Азаматтық қорғау органдарына қызметке кандидаттардың ведомстволық деректер банкін қалыптастырудың және онымен жұмыс істеудің қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 20 қыркүйектегі № 461 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 27 қыркүйекте № 24516 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 2022 жылғы 18 тамыздағы № 33 бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 18.08.2022 № 33 (11.09.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 5 және 6-тармақтарына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Азаматтық қорғау органдарына қызметке кандидаттардың ведомстволық деректер банкін қалыптастырудың және онымен жұмыс істеудің қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Кадр саясаты департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар вице-министріне және Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Кадр саясаты департаментіне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
Ю. Ильин
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
2021 жылғы 20 қыркүйектегі
№ 461 бұйрығымен бекітілген
Азаматтық қорғау органдарына қызметке кандидаттардың ведомстволық деректер банкін қалыптастырудың және онымен жұмыс істеудің қағидалары
1. Осы Азаматтық қорғау органдарына қызметке кандидаттардың ведомстволық деректер банкін қалыптастырудың және онымен жұмыс істеудің қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі - Заң) 7-бабының 5 және 6-тармақтарына сәйкес әзірленді және азаматтық қорғау органдарына (бұдан әрі - АҚО) қызметке кандидаттардың ведомстволық деректер банкін қалыптастырудың және онымен жұмыс істеудің тәртібін айқындайды.
Осы Қағидалардың күші "азаматтық қорғау" арнаулы атағы берілетін АҚО лауазымдарына үміткер кандидаттарға қатысты қолданылады.

Об утверждении Правил формирования и работы с ведомственным банком данных кандидатов на службу в органы гражданской защиты
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 20 сентября 2021 года № 461. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 сентября 2021 года № 24516. Утратил силу приказом и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 18 августа 2022 года № 33.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 18.08.2022 № 33 (вводится в действие с 11.09.2022).
В соответствии с пунктами 5 и 6 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила формирования и работы с ведомственным банком данных кандидатов на службу в органы гражданской защиты.
2. Департаменту кадровой политики Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан и Департамент кадровой политики Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Ю. Ильин
Утверждены приказом
Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 20 сентября 2021 года № 461
Правила формирования и работы с ведомственным банком данных кандидатов на службу в органы гражданской защиты
1. Настоящие Правила формирования и работы с ведомственным банком данных кандидатов на службу в органы гражданской защиты (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктами 5 и 6 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе" (далее - Закон) и определяют порядок формирования и работы с ведомственным банком данных кандидатов на службу в органы гражданской защиты (далее - ОГЗ).
Действие настоящих Правил распространяется в отношении кандидатов, претендующих на должности ОГЗ, которым присваиваются специальные звания "гражданской защиты" (далее - кандидаты).

2. АҚО-на қызметке кандидаттардың ведомстволық деректер банкі (бұдан әрі – Деректер банкі) оның толықтығы мен дұрыстығын қамтамасыз ететін Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінде (бұдан әрі - ТЖМ), облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың Төтенше жағдайлар департаменттерінде (бұдан әрі - ТЖД) және ТЖМ ТЖД Өрт сөндіру және авариялық-құтқару жұмыстары қызметтерінде АҚО-ның кадр қызметтері қалыптастырады.
3. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрімен (бұдан әрі - Министр) немесе АҚО-ның уәкілетті басшысымен бекітілетін Деректер банкі осы Қағидаларға 1-қосымшаға сай нысанда қағаз және электрондық тасығыштарда қалыптастырылады және олардың бәсекеге қабілеттілігінің көрсеткішін көрсете отырып осы Қағидалардың 5-тармағында көзделген кандидаттар туралы мәліметтерді қамтиды.
Кандидаттардың бәсекеге қабілеттілігінің көрсеткіштері Заңның 7-бабының 2-тармағына сәйкес бекітілетін Кәсіптік құзыреттерді, негізгі көрсеткіштерді айқындау және бәсекеге қабілеттілік көрсеткішін есептеу қағидалары және әдістерімен айқындалады.
4. АҚО-ның кадр қызметтері Деректер банкін тоқсан сайын тиісті тоқсанның соңғы айының 20 күніне дейін жаңартады және осы Қағидалардың 3-тармағында көзделген адамдар бекітеді және АҚО-ның интернет-ресурстарында жарияланады.
Осы Қағидалардың 5-тармағында көзделген кандидаттардың мәліметтерін АҚО-ның интернет-ресурстарында жариялау үшін кандидаттар осы Қағидаларға 2-қосымшаға сай нысанда кандидаттардың жеке деректері туралы ақпаратты АҚО-ның интернет-ресурсында орналастыруға келісім беру туралы қолхатқа қол қояды.
5. Деректер банкіне кандидаттар туралы мынадай мәліметтер енгізіледі:
1) тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда);
2) туылған күні;
3) бар біліктілік сыныбы/атағы (бар болған жағдайда);
4) білімі, ғылыми атағы (бар болған жағдайда);
5) жұмыс өтілі (бар болған жағдайда);
6) еңбек сіңірген жылы (құқық қорғау органдарында, арнайы мемлекеттік органдарда, Қарулы күштерде, өзге әскерлерде және әскери құралымдарда еңбек сіңірген жылдары бар болған жағдайда);
7) кандидат үміттенген лауазымның санаты мен атауы;
8) бәсекеге қабілеттілігінің көрсеткіштері;
9) кандидатты Деректер банкіне енгізген күн.
Егер кандидат "Азаматтық қорғау органдарындағы конкурстық негізде орналасатын аға және жоғары басшы құрам лауазымдарының тізбесін, азаматтық қорғау органдарына қызметке алғаш рет кіретін адамдар үшін конкурс пен тағылымдама өткізу қағидаларын бекіту туралы" Министрдің 2021 жылғы 24 тамыздағы № 413 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24173 болып тіркелген) бекітілген Азаматтық қорғау органдарына қызметке алғаш рет кіретін адамдар үшін конкурс пен тағылымдама өткізу қағидаларының 51-тармағының 2) тармақшасына сәйкес конкурстық комиссияның шешімі (бұдан әрі - конкурстық комиссияның шешімі) бойынша Деректер банкіне енгізілген болса, Деректер банкінде конкурстық комиссия шешімінің күні мен нөмірі көрсетіледі.

2. Ведомственный банк данных кандидатов на службу в ОГЗ (далее – Банк данных) формируется кадровыми службами ОГЗ в Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее - МЧС), Департаментах по чрезвычайным ситуациям областей, городов республиканского значения и столицы МЧС (далее - ДЧС) и Службах пожаротушения и аварийно-спасательных работ ДЧС МЧС, которые обеспечивают его полноту и достоверность.
3. Банк данных формируется на бумажных и электронных носителях по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, и содержит сведения о кандидатах, предусмотренные пунктом 5 настоящих Правил с отражением их показателя конкурентоспособности, который утверждается Министром по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее - Министр) или уполномоченным руководителем ОГЗ.
Показатели конкурентоспособности кандидатов определяются Правилами и Методами определения профессиональных компетенций, ключевых показателей и расчета показателя конкурентоспособности в ОГЗ, утверждаемыми в соответствии с пунктом 2 статьи 7 Закона.
4. Кадровыми службами ОГЗ Банк данных ежеквартально до 20 числа последнего месяца соответствующего квартала обновляется и утверждается лицами, предусмотренными пунктом 3 настоящих Правил и публикуется на интернет-ресурсах ОГЗ.
Для опубликования на интернет-ресурсах ОГЗ сведений кандидатов, предусмотренных пунктом 5 настоящих Правил, кандидаты подписывают расписку о согласии на размещение информации о персональных данных кандидатов на интернет-ресурсе ОГЗ по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
5. В Банк данных заносятся следующие сведения о кандидатах:
1) фамилия, имя, отчество (при наличии);
2) дата рождения;
3) имеющийся квалификационный класс/звание (при наличии);
4) образование, научная степень (при наличии);
5) стаж работы (при наличии);
6) выслуга лет (при наличии выслуги лет в правоохранительных органах, специальных государственных органах, в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях);
7) категория и наименование должности, на которую претендует кандидат;
8) показатели конкурентоспособности;
9) дата зачисления кандидата в Банк данных.
В случае, если кандидат зачислен в Банк данных по решению конкурсной комиссии, принятому в соответствии с подпунктом 2) пункта 51 Правил проведения конкурса, стажировки, для лиц, впервые поступающих на службу в органы гражданской защиты, утвержденных приказом Министра от 24 августа 2021 года № 413 "Об утверждении Перечня должностей старшего и высшего начальствующего состава в органах гражданской защиты, замещаемых на конкурсной основе, Правил проведения конкурса и стажировки для лиц, впервые поступающих на службу в органы гражданской защиты" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 24173) (далее – решение конкурсной комиссии), в Банке данных указывается дата и номер решения конкурсной комиссии.

6. Деректер банкіне енгізілген кандидаттар одан оларды енгізген күннен бастап алты ай өткен соң алынып тасталады.
Бұл ретте, АҚО-ның лауазымдарына тағайындалған кандидаттар Деректер банкінен лауазымға тағайындалған сәтте алынып тасталады.
7. Деректер банкіне конкурстық комиссияның шешімімен енгізілген кандидаттар конкурс өткен сәттен бастап алты ай ішінде және Заңның 29-бабының 3-тармағына сәйкес бекітілетін АҚО-ның лауазым санаттарына қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес келетін болса АҚО-ның бос лауазымына конкурс өтпестен тағайындалады.
Бос лауазым болған кезде, конкурс жарияламас бұрын АҚО-ның кадр қызметі әңгімелесу өткізу үшін Деректер банкінен бәсекеге қабілеттілігінің көрсеткіштері анағұрылым жоғары кандидаттарды айқындайды.
Азаматтық қорғау органдарына
қызметке кандидаттардың
ведомстволық деректер банкін
қалыптастырудың және онымен
жұмыс істеудің қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Азаматтық қорғау органдарына қызметке кандидаттардың ведомстволық деректер банкі
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Дата рождения
Бар біліктілік сыныбы/атағы (бар болған жағдайда)
Білімі, ғылыми атағы (бар болған жағдайда)
Жұмыс өтілі (бар болған жағдайда)
Еңбек сіңірген жылы (құқық қорғау органдарында, арнайы мемлекеттік органдарда, Қарулы күштерде, басқа да әскерлерде және әскери құралымдарда еңбек сіңірген жылдары бар болған жағдайда)
Кандидат үміттенген лауазымның санаты мен атауы
Бәсекеге қабілеттілігінің көрсеткіштері
Кандидатты Деректер банкіне енгізген күн
Конкурстық комиссияның шешімі (бар болған жағдайда)
1
2
Азаматтық қорғау органдарына
қызметке кандидаттардың
ведомстволық деректер банкін
қалыптастырудың және онымен
жұмыс істеудің қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Кандидаттардың жеке деректері туралы ақпаратты азаматтық қорғау органдарының интернет-ресурсында орналастыруға келісім беру туралы қолхат
Мен _________(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)) менің жеке деректерім туралы ақпаратты азаматтық қорғау органдарының интернет-ресурсында орналастыруға келісім беремін.
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы, күні.
Байланыс деректері (телефон нөмірі, тұрғылықты мекен-жайы).

6. Кандидаты, зачисленные в Банк данных, исключаются из него по истечении шести месяцев со дня их зачисления.
При этом, кандидаты, назначенные на должности ОГЗ, исключаются из Банка данных с момента их назначения на должность.
7. Кандидаты, зачисленные в Банк данных по решению конкурсной комиссии, в течении шести месяцев с момента прохождения конкурса и при соответствии квалификационным требованиям к категориям должностей ОГЗ, утверждаемым в соответствии с пунктом 3 статьи 29 Закона, назначаются на вакантную должность ОГЗ без прохождения конкурса.
При наличии вакантной должности, до объявления конкурса кадровая служба ОГЗ определяет кандидатов, зачисленных в Банк данных с наиболее высоким показателем конкурентоспособности для проведения с ними собеседования.
Приложение 1
к Правилам формирования
и работы с ведомственным
банком данных кандидатов
на службу в органы
гражданской защиты
Форма
Ведомственный банк данных кандидатов на службу в органы гражданской защиты
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
Имеющийся квалификационный класс/звание (при его наличии)
Образование, научная степень (при наличии)
Стаж работы (при наличии стажа)
Выслуга лет (при наличии выслуги лет в других правоохранительных органах, специальных государственных органах, в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях)
Категория и наименование должности, на которую претендует кандидат
Показатели конкурентоспособности
Дата зачисления кандидата в Банк данных
Решение конкурсной комиссии (при наличии)
1
2
Приложение 2
к Правилам формирования
и работы с ведомственным
банком данных кандидатов
на службу в органы
гражданской защиты
Форма
Расписка о согласии на размещение информации
о персональных данных кандидатов на интернет-ресурсе органов гражданской защиты
Я, _________________________________ (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
даю согласие на размещение информации о моих персональных данных
на интернет-ресурсе органов гражданской защиты.
Фамилия, имя, отчество
(при его наличии),
подпись, дата.
Контактные данные
(номер телефона,
домашний адрес проживания).