Ақсу ауданының 2022-2024 жылдарға арналған бюджеті туралы
Алматы облысы Ақсу аудандық мәслихатының 2021 жылғы 28 желтоқсандағы № 17-63 шешімі. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылы 30 желтоқсанда № 26275 болып тіркелді.
Ескерту. 01.01.2022 бастап қолданысқа енгiзiледi - осы шешімінің 6-тармағымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 9-бабының 2-тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес, Ақсу аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2022-2024 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше осы шешімнің 1, 2 және 3-қосымшаларына сәйкес, оның ішінде 2022 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер 9187914 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер 337620 мың теңге;
салықтық емес түсімдер 163915 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер 7277 мың теңге;
трансферттер түсімдері 8679102 мың теңге;
2) шығындар 9243313 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу 217578 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер 263407 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу 45 829 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо 0 теңге, оның ішінде:
қаржылық активтерді сатып алу 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) (-) 272977 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) 272977 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі 263407 мың теңге;
қарыздарды өтеу 45 829 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары 55 399 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – Жетісу облысы Ақсу аудандық мәслихатының 07.11.2022 № 32-121 шешімімен (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. 2022 жылға арналған аудандық бюджетте аудандық бюджеттен ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін бюджеттік субвенциялардың көлемдері 646 078 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:
Ақсу ауылдық округіне 43 365 мың теңге;
Арасан ауылдық округіне 32 165 мың теңге;
Б. Сырттанов ауылдық округіне 34 356 мың теңге;
Егінсу ауылдық округіне 27 932 мың теңге;
Есеболатов ауылдық округіне 33 883 мың теңге;
Жаңалық ауылдық округіне 38 320 мың теңге;
Жансүгіров ауылдық округіне 63 680 мың теңге;
Қапал ауылдық округіне 46 552 мың теңге;
Қаракөз ауылдық округіне 36 187 мың теңге;
Қарасу ауылдық округіне 43 117 мың теңге;
Қарашілік ауылдық округіне 40 509 мың теңге;
Көшкентал ауылдық округіне 27 368 мың теңге;
Қызылағаш ауылдық округіне 41 595 мың теңге;

О бюджете Аксуского района на 2022-2024 годы
Решение Аксуского районного маслихата Алматинской области от 28 декабря 2021 года № 17-63. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 декабря 2021 года № 26275.
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2022 в соответствии с пунктом 6 настоящего решения.
В соответствии с пунктом 2 статьи 9 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Аксуский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2022-2024 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2022 год в следующих объемах:
1) доходы 9187914 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления 337620 тысяч тенге;
неналоговые поступления 163915 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала 7277 тысяч тенге;
поступления трансфертов 8679102 тысячи тенге;
2) затраты 9243313 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование 217578 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты 263407 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов 45829 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета (-) 272977 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета 272977 тысяч тенге, в том числе:
поступление займов 263407 тысяч тенге;
погашение займов 45829 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств 55399 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Аксуского районного маслихата области Жетісу от 07.11.2022 № 32-121 (вводится в действие с 01.01.2022).
2. Предусмотреть в районном бюджете на 2022 год объемы бюджетных субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты сельских округов в сумме 646 078 тысяч тенге, в том числе:
Аксускому сельскому округу 43 365 тысяч тенге;
Арасанскому сельскому округу 32 165 тысяч тенге;
Б. Сырттановскому сельскому округу 34 356 тысяч тенге;
Егинсускому сельскому округу 27 932 тысячи тенге;
Есеболатовскому сельскому округу 33 883 тысячи тенге;
Жаналыкскому сельскому округу 38 320 тысяч тенге;
Жансугуровскому сельскому округу 63 680 тысяч тенге;
Капальскому сельскому округу 46 552 тысячи тенге;
Каракозскому сельскому округу 36 187 тысяч тенге;
Карасускому сельскому округу 43 117 тысяч тенге;
Карачиликскому сельскому округу 40 509 тысяч тенге;
Кошкенталскому сельскому округу 27 368 тысяч тенге;
Кызылагашскому сельскому округу 41 595 тысяч тенге;

Матай ауылдық округіне 48 105 мың теңге;
Молалы ауылдық округіне 28 830 мың теңге;
Ойтоған ауылдық округіне 29 005 мың теңге;
Суықсай ауылдық округіне 31 109 мың теңге.
3. Ауданның жергілікті атқарушы органының 2022 жылға арналған резерві 13 977 мың теңге сомасында бекітілсін.
4. 2022 жылға арналған аудандық бюджетте ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
өңірлерді дамытудың 2025 жылға дейінгі мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде өңірлерді экономикалық дамытуға жәрдемдесу бойынша шараларды іске асыруға ауылдық елді мекендерді жайластыруды шешуге арналған іс-шараларды іске асыруға.
Көрсетілген трансферттерді ауылдық округтердің бюджеттеріне бөлу Ақсу ауданы әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.

Матайскому сельскому округу 48 105 тысяч тенге;
Молалинскому сельскому округу 28 830 тысяч тенге;
Ойтоганскому сельскому округу 29 005 тысяч тенге;
Суыксайскому сельскому округу 31 109 тысяч тенге.
3. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2022 год в сумме 13 977 тысяч тенге.
4. Учесть, что в районном бюджете на 2022 год предусмотрены целевые текущие трансферты бюджетам сельских округов, в том числе на:
реализацию мероприятий для решения вопросов обустройства населенных пунктов в реализацию мер по содействию экономическому развитию регионов в рамках Государственной программы развития регионов до 2025 года.
Распределение указанных трансфертов бюджетам сельских округов определяется на основании постановления акимата Аксуского района.

5. Осы шешімнің орындалуын бақылау Ақсу аудандық мәслихатының "Бюджет, әлеуметтік-мәдениет саласы, жастар саясаты, заңдылық және құқық қорғау мәселелері жөніндегі" тұрақты комиссиясына жүктелсін.
6. Осы шешім 2022 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Ақсу аудандық мәслихатының хатшысы Б. Сулейменов
Ақсу аудандық мәслихатының 2021 жылғы "28" желтоқсандағы № 17-63 шешіміне 1-қосымша
2022 жылға арналған аудандық бюджет

5. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию Аксуского районного маслихата "По вопросам бюджета, социально-культурной сферы, молодежной политики, законности и защиты прав".
6. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2022 года.
Секретарь Аксуского районного маслихата Б. Сулейменов
Приложения 1 к решению Аксуского районного маслихата от "28" декабря 2021 года № 17-63
Районный бюджет на 2022 год

24 897
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
24 897
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
24 897
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
667
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы басқа да қызметтер
667
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
667
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
667
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
915 302
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
338 481
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
338 481
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
338 481
2
Әлеуметтік көмек
509 157
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
509 157
002
Еңбекпен қамту бағдарламасы
153 801
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
35 669
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
133
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
41 939
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедек балаларды материалдық қамтамасыз ету
1 691
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
95 879
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектердi мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, қозғалуға қиындығы бар бірінші топтағы мүгедектерге жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектерге қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтерін ұсыну
128 267
023
Жұмыспен қамту орталықтарының қызметін қамтамасыз ету
51 778
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
67 664
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
61 664
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
47 805
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
6 338
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
1 100
050
Қазақстан Республикасында мүгедектердің құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
6 421
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі

24 897
122
Аппарат акима района (города областного значения)
24 897
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
24 897
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
667
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
667
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
667
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
667
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
915 302
1
Социальное обеспечение
338 481
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
338 481
005
Государственная адресная социальная помощь
338 481
2
Социальная помощь
509 157
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
509 157
002
Программа занятости
153 801
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
35 669
006
Оказание жилищной помощи
133
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
41 939
010
Материальное обеспечение детей-инвалидов, воспитывающихся и обучающихся на дому
1 691
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
95 879
017
Обеспечение нуждающихся инвалидов протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации инвалида
128 267
023
Обеспечение деятельности центров занятости населения
51 778
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
67 664
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
61 664
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
47 805
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
6 338
021
Капитальные расходы государственного органа
1 100
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни инвалидов в Республике Казахстан
6 421
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)