"Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласында құрметті атақтар, төс белгілерін және құрмет грамоталарын беру қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 26 наурыздағы № 25-03-02/120 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 30 шiлдедегі № 278 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 3 тамызда № 23811 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласында құрметті атақтар, төс белгілерін және құрмет грамоталарын беру қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 26 наурыздағы № 25-03-02/120 бұйрығына (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық аткілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7602 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласында құрметті атақтар, төсбелгілер және құрмет грамоталарын беру қағидасында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Аңшылық шаруашылығы саласында еңбек сіңірген қызметкер", "Балық шаруашылығы саласында еңбек сіңірген қызметкер" құрметті атақтары (бұдан әрі – құрметті атақтар), "Жануарлар дүниесін қорғаудағы мінсіз қызметі үшін", "Балық шаруашылығы саласындағы мінсіз қызметі үшін" төсбелгілері (бұдан әрі – төсбелгілер) және құрмет грамоталары:
1) Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті, Балық шаруашылығы комитеті (бұдан әрі – Комитеттер) мен олардың аумақтық бөлімшелерінің қызметкерлеріне;
2) Комитеттердің қарамағындағы ведомстволық бағынысты ұйымдардың қызметкерлеріне;
3) жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы жергілікті мемлекеттік басқару органдарының қызметкерлеріне;
4) жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы ғылыми қызметкерлерге;
5) аңшылық және балық шаруашылығы субъектілерінің қызметкерлеріне;
6) аңшылар мен аңшылық шаруашылығы субъектілерінің республикалық қауымдастықтарының, сондай-ақ балықшылар мен балық шаруашылығы субъектілерінің қоғамдық бірлестіктерінің қызметкерлеріне;
7) аңшылық және балық шаруашылығының дамуына үлес қосқан адамдарға, аңшылық және балық шаруашылықтары саласындағы белсенді ынтымақтастығы және ғылыми әзірлемелерді енгізгені үшін, осы салада мінсіз жұмыс істеген адамдарға, соның ішінде зейнеткерлік жасқа толуына байланысты құрметті демалысқа шыққан адамдарға, сондай-ақ осы саланың ардагерлеріне беріледі.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 марта 2012 года № 25-03-02/120 "Об утверждении Правил присвоения почетных званий, нагрудных знаков и почетных грамот в области охраны, воспроизводства и использования животного мира"
Приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 30 июля 2021 года № 278. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 августа 2021 года № 23811
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 марта 2012 года № 25-03-02/120 "Об утверждении Правил присвоения почетных званий, нагрудных знаков и почетных грамот в области охраны, воспроизводства и использования животного мира" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7602) следующие изменения:
в Правилах присвоения почетных званий, нагрудных знаков и почетных грамот в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Почетные звания "Аңшылық шаруашылығы саласында еңбек сіңірген қызметкер", "Балық шаруашылығы саласында еңбек сіңірген қызметкер" (далее ‒ почетные звания), нагрудные знаки "Жануарлар дүниесін қорғаудағы мінсіз қызметі үшін", "Балық шаруашылығы саласындағы мінсіз кызметі үшін" (далее ‒ нагрудные знаки) и почетные грамоты присваиваются:
1) сотрудникам Комитета лесного хозяйства и животного мира, Комитета рыбного хозяйства Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан (далее – Комитеты) и их территориальных подразделений;
2) работникам подведомственных организаций, находящихся в ведении Комитетов;
3) работникам органов местного государственного управления в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
4) научным работникам в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
5) работникам субъектов охотничьих и рыбных хозяйств;
6) работникам республиканских ассоциаций общественных объединений охотников и субъектов охотничьего хозяйства, а также общественных объединений рыболовов и субъектов рыбного хозяйства;
7) лицам, внесшим вклад в развитие охотничьего и рыбного хозяйств, за активное сотрудничество и внедрение научных разработок в области охотничьего и рыбного хозяйств, безупречно проработавших на должностях в данной отрасли, в том числе лицам, находящимся на заслуженном отдыхе в связи с достижением пенсионного возраста, а также ветеранам данных отраслей.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:

"12. Құрметті атақтар, төсбелгілерін және құрмет грамоталарын беруге ұсынымдарды Комитеттерге:
1) Комитеттердің аумақтық бөлімшелерінің;
2) жергілікті мемлекеттік басқару органдарының;
3) жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және тұрақты пайдалануды қамтамасыз ету бойынша мемлекеттік мекемелері мен республикалық мемлекеттік кәсіпорындарының;
4) жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы ғылыми ұйымдарының;
5) аңшылық және балық шаруашылықтары субъектілерінің;
6) аңшылардың және аңшылық шаруашылық субъектілері қоғамдық бірлестіктерінің республикалық қауымдастықтары, сондай-ақ балықшылардың және балық шаруашылығы субъектілері қоғамдық бірлестіктерінің басшылары ұсынады.";
12-1− тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12-1. Құрметті атақтар, төсбелгілерін және құрмет грамоталарын беруге ұсынымдарды Комитеттер Министрлікке жолдайды.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Құрметті атақтар, төсбелгілерін және құрмет грамоталарын беруге ұсынымдарды Комитеттер Министрлікке мерекелік, мүшелтойлық күндерге дейін 30 күнтізбелік күннен кешіктірмей жібереді.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Қызметкерлер мен еңбек ұжымдарын ынталандырудың барлық түрін есепке алуды Комитеттердің кадр қызметі жүзеге асырады.";
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Құрмет грамоталарын жасау осы Қағидаға 8 және 9-қосымшаларына сәйкес жүргізіледі.";
Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласында құрметті атақтар, төс белгілерін және құрмет грамоталарын беру қағидасының 2-қосымшасы осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жазылсын.
Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласында құрметті атақтар, төс белгілерін және құрмет грамоталарын беру қағидасының 7-қосымшасы осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жазылсын.
осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес 9-қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Балық шаруашылығы комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.

"12. Представления к присвоению почетных званий, нагрудных знаков и почетных грамот направляются в Комитеты руководителями:
1) территориальных подразделений Комитетов;
2) органов местного государственного управления;
3) государственных учреждений и республиканских государственных предприятий по обеспечению охраны, воспроизводства и устойчивого использования животного мира;
4) научных организаций в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
5) субъектов охотничьего и рыбного хозяйств;
6) республиканских ассоциаций общественных объединений охотников и субъектов охотничьего хозяйства, а также общественных объединений рыболовов и субъектов рыбного хозяйства.";
пункт 12-1 изложить в следующей редакции:
"12-1. Представления к присвоению почетных званий, нагрудных знаков и почетных грамот направляются Комитетами в Министерство.";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Представления к присвоению почетных званий, нагрудных знаков и почетных грамот направляются Комитетами в Министерство не позднее 30 календарных дней до праздничных, юбилейных дат.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. Учет всех видов поощрений работников и трудовых коллективов осуществляются кадровой службой "Комитетов".";
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. Изготовление почетных грамот производится согласно приложениям 8 и 9 к настоящим Правилам.";
приложение 2 к Правилам присвоения почетных званий, нагрудных знаков и почетных грамот в области охраны, воспроизводства и использования животного мира изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу.
приложение 7 к Правилам присвоения почетных званий, нагрудных знаков и почетных грамот в области охраны, воспроизводства и использования животного мира изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу.
дополнить приложением 9 согласно приложению 3 к настоящему приказу.
2. Комитету рыбного хозяйства Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрі
М. Мирзагалиев
Қазақстан Республикасының
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрінің
2021 жылғы 30 шілдедегі
№ 278 Бұйрыққа
1-қосымша
"Жануарлар дүниесін қорғау,
өсімін молайту және пайдалану
саласында құрметті атақтар,
төсбелгілер және құрмет
грамоталарын беру қағидасына
2-қосымша
Үлгі
"Балық шаруашылығы саласында еңбек сіңірген қызметкер" төсбелгісінің сипаттамасы
"Балық шаруашылығы саласында еңбек сіңірген қызметкер" құрметті атағына төсбелгісінің емен жапырақты екі бұтақтан өрілген көк түсті кестеленген формасы алтын сияқты жапсырылған.
Қалқанын былайша бедерленіп салынған:
орта бөлігінде – "Балық шаруашылығы саласында еңбек сіңірген қызметкер" деген жазу – шрифты алтын түстес (сырт жағы дөңес);
төменгі бөлігі – шеңбердің ішінде көк түсті толқын бейнеленген, оған шығып келе жатқан күн бейнеленген. Негізгі шеңберде "бекіре" балығы ирек жолақпен бейнеленген.
Сырт жағында шеңбер бейнеленген, оның ортасында "ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі" деп және одан төмен сызық астында "№" және сегіз санды нөмірден тұратын белгіден тұратын төсбелгісінің реттік нөмірі жазылған
Төсбелгінің мөлшері: биіктігі – 45 миллиметр, ені – 35 миллиметр, күмістен жасалады.
Тік бұрышты тағанның мөлшері: ені 35 миллиметр және биіктігі 15 миллиметр, көгілдір түсті жібек қатқыл лентамен қапталған.
Олар құлақша мен ою-өрнек арқылы жалғанады
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
Құрметті атақтың куәлігі
Куәлік көлемі 110х80 миллиметр көк түсті бүктемелі кітапша түрінде жасалып, мундиор материалынан орындалады.
Сыртқы бетінде ортада Қазақстан Республикасының елтаңбасы, төменгі жағында мынадай жазба бар:
Куәлік
Ішкі сол жақ жапсырмада мынадай жазбалар бар:
жоғарғы жағында – Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі
Куәлік № _____
Төс белгінің суреті
Оң жақ жапсырмада мынадай мазмұндағы жазба бар:
______________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
әрі қарай мәтін:
"Балық шаруашылығы саласында еңбек сіңірген қызметкер" құрметті атағы беріледі
"Министр____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы)
М.О.                   ____________________",
(қолы)
төменде мәтін:
"20___жылғы "___" ________ №____ бұйрығы".
Бұйрыққа
2-қосымша
"Жануарлар дүниесін қорғау,
өсімін молайту және пайдалану
саласында құрметті атақтар,
төсбелгілер және құрмет
грамоталарын беру қағидасына
7-қосымша
Үлгі
"Балық шаруашылығы саласындағы мінсіз қызметі үшін" төсбелгісінің сипаттамасы
Латуннан жасалған және диаметрі 44 миллиметр дұрыс металл шеңбер.
Төсбелгісінің сырт жағында ортада шеңбер орналасқан. Шеңбердің ішінде үстінде шығып келе жатқан күн бейнеленген су айдынын білдіретін көгілдір түсті толқындар салынған. Шеңбердің бетінде ирек сызықтар астында "бекіре" балығы бейнеленген.
Шеңберді айнала "Балық шаруашылығы саласындағы мінсіз қызметі үшін" деп жазылған.
Сырт жағында шеңбер бейнеленген, оның ортасында "ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі" деп және одан төмен сызық астында "№" және сегіз санды нөмірден тұратын белгіден тұратын төсбелгісінің реттік нөмірі жазылған.

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр экологии, геологии
и природных ресурсов Республики Казахстан
М. Мирзагалиев
Приложение 1 к приказу
Министра экологии,
геологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 30 июля 2021 года № 278
Приложение 2 к Правилам
присвоения почетных званий,
нагрудных знаков и
почетных грамот в области
охраны, воспроизводства и
использования животного мира
Образец
Описание нагрудного знака "Балық шаруашылығы саласында еңбек сіңірген қызметкер"
Нагрудный знак к почетному званию "Балық шаруашылығы саласында еңбек сіңірген қызметкер" имеет форму щита синего цвета, с золотистым окаймлением, обвитого двумя ветвями лавровых листьев.
На щите рельефно изображены:
в средней части – надпись "Балық шаруашылығы саласында еңбек сіңірген қызметкер" – шрифт (выдавленный) золотистого цвета;
в нижней части – круг, внутри которого изображены волны синего цвета, над которым изображение восходящего солнца. У основания круга под волнистыми линиями изображение рыбы "осетр".
На обратной стороне знака изображен круг в центре которого выполнена надпись "Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі", и далее под чертой порядковый номер нагрудного знака, состоящий из знака "№" и восьмизначного номера.
Размер нагрудного знака: высота – 45 миллиметров, ширина – 35 миллиметров, изготовляется из серебра.
Размер прямоугольной колодки: ширина 35 миллиметров и высота 15 миллиметров, обтянуто муаровой лентой голубого цвета.
Они соединяются при помощи ушка и орнамента.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
Удостоверение к почетному знаку
Удостоверение изготовляется в виде складной книжки синего цвета размером 110х80 миллиметров и выполняется из материала мундиор.
На лицевой стороне по центру герб Республики Казахстан, снизу надпись:
Куәлік
На внутреннем левом вкладыше надписи:
вверху – Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі
№ ____ Куәлік
Фото нагрудного знака
На правом вкладыше надписи следующего содержания:
________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)).
далее текст:
"Балық шаруашылығы саласында еңбек сіңірген қызметкер" құрметті атағы беріледі
"Министр"______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
М.П. ____________________",
(қолы)
ниже текст:
"20___жылғы "___" ________ №____ бұйрығы".
Приложение 2
к приказу
Приложение 7 к Правилам
присвоения почетных званий,
нагрудных знаков и
почетных грамот в области
охраны, воспроизводства и
использования животного мира
Описание нагрудного знака
"Балық шаруашылығы саласындағы мінсіз қызметі үшін"
Нагрудный знак изготавливается из латуни и имеет форму правильного круга диаметром 44 миллиметра.
На лицевой стороне нагрудного знака в центре расположен круг. Внутри круга изображены волны синего цвета, олицетворяющие водную гладь, над которым изображение восходящего солнца. У основания круга под волнистыми линиями изображение рыбы "осетр".
По окружности круга выполнена надпись – "Балық шаруашылығы саласындағы мінсіз қызметі үшін".
На оборотной стороне изображен круг в центре которого выполнена надпись "ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі", и далее под чертой порядковый номер нагрудного знака, состоящий из знака "№" и восьмизначного номера.

Белгі құлақша мен сақинаның көмегімен бес бұрышты тартпаға қосылған, ол латуннан жасалып, ені 42 миллиметр, ұзындығы 60 миллиметр сарытүсті 3 жолақпен Қазақстан Республикасының жалауы түстес жібек муарлы лентамен көмкерілген.
Төсбелгісіндегі барлық бейнелер мен жазбалар бедерлі.
Белгі түйреуішпен киімге бекітіледі.
Төсбелгісі куәлігінің сипаттамасы
"Балық шаруашылығы саласындағы мінсіз қызметі үшін" төсбелгісінің куәлігі 110х80 миллиметр көлемінде көк түсті бүктемелі кітапша түрінде жасалады және мундиор материалынан орындалады.
Сыртқы бетінде ортада Қазақстан Республикасының елтаңбасы, төменгі жағында мынадай жазба бар:
Куәлік
Ішкі сол жақ жапсырмада мынадай жазбалар бар:
жоғарғы жағында – Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі
Төс белгінің суреті
Ішкі оң жақ жапсырмада мынадай жазбалар бар: "№ ____ КУӘЛІК", оның астында марапатталушының тегі, аты, әкесінің аты жазылатын орын бар, ал одан кейін:
"Балық шаруашылығы саласындағы мінсіз қызметі үшін" төсбелгісімен марапатталады" деп жазылған.
Төмендегі мәтін:
"Министр"____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
М.О.             ____________________",
(қолы)
Төмендегі мәтін:
"20___ жылғы "___"_____________ №____ бұйрық"
Бұйрыққа
3-қосымша
Жануарлар дүниесін қорғау,
өсімін молайту және
пайдалану саласында құрметті
атақтар, төсбелгілер және
құрмет грамоталарын
беру қағидасына
9-қосымша
Үлгі
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және табиғи
ресурстар министрлігі
ҚҰРМЕТ ГРАМОТАСЫ
______________________________
______________________________
______________________________
М А Р А П А Т Т А Л А Д Ы
Министр
Нұр-Сұлтан қаласы 20__жыл
Министерство экологии, геологии и
природных ресурсов
Республики Казахстан
ПОЧЕТНАЯ ГРАМОТА
Н А Г Р А Ж Д А Е Т С Я
___________________________
___________________________
___________________________
Министр
город Нур-Султан 20__ год

Знак с помощью ушка и кольца соединяется с пятиугольной колодкой, которая изготовлена из латуни, охваченная шелковой муаровой лентой цвета флага Республики Казахстан с 3 полосками желтого цвета шириной 42 миллиметра, длиной 60 миллиметра.
Все изображения и надписи на нагрудном знаке рельефные.
Знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
Описание удостоверения к нагрудному знаку
Удостоверение к нагрудному знаку "Балық шаруашылығы саласында мінсіз қызметі үшін" изготовляется в виде складной книжки синего цвета размером 110х80 миллиметров и выполняется из материала мундиор.
На лицевой стороне по центру герб Республики Казахстан, снизу надпись:
Куәлік
На внутреннем левом вкладыше надписи:
вверху – Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі
Фото нагрудного знака
На правом вкладыше надписи следующего содержания: "№____ КУӘЛІК", под ней предусмотрено место для фамилии, имени и отчества награжденного, а далее текст:
"Балық шаруашылығы саласындағы мінсіз қызметі үшін" төсбелгісімен марапатталды",
внизу текст:
"Министр"______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
М.О. ____________________",
(қолы)
ниже текст:
"20___жылғы "___" ________ №____ "бұйрығы".
Приложение 3
к приказу
Приложение 9 к Правилам
присвоения почетных званий,
нагрудных знаков и
почетных грамот в области
охраны, воспроизводства и
использования животного мира
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі ҚҰРМЕТ ГРАМОТАСЫ
______________________________
______________________________
______________________________
М А Р А П А Т Т А Л А Д Ы
Министр Нұр-Сұлтан қаласы 20__жыл
Министерство экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
ПОЧЕТНАЯ ГРАМОТА Н А Г Р А Ж Д А Е Т С Я
___________________________
___________________________
___________________________
Министр город Нур-Султан 20__ год