2022-2024 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Батыс Қазақстан облысы Бөрлі аудандық мәслихатының 2021 жылғы 24 желтоқсандағы № 12-2 шешімі. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 28 желтоқсанда № 26157 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес, Бөрлі аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2022 – 2024 жылдарға арналған аудандық бюджет 1, 2 және 3 - қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2022 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 13 328 578 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер бойынша – 6 826 763 мың теңге;
салықтық емес түсімдер бойынша – 52 380 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер бойынша – 1 702 848 мың теңге;
трансферттер түсімі бойынша – 4 746 587 мың теңге;
2) шығындар – 13 180 481 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 452 400 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 610 288 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 157 888 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 304 303 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 304 303 мың теңге:
қарыздар түсімі – 1 354 541 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 2 698 109 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 1 647 871 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облысы Бөрлі аудандық мәслихатының 24.11.2022 № 23-1 шешімімен (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. 2021 жылға арналған аудандық бюджет түсімдері Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне, Қазақстан Республикасының 2021 жылғы 2 желтоқсандағы "2022 – 2024 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңына сәйкес және осы шешімнің 3 - тармағына сәйкес қалыптастырылады.
3. Қазақстан Республикасының "2022 – 2024 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңының 9,11,14 - баптары қатерге және басшылыққа алынсын.
4. 2022 жылға арналған аудандық бюджетте республикалық бюджеттен бөлінетін нысаналы трансферттердің және кредиттердің жалпы сомасы 4 438 652 мың теңге көлемінде ескерілсін:
азаматтық қызметшілердің жекелеген санаттарының, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдар қызметкерлерінің, қазыналық кәсіпорындар қызметкерлерінің жалақысын көтеруге - 201 648 мың теңге;
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге – 36 575 мың теңге;
балаларға кепілдендірілген әлеуметтік пакетке – 10 803 мың теңге;

О районном бюджете на 2022-2024 годы
Решение Бурлинского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 24 декабря 2021 года № 12-2. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 декабря 2021 года № 26157.
В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Бурлинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2022 - 2024 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2022 год в следующих объемах:
1) доходы – 13 328 578 тысяч тенге, в том числе по:
налоговым поступлениям – 6 826 763 тысячи тенге;
неналоговым поступлениям – 52 380 тысяч тенге;
поступлениям от продажи основного капитала – 1 702 848 тысяч тенге;
поступлениям трансфертов – 4 746 587 тысяч тенге;
2) затраты – 13 180 481 тысяча тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 452 400 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 610 288 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 157 888 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 304 303 тысячи тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 304 303 тысячи тенге:
поступление займов – 1 354 541 тысяча тенге;
погашение займов – 2 698 109 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 1 647 871 тысяча тенге.
Сноска. Пункт 1 - в редакции решения Бурлинского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 24.11.2022 № 23-1 (вводится в действие с 01.01.2022).
2. Поступления в районный бюджет на 2022 год формируются в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан от 2 декабря 2021 года "О республиканском бюджете на 2022 – 2024 годы" и согласно пункту 3 настоящего решения.
3. Принять к сведению и руководству статьи 9,11,14 Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2022 – 2024 годы".
4. Учесть в районном бюджете на 2022 год поступление целевых трансфертов и кредитов из республиканского бюджета в общей сумме 4 438 652 тысячи тенге:
на повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий – 201 648 тысяч тенге;
на выплату государственной адресной социальной помощи – 36 575 тысяч тенге;
на гарантированный социальный пакет – 10 803 тысячи тенге;

үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыруға – 5 742 мың теңге;
Протездік-ортопедиялық, сурдотехникалық, тифлотехникалық құралдар, арнайы жүріп-тұру құралдары (кресло-арбалар), техникалық көмекші (компенсаторлық) құралдары кеңейту, ақпаратты Брайль қарпімен енгізу/шығару арқылы сөйлеу синтезі бар портативтік тифлокомпьютер – 8 878 мың теңге;
мүгедектерді міндетті гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету нормаларын ұлғайту, Spina bifida диагнозымен мүгедек балаларды бір реттік қолданылатын катетерлермен қамтамасыз етуге -9 475 мың теңге;
ымдау тілі маманының қызметін көрсетуге – 2 243 мың теңге;
санаторлы-курорттық емдеу - 1 649 мың теңге;
жалақыны ішінара субсидиялауға және жастар практикасына – 14 540 мың теңге;
жаңа бизнес - идеяларды жүзеге асыру үшін гранттарға – 37 982 мың теңге;
қоғамдық жұмыстарға - 0 теңге;
мемлекеттік ұйымдардың: стационарлық және жартылай стационарлық үлгідегі медициналық - әлеуметтік мекелемелердің, үйде қызмет көрсету, уақытша болу ұйымдарының, халықты жұмыспен қамту орталықтары жұмыскерлерінің жалақысын көтеруге – 86 374 мың теңге;
мемлекеттік мәдениет ұйымдарының және архив мекемелерінің басқарушы және негізгі персоналына мәдениет ұйымдарындағы және архив мекемелеріндегі ерекше еңбек жағдайлары үшін лауазымдық айлықақысына қосымша ақылар белгілеуге - 85 527 мың теңге;
көлiк инфрақұрылымының басым жобаларын қаржыландыруға – 150 000 мың теңге;
мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыруға бюджеттік кредиттер беруге – 163 803 мың теңге;
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылым бойынша іс-шараларды іске асыруға - 499 007 мың теңге;
Тұрғын үй-коммуналдық дамудың 2020-2025 жылдарға "Нұрлы жер" мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде, соның ішінде: инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамытуға және (немесе) жайластыруға - 526 435 мың теңге;
Өңірлерді дамытудың 2025 жылға дейінгі мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде, соның ішінде: шағын және моноқалалардағы бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыруға – 2 150 382 мың теңге;
мәслихаттар депутаттары қызметінің тиімділігін арттыруға- 2 901 мың теңге;
объектілер мен аумақтарды, халықты инженерлік қорғау жөніндегі жұмыстарды табиғи дүлей зілзалалардан жүргізуге- 243 029 мың теңге;
Нәтижелі жұмыспен қамтуды дамытуға - 201 659 мың теңге.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облысы Бөрлі аудандық мәслихатының 24.11.2022 № 23-1 шешімімен (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі).

на размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях – 5 742 тысячи тенге;
на протезно-ортопедические, сурдотехнические, тифлотехнические средства, специальные средства передвижения (кресло-коляски), расширение технических вспомогательных (компенсаторных) средств, портативный тифлокомпьютер с синтезом речи, с встроенным вводом/выводом информации шрифтом Брайля – 8 878 тысяч тенге;
на увеличение норм обеспечения инвалидов обязательными гигиеническими средствами, обеспечение катетерами одноразового использования детей инвалидов с диагнозом Spina bifida – 9 475 тысяч тенге;
на оказание услуг специалиста жестового языка – 2 243 тысячи тенге;
на санаторно-курортное лечение – 1 649 тысяч тенге;
на частичное субсидирование заработной платы и молодежную практику – 14 540 тысяч тенге;
на предоставление государственных грантов на реализацию новых бизнес-идей- 37 982 тысячи тенге;
на общественные работы - 0 тенге;
на повышение заработной платы работников государственных организаций: медико-социальных учреждений стационарного и полустационарного типов, организаций надомного обслуживания, временного пребывания, центров занятости населения – 86 374 тысячи тенге;
на установление доплат к должностному окладу за особые условия труда в организациях культуры и архивных учреждениях управленческому и основному персоналу государственных организаций культуры и архивных учреждений – 85 527 тысяч тенге;
на финансирование приоритетных проектов транспортной инфраструктуры- 150 000 тысяч тенге;
на кредитование для реализации мер социальной поддержки специалистов- 163 803 тысячи тенге;
на реализацию мероприятий по социальной и инженерной инфраструктуре в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл - Ел бесігі" - 499 007 тысяч тенге;
в рамках Государственной программы жилищно-коммунального развития "Нұрлы жер" на 2020-2025 годы, в том числе: на развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры – 526 435 тысяч тенге;
в рамках Государственной программы развития регионов до 2025 года, в том числе: на реализацию бюджетных инвестиционных проектов в малых и моногородах – 2 150 382 тысячи тенге;
на повышение эффективности деятельности депутатов маслихатов – 2 901 тысяча тенге;
на выполнение работы по инженерной защите объектов и территорий, населения от стихийных бедствий – 243 029 тысяч тенге;
на развития продуктивной занятости- 201 659 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 4 - в редакции решения Бурлинского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 24.11.2022 № 23-1 (вводится в действие с 01.01.2022).

5. 2022 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен бөлінетін нысаналы трансферттердің және кредиттердің жалпы сомасы 1 585 872 мың теңге көлемінде ескерілсін:
факторлық-баллдық шкалаға негізделген мемлекеттік қызметкерлерге еңбекақы төлеудің жаңа жүйесіне – 272 057 мың теңге;
жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға мемлекеттік гранттар – 8 577 мың теңге;
еңбек нарығында сұранысқа ие біліктіліктер мен дағдылар бойынша қысқа мерзімді кәсіптік оқыту – 3 217 мың теңге;
арнайы қозғалыс құралдары (кресло-арбалар) – 3 639 мың теңге;
санаторлы-курорттық емдеу – 7 650 мың теңге;
сурдотехникалық құралдар – 1 030 мың теңге;
тифлотехникалық құралдар – 1 160 мың теңге;
"Алғашқы жұмыс орны" жобасына – 1 636 мың теңге;
әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру – 3 000 мың теңге;
Приурал ауылының кіреберіс автожолын орташа жөндеу - 0 теңге;
Бөрлі ауданының Ақсай қаласы оныншы шағынауданында №27А тоғызқабатты көппәтерлі тұрғын үй салу (сыртқы инженерлік желілерсіз және абаттандырусыз) – 319 634 мың теңге;
Бөрлі ауданының Ақсай қаласы оныншы шағынауданында №26 тоғызқабатты көппәтерлі тұрғын үй салу (сыртқы инженерлік желілерсіз және абаттандырусыз) – 245 500 мың теңге;
Бөрлі ауданы Ақсай қаласының оныншы шағынауданындағы тоғызқабатты көппәтерлі тұрғын үйге қазандық орнатуымен, үй маңы аумағын салу және абаттандыру (№39-дақ) – 77 689 мың теңге;
"Ұрпақтар келісімшарты" жобасына- 479 мың теңге;
Бөрлі ауданы Бақтыарал ауылында кешенді-блок модуль орнату- 15 000 мың теңге;
Бөрлі ауданы Ақсай қаласындағы Қарашығанақ-1 шағынауданында тоғыз қабатты көппәтерлі тұрғын үйді салу (№39 дақ, сыртқы инженерлік желілерсіз) – 625 604 мың теңге.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облысы Бөрлі аудандық мәслихатының 24.11.2022 № 23-1 шешімімен (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі).
6. Жергілікті атқарушы органдарға қарасты мемлекеттік мекемелер ұсынатын тауарлар мен қызметтерді өткізуден түсетін ақшалар Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі және Қазақстан Республикасының Үкіметі анықтаған тәртіпте пайдаланылады.
7. 2022 жылға арналған ауданның жергілікті атқарушы органдарының резерві 102 198 мың теңге көлемінде бекітілсін.

5. Учесть в районном бюджете на 2022 год поступление целевых трансфертов и кредитов из областного бюджета в общей сумме 1 585 872 тысячи тенге:
на новую систему оплаты труда государственных служащих основанной на факторно-бальной шкале – 272 057 тысяч тенге;
на предоставление государственных грантов на реализацию новых-бизнес идей – 8 577 тысяч тенге;
на краткосрочное профессиональное обучение по востребованным на рынке труда квалификациям и навыкам – 3 217 тысяч тенге;
на специальные средства передвижения (кресло-коляски) – 3 639 тысяч тенге;
на санаторно-курортное лечение – 7 650 тысяч тенге
на сурдотехнические средства – 1 030 тысяч тенге;
на тифлотехнические средства – 1 160 тысяч тенге;
на проект "Первое рабочее место" - 1 636 тысяч тенге;
предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь – 3 000 тысячи тенге;
средний ремонт подъездной автодороги в село Приуральное - 0 тенге;
строительство девятиэтажного многоквартирного жилого дома №27А в десятом микрорайоне города Аксай Бурлинского района" (без наружных инженерных сетей и благоустройства) – 319 634 тысячи тенге;
строительство девятиэтажного многоквартирного жилого дома №26 в десятом микрорайоне города Аксай Бурлинского района" (без наружных инженерных сетей и благоустройства) – 245 500 тысяч тенге;
строительство и благоустройство околодомовой территории с установкой котельной к девятиэтажному многоквартирному жилому дому в десятом микрорайоне города Аксай Бурлинского района (пятно №39) – 77 689 тысяч тенге;
на проект "Контракт поколений" - 479 тысяч тенге;
установка комплекс - блок модуля для водоснабжения в селе Бактыарал Бурлинского района – 15 000 тысяч тенге;
строительство девятиэтажного многоквартирного жилого дома в микрорайоне Карачаганак-1 города Аксай (пятно №39, без наружных инженерных сетей) – 625 604 тысячи тенге.
Сноска. Пункт 5 - в редакции решения Бурлинского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 24.11.2022 № 23-1 (вводится в действие с 01.01.2022).
6. Деньги от реализации товаров и услуг, предоставляемых государственными учреждениями, подведомственных местным исполнительным органам, используются ими в порядке, определяемом Бюджетным кодексом Республики Казахстан и Правительством Республики Казахстан.
7. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2022 год в размере 102 198 тысяч тенге.

8. 2022 жылға арналған төмен тұрған бюджеттерге субвенциялар сомасын бөлу және бюджеттік алып қоюлар 593 335 мың теңге көлемінде 4 - қосымшаға сәйкес бекітілсін.
9. Осы шешім 2022 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
мәслихат хатшысы К. Ермекбаев
Бөрлі аудандық мәслихаттың
2021 жылғы 24 желтоқсандағы
№12-2 шешіміне
1 – қосымша
2022 жылға арналған аудандық бюджет
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облысы Бөрлі аудандық мәслихатының 24.11.2022 № 23-1 шешімімен (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі).
мың теңге
Санаты
сомасы
Сыныбы
Кіші сыныбы
Ерекшелігі
Атауы

8. Утвердить распределение суммы субвенции и бюджетных изъятий нижестоящих бюджетов на 2022 год в размере 593 335 тысяч тенге, согласно приложению 4.
9. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2022 года.
секретарь маслихата К. Ермекбаев
Приложение 1
к решению Бурлинского
районного маслихата
от 24 декабря 2021 года №12-2
Районный бюджет на 2022 год
Сноска. Приложение 1 - в редакции решения Бурлинского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 24.11.2022 № 23-1 (вводится в действие с 01.01.2022).
тысяч тенге
Категория
сумма
Класс
Подкласс
Специфика
Наименование