2022-2024 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Атырау облысы Мақат аудандық мәслихатының 2021 жылғы 28 желтоқсандағы № 70-VII шешімі. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 10 қаңтарда № 26427 болып тіркелді
Ескерту. 01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі - осы шешімнің 9 тармағымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 9 бабының 2 тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 6 бабының 1 тармағының 1) тармақшасына сәйкес, Мақат аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2022–2024 жылдарға арналған аудандық бюджет тиiсiнше 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, 2022 жылға мынадай көлемде бекiтiлсiн:
1) кірістер – 7 957 613 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 2 307 603 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 28 869 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 26 336 мың теңге;
трансферттер түсімі – 5 594 805 мың теңге;
2)шығындар – 8 654 730 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – -18 378 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 18 378 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 10 165 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 мың теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 0 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер - 0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 744 671 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) - 744 671 мың теңге:
қарыздар түсімі – 18 378 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 10 165 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 736 458 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Атырау облысы Мақат аудандық мәслихатының 13.12.2022 № 146-VII шешімімен (01.01.2022 бастап қолданысқа енгiзiледi).
2. Аудан бюджетіне жалпы мемлекеттік салықтар түсімінің жалпы сома нормативі 2022 жылға келесідей көлемдерде бекітілсін:
әлеуметтік салық бойынша:
аудандық бюджетке – 50%.
3. Облыстық бюджеттен аудандық бюджетке берілетін субвенция мөлшері 2022 жылға 2 094 198 мың теңге сомасында көзделсiн.
4. 2022 жылға жергілікті атқарушы органдардың резерві 45 012 мың теңге сомасында бекітілсін.
5. 2022 жылға арналған аудандық бюджетте мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыру үшін жергілікті атқарушы органдарға - 18 378 мың теңге сомасында бюджеттiк кредиттер көзделгенi ескерiлсiн.
6. 2022 жылға аудандық бюджетте 315 094 мың теңге сомасында республикалық бюджеттен келесідей көлемдерде ескерілсін:
азаматтық қызметшілердің жекелеген санаттарының, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдар қызметкерлерінің, қазыналық кәсіпорындар қызметкерлерінің жалақысын көтеруге – 67 495 мың теңге;

О районном бюджете на 2022-2024 годы
Решение Макатского районного маслихата Атырауской области от 28 декабря 2021 года № 70-VII. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 января 2022 года № 26427
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2022 в соответствии с пунктом 9 настоящего решения.
В соответствии с пунктом 2 статьи 9 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, с подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Мақатский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить Макатский районный бюджет на 2022-2024 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответсвенно, в том числе на 2022 год в следующих объемах:
1) доходы – 7 957 613 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 2 307 603 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 28 869 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 26 336 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 5 594 805 тысяч тенге;
2) затраты – 8 654 730 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – - 18 378 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 18 378 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 10 165 тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами - 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов - 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства - 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -744 671 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета - 744 671тысяч тенге:
поступление займов – 18 378 тысяч тенге;
погашение займов – 10 165 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 736 458 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 - в редакции решения Макатского районного маслихата Атырауской области от 13.12.2022 № 146-VII (вводится в действие с 01.01.2022).
2. Утвердить на 2022 год норматив общей суммы поступлений общегосударственных налогов в бюджет района в следующих объемах:
по социальному налогу:
районному бюджету – 50%.
3. Предусмотреть на 2022 год объем субвенций, передаваемых из областного бюджета в районный бюджет, в сумме 2 094 198 тысяч тенге.
4. Утвердить резерв местного исполнительного органа на 2022 год в сумме 45 012 тысяч тенге.
5. Учесть на 2022 год предусмотрены бюджетные кредиты местным исполнительным органам в сумме – 18 378 тысяч тенге кредиты на реализацию мер социальной поддержки специалистов.
6. Учесть в районном бюджете на 2022 год целевые текущие трансферты из республиканского бюджета в сумме 315 094 тысяч тенге, в том числе:
67 495 тысяч тенге - на повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий;

мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге – 41 922 мың теңге;
мемлекеттік ұйымдардың: стационарлық және жартылай стационарлық үлгідегі медициналық-әлеуметтік мекемелер, үйде қызмет көрсету, уақытша болу ұйымдары, халықты жұмыспен қамту орталықтары жұмыскерлерінің жалақысын көтеруге – 47 288 мың теңге;
Қазақстан Республикасында мүгедектердің құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсартуға – 11 006 мың теңге;
еңбек нарығын дамытуға – 114 368 мың теңге;
мемлекеттік мәдениет ұйымдарының және архив мекемелерінің басқарушы және негізгі персоналына мәдениет ұйымдарындағы және архив мекемелеріндегі ерекше еңбек жағдайлары үшін лауазымдық айлықақысына қосымша ақылар белгілеуге – 33 015 мың теңге.
7. 2022 жылға аудандық бюджетте 207 327 мың теңге сомасында облыстық бюджеттен келесідей көлемдерде ескерілсін:

41 922 тысяч тенге - на выплату государственной адресной социальной помощи;
47 288 тысяч тенге - на повышение заработной платы работников государственных организаций: медико-социальных учреждений стационарного и полустационарного типов, организаций надомного обслуживания, временного пребывания, центров занятости населения;
11 006 тысяч тенге - на обеспечение прав и улучшение качества жизни инвалидов в Республике Казахстан;
114 368 тысяч тенге - на развитие рынка труда;
33 015 тысяч тенге - на установление доплат к должностному окладу за особые условия труда в организациях культуры и архивных учреждениях управленческому и основному персоналу государственных организаций культуры и архивных учреждений.
7. Учесть в районном бюджете на 2022 год целевые текущие трансферты из областного бюджета в сумме 207 327 тысяч тенге, в том числе:

аудан әкімдері мен әкімшілік мемлекеттік қызметшілердің жалақысын жаңа жалақы жүйесіне ұлғайтуға – 150 011 мың теңге;
"Алғашқы жұмыс орны" жобасы бойынша - 6 616 мың теңге;
елді мекендерді көгалдандыруға – 5 700 мың теңге;
қоқыс өндеу станциясын сатып алу және орнатуға – 45 000 мың теңге.
8. 2022 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен 821 014 мың теңге сомасында нысаналы даму трансферттері ескерілсін, оның ішінде:

150 011 тысяч тенге – на повышение заработной платы для акимов района и административных государственных служащих по новой системе оплаты труда;
6 616 тысяч тенге – на реализацию проекта "Первое рабочее место";
5 700 тысяч тенге – на озеленение населенных пунктов;
45 000 тысяч тенге – на приобретение и установку мусоросортировочной станции.
8. Учесть в районном бюджете на 2022 год целевые трансферты на развитие из областного бюджета в сумме 821 014 тысяч тенге, в том числе:

қаланы және елді мекендерді көркейтуді дамуына – 24 289 мың теңге;
коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін салуға және (немесе) реконструкциялауға – 200 000 мың теңге;
инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамытуға және (немесе) жайластыруға – 33 201 мың теңге;
көліктік инфрақұрылымды дамытуға – 563 524 мың теңге.
9. Осы шешім 2022 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгiзiледi.
Мәслихат хатшысы К. Исмагулов

24 289 тысяч тенге - развитие благоустройства городов и населенных пунктов;
200 000 тысяч тенге - на строительство и (или) реконструкцию жилья коммунального жилищного фонда;
33 201 тысяч тенге - на развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры;
563 524 тысяч тенге - на развитие транспортной инфраструктуры;
9. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2022 года.
Секретарь маслихата К. Исмагулов