"Авиация персоналы куәліктерін беру және олардың қолданылу мерзімін ұзарту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 26 қыркүйектегі № 750 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2021 жылғы 18 қарашадағы № 599 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 25 қарашада № 25387 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Авиация персонал куәліктерін беру және олардың қолданылу мерзімін ұзарту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 26 қыркүйектегі № 750 бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8782 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Авиация персоналы куәліктерін беру және олардың қолданылу мерзімін ұзарту қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Азаматтық авиация комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2022 жылғы 3 қарашадан бастап енгізілетін Қағидалардың 3-тармағы 3) тармақшасының екінші абзацын, Қағидалардың 4-қосымшаның 8-тармағы бірінші бөлігінің 2) және 11) тармақшаларын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрі
Б. Атамкулов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар,
және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасының
Индустрия және
инфрақұрылымдық
даму министірінің
2021 жылғы 18 қарашадағы
№ 599 Бұйрыққа
қосымша
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникациялар
министрінің
2013 жылғы 26 қыркүйектегі
№ 750 бұйрығымен
бекітілген
Авиация персоналы куәліктерін беру және олардың қолданылу мерзімін ұзарту қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Авиация персоналы куәлiгін беру және олардың қолданылу мерзімін ұзарту қағидалары "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 54-бабының 3-тармағына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1-тармақшасына сәйкес жасалған және авиация персоналы куәлiгін беру және оның қолданылу мерзімін ұзарту тәртібі мен "Авиация персоналына куәліктер беру" мемлекеттік қызмет көрсету (бұдан әрі – мемлекеттік қызмет) тәртібін айқындайды.

О внесении изменения в приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 26 сентября 2013 года № 750 "Об утверждении Правил выдачи и продления срока действия свидетельств авиационного персонала"
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 18 ноября 2021 года № 599. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 ноября 2021 года № 25387
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего приказа см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 26 сентября 2013 года № 750 "Об утверждении Правил выдачи и продления срока действия свидетельств авиационного персонала" (зарегистрирован в Реестре государственных нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 8782) следующее изменение:
Правила выдачи и продления срока действия свидетельств авиационного персонала, утвержденные указанным приказом, изложить согласно приложению к настоящему приказу (далее – Правила).
2. Комитету гражданской авиации Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением второго абзаца подпункта 3) пункта 3 Правил, подпунктов 2) и 11) части первой пункта 8 приложения 4 к Правилам, которые вводятся в действие с 3 ноября 2022 года.
Министр индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан Б. Атамкулов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение
к приказу Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 18 ноября 2021 года № 599
Утверждены
приказом Министра
транспорта коммуникаций
Республики Казахстан
от 26 сентября 2013 года № 750
Правила выдачи и продления срока действия свидетельств авиационного персонала
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила выдачи и продления срока действия свидетельств авиационного персонала (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 54 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" (далее – Закон) и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон о государственных услугах) и определяют порядок выдачи и продления срока действия свидетельств авиационного персонала и оказания государственной услуги "Выдача свидетельств авиационному персоналу" (далее – государственная услуга).

2. Осы Қағидаларда мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) авиациялық персонал – арнайы және (немесе) кәсіби даярлығы бар, әуе кемелерінің ұшуын, әуе тасымалдары мен авиациялық жұмыстарды орындау және қамтамасыз ету, әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету, әуе қозғалысын ұйымдастыру және қызмет көрсету, әуе қозғалысын басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын жеке тұлғалар;
2) авиациялық персонал куәлігі – авиациялық персоналдың біліктілігі мен өкілеттігін растайтын құжат;
3) авиациялық персонал куәліктерін беру тізілімі (бұдан әрі – Тізілім) –авиациялық персонал куәліктерін беру туралы жазба жазылатын құжат;
4) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым (бұдан әрі – уәкілетті ұйым) – жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын, Қазақстан Республикасының Азаматтық авиация саласының тұрақты дамуын, ұшу қауіпсіздігі мен авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге бағытталған қызметті жүзеге асыратын акционерлік қоғам;
5) азаматтық авиация ұйымы – азаматтық авиация саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға;
6) арнайы белгі – тілді меңгеу деңгейі туралы белгіні қоса алғанда, ерекше шарттар, құқықтар немесе шектеулер көрсетілетін куәлікте жасалған қосымша көрсетілетін куәлікте жасалған қосымша жазба және осы куәлікке қатысты ақпарат;
7) бақылаудағы әуе кемесінің командирі – бақыланатын ӘКК (бұдан әрі – ӘКК) ретінде функциялар мен міндеттерді орындайтын екінші ұшқыш. PICUS уақыты екінші пилоттың ұшу кітапшасында тіркеледі, нұсқаушының қолымен куәландырылады және ӘКК ретінде жалпы ұшуға есептеледі;
8) біліктілік белгісі – куәлікке жазылған немесе оған қатысы бар, оның бөлігі болып табылатын осы куәлікке қатысты ерекше жағдайлар, құқықтар немесе шектеулері көрсетілетін жазба;
9) өтініш беруші – авиациялық персонал куәлігін алу үшін азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымға жүгінген жеке немесе заңды тұлға (азаматтық авиация ұйымы);
10) пилотсыз ұшу аппараты – бортта пилотсыз (экипажсыз) ұшуды орындайтын және ұшу кезінде автоматты түрде, басқару пунктімен немесе көрсетілген тәсілдердің үйлесімімен оператор басқаратын әуе кемесі;
11) сыртқы пилот – пилотсыз ұшу аппаратын ұшуы үшін қажетті іс-қимылдарды орындайтын және ұшу кезінде тиісті ұшу басқаруын басқаратын жеке тұлға;
12) сыртқы пилот ұшу экипажының мүшесі – ұшу уақыты барысында әуе кемесін басқаруға қатысты міндеттер жүктелген, авиациялық персоналдың қолданыстағы куәлігі бар, авиациялық персоналға жататын тұлға.

2. В настоящих Правилах используются следующие термины и определения:
1) авиационный персонал – физические лица, имеющие специальную и (или) профессиональную подготовку, осуществляющие деятельность по выполнению и обеспечению полетов воздушных судов, воздушных перевозок и авиационных работ, техническому обслуживанию воздушных судов, организации и обслуживанию воздушного движения, управлению воздушным движением;
2) свидетельство авиационного персонала – документ, подтверждающий квалификацию и полномочия авиационного персонала;
3) реестр выданных свидетельств авиационного персонала (далее – Реестр) – документ, в котором ведется запись о выдаче свидетельств авиационного персонала;
4) уполномоченная организация в сфере гражданской авиации – акционерное общество со стопроцентным участием государства в уставном капитале, осуществляющее деятельность, направленную на обеспечение устойчивого развития отрасли гражданской авиации Республики Казахстан, безопасности полетов и авиационной безопасности;
5) организация гражданской авиации – юридическое лицо, осуществляющее деятельность в сфере гражданской авиации;
6) специальная отметка – дополнительная запись, сделанная в свидетельстве, в которой указываются особые условия, права или ограничения, включая отметку об уровне владения языком, и информация, относящаяся к этому свидетельству;
7) командир воздушного судна под наблюдением –второй пилот, выполняющий функции и обязанности в качестве КВС под наблюдением (далее – КВС). Время PICUS фиксируется в летной книжке второго пилота, удостоверяется подписью инструктора и засчитывается в общий налет в качестве КВС;
8) квалификационная отметка – запись, сделанная в свидетельстве или имеющая к нему отношение, являющаяся его частью, в которой указываются особые условия, права или ограничения, относящиеся к этому свидетельству;
9) заявитель – физическое или юридическое лицо (организация гражданской авиации), обратившееся в уполномоченную организацию в сфере гражданской авиации для получения свидетельства авиационного персонала;
10) беспилотный летательный аппарат – воздушное судно, выполняющее полет без пилота (экипажа) на борту и управляемое в полете автоматически, оператором с пункта управления или сочетанием указанных способов;
11) внешний пилот – физическое лицо, которое исполняет необходимые действия по выполнению полета беспилотного летательного аппарата и которое управляет соответствующими органами управления полетом в течение времени полета;
12) член летного экипажа – лицо, относящееся к авиационному персоналу, имеющее действующее свидетельство авиационного персонала, на которого возложены обязанности, связанные с управлением воздушного судна в течение полетного времени.

3. Куәліктер төмендегі авиациялық персоналға беріледі:
1) ұшу экипажының мүшелері:
аса жеңіл әуе кемесінің пилоты (мотодельтаплан, автожир, дирижабль, көтеру күшін ұлғайту жүйесі бар әуе кеме);
жеңіл әуе кемесінің пилоты (ұшақ, тікұшақ)
жеке пилот (ұшақ, тікұшақ, дирижабль, көтеру күшін ұлғайту жүйесі бар әуе кемесі);
коммерциялық авиация пилоты (ұшақ, дирижабль, тікұшақ, көтеру күшін ұлғайту жүйесі бар әуе кемесі)
көпмүшелі экипаж пилоты (ұшақ);
желілік пилот (ұшақ, тікұшақ, көтеру күшін ұлғайту жүйесі бар әуе кемесі);
еркін аэростаттың пилоты;
планер пилоты;
2) пилоттардан ерекшелетін ұшу экипажының мүшелері:
штурман;
бортинженер (бортмеханик);
бортрадист;
3) басқа авиациялық персонал:
сыртқы пилот (ұшақ, дирижабль, планер, винтокрыл, көтеру күшін ұлғайту жүйесі бар әуе кемесі немесе еркін аэростат);
әуе қозғалысына қызмет көрсету диспетчері;
әуе кемесіне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персонал;
жеңіл және аса жеңіл әуе кемесінің техникалық қызмет көрсету жөніндегі персонал;
ұшуды қамтамасыз ету жөніндегі қызметкер немесе ұшу диспетчері;
авиациялық станция операторы.
2-тарау. Авиациялық персонал куәліктерін беру және олардың қолданылу мерзімін ұзарту тәртібі
4. Кітап үлгісіндегі авиация персоналының куәлігі осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделеді және көлемі 8,7 х 12 сантиметр (бұдан әрі – см) құжатты білдіреді.
Авиация персоналының пластикалық карточка түріндегі куәлігі осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделеді және көлемі 85,72 х 54,03 миллиметр (бұдан әрі – мм) құжатты білдіреді.
5. Авиациялық персонал куәліктері авиациялық персоналдың санатына жатқызылуына қарай түс гаммасы мен серия-әріптік кодтау бойынша ерекшеленеді.
Авиациялық персонал куәліктерінің әріптік кодтары мен түстерінің кестесі осы Қағидаларға 8-қосымшада келтірілген.
6. Әуе кемесіне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналды және ұшуды қамтамасыз ету жөніндегі қызметкерді немесе ұшу диспетчерін қоспағанда, авиациялық персонал куәлігінің қолданылу мерзімі ондағы біліктілік белгілерінің және (немесе) медициналық қорытындының қолданылу мерзімімен айқындалады.
Әуе кемесіне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың және ұшуды қамтамасыз ету жөніндегі қызметкердің немесе ұшу диспетчерінің куәлігі оны берген күннен бастап, оны уәкілетті ұйым ұзартқан күннен бастап бес жылдан аспайтын кезең ішінде жарамды болып табылады.
Егер ұзартуға арналған құжаттар оның қолданылу мерзімі аяқталатын күнге дейін 22 (жиырма екі) жұмыс күні бұрын ұсынылса, әуе кемеге техникалық қызмет көрсету жөніндегі персонал және ұшуды қамтамасыз ету жөніндегі қызметкер немесе ұшу диспетчері куәлігінің қолданылу мерзімі үзілмейді. Бұл жағдайда уәкілетті ұйым куәліктің қолданылу мерзімін оның аяқталған күнінен бастап ұзартады.
Егер осы тармақтың шарттары орындалмаса, онда әуе кемеге техникалық қызмет көрсету жөніндегі персонал және ұшуды қамтамасыз ету жөніндегі қызметкер немесе ұшу диспетчері куәлігінің қолданылу мерзімі авиациялық персонал куәлігін ұзартудың жаңа күнімен айқындалады.
Біліктілік белгісінің қолданылу мерзімі біліктілік тексеру күнінен, ал әуе кемеге техникалық қызмет көрсету жөніндегі персонал үшін біліктілік белгісін авиация персоналының куәлігіне енгізу күнінен бастап есептеледі.

3. Свидетельства выдаются следующему авиационному персоналу:
1) члены летного экипажа:
пилот сверхлегкого воздушного судна (мотодельтаплан, автожир, дирижабль, воздушное судно с системой увеличения подъемной силы);
пилот легкого воздушного судна (самолет, вертолет);
частный пилот (самолет, вертолет, дирижабль, воздушное судно с системой увеличения подъемной силы);
пилот коммерческой авиации (самолет, вертолет, дирижабль, воздушное судно с системой увеличения подъемной силы);
пилот многочленного экипажа (самолет);
линейный пилот (самолет, вертолет, воздушное судно с системой увеличения подъемной силы);
пилот свободного аэростата;
пилот планера;
2) члены летного экипажа, отличные от пилотов:
штурман;
бортинженер (бортмеханик);
бортрадист;
3) другой авиационный персонал:
внешний пилот (самолет, дирижабль, планер, винтокрыл, воздушное судно с системой увеличения подъемной силы или свободный аэростат);
диспетчер обслуживания воздушного движения;
персонал по техническому обслуживанию воздушных судов;
персонал по техническому обслуживанию легких и сверхлегких воздушных судов;
сотрудник по обеспечению полетов или полетный диспетчер;
оператор авиационной станции.
Глава 2. Порядок выдачи и продления срока действия свидетельства авиационного персонала
4. Свидетельство авиационного персонала книжного типа оформляется по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам и представляет собой документ размером 8,7 х 12 сантиметров (далее – см).
Свидетельство авиационного персонала в виде пластиковой карточки оформляется по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам и представляет собой документ размером 85,72 х 54,03 миллиметров (далее – мм).
5. Свидетельства авиационного персонала различаются по цветовой гамме и серийно-буквенной кодировке в зависимости от их принадлежности к категориям авиационного персонала.
Таблица серийных буквенных кодов и цветов свидетельств авиационного персонала приведена в приложении 3 к настоящим Правилам.
6. Срок действия свидетельства авиационного персонала, за исключением персонала по техническому обслуживанию воздушных судов и сотрудника по обеспечению полетов или полетного диспетчера, определяется сроком действия содержащихся в нем квалификационных отметок и (или) медицинского заключения.
Свидетельства персонала по техническому обслуживанию воздушных судов и сотрудника по обеспечению полетов или полетного диспетчера являются действительными со дня их выдачи, в случае продления, со дня даты их продления уполномоченной организацией в течение периода, не превышающего пяти лет.
Срок действия свидетельств персонала по техническому обслуживанию воздушных судов и сотрудника по обеспечению полетов или полетного диспетчера не прерывается, если документы на продление представлены за 22 (двадцать два) рабочих дня до даты окончания срока их действия. В этом случае уполномоченная организация продлевает срок действия свидетельства от даты его окончания.
Если условия настоящего пункта не будут выполнены, то срок действия свидетельств персонала по техническому обслуживанию воздушных судов и сотрудника по обеспечению полетов или полетного диспетчера определяется новой датой продления свидетельства авиационного персонала.
Срок действия квалификационной отметки отсчитывается от даты квалификационной проверки, а для персонала по техническому обслуживанию воздушных судов от даты внесения квалификационной отметки в свидетельство авиационного персонала.

7. Өзінде қолданыстағы авиациялық персонал куәлігі жоқ авиациялық персоналға әуе кемесінің ұшу экипажы мүшесінің функцияларын орындауға рұқсат етілмейді.
8. Авиациялық персонал куәліктері өтініш берушіге, азаматтық авиация ұйымының бірінші басшысына немесе оның сенім жүктелген адамдарына беріледі.
9. Авиациялық персонал куәлігін беру тізілімінде тіркеледі.
10. Өтініш беруші мемлекеттік қызметті алу үшін коммерциялық емес "Мемлекеттік корпорация "Азаматтарға арналған үкімет" (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) АҚ немесе www.egov.kz, www.elicense.kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы уәкілетті ұйымға авиация персоналына куәліктерді беру мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының (бұдан әрі – Стандарт) 8-тармағында кезделген құжаттардын тізбесі бойынша құжаттарды жолдайды.
Процестің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай ақ мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну ерекшеліктерін көрсете отырып, өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі Стандартында жазылған.
11. Құжаттарды Мемлекеттік корпорация арқылы тапсырған кезде Мемлекеттік корпорация қызметкері өтініш берушіге құжаттарды қабылдау нөмірі мен күнін және мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күнін көрсете отырып, тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат береді.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, Мемлекеттік корпорация қызметкері мемлекеттік қызмет көрсету кезінде ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға өтініш берушінің жазбаша келісімін алады.
Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде қабылдау күні мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді.
Мемлекеттік корпорация арқылы мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижелерін беру жеке күәлік немесе цифрлі құжаттар сервисінің электрондық құжат (сәйкестендіру үшін) өтініш берушіге не нотариалды куәландырылған сенімхат бойынша оның өкілі ұсынған кезде жүзеге асырылады.
Мемлекеттік корпорация нәтижені бір ай бойы сақтауды қамтамасыз етеді, одан кейін оларды одан әрі сақтау үшін уәкілетті ұйымға беріледі.
Өтініш беруші 1 (бір) ай өткеннен кейін өтініш берген кезде, Мемлекеттік корпорацияның сұрау салуы бойынша қызметті беруші бір жұмыс күні ішінде құжаттарды өтініш берушіге беру үшін Мемлекеттік корпорацияға жібереді.
Қызметті беруші мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін Мемлекеттік корпорацияға мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін 1 (бір) тәуліктен кешіктірмей жеткізуді қамтамасыз етеді.
Порталда тапсырған кезде өтініш берушінің "Жеке кабинетіне" мемлекеттік қызмет нәтижесін алу күні мен уақытын көрсете отырып, Мемлекеттік қызмет көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе жіберіледі.

7. К выполнению функций члена летного экипажа воздушного судна не допускается авиационный персонал, не имеющий при себе действующего свидетельства авиационного персонала.
8. Свидетельства авиационного персонала выдаются заявителю, первому руководителю организации гражданской авиации или его представителю по доверенности.
9. Выдача свидетельств авиационного персонала регистрируется в Реестре.
10. Заявитель для получения государственной услуги направляет в уполномоченную организацию через некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – государственная корпорация) либо веб-портал "электронного правительства": www.egov.kz (далее – портал) перечень документов предусмотренных пунктом 8 стандарта государственной услуги "Выдача свидетельств авиационному персоналу", согласно приложению 4 к настоящим Правилам (далее – стандарт).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания государственной услуги, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги изложены в стандарте.
11. При сдаче документов через государственную корпорацию, работник государственной корпорации выдает заявителю расписку о приеме соответствующих документов с указанием номера, даты приема документов и даты получения результата государственной услуги.
Работник государственной корпорации получает письменное согласие заявителя на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, при оказании государственных услуг, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
При обращении в государственную корпорацию день приема не входит в срок оказания государственной услуги.
Выдача результатов государственной услуги через государственную корпорацию осуществляется при предъявлении документа удостоверяющего личность либо электронного документа из сервиса цифровых документов (для идентификации) заявителя либо его представителя по нотариально заверенной доверенности.
Результаты, которые не были выданы заявителям, хранятся в государственной корпорации в течение 1 (одного) месяца, после чего передаются уполномоченной организации для дальнейшего хранения.
При обращении заявителя по истечении 1 (одного) месяца, по запросу государственной корпорации уполномоченная организация в течение одного рабочего дня направляет документы в государственную корпорацию для выдачи заявителю.
Уполномоченная организация обеспечивает доставку результата государственной услуги в государственную корпорацию, не позднее чем за сутки до истечения срока оказания государственной услуги.
При сдаче документов через портал, в "личный кабинет" заявителя направляется статус о принятии запроса для оказания государственной услуги, с указанием даты и времени получения результата государственной услуги.

12. Уәкілетті ұйым құжаттар мен мәліметтерді олар келіп түскен күні тіркеуді жүзеге асырады.
Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтерді уәкілетті ұйым "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады. Уәкілетті ұйым "электрондық үкімет" веб-порталында тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы ұсынылған құжат иесінің келісімі болған жағдайда, іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінен бір реттік парольді беру арқылы немесе "электрондық үкімет" веб-порталының хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы алады.
13. Өтініш беруші стандарттың 8-тармағына сәйкес құжаттар топтамасын және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды толық ұсынбаған жағдайда, Мемлекеттік корпорация өтінішті қабылдаудан бас тартады және осы Қағидалардың 5-қосымшасына сәйкес құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат береді.
Өтінішті портал арқылы жіберген жағдайда уәкілетті ұйым 2 (екі) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді және ұсынылған құжаттардың толық болмау немесе мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті мәліметтердің болмау фактісі анықталған жағдайда, өтініш берушіге стандарттың 8-тармағына сәйкес келтіру мерзімін туралы талапты көрсете отырып, хабарлама жібереді.
Хабарламада көрсетілген құжаттарды сәйкес келтіру мерзімі 2 (екі) жұмыс күнін құрайды.
Егер хабарламаны алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде өтініш беруші құжаттарды талаптарға сәйкес келтірмеген жағдайда, уәкілетті ұйым өтінішті одан әрі қараудан бас тартуды (бұдан әрі – дәлелді бас тарту) уәкілетті ұйым басшысының не оны алмастыратын адамның электрондық цифрлық қолтаңбасы (бұдан әрі – ЭЦҚ) қойылған электрондық құжат нысанындағы портал арқылы өтініш берушінің жеке кабинетіне жібереді.
14. Өтініш беруші Стандартың 8-тармағында көрсетілген құжаттардың толық пакетін ұсынған жағдайда, уәкілетті ұйымның жауапты құрылымдық бөлімшесінің қызметкері әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналды қоспағанда, медициналық куәландыруді жүргізетін медицина жөніндегі авиациялық инспекторға сараптамаға өтініш береді.
Медицина жөніндегі авиациялық инспектор медициналық куәландыруды 3 (үш) жұмыс күні ішінде жасайды.
Медицина жөніндегі инспекторды медициналық куәландырудың оң қорытындысы болған кезде уәкілетті ұйымның құрылымдық бөлімшесінің қызметкері өтінішті авиациялық оқу орталықтары бойынша авиациялық инспекторға сараптамаға береді, ол 5 (бес) жұмыс күні ішінде тиісті сараптама жүргізеді.
Авиациялық оқу орталықтары бойынша авиациялық инспектор сараптамасының оң қорытындысы болған кезде өтініш авиаперсонал бойынша авиациялық инспекторға беріледі, ол 5 (бес) жұмыс күні ішінде өтініштің тақырыбына талдау жүргізеді және өз шешімін уәкілетті ұйымның жауапты құрылымдық бөлімшесінің қызметкеріне береді.
Авиаперсонал бойынша авиациялық инспектордың оң шешімі болған кезде уәкілетті ұйымның құрылымдық бөлімшесінің қызметкері 2 (екі жұмыс күні) ішінде мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін ресімдейді:
авиация персоналына куәлікті (немее куәліктің қолданылу мерзімін ұзарту);
жоғалған, ұрланған, бүлінген, тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе (бар болған кезде) ауысқан және басқа да техникалық себептер жағдайларында куәлікті және (немесе) оған қосымшаны ауыстыру;
біліктілік және арнайы белгілердің қолданылу мерзімін енгізу немесе ұзарту не болмаса стандартың 9-тармағында көрсетілген жағдайларда мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты ресімдейді.
Мемлекеттік қызметті беру жөніндегі авиациялық инспектордың оң шешімі болған кезде уәкілетті ұйымның жауапты құрылымдық бөлімшесінің қызметкері 2 (екі) жұмыс күні ішінде мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ресімдейді:
авиация персоналына куәліктер беру, оның ішінде жоғалған, ұрланған, бүлінген, тегі, аты, әкесінің аты егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе (ол болған кезде) ауысқан және басқа да техникалық себептер болған жағдайларда куәлікті және (немесе) оған қосымшаны ауыстыру;
авиация персоналы куәлігінің қолданылу мерзімін ұзарту, оның ішінде біліктілік және арнайы белгілерді енгізу немесе қолданылу мерзімін ұзарту не болмаса Стандарттың 9-тармағында көрсетілген жағдайларда мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.

12. Уполномоченная организация осуществляет регистрацию документов и сведений в день их поступления.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, уполномоченная организация получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Уполномоченная организация получает цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на веб-портале "электронного правительства" абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление веб-портала "электронного правительства".
13. В случаях представления заявителем неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному пунктом 8 стандарта и (или) документов с истекшим сроком действия, государственная корпорация отказывает в приеме заявления и выдает расписку об отказе в приеме документов согласно приложению 5 настоящих Правил.
При направлении заявления через портал, уполномоченная организация в течение 2 (двух) рабочих дней проверяет полноту представленных документов и в случае установления факта неполноты представленных документов или отсутствия сведений, необходимых для оказания государственной услуги, направляет заявителю уведомление с указанием требований предусмотренных пунктом 8 стандарта и срока приведения их в соответствие.
Срок приведения в соответствие указанных в уведомлении документов составляет 2 (два) рабочих дня.
В случае, если в течение 2 (двух) рабочих дней со дня получения уведомления заявитель не привел документы в соответствие с требованиями предусмотренными пунктом 8 стандарта, уполномоченная организация направляет отказ в дальнейшем рассмотрении заявления в произвольной форме (далее – мотивированный отказ), через портал в форме электронного документа, подписанный электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) руководителя уполномоченной организации либо лица его замещающего, в личный кабинет заявителя.
14. При предоставлении заявителем полного пакета документов, указанных в пункте 8 стандарта, сотрудник структурного подразделения уполномоченной организации передает заявление на экспертизу авиационному инспектору по медицине для проведения медицинского освидетельствования, за исключением документов авиационного персонала для которых не требуется проведение медицинского освидетельствования.
Авиационный инспектор по медицине проводит медицинское освидетельствование в течение 3 (трех) рабочих дней.
При положительном заключении медицинского освидетельствования инспектора по медицине, сотрудник структурного подразделения уполномоченной организации передает заявление на экспертизу авиационному инспектору по авиационным учебным центрам, который в течение 5 (пяти) рабочих дней проводит соответствующую экспертизу.
При положительном заключении экспертизы авиационного инспектора по авиационным учебным центрам, сотрудник структурного подразделения уполномоченной организации передает заявление передается авиационному инспектору по авиаперсоналу, который в течение 5 (пяти) рабочих дней проводит анализ тематики заявления и передает свое решение сотруднику структурного подразделения уполномоченной организации.
При положительном решении авиационного инспектора по авиаперсоналу сотрудник структурного подразделения уполномоченной организации в течение 2 (двух рабочих дней) оформляет результат оказания государственной услуги:
свидетельство авиационному персоналу (либо продление срока действия свидетельства);
замену свидетельства и (или) приложения к нему в случаях утери, хищения, порчи, смены фамилии, имени, отчества (при его наличии) и других технических причин;
внесение или продление срока действия квалификационных и специальных отметок либо уведомление об отказе в оказании государственной услуги в случаях указанных в пункте 9 стандарта.
При положительном решении авиационного инспектора по выдаче государственной услуги cотрудник ответственного структурного подразделения уполномоченной организации в течение 2 (двух) рабочих дней оформляет результат оказания государственной услуги по:
выдаче свидетельств авиационному персоналу, в том числе замене свидетельства и (или) приложения к нему в случаях утери, хищения, порчи, смены фамилии, имени, отчества (при его наличии) и технических причин;
продление срока действия свидетельства авиационного персонала, в том числе внесение или продление срока действия квалификационных и специальных отметок либо уведомление об отказе в оказании государственной услуги в случаях указанных в пункте 9 стандарта.

15. Келісуші мемлекеттік органның жауабы теріс болған не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер анықталған кезде көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім бойынша позициясын білдіру мүмкіндігі үшін мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім, сондай-ақ тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабардар етілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау қорытындылары бойынша мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді хабарлама қалыптастырылады.
Мыналар:
мемлекеттік корпорация арқылы жүгінген кезде мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелері мемлекеттік корпорацияға жіберіледі;
порталға, өтініш берушінің "жеке кабинетіне" мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесі туралы хабарлама жіберіледі, әрі қарай мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесі өтініштегі көрсетілген мемлекеттік корпорацияның филиалына қағаз түрінде жіберіледі.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті мәліметтерді қамтитын ақпараттық жүйенің ақаулығы жағдайында, көрсетілетін қызметті беруші техникалық ақаулардың туындауын анықтаған сәтінен бастап бірыңғай қолдау қызметіне сұрау салу жолдау арқылы авторизация сәтінен бастап қателік туындаған сәтке дейін қателік болған нақты уақытты көрсете отырып, қадамдық скриншоттарды қоса бере отырып, мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы, әкімшілік құжаттың нөмірі және коды немесе өтініштің бірегей сәйкестендіру нөмірі, әкімшілік құжаттың нөмірі және коды немесе рұқсат беру құжатының бірегей сәйкестендіру нөмірі, көрсетілетін қызметті алушының жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес сәйкестендіру нөмірі бойынша ақпарат ұсына отырып, "электрондық үкімет" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымның операторын хабардар етеді.
16. Уәкілетті ұйым қызметті көрсету сатысы туралы деректерді мемлекеттік қызметті көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
17. Куәлік ауыстырылған жағдайда алдыңғы куәліктің XII (Ratings) және XIII (Special Remarks) бөлімдеріне енгізілген барлық қолданыстағы жазбалар осы осы Қағидалардың 24-тармағының 13) және 14-тармақтарына сәйкес куәлікке қатысты шарттарды, немесе шектеулерді өзгертпей ауыстырылады. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың XIII (Special Remarks) бөлімінде жазылған жазбалары әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың куәлігіне қосымшаны беру туралы деректерді (XV бөлім) қоспағанда, авиация персоналының жаңа куәлігіне ауыстыруға жатпайды.

15. При отрицательном ответе согласующего государственного органа либо выявлении оснований для отказа в оказании государственной услуги уполномоченная организация уведомляет заявителя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить заявителю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По итогам заслушивания формируется результат оказания государственной услуги, либо уведомление об отказе в оказании государственной услуги.
При обращении через:
государственную корпорацию результаты государственной услуги направляются в государственную корпорацию;
портал, в "личный кабинет" заявителя направляется уведомление о результате государственной услуги, результат государственной услуги в бумажном виде направляется в филиал государственной корпорации указанный в обращении.
При сбое информационной системы, содержащей необходимые сведения для оказания государственной услуги, услугодатель с момента обнаружения возникновения технических сбоев уведомляет оператора информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" посредством направления запроса в единую службу поддержки с предоставлением информации по наименованию государственной услуги, номера и кода административного документа или уникального идентификационного номера заявления, номера и кода административного документа или уникального идентификационного номера разрешительного документа, индивидуального идентификационного номера или бизнес идентификационного номера услугополучателя, с приложением пошаговых скриншотов с момента авторизации до момента возникновения ошибки и указанием точного времени ошибки.
16. Уполномоченная организация обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг.
17. В случае замены свидетельства, действующие записи, внесенные в разделы XII (Ratings) и XIII (Special Remarks) предыдущего свидетельства переносятся без изменения условий или ограничений, относящихся к этому свидетельству в соответствии с подпунктами 13) и 14) пункта 24 настоящих Правил.
Записи персонала по техническому обслуживанию воздушных судов пункта XIII (Special Remarks) не подлежат переносу в новое свидетельство авиационного персонала, за исключением данных о выдаче приложения к свидетельству персонала по техническому обслуживанию воздушных судов (раздел XV).

18. Азаматтық авиацияда қызметті жүзеге асыру үшін авиация персоналының куәлігін беруді уәкілетті ұйым кандидат біліктілігін ескере отырып, уәкілетті ұйыммен сертификатталған АОО-да кәсіптік даярлаудың тиісті бағларламасынан өткен соң ғана жұргізеді.
Ұшу экипажы мүшелеріне куәліктер білімі, іскерлігі және бұрын игерген әуе кемелерінің типтеріндегі дағдыларын есепке ала отырып беріледі.
19. Азаматтық авиацияда қызметті жүзеге асыру үшін авиация персоналының куәлігін беруді уәкілетті ұйым кандидат біліктілігін ескере отырып, уәкілетті ұйыммен сертификатталған АОО-да кәсіптік даярлаудың тиісті бағларламасынан өткен соң ғана жұргізеді.
Ұшу экипажы мүшелеріне куәліктер білімі, іскерлігі және бұрын игерген әуе кемелерінің типтеріндегі дағдыларын есепке ала отырып беріледі.
3-тарау. Авиация персоналының біліктілік және арнайы белгілерінің қолданылу мерзімін енгізу және ұзарту тәртібі
1-параграф. Жалпы ережелер
20. Кітап үлгісіндегі авиация персоналының куәлігі қолмен баспа әріппен айқын әрі анық, қара сиямен, пастамен немесе гельді қаламмен толтырылады. Авиация персоналының куәлігіне жалпы ақпаратты енгізу мақсатында мөртабан мен мөр басуға болады. Тазартып өшіру, түзету және жөндеуге жол берілмейді.
21. Куәліктің XII, XIII тармақтарын осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша авиация персоналының куәлігіне қосымшада қарастыруға жол беріледі.
Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персонал үшін осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша куәлікке қосымшада XV тармақ көзделеді.
22. Авиация персоналының куәлігі 14 тармақтан тұратын кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың куәліктерін қоспағанда, 15 тармақтан тұрады және рим цифрларымен нөмірленеді.
Кітап үлгісіндегі куәліктегі тармақтардың атаулары қазақ және ағылшын тілдерінде көрсетіледі.
Пластикалық карточка түріндегі куәлікте тек ағылшын тіліндегі ақпарат бар.
23. Авиациялық персонал куәлігін толтыру және ресімдеу тәртібі:
1) авиациялық персонал куәлігінің бірінші бетінде бас киімсіз фас-қа фотосурет (түрлі-түсті, күңгірт, көлемі 3,5 х 4,5 см, оң жақ бұрышы бар) жапсырылады. Фотосурет авиация персоналының куәлігін берген уәкілетті ұйымның мөрімен (болған жағдайда) расталады;
2) I тармақта мемлекеттің атауы (жартылай қалың қаріппен) көрсетіледі;

18. Выдача свидетельства авиационного персонала для осуществления деятельности в гражданской авиации проводится уполномоченной организацией после прохождения кандидатом программы профессиональной подготовки в сертифицированном уполномоченной организацией АУЦ с учетом квалификации.
Свидетельства членов летного экипажа выдаются с учетом знаний, умений и навыков на ранее освоенных типах воздушных судов.
19. Подлинность предоставляемых в уполномоченную организацию копий документов подтверждается (заверяется) организацией гражданской авиации.
Порядок подтверждения (заверения) копий в организациях гражданской авиации определяется Правилами документирования, управления документацией и использования систем электронного документооборота в государственных и негосударственных организациях, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 703.
Глава 3. Порядок внесения и продления срока действия квалификационных и специальных отметок авиационного персонала
Параграф 1. Общие положения
20. Свидетельство авиационного персонала книжного типа заполняется от руки печатными буквами четко и разборчиво, черной тушью, пастой или гелиевой ручкой. Допускается проставление штампов и печатей в целях внесения общей информации в свидетельство авиационного персонала. Подчистки, исправления и помарки не допускаются.
21. Пункты XII, XIII свидетельства допускается предусматривать в приложении к свидетельству авиационного персонала по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Для персонала по техническому обслуживанию воздушных судов предусматривается пункт XV в приложении к свидетельству по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
22. Свидетельство авиационного персонала содержит 14 пунктов, за исключением свидетельств персонала по техническому обслуживанию воздушных судов, которые содержат 15 пунктов и нумеруются римскими цифрами.
Наименования пунктов в свидетельстве авиационного персонала книжного типа указываются на казахском и английском языках.
Свидетельство авиационного персонала в виде пластиковой карточки содержит информацию на английском языке.
23. Порядок заполнения и оформления свидетельства авиационного персонала:
1) на первой странице свидетельства авиационного персонала приклеивается фотография (цветная, матовая, размером 3,5 х 4,5 см, с уголком справа) в фас без головного убора. Фотография заверяется печатью (при наличии) уполномоченной организацией, выдавшей свидетельство авиационного персонала;
2) в пункте I указывается название государства (выделенным шрифтом);

3) II тармақта авиациялық персонал куәлігінің атауы (қалың қаріппен) көрсетіледі;
4) III тармақта Авиациялық персонал куәлігіне уәкілетті ұйымның берген сериялық нөмірі (араб цифрларымен) көрсетіледі;
5) IV тармақта мемлекеттік немесе ағылшын тілдерінде авиациялық персонал куәлігі иесінің тегі, аты, туған күні (күні, айы, жылы) көрсетіледі. Туған күні араб сандарымен көрсетіледі;
6) V тармақта Кітап үлгісіндегі авиациялық персонал куәлігі иесінің мекенжайы көрсетіледі, ол "Қазақстан Республикасы" немесе "Republic of Kazakhstan" жазбасымен шектелуі мүмкін, пластик карточка түріндегі Авиациялық персонал куәлігінде V тармақ қолданылмайды;
7) VI тармақта Авиациялық персонал куәлігі иесінің азаматтығы ағылшын тілінде көрсетіледі;
8) VII тармақта авиациялық персонал куәлігі иесінің қолы қойылады;
9) VIII тармақта негіздеме және қажет болған жерде куәлік берілген шарттар көрсетіледі;
10) IX тармақта авиациялық персоналдың куәлігінде көзделген мүмкіндіктерді иеленушіге пайдалануға мүмкіндік беретін куәліктің қолданылу мерзімі бар белгі енгізіледі. Кітап үлгісіндегі авиация персоналының куәлігінде лауазымды адамның тегі, аты-жөні көрсетіледі және оның қолы қойылады және уәкілетті ұйымның мөрімен (болған жағдайда) расталады.
11) Авиациялық персонал куәлігінің Х тармағында Авиациялық персонал куәлігін берген уәкілетті ұйымның лауазымды тұлғасының қолы және куәлікті беру күні қойылады;
12) Кітап үлгісіндегі авиациялық персонал куәлігінің XI тармағында авиациялық персонал куәлігін берген уәкілетті ұйымның мөрі (болған жағдайда) қойылады, авиациялық персонал куәлігінде пластикалық карточка түрінде XI тармақ қолданылмайды;
13) авиациялық персонал куәлігінің XII (Ratings) тармағына біліктілік белгілері енгізіледі:
бір пилот басқаратын ұшақтардың пилоттарының куәліктерінде әуе кеменің класы мен түрі көрсетіледі;
әуе кемесінің пилотының куәлігінде бір қозғалтқышты ұшақтар үшін SE (IR) немесе көп қозғалтқышты ұшақтар үшін МE (IR) аспаптары бойынша ұшуға рұқсат көрсетіледі;
ұшақ пилоты немесе мен көп мүшелі экипажы бар тікұшақтар пилоты куәліктерінде әуе кеменің типі, сондай-ақ берілген біліктілігіне қарай (КВС (PIC) лауазымы немесе екінші пилот (Co-Pilot) көрсетіледі;
штурманның, бортинженерінің (бортмеханик), бортрадистінің, куәлігінде әуе кеменің түрі көрсетіледі;
ӘҚҚ диспетчері куәлігінде куәлік иесі жұмысқа жіберілген біліктілік белгісінің санаттары көрсетіледі;
авиациялық станция (теңіз қондырғысында орналасқан) операторы куәлігінде куәлік иесі жұмысқа жіберілген теңіз қондырғысының тік ұшақ айлағының атауы көрсетіледі;

3) в пункте II указывается название свидетельства авиационного персонала (жирным шрифтом);
4) в пункте III указывается серийный номер свидетельства авиационного персонала, присвоенный уполномоченной организацией (арабскими цифрами);
5) в пункте IV указывается фамилия, имя и отчество (при наличии) владельца свидетельства авиационного персонала на казахском или английском языках, дата рождения (число, месяц, год). Дата рождения указывается арабскими цифрами;
6) в пункте V указывается адрес владельца свидетельства авиационного персонала книжного типа, который ограничивается записью "Қазақстан Республикасы" или "Republic of Kazakhstan", в свидетельстве авиационного персонала в виде пластиковой карточки пункт V не применяется;
7) в пункте VI указывается гражданство владельца свидетельства авиационного персонала на английском языке;
8) в пункте VII ставится подпись владельца свидетельства авиационного персонала;
9) в пункте VIII указывается основание и условия на основании которых выдано свидетельство авиационного персонала;
10) в пункте IX вносится отметка со сроком действия свидетельства, позволяющая владельцу пользоваться возможностями, предусмотренными свидетельством авиационного персонала. В свидетельстве авиационного персонала книжного типа указывается фамилия и инициалы должностного лица, ставится его подпись и заверяется печатью (при наличии) уполномоченной организации.
11) в пункте Х ставится подпись должностного лица уполномоченной организации, выдавшей свидетельство авиационного персонала, и дата выдачи свидетельства авиационного персонала;
12) в пункте XI свидетельства авиационного персонала книжного типа ставится печать (при наличии) уполномоченной организации, выдавшей свидетельство авиационного персонала, в свидетельстве авиационного персонала в виде пластиковой карточки пункт XI не применяется;
13) в пункт XII (Ratings) свидетельства авиационного персонала указывается квалификационные отметки:
в свидетельстве пилота воздушного судна, управляемого одним пилотом, указывается вид или класс воздушного судна;
в свидетельстве пилота воздушного судна указывается допуск к полетам по приборам SE (IR) для однодвигательного или МE (IR) для многодвигательного воздушного судна;
в свидетельстве пилота самолетов или вертолетов с многочленным экипажем указывается тип воздушного судна, а также должность, в зависимости от присвоенной квалификации КВС (PIC) или второй пилот (сo-pilot);
в свидетельстве штурмана, бортинженера (бортмеханика), бортрадиста, указывается тип воздушного судна;
в свидетельстве диспетчера обслуживания воздушного движения (далее – ОВД) указывается категории квалификационных отметок, по которым допущен к работе владелец свидетельства авиационного персонала;
в свидетельстве оператора авиационной станций (расположенной на морской установке) указывается наименование вертодрома морской установки, на которой допущен к работе владелец свидетельства авиационного персонала;

әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың куәлігінде қабылданған халықаралық қысқартуларға сәйкес әуе кеменің және қозғалтқыштың үлгілері, әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персонал санаттарының бірі "В1", "В2" немесе "С" көрсетіледі;
жеңіл және аса жеңіл әуе келемелерге техникалық қызмет көрсету персоналы куәлігінде күштік қондырғысы көрсетілмей, "В3" санаты және әуе кеменің түрі немесе типі көрсетіледі;
сыртқы пилоттың куәлігіне пилотсыз ұшу аппаратының класы, түрі енгізіледі;
куәліктердің "Ratings" бөліміндегі жазбалар коммерциялық емес ұйымның лауазымды адамының қолымен және коммерциялық емес ұйымның мөрімен (болған жағдайда) расталатын жеңіл және аса жеңіл авиацияның авиация персоналының куәліктерін қоспағанда, уәкілетті ұйымның лауазымды адамының қолымен және уәкілетті ұйымның мөрімен (болған жағдайда) расталады.
14) авиация персоналы куәлігінің XIII (Special Remarks) тармағына тілді меңгеру деңгейі туралы белгіні қоса алғанда, шектеулері бар арнайы белгілерді және авиация персоналы куәлігінің ұсынылатын мүмкіндіктері туралы белгілерді қамтитын ескертпелер мен мынадай басқа да ақпараттар енгізіледі:
нұсқаушылық және емтихандық жұмысқа рұқсаттама;
радиотелефон байланысында қолданылатын ағылшын тілін меңгеру деңгейі туралы белгі;
қосымшаның жеке нөмірі (XV тармақ) туралы және "А", "В1", "В2" және "С" санаттарының әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналы үшін оның берілген күні және уәкілетті ұйымның жазбалары лауазымды тұлғалардың қолымен расталмайды.
Авиациялық персонал куәлігінің XII және XIII тармақтарын толтыру үлгілері осы Қағидаларға 8-қосымшада келтірілген.
15) Авиация персоналының куәлігінің XIV (The place of work) тармағында авиация персоналының куәлігінің иесі жұмыс істейтін азаматтық авиация ұйымының атауы көрсетіледі.
әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету персоналы куәлігінің иесі үшін персоналдың жұмыс орны туралы деректер енгізілмейді.
16) Уәкілетті ұйым "В3" санатын қоспағанда, "А", "В1", "В2" және "С" санатындағы әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналы куәлігіне қосымшаны береді, онда қосымшаның жеке нөмірі, әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналы берілген куәлігінің категориясы (санаттары) әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың куілігі жарамды болып табылатын шектеулер мен талаптар көрсетіледі. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету персоналының қолданыстағы куәлігін жаңа санатпен немесе қосымша санатпен толықтыруға талаптар осы Қағидаларға 9-қосымшада, әуе кеменің рейтингі бойынша талаптар осы Қағидаларға 10-қосымшада келтірілген.

в свидетельстве персонала по техническому обслуживанию воздушного судна указываются типы воздушных судов и двигателя, одна из категорий персонала по техническому обслуживанию воздушных судов "В1", "В2", или "С" в соответствии с принятыми международными сокращениями;
в свидетельстве персонала по техническому обслуживанию легких и сверхлегких воздушных судов указываются категория В3, вид или тип воздушного судна без указания силовой установки;
в свидетельство внешнего пилота вносится тип, вид, класс беспилотного летательного аппарата.
Записи в разделе "Ratings" свидетельства авиационного персонала заверяются подписью должностного лица уполномоченной организации и печатью (при наличии) уполномоченной организации, за исключением свидетельств авиационного персонала легкой и сверхлегкой авиации, записи в которых заверяются подписью должностного лица некоммерческой организации и печатью (при наличии) некоммерческой организации.
14) в пункт XIII (Special Remarks) свидетельства авиационного персонала вносятся примечания, включающие специальные отметки с ограничениями и отметки о предоставляемых возможностях свидетельства авиационного персонала, включая отметку об уровне владения языком и информация:
о допуске к инструкторской и экзаменаторской работе;
об уровне владения английским языком, используемым в радиотелефонной связи;
об индивидуальном номере приложения (пункт XV), и дате его выдачи для персонала по техническому обслуживанию воздушных судов категорий "А", "В1", "В2" и "С".
Примеры заполнения пунктов XII и XIII свидетельств авиационного персонала, приведены в приложении 8 к настоящим Правилам.
15) в пункте XIV (The place of work) свидетельства авиационного персонала указывается наименование организации гражданской авиации, в котором работает владелец свидетельства авиационного персонала.
Для владельцев свидетельств персонала по техническому обслуживанию воздушных судов данные о месте работы не вносятся.
16) уполномоченная организация выдает приложение к свидетельству персонала по техническому обслуживанию воздушных судов категорий "А", "В1", "В2" и "С", за исключением категории "В3", в котором указываются индивидуальный номер приложения, категория (категории) выданного свидетельства персонала по техническому обслуживанию воздушных судов, ограничения и условия, при которых свидетельство персонала по техническому обслуживанию воздушных судов является действительным. Требования для дополнения новой категорий или подкатегорий в существующее свидетельство персонала по техническому обслуживанию воздушных судов приведены в приложении 9 к настоящим Правилам, требования по рейтингам воздушных судов приведены в приложении 10 к настоящим Правилам.

Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету персоналы куәлігіне "А", "В1", "В2" және "С" санаттарының әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету персоналының куәліктері куәліктің қосымшасынсыз (XV тармақ) жарамсыз болып табылады.
әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету персоналы куәліктерінің қосымшасындағы ақпарат (XV тармақ) орыс және ағылшын тілдерінде, ауыспалы деректер – мемлекеттік немесе ағылшын тілінде басылып жазылады.
әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету персоналы куәліктерінің қосымшасы (XV тармақ) көгілдір түсті А4 нысанындағы қағазда басылады.
әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету персоналы куәліктерінің қосымшасы (XV тармақ) бүлінген немесе жоғалған жағдайда өтініш берушінің өтініші негізінде қайта беріледі.
әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету персоналы куәліктерінің қосымшасының (XV тармақ) мазмұнына өзгерістер енгізілген жағдайда, иесіне берілген санат немесе қосымша санат дәрежесінің өзгеруін, сондай-ақ шектеулер енгізу немесе оны алуды қоса алғанда, уәкілетті ұйым қосымшаға жаңа нөмір береді және куәліктің XIII "Special Remarks" тармағына қосымша берілгені туралы жаңа белгі қояды.
24. Пилот куәлігінің иегері егер әуе кеменің түрін ӘКК ретіндегі біліктілік белгісі және нұсқаушының арнайы белгісі (куәліктің (Special remarks) XIII тармағы) бар болса, оқу ұшуын орындауға жіберіледі.
25. ӘКК немесе ұшақтың, тік ұшақтың, дирижабль, еркін аэростат, планер, мотодельтаплан, автожир, көтеру күшін ұлғайту жүйесі бар әуе кемесінің екінші пилоты қызметін атқару үшін ұшу экипажы мүшелерінің тиісті куәлік болуы тиіс.
26. Әуе кемесінің түрі авиация персоналы куәлігінің атауының өзінде көрсетіледі немесе авиация персоналының куәлігіне әуе кемесінің түрі туралы біліктілік белгісі ретінде енгізіледі.
27. Егер ұшу экипажы мүшелерінің пилот куәлігін алғаш алатын үміткер ұшу экипажы мүшелерінің тиісті куәлігін алу үшін қажетті білімі мен дағдысын жақсы көрсетсе, үміткерге біліктілікке тексеру кезінде пайдаланылған әуе кемесінің түріне немесе сыныбына сәйкес келетін әуе кемесінің түрі мен біліктілік белгісі бар ұшу экипажы мүшелерінің пилот куәлігі беріледі.
28. Егер ұшу экипажы мүшелерінің куәлігінің иегері қосымша әуе кемесінің түрі үшін ұшу экипажы мүшелерінің куәлігін алуға үміттенсе және қажетті білімі мен дағдысын жақсы көрсетсе, оған осы әуе кемесінің түрі үшін қосымша ұшу экипажы мүшелерінің куәлігі беріледі немесе алғашқы берілген ұшу экипажы мүшелерінің куәлігіне әуе кеменің түрі туралы жаңа біліктілік белгісі енгізіледі.

Свидетельство персонала по техническому обслуживанию воздушных судов категорий "А", "В1", "В2" и "С" без приложения к свидетельству персонала по техническому обслуживанию воздушных судов (пункт XV) является не действительным.
Информация в приложении к свидетельству персонала по техническому обслуживанию воздушных судов (пункт XV) печатается на русском и английском языках, переменные данные – на казахском или английском языках.
Приложения к свидетельству персонала по техническому обслуживанию воздушных судов (пункт XV) печатается на бумаге голубого цвета формата А4.
Приложение к свидетельству персонала по техническому обслуживанию воздушных судов (пункт XV) выдается повторно в случае порчи или утери, на основании заявления заявителя.
При внесении изменений в содержание приложения к свидетельству персонала по техническому обслуживанию воздушных судов (пункта XV), включая изменение статуса присвоенных ее обладателю категорий или подкатегорий, а также введения или снятия ограничений, уполномоченная организация присваивает новый номер приложения с отметкой о выдаче приложения в пункт XIII свидетельства персонала по техническому обслуживанию воздушных судов "Special Remarks".
24. Владелец свидетельства члена летного экипажа допускается к выполнению учебных полетов, если имеет квалификационную отметку в качестве КВС вида воздушного судна и специальную отметку инструктора (пункт XIII (Special remarks) свидетельства членов летного экипажа).
25. Для выполнения функций КВС или второго пилота самолета, вертолета, дирижабля, свободного аэростата, планера, мотодельтаплана, автожира, воздушного судна с системой увеличения подъемной силы, необходимо наличие свидетельства членов летного экипажа.
26. Вид воздушного судна указывается в названии свидетельства авиационного персонала или вносится в свидетельство авиационного персонала как квалификационная отметка о виде воздушного судна.
27. Если кандидат на первичное получение свидетельства членов летного экипажа успешно демонстрирует умения и знания для получения свидетельства членов летного экипажа, кандидату выдается свидетельство членов летного экипажа с отметкой о виде воздушного судна и квалификационных отметок, соответствующих классу или типу воздушного судна,.
28. Для получения свидетельства членов летного экипажа для дополнительного вида воздушного судна, владелец свидетельства членов летного экипажа демонстрирует умения, знания и ему выдается дополнительное свидетельство членов летного экипажа для данного вида воздушного судна или вносится новая квалификационная отметка о виде воздушного судна в выданное свидетельство членов летного экипажа.

29. Біліктілік белгісін ұзарту мерзімдері:
ұшу экипаждарының мүшелері үшін – жыл сайын біліктілік белгісі мерзімінің аяқталуы бойынша;
ӘҚҚ диспетчерлері және авиациялық станция (теңіз қондырғысында орналасқан) операторлары үшін – екі жылда бір рет біліктілік белгісі мерзімінің аяқталуы бойынша;
әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персонал үшін біліктілік белгілерін ұзарту талап етілмейді және олардың қолданылу мерзімі әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі куәліктің қолданылу мерзімімен шектеледі.
30. Арнайы белгілердің мерзімін ұзарту мерзімдері:
1) нұсқаушылық жұмысқа рұқсаттама:
ұшу экипаждарының мүшелері, әуе қозғалысына қызмет көрсету диспетчерлері үшін және авиациялық станция операторлары үшін – үш жылда бір рет немесе арнайы белгінің қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін;
2) радиотелефон байланысында пайдаланылатын ағылшын тілін меңгеру деңгейі туралы белгі:
4-деңгей – үш жылда бір рет немесе арнайы белгі мерзімінің аяқталған кезінде ұзартылады;
5-деңгей – алты жылда бір рет немесе арнайы белгі мерзімінің аяқталған кезінде ұзартылады;
6-деңгей – ұзарту қажет емес;
3) емтихан жұмысына рұқсатты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м індетін атқарушының 2017 жылғы 31 шілдедегі № 517 бұйрығымен бекітілген Авиация персоналының біліктілік деңгейін айқындау қағидаларына сәйкес уәкілетті ұйымның біліктілік комиссиясы мемлекеттік көрсетілетін қызметтен тыс береді:
ұшу экипаждарының мүшелері, ӘҚҚ диспетчерлері және авиациялық станция операторлары үшін – үш жылда бір рет немесе арнайы белгінің қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін.
2-параграф. Ұшу экипажы мүшелерінің біліктілік және арнайы белгілерінің қолданылу мерзімін енгізу және ұзарту
31. Бір пилот басқаратын ұшулар үшін куәландырылған ұшақтарға класс жөніндегі біліктілік белгілері белгіленеді және оның құрамына:
бір қозғалтқышты, құрлықтағы (поршенді – SEP (land), газ турбиналы – SET (land));
бір қозғалтқышты, гидроұшақ (поршенді – SEP (seа), газ турбиналы – SET (seа));
көп қозғалтқышты, құрлықтағы (поршенді – MEP (land)), газ турбиналы – MET (land));
көп қозғалтқышты, гидроұшақ (поршенді – MEP (seа), газ турбиналы – MET (seа)) кіреді.
32. Әуе кеменің түрі туралы біліктілік белгілері төмендегілер үшін белгіленеді:
1) кемінде екі және одан астам пилоты бар, ең аз экипажымен ұшуға арналған сертификатталған әуе кемесі;
2) көтергіш күшін ұлғайту жүйесі бар тікұшақ немесе әуе кемесі.
33. Коммерциялық әуе тасымалдарында қатыспайтын жеңіл және өте жеңіл авиацияның авиациялық персоналы қолданыстағы куәлікке біліктілік және арнайы белгілерді енгізу үшін коммерциялық емес ұйымға осы стандарттың 8-тармағына сәйкес құжаттарды ұсынады.

29. Сроки продления квалификационных отметок:
для членов летных экипажей – ежегодно по истечении срока действия квалификационной отметки;
для диспетчеров ОВД и операторов авиационной станции (расположенной на морской установке) – один раз в 2 (два) года по истечении срока действия квалификационной отметки;
для персонала по техническому обслуживанию воздушных судов продление квалификационных отметок не требуется и срок действия ограничивается сроком действия свидетельства по техническому обслуживанию воздушных судов.
30. Сроки продления специальных отметок:
1) о допуске к инструкторской работе:
для членов летных экипажей, диспетчеров обслуживания воздушного движения, операторов авиационной станции – один раз в 3 (три) года по истечении срока действия специальной отметки;
2) отметка об уровне владения английским языком, используемым в радиотелефонной связи:
4 уровень – продлевается один раз в 3 (три) года по истечении срока действия специальной отметки;
5 уровень – продлевается один раз в 6 (шесть) лет по истечении срока действия специальной отметки;
6 уровень – продление не требуется;
3) допуск к экзаменаторской работе присваивается квалификационной комиссией уполномоченной организации в соответствии с Правилами определения уровня квалификации авиационного персонала, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 июля 2017 года № 517 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 15600):
для членов летных экипажей, диспетчеров ОВД и операторов авиационной станции – один раз в 3 (три) года по истечении срока действия специальной отметки.
Параграф 2. Внесение и продление срока действия квалификационных и специальных отметок членов летного экипажа
31. Квалификационные отметки о классе устанавливаются для самолетов, сертифицированных для полетов с одним пилотом, и включают:
с одним двигателем, сухопутный (поршневой – SEP (land), газотурбинный – SET (land);
с одним двигателем, гидросамолет (поршневой–SEP (seа), газотурбинный – SET (seа);
многодвигательный, сухопутный (поршневой – MEP (land), газотурбинный – MET (land);
многодвигательный, гидросамолет (поршневой – MEP (seа), газотурбинный – MET (seа).
32. Квалификационные отметки о типе воздушного судна устанавливаются для:
1) воздушного судна, сертифицированного для полета с минимальным экипажем, состоящего из двух и более пилотов;
2) вертолета или воздушного судна с системой увеличения подъемной силы.
33. Авиационный персонал легкой и сверхлегкой авиации, не участвующий в коммерческих воздушных перевозках, для внесения квалификационных или специальных отметок в действующие свидетельство представляет в некоммерческую организацию документы, согласно пункта 8 стандарта.

34. Жеңіл және өте жеңіл авиацияның авиациялық персоналының біліктілік деңгейін коммерциялық емес ұйымның тұрақты жұмыс істейтін біліктілік комиссиясы анықтайды.
35. Біліктілік белгілерінің қолданылу мерзімі олардың қолданылу мерзімі тоқтатылатын айдың соңына дейін ұзартылады.
Біліктілік белгілерінің қолданылу мерзімі 1 (бір) жылдан астам біліктілік белгілері болмаған жағдайда, олардың қолданылуын жаңарту үшін өтініш беруші осы стандарттың 8-тармағында көрсетілген құжаттарды ұсынады.
3-параграф. Әуе қозғалысына қызмет көрсету диспетчерінің, авиациялық станция операторының біліктілік және арнайы белгілерінің қолданылу мерзімін енгізу және ұзарту
36. ӘҚҚ диспетчерінің біліктілік белгілеріне мынадай белгі санаттары кіреді:
1) әуеайлақ диспетчері;
2) жақындау процедуралық бақылау диспетчері;
3) бақылау құралдарын қолданатын жақындау бақылау диспетчері;
4) ӘҚҚ ауданының процедуралық бақылау диспетчері;
5) бақылау құралдарын қолданатын ӘҚҚ ауданының бақылау диспетчері.
37. ӘҚҚ диспетчерінің біліктілік белгілері мынадай диспетчерлік пункттерге сәйкес келеді:
1) әуеайлақ диспетчері біліктілігі – рульдеу диспетчерлік пунктісіне немесе бастапқы диспетчерлік пунктке немесе мұнара диспетчерлік пунктісіне дербес жұмысқа рұқсаты бар тұлғаларға беріледі;
2) жақындау процедуралық бақылау диспетчері немесе бақылау құралдарын қолданатын жақындау бақылау диспетчерінің біліктілігі жақындау диспетчерлік пунктісіне немесе шеңбер диспетчерлік пунктісіне немесе диспетчерлік пункттерге (диспетчерлік пункттерді қоса атқарған кезде) дербес жұмысқа рұқсаты бар тұлғаларға беріледі;
3) ӘҚҚ ауданының процедуралық бақылау диспетчері немесе бақылау құралдарын қолданатын ӘҚҚ ауданының бақылау диспетчері біліктілігі – аудандық диспетчерлік пункт, аудандық диспетчерлік орталық немесе жергілікті диспетчерлік пункт жұмыс орнына дербес жұмысқа рұқсаты бар тұлғаларға беріледі.
4-параграф. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету қызметкерлерінің куәліктеріне кәсіби және арнайы белгілер енгізу
38. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі маманының куәліктеріне мына санаттар кіреді:
"A" санаты;
"B1" санаты;
"B2" санаты;
"B3" санаты;
"C" санаты.
Жеңіл және аса жеңіл әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың куәлігі "В3" санатын қамтиды.
"А" және "В1" санаттары ұшақтар, тікұшақтар, газтурбиналық және поршеньді қозғалтқыштар комбинацияларына қатысты санат бөліктеріне бөлінеді:
"A1" және "B1.1" – реактивті қозғалтқыштары бар ұшақтар;

34. Уровень квалификации авиационного персонала легкой и сверхлегкой авиации определяется постоянно действующими квалификационными комиссиями некоммерческих организаций.
35. Срок действия квалификационных отметок продлевается до конца месяца, в котором прекращается их срок действия.
При отсутствия квалификационных отметок более 1 (одного) года после истечения срока действия квалификационных отметок, для продления их действия заявитель предоставляет документы, указанные в пункте 8 стандарта.
Параграф 3. Внесение и продление срока действия квалификационных и специальных отметок диспетчера обслуживания воздушного движения, оператора авиационной станции
36. Квалификационные отметки диспетчера ОВД включают следующие категории отметок:
1) диспетчер аэродрома;
2) диспетчер процедурного контроля подхода;
3) диспетчер контроля подхода с использованием средств наблюдения;
4) диспетчер процедурного контроля района ОВД;
5) диспетчер контроля района ОВД с использованием средств наблюдения.
37. Квалификационные отметки диспетчера ОВД соответствуют следующим диспетчерским пунктам:
1) квалификация диспетчера аэродрома присваивается для лиц, имеющих допуск к самостоятельной работе на диспетчерском пункте руления или стартовом диспетчерском пункте или диспетчерском пункте вышки;
2) квалификация диспетчера процедурного контроля подхода или диспетчера контроля подхода с использованием средств наблюдения присваивается для лиц, имеющих допуск к самостоятельной работе на диспетчерском пункте подхода или диспетчерском пункте круга или для лиц, имеющих допуск к самостоятельной работе на диспетчерских пунктах (при совмещении диспетчерских пунктов);
3) квалификация диспетчера процедурного контроля района ОВД или диспетчера контроля района ОВД с использованием средств наблюдения присваивается для лиц, имеющих допуски на рабочем месте районного диспетчерского пункта, районного диспетчерского центра или местного диспетчерского пункта.
Параграф 4. Внесение квалификационных и специальных отметок в свидетельство персонала по техническому обслуживанию воздушных судов
38. Свидетельство персонала по техническому обслуживанию воздушных судов включает следующие категории:
Категория "A"
Категория "B1"
Категория "B2"
Категория "C"
Свидетельство персонала по техническому обслуживанию легких и сверхлегких воздушных судов включает категорию "В3".
Категории "А" и "В1" подразделяются на подкатегории по комбинаций самолетов, вертолетов, газотурбинных и поршневых двигателей:
"A1" и "B1.1" – самолеты с газотурбинными двигателями;

"A2" және "B1.2" – поршенді қозғалтқыштары бар ұшақтар;
"A3" және "B1.3" – реактивті қозғалтқыштары бар тікұшақтар;
"A4" және "B1.4" – поршенді қозғалтқыштары бар тікұшақтар.
39. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету бойынша персонал куәліктеріне кәсіби және арнайы белгілер енгізу үшін әуе кеменің мынадай топтар бойынша анықталады:
1) 1-топ:
құрама қозғалтқышты қондырғылары бар тікұшақтар, ең көп пайдаланылатын ұшу биіктігі 29000 футтан артық ұшақтар сияқты, көп қозғалтқышты әуе кемесі, ұшақты қашықтан электр басқару жүйесімен жабдықталған әуе кемесі және Уәкілетті ұйым анықтайтын әуе кеменің типті біліктілік белгілерін енгізуді талап ететін әуе кемесі;
2) 2-топ:
1-топқа жатпайтын әуе кемелері, олар мына топ бөліктеріне тиесілі:
2а-кішітоп: бір газтурбиналық қозғалтқышы бар ұшақтар;
2b-кішітоп: бір газтурбиналық қозғалтқышы бар тікұшақтар;
2с-кішітоп: бір поршенді қозғалтқышы бар тікұшақтар;
3) 3-топ:
1-топта және 2с кіші топта көрсетілмеген, поршенді қозғалтқышы бар ұшақтар;
барынша салмағы 5700 кг және төмен массалы герметикалық емес жеңіл поршенді әуе кеме.
40. Уәкілетті ұйым "С" санаты біліктілік белгілерді әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету персоналына техникалық кызмет көрсету және авиациялық техниканы жөндеу мекемесінен келіп түскен хаттың негізінде енгізеді. Техникалық кызмет көрсету және авиациялық техниканы жөндеу мекемесі (бұдан әрі – ТҚКжАТЖМ) "С" санатындағы біліктілікті әуе кемелеріне базалық (кезеңдік) ТҚКжАТЖМ өзінің жоспарланған жұмыстарын орындау үшін сертификаттаушы персоналдың қажеттілігі мен жеткіліктілігі қағидатын басшылыққа ала отырып сұратады.
41. XII "Ratings" бағанындағы біліктілік белгісі осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың куәлігіне қосымшаның 4-тармағында көрсетілген берілген санатпен сәйкес келген кезде жарамды болып табылады.
42. "А" санаты рейтинг болып табылмайды және XII "Ratings" тармағына енгізілмейді.
43. Жеңіл және аса жеңіл әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету персоналының қолданыстағы куәлігіне кәсіби және арнайы белгілерді коммерциялық емес ұйым енгізеді. Бұл жазбалар коммерциялық емес ұйымның лауазымдық адамының қолымен және мөрмен (бар болса) расталады.
4-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушілердің және (немесе) олардың лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі

"A2" и "B1.2" – самолеты с поршневыми двигателями;
"A3" и "B1.3" – вертолеты с газотурбинными двигателями;
"A4" и "B1.4" – вертолеты с поршневыми двигателями.
39. Для целей внесения квалификационных отметок в свидетельство персонала по техническому обслуживанию воздушных судов, воздушные суда квалифицируются по следующим группам:
1) группа 1:
многодвигательные воздушные суда, в том числе, вертолеты с составными двигательными установками, самолеты с максимальной эксплуатационной высотой полета более 29000 футов, воздушные суда, оборудованные электродистанционной системой управления и воздушные суда, требующие внесения квалификационных отметок типа воздушных судов, определяемые уполномоченной организацией;
2) группа 2:
воздушные суда, не относящиеся к группе 1, принадлежащие следующим подгруппам:
подгруппа 2а: самолеты с одним газотурбинным двигателем;
подгруппа 2b: вертолеты с одним газотурбинным двигателем;
подгруппа 2с: вертолеты с одним поршневым двигателем;
3) группа 3:
воздушные суда с поршневыми двигателями, не указанные в группе 1и в подгруппе 2с;
негерметичные легкие поршневые однодвигательные самолеты с максимальной взлетной массой равной 5700 кг и ниже.
40. Уполномоченная организация вносит квалификационные отметки категории "С" персоналам по техническому обслуживанию воздушных судов на основании письма организации технического обслуживания и ремонту авиационной техники (далее – ТО и РАТ). Организация ТО и РАТ запрашивает персонал категории "С", руководствуясь принципом необходимости и достаточности сертифицирующего персонала для выполнения собственных планируемых работ по базовому (периодическому) техническому обслуживанию воздушных судов.
41. Квалификационная отметка в графе XII "Ratings" является действующей при совпадении с присвоенной категорией указанной в пункте 4 приложения к свидетельству персонала по техническому обслуживанию воздушных судов по форме, согласно приложению 7 к настоящим правилам.
42. Категория "А" персонала по техническому обслуживанию воздушных судов не является квалификационной отметкой.
43. В действующее свидетельство персонала по техническому обслуживанию легких и сверхлегких воздушных судов, внесение квалификационных и специальных отметок производится некоммерческой организацией. Данные записи заверяются подписью должностного лица и печатью (при наличии) некоммерческой организации.
Глава 4. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) уполномоченной организации и (или) его должностных лиц, государственной корпорации и (или) его работников по вопросам оказания государственных услуг

44. Уәкілетті ұйымның әкімшілік актіні әкімшілік (сотқа дейінгі) тәртіппен қабылдауға байланысты әкімшілік әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүргізеді.
45. Мемлекеттік корпорация қызметкерінің әкімшілік әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым қарастыру мемлекеттік корпорация филиалының басшысына мемлекеттік корпорацияның интернет-ресурсында көрсетілген мекенжайлар мен телефондар арқылы жіберіледі. www.gov4c.kz.
Қолма-қол да, пошта арқылы да келіп түскен шағымның мемлекеттік корпорацияға қабылданғанын растау оны тіркеу (мөртабан, кіріс нөмірі және тіркеу күні шағымның екінші данасына немесе шағымға ілеспе хатқа қойылады) болып табылады.
46. Шағым Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес уәкілетті ұйымға және (немесе) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға және (немесе) шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды адамға, сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға беріледі.
Уәкілетті ұйым, Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды адам шағым келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте уәкілетті ұйым, Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган, лауазымды адам, шешімге, әрекетке (әрекетсіздікке) шағым жасалады, егер ол 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не өзге де әкімшілік әрекет қабылдаса, шағымды қарайтын органға шағым жібермеуге құқылы.
47. Өтініш берушінің шағымы мемлекеттік қызмет Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес:
оны тіркеген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым, уәкілетті органның;
ол тіркелген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде – мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның қарауына жатады.
48. Уәкілетті ұйымның, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның Мемлекеттік көрсетілетін қызмет туралы заңның 25-бабының 4-тармағына сәйкес шағымды қарау мерзімі:

44. Рассмотрение жалобы на административное действие (бездействие) уполномоченной организации, связанное с принятием административного акта в административном (досудебном) порядке производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
45. Рассмотрение жалобы на административное действие (бездействие) работника производится государственной корпорации, направляется руководителю филиала государственной корпорации по адресам и телефонам, указанным на интернет-ресурсе государственной корпорации: www.gov4c.kz.
Подтверждением принятия жалобы в государственную корпорацию, поступившей как нарочно, так и почтой, является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата регистрации проставляются на втором экземпляре жалобы или сопроводительном письме к жалобе).
46. Жалоба подается в уполномоченную организацию и (или) уполномоченный орган в сфере гражданской авиации и (или) должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, а также в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с законами Республики Казахстан.
Уполномоченная организация, уполномоченный орган в сфере гражданской авиации, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляет ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом уполномоченная организация, уполномоченный орган в сфере гражданской авиации, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не направляет жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение 3 (трех) рабочих дней примет решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющие требованиям, указанным в жалобе.
47. Жалоба заявителя в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона о государственных услугах подлежит рассмотрению:
уполномоченной организацией, уполномоченным органом в сфере гражданской авиации – в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации;
уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг – в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
48. Срок рассмотрения жалобы уполномоченной организацией, уполномоченным органом в сфере гражданской авиации, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона о государственных услугах продлевается не более чем на 10 (десять) рабочих дней в случаях необходимости:

1) шағым бойынша қосымша зерделеу немесе тексеру немесе жергілікті жерге барып тексеру жүргізу;
2) қосымша ақпарат алу қажет болған жағдайларда он жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады.
Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда шағымдарды қарау жөніндегі өкілеттіктер берілген лауазымды адам шағымды қарау мерзімі ұзартылған кезден бастап үш жұмыс күні ішінде шағым берген өтініш берушіге ұзарту себептерін көрсете отырып, шағымды қарау мерзімінің ұзартылғаны туралы жазбаша нысанда (шағым қағаз жеткізгіште берілген кезде) немесе электрондық нысанда (шағым электрондық түрде берілген кезде) хабарлайды.
Егер заңда өзгеше көзделмесе, сотқа жүгінуге сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін жол беріледі.
5-тарау. Авиациялық персонал куәлігінің қолданылуын тоқтата тұру, қайтарып алу тәртібі
49. Уәкілетті ұйым мынадай жағдайларда:
1) әуе кемелердің ұшу жарамдылығына әсер ететін жұмыс орындау технологиясын сақтамау;
2) тексеру кезінде анықталған жеткіліксіз кәсіби дайындық;
3) ұшуды қамтамасыз ету және орындау кезінде, әуе қозғалысына қызмет көрсету және техникалық қызмет көрсету кезінде белгіленген талаптарды бір рет өрескел бұзу;
4) алкогольді, наркологиялық мастық (осыған ұқсас) жағдайында әуе қозғалысын басқару, әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету, әуе қозғалысын басқару қызметтерін орындау авиациялық персонал куәлігінің қолданысын тоқтады (тану туралы шешім).
Авиациялық персонал куәлігінің қолданысын тоқтату, осы авиациялық персонал куәліктерінің біліктілік белгілерінің әсерін де сол уақытта тоқтатады.
Куәлігі уақытша тоқтатылған адамға акт ұсынылған сәттен бастап авиациялық персонал куәлігінің қолдану мерзімі күнтізбелік 30 (отыз) күннен аспауы тиіс.
50. Куәліктің қолданысын тоқтатқан өкіметті ұйымның лауазымдық тұлғасы осы қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша куәліктің қолдану негіздемесі, күні және оны жасау орны, актіні жасаған лауазымдық тұлғаның аты-жөні, авиациялық персонал куәлігі мерзімі тоқтатылған адам туралы мәлімет көрсетіледі.
51. Авиациялық персонал куәлігін қолданылуын тоқтату туралы инспекторлық нұсқаманы жасаған уәкілетті ұйымның лауазымдық тұлғасы, авиациялық персонал куәлігінің иесі немесе көрсетілген авиациялық персонал қол астындағы көрсетілген қызметкері бар азаматтық авиация мекемесінің басшысы қол қояды.
Егер аталған адамдардың біреуі актіге қол қоймаған жағдайда, лауазымды адам оған тиісті жазба жасайды.

1) проведения дополнительного изучения или проверки по жалобе либо проверки с выездом на место;
2) получения дополнительной информации.
В случае продления срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение 3 (трех) рабочих дней с момента продления срока рассмотрения жалобы сообщает в письменной форме (при подаче жалобы на бумажном носителе) или электронной форме (при подаче жалобы в электронном виде) заявителю, подавшему жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причин продления.
Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке.
Глава 5. Порядок приостановления действия, отзыва свидетельства авиационного персонала
49. Уполномоченная организация приостанавливает действие свидетельства авиационного персонала (решение о признании), в случаях:
1) несоблюдения технологии выполнения работ, влияющих на летную годность воздушного судна;
2) недостаточной профессиональной подготовки, выявленной при проверках;
3) разового грубого нарушения установленных требований при обеспечении и выполнении полетов, обслуживании воздушного движения и технического обслуживания;
4) выполнения деятельности, связанной с управлением воздушным судном, техническим обслуживанием воздушных судов, обслуживанием воздушного движения в состоянии алкогольного, наркотического опьянения (их аналогов).
Приостановление действия свидетельства авиационного персонала одновременно приостанавливает действие квалификационных отметок в свидетельствах авиационного персонала.
Срок приостановления действия свидетельства авиационного персонала, не превышает 30 (тридцати) календарных дней со дня вручения акта лицу, чье свидетельство временно приостановлено.
50. Должностное лицо уполномоченной организации, приостановившее действие свидетельства авиационного персонала, оформляет инспекторское предписание по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам, в котором указывается основание приостановления действия свидетельства авиационного персонала, дата и место его составления, должность, фамилия и отчество (при его наличии) должностного лица, составившего акт о приостановлении действия свидетельства авиационного персонала, сведения о лице, у которого приостановлено действие свидетельства.
51. Инспекторское предписание о приостановлении действия свидетельства авиационного персонала подписывается составившим его должностным лицом уполномоченной организации, обладателем свидетельства авиационного персонала или руководителем организации гражданской авиации, в чьем подчинении находится указанный авиационный персонал.
В случае если кем-либо из указанных лиц акт не подписан, должностным лицом производится соответствующая запись.

52. Авиациялық персонал куәлігінің қолданылуы тоқтатылғаны туралы актінің көшірмесін авиациялық персонал куәлігі уақытша тоқтатылған тұлғаға қолхатқа қол қойылып беріледі.
53. Егер белгіленген мерзімде авиациялық персонал куәлігінің иесі немесе авиациялық персонал куәлігінің иесі бағынышты азаматтық авиация ұйымының басшысы осы Қағидалардың 49-тармағының 1), 2), 3), 4) тармақшаларында көрсетілген бұзушылықтарды жоймаса, авиациялық персонал куәлігі қайтарылып алынады.
54. Уәкілетті ұйым мынадай жағдайларда:
1) авиациялық персонал куәлігін ұсынған құжаттарды бұрмалау жолымен алу (тану туралы шешім);
2) қызметтік функцияларды орындауға қатысты жазбалар мен оларға қатысты мәліметтерді бұрмалау жолымен;
3) сот шешімімен авиациялық персонал куәлігін қайтарып алады (тану туралы шешім).
55. Уәкілетті ұйым авиациялық персонал куәлігі иесіне немесе көрсетілген тұлға өз бағынысындағы азаматтық авиация мекемесінің ұйымының басшысына шешім қабылданған сәттен бастап 3 жұмыс күні мерзімі ішінде куәлікті қайтарып алу туралы хабарлайды.
Авиация персоналы куәлігінің иесі немесе куәлік иесі бағынысты Азаматтық авиация ұйымының басшысы Уәкілетті ұйым хабарламаны алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде авиация персоналы куәлігін уәкілетті ұйымға қайтарады.
Егер авиациялық персонал куәлігі белгіленген мерзімде қайтарылмаған жағдайда, куәлікті қайтару белгіленген заңнамалық тәртіпте сот арқылы жүзеге асырылады.
56. Уәкілетті ұйым авиация персоналы куәлігін кері қайтарып алу туралы шешім қабылдаған жағдайда берілген авиация персоналы куәлігінің тізілімінде, "Ескерту" бағанында күні көрсетіле отырып, авиация персоналы куәлігін кері қайтарып алу туралы жазба жасалады.
57. Куәлікті қайтарып алғаннан кейін оны беру осы Қағидаларда көзделген тәртіппен белгіленген жалпы негіздерде жүргізіледі.
58. Куәлікті және (немесе) оған қосымшаны ауыстыру тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта бар болса) жоғалған, ұрланған, бүлінген, ауысқан және техникалық себептер болған жағдайларда жүргізіледі.
59. Авиациялық персоналдың куәлігі жазбаны, белгілерді, мөрді, сондай-ақ тозу немесе механикалық әсерінің нәтижесінде фотосуреті бойынша иесінің сәйкестендіруін оқу мүмкін болмаған жағдайда бүлінген болып саналады.
60. Авиациялық персонал куәлігінің қолданылуы (тану туралы шешім) мынадай:
1) осы Қағидалардың 59-тармағында көзделген;
2) еңбек ету қабілетінен айырылу жағдайы (жүмыс орнынан деректер ұсыну бойынша);

52. Копия акта о приостановлении действия свидетельства авиационного персонала вручается под расписку лицу, чье свидетельство авиационного персонала временно приостанавливается.
53. Если в установленный срок владелец свидетельства авиационного персонала или руководитель организации гражданской авиации, в чьем подчинении находится владелец свидетельства авиационного персонала, не устранили нарушения, указанные в подпунктах 1), 2), 3), 4) пункта 49 настоящих Правил, свидетельство авиационного персонала отзывается.
54. Уполномоченная организация отзывает свидетельство авиационного персонала (решение о признании), в случаях:
1) получения свидетельства авиационного персонала (решения о признании) путем фальсификации представленных им документов;
2) фальсификации записей и связанных с ними данных, относящихся к выполнению служебных функций;
3) по решению суда.
55. Уполномоченная организация уведомляет в письменной форме об отзыве свидетельства, лицо, являющееся обладателем свидетельства авиационного персонала или руководителя организации гражданской авиации, в чьем подчинении находится указанное лицо, в срок 3 (три) рабочих дня со дня принятия решения.
Владелец свидетельства авиационного персонала или руководитель организации гражданской авиации, в чьем подчинении находится владелец свидетельства, в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения уведомления уполномоченной организацией возвращает свидетельство авиационного персонала в уполномоченную организацию.
Если в установленный срок свидетельство авиационного персонала не возвращено, возврат свидетельства осуществляется через суд в установленном законодательством порядке.
56. В случае принятия уполномоченной организацией решения об отзыве свидетельства авиационного персонала, в Реестре, в графе "Примечание" делается запись об отзыве свидетельства авиационного персонала с указанием даты.
57. Выдача свидетельства после его отзыва проводится в порядке предусмотренном настоящими Правилами.
58. Замена свидетельства и (или) приложения к нему производится в случаях утери, хищения, порчи, смены фамилии, имени, отчества (при наличии) и технических причин.
59. Свидетельство авиационного персонала считается испорченным в случае невозможности прочтения записи, отметки, печати, а также идентификации владельца по фотографии в результате изношенности или механического воздействия.
60. Действие свидетельства авиационного персонала (решения о признании) прекращается в случаях:
1) предусмотренных пунктом 58 настоящих Правил;
2) утраты трудоспособности (по представлению данных с места работы);

3) қайтыс болған;
4) жұмыстан 5 (бес) жылдан астам үзіліс болған жағдайларда тоқтатылады.
Авиация персоналы куәліктерін
беру және олардың қолданылу
мерзімін ұзарту қағидаларына
1-қосымшасы
Нысаны
Авиация персоналының кітапша түріндегі куәлігі
IX. КУӘЛIКТI ҚOЛДАНУ МЕРЗIМІ LICENCE VALIDITY
__________________________________________
Кoлдану мерзімі ұзартылды Licence validity is prolonged "………"……………………20…….жылға till дейiн ………………… мөр орны ………………….(қызметі/licensing officer) (қолы/signature)Кoлдану мерзімі ұзартылды Licence validity is prolonged "………"………………………20…….жылға till дейiн ………………… мөрдің орны……………….(қызметі/licensing officer) (қолы/signature)Кoлдану мерзімі ұзартылды Licence validity is prolonged "………"…………………20…….жылға till дейiн ………………… мөрдің орны ………………….(қызметі/licensing officer) (қолы/signature)Кoлдану мерзімі ұзартылды Licence validity is prolonged "………"………………… …20…….жылға till дейiн …………………………… мөрдің орны ………(қызметі/licensing officer) (қолы/signature)
2.
IX. КУӘЛIКТI ҚOЛДАНУ МЕРЗIМI LICENCE VALIDITY
__________________________________________
…. Кoлдану мерзімі ұзартылды Licence validity is prolonged "……"….…………………20…….жылға till дейiн ………………… мөр орны …………………. (қызметі/licensing officer) (қолы/signature)Кoлдану мерзімі ұзартылды Licence validity is prolonged "………"………………………20…….жылға till дейiн ……………… мөрдің орны ………………….(қызметі/licensing officer) (қолы/signature)Кoлдану мерзімі ұзартылды Licence validity is prolonged "………"…………………20…….жылға till дейiн ………………… мөрдің орны ………………….(қызметі/licensing officer) (қолы/signature)Кoлдану мерзімі ұзартылды Licence validity is prolonged "………"………………………20…….жылға till дейiн …………………… мөрдің орны …………………. (қызметі/licensing officer) (қолы/signature
3.
XII. БIЛIКТIЛIК БЕЛГЛЕРI RATINGS Әуе ұшағының санаты, сыныбы, түрі, міндеттемелері Category, class, type of aircraft, duties exercised ……………………20…….жыл, ………………(жiберiлiм уақыты/effective date) (қолы/signature)мөрдің орны ______________________________________________ Әуе ұшағының, санаты, сыныбы, түрі, міндеттемелері Category, class, type of aircraft, duties exercised ………………20…….жыл, ………………(жiберiлiм уақыты/effective date) (қолы/signature)мөрдің орны _____________________________________________ Әуе ұшағының санаты, сыныбы, түрі, міндеттемелері Category, class, type of aircraft, duties exercised …………………20…….жыл, …………………… (жiберiлiм уақыты/effective date) (қолы/signature)мөрдің орны _____________________________________________
12
XII. БIЛIКТIЛIК БЕЛГЛЕРI RATINGS Әуе ұшағының санаты, сыныбы, түрі, міндеттемелері Category, class, type of aircraft, duties exercised ………………… 20…….жыл, …(жiберiлiм уақыты/effective date) ( қолы/signature)мөрдің орны.……. ___________________________________________ Әуе ұшағының, санаты, сыныбы, түрі, міндеттемелері Category, class, type of aircraft, duties exercised …………………20…….жыл, ……………………(жiберiлiм уақыты/effective date) (қолы/signature)мөрдің орны ___________________________________________ Әуе ұшағының санаты, сыныбы, түрі, міндеттемелері Category, class, type of aircraft, duties exercised …………………20…….жыл, …………………… (жiберiлiм уақыты/effective date) (қолы/signature)мөрдің орны ___________________________________________
13
XIII. ЕРЕКШЕ БЕЛГIЛЕР SPECIAL REMARKS ___________________________________________
___________________________________________ ___________________________________________ ___________________________________________
20.
XIII. ЕРЕКШЕ БЕЛГIЛЕР SPECIAL REMARKS ___________________________________________
___________________________________________ ___________________________________________ ___________________________________________
21.
XIV. ӨЗГЕ МӘЛІМЕТТЕР OTHER DETAILS _______________________________________________ Жұмыс орны The place of work ………………………………………………… ………………………………………………… ………………………………………………… ………………………………………………… ………………………………………………… …………………………………………………… ………………………………………………… …………………………………………………
28
XIV. ӨЗГЕ МӘЛІМЕТТЕР OTHER DETAILS ____________________________________________ Жұмыс орны The place of work ……………………………………………… ……………………………………………… ……………………………………………… …………………………………………… …………………………………………… …………………………………………… ……………………………………………… ……………………………………………… ………………………………………………
29
Авиация персоналы куәліктерін
беру және олардың қолданылу
мерзімін ұзарту қағидаларына
2-қосымша
Нысаны
Авиациялық персоналдың пластикалық карточка түріндегі куәлігі
Авиация персоналы куәліктерін
беру және олардың қолданылу
мерзімін ұзарту қағидаларына
3-қосымша
Авиация персоналы куәлiктерiнің сериялық әріптік кодтары мен түстерінің кестесі
Коды (сериясы)
Мамандығы
Түсі
Пилоттар
ULP, (MHG), (AG)
Аса жеңілдетілген әуе кемесінің пилоты (мотодельтаплан, автожир, дирижабль, көтеру күшін ұлғайту жүйесі бар әуе кеме)
сарғыш
LAPL(A)
Жеңілдетілген әуе кемесінің пилоты (ұшақ, тікұшақ)
Қарақоңыр-көк
РРL(А)
Жекеменшік пилот (ұшақ)
жасыл
РРL (Н)
Жекеменшік пилот (тікұшақ, көтерілу күшінің жоғарылау жүйесімен)
Ақ түсте қарақоңыр -сұр екі жолағы бар жасыл
СРL(А)
Коммерциялық авиациясының пилоты(ұшақ)
Қарақоңыр-жасыл
СРL(Н)
Коммерциялық авиациясының пилоты (тікұшақ)
Ақ түсте қара-сұр екі жолағы бар қарақоңыр -жасыл
MPL
көп мүшелі экипажының пилоты (ұшақ)
күрең
АТРL (А)
Желілік пилот (ұшақ)
көгілдір
АТРL(Н)
Желілік пилот (тікұшақ)
Ақ түсте қара-сұр екі жолағы бар көгілдір
FBPL
Аэростат пилоты
қызғылт сары
GPL
Планер пилоты
ақ
Ұшу экипажының мүшелері
FNL
Штурман
қызыл
FEL
бортинженер (бортмеханик)
қоңыр
FROL
Бортрадист
қара
Ұшу экипажының мүшелерінен басқа персоналдар
RPL
Сыртқы пилот
күлгін
AML
Әуе кемелеріне ТҚ персоналы
талшын
AML LA
Жеңіл және аса жеңіл авиациясының әуе кемелер ТҚ персоналы
Ақ түсте қарақоңыр-сұр екі жолағы бар талшын
ТСL
ӘҚҚ диспетчері
сары
ASOL
Авиациялық станциясының операторы (теңіз қондырғысында орналасқан)
көк
FDL
Ұшуларды қамтамсыз ететін қызметкер/ұшу диспетчері
Көгілдір ақық
Авиация персоналы куәліктерін
беру және олардың қолданылу
мерзімін ұзарту қағидаларына
4-қосымша
Нысаны
"Авиация персоналына куәліктер беру" мемлекеттік қызмет стандарты
1
Қызмет көрсетушінің атауы
"Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" Акционерлік қоғамы
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері

3) смерти;
4) перерыва в работе более 5 (пяти) лет.
Приложение 1
к Правилам выдачи и продления
срока действия свидетельств
авиационного персонала
Форма
Свидетельство авиационного персонала книжного типа
IX. КУӘЛIКТI ҚOЛДАНУ МЕРЗIМІ LICENCE VALIDITY _____________________________________
Қoлдану мерзімі ұзартылды Licence validity is prolonged
"………"…………………………20…….жылға till дейiн
………………………мөр орны……………….(қызметі/licensing officer) (қолы/signature)
Қoлдану мерзімі ұзартылды Licence validity is prolonged
"………"………………………20…….жылға till дейiн
………………… мөр орны ………………….(қызметі/licensing officer) (қолы/signature)
Қoлдану мерзімі ұзартылды Licence validity is prolonged
"………"……………………20…….жылға till дейiн
…………………… мөр орны ………………….(қызметі/licensing officer) (қолы/signature)
Қoлдану мерзімі ұзартылды Licence validity is prolonged
"………"……………………20…….жылға till дейiн ………………… мөр орны ………(қызметі/licensing officer) (қолы/signature)
2.
IX. КУӘЛIКТI ҚOЛДАНУ МЕРЗIМI LICENCE VALIDITY _________________________________________
…. Қoлдану мерзімі ұзартылды Licence validity is prolonged
"………"……………………20…….жылға till дейiн
………………мөр орны ………………….(қызметі/licensing officer) (қолы/signature)
Қoлдану мерзімі ұзартылды Licence validity is prolonged
"………"…………………20…….жылға till дейiн
……………… мөр орны ………………….(қызметі/licensing officer) (қолы/signature)
Қoлдану мерзімі ұзартылды Licence validity is prolonged
"………"…………………20…….жылға till дейiн
……………… мөр орны …………….(қызметі/licensing officer) (қолы/signature)
Қoлдану мерзімі ұзартылды Licence validity is prolonged
"………"…………………20…….жылға till дейiн ……………… мөр орны ………………….(қызметі/licensing officer) (қолы/signature
3.
XII. БIЛIКТIЛIК БЕЛГІЛЕРI RATINGS Әуе ұшағының, санаты, сыныбы,түрі,міндеттемелері Category, class, type of aircraft, duties exercised ………………20…….жыл, ………………(жiберiлiм уақыты/effective date) (қолы/signature)мөр орны _______________________________________________ Әуе ұшағының, санаты, сыныбы,түрі,міндеттемелері Category, class, type of aircraft, duties exercised ………………20…….жыл, ………………(жiберiлiм уақыты/effective date) (қолы/signature)мөр орны _______________________________________________ Әуе ұшағының, санаты, сыныбы,түрі,міндеттемелері Category, class, type of aircraft, duties exercised …………………20…….жыл, ……………………(жiберiлiм уақыты/effective date) (қолы/signature)мөр орны _______________________________________________
12
XII. БIЛIКТIЛIК БЕЛГІЛЕРI RATINGS Әуе ұшағының, санаты, сыныбы,түрі,міндеттемелері Category, class, type of aircraft, duties exercised ………………… 20…….жыл, …(жiберiлiм уақыты/effective date) ( қолы/signature)мөр орны ____________________________________________ Әуе ұшағының, санаты, сыныбы,түрі,міндеттемелері Category, class, type of aircraft, duties exercised …………………20…….жыл, ……………………(жiберiлiм уақыты/effective date) (қолы/signature)мөр орны ___________________________________________ Әуе ұшағының, санаты, сыныбы,түрі,міндеттемелері Category, class, type of aircraft, duties exercised …………………20…….жыл, ……………………(жiберiлiм уақыты/effective date) (қолы/signature)мөр орны ____________________________________________
13
XIII. ЕРЕКШЕ БЕЛГIЛЕР SPECIAL REMARKS ______________________________
______________________________
______________________________ ______________________________
20.
XIII. ЕРЕКШЕ БЕЛГIЛЕР SPECIAL REMARKS ________________________________
________________________________
_______________________________
________________________________
21.
XIV. ӨЗГЕ МӘЛІМЕТТЕР OTHER DETAILS _____________________________ Жұмыс орны The place of work ………………………………………………… ………………………………………………… ………………………………………………… ………………………………………………… ………………………………………………… …………………………………………………… ………………………………………………… …………………………………………………
28
XIV. ӨЗГЕ МӘЛІМЕТТЕР OTHER DETAILS _________________________ Жұмыс орны The place of work ……………………………………………… ……………………………………………… ……………………………………………… ……………………………………………
……………………………………………
…………………………………………… ……………………………………………… ……………………………………………… ………………………………………………
29
Приложение 2
к Правилам выдачи и продления
срока действия свидетельств
авиационного персонала
Форма
Свидетельство авиационного персонала в виде пластиковой карточки
Приложение 3
к Правилам выдачи и продления
срока действия свидетельств
авиационного персонала
Таблица серийных буквенных кодов и цветов свидетельств авиационного персонала
Код (серия)
Специальность
Цвет
Пилоты
ULP
(MHG), (AG)
Пилот сверхлегкого воздушного судна (дирижабль, мотодельтаплан, автожир, воздушное судно с системой увеличения подъемной силы)
бежевый
LAPL(A)
Пилот легкого воздушного судна (самолет, ветролет)
темно-синий
РРL(А)
Частный пилот (самолет)
зеленый
РРL (Н)
Частный пилот (вертолет, воздушного судна с системой увеличения подъемной силы)
зеленый две полоски темно-серого на белом фоне
СРL(А)
Пилот коммерческой авиации (самолет)
темно-зеленый
СРL(Н)
Пилот коммерческой авиации (вертолет)
темно-зеленый две полоски темно-серого на белом фоне
MPL
пилот многочленного экипажа (самолет)
бордовый
АТРL (А)
Линейный пилот (самолет)
голубой
АТРL(Н)
Линейный пилот (вертолет)
голубой две полоски темно-серого цвета на белом фоне
FBPL
Пилот свободного аэростата
оранжевый
GPL
Пилот планера
белый
Члены летного экипажа
FNL
Штурман
красный
FEL
Бортинженер (бортмеханик)
коричневый
FROL
Бортрадист
черный
Другой персонал, кроме членов летного экипажа
RPL
Внешний пилот
фиолетовый
AML
Персонал по технического обслуживанию воздушных судов
каштановый
AML LA
Персонал по технического обслуживанию воздушных судов легкой и сверхлегкой авиации
каштановый две полоски темно-серого на белом фоне
ТСL
Диспетчер ОВД
желтый
ASOL
Оператор авиационной станции (расположенной на морской установке)
синий
FDL
Сотрудник по обеспечению полетов или полетный диспетчер
бирюзовый
Приложение 4
к Правилам выдачи и продления
срока действия свидетельств
авиационного персонала
Стандарт государственной услуги
"Выдача свидетельств авиационному персоналу"
1
Наименование услугодателя
Акционерное общество "Авиационная администрация Казахстана".
2
Способы предоставления государственной услуги

1) Мемлекеттік корпорация;
2) электрондық үкімет порталы.
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Мемлекеттік корпорацияға құжаттар топтамасын тапсырған сәттен бастап-15 (он бес) жұмыс күні;
порталға жүгінген кезде-12 (он бес) жұмыс күні.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
электронды (ішінара автоматтандырылған)/қағаз түрінде.
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
авиация персоналына куәліктер беру;
(не куәліктің қолданылу мерзімін ұзарту);
жоғалған, ұрланған немесе бүлінген жағдайларда куәлікті және (немесе) оған қосымша парақты қалпына келтіру;
біліктілік және арнайы белгілердің қолданылу мерзімін енгізу немесе ұзарту;
осы Стандарттың 9-тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы хабарлама.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін
7
Жұмыс кестесі
1) уәкілетті орган – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес сағат 13.00 - ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00- ден 18.30-ға дейін.
2) Мемлекеттік корпорация – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жексенбі және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап сенбіні қоса алғанда, жұмыс кестесіне сәйкес түскі үзіліссіз сағат 9.00- ден 20.00-ге дейін; Мемлекеттік қызмет көрсетілетін қызметті алушының таңдауы бойынша электрондық кезек тәртібімен, жеделдетілген қызмет көрсетусіз көрсетіледі, портал арқылы электрондық кезекті "броньдауға" болады;
3) порталда – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау және Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі
Мемлекеттік корпорацияға арқылы мемлекеттік қызмет көрсету:
1) Ұшу экипажы мүшелерінің куәлігін алу үшін өтініш беруші мынадай құжаттарды ұсынады:
өтініш:
жеке ұшқыш, коммерциялық авиация ұшқышы, көптеген экипаждың ұшқышы және желілік ұшқыш үшін, дирижабль, тікұшақ немесе көтеру күшін ұлғайту жүйесі бар әуе кемесінің); көп мүшелі экипаж ұшқышы (ұшақ);
авиакомпанияның желілік ұшқышы (ұшақ, тікұшақ немесе көтеру күшін ұлғайту жүйесі бар әуе кемесінің), ұшқыш немесе біліктілік куәлігін беру, қолданылу мерзімін ұзарту үшін осы стандарттың 1-қосымшаға сәйкес нысандағы өтініш;
жеңіл және аса жеңіл әуе кемелерінің ұшқыштары үшін өтініш жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетіліп, сонымен қатар ақпараттық жүйелерде бар болатын, заңмен қорғалатын құпия болып табылатын мәліметтерді қолдануға келісім жазылып, ерікті нысанда жазылады;
штурман куәлігін немесе біліктілік белгісін беру, қолданылу мерзімін ұзарту үшін штурман өтініші осы стандарттың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша;
бортинженер (бортмеханик) куәлігін немесе біліктілік белгісін беру, қолданылу мерзімін ұзарту үшін бортинженер (бортмеханик) өтініші осы стандарттың 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша;
бортрадист өтініш жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетіліп, сонымен қатар ақпараттық жүйелерде бар болатын, заңмен қорғалатын құпия болып табылатын мәліметтерді қолдануға келісім жазылып, ерікті нысанда жазылады
АОО немесе авиациялық оқу орнын бітіргені туралы құжаттардың көшірмелері;

1) государственная корпорация;
2) портал электронного правительства.
3
Срок оказания государственной услуги
1) со дня сдачи пакета документов в государственную корпорацию – 15 (пятнадцать) рабочих дней;
2) при обращении на портал – 12 (пятнадцать) рабочих дней.
4
Форма оказания государственной услуги
электронная (частично автоматизированная)/бумажная.
5
Результат оказания государственной услуги
выдача свидетельства авиационному персоналу;
продление срока действия свидетельства;
восстановление свидетельства и (или) приложения к нему в случаях утери, хищения или порчи;
внесение или продление срока действия квалификационных и специальных отметок;
уведомление об отказе в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 9 настоящего Стандарта.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
7
График работы
1) уполномоченной организации – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов.
2) государственной корпорации – с понедельника по субботу включительно, в соответствии с графиком работы с 9.00 до 20.00 часов, без перерыва на обед за исключением воскресенья и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан;
государственная услуга оказывается по выбору услугополучателя в порядке электронной очереди, без ускоренного обслуживания, возможно "бронирование" электронной очереди посредством портала;
3) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень необходимых документов для оказания государственной услуги
Оказания государственной услуги через государственную корпорацию:
1) для получения свидетельства членов летного экипажа заявитель предоставляет следующие документы:
заявление:
для частного пилота, пилота коммерческой авиации, пилота многочленного экипажа и линейного пилота, составляется по форме заявления для выдачи свидетельства пилота или внесения квалификационной отметки согласно приложению 1 к настоящему стандарту;
для пилотов легких и пилотов сверхлегких воздушных судов, а также пилотов аэростатов и планеров, составляется в произвольной форме с указанием индивидуального идентификационного номера (далее – ИИН), а также согласия на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах;
для штурмана составляется по форме заявления для выдачи свидетельства штурмана или внесения квалификационной отметки согласно приложению 2 к настоящему приложению;
для бортинженера (бортмеханика) составляется по форме заявления для выдачи свидетельства бортинженера (бортмеханика) или внесения квалификационной отметки согласно приложению 3 к настоящему стандарту;
для бортрадиста составляется в произвольной форме с указанием ИИН, а также согласия на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах;
копии документов об окончании авиационного учебного центра или авиационного учебного заведения;

кешенді тренажерда (LPС) соңғы тексеру нәтижелері туралы актінің (нысанның) көшірмесі, 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұшақ пилоттары үшін немесе осы стандарттың 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тікұшақ пилоттары үшін біліктілік деңгейін тексеру актісі немесе осы стандарттың 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұшуды тексеру актісінің көшірмесі;
осы стандарттың 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша азаматтық авиация ұйымының қолымен және мөрімен (болған жағдайда) расталған ұсыным (ұшу экипажының мүшелеріне);
жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі (шетел азаматтары үшін "Нотариат туралы" 1997 жылғы 14 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 80-бабына сәйкес нотариалды куәландырылған құжаттың көшірмесі);
екі фотосурет (түрлі-түсті, күңгірт, өлшемі 3,5 х 4,5 см, оң жақ бұрышы бар);
тиісті медициналық қорытындының көшірмесі;
радиотелефон байланысында пайдаланылатын ағылшын тілін білуге тестілеуден өткенін растайтын сертификаттың көшірмесі (халықаралық ұшуды орындайтын ұшу экипажының мүшелері үшін);
қауіп пен қателік факторларын бақылау қағидаттарын қоса алғанда, адамның мүмкіндіктері бойынша оқудан өткенін растайтын құжаттың көшірмесі;
ұшу кітапшасының көшірмесі;
осы стандарттың 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша толтырылған сәйкестік парағы, әскери есепке алу есебі (мемлекеттік авиациядан келушілер үшін);
ұшу экипажы мүшелері куәлігінің түпнұсқасы (куәлік бүлінген немесе ауыстырылған жағдайда).
2) Сыртқы пилоттың куәлігін алу үшін өтініш беруші мынадай құжаттарды ұсынады:
жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетілген еркін нысандағы өтініш, сондай-ақ ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісу;
АОО немесе авиациялық оқу орнын бітіргені туралы құжаттардың көшірмелері;
осы стандарттың 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұйымның қолымен және мөрімен (бар болса) куәландырылған ұсыным;
екі фотосурет (түрлі-түсті, күңгірт, өлшемі 3,5 х 4,5 см, фотосуретке қараушының оң жағынан бұрышы бар);
тиісті медициналық қорытындының көшірмесі;
қатер мен қателер факторларын бақылау қағидаттарын қоса алғанда, адамның мүмкіндіктері бойынша оқудан өткенін растайтын құжаттың көшірмесі (егер АОО-да немесе авиациялық оқу орнында оқу процесінде өтпесе);
куәліктің түпнұсқасы (куәлік бүлінген немесе ауыстырылған жағдайда)
3) Әуе қозғалысына қызмет көрсету диспетчерінің, авиациялық станция операторының куәлігін алу үшін өтініш беруші мынадай құжаттарды ұсынады:
жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетілген ерікті нысандағы өтініш, сондай-ақ ақпараттық жүйелерде болатын, заңмен қорғалатын құпия болып табылатын мәліметтерді қолдануға келісім;
АОО-ны немесе авиациялық оқу мекемесін аяқтағаны туралы құжаттардың көшірмелері және осы стандарттың 9-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Біліктілік емтиханын жүргізу хаттамасының көшірмесі;
осы стандарттың 10-қосымшасына сәйкес нысан бойынша азаматтық авиация ұйымының қолымен және мөрімен (бар болған жағдайда) куәландырылған ұсыным;

копию акта (формы) о результатах последней проверки на комплексном тренажере (LPС), акт проверки уровня квалификации для пилотов самолета по форме, согласно приложению 4 к настоящему стандарту или акт летной проверки для пилотов вертолета по форме, согласно приложению 5 к настоящему стандарту, или копию акта летной проверки по форме, согласно приложению 6 к настоящему стандарту;
представление на членов летного экипажа, по форме, согласно приложению 7 к настоящему стандарту заверенное подписью и печатью (при наличии) организации гражданской авиации;
копию документа, удостоверяющую личность (для иностранных граждан копию документа, нотариально засвидетельствованную в соответствии со статьей 80 Закона Республики Казахстан "О нотариате");
две фотографии (цветные, матовые, размером 3,5 х 4,5 см с уголком справа со стороны смотрящего на фото);
копию соответствующего медицинского заключения;
копию сертификата, подтверждающего прохождение тестирования на знание английского языка, используемого в радиотелефонной связи (для членов летного экипажа, выполняющего международные полеты);
копию документа, подтверждающего прохождение обучения по возможностям человека, включая принципы контроля факторов угрозы и ошибок;
копию летной книжки;
заполненный лист соответствия, зачет воинского учета по форме, согласно приложению 8 к настоящему стандарту (для прибывших из государственной авиации);
оригинал свидетельства членов летного экипажа (в случае порчи или замены свидетельства);
2) для получения свидетельства внешнего пилота заявитель предоставляет следующие документы:
заявление в произвольной форме, с указанием индивидуальный идентификационный номер, а также согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах;
копии документов об окончании АУЦ или авиационного учебного заведения;
представление для другого авиационного персонала, кроме персонала по техническому обслуживанию воздушных судов по форме, согласно приложению 9 к настоящему стандарту, заверенные подписью и печатью (при наличии) организации;
две фотографии (цветные, матовые, размером 3,5 х 4,5 см с уголком справа со стороны смотрящего на фото);
копию соответствующего медицинского заключения;
копию документа, подтверждающего прохождение обучения по возможностям человека, включая принципы контроля факторов угрозы и ошибок (если не пройдено в процессе обучения в АУЦ или авиационном учебном заведении);
оригинал свидетельства (в случае порчи или замены свидетельства);
3) для получения свидетельства диспетчера обслуживания воздушного движения, оператора авиационной станции заявитель предоставляет следующие документы:
заявление в произвольной форме, с указанием индивидуальный идентификационный номер, а также согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах;
представление для другого авиационного персонала, кроме персонала по техническому обслуживанию воздушных судов по форме согласно приложению 9 к настоящему стандарту, заверенные подписью и печатью (при наличии) организации гражданской авиации;
копии документов об окончании АУЦ или авиационного учебного заведения и копию протокола проведения квалификационного экзамена по форме, согласно приложению 10 к настоящему стандарту;

екі фотосурет (түрлі-түсті, күңгірт, мөлшері 3,5 х 4,5 см, фотоға қараған жақтан оң жағында бұрышы бар);
тиісті медициналық қорытындының көшірмесі (ӘҚҚ диспетчері үшін);
қатер мен қателер факторларын бақылау қағидаттарын қоса алғанда, адамның мүмкіндіктері бойынша оқудан өткенін растайтын құжаттың көшірмесі (егер АОО-да немесе авиациялық оқу орнында оқу процесінде өтпесе);
Куәліктің түпнұсқасы (куәлік бүлінген немесе ауыстырылған жағдайда);
радиотелефон байланысында пайдаланылатын ағылшын тілін білуге тестілеуден өткенін растайтын сертификаттың көшірмесі (халықаралық ұшуларды қамтамасыз ету кезінде).
4) Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналы куәлігін алу үшін өтініш беруші мынадай құжаттарды ұсынады:
Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың куәлігі үшін осы стандарттың 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
АОО-да бастапқы даярлықтан өткені туралы сертификаттың және (немесе) сертификат немесе диплом берілген күннен бастап 10 жылдан аспайтын мамандық бойынша дипломның көшірмесі, ал азаматтық авиацияда әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың куәлігін алуға үміткер мемлекеттік авиацияның әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналы үшін мемлекеттік авиацияда қызметті аяқтағаннан кейін-мемлекеттік авиацияның оқу орнын бітірген күннен бастап 20 жыл;
осы стандарттың 12-қосымшаға сәйкес үлгі бойынша әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың жеке журналының көшірмесі;
осы стандарттың 13-қосымшаға сәйкес үлгі бойынша әуе кемелерге техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың жеке деректері;
екі фотосурет (түрлі-түсті, күңгірт, мөлшері 3,5 х 4,5 см фотоға қарап тұрған тұлға жақтан оң жақта бұрышы бар);
"әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуге қатысты адамның мүмкіндіктері" бағдарламасы бойынша оқудан өткені туралы құжаттың көшірмесі (ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын авиация персоналын кәсіби даярлаудың үлгілік бағдарламаларының 9 модулінің тиісті бағдарламасына (бұдан әрі – Үлгілік бағдарламалар) сәйкес келетін);
"Қазақстандық және халықаралық авиациялық заңнама" бағдарламасы бойынша оқудан өткені туралы құжаттың көшірмесі (Үлгілік бағдарламалардың 10RK Модулінің бағдарламасына сәйкес);
әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персонал куәлігінің түпнұсқасы және куәлік бүлінген жағдайда оған қосымша (XV тармақ);
жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі (шетел азаматтары үшін "Нотариат туралы" 1997 жылғы 14 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңының 80-бабына сәйкес нотариалды куәландырылған).

две фотографии (цветные, матовые, размером 3,5 х 4,5 см с уголком справа со стороны смотрящего на фото);
копию соответствующего медицинского заключения (для диспетчера ОВД);
копию документа, подтверждающего прохождение обучения по возможностям человека, включая принципы контроля факторов угрозы и ошибок (если не пройдено в процессе обучения в АУЦ или авиационном учебном заведении);
оригинал свидетельства (в случае порчи или замены свидетельства);
копию сертификата, подтверждающего прохождение тестирования на знание английского языка, используемого в радиотелефонной связи (при обеспечении международных полетов);
4) для получения свидетельства персонала по техническому обслуживанию воздушных судов заявитель предоставляет следующие документы:
заявление для свидетельства персонала по техническому обслуживанию воздушных судов по форме, согласно приложению 11 к настоящему стандарту;
копию сертификата(-ов) первоначальной подготовки в АУЦ или диплома по специальности, срок завершения которых не превышает 10 лет от даты выдачи сертификата или диплома, а для персонала по техническому обслуживанию воздушных судов государственной авиации, претендующих на свидетельства персонала по техническому обслуживанию воздушных судов в гражданской авиации после окончания службы в государственной авиации – 20 лет от даты окончания учебного заведения государственной авиации при условии непрерывного стажа по техническому обслуживанию воздушных судов;
копию индивидуального журнала персонала по техническому обслуживанию воздушных судов по форме, согласно приложению 12 к настоящему стандарту;
личные данные персонала по техническому обслуживанию воздушных судов по форме, согласно приложению 13 к настоящему стандарту;
две фотографии (цветные, матовые, размером 3,5 х 4,5 см с уголком справа со стороны смотрящего на фото);
копию документа о прохождении обучения по программе "Возможности человека, применительно к техническому обслуживанию воздушных судов" (соответствующего программе модуля 9 типовых программ профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов, утвержденных приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 28 сентября 2013 года № 764 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8785) (далее – Типовые программы);
копию документа о прохождении обучения по программе "Казахстанское и международное авиационное законодательство" (соответствующего программе модуля 10RK Типовых программ);
оригинал свидетельства персонала по техническому обслуживанию воздушных судов и приложение к нему (пункт XV) в случае порчи свидетельства;
копию документа, удостоверяющую личность (для иностранных граждан, нотариально засвидетельствованную в соответствии со статьей 80 Закона Республики Казахстан "О нотариате");

5) Уәкілетті ұйым жеңіл және аса жеңіл әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың куәлігін беру немесе қолданылу мерзімін ұзарту үшін қосымша өтініш берушіге әуе кемелердын пайдаланушыларын біріктіретін коммерциялық емес ұйымдардың (бұдан әрі – коммерциялық емес ұйым) тұрақты жұмыс істейтін Біліктілік комиссиясының ұсынымы мен шешімін қоса беруі қажет.
Жеңіл және аса жеңіл әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың куәлігін беру немесе қолданылу мерзімін ұзарту кезінде Уәкілетті ұйым осы куәлікке XII (Ratings) және XIII (Special Remarks) тармақтарға біліктілік және арнайы белгілерді енгізбейді.
6) Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналы куәліктерінің мерзімін ұзарту үшін өтініш беруші мынадай құжаттарды ұсынады:
Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың куәлігі үшін осы стандарттың 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
Куәліктің түпнұсқасы және оның қосымшасы (XV тармақ).
7) Ұшуды қамтамасыз ету жөніндегі қызметкердің немесе ұшу диспетчерінің куәлігін алу үшін өтініш беруші мынадай құжаттарды ұсынады:
жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетілген, еркін түрде жазылған өтініш, сондай-ақ ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияларды, мәліметтерді пайдалануға келісу;
АОО немесе авиациялық оқу орнын бітіргені туралы құжаттың көшірмесі;
осы стандарттың 9-қосымшаға сәйкес объективті деректері бар, азаматтық авиация ұйымының қолымен және мөрімен (болған жағдайда) расталған (әуе кемелеріне ТҚ жөніндегі персоналдан басқа өзге авиациялық персонал үшін) ұсыным;
екі фотосурет (түрлі-түсті, күңгірт, мөлшері 3,5 х 4,5 см фотоға қарап тұрған тұлға жақтан оң жақта бұрышы бар);
қатер мен қателер факторларын бақылау қағидаттарын қоса алғанда, адамның мүмкіндіктері бойынша оқудан өткенін растайтын құжаттың көшірмесі (егер АОО-да немесе авиациялық оқу орнында оқу процесінде өтпесе);
куәліктің түпнұсқасы (куәлік бүлінген немесе ауыстырылған жағдайда).
8) Ұшуды қамтамасыз ету жөніндегі қызметкер немесе ұшу диспетчері куәлігінің қолданылу мерзімін ұзарту үшін өтініш беруші мынадай құжаттарды ұсынады:
еркін нысандағы өтініш;
куәлікке қосымшаның көшірмесі;
мамандығы бойынша кәсіптік деңгейді қолдау курстарынан өткенін растайтын құжаттардың көшірмелері;
қатер мен қателер факторларын бақылау қағидаттарын қоса алғанда, адамның мүмкіндіктері бойынша оқудан өткенін растайтын құжаттың көшірмесі (егер АОО-да немесе авиациялық оқу орнында оқу процесінде өтпесе).

5) для выдачи или продления срока действия свидетельства персонала по техническому обслуживанию легких и сверхлегких воздушных судов заявителю необходимо приложить представление и решение постоянно действующей квалификационной комиссии некоммерческих организаций, объединяющих эксплуатантов воздушных судов (далее – некоммерческая организация), при выдаче или продлении срока действия свидетельства персонала по техническому обслуживанию легких и сверхлегких воздушных судов, уполномоченная организация не вносит в данное Свидетельство квалификационные и специальные отметки в пункты XII (Ratings) и XIII (Special Remarks);
6) для продления срока действия свидетельства персонала по техническому обслуживанию воздушных судов заявитель предоставляет следующие документы:
заявление для свидетельства персонала по техническому обслуживанию воздушных судов по форме, согласно приложению 11 к настоящему стандарту;
оригинал свидетельства и приложение к нему (пункт XV);
7) для получения свидетельства сотрудника по обеспечению полетов или полетного диспетчера заявитель предоставляет следующие документы:
заявление в произвольной форме с указанием индивидуальный идентификационный номер, а также согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах;
копию документа об окончании АУЦ или авиационного учебного заведения;
представление для другого авиационного персонала, кроме персонала по техническому обслуживанию воздушных судов согласно приложению 9 к настоящему стандарту с объективными данными, заверенные подписью и печатью (при наличии) организации гражданской авиации;
две фотографии (цветные, матовые, размером 3,5 х 4,5 см с уголком справа со стороны смотрящего на фото);
копию документа, подтверждающего прохождение обучения по возможностям человека, включая принципы контроля факторов угрозы и ошибок (если не пройдено в процессе обучения в АУЦ или авиационном учебном заведении)
оригинал свидетельства (в случае замены свидетельства);
8) для продления срока действия свидетельства сотрудника по обеспечению полетов или полетного диспетчера заявитель предоставляет следующие документы:
заявление в произвольной форме;
копию приложения к свидетельству;
копии документов, подтверждающих прохождение последних по времени курсов поддержания профессионального уровня по специальности;
копию документа, подтверждающего прохождение обучения по возможностям человека, включая принципы контроля факторов угрозы и ошибок (если не пройдено в процессе обучения в АУЦ или авиационном учебном заведении);

9)Ұшу экипажы мүшелерінің куәлігіне біліктілік және арнайы белгілерді енгізу үшін өтініш беруші мына құжаттарды ұсынады:
өтініш:
жеке пилот, коммерциялық авиацияның пилоты, көпмүшелі экипаж пилоты, желілік пилот үшін осы стандарттың 1-қосымшаға сәйкес;
жеңіл және өте жеңіл әуе кемелердің пилоттары үшін өтініш еркін түрде жеке сәйкестендіру нөмірін көрсете отырып құрастырылады, сондай-ақ ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалған құпия болып табылатын мәліметтерді қолдануға келісу;
штурмандар үшін осы стандарттың 2-қосымшаға сәйкес өтініш;
бортинженер (бортмеханик) үшін осы стандарттың 3-қосымшаға сәйкес нысанда өтініш;
мамандығы бойынша қайта даярлау немесе кәсіптік деңгейді қолдау курстарынан өткенін растайтын құжаттардың көшірмелері;
кешенді тренажерда (LPС) соңғы тексеру нәтижелері туралы актінің (нысанның) көшірмесі, 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұшақ пилоттары үшін немесе осы стандарттың 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тікұшақ пилоттары үшін біліктілік деңгейін тексеру актісі немесе осы стандарттың 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұшуды тексеру актісінің көшірмесі;
нұсқаушы ретінде уақыт бойынша даярлау курстарынан өткенін және ұшу тексерісінің нәтижелерін растайтын құжаттардың көшірмелері (қажет болған жағдайда);
куәліктің және (немесе) оған қосымшаның көшірмесі;
тиісті медициналық қорытындының көшірмесі;
қауіп пен қателік факторларын бақылау қағидаттарын қоса алғанда, адамның мүмкіндіктері бойынша оқудан өткенін растайтын құжаттың көшірмесі.
10) Ұшу экипажы мүшелерінің куәлігінде радиотелефон байланысында пайдаланылатын тілді білу туралы арнайы белгіні енгізу немесе қолданылу мерзімін ұзарту үшін өтініш беруші мынадай құжаттарды ұсынады:
жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетілген еркін нысандағы өтініш;
радиотелефон байланысында қолданылатын ағылшын тілі білімін тестілеуден өткендігін растайтын сертификаттың көшірмесі;
куәліктің және (немесе) оған қосымшаның көшірмесі.
11) Сыртқы ұшқыш куәлігіне біліктілік және арнайы белгілердің қолданылу мерзімін енгізу немесе ұзарту үшін өтініш беруші мынадай құжаттарды:
еркін нысандағы өтінішті;
куәлікке қосымшаның көшірмесін;
тиісті медициналық қорытындының көшірмесін;
мамандығы бойынша қайта даярлау немесе кәсіби деңгейін қолдау курстарынан өткенін растайтын құжаттардың көшірмелерін ұсынады;
куәліктін қосымша қағаздын көшірмесі.

9) для внесения или продления срока действия квалификационных и специальных отметок в свидетельстве членов летного экипажа заявитель предоставляет следующие документы:
заявление:
для частного пилота, пилота коммерческой авиации, пилота многочленного экипажа и линейного пилота, составляется по форме заявления для выдачи свидетельства пилота или внесения квалификационной отметки согласно приложению 1 к настоящим стандарту;
для пилотов легких и пилотов сверхлегких воздушных судов, а также пилотов аэростатов и планеров, заявление составляется в произвольной форме с указанием индивидуальный идентификационный номер, а также согласия на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах;
для штурмана составляется по форме заявления для выдачи свидетельства штурмана или внесения квалификационной отметки согласно приложению 2 к настоящему стандарту;
для бортинженера (бортмеханика) составляется по форме заявления для выдачи свидетельства бортинженера (бортмеханика) или внесения квалификационной отметки согласно приложению 3 к настоящему стандарту;
копии документов, подтверждающих прохождение последних по времени курсов переподготовки или поддержания профессионального уровня по специальности;
копию акта (формы) о результатах последней проверки на комплексном тренажере (LPС), акт проверки уровня квалификации для пилотов самолета по форме, согласно приложению 4 к настоящему стандарту или акт летной проверки для пилотов вертолета по форме, согласно приложению 5 к настоящему стандарту или копию акта летной проверки по форме, согласно приложению 6 к настоящему стандарту;
копии документов, подтверждающих прохождение последних по времени курсов подготовки в качестве инструктора и результатов летной проверки (при необходимости);
копию свидетельства и (или) приложения к нему;
копию соответствующего медицинского заключения;
копию документа, подтверждающего прохождение обучения по возможностям человека, включая принципы контроля факторов угрозы и ошибок;
10) для внесения или продления срока действия специальной отметки о знании языка, используемого в радиотелефонной связи в свидетельстве членов летного экипажа, заявитель предоставляет следующие документы:
заявление в произвольной форме с указанием индивидуальный идентификационный номер;
копию сертификата, подтверждающего прохождение тестирования на знание английского языка, используемого в радиотелефонной связи;
копию свидетельства и (или) приложения к нему;
11) для внесения или продления срока действия квалификационных и специальных отметок в свидетельстве внешнего пилота заявитель предоставляет следующие документы:
заявление в произвольной форме;
копию приложения к свидетельству;
копию соответствующего медицинского заключения;
копии документов, подтверждающих прохождение последних по времени курсов переподготовки или поддержания профессионального уровня по специальности;
копию приложения к свидетельству;

12) Әуе қозғалысына қызмет көрсету диспетчерінің, авиациялық станция операторының біліктілік және арнайы белгілерін енгізу немесе қолданылу мерзімін ұзарту үшін өтініш беруші мынадай құжаттарды ұсынады:
еркін нысандағы өтініш;
осы стандарттың 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша біліктілік емтиханын өткізу хаттамасының көшірмесі;
нұсқаушы ретінде соңғы уақыт бойынша даярлық курстарынан өткенін растайтын құжаттардың көшірмелері (нұсқаушының арнайы белгісінің қолданылу мерзімін енгізген немесе ұзартқан кезде);
тиісті медициналық қорытындының көшірмесі (ӘҚҚ диспетчері үшін);
куәлікке қосымшаның көшірмесі;
мамандығы бойынша уақыты бойынша соңғы кәсіптік деңгейді қолдау курстарынан өткені туралы құжаттардың көшірмелері (нұсқаушының, ағылшын тілінің арнайы белгісінің қолданылу мерзімін енгізуді немесе ұзартуды қоспағанда);
радиотелефон байланысында пайдаланылатын ағылшын тілін білуге тестілеуден өткенін растайтын сертификаттың көшірмесі (қажет болған жағдайда ағылшын тілінің арнайы белгісін енгізу немесе қолданылу мерзімін ұзарту үшін).
13) "В1" немесе "В2" санаттары бойынша Куәлікке біліктілік белгісін "Ratіngs" бағанға енгізу үшін өтініш беруші мынадай құжаттарды ұсынады:
осы стандарттың 11-қосымшаға сәйкес әуе кемелердің түрлерін, қозғалтқышын және оны иеленетін үміткердің Куәлік санатын көрсете отырып, әуе кемелеріне қызмет көрсету бойынша қызметкердің өтініші;
әуе кеменің түріне практикалық және теориялық элементтерден өткендігі туралы құжаттардың көшірмелері, ал қажет болған жағдайда практикалық тағлымдамадан өту туралы жазбалар. Егер сертификат қайсысы өткізгеніне сәйкес ТО және РАТ уәкілетті ұйымымен расталған болса, практикадан өту нәтижесі жөніндегі сертификатты ұсыну рұқсат етіледі.
14) Куәліктің "Ratіngs" біліктілік бағанына "С" санаты белгілерін енгізу үшін өтініш беруші төмендегі құжаттарды ұсынады:
осы стандарттың 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әуе кеменің, қозғалтқышының үлгілерін және оның иесі үміткер куәліктің санатын көрсете отырып, әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың куәлігі үшін өтініш;
әуе кемелердің түріне оқуды және оқудың 3 деңгей теориялық бөлімінен кейінгі емтиханды растайтын сертификат көшірмелері ("С" санатының бірінші жазбасы үшін), ал "С" санаты бойынша әрбір иесі жазба үшін мәлімденген әуе кеменің 1 деңгейі бойынша оқуды дәлелдейтін (әуе кемелердің жалпы танысу оқытуды растайтын) сертификат. Егер "С" санатын алатын үміткер куәлікке енгізілген сондай әуе кеменің және қозғалтқыш түрінен "В1" және "В2" санаттары белгісі бойынша алатын болса, онда теориялық оқуды өткендегі туралы бөлек сертификат ұсыну қажет емес.
Техникалық кызмет көрсету және авиациялық техниканы жөндеу мекемелерінде жұмыс өтілін растайтын мемлекеттік авиация немесе әуе кеменің өндірісі кезінде алынған құжатттардың көшірмелері.

12) для внесения или продления срока действия квалификационных и специальных отметок диспетчера обслуживания воздушного движения, оператора авиационной станции заявитель предоставляет следующие документы:
заявление в произвольной форме;
копию протокола проведения квалификационного экзамена по форме, согласно приложению 10 к настоящему стандарту;
копии документов, подтверждающих прохождение последних по времени курсов подготовки в качестве инструктора (при внесении или продлении срока действия специальной отметки инструктора);
копию соответствующего медицинского заключения (для диспетчера ОВД);
копию приложения к свидетельству;
копии документов о прохождении последних по времени специальной отметки инструктора, английского языка);
курсов поддержания профессионального уровня по специальности (исключая внесение или продление срока действия копию сертификата, подтверждающего прохождение тестирования на знание английского языка, используемого в радиотелефонной связи (при необходимости для внесения или продления срока действия специальной отметки английского языка);
13) для внесения в свидетельство квалификационной отметки в графу "Ratings" по категориям "В1" или "В2" заявитель предоставляет следующие документы:
заявление для свидетельства персонала по техническому обслуживанию воздушных судов по форме, согласно приложению 11 к настоящему стандарту с указанием типов воздушных судов, двигателя и категории свидетельства;
копии документов о прохождении практического и теоретического элементов курса обучения на тип воздушного судна, а при необходимости, записей по практической стажировке. Допускается предоставление сертификата по результатам прохождения практической стажировки, если сертификат одобрен уполномоченной организацией применительно к той организации ТО и РАТ, которая ее проводит;
14) для внесения в свидетельство персонала по техническому обслуживанию воздушных судов квалификационной отметки в графу "Ratings" категории "С" заявитель предоставляет следующие документы:
заявление для свидетельства персонала по техническому обслуживанию воздушных судов по форме, согласно приложению 11 к настоящему стандарту с указанием типов воздушных судов, двигателя и категории свидетельства;
копии сертификатов, подтверждающих прохождение обучения на тип воздушного судна и сдачу экзаменов после теоретической части обучения по уровню 3 (для первой записи категории "С"), а для каждой последующей записи по категории "С" – сертификаты, доказывающие обучение на затребованный тип воздушного судна по уровню 1 (общий ознакомительный курс с воздушным судном). Если претендент на категорию "С" получает данную квалификационную отметку через категории "В1" или "В2" того же типа воздушного судна и двигателя, которые уже внесены в свидетельство, предоставление отдельного сертификата о прохождении теоретического обучения не требуется;
копии документов, подтверждающих опыт работы в организации ТО и РАТ или опыт, полученный в государственной авиации или при производстве воздушных судов;

15) Өтініш беруші жеңіл және аса жеңіл әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың куәлігіне (AML LA) біліктілік және арнайы белгілерді енгізу үшін коммерциялық емес ұйымға мынадай құжаттарды:
осы стандарттың 11-қосымшада келтірілген нысанға сәйкес өтінішті;
АҚҚ-да әуе кемелердің үлгісі немесе түріне дайындау курстарын өткендігін растайтын құжаттардың көшірмелерін;
осы стандарттың 12-қосымшасында келтірілген нысанға сәйкес өтілін растайтын жеке журнал парақтарының жеке көшірмелерін;
"В3" санатты жеңіл және аса жеңіл әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету қызметкерін санатының деңгейін тексеру актісінің көшірмесін;
"әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуге қолданылатын адамның мүмкіндіктері" бағдарламасы бойынша оқудан өткені туралы құжаттың көшірмесін (Үлгілік бағдарламалардың 9-Модулінің бағдарламасына сәйкес) ұсынады.
Мемлекеттік қызметті портал арқылы көрсеткен кезде:
осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген құжаттардың электрондық көшірмелері ұсынылады.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
мемлекеттік қызмет алу үшін қызмет алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) анық еместігі белгіленгенде;
көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 13 маусымдағы №362 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №7058 болып тіркелген) біліктілік талаптарына сәйкес келмеуі, Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі №763 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №8786 болып тіркелген), Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 31 қазандағы №703 қаулысымен бекітілген Мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдарда құжаттама жасау, құжаттаманы басқару және электрондық құжат айналымы жүйелерін пайдалану қағидалары, сондай-ақ осы Қағидаларда және Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі №764 бұйрығымен бекітілген ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын авиация персоналын кәсіптік даярлаудың Үлгілік бағдарламалары (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №8785 болып тіркелген) белгіленген талаптарға), Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2017 жылғы 31 шілдедегі №517 бұйрығымен бекітілген авиация персоналының біліктілік деңгейін айқындау қағидаларына сәйкес келмеуі;
қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік қызметті алуды талап ететін қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімі (үкімі) бар;
қызметті алушыға қатысты заңды күшіне енген сот шешімі бар, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға байланысты арнайы құқықтан айырылған.
10
Мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктері ескерілген өзге де талаптар
Цифрлық құжаттар сервисі мобильді қосымшада авторландырылған пайдаланушылар үшін қолжетімді.
Цифрлық құжатты пайдалану үшін электрондық-цифрлық қолтаңбаны немесе бір реттік парольді пайдалана отырып, мобильді қосымшада авторизациядан өту, одан әрі "цифрлық құжаттар" бөліміне ауысып, қажетті құжатты таңдау қажет.

15) заявитель предоставляет в некоммерческую организацию для внесения квалификационных и специальных отметок в свидетельство персонала по техническому обслуживанию легких и сверхлегких воздушных судов (AML LA) следующие документы:
заявление для свидетельства персонала по техническому обслуживанию воздушных судов по форме согласно приложению 11 к настоящему стандарту;
копии документов, подтверждающих прохождение обучения в АУЦ на тип или вид воздушных судов;
копию листов индивидуального журнала персонала по техническому обслуживанию воздушных судов оформляемого по форме согласно приложению 12 к настоящему стандарту, подтверждающих опыт работы;
копию акта проверки уровня квалификации персонала по техническому обслуживанию легких и сверхлегких воздушных судов категории "В3";
копию документа о прохождении обучения по программе "Возможности человека, применительно к техническому обслуживанию воздушных судов" (соответствующего программе модуля 9 Типовых программ).
При оказании государственной услуги через портал:
предоставляются электронные копии документов, указанные в части первой настоящего пункта.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
Установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, установленным квалификационным требованиям, утвержденным приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 13 июня 2011 года № 362 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7058), квалификационным требованиям, утвержденным приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 28 сентября 2013 года № 763 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8786), Правилам документирования, управления документацией и использования систем электронного документооборота в государственных и негосударственных организациях, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 703, а также требованиям, установленным настоящими Правилами и Типовыми программами, Правилами определения уровня квалификации авиационного персонала, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 июля 2017 года № 517 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15600);
в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
Сервис цифровых документов доступен для пользователей, авторизованных в мобильном приложении.
Для использования цифрового документа необходимо пройти авторизацию в мобильном приложении с использованием электронно-цифровой подписи или одноразового пароля, далее перейти в раздел "Цифровые документы" и выбрать необходимый документ.

1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік корпорацияға құжаттар топтамасын тапсыруы үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 (он бес) минут.
2) мемлекеттік корпорацияда көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 30 (отыз) минут.
Мемлекеттік қызмет көрсету мекенжайлары мына интернет-ресурстарда орналастырылған:
1) Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі – www.​miid.​gov.​kz "Мемлекеттік қызметтер" бөлімі;
2) көрсетілетін қызметті беруші – www.сааkz.com "Мемлекеттік қызметтер" бөлімі.
Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі Бірыңғай байланыс орталығының телефоны: 1414, 8-800-080-7777.
"Авиация персоналына
куәліктер беру" мемлекеттік
қызмет стандартына
1-қосымша
Нысаны
Пилот куәлігін беру немесе біліктілік белгісін енгізу үшін өтініш
1. Өтініш берушінің ақпараты (өтініш беруші толтырады)
Лауазымы ………………….. Аты …………………….
Тегі………………………………….. әкесінің аты (бар болса)……………………
Туылған күні (күні, айы, жылы) ……………………..
Ұлты …………………………..
Туған жері …………………………….. Ел ……………
Тұрақты мекенжайы ………………………………………………….
Пошталық индексі …………………………
Телефон нөмірі ………………… Баламалы телефон нөмірі ………………………..
E-mail:…………………………………………………………………
Жеке сәйкестендіру нөмірі…………………………………………………
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабының 6-тармағына сәйкес ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін_______________________ 20____жыл "___"_____________
2. Хат-хабар үшін мекенжай (өтініш беруші толтырады))
Пошталық мекенжайы ………………………………………………………
…………………………… Пошталық индексі ………………………
3. Медициналық жарамдылығы (өтініш беруші толтырады))
Медициналық сертификат класы
Соңғы медициналық тексеру күні
Мерзімінің аяқталу күні
Тек уәкілетті ұйым үшін
4. Уәкілетті ұйым берген куәліктің егжей-тегжейі (өтініш беруші толтырады)
Куәлікті берген орган
Куәліктің түрі/класы
Куәліктің нөмірі
Куәліктің қолданылу мерзімі
5. Біліктілік белгісі (өтініш беруші толтырады)
Машықтарды лицензиялау біліктілігін соңғы тексеру күнін (LPC) немесе әрбір үлгі үшін тәжірибені қайта растау (Revalidation by Experience) және (немесе) сынып туралы біліктілік белгісі, сондай-ақ емтихан алушы куәлігінің нөмірін енгізіңіз.
Біліктілік белгісі
Пилот немесе көп мақсатты экипаж пилоты (MP)
Тестілеу күні
Аспаптар бойынша ұшу тестінің күні (IR) (егер қолданылса)
Біліктілік белгісінің қолданылу мерзімінің аяқталу күні
Емтихан алушы куәлігінің нөмірі және оның тегі
Тек уәкілетті ұйым үшін

1) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов услугополучателем в государственной корпорацию – 15 (пятнадцать) минут.
2) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя в государственной корпорации – 30 (тридцать) минут.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:
1) Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан – www.miid.gov.kz, раздел "Государственные услуги";
2) услугодателя – www.сааkz.com, раздел "Государственные услуги".
Телефон Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8-800-080-7777.
Приложение 1
к Стандарту государственной
услуги "Выдача свидетельств
авиационному персоналу"
Форма
Заявление для выдачи свидетельства пилота или внесения квалификационной отметки
1. Информация заявителя (заполняется заявителем)
Должность………………….. Имя ……………………. Фамилия…………………………………..Отчество (при его наличии) …………………… Дата рождения (день, месяц, год) …………………….. Национальность………………………….. Место рождения…………………………….. Страна …………… Постоянный адрес …………………………………………………. Почтовый индекс………………………… Номер телефона………………… Альтернативный номер телефона……………………….. E-mail:………………………………………………………………… Индивидуальный идентификационный номер………………………………………………… Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах согласно пункту 6 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" _______________________ "___"_____________20____год
2. Адрес для корреспонденции (заполняется заявителем)
Почтовый адрес………………………………………………………
……………………………Почтовый индекс………………………
3. Медицинская пригодность (заполняется заявителем)
Класс медицинского сертификата
Дата последнего медицинского осмотра
Дата истечения срока
Только для уполномоченной организации
4. Детали свидетельства, выданного уполномоченной организацией (заполняется заявителем)
Орган, выдавший свидетельство
Тип/Класс свидетельства
Номер свидетельства
Срок действия свидетельства
5. Квалификационная отметка (заполняется заявителем)
Внесите дату последней проверки квалификации лицензирования навыков (LPC) или повторное подтверждение опыта (Revalidation by Experience) для каждого типа и (или) квалификационной отметки о классе, а также номер свидетельства экзаменатора.
Квалификационная отметка
Пилот или Пилот многочленного экипажа (MP)
Дата тестирования
Дата теста полета по приборам (IR) (если применимо)
Дата истечения срока действия квалификационной отметки
Номер свидетельства экзаменатора и его фамилия
Только для уполномоченной организации

6. Куәлікті алғашқы беруге өтініш (өтініш беруші толтырады)
Мен бастапқы куәлікке өтінім беремін: ☐
ATPL желілік пилотының куәліктері (ұшақтар) ☐
ATPL желілік Пилот куәлігі (тікұшақтар) ☐
Коммерциялық Пилот куәлігі СPL (ұшақтар) ☐
Коммерциялық Пилот куәлігі СPL (тікұшақтар) ☐
MPL пилотының куәліктері ☐
Жеке пилот куәлігі РPL (ұшақтар) ☐
РPL жеке пилотының куәліктері (тікұшақтар) ☐
6А. Біліктілік немесе арнайы белгі беруге өтініш (өтініш беруші толтырады)
Менің бастапқы беруге өтінімім: Әуе кеменің түрі туралы біліктілік белгісі (нұсқаларды қоса көрсету): ....................: құрлықтағы (land): поршенді – SEP (land) ☐ газтурбиналық - SET (land) ☐ Әуе кеменің түрі туралы біліктілік белгісі (нұсқаларды қоса алғанда): Екі пилоттан тұратын экипажбен ұшу үшін сертификатталған әуе кеме ☐. Көтеру күшін арттыру жүйесі бар әуе кемесі (нұсқаларды қоса алғанда): ☐ вертолет: ☐ 1) Бір пилот (SP) ; ☐ Көп мақсатты экипаж пилоты (MP) ; ☐ сол және басқа пилот (SP / MP) ☐ Ұшудың крейсерлік кезеңіндегі ауысымды пилот ☐ Ұшу нұсқаушысы: ☐ FI (A) ұшақ; ☐ FI (H) тікұшақ; ☐ TRI(A) ұшақ типі бойынша нұсқаушы; ☐ TRI(H) тікұшақ типі бойынша нұсқаушы; Шектеулі көріну жағдайларындағы ұшу (Cat II / III) ☐ Тек екінші пилот ☐ 2) әуе кеменің командирі ретінде ұшақтарда (тікұшақтарда) ұшудың жалпы уақыты (PIC)....................... сағат 3) Мен сондай-ақ ревалидация сұраймын ☐ немесе қолданылу мерзімін ұзарту ☐ аспаптар бойынша ұшудың біліктілік белгілері (IR) (SPA/SPH) SE ☐; ME ☐ үшін; немесе MPA/MPH (опцияларды көрсету): .........................................,,,,,
6В. Куәлікті немесе біліктілік белгісін бастапқы беру кезінде растау немесе тестілеу (өтініш беруші толтырады)
Мен жоғарыда көрсетілген әуе кеменің сыныбын беру үшін дағдыларды тексеру тестінен өттім ☐
немесе әуе кеменің түрі туралы біліктілік белгісі ☐ ;
аспаптар бойынша ұшудың біліктілік белгісін қоса алғанда IR ☐
Дағдыларды тексеру күні: ............................; әуе кеменің үлгісі және тіркелуі: ............. .................................................. ................
Кешенді тренажердің сәйкестендіру нөмірі...................... .
…………………………………………………………………………….
Емтихан алушының тегі:.......................... Емтихан алушының нөмірі:………
Ескертпе: өтініш берушілер емтихан алушы есебінің тиісті нысаны алынғанға дейін куәлік берілмейтіні туралы хабардар етіледі.
7А. Біліктілік белгісін қайта бастауға өтініш (өтініш беруші толтырады)
Мен біліктілік белгісін қайта жаңартуға өтініш беремін: Әуе кеменің түрі туралы ; Әуе кеменің сыныбы туралы біліктілік белгісі (нұсқаларды қоса алғанда); ұшақ ; Көтеру күшін арттыру жүйесі бар әуе кеме ; тікұшақ , аспаптар бойынша ұшудың біліктілік белгісін қоса алғанда (IR) ; Ұшу нұсқаушысы: FI (A) ұшақ; FI (H) тікұшақ; TRI(A) ұшақ түрі бойынша нұсқаушы; TRI(H) тікұшақ түрі бойынша нұсқаушы; Бір пилотпен (SP) ; Көп мақсатты экипаж пилоты (MP) ; сол және басқа пилот (SP / MP) ; екінші пилот ; шектеулі көріну жағдайларындағы ұшу (Cat II / III) ; ұшудың крейсерлік кезеңіндегі ауысымды пилот ; Аспаптар бойынша ұшуға рұқсатты жаңарту (IR) тек (SPA) үшін: (SPA) SE арналған аспаптар бойынша ұшудың біліктілік белгісі ; ME ; ревалидация ; жаңарту ; Қалпына келтіру туралы куәлікке қол қойылды және біліктілік белгісі ............... жарамды (күні) немесе Мен уәкілетті ұйымды біліктілік белгісі бар куәлікті қайта беруді сұраймын
7В. Біліктілікті тексеруді растау (өтініш беруші толтырады)
Мен жоғарыда көрсетілген әуе кеменің сыныбын жаңарту үшін біліктілік тексеруді аяқтадым ☐
немесе біліктілік белгісі ☐, IR қоса алғанда ☐
Біліктілікті тексеру күні: ............................ …
Әуе кеменің үлгісі және тіркелуі: ...................,
(FSTD) сәйкестендіру нөмірі: ..............................................
емтихан алушының аты-жөні: ............................................. Емтихан алушының нөмірі:
_________________________________________________________________________________
Мен жоғарыда көрсетілген әуе кеменің сыныбын беру дағдыларын тексеруді аяқтадым ☐;
немесе әуе кеменің түрі туралы біліктілік белгісі ☐;
IR аспаптар бойынша ұшудың біліктілік белгісін қоса алғанда ☐.
Біліктілікті тексеру күні: ............................ әуе кеменің түрі және тіркеу: ............. .................................................. ................
(FSTD) кешенді тренажердің сәйкестендіру нөмірі: ................................... .................................................. ........................................
Емтихан алушының тегі: ........................................... Емтихан алушының нөмірі
Ескертпе: өтініш берушілер емтихан алушы актісінің (есебінің) тиісті нысаны алынғанға дейін куәлік берілмейтіні туралы хабардар етіледі.
Ұшу тексеру актісі "___"__________ _________жылы, қоса беріліп отыр

6. Заявление на первоначальную выдачу свидетельства (заполняется заявителем)
Я подаю заявку на первоначальную выдачу: ☐ Свидетельства линейного пилота ATPL (самолеты) ☐ Свидетельства линейного пилота ATPL (вертолеты) ☐ Свидетельства коммерческого пилота СPL (самолеты) ☐ Свидетельства коммерческого пилота СPL (вертолеты) ☐ Свидетельства пилота MPL ☐ Свидетельства частного пилота РPL (самолеты) ☐ Свидетельства частного пилота РPL (вертолеты) ☐
6А. Заявление на внесение квалификационной/специальной отметки (заполняется заявителем)
Я подаю заявку на первоначальную выдачу: квалификационной отметки о классе воздушного судна (просьба указать, включая варианты): ....................: сухопутный (land): ☐ поршневой – SEP (land) ☐ газотурбинный – SET (land) ☐ Квалификационной отметки о типе воздушного судна (включая варианты): воздушного судна, сертифицировано для полета с экипажем из двух пилотов ☐. воздушного судна с системой увеличения подъемной силы (включая варианты): ☐ вертолет: ☐ 1) Один пилот (SP) ; ☐ Пилот многочленного экипажа (MP) ; ☐ и тот и другой пилот (SP / MP) ☐ Сменный пилот на крейсерском этапе полета ☐ Летный инструктор: ☐ FI (A) самолет; ☐ FI (H) вертолет; ☐ TRI(A) инструктор по типу самолета; ☐ TRI(H) инструктор по типу вертолета; Полеты в условиях ограниченной видимости (Cat II / III) ☐ Только второй пилот ☐ 2) Общее время полета на самолетах (вертолетах) в качестве КВС (PIC)....................... часов 3) Я также прошу ревалидировать ☐ или продлить срок действия ☐ квалификационной отметки полетов по приборам (IR) для (SPA/SPH) SE ☐; ME ☐; или MPA/MPH (указать варианты): .........................................,,,,,
6В. Подтверждение или тестирование при первоначальной выдаче свидетельства или квалификационной отметки (заполняется заявителем)
Я завершил тест проверки навыков для выдачи вышеуказанного класса воздушного судна ☐ или квалификационной отметки о типе воздушного судна ☐; включая квалификационную отметку полетов по приборам IR ☐ Дата проверки навыков: ............................; Тип и регистрация воздушного судна: ............. .................................................. ................ Идентификационный номер комплексного тренажера...................... . ……………………………………………………………………………. Фамилия экзаменатора:..........................Номер экзаменатора:………
Примечание: Заявители уведомляются о том, что свидетельство не будет выдаваться до тех пор, пока соответствующая форма отчета экзаменатора не будет получена.
7А. Заявление на возобновление квалификационной отметки (заполняется заявителем)
Я подаю заявку на возобновление квалификационной отметки: о типе воздушного судна ☐; квалификационной отметки о классе воздушного судна ☐ (включая варианты); самолет ☐ ; воздушное судно с системой увеличения подъемной силы ☐; вертолет , включая допуск к полетам по приборам (IR) ☐; летный инструктор: ☐ FI (A) самолет; ☐ FI (H) вертолет; ☐ TRI(A) инструктор по типу самолета; ☐ TRI(H) инструктор по типу вертолета; с одним пилотом (SP) ☐; пилот многочленного экипажа (MP) ☐; и тот и другой пилот (SP / MP) ☐; второй пилот ☐; полеты в условиях ограниченной видимости (Cat II / III) ☐; сменный пилот на крейсерском этапе полета ☐; возобновление допуска к полетам по приборам (IR) только для (SPA): квалификационная отметка полетов по приборам для (SPA) SE ☐; ME ☐; ревалидация ☐; возобновление ☐. Свидетельство о восстановлении подписано и квалификационная отметка действительна до ............... (дата) или Я прошу уполномоченную организацию о повторной выдаче свидетельства с подтвержденной квалификационной отметкой
7В. Подтверждение проверки квалификации (заполняется заявителем)
Я прошел квалификационную проверку для возобновления вышеуказанного класса воздушного судна ☐ или квалификационной отметки ☐, включая IR ☐ Дата проверки квалификации: ............................ … Тип и регистрация воздушного судна: ..................., Идентификационный номер (FSTD): .............................................. Фамилия имя отчество (при его наличии) экзаменатора: ............................................. Номер экзаменатора: ________________________________________________________________________ Я прошел проверку навыков для выдачи вышеуказанного класса воздушного судна ; или квалификационной отметки о типе воздушного судна ☐; включая квалификационную отметку полетов по приборам IR ☐. Дата проверки квалификации: ............................ Тип и регистрация воздушных судов: ............. .................................................. ................ Идентификационный номер комплексного тренажера (FSTD): ................................... .................................................. ........................................ Фамилия экзаменатора: ...........................................Номер экзаменатора Примечание: Заявители уведомляются о том, что свидетельство не будет выдаваться до тех пор, пока соответствующая форма акта (отчета) экзаменатора не будет получена.
Акт летной проверки от "___"__________ _________года прилагается

8. Өтініш беруші декларациясы (Өтініш берушімен толтырылады)
1) Осы үлгіде ұсынылған ақпараттың дұрыс екенін мәлімдеймін.
2) Мен барлық басқарушы нұсқауларды толығымен қарастырдым және өтінімді алу үшін барлық қажетті құжаттарды ұсындым.
Қолы:………………….. Күні………………………….
9. Уәкілетті ұйымның рұқсаты (уәкілетті ұйыммен толтырылады) 1. Өтінім бойынша құжаттар дұрыс, куәлік ☐; Біліктілік белгілері ☐; рұқсаттар ☐; куәлікті тану ☐ берілуі мүмкін. куәлік ☐, біліктілік белгісі ☐, рұқсат ☐ немесе куәлікті тану ☐, ____________________________________ ол беріледі 2. Өтінімде мынадай құжаттама жоқ және ол өтініш берушіге қайтарылады. Жоқ құжаттама: _________________________________ ____________________________________________________________ Тексеру жүргізген уәкілетті ұйымның лауазымды адамының аты -жөні, лауазымы және қолы _________________________________________ __________________ (аты -жөні, лауазымы, әкесінің аты (бар болса) қолы Күні ______________________________
10. Уәкілетті ұйымның беруі (уәкілетті ұйыммен толтырылады) Берілді: ☐ Куәлік ____________ Қолданылу мерзімінің аяқталу күні _____ ☐ Біліктілік белгісі ______________ Қолданылу мерзімінің аяқталу күні _____ ☐ Рұқсат _______________ Қолданылу мерзімінің аяқталу күні _____ ☐ Куәлікті тану __________ Қолданылу мерзімі ___________ Аты-жөні, лауазымы және лауазымды тұлғаның қолы, куәліктер беру жөніндегі уәкілетті ұйым _________________________________________ _______________________ (Аты-жөні, лауазымы, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
"Авиация персоналына
куәліктер беру" мемлекеттік
қызмет стандартына
2-қосымша
Нысаны
Штурман куәлігін беру немесе біліктілік белгісін енгізу үшін өтініш
1. Өтініш берушінің ақпараты (Өтініш берушімен толтырылады)
Лауазымы…………………..Аты ……………………. Тегі………………………………
Туған күні (күн, ай, жыл) ……………………..
Ұлты…………………………..
Туған жері…………………………….. Ел ……………………………………
Тұрақты мекен жайы …………………………………………………………………
……………………………………………………
Пошталық индекс………………………
Телефон нөмірі…………………………. Телефонның баламалы нөмірі ………………
E-mail:…………………………………………………………………………………………
Жеке сәйкестендірілген нөмері………
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабының 6-тармағына сәйкес ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін_____________________________ "_____" _______________20 жыл
_______________(қолы)

8. Декларация заявителя (заполняется заявителем)
1) Я заявляю, что информация, предоставленная в этой форме, верна.
2) Я полностью рассмотрел все руководящие указания и представил все необходимые документы для подачи заявки.
Подпись:………………….. "___"_________________год
9. Разрешение уполномоченной организации (заполняется уполномоченной организацией)
1. Документы по заявке соответствуют: свидетельство ☐; квалификационная отметка ☐; разрешение ☐; или признание свидетельства ☐ могут быть выданы. Свидетельство ☐, квалификационная отметка ☐, разрешение ☐ или признание свидетельства ☐, которое выдается ____________________________________.
2. В заявке отсутствует следующая документация, и она будет возвращена заявителю. Отсутствующая документация: ___ ______________________________ ____________________________________________________________ Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись должностного лица уполномоченной организации, проводившего проверку _____________________________________ _________________ (фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись) и должность) "___"_________________год
10. Выдача уполномоченной организацией (заполняется уполномоченной организацией)
Выдано: ☐ Свидетельство ____________Дата истечения срока действия _____ ☐ Квалификационная отметка______________ Дата истечения срока действия _____ ☐ Разрешение _______________Дата истечения срока действия _____ ☐ Признание свидетельства __________ Срок действия ___________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись должностного лица уполномоченной организацией, по выдаче свидетельств ________________________________ _______________________ _____________ (фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность) (подпись)
Приложение 2
к Стандарту государственной
услуги "Выдача свидетельств
авиационному персоналу"
Форма
Заявление для выдачи свидетельства штурмана или внесения квалификационной отметки
1. Информация заявителя (заполняется заявителем)
Должность……………… Имя………………………….Фамилия……………………………
Дата рождения (день, месяц, год) ………………………………..
Национальность……………………………………………………
Место рождения…………………… Страна ……………..
Постоянный адрес …………………………………………………
Почтовый индекс…………………………………………………..
Номер телефона…………………………….Альтернативный номер телефона…………
E-mail:………………………………………………………………
Индивидуальный идентификационный номер …………………………..
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах согласно пункту 6 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах"_____________ "____" __________ 20 __ год
(подпись)

2. Өтініш берушінің декларациясы (Өтініш берушімен толтырылады )
Бұл ретте мен әуе кемесінің типі, штурманның уәкілеттігі туралы біліктілік белгілерін .....................................(әуе кемесінің типі) енгізу үшін қажетті құжаттарды және өзімнің штурман куәлігін (бар болған жағдайда) қоса беріп өтініш беремін.
Бұл нысанда келтірілген деректер дұрыс екендігін растаймын.
Өтініш берушінің қолы ................................................ ................ Күні……………………
3. Медициналық жарамдылығы (Өтініш берушімен толтырылады)
Медициналық сертификаттың класы
Медициналық тексерудің соңғы күні
Мерзімнің аяқталу күні
Тек қана уәкілетті ұйым үшін
4. Теориялық білімдердің деңгейін тексеру (Емтихан алушымен толтырылады)
Мен азаматтық авиацияның уәкілетті ұйымның тұлғасы ретінде жазбаша түрде штурман куәлігіне енгізілген әуе кемелері жайлы біліктілік белгілерге қатысты теориялық білімдерінің деңгейін тексеруге лайықты түрде қол қоямын, осы ретпен менің ……………………………………
.................................................. ...................................... осы нысандағы тестілеуден өткенімді және аяқтағанымды растаймын.
Оның куәлігін авиациялық бағалауда ............................... .......... (ұшақ типі) енгізу үшін, сондай-ақ өтініш беруші сол әуе кемесінде штурманның қызметтерін орындауға құзыретті екенін
Қолы ................................................. ............... Күні.......... ..................................................
Емтихан алушының Тегі Аты Әкесінің аты (бар болса)
................................................ ....... ……………
Компания .......................................... ...................................................................................
Компаниядағы лауазымы ............................................... .......................................................
5. әуе кемелердің типіне қарай біліктілік тексеру (Емтихан алушымен толтырылады)
Мен азаматтық авиацияның уәкілетті ұйымның тұлғасы ретінде жазбаша түрде, әуе кемесінде тәжірибелік дағдыларының деңгейін тексеруге лайықты түрде куәландырамын, яғни әуе кемені немесе бекітілген жаттығу құрылғысында................................................................ .................................................. инженерлер тобындағы өтініш беруші қанағаттанарлық түрде орындады және бөтен адамның көмегінсіз аталған шарттарға, тексеру рәсімдеріне, іс-әрекетерге немесе жаттығуларға сәйкес менің қолым соларға қарсы тұр
Біліктілік тексеру
Тест мазмұны
Тест күні
Ұшақтың тіркеу нөмірі немесе жаттығу құрылғысының коды
Емтихан алушының Тегі, аты әкесінің аты (бар болса)
Емтихан алушының қолы
Күні
Лицензия нөмірі
Әуежай қызметтерінде ұшу алдындағы дайындық
әуе кемелердің ұшу алдындағы дайындық: әуе кемелердің сыртқы жағынан тексеру
Талап етілген құжаттардың бортта бар болуы
Навигациялық жабдықты ұшуға тексеру және дайындау
Бақылау тізбелерін пайдалану
Қалыпты навигациялық рәсімдер
Навигациялық әдістерді білу
Навигациялық әдістерді үйлестіру
Экипаж мүшелерімен өзара әрекеттесу
Авариялық рәсімдер
Ұшудан кейінгі тексеру, істен шығуларды және жарамсыздықтарды анықтау және кемелік құжаттарды дұрыс ресімдеу
Экипаждың ресурстарын басқару (CRM)
Ескерту: Егер жоғарыда көрсетілген тізімде нақты әуе кемесінің типі үшін сынаудың маңызды бабы болмаған жағдайда, бұл элемент жоғарыдағы бос бағанға қосылады.

2. Декларация заявителя (заполняется заявителем)
Настоящим я подаю заявление на включение.................................. (тип воздушного судна)
в квалификационные отметки о типе воздушного судна, полномочий штурмана и прикладываю необходимые документы и мое свидетельство штурмана (если имеется). Я подтверждаю, что данные, приведенные в этой форме верны. Подпись заявителя ....................... ................ "____" __________ 20 __ год
3. Медицинская пригодность (заполняется заявителем)
Класс медицинского сертификата
Дата последнего медицинского осмотра
Дата истечения срока
Только для уполномочен
ной организации
4. Проверка уровня теоретических знаний (заполняется экзаменатором)
Я, будучи лицом, должным образом назначенным уполномоченной организацией в письменной форме подписать проверку уровня теоретических знаний в отношении квалификационных отметок о воздушных судах, включенных в свидетельство штурмана, настоящим удостоверяют, что я удовлетворен тем, что .................................................. ...................................... завершил и прошел тест этой формы ..................................
Для включения ............................................. .......... (тип самолета) в авиационной оценке его свидетельства, и что заявитель компетентен выполнять функции штурмана на этом воздушном судне.
Подпись ................................................... "____" __________ 20 __ год
Фамилия, имя, отчество (при наличии) экзаменатора............................
Компания .......................................... ............................................. Должность в компании ............................................................
5. Квалификационная проверка по типу воздушного судна (заполняется экзаменатором)
Я, будучи лицом, должным образом, назначенным в письменной форме уполномоченной организацией гражданской авиации
на проведение проверки уровня практических навыков на воздушном судне, настоящим удостоверяю, что на воздушном судне
или утвержденном авиационным тренажере в группе штурманов заявитель выполнил удовлетворительно и без посторонней
помощи в соответствии с изложенными условиями, процедуры, проверки, действия или упражнения,
против которых стоит моя подпись.
Квалификационная проверка
Содержание теста
Дата теста
Регистрационный
номер самолета
или код
тренажера
Фамилия, имя,
отчество
(при наличии)
экзаменатора
Подпись
экзаменатора
Дата
Номер
лицензии
Предполетная подготовка в службах аэропорта
Предполетная подготовка на воздушном судне: внешний осмотр воздушного судна
Наличие на борту требуемых документов
Проверка и подготовка навигационного оборудования к полету
Использование контрольных перечней
Нормальные навигационные процедуры
Знание навигационных методов
Координация навигационных методов
Взаимодействия с членами экипажа
Аварийные процедуры
Послеполетный осмотр, умение выявлять отказы и неисправности и правильно оформить судовую документацию
Управление ресурсами экипажа (CRM)
Примечание: Если в приведенном выше списке не содержится важная статья испытания
для конкретного типа воздушного судна, этот элемент добавляется в свободную графу выше.

6. Уәкілетті ұйымның рұқсаты (Уәкілетті ұйым толтырады)
1. Өтінім бойынша құжаттар дұрыс, куәлік
Біліктілік белгілері
Рұқсаттар немесе сертификат
берілуі мүмкін.
Куәлік
Біліктілік белгілері
Рұқсаттар
Немесе куәлікті тану
берілетін куәлік ____________________
2. Өтінімде мынадай құжаттама жоқ және ол өтініш берушіге қайтарылады.
Жоқ құжаттама: __________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
______________________
Тексеру жүргізген уәкілетті ұйымның лауазымды адамының аты -жөні, лауазымы және қолы
___________________________________ __________________
(аты -жөні, лауазымы, әкесінің аты (бар болса) қолы
Күні ______________________________
7. Уәкілетті ұйымның беруі (уәкілетті ұйыммен толтырылады)
Берілді:
☐ Куәлік ____________ Қолданылу мерзімінің аяқталу күні _____
☐ Біліктілік белгісі ______________ Қолданылу мерзімінің аяқталу күні _____
☐ Рұқсат _______________ Қолданылу мерзімінің аяқталу күні _____
☐ Куәлікті тану __________ Қолданылу мерзімі ___________
Аты-жөні, лауазымы және лауазымды тұлғаның қолы,
куәліктер беру жөніндегі уәкілетті ұйым ________________________________ _______________________ (Аты-жөні, лауазымы, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
"Авиация персоналына
куәліктер беру" мемлекеттік
қызмет стандартына
3-қосымшасы
Нысаны
Бортинженерінің (бортмеханигінің) куәлігін беру немесе біліктілік белгісін енгізу үшін өтініш
1. Өтініш берушінің ақпараты (Өтініш берушімен толтырылады)
Лауазымы…………………..Аты ……………………. Тегі………………………………
Туған күні (күн, ай, жыл) …………………….. Ұлты…………………………..
Туған жері…………………………….. Ел ……………………………………
Тұрақты мекенжайы …………………………………………………………………
……………………………………………………Пошталық индекс……………………
Телефон нөмірі…………………………. Телефонның баламалы нөмірі ………………
E-mail:………………………………………………………………………………………
Жеке сәйкестендірілген нөмері………
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабының 6-тармағына сәйкес ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін
келісемін _____________________________ " ____" _______________20 жыл (қолы)
2. Өтініш берушінің декларациясы (Өтініш берушімен толтырылады)
Бұл ретте мен әуе кемесінің типі, штурманның уәкілеттігі туралы біліктілік белгілерін .(әуе кемесінің типі) енгізу үшін қажетті құжаттарды және менің штурман куәлігін (бар болған жағдайда) қоса беріп өтініш беремін.
Бұл нысанда келтірілген деректер дұрыс екендігін растаймын.
Өтініш берушінің қолы ................................................ ................ Күні……………………

6. Разрешение уполномоченной организацией (заполняется уполномоченной организацией)
1. Документы для заявки в порядке, свидетельство
Квалификационная
отметка
разрешения или сертификат
могут быть выданы.
Свидетельство
квалификационная отметка
Разрешение ☐
или признание
свидетельство, которое выдается ____________________
2. В заявке отсутствует следующая документация, и она
будет возвращена заявителю
Отсутствующая документация: ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись должностного лица
уполномоченной организации, проводившего
проверку_____________________________________________ __________________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии) и должность) (подпись)
"____" __________ 20 __ год
7. Выдача уполномоченной организацией
(заполняется уполномоченной организацией)
Выдано:
Свидетельство______ Дата истечения срока действия _________
Квалификационная отметка_______________
Дата истечения срока действия ____________
Разрешение ____________________________
Дата истечения срока действия ____________
Признание свидетельства __________________
Срок действия ___________________________
Фамилия, имя, отчество (при наличии), должность и подпись должностного лица
уполномоченной организации, по выдаче свидетельств
_______________________________________________ ______________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии) и должность) (подпись)
Приложение 3
к Стандарту государственной
услуги "Выдача свидетельств
авиационному персоналу"
Форма
Заявление для выдачи свидетельства бортинженера (бортмеханика) или внесения квалификационной отметки
1. Информация заявителя (заполняется заявителем)
Должность………………….. Имя ……………………. Фамилия……………………………
Дата рождения (день, месяц, год) ………………
Национальность…………………………………………………...
Место рождения……………………………………………………
Страна ………………………………………………………………
Постоянный адрес …………………………………………………
Почтовый индекс…………………………………………………..
Номер телефона………………………….Альтернативный номер телефона……………………
E-mail:……………………………
Почтовый адрес………………………………………
Почтовый индекс……………
Индивидуальный идентификационный номер ……………………….
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах согласно пункту 6 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах"_____________"____" _____________ 20 __ год
(подпись)
2. Декларация заявителя (заполняется заявителем)
Настоящим я подаю заявление на включение..................................... . (тип воздушного судна) в квалификационную отметку о типе воздушного судна, полномочий бортинженера (бортмеханика) и прикладываю необходимые документы и мое свидетельство бортинженера (бортмеханика) (если имеется).
Я подтверждаю, что данные, приведенные в этой форме верны.
Подпись заявителя ................................................ "____" _____________ 20 __ год

3. Медициналық жарамдылығы (Өтініш берушімен толтырылады)
Медициналық сертификаттың класы
Медициналық тексерудің соңғы күні
Мерзімнің аяқталу күні
Тек қана уәкілетті ұйым үшін
4. Теориялық білімдердің деңгейін тексеру (Емтихан алушымен толтырылады)
Мен азаматтық авиацияның уәкілетті ұйымның тұлғасы ретінде жазбаша түрде штурман куәлігіне енгізілген әуе кемелері жайлы біліктілік белгілерге қатысты теориялық білімдерінің деңгейін тексеруге лайықты түрде қол қоямын, осы ретпен менің …………………………………………
.................................................. ...................................... осы нысандағы тестілеуден өткенімді және аяқтағанымды растаймын.
Оның куәлігін авиациялық бағалауда ............................... .......... (ұшақ типі) енгізу үшін, сондай-ақ өтініш беруші сол әуе кемесінде штурманның қызметтерін орындауға құзыретті екенін куәландырамын.
Қолы ................................................. ............... Күні.......... ..................................................
Емтихан алушының Тегі Аты Әкесінің аты (бар болса) ....................................... ....... ……………
Компания .......................................... ...................................................................................
Компаниядағы лауазымы ............................................... .......................................................
5. әуе кеменің типі туралы біліктілік белгі алатын Өтініш білдірушінің әуе кеменің типіндегі ұшулар тәжірибесі (Өтініш берушімен толтырылады)
Әуе кеменің типі ............................................... ................................. Ұшуда бортинженерлердің (бортмеханик)жұмыс тәжірибесі: (бастапқы типте кемінде 50 сағат, бұдан әрі 25 сағат)…………………….сағаттар Бекітілген жаттығу құрылғысында жұмыс тәжірибесі: (бастапқы типте кемінде 50 сағат Содан кейінгі типтерде 25 сағат) ............................... сағат
Типтегі ең аз жалпы ұшу: Бастапқы 100 сағат содан кейін 50 сағат
6. әуе кеменің типіне қарай біліктілік тексеру (Емтихан алушымен толтырылады)
Мен азаматтық авиацияның уәкілетті ұйымның тұлғасы ретінде жазбаша түрде, әуе кемесінде тәжірибелік дағдыларының деңгейін тексеруге лайықты түрде куәландырамын, яғни әуе кемеге немесе бекітілген жаттығу құрылғысында
.................................................. .................................................. инженерлер тобындағы өтініш беруші қанағаттанарлық түрде орындады және бөтен адамның көмегінсіз аталған шарттарға, тексеру рәсімдеріне, іс-әрекеттерге немесе жаттығуларға сәйкес менің қолым соларға қарсы тұр
Біліктілік тексеру
Тест мазмұны
Тест күні
Ұшақтың тіркеу нөмірі немесе жаттықтыру құрылғысының коды
Емтихан алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Емтихан алушының қолы
Күні
Лицензия нөмірі
Әуе кеменің ұшу алдында тексеруі және даярлау
Кемелік құжаттаманы тексеру
Жабдықтың және әуе кеменің жүйелерінің жарамдылығын тексеру
Экипаж кабинасы мен жолаушы салонын сыртқы тексеру
Құжаттаманың ресімделуін тексеру
Бақылау тексерудің және бақылау картасының парағын дұрыс пайдалануын тексеру
Шағын газда қозғалтқыштардың жұмысы және қосу үрдісіндегі параметрлерді бақылау
Отын жүйесінің, мұздануға қарсы жүйе, ауаны баптау жүйесі, басқару, тежеу мен жермен жүру алдында әуе кеменің гидро жүйесін пайдалану рәсімдері
Экипаж мүшелерімен өзара әрекеттесу
Ұшудың берілген жылдамдығын ұстау және ұшақ жүйелері мен қозғалтқыштарының жұмысын бақылау
Ұшудың берілген жылдамдығын ұстау және ұшақ жүйелері мен қозғалтқыштарының жұмысын бақылау
Істен шығуларды жою
Авариялық рәсімдер
Ұшудан кейінгі тексеру, істен шығуларды және жарамсыздықтарды анықтау және кемелік құжаттарды дұрыс ресімдеуді білу
Экипаждың ресурстарын басқару (CRM)
Ескерту: Егер жоғарыда көрсетілген тізімде нақты әуе кемесінің типі үшін сынаудың маңызды бабы болмаған жағдайда, бұл элемент жоғарыдағы бос бағанға қосылады.

3. Медицинская пригодность (заполняется заявителем)
Класс медицинского сертификата
Дата последнего медицинского осмотра
Дата истечения срока
Только для
уполномоченной организации
4. Проверка уровня теоретических знаний (заполняется экзаменатором)
Я, будучи лицом, должным образом назначенным уполномоченной организацией в письменной форме подписать проверку уровня теоретических знаний в отношении квалификационных отметок о воздушных судах, включенных в свидетельство бортинженера (бортмеханика), настоящим удостоверяю, что я удовлетворен тем, что ……… ...................................... завершил и прошел тест ...............................
Для включения ............................................. .......... (тип самолета) в его свидетельство, и что заявитель компетентен выполнять функции бортинженера (бортмеханика) на этом воздушном судне.
Подпись ................................................. ............... Дата.......... ..................................................
Фамилия, имя, отчество (при наличии) экзаменатора (заглавные буквы) .......................................... .......……………..
Компания .......................................... ...................................................................................
Должность в компании ............................................... .........................................................
5. Опыт полетов на типе воздушного судна, на который заявитель получает квалификационную отметку о типе воздушного судна (заполняется заявителем)
Тип воздушного судна ...............................................
Опыт работы бортинженером (бортмеханика)
(бортмехаником) в полете:
(Минимум 50 часов на начальном
типе 25 часов в дальнейшем)………….часов
Опыт работы на
Утвержденном
тренажере:
(Максимум 50 часов на начальном типе 25 часов на последующих типах) ........ часов
Минимальный
Общий налет
На типе:
100 часов
Первоначально
50 часов
Впоследствии
6. Квалификационная проверка по типу воздушного судна (заполняется экзаменатором)
Я, будучи лицом, должным образом, назначенным в письменной форме уполномоченной организацией на проверку уровня практических навыков на воздушном судне, настоящим удостоверяю, что на воздушном судне или утвержденном авиационным тренажере в группе инженеров заявитель выполнил удовлетворительно и без посторонней помощи в соответствии с изложенными условиями, процедуры проверки, действия или упражнения, против которых стоит моя подпись
Квалификационная проверка
Содержание теста
Дата теста
Регистрационный номер самолета или код тренажера
Фамилия, имя, отчество (при наличии) экзаменатора
Подпись экзаменатора
Дата
Номер лицензии
Предполетный осмотр и подготовка воздушного судна
Проверка судовой документации
Проверка исправности оборудования и систем воздушных судов.
Внутренний осмотр кабины экипажа и пассажирского салона
Проверка и оформление документации
Правильность использования листа контрольного осмотра и контрольной карты
Контроль параметров в процессе запуска и работе двигателей на малом газе
Процедуры эксплуатации топливной системы, противообледенительная система, система кондиционирования воздуха, управления, торможения и гидросистемы воздушных судов перед выруливанием
Взаимодействия с членами экипажа
Контроль работу двигателей и систем самолета и выдерживание заданной скорости полета.
Контроль работу двигателей и систем самолета и выдерживание заданной скорости полета
Устранение неисправностей
Аварийные процедуры
Послеполетный осмотр, умение выявлять отказы и неисправности и правильно оформить судовую документацию
Управление ресурсами экипажа (CRM)
Примечание: Если в приведенном выше списке не содержится важная статья испытания для конкретного типа воздушного судна, этот элемент добавляется в свободную графу выше.

7. Уәкілетті ұйымның рұқсаты (Уәкілетті ұйым толтырады)
1. Өтінім бойынша құжаттар дұрыс, куәлік
Біліктілік белгілері
Рұқсаттар немесе сертификат
берілуі мүмкін.
Куәлік
Біліктілік белгілері
Рұқсаттар
Немесе куәлікті тану
берілетін куәлік ___________________
2. Өтінімде мынадай құжаттама жоқ және ол өтініш берушіге қайтарылады.
Жоқ құжаттама: ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Тексеру жүргізген уәкілетті ұйымның лауазымды адамының аты -жөні, лауазымы және қолы
_______________________________________ __________________ (аты -жөні, лауазымы, әкесінің аты (бар болса) қолы
Күні ______________________________
8. Уәкілетті ұйымның беруі (уәкілетті ұйыммен толтырылады)
Берілді:
☐ Куәлік ____________ Қолданылу мерзімінің аяқталу күні _____
☐ Біліктілік белгісі ______________ Қолданылу мерзімінің аяқталу күні _____
☐ Рұқсат _______________ Қолданылу мерзімінің аяқталу күні _____
☐ Куәлікті тану __________ Қолданылу мерзімі ___________
Аты-жөні, лауазымы және лауазымды тұлғаның қолы, куәліктер беру жөніндегі уәкілетті ұйым
________________________________________ _____________________ (Аты-жөні, лауазымы, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
"Авиация персоналына
куәліктер беру" мемлекеттік
қызмет стандартына
4-қосымшасы
Нысаны
Көп мүшелі экипаж/желілік ұшқыш куәлігінің иегерлері үшін әуе кемесінің типі және класы бойынша біліктілік белгілерін, сондай-ақ аспаптар бойынша біліктілік деңгейін тексеру акті
LPC/Skill Test Form (Proficiency Check Form)
for MPL, ATPL, Type and Class Ratings, and Proficiency check for IRs
Өтініш берушінің ақпараты
(БАСПА ӘРПІМЕН толтыру)/
Applicant's Personal Particulars
(BLOCK CAPITALS)
Өтініш берушінің аты және тегі:/Applicant`s Name, First Name:
Туған күні:/
Date of birth:
Куәліктің түрі және номері:/
Licence Type & Number:
Куәлікті берген ұйым:/
Issuing Authority:
Берілген күні::/
Date of Issue:
Біліктілік белгісі:/
Rating held:
Қолданылу мерзімі:/
Rating valid until:
Жалпы ұшқан сағаты:/
Total flight hours:
Ұшқыштың қолы:/
Pilot’s Signature:
Мекенжайы:/
Address:
Баска ұшқыштың аты және тегі:/
Other Pilot’s Name:
Біліктілік деңгейін тексеру /Proficiency Check
*Командир/
PIC □
*ЕКІНШІ ҰШҚЫШ /
FO □
*Нұсқаушы/
TRI □
Тарау /Section
1
2
3
4
5
6
Өтпейкалған саны/
Amount of failed items:
Біліктілік деңгейін тексеру нәтижесі/
Result of Proficiency Check
□ өтті /
pass*
□ жартылай өтті/
partial pass*
□ өткен жоқ/
fail*
Біліктілік деңгейін тексеру нәтижесі /As a result of the proficiency check the following rating(s) has been revalidated:
Жарамдылық мерзімі:/
valid until:
□ құралдары бойынша/IR
Әуе кемесінің типі/Aircraft type

7. Разрешение уполномоченной организацией (заполняется уполномоченной организацией)
1. Документы для заявки в порядке, свидетельство
, квалификационная отметка
разрешения
или признание свидетельства
могут быть выданы.
Свидетельство
квалификационная отметка
разрешение
или
признание свидетельства
, которое
выдается
______________________
2. В заявке отсутствует следующая документация, и она будет возвращена заявителю
Отсутствующая документация:
_____________________________________________________ ______________________________________________________
________________________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при наличии), должность и подпись должностного лица уполномоченной организации, проводившего проверку
_____________________________________________________ ____________________ (Фамилия, имя, отчество (при наличии) и должность) (подпись)
"____" _____________ 20 __ год
8. Выдача уполномоченной организацией (заполняется уполномоченной организацией)
Выдано:
Свидетельство __________________
Дата истечения срока действия ____________
Квалификационная отметка______________
Дата истечения срока действия _________
Разрешение ____________________________
Дата истечения срока действия _________
Признание свидетельства _____________________
Срок действия __________________
_______________________________ ___________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии) (подпись) уполномоченного лица) и должность
Приложение 4
к Стандарту государственной
услуги "Выдача свидетельств
авиационному персоналу"
Форма
Акт проверки уровня квалификации для пилотов самолета
Акт проверки уровня квалификации для владельцев свидетельств пилота многочленного экипажа/линейного пилота, квалификационных отметок по типу и классу, а также проверка уровня квалификации по приборам
LPC/Skill Test Form (Proficiency Check Form)
for MPL, ATPL, Type and Class Ratings, and Proficiency check for IRs
Персональные данные заявителя
(заполнять ПЕЧАТНЫМИ БУКВАМИ)/
Applicant's Personal Particulars
(BLOCK CAPITALS)
Имя и Фамилия Заявителя/Applicant`s Name, First Name:
Дата рождения:/
Date of birth:
Вид свидетельства и номер:/
Licence Type & Number:
Выдан авиационной властью:/
Issuing Authority:
Дата выдачи:/
Date of Issue:
Рейтинг:/
Rating held:
Действителен до:/
Rating valid until:
Общий налет часов:/
Total flight hours:
Подпись пилота:/
Pilot’s Signature:
Адрес проживания:/
Address:
Имя и Фамилия другого (сопровождающего) пилота:/Other Pilot’s Name:
Проверка уровня квалификации/Proficiency Check
*Командир/
PIC □
*Второй пилот/
FO □
*Инструктор/
TRI □
Раздел/Section
1
2
3
4
5
6
Количество незачетов/
Amount of failed items:
Результат проверки уровня квалификации/
Result of Proficiency Check
□ прошел/
pass*
□частично прошел/
partial pass*
□ не прошел/
fail*
По результатам проверки уровня квалификации обновлен следующий рейтинг/As a result of the proficiency check the following rating(s) has been revalidated:
Действителен до/
valid until:
□ По прибору/IR
Тип воздушного судна /Aircraft type

Соңғы 12 ай ішінде әуе кемесінің тиісті түрінің пилоты ретінде маршрут бойынша кемінде 10 сектор немесе емтихан алушымен маршрут бойынша бір сектор): * /At least 10 route sectors within the last 12 months as a pilot of the relevant type of aeroplane or one route sector accompanied by an examiner): *
□ Иә/Yes □ Жоқ/No
IX (Қазақстан) және XII бөлімінде ұзарту қолмен орындалды:/
Manual revalidation entry in section IX (Kazakhstan) & XII:*
□ Иә/Yes □ Жоқ/No
Түсініктеме (біліктілік деңгейін тексеруге қатысты):/
Remarks (concerning the above mentioned proficiency check):
Тексеру жүргізу кезіндегі ұшу-техникалық сипаттаманың бөлшектері/ Specifications of practical performance
Емтихан қабылдаушының аты-жөні:/
Examiner’s Name:
Куәліктің номері:/Licence No.:
Емтихан қабылдаушының орны:/Examiner’s Seat:
□ артында/rear □ сол жағында/left □ оң жағында/right
Жаттықпа:/Simulator:
Жаттықпасы сәйкестендіру номері:/
STD ID:
Жаттықпа пайдаланушысы:
/FSTD Operator:
Әуе кемесінің сәйкестендіру номері/Aircraft ID
Ескертулер:/Notes:
Орны:/Location:
Күні /Date:
Емтихан кабылдаушының қолы:/
Examiner’s Signature:
Түсініктеме, қажет болған жағдайда:/
Further remarks, if required:
Аты-жөні:/Name:
Лауазымы:/
Function:
Орны және күні:/
Location, Date:
Өтініш берушінің аты және тегі, күні /Applicant’s Name, Date:
_________________________________________________________________________
Осы нысанымен және оның мазмұнын өзгертілмеуі керек! Толтыру кезіндегі өзгерістер біліктілік деңгейін тексеру нысанын қарастырудан бас тартуға әкеледі!
This layout and contents of this form shall not be modified! Modifications will result in refusal of the proficiency check.
М:/M: міндетті/mandatory ҰТ: ұшақ тренажер ғана/FS: Flight Simulator only
А.Ж..: Сәтті аяқталғаннан кейін емтихан алушылардың аты-жөні /E.I.: Examiner’s initials after successful completion
(*) Жұлдызшамен белгіленген тармақтарды оны тек аспаптармен ажырату керек А.Ж /
(*) Starred items shall be flown solely by reference to instruments E.I.

Минимум 10 секторов по маршруту в течение последних 12 месяцев в качестве пилота соответствующего вида воздушного судна или один сектор по маршруту с экзаменатором):* /At least 10 route sectors within the last 12 months as a pilot of the relevant type of aeroplane or one route sector accompanied by an examiner): *
□ Да/Yes □ Нет/No
Продление в разделе IX (Казахстан) и XII выполнено вручную/
Manual revalidation entry in section IX (Kazakhstan) & XII:*
□ Да/Yes □ Нет/No
Комментарий (касательно проверки уровня квалификации)/
Remarks (concerning the above mentioned proficiency check):
Детали летно-технической характеристики при проведении проверки/ Specifications of practical performance
Полное имя экзаменатора/
Examiner’s Name:
Номер свидетельства/Licence No.:
Место экзаменатора/Examiner’s Seat:
□ сзади/rear □слева/left □справа/right
Тренажер/Simulator:
Идентификационный номер тренажера/
STD ID:
Эксплуатант тренажера/FSTD Operator:
Идентификационный номер воздушного судна/Aircraft ID
Заметки/Notes:
Место проведения/Location:
Дата/Date:
Подпись экзаменатора/Examiner’s Signature:
Комментарии при необходимости/
Further remarks if required:
Полное имя/Name:
Должность/
Function:
Место проведения, дата/
Location, Date:
Имя и Фамилия Заявителя, Дата /Applicant’s Name, Date
_______________________________________________________________
Данную форму и ее содержание не следует видоизменять! Какие-либо изменения при заполнении приведут к отказу в рассмотрении формы проверки квалификационного уровня /
This layout and contents of this form shall not be modified! Modifications will result in refusal of the proficiency check.
O:/M: Обязательные/mandatory ТС: только тренажер на самолете/FS: Flight Simulator only
И.Э.: Инициалы экзаменаторов после успешного завершения/E.I.: Examiner’s initials after successful completion
(*) Пункты, отмеченные звездой, следует отлетать исключительно по приборам И.Э./ (*) Starred items shall be flown solely by reference to instruments E.I.

1. Ұшуға дайындау/Flight preparation
А.Ж./E.I.
1.1
Ұшу алдындағы дайындық, оған қоса: ұшуды жоспарлау, қужаттау, метео мәлімет беру, NOTAM және массасының көлемі, ұшақтың орталығы, ұшып шығу элементтері/ Performance calculation
1.2
Сыртқы тексеріс/Aeroplane ext.​visual inspection
1.3
Ішкі тексеріс/Cockpit inspection
1.4
Қозғалтқыштарды іске қоспас бұраын тексеру парағын тексеру, орнату және COM/NAV тексеру процедураларын бастау/Use of checklist prior to starting engines, starting procedures COM/NAV setup and check М/M
1.5
Бұру/Taxiing
1.6
Ұшуға дайындалу/Before take-off checks М/M
2. Ұшулар/Take-offs
А.Ж./E.I.
2.1
Әртүрлі күйдегі жалғасқанатша ыңғайындағы қалыпты шарттағы ұшу жедел ұшуды қосқанда/ Normal take-offs with different flap settings, including expedited take off
2.2*
Құралдар бойынша көтерілу; көтерілгеннен кейін немесе шешім қабылдау нүктесі жеткенне кейін құралдар бойынша ұшулар орындалады / Instrument take off; transition to instrument flight is required during rotation or immediately after becoming airborne
2.3
Бүйыр жақтауының желмен ұшу/Cross wind take-off (A/C, if practicable)
2.4
Максималды салмағымен ұшу (шынайы немесе еліктеме максималды салмақпен)/ Take-offs at maximum take -off mass (actual or simulated maximum take-off mass)
2.5
Қозғалтқыштың бас тартуын жалған түрде көтерілгеннен кейін көрсету/Take-offs with simulated engine failure
2.5.1
бірден V2 жеткеннен кейін /shortly after reaching V2
2.5.2*
V1 мен V2 арасында/ between V1 and V2 тек ҰТ/FS only М/M
2.6
V1 жеткеннен кейін ұшардағы екпінде қозғалтқыштың істен шығуы /Rejected takе-off at a reasonable speed before reaching V1 М/M
3. Ұшудағы маневленуі және тәртіптері/Flight Manoeuvres and Procedures
А.Ж./E.I.
3.1
Спойлермен немесе спойлерсіз бұрылыстар /Turns with and without spoilers
3.2
Төменнен жүктеліп және М бафтинг қатерлі номеріне жету және ұшақтың сипаттамалары ("Голланд қадамы" / Tuck under and Mach buffets after reaching the critical Mach number, and other specific flight characteristics of the aeroplane (e.g. Dutch Roll)
Тек ҰТ/ FS only
3.3
Штаттық күйде жуйені пайдалану және бортинженердің (бортмеханик) бақылайтын тақтасын бақылау/Normal operation of systems and controls of engineer's panel
3.4
Қалыпты және күрделі жағдайларда жүйені пайдалану (міндетті түрде 3 күрделі жағдайлар - 3.4.0 мен 3.4.14 аралығындағы тармақтарды тандау)/ Normal and abnormal operations of following systems (A mandatory minimum of 3 abnormals shall be selected from 3.4.0 to 3.4.14 inclusive) М/M

1. Подготовка к полету/Flight preparation
И.Э./E.I.
1.1
Предполетная подготовка, включая: планирование полета, документацию, метеоинформацию, NOTAMи, расчет массы, центровки смолета и элементов взлета/ Performance calculation
1.2
Проверка готовности воздушного судна к полету, осмотр и обслуживание самолета/Aeroplane ext.visual inspection
1.3
Внутренний осмотр/Cockpit inspection
1.4
Проверка по чеклисту до включения двигателей, начала процедуры по установлению и проверки COM/NAV/ Use of checklist prior to starting engines, starting procedures COM/NAV setup and check О/M
1.5
Выполнение руления/Taxiing
1.6
Подготовка перед взлетом взлету/Before take-off checks О/M
2. Взлеты/Take-offs
ИЭ./E.I.
2.1
Взлет в нормальных условиях с различными положениями закрылок, включая экстренный взлет/ Normal take-offs with different flap settings, including expedited take off
2.2*
Взлет по приборам; сразу после отрыва или достижения точка принятия решения осуществляется пилотирование по приборам / Instrument take off; transition to instrument flight is required during rotation or immediately after becoming airborne
2.3
Взлет с боковым ветром (если применимо)/Cross wind take-off (A/C, if practicable)
2.4
Взлет с максимальной взлетной массой (реальная либо имитированная максимальная взлетная масса/ Take-offs at maximum take -off mass (actual or simulated maximum take-off mass)
2.5
Имитация отказа двигателя после взлета/Take-offs with simulated engine failure
2.5.1
сразу после достижения V2/shortly after reaching V2
2.5.2*
между V1 и V2/ between V1 and V2 ТС/FS only О/M
2.6
Отказ двигателя на разбеге до достижения V1/Rejected tak-off at a reasonable speed before reaching V1 О/M
3. Маневрирование в полете и Процедуры/Flight Manoeuvres and Procedures
И.Э./E.I.
3.1
Развороты с и без спойлеров /Turns with and without spoilers
3.2
Подвешенный снизу и М бафтинг после достижения критического номера и летно-технические характеристики воздушного судна (колебания типа "Голландского шага" / Tuck under and Mach buffets after reaching the critical Mach number, and other specific flight characteristics of the aeroplane (e.g. Dutch Roll)
ТС/FS only
3.3
Эксплуатация системы в штатном режиме и контроль приборной доски бортинженер (бортмеханик) а/Normal operation of systems and controls of engineer's panel
3.4
Эксплуатация систем в нормальных или сложных условиях (обязательное прохождение 3 сложных условий, указанных в п.3.4.0 по 3.4.14 включительно)/Normal and abnormal operations of following systems (A mandatory minimum of 3 abnormals shall be selected from 3.4.0 to 3.4.14 inclusive) О/M

3.4.0
қозғалтқыш (керек болған жағдайда, пропеллер)/ Engine (if ncessary proppeller)
3.4.1
ауа тығыздау және ауа баптағыш/ Pressurisation and air-conditioning
3.4.2
ауа қысымын қабылдағыш жүесі/ Pilot/static system
3.4.3
отын жүйесі/ Fuel system
3.4.4
электр жүйесі/ Electrical system
3.4.5
гидравликалық жүйесі/ Hydraulic system
3.4.6
бақылау және теңгеру жүйесі/ Flight control and Trim-system
3.4.7
мұздануға қарсы жүйе, жылтылға қарсы маңдайшасыны қыздыру/Anti- and de-icing system, Glare shield heating
3.4.8
автоұшу/Қолмен басқару/ Autopilot/Flight director М/M (single-pilot only)
3.4.9
aудару бергіші және тұрақты бергіші/ stall warning devices or stall avoidance devices, and stability augmentation devices
3.4.10
жерге жақындық туралы ескерту жүйелер: метеорадар, радиобиіктіктің өлшегіші, жауап бергіш / Ground proximity warning system Weather radar, radio altimeter, transponder
3.4.11
радио, навигациялық және құралдық жабдығы/Radios, navigation equipment, instruments, flight management systems
3.4.12
шасси мен тезжегіш жүйесі/ Landing gear and brake system
3.4.13
жалғасқанатша және алғықанатша жүйесі/ Slat and flap system
3.4.14
қосымша күш қондырғысы/Auxiliary power unit
3.6
Штаттан тыс және апаттық рәсімдер (3тармақ міндетті өту. 3.6.1. мен 3.6.9 аралығындағы қоса тандау) /Abnormal and emergency procedures (A mandatory minimum of 3 items shall be selected from 3.6.1 to 3.6.9 inclusive)
3.6.1
өртті сөндіру, қозғалтқыш, қосалқы күш қондырғысы, экипаж кабинасы, жүк қотын бөлік, электро өрт және ұшақ қанаттағы өрт эвакуациялаумен бірге/Fire drills e.g. Engine, APU, cabin, cargo compartment, flight deck, wing and electrical fires including evacuation
3.6.2
кабинадағы түтін/ Smoke control and removal
3.6.3
қозғалтқыштын бас тартуы, қауіпсіз биіктікте сөндіру және қайта қосу/ Engine failures, shut-down and restart at a safe height
3.6.4
отынды құйып шығару (еліктеме)/ fuel dumping (simulated)
3.6.5
ұшқанда/қондырғанда желдің жылжуы/ windshear at Take-off/landing Тек ҰТ/FS only

3.4.0
двигатель (при необходимости пропеллер)/ Engine (if ncessary proppeller)
3.4.1
герметизация и кондиционирование воздуха / Pressurisation and air-conditioning
3.4.2
система приемника воздушного давления/ Pilot/static system
3.4.3
топливная система/ Fuel system
3.4.4
электро система/ Electrical system
3.4.5
гидравлическая система/ Hydraulic system
3.4.6
системы контроля и триммирования/ Flight control and Trim-system
3.4.7
противообледенительная система, нагрев противобликового козырька Anti- and de-icing system, Glare shield heating
3.4.8
ручное управление / командно-пилотажный прибор/ Autopilot/Flight director О/M (single-pilot only)
3.4.9
датчик сваливания и датчик устойчивости / Stall warning devices or stall avoidance devices, and stability augmentation devices
3.4.10
система предупреждения об опасной близости земли: метеорадар, радиовысотометр, приемоответчик/ Ground proximity warning system Weather radar, radio altimeter, transponder
3.4.11
радио, навигационное и приборное оборудование/Radios, navigation equipment, instruments, flight management systems
3.4.12
шасси и тормозная система/ Landing gear and brake system
3.4.13
система закрылок и предкрылок / Slat and flap system
3.4.14
вспомогательная силовая установка/Auxiliary power unit
3.6
Нештатные и аварийные процедуры (обязательные 3 п. Выбирать с пп.3.6.1 по пп. 3.6.9 включительно) /Abnormal and emergency procedures (A mandatory minimum of 3 items shall be ☐ сelected from 3.6.1 to 3.6.9 inclusive)
3.6.1
тушение пожара двигателя, вспомогательная силовая установка, салон экипажа, грузовой отсек, электро пожар и пожар крыла включая эвакуацию /Fire drills e.g. Engine, APU, cabin, cargo compartment, flight deck, wing and electrical fires including evacuation
3.6.2
дым в кабине / Smoke control and removal
3.6.3
отказ двигателя, выключение и повторный запуск на безопасной высоте / Engine failures, shut-down and restart at a safe height
3.6.4
слив топлива (имитация) / uel dumping (simulated)
3.6.5
сдвиг ветра при взлете/посадке / Windshear at Take-off/landing ТС/FS only

3.6.6
кабина кысымының төмендеу еліктемесі/төтенше төмендеу/ simulated cabin pressure failure/Emergency descent
3.6.7
бір экипаж мүшесінің сыртқаттануы/ incapacitation of flight crew member
3.6.8
осы әуе кеменің ұшуды пайдалану жөніндегі басшылық кезделген басқада апаттық рәсімдер/ other emergency procedures as outlined in the appropriate aeroplane Flight Manual
3.6.9
қақтығысулардан сақтандырудың борттық жүйесі/ACAS event Тек ҰТ/ FS only
3.7
180 және 360 30 кренімен солға және оңға бұрылу/Steep turns with 45 bank, 180 to 360left and right
3.8
Ұшу кезіндегі жығылуға байланыста алдын ала анықтау және қарсы шаралар, крейсер режимінде ұшу және отырғызу кезіндегі конфигурациясы/ Early recognition and counter measures on approaching stall in take-off, cruise and landing configuration

3.6.6
симуляция разгерметизация кабины/ Аварийное снижение/ Simulated cabi pressure failure/Emergency descent
3.6.7
потеря дееспособности одного из членов экипажа / Incapacitation of flight crew member
3.6.8
другие аварийные процедуры предусмотренные руководством по летной эксплуатации данного воздушного судна / Other emergency procedures as outlined in the appropriae aeroplane Flight Manual
3.6.9
бортовая система предупреждения столкновений /ACAS event ТС/FS only
3.7
Крутые развороты с креном 45, 180 на 360 влево и направо /Steep turns with 45 bank, 180 to 360left and right
3.8
Ранее выявление и меры противодействия при сваливании во время взлета, полете в крейсерском режиме и конфигурации при посадке/ Early recognition and counter measures on approaching stall in take-off, cruise and landing configuration

3.8.1
tолық жығулдан шығу немесе крейсер режимінде ұшқанда ескерту бергішісін белсендіруден кейінгі биіктікке көбейту және жақындаған кезіндегі конфигурация/ Recovery from full stall or after activation of stall warning device in climb, cruise and approach configuration
3.9
Құралдармен ұшу сиппатары / Instrument flight procedures
3.9.1*
шығу және кіру сұлбаларын орындау, диспетчердің ңұсқауларын орындау/Adherence to departure and arrival routes and ATC instructions М/M

3.8.1
выход из полного полного сваливания или после активации предупреждающего датчика при крейсерском полете с непрерывным увеличением высоты и конфигурации при подходе / Recovery from full stall or after activation of stall warning device in climb, cruise and approach configuration
3.9
Пилотирование по приборам / Instrument flight procedures
3.9.1*
выполнение схем выхода и входа, выполнение указаний диспетчера/Adherence to departure and arrival routes and ATC instructions О/M

3.9.2*
күту аумағы/ holding procedures
3.9.3*
кемінде 60 м ден биіктікке жетіп қонуға дәл бет алу. Ескерту: әуе кеменің ұшуды пайдалану жөніндегі басшылық бойынша автоұшқышпен немесе ұшу директорын пайдалану қажет отырғызуды навигацияның керек өнімділігі бойынша. Қолмен ұшу рәсімі бойынша шектеулерді есептеу керек (мысалы, құралдармен отырғызу жүйесі бойынша 3.​9.​3.​1 тармағы ұшуды пайдалану жөніндегі басшылық тегі шектеулер)/ Precision approaches dawn to a decision height (DH) not less than 60 m (200ft) . Note: According to the AFM, RNP APCH procedures may require the use of autopilot or Flight director. The procedure to be flown manually shall be chosen taking into account such limitations (for example, choose an ILS for 3.​9.​3.​1 in case of such AFM limitation).
3.​9.​3.​2*
автоұшуы сөндіріліп қолмен басқару/ manually, with flight director М/M (skill test only)
3.​9.​3.​3*
автоматты түрде қону/ with autopilot
3.​9.​3.​4*
қонуға кіру кезінде бір қозғалтқыштың бас тарту күйін көрсету (қашықтағы приводка дейін және қондыруға дейән және екінші айналымға кету нүктесіне дейін)/ manually, with one engine simulated inoperative before passing the OM until touchdown or through the complete missed approach procedure М/M
3.9.4*
шешімді қабылдау биіктікке дейін анық кірмеуі MDH/A/ non-precision approach down to the MDH/A М/М
3.9.5
айналым бойынша қонуға беттеу/circling approach
4. Екінші айналымға қайтып ұшу/Missed Approach Procedure
А.Ж./E.I.
4.1*
DH екінші айналымға кету/ Go-around with all engines operating after an ILS approach on reaching DH
4.2
Қонуға кірудің басқа да рәсімдері/ Other missed approach procedures

3.9.2*
зона ожидания / Holding procedures
3.9.3*
точный заход на посадку по достижению высоты принятия решения не менее 60 м. (200футов) Примечание: Согласно РЛЭ руководством по летной эксплуатации воздушного судна, возможно потребуется использования автопилота или командного пилотажного прибора для подхода на основе требуемых навигационных характеристик. При процедуре для полета вручную необходимо учитывать огграничения (н-р, выбрать систему посадки по прибору п.3.9.3.1 при ограничениях в РЛЭ руководством по летной эксплуатации) / Precision approaches dawn to a decision height (DH) not less than 60 m (200ft) . Note: According to the AFM, RNP APCH procedures may require the use of autopilot or Flight director. The procedure to be flown manually shall be chosen taking into account such limitations (for example, choose an ILS for 3.9.3.1 in case of such AFM limitation).
3.​9.​3.​2*
ручное управление с командным пилотажным прибором / manually, with flight director О/M (skill test only)
3.​9.​3.​3*
с использованием автопилота / with autopilot
3.​9.​3.​4*
имитация отказа одного двигателя при заходе на посадку (до пролета дальнего привода и до посадки или точки ухода на второй круг) / manually, with one engine simulated inoperative before passing the OM until touchdown or through the complete missed approach procedure О/M
3.9.4*
неточный заход до высоты принятия решения MDH/A/ non-precision approach down to the MDH/A О/M
3.9.5
заход на посадку по кругу /circling approach
4. Процедура ухода на второй круг/Missed Approach Procedure
4.1*
Уход на второй круг после захода на посадку по прибору на высоте принятия решения / Go-around with all engines operating after an ILS approcah on reaching DH
4.2
Другие процедуры захода на посадку / Other missed approach procedures

4.3*
Шешім қабылдау биіктікте бір қозғалтқыштың бас тарту күйін көрсете отырып айналымға кету/Manual Go-around (critical engine simulated inoperative) after reaching DH, MDH or MAP М/M
4.4
15 м шама алдындағы отырғызу барысында істен шығу және екінші айналымға ұшу/Rejected landing at 15m (50 feet) above runway threshold and go-around
5. Отырғызу/ Landings
А.Ж./E.I.
5.1*
Калыпты жағдайда жалғасқанатшаның түрлі күйінде отырғызу/Normal landings
5.2
Теңгерім бұзулуы кезіндегі сыналанған құйрық тұрақтандырғыш еліктесімен отырғызу/ Landing with simulated jammed horizontal stabilizer in any out-of-trim position ҰТ/FS
5.3
Бүйір жақтауы желімен отырғызу (қолдыналатын болса)/Crosswind landings (a/c, if practicable)
5.4
Әуе қозғалысын басқару тәсімлі және ашылмаған кезіндегі немесе жартылай ашылған жалғас қанатша және алғы қанатшамен отырғызу/ Traffic pattern and landing without extended or with partly extended flaps and slats
5.5
Еліктеме етіп қозғалтқыштың бұзылуы кезіндегі отырғызу/Landing with critical engine simulated inoperative
М/M
6. Біліктіліктің түрін тексеру үшін құралдың қосымша рұқсаты шешім қабылдау биіктігіне 60 м-ден кем (Санаттар II / III) жетеді. Ескерту: CAT II / III бойынша ұшулар пайдалану ережелеріне сәйкес орындалуы керек/Additional authorisation on a type rating for instrument approcahes down to DH of less than 60m (200 feet) (CAT II/III) Note: CAT II/III operations shall be accomplished in accordance with operational rules.
CAT
□ II
□IIIA
□IIIB
6.1
Рұқсат етілген көрініс манында ұшудың тоқтатулуы/ Rejected take-off at minimum authorised RVR ҰТ/FS М/M
6.2
Ұшу құралдармен отырғызу /ILS Approaches М/M
6.3
Екінші айналымы /GO-around М/M
6.4
Ұшақтың жерге қонуы/Landing (s) М/M
"Авиация персоналына
куәліктер беру" мемлекеттік
қызмет стандартына
5-қосымша
Нысаны
Тікұшақтардың пилоттары үшін ұшуды тексеру акті
ATPL/ TYPE RATING/TRAINING/ SKILL TEST AND PROFICIENCY CHECK ON MULTIPILOT HELICOPTERS
Заполняется претендентом
Filled in by applicant
ПИЛОТ КУӘЛІГІН АЛУҒА АРНАЛҒАН БЛАНК НЫСАНЫ (ATPL), (CPL), (MPL) ТҮРІ БОЙЫНША ҚАЙТА ОҚЫТУ, ОҚЫТУДАН КЕЙІН БІЛІМ МЕН ПРАКТИКАЛЫҚ ДАҒДЫЛАРДЫ ТЕКСЕРУ, СОНДАЙ-АҚ ҰШУ ТЕХНИКАСЫН ТЕКСЕРУ (Н)
APPLICATION AND REPORT FORM ATPL, MPL, CPL, TYPE RATING, TRAINING, SKILL TEST AND PROFICIENCY CHECK HELICOPTERS (H)
Үміткердің тегі/ Applicant’s last name(s):
Әуе кеменің түрі/ Aircraft type:
SE-SP: H
ME-SP: H
SE-MP: H
ME-MP: H
Үміткердің аты / Applicant’s first name(s):
Үміткердің қолы / Signature of applicant:
Пайдалану / Operations:
SP ☐ MP ☐
Куәліктің түрі: ATPL/Type of license held:
Тексеру парағы: Жазба оқыту туралы: Растау
Training record Checklist: Біліктілігі /Type rating:
Практикалық дағдыларды тексеру /Skill test:
Біліктілік сыныбы /Class rating:
Аспаптар бойынша ұшу ережесі /IR:
Біліктілігін тексеру
ATPL/MPL/Proficiency check:
Куәліктің № / Licence number:
Куәлік берген Мемлекет /State of licence issue:
Медициналық сертификаттың №/ Medical No:
Дейін жарамды / Validity:
Мекен жайы /Adress:
Телефон/Telephone number:
Жұмыс орны / Work place:
Жалпы ұшу сағаттарда /Total flight time hrs:

4.3*
Уход на второй круг с имитацией отказа одного двигателя на высоте принятия решения /Manual Go-around (critical engine simulated inoperative) after reaching DH, MDH or MAP О/M
4.4
Отказ при посадке 15 м до порога взлетно-посадочная полоса и уход на второй круг /Rejected landing at 15m (50 feet) above runway threshold and go-around
5. Посадки/ Landings
5.1*
Посадка в нормальных условиях с различным положением закрылок/Normal landings
5.2
Посадка с имитацией заклинившего хвостового стабилизатора при разбалансировке / Landing with simulated jammed horizontal stabilzer in any out-of-trim position ТС/FS
5.3
Посадка с бковым ветром (если применимо)/Crosswind landings (a/c, if practicable)
5.4
Схема организации воздушного движения и посадки без раскрытия или частично раскрытые закрылки и предкрылки / Traffic pattern and landing without extended or with partly etended flaps and slats
5.5
Посадка с имитацией отказа двигателя/ Landing with critical engine simulated inoperative О/M
6. При проверке квалификации по типу дополнительное разрешение для подходов по прибору до высоты принятия решения менее 60 м (КАТкатегории II/III). Примечание: полеты по КАТ II/III должны выполняться в соответствии с Правилами эксплуатации./ Additional authorisation on a type rating for instrument approcahes down to DH of less than 60m (200 feet) (CAT IIIII) Note: CAT II/III operations shall be accomplished in accordance with operational rules.
CAT
□ II
□IIIA
□IIIB
6.1
Прерывание взлета при разрешенной видимости на взлетно-посадочная полоса / Rejected take-off at minimum authorised RVR
ТС/FS О/M
6.2
Заход на посадку по приборам /ILS Approaches О/M
6.3
Уход на второй круг /GO-around О/M
6.4
Посадка (и) /Landing (s) О/M
Приложение 5
к Стандарту государственной
услуги "Выдача свидетельств
авиационному персоналу"
Форма
Акт летной проверки для пилотов вертолета
ATPL/ Type rating/Training/ Skill test and proficiency check on multipilot helicopters
Заполняется претендентом
Filled in by applicant
Форма бланка для получения свидетельства пилота (ATPL), (CPL), (MPL), переобучение по типу, проверка знаний и практических навыков после обучения, а также проверка техники пилотирования (Н)
Application and report form (ATPL), (MPL), (CPL), form type rating, training, skill test and proficiency check helicopters (H)
Фамилия Претендента/ Applicant’s last name(s):
Тип воздушного судна/ Aircraft type:
SE-SP: H
ME-SP: H
SE-MP: H
ME-MP: H
Имя Претендента/ Applicant’s first name(s):
Подпись Претендента/ Signature of applicant:
Эксплуатация/ Operations:
SP ☐ MP ☐
Тип свидетельства: ATPL/Type of license held:
Лист проверки:
Запись об обучении:
Подтверждение
Training record Checklist: Квалификации/Type rating:
Проверка практических навыков/Skill test:
Класс квалификации/Class rating:
ППП/IR:
Проверка квалификации ATPL/MPL/Proficiency check:
№ свидетельства/ Licence number:
Государство выдавшее свидетельство/State of licence issue:
Медицинский сертификат №/ Medical No:
Действителен до/ Validity:
Адрес/Adress:
Телефон/Telephone number:
Место работы/ Work place:
Общий налҰт в часах/Total flight time hrs:

Соңғы 12 айдың ұшу үлгісі / Flight time within last 12 months on type:
Ұшу саны / Legs:
Сағаттар / hrs:
Алу үшін тәжірибе ATPL/Experience For ATPL license
MPA
Сағаттар/hrs:
PIC
Сағаттар /hrs:
Маршруттар сағат / Cross-country
hrs:
Аспаптар бойынша ұшу ережесі, сағаттар / IR hrs:
Түнгі сағаттар / Night
hrs:
1
Әуе кеменің сыныбын немесе біліктілігін алу үшін теориялық сабақтар
Theoretical training for the issue of a type or class rating performed during period
Күннен бастап:
From:
Күнге дейін:
To:
Оқу ұйымы:
At:
Баға:
Mark obtained:
% сынақтан өту үшін ≥ %)
(Pass mark ≥ 75%)
Куәліктің түрі и Nr.:
Type and number of licence:
Оқу бастығының қолы:
Signature of HT:
Аты-жөні:
Name(s) in capital letters:
2
FSTD
FSTD (әуе кеменің түрі):
FSTD (aircraft type):
3 және одан көп ось /
Three or more axes:
Иә/Yes ☐
Жоқ/ No ☐
Пайдалануға дайындық /Ready for service:
FSTD өндіруші:
FSTD manufacturer:
Қозғалыс жүйесі /
Motion system:
Визуализация/
Visual aid:
Иә/Yes ☐
Жоқ/No ☐
FSTD оператор:
FSTD operator:
Деңгей/Level:
FSTD ID код/FSTD ID code:
Жалпы оқу/ ұшу уақыты /
Total training time / at the controls:
DА немесе DH дейін аспаптар бойынша кіру /
Instrument approaches at aerodromes to a decision altitude or height of:
Орны, Күні және Уақыты /
Location, date and time:
Нұсқаушының куәлігі үлгісі және нөмірі /Type and instructor licence number:
Нұсқаушының қолы: Нұсқаушының тегі мен аты
Signature of instructor Name(s) in capital letters:
3
Практикалық оқыту: тікұшақ тренажҰр (ZFTT)
Flight training: in the helicopter in the FSTD (for ZFTT)
Тікұшақ түрі:
Type of helicopter:
Шақыру белгісі:
Registration:
Ұшу уақыты:
Flight time at the controls:
Ұшу:
Take-off time:
Қону:
Landing time:
Орны және күні:
Location and date:
Нұсқаушы куәлігінің түрі және нөмірі:
Type and number of licence held by an instructor:
Әуе кеменің түрі / Әуе кеменің сыныбы /
Type rating instructor Class rating instructor
Нұсқаушының қолы:
Signature of instructor:
Аты-жөні:
Name(s) in capital letters:
4
Ұшу дағдыларын тексеру Біліктілік тексеру
Skill test ☐ Proficiency check ☐
Тексеру бөлшектерінің сипаттамасы / Skill test and proficiency check details:
Ұшу тексеру (Skill test)
Әуеайлақ /
Aerodrome or site:
Тексерудің жалпы уақыты /
Total flight time:
Ұшу/
Take-off time:
Қону/
Landing time:
Өтті/Pass: ☐
Өткен жоқ/Fail: ☐
Егер өтпесе, неге:
Reason(s) why, if failed:
Күні/
Location and date:
ТР немесе әуе кемелердің шақыру белгісі /
SIM or aircraft registration:
Емтихан алушының куәлігінің нөмірі /
Examiner’s certificate number (if applicable):
Куәліктің нөмірі:
Type and number of licence:
Емтихан алушының қолы:
Signature of examiner:
Аты-жөні:
Name(s) in capital letters:
Оқуды және ұшу емтиханын тексеру бланкісі
Бір немесе екі пилоты бар тікұшақтарда
SINGLE/MULTI-PILOT HELICOPTERS
Бір немесе екі пилоты бар тікұшақ
SINGLE/MULTI-PILOT HELICOPTERS
Практикалық оқыту
PRACTICAL TRAINING
Дағдыны немесе біліктілігін тексеру
SKILL TEST OR PROFICIENCY
CHECK
маневрлер / рәсімдер
Maneuvers / Procedures
FTD
FFS
H
Нұсқаушының аты-жөні
Instructor initials when training completed
Емтихан өткізілдіChecked in
Нұсқаушының аты-жөні
Examiner initials when test completed
FFS H

НалҰт за последние 12 месяца на типе/ Flight time within last 12 months on type:
Кол-во полҰтов/ Legs:
Часы/ hrs:
Опыт для получения ATPL/Experience For ATPL license
MPA
часы/hrs:
PIC
часы/hrs:
Маршруты часы / Cross-country
hrs:
полет по приборам часы/ IR hrs:
Ночью часы / Night
hrs:
1
Теоретические занятия для получения квалификации или класса воздушного судна
Theoretical training for the issue of a type or class rating performed during period
Дата от:
From:
Дата до:
To:
Учебная организация:
At:
Оценка:
Mark obtained:
% Зачтено ≥ %)
(Pass mark ≥ 75%)
Тип свидетельства и Nr.:
Type and number of licence:
Подпись начальника обучения:
Signature of HT:
Имя и Фамилия:
Name(s) in capital letters:
2
FSTD
FSTD (Тип воздушного судна):
FSTD (aircraft type):
3 и больше осей/
Three or more axes:
Да/Yes ☐
Нет/ No ☐
Готовность к использованию/Ready for service:
FSTD производитель:
FSTD manufacturer:
Система движений/
Motion system:
Визуализация/
Visual aid:
Да/Yes ☐
Нет/No ☐
FSTD оператор:
FSTD operator:
Уровень/Level:
FSTD ID код/FSTD ID code:
Общее время обучения/ пилотирования/
Total training time / at the controls:
Заходы по приборам до DA или DH/
Instrument approaches at aerodromes to a decision altitude or height of:
Место, Дата и Время/
Location, date and time:
Свидетельство инструктора тип и номер/Type and instructor licence number:
Подпись инструктора: Фамилия и имя инструктора Signature of instructor Name(s) in capital letters:
3
Практическое обучение: вертолҰт тренажҰр (ZFTT)
Flight training: in the helicopter in the FSTD (for ZFTT)
Тип вертолҰта:
Type of helicopter:
Позывной:
Registration:
Время налҰта:
Flight time at the controls:
ВзлҰт:
Take-off time:
Посадка:
Landing time:
Место и Дата:
Location and date:
Свидетельство инструктора тип и Nr.:
Type and number of licence held by an instructor:
Тип воздушного судна / Класс воздушного судна/
Type rating instructor Class rating instructor
Подпись инструктора:
Signature of instructor:
Имя и Фамилия:
Name(s) in capital letters:
4
Проверка навыков пилотирования Квалификационная проверка
Skill test ☐ Proficiency check ☐
Описание деталей проверки/ Skill test and proficiency check details:
Летная проверка (Skill test)
Аэродром/
Aerodrome or site:
Общее время проверки/
Total flight time:
ВзлҰт/
Take-off time:
Посадка/
Landing time:
ПрошҰл/Pass: ☐
Не рошҰл/Fail: ☐
Если не прошҰл, то почему:
Reason(s) why, if failed:
Дата/
Location and date:
ТР или воздушного судна позывной/
SIM or aircraft registration:
Удостоверение экзаменатора №/
Examiner’s certificate number (if applicable):
Номер свидетельства:
Type and number of licence:
Подпись экзаменатора:
Signature of examiner:
Имя и Фамилия:
Name(s) in capital letters:
Бланк проверки обучения и лҰтного экзамена
На вертолҰтах с одним или двумя пилотами
SINGLE/MULTI-PILOT HELICOPTERS
ВертолҰт с одним или двумя пилотами
SINGLE/MULTI-PILOT HELICOPTERS
Практическое обучение
PRACTICAL TRAINING
Проверка навыков или квалификации
SKILL TEST OR PROFICIENCY
CHECK
маневры / процедуры
Maneuvers / Procedures
FTD
FFS
H
Инициалы инструктора
Instructor initials when training completed
Экзамен проведҰн
Checked in
Инициалы инструктора
Examiner initials when test completed
FFS H

1 Бөлім / SECTION 1- ПредполҰтная подготовка и проверка / Pre-flight preparations and checks
1.1. Тікұшақты сырттай қарау / Helicopter exterior visual inspection; location of each item and purpose of inspection
P
M (егер тікұшақта жүргізілсе / if performed in the helicopter)
1.2. Ішкі тексеру / Cockpit inspection
P
—>
M
1.3. Радионавигациялық жабдықты, радиобайланысты іске қосу, тексеру және орнату / Starting procedures, radio and navigation equipment check, selection and setting of navigation and communication frequencies.
P
—>
—>
M
1.4. Рульдеу (нұсқаушының немесе диспетчердің командалары бойынша әуе) / Taxiing/air taxiing in compliance with air traffic control instructions or with instructions of an instructor
P
—>
M
1.5. Ұшу алдында дайындық және тексеру / Pre-take-off
procedures and checks
P
—>
—>
M
2. Бөлім / SECTION 2 – Маневрлеу және рәсімдер / Flight maneuvers and procedures
2.1. Ұшу (әртүрлі профильдермен)/ Take-offs (various profiles)
P->
—>
M
2.2. Еңісі немесе бүйірлік желімен алаңға ұшу және қону / Sloping ground or crosswind take-offs & landings
P->
—>
2.3. Ең жоғары ұшу салмағымен ұшу (факт немесе имитация)/ Take-off at maximum take-off mass (actual or simulated maximum take-off mass)
P
—>
—>
2.4. Жөнелту алдында қозғалтқыштың істен шығуының имитациясымен ұшу / Take-off with simulated engine failure shortly before reaching TDP
P
—>
M
2.4.1. Ұшудан кейін қозғалтқыштың істен шығуының имитациясымен ұшу / Take-off with simulated engine failure shortly after reaching TDP
P
—>
M
2.5. Спираль / Climbing
and descending turns to specified headings
P
—>
—>
M
2.5.1. 30°қисаюмен солға және оңға 180° және 360° бұрылу (аспаптар бойынша)/Turns with 30° bank, 180° to 360° left and right, by sole reference to instruments
P
—>
—>
M
2.6. Авторотация / Autorotation
P
—>
—>
M
2.6.1. Авторотацияда (тек бір қозғалтқышты тікұшақта) немесе қуатты қалпына келтіре отырып қону / Autorotative landing (SEH only) or power recovery
P
—>
M
2.7. Әртүрлі профильдермен отырғызу / Landings, various profiles
P
—>
M
2.7.1. Шешім қабылдау нүктесіне дейін қозғалтқыштың істен шығуын имитациялай отырып, 2-ші айналымға кету немесе қону / Go-around or landing following simulated engine failure before LDP
P
—>
M
2.7.2. Шешім қабылдау нүктесінен кейін қозғалтқыштың істен шығуын имитациялай отырып қону
/ Landing following simulated engine failure after LDP or DPBL
P
—>
M
3. Бөлім / SECTION 3 – Қалыпты немесе күрделі жағдайларда жүйелерді пайдалану / Normal and abnormal operations of the following systems and procedures
3. Қалыпты немесе күрделі жағдайларда жүйелерді пайдалану /Normal and abnormal operations of the following systems and procedures:
M
Кем дегенде үш элемент таңдалуы керек / A mandatory minimum of three items shall be selected from this section
Бір немесе екі пилоты бар тікұшақ
SINGLE/MULTI-PILOT HELICOPTERS
Практикалық оқыту
PRACTICAL TRAINING
Дағдыны немесе біліктілігін тексеру
SKILL TEST OR PROFICIENCY CHECK
Пайдалану / рәсімдер
Operations / Procedures
FTD
FFS
H
Нұсқаушының аты-жөні
Instructor initials when training completed
Емтихан өткізілді
Checked in
Емтихан алушының аты-жөні
Examiner initials when test completed
FFS H

1 Часть / Section 1- ПредполҰтная подготовка и проверка / Pre-flight preparations and checks
1.1. Внешний осмотр вертолета / Helicopter exterior visual inspection; location of each item and purpose of inspection
P
M (если производится на вертолҰте / if performed in the helicopter)
1.2. Внутренний осмотр / Cockpit inspection
P
—>
M
1.3. Запуск, проверка и установка радио-навигационного оборудования, радиосвязи / Starting procedures, radio and navigation equipment check, selection and setting of navigation and communication frequencies.
P
—>
—>
M
1.4. Руление ( воздушное по командам инструктора или диспетчера / Taxiing/air taxiing in compliance with air traffic control instructions or with instructions of an instructor
P
—>
M
1.5. Подготовка и проверка перед взлҰтом/ Pre-take-off
procedures and checks
P
—>
—>
M
2. Часть / Section 2 – Маневрирование и процедуры / Flight maneuvers and procedures
2.1. ВзлҰт (с различными профилями) / Take-offs (various profiles)
P->
—>
M
2.2. ВзлҰт и посадка на площадку с уклоном или с боковым ветром / Sloping ground or crosswind take-offs & landings
P->
—>
2.3. ВзлҰт с максимальным взлҰтным весом (факт или имитация) / Take-off at maximum take-off mass (actual or simulated maximum take-off mass)
P
—>
—>
2.4. ВзлҰт с имитацией отказа двигателя перед ТПРточка принятия решения / Take-off with simulated engine failure shortly before reaching TDP
P
—>
M
2.4.1. ВзлҰт с имитацией отказа двигателя после пролҰта точка принятия решения/ Take-off with simulated engine failure shortly after reaching TDP
P
—>
M
2.5. Спирали / Climbing
and descending turns to specified headings
P
—>
—>
M
2.5.1. Развороты влево и вправо на 180° и 360° с креном 30°(по приборам) Turns with 30° bank, 180° to 360° left and right, by sole reference to instruments
P
—>
—>
M
2.6. Авторотация / Autorotation
P
—>
—>
M
2.6.1. Посадка на авторотации (только на однодвигательном вертолете) или с восстановлением мощности / Autorotative landing (SEH only) or power recovery
P
—>
M
2.7. Посадка с различными профилями / Landings, various profiles
P
—>
M
2.7.1. Уход на 2-ой круг или посадка с имитацией отказа двигателя до точка принятия решения / Go-around or landing following simulated engine failure before LDP
P
—>
M
2.7.2. Посадка с имитацией отказа двигателя после точка принятия решения
/ Landing following simulated engine failure after LDP or DPBL
P
—>
M
3. Часть / Section 3 –Эксплуатация систем в нормальных или сложных условиях / Normal and abnormal operations of the following systems and procedures
3. Эксплуатация систем в нормальных или сложных условиях /Normal and abnormal operations of the following systems and procedures:
M
Минимум три элемента должны быть выбраны / A mandatory minimum of three items shall be selected from this section
ВертолҰт с одним или двумя пилотами
SINGLE/MULTI-PILOT HELICOPTERS
Практическое обучение
PRACTICAL TRAINING
Проверка навыков или квалификации
SKILL TEST OR PROFICIENCY
CHECK
Эксплуатация / процедуры
Operations / Procedures
FTD
FFS
H
Инициалы инструктора
Instructor initials when training completed
Экзамен проведҰн
Checked in
Инициалы экзаменатора
Examiner initials when test completed
FFS
H

3.1. Қозғалтқыш / Engine
P
—>
—>
3.2. Кондиционер (жылыту, желдету) / Air conditioning (heating, ventilation)
P
—>
—>
3.3. Статика / Static system
P
—>
—>
3.4. Отын жүйесі / Fuel System
P
—>
—>
3.5. Электржүйесі / Electrical system
P
>
—>
3.6. Гидравликалық жүйе / Hydraulic system
P
—>
—>
3.7. Бақылау және триммирлеу жүйелері / Flight control and Trim system
P
—>
—>
3.8. Мұздануға қарсы жүйе / Anti- icing and de-icing system
P
—>
—>
3.9. Автопилот/Ручное управление / Autopilot/Manual Flight
P
—>
—>
3.10. Тұрақтандыру жүйесі / Stability augmentation devices
P
—>
—>
3.11. Метеорадар, радиобиіктік өлшегіш, жауапкер / Weather radar, radio altimeter, transponder
P
—>
—>
3.12. Навигациялық жүйе / Navigation System
P
—>
—>
3.13. Шасси / Landing gear system
P
—>
—>
3.14. Қосалқы күш қондырғысы / Auxiliary power unit
P
—>
—>
3.15. Радио, навигациялық және аспаптық жабдықтар / Radio, navigation equipment, management system
P
—>
—>
4. Бөлім / SECTION 4 – Штаттан тыс және авариялық рәсімдер / Abnormal and emergency procedures
4. Штаттан тыс және авариялық рәсімдер / Abnormal and emergency procedures
M
Кем дегенде үш элемент таңдалуы керек / A mandatory minimum of three items shall be selected from this section
mandatory minimum of three items shall be selected from this section
4.1. Өртті сөндіру (көшіруді қоса алғанда)
/ Fire drills (including evacuation)
P
—>
—>
4.2. Түтін кабинадағы / Smoke control and removal
P
—>
—>
4.3. Қозғалтқыштың істен шығуы, қауіпсіз биіктікте ажырату және қайта іске қосу / Engine failures, shutdown and restart at a safe height height
P
—>
—>
4.4. Отын құю (имитация)/ Fuel dumping (simulated)
P
—>
—>
4.5. Артқы бұранданы басқаруды жоғалту / Tail rotor control failure
P
—>
—>
4.5.1. Артқы бұранданың қуатын жоғалту / Tail rotor loss
P
—>
—>
4.6. Экипаж мүшелерінің бірінің әрекет қабілеттілігін жоғалту (2 және одан да көп үшін) / Incapacitation of crew member — MPH only
P
—>
—>
4.7. Редуктордың ақаулығы / Transmission malfunctions
P
—>
—>
4.8. Осы әуе кемені ұшуды пайдалану басшылығымен көзделген басқа да авариялық рәсімдер / Other emergency procedures as outlined in the appropriate Flight Manual
P
—>
—>
Бір немесе екі пилоты бар тікұшақ
SINGLE/MULTI-PILOT HELICOPTERS
Практикалық оқыту
PRACTICAL TRAINING
Дағдыларды тексеру немесе біліктілігі
SKILL TEST OR PROFICIENCY CHECK
маневрлер / рәсімдер
Maneuvers / Procedures
FTD
FFS
/ процедуры
Maneuvers / Procedures
FTD
FFS
маневры / процедуры
Maneuvers / Procedures
FFS H
5. Бөлім / SECTION 5 – Аспаптар бойынша ұшу (бұлттарда немесе пердектерде орындалады) / Instrument flight procedures (to be performed in IMC
or simulated IMC)

3.1. Двигатель / Engine
P
—>
—>
3.2. Кондиционер (обогрев, вентиляция) / Air conditioning (heating, ventilation)
P
—>
—>
3.3. Статика / Static system
P
—>
—>
3.4. Топливная система / Fuel System
P
—>
—>
3.5. Электро система / Electrical system
P
>
—>
3.6. Гидравлическая система / Hydraulic system
P
—>
—>
3.7. Системы контроля и триммирования / Flight control and Trim system
P
—>
—>
3.8. Противообледенительная система / Anti-icing and de-icing system
P
—>
—>
3.9. Автопилот/Ручное управление / Autopilot/Manual Flight
P
—>
—>
3.10. Система стабилизации / Stability augmentation devices
P
—>
—>
3.11. Метеорадар, радиовысотомер, ответчик / Weather radar, radio altimeter, transponder
P
—>
—>
3.12. Навигационная система / Navigation System
P
—>
—>
3.13. Шасси / Landing gear system
P
—>
—>
3.14. Вспомогательная силовая установка / Auxiliary power unit
P
—>
—>
3.15. Радио, навигационное и приборное оборудование/ Radio, navigation equipment, management system
P
—>
—>
4. Часть / Section 4 – Нештатные и аварийные процедуры / Abnormal and emergency procedures
4. Нештатные и аварийные процедуры / Abnormal and emergency
procedures
M
выбираются минимум три элемента / A mandatory minimum of three items shall be selected from this section
mandatory minimum of three items shall be selected from this section
4.1. Тушение пожара (включая эвакуацию)
/ Fire drills (including evacuation)
P
—>
—>
4.2. Дым в кабине / Smoke control and removal
P
—>
—>
4.3. Отказ двигателя, выключение и повторный запуск на безопасной высоте/ Engine failures, shutdown and restart at a safe height height
P
—>
—>
4.4. Слив топлива (имитация) / Fuel dumping (simulated)
P
—>
—>
4.5. Потеря контроля управления хвостовым винтом / Tail rotor control failure
P
—>
—>
4.5.1. Потеря мощности хвостового винта / Tail rotor loss
P
—>
—>
4.6. Потеря дееспособности одного из членов экипажа (для 2 и более) / Incapacitation of crew member — MPH only
P
—>
—>
4.7. Неисправность редуктора / Transmission malfunctions
P
—>
—>
4.8. Другие аварийные процедуры предусмотренные руководством по летной эксплуатации данного воздушного судна / Other emergency procedures as outlined in the appropriate Flight Manual
P
—>
—>
ВертолҰт с одним или двумя пилотами
Single/multi-pilot helicopters
Практическое обучение
Practical training
Проверка навыков
или квалификации
Skill test or proficiency check
маневры / процедуры
Maneuvers / Procedures
FTD
FFS
/ процедуры
Maneuvers / Procedures
FTD
FFS
маневры / процедуры
Maneuvers / Procedures
FFS H
5. Часть / Section 5 – Пилотирование по приборам (выполняется в облаках или под шторками) / Instrument flight procedures (to be performed in IMC
or simulated IMC)

5.1. Аспаптар бойынша ұшып көтерілу (үзілгеннен кейін немесе шешім қабылдау нүктесіне жеткеннен кейін бірден аспаптар бойынша ұшу жүзеге асырылады)/Instrument take-off: transition to instrument flight is required as soon as possible after becoming airborne
P*
—>*
—>*
5.1.1. Ұшу кезінде қозғалтқыштың істен шығуын имитациялау / Simulated engine failure during departure
P*
—>*
—>*
M*
5.2. Шығу және кіру сызбаларын орындау, диспетчердің нұсқауларын орындау / Adherence to departure and arrival routes and ATC instructions
P*
—>*
—>*
M*
5.3. Күту аймағы / Holding procedures
P*
—>*
—>*
5.4. ILS DME, VOR DME пайдалана отырып, диспетчер командалары бойынша қонуға кіру / ILS DME, VOR DME approaches
P*
—>*
—>*
5.4.1. Ажыратылған автопилотпен қолмен басқару / Manually, without AP
P*
—>*
—>*
M*
5.4.2. Ажыратылған автопилотпен қонуға кіру және қол режимінде қону / Precision approach manually, without flight director
P*
—>*
—>*
M*
5.4.3. Автопилотты пайдалана отырып, қонуға кіру және автоматты режимде қону / With coupled autopilot
P*
—>*
—>*
5.4.4. Қонуға кіру кезінде бір қозғалтқыштың істен шығуының имитациясы (алыс жетектің ұшып өтуіне дейін және қонғанға дейін немесе екінші айналымға кету нүктесіне дейін)/ Manually, with one engine simulated inoperative. (Engine failure has to be simulated during final approach before passing the outer marker (OM) until touchdown or until completion of the missed approach procedure)
P*
—>*
—>*
M*
5.5. Шешім қабылдау биіктігіне дейін дәл емес кіру (MDA / H)/ Non-precision approach down to the minimum descent altitude MDA/H
P*
—>*
—>*
M*
5.6. DA / DH бар екінші айналымға күтім немесе MDA/MDH / Go-around with all engines operating on reaching DA/DH or MDA/MDH
P*
—>*
—>*
5.6.1. Қонуға кірудің рәсімдері / Other missed approach procedures
P*
—>*
—>*
5.6.2. Шешім қабылдау биіктігінде бір қозғалтқыштың істен шығуын имитациялай отырып, екінші айналымға кету / Go-around with one engine simulated inoperative on reaching DA/DH or MDA/ MDH
P*
M*
5.7 Бұлттарда ұшудағы қозғалтқыштардың қуатын қалпына келтірумен Авторотация (IMC)/ IMC autorotation with power recovery
P*
—>*
—>*
M*
5.8. Ерекше жағдайдан шығу / Recovery from unusual attitudes
P*
—>*
—>*
M*
6. Бөлім / SECTION 6 – Қосымша жабдықты пайдалану / Use of optional equipment
6. Қосымша жабдықты пайдалану / Use of optional equipment
P->
—>
—>
Нәтижелермен таныстым / I CONFIRM THE ABOVE RESULTS:
Күні/Date "______" _________________жыл
Үміткердің қолы / Signature of applicant __________________
Аббревиатурасы / abbreviations:
H
Тікұшақ /Helicopter
FFS
Толық ұшу имитаторы /Full Flight Simulator
FTD
Типті тренажерлер (FNPTII қоса алғанда)
Flight Training Device (including FNPTII)
P
Тікұшақ пилотының міндеттерін орындауға дайын.
P =Trained as PIC for the issue of a type rating for SPH or trained as PIC or Co-pilot and as PF and PNF for the issue of a type rating for MPH.
X
Егер бұл жаттығу үшін мүмкіндік болса, жаттығу құралын пайдалану керек, әйтпесе тікұшақта орындау керек.
Flight simulators shall be used for this exercise, if available, otherwise the helicopter shall be used if appropriate for the maneuver or procedure
Практикалық оқытуды жүргізу кезінде тиісті жабдықты(P) немесе одан да көп жаңғыртылған жабдықты пайдалану/Thepracticaltrainingshallbeconductedatleastatthetrainingequipmentlevelshown as (P), or maybe conducted on any higher level of equipment shown by the arrow
*
IR (H) қайта қалпына келтіру, ұзарту, біліктілігін растау немесе әуе кеменің басқа түрі кезінде үміткердің қалауы бойынша нақты бұлттарда немесе пердектерде орындалатын элементтерді білдіреді The starred items (*) shall be flown in actual or simulated IMC, only by applicants wishing to renew or revalidate an IR(H), or extend the privileges of that rating to another type
M
"M" әрпі (mandatory) осы жаттығуды міндетті түрде орындауды білдіреді / Where the letter ‘M’ appears in the skill test or proficiency check column this will indicate the mandatory exercise or a choice where more than one exercise appears
"Авиация персоналына
куәліктер беру" мемлекеттік
қызмет стандартына
6-қосымша
Нысаны
Ұшу-тексеру актісі
дайындау бағдарламасынан өткеннен кейін
________________________________________________________________________________
лауазымы, типі, авиакомпания
Тегі ________________________ Аты________________________
Уәкілетті пилот-нұсқаушының басшылығымен
ұшу дайындықтан өтті:
________________________________________________________________________________
Аты-жөні

5.1. ВзлҰт по приборам (сразу после отрыва или достижения ТПР точка принятия решения осуществляется пилотирование по приборам) Instrument take-off: transition to instrument flight is required as soon as possible after becoming airborne
P*
—>*
—>*
5.1.1. Имитация отказа двигателя во время взлҰта / Simulated
engine failure during departure
P*
—>*
—>*
M*
5.2. Выполнение схем выхода и входа, выполнение указаний диспетчера / Adherence to departure and arrival routes and ATC instructions
P*
—>*
—>*
M*
5.3. Зона ожидания / Holding procedures
P*
—>*
—>*
5.4. Заходы на посадку по командам диспетчера с использованием ILS DME, VOR DME / ILS DME, VOR DME approaches
P*
—>*
—>*
5.4.1. Ручное управление с отключҰнным автопилотом/
Manually, without AP
P*
—>*
—>*
M*
5.4.2. Заход на посадку и посадка в ручном режиме с отключенным автопилотом / Precision approach manually, without flight director
P*
—>*
—>*
M*
5.4.3. Заход на посадку и посадка в автоматическом режиме, используя автопилот / With coupled autopilot
P*
—>*
—>*
5.4.4. Имитация отказа одного двигателя при заходе на посадку (до пролҰта дальнего привода и до посадки или точки ухода на второй круг) / Manually, with one engine simulated inoperative. (Engine failure has to be simulated during final approach before passing the outer marker (OM) until touchdown or until completion of the missed approach procedure)
P*
—>*
—>*
M*
5.5. Неточный заход до высоты принятия решения (MDA/H) / Non-precision approach down to the minimum descent
altitude MDA/H
P*
—>*
—>*
M*
5.6. Уход на второй круг с DA / DH
или MDA/MDH / Go-around with all engines operating on reaching
DA/DH or MDA/MDH
P*
—>*
—>*
5.6.1. Процедуры захода на посадку / Other missed approach procedures
P*
—>*
—>*
5.6.2. Уход на второй круг с имитацией отказа одного двигателя на высоте принятия решения / Go-around with one engine simulated inoperative on reaching DA/DH or MDA/ MDH
P*
M*
5.7 Авторотация с восстановлением мощности двигателей в полҰте в облаках (СМУ сложные метереологические условия) / IMC autorotation with power recovery
P*
—>*
—>*
M*
5.8. Выход из необычного положения /
Recovery from unusual attitudes
P*
—>*
—>*
M*
6. Часть / Section 6 – Использование дополнительного оборудования / Use of optional equipment
6. Использование дополнительного оборудования / Use of optional equipment
P->
—>
—>
С результатами ознакомлен/ I confirm the above results:
Дата/Date "______" _____________________год
Подпись претендента/ Signature of applicant __________________
Аббревиатура / abbreviations:
H
Вертолет/Helicopter
FFS
Полный имитатор полета/Full Flight Simulator
FTD
Тренажеры типа (включая FNPTII)
Flight Training Device (including FNPTII)
P
Подготовлен к выполнению функции пилота вертолета. P =Trained as PIC for the issue of a type rating for SPH or trained as PIC or Co-pilot and as PF and PNF for the issue of a type rating for MPH.
X
Если есть возможность для данного упражнения нужно использовать тренажер, в противном случае выполнять на вертолете.
Flight simulators shall be used for this exercise, if available, otherwise the helicopter shall be used if appropriate for the maneuver or procedure
При проведении практического обучения использовать соответствующее оборудование(P) или более модернизированное/ Thepracticaltrainingshallbeconductedatleastatthetrainingequipmentlevelshown as (P), or maybe conducted on any higher level of equipment shown by the arrow
*
(*) обозначает элементы выполняемые в реальных облаках или под шторками по желанию претендента при IR(H) восстановлении, продлении, подтверждении квалификации или другого типа воздушного судна The starred items (*) shall be flown in actual or simulated IMC, only by applicants wishing to renew or revalidate an IR(H), or extend the privileges of that rating to another type
M
Буква „M“ (mandatory) обозначает обязательное выполнение данного упражнения / Where the letter ‘M’ appears in the skill test or proficiency check column this will indicate the mandatory exercise or a choice where more than one exercise appears
Приложение 6
к Стандарту государственной
услуги "Выдача свидетельств
авиационному персоналу"
Форма
Акт летной проверки
после прохождения Программы подготовки
__________________________________________________________________________
должность, тип, авиакомпания
Фамилия ________________________ Имя ________________________
Прошел летную подготовку под руководством уполномоченного летчика-инструктора:
__________________________________________________________________________
Фамилия Имя Отчество (при наличии)

"______" _________20______жылдан бастап "______"_____________20______ жылға дейін
Жалпы ұшу ________ сағаты ________ минут
Түскі ________сағаты ________ минут, оның ішінде:
аспаптар бойынша _____ сағаты ______ минут; дербес ______ сағаты ________ минут,
қоса алғанда: бағыты ___________ километр ________ сағаты ________ минут
Түнгі ________ сағаты ________ минут, оның ішінде:
бағыты ________ сағаты ________ минут, дербес ________ сағаты ________ минут
№ р/с
Ұшу дайындығының элементтері
Оқу ұшулар
Емтихан

с "______" _______________20______год по "______"______________20______ год
Общий налет ________ час. ________ мин.
Днем ________ часы ________ минуты, из них: по приборам ________ часов ________
минут; самостоятельно ________ часов ________ минут, включая: маршрут
___________ километров ________ часов ________ минут
Ночью ________ часов ________ минут, из них: маршрут ________ часов ________
минут, самостоятельно ________ часов ________ минут
№ п/п
Элементы летной подготовки
Учебные полеты
Экзамен

1. Ұшуға дайындық
1.1
Ұшу алдындағы дайындық, оған қоса: ұшуды жоспарлау, құжаттау, метео мәлімет беру, NOTAM және массасының көлемі, ұшақтың орталығы, ұшып шығу элменттері
1.2
Әуе кеменің ұшуға дайындығын тексеру, ұшаққа қызмет көрсету және тексеру
1.3
Әуеайлақтық қозғалыс және кесте қозғалысы бойынша ұшу және соқтығысуды алдын алу шаралары мен әдістері
1.4
Тұтқышты (рөл) меңгеру
1.5
Ұшуға дайындалу
2.Ұшулар
2.1
Әртүрлі күйдегі жалғасқанатша ыңғайындағы қалыпты шарттағы ұшу
2.2
Бүйір жақтауының желмен ұшу
2.3
Шектеулі көлемді алдаңдардан ұшу
2.4
Сыртқы ауа температурасы кезінде максималды салмағымен ұшу
2.5
Жүрісте қозғалтқыштың бұзылуы
2.6
Ұшудан кейін қозғалтқыштың бұзылуы
3.Ұшудағы маневленуі және тәртіптері
3.1
Биіктікке көтерілу
3.2
Сыртқы көзбен көріп бақылау көмегімен ұшақты басқару
3.3
Тік бұрышты бағытқа бұру
3.4
Бұрылыстар, қону конфигурациясын бұрылыстарын қосқанда. Қатты бұрылыстар ɣ=45º
3.5
Көлденең жазықтықта 180° -та бұрылыстарды орындауды қосқанда тек аспаптар бойынша ұшу
3.6
Апаттық жағдайларда, борттық жабдықтардың жұмыс істемейтін ұқсастық жағдайларында ерекше маневрлерінің және әрекеттерінің тәртібі
3.7
Негізгі маневрлері және тек негізгі пилотаждық аспаптардың көмегімен ерекше әрекеттер кезінен шығу кезіндегі негізгі маневрлер
3.8
Штопрды болдырмау, одан шығу бастапқы байқалған немесе қолауға айналған ең төменгі жылдамдықтағы ұшулар
3.9
Әуе жылдамдығының ең жоғарғы биіктігіндегі ұшуларды анықтау, спиралі бойынша төмендетуден шығу жолдары
3.10
Элементтерді емептеу, қонуға беттеуге немесе маневрді төмендетуді орындау және дайындау
3.11
Екінші айналымға кетуді орындау
4. Отырғызу
4.1
Әртүрлі жалғасқанатша деңгейіндегі қалыпты шарттармен отырғызу
4.2
Бүйір жақтауы желімен отырғызу
4.3
Шектеулі көлемді алдаңдарына отырғызу
4.4
Қозғалтқыштың бұзылуы кезіндегі отырғызу
4.5
Ұшудан кейінгі тексеру және ұшаққа қызмет көрсету
5. Бағыты бойынша ұшулар
5.1
Ұшу тәртібін таңдау
5.2
Ұшудың элементтерін навигациялық анықтау
5.3
Көзбен көру деңгейлерін пайдаланумен бағыты бойынша ұшу, жолдарды санау әдістері, және радионавигациялық құралдар пайдалану бойынша ұшулар, бағытты өзгерту ережесі.
5.4
Бағытталған әуеайлаққа ұшу, бағытталған әуеайлаққа ұшып шығу, бағытталған әуеайлақтан ұшып өту
5.5
Шығу және жақындау тәртібі, биіктікметр қондыру
5.6
Әуе қозғалысына қызмет көрсету ережелерін сақтау

1. Подготовка к полету
1.1
Предполетная подготовка, включая: планирование полета, документацию. метеоинформацию, NOTAM, расчет массы, центровки самолета и элементов взлета
1.2
Проверка готовности воздушного судна к полету, осмотр и обслуживание самолета
1.3
Аэродромное движение и полеты по схемам движения, методы и меры предотвращения столкновений
1.4
Выполнение руления
1.5
Подготовка к взлету
2. Взлеты
2.1
Взлет в нормальных условиях с различными положениями закрылок
2.2
Взлет с боковым ветром
2.3
Взлет с площадки ограниченных размеров
2.4
Взлет с максимальной взлетной массой при высоких температурах наружного воздуха
2.5
Отказ двигателя на разбеге
2.6
Отказ двигателя после взлета
3. Маневрирование в полете и Процедуры
3.1
Набор высоты
3.2
Управление самолетом с помощью внешних визуальных ориентиров
3.3
Построение прямоугольного маршрута
3.4
Виражи, включая развороты в посадочной конфигурации. Крутые виражи с =45º
3.5
Полет только по приборам, включая выполнение разворота на 180° в горизонтальной плоскости
3.6
Порядок действий и маневры в особых и аварийных условиях, включая имитацию отказов бортового оборудования
3.7
Основные маневры и выход из необычных угловых положений с помощью только основных пилотажных приборов
3.8
Полеты на критически низких скоростях, распознание начального и развивающегося сваливания и выход из него, предотвращение штопора
3.9
Полеты на критически высоких воздушных скоростях, определение и выход из крутого снижения по спирали
3.10
Расчет элементов, подготовка и выполнение маневра снижения и заход на посадку
3.11
Выполнение ухода на второй круг
4. Посадки
4.1
Посадка в нормальных условиях с различным положением закрылок
4.2
Посадка с боковым ветром
4.3
Посадка на площадку ограниченных размеров
4.4
Посадка с имитацией отказа двигателя
4.5
Послеполетный осмотр и обслуживание самолета
5. Полеты по маршруту
5.1
Выбор режима полета
5.2
Определение навигационных элементов полета
5.3
Полет по маршруту с использованием визуальных ориентиров, методов счисления пути и радионавигационных средств; правила изменения маршрута
5.4
Полеты на контролируемый аэродром, вылеты с контролируемого аэродрома, пролет контролируемого аэродрома
5.5
Процедуры выхода и подхода. Установка высотомеров
5.6
Соблюдение правил обслуживания воздушного движения

6. Ұшу тексеру барлық талаптарындағы міндеттердің талаптары
6.1
Бақылау тексеру карталарын пайдалану
6.2
Ұшу талаптарына назар аудару
6.3
Экипаж мүшелерінің өзара әрекеті
6.4
Абайла және радиосақтау
6.5
Радиоберу фразеологиясы және байланысты жүргізу
6.6
Қателерді және қауіпті істерге бақылау жасау және анықтап білу
Ескерту:
1.Осы берілген ұшу тексеру үлгісі және мазмұны мен схемасы өзгертілмеуі тиіс! Өзгерту кәсіби тексеру сынағы тапсырылмаған болып емптеледі.
2.Үміткер емтиханда бір рет қайталап берілген жаттығуды орындауға құқығы бар.
3.Үміткер емтиханды жақсы тапсыруы үшін барлық 6 бөлімін тапсырып шығуы тиіс. Әрбір бөлімнің тармағы тапсырылмай қалған кезде тапсыру бөлімі саналмайды. Біреуден көп бөлімі тапсырылмай қалған кезде емтихан тапсырушыға қайта тапсыру жүзеге асырылады. Тек бір ғана бөлімінің бөлігі тапсырылмай қалған кезде қайта тапсыруға болады. Екінші тапсыру кезінде кез келген бөлімі тапсырылмаса жақсы тапсырылған бөімдерімен қоса қайтадан барлық емтихан қайта тапсыру жүзеге асырылады.

6. Процедуры обязательные на всех этапах летной проверки
6.1
Применение карты контрольных проверок
6.2
Распределение внимания на этапах полета
6.3
Взаимодействие с членами экипажа
6.4
Осмотрительность и радиоосмотрительность
6.5
Ведение связи и фразеология радиообмена
6.6
Распознание и контролирование факторов угрозы и ошибок
Примечания:
1. Схема и содержание данной формы летной проверки не должно изменяться! Изменения будут результатом не сдачи профессиональной проверки.
2. На экзамене претендент повторяет один раз неудачно выполненное упражнение.
3. Для успешной сдачи экзамена претендент должен успешно сдать все 6 разделов. При провале любого пункта раздела, раздел считается не сданным. Провал более одного раздела требует пересдачу снова всего экзамена. Провал только одного раздела требует пересдачу снова только этого раздела. Провал любого раздела при повторной попытке, включая разделы успешно сданные при предыдущей попытке требует пересдачу снова всего экзамена.

4. Екі қайталаудан өткен үміткер қосымша ұшуды оқу қажеттілігі талап етіледі.
Жалпы қорытынды: Дайындау бағдарламасы бойынша ұшу бағдарламасын сәтті аяқтады
Жалпы бағасы "______________________" Емтихандық ұшуды орындауға ұсынамын
20______ жылғы "____" _______________
Ұшу нұсқаушысы__________________________________________
Аты-жөні, қолы
Ұшу емтиханы сәтті тапсырылды
жартылай тапсырылды
тапсырылған жоқ
Ұшу техникасы мен әуе навигациясын тексеру нәтижелері бойынша қорытынды:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
" " ________ 20______ жыл Ұшу емтихан алушы ________________________________
Аты-жөні, қолы
Емтихан комиссиясы төрағасының/Қазақстан авиациялық әкімшілігі басқармасы басшысының қорытындысы:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
20______ жылғы " " _____________
__________________________________________________________________________
лауазымы, қолы, аты-жөні, әкесінің аты (бар болса)
"Авиация персоналына
куәліктер беру" мемлекеттік
қызмет стандартына
7-қосымша
Нысаны
3,5 Х 4,5 см сурет орны
ҰСЫНУ (ұшу экипажының)
Куәлікті беруге
__________________________________________________________________________
(куәлік атауы)
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Атқаратын қызметі:
Бөлімшесі:
__________________________________________________________________________
Туған жылы, күні:_________________________________________________________
Жалпы мамандығы: _______________________________________________________
Арнайы мамандығы және соңғы қайта даярлау:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(оқыған мекеме атауы, курсы, айы, бітіру жылы)
Ұшу жұмысына жарамды ДҰСК:
әуе кеменің түрі(-лері): ______________________________________________________
Жалпы ұшу: __________сағаты, оның ішінде түнгі: __________ сағаты
Дербес ұшу:_______ сағат, оның ішінде түнгі:_______ сағаты: ______
Әуе кеменің түрлері бойынша дербес ұшу: _____________________________________
Ауа райының берілген минимумы: ___________________________________________
Авиациялық оқиғалардың болуы: ___________________________________________
(сипаты, әуе кеменің түрі, күні)
ҚОРЫТЫНДЫ: өзінің моральді-іскер сапасына лайықты:
Емтихан алушы ___________________________________________________________
(аты-жөні, әкесінің аты (бар болса), лауазымы, қолы)
20___жылғы "____"_______________________
Өтініш беруші _______________ __________________________ _________
(аты-жөні, әкесінің аты (бар болса), лауазымы, қолы)
"Авиация персоналына
куәліктер беру" мемлекеттік
қызмет стандартына
8-қосымша
Нысаны
Сәйкестік парағы № Әскери есепке алу сынағы
Өтініш беруші ___________________________________________ 20 ___жыл
№ р/с
Әскери тәжірибесі, біліктілігі
ИКАО біліктілігі бойынша талаптары, 1 Қосымша; ҚР ААК РК
сәйкестік
Қосымша талаптары
I
1.1.
1.2
Оқу бағдарламасы
Теориялық сабақтар:
Ұшу училищесінің ұшу оқулары:
1.(әуе кеменің нақты түрі және онымен қонуы)

4. Провал экзамена с двух попыток требует дополнительного летного обучения.
Общий вывод: _______________________________________________________ успешно закончил летную подготовку по Программе подготовки _______________________________
с общей оценкой "____________________" рекомендую к выполнению экзаменационных полетов
"____" _______________ 20______ год
Летный инструктор___________________________________________ подпись, фамилия
Летный экзамен сдан успешно
сдан частично
не сдан
Вывод по результатам проверки техники пилотирования и воздушной навигации:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
"___"_____________ 20______ год
Летный экзаменатор______________________________________________________________
подпись, фамилия, имя, отчество (при наличии)
Заключение председателя экзаменационной комиссии/руководителя управления
Авиационной администрации Казахстана:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
"____" _____________ 20______ год
________________________________________________________________________________
должность, подпись, фамилия, имя, отчество (при наличии)
Приложение 7
к Стандарту государственной
услуги "Выдача свидетельств
авиационному персоналу"
Форма
Представление на членов летного экипажа
на выдачу свидетельства
__________________________________________________________________________
(наименование свидетельства)
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)
занимаемая должность: Подразделение:
__________________________________________________________________________
Дата рождения:
__________________________________________________________________________
Общее образование:
__________________________________________________________________________
Специальное образование и последняя переподготовка:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(наименование учебного заведения, курсов, месяц, год окончания)
Имеет медицинский сертификат соответствующего класса:
__________________________________________________________________________
Тип (ы) воздушного судна:
__________________________________________________________________________
Общий налет: __________часов, из них ночью: __________ часов
Самостоятельный налет:_______ часов, из них ночью:_______ часов: ______
Самостоятельный налет по типам воздушного судна:
__________________________________________________________________________
Присвоенный минимум погоды:
__________________________________________________________________________
Наличие авиационных происшествий:
__________________________________________________________________________
(характер, тип воздушного судна, дата)
ВЫВОД: по своим морально-деловым качествам достоин ……….
__________________________________________________________________________
Экзаменатор
__________________________________________________________________________
(должность, подпись, фамилия, имя, отчество (при наличии)
"____"_______________________20___год
Заявитель __________________ _____________________________________ _________
(подпись) (Фамилия, имя, отчество (при наличии) (Дата)
Приложение 8
к Стандарту государственной
услуги "Выдача свидетельств
авиационному персоналу"
Форма
Лист соответствия № Зачет воинского учета
Заявитель ___________________
20___год
№ п/п
Воинский опыт, квалификация
Квал. требования ИКАО, Приложение 1; ААК
Соответствие
Дополнительные требования
I
1.1.
1.2
Учебная программа Теоретические предметы: Учебные полеты в летном училище:
1. (конкретный тип воздушного судна и налет на нем)

2. ………
Барлығы:
II
2.1.
2.2.
2.3.
Тәжірибесі, біліктілігі:
Ретінде:
Нұсқаушы ретінде:
Жалпы шабуыл:
Оның ішінде:
өз бетінше
бақылау
нұсқаушы ретінде
ұшулардың саны
Емтихан алушы ______________________________________ 20____жыл
"Авиация персоналына
куәліктер беру" мемлекеттік
қызмет стандартына
9-қосымша
Нысаны
ҰСЫНУ (әуе кемелеріне ТҚ мамандарың қоспағанда басқа авиациялық персонал үшін)
_____________________________________________________________
(уәкілетті ұйымның атауы)
куәлігін беруге __________________________________________
(кәуліктің атауы)
___________________________________________________________
(Тегі,аты, жөні)
Лауазымы: ___________________________________________
Бөлімше: ___________________________________________
Туған күні: ______________
Жалпы білімі: _____________________________________________________
(оқу орны, оқу кезеңі)
Арнайы білімі және соңғы қайта дайындауы:__________________________________
(авиациялық оқу орны, оқу кезеңі)
Кәсіби деңгейді қолдау курстары (куәлік қалпына келтірілген жағдайда)
(курстардың атауы, оқу кезеңі)
Тренажерлық дайындық көлемінде өткізілді__ сағ. жалпы бағасымен _______________
Нұсқаушы: ______________________________________ "______" ________________
(Т. А. Ә., қолы) (күні)
медициналық куәландыру бойынша жұмысқа жарамды жұмысқа жарамды деп танылды:
________________________________
Өндірістік сипаттамасы
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Қорытынды: авиация персоналының куәлігін алуға лайық
Емтихан алушы: ___________________________________________________________
(лауазымы, қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
20__жылғы "___" ________________
Өтініш беруші: _________ ______________________________ _____________________
(қолы) (аты, әкесінің аты (бар болса) (күні)
"Авиация персоналына
куәліктер беру" мемлекеттік
қызмет стандартына
10-қосымша
Нысаны
БІЛІКТІЛІК ЕМТИХАНЫН ӨТКІЗУ ХАТТАМАСЫ №
" " ________________
_______________________________________________________________________
(кәсіпорынның, филиалдың, қызметтің/бөлімнің атауы)
________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні _________________ Лауазымы__________________
Емтихан мақсаты __________________________________________________
(рұқсат беру, бағалау біліктілігінің түрі)
Жұмыс орны _______________________________________________________
(жұмыс орны, диспетчерлік пункт,сектор)
1-Бөлім. Теориялық дайындық
Сабақ/модуль
Тексеру түрі
Нәтижесі
Емтихан алушының қорытындысы
Емтихан алушының шешімі ___________________________________________
(шешім қабылдауы)
___________________________________________________________________
Емтихан алушы: ____________________________________________________
(лауазымы, қолы, аты-жөні аты, әкесінің аты (бар болса)
" " күні
_________________
Өтініш беруші: ___________ ___________________________________ ___________
(қолы) (Аты-жөні, аты, әкесінің аты (бар болса) (күні)
2-Бөлім. Практикалық дағдылар
Біліктілігі: ____________________
Технологиялық операциялар
Ескертулер
Емтихан алушының қорытындысы
Емтихан алушының шешімі ___________________________________________
(шешім қабылдауы)
___________________________________________________________________
Емтихан алушы: ____________________________________________________
(лауазымы, қолы, аты-жөні аты, әкесінің аты (бар болса)
" " күні
_________________
Өтініш беруші: ___________ ___________________________________ ___________
(қолы) (Аты-жөні, аты, әкесінің аты (бар болса) (күні)
"Авиация персоналына
куәліктер беру" мемлекеттік
қызмет стандартына
11-қосымша
Нысаны
Кәсіби әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету сертификаттары үшін өтініштер
Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету бойынша куәлікке өтініш және куәлікке қатысты іс-әрекет куәлігі (алғашқы рет/ өзгертулер мен толықтырулар енгізу / қайта жаңғырту немесе ұзарту)
Өтініш беруші туралы мәліметтер
Тегі мен аты-жөні ……………………
Мекенжайы…………………
Азаматтығы ……………… Туған күні мен туған жері…………………………

2. Всего:
II
2.1.
2.2.
2.3.
Опыт, квалификация: в часах
В качестве:
В качестве инструктора:
Общий налет:
Из них:
Самостоятельно
Контрольных
В кач. Инструктора
Количество полетов
Экзаменатор ______________________________________ 20___ год
Приложение 9
к Стандарту государственной
услуги "Выдача свидетельств
авиационному персоналу"
Форма
Представление для другого авиационного персонала, кроме персонала по техническому обслуживанию воздушных судов
в ________________________________________________________________________
(название уполномоченной организации)
на выдачу свидетельства ____________________________________________________
(наименование свидетельства)
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)
Занимаемая должность: _____________________________________________________
Подразделение: ____________________________________________________________
Дата рождения: ____________________________________________________________
Общее образование: ________________________________________________________
(учебное заведение, период обучения)
Специальное образование: ___________________________________________________
(авиационное учебное заведение, период обучения)
Курсы поддержания профессионального уровня (в случае восстановления
свидетельства) (наименование курсов, период обучения)
Тренажерная подготовка проведена в объеме ___ часов с общей оценкой ___________
Инструктор: ___________________________________ "______" ___________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись) (дата)
Признан годным к работе по медецинскому освидетельсвованию авиационного персонала до: _______
Производственная характеристика
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
________________________________________________________________ _________
Вывод: достоин получения свидетельства авиационного персонала
Экзаменатор:
__________________________________________________________________________
(должность, подпись, фамилия, имя, отчество (при наличии)
"___" ________________ 20__год
Заявитель: ____________ _____________________________________ ______________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при наличии) (дата)
Приложение 10
к Стандарту государственной
услуги "Выдача свидетельств
авиационному персоналу"
Форма
Протокол проведения квалификационного экзамена ______ № от " " _________
_______________________________________________________________________
(наименование предприятия, филиала, службы/отдела)
_______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) заявителя
Дата рождения ____________
Должность ____________
Цель экзамена __________________________________________________________
(тип квалификационной отметки, допуска)
Рабочее место __________________________________________________________
(рабочее место, диспетчерский пункт, сектор)
Часть 1. Теоретическая подготовка
Предмет/модуль
Вид проверки
Результат
Заключение экзаменатора
Решение экзаменатора ___________________________________________________
(принятое решение)
_______________________________________________________________________
Экзаменатор: ___________________________________________________________
(должность, подпись, фамилия, имя, отчество (при наличии)
"_____" _____________ (дата)
Заявитель: _____________________________________________________________
(подпись) (Фамилия, имя, отчество (при наличии)
(Дата)
Часть 2. Практические навыки
Квалификация: ____________________
Технологические операции
Примечания
Заключение
экзаменатора
Решение экзаменатора _____________________________________________________
(принятое решение)
Экзаменатор: _____________________________________________________________
(должность, подпись, фамилия, имя, отчество
(при наличии) "_____" ___________________ (дата)
Заявитель: _______________________________________________________________
(подпись) (Фамилия, имя, отчество (при наличии)
(Дата)
Приложение 11
к Стандарту государственной
услуги "Выдача свидетельств
авиационному персоналу"
Форма
Заявление для свидетельства персонала по техническому обслуживанию воздушных судов
Заявление для свидетельства по техническому обслуживанию воздушного судна и действий в отношении свидетельства (впервые/ внесения изменений или дополнений / возобновление или продление)
Данные заявителя
Фамилия и инициалы ……………………
Адрес………………… Гражданство ……………… Дата и место рождения …………………………

Жеке сәйкестендіру нөмірі …………………. Тел:……………………..... Email:……………………… "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабының 6-тармағына сәйкес ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін _____________ "____" __________ 20 __ жыл
(қолы)
AML куәлігінің детальдары (егер қолданылса)
№ …… куәлік берілген күні ……
Куәлікке №........... қосымшалар
Жұмыс орны туралы мәліметтер:
Ұйым атауы……………….
Мекенжайы…………………
әуе кемелеріне ТҚ бойынша ұйымның мақұлдау сертификатының № ………………
Телефон………………… Факс……………
Өтініш келесі мақсатпен (сәйкес боксты көрсетіңіз):
Алғашқы беру
өзгерістер/толықтырулар енгізу
Куәлікті жаңғырту (ұзарту)
Рейтинг
А
В1
В2
В3
С
Газтурбиналық қозғалтқыштары бар ұшақ
Поршенді қозғалтқыштары бар ұшақ
Газтурбиналы қозғалтқыштары бар тікұшақ
Поршеньді қозғалтқыштары бар тікұшақ
Авиациялық және радиоэлектрондық жабдықтар
Ең жоғары массасы 5700 кг герметикалық емес поршеньді әуе кемелер
Ауыр әуе кемелер
Ауырдан өзге әуе кемелер
Әуе кеменің түрін жазу/ рейтинг жазбасы / шектеулерді алу (егер қолданылатын болса):………………………………….…………………………………………………………………………………
Мен, жоғарыда көрсетілгенге сәйкес осы нысанды алғашқы рет/ өзгерістер мен толықтырулар енгізу үшін/ жаңғырту немесе ұзарту үшін қолданғым келеді және осы нысанға өтініш берген сәтте енгізілген ақпарат биязы екендігін растаймын.
Осымен, мен басқа мемлекеттерде берілген куәлік менде ешқашан болмағанын және ол кері қайтарылып тоқтатылмағанын растаймын.
Сонымен қатар кез келген анық емес ақпарат мені куәлік иегері болу құқықтан айыратынын түсінемін.
Қолы ………………………. Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)…………………………. Күні………………………………
Мен келесі кредиттерді талап еткім келеді (егер қолдануға болса ): …………………………
Уәкілетті ұйыммен мақұлданған оқыту ұйымда оқытуға несиелік тәжірибе ………………
Емтиханға эквивалентті сертификаттарға емтихандық несиелер.
…………………………….
Сәйкес сертификаттарды қоса беруіңізді өтінеміз.
Ұсынымдар (толтыруға міндетті емес): осымен өтінім білдіруші әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету бойынша тәжірибесі мен білімдеріне Қазақстан Республикасындағы сәйкес талаптарға сай болуын растайды және уәкілетті ұйым куәлік беруге немесе оған жазбаларды жазуға ұсынылады.
Қолы …………………… Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)………………………………
Лауазымы……………………………Күні……………………………
Тек қана уәкілетті ұйымдары персоналының жазбалары үшін.
Осымен өтінім беруші әуе кемелеріне ТҚ жөніндегі маманының куәлігін беруге, ұзартуға және оған жаңа жазбаларды жазуға Қазақстан Республикасының қолданыстағы талаптарына сай екендігін растайды.
Қолы …………………… Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)............................................................................................. Күні……………………………
"Авиация персоналына
куәліктер беру" мемлекеттік
қызмет стандартына
12-қосымша
Нысаны
Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың жеке журналы

Индивидуальный идентификационный номер…………………. Тел:……………………..... E-mail:……………………… Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах согласно пункту 6 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах"_____________ "____" __________ 20__год
(подпись)
Детали свидетельства AML (если применимо)
Свидетельство № …… Дата выдачи ……
№ приложения к свидетельству……
Детали о месте работы:
Название организации……………….
Адрес………………….. Номер одобрительного сертификата организации по техническому обслуживанию воздушного судна
Телефон………………… Факс……………
Заявление с целью (отметьте соответствующий бокс):
Первоначальная выдача
Внесение изменений/ дополнений
Возобновление (продление) свидетельства
Рейтинг
А
В1
В2
В3
С
Самолет с газотурбинными двигателями
Самолет с поршневыми двигателями
Вертолет с газотурбинными двигателями
Вертолет с поршневыми двигателями
Авиационное и радиоэлектронное оборудование
Негерметичные поршневые воздушного судна с максимальной массой 5700 кг
Тяжелые воздушные судна
Воздушные судна, чем тяжелые
Запись типа воздушного судна / Запись рейтинга/ Снятие ограничений (если применимо):
………………………………….……………………………………………………………………
Я желаю применить эту форму для выдачи свидетельства впервые /внесения изменений или дополнений/ возобновления или продления, как мною отмечено выше и подтверждаю, что информация, внесенная в эту форму на момент подачи заявления корректна. Настоящим я подтверждаю, что никогда не имел свидетельство, выпущено в странах, которое было отозвано или приостановлено в любой из них. Я также понимаю, что любая некорректная информация может лишить меня возможности обладания свидетельством AML.
Подпись_________ Фамилия, имя, отчество (при наличии)________________ "____" ____________20__год
Я желаю затребовать следующие кредиты (если применимо): …………………………….. Кредитный опыт для обучения в обучающей организации, одобренной уполномоченной организацией …………………………….
Экзаменационные кредиты для сертификатов, эквивалентных экзамену……………………. Пожалуйста, приложите соответствующие сертификаты.
Рекомендации (не обязательно к заполнению): настоящим подтверждается, что заявитель отвечает соответствующим требованиям Республики Казахстан по знаниям и опыту технического обслуживания воздушных судов и рекомендуется, чтобы уполномоченная организация выдала свидетельство или сделала в нем записи. Подпись …………………… Имя ……………………………… Должность……………………………Дата……………………………
Только для записей персонала уполномоченной организации.
Настоящим подтверждается, что заявитель отвечает действующим требованиям Республики Казахстан по выдаче, продлению свидетельства персонала по техническому обслуживанию воздушных судов и внесению в него новых записей.
Подпись …………………… Фамилия, имя, отчество (при его наличии)…………………………….……………….…….. "____" ______________ 20__год
Приложение 12
к Стандарту государственной
услуги "Выдача свидетельств
авиационному персоналу"
Форма
Индивидуальный журнал персонала по техническому обслуживанию воздушных судов

1. Date
2. Location
1. A/C or Comp. Type
4.A/C Reg. or Comp. S/n
5. Type of maintenance (rating)
6. Privilege used
7. Task type
F O T
S G H
R / I
M E L
T S
M O D
R E P
I N S P
2/1/13
XX workshop
FDR
123456
C13
component cert. staff
X
X
1/1/13
Moscow SVO
A320 (CFM56)
EU-CAO
A1-line
B1
X
X
Кестенің жалғасы
8. Type of activity
9. ATA
10. Operation performed
11. Time Duration
12. Maintenance record ref.
13. Remarks
Training
Perform
Supervise
CRS
X
31
shop visit for repair
16
EASA Form 1 nr. XXXXXX
X
X
32
RH MLG WHEEL change
1
ATL page 12
Сәкестендіру / ID
Вариант / Option
Сипаттау / Ескерту / Description/ Remarks
1. Date
-
Техникалық қызмет көрсету орындалған датасы
2.​Location
-
Техникалық қызмет көрсету орындалған орны
3.A/C or comp. type
-
Әуе кемесі немесе компонентінің түрі
4.A/C Reg. or comp. s/n
-
Әуе кемесінің мемлекеттік және тіркеу белгілері немесе компоненттің сериялық нөмірі
5.​Type of maintenance (rating)
-
Техникалық қызмет көрсету рейтингіне анықтау
6.​Pri​vile​ge used
-
Әуе кемелер ТҚ бойынша ұйымдар үшін түрлі варианттар түрлі рейтингке сәйкес
7.​Task type
Орындалатын мақсатқа қолданылатын келесі терминдерді пайдаланатын мақсатты анықтау. Бір терминнен артық пайдалануы мүмкін (TSи R/I)
FOT
Функционалды /жұмыс тесті
SGH
Сервистік қызмет көрсету және жер үсті қызмет көрсету
R/I
алу /орнату
MEL
Ең аз жабдықтың тізімдемесі
TS
Ақаулықты және істен шығуын іздеу
MOD
Модификациясы
REP
Жөндеу
INSP
Инспекция
8. Type of activity
Орындалған мақсаттарға тиесілі мына терминдерді пайдалана отырып қызметін анықтау
Training
Оқу барысында өзінің жеке журналына мақсаттарды жазатын тұлға
Perform
Жолға енгізілген техникалық қызмет көрсету жеке журналдың иесімен орындалған
Supervise
Жолға енгізілген техникалық қызмет көрсету жеке журналдың иесінің бақылауымен орындалған
CRS
Жолға енгізілген техникалық байқаудан кейін пайдалануға жеке журнал иесіне рұқсат беріледі
9.​ATA
-
Ең маңызды орындалған мәселені жақсы сипаттайтын ATAchapter енгізу, ATAchapters көп таңдалуы мүмкін.
10.​Ope​rati​onpe​rfor​med
-
Бұл жолақ орындалған мақсаттың детальдік сілтемесін қамтамасыз ету үшін пайдаланылады.
11.​Time (hrs)
-
Жеке журнал иесі жолда жазылған әрекетті орындау үшін жұмсалған жалпы уақытты жазады (сағат).
12.​Mai​nten​ance record ref.
-
Жеке журналда жазылған әрекетке техникалық қызмет көрсету бойынша жазбалардың нақты сілтемесін енгізіңіз
13.​Remarks
-
Бұл жолақ қосымша түсініктемелерді пайдалану үшін арналған - басқа жолдарға енгізіле алынбағандар үшін.
"Авиация персоналына
куәліктер беру" мемлекеттік
қызмет стандартына
13-қосымша
Нысаны
Әуе кемелеріне қызмет көрсету маманының жеке мәліметтері

1. Date
2. Location
1. A/C or Comp. Type
4.A/C Reg. or Comp. S/n
5. Type of maintenance (rating)
6. Privilege used
7. Task type
F O T
S G H
R / I
M E L
T S
M O D
R E P
I N S P
2/1/13
XX workshop
FDR
123456
C13
component cert. staff
X
X
1/1/13
Moscow SVO
A320 (CFM56)
EU-CAO
A1-line
B1
X
X
продолжение таблицы
8. Type of activity
9. ATA
10. Operation performed
11. Time Duration
12. Maintenance record ref.
13. Remarks
Training
Perform
Supervise
CRS
X
31
shop visit for repair
16
EASA Form 1 nr. XXXXXX
X
X
32
RH MLG WHEEL change
1
ATL page 12
Идентификация / ID
Вариант / Option
Описание / Примечания / Description/ Remarks
1. Date
-
Дата, когда техническое обслуживание выполнялось
2.​Location
-
Расположение, где техническое обслуживание выполнялось
3.A/C or comp. type
-
Тип воздушного судна или компонента
4.A/C Reg. or comp. s/n
-
Государственные и регистрационные знаки воздушного судна или серийный номер компонента
5.​Type of maintenance (rating)
-
Определить рейтинг техническое обслуживание Различные варианты соответствуют различным рейтингам для организаций по техническому обслуживанию воздушного судна
6.​Pri​vile​ge used
-
Когда лицо владеет различными привилегиями, этот блок предназначен к определению использованных привилегий сертифицирующего и поддерживающего персонала от рейтинга, определенного в предыдущей колонке (например сертифицирующий персонал категорий А или В1 или В2 или С, компонентов или двигателей или сертифицирующий персонал по неразрушающим методам контроля
7.​Task type
Определить задачу, использующую следующие термины, как являющиеся более применимыми к выполняемой задаче. Может быть выбран более чем один термин (TSи R/I)
FOT
Функциональный /рабочий тест
SGH
Сервисное обслуживание и наземное обеспечение
R/I
Снятие /установка
MEL
Перечень минимального оборудования
TS
Поиск отказа и неисправности
MOD
Модификация
REP
Ремонт
INSP
Инспекция
8. Type of activity
Определить род деятельности, используя следующие термин, как как являющиеся наиболее применимыми к выполненным задачам
Training
Лицо, записывающее задачу в свой индивидуальный журнал при прохождении обучения
Perform
Техническое обслуживание, внесенное в строку, было выполнено владельцем индивидуального журнала
Supervise
Техническое обслуживание, внесенное в строку, выполнялось под надзором владельца индивидуального журнала
CRS
Владельцем индивидуального журнала выдавался допуск к эксплуатации после техническое обслуживания, внесенного в строку
9.​ATA
-
Ввести ATAchapter, который лучше описывает наиболее важную выполненную задачу. Может быть выбран более чем один ATAchapters.
10.​Ope​rati​onpe​rfor​med
-
Это поле используется для обеспечения детализированной ссылки на выполненную задачу.
11.​Time (hrs)
-
Внести общее время (в часах), которую держатель индивидуального журнала затратил для выполнения деятельности, записанной в строке.
12.​Mai​nten​ance record ref.
-
Введите точную ссылку из записей по техническому обслуживанию, где была зафиксирована деятельность, упомянутая в этом индивидуальном журнале
13.​Remarks
-
Это поле предназначено для использования каких-либо дополнительных комментариев - тех, которые не удалось внести в другие поля.
Приложение 13
к Стандарту государственной
услуги "Выдача свидетельств
авиационному персоналу"
Форма
Личные данные персонала по техническому обслуживанию воздушных судов

1. Тегі, аты, жөні.
2. Туған күні.
3. Куәлік № / куәліктің әрекет мерзімі.
4. Әуе кемелеріне ТҚ жөніндегі маманының куәлікке берілген қосымшаның № (XV тармақ).
5. Куәлікке берілген қосымшаның негізінде куәлік санаты.
6. Әуе кемелеріне ТҚ жөніндегі маманына берілген куәліктің алдындағы алғашқы дайындық (авиациялық оқу орны немесе авиациялық оқу орталығы, тәмамдалған мамандық, дайындықты өткен орны мен датасы, жеке оқыған жағдайда "жеке оқыған" деп көрсетілсін).
7. Авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша ұйымда әуе кемелеріне техникалық қызмет маманының куәлігін алуға үміткердің лауазымы (Авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша ұйымда үміткер жұмыс істемегенде "Қолдану мүмкін емес" деп жазылады).
8. Әуе кемесінің түріне оқыту (әуе кеменің түрі / қозғалтқыш / рейтинг / оқу датасы) (әуе кемелердің түрін және әуе кемесінің сертификатымен дәлелдесе толтырылады).
9. Куәлікке қоса берілген қосымша негізінде қойлған шектеулер ( XV тармақ) (бар болса, қандай екенін көрсету қажет).
Күні/ Өтінім берушінің қолы / Мөр (бар болса) және Авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша ұйымның жауапты тұлғасының қолы (Авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша ұйымныға жұмысқа жалданса).
Авиация персоналы куәліктерін
беру және қолданылу
мерзімін ұзарту қағидаларына
5-қосымша
Нысаны
(Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса) немесе көрсетілетін қызметті алушы ұйымының атауы)
_____________________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының мекенжайы)
Қолхат құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 20-бабының 2-тармағын басшылыққа ала отырып, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" филиалының №__ бөлімі (мекенжайын көрсету) Сіздің мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында көзделген тізбеге сәйкес құжаттардың толық топтамасын ұсынбауыңызға байланысты Мемлекеттік қызмет көрсетуге (мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауын көрсету) құжаттарды қабылдаудан бас тартады, атап айтқанда::
Жоқ құжаттардың атауы:
1) ___________________________________________________________;
2) ___________________________________________________________;
3) ___________________________________________________________.
Осы қолхат әр тарапқа бір-бірден 2 данада жасалды.
(Мемлекеттік корпорация қызметкерінің). тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
Орындаушы: тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) ______________
Телефон _______________________
Алды: _________________________
Көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) / қолы
"___" _________ 20__ жылы
Авиация персоналы куәліктерін
беру және қолданылу
мерзімін ұзарту қағидаларына
6-қосымша
Нысаны
Авиациялық персонал куәлігіне қосымша
Авиация персоналы куәліктерін
беру және қолданылу
мерзімін ұзарту қағидаларына
7-қосымша
Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету бойынша персонал куәлігіне қосымша парақ
XV. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету бойынша персонал куәлігіне қосымша
Қосымша нөмірі ХХ ХХ ХХ (нөмірлеу ұсынылады – жылы және нөмірі тәртіп бойынша, нөмірлеу жыл басынан қайта басталады).

1. Фамилия, имя, отчество (при наличии).
2. Дата рождения.
3. Номер свидетельства или срок действия свидетельства.
4. Номер приложения к свидетельству персонала по техническому обслуживанию воздушного судна (пункт XV).
5. Категория свидетельства на основании приложения к свидетельству.
6. Первоначальная подготовка, предшествующая выдаче свидетельства персонала по техническому обслуживанию воздушного судна (авиационное учебное заведение или авиационный учебный центр, полученная специальность, даты и место прохождения подготовки, при самостоятельном изучении указать "самостоятельное изучение").
7. Должность кандидата на получение свидетельства персонала по техническому обслуживанию воздушного судна в организации по технического обслуживания и ремонту авиационной техники на момент подачи заявления (если кандидат не работает в организации по технического обслуживания и ремонту авиационной техники пишется "Не применимо").
8. Обучение на тип воздушного судна (тип воздушного судна / двигатель / рейтинг / дата обучения) (заполняется, если заявитель может доказать обучение на тип воздушного судна сертификатом).
9. Ограничения на основании приложения к свидетельству (пункт XV) (если есть, то указать какие).
Дата/ Подпись заявителя / Печать (при наличии) и подпись ответственного лица организации по ТО и РАТ (если заявитель нанят для работы в организацию по технического обслуживания и ремонту авиационной техники).
Приложение 5
к Правилам выдачи и продления
срока действия свидетельств
авиационного персонала
Форма
(Фамилия, имя, отчество (при наличии), либо наименование организации услугополучателя)
__________________________________________________________________________
(адрес услугополучателя)
Расписка об отказе в приеме документов
Руководствуясь пунктом 2 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах", отдел №__ филиала "государственной корпорации "Правительство для граждан" (указать адрес) отказывает в приеме документов на оказание государственной услуги (указать наименование государственной услуги в соответствии со стандартом государственной услуги) ввиду представления Вами неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному стандартом государственной услуги, а именно:
Наименование отсутствующих документов:
1) ___________________________________________________________;
2) ___________________________________________________________;
3) ___________________________________________________________.
Настоящая расписка составлена в 2 экземплярах, по одному для каждой стороны.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (работника государственной корпорации) (подпись)
Исполнитель: Фамилия, имя, отчество (при его наличии) _____________
Телефон _______________________
Получил: ______________________
Фамилия, имя, отчество (при наличии) / подпись (при наличии) услугополучателя
"___" _________ 20__ год
Приложение 6
к Правилам выдачи и продления
срока действия свидетельств
авиационного персонала
Форма
Приложение к свидетельству авиационного персонала
Приложение 7
к Правилам выдачи и продления
срока действия свидетельств
авиационного персонала
Приложение к свидетельству персонала по техническому обслуживанию воздушных судов
XV. Приложение к свидетельству персонала по техническому обслуживанию воздушных судов.
Номер приложения ХХ ХХ ХХ (рекомендуется нумерация – год и номер по порядку, нумерация с начала года начинается заново).

1. Әуе кемелердің ТП куәлігі иегерінің тегі, аты.
2. Осы қосымша берілген куәліктің нөмірі.
3. Шарты.
3.1 Куәлікке оның иегері қол қояды.
3.2 Осы қосымшаның "Санаттары/Categories" бөліміне енгізілген санаттар туралы белгілер өздігінен оның иегеріне әуе кемелеріне пайдалануға рұқсат беру туралы сертификат шығаруға рұқсат бермейді.
3.3 Барлық санаттар үшін "Ratings" бөліміне енгізілген жазбалары бар куәлік 1ИКАО қосымшасының мақсаттарына сәйкес келеді.
3.4 Осы куәліктің иегерінің құқықтары Қазақстан Республикасының ұлттық қағидаларында сипатталған.
3.5 Куәлік осы Қосымшаның (5-тармақ) "Шектеулер / Limitations" бағанында айқындалған күнге дейін қолданыста болады, егер осы уақытқа дейін куәлік тоқтатылмаса немесе кері қайтарылмаса. Егер шектеулер болмаса куәліктің қолданылу мерзімі 5 жылға тең.
3.6 әуе кемелеріне ТҚ жөніндегі куәліктің ұстаушысы өз уәкілеттілігін мыналарға қатысты қолдана алады:
a) ұшуға жарамдылықты қолдау бойынша Қазақстан Республикасында қолданылатын талаптарға және әуе кемелеріне ТҚ бойынша ұйымдарға қойылатын талаптарға сәйкес, және
b) егер өз уәкілеттігін қолдану кезінде:
●
Өткен 2 жылдық кезең ішінде оның тиісті әуе кемеленің түріне ТҚ бойынша 6 ай тәжірибесі болса, немесе
●
Бастапқы 2 жылдық кезең ішінде оған тиісті құқықтарды бастапқы беру мақсатында куәлікке тиісті әуе кемелердің түрін рейтингін енгізу үшін барлық талаптарды, және
c) егер оның әуе кемелердің рейтингі болса; және
d) егер ол техникалық құжаттамалар мен процедуралар жазылған тілде (тілдерде) түсінікті деңгейде оқи, жаза және сөйлей алса.
3.7 Куәлік осы Қосымшасыз қолданылмайды.
3.8 Қосымшаның жеке нөмірі куәліктің "SpecialRemarks" бөлімінде көрсетіледі.
4. куәліктің санаты
Санаттар А В1 В2 С
Газтурбиналы қозғалтқыштары бар ұшақтар
Қолданылмайды Қолданылмайды Поршенді қозғалтқыштары бар ұшақтар
Қолданылмайды Қолданылмайды Газтурбиналы қозғалтқыштары бар тікұшақтар Қолданылмайды Қолданылмайды
Поршенді қозғалтқыштары бар тікұшақтар Қолданылмайды Қолданылмайды
Әуе кемелеріне авиациялық және радиоэлектронды жабдығы Қолданылмайды Қолданылмайды Қолданылмайды Қолданылмайды
Көпқозғалтқышты әуе кемелер Қолданылмайды Қолданылмайды Қолданылмайды Көпқозғалтқыштыдан басқа әуе кемелер Қолданылмайды Қолданылмайды Қолданылмайды
5. Шектеулер: (егер шектеулер болмаса, олар көрсетіледі / егер болмаса "жоқ" деп жазылады).
Уәкілетті ұйымның жауапты тұлғасының қолы мен мөрі (бар болса).
Қосымшаны беру күні.
Уәкілетті ұйымның мөрі (бар болса)
Авиация персоналы куәліктерін
беру және қолданылу
мерзімін ұзарту қағидаларына
8-қосымша
Авиациялық персонал куәлігінің XII және XIII тармақтарын толтыру үлгілері
1. Әуе кемесінің пилоттары мен экипаж мүшелері куәліктерінің XII тармағын толтыру үлгілері
XII. Ratings (Біліктілік белгілері):
А. Category (Санаты):
1) Multi-engine (Көп қозғалтқышты);
2) Single-engine (Бір қозғалтқышты);
3) Single main rotor, land helicopter MI-8 (MI-2);
4) (МИ-8 (МИ-2) бір винтті, құрылықтағы тікұшық;
5) Аutogiro (Роторлық үлгідегі (автожир);
6) With balance control - мotor deltaplane (Балансталып басқарылатын - дельтаұшу);
1. Әуе кемесінің пилоттары мен экипаж мүшелері куәліктерінің XIII тармағын толтыру үлгілері
XII. Ratings (Біліктілік белгілері):
А. Category (Санаты):
1) Multi-engine (Көп қозғалтқышты);
2) Single-engine (Бір қозғалтқышты);
3) Single main rotor, land helicopter MI-8 (MI-2);
4) (МИ-8 (МИ-2) бір винтті, құрылықтағы тікұшық;
5) Аutogiro (Роторлық үлгідегі (автожир);
6) With balance control - мotor deltaplane (Балансталып басқарылатын - дельтаұшу);
7) airship (дирижабль);
8) heat air ball (жылу әуе шары).
В. Class (Класс):
1) Land aircraft (Құрлықтағы);
2) Hydroplane (Гидроплан);

1. Фамилия, имя обладателя свидетельства по техническому обслуживанию воздушных судов.
2. Номер свидетельства, к которому выдано данное приложение.
3. Условия.
3.1 Свидетельство подписывается его обладателем.
3.2 Отметки о категориях, внесенные в раздел "Категории/Categories" настоящего Приложения сами по себе не разрешают ее обладателю выпускать сертификат о допуске к эксплуатации воздушных судов.
3.3 Свидетельство с внесенными записями в раздел "Ratings" для всех категорий, соответствуют целям Приложения 1 ИКАО.
3.4 Права обладателя этого свидетельства описаны в национальных Правилах Республики Казахстан.
3.5 Свидетельство остается действительным до даты, определенной в графе "Ограничения / Limitations" настоящего Приложения (пункт 5), если до этого свидетельство не будет приостановлено или отозвано. Если ограничений нет, срок действия свидетельства равен 5 годам со дня его выдачи.
3.6 Владелец свидетельства персонала по техническому обслуживанию воздушных судов может применять свои полномочия:
в соответствии с применимыми требованиями Республики Казахстан по поддержанию летной годности и требованиями, предъявляемыми к организациям по техническому обслуживанию воздушных судов, и если на момент применения своих полномочий:
в предшествующий 2-х летний период он/она имеет либо 6 месяцев опыта в ТО соответствующего типа ВС, либо
в первоначальный 2-х летний период он/она выполнил все требования для внесения рейтинга соответствующего типа воздушного судна в свидетельство с целью начальной выдачи ему соответствующих прав, и
если он/она имеет рейтинг воздушного судна; и
если он/она может читать, писать и говорить на понятном уровне языка (языков), на котором написана техническая документация и процедуры.
3.7 Свидетельство является не действительным без данного Приложения.
3.8 Индивидуальный номер приложения указывается в разделе "SpecialRemarks" свидетельства.
4. Категории свидетельства
Категории
А
В1
В2
С
Самолеты с газотурбинными двигателями
Не применимо
Не применимо
Самолеты с поршневыми двигателями
Не применимо
Не применимо
Вертолеты с газотурбинными двигателями
Не применимо
Не применимо
Вертолеты с поршневыми двигателями
Не применимо
Не применимо
Авиационное и радиоэлектронное оборудование воздушных судов
Не применимо
Не применимо
Не применимо
Многодвигательные воздушные суда
Не применимо
Не применимо
Не применимо
Воздушные суда иные, чем многодвигательные
Не применимо
Не применимо
Не применимо
5. Ограничения: (если ограничения есть, то они указываются / если ограничений нет, то пишется "нет").
Подпись и печать (при наличии) ответственного лица уполномоченной организации.
Дата выдачи приложения.
Печать (при наличии) Уполномоченной организации
Приложение 8
к Правилам выдачи и продления
срока действия свидетельств
авиационного персонала
Примеры заполнения пунктов XII и XIII свидетельств авиационного персонала
1. Примеры заполнения пункта XII свидетельств пилотов и членов экипажей воздушных судов
XII. Ratings (Квалификационные отметки):
А. Category (Категория):
1) Multi-engine (Многодвигательный);
2) Single-engine (Однодвигательный);
3) Single main rotor, land helicopter MI-8 (MI-2); 4) (вертолет одновинтовой, сухопутный МИ-8 (МИ-2); 5) Аutogiro (Роторного типа (автожир); 6) With balance control - мotor deltaplane (С балансирным управлением - дельталет); 7) airship (дирижабль); 8) heat air ball (тепловой воздушный шар).
В. Class (Класс):
1) Land aircraft (Сухопутный);
2) Hydroplane (Гидроплан);

3) Amphibian (Амфибия);
4) with tail rack carriage (артқы шасси тіреуімен).
С. Type of aircraft (ТипВС):
Il-96, Tu-154, Yak-42, А-320, В-737, 757.
D. Duties exercised (Міндеті):
1) pilot-instructor (пилот-нұсқаушы);
2) Pilot-in-command (әуе кеменің командирі);
3) Co-pilot (Екінші пилот);
4) Flight navigator (Штурман);
5) Flight engineer (Бортинженер (бортмеханик));
1 үлгі:
1) SEP (A) land – құрлықтағы бір қозғалтқышы бар поршенді ұшақ:
2) SEP (MHG) land – құрылықтағы көп қозғалтқышы бар поршенді мотодельтаплан:
3) SEP (AG) land – құрылықтағы бір қозғалтқышы бар поршенді автожир:
4) SET (A) land - құрылықтағы бір қозғалтқышы бар газ турбиналы ұшақ;
5) MEP (A) land - құрлықтағы көп қозғалтқышы бар поршенді ұшақ;
XIII. Special Remarks (ерекше белгілер):
1) Нұсқаушылық рұқсат беру бойынша жазба:
- FI (A) – ұшақтағы ұшу нұсқаушысы;
- FI (H) - тікұшақтағы ұшу нұсқаушысы;
- FI (AS) - дирижабльдегі ұшу нұсқаушысы;
- FI (S) - планердегі ұшу нұсқаушысы;
- FI (B) - бос аэростаттағы ұшу нұсқаушысы;
- FI(MHG) - мотодельтапландағы ұшу нұсқаушысы;
- FI (AG) - автожирдегі ұшу нұсқаушысы;
- TRI(A) - ұшақ түрі бойынша нұсқаушы;
- TRI(H) - тікұшақ түрі бойынша нұсқаушы;
- IRI(A) - инструктор инструментального рейтинга, самолет;
- IRI(A) - құрал-саймандық рейтингі нұсқаушысы, ұшақ;
- IRI(H) - құрал-саймандық рейтингі нұсқаушысы, тікұшақ;
- FNI - штурман-нұсқаушы;
- FEI - бортинженер (бортмеханик) нұсқаушы;
- TRE (A) – ұшақ типі бойынша емтихан алушы;
- TRE (H) – тікұшақ типі бойынша емтихан алушы;
2) Approved to conduct radiotelephony in English. Certificate № (ағылшын тілінде радиотелефон байланысын жүргізуге рұқсат берілген. Сертификат №);
2. Әуе қозғалысына қызмет көрсету органының диспетчері куәлігінің XII және XIII-тармақтарын толтыру үлгілері
XII. Ratings (Біліктілік белгілері):
1. ӘҚҚ диспетчерінің куәлігінде біліктілік белгілерінің мынадай санаттары көзделген:
1) Aerodrome control rating;
2) Approach control procedural rating;
3) Approach control surveillance rating;
4) Area control procedural rating;
5) Area control surveillance rating.
XIII. SPECIAL REMARKS (ЕРЕКШЕ БЕЛГІЛЕР):
1) Approved to work as instructor (нұсқаушылық жұмысқа рұқсат берілген);
2) Approved radiotelephony communication in English till (күні). Level (шкала бойынша деңгей нөмірі) ICAO. Certificate N (сертификат нөмірі) dated (сертификатты беру күні);
3) Approved to work as examiner (емтихан жұмыстарына жіберілді).
3. MAINTENANCE STAFF (ӘУЕ КЕМЕЛЕРІНЕ ТЕХНИКАЛЫҚ ҚЫЗМЕТ КӨРСЕТУДІ ОРЫНДАЙТЫН ПЕРСОНАЛ):
XII. Ratings (Біліктілік белгілері):
A. Category (Санаттары):

3) Amphibian (Амфибия);
4) with tail rack carriage (С хвостовой стойкой шасси).
С. Type of aircraft (Тип воздушного судна): Il-96, Tu-154, Yak-42, А-320, В-737, 757.
D. Duties exercised (функции):
1) pilot-instructor (пилот-инструктор);
2) Pilot-in-command (Командир воздушного судна);
3) Co-pilot (Второй пилот);
4) Flight navigator (Штурман);
5) Flight engineer (Бортинженер(бортмеханик));
Пример 1:
1) SEP (A) land – однодвигательный поршневой самолет сухопутный:
2) SEP (MHG) land – однодвигательный поршневой мотодельтаплан сухопутный:
3) SEP (AG) land – однодвигательный поршневой автожир сухопутный:
4) SET (A) land – однодвигательный газотурбинный самолет сухопутный;
5) MEP (A) land - многодвигательный поршневой самолет сухопутный;
XIII. Special Remarks (Особые отметки):
1) Примеры записей по инструкторскому допуску:
- FI (A) – летный инструктор на самолете;
- FI (H) - летный инструктор на вертолете;
- FI (AS) - летный инструктор на дирижабле;
- FI (S) - летный инструктор на планере;
- FI (B) - летный инструктор на свободном аэростате;
- FI(MHG) - летный инструктор на мотодельтаплане;
- FI (AG) - летный инструктор на автожире;
- TRI(A) - инструктор по типу самолета;
- TRI(H) - инструктор по типу вертолета;
- IRI(A) - инструктор инструментального рейтинга, самолет;
- IRI(H) - инструктор инструментального рейтинга, вертолет;
- FNI - штурман-инструктор;
- FEI – бортинженер (бортмеханик)-инструктор;
- TRE (A) – экзаменатор по типу самолета;
- TRE (H) – экзаменатор по типу вертолета;
2) Approved to conduct radiotelephony in English. Certificate № (Допущен к ведению радиотелефонной связи на английском языке. Сертификат №);
2. Примеры заполнения пунктов XII и XIII свидетельства диспетчера органа обслуживания воздушного движения
XII. Ratings (Квалификационные отметки):
1. В свидетельстве диспетчера ОВД предусмотрены следующие категории квалификационных отметок:
1) Aerodrome control rating;
2) Approach control procedural rating;
3) Approach control surveillance rating;
4) Area control procedural rating;
5) Area control surveillance rating.
XIII. SPECIAL REMARKS (ОСОБЫЕ ОТМЕТКИ):
1) Approved to work as instructor (допущен к инструкторской работе);
2) Approved radiotelephony communication in English till (дата). Level (номер уровня по шкале) ICAO. Certificate N (номер сертификата) dated (дата выдачи сертификата);
3) Approved to work as examiner (допущен к экзаменаторской работе).
3. MAINTENANCE STAFF (персонал, выполняющий техническое обслуживание воздушных судов):
XII. Ratings (Квалификационные отметки):
A. Category (Категория):

1) Certifying Staff Category B1 (В1 санатты сертификаттайтын / қолдау жасалатын персонал);
2) Certifying Staff Category B2 (В2 санатты сертификаттайтын / қолдау жасалатын персонал);
3) Certifying Staff Category С (С санатты сертификаттайтын персонал);
4) Certifying Staff Category B3 (В3 санатты сертификаттайтын / қолдау жасалатын персонал).
B. Type of aircraft (әуе кемесінін түрі):
1) Boeing B737-700/800/900 with CFM56
2) Boeing B747-400/400ERF with GE CF6, RR RB211 and PW4000
3) Boeing B757-200/300 with RR RB211
4) Boeing B767-200/300/400 with GECF6
5) Fokker F50 with PW125B
6) Airbus A319/A320/A321 with IAE V2500/CFM56
7) Airbus A330 with GE CF6/RR RB211 Trent 700
8) Airbus A330-300 with GE CF6
9) Embraer ERJ 170/190 with GE CF34
1 Ескертпе. Әуе кеме мен қозғалтқыштардың түрлері әуе кеме/қозғалтқыштар түрінің сертификатындағы деректердің және қабылданған халықаралық қысқартулардың негізінде куәлікке енгізіледі.
C. Privileges (құқықтары):
1. Airframe and power plant certifying/support maintenance staff Category B1 (Ұшу аппараттарына, әуе кемелердің қозғалтқыштары мен олардың электржабдықтарына техникалық қызмет көрсету бойынша сертификаттайтын/қолдау жасайтын персонал) - В1 санат)
4.1-үлгі "Embraer ERJ 190 with GE CF34. Certifying staff Cat B1" немесе "Embraer ERJ 190 әуе кемені GE CF34 қозғалтқыштарымен. В1 санатты сертификаттайтын персонал".
2. Aircraft /Helicopter avionic certifying/support maintenance staff (Ұшақ/тікұшақ авиациялық, радиоэлектронды және электр жабдығына техникалық қызмет көрсетуші сертификаттайтын/қолдау жасайтын персонал) – В2 санат)
5.1-үлгі
"Embraer ERJ 190 with GE CF34. Certifying staff Cat B2".
"GE CF34 қозғалтқышымен Embraer ERJ 190. В2-санатты сертификаттайтын персонал".
3. Certifying staff category C (әуе кеме кезеңдік (базалық қызмет көрсету жөніндегі сертификаттайтын персонал) – C санат;
8 үлгі.
"Embraer 190 with GE CF34. Certifying Staff Cat С" немесе "GE CF4 қозғалтқышымен Embraer ERJ 190. С" санатты сертификаттайтын персонал.
4. Certifying Staff category B3 (2000 кг тең және аз максималды ұшу массасымен (MTOM) әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету бойынша сертификаттайтын/қолдау жасайтын персонал) – В3 санат.
13.1 үлгі
"Сessna-337 with engines JJ1400 Certifying staff Cat B3" немесе "JJ1400 қозғалтқышымен Сessna-337. В3-санатты сертификаттайтын персонал".
XIII. Special Remarks (Ерекше белгілер):
1. Онсыз лицензия қолдануға келмейтін лицензияға қосымшаның жеке нөмірі.
Үлгі. "Licence is valid with attachment # XX XX XX XX", “Date of issue …….” "Лицензия № XXXXXXXXX қосымшамен қолдануға жатады"

1) Certifying Staff Category B1 (сертифицирующий / поддерживающий персонал категории В1);
2) Certifying Staff Category B2 (сертифицирующий / поддерживающий персонал категории В2);
3) Certifying Staff Category С (сертифицирующий персонал категории С);
4) Certifying Staff Category B3 (сертифицирующий / поддерживающий персонал персонал категории В3).
B. Type of aircraft (Тип воздушного судна):
1) Boeing B737-700/800/900 with CFM56
2) Boeing B747-400/400ERF with GE CF6, RR RB211 and PW4000
3) Boeing B757-200/300 with RR RB211
4) Boeing B767-200/300/400 with GECF6
5) Fokker F50 with PW125B
6) Airbus A319/A320/A321 with IAE V2500/CFM56
7) Airbus A330 with GE CF6/RR RB211 Trent 700
8) Airbus A330-300 with GE CF6
9) Embraer ERJ 170/190 with GE CF34
Примечание 1. Типы воздушных судов и двигателей вносятся в свидетельство на основании данных из сертификата типа воздушного судна / двигателя и принятых международных сокращений.
C. Privileges (привилегии):
1. Airframe and power plant certifying/support maintenance staff Category B1 (Сертифицирующий / поддерживающий персонал по техническому обслуживанию летательных аппаратов, двигателей и их электрооборудования воздушного судна) – категория В1)
Пример 4.1 "Embraer ERJ 190 with GE CF34. Certifying staff Cat B1" или "воздушное судно Embraer ERJ 190 с двигателями GE CF34. Сертифицирующий персонал категории В1".
2. Aircraft /Helicopter avionic certifying/support maintenance staff (Сертифицирующий / поддерживающий персонал по техническому обслуживанию авиационного и радиоэлектронного и электрооборудования самолета/вертолета) - категория В2;
Пример 5.1
"Embraer ERJ 190 with GE CF34. CertifyingstaffCatB2".
"EmbraerERJ 190 с двигателями GECF34. Сертифицирующий персонал категории В2".
3. Certifying staff category C (Сертифицирующий персонал по периодическому (базовому) техническому обслуживанию воздушных судов) - категория C;
Пример 8.
"Embraer 190 with GE CF34. Certifying Staff Cat С" или "Embraer ERJ 190 с двигателями GE CF4. Сертифицирующий персонал категории С.
4. Certifying Staff category B3 (Сертифицирующий/ поддерживающий персонал по техническому обслуживанию воздушных судов с максимальной взлетной массой (MTOM) равной и менее 2250 кг) – категория В3
Пример 13.1
"Сessna-337 with engines JJ1400 Certifying staff Cat B3" или "Сessna-337 с двигателями JJ1400. Сертифицирующий персонал категории В3.
XIII. Special Remarks (Особые отметки):
1. Индивидуальный номер приложения к лицензии, без которого лицензия не является действительной. Пример. "Licence is valid with attachment # XX XX XX XX", "Date of issue ……." "Лицензия действительна с приложением № XXXXXXXXX", "Дата выдачи ……."

4. Жеңіл әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі куәліктің XII және XIII тармақтарын толтыру үлгілері.
XII. Ratings (Біліктілік белгілері):
A. Category (Санат):
2) Certifying Staff Category "B3" ("В3" санатындағы сертификаттаушы/қолдаушы персонал).
B. Typeofaircraft (әуе кеменің түрі) ("В3" санаты үшін):
1) қозғалтқыш түрі көрсетілген ұшу салмағы 5700 кг артық емес ұшақ;
2) Газтурбиналы қозғалтқышы бар тікұшақ;
3) Поршенді қозғалтқышы бар тікұшақ;
4) Ан-2 ұшағы.
Мысалы: В3(А), B3(An-2), B3(MHG), B3(AG), B3(B), B3(S), B3(AS).
Авиация персоналы куәліктерін
беру және қолданылу мерзімін
ұзарту қағидаларына
9-қосымша
Әуе кемелеріне ТҚ жөніндегі маманның қолданыстағы куәлігін жаңа санат немесе қосымша санатпен толықтыруға арналған талаптар.
Өтінішке сәйкес келетін қосымша санатта пайдаланылатын әуе кемелереге техникалық қызмет көрсетудегі практикалық тәжірибе.
Егер өтініш беруші тиісті қосымша санат бойынша емтиханды табысты түрде тапсырып мақұлданған курсты аяқтаса және сертификатпен растаса тәжірибе бойынша талаптар 50 % азайтылуы мүмкін.
к \ от
A1
A2
A3
A4
B1.1
B1.2
B1.3
B1.4
B2
B3
A1
-
6 ай
6 ай
6 ай
2 жыл
6 ай
2 жыл
1 жыл
2 жыл
6 ай
A2
6 ай
-
6 ай
6 ай
2 жыл
6 ай
2 жыл
1 жыл
2 жыл
6 ай
A3
6 ай
6 ай
-
6 ай
2 жыл
1 жыл
2 жыл
6 ай
2 жыл
1 жыл
A4
6 ай
6 ай
6 ай
-
2 жыл
1 жыл
2 жыл
6 ай
2 жыл
1 жыл
B1.1
ешқандай
6 ай
6 ай
6 ай
-
6 ай
6 ай
6 ай
1 жыл
6 ай
B1.2
6 ай
ешқандай
6 ай
6 ай
2 жыл
-
2 жыл
6 ай
2 жыл
ешқандай
B1.3
6 ай
6 ай
ешқандай
6 ай
6 ай
6 ай
-
6 ай
1 жыл
6 ай
B1.4
6 ай
6 ай
6 ай
ешқандай
2 жыл
6 ай
2 жыл
-
2 жыл
6 ай
B2
6 ай
6 ай
6 ай
6 ай
1 жыл
1 жыл
1 жыл
1 жыл
-
1 жыл
В3
Ауысу мүмкін емес
Ауысу мүмкін емес
Ауысу мүмкін емес
Ауысу мүмкін емес
Ауысу мүмкін емес
Ауысу мүмкін емес
Ауысу мүмкін емес
Ауысу мүмкін емес
Ауысу мүмкін емес
-
Авиация персоналы куәліктерін
беру және қолданылу мерзімін
ұзарту қағидаларына
10-қосымша
Әуе кеменің рейтингі бойынша талаптар.
Әуе кемелердің тобы
"В1"/"В3" санатты куәлік
"В2" санатты куәлік
"С" санатты куәлік
1-топ - Множылвигателді әуе кеме - Множылвигателді тікұшақтар - FL290 эшелонынан жоғары сертификатталған тікұшақтар - Электрлік алыстан басқару жүйесімен жабдықталған әуе кеме - Уәкілетті ұйым айқындаған басқа да әуе кемелер
("В1" үшін) ӘУЕ КЕМЕНІҢ ТҮРІНІҢ ЖЕКЕ РЕЙТИНГІ әуе кеменің түрі бойынша оқу: - Теория + емтихан - Тәжірибелік элементті бағалау Оған қоса Тәжірибелік тағылымдама (куәліктің қосымша санаты бойынша бірінші әуе кеме үшін)
ӘУЕ КЕМЕНІҢ ТҮРІНІҢ ЖЕКЕ РЕЙТИНГІ әуе кеменің түрі бойынша оқу: - Теория + емтихан - Тәжірибелік элементті бағалау Оған қоса Тәжірибелік тағылымдама (куәліктің қосымша санаты бойынша бірінші әуе кеме үшін)
ӘУЕ КЕМЕНІҢ ТҮРІНІҢ ЖЕКЕ РЕЙТИНГІ әуе кеменің түрі бойынша оқу: - Теория + емтихан

4. Примеры заполнения пунктов XII и XIII свидетельства по техническому обслуживанию легких воздушных судов.
XII. Ratings (Квалификационные отметки):
A. Category (Категория):
2) Certifying Staff Category "B3" (сертифицирующий/поддерживающий персонал категории "В3").
B. Type of aircraft (Тип воздушного судна) (для категорий "В3"):
1) Самолет с взлетным весом не более 5700 кг с указанием типа двигателя;
2) Вертолет с газотурбинным двигателем;
3) Вертолет с поршневым двигателем;
4) Самолет Ан-2.
Например: В3(А), B3(An-2), B3(MHG), B3(AG), B3(B), B3(S), B3(AS).
Приложение 9
к Правилам выдачи и продления
срока действия свидетельств
авиационного персонала
Требования для дополнения новой категории или подкатегории в существующее
свидетельство персонала по техническому обслуживанию воздушных судов.
Опыт практическим в техническом обслуживании воздушных судов на эксплуатирующихся воздушных судах в подкатегории, соответствующей заявлению.
Требования по опыту могут быть уменьшены на 50 %, если заявитель завершил и подтвердил одобренный курс первоначальной подготовки соответствующей подкатегории успешной сдачей экзамена и сертификатом.
к \ от
A1
A2
A3
A4
B1.1
B1.2
B1.3
B1.4
B2
B3
A1
-
6 месяцев
6 месяцев
6 месяцев
2 года
6 месяцев
2 года
1 год
2 года
6 месяцев
A2
6 месяцев
-
6 месяцев
6 месяцев
2 года
6 месяцев
2 года
1 год
2 года
6 месяцев
A3
6 месяцев
6 месяцев
-
6 месяцев
2 года
1 год
2 года
6 месяцев
2 года
1 год
A4
6 месяцев
6 месяцев
6 месяцев
-
2 года
1 год
2 года
6 месяцев
2 года
1 год
B1.1
нисколько
6 месяцев
6 месяцев
6 месяцев
-
6 месяцев
6 месяцев
6 месяцев
1 год
6 месяцев
B1.2
6 месяцев
нисколько
6 месяцев
6 месяцев
2 года
-
2 года
6 месяцев
2 года
нисколько
B1.3
6 месяцев
6 месяцев
нисколько
6 месяцев
6 месяцев
6 месяцев
-
6 месяцев
1 год
6 месяцев
B1.4
6 месяцев
6 месяцев
6 месяцев
нисколько
2 года
6 месяцев
2 года
-
2 года
6 месяцев
B2
6 месяцев
6 месяцев
6 месяцев
6 месяцев
1 год
1 год
1 год
1 год
-
1 год
В3
Переход не возможен
Переход не возможен
Переход не возможен
Переход не возможен
Переход не возможен
Переход не возможен
Переход не возможен
Переход не возможен
Переход не возможен
-
Приложение 10
к Правилам выдачи и продления
срока действия свидетельств
авиационного персонала
Требования по рейтингам воздушных судов
Группа воздушных судов
Свидетельство категорий "В1"/ "В3"
Свидетельство категории "В2"
Свидетельство категории "С"
Группа 1 Многодвигательные воздушные суда --- Многодвигательные вертолеты --- Самолеты, сертифицированные выше эшелона FL290 --- воздушные судна, оборудованные электродистанционной системой управления --- Другие воздушных судна, которые определены уполномоченной организацией
(Для "В1") Индивидуальный рейтинг типа воздушного судна Обучение на тип воздушного судна: --- Теория + экзамен --- Оценка практического элемента Плюс Практическая стажировка (для первого воздушного судна в подкатегории свидетельства)
Индивидуальный рейтинг типа воздушного судна Обучение на тип воздушного судна: --- Теория + экзамен --- Оценка практического элемента Плюс Практическая стажировка (для первого воздушного судна в подкатегории свидетельства)
Индивидуальный рейтинг типа воздушного судна Обучение на тип воздушного судна --- теория + экзамен

2 тап Кіші топтар: 2a: Бір газ турбиналы қозғалтқыштары бар ұшақтар См.(*) 2b: Бір газ турбиналы қозғалтқыштары бар тікұшақтар См.(*) 2c: Поршинді қозғалтқыштары бар тікұшақтар См.(*) (*)1-топта сыныпталғандарды алып тастағанда.
("В1.1", "В1.3", "В1.4" үшін) ӘУЕ КЕМЕНІҢ ТҮРІ БОЙЫНША ЖЕКЕ РЕЙТИНГ (әуе кеменің түрі бойынша оқу+ практикалық тәжірибе (OJT)) немесе (әуе кеменің түрі бойынша емтихан + практикалық тәжірибе) ҚОСЫМША ТОПТЫҢ ТОЛЫҚ РЕЙТИНГІ (әуе кеменің түрі бойынша оқу+ практикалық тәжірибе (OJT)) немесе (әуе кеменің түрі бойынша емтихан + практикалық тәжірибе) осы қосымша топта берілген кемінде 3 ӘК Өндіруші ҚОСЫМША ТОБЫНЫҢ РЕЙТИНГІ (әуе кеменің түрі бойынша оқу+ практикалық тәжірибе (OJT)) немесе (әуе кеменің түрі бойынша емтихан + практикалық тәжірибе) осы қосымша топта берілген кемінде 2 әуе кеме
ӘУЕ КЕМЕНІҢ ТҮРІ БОЙЫНША ЖЕКЕ РЕЙТИНГ (әуе кеменің түрі бойынша оқу+ практикалық тәжірибе немесе (әуе кеменің түрі бойынша емтихан + практикалық тәжірибе) ҚОСЫМША ТОПТЫҢ ТОЛЫҚ РЕЙТИНГІ Практикалық тәжірибені көрсетуге негізделген Өндіруші ҚОСЫМША ТОБЫНЫҢ РЕЙТИНГІ Практикалық тәжірибені көрсетуге негізделген
ӘУЕ КЕМЕНІҢ ТҮРІ БОЙЫНША ЖЕКЕ РЕЙТИНГ әуе кеменің түрі бойынша оқу немесе әуе кеменің түрі бойынша емтихан ҚОСЫМША ТОПТЫҢ ТОЛЫҚ РЕЙТИНГІ осы қосымша топта берілген кемінде 3 әуе кеме бойынша әуе кеменің түрі бойынша оқу немесе әуе кеменің түрі бойынша емтихан Өндіруші ҚОСЫМША ТОБЫНЫҢ РЕЙТИНГІ осы қосымша топта берілген кемінде 2 әуе кеме бойынша әуе кеменің түрі бойынша оқу немесе әуе кеменің түрі бойынша емтихан
3-топ. Поршенді ұшақтар (1-топта сыныпталғандарды алып тастағанда)
(В1.2 үшін) ӘУЕ КЕМЕНІҢ ТҮРІ БОЙЫНША ЖЕКЕ РЕЙТИНГ (әуе кеменің түрі бойынша оқу+ практикалық тағылымдама (OJT)) немесе (әуе кеменің түрі бойынша емтихан + практикалық тәжірибе) 3 ҚОСЫМША ТОПТЫҢ ТОЛЫҚ РЕЙТИНГІ Практикалық тәжірибені көрсетуге негізделген Ограничения: Саңылаулы ұшақтар Металл ұшақтар Композитті ұшақтар Ағаш ұшақтар
Құбырлы металл және матадан жасалған ұшақтар
ӘУЕ КЕМЕНІҢ ТҮРІ БОЙЫНША ЖЕКЕ РЕЙТИНГ (әуе кеменің түрі бойынша оқу+ практикалық тағылымдама (OJT)) немесе (әуе кеменің түрі бойынша емтихан + практикалық тәжірибе) 3 ҚОСЫМША ТОПТЫҢ ТОЛЫҚ РЕЙТИНГІ Практикалық тәжірибені көрсетуге негізделген
ӘУЕ КЕМЕНІҢ ТҮРІ БОЙЫНША ЖЕКЕ РЕЙТИНГ әуе кеменің түрі бойынша оқу немесе әуе кеменің түрі бойынша емтихан 3 ҚОСЫМША ТОПТЫҢ ТОЛЫҚ РЕЙТИНГІ Практикалық тәжірибені көрсетуге негізделген
5700 кг тең және аз МТОМ максималды ұшу массасымен жеңіл авиацияның саңылаусыз поршенді әуе кеме
("В3" үшін) (әуе кеменің түрі бойынша емтихан + практикалық тәжірибе)
Қолданылмайды
Қолданылмайды
Авиация персоналы куәліктерін
беру және қолданылу мерзімін
ұзарту қағидаларының
11-қосымшасы
Нысаны
Инспекторлық ұйғарым
АНЫҚТАЛҒАН СӘЙКЕССІЗДІКТЕР ТУРАЛЫ ХАБАРЛАМА
FINDING CLEARANCE REPORT
Нормативтік құжатқа сілтеме /Regulatory Reference:
Инспекторлық ұйғарым азаматтық авиация және (немесе) эксперименталды авиация саласында қызметті жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар үшін міндетті болып табылады.

Группа 2 Подгруппы: 2a: Самолеты с одним газотурбинным двигателем См.(*) 2b: Вертолеты с одним газотурбинным двигателем См. (*) 2c: Вертолеты с одним поршневым двигателем (*) (*) Исключая те, которые классифицированы в группе 1.
(Для "В1.1", "В1.3", "В1.4") Индивидуальный рейтинг типа воздушного судна (Обучение на тип воздушного судна + практическая стажировка (OJT)) или (экзамен на тип воздушного судна + практический опыт) Полный рейтинг подгруппы (обучение на тип воздушного судна + практическая стажировка (OJT)) или (экзамен на тип воздушного судна +практический опыт) по крайней мере на 3-х представленных в этой подгруппе воздушного судна рейтинг подгруппы производителя (обучение на тип воздушного судна + практическая стажировка (OJT)) или (экзамен на тип воздушного судна +практический опыт) по крайней мере на 2-х представленных в этой подгруппе воздушного судна)
Индивидуальный рейтинг типа воздушного судна Обучение на тип воздушного судна + практическая стажировка) или (экзамен на тип воздушного судна + практический опыт) Полный рейтинг подгруппы базирующийся на демонстрации практического опыта рейтинг подгруппы производителя базирующийся на демонстрации практического опыта
Индивидуальный рейтинг типа воздушного судна Обучение на тип воздушного судна или экзамен на тип воздушного судна Полный рейтинг подгруппы обучение на тип воздушного судна или экзамен по крайней мере по 3-м типам воздушного судна, представленным в этой подгруппе рейтинг подгруппы производителя обучение на тип воздушного судна по крайней мере на 2-а типа воздушного судна, представленных в этой подгруппе производителя воздушного судна
Группа 3. Поршневые самолеты (исключая те, которые классифицированы в группе 1)
(для В1.2) Индивидуальный рейтинг типа воздушного судна (обучение на тип воздушного судна +практическая стажировка (OJT)) или (экзамен на тип воздушного судна + практический опыт) Полный рейтинг 3-й подгруппы базирующийся на демонстрации практического опыта Ограничения:
Герметичные самолеты
Металлические самолеты
Композитные самолеты
Деревянные самолеты
Металлические трубчатые и тканевые самолеты
Индивидуальный рейтинг типа воздушного судна (обучение на тип воздушного судна + практическая стажировка (OJT)) или (экзамен на тип воздушного судна + практический опыт) Полный рейтинг 3-й подгруппы базирующийся на демонстрации практического опыта
Индивидуальный рейтинг типа воздушного судна Обучение на тип воздушного судна или экзамен на тип воздушного судна Полный рейтинг 3-й подгруппы базирующийся на демонстрации практического опыта
Негерметичным поршневые воздушные судна легкой авиации с максимальной взлетной массой МТОМ равной и ниже 5700 кг
(для "В3") (экзамен на тип воздушного судна + практический опыт)
Не применимо
Не применимо
Приложение 11
к Правилам выдачи и продления
срока действия свидетельств
авиационного персонала
Форма
Инспекторское предписание
Сообщение о выявленном несоответствии
FINDING CLEARANCE REPORT
Ссылка на нормативный документ /Regulatory Reference :

Инспекторлық ұйғарымды орындамау азаматтық авиация және (немесе) эксперименталды авиация саласында қызметті жүзеге асыруға сертификаттың қолданылуын тоқтату немесе қайтарып алу үшін негіздеме болып табылады және Заңның 12-бабының 5-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген.
Авиациялық инспекторлар беретін инспекторлық ұйғарымдарға жоғары тұрған лауазымды тұлғаға немесе сотқа шағым түсіруге болады.
СӘЙКЕС КЕЛМЕУШІЛІК / FINDING:
Аудиторлар:
Auditors
Қолы / тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Жауапты
Басшы:
Қолы / тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Жоспарланған жою күні:
Тексеру күні:
Audit date
Тексеру негіздемесі:
Audit Reference
Сәйкес келмеу санаты:
Ұйымның/пайдаланушының сәйкес келмеушіліктерді жою туралы хабарламасы (түзету шаралары)
Organisation’s/ Operator’sstatementonclearance (Correctiveactions)
Күні:
Date
Атқаратын лауазымы:
Position
Қолы:
Signature
Сәйкес келмеушіліктердің алдын алу бойынша уәкілетті ұйымның инспекторының қорытындысы:
Күні:
Date
Тегі:
Name
Қолы:
Signature
Сәйкес келмеушілік жойылды:
Күні:
Date
Басқарма бастығы:
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Қолы:
Signature
Сәйкес келмеушіліктер санаты:
I Критикалық: ұшу қауіпсіздігіне/авиациялық қауіпсіздікке кері әсер ететін және белгіленген рәсімдерге немесе Нормативтік құқықтық актілердің талаптарына қарама-қайшы келетін ауытқулар сипатын немесе нормативтік актілер талаптарын жүйелі түрде бұзу.
II Аз критикалық: нормативтік актілерге, рәсімдерге немесе шарттың талаптарына қарама-қайшы келетін, бірақ жүйелік және критикалық сипаты жоқ кейбір ауытқулар.

Инспекторское предписание является обязательным для исполнения физическими или юридическими лицами, осуществляющими деятельность в сфере гражданской и (или) экспериментальной авиации. Невыполнение инспекторского предписания является основанием для приостановления действия или отзыва сертификата (свидетельства) на осуществление деятельности в сфере гражданской и (или) экспериментальной авиации и влечет ответственность, установленную законами Республики Казахстан в соответствии с пунктом 5 статьи 12 Закона. Инспекторские предписания, выдаваемые авиационными инспекторами, обжалованы вышестоящему должностному лицу или в суд.
несоответствие / FINDING:
Аудиторы:
Auditors
Подпись / Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Ответственный Руководитель:
Подпись / Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Планируемая дата устранения:
Дата проверки: Audit date
Основание проверки: Audit Reference
Категория несоответствия.:
Сообщение организации/эксплуатанта об устранении несоответствия (корректирующие меры) Organisation’s/ Operator’s statement on clearance (Corrective actions)
Дата:
Date
Занимаемая должность:
Position
Подпись:
Signature
Заключение инспектора уполномоченной организации по предотвращению несоответствия:
Дата:
Date
Фамилия:
Name
Подпись:
Signature
Несоответствие устранено:
Дата:
Date
Руководитель Департамента: Фамилия, имя, отчество (при его наличии).
Подпись:
Signature
Категории несоответствий:
I критическое: систематическое нарушение требований нормативных актов или характер отклонений, которые негативно влияют на безопасность полетов / авиационную безопасность и противоречит установленным процедурам или требованиям Нормативно – правовых актов.
II менее критическое: некоторые отклонения, которые также противоречат нормативным актам, процедурам или требованиям договора, но не имеют систематического и критического характера.