"Байланыс қызметтерін көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 171 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2021 жылғы 24 желтоқсандағы № 441/НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 27 желтоқсанда № 26121 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Байланыс қызметтерін көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 171 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10999 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Телефон байланысы қызметтерін көрсету қағидаларында:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) абонент – байланыс қызметтерін көрсетуге шарт жасасылған жеке немесе заңды тұлға;
2) абоненттер туралы қызметтік ақпарат (бұдан әрі – қызметтік ақпарат) – байланыс желілерінде қарсы барлау қызметі мен жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізу мақсаттарына ғана арналған және мыналарды:
абоненттік нөмірлер иеленушілерінің жеке сәйкестендіру нөмірлері (жеке тұлғалар үшін) немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірлері (заңды тұлғалар үшін) туралы мәліметтерді қоса алғанда, абоненттік нөмірлер туралы ақпаратты;
ұялы байланыстың абоненттік құрылғылары иеленушілерінің жеке сәйкестендіру нөмірлері (жеке тұлғалар үшін) немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірлері (заңды тұлғалар үшін) туралы мәліметтерді қоса алғанда, ұялы байланыстың абоненттік құрылғыларының сәйкестендіру кодтары туралы ақпаратты;
биллингтік мәліметтерді (абоненттің алған қызметтері туралы мәліметтерді);
техникалық регламент талаптарына сәйкес желідегі абоненттік құрылғының тұрған жерін;
деректер беру желісіндегі мекенжайды;
деректер беру желісіндегі интернет-ресурстарға өтініш жасау мекенжайын;
интернет-ресурстың сәйкестендіргіштерін;
деректер беру желісінің хаттамаларын қамтитын абоненттер туралы мәліметтер;
3) абоненттік желі – жергілікті телекоммуникация желісінің бір бөлігі болып табылатын және абоненттік құрылғыны осы желінің телекоммуникация құралдарымен жалғайтын байланыс жолы;
4) абоненттік нөмір – байланыс қызметін көрсету туралы шартты жасасу кезінде абонентке бөлінетін телефон нөмірі, ол арқылы оған басқа абоненттік құрылғыларды жалғаған кезде жергілікті телекоммуникация желісіне қосылған абоненттік құрылғы сәйкестендіріледі;

О внесении изменений и дополнения в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 171 "Об утверждении правил оказания услуг связи"
Приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 24 декабря 2021 года № 441/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 декабря 2021 года № 26121
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 171 "Об утверждении Правил оказания услуг связи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10999) следующие изменения и дополнение:
в Правилах оказания услуг телефонной связи, утвержденных указанным приказом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) абонент – физическое или юридическое лицо, с которым заключен договор на оказание услуг связи;
2) служебная информация об абонентах (далее – служебная информация) – сведения об абонентах, предназначенные исключительно для целей проведения контрразведывательной деятельности и оперативно-розыскных мероприятий на сетях связи и включающие в себя:
информацию об абонентских номерах, включая сведения об индивидуальных идентификационных номерах (для физических лиц) или бизнес-идентификационных номерах (для юридических лиц) владельцев абонентских номеров;
информацию об идентификационных кодах абонентских устройств сотовой связи, включая сведения об индивидуальных идентификационных номерах (для физических лиц) или бизнес-идентификационных номерах (для юридических лиц) владельцев абонентских устройств сети сотовой связи;
биллинговые сведения (сведения о полученных абонентом услугах);
местоположение абонентского устройства в сети в соответствии с требованиями технического регламента;
адреса в сети передачи данных;
адреса обращения к интернет-ресурсам в сети передачи данных;
идентификаторы интернет-ресурса;
протоколы сети передачи данных;
3) абонентская линия – линия связи, являющаяся частью местной сети телекоммуникаций и соединяющая абонентское устройство со средствами телекоммуникаций этой сети;
4) абонентский номер – телефонный номер, выделяемый абоненту при заключении договора об оказании услуг связи, по которому идентифицируется абонентское устройство, подключенное к местной сети телекоммуникаций при соединении с ним других абонентских устройств;

5) абоненттік құрылғы – абонент берген ақпаратты беру немесе қабылдау үшін электр байланысы сигналдарын қалыптастыратын және байланыс операторының желісіне қосылатын жеке пайдаланылатын байланыс құралы;
6) абоненттің өтініші - абоненттің операторға жазбаша түрде қағаз жеткізгіште, сондай-ақ автоматты қызмет көрсету жүйесі арқылы немесе оператордың анықтамалық-ақпараттық қызметіне жүгінуі;
7) автоматты қызмет көрсету жүйесі – абонентке телефон байланысы қызметтерін және олармен технологиялық байланысты қызметтерді, тарифтік жоспарды жеке кабинет арқылы не оператор ұсынатын басқа да техникалық мүмкіндіктерді пайдалану арқылы қосу немесе ажырату мүмкіндігін беретін кешенді қызмет көрсету жүйесі;
8) аймақтық телефон байланысы – жергілікті телекоммуникация желісіне қосылған және бір нөмірлеу аймағы шегінде орналасқан пайдаланушы (түпкілікті) жабдығы арасындағы телефон қосылысы;
9) байланыс арнасы – жиіліктер белдеуінде телекоммуникация құралдарының арасында немесе осы байланыс арнасына тән беру жылдамдығымен сигнал беруді қамтамасыз ететін телекоммуникация құралдары мен тарату ортасының кешені. Байланыс түріне қарай арналар телефондық, телеграфтық, деректер беру арналары болып, ал аумақтық белгілері бойынша – халықаралық, қалааралық, аймақтық және жергілікті арналар болып бөлінеді;
10) байланыс жолдары – тарату жолдары (кабельдік, радиорелелік, жерсеріктік және басқалары), байланыстың физикалық тізбектері және жол-кабельдік құрылғылары, оның ішінде магистральдық (халықаралық және қалааралық) жолдар;
11) байланыс қызметтері (бұдан әрі – телефон байланыс қызметтері) – телекоммуникация хабарламаларын қабылдау, өңдеу, сақтау, беру, жеткізу жөніндегі қызмет;
12) байланыс қызметтерін көрсету – байланыс операторларының байланыс қызметтерін пайдаланушыларға экономикалық қызмет түрлері өнімінің жалпы сыныптауышында келтірілген байланыс қызметтерін көрсетуді қамтитын қызметі;
13) байланыс операторы – байланыс қызметтерін көрсететін және (немесе) байланыс желілерін пайдаланатын, Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген жеке немесе заңды тұлға;
14) байланыс операторының әрекет ету аймағы – байланыс операторы өзінің телекоммуникация желісінің мүмкіндіктеріне сәйкес телефон байланысы қызметтерін көрсетуге кепілдік беретін аумақ;
15) биллинг – абоненттерге көрсетілетін қызметтерді есепке алу операцияларын автоматты түрде орындауға, сондай-ақ, оларды трафиктеуге және ақы төлеу үшін шоттар беруге арналған бағдарламалық-аппараттық кешен;
16) есеп айырысу кезеңі – байланыс операторы белгілеген есептік кезең аяқталғаннан кейінгі кезең, абонент осы кезең ішінде көрсетілген тіркелген телефон байланысы қызметтеріне төлем жасайды;

5) абонентское устройство – средство связи индивидуального использования, формирующее сигналы электрической связи для передачи или приема заданной абонентом информации и подключаемое к сети оператора связи;
6) заявление абонента – обращение абонента к оператору письменно на бумажном носителе, а также через автоматическую систему обслуживания или в справочно-информационную службу оператора;
7) автоматическая система обслуживания – комплексная система обслуживания, предоставляющая абоненту возможность подключения или отключения услуг телефонной связи и технологически связанных с ними услуг, тарифного плана через личный кабинет, либо путем использования других технических возможностей, предоставляемых оператором.
8) зоновая телефонная связь – телефонное соединение между пользовательским (оконечным) оборудованием, подключенным к местной сети телекоммуникаций и размещенным в пределах одной зоны нумерации;
9) канал связи – комплекс средств телекоммуникаций и среды распространения, обеспечивающий передачу сигнала между средствами телекоммуникаций в полосе частот или со скоростью передачи, характерной для данного канала связи. В зависимости от вида связи каналы подразделяются на телефонные, телеграфные, передачи данных, а по территориальному признаку – на международные, междугородные, зоновые и местные;
10) линии связи – линии передачи (кабельные, радиорелейные, спутниковые и другие), физические цепи и линейно-кабельные сооружения связи, в том числе магистральные (международные и междугородные);
11) услуги связи (далее – услуги телефонной связи) деятельность по приему, обработке, хранению, передаче, доставке сообщений телекоммуникаций;
12) оказание услуг связи – деятельность операторов связи, заключающаяся в предоставлении пользователям услуг связи, приведенных в общем классификаторе продукции видов экономической деятельности;
13) оператор связи – физическое или юридическое лицо, зарегистрированное на территории Республики Казахстан, оказывающее услуги связи и (или) эксплуатирующее сети связи;
14) зона действия оператора связи – территория, на которой оператор связи гарантирует оказание услуг телефонной связи в соответствии с возможностями своей сети телекоммуникаций;
15) биллинг – программно-аппаратный комплекс, предназначенный для автоматического выполнения операций учета услуг, предоставляемых абонентам, а также их тарификации и выставления счетов для оплаты;
16) расчетный период – период после окончания учетного периода, установленный оператором связи в течение которого абонент оплачивает оказанные услуги фиксированной телефонной связи;

17) есепке алу кезеңі – күнтізбелік ай, осы кезең ішінде тарифтік жоспарға сәйкес көрсетілген және есептелген байланыс қызметтері және өзге қызметтер;
18) жалғау желісі – телекоммуникацияның жалғайтын және жалғанатын желілерінің арасындағы өзара іс-қимылды қамтамасыз ететін, байланыс желісі мен станциялық жабдықтау бөлігін қамтитын техникалық құралдар кешені;
19) жеке кабинет – өз-өзіне қызмет көрсетудің, қызметтерді бақылаудың және басқарудың, сондай-ақ өзге де маңызды заңға қатысты әрекеттерді жасаудың автоматтық интерфейсі бар абоненттің парақшасы, абонент оған пароль енгізу арқылы кіреді. жеке кабинеттің көмегімен абонент телекоммуникация қызметтеріне жазылып, оны өзгерте алады, көрсетілген қызметтерге ақы төлейді, жеке кабинеттің функционалдық мүмкіндіктерімен көзделген өзге де әрекеттерді орындай алады;
20) жергілікті телекоммуникация желісі – елді мекеннің аумағында электр байланысын жүзеге асыруға арналған телекоммуникация желісі мен құралы. Жергілікті телекоммуникация желілері елді мекеннің мәртебесіне қарай қалалық және ауылдық деп бөлінеді;
21) жергілікті телефон байланысы – телекоммуникацияның бір жергілікті желісі шеңберіндегі абоненттер, пайдаланушылар арасындағы телефон қосылуы;
22) қызметке ақы төлеудің аралас жүйесі – төлеу жүйесі, белгілі бір уақыт кезеңі үшін байланысты пайдаланушының төлем сомасы мынадан тұрады:
тұрақты құрамдас бөліктен – абоненттік желінің түріне қарамастан оның абонентке тұрақты пайдалануға берілгені және жергілікті жалғауды тарифтеу бірлігінің белгілі бір саны үшін төлемақыдан;
уақытына қарай құрамдас бөліктен – телефон қосылысы берілгені үшін оның тарифтеу бірлігімен алғандағы нақты ұзақтығына қарай төлемақыдан тұратын ақы;
23) қызметке уақытына қарай ақы төлеу жүйесі – белгілі бір уақыт кезеңі үшін байланысты пайдаланушының төлем сомасы тарифтеу бірлігімен алғандағы нақты ұзақтығына қарай телефон қосылысының берілгені үшін төлемақыны қамтитын қызметке ақы төлеу жүйесі;
24) ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желісі – жеке және заңды тұлғалардың пайдалануы үшін қолжетімді телекоммуникация желісі;
25) тариф – белгілі бір байланыс қызметтерін көрсетуге байланыс операторымен белгілеген төлем;
26) тарифтеу бірлігі – Қазақстан Республикасы телекоммуникациясының бірыңғай желісіне кіретін байланыс операторлары мен барлық санаттағы желі иелері үшін міндетті болып табылатын, байланыс қызметінің тиісті түрі үшін төлемақы алынатын уақытты, ақпарат санын немесе көлемін өлшем бірлігі;
27) тарифтік жоспар – байланыс қызметтері тізбесі мен құнын, оларды көрсету ерекшеліктері мен тарифтеуді айқындайтын, байланыс операторы абоненттерге, немесе абоненттердің белгілі бір тобына, немесе белгілі бір шектеулі аумақта белгілейтін тарифтік ұсыныстар жиынтығы;

17) учетный период – календарный месяц, в течение которого оказывались и учитывались услуги связи и иные услуги в зависимости от тарифного плана;
18) соединительная линия – комплекс технических средств, включающих в себя линию связи и части станционного оборудования, обеспечивающая взаимодействие между присоединяющей и присоединяемой сетями телекоммуникаций;
19) личный кабинет – страница абонента, имеющая автоматический интерфейс самообслуживания, контроля и управления услугами, а также совершения иных юридически значимых действий, доступ к которой осуществляется абонентом посредством ввода пароля. Посредством Личного кабинета можно производить и изменять подписку на услуги связи, производить оплату за оказанные услуги связи, совершать иные действия, предусмотренные функциональными возможностями Личного кабинета;
20) местная сеть телекоммуникаций – сеть и средства телекоммуникаций, предназначенные для осуществления электрической связи на территории населенного пункта. Местные сети телекоммуникаций подразделяются на городские и сельские в зависимости от статуса населенного пункта;
21) местная телефонная связь – телефонное соединение между абонентами, пользователями, находящимися в пределах одной местной сети телекоммуникаций;
22) комбинированная система оплаты услуг – система оплаты, при которой сумма платежей пользователя связи за определенный период времени состоит из:
постоянной составляющей – платы за предоставление абонентской линии независимо от ее типа в постоянное пользование абоненту и определенное количество единиц тарификации местных соединений;
повременной составляющей – платы за предоставление телефонного соединения в зависимости от его фактической продолжительности в единицах тарификации;
23) повременная система оплаты услуг – система оплаты услуг, при которой сумма платежей пользователя связи за определенный период времени включает плату за предоставление телефонного соединения в зависимости от его фактической продолжительности в единицах тарификации;
24) сеть телекоммуникаций общего пользования – сеть телекоммуникаций, доступная для пользования физическим и юридическим лицам;
25) тариф – установленная оператором связи плата за оказание услуг связи;
26) единица тарификации – единица измерения времени, количества или объема информации, за которые взимается плата для соответствующего вида услуги связи, являющаяся обязательной для операторов связи и владельцев сетей всех категорий, входящих в единую сеть телекоммуникаций Республики Казахстан;
27) тарифный план – набор тарифных предложений, определяющих перечень и стоимость услуг связи, особенности их предоставления и тарификации, устанавливаемый оператором связи абонентам, или определенной группе абонентов, или на определенной ограниченной территории;

28) телекоммуникация желісі – коммутациялық жабдықтан (станциялардан, кіші станциялардан, концентраторлардан), жол-кабельдік құрылыстардан (абоненттік жолдардан, жалғау жолдары мен байланыс арналарынан), беру жүйелері мен абоненттік құрылғылардан тұратын, телекоммуникация хабарларының берілуін қамтамасыз ететін телекоммуникация құралдары мен байланыс жолдарының жиынтығы;
29) телекоммуникация құралдары (байланыс құралдары) – электр магниттік немесе оптикалық сигналдарды қалыптастыруға, беруге, қабылдауға, сақтауға, өңдеуге, коммутациялауға немесе оларды басқаруға мүмкіндік беретін техникалық құрылғылар, жабдықтар, жүйелер және бағдарламалық құралдар;
30) телефон байланысы қызметтерін пайдаланушы (бұдан әрі – пайдаланушы) – телефон байланысы қызметтерін алушы жеке немесе заңды тұлға;
31) телефон қосылыстары қызметіне ақы төлеудің абоненттік тіркелген жүйесі (бұдан әрі – қызметке ақы төлеудің абоненттік жүйесі) – байланысты пайдаланушының белгілі бір уақыт кезеңіндегі төлемдер сомасы абоненттік желіжолды оның түріне қарамастан, абонентке тұрақты пайдалануға беру төлемақысын және жергілікті телефон қосылысының бір абонентке шаққандағы орташа ұзақтығына қарай төлемақыны қамтитын, қызметке ақы төлеу жүйесі;
32) терминал – абонент (пайдаланушы) берген ақпаратты байланыс арналары бойынша беру және (немесе) қабылдау үшін электр байланысы дабылын қалыптастыратын, абоненттік желіге қосылатын түпкілікті жабдық;
33) терминалдарды қосудың қосарланған схемасы – екі терминалды бір абоненттік желіге қосу тәсілі, бұл кезде осы екі терминал үшін оларды бір уақытта байланыстыру мүмкін емес;
34) техникалық мүмкіндік – абонентке байланыс қызметтерін көрсетуге қажетті, телекоммуникация желісі қолданыстағы аймақта жұмыс істейтін техникалық құралдар мен құрылыстардың болуы (нөмірлер ресурстарының абоненттік байланыс желілері);
35) трафик – байланыс құралдарына жүктеме жасайтын шақырулар, хабарламалар мен дабылдар легі;
36) үкіметтік байланыс – мемлекетті басқару қажеттілігі үшін арнайы қорғалған байланыс;
37) ірі апат – сыйымдылығы 100 және одан да көп абоненттік желіжолдардан тұратын байланыс желілерінің немесе коммутациялық жабдықтардың зақымдануы.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Телефон байланысы қызметтерін көрсету кезінде туындайтын байланыс операторының абоненттермен өзара қарым-қатынасы "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қазақ және орыс тілдерінде жүзеге асырылады.";
11, 12, 13-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Абонент:

28) сеть телекоммуникаций – совокупность средств телекоммуникаций и линий связи, обеспечивающих передачу сообщений телекоммуникаций, состоящая из коммутационного оборудования (станций, подстанций, концентраторов), линейно-кабельных сооружений (абонентских линий, соединительных линий и каналов связи), систем передачи и абонентских устройств;
29) средства телекоммуникаций (средства связи) – технические устройства, оборудование, системы и программные средства, позволяющие формировать, передавать, принимать, хранить, обрабатывать, коммутировать электромагнитные или оптические сигналы или управлять ими;
30) пользователь услугами телефонной связи (далее – пользователь) – физическое или юридическое лицо, получающее услуги телефонной связи;
31) абонентская фиксированная система оплаты услуг телефонных соединений (далее – абонентская система оплаты услуг) – система оплаты услуг, при которой сумма платежей пользователя связи за определенный период времени включает плату за предоставление абонентской линии независимо от ее типа в постоянное пользование абоненту и плату за предоставление местного телефонного соединения в зависимости от его средней продолжительности в расчете на одного абонента;
32) терминал – оконечное оборудование, подключаемое к абонентской линии, формирующее сигнал электрической связи для передачи и(или) приема заданной абонентом (пользователем) информации по каналам связи;
33) спаренная схема включения терминалов – способ включения двух терминалов в единую абонентскую линию, при котором невозможно одновременно соединение для этих двух терминалов;
34) техническая возможность – наличие функционирующих технических средств и сооружений связи в зоне действия сети телекоммуникаций, необходимых для оказания абоненту услуг связи, а также наличие свободных ресурсов (ресурс нумерации, абонентских линий связи);
35) трафик – потоки вызовов, сообщений и сигналов, создающих нагрузку на средства связи;
36) правительственная связь – специальная защищенная связь для нужд государственного управления;
37) крупная авария – повреждение линии связи или коммутационного оборудования емкостью 100 и более абонентских линий;".
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Взаимоотношения оператора связи с абонентами, возникающие при оказании услуг телефонной связи, осуществляются на казахском и русском языках в соответствии с Законом Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан".
пункты 11, 12 и 13 изложить в следующей редакции:
"11. Абонент:

1) егер ол жеке тұлға болып табылса, төлем қыбылдау жүйелер енгізілген қалаларда техникалық мүмкіндік болған жағдайда қызметке ақы төлеудің абоненттік, уақытпен есепке алу немесе аралас жүйесін таңдайды;
2) берілген өтінішке сәйкес Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 119 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13340 болып тіркелген) телекоммуникация желілерін қосу және өзара іс-қимыл жасау қағидаларында айқындалатын рұқсат етілген телефон жүктемесі шегінде өзіне қажетті көлемде телефон байланысы қызметтерін пайдаланады;
3) абоненттің өтініші бойынша байланыс операторында техникалық мүмкіндік болған кезде қалааралық, халықаралық телефон қосылыстарына немесе ұялы байланыс операторларының желілеріне қосылуларға лимит белгілей алады;
4) абоненттің кінәсінен емес байланыстың болмаған кезеңінде, телефон желілеріндегі авариялар кезінде төленген телефон байланысы қызметтері үшін, абоненттің келісімінсіз өзге қосымша қызметтерді көрсеткені үшін төлемдерді қайта есептеуді жазбаша талап етеді;
5) Заңның 20-бабы 4-тармағына сәйкес бекітілген Тізбеге (бұдан әрі – Тізбе) сай шұғыл жедел қызметтерін шақырту үшін телефон байланысын тегін пайдаланады;
6) бұл туралы байланыс операторына жазбаша хабарлап және оған келтірілген шығыстарды төлей отырып, Шартты бір жақты тәртіппен бұзады;
7) оның нөмірін анықтамалық-ақпараттық қызметтерінің абоненттер тізіміне енгізуден жазбаша бас тартады;
8) оған көрсетілген телефон байланысы қызметтері үшін уақтылы және толық көлемде төлем жасайды;
9) қажет болған жағдайда, байланыс операторы өкілдерінің абоненттік құралдарға және байланыс құралдары орналасқан үйжайлар мен аумақтарға, оларды тексеру, жөндеу және техникалық қызме көрсету мен жаңғырту үшін қол жеткізу мүмкіндігін береді;
10) байланыс операторына айлық мерзімде телефондандырылған үйжайларды сататыны туралы, тегін, атын, әкесінің атын өзгертетіні туралы, мекенжайын өзгертетіні туралы хабарлайды.
11) өзінің орынжайында абоненттік желіжолды және терминалды жарамды жай-күйде күтіп ұстайды.
12. Байланыс операторы:
1) телефон байланысы қызметін төлеу бойынша жеңілдіктерді жоғалту немесе оның бар кезінде абонентке телефон байланысы қызметтерінің құнына қайта есеп айырысуды жүргізеді;
2) абонент абоненттік терминал нөмірін бере отырып, телефон желісіне қосылу құнын төлегеннен кейін немесе шарт жасасқаннан кейін абонентпен уағдаластық бойынша көрсетілген қызметтер үшін жалпы шотқа телефон желісіне қосылу құнын қоса отырып, 3 (үш) жұмыс күні ішінде телефон байланысы қызметтерін көрсете бастайды;

1) если он является физическим лицом, выбирает абонентскую, повременную или комбинированную систему оплаты услуг в тех городах, где внедрены такие системы оплаты услуг, при наличии технической возможности;
2) пользуется согласно поданного заявления услугами телефонной связи в необходимом ему объеме в пределах допустимых телефонных нагрузок, определяемых Правилами присоединения и взаимодействия сетей телекоммуникаций, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 119 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13340);
3) по заявлению абонента может устанавливать лимит на междугородные, международные телефонные соединения или соединения на сети операторов сотовой связи при наличии у оператора связи технической возможности;
4) требует письменно перерасчета платы за услуги телефонной связи, уплаченной в период отсутствия связи не по вине абонента, при авариях на телефонных сетях, за оказание без согласия абонента дополнительных платных услуг путем подачи письменного заявления или посредством интерактивного обращения;
5) пользуется бесплатно телефонной связью для вызовов экстренных оперативных служб согласно Перечня (далее - Перечень), утвержденного в соответствии с пунктом 4 статьи 20 Закона;
6) расторгает Договор в одностороннем порядке известив об этом оператора связи письменно и оплатив ему фактически понесенные расходы;
7) отказывается письменно от внесения его номера в списки абонентов справочно-информационной службы;
8) своевременно и в полном объеме производит оплату оказанных ему услуг телефонной связи;
9) в случае необходимости предоставляет доступ представителям оператора связи в помещения и на территории, где расположены абонентские устройства и средства связи, для их, ремонта, технического обслуживания и модернизации;
10) сообщает оператору связи в месячный срок, о продаже телефонизированных помещений, об изменении фамилии, имени, отчества, об изменении адреса;
11) содержит абонентскую линию и терминал в своем помещении в исправном состоянии.
12. Оператор связи:
1) производит перерасчет стоимости услуг телефонной связи абонента в случае наличия или утраты льгот по оплате услуг телефонной связи;
2) начинает оказывать услуги телефонной связи в течении 3 (трех) рабочих дней после оплаты абонентом стоимости подключения к телефонной сети с присвоением номера абонентского терминала либо по договоренности с абонентом после заключения Договора, с включением стоимости подключения к телефонной сети в общий счет за оказанные услуги;

3) көрсетілетін телефон байланысы қызметтерінің саны мен сапасын есепке алуды жүргізеді, жоспарлы профилактикалық жұмыстарды жүргізеді және байланыс желілерінде бұзушылықтарды жою бойынша шаралар қабылдайды;
4) есеп құралдарына техникалық күтім жасау және тексеру жүргізеді;
5) абонент телефон байланысы қызметтері сапасының нашарлауы туралы өтініш берген күннен бастап 2 (екі) күнтізбелік күн ішінде сапаны қалпына келтіру бойынша қажетті шаралар қабылдайды және абоненттік төлемді қайта есептеуді жүргізеді;
6) абоненттің өтініші бойынша стансалық және желіжолдық зақымдануды жояды;
7) көрсетілген телефон байланысы қызметтері үшін айына бір рет шот ұсынады;
8) абоненттің кінәсінен емес байланыс қызметтерін көрсету тоқтатыла тұрған жағдайда, қызмет көсрету тоқтатыла тұрған кезеңіне барабар абоненттік төлем алынбайды.
Абоненттің абоненттік төлемді уақтылы төлемегеннен туындаған байланыс қызметтерінің көрсетілуі тоқтатыла тұрған жағдайда байланыс операторы тоқтатыла тұрған кезеңге абоненттік төлемнің отыз пайызынан артық емес соманы ала отырып, абоненттік төлемнің қайта есебін жүргізеді.
9) абонентке телефон желілеріндегі авариялар туралы және осы аварияларды жоюдың болжамды мерзімі туралы хабарлайды;
10) абонентті күнтізбелік отыз күн бұрын абоненттік нөмірдің ауыстырылғаны және (немесе) терминалдың өшірілгені туралы себептерін көрсете отырып, қолжетімді тәсілмен хабардар етеді;
11) абонентті ол туралы телефон қоңырауы арқылы және қажет болған жағдайда оларды қолданысқа енгізгенге дейін күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей жазбаша хабардар ете отырып, байланыс қызметтеріне тариф шарттарын өзгертеді. Бұл ретте көрсетілген мерзім ішінде абоненттің тарифті өзгертуден бас тарту туралы өтінішінің болмауы келісім болып табылады;
12) уақтылы төлемегені үшін ажыратылған телефон байланысы қызметтеріне қолжетімділікті берешектің толық сомасы Абоненттің дербес шотына келіп түскен сәттен бастап 3 сағаттан кешіктірмей тегін жаңартады. Жүйе істен шыққан, жүйелер синхрондалған және байланыс операторының кінәсінен болмаған сәтсіз іске қосылған кезде мерзім жиырма төрт сағатқа дейін ұзартылуы мүмкін;
13) абоненттің талабы бойынша оған телефон байланысы қызметтерін көрсетумен байланысты ақпаратты ұсынады;
14) абоненттерге телефонды байланыс қызметтеріне акциялық тарифтік жоспарларды ұсынады және абоненттердің келісімі бойынша қолданады.
15) байланыс операторының абоненттерге қызмет көрсетуге арналған үй-жайларында телекоммуникация қызметтері үшін төлемдерді комиссиясыз қабылдауды қамтамасыз етеді. Төлемдерді қабылдау Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 127-бабына сәйкес қолма-қол және қолма-қол ақшасыз есеп айырысу түрінде жүзеге асырылады.

3) ведет учет количества и качества оказываемых услуг телефонной связи, проводит плановые профилактические работы и принимает меры по устранению нарушений на сетях связи;
4) проводит техническое обслуживание и проверку приборов учета;
5) принимает в течение 2 (двух) календарных дней со дня подачи абонентом заявления об ухудшении качества услуг телефонной связи необходимые меры по восстановлению качества и производит перерасчет абонентской платы;
6) устраняет по заявлению абонента станционные и линейные повреждения;
7) предъявляет счета за оказанные услуги телефонной связи один раз в месяц;
8) в случае приостановления оказания услуг связи не по вине абонента, абонентская плата не взимается пропорционально периоду приостановления оказания услуг.
В случае приостановления оказания услуг связи, вызванного несвоевременной оплатой абонентом абонентской платы, оператор связи производит перерасчет абонентской платы, взимая не более тридцати процентов размера абонентской платы за период приостановления. 9) информирует абонента об авариях на телефонных сетях и о предполагаемых сроках устранения этих аварий;
10) доступным способом извещает абонента, чем за тридцать календарных дней о замене абонентского номера и (или) об отключении терминала с указанием причин;
11) изменяет условия тарифа на услуги связи с согласия абонента, известив его об этом посредством телефонного звонка и при необходимости письменно не позднее, чем за тридцать календарных дней до введения их в действие. При этом согласием является отсутствие в течение указанного срока заявления абонента об отказе от изменения тарифа;
12) возобновляет бесплатно доступ к услугам телефонной связи, отключенным за несвоевременную оплату, не позднее 3-х часов с момента поступления полной суммы задолженности на лицевой счет абонента. Срок продлевается до двадцати четырех часов при сбоях системы, рассинхронизации систем и неуспешной активации, произошедших не по вине оператора связи;
13) представляет по требованию абонента информацию, связанную с оказанием ему услуг телефонной связи;
14) предлагает абонентам акционные тарифные планы для услуг телефонной связи, и применяет их с согласия абонента;
15) обеспечивает прием платежей за услуги телекоммуникаций без комиссий в помещениях оператора связи, предназначенных для обслуживания абонентов. Прием платежей осуществляется в виде наличных и безналичных расчетов в соответствии со статей 127 Гражданского кодекса Республики Казахстан.";

13. Пайдаланушылар үшін Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында бірыңғай нөмірлерді теру арқылы шұғыл медициналық (103), құқық қорғау (102), өртке қарсы (101), авариялық (104) және құтқару (112) қызметтерін және 1414 мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығын шақыру тізбеге сәйкес тегін болып табылады. Көрсетілген нөмірлермен байланысты ажыратуға және (немесе) шектеуге жол берілмейді.";
20, 21-тармақтар алып тасталсын;
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Байланыс операторы таксофондарды пайдалана отырып телефон байланысы қызметтерін көрсету жөніндегі міндеттемені пайдаланушы пластикалық картаны сатып алу арқылы оған телефон байланысы қызметтерін көрсету үшін қажетті іс-әрекеттерді жасаған сәттен бастап қабылдайды.
Байланыс операторы пайдаланушыны өзінің атауы, орналасқан жері, жұмыс тәртібі туралы, сондай-ақ телефон байланысы қызметтерін алу үшін пайдаланушының жасауы тиіс әрекеттері туралы ақпаратпен хабардар етеді. Бұл ақпарат таксофонның жанында орналастырылады немесе пайдаланушыға басқа да қолжетімді тәсілмен беріледі.";
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"31. Телефон байланысы қызметтері Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 152-бабында көзделген тәртіппен жазбаша (қағаз немесе электрондық) нысанда оператор мен абонент арасында жасалатын телефон байланысы қызметтерін көрсету туралы шарт (бұдан әрі – шарт) негізінде көрсетіледі.";
32-тармақ алып тасталсын;
33, 34, 35-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"33. Шартты жасасу, өзгерту және/немесе бұзу үшін операторға абоненттің өтініші беріледі.
34. Шартта мынадай деректемелерді қамтиды:
1) байланыс операторының атауы;
2) шарт мәні;
3) қызметтер көрсетудің жалпы талаптары;
4) Шарттың қолданыс мерзімі және оны өзгерту мен бұзу талаптары;
5) телефон байланыс қызметтерін есептеу тәртібі, шотты жеткізу тәсілі;
6) есеп айырысу тәртібі мен мерзімдері;
7) абоненттің құқығы мен міндеттері;
8) байланыс операторының құқығы мен міндеттері;
9) тараптардың жауапкершілігі және дауларды реттеу;
10) өзге де шарттар;
11) байланыс операторының заңды мекенжайы мен деректемелері (есеп айырысу шотының деректемелері, егер көрсетілетін қызметтер лицензияланатын болса, онда берілген лицензияның деректемелері);
12) абонент туралы мәліметтер: абоненттің тіркелген жері немесе орналасқан жері, электрондық поштасының мекенжайы, телефон нөмірі, заңды тұлғалар үшін – бизнес-сәйкестендіру нөмірі, жеке тұлғалар үшін – жеке сәйкестендіру нөмірі;
13) осы Қағидаларға сәйкес телефон байланысы қызметтерін ұсыну бойынша шектеулер мен талаптар;

13. Вызов экстренной медицинской (103), правоохранительной (102), противопожарной (101), аварийной (104) и служб спасения (112) и единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг 1414 посредством набора номеров единых на всей территории Республики Казахстан для пользователей является бесплатным согласно Перечня. Отключение и (или) ограничение связи с указанными номерами не допускается.";
пункты 20, 21 исключить;
пункт 22 изложить в следующей редакции:
"22. Обязательство по оказанию услуг телефонной связи с использованием таксофонов оператор связи принимает с момента совершения пользователем действий, необходимых для оказания ему услуг телефонной связи посредством приобретения пластиковой карты.
Оператор связи доводит до сведения пользователя информацию о своем наименовании, месте нахождения, режиме работы, а также о действиях, которые необходимо совершить пользователю для получения услуг телефонной связи. Данная информация размещается возле таксофона или предоставляется пользователю иным доступным способом.";
пункт 31 изложить в следующей редакции:
"31. Услуги телефонной связи оказываются на основании договора об оказании услуг телефонной связи (далее – договор), заключаемого между оператором и абонентом, в порядке, предусмотренным статьей 152 Гражданского кодекса Республики Казахстан в письменной (бумажной или электронной) форме.";
пункт 32 исключить;
пункты 33, 34, 35 изложить в следующей редакции:
"33. Для заключения, изменения и/или расторжения Договора оператору подается заявление абонента.
34. Договор включает в себя следующие реквизиты:
1) наименование оператора связи;
2) предмет договора;
3) общие условия оказания услуг;
4) срок действия и условия изменения и расторжения Договора;
5) порядок учета услуг телефонной связи, способ доставки счета;
6) порядок и сроки расчетов;
7) права и обязанности абонента;
8) права и обязанности оператора связи;
9) ответственность сторон и урегулирование споров;
10) прочие условия;
11) юридический адрес и реквизиты оператора связи (реквизиты расчетного счета, реквизиты выданной лицензии, если оказываемые услуги лицензируются);
12) сведения об абоненте: место регистрации или место нахождения абонента, адрес электронной почты, телефонный номер, для юридических лиц – бизнес-идентификационный номер, для физических лиц – индивидуальный идентификационный номер;
13) ограничения и требования по предоставлению услуг телефонной связи в соответствии с настоящими Правилами;

14) абоненттің зияткерлік қызметтер (лотерея, дауыс беру, телевикторина, викторина, анықтамалық-ақпараттық қызметтер, танысу қызметтері) алуға келісімі немесе одан бас тартуы.
35. Байланыс операторы абонентке шарт жасасу және орындау үшін қажетті ақпаратты ұсынады. Көрсетілген ақпарат көрнекі және қолжетімді нысанда абоненттің және (немесе) пайдаланушының назарына интернет-ресурстар, ақпараттық-анықтамалық қызметтер, әлеуметтік желілер арқылы, сондай-ақ телефон байланысы қызметтерін көрсету орындарында тегін жеткізіледі.";
38-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"38. Байланыс операторы абоненттің өтінішін мынадай құжаттар болған кезде қабылдайды және тіркейді:
1) жеке тұлғалар үшін – өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжат;
2) заңды тұлғалар үшін – оның көрсетілген мекенжай бойынша тіркелгенін растайтын құжат немесе үй-жайды меншікке сатып алу, жалдау (жалға алу), қосалқы жалдау, қосымша жалдау туралы құжат. Көрсетілген мекенжай бойынша оның тіркелгенін растайтын құжат немесе үй-жайды меншікке сатып алу, жалдау, (жалға алу), қосалқы жалдау, қосымша жалдау туралы құжат байланыс операторында "электрондық үкімет" веб-порталынан жылжымайтын мүлікті тіркеу және оған құқықтар туралы ақпаратты алу мүмкіндігі болған кезде өтініш берушінің келісімі бойынша берілмеуі мүмкін.";
51-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"51. Телефон байланысы қызметтері үшін төлемдер Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 127-бабына сәйкес қолма-қол және қолма-қол емес тәсілдермен жүзеге асырылады.";
53-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"53. Шот жеткізу абонентке айына бір рет таңдалған әдіске сәйкес: жеке кабинет, мобильді қосымша, қысқа мәтіндік хабарлама арқылы, электрондық мекенжайға, сондай-ақ қажет болған жағдайда абоненттің талабы бойынша қағаз тасығышта жүзеге асырылады.";
59-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"59. Таксофондарды пайдалана отырып көрсетілген телефон байланысы қызметтері үшін есеп айырысулар байланыс операторларынан сатып алынатын пластикалық карталар көмегімен жүзеге асырылады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ұялы байланыс қызметтерін көрсету қағидаларында:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Ұялы байланыс қызметтерін көрсету кезінде туындайтын ұялы байланыс операторының абоненттермен өзара қарым-қатынастары "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қазақ және орыс тілдерінде жүзеге асырылады.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Ұялы байланыс қызметтерін көрсету туралы шарт мыналарды қамтиды:
1) абонент туралы мәліметтер (тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), абоненттің тіркелген жері немесе орналасқан жері, пошталық мекенжайы, электрондық поштасының мекенжайы (бар болса), байланыс телефон нөмірі (бар болса), жеке тұлғалар үшін – жеке сәйкестендіру нөмірі, заңды тұлғалар үшін – атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі);

14) согласие либо отказ абонента от получения интеллектуальных услуг (лотерея, голосование, телевикторина, викторина, справочно-информационные службы, службы знакомств).
35. Оператор связи предоставляет абоненту информацию, необходимую для заключения и исполнения договора. Указанная информация в наглядной и доступной форме бесплатно доводится до сведения абонента и (или) пользователя через интернет-ресурсы, информационно-справочные службы, социальные сети, а также в местах оказания услуг телефонной связи.";
пункт 38 изложить в следующей редакции:
"38. Заявление абонента принимается и регистрируется оператором связи при наличии следующих документов:
1) для физических лиц - документа, удостоверяющего личность заявителя;
2) для юридических лиц - документа, подтверждающего его регистрацию по указанному адресу или документа о приобретении помещения в собственность, найме, (аренде), субаренде, поднайме. Документ, подтверждающий его регистрацию по указанному адресу или документ о приобретении помещения в собственность, найм, (аренду), субаренду, поднаем не предоставляться при наличии возможности у оператора связи получения с веб-портала "электронного правительства" информации о регистрации и правах на недвижимое имущество, по согласованию с заявителем.";
пункт 51 изложить в следующей редакции:
"51. Платежи за услуги телефонной связи осуществляются наличным и безналичным способами в соответствии со статей 127 Гражданского кодекса Республики Казахстан.";
пункт 53 изложить в следующей редакции:
"53. Доставка счета осуществляется абоненту раз в тридцать календарных дней в соответствии с выбранным способом: через личный кабинет, мобильное приложение, короткого текстового сообщения, на электронный адрес, а также при необходимости на бумажном носителе по требованию абонента.";
пункт 59 изложить в следующей редакции:
"59. Расчеты за услуги телефонной связи, оказанные с использованием таксофонов, осуществляются с помощью приобретаемых у операторов связи пластиковых карт.";
в Правилах оказания услуг сотовой связи, утвержденных указанным приказом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Взаимоотношения оператора сотовой связи с абонентами, возникающие при оказании услуг сотовой связи, осуществляются на казахском и русском языках согласно Закону Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан".
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Договор об оказании услуг сотовой связи включает в себя:
1) сведения об абоненте (фамилия, имя и отчество (при его наличии), место регистрации или место нахождения абонента, почтовый адрес, адрес электронной почты (при его наличии), контактный телефонный номер (при его наличии), для физических лиц – индивидуальный идентификационный номер, для юридических лиц – наименование, бизнес-идентификационный номер);

2) абонентке ұсынылатын абоненттік нөмірі және оны пайдалану және қайта тіркеу тәртібі;
3) егер абонент өзінің абоненттік нөмірін басқа адамға берген жағдайда шартты міндетті түрде қайта тіркеу қажеттілігі туралы талап;
4) көрсетілетін ұялы байланыс қызметтері;
5) қосымша қызметтерді ұсыну шарттары;
6) абоненттің ұялы байланыс қызметтерінің пайдаланбаған мерзімі, оның аяқталуы бойынша шарт бұзылады;
7) есеп айырысу тәртібі (кредиттік немесе аванстық);
8) шотты жеткізу тәсілі немесе шотты нақтылау;
9) шарт бұзылған кезде абоненттің жеке шотына жұмсалмаған ақшаны қайтару тәртібі;
10) тараптардың құқықтары, міндеттері және жауапкершілігі;
11) осы Қағидаларға сәйкес ұялы байланыс қызметтерін ұсыну бойынша талаптар.";
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Ұялы байланыс қызметтерін көрсету кезінде ұялы байланыс операторы:
1) абоненттермен ұялы байланыс қызметтерін көрсету туралы шарттарды жасасады;
2) өкілмен шарт жасасу кезінде өкіл өткізілген абоненттік нөмірлер туралы ақпарат береді;
3) олардың желісінде жұмыс істейтін абоненттік құрылғылардың сәйкестендіру кодтарының тізілімін жүргізеді;
4) өз желісінде абоненттік құрылғы иесінің өтінішімен сәйкестендіру коды бойынша абоненттік құрылғы жұмысын тоқтата тұрады не қалпына келтіреді. Құжаттары аталған абоненттік құрылғыға меншік құқығын растайтын тұлға меншік иесі болып танылады;
5) абоненттерге көрсетілетін байланыс қызметтері туралы егжей-тегжейлі ақпаратты ұсынады;
6) ұялы байланыс операторының желісінде абонент алған ұялы байланыс қызметтері, оларды пайдалану уақыты, ұқсас стандарттағы басқа желілер абоненттерінің телефон нөмірлерімен қосылыстары туралы ақпаратты автоматты түрде есепке алуды жүзеге асырады.
Сонымен қатар, қалааралық және халықаралық телефон байланысының қызметтерін, халықаралық роумингті қоса алғанда, абоненттің ортақ пайдаланылатын тіркелген телекоммуникация желісінің абоненттік құрылғыларымен қосылыстары, сондай-ақ абоненттің тарифтелмейтін қосылыстары тіркеледі.
Роумингке қосылуды ұялы байланыс операторы абоненттің өтініші бойынша жүзеге асырады.
Ұялы байланыс операторы өз абонентінің осындай роуминг-серіктестің еліне бару кезінде нақты уақыт режимінде қосылулар ұзақтығын қадағалауға мүмкіндік беретін жүйенің болмауына байланысты берешектің пайда болу мүмкіндігі туралы хабарлайды;
Роуминг-серіктестің шарттары туралы кез келген хабарлама қысқа мәтіндік хабарламалар немесе USSD-сұрау жіберу арқылы абонент басқа елге кіргенін тиісті растағаннан кейін абонентке жіберіледі.
7) ұялы байланыс операторларымен ұялы байланыс желілерінің жұмысын тоқтату Заңның 41-1-бабына сәйкес жүзеге асырылады.

2) предоставляемый абоненту абонентский номер и порядок его использования и переоформления;
3) требование о необходимости обязательного переоформления договора в случае передачи абонентом своего абонентского номера другому лицу;
4) оказываемые услуги сотовой связи;
5) условия предоставления дополнительных услуг;
6) срок неиспользования абонентом услуг сотовой связи, по истечении которого договор расторгается;
7) порядок расчетов (кредитный или авансовый);
8) способ доставки счета или детализации счета;
9) порядок возврата неизрасходованных денег на лицевом счете абонента при расторжении договора;
10) права, обязанности и ответственность сторон;
11) требования по предоставлению услуг сотовой связи в соответствии с настоящими Правилами.";
пункт 22 изложить в следующей редакции:
"22. При оказании услуг сотовой связи оператор сотовой связи:
1) заключает с абонентами договора об оказании услуг сотовой связи;
2) при заключении договора с представителем, представитель предоставляет информацию о реализованных абонентских номерах;
3) ведет реестр идентификационных кодов абонентских устройств, работающих в их сети;
4) приостанавливает либо возобновляет по идентификационному коду работу абонентского устройства в своей сети по заявлению собственника абонентского устройства. Собственником признается лицо, документы которого подтверждают право собственности на данное абонентское устройство;
5) предоставляет абонентам подробную информацию об оказываемых услугах связи;
6) осуществляет автоматический учет информации о полученных абонентом услугах сотовой связи в сети оператора сотовой связи, времени пользования ими, соединениях с номерами телефонов абонентов других сетей аналогичного стандарта.
Также подлежат фиксированию соединения абонента с абонентскими устройствами фиксированной сети телекоммуникаций общего пользования, включая услуги междугородной и международной телефонной связи, международный роуминг, а также не тарифицируемые соединения абонента.
Подключение к роумингу осуществляется оператором сотовой связи по заявлению абонента.
Оператор сотовой связи уведомляет своего абонента при его въезде в страну роуминг-партнера о том, что у него может образоваться задолженность в связи с отсутствием системы, позволяющей отслеживать продолжительность соединений в режиме реального времени;
Уведомления об условиях роуминг-партнера направляются абоненту после соответствующего подтверждения абонентом въезда в другую страну путем отправки коротких текстовых сообщений или USSD-запроса.
7) операторами сотовой связи приостановление сетей сотовой связи осуществляется согласно статьи 41-1 Закона;

8) лицензияға және техникалық нормативтерге сәйкес өз желісінің жұмысын қамтамасыз етеді;
9) абоненттік нөмірді көшірудің техникалық мүмкіндігін қамтамасыз етеді;
10) ұялы байланыс қызметтерін көрсету туралы шарттың талаптарына және абонент таңдаған тарифтік жоспарға сәйкес, ұялы байланыс қызметтерін көрсетеді, абоненттердің назарына қажетті ақпаратты, оның ішінде қысқа мәтіндік хабарламаларды жаппай тарату арқылы, бұған абоненттерден төлем алмай, көрсетілетін қызметтер, акциялар өткізу туралы ақпаратты жеткізеді;
11) абоненттің келісімімен қысқа мәтіндік хабарламаларды қолданысқа енгізгенге дейін күнтізбелік 30 күннен кешіктірмей жаппай тарату жолымен тарифтік жоспарлардың талаптарын өзгертеді.
Тарифтік жоспар мынадай жағдайларда өзгереді:
1) тарифтік жоспарлардың шарттарын өзгерту (ұялы байланыс қызметтерінің сапасын жақсарту), бұл ретте тарифтік жоспардың өзіндік құны өзгермейді.
2) негізделген шығындар негізінде тариф деңгейін арттыру (жаңа технологияларды пайдалануға енгізу);
12) абоненттің абоненттік құрылғысының және (немесе) абоненттің сәйкестендіру картасының бүлінгені (жойылғаны) не жоғалғаны (ұрланғаны) туралы өтініші келіп түскен немесе ауызша (кейіннен абоненттің өтініші ауызша жүгінген кезден бастап 12 сағаттан кешіктірілмей ұсыныла отырып) ұялы байланыс қызметін көрсетуді уақытша тоқтата тұрады;
13) абоненттің өтініші бойынша байланыс желілерінде авария болған жағдайда және ұялы байланыс операторының кінәсінен байланыс болмаған кезде абоненттік төлемді қайта есептеуді жүргізеді;
14) ұялы байланыс операторы желісін пайдалану бойынша нормативтік-техникалық құжаттарға сәйкес ұялы байланыс қызметтерін көрсету барысында айқындалған осы қызметтерді көрсетудегі кемшіліктерді жояды;
15) абоненттерді таңдалған әдіске сәйкес: бұқаралық ақпарат құралдары, интернет-ресурс арқылы, желі жұмысының тоқтатыла тұруына әкеп соққан ұялы байланыс операторының желісіндегі авариялар туралы қысқа мәтіндік хабарламаларды жаппай тарату жолымен және осындай аварияны жоюдың болжамды мерзімдері туралы хабардар етеді;
16) абоненттерге байланыс жабдықтарын жартылай немесе толық ажыратуға байланысты алдын алатын қызмет көрсету туралы және осы жұмыстар басталғанға дейін күнтізбелік үш күн бұрын осы жұмыстарды өткізу мерзімдері туралы хабарлайды;
17) абонентке өтініш нысанына байланысты (жазбаша және/немесе электрондық нысанда) абоненттің өтінішіне оны алған сәттен бастап он бес жұмыс күнінен кешіктірмей тиісті жауап (жазбаша және/немесе электрондық нысанда) жібереді;
18) тегін негізде ай сайын (келесі есеп айырысу кезеңінен бастап) абонентке таңдалған тәсілге сәйкес ұялы байланыс қызметтері туралы ақпаратты жеке кабинет, мобильді қосымша арқылы, электрондық мекенжайға, сондай-ақ қажет болған жағдайда абоненттің талабы бойынша қағаз тасығышта, егер байланыс қызметтері үшін шотты жеткізу қызметі абоненттің таңдаған есептеу тәртібімен көзделсе, жеткізіп отырады (келесі есеп айырысу кезеңінен бастап);

8) обеспечивает работу своей сети в соответствии с лицензией и техническими нормативами;
9) обеспечивает техническую возможность переноса абонентского номера;
10) оказывает услуги сотовой связи в соответствии с условиями договора об оказании услуг сотовой связи, и выбранного абонентом тарифного плана, доводит до абонентов необходимую информацию, оказываемых услугах, проведении акций, путем массовых рассылок коротких текстовых сообщений, без взимания за это платы с абонентов;
11) изменяет условия тарифных планов с согласия абонента, путем массовых рассылок коротких текстовых сообщений не позднее, чем за тридцать календарных дней до введения их в действие.
Тарифный план изменяется в случаях:
изменение условий тарифных планов (улучшение качества услуг сотовой связи) при этом, не меняя себестоимости самого тарифного плана.
увеличение уровня тарифа на основе обоснованных затрат, (введение новых технологий в эксплуатацию);
12) временно приостанавливает оказание услуги сотовой связи в случае поступления заявления абонента или устного обращения (с последующим предоставлением заявления абонента не позднее 12 часов с момента устного обращения) о повреждении (уничтожении) либо утрате (хищении) его абонентского устройства и (или) карты идентификации абонента;
13) по заявлению абонента производит перерасчет абонентской платы в случае аварии на сетях связи и при отсутствии связи по вине оператора сотовой связи;
14) устраняет недостатки в оказании услуг сотовой связи, обнаруженные в ходе оказания этой услуги, в соответствии с нормативно-техническими документами по эксплуатации сети оператора сотовой связи;
15) информирует абонентов в соответствии с выбранным способом: через средства массовой информации, интернет-ресурс, путем массовых рассылок коротких текстовых сообщений об авариях в сети оператора сотовой связи, приведших к приостановке работы сети, и о предполагаемых сроках устранения такой аварии;
16) информирует абонентов о профилактическом обслуживании оборудования связи, связанном с его частичным или полным отключением, и о сроках проведения таких работ не менее чем за три календарных дня до начала данных работ;
17) направляет абоненту соответствующий ответ (письменной и/или электронной форме) на заявление абонента в зависимости от формы обращения (письменной и/или электронной форме) не позднее пятнадцати рабочих дней с момента его получения;
18) на бесплатной основе ежемесячно доставляет (начиная со следующего расчетного периода) абоненту информацию о полученных абонентом услугах сотовой связи в соответствии с выбранным способом через личный кабинет, мобильное приложение, на электронный адрес, а также при необходимости на бумажном носителе по требованию абонента, если услуга доставки счета за услуги связи предусмотрена выбранным абонентом порядком расчета;

19) абонентке көрсетілген ұялы байланыс қызметтеріне артық төленген ақшаны қайтарады немесе оларды абоненттің келісімі бойынша ұялы байланыс қызметтеріне аванстау ретінде есептейді, сондай-ақ шартты бұзған кезде абоненттің дербес шотындағы жұмсалмаған ақша қолма-қол және қолма-қол ақшасыз нысанда (абоненттің банктік дербес шотына немесе банктік картасына) қайтарылуы мүмкін;
20) қосымша төлем алмай, абоненттердің өтініші бойынша шарттың мәтініне өзгерістер енгізеді:
тегін, атын, әкесінің атын, тұрғылықты орнын өзгертуге байланысты – жеке тұлға үшін;
ұйымның атауы, мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманың не куәліктің деректемелері, орналасқан орны мен пошталық мекенжайының өзгеруіне байланысты – заңды тұлға үшін;
Қазақстан Республикасы заңнамасында көзделген өзге жағдайларда;
21) ұялы байланыс қызметтерін көрсету туралы жасасқан шарттардың есебін жүргізеді;
22) өз желісінің абоненттерінен/не басқа ұялы байланыс операторларының абоненттеріне/нен түрлі хабарламаларды табыстау мүмкіндігін қамтамасыз етеді, бұл ретте ұялы байланыс операторлары арасында жолданатын хабарламалар түрлерін ұялы байланыс операторлары өздерінің техникалық мүмкіндіктері шегінде анықтайды;
23) тәулік бойы режимінде ағымдағы есеп шотындағы ақшаның балансын тексеруді қамтамасыз етеді;
24) ұялы байланыс операторына берілген лицензияның талаптарына сәйкес ұялы байланыс желісін пайдаланады;
25) абонентке ұялы байланыс қызметтерін көрсетуді төлемді алғаннан кейін 3 (үш) сағат ішінде жаңартады;
26) өз желісінде абоненттер арасында мемлекеттік және орыс тілдеріндегі ақпараттық, қысқа мәтіндік хабарламалармен алмасуды қамтамасыз етеді;
27) әлеуметтік-мемлекеттік тапсырыс болған жағдайда, сондай-ақ құқық қорғау органдарына жәрдем көрсету мақсатында, абоненттерге заңды тұлғалардың, оның ішінде мемлекеттік органдардың оларға қажетті жағдайларда қысқа нөмірлерді резервтеумен, ақпараттық хабарламаларын жаппай таратуды қамтамасыз етеді;
28) зияткерлік қызметтер көрсетуге (лотерея, дауыс беру, телевикторина, викторина, анықтамалық-ақпараттық қызметтер, танысу қызметтері) қол жеткізу ұсынылған кезде ұялы байланыс операторы тарифтелетін жалғаным басталғанға дейін "Тұтынушылардың құқықтарын қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабына сәйкес ақпарат ұсына отырып, осы жалғанымның құны туралы абонентті хабардар етеді;
Абонент телефон қосылысына келіскен жағдайда (яғни, абонент бұндай қосылуды үзбеген жағдайда) осы қосылуға төлем тарифке көбейтілген толық тарифтеу бірліктерінің саны бойынша телефон қосылысының ұзақтығына қарай анықталады.
Егер абонент мұндай қосылысқа келіспесе (яғни, тиісті хабарлауды алған соң осы қосылуды үзген жағдайда), онда қосылысты орнатуды ұйымдастыруға төлем алынбайды.
Егер байланыс операторы тарифтелетін қосылудың басталуына дейін абонентке осындай қосылыстың құны туралы хабарламаған жағдайда, онда зияткерлік қызметтерге (лотерея, дауыс беру, телевикторина, викторина, анықтамалық-ақпараттық қызметтер, танысу қызметтері) қол жеткізуді ұсынғаны үшін төлем алынбайды;

19) возвращает абоненту излишне уплаченные деньги за оказанные услуги сотовой связи или засчитывает их при согласии абонента в качестве авансирования услуг сотовой связи, также неизрасходованные деньги на лицевом счете абонента при расторжении договора возвращаются в наличной и безналичной форме (на банковский лицевой счет или банковскую карту абонента);
20) по обращению абонентов вносит изменения в текст Договора без взимания дополнительной оплаты в связи с:
изменением фамилии, имени, отчества, места жительства – для физического лица;
изменением наименования организации, реквизитов справки либо свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации), места нахождения и почтового адреса – для юридического лица;
21) ведет учет заключенных договоров об оказании услуг сотовой связи;
22) обеспечивает возможность передачи различных сообщений от/к абонентов своей сети к/от абонентам других операторов сотовой связи при этом, типы сообщений, которые отправляются между операторами сотовой связи определяются самими операторами сотовой связи в пределах их технической возможности;
23) в круглосуточном режиме обеспечивает возможность проверки баланса денег на текущем счете;
24) использует сеть сотовой связи в соответствии с условиями, выданной оператору сотовой связи, лицензии;
25) возобновляет оказание услуг сотовой связи абоненту после получения оплаты в течение 3 (трех) часов;
26) обеспечивает в своей сети передачу между абонентами информационных, коротких текстовых сообщений на государственном и русском языках;
27) при наличии государственно-социального заказа, а также в целях оказания содействия правоохранительным органам, обеспечивает массовую рассылку абонентам информационных сообщений юридических лиц, в том числе государственных органов, при необходимости с резервированием за ними коротких номеров;
28) при предоставлении доступа к интеллектуальным услугам (лотерея, голосование, телевикторина, викторина, справочно-информационные службы, службы знакомств) до начала тарифицируемого соединения оператор сотовой связи уведомляет абонента о стоимости данного соединения, с предоставлением информации согласно статьи 25 Закона Республики Казахстан "О защите прав потребителей".
В случае согласия абонента на телефонное соединение (то есть когда абонент не прерывает такое соединение), плата за данное соединение определяется исходя из продолжительности телефонного соединения по числу полных единиц тарификации, умноженных на тариф.
Если абонент не согласен на такое соединение (то есть после получения соответствующего уведомления прервал такое соединение), то оплата за организацию установления соединения не взимается.
В случае если оператор связи не уведомил абонента до начала тарифицируемого соединения о стоимости данного соединения, то оплата за предоставление доступа к интеллектуальным услугам (лотерея, голосование, телевикторина, викторина, справочно-информационные службы, службы знакомств) не взимается;

29) Тарифтік жоспарға өзгерістерді енгізгенге немесе оны жойғанға дейін кемінде күнтізбелік отыз күн бұрын қысқаша мәтіндік хабарлама арқылы абонентті бұл туралы ескерте отырып, тарифтік жоспарды өзгертеді немесе жояды.
Бұл ретте ұялы байланыс операторы тарифтік жоспарларды мынадай жағдайларда жояды:
тарифтік жоспардың талап етілмеуі, яғни осы тарифтік жоспарда абоненттердің болмауы;
30) қысқа мәтінді және/немесе мультимедиялық хабарлама жіберу арқылы зияткерлік қызметтер көрсетуге қол жеткізу ұсынылған кезде (лотерея, дауыс беру, телевикторина, викторина, анықтамалық-ақпараттық қызметтер, танысу қызметтері) ұялы байланыс операторы қысқа мәтіндік хабарлама арқылы абонентке осы қызметтің құны туралы және "Тұтынушылардың құқықтарын қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабына сәйкес ақпаратты хабарлайды. Осы қызметке төлем абонент осы хабарламаны жіберуді растаған жағдайда алынады, бұл ретте абоненттен растағаны үшін төлем алынбайды.
Егер ұялы байланыс операторы зияткерлік қызметтерге қол жеткізуді ұсыну бойынша (лотерея, дауыс беру, телевикторина, викторина, анықтамалық ақпараттық қызметтер, танысу қызметтері) қысқа мәтіндік және (немесе) мультимедиялық хабарламаның құны туралы хабарламаған жағдайда, онда осы қызмет үшін төлем алынбайды;
31) шұғыл медициналық, құқық қорғау, өрт, апат қызметтерден келетін ақпараттарды таратуды қоспағанда, абоненттерге түнгі уақытта (сағат 22:00-ден 06:00-ге дейін) бұрын абонент сұратпаған, қысқа мәтіндік хабарламаларды және/немесе мультимедиялық хабарламалар арқылы ақпараттарды (жарнамалық сипаттағы таратуларды) жіберу бойынша лимит белгілейді;
32) ұялы байланыс қызметтері үшін төлемдерді байланыс операторларының абоненттерге қызмет көрсетуге арналған үй-жайларда комиссиясыз қабылдауды қамтамасыз етеді. Төлемдерді қабылдау қолма-қол /қолма-қол ақшасыз есеп айырысу бойынша жүзеге асырылады, сондай-ақ төлем таңдалған әдіске (төлем/кредит карталары, мобильді қосымша) сәйкес жүргізіледі;
33) электрондық цифрлық қолтаңбаны (SIM-карта үшін) қолдау функциясымен абоненттің сәйкестендіру картасы бар болған кезде, абонентті таңдау бойынша ұсынады;
34) абонентке ұялы байланыс операторының және абоненттік құрылғының техникалық мүмкіндігіне сүйене отырып, қашықтан ұялы байланыстың абоненттік құрылғысына QR кодын (eSim) беру, жеткізу немесе жүктеу жолымен абонентті сәйкестендіру картасын алу мүмкіндігін береді.";
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Ұялы байланыс қызметтерін абонентке ұялы байланыс операторы осы Қағидаларға сәйкес онымен шарт жасасқан сәттен бастап ұсынады. Есеп айырысудың аванстық тәртібін көздейтін тарифтік жоспарлар бойынша ұялы байланыс қызметтерін көрсету ұялы байланыс қызметтерін көрсету туралы шартта белгіленген тәртіппен және шарттарда, сондай-ақ тиісті тарифтік жоспарлардың талаптарына сәйкес төлем жасалғаннан кейін ғана жүзеге асырылады.";

29) изменяет или упраздняет тарифный план, известив абонента об этом посредством короткого текстового сообщения не менее чем за тридцать календарных дней до внесения изменений или упразднения тарифного плана.
При этом оператор сотовой связи упраздняет тарифные планы в случаях:
не востребованности тарифного плана, то есть отсутствие абонентов на данном тарифном плане;
30) при предоставлении посредством отправки короткого текстового и/или мультимедийного сообщения доступа к интеллектуальным услугам (лотерея, голосование, телевикторина, викторина, справочные службы, службы знакомств), оператор сотовой связи посредством короткого текстового сообщения уведомляет абонента о стоимости данной услуги и информацию согласно статьи 25 Закона Республики Казахстан "О защите прав потребителей". Плата за данную услугу взимается в случае подтверждения абонентом отправки данного сообщения, при этом оплата за подтверждение с абонента не взимается.
Если оператор сотовой связи не уведомил абонента о стоимости короткого текстового и(или) мультимедийного сообщения по предоставлению доступа к интеллектуальным услугам (лотерея, голосование, телевикторина, викторина, справочно-информационные службы, службы знакомств), то оплата за данную услугу не взимается;
31) устанавливает лимит по пересылке абонентам в ночное время (с 22:00 часов до 06:00) информации (рассылок рекламного характера) посредством коротких текстовых сообщений и/или мультимедийных сообщений, не запрошенной ранее абонентом, за исключением рассылки информации от экстренной медицинской, правоохранительной, пожарной и аварийной служб;
32) обеспечивает прием платежей за услуги сотовой связи без комиссий в помещениях оператора связи предназначенных для обслуживания абонентов. Прием платежей осуществляется по наличному/безналичному расчету, а также оплата производится в соответствии с выбранным способом (платежные/кредитные карты, мобильное приложение).
33) предоставляет по выбору абонента, при наличии, карту идентификации абонента с функцией поддержки электронной цифровой подписи (для SIM карты);
34) предоставляет абоненту возможность получения карты идентификации абонента путем выдачи, доставки или загрузки QR кода (eSim) на абонентское устройство сотовой связи удаленно исходя из технической возможности оператора сотовой связи и абонентского устройства.";
пункт 25 изложить в следующей редакции:
"25. Услуги сотовой связи предоставляются абоненту оператором сотовой связи с момента заключения с ним договора в соответствии с настоящими Правилами. Оказание услуг сотовой связи по тарифным планам, предусматривающим авансовый порядок расчетов, осуществляется только после совершения платежа, в порядке и на условиях, которые установлены договором об оказании услуг сотовой связи, а также согласно условиям соответствующих тарифных планов.";

26-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"26-1. Ұялы байланыс операторы базалық тарифтік жоспарға өзгерістер енгізілгенге дейін күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей бұл туралы абонентті қысқа мәтіндік хабарлама арқылы хабарлай отырып, жылына бір реттен асырмай енгізеді;
Базалық тарифтік жоспарға қосылуды ұялы байланыс операторы:
1) осы тарифтік жоспарды дербес таңдаған абонент үшін;
2) абонент басқа тарифтік жоспарды дербес таңдамаған жағдайда, жойылған тарифтік жоспардың абоненті үшін. Бұл ретте ұялы байланыс операторы абонентке баламалы тарифтік жоспарды таңдауға мүмкіндік береді;
3) абонент басқа тарифтік жоспарды дербес таңдамаған жағдайда, нөмірді басқа ұялы байланыс операторының желісінен ауыстыру қызметін пайдаланған абонент үшін жүзеге асырады;";
28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"28. Абонент:
1) ұялы байланыс операторынан:
ұялы байланыс қызметтерінің мазмұны және оларды көрсету ерекшеліктері:
ұялы байланыс қызметтерін көрсету туралы шарт жасасу тәртібі;
тапсырыс берілген және алынған ұялы байланыс қызметтеріне төлем тәртібі, көрсетілген ұялы байланыс қызметтеріне есеп айырысу ерекшеліктері;
өтініштер, шағымдар беру және оларды қарау тәртібі, ұялы байланыс операторы қызметтерінің жұмысы режимдері туралы ақпаратты алады;
2) Егер тарифтік жоспарды ауыстыру абоненттің өтінішін беру арқылы ұялы байланыс операторы бөлген абоненттік нөмірді ауыстырумен байланысты болмаса, бір тарифтік жоспарды басқасына ауыстыруды тегін жүзеге асырады;
3) қосымша төлемге, егер тарифтік жоспарды ауыстыру абоненттік нөмірді ауыстыруға байланысты болса, ұялы байланыс операторына тиісті өтінішті бере отырып, бір тарифтік жоспардан келесі жоспарға ауыстыруды (егер бұл ұялы байланыс қызметтерін көрсету туралы шартпен көзделсе) жүзеге асырады. Абонент қолданыстағының орнына тапсырыс берген тарифтік жоспар бойынша ұялы байланыс қызметтері тиісті өтініш бергеннен кейін келесі күні көрсетіледі;
4) ұялы байланыс операторының техникалық мүмкіндігіне байланысты күнтізбелік отыз күнге тең қызмет көрсету мерзімімен аванстық есеп айырысу тәртібін және абоненттік төлемді көздейтін тарифтік жоспарлардың бірін қалыптастырады;
5) ұялы қызметтер көрсету туралы шартпен көзделген талаптарға сәйкес, ұялы байланыс операторының желісінде абоненттік нөмірді ауыстыруды жүзеге асырады;
6) есептеуде қателік болған, абоненттің өтінішінсіз ақылы ұялы байланыс қызметтерін көрсеткен жағдайда, ұялы байланыс қызметтерін пайдаланғанына төлемді қайта есептеуді немесе бұл қызметтерді пайдаланғанына төленген соманы қайтаруды талап етеді, сондай-ақ қолданыстағы тарифтік жоспардың мерзімі аяқталғанға дейін тарифтік жоспар өзгерген жағдайда;

пункт 26-1 изложить в следующей редакции:
"26-1. Изменения в базовый тарифный план оператор сотовой связи вносит не более чем один раз в год, известив абонента об этом посредством короткого текстового сообщения не позднее, чем за тридцать календарных дней до внесения изменений;
Подключение к базовому тарифному плану осуществляется оператором сотовой связи:
1) для абонента самостоятельно выбравшего данный тарифный план;
2) для абонента упраздняемого тарифного плана, когда абонент самостоятельно не выбрал другой тарифный план. При этом оператор сотовой связи предоставляет возможность абоненту выбора альтернативного тарифного плана;
3) для абонента воспользовавшегося услугой переноса номера из сети другого оператора сотовой связи, когда абонент самостоятельно не выбрал другой тарифный план.";
пункт 28 изложить в следующей редакции:
"28. Абонент:
1) получает от оператора сотовой связи информацию о:
содержании и особенностях оказания услуг сотовой связи;
порядке заключения договора об оказании услуг сотовой связи;
порядке оплаты заказываемых и полученных услуг сотовой связи, особенностях расчетов за оказанные услуги сотовой связи;
порядке подачи заявлений, претензий и их рассмотрения, о режимах работы служб оператора сотовой связи;
2) бесплатно осуществляет замену одного тарифного плана на другой, если замена тарифного плана не связана с заменой абонентского номера, выделенного оператором сотовой связи, путем подачи заявления абонента.
3) за дополнительную плату осуществляет (если это предусмотрено договором об оказании услуг сотовой связи) замену одного тарифного плана на другой, если замена тарифного плана связана с заменой абонентского номера, подав оператору сотовой связи соответствующее письменное заявление. Услуги сотовой связи по тарифному плану, заказанному абонентом вместо действующего, оказываются на следующий день после подачи соответствующего заявления;
4) формирует один из тарифных планов, предусматривающий авансовый порядок расчета и абонентскую плату со сроком оказания услуг, равный тридцати календарному дню в зависимости от технической возможности оператора сотовой связи;
5) осуществляет замену абонентского номера в сети оператора сотовой связи в соответствии с условиями, предусмотренными договором об оказании услуг сотовой связи;
6) требует перерасчета платы за пользование услугами сотовой связи или возврата сумм, уплаченных за пользование этими услугами в случае счетной ошибки, оказания платных услуг сотовой связи без заявления абонента, а также в случае изменения тарифного плана до истечения срока действующего тарифного плана;

7) көрсетілген ұялы байланыс қызметтерінің сапасына, ұялы байланыс операторы қызметі мен персоналы жұмысындағы кемшіліктерге, есеп айырысу кезіндегі қателіктерге шағым түсіреді;
8) қосымша ұялы байланыс қызметтерін көрсету туралы жазбаша өтініш береді немесе қысқаша хабарлама жолдайды;
9) белгілі бір аумақта (әуежай, ұшақ және тағы басқалары) қолданылатын талаптарды, сондай-ақ, мүмкін болатын кедергілер немесе қауіпті жағдаяттар (медициналық мекемелер, отынды сақтау және тиеу аумағы, автомобильдерде, жарылыс жұмыстарын жүргізу орындарында және т.б.) туындағанда шектеулерді сақтауы;
10) өтініш бойынша немесе ауызша (кейіннен өтінішті ауызша жүгінген сәттен бастап 12 сағаттан кешіктірмей бере отырып) ұялы байланыс операторына абоненттік құрылғының бүлінгені (жойылғаны), оны пайдалануды бұғаттау мақсатында абоненттің сәйкестендіру картасының жоғалғаны (ұрланғаны) туралы хабарлайды. Қажет болған жағдайда байланыс операторы абоненттің осы сәйкестендіру картасын абоненттің құқықтарын растайтын қосымша мәліметтерді сұратады. Ұялы байланыс операторы абоненттің жоғалған сәйкестендіру картасын бұғаттағанға дейін абонент өзіне көрсетілген ұялы байланыс қызметтеріне ақы төлейді;
11) электрондық цифрлық қолтаңбаны (SIM-карта үшін) қолдау функциясымен абоненттің сәйкестендіру картасы бар болған кезде, өз таңдауы бойынша ұялы байланыс операторынан алады.";
33-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"33-1. Қазақстан Республикасының аумағында орналасуына қарамастан, байланыс операторларының хабарламалары мен ақпараттарын беру немесе алу үшін технологиялық процестерде ұялы байланыс қызметтерін ұсынғаны кезінде Нұр-Сұлтан қаласының уақыты бойынша белгіленетін бірыңғай есеп және есептік уақыт белгіленеді.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Интернетке қол жеткізу қызметтерін көрсету қағидаларында:
"3. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) абонент – байланыс қызметтерін көрсетуге шарт жасасылған жеке немесе заңды тұлға;
2) абоненттер туралы қызметтік ақпарат (бұдан әрі – қызметтік ақпарат) – байланыс желілерінде қарсы барлау қызметі мен жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізу мақсаттарына ғана арналған және мыналарды:
абоненттік нөмірлер иеленушілерінің жеке сәйкестендіру нөмірлері (жеке тұлғалар үшін) немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірлері (заңды тұлғалар үшін) туралы мәліметтерді қоса алғанда, абоненттік нөмірлер туралы ақпаратты;
ұялы байланыстың абоненттік құрылғылары иеленушілерінің жеке сәйкестендіру нөмірлері (жеке тұлғалар үшін) немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірлері (заңды тұлғалар үшін) туралы мәліметтерді қоса алғанда, ұялы байланыстың абоненттік құрылғыларының сәйкестендіру кодтары туралы ақпаратты;
биллингтік мәліметтерді (абоненттің алған қызметтері туралы мәліметтерді);
техникалық регламент талаптарына сәйкес желідегі абоненттік құрылғының тұрған жерін;
деректер беру желісіндегі мекенжайды;
деректер беру желісіндегі интернет-ресурстарға өтініш жасау мекенжайын;
интернет-ресурстың сәйкестендіргіштерін;
деректер беру желісінің хаттамаларын қамтитын абоненттер туралы мәліметтер;

7) подает претензию на качество оказанных услуг сотовой связи, недостатки в работе служб и персонала оператора сотовой связи, на ошибки при расчетах;
8) подает письменное заявление либо путем отправки короткого сообщения об оказании дополнительных услуг сотовой связи;
9) соблюдает требования, действующие на определенной территории (аэропорт, самолет и так далее), а также ограничения в случаях возможного возникновения помех или опасной ситуации (медицинские учреждения, территории хранения и перегрузки топлива, автомобилях, места проведения взрывных работ и другие);
10) по заявлению или устно (с последующим предоставлением заявления не позднее 12 часов с момента устного обращения), сообщает оператору сотовой связи о повреждении (уничтожении), об утрате (краже) абонентского устройства или карты идентификации абонента в целях блокировки ее использования. При необходимости оператор сотовой связи запрашивает дополнительные сведения, подтверждающие права абонента на данную карту идентификации абонента. До момента блокировки оператором сотовой связи утраченной карты идентификации абонента, абонент оплачивает оказанные ему услуги сотовой связи;
11) получает по собственному выбору от оператора сотовой связи при наличии, карту идентификации абонента с функцией поддержки электронной цифровой подписи (для SIM карты).";
пункт 33-1 изложить в следующей редакции:
"33-1. При оказании услуг сотовой связи в технологических процессах передачи или приема сообщений и информации операторами связи независимо от места их расположения на территории Республики Казахстан применяется единое учетно-отчетное время, устанавливаемое по времени города Нур-Султан.";
в Правилах оказания услуг доступа к Интернету, утвержденных указанным приказом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) абонент – физическое или юридическое лицо, с которым заключен договор на оказание услуг связи;
2) служебная информация об абонентах (далее – служебная информация) – сведения об абонентах, предназначенные исключительно для целей проведения контрразведывательной деятельности и оперативно-розыскных мероприятий на сетях связи и включающие в себя:
информацию об абонентских номерах, включая сведения об индивидуальных идентификационных номерах (для физических лиц) или бизнес-идентификационных номерах (для юридических лиц) владельцев абонентских номеров;
информацию об идентификационных кодах абонентских устройств сотовой связи, включая сведения об индивидуальных идентификационных номерах (для физических лиц) или бизнес-идентификационном номерах (для юридических лиц) владельцев абонентских устройств сети сотовой связи;
биллинговые сведения (сведения о полученных абонентом услугах);
местоположение абонентского устройства в сети в соответствии с требованиями технического регламента;
адреса в сети передачи данных;
адреса обращения к интернет-ресурсам в сети передачи данных;
идентификаторы интернет-ресурса;
протоколы сети передачи данных;

3) абоненттік нөмір – ол арқылы басқа абоненттік жабдықпен қосылу сол арқылы орнатылатын шартты жасасқан кезде абоненттің пайдалануына бөлінетін және желіде абонентті сәйкестендіруге мүмкіндік беретін нөмір;
4) абоненттің өтініші –абоненттің операторға жазбаша түрде қағаз жеткізгіште, сондай-ақ автоматты қызмет көрсету жүйесі арқылы немесе оператордың анықтамалық-ақпараттық қызметіне жүгінуі;
5) автоматты қызмет көрсету жүйесі – абонентке Интернетке қол жеткізу қызметтерін және олармен технологиялық байланысты қызметтерді, тарифтік жоспарды жеке кабинет арқылы не оператор ұсынатын басқа да техникалық мүмкіндіктерді пайдалану арқылы қосу немесе ажырату мүмкіндігін беретін кешенді қызмет көрсету жүйесі.
6) авторландыру – абоненттің және (немесе) пайдаланушының енгізген аутентификациялық деректерін байланыс операторының серверінде талдау процесі нәтижесінде абонентте және (немесе) пайдаланушыда Интернетке қол жеткізу қызметтерін алуға құқықтарының болуы анықталады;
7) аутентификациялық деректер – Интернетке қол жеткізу қызметтерін және/немесе олармен технологиялық жағынан байланысты қызметтерді алу құқықтарын растау үшін пайдаланатын абоненттің және (немесе) пайдаланушының бірегей логині (login) және паролі (password), аутентификациялық деректер ретінде абоненттік нөмір де пайдаланылуы мүмкін;
8) биллинг – абоненттерге көрсетілетін қызметтерді есепке алу операцияларын автоматты түрде орындауға, сондай-ақ оларды тарифтеуге және ақы төлеу үшін шоттар беруге арналған бағдарламалық-аппараттық кешен;
9) Интернет – электрондық ақпараттық ресурстарды жіберуге арналған телекоммуникациялардың біріктірілген желілерінің және есептеу ресурстарының дүниежүзілік жүйесі;
10) Интернетке жылжымалы байланыс желілері қол жеткізу қызметтері – сағатына 150 км дейінгі ауысу жылдамдығымен байланысты үзусіз бір базалық станцияның бір қолданыс аймағынан басқа аймаққа ауыса отырып, абоненттік құрылғының Интернет желісінде жұмыс істеу мүмкіндігі;
11) Интернетке қоғамдық қол жеткізу пункті – пайдаланушыларға ақылы немесе ақысыз Интернетке қол жеткізу қызметтерін көрсету орны;
12) Интернетке қоғамдық қол жеткізу пунктінің иесі (бұдан әрі – иесі) – Интернетке қоғамдық қол жеткізу пункті меншікті құқықтарда немесе өзге заңды негіздерде тиесілі жеке немесе заңды тұлға;
13) Интернетке қол жеткізу қызметі – Интернет желісін пайдалана отырып, деректерді қабылдау және беру бойынша қызмет;
14) Интернетке қол жеткізу қызметтерінің операторы – байланыс қызметтерін көрсететін және (немесе) байланыс желілерін пайдаланатын, Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген жеке немесе заңды тұлға;

3) абонентский номер – номер, выделяемый в пользование абоненту при заключении договора, с помощью которого устанавливается соединение с другим абонентским оборудованием и позволяющий идентифицировать абонента в сети;
4) заявление абонента – обращение абонента к оператору письменно на бумажном носителе, а также через автоматическую систему обслуживания или в справочно-информационную службу оператора;
5) автоматическая система обслуживания – комплексная система обслуживания, предоставляющая абоненту возможность подключения или отключения услуг доступа к Интернету и технологически связанных с ними услуг, тарифного плана через личный кабинет, либо путем использования других технических возможностей, предоставляемых оператором.
6) авторизация – процесс анализа на сервере оператора связи введенных абонентом и (или) пользователем аутентификационных данных, по результатам которого определяется наличие у абонента и (или) пользователя прав на получение услуги доступа к Интернету;
7) аутентификационные данные – уникальный логин (login) и пароль (password) абонента и (или) пользователя, используемые для подтверждения права на получение услуги доступа к Интернету или и (или) технологически связанных с ними услуг, в качестве аутентификационных данных может также использоваться абонентский номер;
8) биллинг – программно-аппаратный комплекс, предназначенный для автоматического выполнения операций учета услуг, предоставляемых абонентам, а также их тарификации и выставления счетов для оплаты;
9) Интернет – всемирная система объединенных сетей телекоммуникаций и вычислительных ресурсов для передачи электронных информационных ресурсов;
10) услуги доступа к Интернету посредством подвижных сетей связи – возможность работы в сети Интернет абонентского устройства, перемещаясь из одной зоны действия одной базовой станции в другую без разрыва связи при скорости перемещения до 150 км/час;
11) пункт общественного доступа к Интернету – место оказания пользователям возмездных или безвозмездных услуг доступа к Интернету;
12) владелец пункта общественного доступа к Интернету (далее – владелец) – физическое или юридическое лицо, которому принадлежит пункт общественного доступа к Интернету на правах собственности или иных законных основаниях;
13) услуга доступа к Интернету – услуга по приему и передаче данных с использованием сети Интернет;
14) оператор услуг доступа к Интернету – физическое или юридическое лицо, зарегистрированное на территории Республики Казахстан, оказывающее услуги связи и (или) эксплуатирующее сети связи;

15) Интернетке тіркелген байланыс желілері арқылы қол жеткізу – белгілі базалық станцияның қолданыс радиусында абоненттік құрылғының Интернетте жұмыс істеу мүмкіндігі, бір аймақтан басқа аймаққа ауысу кезінде байланыс үзіледі және қайта қалпына келеді;
16) интернет-ресурс – аппараттық-бағдарламалық кешенде орналастырылатын, бірегей желілік адресі және (немесе) домендік аты бар және Интернетте жұмыс істейтін, мәтіндік, графикалық, аудиокөрінімді немесе өзге де түрде бейнеленетін электрондық ақпараттық ресурс;
17) қысқа мәтіндік хабарлама (бұдан әрі – SMS-хабарлама) – белгілі бірізділікпен терілген әріптерден және (немесе) сандардан және (немесе) символдардан тұратын және ұялы байланыс операторы желісінің техникалық мүмкіндіктерімен және абоненттік құрылғымен мүмкін болатын көлемдегі ақпараттық хабарлама;
18) пайдаланушы – нақты функцияны және (немесе) міндетті орындау үшін ақпараттандыру объектілерін пайдаланатын ақпараттандыру субъектісі;
19) техникалық мүмкіндік – байланыс операторының қолданыс аймағында абонентке Интернетке қол жеткізу қызметтерін көрсетуге қажетті жұмыс істейтін техникалық байланыс құралдары мен құрылғыларының болуы, сондай-ақ бос ресурстардың болуы.";
15, 16, 17-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Интернетке қол жеткізу қызметтерін көрсету туралы шарт (бұдан әрі – Шарт) оператор мен абонент арасында Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 152-бабында көзделген тәртіппен жазбаша (қағаз немесе электрондық) нысанда жасалады.
16. Шартты жасасу, өзгерту және/немесе бұзу үшін операторға нысанын байланыс операторы белгілейтін абоненттің өтініші беріледі.
Абонентке Интернетке қол жеткізу қызметтерін ұсынудың техникалық мүмкіндігі бола тұра, Интернетке қол жеткізу қызметтерін көрсету шартын жасаудан бас тартуға байланыс операторына жол берілмейді.
17. Байланыс операторы абоненттің өтінішін мынадай құжаттар болған кезде белгіленген тәртіппен қабылдайды және тіркейді:
1) жеке тұлғалар үшін – өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжат;
2) заңды тұлғалар үшін – оның көрсетілген мекенжай бойынша тіркелгенін растайтын құжат немесе үй-жайды меншікке сатып алу, жалдау, (жалға алу) немесе қосымша жалдау (қосалқы жалға алу) туралы құжат, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу немесе қайта тіркеу туралы анықтама немесе куәлік немесе (филиалды немесе өкілдікті есептік тіркеу туралы анықтама) қоса беріледі. Интернетке қол жеткізу қызметтерін көрсету мекенжайы бойынша оның тіркелгенін немесе үй-жайды меншікке сатып алғанын, қосымша жалдауды (қосалқы жалдауды) мынадай жағдайларда: ұялы байланыс желілері арқылы Интернетке қол жеткізгенде; байланыс операторында абоненттің келісімі бойынша "электрондық үкіметтің" веб-порталынан жылжымайтын мүлікті тіркеу және оған құқықтар туралы ақпарат алу мүмкіндігі болған кезде берілмеуі мүмкін.";

15) доступ к Интернету посредством фиксированных сетей связи – возможность работы в Интернет абонентского устройства в радиусе действия определенной базовой станции, при перемещении из одной зоны в другую связь разрывается и устанавливается заново;
16) интернет-ресурс – электронный информационный ресурс, отображаемый в текстовом, графическом, аудиовизуальном или ином виде, размещаемый на аппаратно-программном комплексе, имеющий уникальный сетевой адрес и (или) доменное имя и функционирующий в Интернете;
17) короткое текстовое сообщение (далее – SMS-сообщение) – информационное сообщение, состоящее из букв и (или) цифр и (или) символов, набранных в определенной последовательности и в объеме, допускаемом техническими возможностями сети оператора сотовой связи и абонентского устройства.";
18) пользователь – субъект информатизации, использующий объекты информатизации для выполнения конкретной функции и (или) задачи;
19) техническая возможность – наличие функционирующих технических средств и сооружений связи в зоне действия оператор услуг доступа к Интернету, необходимых для оказания абоненту услуг доступа к Интернету, а также наличие свободных ресурсов.";
пункты 15, 16 и 17 изложить в следующей редакции:
"15. Договор об оказании услуг доступа к Интернету (далее – Договор) заключается между оператором и абонентом в порядке, предусмотренным статьей 152 Гражданского кодекса Республики Казахстан в письменной (бумажной или электронной) форме.
16. Для заключения, изменения и/или расторжения Договора оператору подается заявление абонента, форма которого устанавливается оператором связи.
Отказ оператора услуг доступа к Интернету от заключения договора об оказании услуг доступа к Интернету при наличии технической возможности предоставления абоненту услуг доступа к Интернету не допускается.
17. Заявление абонента принимается и регистрируется оператором связи при наличии следующих документов:
1) для физических лиц - документа, удостоверяющего личность заявителя;
2) для юридических лиц - документа, подтверждающего его регистрацию по указанному адресу или документа о приобретении помещения в собственность, найме, (аренде), или поднаем (субаренду), справку или свидетельство о государственной регистрации или перерегистрации юридического лица или (справку об учетной регистрации филиала или представительства). Документ, подтверждающий его регистрацию по адресу предоставления услуг доступа к Интернету, или приобретение помещения в собственность, найм (аренду) поднайм (субаренду) не предоставляются в случаях: доступа к Интернету посредством сетей сотовой связи; при наличия возможности у оператора связи получения с веб-портала "электронного правительства" информации о регистрации и правах на недвижимое имущество, по согласованию с абонентом.";

мынадай мазмұндағы 20-1-тармақпен толықтырылсын:
"20-1. Оператор Интернет желісіне қол жеткізу қызметін көрсету кезінде басқа ақылы қызметтерді ұсынусыз тек Интернет желісіне қол жеткізу қызметтерін ғана ұсынады.";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Интернетке қол жеткізу қызметтерінің операторы Интернетке қол жеткізу қызметтерін көрсету кезінде:
1) абоненттерге көрсетілетін байланыс қызметтері туралы егжей-тегжейлі ақпаратты ұсынады;
2) Интернетке қол жеткізу қызметтерін шарттың талаптарына сәйкес көрсетеді және абоненттердің назарына қажетті ақпаратты, оның ішінде жаңа тарифтік жоспарлардың енгізілгені туралы бұқаралық ақпарат құралдары арқылы және абоненттермен жұмыс жүргізу орындарында жеткізеді;
3) байланыс операторының кінәсінен телекоммуникация желісіне қол жеткізу болмаған жағдайда, абоненттік төлемді қайта есептеуді жүргізеді;
4) абонентке Интернетке қол жеткізу қызметтерін тәулігіне 24 сағат пайдалану мүмкіндігін қамтамасыз етеді;
5) Интернетке қол жеткізу қызметтерін көрсету барысында айқындалған осы қызметті көрсетудегі кемшіліктерді жояды;
6) абоненттерге желі жұмысын тоқтатуға әкеп соққан байланыс операторының желісіндегі авариялар туралы және аварияларды жоюдың болжанған мерзімдері туралы қолжетімді тәсілмен (бұқаралық ақпарат құралдары, сайттар, жеке кабинет, SMS-хабарламалар, телефон шалу) хабарлайды;
7) абоненттің жазбаша өтінішіне оны алған сәттен бастап он бес жұмыс күнінен кешіктірмей жазбаша жауап жібереді;
8) абонентке оның келісімі бойынша көрсетілген Интернетке қол жеткізу қызметтеріне артық төленген ақшалай қаражатты қайтарады не оларды Интернетке қол жеткізу қызметтеріне аванс ретінде есептейді;
9) абоненттердің өтініші бойынша қосымша төлем алмай,мыналарға байланысты абонентті қайта тіркеуді жүргізеді:
тегі, аты, әкесінің аты, тұрғылықты орнының өзгеруіне байланысты - жеке тұлға үшін;
ұйым атауының, мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманың немесе куәлік деректемелерінің, орналасқан жері және пошталық мекенжайының өзгеруіне байланысты – заңды тұлға үшін;
тарифтік жоспардың өзгеруіне байланысты;
10) Интернетке қол жеткізу қызметтерін көрсету туралы жасасқан шарттардың есебін жүргізеді;
11) Интернетке қол жеткізу операторы абоненттен төлемді растауды алған немесе абонент Интернетке қол жеткізу қызметтеріне ақы төлеу бойынша берешекті жойғандығын растайтын (Интернетке қол жеткізу қызметтерін көрсетуді тоқтата тұрған жағдайда) құжаттарды ұсынған сәтінен бастап 24 сағаттың ішінде абонентке Интернетке қол жеткізу қызметтерін көрсетуді қалпына келтіреді;

дополнить пунктом 20-1 следующего содержания:
"20-1. Оператор при оказании услуги доступа к сети Интернет предоставляет исключительно услуги доступа к сети Интернет без предоставления других платных услуг.";
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. При оказании услуг доступа к Интернету оператор услуг доступа к Интернет:
1) предоставляет абонентам подробную информацию об оказываемых услугах связи;
2) оказывает услуги доступа к Интернету в соответствии с условиями договора, и доводит до абонентов необходимую информацию, в том числе о введении новых тарифных планов, путем средств массовой информации и в местах работы с абонентами;
3) производит перерасчет абонентской платы в случае отсутствия доступа к сети телекоммуникаций по вине оператора связи;
4) обеспечивает абоненту возможность пользования услугами доступа к Интернету 24 часа в сутки;
5) устраняет недостатки в оказании услуг доступа к Интернету, обнаруженные в ходе оказания этой услуги;
6) доступным способом (средства массовой информации, сайты, личный кабинет, SMS-сообщения, телефонный обзвон) информирует абонентов об авариях на сети оператора связи, приведших к приостановке работы сети, и о предполагаемых сроках устранения аварий;
7) направляет абоненту письменный ответ на письменное обращение не позднее пятнадцати рабочих дней с момента его получения;
8) возвращает абоненту излишне уплаченные денежные средства за оказанные услуги доступа к Интернету либо засчитывает их в качестве авансирования услуг доступа к Интернету при согласии абонента;
9) по обращению абонентов осуществляет перерегистрацию абонента без взимания дополнительной оплаты в связи с:
изменением фамилии, имени, отчества, места жительства – для физического лица;
изменением наименования организации, реквизитов справки либо свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации), места нахождения и почтового адреса – для юридического лица;
изменением тарифного плана;
10) ведет учет заключенных договоров об оказании услуг доступа к Интернету;
11) возобновляет оказание услуг доступа к Интернету абоненту в течение 24 часов с момента получения оператором доступа к Интернету подтверждения оплаты от абонента или представления абонентом документов, подтверждающих ликвидацию задолженности по оплате услуг доступа к Интернету (в случае приостановления оказания услуг доступа к Интернету);

12) интернет-ресурс арқылы абоненттерге тарифтік жоспарды ауыстыруды іске асыруға мүмкіндік береді;
13) абонентті ол туралы телефон қоңырауы арқылы хабардар ете отырып, байланыс қызметтеріне арналған тариф талаптарын, қажет болған жағдайда оларды қолданысқа енгізгенге дейін күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей жазбаша өзгертеді. Бұл ретте көрсетілген мерзім ішінде абоненттің тарифті өзгертуден бас тарту туралы өтінішінің болмауы келісім болып табылады;
14) абонент деректерді беру қызметінің сапасы нашарлағаны туралы өтінішті берген күнінен бастап күнтізбелік жеті күн ішінде сапасын қалпына келтіру бойынша қажетті шараларды қабылдайды және абоненттік төлемнің қайта есебін жүргізеді.";
39, 40-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"39. Интернетке қоғамдық қол жеткізу қызметтерін көрсететін меншік иесі немесе байланыс операторы пайдаланушының "Логин" жолында көрсеткен абоненттік нөміріне бір реттік дербес сәйкестендіргіші (паролі) бар SMS-хабарлама жібереді не осы дербес сәйкестендіргіш (пароль) Интернетке қоғамдық қол жеткізу пункттерінде көзделген шарттарда қоңырау шалу арқылы алынуы мүмкін.
40. Пайдаланушының авторизациясы SMS-хабарламамен немесе арнайы нысандағы "Пароль" өрісіне қоңырау шалу арқылы алынған бір реттік дербес сәйкестендіргішті (парольді) енгізген кезде аяқталады және пайдаланушыға Интернетке қолжетімділік беріледі.".
2. Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Байланыс саласындағы мемлекеттік саясат және инфрақұрылым департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрі
Б. Мусин
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі

12) предоставляет возможность посредством интернет-ресурса осуществлять замену абонентам тарифного плана;
13) изменяет условия тарифа на услуги связи с согласия абонента, известив его об этом посредством телефонного звонка, при необходимости письменно не позднее, чем за тридцать календарных дней до введения их в действие. При этом согласием является отсутствие в течение указанного срока заявления абонента об отказе от изменения тарифа;
14) принимает в течение семи календарных дней со дня подачи абонентом заявления об ухудшении качества услуг передачи данных необходимые меры по восстановлению качества и производит перерасчет за оказанные услуги.".
пункты 39, 40 изложить в следующей редакции:
"39. Владельцем или оператором связи, оказывающим услуги общественного доступа к Интернету, направляется SMS-сообщение на абонентский номер пользователя, указанный им в поле "Логин", содержащее одноразовый персональный идентификатор (пароль), либо данный персональный идентификатор (пароль) получают посредством звонка на условиях, предусмотренных в пунктах общественного доступа к Интернету.
40. Авторизация пользователя завершается при вводе им одноразового персонального идентификатора (пароля) полученного в SMS-сообщение либо посредством звонка в поле "Пароль" специальной формы и пользователю предоставляется доступ к Интернету.".
2. Департаменту государственной политики и инфраструктуры в области связи Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр цифрового развития, инноваций и
аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Б. Мусин
СОГЛАСОВАН
Агентство по защите и развитию
конкуренции Республики Казахстан
СОГЛАСОВАН
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан