Жаңақала ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы
Батыс Қазақстан облысы Жаңақала аудандық мәслихатының 2021 жылғы 23 сәуірдегі № 6-1 шешімі. Батыс Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2021 жылғы 23 сәуірде № 7044 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңына және Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес, аудандық мәслихат ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Осы шешімнің қосымшасына сәйкес Жаңақала ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары бекітілсін.
2. Жаңақала аудандық мәслихат аппаратының басшысы (С.Успанова) осы шешімнің әділет органдарында мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы Ж. Гумаров
Мәслихат хатшысы Д. Закарин
Аудандық мәслихаттың
2021 жылғы 23 сәуірдегі
№ 6-1 шешіміне қосымша
Жаңақала ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар
Ескерту. Жоспарға өзгерістер енгізілді – Батыс Қазақстан облысы Жаңақала аудандық мәслихатының 27.08.2022 № 26-1 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
Осы Жаңақала ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары-Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі №173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №15090 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар мазмұны:
1) ветеринариялық-санитариялық обьектілер туралы мәліметті осы Жоспардың 1- қосымшасына сәйкес;

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Жангалинскому району на 2021-2022 годы
Решение Жангалинского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 23 апреля 2021 года № 6-1. Зарегистрировано Департаментом юстиции Западно-Казахстанской области 23 апреля 2021 года № 7044.
В соответствие с Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах" и Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Жангалинскому району на 2021-2022 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Руководителю аппарата Жангалинского районного маслихата (С.Успанова) обеспечить государственную регистрацию данного решения в органах юстиции.
3. Настоящее решение вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Председатель сессии Ж.Гумаров
Секретарь маслихата Д.Закарин
Приложение
к решению районного маслихата
от 23 апреля 2021 года № 6-1
План по управлению пастбищами и их использованию по Жангалинскому району
на 2021-2022 годы
Сноска. План с изменениями, внесенным решением Жангалинского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 27.08.2022 № 26-1 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Жангалинскому району на 2021-2022 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) сведения о ветеринарно-санитарных объектах согласно приложению 1 к настоящему Плану;

2) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигін осы Жоспардың 2-қосымшасына сәйкес;
3) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемаларын (карталарын) осы Жоспардың 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10- қосымшаларына сәйкес;
4) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карталарын осы Жоспардың 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18-қосымшаларына сәйкес;
5) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемаларын осы Жоспардың 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26-қосымшаларына сәйкес;
6) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемаларын осы Жоспардың 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34- қосымшаларына сәйкес;
7) аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемаларын осы Жоспардың 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42-қосымшаларына сәйкес;
7-1) жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген карталарын осы жоспардың 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50 қосымшаларына сәйкес;
8) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтуға тиіс.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін - жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.

2) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) схемы (карты) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов согласно приложениям 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 к настоящему Плану;
4) карты с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры согласно приложениям 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 к настоящему Плану;
5) схемы доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды согласно приложениям 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26 к настоящему Плану;
6) схемы перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища и перемещения его на предоставляемые пастбища согласно приложениям 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34 к настоящему Плану;
7) схемы размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при городе районного значения, поселке, селе, сельском округе согласно приложениям 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42 к настоящему Плану;
7-1) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей согласно приложениям 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50 к настоящему Плану;
8) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.

Әкімшілік- аумақтық бөлініс бойынша Жаңақала ауданында 9 ауылдық округтер, 22 ауылдық елді-мекендер орналасқан.
Жаңақала ауданының жалпы көлемі 2 076 073 га, оның ішінде жайылымдық жерлер 1 768 871 га, суармалары жерлер – 48 350 га.
Санаттар бойынша жерлер бөлінісі:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 1 036 028 га;
елді мекен жерлері – 140 034 га;
орман қоры – 213 га;
өнеркәсiп, көлiк, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жерлер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер – 1063 га;
су қорының жерлері – 3670 га;
қордағы жерлер – 895 065 га.
Ауданның климаттық зонасы күрт континенталды, қысы салыстырмалы салқын, жазы ыстық және құрғақ. Ауаның жылдық орташа температурасы қаңтар айында – -15; -35ºС, шілде айында – +25; +40ºС. Жауынның орташа түсімі – 30 мм, ал жылдық – 214 мм.
Ауданның өсімдік жамылғысы әртүрлі, шамамен қоса алғанда 124 түрлері. Олардың ішінде ең көп тараған түрі ақ жусанды-бетегелілер және ақ жусанды-шөл еркекшөптілер.

По административно-территориальному делению в Жангалинском районе имеются 9 сельских округов, 22 сельских населенных пунктов.
Общая площадь территории Жангалинского района 2 076 073 га, из них пастбищные земли – 1 768 871 га, орошаемые земли – 48 350 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения –1 036 028 га;
земли населенных пунктов – 140 034 га;
земли лесного фонда – 213 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 1063 га;
земли водного фонда – 3670 га;
земли запаса – 895 065 га.
Климат района резко континентальный, зима сравнительно холодная, лето жаркое и засушливое. Среднегодовая температура воздуха в январе – -15; -35°С, в июле – +25;+40°С. Средний размер осадков составляет - 30 мм, а годовой - 214 мм.
Растительный покров района разнообразный, включает примерно 124 видов. Самые распространенные из них бело полынно-типчаковые и бело полынно-пустынножитняковые травы.

Топырағы ашық-құба, оңтүстікте құмның және сортаң топырақтардың үлкен мөлшері басым. Топырақтың құнарлы қабатының қалыңдығы 40-50 см.
Ауданда 9 мал дәрігерлік пункттері және 9 мал қорымдары бар.
Қазіргі уақытта Жаңақала ауданында мүйізді ірі қара 21704 бас, ұсақ мал 67621 бас, 7304 бас жылқы, 287 бас түйе саналады.
Ауданның кейбір ауылдық округтерінде жеке аулаларда мал басының өсуіне байланысты 137504,8 га жайылымдық алқаптардың жетіспеушілігі байқалады, оның ішінде Бірлік ауылдық округінде 39371,4 га, Жаңажол ауылдық округінде 2483,4 га, Көпжасар ауылдық округінде 13608,6 га, Қызылоба ауылдық округінде 13332 га, Мастексай ауылдық округінде 7499,5 га, С.Меңдешев ауылдық округінде 3100,1 га, Пятимар ауылдық округінде 15392 га, Жаңақала ауылдық округінде 42717,8 га.

Почвы светлокаштановые, на юге встречаются солончаковые земли. Толщина плодородной почвы 40-50 см.
В районе действуют 9 ветеринарных пунктов и 9 скотомогильников.
В настоящее время в Жангалинском районе насчитывается крупного рогатого скота 21704 голов, мелкого рогатого скота 67621 голов, 7304 голов лошадей, 287 голов верблюдов.
В связи с ростом поголовья скота на личных подворьях в некоторых сельских округах наблюдается нехватка 137504,8 га пастбищных земель, в том числе Брликском сельском округе 39371,4 га, Жанажолском сельском округе 2483,4 га, Копжасарском сельском округе 13608,6 га, Кызылобинском сельском округе 13332 га, Мастексайском сельском округе 7499,5 га, С.Мендешевском сельском округе 3100,1 га, Пятимарском сельском округе 15392 га, Жангалинском сельском округе 42717,8 га.