"Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясының ұшуын медициналық қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2019 жылғы 5 қыркүйектегі № 699 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2021 жылғы 5 тамыздағы № 510 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 10 тамызда № 23940 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясының ұшуын медициналық қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2019 жылғы 5 қыркүйектегі № 699 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19372 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясының ұшуын медициналық қамтамасыз ету қағидаларында:
мынадай мазмұндағы 2-1, 2-2 және 2-3-тармақтармен толықтырылсын:
"2-1. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) авиациялық персонал – арнайы және (немесе) кәсіптік даярлығы бар, әуе кемелерінің ұшуын, әуе тасымалдары мен авиациялық жұмыстарды орындау және қамтамасыз ету, әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету, әуе қозғалысын ұйымдастыру және оған қызмет көрсету, әуе қозғалысын басқару бойынша қызметті жүзеге асыратын адамдар;
2) авиациялық бөлім – мемлекеттік авиацияның әуе кемелерінің ұшуын ұйымдастыруды және орындауды, оларды пайдалану мен сақтауды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясының республикалық мемлекеттік мекемесі;
3) әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелер – әскери-медициналық (медициналық) қамтамасыз етуді жүзеге асыратын орталық атқарушы органдардың және өзге де орталық мемлекеттік органдардың және олардың аумақтық бөлімшелерінің құрылымдық бөлімшелері, сондай-ақ әскери-медициналық (медициналық) мекемелер (ұйымдар), өзге де бөлімшелер;
4) әскери-медициналық (медициналық) қамтамасыз ету – жеке құрамның жауынгерлік және еңбекке қабілетін қалпына келтіру мақсатында әскерлерде, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының бөлімшелері мен ведомстволарында әскери-медициналық (медициналық) көмекті ұйымдастыруды және көрсетуді, медициналық қарап-тексеру жүргізуді, санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылықты қамтамасыз етуді, дәрілік заттармен және медициналық бұйымдармен жабдықтауды, денсаулық сақтау саласында сараптама жүргізуді, сондай-ақ әскери медицина бойынша ғылыми-әдістемелік әзірлемелерді және оқытып-үйретуді қамтитын іс-шаралар кешені;
5) әскери-медициналық қызмет – әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелер жиынтығы, оларда Қазақстан Республикасының заңдарында осы органдардың әскери-медициналық (медициналық) қызметіне арналған әскери қызмет немесе мемлекеттік қызметтің ерекше түрі көзделген;

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 5 сентября 2019 года № 699 "Об утверждении Правил медицинского обеспечения полетов государственной авиации Республики Казахстан"
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 5 августа 2021 года № 510. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 августа 2021 года № 23940
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 5 сентября 2019 года № 699 "Об утверждении Правил медицинского обеспечения полетов государственной авиации Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19372) следующие изменения и дополнения:
в Правилах медицинского обеспечения полетов государственной авиации Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
дополнить пунктами 2-1, 2-2 и 2-3 следующего содержания:
"2-1. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) авиационный персонал – лица, имеющие специальную и (или) профессиональную подготовку, осуществляющие деятельность по выполнению и обеспечению полетов воздушных судов, воздушных перевозок и авиационных работ, техническому обслуживанию воздушных судов, организации и обслуживанию воздушного движения, управлению воздушным движением;
2) авиационная часть – республиканское государственное учреждение государственной авиации Республики Казахстан, осуществляющее организацию и выполнение полетов воздушных судов государственной авиации, их эксплуатацию и хранение;
3) военно-медицинские (медицинские) подразделения – структурные подразделения центральных исполнительных органов и иных центральных государственных органов и их территориальных подразделений, а также военно-медицинские (медицинские) учреждения (организации), иные подразделения, осуществляющие военно-медицинское (медицинское) обеспечение;
4) военно-медицинское (медицинское) обеспечение – комплекс мероприятий, включающий организацию и оказание военно-медицинской (медицинской) помощи, проведение медицинских осмотров, обеспечение санитарно-эпидемиологического благополучия, снабжение лекарственными средствами и медицинскими изделиями, проведение экспертизы в области здравоохранения, а также научно-методические разработки и обучение по военной медицине в войсках, подразделениях и ведомствах специальных государственных и правоохранительных органов в целях восстановления боеспособности и трудоспособности личного состава;
5) военно-медицинская служба – совокупность военно-медицинских (медицинских) подразделений, в которых законами Республики Казахстан предусмотрены воинская служба или особый вид государственной службы, предназначенные для военно-медицинского (медицинского) обеспечения деятельности этих органов;

6) медициналық қарап-тексеру – авиациялық персоналдың ауруының болуын немесе болмауын анықтау немесе растау, денсаулық жағдайын, сондай-ақ уақытша еңбекке қабілетсіздігін, жұмысқа кәсіби жарамдылығын айқындау.
2-2. Ұшуды медициналық қамтамасыз етуді Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясы әскери бөлімінің немесе мекемесінің әскери-медициналық қызметі немесе әскери-медициналық (медициналық) бөлімшесі (бұдан әрі – авиациялық бөлімнің медициналық қызметі) жүзеге асырады.
2-3. Ұшуды медициналық қамтамасыз етуді әскери бөлім (мекеме) әскери-медициналық қызметінің бастығы немесе оны алмастыратын медициналық жұмыскер (бұдан әрі – авиациялық бөлім медициналық қызметінің бастығы) ұйымдастырады.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Авиациялық персоналдың денсаулық жағдайын медициналық бақылау мынадай мақсаттарда жүзеге асырылады:
1) денсаулық жағдайындағы және жұмысқа қабілеттілігіндегі өзгерістерді ерте анықтау, осы өзгерістердің кәсіптік қызметімен байланысын анықтау және қажетті профилактикалық, емдеу және оңалту іс-шараларын жүргізу;
2) функционалдық жай-күйіне, денсаулық жағдайына, жұмысқа қабілеттілігіне жағымсыз әсер ететін кәсіптік қызмет факторларын анықтау мен зерделеу және оларды жоюға шаралар қабылдау;
3) психофизиологиялық ерекшеліктерін зерделеу;
4) авиациялық оқиғалар мен инциденттерді зерделеу және олардың алдын алу;
5) организмнің ұшуға реакциясын (ұшуларға төзімділігін) зерделеу;
6) еңбекті, демалысты және тамақтануды ұйымдастыруды зерделеу.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Кәсіптік қызметті орындауға кедергі болатын аурулары немесе жарақаттары анықталған авиациялық персонал ұшудан, ұшуға жетекшілік етуден немесе парашютпен секіруден шеттетіледі және әскери бөлімнің немесе мекеменің әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелеріне (бұдан әрі – авиациялық бөлімнің медициналық бөлімшелері) медициналық тексеруге немесе емделуге жолданады.
Авиациялық бөлімнің медициналық қызметі авиациялық персоналды кәсіптік қызметіне жіберу кезінде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес шалдыққан ауруларынан және жарақаттарынан кейін сауығуы бойынша кәсіптік қызметке жіберудің болжамды мерзімдерін басшылыққа алады.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Авиациялық персоналға кезеңдік медициналық қарап тексеру әскери бөлімнің командирі немесе мекеменің бастығы (бұдан әрі – авиациялық бөлім командирі) бекіткен жоспар бойынша 3 айда бір рет авиациялық бөлімнің медициналық бөлімшесінде жүргізіледі.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

6) медицинский осмотр – установление или подтверждение наличия или отсутствия у авиационного персонала заболевания, определение состояния здоровья, а также временной нетрудоспособности, профессиональной пригодности к работе.
2-2. Медицинское обеспечение полетов осуществляется военно-медицинской службой или военно-медицинским (медицинским) подразделением воинской части или учреждения государственной авиации Республики Казахстан (далее – медицинская служба авиационной части).
2-3. Медицинское обеспечение полетов организует начальник военно-медицинской службы воинской части (учреждения) или медицинский работник, его замещающий (далее – начальник медицинской службы авиационной части).";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Медицинское наблюдение за состоянием здоровья авиационного персонала осуществляется в целях:
1) раннего выявления изменений в состоянии здоровья и работоспособности, установления связи этих изменений с профессиональной деятельностью и проведения необходимых профилактических, лечебных и реабилитационных мероприятий;
2) выявления и изучения факторов профессиональной деятельности, оказывающих неблагоприятное воздействие на функциональное состояние, состояние здоровья, работоспособность и принятия мер к их устранению;
3) изучения психофизиологических особенностей;
4) изучения и предупреждения авиационных происшествий и инцидентов;
5) изучения реакций организма на полеты (переносимость полетов);
6) изучения организации труда, отдыха и питания.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Авиационный персонал с выявленными заболеваниями или травмами, препятствующими выполнению профессиональной деятельности, отстраняется от полетов, руководства полетами или парашютных прыжков и направляется в военно-медицинские (медицинские) подразделения воинской части или учреждения (далее – медицинские подразделения авиационной части) на медицинское обследование или лечение.
Медицинская служба авиационной части при допуске авиационного персонала к профессиональной деятельности руководствуется ориентировочными сроками допуска к профессиональной деятельности по выздоровлении после перенесенных заболеваний и травм согласно приложению 1 к настоящим Правилам.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Авиационному персоналу периодические медицинские осмотры проводятся в медицинском подразделении авиационной части один раз в 3 месяца по плану, утвержденному командиром воинской части или начальником учреждения (далее – командир авиационной части).";
пункт 14 изложить в следующей редакции:

"14. Ұшуаралық (ұшудан кейінгі) медициналық қарап тексеру мынадай ұшқыштар мен штурмандарға жүргізіледі:
1) жаңа авиациялық техникада қайта оқып-үйретілетін және жауынгерлік қолдануды меңгеретін – 10 ұшу ауысымы ішінде;
2) авиациялық бөлімге жаңадан келген – 5 ұшу ауысымы ішінде;
3) стационарлық немесе амбулаториялық емделуден кейін ұшуларға кіріскен – 2 ұшу ауысымы ішінде;
4) оқу орнын бітіргеннен кейін авиациялық бөлімде бірінші жыл қызметтегі – авиациялық бөлімдегі ұшу жұмысының 1-ші жылы ішінде айына бір реттен сиретпей;
5) ұшу жұмысында 4 айдан астам үзілістен кейінгі – 5 ұшу ауысымы ішінде;
6) дәрігерді (медициналық жұмыскерді) ұшуларға жеке төзімділігі тұрғысынан назар аударатын (түнде көру көзілдіріктерімен, 7 бірліктен астам шамадан артық жүктемемен, ұшаққа әуеде отын құюмен, жергілікті жердің бедерін шекті төмен биіктікте айналып өтумен, қону минимумы жағдайларында, демалыстан және іссапардан кейінгі ұшулар).";
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Әуеайлақтың медициналық бекеті әуеайлақта шұғыл медициналық көмек көрсету, науқастанғандарды және зардап шеккендерді авиациялық бөлімнің медициналық бөлімшелеріне немесе медициналық ұйымдарға (меншік түрлеріне қарамастан) эвакуациялау үшін арналған.
Әуеайлақтың медициналық бекеті санитариялық автомобильмен және тиісті медициналық мүлікпен жарақтандырылады. Әуеайлақ медициналық бекеті санитариялық автомобилін тікелей емес мақсаты бойынша пайдалануға жол берілмейді.";
33-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"33. Парашютпен секіру күні (түні) кезекші дәрігер (медициналық жұмыскер) ұшуалды медициналық қарап тексеру көлемінде медициналық тексеру жүргізеді, бірақ алғашқы секіруден кемінде 1 сағат бұрын, секірулер басталғанға дейін ішекті және қуықты босату қажеттігі туралы түсіндіреді. Парашютпен секіру алдында парашютпен секіруді орындайтын адамдар ұшу алдындағы сияқты еңбек, демалыс және тамақтану режимін сақтайды.
Әрбір секіруді орындағаннан кейін жарақаттарды анықтау мақсатында сұрау және сыртынан қарап тексеру жүргізіледі.";
44-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"44. Авиациялық бөлімнің медициналық қызметі қорғау керек-жарағын және ұшу киім-кешегін пайдалануды және сақтауды тексеруді жүзеге асыру кезінде:
1) авиациялық персоналмен қорғау керек-жарағын (биіктіктегі, артық жүктемеге қарсы, судан қорғайтын) қолдану мәселелері бойынша сабақтар өткізеді;
2) авиациялық персоналдың қорғау керек-жарағын пайдалану білімі мен дағдыларын тексеруге қатысады;
3) қорғау керек-жарағының ұзындығы мен өлшемін таңдауға, оны шақтап пішуге қатысады;

"14. Межполетный (послеполетный) медицинский осмотр проводится летчикам и штурманам:
1) межполетный (послеполетный) медицинский осмотр проводится летчикам и штурманам:
1) переучивающимся и осваивающим боевое применение на новой авиационной технике – в течение 10 летных смен;
2) вновь прибывшим в авиационную часть – в течение 5 летных смен;
3) приступившим к полетам после стационарного или амбулаторного лечения – в течение 2 летных смен;
4) первого года службы в авиационной части после выпуска – не реже одного раза в месяц в течение 1 года летной работы в авиационной части;
5) после перерывов в летной работе более 4 месяцев – в течение 5 летных смен;
6) интересующие врача (медицинского работника) с точки зрения индивидуальной переносимости полетов (полеты в очках ночного видения, с перегрузками более 7 единиц, с дозаправкой самолета в воздухе, на предельно малых высотах с огибанием рельефа местности, в условиях посадочного минимума, после отпусков или командировок).";
пункт 22 изложить в следующей редакции:
"22. Медицинский пост аэродрома предназначается для оказания неотложной медицинской помощи на аэродроме, эвакуации больных и пострадавших в медицинские подразделения авиационной части или медицинские организации (независимо от форм собственности).
Медицинский пост аэродрома оснащается санитарным автомобилем и соответствующим медицинским имуществом. Санитарный автомобиль медицинского поста аэродрома не допускается использовать не по прямому назначению.";
пункт 33 изложить в следующей редакции:
"33. В день (ночь) парашютных прыжков дежурный врач (медицинский работник) проводит медицинский осмотр в объеме предполетного медицинского осмотра, но не ранее, чем за 1 час перед первым прыжком, разъясняет о необходимости опорожнения кишечника и мочевого пузыря до начала прыжков. Перед парашютными прыжками лица, выполняющие парашютные прыжки, соблюдают режим труда, отдыха и питания как перед полетами.
После выполнения каждого прыжка проводится опрос и внешний осмотр в целях выявления травм.";
пункт 44 изложить в следующей редакции:
"44. Медицинская служба авиационной части при осуществлении проверки эксплуатации и хранения защитного снаряжения и полетного обмундирования:
1) проводит занятия с авиационным персоналом по вопросам применения защитного снаряжения (высотного, противоперегрузочного, водозащитного);
2) участвует в проверке знаний и навыков эксплуатации защитного снаряжения авиационным персоналом;
3) участвует в выборе роста и размера защитного снаряжения, в его подгонке;

4) авиациялық персонал ұшу жабдығының ұшу аймағындағы климат және ауа райы жағдайларына және ұшу тапсырмасының сипатына сәйкестігін тексереді;
5) қорғау керек-жарағының ұшу жағдайларына сәйкестігін тексереді;
6) қорғау керек-жарағының санитариялық-гигиеналық жай-күйін және сақтау шарттарын тексереді.";
9-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"9-тарау. Авиациялық бөлім медициналық қызметінің авиациялық оқиғалар мен инциденттерді зерделеуге және олардың алдын алуға қатысуы";
58, 59, 60, 61 және 62-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"58. Авиациялық бөлімнің медициналық қызметі ұшқыштың (әуе кемесі экипажының) кәсіптік сенімділігін төмендеткен себептерді анықтау, есепке алу және талдау, олардың алдын алу бойынша іс-шараларды әзірлеуі және өткізуі мақсатында авиациялық оқиғалар мен инциденттерді зерделеуге қатысады. Авиациялық оқиғалар мен инциденттерді зерделеу процесінде алынған мәліметтер, сондай-ақ олардың алдын алу жөніндегі іс-шаралар тоқсан сайын жоғары тұрған медициналық қызметінің бастығына осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылады.
59. Авиациялық оқиғалардың және инциденттердің себептеріне байланысты жалпы және (немесе) жеке профилактикалық іс-шаралар әзірленеді.
60. Жалпы профилактикалық шаралар мыналарды көздейді:
1) ұшуды және ұшуалды еңбек, демалыс және тамақтану режимді ұйымдастырудағы, қамтамасыз етудегі кемшіліктерді жою бойынша ұсыныстарды әзірлеу және авиациялық бөлім командиріне ұсыну;
2) ұшудың ерекше жағдайлардағы іс-қимылдарды пысықтау бойынша тренажерлік даярлықты медициналық қамтамасыз ету;
3) авиациялық персоналмен авиациялық оқиғалар мен инциденттердің психофизиологиялық тетіктерін және олардың профилактикасы шараларын зерделеу бойынша сабақтар өткізу;
4) авиациялық персоналды қорғану тәсілдерін пайдалану дағдыларына үйрету және ұшу факторларының қолайсыз әсер етуіне төзімділігін арттыратын жаттығуларды орындау.
61. Жеке профилактикалық іс-шаралар мыналарды қамтиды:
1) тексеру, емдеу, демалыс беру немесе ұшудан уақытша шеттету;
2) авиациялық бөлімнің командиріне ұшу жүктемесін жоспарлау, еңбек, демалу және тамақтану режимін регламенттеу бойынша ұсыныстарды ұсыну;
3) ұшуда кәсіптік қиындықтар көретін авиациялық персоналдың функционалдық жай-күйінің қарқынын бақылау;
4) психофизиологиялық қасиеттерді қалыптастыру мақсатында тренажерлық және дене шынықтыру дайындығын медициналық қамтамасыз ету;
5) авиациялық персоналмен жеке әңгімелесулер өткізу.
62. Авиациялық бөлім медициналық қызметінің авиациялық персоналды оңалту жөніндегі іс-шаралары (кәсіптік жұмысқа қабілеттілігін, функционалдық жай-күйін, денсаулық жағдайын қалпына келтіру) кезең-кезеңімен ұйымдастырылады:

4) проверяет соответствие полетного обмундирования авиационного персонала климатическим и погодным условиям района полета и характеру полетного задания;
5) проверяет соответствие защитного снаряжения условиям полета;
6) проверяет санитарно-гигиеническое состояние и условия хранения защитного снаряжения.";
заголовок главы 9 изложить в следующей редакции:
"Глава 9. Участие медицинской службы авиационной части в изучении и предупреждении авиационных происшествий и инцидентов";
пункты 58, 59, 60, 61 и 62 изложить в следующей редакции:
"58. Медицинская служба авиационной части участвует в изучении авиационных происшествий и инцидентов с целью выявления, учета и анализа причин, снизивших профессиональную надежность летчика (экипажа воздушного судна), разработки и проведения мероприятий по их предупреждению. Сведения, полученные в процессе изучения авиационных происшествий и инцидентов, а также мероприятия по их предупреждению ежеквартально представляются вышестоящему начальнику медицинской службы по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
59. В зависимости от причин авиационных происшествий и инцидентов разрабатываются общие и (или) индивидуальные профилактические мероприятия.
60. Общие профилактические мероприятия предусматривают:
1) разработку и представление командиру авиационной части предложений по устранению недостатков в организации, обеспечении полетов и предполетного режима труда, отдыха и питания;
2) медицинское обеспечение тренажерной подготовки по отработке действий в особых случаях полета;
3) проведение занятий с авиационным персоналом по изучению психофизиологических механизмов и мер профилактики авиационных происшествий и инцидентов;
4) обучение авиационного персонала навыкам использования защитных приемов и выполнение упражнений, повышающих устойчивость к неблагоприятному воздействию факторов полета.
61. Индивидуальные профилактические мероприятия включают:
1) обследование, лечение, предоставление отдыха или временное отстранение от полетов;
2) представление командиру авиационной части предложений по планированию летной нагрузки, регламентации режима труда, отдыха и питания;
3) наблюдение за динамикой функционального состояния авиационного персонала, испытывающих профессиональные затруднения в полете;
4) медицинское обеспечение тренажерной и физической подготовки с целью формирования психофизиологических качеств;
5) проведение индивидуальных бесед с авиационным персоналом.
62. Мероприятия медицинской службы авиационной части по реабилитации (восстановление профессиональной работоспособности, функционального состояния, состояния здоровья) авиационного персонала организуются поэтапно:

1) бірінші кезең – авиациялық бөлімде жүзеге асырылады;
2) екінші кезең – амбулаторлық-емханалық жағдайларда жүзеге асырылады;
3) үшінші кезең – арнайы қалпына келтіру орталықтарында, госпитальдық оңалту бөлімшелерінде және санаторийлік-курорттық ұйымдарда жүзеге асырылады.";
64-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"64. Қалпына келтіру іс-шараларын жоспарлау және жүргізу кезінде мыналар ескеріледі:
1) медициналық бақылау деректері;
2) жасы;
3) дәрігерлік-ұшқыштар комиссиясының қорытындысы;
4) психологиялық ерекшеліктер (зейіннің, жедел ойлаудың, жадының, кеңістіктік бағдар алудың даму деңгейі және мінез-құлықтың негізгі қасиеттері);
5) ұшудың әртүрлі түрлеріне төзімділік ерекшеліктері;
6) физикалық даму дәрежесі және дене шынықтыру дайындығының деңгейі;
7) денсаулық жағдайына және жұмысқа қабілеттілігіне ықпал ететін тәуекел факторлары мен әдеттер.";
66, 67 және 68-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"66. Апатқа ұшырау жағдайындағы немесе ұшыраған әуе кемелерін, олардың жолаушылары мен экипаждарын іздеу және құтқару кезінде медициналық қамтамасыз ету мыналарды қамтиды:
1) авиациялық бөлім медициналық қызметінің күштері мен құралдарын басқару, іздеу-құтқару жұмыстарын жүргізу барысында олардың іс-қимылдарын үйлестіру;
2) медициналық көмек көрсету және зардап шеккендерді медициналық ұйымдарға (меншік түрлеріне қарамастан) уақтылы эвакуациялау;
3) зардап шеккендерге медициналық көмек көрсету және оларды емдеу бойынша медициналық ұйымдармен (меншік түрлеріне қарамастан) өзара іс-қимыл;
4) іздеу-құтқару жұмыстарына тартылатын авиациялық бөлім медициналық қызметінің күштері мен құралдарының әзірлігін қамтамасыз ету.
67. Жерүсті іздеу-құтқару командасының немесе құтқарушы парашюттік-десанттық топтың құрамында іздеу-құтқару жұмыстарына қатысатын медициналық жұмыскердің:
1) апатқа ұшырағандарға медициналық көмек көрсету және оларды эвакуациялау әдістері бойынша арнайы дайындығы болуы;
2) шұғыл медициналық көмек көрсету бойынша практикалық дағдыларын меңгеруі;
3) іздеу-құтқару жұмыстары жүргізілетін аудандағы медициналық ұйымдардың (меншік түрлеріне қарамастан) орналасуын, олардың мамандануын, эвакуациялау жолдарын және байланысты ұйымдастыруды білуі;
4) климаттық жағдайларға сәйкес қажетті медициналық мүлікпен және керек-жарақпен жабдықталған және жарақтандырылған болуы қажет.
68. Іздеу-құтқару жұмыстарына қатысатын медициналық жұмыскер зардап шеккендерге тікелей апат орнында шұғыл медициналық көмек көрсетеді, апатқа ұшырағандарды эвакуациялау кезектілігін және оларды авиациялық бөлімнің медициналық бөлімшелеріне немесе медициналық ұйымдарға (меншік түрлеріне қарамастан) тасымалдау әдісін айқындайды.";

1) первый этап – осуществляется в авиационной части;
2) второй этап – осуществляется в амбулаторно-поликлинических условиях;
3) третий этап – осуществляется в специальных восстановительных центрах, госпитальных отделениях реабилитации и санаторно-курортных организациях.";
пункт 64 изложить в следующей редакции:
"64. При планировании и проведении восстановительных мероприятий учитываются:
1) данные медицинского наблюдения;
2) возраст;
3) заключение врачебно-летной комиссии;
4) психологические особенности (уровень развития внимания, оперативного мышления, памяти, пространственной ориентировки и основные черты характера);
5) особенности переносимости различных видов полетов;
6) степень физического развития и уровень физической подготовленности;
7) факторы риска и привычки, влияющие на состояние здоровья и работоспособность.";
пункты 66, 67 и 68 изложить в следующей редакции:
"66. Медицинское обеспечение при поиске и спасении воздушных судов, терпящих или потерпевших бедствие, их пассажиров и экипажей включает:
1) управление силами и средствами медицинской службы авиационной части, координация их действий в ходе проведения поисково-спасательных работ;
2) оказание медицинской помощи и своевременная эвакуация пострадавших в медицинские организации (независимо от форм собственности);
3) взаимодействие с медицинскими организациями (независимо от форм собственности) по оказанию медицинской помощи и лечению пострадавших;
4) обеспечение готовности сил и средств медицинской службы авиационной части, привлекаемых к поисково-спасательным работам.
67. Медицинскому работнику, участвующему в поисково-спасательных работах в составе наземной поисково-спасательной команды или спасательной парашютно-десантной группы, необходимо:
1) иметь специальную подготовку по оказанию медицинской помощи потерпевшим бедствие и методам их эвакуации;
2) владеть практическими навыками оказания неотложной медицинской помощи;
3) знать местонахождение медицинских организаций (независимо от форм собственности) в районе проведения поисково-спасательных работ, их специализацию, пути эвакуации и организацию связи;
4) быть экипированным и оснащенным необходимым медицинским имуществом и снаряжением в соответствии с климатическими условиями.
68. Медицинский работник, участвующий в поисково-спасательных работах оказывает непосредственно на месте бедствия неотложную медицинскую помощь пострадавшим, определяет очередность эвакуации потерпевших бедствие и способ их транспортировки в медицинские подразделения авиационной части или медицинские организации (независимо от форм собственности).";

95, 96 және 97-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"95. Ұшып өтуді орындайтын әуе кемелері экипаждарының ұшуын медициналық қамтамасыз ету кезінде авиациялық бөлімнің медициналық қызметі:
1) әсіресе, егер ұшып өту басқа климаттық-географиялық аймақтарда орындалса, ұшып өтуді орындайтын әуе кемелері экипаждарының орналасу жағдайларын, ұшуалды демалу мен тамақтану режимінің сақталуын тексереді;
2) экипаждардың тамақтандырумен, оның ішінде борттық тамақтандырумен қамтамасыз етілуін тексереді;
3) қорғау керек-жарағы мен ұшу киім-кешегінің жиынтықтығы мен жай-күйін тексереді;
4) науқастанғандарға, зардап шеккендерге медициналық көмек көрсетуді және оларды медициналық ұйымдарына (меншік түрлеріне қарамастан) эвакуациялауды ұйымдастырады.
96. Ұшып өтуді орындайтын әуе кемелерінің экипаждарын ұшуалды медициналық қарап тексеру әзірлікті бақылау парағында белгі жасаумен авиациялық бөлімнің медициналық бөлімшесінде ұшып шығуға дейін кемінде 2 сағат бұрын жүргізіледі. Базадан тыс әуеайлақтарда ұшуалды медициналық қарап тексеруді авиациялық бөлімнің медициналық бөлімшесінің кезекші дәрігері (медициналық жұмыскері) жүргізеді.
97. Авиациялық персоналды даярлау бойынша әскери оқу орындарының ұшу мамандықтарында білім алатын курсанттарды (бұдан әрі – курсанттар) ұшуға оқытып-үйрету кезінде ұшуды медициналық қамтамасыз ету кезінде авиациялық персоналды даярлау бойынша әскери оқу орнының әскери-медициналық қызметі:
1) курсанттардың денсаулық жағдайын және жұмысқа қабілеттілігін медициналық бақылауды жүзеге асырады, қажетті емдеу-профилактикалық іс-шаралар кешенін жүргізеді;
2) ұшуға оқытып-үйрету кезінде және тренажерлық даярлық уақытында курсанттар қызметінің жеке психофизиологиялық ерекшеліктерін зерделейді, ұшу дағдыларын қалыптастыру және нығайту тиімділігін төмендететін факторларды анықтайды;
3) жоспарланған ұшу жүктемесінің курсанттар мен ұшқыш-нұсқаушылардың денсаулық жағдайы мен физикалық тұрғыдан шыдамдылығына сәйкес келуіне ұшудың жоспарлы кестесін зерделейді;
4) ұшудың әртүрлі түрлерінің төзімділігін талдайды, еңбектің, демалу мен тамақтанудың ұтымды режимін жасауға қатысады;
5) олардың жарықтандырылуына және температуралық режиміне ерекше назар аудара отырып, курсанттардың орналасу, тамақтандыру және оқытып-үйрету жағдайларының санитариялық жай-күйін тексереді;
6) курсанттармен авиациялық медицина бойынша сабақтар өткізеді.";
99-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"99. Курсанттарды кезеңдік медициналық қарап тексеру 3 айда 1 рет авиациялық персоналды даярлау жөніндегі әскери оқу орнының бастығы бекіткен жоспар бойынша авиациялық персоналды даярлау жөніндегі әскери оқу орнының әскери-медициналық (медициналық) бөлімшесінде жүргізіледі.";

пункты 95, 96 и 97 изложить в следующей редакции:
"95. При медицинском обеспечении полетов экипажей воздушных судов, выполняющих перелеты медицинская служба авиационной части:
1) проверяет условия размещения, соблюдение режима предполетного отдыха и питания экипажей воздушных судов, выполняющих перелеты, особенно если перелет выполняется в другие климатогеографические зоны;
2) проверяет обеспечение экипажей питанием, в том числе бортовым;
3) проверяет комплектность и состояние защитного снаряжения и полетного обмундирования;
4) организовывает медицинскую помощь больным, пострадавшим и их эвакуацию в медицинские организации (независимо от форм собственности).
96. Предполетный медицинский осмотр экипажей воздушных судов, выполняющих перелеты, с отметкой в листе контроля готовности проводится в медицинском подразделении авиационной части не ранее чем за 2 часа до вылета. Предполетный медицинский осмотр на внебазовых аэродромах проводит дежурный врач (медицинский работник) медицинского подразделения авиационной части.
97. При медицинском обеспечении полетов при летном обучении курсантов, обучающихся на летных специальностях военных учебных заведений по подготовке авиационного персонала (далее – курсантов), военно-медицинская служба военного учебного заведения по подготовке авиационного персонала:
1) осуществляет медицинское наблюдение за состоянием здоровья и работоспособностью курсантов, проводит комплекс необходимых лечебно-профилактических мероприятий;
2) изучает индивидуальные психофизиологические особенности деятельности курсантов при летном обучении и во время тренажерной подготовки, выявляет факторы, снижающие эффективность формирования и закрепления летных навыков;
3) изучает плановую таблицу полетов на соответствие планируемой летной нагрузки состоянию здоровья и физической выносливости курсантов и летчиков-инструкторов;
4) анализирует переносимость различных видов полетов, участвует в составлении рационального режима труда, отдыха и питания;
5) проверяет санитарное состояние условий размещения, питания и обучения курсантов, обращая особое внимание на их освещенность и температурный режим;
6) проводит с курсантами занятия по авиационной медицине.";
пункт 99 изложить в следующей редакции:
"99. Курсантам периодические медицинские осмотры проводятся в военно-медицинском (медицинском) подразделении военного учебного заведения по подготовке авиационного персонала один раз в 3 месяца по плану, утвержденному начальником военного учебного заведения по подготовке авиационного персонала.";

мынадай мазмұндағы 99-1-тармақпен толықтырылсын:
"99-1. Курсанттарға авиациялық персоналды даярлау жөніндегі әскери оқу орнының әскери-медициналық (медициналық) бөлімшесінде кезекті медициналық куәландырудан соң 6 айдан кейін терапевтің және невропатологтың қатысуымен медициналық қарап тексеру жүргізіледі. Медициналық көрсеткіштер бойынша хирург, офтальмолог, оториноларинголог тартылады.";
104-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"104. Лагерьлік әуеайлақта ұшуды медициналық қамтамасыз етуді ұйымдастыру кезінде авиациялық персоналды даярлау жөніндегі әскери оқу орнының әскери-медициналық қызметі:
1) авиациялық персонал мен курсанттардың орналасу жағдайларын;
2) курсанттар мен авиациялық персоналдың еңбектің, демалу мен тамақтанудың ұшуалды режимін сақтау мүмкіндігін;
3) тамақтандыру, сумен қамтамасыз ету объектілерінің санитариялық-гигиеналық жай-күйін тексереді.";
107-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"107. ҰТО-ны медициналық қамтамасыз етуге дайындалу кезеңінде авиациялық бөлімнің медициналық қызметі:
1) кезеңдер бойынша ҰТО-ны медициналық қамтамасыз ету жоспарын жасайды және қойылған міндеттерге байланысты авиациялық бөлім медициналық қызметінің қажетті күштері мен құралдарын айқындайды;";
2) мүліктің жиынтықталуын және жай-күйін тексереді, оқу-жаттығулар кезеңінде бытырап орналасу әуеайлағында медициналық пункт пен медициналық бекетті өрістету үшін жерүсті немесе әуе эшелоны құрамында кететін медициналық персоналға нұсқау береді;
3) медициналық көмек көрсету үшін жиынтықтарды тексереді және негізгі күштер келгенге дейін авиациялық бөлімнің бытырап орналасу әуеайлағына ұшып өтуін медициналық қамтамасыз етуді ұйымдастыру үшін бөлінетін алдыңғы қатардағы команданың медициналық персоналына нұсқаулар береді;
4) медициналық көрсеткіштер бойынша ҰТО-ға қатысуға жіберілмейтін авиациялық персонал адамдарының тізімін айқындайды және ол туралы авиациялық бөлім командиріне баяндайды;
5) жоғары тұрған әскери-медициналық қызметінің бастығынан және денсаулық сақтау ұйымдарынан оқу-жаттығулар ауданының эпидемиялық жағдайы және санитариялық-гигиеналық жай-күйі, медициналық ұйымдарының (меншік түрлеріне қарамастан) бар болуы туралы мәліметтерді алады;
6) авиациялық персоналды ҰТО өткізу ауданына тән аурулар профилактикасы шараларымен (дәрістер, әңгімелесулер арқылы) таныстырады;
7) авиациялық бөлімнің биіктіктік керек-жарағына қызмет көрсету тобымен бірлесіп, қорғау керек-жарағының жай-күйін тексереді.";
109-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"109. ҰТО ауданында ұшуды медициналық қамтамасыз ету кезінде авиациялық бөлімнің медициналық қызметі:

дополнить пунктом 99-1 следующего содержания:
"99-1. Курсантам через 6 месяцев после очередного медицинского освидетельствования в военно-медицинском (медицинском) подразделении военного учебного заведения по подготовке авиационного персонала проводится медицинский осмотр с участием терапевта и невропатолога. По медицинским показаниям привлекаются хирург, офтальмолог, оториноларинголог.";
пункт 104 изложить в следующей редакции:
"104. При организации медицинского обеспечения полетов на лагерном аэродроме военно-медицинская служба военного учебного заведения по подготовке авиационного персонала проверяет:
1) условия размещения авиационного персонала и курсантов;
2) возможность соблюдения курсантами и авиационным персоналом предполетного режима труда, отдыха и питания;
3) санитарно-гигиеническое состояние объектов питания, водоснабжения.";
пункт 107 изложить в следующей редакции:
"107. Медицинская служба авиационной части в период подготовки к медицинскому обеспечению ЛТУ:
1) составляет план медицинского обеспечения ЛТУ по периодам и определяет в зависимости от поставленных задач необходимые силы и средства медицинской службы авиационной части;
2) проверяет укомплектованность и состояние имущества, инструктирует медицинский персонал, убывающий в составе наземного или воздушного эшелона для развертывания на период учений медицинского пункта и медицинского поста на аэродроме рассредоточения;
3) проверяет укладки для оказания медицинской помощи и инструктирует медицинский персонал передовой команды, выделяемый для организации медицинского обеспечения перелета авиационной части на аэродром рассредоточения до прибытия основных сил;
4) определяет список лиц авиационного персонала, которые не допускаются к участию в ЛТУ по медицинским показаниям, и докладывает об этом командиру авиационной части;
5) получает сведения от вышестоящего начальника военно-медицинской службы и организации здравоохранения об эпидемической обстановке и санитарно-гигиеническом состоянии района учений, наличии медицинских организаций (независимо от форм собственности);
6) знакомит авиационный персонал (путем лекций, бесед) с мерами профилактики заболеваний, характерных для района проведения ЛТУ;
7) совместно с группой обслуживания высотного снаряжения авиационной части проверяют состояние защитного снаряжения.";
пункт 109 изложить в следующей редакции:
"109. При медицинском обеспечении полетов в районе ЛТУ медицинская служба авиационной части:

1) авиациялық персоналдың орналасу орындарын, ұшуалды демалу жағдайларын, тамақтандыруды және сумен қамтамасыз етуді ұйымдастыруды тексереді;
2) жараланғандарға және науқастанғандарға білікті және мамандандырылған медициналық көмек көрсету жөніндегі мәселелерді жедел шешу үшін оқу-жаттығулар ауданында медициналық ұйымдармен (меншік түрлеріне қарамастан) байланысты ұстайды;
3) эпидемиялық жағдайды және жергілікті тұрғындар арасында аурудың құрылымын, су көздерінің санитариялық жағдайын нақтылайды;
4) ҰТО өткізудің жоспарлы кестесін зерделейді, ұшуды қамтамасыз ету үшін авиациялық бөлім медициналық қызметінің күштері мен құралдарын даярлайды;
5) медициналық пунктті өрістетуді ұйымдастырады, авиациялық персоналды ұшуалды медициналық қарап тексеруді жүргізу орнын жабдықтайды;
6) ұшуалды режимінің сақталуын, тамақ дайындау жағдайларын, далалық жағдайларда тамақ ішу және азық-түлікті сақтау орындарының санитариялық-гигиеналық жай-күйін тексереді, қажет болған кезде жеке құрамға қосымша дәрумен беруді жүргізеді.";
осы Қағидаларға 5-қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес мынадай редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Әуе қорғанысы күштері бас қолбасшысының басқармасы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) мемлекеттік тіркелген күннен бастап ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясы басқару органдарының басшыларына жүктелсін.
4. Осы бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі
Н. Ермекбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік күзет қызметі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2021 жылғы 5 тамыздағы
№ 510 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
мемлекеттік авиациясының
ұшуын медициналық
қамтамасыз ету қағидаларына
5-қосымша
Нысан
1-кесте
Авиациялық бөлімнің медициналық қызметі ___ тоқсанда (жылда) зерделеген авиациялық оқиғалар және инциденттер
Р/с №
Себептер
Оқиғалар саны
1
2
3
1.
Ұшуды орындау, барлығы:
ауырсынатын жай-күйде;
ұшуалды еңбек және демалу режимін бұзғаннан кейін;
ұшуалды тамақтандыру режимін бұзғаннан кейін;
ұшу шарттарына сәйкес келетін қорғау керек-жарақтарынсыз;
медициналық рұқсатсыз;
алкогольді тұтынғаннан кейін (ұшу қарсаңында немесе ұшатын күні);
дәрігерлік-ұшқыштар комиссиясы қорытындысының қолданылу мерзімі өткен;
ұшу ауысымындағы ұшу нормаларынан артық.
2.
Ұшуға басшылық жасау, барлығы:
ауырсынатын жай-күйде;
ұшуалды еңбек және демалу режимін бұзғаннан кейін;
ұшуалды тамақтандыру режимін бұзғаннан кейін;
медициналық рұқсатсыз;
алкогольді тұтынғаннан кейін (ұшу қарсаңында немесе ұшатын күні);
дәрігерлік-ұшқыштар комиссиясы қорытындысының қолданылу мерзімі өткен
3.
Ұшқыш (экипаж) организміне ұшу факторларының ықпал етуі:
гипоксия
артық жүктемелер (пилотаждық);
шайқалу;
барометрлік қысымның ауытқуы;
жарылыс декомпрессиясы
4.
Ұшқыш (экипаж) организміне әуе кемесінің кабинасында қолайсыз гигиеналық жағдайлардың ықпал етуі:
кабина ауасына бөгде қоспалардың түсуі;
оттегіге бөгде қоспалардың түсуі;
кабинадағы қолайсыз температуралық режим
5.
Қорғау керек-жарағы мен жабдығын дұрыс пайдаланбау және оның ақаулықтары
6.
Ұшуларды медициналық қамтамасыз етудегі кемшіліктер
7.
Ұшу қызметін қиындатқан иллюзиялар
8.
Ұшқыштың (экипаждың) кеңістікті бағдарлауды жоғалтуы
9.
Басқа да оқиғалар
10.
Барлығы
Ескертпе:

1) проверяет места размещения, условия предполетного отдыха авиационного персонала, организацию питания и водоснабжения;
2) поддерживает связь с медицинскими организациями (независимо от форм собственности) в районе учений для оперативного решения вопросов по оказанию квалифицированной и специализированной медицинской помощи раненым и больным;
3) уточняет эпидемическую обстановку и структуру заболеваний среди местного населения, санитарное состояние водоисточников;
4) изучает плановую таблицу проведения ЛТУ, подготавливает силы и средства медицинской службы авиационной части для обеспечения полетов;
5) организовывает развертывание медицинского пункта, оборудует место проведения предполетного медицинского осмотра авиационного персонала;
6) проверяет соблюдение предполетного режима, условия приготовления пищи, санитарно-гигиеническое состояние мест приема пищи и хранения продуктов в полевых условиях, проводит при необходимости дополнительную витаминизацию личного состава.";
приложение 5 к настоящим Правилам изложить в следующей редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Управлению главнокомандующего Силами воздушной обороны Вооруженных Сил Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на руководителей органов управления государственной авиации Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
Н. Ермекбаев
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Служба государственной охраны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министра обороны
Республики Казахстан
от 5 августа 2021 года № 510
Приложение 5 к Правилам
медицинского обеспечения
полетов государственной авиации
Республики Казахстан
Форма
Таблица 1
Авиационные происшествия и инциденты, изученные медицинской службой авиационной части за ___ квартал (год)
№ п/п
Причины
Количество случаев
1
2
3
1.
Выполнение полетов, всего:
в болезненном состоянии;
после нарушения предполетного режима труда и отдыха;
после нарушения предполетного режима питания;
без защитного снаряжения, соответствующего условиям полета;
без медицинского допуска;
после употребления алкоголя (накануне или в день полетов);
с истекшим сроком действия заключения врачебно-летной комиссии;
с превышение норм налета в летную смену
2.
Руководство полетами, всего:
в болезненном состоянии;
после нарушения предполетного режима труда и отдыха;
после нарушения предполетного режима питания;
без медицинского допуска;
после употребления алкоголя (накануне или в день полетов);
с истекшим сроком действия заключения врачебно-летной комиссии
3.
Воздействие на организм летчика (экипажа) факторов полета:
гипоксии
перегрузки (пилотажные);
укачивание;
перепады барометрического давления;
взрывная декомпрессия
4.
Воздействие на организм летчика (экипажа) неблагоприятных гигиенических условий в кабине воздушного судна:
попадание в воздух кабины посторонних примесей;
попадание в кислород посторонних примесей;
неблагоприятный температурный режим в кабине
5.
Неправильная эксплуатация и неисправности защитного снаряжения и оборудования
6.
Недостатки в медицинском обеспечении полетов
7.
Иллюзии, затруднившие летную деятельность
8.
Потеря летчиком (экипажем) пространственной ориентировки
9.
Другие случаи
10.
Всего
Примечание:

1. Деректер бөлшек түрінде келтіріледі: алымында жалпы саны, бөлімінде – жұмысқа қабілеттіліктің төмендеуіне байланысты болған оқиғалар саны.
2. "Басқа да оқиғаларға" осы кестенің басқа тармақтарына жатпайтын авиациялық оқиғалар және инциденттері жатады. Бұл оқиғалар мәтінде қысқаша түсіндіріледі.
Нысан
2-кесте
Авиациялық бөлім медициналық қызметінің ___ тоқсанда (жылда) авиациялық оқиғалардың және инциденттердің алдын алу жөніндегі іс-шаралары
Р/с №
Іс-шаралар
Оқиғалар саны
1
2
3
1.
Ұшуалды медициналық қарап тексеруде ұшудан шеттетілді, барлығы:
ауырсынатын жай-күйде;
ұшуалды еңбек және демалу режимін бұзған;
ұшуалды тамақтандыру режимін бұзған;
алкогольді тұтынғаннан кейін;
шаршау, қажу белгілері бар;
демалыстар арасында 12 айдан астам үзіліс болғаннан
2.
Ұшуалды медициналық қарап тексеруде ұшуға басшылық жасаудан шеттетілді, барлығы:
ауырсынатын жай-күйде;
ұшуалды еңбек және демалу режимін бұзған;
ұшуалды тамақтандыру режимін бұзған;
алкогольді тұтынғаннан кейін;
шаршау, қажу белгілері бар;
демалыстар арасында 12 айдан астам үзіліс болғаннан
3.
Медициналық сауалнама жүргізуде (қарап тексеруде) инженерлік-техникалық құрамның ұшуын қамтамасыз етуден шеттетілді, барлығы:
4.
Авиациялық персоналдың физикалық немесе эмоциялық-психикалық жай-күйіне теріс ықпал еткен ұшуға дайындалудағы және оны қамтамасыз етудегі кемшіліктер жойылды, барлығы:
тамақтандыруды ұйымдастырудағы кемшіліктер;
әуеайлақта демалу үшін толыққанды жағдай жасамау;
артық ұшу жүктемесі;
ұшып шығу арасындағы жеткіліксіз үзілістер;
психикалық жарақаттар;
жанжалды қызметтік жағдайлар;
жанжалды отбасылық-тұрмыстық жағдайлар;
авиациялық персоналды тасымалдаудағы кемшіліктер
5.
Қорғау керек-жарағының ақаулықтары анықталды:
алдын ала дайындалу кезеңінде;
ұшуалды дайындықта
6.
Сапасыз медициналық оттегіні пайдалану жағдайларынан сақтандырылды
7.
Басқа да іс-шаралар
8.
Жиыны
Ескертпе:
1. 1-тармақтағы деректер бөлшек түрінде келтіріледі: алымында ұшудан шеттетілген авиациялық персоналдың жалпы саны көрсетіледі, бөлімінде – әуе кемелерінің ұшып өтетін экипаждары мүшелерінің саны.
2. Баяндау мәтінінде ұшуалды қарап тексерулерде анықталған және авиациялық персоналды ұшудан (ұшуға басшылық жасаудан) шеттетуге себеп болған барлық аурулардың диагноздарын көрсету қажет.
3. "Басқа да іс-шараларға" осы кестенің басқа тармақтарына жатпайтын авиациялық бөлім медицина қызметінің авиациялық оқиғалардың және инциденттердің алдын алу жөніндегі іс-шаралары жатады. Бұл іс-шаралар мәтінде қысқаша түсіндіріледі.

1. Данные приводятся в виде дроби: в числителе указывается общее количество, в знаменателе – число случаев, обусловленных снижением работоспособности.
2. В "Другие случаи" относятся авиационные происшествия и инциденты, которые не относятся к другим пунктам данной таблицы. Эти случаи кратко объясняются в тексте.
Форма
Таблица 2
Мероприятия медицинской службы авиационной части по предупреждению авиационных происшествий и инцидентов за ___ квартал (год)
№ п/п
Мероприятия
Количество случаев
1
2
3
1.
Отстранено от полетов на предполетном медицинском осмотре, всего:
в болезненном состоянии;
нарушивших предполетный режим труда и отдыха;
нарушивших предполетный режим питания;
после употребления алкоголя;
с признаками утомления, переутомления;
из-за перерыва между отпусками более 12 месяцев
2.
Отстранено от руководства полетов на предполетном медицинском осмотре, всего:
в болезненном состоянии;
нарушивших предполетный режим труда и отдыха;
нарушивших предполетный режим питания;
после употребления алкоголя;
с признаками утомления, переутомления;
из-за перерыва между отпусками более 12 месяцев
3.
Отстранено от обеспечения полетов инженерно-технического состава на медицинском опросе (осмотре), всего:
4.
Устранено недостатков в подготовке и обеспечении полетов, отрицательно влиявших на физическое или эмоционально-психическое состояние авиационного персонала, всего:
недостатки в организации питания;
неполноценные условия для отдыха на аэродроме;
излишняя летная нагрузка;
недостаточные перерывы между вылетами;
психические травмы;
конфликтные служебные ситуации;
конфликтные семейно-бытовые ситуации;
недостатки в перевозке авиационного персонала
5.
Выявлено неисправностей защитного снаряжения:
в период предварительной подготовки;
на предполетной подготовке
6.
Предупреждено случаев использования некачественного медицинского кислорода
7.
Другие мероприятия
8.
Итого
Примечание:
1. Данные в пункте 1 приводятся в виде дроби: в числителе указывается общее количество авиационного персонала, отстраненного от полетов, в знаменателе – количество членов перелетающих экипажей воздушных судов.
2. В тексте доклада следует привести диагнозы всех заболеваний, выявленных на предполетных осмотрах и ставших причиной отстранения авиационного персонала от полетов (руководства полетами).
3. В "Другие мероприятия" относятся мероприятия медицинской службы авиационной части по предупреждению авиационных происшествий и инцидентов, которые не относятся к другим пунктам данной таблицы. Эти мероприятия кратко объясняются в тексте.