"Әкімшілік іс жүргізулердің бірыңғай тізілімін жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының міндетін атқарушының 2020 жылғы 10 шілдедегі № 85 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2022 жылғы 5 қаңтардағы № 3 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 13 қаңтарда № 26480 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Әкімшілік іс жүргізулердің бірыңғай тізілімін жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокуроры міндетін атқарушының 2020 жылғы 10 шілдедегі № 85 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20962 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті (бұдан әрі – Комитет):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрықтың көшірмесін мәлімет үшін мүдделі мемлекеттік органдарға, Қазақстан Республикасы Бас прокуратураcының құрылымдық бөлімшелерінің басшыларына, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың және оларға теңестірілген прокурорларға, сондай-ақ Комитеттің аумақтық органдарына жіберуді қамтамасыз етсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Әкімшілік іс жүргізудің бірыңғай тізілімін жүргізу қағидаларында (бұдан әрі – Қағидалар):
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Қағидаларда келесі ұғымдар қолданылады:
1) ақпараттық есепке алу құжаты (бұдан әрі – АЕҚ) – белгіленген үлгідегі құқықтық статистикалық ақпараттың материалдық (қағаз, магниттік, оптикалық) жеткізгіші, оның негізінде мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу деректері қалыптастырылады;
2) әкімшілік іс жүргізудің бірыңғай тізілімі (бұдан әрі – ӘІБТ) – әкімшілік құқық бұзушылықтар, оларды жасаған адамдар, олар бойынша қабылданған шешімдер туралы енгізілетін мәліметтер қамтылатын ақпараттық жүйе, сондай-ақ әкімшілік құқық бұзушылық істерін электрондық нысанда жүргізу жүзеге асырылады;
3) ӘІБТ-нің көпшілік секторы – әкімшілік құқық бұзушылық істері бойынша іс жүргізуге қатысушыларға іс жүргізу электрондық нысанда жүзеге асырылатын әкімшілік құқық бұзушылық туралы электрондық іс материалдарына ақпараттық қауіпсіздікті және құпиялылық талаптарын сақтай отырып, Интернет арқылы қашықтан қол жеткізуге, сондай-ақ шағымдар, арыздар мен өтінішхаттар беруге мүмкіндік беретін ӘІБТ-нің функционалы;
4) ӘІБТ-нің мобильді қосымшасы (бұдан әрі – ӘІБТ-нің МҚ) – планшеттік компьютер арқылы әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі қозғауға арналған ӘІБТ-нің компоненті;

О внесении изменений и дополнений в приказ исполняющего обязанности Генерального Прокурора Республики Казахстан от 10 июля 2020 года № 85 "Об утверждении Правил ведения Единого реестра административных производств"
Приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 5 января 2022 года № 3. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 января 2022 года № 26480.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Генерального Прокурора Республики Казахстан от 10 июля 2020 года № 85 "Об утверждении Правил ведения Единого реестра административных производств" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 20962) следующие изменения и дополнения:
в пункте 2 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в Правилах ведения Единого реестра административных производств (далее – Правила), утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) информационный учетный документ (далее – ИУД) - материальный (бумажный, магнитный, оптический) носитель правовой статистической информации установленного образца, на основании которого формируются данные государственной правовой статистики и специальных учетов;
2) единый реестр административных производств (далее – ЕРАП) – информационная система, в которой содержатся вносимые сведения об административных правонарушениях, лицах, их совершивших, принятых по ним решениях, а также осуществляется ведение дел об административных правонарушениях в электронной форме;
3) мобильное приложение ЕРАП (далее – МП ЕРАП) – компонент ЕРАП, предназначенный для возбуждения дела об административном правонарушении посредством планшетного компьютера;
4) публичный сектор ЕРАП – функционал ЕРАП, позволяющий участникам производства по делам об административных правонарушениях посредством Интернета с соблюдением требований информационной безопасности и конфиденциальности получить удаленный доступ к материалам дела об административном правонарушении, производство которого осуществляется в электронной форме, а также подавать жалобы, заявления и ходатайства;

5) ӘІБТ-нің пайдаланушысы (бұдан әрі – пайдаланушы) – өз құзыреті шегінде нақты функцияларды орындау үшін ӘІБТ-ні пайдаланатын орган (лауазымды адам);
6) ӘІБТ-нің процессингтік орталығы (бұдан әрі – ӘІБТ-нің ПО) – автоматты режимде жұмыс істейтін сертификатталған арнайы бақылау – өлшеу техникалық құралдарымен және аспаптарымен тіркелген әкімшілік құқық бұзушылықтарды өңдеуге арналған ӘІБТ-нің компоненті;
7) жасырылған әкімшілік құқық бұзушылық – Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің (бұдан әрі – ӘҚБтК) 802-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғау үшін себептер мен негіздердің болуына қарамастан, әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғауға қасақана шаралар қабылданбаған құқық бұзушылық;
8) қолтаңба планшеті – графикалық планшеттен және жазу қаламынан (стилус) тұратын, оның иесінің қолжазба қолтаңбасының цифрлық аналогын жасауға мүмкіндік беретін мамандандырылған перифериялық құрылғы;
9) медиа-файлдар – әкімшілік іс жүргізуді жүргізетін адамның шешімі бойынша әкімшілік құқық бұзушылық туралы істің материалдарына қоса тіркелуге жататын бейне, фото және бейне материалдар;
10) уәкілетті орган – Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті және оның аумақтық органдары;
11) электрондық құжат – ақпарат электрондық-цифрлық нысанда ұсынылған және электрондық-цифрлық қолтаңба арқылы куәландырылған құжат;
12) электрондық-цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар жиынтығы.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша іс жүргізу ӘІБТ-нің 737-1-бабына сәйкес жүзеге асырылады.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Әкімшілік құқық бұзушылық іс бойынша іс жүргізуді қағаз нысанында жүзеге асыру кезінде орган (лауазымды адам) процестік шешімді қабылдағаннан кейін бір тәулік ішінде:
осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі қозғау туралы" (бұдан әрі – 1-ӘЖ нысанды АЕҚ) 1-ӘЖ нысанды АЕҚ-ны;
осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істің жылжу, қаралу барысы туралы және әкімшілік жазаның орындалу тәртібі туралы" (бұдан әрі – 1-ӘҚ нысанды АЕҚ) 1-ӘҚ нысанды АЕҚ-ны қояды.
АЕҚ-ны қою кезінде орган (лауазымды адам) мемлекеттік құпияларды қамтитын құжаттарды қоспағанда, процестік және істегі бар іс жүргізуді жүзеге асыру шеңберінде жиналған құжаттардың түпнұсқаларын (PDF, JPEG, PNG, SVG, Tiff -құжаттар түрінде) ӘІБТ-ге салуды қамтамасыз етеді.";

5) пользователь ЕРАП (далее – пользователь) – орган (должностное лицо), который в пределах своей компетенции использует ЕРАП для выполнения конкретных функций;
6) процессинговый центр ЕРАП (далее – ПЦ ЕРАП) – компонент ЕРАП, предназначенный для обработки административных правонарушений, зафиксированных сертифицированными специальными контрольно-измерительными техническими средствами и приборами, работающими в автоматическом режиме;
7) укрытое административное правонарушение – правонарушение, по которому, несмотря на наличие поводов и основания для возбуждения дела об административном правонарушении, предусмотренных статьей 802 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях (далее – КоАП), умышленно не приняты меры к возбуждению дела об административном правонарушении;
8) планшет подписи – специализированное периферийное устройство, состоящее из графического планшета и пишущего пера (стилус), позволяющее создавать цифровой аналог рукописной подписи ее владельца;
9) медиа-файлы – видео, фото и аудио материалы, которые по решению лица, ведущего административное производство, подлежат приобщению к материалам дела об административном правонарушении;
10) уполномоченный орган – Комитет по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан и его территориальные органы;
11) электронный документ – документ, в котором информация предоставлена в электронно-цифровой форме и удостоверена посредством электронно-цифровой подписи;
12) электронно-цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Производство по делам об административных правонарушениях осуществляется в соответствии со статьей 737-1 КоАП.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. При осуществлении производства по делу об административном правонарушении в бумажной форме орган (должностное лицо) в течение суток после принятия процессуального решения выставляет ИУД:
"О возбуждении дела об административном правонарушении" (далее – ИУД формы 1-АВ) по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
"О ходе движения, рассмотрения дела об административном правонарушении и о порядке исполнения административного взыскания" (далее – ИУД формы 1-АП) по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
При выставлении ИУД орган (должностное лицо) обеспечивает вложение в ЕРАП оригиналов процессуальных документов и имеющихся в деле документов, собранных в рамках осуществления производства (в виде PDF, JPEG, PNG, SVG, Tiff -документов), за исключением документов, содержащих государственные секреты.";

мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Ішкі істер аумақтық органы (полиция) осы Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша "Көлік құралдарын басқару құқығынан айыру және жүргізуші куәлігінің қолданысын тоқтата тұру туралы" (бұдан әрі – 2-ҚА нысанды АЕҚ) АЕҚ-ны:
1) "Жол қозғалысы ережелерін әкімшіліктік бұзу туралы істер жөніндегі шешімдерді өзара тану және орындау туралы конвенцияны бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен бекітілген Жол қозғалысы ережелерін әкімшіліктік бұзу туралы істер жөніндегі шешімдерді өзара тану және орындау туралы конвенцияның 2-бабы 3-тармағына сәйкес мемлекеттің құзыретті органы жолдаған, Қазақстан Республикасының аумағында тұратын адамға қолданылған жазаны орындау туралы сұрау салуды;
2) Қазақстан Республикасының соты қабылдаған жүргізуші куәлігінің қолданысын тоқтата тұру туралы сот актісін;
3) Қазақстан Республикасының соты қабылдаған көлік құралдарын басқару құқығынан айыру немесе жүргізуші куәлігінің қолданылуын тоқтата тұру туралы қаулының күшін жою туралы сот актісін алған сәттен бастап бір тәулік ішінде ӘІБТ-ге қояды.
Жүргізуші куәлігінің қолданылуын тоқтата тұру туралы шешім негізінде шығарылған сот орындаушысынан сот актісін орындалуы туралы деректерді алған сәттен бастап, жүргізуші куәлігінің қолданылуын тоқтата тұру туралы деректерді ішкі істер аумақтық органдары (полиция) ӘІБТ-ден бір тәулік ішінде алып тастайды.
Адамды көлік құралдарын басқару құқығынан айыру туралы деректер Қазақстан Республикасының соты қабылдаған сот актісінде көрсетілген мерзім өткеннен кейін автоматты түрде ӘІБТ-нен алынады.";
мынадай мазмұндағы 4-2-тармақпен толықтырылсын:
"4-2. ӘІБТ-ге қол жеткізу болмаған жағдайда АЕҚ аумақтық уәкілетті органды жазбаша хабардар ете отырып, ол пайда болған күні қойылады.
Егер осы Қағидалардың 4, 4-1-тармақтарында көрсетілген мерзімнің аяқталуы демалыс немесе мереке күніне келетін болса, онда АЕҚ келесі жұмыс күнінде қойылады.
Осы Қағидалардың 4-тармағында көзделген құжаттардың түпнұсқаларын ӘІБТ-ге уақтылы салу мүмкін болмаған жағдайда, орган (лауазымды адам) алыс болған немесе хабардар етудің дұрыс жолдары болмаған кезде, сондай-ақ төтенше жағдай және төтенше ахуалдың кезiнде, олар процестік шешім қабылданғаннан кейін бір айдан аспайтын мерзімде салынуға жатады.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Әкімшілік құқық бұзушылық іс бойынша іс жүргізуді электрондық нысанда жүзеге асыру кезінде тиісті процестік шешімдер орган (лауазымды адам) 1-ӘҚ және 1-ӘЖ нысандарындағы АЕҚ-ның деректемелерін толтырғаннан кейін электрондық құжат нысанында автоматты түрде қалыптастырылады.";
2-тарау мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Әкімшілік құқық бұзушылықтар бойынша ӘІБТ-ні жүргізу ерекшеліктері

дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. ИУД "О лишении права управления транспортными средствами и приостановлении действия водительского удостоверения" (далее – ИУД формы 2-ЛП) по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам территориальный орган внутренних дел (полиция) выставляет в ЕРАП в течение суток с момента получения:
1) запроса об исполнении наложенного взыскания на лицо, проживающего на территории Республики Казахстан, направленного компетентным органом государства в соответствии с пунктом 3 статьи 2 Конвенции о взаимном признании и исполнении решений по делам об административных нарушениях правил дорожного движения, ратифицированной Законом Республики Казахстан "О ратификации Конвенции о взаимном признании и исполнении решений по делам об административных нарушениях правил дорожного движения";
2) судебного акта о приостановлении действия водительского удостоверения, принятого судом Республики Казахстан;
3) судебного акта об отмене или изменении постановления о лишении права управления транспортными средствами или приостановлении действия водительского удостоверения, принятого судом Республики Казахстан.
Данные о приостановлении действия водительского удостоверения снимаются территориальными органами внутренних дел (полицией) в ЕРАП в течение суток с момента получения от судебного исполнителя данных об исполнении судебного акта, на основании которых было вынесено решение о приостановлении действия водительского удостоверения.
Данные о лишении лица права управления транспортными средствами автоматически снимаются в ЕРАП по истечении срока, указанного в судебном акте, принятого судом Республики Казахстан.";
дополнить пунктом 4-2 следующего содержания:
"4-2. При отсутствии доступа к ЕРАП, ИУД выставляется в день его появления с письменным уведомлением территориального уполномоченного органа.
Если окончание срока, указанных в пунктах 4, 4-1 настоящих Правил, приходится на выходной или праздничный день, то ИУД выставляется на следующий рабочий день.
При невозможности своевременного вложения в ЕРАП оригиналов документов, предусмотренных пунктом 4 настоящих Правил, вследствие отдаленности нахождения органа (должностного лица) или отсутствия надлежащих путей сообщения, а также в условиях чрезвычайного положения или чрезвычайной ситуации они подлежат вложению в срок не более одного месяца после принятия процессуального решения.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. При осуществлении производства по делу об административном правонарушении в электронной форме соответствующие процессуальные решения автоматически формируются в форме электронного документа после заполнения органом (должностным лицом) реквизитов ИУД форм 1-АВ и 1-АП.";
главу 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Особенности ведения ЕРАП по административным правонарушениям

Параграф 1. ӘІБТ-де әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғау
10. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама электрондық нысанда жасалған кезде әкімшілік құқық бұзушылық іс бойынша іс жүргізуге қатысушыларға оны "электрондық үкіметтің" веб-порталында және (немесе) уәкілетті органның ақпараттық сервисінде орналастыру туралы хабар беріледі, бұл туралы онда тиісті белгі жасалады.
Өзіне қатысты әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша электрондық іс жүргізу болып жатқан адамның (адам өкілінің) өтініші бойынша ӘҚБтК-нің 803-бабының 8-бөлігінде көрсетілген тәсілдерден басқа, хаттама көшірмесін деректерді беру желісін пайдалана отырып, ұялы байланыстың абоненттік құрылғысына (компьютерлік планшетке немесе тасымалданатын компьютерге) жіберуге жол беріледі. Бұл жағдайда орган (лауазымды адам) хаттама көшірмесін беру фактісінің тіркелуін қамтамасыз етеді.
Әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізуге қатысушыларды хабардар етудің және қаулының көшірмесін берудің осындай тәртібі ӘҚБтК-нің 823-бабының талаптарына сәйкес ескерту түрінде электрондық нысанда әкімшілік жаза қолдану кезінде қолданылады.
10-1. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттаманы электрондық нысанда жасау, ескерту түрінде әкімшілік жаза қолдану туралы қаулыны электрондық нысанда шығару, 1-ӘЖ нысанды АЕҚ-ны толтыру кезінде әкімшілік құқық бұзушылықтың мән-жайында оның толық мән-жайлары жазылады. ӘҚБтК-нің бабы атауын ғана көрсету немесе бұзылған нормаларының мазмұнына жол берілмейді.
11. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттаманы электрондық нысанда құру кезінде құқық бұзушыны ӘІБТ-де тексеруді уәкілетті органның арнайы есепке алуының мынадай түрлері арқылы жүзеге асырады:
1) әкімшілік жауаптылыққа тартылған адамдар;
2) қылмыстық құқық бұзушылық жасағаны үшін қылмыстық жауаптылыққа тартылған адамдар;
3) сот әрекетке қабілетсіз және әрекетке қабілеттілігі шектеулі деп танылған адамдар.
Параграф 2. ӘІБТ-нің ПО-да әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғау
11-1. ӘІБТ-нің ПО әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғау үшін негіз болған кезде көлік құралының меншік иесіне (иеленушісіне) ӘҚБтК-нің 822-1-бабының ережелеріне сәйкес айыппұл төлеу қажеттігі туралы нұсқама жібереді.
Айыппұл төлеу қажеттігі туралы нұсқама бойынша хабарлама (хабар) ӘІБТ-нің ПО өзінің атына шығарылған нұсқамалар туралы хабарламалар алу үшін көлік құралының меншік иесі (иеленушісі) "электрондық үкімет" веб-порталында және (немесе) уәкілетті органның ақпараттық сервисінде көрсеткен ұялы байланыстың абоненттік нөміріне 1414 нөмірі арқылы автоматты түрде мәтіндік хабарламамен жеткізеді. Көлік құралы меншік иесінің (иесінің) ұялы байланыстың абоненттік нөміріне хабарламаны жеткізу мүмкін болмаған жағдайда, айыппұл төлеу қажеттігі туралы нұсқама ӘҚБтК-нің 743-бабының 4-1-бөлігінде көрсетілген өзге де тәсілдермен жеткізіледі.
Айыппұлды төлеу қажеттілігі туралы нұсқама бойынша мәтіндік хабарламада нұсқаманың нөмірі, айыппұл сомасы туралы ақпарат, сондай-ақ нұсқамамен танысуға болатын ақпараттық ресурстарға сілтемелер көрсетіледі.

Параграф 1. Возбуждение дела об административном правонарушении в ЕРАП
10. При составлении протокола об административном правонарушении в электронной форме участникам производства по делу об административном правонарушении сообщается о его размещении на веб-портале "электронного правительства" и (или) информационном сервисе уполномоченного органа, о чем делается соответствующая отметка в нем.
По просьбе лица (представителя лица), в отношении которого ведется производство по делу об административном правонарушении в электронной форме, помимо способов, указанных в части 8 статьи 803 КоАП, допускается направление копии протокола на абонентское устройство сотовой связи (компьютерный планшет или переносной компьютер) с использованием сети передачи данных. В этом случае орган (должностное лицо) обеспечивает фиксацию факта передачи копии протокола.
Аналогичный порядок уведомления участников производства по делу об административном правонарушении и предоставления копии постановления применяется при наложении административного взыскания в электронной форме в виде предупреждения согласно требованиям статьи 823 КоАП.
10-1. При составлении протокола об административном правонарушении в электронной форме, вынесении постановления о наложении административного взыскания в электронной форме в виде предупреждения, заполнении ИУД формы 1-АВ в существе административного правонарушения прописываются полные его обстоятельства. Указание только наименования статьи КоАП или содержания нарушенных правил не допускается.
11. При составлении протокола об административном правонарушении в электронной форме правонарушитель проверяется в ЕРАП по следующим видам специальных учетов уполномоченного органа:
1) лиц, привлеченных к административной ответственности;
2) лиц, привлеченных к уголовной ответственности за совершение уголовного правонарушения;
3) лиц, признанных судом недееспособными и ограниченно дееспособными.
Параграф 2. Возбуждение дела об административном правонарушении в ПЦ ЕРАП
11-1. ПЦ ЕРАП при наличии основания для возбуждения дела об административном правонарушении, собственнику (владельцу) транспортного средства в соответствии с положениями статьи 822-1 КоАП направляет предписание о необходимости уплаты штрафа.
Уведомление (извещение) по предписанию о необходимости уплаты штрафа доставляется ПЦ ЕРАП автоматически текстовым сообщением через номер 1414 на абонентский номер сотовой связи, указанный собственником (владельцем) транспортного средства на веб-портале "электронного правительства" и (или) информационном сервисе уполномоченного органа, для получения уведомлений о вынесенных в его адрес предписаниях. При невозможности доставления уведомления (извещения) на абонентский номер сотовой связи собственника (владельца) транспортного средства, предписание о необходимости уплаты штрафа доставляется другими способами, указанными в части 4-1 статьи 743 КоАП.
В текстовом сообщении по предписанию о необходимости уплаты штрафа указывается информация о номере предписания, сумма штрафа, а также ссылки на информационные ресурсы, где можно ознакомиться с предписанием.

11-2. Автоматты режимде жұмыс істейтін сертификатталған арнайы бақылау – өлшеу техникалық құралдарымен және аспаптарымен тіркелген, көлік құралының меншік иесі (иесі) анықталмаған әкімшілік құқық бұзушылықты ӘІБТ-нің ПО белгіленбеген санатқа жатқызады.
ӘІБТ-нің ПО әкімшілік құқық бұзушылықты автоматты түрде белгіленбеген санатқа жатқызу негізділігін көлік құралын жүргізген адамды анықтау жөнінде шаралар қолдана отырып, сертификатталған арнайы бақылау – өлшеу техникалық құралдарымен және аспаптарымен тіркелген күнінен бастап бес тәулік ішінде тексереді.
Әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізуді ӘҚБтК-нің 741-бабы 1-бөлігінің 5) тармағына сәйкес, егер әкімшілік құқық бұзушылық автоматты режимде жұмыс істейтін сертификатталған арнайы бақылау – өлшеу техникалық құралдарымен және аспаптарымен тіркелген күннен бастап екі ай ішінде оны жасаған адам анықталмаса, сондай-ақ жаңа әкімшілік құқық бұзушылық жасалғаны туралы деректер болмаса, бастауға болмайды.
11-3. Белгіленбеген санатына, сондай-ақ ӘІБТ-нің ПО деректері бойынша көлік құралының меншік иесі (иесі) қайтыс болған адам болып жарияланған, заңды тұлға ретінде жойылған, сондай-ақ әкімшілік жауаптылыққа тартылуға жатпайтын әкімшілік құқық бұзушылықтарды, көлік құралын басқаратын адамды анықтау жөнінде шаралар қолданып жатқызады.
Әкімшілік жауапкершілікке тартылуға жататын адамды анықтаған сәттен бастап үш тәулік ішінде ӘІБТ-нің ПО ӘҚБтК-нің 62-бабында көзделген ережелерді ескере отырып айыппұлды төлеу қажеттігі туралы нұсқаманы шығарады және ол көрсеткен мекенжайына жібереді.
Әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізу әкімшілік құқық бұзушылықты әкімшілік жауаптылыққа жатпайтын адамдардың көлік құралдарын басқарылуымен жасалған деп анықталса бастауға жатпайды. Бір мезгілде берілген адамдарға көлік құралдарын басқаруға жол бермеу шаралары қолданылады.
11-4. Жасырын әкімшілік құқық бұзушылықты анықталмағандар санатына ауыстыру, іс жүргізуді бастаудан бас тарту, сондай-ақ әкімшілік іс бойынша іс жүргізуді заңсыз тоқтату жолымен анықталған кезде ӘҚБтК-нің 62-бабында көзделген ережелерді ескере отырып, ол бойынша іс жүргізуді қозғауға дереу шаралар қабылдайды.
11-5. ӘҚБтК-нің 31-бабының 1-бөлігіне сәйкес әкімшілік құқық бұзушылықты тіркеу нөмірі автоматты режимде жұмыс істейтін сертификатталған арнайы бақылау – өлшеу техникалық құралдарымен және аспаптарымен көрсетілген көлік құралының меншік иесіне (иесіне) қатысты мынадай жағдайларда әкімшілік іс қозғайды:
сертификатталған арнайы бақылау-өлшеу техникалық құралдары және автоматты режимде жұмыс істейтін аспаптар көлік құралының тіркеу нөмірін дұрыс емес анықтау;
айыппұл төлеу қажеттігі туралы нұсқаманы, ол жіберілген адамнан өтініш келіп түскеннен кейін автоматты түрде қалыптастыру.

11-2. Административное правонарушение, зафиксированное сертифицированными специальными контрольно-измерительными техническими средствами и приборами, работающими в автоматическом режиме, по которому не установлен собственник (владелец) транспортного средства ПЦ ЕРАП относит в категорию неустановленных.
Обоснованность автоматического отнесения ПЦ ЕРАП административного правонарушения в категорию неустановленных, проверяется в течение пяти суток со дня его фиксации сертифицированными специальными контрольно-измерительными техническими средствами и приборами с принятием мер по установлению лица, управляющим транспортным средством.
Производство по делу об административном правонарушении не может быть начато в соответствии с подпунктом 5) части 1 статьи 741 КоАП, если в течение двух месяцев со дня фиксации сертифицированными специальными контрольно-измерительными техническими средствами и приборами, работающими в автоматическом режиме, административного правонарушения не установлено лицо, совершившее его, а также отсутствуют данные о совершении нового административного правонарушения.
11-3. В категорию неустановленных также относят административные правонарушения, где по данным ПЦ ЕРАП собственник (владелец) транспортного средства значится или объявлен умершим, ликвидирован, как юридическое лицо, либо не подлежит привлечению к административной ответственности, с принятием мер по установлению лица, управляющим транспортным средством.
В течение трех суток со дня установления лица, подлежащего привлечению к административной ответственности, ПЦ ЕРАП выносит предписание о необходимости уплаты штрафа с учетом положений, предусмотренных статьей 62 КоАП, и доставляет на указанный им почтовый адрес.
Производство по делу об административном правонарушении не подлежит началу, если принятыми мерами установлено, что административное правонарушение совершено транспортным средством под управлением лица, неподлежащего к административной ответственности. Одновременно принимаются меры по недопущению управления транспортными средствами такими лицами.
11-4. При выявлении укрытого административного правонарушения путем необоснованного перевода в категорию неустановленных, отказа в начале производства, а также незаконного прекращения производства по административному делу, незамедлительно принимаются меры к возбуждению производства по нему с учетом положений, предусмотренных статьей 62 КоАП.
11-5. В соответствии с частью 1 статьи 31 КоАП возбуждается административное производство в отношении собственника (владельца) транспортного средства, чей регистрационный номерной знак указан сертифицированными специальными контрольно-измерительными техническими средствами и приборами, работающими в автоматическом режиме, при:
неверном определении сертифицированными специальными контрольно-измерительными техническими средствами и приборами, работающими в автоматическом режиме, регистрационного номерного знака транспортного средства;
автоматическом формировании предписания о необходимости уплаты штрафа, после поступления заявления от лица, кому оно было направлено.

Параграф 3. ӘІБТ-нің көпшілік секторы
12. ӘІБТ көпшілік сектор арқылы әкімшілік құқық бұзушылық істері бойынша іс жүргізуге қатысушыларға, электрондық нысанда процестік мәртебесін алған сәттен бастап әкімшілік істің тиісті материалдарына қол жеткізу, сондай-ақ өтінішхаттар, шағымдар, өтініштер беру және оларға жауаптар алу құқығын береді.
Іс жүргізуі электрондық нысанда жүзеге асырылатын әкімшілік істің материалдарына қол жеткізуді әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізетін адам мемлекеттің мүдделеріне қайшы келмейтін және басқа адамдардың құқықтары мен заңды мүдделерін бұзумен байланысты емес көлемде береді.
ЭЦҚ және (немесе) Интернет желісіне қосылу болмаған жағдайда, іс жүргізуге қатысушылар әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы іс бойынша іс жүргізуді электрондық нысанда жүргізетін органның (лауазымды адамның) электрондық көшірмесін алу мүмкіндігімен, іс жүргізуі электрондық нысанда жүзеге асырылатын әкімшілік іс материалдарымен тиісті материалдарды жаңғырту немесе ұсыну (жеке танысу үшін) жолымен танысады.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Айыппұлды ерікті түрде төлеу мерзімі өткеннен кейін он күні ішінде және жүргізілген төлем туралы мәліметтердің жоқтығы туралы мәлімет түспеген жағдайда орган (лауазымды адам) электрондық нысанда ӘІБТ-нен жасалған төлем туралы мәліметтің жоқтығы туралы анықтаманы мәжбүрлеп орындату үшін, айыппұл салу туралы қаулыны немесе жауаптылыққа тартылған адам жұмыс істейтін не сыйақы, зейнетақы, стипендия алатын мемлекеттік сот орындаушыларына немесе жеке сот орындаушыларының өңірлік палаталарына немесе ұйым әкімшілігіне айыппұл төлеу қажеттілігі туралы нұсқаманы оның жалақысынан немесе өзгеде табысынан мәжбүрлеу тәртібімен айыпппұл сомасын ұстап қалу үшін жолдайды.";
4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. АЕҚ-ны қою, өзгерту, жою және сақтау ерекшеліктері";
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"18. ӘІБТ-ге енгізілген ақпараттың әкімшілік іс материалдарына сәйкес келмеу фактілері анықталған жағдайда мәліметтерді түзету немесе АЕҚ-ны жою арқылы бұзушылықтарды жою бойынша шаралар қабылданады.
Мәліметтерді түзету ӘІБТ-де АЕҚ-ның деректемелерінің деректерін өзгертуден және (немесе) толықтырудан тұрады.
АЕҚ-ның деректемелерінің деректерін өзгертуді және (немесе) толықтыруды уәкілетті аумақтық органы әкімшілік құқық бұзушылық туралы істің материалдарымен сәйкессіздік анықталғаннан кейін тәулік ішінде растайтын құжаттар қоса беріліп жолданған органның (лауазымды адамның) жазбаша өтініші негізінде жүргізеді.
ӘІБТ-де АЕҚ-ны жоюды осы бағытқа жетекшілік ететін аумақтық уәкілетті органның бөлім бастығы жою себебін көрсете отырып жүргізеді.
Электронды нысанында қалыптастырылған әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша іс жүргізу кезінде қабылданған процестік шешімдердің АЕҚ-ның деректемелерінің деректері өзгертуге және (немесе) толықтыруға, АЕҚ-ны жоюға жатпайды.";
5-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-тарау. ӘІБТ-ні жүргізу кезінде өкілеттіктердің аражігін ажырату";

Параграф 3. Публичный сектор ЕРАП
12. ЕРАП посредством публичного сектора предоставляет участникам производства по делам об административных правонарушениях в электронной форме, с момента приобретения ими процессуального статуса, доступ к соответствующим материалам административного дела, а также к подаче ходатайства, жалобы, заявления и получению на них ответы в электронной форме.
Доступ к материалам административного дела, производство которого осуществляется в электронной форме, предоставляется лицом, ведущим производство по делу об административном правонарушении в объеме, который не противоречит интересам государства и не связан с нарушением прав и законных интересов других лиц.
При отсутствии ЭЦП и (или) подключения к сети Интернет участники производства знакомятся с материалами административного дела, производство которого осуществляется в электронной форме, путем воспроизведения или предоставления (для личного ознакомления) органом (должностном лицом), ведущим производство по делу об административных правонарушениях в электронной форме соответствующих материалов, с возможностью получения электронной копии.";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. В течении десяти суток после истечения срока добровольной уплаты штрафа и при не поступлении сведений о произведенной оплате, орган (должностное лицо) направляет на принудительное исполнение в электронной форме справку из ЕРАП об отсутствии сведений о произведенной оплате, постановление о наложении штрафа или предписание о необходимости уплаты штрафа государственным судебным исполнителям или региональным палатам частных судебных исполнителей или администрации организации, где лицо, привлеченное к ответственности, работает либо получает вознаграждение, пенсию, стипендию для удержания суммы штрафа в принудительном порядке из его заработной платы или иных доходов.";
заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Особенности выставления, редактирования, удаления и хранения ИУД";
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. При установлении фактов несоответствия внесенной в ЕРАП информации материалам административного дела принимаются меры по устранению выявленных нарушений путем редактирования сведений или удаления ИУД.
Редактирование сведений заключается в изменении и (или) дополнении данных реквизитов ИУД в ЕРАП.
Изменение и (или) дополнение данных реквизитов ИУД производится территориальным уполномоченным органом на основании письменного обращения органа (должностного лица), которое подается в течение суток с момента обнаружения расхождений с материалами дела об административном правонарушении с приложением подтверждающих материалов.
Удаление ИУД в ЕРАП производится начальником отдела территориального уполномоченного органа, курирующим данное направление, с указанием причины удаления.
Не подлежат изменению и (или) дополнению данные реквизитов ИУД, удалению ИУД, сформированные на основании процессуальных решений, принятых при ведении производства по делам об административных правонарушениях в электронной форме.";
заголовок главы 5 изложить в следующей редакции:
"Глава 5. Разграничение полномочий при ведении ЕРАП";

Қағидалардың 1-қосымшасы осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Қағидалардың 2-қосымшасында:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істің қаралу, жылжу барысы туралы және әкімшілік жазаның орындалу тәртібі туралы" ақпараттық есепке алу құжаты";
9.6.-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9.6. ӘҚБтК-нің 897-бабы 1-бөлігінің/қысқартылған өндіріс тәртібімен салынған айыппұл мөлшері теңге";
осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес 3-қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті (бұдан әрі – Комитет):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрықты құқықтық статистика және арнайы есепке алу субъектілеріне, Комитеттің аумақтық органдарына мәлімет және жұмысты пайдалану үшін жіберуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Комитет төрағасына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Бас Прокуроры
Г. Нурдаулетов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
Қазақстан Республикасы
Бас Прокурорының
2022 жылғы 5 қаңтардағы
№ 3 бұйрығына
қосымша 1
Әкімшілік іс жүргізудің
бірыңғай тізілімін жүргізу
қағидаларына
1-қосымша
нысан
"Әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғау туралы" ақпараттық есепке алу құжаты
1. ___________________________________________________________________________________________
құқық бұзушылықты анықтаған органның атауы
1.1. _________________________________________________________________________________________
Әкімшілік іс қозғауға себеп: тікелей анықтау(1);тексеру/профилактикалық бақылау және қадағалау нәтижесі (2); мемлекеттік органдардан келіп түскен материалдар (3); хабарламалар немесе өтініштер (4); автоматтандырылған техникалық құралдар мен бақылау аспаптарының көрсеткіштері (5); бақылау-өлшеу аппаратурасының және (немесе) радиотехникалық бақылау құралдарының көрсеткіштері (6)
2. ___________________________________________________________________________________________
құқық бұзушылықтың жасалған орны
3. Әкімшілік іс нөмірі /_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/ басталған күні "___"________20__жыл
3.1. Хаттама нөмірі /_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/ жасалған күні "___"________20__жыл
3.1.1 Толтырылған орны ___________________________
3.2 Бюджеттік сыныптама коды /_/_/_/_/_/_/

приложение 1 к Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
в приложении 2 к Правилам:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Информационный учетный документ "О ходе движения, рассмотрения дела об административном правонарушении и о порядке исполнения административного взыскания";
пункт 9.6. изложить в следующей редакции:
"9.6 Размер наложенного штрафа в порядке сокращенного производства / части 1 статьи 897 КоАП _________________________________тенге";
дополнить приложением 3 согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее - Комитет) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Генеральной прокуратуры Республики Казахстан;
3) направление настоящего приказа субъектам правовой статистики и специальных учетов, в территориальные органы Комитета для сведения и использования в работе.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Председателя Комитета.
4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
Г. Нурдаулетов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Генерального Прокурора
Республики Казахстан
от 5 января 2022 года № 3
Приложение 1
к Правилам ведения
Единого реестра
административных производств
форма
Информационный учетный документ
"О возбуждении дела об административном правонарушении"
1. _____________________________________________________________________________________
наименование органа, выявившего правонарушение
1.1. Повод к возбуждению административного дела: непосредственное обнаружение (1); результат проверки / профилактического контроля и надзора (2); материалы, поступившие из государственных органов (3); сообщения или заявления (4); показания автоматизированных технических средств и приборов наблюдения (5); показания контрольно-измерительной аппаратуры и (или) средств радиотехнического контроля (6)
2.______________________________________________________________________________________
место совершения правонарушения
3. Номер административного дела /_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/ дата заведения "___" ________20__года
3.1. Номер протокола /_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/ дата составления "___" ________20__года
3.1.1 Место составления ___________________________
3.2 Код бюджетной классификации /_/_/_/_/_/_/

3.3 Салық органының коды /_/_/_/_/
3.4 Төлемді тағайындау коды  /_/_/_/
3.5. Материал бұрын жасырылған әкімшілік құқық бұзушылық болып табылады: иә (1), жоқ (2)
3.5.1. Жасырын әкімшілік құқық бұзушылық анықталды (бастамашы): құқықтық статистика және арнайы есепке алу органдарының қызметкерімен (1), прокурормен (2), сотпен (3), ведомстволық жолмен (4)
3.5.2. Әкімшілік құқық бұзушылықты жасырған орган (анықтамалық бойынша)________________________
_____________________________________________________________________________________________
4. Ақпаратты есепке алу кітабындағы нөмір /_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/ тіркелген күні "___"_____20__жыл
5. Сотқа дейінгі тергеп-тексерулердің бірыңғай тізілімінің нөмірі /_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/ тіркелген күні "___" _________20 ___жыл
6. __________________________________________________________________________________________
хаттаманы толтырған лауазымды адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
(бұдан әрі – Т.А.Ә.)
7. Уәкілетті органға келіп түскен күні "__"__________20__жыл. Түзетілген күні "___" ________20__жыл
8. Субъект: жеке тұлға (01), жеке кәсіпкер (02), заңды тұлға (03), шетелдік заңды тұлға (04), шетелдік қатысуы бар заңды тұлға (05), лауазымды тұлға (25), лауазымды тұлғаға теңестірілген (26), заңды тұлға филиалы (27), заңды тұлға өкілдігі (28), анықталмаған адам (50)
9 Құқық бұзушылықтың саралануы Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің (бұдан әрі – ӘҚБтК) ____бабы _____бөлігі _____тармағы
9.1. Іс жүргізуді қамтамасыз ету шаралары: әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама жасалатын жерге жеткізу "___" __________ 20___жыл, уақыты ___сағат ___минут (1); жеке тұлғаны әкімшілік ұстап алу "___" __________ 20___жыл, уақыты ___сағат ___минут (2); күштеп әкелу "___" __________ 20___жыл, уақыты ___сағат ___минут (3); жеке басын жете тексеру және жеке тұлғаның өзімен бірге алып жүрген заттарын жете тексеру "__" _______ 20_жыл, уақыты __сағат ___минут (4); көлік құралдарын, шағын көлемді кемелерді жете тексеру "__" ______ 20_жыл, уақыты __сағат ___минут (5); құжаттарды, заттар мен тауарларды алып қою "__" _______ 20_жыл, уақыты __сағат ___минут (6);көлік құралын немесе шағын көлемді кемені басқарудан шеттету және оның алкогольден, есірткіден, уытқұмарлықтан масаң күйін куәландыру"__" _______ 20__жыл, уақыты ___сағат ___минут (7); көлік құралын немесе шағын көлемді кемені ұстап алу, жеткізу және пайдалануға тыйым салу"__" __20_ жыл, уақыты __сағат __минут (8); қарап-тексеру "__" _______ 20_жыл, уақыты __сағат ___минут (9); жеке тұлғаның алкогольден, есірткіден немесе уытқұмарлықтан масаң күйін медициналық куәландыру"__" _______ 20_жыл, уақыты __сағат ___минут (10); ӘҚБтК-нің 48-бабының тәртібімен қызметті немесе оның жекелеген түрлерін тоқтата тұру не оған тыйым салу "__" _______ 20_жыл, уақыты __сағат___минут (11)

3.3 Код налогового органа /_/_/_/_/
3.4 Код назначения платежа /_/_/_/
3.5. Материал является ранее укрытым административным правонарушением: да (1), нет (2)
3.5.1. Укрытое административное правонарушение выявлено (инициатор): сотрудником органов правовой статистики и специальных учетов (1), прокурором (2), судом (3), ведомственным путем (4)
3.5.2. Орган, укрывший административное правонарушение (по справочнику) __________________________
_____________________________________________________________________________________________
4. Номер в Книге учета информации /_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/ дата регистрации "___" _______20__года
5. Номер Единого реестра досудебного расследования _/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/ дата регистрации "___" _________20 ___года
6. __________________________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) (далее – Ф.И.О) должностного лица, составившего протокол
7. Дата поступления в уполномоченный орган "__" __________20__года
Дата корректировки "___" ________20__года
8. Субъект: физическое лицо (01), индивидуальный предприниматель (02), юридическое лицо (03), иностранное юридическое лицо (04), юридическое лицо с иностранным участием (05), должностное лицо (25), лицо, приравненное к должностному (26), филиал юридического лица (27), представительство юридического лица (28), неустановленное лицо (50)
9. Квалификация правонарушения статья ____часть _____пункт _______ Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях (далее – КоАП)
9.1. Меры обеспечения производства: доставление к месту составления протокола об административном правонарушении "___"________20__года, время _____часов_____минут (1); административное за держание физического лица "___"________20__года, время _____часов_____минут (2); привод "___"________20__года, время _____часов_____минут (3); личный досмотр и досмотр вещей, находящихся при физическом лице "___"________20__года, время _____часов_____минут (4); досмотр транспортных средств, маломерных судов "___"________20__года, время _____часов_____минут (5); изъятие документов, вещей и товаров "___"________20__года, время _____часов_____минут (6); отстранение от управления транспортным средством или маломерным судном и освидетельствование его на состояние алкогольного, наркотического, токсикоманического опьянения "___"________20__года, время _____часов_____минут (7); задержание, доставление и запрещение эксплуатации транспортного средства или маломерного судна"___"________20__года, время _____часов_____минут (8); осмотр "___"________20__года, время _____часов_____минут (9); медицинское освидетельствование физического лица на состояние алкогольного, наркотического или токсикоманического опьянения"___"________20__года, время _____часов_____минут (10); приостановление либо запрещение деятельности или отдельных ее видов в порядке статьи 48 КоАП"___"________20__года, время _____часов_____минут (11)

9.2. Бұзды: ___________________________________________________________________________________
10. Кінә нысаны: қасақана (1), абайсызда (2)
11. Әкімшілік құқық бұзушылықты жасаған күні "___"__________________20__жыл
11.1 Әкімшілік құқық бұзушылық жасаған уақыты ___сағат ___ минут
12. Мемлекетке келтірілген залал сомасы __________________________теңге
13. Құқық бұзушылық фабуласы: _______________________________________________________________
________________________________________________________________________________________
13.1 Іс жүргізу тілі: мемлекеттік (1), орыс (2).
13.2. Қорғаушының болуы: талап етілмейді (1), тартылды (2).
13.3. Аудармашының болуы: талап етілмейді (1), тартылды (2).
13.4. Іс жүргізудің өзге де қатысушылары: ________________________________________________________
Т.А.Ә., жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН),
____________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________
(тұрғылықты жері, байланыс деректері)
13.5 Пайдаланылатын техникалық құралдар:______________________________________________________
(атауы, нөмірі, метрологиялық тексеру күні және оның көрсеткіштері)
14. Жеке тұлғаға қатысты құқық бұзушылық: Қазақстан Республикасының азаматы (01), шетел азаматы (02), әйелдер (03), әскери қызметші (04), кәмелетке толмаған (05), лауазымды тұлға (06)
Т.А.Ә._________________________________________________________________________________
ЖСН:________________________
Туған күні "___"________ _______ жыл;
Жынысы: еркек (01) әйел (02);
Азаматтығы:(анықтамалық бойынша) _______________________________________________________
Ұлты: (анықтамалық бойынша) ____________________________________________________________
Тұрғылықты жері: _______________________________________________________________________
Телефон нөмірі: ________________________________________________________________________
Қызмет түрі (анықтамалық бойынша) _______________________________________________________
Басқа белгілер _________________________________________________________________________
14.1. Заңды тұлғаға қатысты құқық бұзушылық: мемлекеттіқ кәсіпорын (01), шаруашылық серіктестік (02), акционерлік қоғам (03), өндірістік кооперативі (04), мекеме (08), қоғамдық бірлестік (09), мемлекеттік мекеме (10), өзге нысан (11)
Заңды тұлға атауы ______________________________________________________________________
Мемлекеттік тіркеу нөмірі және күні ________________________________________________________
Заңды мекенжайы _______________________________________________________________________
Телефон нөмірі _________________________________________________________________________
Бизнес сәйкестендіру нөмірі _______________________________________________________________
Басқа белгілер __________________________________________________________________________

9.2. Нарушил: ______________________________________________________________________________
10. Форма вины: умышленная (1), по неосторожности (2)
11. Дата совершения административного правонарушения "___" __________________20__года
11.1 Время совершения административного правонарушения ___ часов ___минут
12. Сумма причиненного ущерба государству __________________________ сумма в тенге
13. Фабула правонарушения: _______________________________________________________________
________________________________________________________________________________________
13.1 Язык производства: казахский (1), русский (2)
13.2. Наличие защитника: не требуется (1), привлечен (2)
13.3. Наличие переводчика: не требуется (1), привлечен (2)
13.4. Иные участники производства: __________________________________________________________
Ф.И.О., индивидуальный номер налогоплательщика (далее – ИИН),
__________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________
(место жительства, контактные данные)
13.5 Используемые технические средства :________________________________________________________
(название, номер, дата метрологической проверки и его показания)
14. Правонарушение в отношении физического лица: гражданина Республики Казахстан (01), иностранного гражданина (02), женщины (03), военнослужащего (04), несовершеннолетнего (05), должностного лица (06)
Ф.И.О.________________________________________________________________________________
ИИН: ________________________
Дата рождения "___" ________ _______ года
Пол: мужской (01) женский (02)
Гражданство: (по справочнику) ___________________________________________________________
Национальность: (по справочнику) ________________________________________________________
Место жительство: ______________________________________________________________________
Номер телефона: _______________________________________________________________________
Род занятий (по справочнику) _____________________________________________________________
Прочие отметки ________________________________________________________________________
14.1. Правонарушение в отношении юридического лица: государственное предприятие (01), хозяйственное товарищество (02), акционерное общество (03), производственный кооператив (04), учреждение (08), общественное объединение (09), государственное учреждение (10), иная форма (11)
Наименование юридического лица _________________________________________________________
Номер и дата государственной регистрации _________________________________________________
Юридический адрес _____________________________________________________________________
Номер телефона ________________________________________________________________________
Бизнес идентификационный номер ________________________________________________________
Прочие отметки ________________________________________________________________________

15. Әкімшілік құқық бұзушылық жасаған адамның Т.А.Ә.
Т/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/
А/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/___/__/__/__/__/__/__/__/__/
Ә/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/
16. Туған күні "______"__________ ______ жылы туған
17. Құқық бұзушының жынысы: ер (1), әйел (2)
18. Құқық бұзушылық жасаған кездегі жасы: 11 жасқа дейін (01), 12-13 жас (02), 14-15 жас (03), 16-17 жас (04), 18-20 жас (05), 21-29 жас (06), 30-39 жас (07), 40-49 жас (08), 50-59 жас (09), 60 жас және жоғары (10).
19. Құқық бұзушылық жасаған: Қазақстан Республикасының азаматы (1), Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы елдерінің азаматы (2), шетел азаматы (3), азаматтығы жоқ адам (4), қандас (5)
19.1 Азаматтығы: (анықтамалық бойынша) ________________________________________________________
20. Ұлты: (анықтамалық бойынша) ______________________________________________________________
21. Туған жері ________________________________________________________________________________
22. Тұрғылықты жері ______________________________________________________________________
22.1 Телефон нөмірі _____________________________________________________________________
22.2. Электрондық мекенжайы ________________________________________________________________
23. Құжаты: паспорт (01), жеке куәлік (02), тұруға ықтиярхат (03), азаматтығы жоқ адамның куәлігі (04), жүргізушінің куәлігі (05), әскери билет (06), туу туралы куәлік (07), аңшылық билет (08), жеке кәсіпкер куәлігі (09).
№___________"____"____________жыл ________________________________берген (кім берген)
24. ЖСН /_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/
25. Жұмысының түрі: (анықтамалық бойынша)
25.1. Жұмысының түріне қосымша белгiлер: (анықтамалық бойынша)
26. Жұмыс (оқу) орны, лауазымы ___________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________
27. Келесі күйде жасалған: алкогольдік (1), есірткілік (2), уытқұмарлық масаң күйде (3)
28. Коммерциялық ұйымның ұйымдастырушылық-құқықтық нысаны: мемлекеттіқ кәсіпорын (01), шаруашылық серіктестік (02), акционерлік қоғам (03), өндірістік кооперативі (04), өзгелер (05); оның ішінде: шағын кәсіпкерлік субъектісі (12), орта кәсіпкерлік субъектісі (13), ірі кәсіпкерлік субъектісі (14)
коммерциялық емес ұйым: мекеме (08), қоғамдық бірлестік (09), мемлекеттік мекеме (10), өзге нысан (11)

15. Ф.И.О. лица, совершившего административное правонарушение
Ф/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/
И/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/___/__/__/__/__/__/__/__/__/
О/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/
16. Дата рождения "______" __________ _______года рождения
17. Пол правонарушителя: мужской (1), женский (2)
18. Возраст на момент совершения правонарушения: до 11 лет (01), 12-13 лет (02), 14-15 лет (03), 16-17 лет (04), 18-20 лет (05), 21-29 лет (06), 30-39 лет (07), 40-49 лет (08), 50-59 лет (09), 60 лет и старше (10)
19. Правонарушение совершено: гражданин Республики Казахстан (1), гражданин стран Содружества Независимых Государств (2), иностранный гражданин (3), лицо без гражданства (4), кандас (5)
19.1 Гражданство: (по справочнику) __________________________________________________________
20. Национальность: (по справочнику) ___________________________________________________________
21. Место рождения ___________________________________________________________________________
22. Место жительства ______________________________________________________________________
22.1 Номер телефона ___________________________________________________________________
22.2. Электронный адрес ________________________________________________________________
23. Документ: паспорт (01), удостоверение личности (02), вид на жительство (03), удостоверение лица без гражданства (04), водительское удостоверение (05), военный билет (06), свидетельство о рождении (07), охотничий билет (08), свидетельство индивидуального предпринимателя (09)№ _____________выдан "____"__________ _______ года ________________________________________________________
(кем выдан)
24. ИИН /_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/
25. Род занятий: (по справочнику)
25.1. Дополнительные отметки к роду занятий: (по справочнику)
26. Место работы (учебы), должность ________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________
27. Совершено в состоянии: алкогольного (1), наркотического (2), токсикоманического опьянения (3)
28. Организационно-правовая форма коммерческой организации: государственное предприятие (01), хозяйственное товарищество (02), акционерное общество (03), производственный кооператив (04), иные (05); в том числе: субъект малого предпринимательства (12), субъект среднего предпринимательства (13), субъект крупного предпринимательства (14)
некоммерческой организации: учреждение (08), общественное объединение (09), государственное, учреждение (10), иная форма (11)

29. Заңды тұлға атауы ___________________________________________________________________
29.1. Мемлекеттік тіркеу нөмірі және күні ___________________________________________________
30. Заңды мекенжайы ____________________________________________________________________
30.1 Телефон нөмірі _____________________________________________________________________
30.2. Электрондық мекенжайы _____________________________________________________________
31. Бизнес сәйкестендіру нөмір /_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/ 32. Банк деректемелері ________________ _________
Іс қозғалған жеке тұлғаның/заңды тұлға өкілінің түсініктемесі: ______________________________________________________________________________________
Өзге белгілер _________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________
Хаттамаға қоса беріледі: _______________________________________________________________________
(құжаттар / заттар)
Істі қарау: ____________________________________________________________________________________
(орган атауы)
______________________________________ "____"____________20__жыл _____сағат_____минут
(қарау орнының мекенжайы)
Іс қатысушыларын хаттамамен таныстырылды:
Қорғаушы _____________________ Аудармашы _________________________________
(қолы) (қолы)
Өзіне қатысты іс қозғалған тұлға:
ӘҚБтК-нің 744-бабына сәйкес құқығын түсіндіру ________ ____________________________________
(танысты / танысудан бас тартты)
хаттама мазмұнымен: ____________ ________________________________
(танысты / танысудан бас тартты)
копию протокола: ____________________________________________
(алды / бас тартты)
уақытша жүргізуші куәлігін алдым
мен көрсеткен байланыс деректері бойынша жіберілген хабарлама тиісті және жеткілікті болып саналады
_____________________________________________
(қолы)
Іс деректерін куәгерлердің растауы:
Куәгер 1_____________________ Куәгер 2________________________________________
(қолы) (қолы)
Қазақстан Республикасы
Бас Прокурорының
2022 жылғы 5 қаңтардағы
№ 3 бұйрығына
қосымша 2
Әкімшілік іс жүргізудің
бірыңғай тізілімін жүргізу
қағидаларына
3-қосымша
нысан
"Көлік құралдарын басқару құқығынан айыру және жүргізүші күәлігінің қолданылуын тоқтата тұру туралы" ақпараттық есепке алу құжаты
1.1 Жеке сәйкестендірү нөмірі: /_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/
1.2 Тегі:_________________________________________________________________________

29. Наименование юридического лица _______________________________________________________
29.1. Номер и дата государственной регистрации _____________________________________________
30. Юридический адрес __________________________________________________________________
30.1 Номер телефона ____________________________________________________________________
30.2. Электронный адрес _________________________________________________________________
31. Бизнес идентификационный номер /_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/ 32. Банковские реквизиты _________________
Объяснение физического лица / представителя юридического лица, в отношении которого возбуждено дело: _______________________________________________________________________________________
Прочие отметки ______________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________
К протоколу прилагается: ______________________________________________________________________
(документы /вещи)
Рассмотрение дела: ____________________________________________________________________________
(наименование органа)
______________________________________ "____" ____________20__года _____часов_____минут
(адрес рассмотрения)
Ознакомление участников дела с протоколом:
Защитник _____________________ Переводчик _____________________
(подпись) (подпись)
Лицо, в отношении которого возбуждено дело:
Разъяснение прав согласно статье 744 КоАП _____________________________________________
(ознакомился /отказался ознакомиться)
с содержанием протокола: ______________________________________________
(ознакомился /отказался ознакомиться)
копию протокола: _____________________________________________
(получил /отказался)
временное водительское удостоверение получил
уведомление (извещение), отправленное по указанным мною контактным данным, считается надлежащим и достаточным
____________________________________________
(подпись)
Подтверждение данных дела понятыми:
Понятой 1_______________________________ Понятой 2 ________________________________
(подпись) (подпись)
Приложение 2 к приказу
Генерального Прокурора
Республики Казахстан
от 5 января 2022 года № 3
Приложение 3
к Правилам ведения
Единого реестра
административных производств
форма
Информационный учетный документ
"О лишении права управления транспортными средствами и приостановления действия водительского удостоверения"
1.1 Индивидуальный индентификационый номер /_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/
1.2 Фамилия:_____________________________________________________________________

1.3 Аты:_________________________________________________________________________
1.4 Әкесінің аты (болған жағдайда):____________________________________________________
1.5 Туған күні күні, айы, жылы
1.6 Телефоны: /_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/
2. Тұрғылықты жері
2.1 Республика (анықтамалық бойынша)
2.2 Облыс (анықтамалық бойынша)
2.3 Аудан:_______________________________________________________________________
2.4 Елді мекен:___________________________________________________________________
2.5 Аудан:_______________________________________________________________________
2.6 Үй:_________________________________________________________________________
2.7 Пәтер_________________________________________________________________________
3.1 Жеке басын куәландыратын құжат: паспорт (01), жеке куәлік (02), тұруға ықтиярхат (03), азаматтығы жоқ адамның жеке басын куәландыру (04), жүргізуші куәлігі (05), әскери билет (06), туу туралы куәлік (07), аңшылық билеті (08), жеке кәсіпкердің куәлігі (09), ҚР дипломатиялық паспорты (10), туу туралы куәлік (11), ҚР қызметтік паспорты (12), босқын куәлігі (13), теңізшінің жеке куәлігі (14), шетелдік паспорт (15), қайтып оралуға арналған куәлік (16), туу туралы акт жазбасы (17), өзге құжат (18), тіркеу куәлігі (19)
3.2 Сериясы: /_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/
3.3 Нөмірі: /_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/
3.4 Кім берді:_____________________________________________________________________
3.5 Берілген күні: "___" ________________20____жыл
4. Жүргізуші куәлігі;
4.1 Сериясы: /_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/
4.2 Нөмірі: /_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/
4.3 Берілген күні"___" ________________20____жыл
4.4 ЖК алынды: 01) иә, 02) жоқ
5. Сот шешімі туралы деректер
5.1 Соттың атауы:
5.1.1: Ел (анықтамалық бойынша)
5.1.2: Өңір (анықтамалық бойынша)
5.1.3: Аудан (анықтамалық бойынша)
5.2 Сот шешімі: көлік құралдарын басқару құқығынан айыру (01), жүргізуші куәлігінің қолданылуын тоқтата тұру (02); басқару құқығының қолданылуын тоқтату (03); өмір бойы құқығынан айыру (04)
5.3 Шешім күні "___" ________________20____жыл
5.4 Айыру мерзімі:___________жыл / жыл
5.5 Мерзімге дейін:күні,айы, жылы
5.6 Құқық бұзушылық түрі: қылмыстық (01), әкімшілік (конвенция) (02), азаматтық (03)
5.7 Бап / бөлім / тармақ:____________________________________________________________
6.1 Шешім жойылды: иә (01), жоқ (02)
7. Қосымша ақпарат

1.3 Имя:_________________________________________________________________________
1.4 Отчество (при наличии) _________________________________________________________
1.5 Дата рождения дата, месяц, год
1.6 Телефон: /_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/
2. Место жительство
2.1 Республика (по справочнику)
2.2 Область (по справочнику)
2.3 Район:_______________________________________________________________________
2.4 Населенный пункт:____________________________________________________________
2.5 Район:_______________________________________________________________________
2.6 Дом:_________________________________________________________________________
2.7 Квартира_____________________________________________________________________
3.1 Документ удостоверяющий личности: паспорт (01), удостоверение личности (02); вид на жительство (03), удостоверение личности лица без гражданства (04), водительское удостоверение (05), военный билет (06), свидетельство о рождении (07), охотничий билет (08), свидетельство индивидуального предпринимателя (09), дипломатический паспорт Республики Казахстан (10); свидетельство о рождении (11), служебный паспорт Республики Казахстан (12), удостоверение беженца (13), удостоверение личности моряка (14), заграничный паспорт (15), свидетельство на возвращение (16), актовая запись о рождении (17), иной документ (18), регистрационное свидетельство (19)
3.2 Серия: /_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/
3.3 Номер: /_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/
3.4 Кем выдан:___________________________________________________________________
3.5 Дата выдачи: "___" ________________20____года
4. Водительское удостоверение
4.1 Серия: /_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/
4.2 Номер: /_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/
4.3 Дата выдачи "___" ________________20____года
4.4 Водительское удостоверение изъято: да (01), нет (02)
5. Данные о решении суда
5.1 Наименование суда:
5.1.1: Страна (по справочнику)
5.1.2: Регион (по справочнику)
5.1.3: Район (по справочнику)
5.2 Решение суда: лишение права управления транспортными средствами (01), приостановление действия водительского удостоверения (02), прекращение действия права управления (03), лишение права пожизненно (04)
5.3 Дата решения"___" ________________20____года
5.4 Срок лишения: ___________года/лет
5.5 Срок до: дата, месяц, год
5.6 Вид правонарушения: уголовное (01), административное (конвенция) (02), гражданское (03)
5.7 Статья/часть/пункт: ____________________________________________________________
6.1 Решение отменено: да (01), нет (02)
7. Дополнительная информация_____________________________________________________

8.1 Енгізу органы (анықтамалық бойынша)
8.2 Енгізу операторы:_____________________________________________________________
8.3 Енгізу күні: күні,айы, жылы
8.4 Түзету күні: күні,айы, жылы

8.1 Орган ввода (по справочнику)
8.2 Оператор ввода:______________________________________________________________
8.3 Дата ввода: дата, месяц, год
8.4 Дата корректировки: дата, месяц, год