"Спорттың басым түрлерінің республикалық тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2019 жылғы 1 қарашадағы № 293 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2021 жылғы 29 қазандағы № 337 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 1 қарашада № 24992 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Спорттың басым түрлерінің республикалық тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2019 жылғы 1 қарашадағы № 293 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19544 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Спорттың басым түрлерінің республикалық тізбесі осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Спорт және дене шынықтыру істері комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруын;
3) осы бұйрықпен көзделген іс-шаралар орындалғаннан кейін екі жұмыс күні ішінде іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі
А. Раимкулова
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі
2021 жылғы 29 қазандағы
№ 337 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт
министрінің 2019 жылғы
1 қарашадағы № 293
бұйрығымен
бекітілген
Спорттың басым түрлерінің республикалық тізбесі
Спорт түрлерінің атауы
Топтар атауы
Олимпиадалық емес спорт түрінің атауы
Жазғы олимпиадалық спорт түрінің атауы
Қысқы олимпиадалық спорт түрінің атауы
Паралимпиадалық спорт түрінің атауы
Ұлттық спорт түрінің атауы
"А" тобы
1.
Ашихара-каратэ
Ауыр атлетика
Биатлон
Арбадағы баскетбол
Жекпе-жек
2.
Белбеу күресі
Әйелдер күресі
Конькимен жүгіру спорты
Арбадағы семсерлесу
Қазақ күресі
3.
Биатл
Байдаркамен каноэде есу
Шаңғы жарыстары
Арбадағы регби
Тоғызқұмалақ
4.
Гір спорты
Бокс
Фристайл могул
Арбадағы теннис
5.
Грэпплинг (AIGA нұсқасы)
Велосипед спорты (тас жол)
Шорт-трек
Арбадағы керлинг
6.
Грэпплинг UWW
Велотрек
Бочча
7.
Джиу-джитсу
Грек-рим күресі
Волейболды отырып ойнау
8.
Жауынгерлік жекпе-жектің аралас түрлері (ММА)
Дзюдо
Голбол
9.
Каратэ (WKF)
Еркін күрес
Пара садақ ату
10.
Кекушинкай каратэ
Жеңіл атлетика
Пара жеңіл атлетика
11.
Кикбоксинг
Жүзу
Пара бадминтон
12.
Комбат Дзю-дзюцу
Көркем гимнастика
Пара каноэ
13.
Қол күресі
Регби
Пара велоспорт
14.
Қоян-қолтық ұрыс
Стенд ату
Пара ат спорты
15.
Муайтай (муай, тай боксы)
Таеквондо WTF
Пара дзюдо
16.
Панкратион
Теннис
Пара пауэрлифтинг
17.
Пауэрлифтинг
Үстел тенисі
Пара есу
18.
Регби 15
Пара оқ ату
19.
Самбо және әскери самбо
Пара жүзу
20.
Триатл
Пара устел теннисі
21.
International Taekwon-do Federation версиясы бойынша Таэквон-до ITF
Пара таеквондо
22.
Nomad MMA
Пара триатлон
23.
Пара тау шаңғысы
24.
Пара биатлон
25.
Пара шаңғы жарысы
26.
Пара мұздағы хоккей
27.
Пара сноуборд
28.

О внесении изменения в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 1 ноября 2019 года № 293 "Об утверждении республиканского перечня приоритетных видов спорта"
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 29 октября 2021 года № 337. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 ноября 2021 года № 24992
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 1 ноября 2019 года № 293 "Об утверждении республиканского перечня приоритетных видов спорта" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19544) следующее изменение:
республиканский перечень приоритетных видов спорта, утвержденный указанным приказом, изложить в новой редакции, согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету по делам спорта и физической культуры Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан;
3) в течение двух рабочих дней после исполнения мероприятий, предусмотренных настоящим приказом, представление в Департамент юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
А. Раимкулова
Приложение
к приказу Министра
культуры и спорта
Республики Казахстан
от 29 октября 2021 года № 337
Утвержден
приказом Министра
культуры и спорта
Республики Казахстан
от 1 ноября 2019 года № 293
Республиканский перечень приоритетных видов спорта
Наименование видов спорта
Наименование групп
Наименование неолимпийского вида спорта
Наименование летнего олимпийского вида спорта
Наименование зимнего олимпийского вида спорта
Наименование паралимпийского вида спорта
Наименование национального вида спорта
Группа "А"
1.
Ашихара-каратэ
Тяжелая атлетика
Биатлон
Баскетбол на колясках
Единоборство
2.
Борьба на поясах
Женская борьба
Конькобежный спорт
Фехтование на колясках
Казакша курес
3.
Биатл
Гребля на байдарках и каноэ
Лыжные гонки
Регби на колясках
Тогызкумалак
4.
Гиревой спорт
Бокс
Фристайл могул
Теннис на колясках
5.
Грэпплинг (версия AIGA)
Велосипедный спорт (шоссе)
Шорт-трек
Керлинг на колясках
6.
Грэпплинг UWW
Велотрек
Бочча
7.
Джиу-джитсу
Греко-римская борьба
Волейбол сидя
8.
Смешанные виды боевого единоборства (ММА)
Дзюдо
Голбол
9.
Каратэ (WKF)
Вольная борьба
Пара стрельба из лука
10.
Кекушинкай каратэ
Легкая атлетика
Пара легкая атлетика
11.
Кикбоксинг
Плавание
Пара бадминтон
12.
Комбат Дзю-дзюцу
Художественная гимнастика
Пара каноэ
13.
Армрестлинг
Регби
Пара велоспорт
14.
Рукопашный бой
Стендовая стрельба
Пара конный спорт
15.
Муайтай (муай, тайский бокс)
Таеквондо WTF
Пара дзюдо
16.
Панкратион
Теннис
Пара пауэрлифтинг
17.
Пауэрлифтинг
Настольный теннис
Пара гребля
18.
Регби 15
Пара пулевая стрельба
19.
Самбо и боевое самбо
Пара плавание
20.
Триатл
Пара настольный теннис
21.
International Taekwon-do Federation по версии Таэквон-до ITF
Пара таеквондо
22.
Nomad MMA
Пара триатлон
23.
Пара горные лыжи
24.
Пара биатлон
25.
Пара лыжные гонки
26.
Пара хоккей на льду
27.
Пара сноуборд
28.

* спорттың басым түрлерінің республикалық тізбесіндегі сараланған спорт түрлерін "А", "B", "С" топтарына бөлу Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2017 жылғы 26 шілдедегі № 216 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасында спорт түрлерін саралау қағидаларының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15509 болып тіркелген) 31-тармағына сәйкес жүргізіледі.
** аббревиатуралардың түсіндірмесі:
AIGA – Аматэур Интернейшнал Греплинг Ассосейшн (Amateur International Grappling Association);
GTF – Глобал таеквондо федерейшн (Global taekwon-do federation);
ITF – Интернейшнал Таеквондо Федерейшн (International Taekwon-do Federation);
ММА – Миксд Мартиал Артс (Мixed Martial Arts);
UWW – Юнайтед Уолд Врестлинг (United World Wrestling);
WTF – Уолд теаеквондо Федерейшн (Таэкводо World taekwondo Federation);
WKF – Уолд каратэ Федерейшн (Каратэ World Karate Federation).

* ранжированные виды республиканского перечня приоритетных видов спорта распределяются на группы "А", "B", "С" в соответствии с пунктом 31 Правил ранжирования видов спорта в Республике Казахстан, утвержденных приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 26 июля 2017 года № 216 (зарегестрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15509);
** расшифровка аббревиатур:
AIGA – Аматэур Интернейшнал Греплинг Ассосейшн (Amateur International Grappling Association);
GTF – Глобал таеквондо федерейшн (Global taekwon-do federation);
ITF – Интернейшнал Таеквондо Федерейшн (International Taekwon-do Federation);
ММА – Миксд Мартиал Артс (Мixed Martial Arts);
UWW – Юнайтед Уолд Врестлинг (United World Wrestling);
WTF – Уолд таеквондо Федерейшн (Таэкводо World taekwondo Federation);
WKF – Уолд каратэ Федерейшн (Каратэ World Karate Federation).