Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі зерттеулерінің, консалтингтік көрсетілетін қызметтері мен мемлекеттік тапсырмасының құнын айқындау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2021 жылғы 1 қазандағы № 89 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 5 қазанда № 24623 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі 34-бабының 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі зерттеулерінің, консалтингтік көрсетілетін қызметтері мен мемлекеттік тапсырмасының құнын айқындау қағидалары бекітілсін.
2. Экономика және қаржы департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің аппарат басшысына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
А. Иргалиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2021 жылғы 1 қазандағы
№ 89 Бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі зерттеулерінің, консалтингтік көрсетілетін қызметтері мен мемлекеттік тапсырмасының құнын айқындау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі зерттеулерінің, консалтингтік көрсетілетін қызметтері мен мемлекеттік тапсырмасының құнын айқындау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі 34-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді және бюджеттік өтінімді қалыптастыру кезінде зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтер мен мемлекеттік тапсырманың құнын бюджет қаражаты есебінен айқындау тәртібін белгілейді.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) зерттеулер – ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелеріне қол жеткізу мақсатында ғылыми-зерттеу, тәжірибелік-конструкторлық және технологиялық жұмыстар шеңберінде ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілері тиісінше ғылыми әдістермен және құралдармен жүзеге асыратын қолданбалы, іргелі, стратегиялық ғылыми зерттеулер;

Об утверждении Правил определения стоимости исследований, консалтинговых услуг и государственного задания Министерства национальной экономики Республики Казахстан
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 1 октября 2021 года № 89. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 октября 2021 года № 24623.
В соответствии с пунктом 5 статьи 34 Бюджетного кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила определения стоимости исследований, консалтинговых услуг и государственного задания Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
2. Департаменту экономики и финансов в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства национальной экономики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на руководителя аппарата Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
национальной экономики
Республики Казахстан
А. Иргалиев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Утверждены
приказом Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 1 октября 2021 года № 89
Правила определения стоимости исследований, консалтинговых услуг и государственного задания Министерства национальной экономики Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила определения стоимости исследований, консалтинговых услуг и государственного задания Министерства национальной экономики Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 34 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и устанавливают порядок определения стоимости исследований, консалтинговых услуг и государственного задания за счет бюджетных средств при формировании бюджетной заявки.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) исследования – прикладные, фундаментальные, стратегические научные исследования, осуществляемые субъектами научной и (или) научно-технической деятельности в рамках научно-исследовательских, опытно-конструкторских и технологических работ, надлежащими научными методами и средствами в целях достижения результатов научной и (или) научно-технической деятельности;

2) консалтингтік көрсетілетін қызметтер – "Шығыстардың экономикалық сыныптамасы ерекшеліктерінің, оның ішінде жасалған азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркеу міндетті болып табылатын шығыстар түрлерінің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2016 жылғы 27 қаңтардағы № 30 бұйрығымен бекітілген Шығыстардың экономикалық сыныптамасы ерекшеліктерінің, оның ішінде жасалған азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркеу міндетті болып табылатын шығыстар түрлерінің тізбесіне сәйкес (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13301 болып тіркелген) мемлекеттік орган қызметінің процесінде туындайтын проблемаларды, мүмкіндіктерді айқындау және бағалау не ахуалды егжей-тегжейлі талдау жөніндегі; жұмыстың қаржылық және басқарушылық (мынадай негізгі көрсетілетін қызметтер шеңберінде: басқарушылық консалтинг, әкімшілік-кадрлық консалтинг, қаржылық консалтинг, ІТ-консалтинг, заң консалтингі, мамандандырылған консалтинг, қорғаныс саласындағы консалтинг, техникалық консалгтингтік көрсетілетін қызметтер) тиімділігін арттыру үшін кейінгі іс-қимылдарды түзету бойынша тиімді ұсынымдар әзірлеу жөніндегі көрсетілетін қызметтер;
3) мемлекеттік тапсырма – жарғылық капиталына мемлекет қатысатын заңды тұлғаларға, Қазақстан Республикасының Ұлттық олимпиада комитетіне, Қазақстан Республикасының Ұлттық паралимпиада комитетіне, "Астана Хаб" халықаралық технологиялық паркіне, дербес білім беру ұйымдарына және олардың ұйымдарына, "Елбасы Aкадемиясы" корпоративтік қорына Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын, жекелеген мемлекеттік қызметтер көрсетуге, бюджеттік инвестициялық жобаларды iске асыруға және мемлекеттің әлеуметтiк-экономикалық тұрақтылығын және (немесе) әлеуметтік-мәдени дамуын қамтамасыз етуге бағытталған басқа да мiндеттердi орындауға арналған тапсырыс.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 12.08.2024 № 65 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтер мен мемлекеттік тапсырманың құнын айқындау тәртібі
3. Зерттеудің, консалтингтік көрсетілетін қызметтің, мемлекеттік тапсырманың құны зерттеу жүргізуге, консалтингтік қызмет көрсетуге, мемлекеттік тапсырманы орындауға тікелей қатысатын қызметкерлердің еңбегіне ақы төлеуге арналған шығыстарды, тікелей шығындар мен жанама шығыстарды негізге ала отырып мынадай:
Қ =
ЕТ+ТШ + ЖШ
формула бойынша айқындалады, мұндағы:
Қ – зерттеудің, консалтингтік көрсетілетін қызметтің, мемлекеттік тапсырманың құны;
ЕА+ТШ – еңбекақы төлеу бойынша шығыстар сомасы;
ЕТ – қызметкерлерге еңбекақы төлеу;

2) консалтинговые услуги – услуги по определению и оценке проблем, возможностей, возникающих в процессе деятельности государственного органа либо по детальному анализу ситуации; по разработке эффективных рекомендаций по коррекции дальнейших действий для повышения финансовой и управленческой эффективности работы (в рамках следующих основных видов услуг: управленческий консалтинг, административно-кадровый консалтинг, финансовый консалтинг, IT-консалтинг, юридический консалтинг, специализированный консалтинг, консалтинг в области обороны, технические консалтинговые услуги) согласно Перечню специфик экономической классификации расходов, в том числе видов расходов, по которым регистрация заключенных гражданско-правовых сделок является обязательной, утвержденного приказом Министра финансов Республики Казахстан от 27 января 2016 года № 30 "Об утверждении перечня специфик экономической классификации расходов, в том числе видов расходов, по которым регистрация заключенных гражданско-правовых сделок является обязательной" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативно правовых актов за № 13301);
3) государственное задание – заказ юридическим лицам с участием государства в уставном капитале, Национальному олимпийскому комитету Республики Казахстан, Национальному паралимпийскому комитету Республики Казахстан, международному технологическому парку "Астана Хаб", автономным организациям образования и их организациям, корпоративному фонду "Aкадемия Елбасы", определяемый Правительством Республики Казахстан, на оказание отдельных государственных услуг, реализацию бюджетных инвестиционных проектов и выполнение других задач, направленных на обеспечение социально-экономической стабильности и (или) социально-культурного развития государства.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 12.08.2024 № 65 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок определения стоимости исследований, консалтинговых услуг и государственного задания
3. Стоимость исследования, консалтинговой услуги, государственного задания определяется исходя из расходов на оплату труда работников, непосредственно участвующих в проведении исследования, оказания консалтинговой услуги, выполнения государственного задания, прямых расходов и косвенных расходов по следующей формуле:
С = ∑ОТ+ПР + КР, где
С – стоимость исследования, консалтинговой услуги, государственного задания;
∑ОТ+ПР – сумма расходов по оплате труда;
ОТ – оплата труда сотрудников;

ТШ – осы Қағидалардың 12-тармағының 1) тармақшасында көзделген шығыстарды қоспағанда, тікелей шығыстар;
ЖШ – жанама шығыстар.
4. Еңбекақы төлеу жөніндегі шығыстар мен тікелей шығыстардың сомасы қызмет көрсетуден түскен еңбек шығындарын қызметкердің сағаттық мөлшерлемесіне көбейту жолымен айқындалады:
ЕТ+ТШ = ЕШ * СМ, мұндағы
ЕШ – қызмет көрсетуден түскен еңбек шығындары;
СМ – қызметкердің сағаттық мөлшерлемесі.
5. Әрбір орындаушы бойынша қызмет көрсетуден түскен еңбек шығындары мынадай мәнде есептеледі:
ЕШ = А * С * ОАС, мұндағы
ЕШ – бір адамға шаққандағы адамның еңбек шығыны/сағат;
А – орындауға кеткен айлар саны;
С – күніне орындау сағаттарының саны;
ОАС – жұмыс күндерінің орташа айлық саны (жұмыс уақытының балансына сәйкес, тиісті жылға).
6. Бір қызметкерге сағаттық мөлшерлеме мына формула бойынша есептеледі:
ЕА + ТШ
СМ = -------------, мұндағы
ЖСО
СМ – қызметкердің сағаттық мөлшерлемесі;
ЕА – тікелей қызмет көрсететін қызметкерлерге еңбекақы төлеу бойынша шығыстар;
ТШ – айына бір адамға келетін тікелей шығыстар;
ЖСО – жұмыс сағаттарының орташа айлық саны (тиісті жылға жұмыс уақытының балансына сәйкес).
7. Жанама шығыстарды зерттеу, консалтингтік қызмет көрсету, мемлекеттік тапсырма құнына қосу үшін зерттеу жүргізумен, консалтингтік қызмет көрсетумен, мемлекеттік тапсырманы орындаумен айналысатын бір қызметкерге (бұдан әрі – ғылыми қызметкерлер) арналған шығыстар айқындалады.
8. Жылына бір ғылыми қызметкерге келетін жанама шығыстар ұйымның ғылыми қызметкерлерінің санына шаққандағы жанама шығыстар сомасының қатынасына тең:
ЖШ
ЖЖШ = ---------------------, мұндағы
ҒҚС
ЖЖШ – жылына бір ғылыми қызметкерге келетін жанама шығыстар;
ҒҚС – ұйымның ғылыми қызметкерлерінің саны.
9. Бір айда бір ғылыми қызметкерге келетін жанама шығыстар жылына бір ғылыми қызметкерге келетін жанама шығыстардың 12 айға қатынасына тең:
ЖЖС
АЖШ = -------------, мұндағы
12
АЖШ –айына бір ғылыми қызметкерге келетін жанама шығыстар.
10. Зерттеу жүргізу, консалтингтік қызмет көрсету, мемлекеттік тапсырманы орындау бойынша орындаушылардың санын орындалатын жұмыстардың күрделілігі мен шарттарына қарай ұйым белгілейді.
3-тарау. Зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтер мен мемлекеттік тапсырманың құнын айқындауға арналған шығындар түрі
11. Зерттеу, консалтингтік көрсетілетін қызмет пен мемлекеттік тапсырма құнына мынадай шығыстар:
1) ықтимал шығындарға резервтер қалыптастыру;
2) өткен кезеңдердің өзге де борыштары мен залалдарын жабу;
3) ақпараттық ілгерілету (жарнама) бойынша шығыстар;
4) демеушілік көмек;
5) айыппұлдар, өсімпұлдар және тұрақсыздық айыптары енгізілмейді.

ПР – прямые расходы, за исключением расходов, предусмотренных подпунктом 1) пункта 12 настоящих Правил;
КР – косвенные расходы.
4. Сумма расходов по оплате труда и прямых расходов определяется путем умножения трудозатрат от оказания услуги на почасовую ставку сотрудника:
∑ОТ+ПР = ТЗ * ЧС, где
ТЗ – трудозатраты от оказания услуги;
ЧС – почасовая ставка сотрудника.
5. Трудозатраты от оказания услуги по каждому исполнителю рассчитываются следующим образом:
ТЗ = М * Ч * СРД, где
ТЗ – трудозатраты человека/час на одного человека;
М – количество месяцев исполнения;
Ч – количество часов исполнения в день;
СРД – среднемесячное число рабочих дней (согласно балансу рабочего времени, на соответствующий год).
6. Почасовая ставка на одного сотрудника рассчитывается по формуле:
ОТ + ПР
ЧС = -------------, где
СРЧ
ЧС – почасовая ставка сотрудника;
ОТ – расходы по оплате труда сотрудников, непосредственно оказывающих услуги;
ПР – прямые расходы, приходящиеся на одного человека в месяц;
CРЧ – среднемесячное количество рабочих часов (согласно балансу рабочего времени, на соответствующий год).
7. Для включения косвенных расходов в стоимость исследования, консалтинговой услуги, государственного задания определяются расходы на одного сотрудника, занятого проведением исследования, оказанием консалтинговой услуги, выполнением государственного задания (далее – научные сотрудники).
8. Косвенные расходы на одного научного сотрудника в год равны отношению сумм косвенных расходов к численности научных сотрудников организации:
КРГ
КРГ = ---------------, где
ЧНС
КРГ – косвенные расходы на одного научного сотрудника в год;
ЧНС – численность научных сотрудников организации.
9. Косвенные расходы на одного научного сотрудника за месяц равны отношению косвенных расходов на одного научного сотрудника в год к 12 месяцам:
КРМ
КРМ = --------------, где
12
КРМ – косвенные расходы на одного научного сотрудника за месяц.
10. Количество исполнителей по проведению исследования, оказанию консалтинговой услуги, выполнению государственного задания устанавливается организацией в зависимости от сложности и условий выполняемых работ.
Глава 3. Виды затрат для определения стоимости исследований, консалтинговых услуг, государственного задания
11. В стоимость исследования, консалтинговой услуги и государственного задания не включаются следующие расходы:
1) формирование резервов на возможные убытки;
2) покрытие прочих долгов и убытков прошлых периодов;
3) расходы по информационному продвижению (реклама);
4) спонсорская помощь;
5) штрафы, пени и неустойки.

12. Тікелей шығыстарға мыналар жатады:
1) зерттеулерді, консалтингтік көрсетілетін қызметтер мен мемлекеттік тапсырманы жүзеге асыратын қызметкерлердің (штаттық және штаттан тыс) жалақысы;
2) әлеуметтік салық, мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар, жұмыс берушілердің зерттеу жүргізетін, консалтингтік қызметтер көрсететін, мемлекеттік тапсырманы орындайтын персоналдың Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына аударымдары;
3) қосылған құн салығы;
4) зерттеу жүргізетін, консалтингтік қызмет көрсететін, мемлекеттік тапсырманы орындайтын персоналдың іссапар шығыстары (ел ішіндегі және (немесе) елден тыс жерлердегі қызметтік сапарлар);
5) сыртқы сарапшыларды тарту (орындалатын жұмыстар немесе көрсетілетін қызметтер көлемінің екіден бірінен аспайтын жұмыстарды орындау не қызметтерді көрсету үшін қосалқы мердігерлерге (бірлесіп орындаушыларға) берілуі мүмкін жұмыстар мен көрсетлетін қызметтердің шекті көлемі);
6) зерттеу жүргізу, консалтингтік қызмет көрсету, мемлекеттік тапсырманы орындау үшін тікелей пайдаланылатын материалдарды сатып алу;
7) байланыс қызметтері (қалааралық телефон сөйлесулер, телефон үшін абоненттік төлем, пошта-телеграф шығындары, факс, электрондық пошта, интернет);
8) зерттеу жүргізу, консалтингтік қызмет көрсету, мемлекеттік тапсырманы орындау үшін тікелей пайдаланылатын көліктік көрсетілетін қызметтер;
9) полиграфиялық шығыстар (бланк өнімдерін тираждау: сауалнамалар, бағыт парақтары, карточкалар, есептер, тест тапсырмалары, түптеу, құжаттарды тігу және өңдеу);
10) курьерлік көрсетілетін қызметтер (материалдарды тарату);
11) жалға алынатын үй-жайларда тікелей зерттеу жүргізу, консалтингтік қызмет көрсету, мемлекеттік тапсырманы орындау үшін конференциялар, семинарлар, дөңгелек үстелдер өткізу қажет болған жағдайларда жалдау ақысы;
12) банктік қызметтер;
13) мемлекеттік органдардың ақпараттық дерекқорына қолжетімділік;
14) зерттеу жүргізу, консалтингтік қызмет көрсету, мемлекеттік тапсырманы орындау үшін тікелей пайдаланылатын аударма бойынша көрсетілетін қызметтер.
13. Жанама шығыстар көрсетілетін қызметтердің (жұмыстардың) тікелей өзіндік құнына жатпайды және мынадай шығындарды:
1) әкімшілік персоналдың жалақысын;
2) әлеуметтік салық, мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар, жұмыс берушілердің Әкімшілік персоналды әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына аударымдарын;
3) салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді (мүлік салығы, көлік құралдарына салынатын салық, жер салығы және басқалар);

12. К прямым расходам относятся:
1) заработная плата работников (штатных и внештатных); осуществляющих исследования, консалтинговые услуги, государственное задание;
2) социальный налог, социальные отчисления в государственный фонд социального страхования, отчисления работодателей в Фонд социального медицинского страхования персонала, проводящего исследование, оказывающего консалтинговую услугу, выполняющего государственное задание;
3) налог на добавленную стоимость;
4) командировочные расходы персонала, проводящего исследование, оказывающего консалтинговую услугу, выполняющего государственное задание (служебные разъезды внутри страны и (или) за пределы страны);
5) привлечение внешних экспертов (предельные объемы работ и услуг, которые могут быть переданы субподрядчикам (соисполнителям) для выполнения работ либо оказания услуг, которые не могут превышать в совокупности одной второй объема выполняемых работ или оказываемых услуг);
6) приобретение материалов, непосредственно используемых для проведения исследования, оказания консалтинговой услуги, выполнения государственного задания;
7) услуги связи (междугородние телефонные переговоры, абонентская плата за телефоны, почтово-телеграфные затраты, факс, электронная почта, интернет);
8) транспортные услуги, непосредственно используемые для проведения исследования, оказания консалтинговой услуги, выполнения государственного задания;
9) полиграфические расходы (тиражирование бланочной продукции: анкет, маршрутных листов, карточек, отчетов, тестовых заданий, переплет, подшивка и обработка документов);
10) курьерские услуги (рассылка материалов);
11) арендная плата в случаях необходимости проведения конференций, семинаров, круглых столов, непосредственно для проведения исследования, оказания консалтинговой услуги, выполнения государственного задания в арендуемых помещениях;
12) банковские услуги;
13) доступ к информационным базам данных государственных органов;
14) переводческие услуги, непосредственно используемые для проведения исследования, оказания консалтинговой услуги, выполнения государственного задания.
13. Косвенные расходы не относятся напрямую к себестоимости оказываемых услуг (работ) и включают следующие расходы:
1) заработная плата административного персонала;
2) социальный налог, социальные отчисления в государственный фонд социального страхования, отчисления работодателей в Фонд социального медицинского страхования административного персонала;
3) налоги и другие обязательные платежи в бюджет (налог на имущество, налог на транспортные средства, земельный налог и другое);

4) әкімшілік персоналдың іссапар шығыстарын (ел ішіндегі және (немесе) елден тыс жерлердегі қызметтік сапарлар);
5) негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің амортизациясын;
6) негізгі құралдар мен материалдық емес активтерге қызмет көрсетуді және жөндеуді;
7) өзге де шығыстарды (коммуналдық, байланыс, ақпараттық (жарнаманы қоспағанда) көрсетілетін қызметтер, өрт қауіпсіздігі және арнайы талаптарды сақтау, қорғау жөніндегі көрсетілетін қызметтер, өкілдік шығыстар, аудиторлық көрсетілетін қызметтер, банк қызметтері, нотариаттық қызметтер, типографиялық шығыстар, өзге де шығыстар) қамтиды.
14. Зерттеу жүргізу, консалтингтік қызмет көрсету, мемлекеттік тапсырманы орындау кезіндегі шығыстардың әрбір бабы баға ұсыныстарының (кемінде үш) не Қазақстан Республикасының "Атамекен" Ұлттық кәсіпкерлер палатасының салалық қауымдастықтарының сараптамалық қорытындысы негізінде қалыптастырылады.
15. Зерттеу жүргізу, консалтингтік қызмет көрсету, мемлекеттік тапсырманы орындау үшін қажетті тауарлардың құнын айқындау кезінде Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу веб-порталынан орташа баға пайдаланылады.
16. Қызметкерге еңбекақы төлеуге арналған шығыстар құрамында сағаттық мөлшерлемені есептеу кезінде мыналар:
1) штаттық кестеге сәйкес қызмет көрсететін қызметкерлердің лауазымдық жалақылары;
2) ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарға арналған мемлекеттік тапсырманы немесе мемлекеттік тапсырысты орындайтын ғылыми қызметкерлерге "Ғылым туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 2-тармағына сәйкес ғылыми дәрежелері үшін ғылым кандидатына, философия докторына (PhD), бейіні бойынша докторға республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарына қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің 17 еселенген мөлшерінде және ғылым докторына республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарына қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің 34 еселенген мөлшерінде мемлекеттік бюджеттен ай сайын қосымша ақы белгіленеді;
3) сауықтыруға арналған, алайда лауазымдық жалақысынан 100% (жүз пайыз) аспайтын жәрдемақы;
4) әлеуметтік салық, мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар, жұмыс берушілердің Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына аударымдары бойынша есептеулер ескеріледі;
5) адам сағаты құнының шекті мөлшері ресми статистикалық деректерге сәйкес республика бойынша экономикалық сыныптаманың тиісті саласындағы адам сағатының орташа құнынан аспауға тиіс.
Сауықтыруға арналған жәрдемақылар айлар бойынша пропорционал түрде бөлінеді.

4) командировочные расходы административного персонала (служебные разъезды внутри страны и (или) за пределы страны);
5) амортизация основных средств и нематериальных активов;
6) обслуживание и ремонт основных средств и нематериальных активов;
7) прочие расходы (коммунальные услуги, услуги связи, информационные услуги (за исключением рекламы), пожарная безопасность и соблюдение специальных требований, услуги по охране, аудиторские услуги, банковские услуги, нотариальные услуги, типографские расходы, прочие расходы).
14. Каждая статья расходов при проведении исследования, оказания консалтинговой услуги, выполнения государственного задания формируется на основании ценовых предложений (не менее трех) либо экспертного заключения отраслевых ассоциаций Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен".
15. При определении стоимости товаров необходимых для проведения исследования, оказания консалтинговой услуги, выполнения государственного задания используется средняя цена с веб-портала государственных закупок Республики Казахстан.
16. При расчете почасовой ставки в составе расходов на оплату труда сотрудника учитываются:
1) должностные оклады сотрудников, оказывающих услугу в соответствии со штатным расписанием;
2) научным работникам, выполняющим государственное задание или государственный заказ на научно-исследовательские и опытно-конструкторские работы, из государственного бюджета устанавливается ежемесячная доплата за ученые степени, в размере 17-кратного месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, для кандидата наук, доктора философии (PhD), доктора по профилю и в размере 34-кратного месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, для доктора наук), предусмотренные системой оплаты труда, согласно пункту 2 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О науке";
3) пособия на оздоровление, но не более чем 100% (сто процентов) от должностного оклада;
4) начисления по социальному налогу, социальным отчислениям в государственный фонд социального страхования, отчислениям работодателей в Фонд социального медицинского страхования;
5) предельный размер стоимости человека часа не более средней стоимости человека часа в соответствующей отрасли экономической классификации по республике согласно официальным статистическим данным.
Пособия на оздоровление распределяются по месяцам пропорционально.

17. Министрліктің құрылымдық бөлімшелері есепті жылдан кейінгі жылдың 1 ақпанынан кешіктірмей Экономика және қаржы департаментіне осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша зерттеулерді, консалтингтік көрсетілетін қызметтерді және мемлекеттік тапсырманы орындау жөніндегі нәтижелер туралы есеп береді.
Зертетулердің, консалтингтік
көрсетілетін қызметтердің және
мемлекеттік тапсырманың
құнын айқындау қағидаларына
қосымша
Нысан
Зерттеулерді, консалтингтік көрсетілетін қызметтерді және мемлекеттік тапсырманы орындау бойынша нәтижелер туралы есеп
Зерттеудің, консалтингтік көрсетілетін қызметтің, мемлекеттік тапсырманың атауы
Зерттеудің, консалтингтік көрсетілетін қызметтің, мемлекеттік тапсырманың сипаттамасы
Орындауға жауапты заңды тұлғаның атауы
1
2
3
4
кестенің жалғасы
Республикалық бюджеттік бағдарламаның (кіші бағдарламаның) атауы
Зерттеуге, консалтингтік көрсетілетін қызметке, мемлекеттік тапсырмаға жоспарланған жоспарлы кезеңге арналған бюджет қаражатының сомасы (мың теңге)
Орындалу мерзімі (жоспар - факт)
Мақсаттары мен міндеттерін көрсете отырып, қажеттіліктің негіздемесі және орындылығы мен тиімділігін растау
Тікелей және түпкілікті нәтижелердің нақты көрсеткіштері, сапа және тиімділік көрсеткіштері
__жыл
___жыл
___жыл
5
6
7
8
9
Құрылымдық бөлімшенің атауы____________________________________ Құрылымдық бөлімшенің басшысы_________________________________ (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) Бюджеттік бағдарламаның басшысы________________________________ (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Ескертпе:
Зерттеу жүргізуге, консалтингтік қызмет көрсетуге, мемлекеттік тапсырманы орындауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме:
1-бағанда "№" реттік нөмірі толтырылады;
2-бағанда зерттеудің, консалтингтік көрсетілетін қызметтің, мемлекеттік тапсырманың атауы көрсетіледі;
3-бағанда зерттеудің, консалтингтік көрсетілетін қызметтің, мемлекеттік тапсырманың сипаттамасы көрсетіледі;
4-бағанда зерттеуге, консалтингтік көрсетілетін қызметке, мемлекеттік тапсырмаға жауапты заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
5-бағанда зерттеу жүргізілетін, консалтингтік қызметтер көрсетілетін, мемлекеттік тапсырма орындалатын республикалық бюджеттік бағдарламаның (кіші бағдарламаның) атауы көрсетіледі;
6-бағанда зерттеу жүргізуге, консалтингтік қызмет көрсетуге, мемлекеттік тапсырманы орындауға жоспарланатын бюджет қаражатының сомасы мың теңгемен көрсетіледі;
7-бағанда атқарудың жоспарланған және нақты мерзімі көрсетіледі;
8-бағанда зерттеу жүргізудің, консалтингтік қызметтің, мемлекеттік тапсырманың мақсаттары мен міндеттерін көрсете отырып қажеттілігінің негіздемесі және орындылығы мен тиімділігін растау көрсетіледі;
9-бағанда тікелей және түпкілікті нәтижелердің нақты көрсеткіштері, сапа және тиімділік көрсеткіштер, іс жүзінде қолданылуы және оның есепті қаржы жылындағы елдің әлеуметтік-экономикалық дамуына әсері көрсетіледі.

17. Структурные подразделения Министерства не позднее 1 февраля, следующего за отчетным годом, предоставляют в Департамент экономики и финансов отчет о результатах по выполнению исследований, консалтинговых услуг и государственного задания по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
Приложение
к Правилам определения
стоимости исследований,
консалтинговых услуг и
государственного задания
Форма
Отчет о результатах по выполнению исследований, консалтинговых услуг и государственного задания
Наименование исследования, консалтинговой услуги, государственного задания
Описание исследования, консалтинговой услуги, государственного задания
Наименование юридического лица, ответственного за выполнение
1
2
3
4
продолжение таблицы
Наименование республиканской бюджетной программы (подпрограммы)
Сумма бюджетных средств на плановый период, планируемая на исследование, консалтинговой услуги, государственного задания (тысяч тенге)
Срок выполнения (план - факт)
Обоснование необходимости и подтверждение целесообразности и эффективности, с указанием целей и задач
Фактические показатели прямых и конечных результатов, показателей качества и эффективности
__год
___год
___год
5
6
7
8
9
Наименование структурного подразделения____________________________________
Руководитель структурного подразделения_____________________________________
__________________________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель бюджетной программы ________________________________________
_________________________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Примечание:
Пояснение по заполнению формы на проведение исследования, оказание консалтинговой услуги, выполнения государственного задания:
в графе 1 заполняется номер по порядку "№";
в графе 2 указывается наименование исследования, консалтинговой услуги, государственного задания;
в графе 3 указывается описание исследования, консалтинговой услуги, государственного задания;
в графе 4 указывается наименование юридического лица, ответственного за исследование, консалтинговую услугу, государственное задание;
в графе 5 указывается наименование республиканской бюджетной программы (подпрограммы), в рамках которой проводится исследование, оказывается консалтинговая услуга, выполняется государственное задание;
в графе 6 указывается сумма бюджетных средств, планируемая на проведение исследования, оказание консалтинговой услуги, выполнение государственного задания, в тысячах тенге;
в графе 7 указывается планируемый и фактический срок исполнения;
в графе 8 указывается обоснование необходимости и подтверждение целесообразности и эффективности исследования, консалтинговой услуги, государственного задания с указанием целей и задач;
в графе 9 указываются фактические показатели прямых и конечных результатов, показателей качества и эффективности, практического применения и его влияние на социально-экономическое развитие страны за отчетный финансовый год.