Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі арнаулы оқу орнының ақпараттық жүйелері мен интернет-ресурстарына қойылатын талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 1 қыркүйектегі № 425 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 7 қыркүйекте № 24251 болып тіркелді
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-1-бабының 15) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің арнаулы оқу орнының ақпараттық жүйелері мен интернет-ресурстарына қойылатын талаптар бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Кадр саясаты департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
Ю. Ильин
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
2021 жылғы 1 қыркүйектегі
№ 425 Бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің арнаулы оқу орнының ақпараттық жүйелері мен интернет-ресурстарына қойылатын талаптар 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің арнаулы оқу орнының (бұдан әрі – ТЖМ арнаулы оқу орны) ақпараттық жүйелері мен интернет-ресурстарына қойылатын талаптар (бұдан әрі – Талаптар) "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 5-1-бабының 15) тармақшасына сәйкес әзірленді және ТЖМ арнаулы оқу орнындағы ақпараттық жүйелер мен интернет-ресурстардың мазмұны мен жұмыс істеу тәртібін айқындайды.
2. Ақпараттық жүйелер мен интернет-ресурстарды ТЖМ арнаулы оқу орны білім беру қызметін тиімді ұйымдастыру және бақылау, сондай-ақ ТЖМ арнаулы оқу орнының оқу, ғылыми, тәрбие үрдістеріндегі және инновациялық қызметтегі тәжірибесін тарату және жетістіктерін танымал ету мақсатында пайдаланады.

Об утверждении Требований к информационным системам и интернет-ресурсам специального учебного заведения Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 1 сентября 2021 года № 425. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 сентября 2021 года № 24251
В соответствии с подпунктом 15) статьи 5-1 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Требования к информационным системам и интернет-ресурсам специального учебного заведения Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
2. Департаменту кадровой политики Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Ю. Ильин
Утверждены приказом
Министра по чрезвычайным
ситуациям
Республики Казахстан
от 1 сентября 2021 года № 425
Требования к информационным системам и интернет-ресурсам специального
учебного заведения Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Требования к информационным системам и интернет-ресурсам (далее – Требования) специального учебного заведения Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее – специальное учебное заведение МЧС) разработаны в соответствии с подпунктом 15) статьи 5-1 Закона Республики Казахстан "Об образовании" и определяют содержания и порядок функционирования информационных систем и интернет-ресурсов в специальном учебном заведении МЧС.
2. Информационные системы и интернет-ресурсы используются специальным учебным заведением МЧС в целях эффективной организации и контроля образовательной деятельности, а также распространения опыта и популяризации достижений специального учебного заведения МЧС в учебном, научном, воспитательном процессах и инновационной деятельности.

3. Осы Талаптарда мынадай негізгі терминдер мен ұғымдар пайдаланылады:
1) ақпараттық жүйе – ақпараттық өзара іс-қимыл арқылы белгілі бір технологиялық әрекеттерді іске асыратын және нақты функционалдық міндеттерді шешуге арналған ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың, қызмет көрсетуші персоналдың және техникалық құжаттаманың ұйымдастырылып ретке келтірілген жиынтығы;
2) білім беру порталы – пайдаланушыларға ішкі білім беру ресурстарына бірыңғай авторландырылған дербестендірілген қолжетімдікті қамтамасыз ететін ақпараттық жүйе;
3) динамикалық ақпарат – бұл ақпарат уақытша сипаттамадағы ТЖМ-ның арнаулы оқу орнының ағымдағы қызметін көрсетеді (перспективті дамуы, өзекті оқиғалар, басым бағыттар);
4) интернет-ресурс – бірегей желілік адресі және (немесе) домендік аты бар және Интернетте жұмыс істейтін аппараттық-бағдарламалық кешенде орналастырылған (мәтіндік, графикалық, аудиокөрінімді немесе өзге де түрдегі) ақпарат;
5) статистикалық ақпарат – тұрақты (анықтамалық) сипатқа ие, ТЖМ арнаулы оқу орнының ішкі қызметін көрсететін ақпарат (нормативтік құқықтық актілер, ТЖМ арнаулы оқу орнының құрылымы, жарғысы);
6) электронды-кітапханалық жүйе – білім беру процесінде пайдаланылатын, тақырыптық және мақсатты белгілері бойынша бірлескен, қосымша сервистермен жабдықталған, құжаттарды іздеу және олармен жұмыс істеуді жеңілдететін және өзге де нормативтік құқықтық актілердің барлық талаптарына сәйкес келетін электронды құжаттар жиынтығы;
7) электрондық журнал – ТЖМ арнаулы оқу орнында білім алушылардың үлгерімін бақылауды қамтамасыз ететін ақпараттық жүйе.
2-тарау. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі арнаулы оқу орнының ақпараттық жүйелеріне қойылатын талаптар
4. ТЖМ арнаулы оқу орнының ақпараттық жүйесіне мыналар кіреді:
1) білім беру порталы;
2) электронды-кітапханалық жүйе.
5. Білім беру порталына мыналар кіреді:
1) академиялық күнтізбе;
2) сабақтар кестесі;
3) электрондық журнал.
6. Білім беру порталы білім беру бағдарламаларын, жұмыс оқу жоспарларын, оқу-әдістемелік кешендерді, ғылыми-әдістемелік құжаттарды, білім алушылардың академиялық рейтингісін, білім беру мониторингін қамтиды.
7. ТЖМ арнаулы оқу орнының білім беру порталына тек авторландырылған қолданушылар: білім алушылар, профессорлық-оқытушылық құрам және әкімшілік-басқару персоналы кіре алады.
8. Білім беру порталында қолданушыларды авторландыруды және аутентификациялауды ТЖМ арнаулы оқу орнының басшысы айқындайтын тиісті бөлімше логиндар мен парольдарды құру арқылы жүргізеді

3. В настоящих Требованиях используются следующие основные термины и определения:
1) информационная система – организационно-упорядоченная совокупность информационно-коммуникационных технологий, обслуживающего персонала и технической документации, реализующих определенные технологические действия посредством информационного взаимодействия и предназначенных для решения конкретных функциональных задач;
2) образовательный портал – информационная система, обеспечивающая пользователям единый авторизованный персонифицированный доступ к внутренним образовательным ресурсам;
3) динамическая информация – информация, отражающая текущую деятельность специального учебного заведения МЧС, имеющая временный характер (перспективное развитие, актуальные события, приоритетные направления);
4) интернет-ресурс – информация (в текстовом, графическом, аудиовизуальном или ином виде), размещенная на аппаратно-программном комплексе, имеющем уникальный сетевой адрес и (или) доменное имя и функционирующем в Интернете;
5) статистическая информация – информация, отражающая внутреннюю деятельность специального учебного заведения МЧС, имеющая постоянный (справочный) характер (нормативные правовые акты, структуру, Устав специального учебного заведения МЧС);
6) электронно-библиотечная система – совокупность используемых в образовательном процессе электронных документов, объединенных по тематическим и целевым признакам, снабженная дополнительными сервисами, облегчающими поиск документов и работу с ними и соответствующая всем требованиям иных нормативных правовых актов;
7) электронный журнал – информационная система, обеспечивающая контроль за успеваемостью обучающихся специального учебного заведения МЧС.
Глава 2. Требования к информационным системам специального учебного заведения Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
4. Информационные системы специального учебного заведения МЧС включают:
1) образовательный портал;
2) электронно-библиотечную систему.
5.Образовательный портал включает в себя:
1) академический календарь;
2) расписание занятий;
3) электронный журнал.
6. Образовательный портал содержит: образовательные программы, рабочие учебные планы, учебно-методические комплексы, научно-методические документы, академический рейтинг обучающихся, образовательный мониторинг.
7. К образовательному порталу специального учебного заведения МЧС имеют доступ только авторизованные пользователи: обучающиеся, профессорско-преподавательский состав и административно-управленческий персонал.
8. Авторизация и аутентификация пользователей в образовательном портале производится путем создания логинов и паролей соответствующим подразделением, определяемым руководителем специального учебного заведения МЧС.

9. Электрондық журналда білім алушылардың үлгерімін ағымдағы бақылау (ағымдық үлгерімінің, аралық бақылау мен рейтингтік бақылаудың-рұқсаттың орташа бағасы) аралық және қорытынды аттестаттау бағалары туралы ақпарат және олардың электрондық ведомосы болады.
10. Электрондық журналды оқу сабақтарының кестесіне сәйкес профессор-оқытушылар құрамы толтырады.
11. Электрондық журналдың жұмыс істеуін және толтырылуын бақылауды ТЖМ арнаулы оқу орнының білім беру сапасын мониторингтеу және бақылау (бағалау) бөлімшесі жүзеге асырады.
12. Электрондық журналға баға қою ағымдағы оқу кезеңі ішінде жүзеге асырылады.
13. Электрондық журналға қойылған бағаларды түзетуге жол берілмейді.
14. Білім беру порталының сервері бағдарламалық қамтамасыз етуді жаңарту, техникалық жұмыстар немесе басқа күтпеген жағдайларды қоспағанда, үзіліссіз тәулік бойы жұмыс істейді және қолжетімді.
15. Сервердің техникалық қолдауын, тәулік бойы жұмыс істеуін ұйымдастыруды ақпараттық жүйелер мен технологияларды енгізуді жүзеге асыратын ТЖМ арнаулы оқу орнының бөлімшесі қамтамасыз етеді.
16. ТЖМ арнаулы оқу орнының электрондық-кітапхана жүйесі кітапхана процестерін кешенді автоматтандыруды және электрондық каталогтарды, сондай-ақ толық мәтінді деректер базасын құруды көздейді.
17. ТЖМ арнаулы оқу орнының электрондық-кітапхана жүйесі келесі негізгі модульдерді қамтиды:
1) әкімшілік;
2) жинақтау;
3) каталогтау;
4) оқырман іздеуі;
5) мақалалар картотекасы;
6) пайдаланушылар картотекасы;
7) кітап беру.
18. Электрондық кітапхана жүйесіне әкімшілік ету ТЖМ арнаулы оқу орнының кітапханасына жүктеледі.
3-тарау. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі арнаулы оқу орнының интернет-ресурстарына қойылатын талаптар
19. ТЖМ арнаулы оқу орнының интернет-ресурстарына мыналар кіреді:
1) ТЖМ арнаулы оқу орны туралы жалпы ақпарат, құрылымдық бөлімшелердің тізбесі, ТЖМ арнаулы оқу орнының және оның құрылымдық бөлімшелерінің басшылары туралы мәлімет;
2) халықаралық ынтымақтастық, білім беру бағдарламалары, ғылыми қызмет, оқу-тәрбие жұмысы туралы бөлім, диссертациялық кеңестің (ол болған кезде) қызметі туралы мәліметтер;
3) статистикалық және аналитикалық деректер;
4) білім беру саласындағы нормативтік құқықтық актілер;
5) Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің қызметін регламенттейтін нормативтік құқықтық актілер;
6) білім беру порталына, электронды кітапханаға, қашықтықтан білім беру порталына, ресми сайттарға, серіктес ұйымның сайттарына сілтемелер;

9. Электронный журнал содержит информацию об оценках текущего контроля успеваемости (средняя оценка текущей успеваемости, рубежного контроля и оценка рейтинга – допуска), промежуточной и итоговой аттестации обучающихся и их электронные ведомости.
10. Электронный журнал заполняется профессорско-преподавательским составом согласно расписания учебных занятий.
11. Контроль за функционированием и заполнением электронного журнала осуществляет подразделение мониторинга и контроля качества (оценки) образования специального учебного заведения МЧС.
12. Выставление оценок в электронный журнал осуществляется в течение текущего учебного периода.
13. Корректировка, исправление выставленных в электронном журнале оценок не допускается.
14. Сервер образовательного портала функционирует и доступен круглосуточно, без перерывов, за исключением случаев обновления программного обеспечения, технических работ или других непредвиденных обстоятельств.
15. Техническую поддержку, организацию круглосуточной работы сервера обеспечивает подразделение специального учебного заведения МЧС, осуществляющее внедрение информационных систем и технологий.
16. Электронно-библиотечная система специального учебного заведения МЧС предусматривает комплексную автоматизацию библиотечных процессов и создания электронных каталогов, а также полнотекстовых баз данных.
17. Электронно-библиотечная система специального учебного заведения МЧС включает следующие основные модули:
1) администрирование;
2) комплектование;
3) каталогизация;
4) читательский поиск;
5) картотека статей;
6) картотека пользователей;
7) книговыдача.
18. Администрирование электронно-библиотечной системы возлагается на библиотеку специального учебного заведения МЧС.
Глава 3. Требования к интернет-ресурсам специального учебного заведения Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
19. Интернет-ресурсы специального учебного заведения МЧС включают:
1) общую информацию о специальном учебном заведении МЧС, перечень структурных подразделений, сведения о руководителях специального учебного заведения МЧС и его структурных подразделений;
2) раздел международного сотрудничества, об образовательных программах, научной деятельности, учебно-воспитательной деятельности, сведения о деятельности диссертационного совета (при его наличии);
3) статистические и аналитические данные;
4) нормативные правовые акты в области образования;
5) нормативные правовые акты, регламентирующие деятельность Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
6) ссылки на образовательный портал, электронную библиотеку, портал дистанционного обучения, официальные сайты, сайты партнерских организаций;

7) ТЖМ арнаулы оқу орнында оқуға кандидаттарға арналған ақпарат;
8) байланыс ақпараты;
9) ТЖМ арнаулы оқу орны бастығының блогы;
10) жаңалықтар таспасы;
11) ғылыми конференциялар, семинарлар мен тренингтер, оқу-әдістемелік жиындар, ресми сапарлар мен кездесулер кестесі;
12) профессорлық-оқытушы құрамының және курсанттарының ғылыми-зерттеу қызметінің нәтижесі туралы ақпарат;
20. ТЖМ арнаулы оқу орны өткізетін халықаралық іс-шаралар, форумдар, семинарлар, конференциялар, жарыстар, оқу-әдістемелік жиындар туралы ақпарат жоспарланған өткізу күніне дейін жарты жылдан кешіктірілмей интернет-ресурстарда орналастырылады.
21. Интернет-ресурстарда орналастырылатын динамикалық ақпарат жаңа ақпараттың келіп түсуіне қарай кезең-кезеңімен жаңартылып тұрады.
22. ТЖМ арнаулы оқу орындарының интернет-ресурстарында орналастырылатын статистикалық ақпараттар тоқсан сайын жаңартылып отырады.
23. ТЖМ арнаулы оқу орнының интернет-ресурстарында Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздері, сондай-ақ оқу орнының ресми символикасы мен логотипі орналастырылады.
24. Интернет-ресурстар ТЖМ арнаулы оқу орнының жарғысына сәйкес оның қызметіне қатысты ақпаратты, меншікті ақпараттық ресурстарға, сондай-ақ құқық иеленушілермен жасалған шарттар мен келісімдер негізінде басқа да ұйымдардың ресми сайттар мен арнаулы оқу орнының білім беру порталдарындағы ресурстарға сілтемелерді қамтиды.
25. Интернет-ресурстарда орналастырылатын ақпарат мемлекеттік және орыс тілдерінде ұсынылады.

7) информацию для кандидатов на учебу в специальное учебное заведение МЧС;
8) контактную информацию;
9) блог начальника специального учебного заведения МЧС;
10) новостную ленту;
11) графики научных конференций, семинаров и тренингов, учебно-методических сборов, официальных визитов и встреч;
12) информацию о результатах научно-исследовательской деятельности профессорско-преподавательского состава и курсантов.
20. Информация о проводимых специальным учебным заведением МЧС международных мероприятиях, форумах, семинарах, конференциях, соревнованиях, учебно-методических сборах размещается на интернет-ресурсах не позднее чем за полгода до планируемой даты проведения.
21. Динамическая информация, размещаемая на интернет-ресурсах, периодически обновляется по мере поступления новой информации.
22. Статистическая информация, размещаемая на интернет-ресурсах специального учебного заведения МЧС, обновляется ежеквартально.
23. На интернет-ресурсах специального учебного заведения МЧС размещаются государственные символы Республики Казахстан, а также официальная символика и логотип специального учебного заведения МЧС.
24. Интернет-ресурсы содержат информацию, относящуюся к деятельности специального учебного заведения МЧС в соответствии с его Уставом, ссылки на собственные информационные ресурсы, а также ресурсы других организаций, размещаемых на официальных сайтах и образовательных порталах специального учебного заведения на основании заключенных договоров и соглашений с правообладателями.
25. Информация, размещаемая на интернет-ресурсах, представляется на государственном и русском языках.