Азаматтық қорғау органдарының қызметкерлеріне кезектен тыс арнаулы атақтарды беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 9 тамыздағы № 382 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 16 тамызда № 23998 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 2022 жылғы 18 тамыздағы № 33 бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 18.08.2022 № 33 (11.09.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 26-бабының 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Азаматтық қорғау органдарының қызметкерлеріне кезектен тыс арнаулы атақтарды беру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Кадр саясаты департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар вице-министріне және Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Кадр саясаты департаментіне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
Ю. Ильин
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрінің
2021 жылғы 9 тамыздағы
№ 382 бұйрығымен
бекітілген
Азаматтық қорғау органдарының қызметкерлеріне кезектен тыс арнаулы атақтарды беру қағидалары
1. Осы Азаматтық қорғау органдарының қызметкерлеріне кезектен тыс арнаулы атақтарды беру қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі - Заң) 26-бабы 4-тармағына сәйкес әзірленді және азаматтық қорғау органдарының қызметкерлеріне (бұдан әрі - қызметкерлер) кезектен тыс арнаулы атақтарды беру тәртібін айқындайды.
Осы Қағидалардың күші "азаматтық қорғау" арнаулы атағы берілген қызметкерлерге қатысты қолданылады.
2. Орта және (немесе) аға басшы құрамның қызметкерлеріне кезектен тыс арнаулы атақтарды беру туралы шешім Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің (бұдан әрі - ТЖМ) құрылымдық бөлімшелері басшыларының, ТЖМ ведомстволары басшыларының, ТЖМ аумақтық бөлімшелері және оның ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелері басшыларының ұсыным хаттарының (еркін нысанда) негізінде Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрі (бұдан әрі - Министр) қабылдайды.
Кіші басшы құрам қызметкерлеріне кезектен тыс арнаулы атақтарды беру туралы шешім ТЖМ ведомстволарының құрылымдық бөлімшелері басшыларының, ТЖМ аумақтық бөлімшелері және оның ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелерінің құрылымдық бөлімшелері басшыларының ұсыным хаттарының (еркін нысанда) негізінде азаматтық қорғау органдары (бұдан әрі - АҚО) уәкілетті басшысымен қабылданады.
Бұл ретте, ұсыным хаттарда қосымша мынадай мәліметтер көрсетіледі:
қызметкердің қысқаша мінездемесі;
осы Қағидалардың 3-тармағында көзделген қызметкердің еңбегі туралы мәліметтер.

Об утверждении Правил присвоения внеочередных специальных званий сотрудникам органов гражданской защиты
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 9 августа 2021 года № 382. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 августа 2021 года № 23998. Утратил силу приказом и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 18 августа 2022 года № 33.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 18.08.2022 № 33 (вводится в действие с 11.09.2022).
В соответствии с пунктом 4 статьи 26 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила присвоения внеочередных специальных званий сотрудникам органов гражданской защиты.
2. Департаменту кадровой политики Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан и Департамент кадровой политики Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Ю. Ильин
Утверждены приказом
Министра по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 9 августа 2021 года № 382
Правила присвоения внеочередных специальных званий сотрудникам органов гражданской защиты
1. Настоящие Правила присвоения внеочередных специальных званий сотрудникам органов гражданской защиты (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 26 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе" (далее - Закон) и определяют порядок присвоения внеочередных специальных званий сотрудникам органов гражданской защиты (далее - сотрудники).
Действие настоящих Правил распространяются в отношении сотрудников, которым присвоено специальное звание "гражданской защиты".
2. Решение о присвоении сотрудникам внеочередных специальных званий среднего и (или) старшего начальствующего состава принимается Министром по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее - Министр) на основании представлений (в произвольной форме) руководителей структурных подразделений Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее - МЧС), руководителей ведомств МЧС, руководителей территориальных подразделений и подведомственных государственных учреждений МЧС.
Решение о присвоении сотрудникам внеочередных специальных званий младшего начальствующего состава принимается уполномоченным руководителем органов гражданской защиты (далее - ОГЗ) на основании представлений (в произвольной форме) руководителей структурных подразделений территориальных подразделений и подведомственных государственных учреждений МЧС.
При этом, в представлении дополнительно указываются следующие сведения:
краткая характеристика сотрудника;
информация заслуг сотрудника, предусмотренных пунктом 3 настоящих Правил.

3. Кезектен тыс арнаулы атақтар мiндеттерiн үлгiлi атқарғаны және қызметтік жұмысында жоғары нәтижелерге қол жеткізгені үшін Заңның 55-бабының 1-тармағында көрсетілген көтермелеу түрлерінің бірі болған кезде, қызметтік (функционалдық) міндеттерін қызметкердің өміріне қауіп төндірумен орындағаны, төтенше жағдайлар кезінде адам өмірін құтқарғаны үшін бар арнаулы атағында еңбек сіңірген жылдарының белгіленген мерзімінің кемінде үштен бірі өткен, бірақ бар арнаулы атақтан екі сатыдан жоғары емес және атқарып отырған лауазымы бойынша көзделген шекті арнаулы атаққа қарамастан қызметкерлерге көтермелеу тәртібінде беріледі.
Көтермелеу жөніндегі комиссияны құру және шешім қабылдау тәртібі Заңның 55-бабы 1-тармағында көзделген Министрдің құзыретіне сәйкес бекітілетін Азаматтық қорғау органдарының қызметкерлеріне көтермелеуді қолдану қағидаларымен айқындалады.
4. Қызметкерлерге кезектен тыс арнаулы атақ беру АҚО-да қызметiнiң бүкіл кезеңi iшiнде екі реттен артық жүргiзiлмейдi.
5. Арнаулы атақта болу мерзімі қызметкерге тиісті арнаулы атақ берілген күннен бастап күнтізбелік есеппен есептеледі. Бұл мерзімге лауазымдардағы нақты қызмет уақыты, сондай-ақ қызметкердің АҚО бөлімшесінің қарамағында болу кезеңі кіреді.
6. Ұсыным хатта көрсетілген мәліметтердің анықтылығын бақылау ТЖМ құрылымдық бөлімшелері басшыларына, ТЖМ ведомстволары басшыларына, ТЖМ аумақтық бөлімшелері және оның ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелері басшыларына, ТЖМ аумақтық бөлімшелері және оның ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелерінің құрылымдық бөлімшелері басшыларына жүктеледі.
7. Алынбаған тәртiптiк жазасы болған жағдайда, қайта аттестаттау кезінде атқарып отырған лауазымына сәйкес келуі туралы мәселені шешуге дейін, қызметтік тергеу аяқталғанға дейін, ақтайтын негіздері бойынша қылмыстық іс тоқтатылғанға дейін, ақтау үкімінің заңды күшіне енгенге дейін қызметкерді кезектен тыс арнаулы атақ беруге ұсынуға рұқсат етілмейді.

3. Внеочередные специальные звания присваиваются сотрудникам в порядке поощрения за образцовое исполнение обязанностей и достижение высоких результатов в служебной деятельности при наличии у сотрудника одного из видов поощрений, указанных в пункте 1 статьи 55 Закона, за выполнение служебных (функциональных) обязанностей с риском для жизни сотрудника, за спасение жизни человека при чрезвычайных ситуациях, по истечении не менее одной трети установленного срока выслуги лет в имеющемся специальном звании, но не более чем на две ступени выше имеющегося специального звания и независимо от предельного специального звания, предусмотренного по занимаемой должности.
Порядок создания и принятия решения Комиссии по поощрению определяются Правилами применения поощрений к сотрудникам ОГЗ, утверждаемых Министром в соответствии с компетенцией, предусмотренного пунктом 1 статьи 55 Закона.
4. Присвоение внеочередных специальных званий сотрудникам производится не более двух раз за весь период службы в ОГЗ.
5. Срок пребывания в специальном звании исчисляется в календарном исчислении со дня присвоения сотруднику соответствующего специального звания. В этот срок входят фактическое время службы на должностях, а также период нахождения сотрудника в распоряжении подразделения ОГЗ.
6. Контроль за достоверностью сведений, указанных в представлении, возлагается на руководителей структурных подразделений МЧС, руководителей ведомств МЧС, руководителей территориальных подразделений и подведомственных государственных учреждений МЧС, руководителей структурных подразделений территориальных подразделений и подведомственных государственных учреждений МЧС.
7. Не допускается представление сотрудника к присвоению внеочередного специального звания при наличии неснятого дисциплинарного взыскания, до решения вопроса о соответствии занимаемой должности при повторной аттестации, до окончания служебного расследования, до прекращения уголовного дела по реабилитирующим основаниям, до вступления в законную силу оправдательного приговора.