Адамға әсер ететін физикалық факторлардың гигиеналық нормативтерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 16 ақпандағы № ҚР ДСМ-15 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 17 ақпанда № 26831 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2017 жығы 17 ақпандағы № 71 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі туралы ереженің 16-тармағының 132-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1, 2, 3-қосымшаларға сәйкес микроклиматтың, инфрақызыл сәулеленудің, дыбыс пен жарықтандырудың оңтайлы және рұқсат етілетін көрсеткіштері;
2) осы бұйрыққа 4, 5-қосымшаларға сәйкес инфрадыбыс пен ультрадыбыс деңгейлерінің рұқсат етілетін мәндері;
3) осы бұйрыққа 6, 7-қосымшаларға сәйкес ультракүлгін сәулелер мен аэроиондар деңгейлерінің рұқсат етілетін мәндері;
4) осы бұйрыққа 8, 9-қосымшаларға сәйкес электр, магниттік өрістер мен лазерлік сәулеленудің рұқсат етілетін шекті деңгейлері бекітілсін.
2. "Адамға әсер ететін физикалық факторлардың гигиеналық нормативтерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 28 ақпандағы № 169 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11147 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Ғиният
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2022 жылғы 16 ақпандағы
№ ҚР ДСМ-15 бұйрығына
1-қосымша
Микроклиматтың оңтайлы және рұқсат етілетін көрсеткіштері (температура, салыстырмалы ылғалдылық және ауа қозғалысының жылдамдығы)
1-кесте
Өндірістік үй-жайлардың жұмыс аймағындағы температураның, салыстырмалы ылғалдықтың және ауа қозғалысы жылдамдығының нормаланатын шамалары
Жыл мезгілі
Жұмыс санаты
Температура, 0С
Жұмыс орындарындағы салыстырмалы ылғалдылық - тұрақты және тұрақты емес, артық емес
Қозғалыс жылдамдығы, м/с жұмыс орындарында - тұрақты және тұрақты емес
Оңтайлы
Рұқсат етілетін
Оңтайлы
Рұқсат етілетін
Оңтайлы, артық емес
Рұқсат етілетін
Жоғарғы шекара
Төменгі шекара
Жұмыс орындарында
Тұрақты
Тұрақты емес
Тұрақты
Тұрақты емес
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1
Жылдың суық мезгілі
жеңіл – 1а

Об утверждении Гигиенических нормативов к физическим факторам, оказывающим воздействие на человека
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 16 февраля 2022 года № ҚР ДСМ-15. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 февраля 2022 года № 26831
В соответствии с подпунктом 132-1) пункта 16 Положения о Министерстве здравоохранения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 февраля 2017 года № 71 ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) оптимальные и допустимые показатели микроклимата, инфракрасного облучения, звука и освещенности согласно приложениям 1, 2, 3 к настоящему приказу;
2) допустимые значения уровней инфразвука и ультразвука согласно приложениям 4, 5 к настоящему приказу;
3) допустимые значения уровней ультрафиолетового излучения и аэроионов согласно приложениям 6, 7 к настоящему приказу;
4) предельно-допустимые уровни электрических, магнитных полей и лазерного излучения согласно приложениям 8, 9 к настоящему приказу.
2. Признать утратившим силу приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 февраля 2015 года № 169 "Об утверждении Гигиенических нормативов к физическим факторам, оказывающим воздействие на человека" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11147).
3. Комитету санитарно-эпидемиологического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Ғиният
Приложение 1 к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 16 февраля 2022 года
№ ҚР ДСМ-15
Оптимальные и допустимые показатели микроклимата (температуры, относительной влажности и скорости движения воздуха)
Таблица 1
Нормируемые величины температуры, относительной влажности и скорости движения воздуха в рабочей зоне производственных помещений
Период года
Категория работ
Температура, оС
Относительная влажность на рабочих местах - постоянных и непостоянных, не более
Скорость движения, м/с на рабочих местах - постоянных и непостоянных*
Оптимальная
Допустимая
Оптимальная
Допустимая
Оптимальная, не более
Допустимая
Верхняя граница
Нижняя граница
на рабочих местах
постоянных
непостоянных
постоянных
Непостоянных
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1
Холодный период года
Легкая – 1а

2022 жылғы 16 ақпандағы
№ ҚР ДСМ-15 бұйрығына
2-қосымша
Дыбыстың оңтайлы және рұқсат етілетін көрсеткіштері
1-кесте
Дыбыс қысымының шекті рұқсат етілетін деңгейлері, дыбыс деңгейлері, негізгі барынша типтік еңбек қызметі түрлері мен жұмыс орындары үшін баламалы дыбыс деңгейлері
Еңбек қызметі, жұмыс орындары
Дыбыс қысымының деңгейлері, дБ, Гц-те орта геометриялық жиілікпен октава жолақтарында
Дыбыс деңгейлері және баламалы дыбыс деңгейлері

от 16 февраля 2022 года
№ ҚР ДСМ-15
Оптимальные и допустимые показатели звука
Таблица 1
Предельно-допустимые уровни звукового давления, уровни звука эквивалентные уровни звука для основных наиболее типичных видов трудовой деятельности и рабочих мест
Трудовой деятельности, рабочие места
Уровни звукового давления, дБ, в октавных полосах со среднегеометрическими частотами в Гц
Уровни звука и эквивалентные уровни звука,

10. Тұрақты вахта бар теңіз кемелерінің энергетикалық бөлімдерінің жұмыс аймағы (басты энергетикалық қондырғы орнатылған үй-жайлар, энергия өндіретін және әртүрлі жүйелер мен құрылғылардың жұмысын қамтамасыз ететін қазандықтар, қозғалтқыштар мен тетіктер).
107
95
87
82
78
75
73
71
69
80
11. Теңіз кемелерін басқарудың орталық бекеттеріндегі (дыбыстан оқшауланған), бақылау аспаптары, индикациялау құралдары, басты энергетикалық қондырғы мен қосалқы тетіктерді басқару органдары орнатылған энергетикалық бөлімшеден бөлінген үй-жайлардағы жұмыс аймақтары.
96
83
74
68
63
60
57
55
54
65
12. Теңіз кемелерінің қызметтік үй-жайларындағы жұмыс аймақтары (рульдік, штурмандық, багермейстерлік рубкалар, радиорубкалар және осыған ұқсас жұмыс аймақтары)
89
75
66
59
54
50
47
45
44
55
13. Балық өнеркәсібі кемелеріндегі өндірістік технологиялық үй-жайлар (балық кәсіпшілігі, теңіз өнімдері объектілерін қайта өңдеуге арналған үй-жайлар және осыған ұқсас үй-жйлар).
107
95
87
82
78
75
73
71
69
80
Тракторлар, өздігінен жүретін шасси, өздігінен жүретін, тіркемелі және аспалы ауыл шаруашылығы машиналары, құрылыс-жол, жер қазып тасымалдаушы, мелиорациялық машиналар және осыларға ұқсас машина түрлері
14. Автомобиль жүргізушілері мен қызмет көрсетуші персоналдың жұмыс орындары
100
87
79
72
68
65
63
61
59
70
15. Жеңіл автомобильдердің жүргізушілері мен қызмет көрсетуші персоналының (жолаушылардың) жұмыс орындары
93
79
70
63
58
55
52
50
49
60
16. Тракторлар, өздігінен жүретін шасси, өздігінен жүретін, тіркемелі және аспалы ауыл шаруашылығы машиналары, құрылыс-жол және осыларға ұқсас машиналар жүргізушілерінің және қызмет көрсетуші персоналының жұмыс орындары
107
95
87
82
78
75
73
71
69
80
17. Ұшақтар мен тікұшақтар салондары мен кабиналарындағы жұмыс орындары
107
95
87
82
78
75
73
71
69
80
Ескертпе:
Тоналды және импульстік шу үшін – кестеде көрсетілген мәннен 5 дБ-ға кем.
Ауаны баптау, желдету және ауамен жылыту қондырғылары бар үй-жайларда пайда болатын шу үшін - осы үй-жайлардағы шудың нақты деңгейінен 5 дБ-ға кем (өлшенген немесе анықталған есептеумен), егер соңғысы кестеде көрсетілген мәндерге сәйкес келсе (тоналды және импульсті шуға арналған түзетулерді қоспағанда қабылданады), қалған жағдайларда - кестеде көрсетілген мәндерден 5 дБ-ға кем.
Кестенің 6 және 13-позициялары бойынша жұмыс орындарындағы тұрақты емес шу дыбысының ең жоғары деңгейі "баяу" уақытша сипаттамасында өлшеу кезінде 110 дБА және одан кем құрайды, ал кестенің 6-позициясы бойынша жұмыс орындарындағы импульстік шу дыбысының ең жоғары деңгейі "импульс" уақытша сипаттамасында өлшеу кезінде 125 дБА және одан кем болады.
2-кесте
Өндірістік және қосалқы ғимараттардың жұмыс орындарындағы, өнеркәсіптік кәсіпорындардың алаңдарындағы, тұрғын және қоғамдық ғимараттардың үй-жайларындағы және тұрғын үй құрылысы аумақтарындағы дыбыс қысымының рұқсат етілетін деңгейлері, дБ (дыбыс қысымының баламалы деңгейлері, дБ), баламалы және ең жоғары рұқсат етілетін дыбыс деңгейлері
Үй-жайлардың немесе аумақтардың мақсаты
Тәулік уақыты, с
Дыбыс қысымының деңгейлері (дыбыс қысымының баламалы деңгейлері), дБ, орташа геометриялық жиіліктермен октавалық жиілік жолақтарында, Гц
Дыбыс деңгейі LA,(дыбыстың баламалы деңгейі LAэкв), дБА
Дыбыстың
максималды деңгейі, LАмакс, дБА

10. Рабочая зона в помещениях энергетического отделения морских судов с постоянной вахтой (помещения, в которых установлена главная энергетическая установка, котлы, двигатели и механизмы, вырабатывающие энергию и обеспечивающие работу различных систем и устройств)
107
95
87
82
78
75
73
71
69
80
11. Рабочие зоны в центральных постах управления морских судов (звукоизолированные), помещениях, выделенных из энергетического отделения, в которых установлены контрольные приборы, средства индикации, органы управления главной энергетической установкой и вспомогательными механизмами
96
83
74
68
63
60
57
55
54
65
12. Рабочие зоны в служебных помещениях морских судов (рулевые, штурманские, багермейстерские рубки, радиорубки и аналогичные рабочие зоны)
89
75
66
59
54
50
47
45
44
55
13. Производственно-технологические помещения на судах рыбной промышленности (помещения для переработки объектов промысла рыбы, морепродуктов и аналогичные помещения)
107
95
87
82
78
75
73
71
69
80
Тракторы, самоходные шасси, самоходные, прицепные и навесные сельскохозяйственные машины, строительно-дорожные, землеройно-транспортные, мелиоративные и аналогичные виды машин
14. Рабочие места водителей и обслуживающего персонала автомобилей
100
87
79
72
68
65
63
61
59
70
15. Рабочие места водителей и обслуживающего персонала (пассажиров) легковых автомобилей
93
79
70
63
58
55
52
50
49
60
16. Рабочие места водителей и обслуживающего персонала тракторов самоходных шасси, прицепных и навесных сельскохозяйственных машин, строительно-дорожных и аналогичных машин
107
95
87
82
78
75
73
71
69
80
17. Рабочие места в кабинах и салонах самолетов и вертолетов
107
95
87
82
78
75
73
71
69
80
Примечание:
Для тонального и импульсного шума – на 5 дБ менее значений, указанных в таблице.
Для шума, создаваемого в помещениях установками кондиционирования воздуха, вентиляции и воздушного отопления - на 5 дБ меньше фактических уровней шума в этих помещениях (измеренных или определенных расчетом), если последние соответствуют значениям, указанным в таблице (принимаются, за исключением поправки для тонального и импульсного шума), в остальных случаях - на 5 дБ меньше значений, указанных в таблице.
Максимальный уровень звука непостоянного шума на рабочих местах по позициям 6 и 13 таблицы составляет 110 дБА и менее при измерениях на временной характеристике "медленно", а максимальный уровень звука импульсного шума на рабочих местах по позиции 6 таблицы составляет 125 дБАI и менее при измерениях на временной характеристике "импульс".
Таблица 2
Допустимые уровни звукового давления, дБ, (эквивалентные уровни звукового давления, дБ), допустимые эквивалентные и максимальные уровни звука на рабочих местах производственных и вспомогательных зданиях, на площадках промышленных предприятий, в помещениях жилых и общественных зданий и на территориях жилой застройки
Назначение помещений или территорий
Время суток, ч
Уровни звукового давления (эквивалентные уровни звукового давления), дБ, в октавных полосах частот со среднегеометрическими частотами, Гц
Уровень звука LA, (эквивалентный уровень звука LAэкв), дБА
Максимальный уровень звука, LАмакс, дБА

1. Тұрғын үй ғимараттарының үй-жайларында және тұрғын үй құрылысы аумақтарында шу көтерілетін қызмет еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері сағат 22-ден таңғы 9-ға дейін, ойын-сауық мекемелерінде сағат 22-ден таңғы 9-ға дейін, сағат 23-тен таңғы 10-ға дейін тоқтатылады.
2. 1,5-13-позицияларда келтірілген үй-жайлардағы шудың рұқсат етілетін деңгейлері басқа үй-жайлардан және сырттан келетін шуға ғана қатысты болады.
3. 5-12-позицияларда келтірілген үй - жайлардағы сыртқы көздерден болатын шудың рұқсат етілетін деңгейі нормативтік ауа алмасуды қамтамасыз ету шартымен, яғни мәжбүрлі желдету немесе ауаны баптау жүйесі болмаған кезде - ашық желкөздер немесе ауа ағынын қамтамасыз ететін осыған ұқсас құрылғылар жағдайында орындалады. Нормативтік ауа алмасуды қамтамасыз ететін мәжбүрлі желдету немесе ауаны баптау жүйелері болған кезде ғимараттар жанындағы сыртқы шудың рұқсат етілетін деңгейі (15-17) терезелері жабық үй-жайларда рұқсат етілетін деңгейлерді қамтамасыз ету есебінен ұлғайтылады.

1. В помещениях жилых зданий и на территориях жилой застройки прекращается деятельность, сопровождаемая повышенным шумом, с 22 до 9 часов утра, развлекательных заведений – с 22 до 9 часов утра в будние, с 23 до 10 часов утра в выходные и праздничные дни в соответствии с трудовым законодательством.
2. Допустимые уровни шума в помещениях, приведенные в позициях 1,5-13, относятся только к шуму, проникающему из других помещений и извне.
3. Допустимые уровни шума от внешних источников в помещениях, приведенные в позициях 5-12, установлены при условии обеспечения нормативного воздухообмена, то есть при отсутствии принудительной системы вентиляции или кондиционирования воздуха - выполняются при условии открытых форточек или аналогичных устройств, обеспечивающих приток воздуха. При наличии систем принудительной вентиляции или кондиционирования воздуха, обеспечивающих нормативный воздухообмен, допустимые уровни внешнего шума у зданий (15-17) увеличивают из расчета обеспечения допустимых уровней в помещениях при закрытых окнах.

4. Сауда және қоғамдық тамақтану кәсіпорындарының желдету, ауаны баптау және ауамен жылыту жүйелерінің жабдықтарынан, сондай-ақ жылыту және сумен жабдықтау жүйелерінің сорғыларынан және қоса салынған (жапсарлас салынған) тоңазытқыш қондырғыларынан болатын шудың рұқсат етілетін деңгейлері шу тоналдылығына түзетуді қолданбай, 10-13 (тәуліктің түнгі уақыты үшін) позицияларын қоспағанда, 2-кестеде көрсетілген мәндерден 5 дБ-ға (дБА) төмен қабылданады.

4. Допустимые уровни шума от оборудования систем вентиляции, кондиционирования воздуха и воздушного отопления, а также от насосов систем отопления и водоснабжения и холодильных установок встроенных (пристроенных) предприятий торговли и общественного питания принимают на 5 дБ (дБА) ниже значений, указанных в таблице 2, за исключением позиций 10-13 (для ночного времени суток), без применения поправки на тональность шума.

1. Жарықтандырудың екі жүйесінің бағандарында жарықтандырудың нормаланған мәндерінің болуы осы жүйелердің бірін қолдану мүмкіндігін көрсетеді. Аралас жарықтандыру жүйесін қолданған жөн.
2. Пульсация коэффициентін бөлшекпен белгілеу кезінде алымда - құрамдастырылған жарықтандыру жүйесіндегі жергілікті және жалпы жарықтандыру үшін, ал бөлгіште - жалпы жарықтандыру жүйесіндегі жергілікті және жалпы жарықтандыру үшін.

1. Наличие нормируемых значений освещенности в графах обоих систем освещения указывает на возможность применения одной из этих систем. Предпочтительным является применение системы комбинированного освещения.
2. При дробном обозначении коэффициента пульсации в числителе - для местного и общего освещения в системе комбинированного освещения, а в знаменателе - для местного и общего освещения в системе общего освещения.

1) жоғары оқу орындарында, мектептерде, театрларда, клубтарда, жатақханаларда, қонақ үйлерде және ірі өнеркәсіптік кәсіпорындар мен қоғамдық ғимараттардың басты кіреберістерінде
Еден
Е
150
1,2
0,3
2) өзге де өнеркәсіптік, қосалқы және қоғамдық ғимараттарда
Еден
Ж-1
75
70 Баспалдақтар:
1) қоғамдық, өндірістік және қосалқы ғимараттардың басты баспалдақ торлары
Еден (алаңдар, сатылар)
Т-2
100
0,24)
2) қалған баспалдақ торлары
Еден, К-0,0
Ж-2
50
0,14)
71. Қоғамдық, өндірістік және қосалқы ғимараттардағы лифт холлдары
Еден, К-0,0
Ж-1
75
72 Дәліздер мен өткелдер:
1) негізгі дәліздер мен өткелдер
Еден. К-0,0
Ж-1
75
0,14)
2) тұрғын ғимараттардың қабаттық дәліздері
Еден. К-0,0
3-2
20
3) қалған дәліздер
Еден. К-0,0
Ж-2
50
73. Лифттердің машина бөлімшелері
К-0,8
3-1
305)
0,14)
74. Шатырлар
Еден, К-0,0
104);5)
0,14)
1-ескертпе:
1) Қарықтыру көрсеткіші берілген.
2) Балалар мен жасөспірімдердің жұмысы мен оқуына арналған үй-жайларда ТЖК нормаланған мәндері жоғары.
3) Тұрғын үйлер мен пәтерлерде жарықтандырудың берілген мәндері ұсынылған мәндері болып табылады.
4) Нормаланған мәндер сараптамалық бағалар негізінде белгіленген.
5) Жарықтандыру нормасы қыздыру шамдары үшін берілген.
2-ескертпе:
1. Жасанды жарықтандырудың екі жүйесінің бағандарында жарықтандырудың нормаланатын мәндерінің болуы осы жүйелердің бірін қолдану мүмкіндігін көрсетеді.
2. Кестенің 4-бағанында келтірілген жарықтандыруды бөлшектеп белгілеу кезінде алымда жұмыс орнындағы жалпы және жергілікті жарықтандырудың жарықтандыру нормасы, ал бөлгіште - үй-жай бойынша жалпы жарықтандырудың жарықтандыру нормасы көрсетілген.
3. Кестенің 7-бағанында келтірілген жайсыздық көрсеткішін бөлшектеп белгілеу кезінде алымда құрамдастырылған жарықтандыру жүйесіндегі жалпы жарықтандыру үшін, ал бөлгіште - бір жалпы жарықтандыру жүйесі үшін норма көрсетілген.

1) в вузах, школах, театрах клубах, общежитиях, гостиницах и главных входах в крупные промышленные предприятия и общественные здания
Пол
Е
150
1,2
0,3
2) в прочих промышленных, вспомогательных и общественных зданиях
Пол
Ж-1
75
70 Лестницы:
1) главные лестничные клетки общественных, производственных и вспомогательных зданий
Пол (площадки, ступени)
В-2
100
0,24)
2) остальные лестничные клетки
Пол, Г-0,0
Ж-2
50
0,14)
71 Лифтовые холлы в общественных, производственных и вспомогательных зданиях
Пол, Г-0,0
Ж-1
75
72 Коридоры и проходы:
1) главные коридоры и проходы
Пол Г-0,0
Ж-1
75
0,14)
2) поэтажные коридоры жилых зданий
Пол. Г-0,0
3-2
20
3) остальные коридоры
Пол, Г-0,0
Ж-2
50
73 Машинные отделения лифтов
Г-0,8
3-1
305)
0,14)
74 Чердаки
Пол, Г-0,0
104);5)
0,14)
Примечание 1:
1) Приведен показатель ослепленности.
2) Нормированные значения КЕО повышены в помещениях специально предназначенных для работы и обучения детей и подростков.
3) В жилых домах и квартирах приведенные значения освещенности являются рекомендуемыми.
4) Нормированные значения установлены на основании экспертных оценок
5) Норма освещенности дана для ламп накаливания.
Примечание 2:
1. Наличие нормируемых значений освещенности в графах обеих систем искусственного освещения указывает на возможность применения одной из этих систем.
2. При дробном обозначении освещенности, приведенной в графе 4 таблицы, в числителе указана норма освещенности от общего и местного освещения на рабочем месте, а в знаменателе - освещенность от общего освещения по помещению.
3. При дробном обозначении показателя дискомфорта, приведенного в графе 7 таблицы, в числителе указана норма для общего освещения в системе комбинированного освещения, а в знаменателе - для системы одного общего освещения.

100 кГц-тен төмен жиіліктегі тербелістерді тудыратын тұрмыстық мақсаттағы ультрадыбыстық көздерді пайдалану кезінде ауа және түйіспелі ультрадыбыстың рұқсат етілетін деңгейлері көздің жұмыс жиілігінде 75 дБ-ны және одан төменді құрайды.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
кГц – килоГерц;
дБ – децибел;
м/с – секундына метр.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2022 жылғы 16 ақпандағы
№ ҚР ДСМ-15
бұйрығына 6-қосымша
Ультракүлгін сәулелену деңгейлерінің рұқсат етілетін мәндері
1-кесте
Өндіріс жағдайларында ультракүлгін сәулеленудің рұқсат етілетін әсер ету деңгейлері
Тері бетінің қорғалмаған учаскелері болған кезде жұмыс істеушілердің сәулелену қарқындылығы 0,2 м2 және одан төменді құрайды және олардың арасындағы үзілістердің ұзақтығы кемінде 30 минут және ауысымда әсер етудің жалпы ұзақтығы 60 минутқа дейін болғанда сәулелену кезеңі 5 минутқа дейін – мынадан аспайды:
РЕШД
УКС аймағы
50,0 Вт/м2
УК-А (400-315 нм) аймағы үшін
0,05 Вт/2
УК-В (315-280 нм) аймағы үшін
0,001 Вт/м2
УК-С (280-200 нм) аймағы үшін
2-кесте
Өндіріс жағдайларындағы ультракүлгін сәулелену әсерінің рұқсат етілетін деңгейлері
Жұмыс істеушілердің ультракүлгін сәулелену қарқындылығы тері бетінің қорғалмаған учаскелері болған кезде 0,2 м2 және одан төменді (бет, мойын, қол және дененің соған ұқсас бөліктері) құрайды, сәулелену әсерінің жалпы ұзақтығы жұмыс ауысымының 50%-ын құрайды және бір реттік сәулелену ұзақтығы 5 минуттан артық және одан артық болмайды.
РЕШД
УКС аумағы
10,0 Вт/м2
УК-А (400-315 нм) аймағы үшін
0,01 Вт/м2
УК-В (315-280 нм) аймағы үшін
1 Вт/м2 және одан төменді құрайды
(сәулені өткізбейтін арнайы киімді және қол мен бетті қорғау құралдарын пайдаланғанда (спилк, тері, үлдірлі жабыны бар маталар және соған ұқсас бұйымдар)
УК- В + УК-С (200-315 нм)
тыйым салынады
УК-С
Ескертпе:
Вт/м2 – шаршы метрге ватт;
нм – нанометр;
м2 – шаршы метр;
% – пайыз.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2022 жылғы 16 ақпандағы
№ ҚР ДСМ-15
бұйрығына 7-қосымша
Аэроиондар деңгейлерінің рұқсат етілетін деңгейлері
Нормаланатын көрсеткіштер
Аэроиондар шоғырлануы, r (ион/см3)
Униполярлық коэффициенті, У
Оң полярлы
Теріс полярлы
Ең төмен рұқсат етілетін
r + ≥ 400
r – ≥ 600
0,4 < У < 1,0
Ең жоғары рұқсат етілетін
r + ≤ 50000
r – ≤ 50000
Ескертпе: ион/см3 – текше сантиметрге ион.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі

При использовании ультразвуковых источников бытового назначения, генерирующих колебания с частотами ниже 100 кГц, допустимые уровни воздушного и контактного ультразвука составляет 75 дБ и ниже на рабочей частоте источника.
Расшифровка аббревиатур:
кГц – килоГерц;
дБ – децибел;
м/с – метр в секунду.
Приложение 6 к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 16 февраля 2022 года
№ ҚР ДСМ-15
Допустимые значения уровней ультрафиолетового излучения
Таблица 1
Допустимые уровни воздействия ультрафиолетового излучения в условиях производства
Интенсивность облучения работающих при наличии незащищенных участков поверхности кожи составляет 0,2 м2 и ниже и периода облучения до 5 минут при длительности пауз между ними не менее 30 минут и общей продолжительности воздействия за смену до 60 минут - не превышает:
ПДУ
Область УФО
1
2
50,0 Вт/м2
для области УФ-А (400-315 нм)
0,05 Вт/2
для области УФ-В (315-280 нм)
0,001 Вт/м2
для области УФ-С (280-200 нм)
Таблица 2
Допустимые уровни воздействия ультрафиолетового излучения в условиях производства
Интенсивность ультрафиолетового облучения работающих при наличии незащищенных участков поверхности кожи составляет 0,2 м2 и ниже (лицо, шея, кисти рук и аналогичные части тела), общей продолжительности воздействия излучения 50 % рабочей смены и длительности однократного облучения свыше 5 минут и более не превышает:
ПДУ
Область УФО
1
2
10,0 Вт/м2
для области УФ-А (400-315 нм)
0,01 Вт/м2
для области УФ-В (315-280 нм)
составляет 1 Вт/м2 и ниже (при использовании специальной одежды и средств защиты лица и рук, не пропускающих излучение (спилк, кожа, ткани с пленочным покрытием и аналогичные изделия)
УФ- В + УФ-С (200-315 нм)
запрещается
УФ-С
Примечание:
Вт/м2 – ватт на квадратный метр;
нм – нанометр;
м2 – квадратный метр;
% – процент.
Приложение 7 к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 16 февраля 2022 года
№ ҚР ДСМ-15
Допустимые значения уровней аэроионов
Нормируемые показатели
Концентрации аэроионов, r, ион/см3
Коэффициент униполярности, У
Положительной полярности
Отрицательной полярности
1
2
3
4
Минимально допустимые
r + ≥ 400
r – ≥ 600
0,4 ≤ У < 1,0
Максимально допустимые
r + ≤ 50000
r – ≤ 50000
Примечание:
ион/см3 – ион на кубический сантиметр.
Приложение 8 к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан

– жұмыс күні ішінде энергетикалық жүктеменің рұқсат етілген шекті мәні, (В/м)2·сағ және(А/м)2·сағ.
0,06-дан бастап 3 МГц дейінгі жиілік диапазондағы электрлі және магнитті өрістің бір уақытта әсер етуі
жағдайда рұқсат етілетін болып саналады, мұнда:
ЭНЕ және ЭНН – электрлі және магниттік өрістерді сипаттайтын энергетикалық жүктемелер.
5-кесте
Электрлік және магниттік өрістер кернеуінің, ≥ 30 кГц-300 ГГц жиілікті диапазонының электромагниттік өрісінің энергия ағыны тығыздығының рұқсат етілетін шекті деңгейлері
Параметр
Жиілік диапазонындағы ең жоғары рұқсат етілетін деңгейлер (МГц)
>0,03-3,0
>3,0-30,0
>30,0-50,0
>50,0-300,0
>300,0-300000,0
Е, В/м
500
300
80
80
Н, А/м
50
3,0
ЭАТ, мкВт/см2
1000 5000*
Ескертпе:
* қол буындарын жергілікті сәулелену жағдайлары үшін.
300 МГц – 300 ГГц жиілік диапазонындағы ЭМӨ ЭАТ рұқсат етілген шекті мәндері
, рұқсат етілген энергетикалық жүктемеге және әсер ету уақытына байланысты айқындалады, мұнда:
ЭАТРЕШ – энергия ағымы тығыздығының рұқсат етілетін шекті мәні, Вт/м2 (мВт/см2, мкВт/см2);
– энергиялық жүктеменің рұқсат етілетін шекті шамасы, 2 Вт·сағ/м2 (200 мкВт·сағ/см2) тең;
К – биологиялық тиімділіктің әлсіреу коэффициенті, мынаған тең:
1 – айналмалы және сканерлеуші антенналардан сәулеленуді қоспағанда, барлық әсер ету жағдайлары үшін;
10 – айналу жиілігімен айналмалы және сканерлеуші антенналардан сәулелену немесе 1 Гц және одан кем және 50 және одан жоғары ұңғымамен сканерлеу жағдайлары үшін;
Т – жұмыс ауысымындағы сәулелену аймағында болу уақыты, сағ.
Барлық жағдайларда ЭАТРЕШ ең жоғары мәні 10 Вт/м2 және одан кем (1000 мкВт/см2).
6-кесте
Халық үшін өнеркәсіптік жиіліктің электрлік және магниттік өрістерінің рұқсат етілетін шекті деңгейлері
Әсер ету типі, аумақ
50 Гц жиіліктегі МӨ қарқындылығы (әсер ету мәндері), мкТл (А/м)
1
Тұрғын үй-жайларда, балалар, мектепке дейінгі, мектеп, жалпы білім беретін және медициналық мекемелерде
5(4)
2
Тұрғын ғимараттардың тұрғын емес үй-жайларында, қоғамдық және әкімшілік ғимараттарда, қоныстану аумағында, оның ішінде бау-бақша учаскелерінің аумағында
10(8)
3
Елді мекенде тұрғын үй құрылысы аймағынан тыс жерде, оның ішінде кернеуі 1 кВ жоғары ауа және кәбіл электр беру желілері аймағында; электр қондырғыларын пайдаланумен кәсіби байланысы жоқ адамдар ауа және кәбіл электр беру желілері өтетін аймақта болған кезде
20(16)
4
Адамдар мерзімді түрде болатын адамдар қоныстанбаған және жету қиын жерлерде
100(80)
7-кесте
30 кГц – 300 ГГц жиілік диапазонындағы электромагниттік өрістердің рұқсат етілген деңгейлері (қоныстану аумағында, көпшілік демалатын орындарда, тұрғын, қоғамдық және өндірістік үй-жайлардың ішінде)
Жиілік диапазоны
30-300 кГц

– предельно допустимое значение энергетической нагрузки в течение рабочего дня, (В/м)2 ч и (А/м)2 ч.
Одновременное воздействие электрического и магнитного полей в диапазоне частот от 0,06 до 3 МГц считается допустимым при условии
где:
ЭНЕ и ЭНН – энергетические нагрузки, характеризующие воздействия электрического и магнитного полей.
Таблица 5
Максимальные допустимые уровни напряженности электрического и магнитного полей, плотности потока энергии электромагнитного поля диапазона частот > 30 кГц-300 ГГц
Параметр
Максимально допустимые уровни в диапазонах частот (МГц)
> 0,03-3,0
> 3,0-30,0
> 30,0-50,0
> 50,0-300,0
> 300,0-300000,0
1
2
3
4
5
6
Е, В/м
500
300
80
80
Н, А/м
50
3,0
ППЭ, мкВт/см2
1000 5000*
Примечание:
* для условий локального облучения кистей рук.
Предельно допустимые значения ППЭ ЭМП в диапазоне частот 300 МГц-300 ГГц определяют исходя из допустимой энергетической нагрузки и времени воздействия по уравнению
где:
ППЭПД – предельно допустимое значение плотности потока энергии, Вт/м2 (мВт/см2, мкВт/см2);
– предельно допустимая величина энергетической нагрузки, равная 2 Вт·ч/м2 (200 мкВт·ч/см2);
К – коэффициент ослабления биологической эффективности, равный:
1 – для всех случаев воздействия, исключая облучение от вращающихся и сканирующих антенн;
10 – для случаев облучения от вращающихся и сканирующих антенн с частотой вращения или сканирования 1 Гц и менее и скважностью 50 и более;
Т – время пребывания в зоне облучения за рабочую смену, ч.
Во всех случаях максимальное значение ППЭПД 10 Вт/м2 и менее (1000 мкВт/см2).
Предельно-допустимые уровни электрических и магнитных полей промышленной частоты для населения
Таблица 6
Тип воздействия, территория
Интенсивность МП частотой 50 Гц (действующие значения), мкТл (А/м)
1
2
3
1
В жилых помещениях, детских, дошкольных, школьных, общеобразовательных и медицинских учреждениях
5(4)
2
В нежилых помещениях жилых зданий, общественных и административных зданиях, на селитебной территории, в том числе на территории садовых участков
10(8)
3
В населенной местности вне зоны жилой застройки, в том числе в зоне воздушных и кабельных линий электропередачи напряжением выше 1 кВ; при пребывании в зоне прохождения воздушных и кабельных линий электропередачи лиц, профессионально не связанных с эксплуатацией электроустановок
20(16)
4
В ненаселенной и труднодоступной местности с эпизодическим пребыванием людей
100(80)
Таблица 7
Допустимые уровни электромагнитных полей диапазона частот 30 кГц – 300 ГГц для населения (на селитебной территории, в местах массового отдыха, внутри жилых, общественных и производственных помещений)
Диапазон частот
30-300 кГц

0,3-3 МГц
3-30 МГц
30-300 МГц
0,3-300 ГГц
Нормаланатын параметр
Электр өрісінің кернеуі, Е (В/м)
Энергия ағыны тығыздығы ЭАТ (мкВт/см2)
РЕШД
25
15
10
3
10
25*
Ескертпелер:
* – айналмалы шолу немесе сканерлеу режимінде жұмыс істейтін антенналардан сәулелену жағдайлары үшін.
1. Кестеде келтірілген диапазондар төменгіні қамтымайды және жиіліктің жоғарғы шегін қамтиды.
2. Жақын сәулелену аймағында орналасқан елді мекендер аумағындағы сәулені электрондық сканерлеу режимінде 150-300 МГц жиілік диапазонында жұмыс істейтін ғарыш кеңістігі арқылы байланысты жүзеге асыруға арналған ғарыш кеңістігін бақылауға арналған арнайы мақсаттағы радиолокациялық станциялардың, радиостанциялардың электр өрісінің кернеуі 6 В/м-ден және алыс сәулелену аймағында орналасқан елді мекендер аумағында - 19 В/м-ден аспайды.
Станциялардың алыс сәулелену аймағының шекарасы
қатынасынан айқындалады, мұнда:
r – антеннадан арақашықтық, м;
D – антеннаның ең жоғары сызықтық өлшемі, м;
l – толқын ұзындығы, м.
Халыққа ұсынылған РЕД осы жиілік диапазонындағы ЭМӨ-нің басқа көздеріне де қолданылады.
Бірден бірнеше көздерден сәулеленуде, оларға бірдей РЕД белгіленген жағдайда мынадай шарт сақталады:
,мұнда:
Еi – электр өрісінің қауыртылығы, і-нөмірімен ЭМӨ көзімен туындаған;
ЭТТi – энергия тасқынының тығыздығы, і-нөмірімен ЭМӨ көзімен туындаған;
ЕРЕД – РЕД нормаланған диапазондағы электр өрісінің кернеуі;
ЭАТРЕД – РЕД нормаланған диапазондағы энергия ағынының тығыздығы;
n – ЭМӨ көздерінің саны.
Олар үшін бірдей РЕШД белгіленген бірнеше көздерден бір мезгілде сәулеленген кезде мынадай жағдайлар сақталады:
, мұнда:
Eжиынтық j – j нормаланған диапазондағы ЭМӨ көздері шығаратын электр өрісінің жиынтық кернеуі.
ЕРЕД j – j нормаланған диапазондағы электр өрісінің кернеуі РЕД;
ЭАТжиынтық k – k нормаланған диапазондағы ЭМӨ көзі шығаратын энергия ағынының жиынтық тығыздығы;
ЭАТРЕД k – k нормаланған диапазондағы энергия ағынының тығыздығы РЕД;
m – Е нормаланатын диапазондар саны;
q – ЭАТ нормаланатын диапазондар саны.
3. Тұрғын үй-жайлар үшін рұқсат етілген деңгейлер стационарлық радиотехникалық объектілерден балкондар мен лоджиялар үшін де (үзік-үзік және қайталама сәулеленуді қоса алғанда) қолданылады.
4. Осы бөлімнің талаптары кездейсоқ сипаттағы, сондай-ақ жылжымалы таратушы радиотехникалық объектілер тудыратын электромагниттік әсерге қолданылмайды.
5. Аббревиатуралардың толық жазылуы:
РЕШД – рұқсат етілетін шекті деңгейлер;
РЕД – рұқсат етілетін деңгейлер;
мин – минут;
мТл – миллитесла;
мкТл – микротесла;
сағ – сағат;
А/м – метрге ампер;
Гц – герц;
кГц – килоГерц;
ГГц – гигагерц;
МГц – мегагерц;
В/м – метрге вольт;
мкВт/см2 – шаршы сантиметрге микроватт;
ЭЭРЕШД – энергетикалық экспозициялардың рұқсат етілетін шекті деңгейлері;
ЭМӨ – электромагниттік өрістер;
МӨ – магниттік өрістер;
ЭАТ – энергия ағынының тығыздығы.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі

0,3-3 МГц
3-30 МГц
30-300 МГц
0,3-300 ГГц
1
2
3
4
5
6
Нормируемый параметр
Напряженность электрического поля, Е (В/м)
Плотность потока энергии, ППЭ (мкВт/см2)
ПДУ
25
15
10
3
10 25*
Примечания:
* – для случаев облучения от антенн, работающих в режиме кругового обзора или сканирования.
1. Диапазоны, приведенные в таблице, исключают нижний и включают верхний предел частоты.
2. Напряженность электрического поля радиолокационных станций специального назначения, предназначенных для контроля космического пространства, радиостанций для осуществления связи через космическое пространство, работающих в диапазоне частот 150-300 МГц в режиме электронного сканирования луча, на территории населенных мест, расположенной в ближней зоне излучения, не превышает 6 В/м и на территории населенных мест, расположенных в дальней зоне излучения – 19 В/м.
Граница дальней зоны излучения станций определяется из соотношения
где:
r – расстояние от антенны, м;
D – максимальный линейный размер антенны, м;
l – длина волны, м.
Представленные ДУ для населения распространяются также на другие источники ЭМП в этом диапазоне частот.
При одновременном облучении от нескольких источников, для которых установлены одни и те же ПДУ, соблюдаются следующие условия:
где:
Еi – напряженность электрического поля, создаваемая источником ЭМП под i-тым номером;
ППЭi – плотность потока энергии, создаваемая источником ЭМП под i-тым номером;
ЕДУ – ДУ напряженности электрического поля нормируемого диапазона;
ППЭДУ – ДУ плотности потока энергии нормируемого диапазона;
n – количество источников ЭМП.
При одновременном облучении от нескольких источников ЭМП, для которых установлены разные ПДУ, соблюдаются следующие условия
где:
Eсумм j – суммарная напряженность электрического поля, создаваемая источниками ЭМП j-того нормируемого диапазона;
Е ДУ j – ДУ напряженности электрического поля j- того нормируемого диапазона;
ППЭсумм k – суммарная плотность потока энергии, создаваемая источниками ЭМП k-го нормируемого диапазона;
ППЭДУ k – ДУ плотности потока энергии k-того нормируемого диапазона;
m – количество диапазонов, для которых нормируется Е;
q – количество диапазонов, для которых нормируется ППЭ.
3. Допустимые уровни для жилых помещений применяют также для балконов и лоджий (включая прерывистое и вторичное излучение), от стационарных передающих радиотехнических объектов.
4. Требования настоящего раздела не распространяются на электромагнитное воздействие случайного характера, а также создаваемое передвижными передающими радиотехническими объектами.
5. Расшифровка аббревиатур:
ПДУ – предельно-допустимые уровни;
ДУ – допустимые уровни;
мин – минут;
мТл – миллитесла;
мкТл – микротесла;
ч – час;
А/м – ампер на метр;
Гц – герц;
кГц – килоГерц;
ГГц – гигагерц;
МГц – мегагерц;
В/м – вольт на метр;
мкВт/см2 – микроватт на квадратный сантиметр;
ЭЭПДУ – предельно-допустимые уровни энергетических экспозиций;
ЭМП – электромагнитные поля;
МП – магнитные поля;
ППЭ – плотность потока энергии.
Приложение 9 к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан

2022 жылғы 16 ақпандағы
№ ҚР ДСМ-15
бұйрығына 9-қосымша
Лазерлік сәулеленудің рұқсат етілетін шекті деңгейлері
1-кесте
I (180 < l < 80 нм) диапазонында көзге және теріге коллимирленген немесе шашыраңқы лазерлік сәуленің бір рет әсері кезінде HРЕШД, EРЕШД және WРЕШД, PРЕШД айқындау үшін арақатынастар. Шектеуші апертура – 1,1 ×10-3 м
Барлық жағдайларда: WРЕШД = HРЕШД × 106; PРЕШД = EРЕШД × 10-6 *Тi = 10–15 × 100,8(l – 295), l – нм
2-кесте
I (180 < l ≤ 380 нм) спектралды диапазонда көзді және теріні лазерлік сәулемен сәулелеу кезінде (3 × 104) бір реттік тәуліктік шекті дозалар
Спектралды интервал l, нм

от 16 февраля 2022 года
№ ҚР ДСМ-15
Предельно-допустимые уровни лазерного излучения
Таблица 1
Соотношения для определения HПДУ, EПДУ и WПДУ, PПДУ при однократном воздействии на глаза и кожу коллимированного или рассеянного лазерного излучения в диапазоне I (180 < l ≤ 380 нм). Ограничивающая апертура – 1,1 × 10-3 м
Во всех случаях: WПДУ = HПДУ × 106; PПДУ = EПДУ × 10-6*Тi = 10-15 × 100,8(l– 295), l – нм
Таблица 2
Предельные однократные суточные дозы при облучении глаз и кожи лазерным излучением в спектральном диапазоне I (180 < l ≤ 380 нм)
Спектральный интервал l, нм
1
2

180 < l <302,5
25
302,5 < l < 315
0,8 х 100,2(ламбда – 295)
305
80
307,5
250
310
8 × 102
312,5
2,5 × 103
315
8 × 103
315 < l < 380
8 × 103
3-кесте
II (380 < l ≤ 1400 нм) спектралды диапазонда коллимирленген лазерлік сәуленің көзге бір реттік әсері кезінде WРЕШД айқындау үшін арақатынас. Әсер ету ұзақтығы 1 с төмен. Шектеуші апертура – 7 × 10-3 м
4-кесте
II (380 < l 1400 нм) спектралды диапазонда коллимирленген лазерлік сәуленің көзге бір реттік әсері кезінде РРЕШД айқындау үшін арақатынас. Сәулеленудің ұзақтығы 1 с жоғары. Шектеуші апертура – 7 × 10-3 м
5-кесте
b түзету коэффициенті шамасының сәулелену ұзақтығының әртүрлі интервалдары үшін a ұзақ сәуле көзінің көрінетін бұрыштық өлшеміне тәуелділігі
Сәулелену ұзақтылығы t, с
b түзету коэффициенті
aРЕШД шекті бұрышы, рад

180 < l ≤ 302,5
25
302,5 < l ≤ 315
0,8 × 100,2(ламбда – 295)
305
80
307,5
250
310
8 × 102
312,5
2,5 × 103
315
8 × 103
315 < l ≤ 380
8 × 103
Таблица 3
Соотношение для определения WПДУ при однократном воздействии на глаза коллимированного лазерного излучения в спектральном диапазоне II (380 < l < 1400 нм). Длительность воздействия меньше 1 с. Ограничивающая апертура – 7 × 10-3 м
Таблица 4
Соотношения для определения PПДУ при однократном воздействии на глаза коллимированного лазерного излучения в спектральном диапазоне II (380 < l < 1400 нм). Длительность облучения больше 1 с. Ограничивающая апертура – 7 × 10-3 м
Таблица 5
Зависимость величины поправочного коэффициента b от видимого углового размера протяженного источника излучения a для различных интервалов длительностей облучения
Длительность облучения t, с
Поправочный коэффициент b
Предельный угол a пред, рад
1
2
3

t < 10-9
103 × a2 + 1
10-2
10-9 < t <10-7
2,8 × 103 × a2 + 1
6,0 × 10-3
10-7 < t <10-5
8,2 × 103 × a2 + 1
3,5 × 10-3
10-5 < t < 10-4
2,5 × 104 × a2 + 1
2,0 × 10-3
10-4 < t < 10-2
8,2 × 103 × a2 + 1
3,5 × 10-3
10-2 < t <1
2,8 × 103 × a2 + 1
6,0 × 10-3
t > 1
103 × a2 + 1
10-2
Егер aaшек, b шамасы бірге тең қабылданады.
6-кесте
II (380 < l <1400 нм). спектралды диапазонында коллимирленген немесе шашыраңқы сәуленің теріге бір реттік әсері кезінде HРЕШД, EРЕШД және WРЕШД, PРЕШД айқындау үшін арақатынастар. Шектеуші апертура – 1,1 × 10-3 м
7-кесте
III (1400 < l <105 нм) спектралды диапазонда коллимирленген немесе шашыраңқы сәуленің көзге және теріге бір реттік әсері кезінде HРЕШД, EРЕШД және WРЕШД, PРЕШД айқындау үшін арақатынастар. Шектеуші апертура – 1,1×10-3
WРЕШД = 10-6 х HРЕШД; PРЕШД = 10-6 × EРЕШД
8-кесте
Өндірілетін сәулеленудің қауіптілік дәрежесі бойынша лазерлер сыныбын айқындау үшін арақатынас
Кестенің жалғасы
Ескертпе:
* – 180 < l < 380 нм, 750 < l < 1400 нм және 1400 < l < 105 нм диапазондарында үздіксіз сәуленің әсер ету ұзақтығы 10 с тең қабылданады (адамның толық қозғалыссыз жағдайында барынша көп уақыт болуы);
** – 380 < l < 750 нм диапазонында үздіксіз сәуленің әсер ету ұзақтығы 0,25 с тең қабылданады (жыпылықтау рефлексі уақыты);
*** – тері үшін HРЕШД және EРЕШД рұқсат етілетін шекті деңгейлері.
Белгілер:
l – лазерлік сәуле толқынының ұзындығы (нм).
a – сәуле көзінің көрінетін бұрыштық өлшемі (рад).
aшек – көздің ең үлкен көрінетін бұрыштық өлшемі, оны нүкте ретінде қарастыруға болады.
x – сериядағы импульстар энергиясының тұрақсыздығын сипаттайтын параметр.
tu – лазерлік сәуле импульсінің ұзақтығы (c).
b – бұрыштық өлшемі aшек асатын ұзын көзден лазерлік сәулеленудің РЕШД анықтау кезінде пайдаланылатын түзету коэффициенті.
D – оптикалық тығыздық.
Dll толқын ұзындығында жарық сүзгісінің оптикалық тығыздығы.
dn – лазер сәулесі шоғының диаметрі (м).
da – шектеуші апертура диаметрі (м).
dзр – көз қарашығының диаметрі (м, мм).
E – сәулелендіру (Вт × м-2).
Eс (t) – t жалпы ұзақтықтағы сәуле импультары сериясы шығаратын сәулелендіру.
ЕРЕШД – сәулелендірудің рұқсат етілетін шекті деңгейі (Вт × м-2).
ЕсШРЕД(t) – t жалпы ұзақтығымен импульстар сериясы сәулелендірунің рұқсат етілетін шекті мәні.
ЕсШРЕД (tu) – сериядан бір импульстің сәулеленуінің рұқсат етілетін шекті мәні.
Fu – сәуле импульстары жолының жиілігі (Гц).
Н – лазерлік сәуленің энергетикалық экспозициясы(Дж × м2).
Нi – исмпульс сериясынан і импульсы энергетикалық экспозициясы.
– бір жұмыс күніндегі энергетикалық экспозициясы жиынтық мәні (t = 3×104 с) – тәуліктік доза.
НРЕШД – лазерлік сәуленің энергетикалық экспозициясының рұқсат етілетін шекті мәні.
НРЕШД (tu) – t ұзақтықтағы лазерлік сәуле импульсінің энергетикалық экспозициясының рұқсат етілетін шекті мәні.
жалпы ұзақтығы бар импульстар сериясының энергетикалық экспозициясының рұқсат етілетін шекті мәні.
– импульстар сериясынан бір импульстің энергетикалық экспозициясының рұқсат етілетін шекті мәні.
– шекті тәуліктік доза.
k – оптикалық бақылау құралының жиілігі (ұлғаюы).
l – сәулелену көзінен бақылау нүктесіне дейінгі қашықтық (м).
M – жұмыс күніндегі сәулелену импульстарының жалпы саны (3 × 104 с).
N – сериядағы импульстар саны.
P – лазерлік сәуле қуаты (Вт).
Pon – оптикалық аспаптың кіріс қарашығының жазықтығында орналасқан шектеуші апертурадан өткен лазер сәулесінің қуаты.
жалпы ұзақтығы бар импульстар сериясының орташа сәулелену қуаты.
Pd(i) – ұзартылған көз үшін P(i) мәні.
PРЕШД – қуатының рұқсат етілетін шекті деңгейі.
PdРЕШД – ұзартылған көз үшін PРЕШД мәні.
уақыттағы үздіксіз лазерлік сәуленің қуатының рұқсат етілетін шекті орташа мәні.
жалпы ұзақтықтағы импульс сериялары қуатының рұқсат етілетін шекті мәні.
– ұзартылған көз үшін P(t) мәні.
Ѕа – шектеуші апертураның ауданы (м2).
Sn – шоқтың көлденең қимасы ауданы (м2).
Ѕо – сәуле көзі бетінің ауданы (м2).
t – үздіксіз сәулеленумен немесе лазерлік сәулелену импульстарының сериясымен әсер ету (сәулелену) ұзақтығы (с).
W – лазерлік сәуле энергиясы (Дж).
W (tu) – t ұзақтықтағы лазер сәуле энергиясының импульсі.
Wc (t) – t жалпы ұзақтықтағы лазерлік сәуле импульсі сериясының энергиясы.
Wc (tu) – сериядан бөлек импульс энергиясы.
Wc (tu)max – ең жоғары амплитудасы бар сенриядан импульс үшін W (tu) мәні.
– сериядан бір импульстің орташа энергиясы.
Wоn – оптикалық аспаптың кіріс қарашығының жазықтығында орналасқан шектеуші апертурадан өткен лазер сәулесінің энергиясы.
– бірнеше көздердің сәуле энергиясының жиынтық мәні.
WРЕШД – лазерлік сәуле энергиясының рұқсат етілетін шекті деңгейі.
WРЕШД (tu) – tu ұзақтықтағы лазер сәуле импульсі энергиясының рұқсат етілетін шекті мәні.
– ұзартылған көз үшін WРЕШД(tu) мәні.
ұзақтықтағы импульстар сериясы энергиясының шекті рұқсат етілетін мәні.
– ұзартылған көз үшін
мәні.
– сериядан бір импульс энергиясының рұқсат етілетін шекті мәні.
– әсері аддитивті бірнеше көздердің сәулеленуінің жиынтық энергиясының рұқсат етілетін шекті деңгейі.
РЕШД – рұқсат етілетін шекті деңгейлер.
м – метр.
с – секунд.
Дж – джоуль.
Вт – вольт.
Гц – Герц.
м2 – шаршы метр.

t ≤ 10-9
103 × a2 + 1
10-2
10-9 < t ≤ 10-7
2,8 × 103 × a2 + 1
6,0 × 10-3
10-7 < t ≤ 10-5
8,2 × 103 × a2 + 1
3,5 × 10-3
10-5 < t ≤ 10-4
2,5 × 104 × a2 + 1
2,0 × 10-3
10-4 < t ≤ 10-2
8,2 × 103 × a2 + 1
3,5 × 10-3
10-2 < t ≤ 1
2,8 × 103 × a2 + 1
6,0 × 10-3
t > 1
103 × a2 + 1
10-2
Если a < aпред, величина b принимается равной единице.
Таблица 6
Соотношения для определения HПДУ, EПДУ и WПДУ, PПДУ при однократном воздействии на кожу коллимированного или рассеянного лазерного излучения в спектральном диапазоне II (380 < l < 1400 нм). Ограничивающая апертура – 1,1×10-3 м
Таблица 7
Соотношения для определения HПДУ, EПДУ и WПДУ, PПДУ при однократном воздействии на глаза и кожу коллимированного или рассеянного лазерного излучения в спектральном диапазоне III (1400 < l < 105 нм). Ограничивающая апертура - 1,1 × 10-3 м
WПДУ = 10-6 х HПДУ; PПДУ = 10-6 × EПДУ
Таблица 8
Соотношения для определения классов лазеров по степени опасности генерируемого излучения
Продолжение таблицы
Примечание:
* – длительность воздействия непрерывного излучения в диапазонах 180 < l ≤ 380 нм, 750 < l ≤ 1400 нм и 1400 < l ≤ 105 нм принимается равным 10 с (наиболее вероятное время пребывания человека в состоянии полной недвижимости);
** – длительность воздействия непрерывного излучения в диапазоне 380 < l ≤ 750 нм принимается равной 0,25 с (время мигательного рефлекса);
*** – предельно допустимые уровни HПДУ и EПДУ для кожи.
Обозначение:
l – длина волны лазерного излучения (нм).
a – видимый угловой размер источника излучения (рад).
aпред – предельный видимый угловой размер источника, при котором он может рассматриваться как точечный.
x – параметр, характеризующий нестабильность энергии импульсов в серии.
tu – длительность импульса лазерного излучения (с).
b – поправочный коэффициент, используемый при определении ПДУ лазерного излучения от протяженного источника, угловой размер которого превышает aпред.
D – оптическая плотность.
Dl – оптическая плотность светофильтра на длине волны l.
dn – диаметр пучка лазерного излучения (м).
dа – диаметр ограничивающей апертуры (м).
dзр – диаметр зрачка глаза (м, мм).
E – облученность (Вт × м-2).
Eс(t) – облученность, создаваемая серией импульсов излучения общей длительностью t.
EПДУ – предельно допустимый уровень облученности (Вт × м-2).
– предельно допустимое значение облученности серии импульсов общей длительностью t.
– предельно допустимое значение облученности одного импульса из серии.
Fu – частота следования импульсов излучения в Гц.
H – энергетическая экспозиция лазерного излучения (Дж × м2).
Hi – энергетическая экспозиция i-го импульса из серии импульсов.
– суммарное значение энергетической экспозиции за рабочий день (t = 3×104 с) – суточная доза.
HПДУ – предельно допустимое значение энергетической экспозиции лазерного излучения.
HПДУ (tu) – предельно допустимое значение энергетической экспозиции импульса лазерного излучения длительностью t.
предельно допустимое значение энергетической экспозиции серии импульсов общей длительностью t.
– предельно допустимое значение энергетической экспозиции одного импульса из серии импульсов.
– предельная суточная доза.
k – кратность (увеличение) оптического средства наблюдения.
l – расстояние от источника излучения до точки наблюдения (м).
M – общее число импульсов излучения за рабочий день (3 × 104 с).
N – число импульсов в серии.
P – мощность лазерного излучения (Вт).
Pоп – мощность лазерного излучения, прошедшего через ограничивающую апертуру, расположенную в плоскости входного зрачка оптического прибора.
– средняя мощность излучения серии импульсов общей длительностью t.
Pd(i) – значение P(i) для протяженного источника.
PПДУ – предельно допустимый уровень мощности.
PdПДУ– значение Pпду для протяженного источника.
– предельно допустимое среднее значение мощности непрерывного лазерного излучения за время t.
– предельно допустимое значение мощности серии импульсов общей длительностью t.
– значение P(t) для протяженного источника.
Sа – площадь ограничивающей апертуры (м2).
Sn – площадь поперечного сечения пучка (м2).
Sо – площадь поверхности источника излучения (м2).
t – длительность воздействия (облучения) непрерывным излучением или серией импульсов лазерного излучения (с).
W – энергия лазерного излучения (Дж).
W(tu) – энергия импульса лазерного излучения длительностью t.
Wc(t) – энергия серии импульсов лазерного излучения общей длительностью t.
Wc(tu) – энергия отдельного импульса из серии.
Wc(tu)max – значение W(tu) для импульса из серии, имеющего максимальную амплитуду.
– средняя энергия одного импульса из серии:
Wоn – энергия лазерного излучения, прошедшего через ограничительную апертуру, расположенную в плоскости входного зрачка оптического прибора.
– суммарное значение энергии излучения нескольких источников.
WПДУ – предельно допустимый уровень энергии лазерного излучения.
WПДУ (tu) – предельно допустимое значение энергии импульса лазерного излучения длительностью tu.
– значение WПДУ(tu) для протяженного источника.
– предельно допустимое значение энергии серии импульсов длительностью t.
– значение (t) для протяженного источника.
– предельно допустимое значение энергии одного импульса из серии.
– предельно допустимый уровень суммарной энергии излучения нескольких источников, действие которых аддитивно.
ПДУ – предельно-допустимые уровни.
м – метр.
с – секунд.
Дж – джоуль.
Вт – вольт.
Гц – Герц.
м2 – квадратный метр.