2022-2024 жылдарға арналған Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов ауданының бюджетін бекіту туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов аудандық мәслихатының 2021 жылғы 24 желтоқсандағы № 2-13 с шешімі. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 29 желтоқсанда № 26192 болып тіркелді
Ескерту. 01.01.2022 бастап қолданысқа еңгізіледі - осы шешімнің 15-тармағымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 75-бабына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабына сәйкес, Уәлиханов аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2022-2024 жылдарға арналған Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов ауданының бюджеті осы шешімге тиісінше 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2022 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1)кірістер – 4 318 413,1 мың теңге:
салықтық түсімдер – 617 399,5 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 22 554,1 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 13 692,5 мың теңге;
трансферттер түсімі – 3 664 767,4 мың теңге;
2) шығындар – 4 383 256,2 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 34 286,1 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 64 323 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 30 036,9 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 мың теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0 мың теңге;
мемлекеттiң қаржы активтерiн сатудан түсетiн түсiмдер – 0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 99 129,2 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 99 129,2 мың теңге:
қарыздар түсімі – 64 323 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 60 576,4 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 95 382,6 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов аудандық мәслихатының 31.03.2022 № 2-17 с (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі); 28.06.2022 № 2-20 с (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі); 17.08.2022 № 6-21 с (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) ; 17.11.2022 № 2-23 с (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) ; 13.12.2022 № 2-24 с (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
2. 2022 жылға арналған аудандық бюджетінің кірістері Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне сәйкес келесі салықтық түсімдер есебінен қалыптастырылатыны белгіленсін:
1) аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің аумағында мемлекеттік кіріс органында тіркеу есебіне қою кезінде мәлімделген:
дара кәсіпкер, жекеше нотариус, жеке сот орындаушысы, адвокат, кәсіпқой медиатор үшін – тұрған жері;
қалған жеке тұлғалар үшін – тұрғылықты жері орналасқан жеке тұлғалар дербес салық салуға жататын кірістер бойынша жеке табыс салығын қоспағанда, облыстық мәслихат белгілеген кірістерді бөлу нормативтері бойынша жеке табыс салығы;

Об утверждении бюджета Уалихановского района Северо-Казахстанской области на 2022-2024 годы
Решение Уалихановского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 24 декабря 2021 года № 2-13 с. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 декабря 2021 года № 26192
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2022 в соответствии с пунктом 15 настоящего решения.
В соответствии со статьей 75 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Уалихановский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить бюджет Уалихановского района Северо-Казахстанской области на 2022-2024 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2022 год в следующих объемах:
1) доходы — 4 318 413,1 тысяч тенге:
налоговые поступления — 617 399,5 тысяч тенге;
неналоговые поступления — 22 554,1 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала — 13 692,5 тысяч тенге;
поступления трансфертов — 3 664 767 тысяч тенге;
2) затраты — 4 383 256,2 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование — 34 286,1 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 64 323 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 30 036,9 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами — 0 тысяч тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета — -99 129,2 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 99 129,2 тысяч тенге:
поступление займов – 64 323 тысяч тенге;
погашение займов – 60 576,4 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 95 382,6 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Уалихановского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 31.03.2022 № 2-17 с (вводится в действие с 01.01.2022); от 28.06.2022 № 2-20 с (вводится в действие с 01.01.2022); от 17.08.2022 № 6-21 с (вводится в действие с 01.01.2022) ; от 17.11.2022 № 2-23 с (вводится в действие с 01.01.2022) ; от 13.12.2022 № 2-24 с (вводится в действие с 01.01.2022).
2. Установить, что доходы  бюджета района на 2022 год формируются в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан за счет следующих налоговых поступлений:
1) индивидуальный подоходный налог по нормативам распределения доходов, установленным областным маслихатом, за исключением индивидуального подоходного налога по доходам, подлежащими обложению самостоятельно физическими лицами, у которых на территории города районного значения, села, поселка расположено заявленное при постановке на регистрационный учет в органе государственных доходов: место нахождения – для индивидуального предпринимателя, частного нотариуса, частного судебного исполнителя, адвоката, профессионального медиатора; место жительства – для остальных физических лиц;

2) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес облыстық мәслихат белгілеген кірістерді бөлу нормативтері бойынша бірыңғай жиынтық төлемді төлеген жеке тұлғалардан алынатын жеке табыс салығы;
3) облыстық мәслихат белгілеген кірістерді бөлу нормативтері бойынша әлеуметтік салық;
4) аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің аумағындағы осы салықты салу объектілері бойынша жеке тұлғалардың мүлкіне салынатын салықты қоспағанда, жеке және заңды тұлғалардың, дара кәсіпкерлердің мүлкіне салынатын салық;
5) аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің аумағында орналасқан жер учаскелері бойынша жеке және заңды тұлғалардан алынатын елді мекендердің жеріне жер салығын қоспағанда, жер салығы;
6) мыналардан:
тұрғылықты жері аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің аумағындағы жеке тұлғалардан; өздерінің құрылтай құжаттарында көрсетілетін тұрған жері аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің аумағында орналасқан заңды тұлғалардан алынатын көлік құралдары салығын қоспағанда, көлік құралдары салығы;
7) тіркелген салық;
8) мыналарға:
Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген спирттің барлық түріне;
Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген алкоголь өніміне;
Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген құрамындағы этил спиртінің көлемі 0,5 пайыздан аспайтын сыраға;
Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген темекі бұйымдарына;
Қазақстан Республикасының аумағында жасалған жеңіл автомобильдерге (мүгедектер үшін арнайы арналған қолмен басқарылатын немесе қолмен басқаруға бейімделген автомобильдерден басқа);
бензинге (авиациялық бензинді қоспағанда) және дизель отынына акциздер;
9) аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент аумағында орналасқан жер учаскелерін қоспағанда, жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақы;
10) қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алым;
11) қызметтің жекелеген түрлерiмен айналысуға лицензияларды пайдаланғаны үшін төлемақы;
12) коммерциялық ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларды, олардың филиалдары мен өкілдіктерін қоспағанда, заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркегені және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркегені, сондай-ақ оларды қайта тіркегені үшін алым;
13) көлік құралдарын мемлекеттік тіркегені, сондай-ақ оларды қайта тіркегені үшін алым;
14) жылжымалы мүлік кепілін және кеменің немесе жасалып жатқан кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркегені үшін алым;
15) сыртқы (көрнекі) жарнаманы облыстық маңызы бар қаладағы үй-жайлардың шегінен тыс ашық кеңістікте, облыстық маңызы бар қаланың аумағы арқылы өтетін жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлінген белдеуінде орналастырғаны үшін төлемақы;

2) индивидуальный подоходный налог с физических лиц, уплативших единый совокупный платеж в соответствии с законами Республики Казахстан, по нормативам распределения доходов, установленным областным маслихатом;
3) социальный налог по нормативам распределения доходов, установленным областным маслихатом;
4) налог на имущество физических и юридических лиц, индивидуальных предпринимателей, за исключением налога на имущество физических лиц по объектам обложения данным налогом, находящимся на территории города районного значения, села, поселка, сельского округа;
5) земельный налог, за исключением земельного налога на земли населенных пунктов с физических и юридических лиц на земельные участки, находящиеся на территории города районного значения, села, поселка;
6) налог на транспортные средства, за исключением налога на транспортные средства:
с физических лиц, место жительства которых находится на территории города районного значения, села, поселка;
с юридических лиц, место нахождения которых, указываемое в их учредительных документах, располагается на территории города районного значения, села, поселка;
7) фиксированный налог;
8) акцизы на:
все виды спирта, произведенные на территории Республики Казахстан;
алкогольную продукцию, произведенную на территории Республики Казахстан;
пиво с объемным содержанием этилового спирта не более 0,5 процента, произведенное на территории Республики Казахстан;
табачные изделия, произведенные на территории Республики Казахстан;
легковые автомобили (кроме автомобилей с ручным управлением или адаптером ручного управления, специально предназначенных для инвалидов), произведенные на территории Республики Казахстан;
бензин (за исключением авиационного) и дизельное топливо;
9) плата за пользование земельными участками, за исключением земельных участков, находящихся на территории города районного значения, села, поселка;
10) лицензионный сбор за право занятия отдельными видами деятельности;
11) плата за пользование лицензиями на занятие отдельными видами деятельности;
12) сбор за государственную регистрацию юридических лиц и учетную регистрацию филиалов и представительств, а также их перерегистрацию, за исключением юридических лиц, являющихся коммерческими организациями, их филиалов и представительств;
13) сбор за государственную регистрацию транспортных средств,  а также их перерегистрацию;
14) сбор за государственную регистрацию залога движимого имущества и ипотеки судна или строящегося судна;
15) плата за размещение наружной (визуальной) рекламы на открытом пространстве за пределами помещений в городе областного значения,  в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования, проходящих через территорию города областного значения;

16) республикалық бюджет есебіне жазылатын консулдық алымнан және мемлекеттік баждардан басқа, мемлекеттік баж.
3. Аудандық бюджеттің кірістері келесі салықтық емес түсімдер есебінен қалыптасатыны белгіленсін:
1) коммуналдық меншіктен түсетін кірістер:
аудан әкімдігінің шешімі бойынша құрылған коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындардың таза кірісі бөлігінің түсімдері;
ауданның коммуналдық меншігіндегі акциялардың мемлекеттік пакеттер бойынша дивидендтер;
ауданның коммуналдық меншігіндегі заңды тұлғаларға қатысу үлестеріне кірістер;
аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімдерінің басқаруындағы, ауданның коммуналдық меншігінің мүлкін жалға беруден түсетін кірістерді қоспағанда, ауданның коммуналдық меншігінің мүлкін жалға беруден түсетін кірістер;
аудандық бюджеттен берілген кредиттер бойынша сыйақылар;
ауданның коммуналдық меншігінен түсетін басқа да кірістер;
2) аудандық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түсетін түсімдер;
3) аудандық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер ұйымдастыратын мемлекеттік сатып алуды өткізуден түсетін ақша түсімдері;
4) аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің әкімдері салатын айыппұлдарды қоспағанда, аудандық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер салатын айыппұлдар;
5) жер қойнауын пайдаланушылардың облыстық мәслихат белгілеген кірістерді бөлу нормативтеріне сәйкес облыстың әлеуметтік-экономикалық дамуы және оның инфрақұрылымын дамыту үшін аударымдары;
6) аудандық бюджетке түсетін басқа да салықтық емес түсімдер.
4. Аудандық бюджеттің кірістері негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер есебінен қалыптасатыны белгіленсін:
1) аудандық бюджеттен қаржыландырылатын, мемлекеттік мекемелерге бекітіп берілген мемлекеттік мүлікті сатудан түсетін ақша;
2) ауыл шаруашылығы мақсатындағы немесе аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент аумағындағы жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдерді қоспағанда, жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдер;
3) аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент аумағындағы жер учаскелерін қоспағанда, жер учаскелерін жалға беру құқығын сатқаны үшін төлемақы.
5. Аудандық бюджетке түсетін трансферттер облыстық бюджеттен және ауылдық округтер бюджеттерінен түсетін трансферттер болып белгіленсін.
6. Аудандық бюджетке аудандық бюджеттен берілген несиелерді өтеуден, ауданның коммуналдық меншігіндегі мемлекеттің қаржы активтерін сатудан, ауданның жергілікті атқарушы органының несиелерінен түсетін түсімдер қамтылатыны белгіленсін.

16) государственная пошлина, кроме консульского сбора и государственных пошлин, зачисляемых в республиканский бюджет.
3. Установить, что доходы бюджета района формируются за счет следующих неналоговых поступлений:
1) доходы от коммунальной собственности:
поступления части чистого дохода коммунальных государственных предприятий, созданных по решению акимата района;
дивиденды на государственные пакеты акций, находящиеся в коммунальной собственности района;
доходы на доли участия в юридических лицах, находящиеся в коммунальной собственности района;
доходы от аренды имущества коммунальной собственности района, за исключением доходов от аренды имущества коммунальной собственности района, находящегося в управлении акимов города районного значения, села, поселка, сельского округа;
вознаграждения по кредитам, выданным из районного бюджета;
другие доходы от коммунальной собственности района;
2) поступления от реализации товаров (работ, услуг) государственными учреждениями, финансируемыми из районного бюджета;
3) поступления денег от проведения государственных закупок, организуемых государственными учреждениями, финансируемыми из районного бюджета;
4) штрафы, налагаемые государственными учреждениями, финансируемыми из районного бюджета, за исключением штрафов, налагаемых акимами городов районного значения, сел, поселков, сельских округов;
5) отчисления недропользователей на социально-экономическое развитие региона и развитие его инфраструктуры по нормативам распределения доходов, установленным областным маслихатом;
6) другие неналоговые поступления в районный бюджет.
4. Установить, что доходы бюджета района формируются за счет поступлений от продажи основного капитала:
1) деньги от продажи государственного имущества, закрепленного за государственными учреждениями, финансируемыми из районного бюджета;
2) поступления от продажи земельных участков, за исключением поступлений от продажи земельных участков сельскохозяйственного назначения или находящихся на территории города районного значения, села, поселка;
3) плата за продажу права аренды земельных участков, за исключением земельных участков, находящихся на территории города районного значения, села, поселка.
5. Установить, что поступлениями трансфертов в районный бюджет являются трансферты из областного бюджета и бюджетов сельских округов.
6. Установить, что в районный бюджет зачисляются поступления от погашения выданных из районного бюджета кредитов, продажи финансовых активов государства, находящихся в коммунальной собственности района, займов местного исполнительного органа района.

7. Аудандық бюджетке облыстық бюджеттен берiлетiн субвенциялар 3 035885 мың теңге сомасында қарастырылсын.
8. Ауданның жергілікті атқарушы органының 2022 жылға резерві 7 044 мың теңге көлемінде бекітілсін.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов аудандық мәслихатының 31.03.2022 № 2-17 с (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) ; 17.11.2022 № 2-23 с (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) ; 13.12.2022 № 2-24 с (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
9. Ауылдық округтердің бюджеттеріне аудандық бюджеттен берілетін субвенциялар 4-қосымшаға сәйкес қарастырылсын.
10. 2022 жылдың аудан бюджетінің шығындарында 451.007. "Жергілікті өкілді органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек" бюджеттік бағдарламасы бойынша 5-қосымшаға сәйкес мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек қарастырылатыны белгіленсін.
11. 2022 жылға арналған аудандық бюджетте республикалық бюджеттен нысаналы трансферттердің түсімдері ескерілсін, оның ішінде:
1) азаматтық қызметшілердің жекелеген санаттарының, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдар қызметкерлерінің, қазыналық кәсіпорындар қызметкерлерінің жалақысын көтеруге;
2) мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге;
3) Қазақстан Республикасында мүгедектердің құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсартуға;
4) еңбек нарығын дамытуға;
5) мемлекеттік ұйымдар: стационарлық және жартылай стационарлық үлгідегі медициналық-әлеуметтік мекемелер, үйде қызмет көрсету, уақытша болу, жұмыспен қамту орталықтары қызметкерлерінің жалақысын арттыруға;
6) мемлекеттік мәдениет ұйымдарының және архив мекемелерінің басқарушы және негізгі персоналына мәдениет ұйымдарындағы және архив мекемелеріндегі ерекше еңбек жағдайлары үшін лауазымдық айлықақысына қосымша ақылар белгілеуге;
7) аудандық маңызы бар КТUL-336 "Өндіріс-Жұмысшы-Мырзағұл" автомобиль жолын орташа жөндеуге;
8) Кішкенекөл ауылының жолдарын орташа жөндеу;
9) мәслихаттар депутаттары қызметінің тиімділігін арттыру.
Көрсетілген республикалық бюджеттен берілетін нысаналы трансферттерді бөлу Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов ауданы әкімдігінің "2022-2024 жылдарға арналған Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов ауданының бюджетін бекіту туралы" Уәлиханов аудандық мәслихатының шешімін іске асыру туралы" қаулысымен айқындалады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов аудандық мәслихатының 28.06.2022 № 2-20 с (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі); 17.08.2022 № 6-21 с (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.

7. Предусмотреть бюджетные субвенции, передаваемые из областного бюджета в бюджет района в сумме 3 035 885 тысяч тенге.
8. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2022 год в сумме 7 044 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 8 в редакции решения Уалихановского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 31.03.2022 № 2-17 с (вводится в действие с 01.01.2022) ; от 17.11.2022 № 2-23 с (вводится в действие с 01.01.2022) ; от 13.12.2022 № 2-24 с (вводится в действие с 01.01.2022).
9. Предусмотреть бюджетные субвенции, передаваемые из районного бюджета в бюджеты сельских округов, согласно приложению 4.
10. Установить, что в расходах районного бюджета на 2022 год по бюджетной программе 451.007. "Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов" предусмотрены социальные выплаты отдельным категориям нуждающихся граждан, согласно приложению 5.
11. Учесть в районном бюджете на 2022 год поступление целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета, в том числе на:
1) повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий;
2) выплату государственной адресной социальной помощи;
3) обеспечение прав и улучшение качества жизни инвалидов в Республике Казахстан;
4) развитие рынка труда;
5) повышение заработной платы работников государственных организаций: медико-социальных учреждений стационарного и полустационарного типов, организаций надомного обслуживания, временного пребывания, центров занятости населения;
6) установление доплат к должностному окладу за особые условия труда в организациях культуры и архивных учреждениях управленческому и основному персоналу государственных организаций культуры и архивных учреждений;
7) средний ремонт автомобильной дороги районного значения KTUL-336 "Ундурус-Жумысшы-Мырзагул";
8) средний ремонт дорог в селе Кишкенеколь;
9) повышение эффективности деятельности депутатов маслихатов.
Распределение указанных целевых трансфертов из республиканского бюджета определяется постановлением акимата Уалихановского района Северо-Казахстанской области "О реализации решения Уалихановского районного маслихата "Об утверждении бюджета Уалихановского района Северо-Казахстанской области на 2022-2024 годы".
Сноска. Пункт 11 в редакции решения Уалихановского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 28.06.2022 № 2-20 с (вводится в действие с 01.01.2022); от 17.08.2022 № 6-21 с (вводится в действие с 01.01.2022).

12. 2022 жылға арналған аудандық бюджетте республикалық бюджеттен берілетін мамандарға әлеуметтік қолдау көрсету шараларын жүзеге асыруға арналған бюджеттік кредиттер ескерілсін.
13. 2022 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен нысаналы трансферттер ескерілсін, оның ішінде:
1) жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік қызметшілерінің жалақысын арттыру;
2) санаторлық-курорттық емделуге;
3) протездік-ортопедиялық құралдарға;
4) Қулыкөл ауылының жолдарын орташа жөндеуге;
5) Қулыкөл ауылындағы клубты күрделі жөндеуге;
6) Ақбұлақ, Телжан, Жас Ұлан, Ақтүйесай, Бидайық, Көбенсай ауылдарындағы тұрғын үйлерді сумен қамтамасыз ету үшін елді мекендердегі су мұнараларын салуға жобалау сметалық құжаттарға ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізуге;
7) Қулыкөл-Қаратал ауылдарында топтық сумен жабдықтау көздерінің мембраналарын ауыстыруға;
8) ауылдық округтер әкімдерінің оқуына.

12. Учесть в районном бюджете на 2022 год бюджетные кредиты из республиканского бюджета на реализацию мер социальной поддержки специалистов.
13. Учесть в районном бюджете на 2022 год поступление целевых текущих трансфертов из областного бюджета, в том числе на:
1) повышение заработной платы государственных служащих местных исполнительных органов;
2) санаторно-курортное лечение;
3) протезно-ортопедические средства;
4) на средний ремонт дорог в селе Кулыкол;
5) на капитальный ремонт клуба в селе Кулыколь;
6) на проведение комплексной вневедомственной экспертизы проектно-сметной документации на строительство водонапорных башен в населенных пунктах для подвода воды в жилые дома в селах Акбулак, Тельжан, Жас Улан, Актуесай, Бидайык, Кобенсай;
7) на замену мембран на кустовом источнике водоснабжения в селах Кулыколь - Каратал;
8) на обучение акимов сельских округов.

Көрсетілген республикалық бюджеттен берілетін нысаналы трансферттерді бөлу Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов ауданы әкімдігінің "2022-2024 жылдарға арналған Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов ауданының бюджетін бекіту туралы" Уәлиханов аудандық мәслихатының шешімін іске асыру туралы" қаулысымен айқындалады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов аудандық мәслихатының 31.03.2022 № 2-17 с (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) ; 17.11.2022 № 2-23 с (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.

Распределение указанных целевых трансфертов из республиканского бюджета определяется постановлением акимата Уалихановского района Северо-Казахстанской области "О реализации решения Уалихановского районного маслихата "Об утверждении бюджета Уалихановского района Северо-Казахстанской области на 2022-2024 годы.
Сноска. Пункт 13 в редакции решения Уалихановского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 31.03.2022 № 2-17 с (вводится в действие с 01.01.2022) ; от 17.11.2022 № 2-23 с (вводится в действие с 01.01.2022).

14. 2022 жылға арналған аудандық бюджетте ауылдық округтердің бюджеттеріне нысаналы трансферттер қарастырылсын.
Көрсетілген аудандық бюджеттен нысаналы трансферттерді бөлу Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов ауданы әкімдігінің "2022-2024 жылдарға арналған Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов ауданының бюджетін бекіту туралы" Уәлиханов аудандық мәслихатының шешімін іске асыру туралы" қаулысымен айқындалады.

14. Предусмотреть в районном бюджете на 2022 год целевые текущие трансферты в бюджеты сельских округов.
Распределение указанных целевых трансфертов из районного бюджета определяется постановлением акимата Уалихановского района Северо-Казахстанской области "О реализации решения Уалихановского районного маслихата  "Об утверждении бюджета Уалихановского района Северо-Казахстанской области на 2022-2024 годы".

14-1. 6-қосымшаға сәйкес аудандық бюджетте қаржылық жылдың басында 95 382,6 мың теңге сомасында қалыптасқан бюджеттік қаражаттың бос қалдықтары есебінен шығыстар қарастырылсын.
Ескерту. Шешім 14-1-тармақпен толықтырылды - Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов аудандық мәслихатының 31.03.2022 № 2-17 с (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
15. Осы шешім 2022 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Уәлиханов аудандық мәслихатының хатшысы       М. Абдулов
Уәлиханов аудандық мәслихатының
2021 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 2-13 c шешіміне 1-қосымша
2022 жылға арналған Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов ауданының бюджеті

14-1. Предусмотреть в районном бюджете расходы за счет свободных остатков бюджетных средств, сложившихся на начало финансового года в сумме 95382,6 тысяч тенге, согласно приложению 6.
Сноска. Решение дополнено пунктом 14-1 в соответствии с решением Уалихановского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 31.03.2022 № 2-17 с (вводится в действие с 01.01.2022).
15. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2022 года.
Cекретарь Уалихановского районного маслихата       М. Абдулов
Приложение 1 к решению
Уалихановского районного маслихата
от 24 декабря 2021 года№ 2-13 c
Бюджет Уалихановского района Северо-Казахстанской области на 2022 год

19621
006
Аудан (облыстық маңызы бар қаланың) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
9328
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
10293
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
2797,3
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
2797,3
019
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
2797,3
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
421890,1
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
22114
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
22114
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
326407,9
002
Жұмыспен қамту бағдарламасы
147832
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
5664
007
Жергілікті өкілді органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек
27955
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедек балаларды материалдық қамтамасыз ету
478
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
64428
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектердi протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, қозғалуға қиындығы бар бірінші топтағы мүгедектерге жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектерге қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
29950,9
023
Жұмыспен қамту орталықтарының қызметін қамтамасыз ету
50100
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
73368,2
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
73368,2
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
86961
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
64290
007
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалау және (немесе) салу, реконструкциялау
990
008
Мемлекеттік тұрғын үй қорын сақтауды ұйымдастыру
57900
033
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру

19621
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
9328
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
10293
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
2797,3
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
2797,3
019
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
2797,3
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
421890,1
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
22114
005
Государственная адресная социальная помощь
22114
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
326407,9
002
Программа занятости
147832
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
5664
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
27955
010
Материальное обеспечение детей-инвалидов, воспитывающихся и обучающихся на дому
478
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
64428
017
Обеспечение нуждающихся инвалидов протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации инвалида
29950,9
023
Обеспечение деятельности центров занятости населения
50100
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
73368,2
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
73368,2
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
86961
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
64290
007
Проектирование и (или) строительство, реконструкция жилья коммунального жилищного фонда
990
008
Организация сохранения государственного жилищного фонда
57900
033
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры

5400
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
20671
016
Сумен жабдықтау және су бұру жүйесінің жұмыс істеуі
12953
058
Ауылдық елді мекендердегі сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамыту
7718
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
2000
031
Елдi мекендердiң санитариясын қамтамасыз ету
2000
08
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттықкеңістiк
358515,9
478
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат, мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі
66532
009
Мәдени-демалыс жұмысын қолдау
66532
465
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) денешынықтыру және спорт бөлімі
38218,4
001
Жергілікті деңгейде денешынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
22394,8
006
Аудандық (облыстық маңызы бар қалалық) деңгейде спорттық жарыстар өткiзу
6502,6
007
Әртүрлi спорт түрлерi бойынша аудан (облыстық маңызы бар қаланың) құрама командаларының мүшелерiн дайындау және олардың облыстық спорт жарыстарына қатысуы
9321
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
2283,3
021
Cпорт объектілерін дамыту
2283,3
478
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат, мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі
85373,5
005
Мемлекеттік ақпараттық саясат жүргізу жөніндегі қызметтер
8798
007
Аудандық (қалалық) кiтапханалардың жұмыс iстеуi
75919,5
008
Мемлекеттiк тiлдi және Қазақстан халқының басқа да тiлдерін дамыту
656
478
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат, мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі
166108,7
001
Ақпаратты, мемлекеттілікті нығайту және азаматтардың әлеуметтік сенімділігін қалыптастыру саласында жергілікті деңгейде мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
36760
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
1145,5
004
Жастар саясаты саласында іс-шараларды іске асыру
15948
032
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
389,8
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
111865,4
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жерқатынастары
64178,3
475
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) кәсіпкерлік, ауыл шаруашылығы және ветеринария бөлімі
13500
005
Мал көмінділерінің (биотермиялық шұңқырлардың) жұмыс істеуін қамтамасыз ету

5400
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
20671
016
Функционирование системы водоснабжения и водоотведения
12953
058
Развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах
7718
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
2000
031
Обеспечение санитарии населенных пунктов
2000
08
Культура, спорт, туризм и информационное пространство
358515,9
478
Отдел внутренней политики, культуры и развития языков района (города областного значения)
66532
009
Поддержка культурно-досуговой работы
66532
465
Отдел физической культуры и спорта района (города областного значения)
38218,4
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере физической культуры и спорта
22394,8
006
Проведение спортивных соревнований на районном (города областного значения) уровне
6502,6
007
Подготовка и участие членов сборных команд района (города областного значения) по различным видам спорта на областных спортивных соревнованиях
9321
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
2283,3
021
Развитие объектов спорта
2283,3
478
Отдел внутренней политики, культуры и развития языков района (города областного значения)
85373,5
005
Услуги по проведению государственной информационной политики
8798
007
Функционирование районных (городских) библиотек
75919,5
008
Развитие государственного языка и других языков народа Казахстана
656
478
Отдел внутренней политики, культуры и развития языков района (города областного значения)
166108,7
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области информации, укрепления государственности и формирования социального оптимизма граждан, развития языков и культуры
36760
003
Капитальные расходы государственного органа
1145,5
004
Реализация мероприятий в сфере
молодежной политики
15948
032
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
389,8
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
111865,4
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
64178,3
475
Отдел предпринимательства, сельского хозяйства и ветеринарии района (города областного значения)
13500
005
Обеспечение функционирования скотомогильников (биотермических ям)