодателя, уполномоченный на прием и регистрацию корреспонденции, в день поступления ходатайства о выдаче разрешения на добровольную ликвидацию банка осуществляет его прием, регистрацию и направление на исполнение в ответственное подразделение. При поступлении ходатайства услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан прием ходатайств осуществляется следующим рабочим днем.
13. Работник ответственного подразделения в течение 15 (пятнадцати) календарных дней со дня регистрации ходатайства о выдаче разрешения на добровольную ликвидацию банка проверяет полноту представленных документов.
Уполномоченный орган получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства" сведения, указанные в документах о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица - резидента Республики Казахстан.
В случае установления факта неполноты представленных документов ответственное подразделение в срок, указанный в части первой настоящего пункта, готовит и направляет мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении ходатайства о выдаче разрешения на добровольную ликвидацию банка посредством портала в "личный кабинет" услугополучателя.

14. Ұсынылған құжаттардың толық болу фактісі анықталғаннан кейін жауапты бөлімше күнтізбелік 40 (қырық) күн ішінде құжаттарды Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келу тұрғысынан қарайды, банкті ерікті түрде таратуға рұқсат беру туралы (беруден бас тарту туралы) көрсетілетін қызметті берушінің Басқармасы қаулысының жобасын дайындайды және көрсетілетін қызметті беруші Басқармасының қарауына жібереді. Көрсетілетін қызметті берушінің Басқармасы банкті ерікті түрде таратуға рұқсат беру туралы (беруден бас тарту туралы) шешім қабылдайды.
Жауапты бөлімшенің қызметкері жауапты бөлімше көрсетілетін қызметті беруші Басқармасының қаулысын алғаннан кейін күнтізбелік 4 (төрт) күн ішінде (мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі шегінде) Басқарма қаулысының және тиісті рұқсаттың (рұқсат беру туралы шешім қабылданған кезде) электрондық көшірмелерін қоса бере отырып, көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылған электрондық құжат нысанында банкті ерікті түрде таратуға рұқсат беру туралы хабарламаны не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты портал арқылы көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жібереді.
15. Мемлекеттің қызметтің көрсетілу сатысы туралы ақпарат мемлекеттік қызметтердің көрсетілуін мониторингтеу ақпараттық жүйесінде автоматты режимде жаңартылады.
16. Банкті ерікті түрде таратуға рұқсат беру туралы өтінішхат Қағидалардың 5-тарауында көзделген тәртіппен жеке тұлғалардың депозиттерін тікелей төлем жасау жолымен қайтару не оларды депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесінің қатысушысы болып табылатын басқа банкке немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалына аудару жүзеге асырылғаннан кейін уәкілетті органға жіберіледі.
17. Банк ерікті түрде таратуға рұқсат алған кезде банк операцияларын және өзге де операцияларды және бағалы қағаздар нарығындағы қызметті жүзеге асыру құқығына бұрын берілген лицензияның түпнұсқасын уәкілетті органның осы шешімі күшіне енген күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде қайтарады (егер бұрын берілген лицензия қағаз түрінде ресімделсе).
4-тарау. Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат беру тәртібі
18. Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат алу (бұдан әрі – Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтату, мемлекеттік көрсетілетін қызмет) үшін Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат беру туралы өтінішхатты портал арқылы уәкілетті органға жібереді.
Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, қызмет көрсету процесінің сипаттамаларын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі Тарату стандартында жазылған.
Көрсетілетін қызметті алушы өтінішті портал арқылы "жеке кабинетке" жіберген кезде нәтижені алу күні мен уақыты көрсетіле отырып, мемлекеттік қызметті көрсетуге сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе автоматты түрде көрсетіледі.

14. После установления факта полноты представленных документов ответственное подразделение в течение 40 (сорока) календарных дней рассматривает документы на предмет их соответствия требованиям законодательства Республики Казахстан, готовит и направляет на рассмотрение Правления услугодателя проект постановления Правления услугодателя о выдаче (об отказе в выдаче) разрешения на добровольную ликвидацию банка. Правление услугодателя принимает решение о выдаче (об отказе в выдаче) разрешения на добровольную ликвидацию банка.
Работник ответственного подразделения в течение 4 (четырех) календарных дней после получения ответственным подразделением постановления Правления услугодателя (в пределах срока оказания государственной услуги), направляет в "личный кабинет" услугополучателя через портал уведомление о выдаче разрешения на добровольную ликвидацию банка либо мотивированный ответ об отказе в предоставлении государственной услуги в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью уполномоченного лица услугодателя, с приложением электронных копий постановления Правления и соответствующего разрешения (при принятии решения о выдаче разрешения).
15. Информация о стадии оказания государственной услуги обновляется в автоматическом режиме в информационной системе мониторинга оказания государственных услуг.
16. Ходатайство о выдаче разрешения на добровольную ликвидацию банка направляется в уполномоченный орган после осуществления возврата депозитов физических лиц путем их прямой выплаты либо их перевода в другой банк или филиал банк-нерезидента Республики Казахстан, являющиеся участниками системы обязательного гарантирования депозитов, в порядке, предусмотренном главой 5 Правил.
17. При получении разрешения на добровольную ликвидацию банк возвращает ранее выданный оригинал лицензии на право осуществления банковских и иных операций и деятельности на рынке ценных бумаг в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты вступления в силу данного решения уполномоченного органа (если ранее выданная лицензия была оформлена в бумажном виде).
Глава 4. Порядок выдачи разрешения на добровольное прекращение деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан
18. Банк-нерезидент Республики Казахстан для получения разрешения на добровольное прекращение деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (далее - добровольное прекращение деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, государственная услуга) направляет в уполномоченный орган посредством портала ходатайство о выдаче разрешения на добровольное прекращение деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан по форме согласно приложению 6 к Правилам.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги изложены в Стандарте по ликвидации.
При направлении услугополучателем заявления через портал в "личном кабинете" автоматически отображается статус о принятии запроса на оказание государственной услуги с указанием даты и времени получения результата.

19. Көрсетілетін қызметті берушінің хат-хабарды қабылдауға және тіркеуге уәкілетті қызметкері Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат беру туралы өтінішхат келіп түскен күні оны қабылдауды, тіркеуді және жауапты бөлімшеге орындауға жіберуді жүзеге асырады. Көрсетілетін қызметті алушының өтіншхаты жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері келіп түскен жағдайда өтінішхаттарды немесе өтінішті қабылдау келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
20. Жауапты бөлімшенің қызметкері Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат беру туралы өтінішхат тіркелген күннен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде ұсынылған құжаттардың толық болуын тексереді.
Уәкілетті орган тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы Қазақстан Республикасы бейрезиденті-банкінің филиалын есептік тіркеу туралы құжаттарда көрсетілген мәліметтерді алады.
Ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі анықталған жағдайда жауапты бөлімше осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзімде Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат беру туралы өтінішхатты одан әрі қараудан дәлелді бас тартуды дайындайды және портал арқылы көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жібереді.
21. Ұсынылған құжаттардың толық болу фактісі анықталғаннан кейін жауапты бөлімше күнтізбелік 40 (қырық) күн ішінде құжаттарды Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келу тұрғысынан қарайды, көрсетілетін қызметті беруші Басқармасының Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат беру туралы (беруден бас тарту туралы) қаулысының жобасын дайындайды және көрсетілетін қызметті беруші Басқармасының қарауына жібереді. Көрсетілетін қызметті берушінің Басқармасы бейрезидент-банк филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат беру туралы (беруден бас тарту туралы) шешім қабылдайды.
Жауапты бөлімшенің қызметкері жауапты бөлімше көрсетілетін қызметті беруші Басқармасының қаулысын алғаннан кейін күнтізбелік 4 (төрт) күн ішінде (мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі шегінде) Басқарма қаулысының және тиісті рұқсаттың (рұқсат беру туралы шешім қабылданған кезде) электрондық көшірмелерін қоса бере отырып, көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылған электрондық құжат нысанында Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат беру туралы хабарламаны не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты портал арқылы көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жібереді.

19. Работник услугодателя, уполномоченный на прием и регистрацию корреспонденции, в день поступления ходатайства о выдаче разрешения на добровольное прекращение деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан осуществляет его прием, регистрацию и направление на исполнение в ответственное подразделение. При поступлении ходатайства услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан прием ходатайств осуществляется следующим рабочим днем.
20. Работник ответственного подразделения в течение 15 (пятнадцати) календарных дней со дня регистрации ходатайства о выдаче разрешения на добровольное прекращение деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан проверяет полноту представленных документов.
Уполномоченный орган получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства" сведения, указанные в документах об учетной регистрации филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.
В случае установления факта неполноты представленных документов ответственное подразделение в срок, указанный в части первой настоящего пункта, готовит и направляет мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении ходатайства о выдаче разрешения на добровольное прекращение деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан посредством портала в "личный кабинет" услугополучателя.
21. После установления факта полноты представленных документов ответственное подразделение в течение 40 (сорока) календарных дней рассматривает документы на предмет их соответствия требованиям законодательства Республики Казахстан, готовит и направляет на рассмотрение Правления услугодателя проект постановления Правления услугодателя о выдаче (об отказе в выдаче) разрешения на добровольное прекращение деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан. Правление услугодателя принимает решение о выдаче (об отказе в выдаче) разрешения на добровольное прекращение деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.
Работник ответственного подразделения в течение 4 (четырех) календарных дней после получения ответственным подразделением постановления Правления услугодателя (в пределах срока оказания государственной услуги), направляет в "личный кабинет" услугополучателя через портал уведомление о выдаче разрешения на добровольное прекращение деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан либо мотивированный ответ об отказе в предоставлении государственной услуги в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью уполномоченного лица услугодателя, с приложением электронных копий постановления Правления и соответствующего разрешения (при принятии решения о выдаче разрешения).

22. Мемлекеттік қызметтің көрсетілу сатысы туралы ақпарат мемлекеттік қызметтердің көрсетілуін мониторингтеу ақпараттық жүйесінде автоматты режимде жаңартылады.
23. Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат беру туралы өтінішхат Қағидалардың 5-тарауында көзделген тәртіппен жеке тұлғалардың депозиттерін тікелей төлем жасау жолымен қайтару не оларды депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесінің қатысушысы болып табылатын басқа банкке немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалына аудару жүзеге асырылғаннан кейін уәкілетті органға жіберіледі.
24. Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат алған кезде банктік операцияларды және өзге де операцияларды және бағалы қағаздар нарығындағы қызметті жүзеге асыру құқығына бұрын берілген лицензияның түпнұсқасын уәкілетті органның осы шешімі күшіне енген күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде қайтарады (егер бұрын берілген лицензия қағаз түрінде ресімделсе).
5-тарау. Жеке тұлғалардың депозиттерін қайтару, оларды депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесінің қатысушылары болып табылатын басқа банкке немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалына аудару тәртібі
25. Банк акционерлерінің жалпы жиналысы оның ерікті таратылуы туралы шешім немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің тиісті органы Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтату туралы шешім қабылдағаннан кейін банк, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы жеке тұлғалардың депозиттерін тікелей төлем жасау жолымен қайтару не оларды депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесінің қатысушылары болып табылатын басқа банкке немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалына аудару шараларын қабылдайды.
26. Жеке тұлғалардың депозиттерін тікелей төлем жасау жолымен қайтару не оларды депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесінің қатысушылары болып табылатын басқа банкке немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалына аудару жөніндегі дайындық іс-шараларына мыналар кіреді:
1) жеке тұлғалардың депозиттері бойынша банк, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы міндеттемелерінің сомасын айқындау;
2) алда болатын жеке тұлғалардың депозиттерін қайтару не оларды депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесінің қатысушылары болып табылатын басқа банкке немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалына аудару туралы хабарландыруды кем дегенде 2 (екі) республикалық мерзімді баспасөз басылымында және Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалының интернет-ресурсында қазақ және орыс тілдерінде жариялау;

22. Информация о стадии оказания государственной услуги обновляется в автоматическом режиме в информационной системе мониторинга оказания государственных услуг.
23. Ходатайство о выдаче разрешения на добровольное прекращение деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан направляется в уполномоченный орган после осуществления возврата депозитов физических лиц путем их прямой выплаты либо их перевода в другой банк или филиал банка-нерезидента Республики Казахстан, являющиеся участниками системы обязательного гарантирования депозитов, в порядке, предусмотренном главой 5 Правил.
24. При получении разрешения на добровольное прекращение деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан филиал банка-нерезидента Республики Казахстан возвращает ранее выданный оригинал лицензии на право осуществления банковских и иных операций и деятельности на рынке ценных бумаг в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты вступления в силу данного решения уполномоченного органа (если ранее выданная лицензия была оформлена в бумажном виде).
Глава 5. Порядок возврата депозитов физических лиц, их перевода в другой банк или филиал банка-нерезидента Республики Казахстан, являющиеся участниками системы обязательного гарантирования депозитов
25. После принятия общим собранием акционеров банка решения о его добровольной ликвидации или решения соответствующего органа банка-нерезидента Республики Казахстан о добровольном прекращении деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан принимает меры по возврату депозитов физических лиц путем их прямой выплаты либо их переводу в другой банк или филиал банка-нерезидента Республики Казахстан, являющиеся участниками системы обязательного гарантирования депозитов.
26. Подготовительные мероприятия по возврату депозитов физических лиц путем их прямой выплаты либо их переводу в другой банк или филиал банка-нерезидента Республики Казахстан, являющиеся участниками системы обязательного гарантирования депозитов, включают в себя:
1) определение суммы обязательств банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан по депозитам физических лиц;
2) публикацию объявления о предстоящем возврате депозитов физических лиц либо их переводе в другой банк или филиал банка-нерезидента Республики Казахстан, являющиеся участниками системы обязательного гарантирования депозитов, не менее чем в 2 (двух) республиканских периодических печатных изданиях и на интернет-ресурсе банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан на казахском и русском языках;

3) алда болатын жеке тұлғалардың депозиттерін қайтару не оларды депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесінің қатысушылары болып табылатын басқа банкке немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалына аудару туралы хабарландыруды банк клиенттерінің назарын аударатын қолжетімді орындарда орналастыру.
27. Жеке тұлғалардың депозиттерін қайтару не банктің немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының таңдауы бойынша оларды депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесінің қатысушылары болып табылатын басқа банкке немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалына аудару туралы өтініштерді қабылдау хабарландыру жарияланған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
Жеке тұлғалардың депозиттерін қайтару депозитті қайтару туралы өтініш берілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жүзеге асырылады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзімде депозиторлардың жазбаша қарсылығының болмауы депозитордың депозитті аударуға келісімі ретінде қаралады.
28. Банк немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы Қағидалардың 27-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген мерзім өткен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей депозитті аудару жөнінде өтініш берген, сондай-ақ депозитін алуға өтініш жасамаған не депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесінің қатысушылары болып табылатын басқа банкке немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалына депозитін аудару жөнінде өтініш бермеген депозитор-жеке тұлғалардың тізімдерін, депозит сомасын, депозиторлардың депозит бойынша есептелген және алынған сыйақы сомаларын көрсете отырып қалыптастырады және банктерге немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдарына жеке тұлғалардың депозиттерін қабылдау жөнінде ұсыныс жібереді.
Ұсыныста депозиттердің жалпы сомасы, оның ішінде депозиторлардың депозит бойынша есептелген және алынған сыйақы сомалары, сондай-ақ банктің филиалдары немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының қосымша үй-жайлары бойынша депозитор-жеке тұлғалардың жалпы саны көрсетіледі.
Жеке тұлғалардың депозиттерін қабылдауға ниет білдірген банктер немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары жеке тұлғалардың депозиттерін қабылдау жөнінде ұсыныс жіберілген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде банкке немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалына жеке тұлғалардың депозиттерін қабылдауға ниет білдіргені жөнінде еркін нысанда жасалған өтінішін ұсынады.
29. Банк немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы ұсыныс жіберген күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күнінен кешіктірмей, жеке тұлғалардың депозиттерін қабылдауға ниет білдіргені жөнінде өтініш берген банктер арасынан және мынадай талаптарға сай келетін банкті немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалын таңдайды:

3) размещение объявления о предстоящем возврате депозитов физических лиц либо их переводе в другой банк или филиал банка-нерезидента Республики Казахстан, являющиеся участниками системы обязательного гарантирования депозитов, в месте, доступном для обозрения клиентами банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.
27. Прием заявлений о возврате депозитов физических лиц либо их переводе в другой банк или филиал банка-нерезидента Республики Казахстан, являющиеся участниками системы обязательного гарантирования депозитов, по выбору банка или филиала банка-нерезидента Республики Казахстан осуществляется в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня публикации объявления.
Возврат депозитов физических лиц осуществляется в срок не более 3 (трех) рабочих дней со дня представления заявления о возврате депозита.
Отсутствие письменного возражения депозиторов в срок, указанный в части первой настоящего пункта, рассматривается как согласие депозитора на перевод депозита.
28. Банк или филиал банка-нерезидента Республики Казахстан не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня истечения срока, указанного в части первой пункта 27 Правил, формирует списки депозиторов - физических лиц, представивших заявление о переводе депозита, а также не обратившихся за получением депозита либо не представивших заявление о переводе депозита в другой банк или филиал банка-нерезидента Республики Казахстан, являющиеся участниками системы обязательного гарантирования депозитов, с указанием суммы депозита, начисленных и полученных депозиторами сумм вознаграждения по депозиту, и направляет предложение банкам или филиалам банков-нерезидентов Республики Казахстан о приеме депозитов физических лиц.
В предложении указываются общая сумма депозитов, в том числе начисленных и полученных депозиторами сумм вознаграждения по депозиту, а также общее количество депозиторов - физических лиц в разрезе филиалов банка или дополнительных помещений филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.
Банки или филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан, желающие принять депозиты физических лиц, в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты направления предложения о приеме депозитов физических лиц представляют банку или филиалу банка-нерезидента Республики Казахстан заявление о намерении принять депозиты физических лиц, составленное в произвольной форме.
29. Банк или филиал банка-нерезидента Республики Казахстан не позднее 7 (семи) рабочих дней с даты направления предложения осуществляет выбор банка или филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, из числа подавших заявление о намерении принять депозиты физических лиц, и соответствующих следующим требованиям:

1) депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесінің қатысушысы болып табылады;
2) уәкілетті органның депозиттер қабылдауға, жеке тұлғалардың банктік шоттарын ашуға және жүргізуге, кассалық операциялар жүргізуге қолданыстағы лицензиясы бар;
3) соңғы күнтізбелік 3 (үш) ай ішінде пруденциялық нормативтерді, сондай-ақ жеке тұлғалардың қабылданатын депозиттері сомасын ескере отырып сақтайды;
4) уәкілетті орган өтініш берген күні және құжаттарды қарау кезеңінде банкке, ірі қатысушыға (банк холдингіне) және (немесе) банктің басшы қызметкеріне, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалына қолданған Банктер туралы заңның 46-бабы 1-тармағының 1), 2), 3), 4) және 5) тармақшаларында, 47-1-тармағында көзделген қолданыстағы қадағалап ден қою шаралары және (немесе) "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының кодексінің 213-бабының төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, тоғызыншы бөліктерінде, 227-бабының бірінші бөлігінде көзделген әкімшілік құқық бұзушылық үшін әкімшілік жазалары жоқ;
5) филиалдары не ерікті түрде таратылатын банктің не Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының депозиторларына қызмет көрсететін қосымша үй-жайлары бар.
30. Депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесінің қатысушылары болып табылатын банкті немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалын таңдау туралы шешім уәкілетті органға қарауға жіберіледі.
Уәкілетті орган құжаттар келіп түскен күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде жазбаша түрде банкке немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалына банктің немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының шешімін қарау нәтижелерін жібереді.
Уәкілетті органның сұрау салуы бойынша банк немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы жеке тұлғалардың депозиттерін аударуға қатысты ақпаратты ұсынады.
31. Жеке тұлғалардың депозиттерін, сондай-ақ тиісті құжаттарды (шарттарды және басқа құжаттарды) аудару ерікті түрде таратылатын банк, ерікті түрде қызметі тоқтатылатын Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы және депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесінің қатысушысы болып табылатын басқа банк, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы арасында жасалатын жеке тұлғалардың депозиттерін аудару туралы шарттың және 2 (екі) данада жасалған жеке тұлғалардың депозиттерін қабылдау-өткізу актісінің негізінде банктің немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының шешімі уәкілетті орган қараған күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.

1) является участником системы обязательного гарантирования депозитов;
2) имеет действующую лицензию уполномоченного органа на прием депозитов, открытие и ведение банковских счетов физических лиц, проведение кассовых операций;
3) соблюдает пруденциальные нормативы в течение 3 (трех) последних календарных месяцев, а также с учетом суммы принимаемых депозитов физических лиц;
4) не имеет действующих мер надзорного реагирования, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3), 4) и 5) пункта 1 статьи 46, статьей 47-1 Закона о банках, и (или) административных взысканий за административные правонарушения, предусмотренные частями четвертой, пятой, шестой, седьмой, восьмой, девятой статьи 213, частью первой статьи 227 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" на дату подачи заявления и в период рассмотрения документов, примененных уполномоченным органом к банку, крупному участнику (банковскому холдингу) и (или) руководящему работнику банка, филиалу банка-нерезидента Республики Казахстан и (или) руководящему работнику филиала банка-нерезидента Республики Казахстан;
5) имеет филиалы либо дополнительные помещения филиала банка-нерезидента Республики Казахстан для обслуживания депозиторов добровольно ликвидируемого банка либо добровольно прекращающего деятельность филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.
30. Решение о выборе банка или филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, являющихся участниками системы обязательного гарантирования депозитов, направляется на рассмотрение в уполномоченный орган.
Уполномоченный орган в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня поступления документов в письменном виде доводит до сведения банка или филиала банка-нерезидента Республики Казахстан результаты рассмотрения решения банка или филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.
По запросу уполномоченного органа банк или филиал банка-нерезидента Республики Казахстан представляет информацию, касающуюся перевода депозитов физических лиц.
31. Перевод депозитов физических лиц, а также соответствующих документов (договоров и других документов) осуществляется в течение 7 (семи) рабочих дней со дня рассмотрения уполномоченным органом решения банка или филиала банка-нерезидента Республики Казахстан на основании договора о переводе депозитов физических лиц, заключаемого между добровольно ликвидируемым банком, добровольно прекращающим деятельность филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан и другим банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан, являющимися участником системы обязательного гарантирования депозитов, и акта приема-передачи депозитов физических лиц, составленного в 2 (двух) экземплярах.

32. Жеке тұлғалардың депозиттерін қабылдау-өткізу актісін ресімдеу кезінде онда мынадай мәліметтер көрсетіледі:
1) банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының жеке тұлғалардың депозиттері бойынша аудару күнінде міндеттемелерінің мөлшері;
2) ерікті түрде таратылатын банктің филиалдары бойынша, ерікті түрде қызметі тоқтатылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қосымша үй-жайлары бойынша депозитор-жеке тұлғалардың тізімі, онда мынадай ақпарат қамтылады:
депозитордың жеке сәйкестендіру коды (банктік шоттың нөмірі);
депозитордың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған күні;
депозитордың жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі және оны берген мемлекеттік орган туралы мәліметтер, берілген күні;
жеке сәйкестендіру нөмірі;
депозитордың заңды мекенжайы, тұрғылықты орны;
банктік шот және (немесе) банк салымы шарты жасалған күні және нөмірі, шарттың қолданылу мерзімі;
депозит бойынша сыйақы мөлшерлемелері;
депозит сомасы, сондай-ақ депозит бойынша есептелген және депозитор алған сыйақы сомасы;
3) берілетін істердің (құжаттардың) саны.
33. Ерікті түрде таратылатын банк, ерікті түрде қызметі тоқтатылатын Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы жеке тұлғалардың депозиттерін аударуға байланысты барлық шығыстарға жауапты болады және жеке тұлғалардың депозиттерін аударған күнді қоса алғанда, депозиттер бойынша сыйақыны есептейді.
34. Ерікті түрде таратылатын банк, ерікті түрде қызметі тоқтатылатын Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы жеке тұлғалардың депозиттерін қабылдау-өткізу актісіне қол қойылған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйымның уәкілетті органына жеке тұлғалардың депозиттерін қабылдау-өткізу актісінің және жеке тұлғалардың депозиттерін аудару туралы шарттың көшірмесін жібереді.
35. Депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесінің қатысушысы болып табылатын, жеке тұлғалардың депозиттері аударылған банк немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы бір ай мерзім ішінде депозиттері оған жіберілген жеке тұлғалардың банктік шот және (немесе) банк салымы шарттарын жасайды.
36. Ерікті түрде таратылатын банк, ерікті түрде қызметі тоқтатылатын Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы жеке тұлғалардың депозиттерін аудару жөніндегі ақпаратты республикалық мерзімді баспасөз басылымдарында қазақ және орыс тілдерінде жариялайды.
6-тарау. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі

32. При оформлении акта приема-передачи депозитов физических лиц в нем указываются следующие сведения:
1) размер обязательств банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан по депозитам физических лиц на дату перевода;
2) список депозиторов - физических лиц в разрезе филиалов добровольно ликвидируемого банка, в разрезе дополнительных помещений добровольно прекращающего деятельность филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, который содержит следующую информацию:
индивидуальный идентификационный код (номер банковского счета) депозитора;
фамилия, имя, отчество (при наличии), дата рождения депозитора;
номер документа, удостоверяющего личность депозитора, и сведения о государственном органе, его выдавшем, дата выдачи;
индивидуальный идентификационный номер;
юридический адрес, место жительства депозитора;
дата заключения и номер договора банковского счета и (или) банковского вклада, срок действия договора;
ставки вознаграждения по депозиту;
сумма депозита, а также начисленные и полученные депозитором суммы вознаграждения по депозиту;
3) количество передаваемых дел (документов).
33. Добровольно ликвидируемый банк, добровольно прекращающий деятельность филиал банка-нерезидента Республики Казахстан несет все расходы, связанные с переводом депозитов физических лиц и производит начисление вознаграждения по депозитам, включая дату перевода депозитов физических лиц.
34. Добровольно ликвидируемый банк, добровольно прекращающий деятельность филиал банка-нерезидента Республики Казахстан в течение 1 (одного) рабочего дня со дня подписания акта приема-передачи депозитов физических лиц направляет уполномоченному органу, организации, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, копии акта приема-передачи депозитов физических лиц и договора о переводе депозитов физических лиц.
35. Банк или филиал банка-нерезидента Республики Казахстан, являющийся участником системы обязательного гарантирования депозитов, в который были переведены депозиты физических лиц, в месячный срок заключает договоры банковского счета и (или) банковского вклада с физическими лицами, депозиты которых были ему переданы.
36. Информация о переводе депозитов физических лиц публикуется добровольно ликвидируемым банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан, добровольно прекращающим свою деятельность, в республиканских периодических печатных изданиях на казахском и русском языках.
Глава 6. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг

37. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану көрсетілетін қызметті берушінің ресми интернет-ресурсында орналастырылған мекенжайы бойынша көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына жазбаша түрде жүргізіледі.
Заңды тұлғаның шағымында оның атауы, пошталық мекенжайы, шығыс нөмірі мен күні көрсетіледі .
Өтінішке көрсетілетін қызметті алушы қол қояды.
Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде шағымды қабылдаған адамның тегі және аты-жөні, берілген шағымға алынатын жауаптың мерзімі мен орнын көрсете отырып тіркеу (мөртабан, кіріс нөмірі және күні) шағымның қабылданғанын растау болып табылады.
Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралады.
Портал арқылы өтініш берген жағдайда шағымдану тәртібі туралы ақпаратты Бірыңғай байланыс орталығының 8-800-080-7777 немесе 1414 телефоны арқылы алуға болады.
Шағым портал арқылы жіберілген жағдайда көрсетілетін қызметті алушыға жеке кабинеттен шағым туралы ақпарат қолжетімді болады, ол көрсетілетін қызметті берушінің шағымды өңдеу (жеткізу, тіркеу, орындалуы туралы белгілер, қарау немесе қараудан бас тарту туралы жауап) барысында жаңартылып отырады.
38. Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижелерімен келіспеген жағдайда, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағымдана алады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы ол тіркеген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралады.
39. Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижелерімен келіспеген жағдайда сотқа жүгінуге құқығы бар.
Банкті (банк холдингін) ерікті
түрде қайта ұйымдастыруға
рұқсат беру не рұқсат беруден
бас тарту, банкті ислам банкіне
айналдыруға рұқсат беру және
рұқсат беруден бас тарту,
банктерді ерікті түрде таратуға
рұқсат беру,
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-банкі филиалының
қызметін ерікті түрде тоқтатуға
рұқсат беру, сондай-ақ жеке
тұлғалардың депозиттерін
қайтару, оларды депозиттерге
міндетті кепілдік беру жүйесінің
қатысушылары болып
табылатын басқа банкке немесе
Қазақстан Республикасы
бейрезидент-банкінің
филиалына аудару қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы
уәкілетті органының
Төрағасына
Банкті (банк холдингін) ерікті түрде қайта ұйымдастыруды жүргізуге рұқсат алу туралы өтінішхат
____________________________________________________________________ (банктің (банк холдингінің) атауы)
банк (банк холдингі) акционерлерінің (қатысушыларының)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(өткізу орны)
___ жылғы "___" ______ жалпы жиналысының № ___ шешіміне сәйкес, банкті (банк холдингін) (біріктіру, қосу, бөлу, бөліп шығару, қайта құру)
___________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(банкті (банк холдингін) ерікті қайта ұйымдастыру нәтижесінде құрылатын заңды тұлғалар атауы)
____________________________________________________________________
(қажеттінің астын сызу)
____________________________________________________________________
арқылы ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат беруді сұрайды.
Банк (банк холдингі) өтінішхатқа қоса берілген құжаттар мен мәліметтердің дәйектілігіне, сондай-ақ өтінішхатты қарауға байланысты сұратылатын қосымша ақпаратты және құжаттарды уәкілетті органға уақтылы берілуіне толық жауап береді.
Ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.
Қоса берілетін құжаттар (жіберілетін құжаттардың атаулары бар тізбе, әрқайсысы бойынша даналары мен парақтарының санын көрсету):
____________________________________________________________________
Банктің (банк холдингінің) акционерлері (қатысушылары) өтінішхатқа қол қоюға уәкілеттік берген адам (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), аталған өкілеттіктерді алуға негіз болып табылатын құжатқа сілтеме).
_______________________ (қолы)
Банкті (банк холдингін) ерікті
түрде қайта ұйымдастыруға
рұқсат беру не рұқсат беруден
бас тарту, банкті ислам банкіне
айналдыруға рұқсат беру және
рұқсат беруден бас тарту,
банктерді ерікті түрде таратуға
рұқсат беру,
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-банкі филиалының
қызметін ерікті түрде тоқтатуға
рұқсат беру, сондай-ақ жеке
тұлғалардың депозиттерін
қайтару, оларды депозиттерге
міндетті кепілдік беру жүйесінің
қатысушылары болып
табылатын басқа банкке немесе
Қазақстан Республикасы
бейрезидент-банкінің
филиалына аудару қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы
уәкілетті органының төрағасы
Банкті ислам банкіне айналдыру нысанында ерікті қайта ұйымдастыруға рұқсат беру туралы өтініш
____________________________________________________________________
(банктің атауы)
___________________________________________________________________
(өткізу орны)
"____"___________ жылғы_______________________ № ____ шешіміне сәйкес
банкті __________________________________________________________
____________________________________________________________________
(банкті ислам банкіне айналдыру нәтижесінде құрылатын ислам банкінің атауы) ислам банкіне айналдыру нысанында ерікті қайта ұйымдастыруға рұқсат беруді сұрайды.
Банк өтінішке қоса берілетін құжаттар мен мәліметтердің дәйектілігін, сондай-ақ өтінішті қарауға байланысты сұратылатын қосымша ақпаратты және құжаттарды уәкілетті органға уақтылы берілуін толық растайды.
Ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.
Қоса берілетін құжаттар (жіберілетін құжаттардың атаулары бар тізбе, әрқайсысы бойынша даналары мен парақтарының санын көрсету):
____________________________________________________________________
Банктің акционерлері өтінішке қол қоюға уәкілеттік берген адам (тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), аталған өкілеттіктерді алуға негіз болып табылатын құжатқа сілтеме).
______________________ қолы
Банкті (банк холдингін) ерікті
түрде қайта ұйымдастыруға
рұқсат беру не рұқсат беруден
бас тарту, банкті ислам банкіне
айналдыруға рұқсат беру және
рұқсат беруден бас тарту,
банктерді ерікті түрде таратуға
рұқсат беру,
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-банкі филиалының
қызметін ерікті түрде тоқтатуға
рұқсат беру, сондай-ақ жеке
тұлғалардың депозиттерін
қайтару, оларды депозиттерге
міндетті кепілдік беру жүйесінің
қатысушылары болып
табылатын басқа банкке немесе
Қазақстан Республикасы
бейрезидент-банкінің
филиалына аудару қағидаларына
3-қосымша
"Банкті (банк холдингін) ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі
2.
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
"Электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал)
3.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Порталға өтініш берген күннен бастап – 2 (екі) ай ішінде.
4.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (толық автоматтандырылған)
5.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Көрсетілетін қызметті берушінің Басқарма қаулысының көшірмелерін қоса бере отырып, банкті (банк холдингін) ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат беру туралы хабарлама не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Қызмет көрсету нәтижесінің нысаны: электрондық
6.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан өндіріп алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны өндіріп алу тәсілдері
Тегін
7.
Жұмыс кестесі

37. Обжалование решений, действий (бездействий) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг производится в письменном виде на имя руководителя услугодателя по адресу, размещенному на официальном интернет-ресурсе услугодателя.
В жалобе юридического лица указываются его наименование, почтовый адрес, исходящий номер и дата.
Обращение подписывается услугополучателем.
Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу.
Жалоба услугополучателя по вопросам оказания государственных услуг, поступившая в адрес услугодателя, рассматривается в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
При обращении через портал информация о порядке обжалования предоставляется по телефону Единого контакт-центра: 8-800-080-7777 или 1414.
При отправке жалобы через портал услугополучателю в личном кабинете доступна информация об обращении, которая обновляется в ходе обработки обращения услугодателем (отметки о доставке, регистрации, исполнении, ответ о рассмотрении или отказе в рассмотрении).
38. В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель обращается с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, рассматривается в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
39. В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель обращается в суд.
Приложение 1 к Правилам
выдачи разрешения на
добровольную реорганизацию
банка (банковского холдинга)
либо отказа в выдаче разрешения,
выдачи разрешения на
конвертацию банка в исламский
банк и отказа в выдаче разрешения,
выдачи разрешения на
добровольную ликвидацию
банков, выдачи разрешения на
добровольное прекращение
деятельности филиала банка-
нерезидента Республики Казахстан,
а также возврата депозитов
физических лиц, их перевода в
другой банк или филиал банка-
нерезидента Республики Казахстан,
являющиеся участниками
системы обязательного
гарантирования депозитов
Форма
Председателю
уполномоченного органа
Республики Казахстан
Ходатайство о получении разрешения на проведение
добровольной реорганизации банка (банковского холдинга)
____________________________________________________________________
(наименование банка (банковского холдинга)
просит в соответствии с решением общего собрания акционеров (участников)
банка (банковского холдинга) № _____ от "____" _______________года,
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(место проведения)
выдать разрешение на добровольную реорганизацию банка (банковского холдинга)
посредством (слияния, присоединения, разделения, выделения, преобразования)
____________________________________________________________________
(нужное подчеркнуть)
в___________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(наименования юридических лиц, образующихся в результате реорганизации банка (банковского холдинга)
Банк (банковский холдинг) полностью отвечает за достоверность прилагаемых к ходатайству документов и сведений, а также своевременное представление уполномоченному органу дополнительной информации и документов, запрашиваемых в связи с рассмотрением ходатайства.
Предоставляю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Прилагаемые документы (указать поименный перечень направляемых документов, количество экземпляров и листов по каждому из них):
____________________________________________________________________
Лицо, уполномоченное акционерами (участниками) банка (банковского холдинга) на подписание ходатайства (фамилия, имя, отчество (при наличии), ссылка на документ, являющийся основанием получения указанных полномочий).
_______________________
(подпись)
Приложение 2 к Правилам
выдачи разрешения на
добровольную реорганизацию
банка (банковского холдинга)
либо отказа в выдаче разрешения,
выдачи разрешения на
конвертацию банка в исламский
банк и отказа в выдаче разрешения,
выдачи разрешения на
добровольную ликвидацию
банков, выдачи разрешения на
добровольное прекращение
деятельности филиала банка-
нерезидента Республики Казахстан,
а также возврата депозитов
физических лиц, их перевода в
другой банк или филиал банка-
нерезидента Республики Казахстан,
являющиеся участниками
системы обязательного
гарантирования депозитов
Форма
Председателю
уполномоченного органа
Республики Казахстан
Заявление о выдаче разрешения на добровольную реорганизацию банка в
форме конвертации в исламский банк
____________________________________________________________________
(наименование банка)
просит в соответствии с решением общего собрания акционеров банка № ___
от "____"___________года________________________________________________
(место проведения) выдать разрешение на добровольную реорганизацию банка в форме
конвертации в исламский банк _________________________________________
____________________________________________________________________
(наименование исламского банка, образующегося в результате конвертации банка)
Банк полностью подтверждает достоверность прилагаемых к заявлению документов и сведений, а также своевременное представление уполномоченному органу дополнительной информации и документов, запрашиваемых в связи с рассмотрением заявления.
Предоставляю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Прилагаемые документы (указать поименный перечень направляемых документов, количество экземпляров и листов по каждому):
____________________________________________________________________
Лицо, уполномоченное акционерами банка на подписание заявления (фамилия, имя, отчество (при его наличии), ссылка на документ, являющийся основанием получения указанных полномочий).
______________________
подпись
Приложение 3 к Правилам
выдачи разрешения на
добровольную реорганизацию
банка (банковского холдинга)
либо отказа в выдаче разрешения,
выдачи разрешения на
конвертацию банка в исламский
банк и отказа в выдаче разрешения,
выдачи разрешения на
добровольную ликвидацию
банков, выдачи разрешения на
добровольное прекращение
деятельности филиала банка-
нерезидента Республики Казахстан,
а также возврата депозитов
физических лиц, их перевода в
другой банк или филиал банка-
нерезидента Республики Казахстан,
являющиеся участниками
системы обязательного
гарантирования депозитов
Стандарт государственной услуги "Выдача разрешения на добровольную реорганизацию банка (банковского холдинга)"
1.
Наименование услугодателя
Агентство Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка
2.
Способы предоставления государственной услуги
Веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).
3.
Срок оказания государственной услуги
В течение 2 (двух) месяцев со дня обращения на портал.
4.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная)
5.
Результат оказания государственной услуги
Уведомление о выдаче разрешения на добровольную реорганизацию банка (банковского холдинга) либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги с приложением копии постановления Правления услугодателя.
Форма результата оказания услуги: электронная
6.
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
7.
График работы

1) көрсетілетін қызметті берушінің - Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа күндері сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен дүйсенбі - жұма аралығында сағат 9.00-ден18.30-ға дейін;
2) порталдың – жөндеу жұмыстарының жүргізілуіне байланысты болатын техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері өтініш жасаған кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін жіберу келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
8.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі
Банкті (банк холдингін) біріктіру, қосу, бөлу, бөліп шығару, қайта құру нысанында ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат беру бойынша мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі:
1) көрсетілетін қызметті алушының акционерлері (қатысушылары) өтінішхатқа қол қоюға уәкілеттік берген адамның электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанында Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша банкті (банк холдингін) ерікті түрде қайта ұйымдастыруды жүргізуге рұқсат алу туралы өтінішхат;
2) көрсетілетін қызметті алушының жоғары органының оны ерікті түрде қайта ұйымдастыру туралы шешімінің өтіншіхат беруге уәкілетті тұлға туралы ақпарат қамтылған электрондық көшірмесі;
3) көрсетілетін қызметті алушыны ерікті түрде қайта ұйымдастырудың болжанған талаптарын, нысандарын, тәртібі мен мерзімдерін сипаттайтын құжаттардың электрондық көшірмелері;
4) көрсетілетін қызметті алушыны ерікті түрде қайта ұйымдастырғаннан кейінгі және (немесе) көрсетілетін қызметті алушыны ерікті түрде қайта ұйымдастыру нәтижесінде құрылған заңды тұлғалардың көрсетілетін қызметті алушының есеп айырысу балансын қоса алғанда, ерікті түрде қайта ұйымдастыру салдарының қаржылық болжамының электрондық көшірмесі;
5) қайта ұйымдастырылатын банктердің атқарушы органдарының бірінші басшылары қол қойған қосу туралы шарттың электрондық көшірмесі (қосу нысанында ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат алған жағдайда қоса беріледі); 6) жеке тұлғалардың депозиттерін аудару туралы шарттың және жеке тұлғалардың депозиттерін басқа банкке немесе Қазақстан Республикасының бейрезиденті-банктің филиалына қабылдау-өткізу актісінің электрондық көшірмесі (банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға қайта ұйымдастыру нысанында ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат алған жағдайда қоса беріледі).
Банкті ислам банкіне айналдыру нысанында ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат беру бойынша мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі:

1) услугодателя – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8.
Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги
Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги по выдаче разрешения на добровольную реорганизацию банка (банковского холдинга) в форме слияния, присоединения, разделения, выделения, преобразования:
1) ходатайство о получении разрешения на проведение добровольной реорганизации банка (банковского холдинга) по форме согласно приложению 1 к Правилам в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) лица, уполномоченного акционерами (участниками) услугополучателя на подписание ходатайства;
2) электронная копия решения высшего органа услугополучателя о его добровольной реорганизации, содержащая информацию о лице, уполномоченном на подачу ходатайства;
3) электронные копии документов, описывающих предполагаемые условия, формы, порядок и сроки добровольной реорганизации услугополучателя;
4) электронная копия финансового прогноза последствий добровольной реорганизации, включая расчетный баланс услугополучателя после его добровольной реорганизации и (или) юридических лиц, образующихся в результате добровольной реорганизации услугополучателя;
5) электронная копия договора о присоединении, подписанного первыми руководителями исполнительных органов реорганизуемых банков (прилагается в случае получения разрешения на добровольную реорганизацию в форме присоединения);
6) электронная копия договора о переводе депозитов физических лиц и акта приема-передачи депозитов физических лиц другому банку или филиалу банка-нерезидента Республики Казахстан (прилагается в случае получения разрешения на добровольную реорганизацию в форме преобразования в организацию, осуществляющую отдельные виды банковских операций).
Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги по выдаче разрешения на добровольную реорганизацию банка в форме конвертации в исламский банк:

1) көрсетілетін қызметті алушының акционерлері өтінішке қол қоюға уәкілеттік берген адамның ЭЦҚ куәландырылған электрондық құжат нысанында Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша банкті ислам банкіне айналдыру нысанында ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат беру туралы өтініш;
2) банк акционерлерінің жалпы жиналысының банкті ислам банкіне айналдыру нысанында ерікті түрде қайта ұйымдастыру шешімінің өтіншіхат беруге уәкілетті тұлға туралы ақпарат қамтылған электрондық көшірмесі;
3) банкті Банктер туралы заңның 52-15-бабының талаптарына сәйкес келетін ислам банкіне айналдыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының электрондық көшірмесі;
4) Осы Стандартқа қосымшаға сәйкес талаптарды ескере отырып, ислам банкінің банк операцияларын және өзге де операцияларды жүргізуге лицензия алғаннан кейінгі банкті ислам банкіне айналдыру кезеңіне және кейінгі 3 (үш) жылға арналған бизнес-жоспарының электрондық көшірмесі.
9.
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту негіздері
Банкті (банк холдингін) біріктіру, қосу, бөлу, бөліп шығару, қайта құру нысанында ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат беру бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту негіздері: 1) қайта ұйымдастырылатын көрсетілетін қызметті алушылардың жоғары органдарының тиісті шешімдерінің болмауы;
2) болжанған қайта ұйымдастыру нәтижесінде депозиторлар мүдделерінің бұзылуы;
3) болжанған қайта ұйымдастыру нәтижесінде пруденциялық нормативтердің және сақталуға міндетті өзге нормалар мен лимиттердің бұзылуы;
4) болжанған қайта ұйымдастыру нәтижесінде Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасы талаптарының бұзылуы;
5) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты заңды күшіне енген сот шешімі бар, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға байланысты арнайы құқығынан айырылды.
Банкті ислам банкіне айналдыру нысанында ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат беру бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту негіздері:
1) көрсетілетін қызметті берушінің ұсынылған құжаттар бойынша ескертулерін ол белгілеген мерзімде жоймауы;
2) банкті ислам банкіне айналдыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының Банктер туралы заңның 52-15-бабында көзделген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) бизнес-жоспардың Банктер туралы заңның 52-14-бабы 2-тармағының 4) тармақшасында, осы Стандартқа қосымшада көзделген талаптарға сәйкес келмеуі;
4) банкті ислам банкіне айналдыру салдарларының қаржылық болжамы банкті ислам банкіне айналдыру салдарынан банктің қаржылық жай-күйінің нашарлауын болжайды;

1) заявление о выдаче разрешения на добровольную реорганизацию банка в форме конвертации в исламский банк по форме согласно приложению 2 к Правилам в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП лица, уполномоченного акционерами услугополучателя на подписание заявления;
2) электронная копия решения общего собрания акционеров банка о добровольной реорганизации банка в форме конвертации в исламский банк, содержащего информацию о лице, уполномоченном на подачу заявления;
3) электронная копия плана мероприятий по конвертации банка в исламский банк, соответствующего требованиям статьи 52-15 Закона о банках;
4) электронная копия бизнес-плана на период конвертации банка в исламский банк и последующие 3 (три) года после получения лицензии на проведение банковских и иных операций исламского банка с учетом требований согласно приложению к настоящему Стандарту государственной услуги.
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
Основания для отказа в оказании государственной услуги по выдаче разрешения на добровольную реорганизацию банка (банковского холдинга) в форме слияния, присоединения, разделения, выделения, преобразования:
1) отсутствие соответствующих решений высших органов реорганизуемых услугополучателей;
2) нарушение в результате предполагаемой реорганизации интересов депозиторов;
3) нарушение в результате предполагаемой реорганизации пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов;
4) нарушение в результате предполагаемой реорганизации требований законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции:
Основания для отказа в оказании государственной услуги по выдаче разрешения на добровольную реорганизацию банка в форме конвертации в исламский банк:
1) неустранение замечаний услугодателя по представленным документам в установленный им срок;
2) несоответствие плана мероприятий по конвертации банка в исламский банк требованиям, предусмотренным статьей 52-15 Закона о банках;
3) несоответствие бизнес-плана требованиям, предусмотренным подпунктом 4) пункта 2 статьи 52-14 Закона о банках, приложением к настоящему Стандарту государственной услуги;
4) финансовый прогноз последствий конвертации банка в исламский банк предполагает ухудшение финансового состояния банка вследствие его конвертации в исламский банк;

5) банктің және (немесе) банк конгломератының пруденциялық нормативтерді және (немесе) басқа да сақталуы міндетті нормалар мен лимиттерді бұзуы және (немесе) банктің банкті ислам банкіне айналдыру нысанында ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат беру туралы өтініш берілген күннің алдындағы қатарынан күнтізбелік 3 (үш) ай ішінде "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының кодексінің 213-бабының алтыншы, сегізінші бөліктерінде, 227-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық үшін әкімшілік жазаның болуы;
6) банкті ислам банкіне болжанған айналдыру нәтижесінде банк депозиторлары мүдделерінің бұзылуы.
10.
Мемлекеттік қызмет көрсетудің, оның ішінде электрондық нысанда көрсетудің ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары көрсетілетін қызметті берушінің ресми интернет-ресурсында орналастырылған.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты порталдағы "жеке кабинеті" арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде, сондай-ақ Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары көрсетілетін қызметті берушінің ресми интернет-ресурсында орналастырылған.
Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777, 1414.
"Банкті (банк холдингін) ерікті
түрде қайта ұйымдастыруға
рұқсат беру" мемлекеттік
көрсетілетін қызмет
стандартына қосымша
Бизнес-жоспардың мазмұнына қойылатын талаптар
Ислам банкінің банк операцияларын және өзге де операцияларды жүргізуге лицензия алғаннан кейін банкті ислам банкіне айналдыру кезеңіне және кейінгі 3 (үш) жылға банктің директорлар кеңесі бекіткен бизнес-жоспары, онда мынадай ақпарат қамтылады:
1) банкті ислам банкіне айналдыру салдарының қаржылық болжамы, мынадай көрсеткіштердің қысқамерзімді, ортамерзімді және ұзақмерзімді талдауын қоса алғанда:
айналдыру рәсімі аяқталғаннан кейін қаржылық есептіліктер негізінде меншікті активтерге және меншікті капиталға рентабельділік (таза пайданың активтердің орташа мәніне және меншікті капиталдың орташа мәніне қатынасы);
айналдыру рәсімі аяқталғаннан кейін салалар, валюталар, қаржы құралдарының түрлері, өтеуге дейінгі мерзімдер бойынша инвестициялық портфельдің құрылымы бойынша болжам;
2) банктің мақсаты мен міндеттерінің сипаттамасы және ислам банкінің банк операциялары және өзге де операциялар түрлері;
3) банк қызметін талдау (сыртқы және ішкі ортаны талдау);

5) нарушение банком и (или) банковским конгломератом пруденциальных нормативов и (или) других обязательных к соблюдению норм и лимитов и (или) наличие у банка административного взыскания за административное правонарушение, предусмотренное частями шестой, восьмой статьи 213, статьей 227 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", в течение 3 (трех) последовательных календарных месяцев, предшествующих дате подачи заявления о выдаче разрешения на добровольную реорганизацию банка в форме конвертации в исламский банк;
6) нарушение в результате предполагаемой конвертации банка в исламский банк интересов депозиторов банка.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Адрес места оказания государственной услуги размещен на официальном интернет-ресурсе услугодателя.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на официальном интернет-ресурсе услугодателя.
Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777, 1414.
Приложение к стандарту
государственной услуги
"Выдача разрешения на
добровольную реорганизацию
банка (банковского холдинга)"
Требования к содержанию бизнес-плана
Бизнес-план на период конвертации банка в исламский банк и последующие 3 (три) года после получения лицензии на проведение банковских и иных операций исламского банка, утвержденный советом директоров банка, содержит следующую информацию:
1) финансовый прогноз последствий конвертации банка в исламский банк, включающий в себя краткосрочный, среднесрочный и долгосрочный анализ следующих показателей:
рентабельность к собственным активам и к собственному капиталу (отношения чистой прибыли к среднему значению активов и к среднему значению собственного капитала) на основе финансовых отчетностей после завершения процедуры конвертации;
прогноз по структуре инвестиционного портфеля в разрезе отраслей, валют, видов финансовых инструментов, сроков до погашения после завершения процедуры конвертации;
2) описание цели и задач банка и виды банковских и иных операций исламского банка;
3) анализ деятельности банка (анализ внешней и внутренней среды);

4) банкті ислам банкіне айналдырғаннан кейін банкті ислам банкіне айналдыру кезеңіне және кейінгі үш қаржылық (операциялық) жылға банк қызметін дамыту стратегиясы және ауқымы;
5) банкті ислам банкіне айналдыру кезеңіне және кейінгі 3 (үш) қаржылық (операциялық) жылға негізгі қаржылық көрсеткіштердің есебін, бюджетті, бухгалтерлік балансты, пайда мен зиян туралы есепті, бизнес-жоспарды қаржыландыру көздерін және көлемін қамтитын банктің толық жылдық қаржылық жоспары;
6) тәуекелдерді басқару жоспары банктің қызметін және оның қаржылық жай-күйін директорлар кеңесінің, басқарманың тарапынан тиімді бақылауды, оның ішінде мыналарды:
корпоративтік басқарудың тиісті практикасын және іскерлік этика мен мәдениеттің тиісті деңгейін;
банктің және оның қызметкерлерінің Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын сақтауды;
банк капиталының ол қабылдайтын тәуекелдердің деңгейіне сәйкестігін қамтамасыз ету үшін тәуекелдерді уақтылы анықтау, өлшеу, бақылау және мониторингі арқылы банктің тәуекелдерін тиімді басқаруды;
банктің және оның қызметкерлерінің қызметіндегі кемшіліктерді уақтылы анықтау мен жоюды;
болжанбаған немесе төтенше жағдайларды шешу үшін банкте барабар тетіктер құруды;
банкті қаржылық қалпына келтіру жөніндегі іс-шаралардың (банктің меншікті капиталын пруденциялық нормативтер және басқа да сақталуы міндетті нормалар мен лимиттер орындалатын мөлшерге дейін қалпына келтіруге бағытталған шығыстарды төмендету жөніндегі шаралар, қосымша қаржылық салымдар (ақша сомасын және ақша салу көздерін көрсете отырып), қосымша кірістер алу жөніндегі іс-шаралар және басқа да іс-шаралар) егжей-тегжейлі сипаттамасын;
банкті қаржылық қалпына келтіру жөніндегі іс-шараларды орындаудың күнтізбелік мерзімдерін сақтауды;
қалпына келтіру жөніндегі іс-шаралардың болжамды экономикалық нәтижесін алуды (пруденциялық нормативтердің өзгеру динамикасы, банктің меншікті капиталы мөлшерінің өзгеруі, банктің қаржылық және басқа да көрсеткіштерінің өзгеруі) қамтамасыз ету арқылы жүзеге асыруды қамтамасыз ететін ақпаратты қамтиды.
Банкті (банк холдингін) ерікті
түрде қайта ұйымдастыруға
рұқсат беру не рұқсат беруден
бас тарту, банкті ислам банкіне
айналдыруға рұқсат беру және
рұқсат беруден бас тарту,
банктерді ерікті түрде таратуға
рұқсат беру,
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-банкі филиалының
қызметін ерікті түрде тоқтатуға
рұқсат беру, сондай-ақ жеке
тұлғалардың депозиттерін
қайтару, оларды депозиттерге
міндетті кепілдік беру жүйесінің
қатысушылары болып
табылатын басқа банкке немесе
Қазақстан Республикасы
бейрезидент-банкінің
филиалына аудару қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы
уәкілетті органының төрағасына
Банкті ерікті түрде таратуға рұқсат беру туралы өтінішхат
____________________________________________________________________
(банктің атауы)
банк акционерлерінің жалпы жиналысының ________ жылғы "____" ____________
№_____ шешіміне сәйкес ___________ (өткізу орны) банкті ерікті түрде таратуға рұқсат беруді өтінеді.
Банк __________________________________________ жүзеге асырды (жеке тұлғалардың депозиттерін оларды тікелей төлеу немесе басқа депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесіне қатысушы болып табылатын банкке немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалына аудару арқылы қайтару жөнінде қабылдаған шараларды сипаттау).
Банк өзінің барлық кредиторларының талаптарын толық көлемде қанағаттандыруға міндеттенеді. Банк өтінішхатқа қоса берілетін құжаттар мен ақпараттың дәйектілігіне, сондай-ақ өтінішхатты қарауға байланысты сұратылатын қосымша ақпаратты және құжаттарды уәкілетті органға уақтылы берілуіне толық жауап береді.
Ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.
Қоса берілетін құжаттар (жіберілетін құжаттардың атаулары бар тізбе, әрқайсысы бойынша даналары мен парақтарының санын көрсету): ________________________________________________________
Банктің акционерлері өтінішхатқа қол қоюға уәкілеттік берген адам (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), аталған өкілеттіктерді алуға негіз болып табылатын құжатқа сілтеме).
__________________ (қолы)
Банкті (банк холдингін) ерікті
түрде қайта ұйымдастыруға
рұқсат беру не рұқсат беруден
бас тарту, банкті ислам банкіне
айналдыруға рұқсат беру және
рұқсат беруден бас тарту,
банктерді ерікті түрде таратуға
рұқсат беру,
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-банкі филиалының
қызметін ерікті түрде тоқтатуға
рұқсат беру, сондай-ақ жеке
тұлғалардың депозиттерін
қайтару, оларды депозиттерге
міндетті кепілдік беру жүйесінің
қатысушылары болып
табылатын басқа банкке немесе
Қазақстан Республикасы
бейрезидент-банкінің
филиалына аудару қағидаларына
5-қосымша
"Банкті ерікті түрде таратуға, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі
2.
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
"Электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал)
3.
Мемлекеттік қызмет көрсетудің мерзімі
Порталға өтініш берген күннен бастап – 2 (екі) ай ішінде.
4.
Мемлекеттік қызмет көрсетудің нысаны
Электрондық (толық автоматтандырылған)
5.
Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесі
Көрсетілетін қызметті берушінің Басқарма қаулысының көшірмелерін қоса бере отырып, банкті ерікті түрде таратуға, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат беру туралы хабарлама не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Қызмет көрсету нәтижесінің нысаны: электрондық.
6.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан өндіріп алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны өндіріп алу тәсілдері
Тегін
7.
Жұмыс кестесі

4) стратегия развития и масштабы деятельности банка на период конвертации банка в исламский банк и три последующих финансовых (операционных) года после конвертации банка в исламский банк;
5) детализированный годовой финансовый план банка на период конвертации банка в исламский банк и 3 (три) последующих финансовых (операционных) года после конвертации банка в исламский банк, включающий в себя расчет основных финансовых показателей, бюджет, бухгалтерский баланс, отчет о прибылях и убытках, источники и объемы финансирования бизнес-плана;
6) план управления рисками, содержащий информацию, обеспечивающую осуществление эффективного контроля со стороны совета директоров, правления банка за деятельностью банка и его финансовым состоянием, в том числе путем обеспечения:
надлежащей практики корпоративного управления и надлежащего уровня деловой этики и культуры;
соблюдения банком и его работниками требований законодательства Республики Казахстан;
эффективного управления рисками банка посредством своевременного их выявления, измерения, контроля и мониторинга для обеспечения соответствия капитала банка уровню принимаемых им рисков;
своевременного обнаружения и устранения недостатков в деятельности банка и его работников;
создания в банке адекватных механизмов для решения непредвиденных или чрезвычайных ситуаций;
подробного описания мероприятий по финансовому оздоровлению банка (меры по снижению расходов, дополнительные финансовые вложения (с указанием суммы и источников вложения денег), направленные на восстановление собственного капитала банка до величины, при которой будут выполняться пруденциальные нормативы и иные обязательные к соблюдению нормы и лимиты, мероприятия по получению дополнительных доходов и иные мероприятия);
соблюдения календарных сроков выполнения мероприятий по финансовому оздоровлению банка;
получения предполагаемого экономического эффекта оздоровительных мероприятий (динамика изменений пруденциальных нормативов, изменения размера собственного капитала банка, изменения финансовых и иных показателей банка).
Приложение 4 к Правилам
выдачи разрешения на
добровольную реорганизацию
банка (банковского холдинга)
либо отказа в выдаче разрешения,
выдачи разрешения на
конвертацию банка в исламский
банк и отказа в выдаче разрешения,
выдачи разрешения на
добровольную ликвидацию
банков, выдачи разрешения на
добровольное прекращение
деятельности филиала банка-
нерезидента Республики Казахстан,
а также возврата депозитов
физических лиц, их перевода в
другой банк или филиал банка-
нерезидента Республики Казахстан,
являющиеся участниками
системы обязательного
гарантирования депозитов
Форма
Председателю
уполномоченного органа
Республики Казахстан
Ходатайство о выдаче разрешения на добровольную ликвидацию банка
____________________________________________________________________
(наименование банка)
просит в соответствии с решением общего собрания акционеров банка №____
от "____"_________года, _______________(место проведения) выдать разрешение на добровольную ликвидацию банка.
Банк обязуется удовлетворить требования всех своих кредиторов в полном объеме. Банк полностью отвечает за достоверность прилагаемых к ходатайству документов и информации, а также своевременное представление уполномоченному органу дополнительной информации и документов, запрашиваемых в связи с рассмотрением ходатайства.
Предоставляю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Прилагаемые документы (указать поименный перечень направляемых документов, количество экземпляров и листов по каждому из них):________________________________________________________________
Лицо, уполномоченное акционерами банка на подписание ходатайства (фамилия, имя, отчество (при наличии), ссылка на документ, являющийся основанием получения указанных полномочий).
__________________
(подпись)
Приложение 5 к Правилам
выдачи разрешения на
добровольную реорганизацию
банка (банковского холдинга)
либо отказа в выдаче разрешения,
выдачи разрешения на
конвертацию банка в исламский
банк и отказа в выдаче разрешения,
выдачи разрешения на
добровольную ликвидацию
банков, выдачи разрешения на
добровольное прекращение
деятельности филиала банка-
нерезидента Республики Казахстан,
а также возврата депозитов
физических лиц, их перевода в
другой банк или филиал банка-
нерезидента Республики Казахстан,
являющиеся участниками
системы обязательного
гарантирования депозитов
Стандарт государственной услуги "Выдача разрешения на добровольную ликвидацию банка, добровольное прекращение деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан"
1.
Наименование услугодателя
Агентство Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.
2.
Способы предоставления государственной услуги
Веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).
3.
Срок оказания государственной услуги
В течение 2 (двух) месяцев со дня обращения на портал.
4.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная)
5.
Результат оказания государственной услуги
Уведомление о выдаче разрешения на добровольную ликвидацию банка, добровольное прекращение деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги с приложением копии постановления Правления услугодателя.
Форма результата оказания услуги: электронная
6.
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
7.
График работы

1) көрсетілетін қызметті берушінің - Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа күндері сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен дүйсенбі - жұма аралығында сағат 9.00-ден18.30-ға дейін;
2) порталдың – жөндеу жұмыстарының жүргізілуіне байланысты болатын техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері өтініш жасаған кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін жіберу келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі
Банкті ерікті түрде таратуға рұқсат алу үшін көрсетілетін қызметті алушы өтініш жасаған кезде:
1) банктің акционерлері өтінішхатқа қол қоюға уәкілеттік берген адамның электрондық цифрлық қолтаңбасы (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанында Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша банкті ерікті түрде таратуға рұқсат беру туралы өтінішхат;
2) таратудың себептерін және өтінішхатты беруге уәкілетті тұлғаны міндетті түрде көрсете отырып, акционерлердің жалпы жиналысының банкті ерікті түрде тарату туралы шешімінің электрондық көшірмесі;
3) жеке тұлғалардың депозиттерін аудару туралы шарттың және депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесінің қатысушысы болып табылатын басқа банкке немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалына жеке тұлғалардың депозиттерін қабылдау-өткізу актісінің электрондық көшірмесі.
Көрсетілетін қызметті алушы жеке тұлғалардың депозиттерін оларды тікелей төлеу арқылы қайтарған жағдайда көрсетілген құжаттар ұсынылмайды. Көрсетілген жағдайда уәкілетті органға жеке тұлғалардың депозиттері бойынша ақшаның тікелей төленгенін растайтын электрондық құжат ұсынылады;
4) акционерлердің жалпы жиналысында бекітілген банктің өз қызметін тоқтату мерзімі мен дайындық кезеңдері (таратудың негізгі іс-шаралар жоспары) көрсетілген іс-шаралар тізбесінің электрондық көшірмесі;
5) өз міндеттемелері бойынша есеп айырысуларды жүзеге асыру үшін банк қаражатының жеткіліктілігін куәландыратын, банктердің аудитін жүргізуге өкілетті тәуелсіз аудиторлық ұйым куәландырған соңғы есеп беру күніне жасалған баланстық есептің электрондық көшірмесі;
6) тәуелсіз бағалаушы жүргізген, банк активтерінің құнын бағалау жөніндегі есептің электрондық көшірмесі.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат алу үшін көрсетілетін қызметті алушы өтініш жасаған кезде:

1) услугодателя – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан;
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8.
Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги
При обращении услугополучателя для получения разрешения на добровольную ликвидацию банка:
1) ходатайство о выдаче разрешения на добровольную ликвидацию банка по форме согласно приложению 4 к Правилам в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) лица, уполномоченного акционерами банка на подписание ходатайства;
2) электронная копия решения общего собрания акционеров о добровольной ликвидации банка с обязательным указанием причин ликвидации и лица, уполномоченного на подачу ходатайства;
3) электронная копия договора о переводе депозитов физических лиц и акта приема-передачи депозитов физических лиц другому банку или филиалу банка-нерезидента Республики Казахстан, являющемуся участником системы обязательного гарантирования депозитов.
В случае возврата услугополучателем депозитов физических лиц путем их прямой выплаты указанные документы не представляются. В указанном случае предоставляется электронный документ, подтверждающий прямую выплату денег по депозитам физических лиц;
4) электронная копия перечня мероприятий с указанием сроков и этапов подготовки банка к прекращению своей деятельности (плана основных мероприятий ликвидации), утвержденного общим собранием акционеров;
5) электронная копия балансового отчета, составленного на последнюю отчетную дату, свидетельствующего о достаточности средств банка для осуществления расчетов по его обязательствам, заверенного независимой аудиторской организацией, правомочной на проведение аудита банков;
6) электронная копия отчета об оценке стоимости активов банка, проведенной независимым оценщиком.
При обращении услугополучателя для получения разрешения на добровольное прекращение деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан:

1) өтінішхатқа қол қоюға уәкілеттік берген адамның ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанында Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат беру туралы өтінішхат;
2) қызметін тоқтатудың себептерін және өтінішхатты беруге уәкілетті тұлғаны міндетті түрде көрсете отырып, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтату туралы Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің тіисті органының шешімінің электрондық көшірмесі;
3) жеке тұлғалардың депозиттерін аудару туралы шарттың және депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесінің қатысушылары болып табылатын басқа банкке немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалына аудару және (немесе) жеке тұлғалардың депозиттерін қабылдау-өткізу актісінің электрондық көшірмесі.
Көрсетілетін қызметті алушы жеке тұлғалардың депозиттерін оларды тікелей төлеу арқылы қайтарған жағдайда көрсетілген құжаттар ұсынылмайды. Көрсетілген жағдайда уәкілетті органға жеке тұлғалардың депозиттері бойынша ақшаның тікелей төленгенін растайтын электрондық құжат ұсынылады;
4) Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің шешімімен бекітілген Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының өз қызметін тоқтату мерзімі мен дайындық кезеңдері (Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қызметін тоқтатудың негізгі іс-шаралар жоспары) көрсетілген іс-шаралар тізбесінің электрондық көшірмесі;
5) Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының оның міндеттемелері бойынша есеп айырысуларды жүзеге асыру үшін қаражатының жеткіліктілігін куәландыратын активтер мен міндеттемелер туралы, соңғы есепті күнгі жағдай бойынша жасалған, банктердің аудитін жүргізуге құқылы тәуелсіз аудиторлық ұйым растаған есептің электрондық көшірмесі;
6) Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы активтерінің құнын бағалау туралы, тәуелсіз бағалаушы жүргізген есептің электрондық көшірмесі.
Шет тілінде ұсынылған құжаттар қазақ және орыс тілдеріне аударылады және Қазақстан Республикасының нотариат туралы заңнамасына сәйкес нотариаттың куәландыруына жатады.
9.
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту негіздері
1) ұсынылған құжаттардың толық болмауы немесе тиісінше ресімделмеуі;
2) өз міндеттемелері бойынша есеп айырысу үшін басқа банк немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы қаражатының жеткілікті болмауы;
3) жеке тұлғалардың депозиттерін тікелей төлем жасау арқылы қайтару не оларды депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесіне қатысушылар болып табылатын басқа банкке немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалына аудару шараларын қабылдамауы.
10.
Мемлекеттік қызмет көрсетудің ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары көрсетілетін қызметті берушінің ресми интернет-ресурсында орналастырылған.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты порталдағы "жеке кабинеті" арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде, сондай-ақ Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары көрсетілетін қызметті берушінің ресми интернет-ресурсында орналастырылған.

1) ходатайство о выдаче разрешения на добровольное прекращение деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан по форме согласно приложению 6 к Правилам в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП лица, уполномоченного на подписание ходатайства;
2) электронная копия решения соответствующего органа банка-нерезидента Республики Казахстан о добровольном прекращении деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, содержащего описание причин прекращения деятельности и информацию о лице, уполномоченного на подачу ходатайства;
3) электронная копия договора о переводе депозитов физических лиц и акта приема-передачи депозитов физических лиц другому банку или филиалу банка-нерезидента Республики Казахстан, являющихся участниками системы обязательного гарантирования депозитов.
В случае возврата услугополучателем депозитов физических лиц путем их прямой выплаты указанные документы не представляются. В указанном случае предоставляется электронный документ, подтверждающий прямую выплату денег по депозитам физических лиц;
4) электронная копия перечня мероприятий с указанием сроков и этапов подготовки филиала банка-нерезидента Республики Казахстан к прекращению своей деятельности (плана основных мероприятий по прекращению деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан), утвержденного решением банка-нерезидента Республики Казахстан;
5) электронная копия отчета об активах и обязательствах, составленная на последнюю отчетную дату, свидетельствующая о достаточности средств филиала банка-нерезидента Республики Казахстан для осуществления расчетов по его обязательствам, заверенного независимой аудиторской организацией, правомочной на проведение аудита банков;
6) электронная копия отчета об оценке стоимости активов филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, проведенной независимым оценщиком.
Документы, представляемые на иностранном языке, переводятся на казахский и русский языки и подлежат нотариальному засвидетельствованию в соответствии с законодательством Республики Казахстан о нотариате.
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) неполнота или ненадлежащее оформление представленных документов;
2) недостаточность средств филиала банка-нерезидента Республики Казахстан для расчета по его обязательствам;
3) непринятие мер по возврату депозитов физических лиц путем их прямой выплаты либо их переводу в другой банк или филиал банка-нерезидента Республики Казахстан, являющиеся участниками системы обязательного гарантирования депозитов.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
Адрес места оказания государственной услуги размещен на официальном интернет-ресурсе услугодателя.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на официальном интернет-ресурсе услугодателя.

Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777, 1414.
Банкті (банк холдингін) ерікті
түрде қайта ұйымдастыруға
рұқсат беру не рұқсат беруден
бас тарту, банкті ислам банкіне
айналдыруға рұқсат беру және
рұқсат беруден бас тарту,
банктерді ерікті түрде таратуға
рұқсат беру,
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-банкі филиалының
қызметін ерікті түрде тоқтатуға
рұқсат беру, сондай-ақ жеке
тұлғалардың депозиттерін
қайтару, оларды депозиттерге
міндетті кепілдік беру жүйесінің
қатысушылары болып
табылатын басқа банкке немесе
Қазақстан Республикасы
бейрезидент-банкінің
филиалына аудару қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы
уәкілетті органының төрағасы
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат беру туралы өтінішхат
____________________________________________________________________
(Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің атауы)
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтату туралы "____" _________ жылғы № ____ ________________ (өткізу орны) Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің тиісті органының шешіміне сәйкес, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат беруді сұрайды.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі __________________________________________ жүзеге асырды (жеке тұлғалардың депозиттерін оларды тікелей төлеу немесе басқа депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесіне қатысушы болып табылатын банкке немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалына аудару арқылы қайтару жөнінде қабылдаған шараларды сипаттау)
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі өзінің барлық кредиторларының талаптарын толық көлемде қанағаттандыруға міндеттенеді. Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі өтінішхатқа қоса берілетін құжаттар мен ақпараттың дәйектілігіне, сондай-ақ өтінішхатты қарауға байланысты сұратылатын қосымша ақпаратты және құжаттарды уәкілетті органға уақтылы берілуіне толық жауап береді.
Ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.
Қоса берілетін құжаттар (жіберілетін құжаттардың атаулары бар тізбе, әрқайсысы бойынша даналары мен парақтарының санын көрсету: ________________________________________________________________
Банктің акционерлері өтінішхатқа қол қоюға уәкілеттік берген адам (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), аталған өкілеттіктерді алуға негіз болып табылатын құжатқа сілтеме).
__________________ (қолы)

Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777, 1414.
Приложение 6 к Правилам
выдачи разрешения на
добровольную реорганизацию
банка (банковского холдинга)
либо отказа в выдаче разрешения,
выдачи разрешения на
конвертацию банка в исламский
банк и отказа в выдаче разрешения,
выдачи разрешения на
добровольную ликвидацию
банков, выдачи разрешения на
добровольное прекращение
деятельности филиала банка-
нерезидента Республики Казахстан,
а также возврата депозитов
физических лиц, их перевода в
другой банк или филиал банка-
нерезидента Республики Казахстан,
являющиеся участниками
системы обязательного
гарантирования депозитов
Ходатайство о выдаче разрешения на добровольное прекращение
деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан
____________________________________________________________________
(наименование банка-нерезидента Республики Казахстан)
просит в соответствии с решением соответствующего органа банка-нерезидента
Республики Казахстан о добровольном прекращении деятельности филиала банка-
нерезидента Республики Казахстан №____ от "____"_________года,_______________
(место проведения)
выдать разрешение на добровольное прекращение деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.
Банк-нерезидент Республики Казахстан осуществил
__________________________________________________________________________
(описать принятые меры по возврату депозитов физических лиц путем их прямой выплаты
либо их переводу в другой банк или филиал банка-нерезидента Республики Казахстан,
являющиеся участниками системы обязательного гарантирования депозитов).
Банк-нерезидент Республики Казахстан обязуется удовлетворить требования всех своих кредиторов в полном объеме. Банк-нерезидент Республики Казахстан полностью отвечает за достоверность прилагаемых к ходатайству документов и информации, а также своевременное представление уполномоченному органу дополнительной информации и документов, запрашиваемых в связи с рассмотрением ходатайства.
Предоставляю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Прилагаемые документы (указать поименный перечень направляемых документов, количество экземпляров и листов по каждому из них):
__________________________________________________________________________
Лицо, уполномоченное на подписание ходатайства (фамилия, имя, отчество (при наличии), ссылка на документ, являющийся основанием получения указанных полномочий).
__________________
(подпись)