Республикалық маңызы бар автомобиль жолының Шымкент – Қызылорда учаскесін ақылы негізде пайдалану туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 2021 жылғы 10 қарашадағы № 582 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 11 қарашада № 25113 болып тіркелді.
Республикалық маңызы бар автомобиль жолының Шымкент – Қызылорда учаскесін ақылы негізде пайдалану туралы
"Автомобиль жолдары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 2-тармағының 29) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) І-б санатты Ресей Федерациясының шекарасы (Самараға) - Шымкент республикалық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолының Шымкент - Қызылорда 2252 + 000 километр (бұдан әрі - км) – 1805 + 500 км учаскесі (бұдан әрі – ақылы жол (учаске)) ақылы негізде пайдаланылатыны;
2) жүріп өту мынадай баламалы жол арқылы жүзеге асырылуы мүмкін: облыстық маңызы бар Қызылорда – Айдарлы – Тартоғай автомобиль жолы, облыстық маңызы бар Шиелі – Қарғалы – Байкенже – Жаңақорған автомобиль жолы, облыстық маңызы бар Самара – Шымкент – Жаңақорған – Түгіскен – Келінтөбе автомобиль жолының Жаңақорған – Түгіскен – Келінтөбе учаскесі, облыстық маңызы бар Келінтөбе – Қандөз автомобиль жолы, облыстық маңызы бар Қандөз – Көктөбе автомобиль жолы, Түркістан-Шәуілдір-Төрткөл облыстық маңызы бар автомобиль жолының "Балтакөл-Шәуілдір" учаскесі, Шәуілдір – Ақдала облыстық маңызы бар автомобиль жолы, облыстық маңызы бар Шардара – Арыс – Темірлан автомобиль жолының Ақдала – Мамаевка учаскесі, облыстық маңызы бар Алтынтөбе – Бадам –Бөген – Төрткөл автомобиль жолының Мамаевка – Алтынтөбе учаскесі;
3) ақылы жолдың (учаскенің) бастапқы пункті – 2252+000 км, ақылы жолдың (учаскенің) соңғы пункті – 1805+500 км;
4) ақылы жолдың (учаскенің) басқа автомобиль жолдарымен қиылысулар және басқа автомобиль жолдарына қосылулар тізбесі осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес;
5) ақылы жолдың (учаскенің) техникалық сыныптамасы – І-б санаты, ақылы жолдың (учаскенің) негізгі параметрлері:
автомобиль жолымен жүріп өту белдеуінің ені – кемінде 3,75 метр;
автомобиль жолы бойынша қозғалыс белдеулерінің саны – екі бағытта 4 белдеу;
6) ақылы жолдың (учаскенің) ұзақтығы – 446 км 500 метр;
7) ақылы автомобиль жолы арқылы жүріп өту үшін төлем мөлшерлемелері осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес айқындалатыны;
8) басқа автомобиль жолымен баламалы түрде жүре алмайтын, іргелес елді мекендердің тізбесі осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес;
9) ақылы жолды (учаскені) ақылы негізде пайдалану мерзімі – 20 жыл деп белгіленсін.

Об использовании участка автомобильной дороги республиканского значения Шымкент – Кызылорда на платной основе
Приказ и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 10 ноября 2021 года № 582. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 ноября 2021 года № 25113.
В соответствии с подпунктом 29) пункта 2 статьи 12 Закона Республики Казахстан "Об автомобильных дорогах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Установить, что:
1) участок Шымкент – Кызылорда километр (далее – км) 2252+000 – км 1805+500 автомобильной дороги общего пользования республиканского значения I-б категории граница Российской Федерации (на Самару) – Шымкент (далее – платная дорога (участок)) используется на платной основе;
2) проезд может осуществляться по альтернативной дороге: автомобильная дорога областного значения Кызылорда – Айдарлы – Тартогай, автомобильная дорога областного значения Шиели – Каргалы – Байкенже – Жанакорган, участок Жанакорган – Тугискен – Келинтобе автомобильной дороги областного значения Самара – Шымкент – Жанакорган – Тугискен – Келинтобе, автомобильная дорога областного значения Келинтобе – Кандоз, автомобильная дорога областного значения Кандоз – Коктобе, участок Балтаколь – Шаульдер автомобильной дороги областного значения Туркестан – Шаульдер – Тортколь, автомобильная дорога областного значения Шаульдер – Акдала, участок Акдала – Мамаевка автомобильной дороги областного значения Шардара – Арыс – Темирлан, участок Мамаевка – Алтынтобе автомобильной дороги областного значения Алтынтобе –Бадам – Боген – Тортколь;
3) начальный пункт платной дороги (участка) – км 2252+000, конечный пункт платной дороги (участка) – км 1805+500;
4) перечень пересечений платной дороги (участка) с другими автомобильными дорогами и примыканий к другим автомобильным дорогам согласно приложению 1 к настоящему приказу;
5) техническая классификация платной дороги (участка) – категория I-б, основные параметры платной дороги (участка):
ширина полосы проезда по автомобильной дороге – не менее 3,75 метра;
количество полос движения по автомобильной дороге – 2 полосы в обоих направлениях;
6) протяженность платной дороги (участка) – 446 км 500 метров;
7) ставки платы за проезд по платной автомобильной дороге (участку) определяются согласно приложению 2 к настоящему приказу;
8) перечень прилегающих населенных пунктов, не имеющих альтернативного проезда по другой автомобильной дороге, согласно приложению 3 к настоящему приказу;
9) срок использования платной дороги (участка) на платной основе – 20 лет.

2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Автомобиль жолдары комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрінің міндетін атқарушы
М. Карабаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің міндетін
атқарушының 2021 жылғы
10 қарашадағы
№ 582 Бұйрыққа
1-қосымша
Ақылы жолдың (учаскенің) басқа автомобиль жолдарымен қиылысулар және басқа автомобиль жолдарына қосылулар тізбесі
Қиылысулар мен қосылулар мекенжайы км + метр
Көзделген қиылысу мен қосылу бойынша елді мекендердің атауы
Кентау ауданы
2271-2080 км
Шорнақ көлік айрығы
2100 км
Түркістан
көлік айрығы
2107 км
Кентау қаласы
2113 км
Түркістан көлік айрығы
2115-2120 км
Ынтымақ кенті
2127 км
Икан көлік айрығы
2137 км
Икан көлік айрығы
2149-2151 км
Достық кенті
Ордабасы ауданы
2169-2171 км
Жайылма кенті
2172-2173 км
Көкарал кенті
2175 км
Шәуілдір-Төрткөл көлік айрығы
2176-2179 км
Төрткөл кенті
2181-2185 км
Сыпатаев кенті
Бәйдібек ауданы
2191 км
Жиенқұм кенті
2199-2102 км
Екпінді кенті
2202 км
Қызылкөпір көлік айрығы
Ордабасы ауданы
2219 км
Темірлан көлік айрығы
2235 км
Шұбар көлік айрығы
2236 км
Телемост көлік айрығы
2254 км
Бадам көлік айрығы
Сайрам ауданы
2253 км
Таскешу кенті
2257 км
Қайнар бұлақ кенті
2263 км
Бозарық кенті
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің міндетін
атқарушының
2021 жылғы 10 қарашадағы
№ 582 бұйрығына
2-қосымша
Ақылы автомобиль жолы (учаскесі) бойынша жүріп өту үшін төлем мөлшемелері

2. Комитету автомобильных дорог Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
М. Карабаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
исполняющего обязанности
министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 10 ноября 2021 года № 582
Перечень пересечений платной дороги (участка) с другими автомобильными дорогами и примыканий к другим автомобильным дорогам
Адреса пересечений и примыканий км + метров
Наименование населенных пунктов по предназначенному пересечению и примыканию
Кентауский район
км 2271-2080
транспортная развязка Шорнак
км 2100
транспортная развязка Туркестан
км 2107
г. Кентау
км 2113
транспортная развязка Туркестан
км 2115-2120
поселок Ынтымак
км 2127
транспортная развязка Икан
км 2137
транспортная развязка Икан
км 2149-2151
поселок Достык
Ордабасинский район
км 2169-2171
поселок Жайылма
км 2172-2173
поселок Кокарал
км 2175
транспортная развязка Шаулдер-Торткол
км 2176-2179
поселок Тортколь
км 2181-2185
поселок Сыпатаев
Байдибекский район
км 2191
поселок Жиенкум
км 2199-2102
поселок Екпынды
км 2202
транспортная развязка Кызылкопир
Ордабасинский район
км 2219
транспортная развязка Темирлан
км 2235
транспортная развязка Шубар
км 2236
транспортная развязка Телемост
км 2254
транспортная развязка Бадам
Сайрамский район
км 2253
поселок Таскешу
км 2257
поселок Кайнар булак
км 2263
транспортная развязка Бозарык
Приложение 2 к приказу
исполняющего обязанности
Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 10 ноября 2021 года № 582
Ставки платы за проезд по платной автомобильной дороге (участку)

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 15.09.2023 № 1 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
І-б санатты "Ресей Федерациясының шекарасы (Самараға) – Шымкент" республикалық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолының "Шымкент – Қызылорда" 2252 + 000 км – 1805 + 500 км учаскесі:
Айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі – АЕК)
Р/с№
Аймақтар
жеңіл автокөліктер

Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 15.09.2023 № 1 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Участок "Шымкент – Кызылорда" км 2252+000 – км 1805+500 автомобильной дороги общего пользования республиканского значения I-б категории "граница Росcийской Федерации (на Самару) – Шымкент":
месячный расчетный показатель (далее - МРП)
№ п/п
Зоны
Легковой транспорт

3,8435
1) абоненттік төлем - автомобиль жолдары саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган белгілеген ақылы учаскелер бойынша жол жүру ақысы, ақылы учаскеге іргелес елді мекендерде тіркелген жергілікті автокөлік құралдары үшін белгілі бір уақыт кезеңіне абонемент түрінде бір ауданнан тыс жерде бір айға немесе бір жылға ауысқан кезде;
2) абоненттік төлем жергілікті көлік үшін көлік құралының түріне және жүк көтергіштігіне қарай белгіленеді. Абонементтердің мынадай түрлері көзделеді:
бір айға (күнтізбелік 30 күн):
Көлік түрі
Жеңіл автокөліктер үшін
16 орынға дейінгі автобустар және жүк көтергіштігі 2,5 тоннаға (бұдан әрі - тн) дейін жүк автомобильдері үшін
32 орынға дейінгі автобустар және жүк көтергіштігі 5,5 тн дейін жүк автомобильдері үшін
32 орын нан асатын автобустар және жүк көтергіштігі 10 тн дейін автопоездар үшін
Жүк көтергіштігі 10 тн жоғары 15 тн дейінгі жүк автомобильдері үшін
Жүк көтергіштігі 15 тн жоғары, оның ішінде тіркелгіш және ершікті тартқыштар үшін
1
2
3
4
5
6
7
Абоненттік төлемнің құны
қарастырылмаған
2 АЕК
4 АЕК
6 АЕК
8 АЕК
10 АЕК
бір жылға (күнтізбелік 365 күн):
Көлік түрі
Жеңіл автокөліктер үшін
16 орынға дейінгі автобустар және жүк көтергіштігі 2,5 тоннаға (бұдан әрі - тн) дейін жүк автомобильдері үшін
32 орынға дейінгі автобустар және жүк көтергіштігі 5,5 тн дейін жүк автомобильдері үшін
32 орын нан асатын автобустар және жүк көтергіштігі 10 тн дейін автопоездар үшін
Жүк көтергіштігі 10 тн жоғары 15 тн дейінгі жүк автомобильдері үшін
Жүк көтергіштігі 15 тн жоғары, оның ішінде тіркелгіш және ершікті тартқыштар үшін
1
2
3
4
5
6
7
Абоненттік төлемнің құны
1АЕК
20 АЕК
40 АЕК
60 АЕК
80 АЕК
100 АЕК

3,8435
1) абонентская плата - плата за проезд по платным участкам, установленная уполномоченным государственным органом в области автомобильных дорог, на определенный период времени для местных автотранспортных средств, зарегистрированных в населенных пунктах, прилегающих к платному участку при перемещении за пределами одного района в виде абонемента сроком на месяц или на год;
2) абонентская плата устанавливается для местного автотранспорта в зависимости от типа автотранспортного средства и грузоподъемности. Предусматриваются следующие виды абонементов:
на месяц (30 календарных дней):
Тип автотранспортного средства
Для
легковых
Для
автобусов до 16 мест и грузовые автомобили грузоподъемностью до 2,5 тонны (далее - т)
Для
автобусов до 32 мест и грузовые автомобили грузоподъемностью до 5,5 т
Для
автобусов свыше 32 мест и грузовые автомобили грузоподъемностью автопоезда до 10 т
Для
грузовых автомобили грузоподъемностью от 10 т до 15 т
Для грузовых автомобили грузоподъемностью свыше 15 т, в том числе с прицепами, седельные тягачи
1
2
3
4
5
6
7
Стоимость абонентской платы
не предусмотрен
2 МРП
4 МРП
6 МРП
8 МРП
10 МРП
на год (365 календарных дней):
Тип автотранспортного средства
Для
легковых
для Автобусов до 16 мест и грузовые автомобили грузоподъемностью до 2,5 т
для Автобусов до 32 мест и грузовые автомобили грузоподъемностью до 5,5 т
для Автобусов свыше 32 мест и грузовые автомобили грузоподъемностью автопоезда до 10 т
для Грузовых автомобилей грузоподъемностью от 10 т до 15 т
для Грузовых автомобилей грузоподъемностью свыше 15 т, в том числе с прицепами, седельные тягачи
1
2
3
4
5
6
7
Стоимость абонентской платы
1 МРП
20 МРП
40 МРП
60 МРП
80 МРП
100 МРП