Қазығұрт аудандық мәслихатының 2020 жылғы 04 маусымдағы № 58/359-VI "Қазығұрт ауданының жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2020-2021 жылдарға арналған жоспарын бекіту туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Түркістан облысы Қазығұрт аудандық мәслихатының 2021 жылғы 16 наурыздағы № 5/18-VII шешiмi. Түркістан облысының Әдiлет департаментiнде 2021 жылғы 21 сәуірде № 6172 болып тiркелдi. Мерзімі өткендіктен қолданыс тоқтатылды
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңының 6 бабының 1 тармағының 15) тармақшасына, "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының 2016 жылғы 6 сәірдегі Заңының 26 бабына және "Жайылымдар туралы" 2017 жылғы 20 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңының 8 бабының 1) тармақшасына сәйкес, Қазығұрт аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қазығұрт аудандық мәслихатының 2020 жылғы 04 маусымдағы № 58/359-VI "Қазығұрт ауданының жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2020-2021 жылдарға арналған жоспарын бекіту туралы" (Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде 2020 жылғы 22 маусымда № 5666 тiркелген және 2020 жылғы 29 маусымда Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде электронды түрде жарияланған) шешiмiне мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген шешімнің қосымшасы осы шешімнің қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. "Қазығұрт аудандық маслихат аппараты" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы шешімнің "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Түркістан облысының Әділет департаменті" Республикалық мемлекеттік мекемесінде мемлекеттік тіркелуін;
2) ресми жарияланғаннан кейін осы шешімді Қазығұрт аудандық мәслихатының интернет – ресурсына орналастыруын қамтамасыз етсін.
3. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихат сессиясының төрағасы С. Батырбаев
Аудандық мәслихат хатшысы У. Копеев
Қазығұрт аудандық
мәслихатының 2021 жылғы
"16" наурыздағы № 5/18-VII
шешіміне қосымша
Қазығұрт ауданының жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2020-2021 жылдарға арналған жоспары
Осы Қазығұрт ауданы бойынша 2020-2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы", 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 28 сәуір 2017 жылы № 15090 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 15 мамыр 2015 жылы № 11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар мазмұны:

О внесении изменений в решение Казыгуртского районного маслихата от 04 июня 2020 года № 58/359-VI "Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию в Казыгуртском районе на 2020-2021 годы"
Решение Казыгуртского районного маслихата Туркестанской области от 16 марта 2021 года № 5/18-VII. Зарегистрировано Департаментом юстиции Туркестанской области 21 апреля 2021 года № 6172. Прекращено действие в связи с истечением срока
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении", статьи 26 Закона Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О правовых актах" и подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", Казыгуртский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Казыгуртского районного маслихата от 04 июня 2020 года № 58/359-VI "Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию в Казыгуртском районе на 2020-2021 годы" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 22 июня 2020 года № 5666 и опубликовано 29 июня 2020 года в эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде) следующие изменения:
приложения к указанному решению изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему решению.
2. Государственному учреждению "Аппарат Казыгуртского районного маслихата" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего решения в Республиканском государственном учреждении "Департамент юстиции Туркестанской области Министерства юстиции Республики Казахстан";
2) размещение настоящего решения на интернет-ресурсе Казыгуртского районного маслихата после его официального опубликования.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии районного маслихата С. Батырбаев
Секретарь районного маслихата У. Копеев
Приложение к решению Казыгуртского
районного маслихата от "16"
марта 2021 года № 5/18-VII
Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию в Казыгуртском районе на 2020-2021 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Казыгуртскому району на 2020-2021 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 апреля 2017 года № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2015 года № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға,суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі;
8) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтуға тиіс.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Қазығұрт ауданының барлық жер көлемі 409 304 гектарды құрайды. Барлық ауыл шаруашылығы алқаптарының жиынтығы 275533гектар, оның ішінде егістік жерлер 100 964 гектар, оның ішінде суармалы егістік 13 500 гектар, көп жылдық ағашты өсімдіктер 1950 гектар, тыңайған жерлер 3224 гектар, жайылымдар 133835 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылық мақсаттары бойынша пайдаланатын жерлері 275 533 гектар;
елді мекендердің жерлері 39701 гектар;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, қорғаныс және ауыл шаруашылық емес басқа мақсаттарда пайдаланатын жерлер 2274 гектар;

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в сельском округе;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных;
8) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Общая площадь Казыгуртского района составляет 409 304 гектаров. Совокупность всех сельскохозяйственных угодий 275 533 гектар, в том числе пашни 100 964 гектар, в том числе 13 500 гектар орошаемой пашни, 1 950 гектар многолетних насаждений, 3224 гектар сенокосных угодий, пастбищные 133 835 гектар.
По категориям земли:
земли используемые в сельскохозяйственных целях 275 533 гектар;
земли населенных пунктов 39 701 гектар;
земли используемые не в целях промышленности, транспорта, связи, обороны, сельского хозяйства 2274 гектар;

орман қорының жерлері 60,0 гектар;
су қорының жерлері 424,0 гектар;
Қазығұрт ауданының 6244 гектар жерін Сайрам ауданы және Төле би ауданы пайдалануда.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Қазығұрт ауданында 13 ауылдық округтер (Жаңабазар,Жігерген,Тұрбат,Қызылқия,Қақпақ,Сарапхана,Шарбұлақ,Қарабау,Қазығұрт , Алтынтөбе, С.Рақымов, Қ.Әбдалиев,Шанақ ) 64 ауылдық елді-мекендер орналасқан.
Ауыл шаруашылығы:
Ауданның ауыл шаруашылығына жарамды жерінің аумағы 275 533 гектар. Оның ішінде егістік жерлер 100 964 гектар, оның ішінде суармалы егістік 13 500 гектар, көп жылдық ағашты өсімдіктер 1950 гектар, шабындық жерлер 30 902 гектар, жайылымдық 133 835 гектар.

земли лесного фонда 60,0 гектар;
земли водного фонда 424,0 гектар;
6244 гектаров земли Казыгуртского района в эксплуатации Сайрамского района и Толебийского района.
По административно-территориальному делению в Казыгуртском районе расположено 13 сельских округов (Жанабазар, Жигерген, Турбат, Кызылкия, Какпак, Сарапхана, Шарбулак, Карабау, Казыгурт, Алтынтобе, С.Рахимов,К.Абдалиев,Шанак) 64 сельских населенных пунктов.
Сельское хозяйство:
На территории района 275 533 гектар земель пригодных для ведения сельского хозяйства, в том числе 100 964 гектар пашни, 13 500 гектар орошаемой пашни, многолетних растений 1950 гектар, сенокосные угодья 30 902 гектар, пастбищных 133 835 гектар.

1,0 төмен
Көктемдік-күздік
Екі маусым бойынша бағаланады,көктемдік-күздік
Жем-шөп қорының құнарлығы төмендегі көрсеткіштер бойынша бағаланады:
Жайылымды маусымдық пайдалану ұсынысы
Жем-шөптің құнарлығы (100 килограмм құрғақ шөптегі азықтық бірліктің көлемі)
жақсы
орта
Жаман
1
2
3
4
Көктемдік
68-ден жоғары
51-69
51-ден төмен
Көктемгі-жаздық,күздік және жаздық
50-ден жоғары
40-50
40-тан төмен
Күздік
40-тан жоғары
30-40
30-дан төмен
Қорытынды.
Қазығұрт ауданында жалпы жайылымдық жер 133835 гектарды құрайды.
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің 2015 жылдың 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымның жалпы алаңы жүктемесінің, шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес, мал басына шаққандағы жайылымды есептей келе барлығы 1 752 230 гектар жайылым жер учаскесі қажет екендігі анықталды.
Аудан бойынша барлығы 518811 бас (97982 ірі қара, 37193 жылқы, 383636 уақ мал) көлемі 133835 гектар жайылымды пайдаланады, осы көрсетілген малдардың ішінде барлығы 158268 (32746 ірі қара, 9938 жылқы, 115584 уақ мал) мал бір орында, қоралық жағдайда ұсталалып, бордақыланады.
Жоғарыда көрсетілгендердің негізінде Қазығұрт ауданында жалпы 518811 бас малға көлемі 1 752 230 гектар жайылым жер жеткіліксіз екендігі байқалады.
Қазығұрт ауданындағы жайылымдық жердің жеткіліксіздігін шешу үшін,жайылымдық жерлерге түсетін жүктемені азайтып, мал өсіруді жайылымдық-қоралық жүйеденжайылымды қажет етпейтін мал өсіру жүйесіне (қорада ұстап бағу, бордақылау) ауыстыру қажет.
Ұсыныс.
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің 2015 жылдың 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымның жалпы алаңы жүктемесінің, шекті рұхсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығында мал басына белгіленген жайылымның шекті мөлшерін тұрғылықты жерге байланысты қайта есептеу ұсынылады.
Қосымшада ауыл округтері бөлінісінде мәліметтер, схемалар мен карталар:
1-қосымша – Жаңабазар ауыл округі
2-қосымша –Шанақ ауыл округі
3-қосымша – Шарбұлақ ауыл округі
4-қосымша –Қызылқия ауыл округі
5-қосымша – С.Рақымов ауылдық округі
6-қосымша –Қ.Әбдалиев ауылдық округі
7-қосымша –Алтынтөбе ауыл округі
8-қосымша – Тұрбат ауыл округі
9-қосымша – Қарабау ауыл округі
10- қосымша – Қақпақ ауыл округі
11- қосымша – Сарапхана ауылдық округі
12- қосымша- Жігерген ауыл округі

1,0 ниже
Весенне- осеннее
Оценивается в два сезона, весенне- осеннее
Поток корма оценивается по следующим показателям:
Рекомендация использование сезонных пастбищ
Фертильность корма (объем кормовой единицы в 100 килограмм сухой массы)
хорошо
средне
плохо
1
2
3
4
Весеннее
68 выше
51-69
ниже 51
Весенне-летнее, осенне-летнее
50 выше
40-50
ниже 40
Осеннее
40 выше
30-40
ниже 30
Заключение.
В Казыгуртском районе площадь пастбищных земель составляет 133835 гектаров .
Выяснилось, что в соответствии с приказом Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимых норм загрузки общей площади пастбищ" с учетом пастбищ на поголовье скота в общей сложности необходимо 1 752 230 гектаров пастбищных земель.
В общей сложности по району 518811 голов скота (97982 голов КРС, 37193 лошадей, 383636 голов МРС) используют 133 835 га пастбищ, из них 158268 голов (32746 голов КРС, 9938 лошадей, 115584 голов МРС) содержатся в одном месте, в условиях кошары для откорма.
На основании вышеизложенного, в Казыгуртском районе на 518 811 голов скота не хватает пастбищных угодий общей площадью 1 752 230 га.
Для решения проблемы дефицита пастбищ в Казыгуртском районе, нужно перевести животноводство из пастбищной системы в систему содержание скота без пастбищ (заготовка, откорма) и уменьшить нагрузку на пастбища.
Предложение.
Рекомендуется пересчитать максимальный объем пастбищ установленный для скота с приказом Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3 / 332 "Об утверждении предельно допустимых норм загрузки общей площади пастбищ", в зависимости от места проживания.
В приложении содержится данные, схемы и карты по сельским округам.
Приложение 1 - с/о Жанабазар
Приложение 2 – с/о Шанак
Приложение 3 – с/о Шарбулак
Приложение 4 - с/о Кызылкия
Приложение 5 –с/о С.Рахимов
Приложение 6 – с/о К.Абдалиев
Приложение 7 - с/о Алтынтобе
Приложение 8 - с/о Турбат
Приложение 9 -с/о Карабау
Приложение 10 -с/о Какпак
Приложение 11 – с/о Сарапхана
Приложение 12 – с/о Жигерген