Аудиторлық қызметті лицензиялаудың кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2022 жылғы 24 қаңтардағы № 79 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 24 қаңтарда № 26614 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз.
"Аудиторлық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 4) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған аудиторлық қызметті лицензиялау кезіндегі біліктілік талаптарын және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Ішкі мемлекеттік аудит комитеті аудиторлық қызметті жүзеге асыру жөніндегі уәкілетті орган –лицензиар (лицензиялар (оның ішінде телнұсқалар) беру, қайта ресімдеу, лицензиялардың қолданысын тоқтата тұру, қайта бастау, одан айыру) болып айқындалсын.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы Министрлігі Бухгалтерлік есеп, аудит және бағалау әдіснамасы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Қаржы вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Е. Жамаубаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
сандық даму, инновациялық және
аэроғалымдық өнеркәсібінің министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық зкономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2022 жылғы 24 қаңтардағы
№ 79 Бұйрығымен
бекітілген
Аудиторлық қызметті лицензиялау кезіндегі біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесі
№ р/с Аудиторлық қызметті лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік талаптары мыналарды қамтиды: Біліктілік талаптарына сәйкестікті растайтын құжаттар Ескертпе
1 2 3 4
1.
"Астана" халықаралық қаржы орталығында тіркелген ұйымдарды қоспағанда, жауапкершілігі шектеулі серіктестік ұйымдық-құқықтық нысанының болуы
Жарғының, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік* немесе анықтама
Лицензиар орган www.elicense.kz, www.egov.kz мемлекеттік дерекқоры арқылы тексеріледі
2.
Жарғылық капиталда аудиторға (аудиторларға) және (немесе) шетелдік аудиторлық ұйымға (ұйымдарға) тиесілі үлестің жүз пайызы болуы
Жарғының, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік* немесе анықтама;
Құрылтайшылардың (қатысушылардың) "аудитор" бiлiктiлiгiн беру туралы бiлiктiлiк куәлiктерiнiң көшiрмелерi.
Лицензиар орган www.elicense.kz мемлекеттік дерекқоры арқылы тексеріледі
3.
Аудиторлық ұйымның құрамында кемінде 2 (екі) адамнан тұратын (оның ішінде басшысының және (немесе) құрылтайшылардың (қатысушылардың) болуы
Осы аудиторлық ұйымда жұмыс iстейтiн аудиторларға "аудитор" бiлiктiлiгiн беру туралы бiлiктiлiк куәлiктерiнiң және осы аудиторлық ұйыммен еңбек қызметін растайтын құжаттардың көшiрмелерi, басшының еңбек шартын жасасу және (немесе) тоқтату негізінде еңбек қатынастарының туындауын және (немесе) тоқтатылуын растайтын жұмыс беруші актілерінен үзінді
4.
Аудитордың өз қызметін аудитор ретінде тек бір аудиторлық ұйымның құрамында жүзеге асыруы
5.
Аудиторлық ұйым басшысында, сондай-ақ аудиторларда аудиторларға кандидаттарды аттестаттау жөніндегі біліктілік комиссиясы берген "аудитор" біліктілігін беру туралы біліктілік куәлігінің болуы
"Аудитор" бiлiктiлiгiн беру туралы бiлiктiлiк куәлiктерінің көшiрмелерi
6.
Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес аудиторлық ұйымның басшысына қатысты бұрын ол жетекшілік еткен аудиторлық ұйымның лицензиясынан айыру туралы мәліметтердің болмауы
Осы талап лицензиядан айыру туралы сот шешімі заңды күшіне енген күнінен бастап бір жыл бойы әрекет етеді және аудиторлық ұйымдар тізілімінің және құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі уәкiлеттi органның ақпараттық дерекқорының деректерін пайдалана отырып тексеріледі
7.
Филиал басшысының Қазақстан Республикасының аумағында филиал құрған жағдайда, "аудитор" бiлiктiлiк куәлiгiнің болуы
"Аудитор" бiлiктiлiгiн беру туралы бiлiктiлiк куәлiгiнiң, еңбек кiтапшасының, жеке еңбек шартының көшiрмелерi не басшының еңбек шартын жасасу және (немесе) тоқтату негізінде еңбек қатынастарының туындауын және (немесе) тоқтатылуын растайтын жұмыс беруші актілерінен үзінді
Бұл талап аудиторлық ұйымдар лицензия алғаннан кейін қолданылады
8.
Аудитор бір ғана аудиторлық ұйымның қатысушысы болып табылады
Жарғының, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік* немесе анықтама;
Құрылтайшылардың (қатысушылардың) "аудитор" бiлiктiлiгiн беру туралы бiлiктiлiк куәлiктерiнiң көшiрмелерi.
Лицензиар орган www.elicense.kz мемлекеттік дерекқоры арқылы тексеріледі
9.
Аудитті жүзеге асыру кезінде мүліктік зиян келтірудің салдарынан туындайтын міндеттемелер бойынша азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандыру шартының болуы
Бұл талап аудиторлық ұйымдар лицензия алғаннан кейін қолданылады
10.
Аудиторлық қызмет туралы Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген қызмет түрлерін жүзеге асыру
Лицензиар орган
www.elicense.kz мемлекеттік дерекқоры арқылы тексеріледі
11.
Орта немесе ірі кәсіпкерлік субъектісі болып табылады
Лицензиар орган
www.elicense.kz мемлекеттік дерекқоры арқылы тексеріледі
Шетелдік ұйым (шетелдік ұйымдар) Қазақстан Республикасының резиденті – аудиторлық ұйымды құрған кезде жоғарыда санамаланған біліктілік талаптарынан басқа, мынадай қосымша талап қойылады:
12.
Шетелдік ұйым аудиторлық ұйым болып танылады
Резидентi болып табылатын елдiң кәсiби аудиторлық ұйымы немесе мемлекеттiң құзыреттi органы беретiн нотариалды куәландырылған аудармасы бар аудиторлық ұйымның мәртебесiн растау туралы хаттың түпнұсқасы не лицензияның нотариалды куәландырылған көшiрмесi
Халықаралық бухгалтерлер федерациясындағы шетелдік аудиторлық ұйымның мәртебесiн растайтын, кәсiби аудиторлық ұйымының мүшелігі туралы құжат
Ескертпе:
* "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін берілген заңды тұлғаны (филиалды, өкілдікті) мемлекеттік (есептік) тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік заңды тұлғаның қызметі тоқтатылғанға дейін жарамды болып табылады.

О некоторых вопросах лицензирования аудиторской деятельности
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 24 января 2022 года № 79. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 января 2022 года № 26614
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 5.
В соответствии с подпунктом 4) статьи 7 Закона Республики Казахстан "Об аудиторской деятельности" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые квалификационные требования при лицензировании аудиторской деятельности и перечень документов, подтверждающих соответствие им.
2. Определить Комитет внутреннего государственного аудита Министерства финансов Республики Казахстан уполномоченным органом – лицензиаром по осуществлению аудиторской деятельности (выдача (в том числе дубликатов), переоформление лицензий, приостановление, возобновление действия, лишение лицензий).
3. Департаменту методологии бухгалтерского учета, аудита и оценки Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра финансов Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Е. Жамаубаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министра финансов
Республики Казахстан
от 24 января 2022 года № 79
Квалификационные требования при лицензировании аудиторской деятельности
и перечень документов, подтверждающих соответствие им
п/п
Квалификационные требования, предъявляемые при лицензировании аудиторской деятельности
включают:
Документы, подтверждающие соответствие квалификационным требованиям
Примечание
1
2
3
4
1.
Наличие организационно-правовой формы товарищества с ограниченной ответственностью, за исключением организаций зарегистрированных в Международном
финансовом центре "Астана"
Устав, свидетельство* или
справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица
Проверяется органом лицензиаром посредством государственной базы данных
www.elicense.kz www.egov.kz
2.
Наличие в уставном капитале стопроцентной доли, принадлежащей аудитору (аудиторам) и (или) иностранной (иностранным) аудиторским организациям
Устав, свидетельство* или
справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
Копии квалификационных свидетельств о присвоении квалификации "аудитор" учредителей (участников).
Проверяется органом лицензиаром посредством государственной базы данных
www.elicense.kz
3.
Наличие аудиторов в составе аудиторской организации не менее 2 (двух) человек (в том числе руководителя и (или) учредителей (участников))
Копии квалификационных свидетельств о присвоении квалификации "аудитор"
аудиторам, работающим в данной аудиторской организации и документов, подтвераждающих трудовую деятельность с данной аудиторской
организацией, выписки из актов работодателя, подтверждающих возникновение и прекращение трудовых отношений на основе заключения и (или) прекращения трудового договора руководителя
4.
Осуществление аудитором своей деятельности в качестве аудитора только в составе одной аудиторской организации
5.
Наличие у руководителя аудиторской организации, а также у аудиторов квалификационного свидетельства о присвоении квалификации "аудитор", выданного Квалификационной комиссией по аттестации кандидатов в аудиторы
Копии квалификационных свидетельств о присвоении квалификации "аудитор"
6.
Отсутствие сведений в отношении руководителя аудиторской организации о лишении лицензии в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан ранее возглавляемой им аудиторской организации
Данное требование действует в течение года с даты вступления в законную силу решения суда о лишении лицензии и проверяется с использованием данных реестра аудиторских организаций и информационной базы данных уполномоченного органа по правовой статистике и специальным учетам
7.
Наличие у руководителя филиала квалификационного свидетельства "аудитор" при создании филиала на территории Республики Казахстан
Копии квалификационного свидетельства о присвоении квалификации "аудитор", трудовой книжки, индивидуального трудового договора либо выписки из актов работодателя, подтверждающих возникновение и прекращение трудовых отношений на основе заключения и (или) прекращения трудового договора
руководителя
Данное требование действует после получения лицензии аудиторскими организациями
8.
Аудитор является участником только одной аудиторской организации
Устав, свидетельство* или
справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
Копии квалификационных свидетельств о присвоении квалификации "аудитор" учредителей (участников).
Проверяется органом лицензиаром посредством государственной базы данных
www.elicense.kz
9.
Наличие договора страхования гражданско-правовой ответственности по обязательствам, возникающим вследствие причинения имущественного вреда при осуществлении аудита
Данное требование действует после получения лицензии аудиторскими организациями
10.
Осуществление видов деятельности, предусмотренных законодательством Республики Казахстан об аудиторской деятельности
Проверяется органом лицензиаром посредством государственной базы данных
www.elicense.kz
11.
Является субъектом среднего или крупного предпринимательства
Проверяется органом лицензиаром посредством государственной базы данных
www.elicense.kz
При создании аудиторской организации – резидента Республики Казахстан иностранной организацией (иностранными организациями), кроме вышеперечисленных квалификационных требований, предъявляется следующее дополнительное требование:
12.
Иностранная организация признается аудиторской
Оригинал письма с его нотариально заверенным переводом о подтверждении статуса аудиторской организации, выдаваемый профессиональной аудиторской
организацией страны или компетентным органом
государства, резидентом которой она является, либо
нотариально заверенная копия лицензии
документ о членстве профессиональной аудиторской
организации в Международной
федерации бухгалтеров, подтверждающий статус иностранной аудиторской организации
Примечание:
*свидетельство о государственной (учетной) регистрации (перерегистрации) юридического лица (филиала, представительства), выданное до введения в действие Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств", является действительным до прекращения деятельности юридического лица.