Шет ауданы бойынша 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы
Қарағанды облысы Шет аудандық мәслихатының 2021 жылғы 30 наурыздағы № 3/29 шешімі. Қарағанды облысының Әділет департаментінде 2021 жылғы 1 сәуірде № 6273 болып тіркелді
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына және Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңына сәйкес, аудандық мәслихат ШЕШIМ ЕТТI:
1. Қоса беріліп отырған Шет ауданы бойынша 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалысын бақылау аудандық мәслихаттың құрылыс, автокөлік, коммуналдық шаруашылық, аграрлық мәселелер және экология жөніндегі тұрақты комиссиясына (Ғ. Мукушев) және аудан әкімінің орынбасары М.Жумкинге жүктелсін.
3. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихаттың хатшысы, сессия төрағасы Б. Тулеукулов
Шет аудандық
мәслихатының
2021 жылғы 30
наурыздағы
№ 3/29
шешімімен бекітілген
Шет ауданы бойынша 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар:
жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер;
ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер;
ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер;
шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер;- екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері.
Шет ауданы бойынша 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын) (1 Қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын (2 Қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картаны (3 Қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын (4 Қосымша);

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Шетскому району на 2021 год
Решение Шетского районного маслихата Карагандинской области от 30 марта 2021 года № 3/29. Зарегистрировано Департаментом юстиции Карагандинской области 1 апреля 2021 года № 6273
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по Шетскому району на 2021 год.
2. Контроль за исполнение настоящего решения возложить на постоянную комиссию районного маслихата по строительству, автотранспорту, коммунальному хозяйству, аграрным вопросам и экологии (Г. Мукушев) и на заместителя акима района М.Жумкину.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Cекретарь районного маслихата, председатель сессии Б. Тулеукулов
Утвержден решением
Шетского районного
маслихата
от 30 марта 2021 года
№ 3/29
План по управлению пастбищами и их использованию по Шетскому району на 2021 год
План по управлению пастбищами и их использованию принимается с учетом:
сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ;
сведений о ветеринарно-санитарных объектах;
данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных;
сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах.
План по управлению пастбищами и их использованию по Шетскому району на 2021 год включает в себя:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (Приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (Приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (Приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (Приложение 4);

5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын (5 Қосымша);
6) Шет ауданының маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын (6 Қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графикті (7 Қосымша);
8) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтуға тиіс (8 Қосымша).
Шет ауданы бойынша
2021 жылға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
Шет ауданы бойынша жайылымдар - 2027729 гектар
Шет ауданы бойынша
2021 жылға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
2 қосымша
Шет ауданы бойынша жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Шет ауданы бойынша
2021 жылға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
3 қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Шет ауданы бойынша
2021 жылға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
4 қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
Шет ауданы бойынша
2021 жылға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
5 қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
Шет ауданы бойынша
2021 жылға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
6 қосымша
Шет ауданы маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
Шет ауданы бойынша
2021 жылға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
7 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі;
Ауылдық округтер және кенттер атауы
Маусымның басы
Маусымның аяғы
1
Аксу-Аюлы ауылдық округі
сәуірдің соңы – мамырдың басы
қазанның соңы – қарашаның басы
2
Акшоқы ауылдық округі
сәуірдің соңы – мамырдың басы
қазанның соңы – қарашаның басы
3
Батық ауылдық округі
сәуірдің соңы – мамырдың басы
қазанның соңы – қарашаның басы
4
Бұрма ауылдық округі
сәуірдің соңы – мамырдың басы
қазанның соңы – қарашаның басы
5
Нұраталды ауылдық округі
сәуірдің соңы – мамырдың басы
қазанның соңы – қарашаның басы
6
Кеншоқы ауылдық округі
сәуірдің соңы – мамырдың басы
қазанның соңы – қарашаның басы
7
Красная поляна ауылдық округі
сәуірдің соңы – мамырдың басы
қазанның соңы – қарашаның басы
8
Талды ауылдық округі
сәуірдің соңы – мамырдың басы
қазанның соңы – қарашаның басы
9
Шет ауылдық округі
сәуірдің соңы – мамырдың басы
қазанның соңы – қарашаның басы
10
Акой ауылдық округі
сәуірдің соңы – мамырдың басы
қазанның соңы – қарашаның басы
11
Ақадыр кенті
сәуірдің соңы – мамырдың басы
қазанның соңы – қарашаның басы
12
Акшатау кенті
сәуірдің соңы – мамырдың басы
қазанның соңы – қарашаның басы
13
Ақжал кенті
сәуірдің соңы – мамырдың басы
қазанның соңы – қарашаның басы
14
Босаға ауылдық округі
сәуірдің соңы – мамырдың басы
қазанның соңы – қарашаның басы
15
Көктіңкөлі ауылдық округі
сәуірдің соңы – мамырдың басы
қазанның соңы – қарашаның басы
16
Ортау ауылдық округі
сәуірдің соңы – мамырдың басы
қазанның соңы – қарашаның басы
17
Тағылы ауылдық округі
сәуірдің соңы – мамырдың басы
қазанның соңы – қарашаның басы
18
Кәрім Мыңбаев атындағы ауылдық округі
сәуірдің соңы – мамырдың басы
қазанның соңы – қарашаның басы
19
Өспен ауылдық округі
сәуірдің соңы – мамырдың басы
қазанның соңы – қарашаның басы
20
Төменгі Қайрақты ауылдық округі
сәуірдің соңы – мамырдың басы
қазанның соңы – қарашаның басы
21
Мойынты кентті
сәуірдің соңы – мамырдың басы
қазанның соңы – қарашаның басы
22
Киікті ауылдық округі
сәуірдің соңы – мамырдың басы
қазанның соңы – қарашаның басы
23
Сәкен Сейфуллин кентті
сәуірдің соңы – мамырдың басы
қазанның соңы – қарашаның басы
24
Дария кентті
сәуірдің соңы – мамырдың басы
қазанның соңы – қарашаның басы
25
Жамбыл кентті
сәуірдің соңы – мамырдың басы
қазанның соңы – қарашаның басы
Шет ауданы бойынша
2021 жылға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
8 қосымша
Тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтуға тиіс.

5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (Приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в Шетском районе (Приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (Приложение 7);
8) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ в Шетском районе (Приложение 8).
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шетскому району
на 2021 год
Cхема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
Пастбище по Шетскому району – 2027729 гектар
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шетскому району
на 2021 год
Приемлемые схемы пастбищеоборотов по Шетскому району
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шетскому району
на 2021 год
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шетскому району
на 2021 год
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды;
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шетскому району
на 2021 год
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шетскому району
на 2021 год
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в Шетском районе;
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шетскому району
на 2021 год
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных;
№ п/п
Наименование сельских округов и поселков
Начало сезона
Окончание сезона
1
Аксу-Аюлинский сельский округ
конец апреля – начало мая
конец октября – начало ноября
2
Акшокинский сельский округ
конец апреля – начало мая
конец октября – начало ноября
3
Батыкский сельский округ
конец апреля – начало мая
конец октября – начало ноября
4
Бурминский сельский округ
конец апреля – начало мая
конец октября – начало ноября
5
Нураталдинский сельский округ
конец апреля – начало мая
конец октября – начало ноября
6
Кеншокинский сельский округ
конец апреля – начало мая
конец октября – начало ноября
7
Красная-поляна сельский округ
конец апреля – начало мая
конец октября – начало ноября
8
Талдинский сельский округ
конец апреля – начало мая
конец октября – начало ноября
9
Шетский сельский округ
конец апреля – начало мая
конец октября – начало ноября
10
Акойский сельский округ
конец апреля – начало мая
конец октября – начало ноября
11
поселок Агадырь
конец апреля – начало мая
конец октября – начало ноября
12
поселок Акчатау
конец апреля – начало мая
конец октября – начало ноября
13
поселок Акжал
конец апреля – начало мая
конец октября – начало ноября
14
Босагинский сельский округ
конец апреля – начало мая
конец октября – начало ноября
15
Коктенкольский сельский округ
конец апреля – начало мая
конец октября – начало ноября
16
Ортауский сельский округ
конец апреля – начало мая
конец октября – начало ноября
17
Тагилинский сельский округ
конец апреля – начало мая
конец октября – начало ноября
18
сельский округ имени Карима Мынбаева
конец апреля – начало мая
конец октября – начало ноября
19
Успенский сельский округ
конец апреля – начало мая
конец октября – начало ноября
20
Нижний Кайрактинский сельский округ
конец апреля – начало мая
конец октября – начало ноября
21
поселок Мойынты
конец апреля – начало мая
конец октября – начало ноября
22
Кииктинский сельский округ
конец апреля – начало мая
конец октября – начало ноября
23
поселок Сакена Сейфуллина
конец апреля – начало мая
конец октября – начало ноября
24
поселок Дария
конец апреля – начало мая
конец октября – начало ноября
25
поселок Жамбыл
конец апреля – начало мая
конец октября – начало ноября
Приложение 8
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шетскому району
на 2021 год
Иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ в Шетском районе

Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңының 15-бабына сәйкес - кенттердің және ауылдық елді мекендердің аумағы шегінде орналасқан, мемлекет меншігіндегі жайылымдар жергілікті халықтың ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша мұқтажын қанағаттандыру үшін беріледі. Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормалары сақталған кезде ғана, көрсетілген жайылымдарда басқа ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға рұқсат етіледі. Жайылымдарды рационалды пайдалану жайылымдардың жоғары өнімділігін алу үшін, ұзақ уақыт бойы шөптің құңды құрамын сақтау, жануарлардың көп көлемін жайылымдық астықпен қамтамасыз ету және мал шаруашылығы өнімінің жоғары көлемін алуға септігін тигізеді. Малды жайылымдық ұстаудың осындай маңыздылығында жайылымдарды ұстау мәселесі жоғары деңгейде өзекті, жайылымдық алқаптардың өнімділігі оларды дұрыс пайдалануда артады. Осылайша бір мал айдау жүйесін қолдануда малды бір алаңда ұстау мүмкіндігі 20-30 пайыз (бұдан әрі -%) көп, ал өткізуде жайылымдарды рационалды пайдаланудың барлық жүйесінің (шөпті дұрыс улау, ағымдағы күтім, жайылым айналымын енгізу, малды жаюдың қаша жүйесін пайдалану) табиғи жайылымдық алқаптардың өнімділігін 2-3 есе арттырады.

Согласно статье 15 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", пастбища расположенные в пределах территории поселков и сельских населенных пунктов, находящиеся в государственной собственности, предоставляются для удовлетворения нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья и других сельскохозяйственных животных. Выпас на этих пастбищах других сельскохозяйственных животных допускается только при соблюдении предельно допустимых норм нагрузки на общую площадь пастбищ. Рациональное использование пастбищ сводится к тому, чтобы создать условия для получения высокой продуктивности пастбищ, сохранить ценный состав травостоя в течение длительного времени, обеспечить пастбищными кормами наибольшее количество животных и получить высокий выход животноводческой продукции. При таком важном значении пастбищного содержания скота вопросы рационального содержания пастбищ в высшей степени актуальны, тем более что продуктивность пастбищных угодий при правильном использовании их сильно возрастает. Так применение одной только загонной системы пастьбы дает возможность содержать скот на одной и той же площади на 20-30% больше, а при проведении всей системы рационального использования пастбищ (правильного стравливания травостоя, текущего ухода, введения пастбище оборота, применение загонной системы пастьбы) продуктивность естественных пастбищных угодий увеличивается в 2-3 раза.