Мемлекеттік климаттық кадастрды жүргізу қағидаларын, сондай-ақ мемлекеттік климаттық кадастр деректерінің құрамын және мемлекеттік органдарға, өзге де ұйымдар мен жеке тұлғаларға оның деректерін беру тәртібін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 2021 жылғы 5 тамыздағы № 298 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 10 тамызда № 23921 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулы 01.07.2021 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Экология кодексінің 166-бабының 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік климаттық кадастрды жүргізу қағидаларын, сондай-ақ мемлекеттік климаттық кадастр деректерінің құрамын және мемлекеттік органдарға, өзге де ұйымдар мен жеке тұлғаларға оның деректерін беру тәртібі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Экологиялық саясат және тұрақты даму департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және 2021 жылғы 1 шілдеден бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және табиғи
ресурстар министрінің м.а.
А. Примкулов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрінің
м.а.
2021 жылғы 5 тамыздағы
№ 298 Бұйрығымен бекітілген
Мемлекеттік климаттық кадастрды жүргізу қағидалары, сондай-ақ мемлекеттік климаттық кадастр деректерінің құрамын және мемлекеттік органдарға, өзге де ұйымдар мен жеке тұлғаларға оның деректерін беру тәртібі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік климаттық кадастрды жүргізу қағидалары, сондай-ақ мемлекеттік климаттық кадастр деректерінің құрамын және мемлекеттік органдарға, өзге де ұйымдар мен жеке тұлғаларға оның деректерін беру тәртібі (бұдан әрі – Қағидалар) – Қазақстан Республикасының Экология кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 166-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленді және мемлекеттік климаттық кадастрды жүргізу қағидаларын, мемлекеттік климаттық кадастр деректерінің құрамын, сондай-ақ оның деректерін мемлекеттік органдарға, өзге де заңды және жеке тұлғаларға беру тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил ведения государственного климатического кадастра, а также состава данных государственного климатического кадастра и порядок предоставления государственным органам, иным организациям и физическим лицам его данных
Приказ и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 5 августа 2021 года № 298. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 августа 2021 года № 23921.
В соответствии с пунктом 4 статьи 166 Экологического Кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения государственного климатического кадастра, а также состава данных государственного климатического кадастра и порядок предоставления государственным органам, иным организациям и физическим лицам его данных.
2. Департаменту экологической политики и устойчивого развития Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан, после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 1 июля 2021 года.
И.о. министра экологии,
геологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
А. Примкулов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утверждены приказом
И.о. министра экологии,
геологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 5 августа 2021 года № 298
Правила ведения государственного климатического кадастра, а также определения состава данных государственного климатического кадастра и порядок предоставления государственным органам, иным организациям и физическим лицам его данных
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения государственного климатического кадастра, а также определения состава данных государственного климатического кадастра и порядка предоставления государственным органам, иным организациям и физическим лицам его данных (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 166 Экологического Кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) и определяют порядок ведения государственного климатического кадастра, состав данных государственного климатического кадастра, а также предоставление его данных государственным органам, иным юридическим и физическим лицам.

2. Осы Қағидаларда мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) мемлекеттік климаттық кадастр – ауа температурасын, бұлттылықты, атмосфералық құбылыстарды, желдің бағыты мен жылдамдығын, жауын-шашын мөлшерін және белгілі бір аумақтарға тән атмосфераның және төселме беткейдің басқа да сипаттамаларын қамтитын және көп жылдық кезең үшін метеорологиялық деректердің климаттық базасы негізінде қалыптастырылған атмосфералық жағдайлардың жиынтығы туралы метеорологиялық ақпаратқа негізделген деректердің жүйелендірілген жиынтығы;
2) Қазақстан климаты бойынша метеорологиялық айлық, метеорологиялық жылдық анықтамалық – белгілі бір айға, жылға және көп жылдық кезеңге тиісінше ұзақ және біртекті бақылау қатары бар метеорологиялық станцияларда жүргізілетін метеорологиялық бақылауларды өңдеу нәтижелерін қамтитын мерзімді жариялау.
3) ақпарат алушылар – мемлекеттік органдар, барлық меншік нысанындағы өзге де ұйымдар, жеке тұлғалар.
2-тарау. Мемлекеттік климаттық кадастр жүргізу тәртібі, деректердің құрамын айқындау және мемлекеттік органдарға, өзге де ұйымдар мен жеке тұлғаларға оның деректерін беру тәртібі
3. Мемлекеттік климаттық кадастрдың деректері мемлекеттік органдарды, экономика салаларын Кодекстің 166-бабының 1-тармағында көзделген жағдайларда климаттық ақпаратпен және басқа да қажеттіліктермен қамтамасыз ету үшін қолданылады.
4. Ұлттық гидрометеорологиялық қызметте мемлекеттік климаттық кадастрды жүргізу ауа температурасын, бұлттылықты, атмосфералық құбылыстарды, желдің бағыты мен жылдамдығын, жауын-шашын мөлшерін және белгілі бір уақыт кезеңінде белгілі бір аумақтарға тән атмосфераның және төсем бетінің басқа да сипаттамаларын қамтитын атмосфералық жағдайлардың жиынтығы туралы метеорологиялық ақпарат негізінде жүзеге асырылады.
Ұлттық гидрометеорологиялық қызметі метеорологиялық бақылау нәтижесінде алынған деректерді талдайды, өңдейді, өңделген деректерді мемлекеттік климат кадастрының автоматтандырылған мәліметтер базасына орналастырады және климат жөніндегі метеорологиялық анықтамалықтар шығарады.
Мемлекеттік климаттық кадастр деректерді жинау, өңдеу және сақтаудың электрондық жүйелерін қолдана отырып, электронды тасымалдағыштарда жүргізіледі.
5. Мемлекеттік климаттық кадастрдың деректері жалпы мақсаттағы ақпаратқа жатады.
6. Ұлттық гидрометеорологиялық қызмет мемлекеттік климаттық кадастрды жүргізу кезінде мыналарды қамтамасыз етеді:
1) нұсқаулық-әдістемелік құжаттардың талаптарына сәйкес мемлекеттік бақылау желісінде метеорологиялық бақылауларды тұрақты жүргізу;

2. В настоящих Правилах используются следующие термины и определения:
1) государственный климатический кадастр – систематизированный свод данных, основанный на метеорологической информации о совокупности атмосферных условий, включающих в себя температуру воздуха, облачность, атмосферные явления, направление и скорость ветра, количество осадков и другие характеристики атмосферы и подстилающей поверхности, характерные для определенных территорий, и сформированный на основе климатической базы метеорологических данных за многолетний период;
2) метеорологический ежемесячник, метеорологический ежегодник, справочник по климату Казахстана – периодические публикации содержащие результаты обработки метеорологических наблюдений, проводимых на метеорологических станциях с длительными и однородными рядами наблюдений, за определенный месяц, год и многолетний период соответственно;
3) получатели информации – государственные органы, иные организации всех форм собственности, физические лица.
Глава 2. Порядок ведения, определение состава данных государственного климатического кадастра и порядок предоставления государственным органам, иным организациям и физическим лицам его данных
3. Данные государственного климатического кадастра используются для обеспечения государственных органов, отраслей экономики климатической информацией и иных нужд в случаях, предусмотренных пунктом 1 статьи 166 Кодекса.
4. Ведение государственного климатического кадастра осуществляется Национальной гидрометеорологической службой на основе метеорологической информации о совокупности атмосферных условий, включающих в себя температуру воздуха, облачность, атмосферные явления, направление и скорость ветра, количество осадков и других характеристик атмосферы и подстилающей поверхности, характерных для определенных территорий за определенный период времени.
Национальная гидрометеорологическая служба анализирует, обрабатывает полученную метеорологическую информацию, размещает обработанные данные в автоматизированной базе данных государственного климатического кадастра и издает метеорологические справочники по климату.
Государственный климатический кадастр ведется на электронном носителе, с использованием электронных систем сбора, обработки и хранения информации.
5. Данные государственного климатического кадастра относятся к информации общего назначения.
6. Национальная гидрометеорологическая служба при ведении государственного климатического кадастра обеспечивает:
1) регулярное производство метеорологических наблюдений на государственной наблюдательной сети в соответствии с требованиями инструктивно-методических документов;

2) метеорологиялық бақылау нәтижесінде алынған деректерді жинау, талдау және жүйелеу;
3) климаттық сипаттамалардың мәндерін есептеу мақсатында бастапқы метеорологиялық деректерге климатологиялық өңдеу жүргізу;
4) метеорологиялық ай сайынғы есептемелерді, метеорологиялық жылнамаларды, климат жөніндегі анықтамалықтарды дайындау және басып шығару;
5) мемлекеттік климаттық кадастрдың автоматтандырылған дерекқорын деректердің түріне қарай кезең-кезеңімен толықтыра отырып жүргізу: ай сайын, жыл сайын, он жылда бір рет.
6) мемлекеттік климаттық кадастрды жүргізу жөніндегі нұсқаулық-әдістемелік құжаттарды әзірлеуді және бекітуді қамтиды.
7. Мемлекеттік климаттық кадастр деректерінің құрамына мыналар кіреді:
1) белгілі бір бақылау мерзімі, тәулік, ай, жыл үшін метеорологиялық параметрлердің орташа мәндері;
2) белгілі бір бақылау мерзімі, тәулік, ай, жыл үшін метеорологиялық параметрлердің соңғы (экстремалды) мәндері;
3) метеорологиялық құбылыстардың басталуының орташа және соңғы мерзімдері;
4) метеорологиялық құбылыстардың немесе метеорологиялық параметрлер мәндерінің қайталануы.
8. Мемлекеттік климаттық кадастрдың деректері осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес метеорологиялық ай сайынғы, метеорологиялық жылнамалар және Қазақстан климаты бойынша анықтамалар түрінде қалыптастырылады.
9. Ұлттық гидрометеорологиялық қызмет мемлекеттік климаттық кадастрдың ашық дерекқорына орналастыру арқылы мемлекеттік климаттық кадастрдың деректерін алушыларға өтеусіз негізде ақпарат береді.
10. Ақпарат алушылар Ұлттық гидрометеорологиялық қызметке мемлекеттік климаттық кадастрдың деректерін беру туралы жазбаша сұрау салумен, деректерді беру кезеңін, мерзімдерін, түрін, көлемі мен тәсілін көрсете отырып жүгінеді.
Ұлттық гидрометеорологиялық қызмет сұрау салынған ақпаратты сұрау түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде ұсынады.
Мемлекеттік климаттық
кадастрды жүргізу қағидалары,
сондай-ақ мемлекеттік
климаттық кадастр деректерінің
құрамын және мемлекеттік
органдарға, өзге де ұйымдар мен
жеке тұлғаларға оның
деректерін беру тәртібіне
Қосымша
Мемлекеттік климаттық кадастрдың деректер тізімі
1. Метеорологиялық ай сайынғы анықтама
Кестелерге түсініктеме.
Қазақстан аумағы бойынша бір айлық ауа райына шолу.
Жеке станцияларға ескертулер.

2) сбор, анализ и систематизацию данных, полученных в результате метеорологических наблюдений;
3) проведение климатологической обработки первичных метеорологических данных в целях расчета значений климатических характеристик;
4) подготовку и издание метеорологических ежемесячников, метеорологических ежегодников, справочников по климату;
5) ведение автоматизированной базы данных государственного климатического кадастра с периодичным пополнением в зависимости от вида данных: ежемесячно, ежегодно, один раз в десять лет;
6) разработку и утверждение инструктивно-методических документов по ведению государственного климатического кадастра.
7. В состав данных государственного климатического кадастра входит:
1) средние значения метеорологических параметров за определенный срок наблюдений, сутки, месяц, год;
2) крайние (экстремальные) значения метеорологических параметров за определенный срок наблюдений, сутки, месяц, год;
3) средние и крайние сроки наступления метеорологических явлений;
4) повторяемость метеорологических явлений или значений метеорологических параметров.
8. Данные государственного климатического кадастра формируются в виде метеорологических ежемесячников, метеорологических ежегодников и справочников по климату Казахстана согласно приложению к настоящим Правилам.
9. Национальная гидрометеорологическая служба предоставляет получателям информацию данных государственного климатического кадастра на безвозмездной основе, путем ее размещения в открытой базе данных государственного климатического кадастра.
10. Получатели информации обращаются в Национальную гидрометеорологическую службу с письменным запросом о предоставлении данных государственного климатического кадастра, с указанием периода, сроков, вида, объема и способа предоставления данных.
Национальная гидрометеорологическая служба предоставляет запрашиваемую информацию в течение пяти рабочих дней со дня поступления запроса.
Приложение к Правилам
ведения государственного
климатического кадастра,
а также определения состава
данных государственного
климатического кадастра и
порядок предоставления
государственным органам, иным
организациям и физическим
лицам его данных
Перечень данных государственного климатического кадастра
1. Метеорологические ежемесячники:
Пояснения к таблицам.
Обзор погоды по территории Казахстана за месяц.
Замечания к отдельным станциям.