"Телерадио хабарларын тарату қызметтерін көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің 2012 жылғы 29 маусымдағы № 89/1 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 2021 жылғы 22 желтоқсандағы № 418 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 23 желтоқсанда № 25964 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің м.а. 2024 жылғы 29 қазандағы № 500-НҚ бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Мәдениет және ақпарат министрінің м.а. 29.10.2024 № 500-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Телерадио хабарларын тарату қызметтерін көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің 2012 жылғы 29 маусымдағы № 89/1 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7820 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Телерадио хабарларын тарату туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 1-тармағының 11) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Телерадио хабарларын тарату қызметтерін көрсету қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Телерадио хабарларын тарату қызметтерін көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Телерадио хабарларын тарату туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 7-бабы 1-тармағының 11) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының аумағында телерадио хабарларын тарату қызметтерін көрсету тәртібін айқындайды.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) абоненттік жол – жергілікті телекоммуникация желісінің бір бөлігі болып табылатын және абоненттік құрылғыны осы желінің телекоммуникация құралдарымен жалғайтын байланыс жолы;
2) жария шартқа қосылу – телерадио хабарларын тарату операторы мен абонент арасында шарт жасасу тәсілі, мұндай шарт кезінде қосылған абонент ұсынылған жария шарттың талаптарын оператор ұсынған осындай жария шартта көзделген тәртіппен қабылдайды;
3) дара спутниктік және эфирлік қабылдау құрылғыларын таратушы – телерадио хабарларын тарату саласында лицензиясы бар және Қазақстан Республикасының аумағында өзінің спутниктік хабар тарату жүйелеріне ие телерадио хабарларын тарату операторларының көрсетілетін қызметтеріне шартты қолжетімді карталарды, телерадио хабарларын тарату операторларының теле-, радиосигналын жеке-дара қабылдауға арналған жабдықты тарататын жеке немесе заңды тұлға;

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра культуры и информации Республики Казахстан от 29 июня 2012 года № 89/1 "Об утверждении Правил оказания услуг телерадиовещания"
Приказ Министра информации и общественного развития Республики Казахстан от 22 декабря 2021 года № 418. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 декабря 2021 года № 25964. Утратил силу приказом и.о. Министра культуры и информации Республики Казахстан от 29 октября 2024 года № 500-НҚ.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра культуры и информации РК от 29.10.2024 № 500-НҚ (вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра культуры и информации Республики Казахстан от 29 июня 2012 года № 89/1 "Об утверждении Правил оказания услуг телерадиовещания" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7820), следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 11) пункта 1 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О телерадиовещании" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах оказания услуг телерадиовещания, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила оказания услуг телерадиовещания (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 11) пункта 1 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О телерадиовещании" (далее – Закон) и определяют порядок оказания услуг телерадиовещания на территории Республики Казахстан.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) абонентская линия – линия связи, являющаяся частью местной сети телекоммуникаций и соединяющая абонентское устройство со средствами телекоммуникаций этой сети;
2) присоединение к публичному договору – способ заключения договора между оператором телерадиовещания и абонентом, при котором присоединяющийся абонент принимает условия предложенного публичного договора в порядке предусмотренным таким публичным договором, предложенным Оператором;
3) распространитель индивидуальных спутниковых и эфирных приемных устройств – физическое или юридическое лицо, распространяющее карты условного доступа к услугам операторов телерадиовещания, оборудование, предназначенное для индивидуального приема теле-, радиосигнала операторов телерадиовещания, имеющих лицензию в сфере телерадиовещания и обладающих собственными спутниковыми системами вещания на территории Республики Казахстан;

4) пайдаланушы жабдығы – теле-, радиоарналардың сигналдарын қабылдауға, өңдеуге және ойнатуға арналған техникалық құралдар (оның ішінде қабылдаушы спутниктік жиынтық, телевизиялық қабылдағыш, радиоқабылдағыш);
5) теле-, радиоарнаның сигналы – технологиялық параметрлері техникалық нормаларға және стандарттарға сәйкес анықталатын теле-, радиоарнаның электрлік сигналы;
6) телерадио хабарларын тарату операторының желісі – телерадио хабарларын тарату операторы пайдаланатын, теле-, радиоарналарды осы құралдардың параметрлерімен айқындалатын аумақта ретрансляциялауды қамтамасыз ететін техникалық құралдар мен байланыс арналарының жиынтығы;
7) телерадио хабарларын тарату – телекоммуникацияның техникалық құралдарын пайдалана отырып және тұтынушының ашық немесе кодталған жария түрде қабылдауына арналған телекоммуникация желілерінде теле-, радиоарналарды қалыптастыру және (немесе) тарату;
8) шартты қолжетімділік картасы – дара спутниктік және эфирлік қабылдау құрылғыларының сәйкестендіргішін қамтитын, абоненттің телерадио хабарларын тарату операторының көрсететін қызметтеріне қол жеткізуін қамтамасыз ететін құрылғы;
9) хабар тарату арнасы – шығу көзінен абонентке дейін теле-, радиоарналар сигналын жеткізуді жүзеге асыратын радиоэлектрондық техникалық құралдар қалыптастырған физикалық орта;
10) телерадио хабарларын тарату операторы – теле-, радиоарналарды тарату жөніндегі қызметпен айналысуға лицензия алған жеке немесе заңды тұлға;
11) интернет – электрондық ақпараттық ресурстарды жіберуге арналған телекоммуникациялардың біріктірілген желілерінің және есептеу ресурстарының дүниежүзілік жүйесі.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Телерадио хабарларын тарату операторы теле-, радиоарналар топтамаларын қалыптастыру кезінде Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 2019 жылғы 17 маусымдағы № 171 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18861 болып тіркелген) бекітілген Міндетті теле-, радиоарналардың тізбесіне сәйкес міндетті теле-, радиоарналарды цифрлық хабар таратуда және телекоммуникациялар желілерінде сандар тізбегін таратуда біріншіден бастап, одан жоғары ретті сандарды беру жолымен басым тәртіппен, ал аналогты хабар таратуда бөлу торының басына арналардың жиіліктерін қою арқылы реттік нөмірдің бірізділігін сақтай отырып орналастырады.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Телерадио хабарларын тарату қызметтері мыналар болып табылады:
1) эфирлік телерадио хабарларын тарату қызметтері;
2) спутниктік телерадио хабарларын тарату қызметтері;

4) пользовательское оборудование – технические средства (в том числе, приемный спутниковый комплект, телевизионный приемник, радиоприемник), предназначенные для приема, обработки и воспроизведения сигналов теле-, радиоканалов;
5) сигнал теле-, радиоканала – электрический сигнал теле-, радиоканала, технологические параметры которого определены в соответствии с техническими нормами и стандартами;
6) сеть оператора телерадиовещания – используемая оператором телерадиовещания совокупность технических средств и каналов связи, обеспечивающих ретрансляцию теле-, радиоканалов на территории, определяемой параметрами этих средств;
7) телерадиовещание – формирование и (или) распространение теле-, радиоканалов с использованием технических средств телекоммуникаций и в сетях телекоммуникаций для публичного приема потребителем в открытом или кодированном виде;
8) карта условного доступа – устройство, содержащее идентификатор индивидуальных спутниковых и эфирных приемных устройств, обеспечивающее доступ абонента к услугам оператора телерадиовещания;
9) канал вещания – физическая среда, сформированная радиоэлектронными техническими средствами, по которым осуществляется доставка сигнала теле-, радиоканалов от источника до абонента;
10) оператор телерадиовещания – физическое или юридическое лицо, получившее лицензию для занятия деятельностью по распространению теле-, радиоканалов;
11) интернет – всемирная система объединенных сетей телекоммуникаций и вычислительных ресурсов для передачи электронных информационных ресурсов.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Оператор телерадиовещания при формировании пакетов теле-, радиоканалов размещает обязательные теле-, радиоканалы с соблюдением последовательности порядкового номера, согласно перечню обязательных теле-, радиоканалов, утвержденному приказом Министра информации и общественного развития Республики Казахстан от 17 июня 2019 года № 171 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актах под № 18861), в приоритетном порядке путем присвоения в цифровом вещании и вещании в сетях телекоммуникаций последовательных чисел, начиная с первого и более, и в аналоговом вещании путем размещения в начале сетки разделения частот каналов.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Услугами телерадиовещания являются:
1) услуги эфирного телерадиовещания;
2) услуги спутникового телерадиовещания;

3) кабельдік телерадио хабарларын тарату қызметтері;
4) телекоммуникациялар желілерінде телерадио хабарларын тарату қызметтері.";
мынадай мазмұндағы 31-1-тармақпен толықтырылсын:
"31-1. Интернет жүйелеріне қолжетімділік қызметін көрсететін абоненттік желілерді қоспағанда, кабельдік телерадио хабарларын тарату кабельдік және эфирлік-кабельдік желілер арқылы теле-, радиоарналарды тарату жүйесін білдіреді.";
33 және 34-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"33. Техникалық мүмкіндік болғанда және шартқа сәйкес бір абоненттің абоненттік желісі ұжымдық қолжетімділікті ұйымдастыру үшін абоненттік тармақтағыштың бірнеше бұрып жібергішіне қосылады.
34. Абоненттің ғимаратында телерадио хабарларын тарату желілері, ал олар орналасқан орынжайда абоненттік желілер жоқ болған жағдайда, жетіспейтін жабдықты және кабельдік желілерді телерадио хабарларын тарату операторлары құрастыруы мүмкін немесе басқа тәсілмен жүргізіледі. Бұл жұмыстарды орындағаннан кейін телерадио хабарларын тарату операторлары абонентпен Шарт жасасады.";
2-тарау мынадай мазмұндағы 6-параграфпен толықтырылсын:
"6-параграф. Телекоммуникациялар желілерінде телерадио хабарларын тарату қызметтерін көрсету ерекшеліктері
35-1. Телекоммуникациялар желілерінде телерадио хабарларын тарату телекоммуникация хабарларының берілуін қамтамасыз ететін телекоммуникациялардың техникалық құралдарын және байланыс жолдарын пайдалану арқылы теле-, радиоарналарды тарату жүйесін білдіреді.
35-2. Телекоммуникация желілерінде теле-, радиоарналарды тарату теле-, радиоарналарды тарату жөніндегі қызметпен айналысуға арналған лицензия негізінде жүзеге асырылады.";
42-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Заңның 37-бабының 4-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында теле-, радиоарналарды тарату жөніндегі қызметпен айналысу үшін лицензиясы жоқ телерадио хабарларын тарату операторларының қызметтеріне шартты қолжетімділік карталарын таратуға тыйым салынады және Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген жауаптылыққа әкеп соқтырады.".
2. Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрлігінің Ақпарат комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғанынан кейін оны Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.

3) услуги кабельного телерадиовещания;
4) услуги телерадиовещания в сетях телекоммуникаций.";
дополнить пунктом 31-1 следующего содержания:
"31-1. Кабельное телерадиовещание представляет собой систему распространения теле-, радиоканалов посредством кабельных и эфирно-кабельных сетей, за исключением абонентских линий, для оказания услуг доступа к сети интернет.";
пункты 33 и 34 изложить в следующей редакции:
"33. При наличии технической возможности и в соответствии с договором абонентская сеть одного абонента, подключается к нескольким отводам абонентского ответвителя для организации коллективного доступа.
34. При отсутствии в здании абонента сетей телерадиовещания, а в занимаемом им помещении – абонентской линии, монтаж недостающего оборудования и кабельных линий проводится операторами телерадиовещания или иным способом. После выполнения данных работ операторы телерадиовещания заключают с абонентом Договор.";
главу 2 дополнить параграфом 6 следующего содержания:
"Параграф 6. Особенности оказания услуг телерадиовещания в сетях телекоммуникаций
35-1. Телерадиовещание в сетях телекоммуникаций представляет собой систему распространения теле-, радиоканалов с использованием технических средств телекоммуникаций и линий связи, обеспечивающих передачу сообщений телекоммуникаций.
35-2. Распространение теле-, радиоканалов в сетях телекоммуникаций осуществляется на основании лицензии для занятия деятельностью по распространению теле-, радиоканалов.";
пункт 42 изложить в следующей редакции:
"42. Согласно пункту 4 статьи 37 Закона, распространение карт условного доступа к услугам операторов телерадиовещания, не имеющих лицензию на занятие деятельностью по распространению теле-, радиоканалов на территории Республики Казахстан, запрещается и влечет ответственность, предусмотренную законодательством Республики Казахстан.".
2. Комитету информации Министерства информации и общественного развития Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства информации и общественного развития Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа предоставление в Юридический департамент Министерства информации и общественного развития Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және қоғамдық даму министрі
А. Балаева
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра информации и общественного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр информации
и общественного развития
Республики Казахстан А. Балаева
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан