"Бюджеттік есепке алуды жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2009 жылғы 16 қарашадағы № 495 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2022 жылғы 25 ақпандағы № 218 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 28 ақпанда № 26968 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Бюджеттік есепке алуды жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2009 жылғы 16 қарашадағы № 495 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5962 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бюджеттік есепке алуды жүргізу қағидаларында:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Есепке алудың құжаттары";
7-1- тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7-1. Жергілікті бюджеттердің атқарылуын күнделікті есепке алу үшін аумақтық қазынашылық органдары бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдарға электрондық тасығыштарда тиісті жергілікті бюджет бойынша жиынтықта 5-34А "Ақылы қызметтер, қайырымдылық көмек, ақшаны уақытша орналастыру, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастау ҚБШ-дағы, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттарындағы, операторлардың қаржылық және (немесе) қаржылық емес қолдау шоттарындағы және мемлекеттік сатып алу шоттарындағы қалдықтар туралы есеп" нысанын ұсынады.";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Бюджеттің атқарылуын есепке алу тіркелімдері";
8-тармақтың бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шоттардың толық жазылуы (ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың, нысаналық қаржыландыру, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастау, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының (бұдан әрі – Ұлттық қор), Жәбірленушілерге өтемақы қорының, тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу үшін республикалық бюджеттен әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына трансферттердің (бұдан әрі – ӘМСҚ трансферттері), Еуразиялық экономикалық одақтың ҚБШ, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттарын, операторлардың қаржылық және (немесе) қаржылық емес қолдау шоттары, мемлекеттік сатып алу шоттарын, соманы анықтауға дейінгі шотты, бірыңғай қазынашылық шотындағы ақша қалдығына сыйақы шотын есепке алуға арналған);";
10-тармақтың сегізінші және тоғызыншы бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазынашылық комитетінің балансы БҚШ, республикалық және жергілікті бюджеттердің ҚБШ, сыртқы қарыздар шотындағы, ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастыру, нысаналы қаржыландыру, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастау, Ұлттық қордың, Жәбірленушілерге өтемақы қорының, ӘМСҚ трансферттердің ҚБШ, Еуразиялық экономикалық одақтың шотындағы, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттарындағы, қаржылық және (немесе) қаржылық емес қолдау операторларының, мемлекеттік сатып алу шоттарындағы, шетел валютасының шоттарындағы, соманы анықтауға дейінгі шоттардағы, бірыңғай қазынашылық шотындағы ақша қалдығына сыйақы шотындағы, есеп айырысулардағы ақша бойынша, жергілікті бюджет жетіспеушіліктері бойынша (бұдан әрі – ЖБ), Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің (бұдан әрі – Ұлттық Банк) салымдарына (депозиттеріне) орналастыру бойынша шоттардағы қалдықтарын көрсетеді.
Жергілікті бюджеттерін атқарылу балансы тиісті жергілікті бюджеттердің ҚБШ, ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың тиісті ҚБШ, ЖБ жетіспеушіліктері бойынша, Ұлттық Банк салымдарына (депозиттеріне) орналастыру бойынша шоттардағы, сыртқы қарыздар бойынша шоттағы және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттарындағы, операторлардың қаржылық және (немесе) қаржылық емес қолдау шоттарындағы, мемлекеттік сатыпалу шоттарындағы ақшаның қалдықтарын көрсетеді.";
4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Бастапқы құжаттарды, есептік тіркелімдерді және бюджеттердің атқарылуы жөніндегі есептерді сақтау";
5-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-тарау. Бюджеттік есепке алу шоттарының жоспары";
6-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"6-тарау. Бюджеттің атқарылуы жөніндегі операцияларды есепке алу";
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 16 ноября 2009 года № 495 "Об утверждении Правил ведения бюджетного учета"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 25 февраля 2022 года № 218. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 февраля 2022 года № 26968
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 16 ноября 2009 года № 495 "Об утверждении Правил ведения бюджетного учета" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5962) следующие изменения и дополнения:
в Правилах ведения бюджетного учета, утвержденных указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Документы учета";
пункт 7-1 изложить в следующей редакции:
"7-1. Для ежедневного учета исполнения местных бюджетов, территориальные органы казначейства предоставляют на электронных носителях местным уполномоченным органам по исполнению бюджета отчеты по форме 5-34А "Отчет об остатках на КСН платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, счетах субъектов квазигосударственного сектора, счетах операторов финансовой и (или) нефинансовой поддержки и счетах государственных закупок" в своде по соответствующему местному бюджету.";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Регистры учета исполнения бюджетов";
абзац пятый пункта 8 изложить в следующей редакции:
"расшифровка по счетам по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам (предназначен для учета КСН платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, целевого финансирования, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, Национального фонда Республики Казахстан (далее – Национальный фонд), Фонда компенсации потерпевшим, трансфертов фонду социального медицинского страхования из республиканского бюджета для оплаты услуг, оказываемых в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи (далее – трансферты ФСМС), Евразийского экономического союза, счетов субъектов квазигосударственного сектора, счетов операторов финансовой и (или) нефинансовой поддержки, счетов государственных закупок, счетов сумм до выяснения, счета вознаграждения на остаток денег, находящихся на едином казначейском счете);";
части восьмую и девятую пункта 10 изложить в следующей редакции:
"Баланс Комитета казначейства отражает остатки денег на ЕКС, КСН республиканского и местных бюджетов, на счете внешних займов, на КСН платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, целевого финансирования, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, Национального фонда, Фонда компенсации потерпевшим, трансфертов ФСМС, на счете Евразийского экономического союза, на счетах субъектов квазигосударственного сектора, на счетах операторов финансовой и (или) нефинансовой поддержки, на счетах государственных закупок, на счетах в иностранной валюте, на счетах сумм до выяснения, на счете вознаграждения на остаток денег, находящихся на едином казначейском счете, на счете по деньгам в расчетах, по недостачам местных бюджетов (далее – МБ), по размещению во вклады (депозиты) Национального Банка Республики Казахстан (далее – Национальный Банк).
Баланс исполнения местных бюджетов отражает остатки денег на КСН соответствующих местных бюджетов, на соответствующих КСН платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, на счетах по недостачам МБ, по размещению во вклады (депозиты) Национального Банка, на счете по внешним займам, счетах субъектов квазигосударственного сектора, счетах операторов финансовой и (или) нефинансовой поддержки, счетах государственных закупок.";
заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Хранение первичных документов, учетных регистров и отчетов по исполнению бюджетов";
заголовок главы 5 изложить в следующей редакции:
"Глава 5. План счетов бюджетного учета";
заголовок главы 6 изложить в следующей редакции:
"Глава 6. Учет операций по исполнению бюджета";
пункт 25 изложить в следующей редакции:

"25. 3 "Қолма-қол ақшаны бақылау шоттары және ұлттық валютадағы басқа шоттар" шотында ұлттық валютадағы республикалық бюджет (бұдан әрі – РБ) және жергілікті бюджеттер ҚБШ, сыртқы қарыздар бойынша шоттарда, ақылы қызметтердің қайырымдылық көмек, ақшаларды уақытша орналастыру, Ұлттық қор, Жәбірленушілерге өтемақы қоры, ӘМСҚ трансферттердің, нысаналы қаржыландыру, сыртқы қарыз немесе байланысты грантты қайта айырбастау ҚБШ, анықтағанға дейінгі сомалар шотында, Еуразиялық экономикалық одақ, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттарында, операторлардың қаржылық және (немесе) қаржылық емес қолдау шоттарында, мемлекеттік сатып алу шоттарында, бірыңғай қазынашылық шотындағы ақша қалдығына сыйақы шотында, сондай-ақ Ұлттық банктегі салымдарға (депозиттерге) жергілікті бюджеттердің тартылған ақшалары есепке алынады.
3-шот мынадай қосалқы шоттарға бөлінеді:
300 "РБ ҚБШ";
301 "ЖБ ҚБШ";
302 "Сыртқы қарыздар бойынша шот";
303 "Еуразиялық экономикалық одақтың шоты";
304 "РБ квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоты";
305 "ЖБ квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоты";
307 "Сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастау ҚБШ";
308 "Мемлекеттік сатып алу шоты";
309 "ӘМСҚ трансферттердің ҚБШ";
310 "РБ ақылы қызметтерінің ҚБШ";
311 "ЖБ ақылы қызметтерінің ҚБШ";
320 "РБ қайырымдылық көмектің ҚБШ";
321 "ЖБ қайырымдылық көмектің ҚБШ";
330 "РБ ақшасын уақытша орналастыру ҚБШ";
331 "ЖБ ақшасын уақытша орналастыру ҚБШ";
340 "Ұлттық қордың ҚБШ";
350 "Нысаналы қаржыландыру ҚБШ";
360 "Соманы анықтауға дейінгі шот";
370 "Жәбірленушілерге өтемақы қорының ҚБШ";
371 "Бірыңғай қазынашылық шотындағы ақша қалдығына сыйақы шоты";
372. "Операторлардың қаржылық және (немесе) қаржылық емес қолдау шоты";
373 "Мемлекет кепілдік берген қарыз шоты";
374 "Мемлекет кепілдік берген қарызға қызмет көрсету шоты";
380 "ЖБ ҚБШ қаражатты тартуға арналған шот";
390 "Түсімдердің жинақтау шоты".";
27-5-тармақ алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 27-9, 27-10 және 27-11-тармақтармен толықтырылсын:
"27-9. 372 "Операторлардың қаржылық және (немесе) қаржылық емес қолдау шоты" қосалқы шотында операторлардың қаржылық және (немесе) қаржылық емес қолдау шоттарындағы ақша қозғалысы ескеріледі.
Операторлардың қаржылық және (немесе) қаржылық емес қолдау шотына ақшаның түсуі 372-қосалқы шоттың дебеті және 600-қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
Операторлардың қаржылық және (немесе) қаржылық емес қолдау шотынан ақшаны жұмсау 500 қосалқы шоттың дебеті және 372 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
27-10. 373 "Мемлекет кепілдік берген қарыз шоты" қосалқы шотында мемлекет кепілдік берген қарыз шотындағы ақша қозғалысы ескеріледі.

"25. На счете 3 "Контрольные счета наличности и другие счета в национальной валюте" учитывается движение денег в национальной валюте: на КСН республиканского бюджета (далее – РБ) и местных бюджетов, на счетах по внешним займам, КСН платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, Национального фонда, Фонда компенсации потерпевшим, трансфертов ФСМС, целевого финансирования, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, на счетах сумм до выяснения, Евразийского экономического союза, субъектов квазигосударственного сектора, на счетах операторов финансовой и (или) нефинансовой поддержки, на счетах государственных закупок, на счете вознаграждения на остаток денег, находящихся на едином казначейском счете, а также учитываются привлеченные деньги местных бюджетов для размещения во вклады (депозиты) Национального Банка.
Счет 3 подразделяется на субсчета:
300 "КСН РБ";
301 "КСН МБ";
302 "Счет по внешним займам";
303 "Счет Евразийского экономического союза";
304 "Счет субъектов квазигосударственного сектора РБ";
305 "Счет субъектов квазигосударственного сектора МБ";
307 "КСН реконвертации внешнего займа или связанного гранта";
308 "Счет государственных закупок";
309 "КСН трансфертов ФСМС";
310 "КСН платных услуг РБ";
311 "КСН платных услуг МБ";
320 "КСН благотворительной помощи РБ";
321 "КСН благотворительной помощи МБ";
330 "КСН временного размещения денег РБ";
331 "КСН временного размещения денег МБ";
340 "КСН Национального фонда";
350 "КСН целевого финансирования";
360 "Счет сумм до выяснения";
370 "КСН Фонда компенсации потерпевшим";
371 "Счет вознаграждения на остаток денег, находящихся на едином казначейском счете";
372 "Счет операторов финансовой и (или) нефинансовой поддержки";
373 "Счет гарантированного государством займа";
374 "Счет обслуживания гарантированного государством займа";
380 "Счет для привлечения средств с КСН МБ";
390 "Сборный счет поступлений".";
пункт 27-5 исключить;
дополнить пунктами 27-9, 27-10 и 27-11 следующего содержания:
"27-9. На субсчете 372 "Счет операторов финансовой и (или) нефинансовой поддержки" учитывается движение денег на счетах операторов финансовой и (или) нефинансовой поддержки.
Поступление денег на счет операторов финансовой и (или) нефинансовой поддержки отражается по дебету субсчета 372 и кредиту субсчета 600.
Расходование денег со счета операторов финансовой и (или) нефинансовой поддержки отражается по дебету субсчета 500 и кредиту субсчета 372.
27-10. На субсчете 373 "Счет гарантированного государством займа" учитывается движение денег на счете гарантированного государством займа.

Мемлекет кепілдік берген қарыз шотына ақша түсімі 373 қосалқы шоттың дебеті және 621 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
Мемлекет кепілдік берген қарыз шотынан ақшаны жұмсау 521-қосалқы шоттың дебеті және 373-қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.";
27-11. 374 "Мемлекет кепілдік берген қарызға қызмет көрсету шоты" қосалқы шотында мемлекет кепілдік берген қарызға қызмет көрсету шотындағы ақша қозғалысы ескеріледі.
Мемлекет кепілдік берген қарызға қызмет көрсету шотына ақша түсімі 374 қосалқы шоттың дебеті және 622 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
Мемлекет кепілдік берген қарызға қызмет көрсету шотынан жүргізілген шығыстар 522-қосалқы шоттың дебеті және 374-қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.";
47, 48 және 48-1-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"47. 5 "Есеп айырысулар" шотында ақшалардың жұмсалуы бойынша операциялар, Ұлттық Банк салымдарына (депозиттеріне) орналастыру үшін тартылған жергілікті бюджеттердің қаражаттарын орналастыру бойынша есеп айырысулар, ЖБ жетіспеушіліктері бойынша есеп айырысулар, ішкі есеп айырысулар есепке алынады.
5-шот мынадай қосалқы шоттарға бөлінеді:
500 "Шығыстарды жүргізу";
501 "ЖБ ақылы қызметтерінің ҚБШ бойынша шығыстарды жүргізу";
502 "ЖБ қайырымдылық көмегінің ҚБШ бойынша шығыстарды жүргізу";
503 "ЖБ ақшасын уақытша орналастыру ҚБШ бойынша шығыстарды жүргізу";
510 "Сыртқы қарыздар бойынша шығыстарды жүргізу";
521 "Мемлекет кепілдік берген қарыздар бойынша шығыстарды жүргізу";
522 "Қызмет көрсету, мемлекет кепілдік берген қарыздар бойынша шығыстарды жүргізу".
48. Қазынашылық комитеті 500 "Шығыстарды жүргізу" қосалқы шотында республикалық және жергілікті бюджеттердің ҚБШ-дан, ақылы қызметтер, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың, сыртқы қарыз немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың, Ұлттық қордың, Жәбірленушілерге өтемақы қорының, ӘМСҚ трансферттердің, нысаналы қаржыландыру ҚБШ-нан, Еуразиялық экономикалық одағының шотынан, квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнің шоттарынан, операторлардың қаржылық және (немесе) қаржылық емес қолдау шоттарын, мемлекет кепілдік берген қарыз шоттарын, мемлекет кепілдік берген қарызға қызмет көрсету шоттарын және мемлекеттік сатып алу шоттарынан жүргізілген шығыстарды есепке алады.
Жүргізілген шығыстар сомасына әр күнге 500 қосалқы шотының дебеті және 300, 301, 303, 304, 305, 307, 308, 310, 311, 320, 321, 330, 331, 340, 350, 372, 373, 374 қосалқы шоттарының кредиті бойынша жазба жүргізіледі.
Кассалық шығыстарды республикалық және жергілікті бюджеттердің ҚБШ қалпына келтіру 300, 301 қосалқы шоттарының дебеті және 500 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.

Поступление денег на счет гарантированного государством займа отражается по дебету субсчета 373 и кредиту субсчета 621.
Расходование денег со счета гарантированного государством займа отражается по дебету субсчета 521 и кредиту субсчета 373.
27-11. На субсчете 374 "Счет обслуживания гарантированного государством займа" учитывается движение денег на счете обслуживания гарантированного государством займа.
Поступление денег на счет обслуживания гарантированного государством займа отражается по дебету субсчета 374 и кредиту субсчета 622.
Расходы, произведенные со счета обслуживания гарантированного государством займа, отражаются по дебету 522 и кредиту субсчета 374.";
пункты 47, 48 и 48-1 изложить в следующей редакции:
"47. На счете 5 "Расчеты" учитываются операции по расходованию денег, расчеты по размещению средств местных бюджетов, привлеченных для размещения во вклады (депозиты) Банка, расчеты по недостачам МБ, внутренние расчеты.
Счет 5 подразделяется на субсчета:
500 "Проведение расходов";
501 "Проведение расходов по КСН платных услуг МБ";
502 "Проведение расходов по КСН благотворительной помощи МБ";
503 "Проведение расходов по КСН временного размещения денег МБ";
510 "Проведение расходов по внешним займам";
521 "Проведение расходов по гарантированным государством займам";
522 "Проведение расходов по обслуживанию, гарантированных государством займам".
48. На субсчете 500 "Проведение расходов" Комитетом казначейства учитываются расходы, проведенные с КСН республиканского и местных бюджетов, с КСН платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, Национального фонда, Фонда компенсации потерпевшим, трансфертов ФСМС, целевого финансирования, со счета Евразийского экономического союза, счетов субъектов квазигосударственного сектора, счетов операторов финансовой и (или) нефинансовой поддержки, счетов гарантированного государством займа, счетов обслуживания гарантированного государством займа и счетов государственных закупок.
На сумму произведенных расходов за каждый день производится запись по дебету субсчета 500 и кредиту субсчетов 300, 301, 303, 304, 305, 307, 308, 310, 311, 320, 321, 330, 331, 340, 350, 372, 373, 374.
Восстановление кассовых расходов на КСН республиканского и местных бюджетов отражается по дебету субсчетов 300, 301 и кредиту субсчета 500.

БҚШ бойынша жүргізілген шығыстар 100 "Бірыңғай қазынашылық шот" қосалқы шотының дебеті және 500 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
48-1. Бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдары:
500 "Шығыстарды жүргізу" қосалқы шотында – жергілікті бюджеттің ҚБШ, квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнің шоттары, операторлардың қаржылық және (немесе) қаржылық емес қолдау шоттарына және мемлекеттік сатып алу шоттары бойынша шығыстары;
501 "ЖБ ақылы қызметтерінің ҚБШ бойынша шығыстарды жүргізу" қосалқы шотында;
502 "ЖБ қайырымдылық көмектің ҚБШ бойынша шығыстарды жүргізу" қосалқы шотында;
503 "ЖБ ақшаларын уақытша орналастыру ҚБШ бойынша шығыстарды жүргізу" қосалқы шотында;
510 "Сыртқы қарыздар бойынша шығыстарды жүргізу" қосалқы шотында есепке алады.
Жүргізілген шығыстар сомасының әрбір күніне 501 қосалқы шотының дебеті мен 311 қосалқы шотының кредиті бойынша жазба жүргізіледі.
ЖБ ақылы қызметтерінің ҚБШ кассалық шығыстарды қалпына келтіру 311 қосалқы шотының дебеті мен 501 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.";
48-4-тармақ алынып тасталсын;
52-1 және 53-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"52-1. 6 "Түсімдер" шотында республикалық және жергілікті бюджеттердің ҚБШ-дағы, сыртқы қарыздар бойынша шоттардағы, ақылы қызметтер, қайырымдылық көмек, ақшаны уақытша орналастыру, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастау, Ұлттық қор, Жәбірленушілерге өтемақы қорының, ӘМСҚ трансферттердің, нысаналы қаржыландыру, Еуразиялық экономикалық одағының ҚБШ-дағы, анықталғанға дейінгі сомалар, бірыңғай қазынашылық шотындағы ақша қалдығына сыйақы шотындағы, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттарындағы, операторлардың қаржылық және (немесе) қаржылық емес қолдау шоттары және мемлекеттік сатып алу шоттарындағы түсімдер бойынша операциялар есепке алынады.
6 шот мынадай қосалқы шоттарға бөлінеді:
600 "Түсімдерді есепке алу";
601 "ЖБ ақылы қызметтерінің ҚБШ-на түсімдерді есепке алу";
602 "ЖБ қайырымдылық көмектің ҚБШ-на түсімдерді есепке алу";
603 "ЖБ ақшаны уақытша орналастыру ҚБШ-на түсімдерді есепке алу";
610 "Сыртқы қарыздар бойынша түсімдерді есепке алу";
621 "Мемлекет кепілдік берген қарыздар бойынша түсімдерді есепке алу";
622 "Мемлекет кепілдік берген қарыздарға қызмет көрсету бойынша түсімдерді есепке алу";
600 "Түсімдерді есепке алу" қосалқы шотында Қазынашылық комитеті республикалық және жергілікті бюджеттердің ҚБШ-дағы, ақылы қызметтер қайырымдылық көмек, ақшаны уақытша орналастыру, өзін-өзі басқару, сыртқы қарыз немесе байланысты грантты, Ұлттық қор, Жәбірленушілерге өтемақы қорының, ӘМСҚ трансферттердің, нысаналы қаржыландыру, Еуразиялық экономикалық одағының ҚБШ-дағы, анықталғанға дейінгі сомалар, бірыңғай қазынашылық шотындағы ақша қалдығына сыйақы шотындағы, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттарындағы және мемлекеттік сатып алу шоттарындағы түсімдер есепке алынады.

Проведенные расходы по ЕКС отражаются по дебету субсчета 100 "Единый казначейский счет" и кредиту субсчета 500.
48-1. Местные уполномоченные органы по исполнению бюджета учитывают:
на субсчете 500 "Проведение расходов" ‒ расходы по КСН местного бюджета, счетам субъектов квазигосударственного сектора, счетам операторов финансовой и (или) нефинансовой поддержки и счетам государственных закупок;
на субсчете 501 "Проведение расходов по КСН платных услуг МБ";
на субсчете 502 "Проведение расходов по КСН благотворительной помощи МБ";
на субсчете 503 "Проведение расходов по КСН временного размещения денег МБ";
на субсчете 510 "Проведение расходов по внешним займам".
На сумму произведенных расходов за каждый день производится запись по дебету субсчета 501 и кредиту субсчета 311.
Восстановление кассовых расходов на КСН платных услуг МБ отражается по дебету субсчета 311 и кредиту субсчета 501.";
пункт 48-4 исключить;
пункты 52-1 и 53 изложить в следующей редакции:
"52-1. На счете 6 "Поступления" учитываются операции по поступлениям на КСН республиканского и местных бюджетов, на счетах по внешним займам, на КСН платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, Национального фонда, Фонда компенсации потерпевшим, трансфертов ФСМС, целевого финансирования, Евразийского экономического союза, на счет сумм до выяснения, на счет вознаграждения на остаток денег, находящихся на едином казначейском счете, на счета субъектов квазигосударственного сектора, счета операторов финансовой и (или) нефинансовой поддержки, и счета государственных закупок.
Счет 6 подразделяется на субсчета:
600 "Зачисление поступлений";
601 "Зачисление поступлений на КСН платных услуг МБ";
602 "Зачисление поступлений на КСН благотворительной помощи МБ";
603 "Зачисление поступлений на КСН временного размещения денег МБ";
610 "Зачисление поступлений по внешним займам";
621 "Зачисление поступлений по гарантированным государством займам";
622 "Зачисление поступлений по обслуживанию гарантированных государством займов".
На субсчете 600 "Зачисление поступлений" Комитетом казначейства учитываются поступления на КСН республиканского и местных бюджетов, на КСН платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, Национального фонда, Фонда компенсации потерпевшим, трансфертов ФСМС, целевого финансирования, Евразийского экономического союза, на счет сумм до выяснения, на счет вознаграждения на остаток денег, находящихся на едином казначейском счете, на счета субъектов квазигосударственного сектора и счета государственных закупок.

БҚШ бойынша жүргізілген түсімдер 600 қосалқы шотының дебеті және 100 "Бірыңғай қазынашылық шоты" қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар:
600 "Түсімдерді есепке алу" қосалқы шотында - жергілікті бюджеттің ҚБШ-на және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттарына, операторлардың қаржылық және (немесе) қаржылық емес қолдау шоттары және мемлекеттік сатып алу шоттарына түсімдерді;
601 "ЖБ ақылы қызметтерінің ҚБШ-на түсімдерді есепке алу";
602 "ЖБ қайырымдылық көмектің ҚБШ-на түсімдерді есепке алу";
603 "ЖБ ақшасын уақытша орналастыру ҚБШ-на түсімдерді есепке алу";
610 "Сыртқы қарыздар бойынша түсімдерді есепке алу" есепке алады.
601 "ЖБ ақылы қызметтерінің ҚБШ түсімдерді есепке алу" қосалқы шотында ЖБ ақылы қызметтерінің ҚБШ түсімдер есепке алынады.
ЖБ ақылы қызметтерінің ҚБШ бойынша жүргізілген түсімдер 311 қосалқы шоттың дебеті және 601 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
602 "ЖБ қайырымдылық көмектің ҚБШ түсімдерді есепке алу" қосалқы шотында ЖБ қайырымдылық көмектің ҚБШ түсімдер есепке алынады.
ЖБ қайырымдылық көмектің ҚБШ бойынша жүргізілген түсімдер 321 қосалқы шоттың дебеті және 602 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
603 "ЖБ ақшасын уақытша орналастыру ҚБШ-ға түсімдерді есепке алу" қосалқы шотында ЖБ ақшасын уақытша орналастыру ҚБШ-ға түсімдер ескеріледі.
ЖБ ақшаларын уақытша орналастыру ҚБШ бойынша жүргізілген түсімдер 331 қосалқы шоттың дебеті және 603 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
610 "Сыртқы қарыздар бойынша түсімдерді есепке алу" қосалқы шотында сыртқы қарыздар бойынша шотқа түсімдер есепке алынады.
Сыртқы қарыздар бойынша жүргізілген түсімдер 302 "Сыртқы қарыздар бойынша шот" қосалқы шотының дебеті және 610 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
53. 9 "Нәтижелер" шотында сыртқы қарыздар бойынша, ЖБ ақылы қызметтері бойынша, ЖБ қайырымдылық бойынша, ЖБ ақшаны уақытша орналастыру бойынша, жергілікті бюджеттердің атқарылу нәтижелері есепке алынады.
9 шот мынадай қосалқы шоттарға бөлінеді:
900 "Бюджеттің атқарылу нәтижесі";
910 "Сыртқы қарыздар бойынша атқарылу нәтижесі";
911 "ЖБ ақылы қызметтері бойынша атқарылу нәтижесі";
921 "ЖБ қайырымдылық көмек бойынша атқарылу нәтижесі";
931 "ЖБ ақшаны уақытша орналастыру бойынша атқарылу нәтижесі".
Жергілікті бюджеттердің атқарылу нәтижелерін анықтауға 900 "Бюджеттің атқарылу нәтижелері" қосалқы шоты арналған.
Қаржы жылының аяқталуы бойынша осы шотта түсімдер мен шығыстар сомалары көрсетіледі.
Нәтижелері жылдың аяғында 600 қосалқы шоты бойынша қалдықты 900 қосалқы шоттың кредитіне, ал 500 қосалқы шоты бойынша қалдығы 900 қосалқы шоттың дебетіне есептен шығару арқылы анықталады.

Проведенные поступления по ЕКС отражаются по дебету субсчета 600 и кредиту субсчета 100 "Единый казначейский счет".
Местные уполномоченные органы по исполнению бюджета учитывают:
на субсчете 600 "Зачисление поступлений" - поступления на КСН местного бюджета, на счета субъектов квазигосударственного сектора, счета операторов финансовой и (или) нефинансовой поддержки и счета государственных закупок;
601 "Зачисление поступлений на КСН платных услуг МБ";
602 "Зачисление поступлений на КСН благотворительной помощи МБ";
603 "Зачисление поступлений на КСН временного размещения денег МБ";
610 "Зачисление поступлений по внешним займам".
На субсчете 601 "Зачисление поступлений на КСН платных услуг МБ" учитываются поступления на КСН платных услуг МБ.
Проведенные поступления по КСН платных услуг МБ отражаются по дебету субсчета 311 и кредиту субсчета 601.
На субсчете 602 "Зачисление поступлений на КСН благотворительной помощи МБ" учитываются поступления на КСН благотворительной помощи МБ.
Проведенные поступления по КСН благотворительной помощи МБ отражаются по дебету субсчета 321 и кредиту субсчета 602.
На субсчете 603 "Зачисление поступлений на КСН временного размещения денег МБ" учитываются поступления на КСН временного размещения денег МБ.
Проведенные поступления по КСН временного размещения денег МБ отражаются по дебету субсчета 331 и кредиту субсчета 603.
На субсчете 610 "Зачисление поступлений по внешним займам" учитываются поступления на счет по внешним займам.
Проведенные поступления по внешним займам отражаются по дебету субсчета 302 "Счет по внешним займам" и кредиту субсчета 610.
53. На счете 9 "Результаты" учитываются результаты исполнения местных бюджетов, по внешним займам, по платным услугам МБ, по благотворительной помощи МБ, по временному размещению денег МБ.
Счет 9 подразделяется на субсчета:
900 "Результат исполнения бюджета";
910 "Результат исполнения по внешним займам";
911 "Результат исполнения по платным услугам МБ";
921 "Результат исполнения по благотворительной помощи МБ";
931 "Результат исполнения по временному размещению денег МБ";
Субсчет 900 "Результат исполнения бюджета" предназначен для определения результатов исполнения местных бюджетов.
По окончании финансового года на этом счете отражаются суммы поступлений и расходов.
Результаты определяются путем списания в конце года в кредит субсчета 900 остатка по субсчету 600, а в дебет субсчета 900 остатка по субсчету 500.

Бюджет түсімдері мен шығыстарын 900 қосалқы шотқа есептен шығарғаннан кейін 600 және 500 қосалқы шоттары жабылады.
900 қосалқы шоты бойынша алынған кредит қалдығы бюджеттің атқарылу нәтижесі болып табылады.
Бюджет кодексінің 104-бабына сәйкес жыл басындағы бюджет қаражатының қалдықтары 900 қосалқы шотта қалады.";
53-5-тармақ алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 53-6 және 53-7-тармақтармен толықтырылсын:
"53-6. 951 "Мемлекет кепілдік берген қарыздар бойынша атқарылу нәтижесі" қосалқы шоты мемлекет кепілдік берген қарыздар бойынша атқарылу нәтижелерін айқындауға арналған. Қаржы жылы аяқталғаннан кейін осы шотта түсімдер мен шығыстардың сомалары көрсетіледі. Нәтижелер жылдың аяғында 621 қосалқы шоты бойынша қалдықты 951 қосалқы шотының кредитіне, ал 521 қосалқы шоты бойынша қалдықты 951 қосалқы шотының дебетіне есептен шығару жолымен айқындалады.
Мемлекет кепілдік берген қарыздар бойынша түсімдер мен шығыстарды 951 қосалқы шотқа есептен шығарғаннан кейін 621 және 521 қосалқы шоттар жабылады.
951 қосалқы шоты бойынша алынған кредиттік қалдық мемлекет кепілдік берген қарыздар бойынша атқарылу нәтижесі болып табылады.
53-7. 952 "Мемлекет кепілдік берген қарыздарға қызмет көрсету бойынша атқарылу нәтижесі" қосалқы шоты мемлекет кепілдік берген қарыздар бойынша атқарылу нәтижелерін айқындауға арналған. Қаржы жылы аяқталғаннан кейін осы шотта түсімдер мен шығыстардың сомалары көрсетіледі. Нәтижелер жылдың аяғында 621 қосалқы шоты бойынша қалдықты 951 қосалқы шотының кредитіне, ал 521 қосалқы шоты бойынша қалдықты 951 қосалқы шотының дебетіне есептен шығару жолымен айқындалады.
Мемлекет кепілдік берген қарыздар бойынша түсімдер мен шығыстарды 951 қосалқы шотқа есептен шығарғаннан кейін 621 және 521 қосалқы шоттар жабылады.
951 қосалқы шоты бойынша алынған кредиттік қалдық мемлекет кепілдік берген қарыздарға қызмет көрсету бойынша атқарылу нәтижесі болып табылады.";
Көрсетілген Қағидаларға 8, 10, 20, 24 және 25-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2, 3, 4 және 5-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Бюджет заңнамасы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынылуын қамтамасыз етсін.

После списания поступлений и расходов бюджета на субсчет 900 закрываются субсчета 600 и 500.
Полученный кредитовый остаток по субсчету 900 является результатом исполнения бюджета.
Остатки бюджетных средств на начало года остаются на субсчете 900 в соответствии со статьей 104 Бюджетного кодекса.";
пункт 53-5 исключить;
дополнить пунктами 53-6 и 53-7 следующего содержания:
"53-6. Субсчет 951 "Результат исполнения по гарантированным государством займам" предназначен для определения результатов исполнения по гарантированным государством займам. По окончании финансового года на этом счете отражаются суммы поступлений и расходов. Результаты определяются путем списания в конце года в кредит субсчета 951 остатка по субсчету 621, а в дебет субсчета 951 остатка по субсчету 521.
После списания поступлений и расходов по гарантированным государством займам на субсчет 951 закрываются субсчета 621 и 521.
Полученный кредитовый остаток по субсчету 951 является результатом исполнения по гарантированным государством займам.
53-7. Субсчет 952 "Результат исполнения по обслуживанию гарантированных государством займов" предназначен для определения результатов исполнения по гарантированным государством займам. По окончании финансового года на этом счете отражаются суммы поступлений и расходов. Результаты определяются путем списания в конце года в кредит субсчета 951 остатка по субсчету 621, а в дебет субсчета 951 остатка по субсчету 521.
После списания поступлений и расходов по гарантированным государством займам на субсчет 951 закрываются субсчета 621 и 521.
Полученный кредитовый остаток по субсчету 951 является результатом исполнения по обслуживанию гарантированных государством займов.";
приложения 8, 10, 20, 24 и 25 к указанным Правилам изложить в новой редакции, согласно приложениям 1, 2, 3, 4 и 5 к настоящему приказу.
2. Департаменту бюджетного законодательства Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.

516
Бірыңғай қазынашылық шотындағы ақша қалдығына сыйақы шоты
517
Операторлардың қаржылық және (немесе) қаржылық емес қолдау шоты
518
Мемлекеттік кепілдік берген қарыз шоты
519
Мемлекеттік кепілдік берген қарызға қызмет көрсету шоты
520
Есеп айырысудағы ақшалар
600
ЖБ жетіспеушіліктері бойынша есеп айырысулар
700
Кезеңнің сонындағы ақша қалдығы (100 жол+200 жол+300, 400 жолдар-500 жол-600, 700- жолдар)
800
Бюджетті атқару жөніндегі
уәкілетті органның басшысы _______________ _________________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті
органның бюджеттік есепке алу бойынша
құрылымдық бөлімшесінің басшысы ________ _________________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Ескертпе:
аббревиатуралардың толық жазылуы:
ҚБШ – қолма-қол ақшаны бақылау шоты;
РБ – республикалық бюджет;
ЖБ – жергілікті бюджет;
ӘМСҚ – әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры;
ҚР ҰБ – Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2022 жылғы 25 ақпандағы
№ 218 бұйрығына
3-қосымша
Бюджеттік есепке алуды
жүргізу қағидаларына
20-қосымша
нысан
___________________________
(уәкілетті органның атауы)
Қазынашылықтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінде операциялық күннің жабылуы туралы есеп 20___жылғы "____" ______________
Өлшем бірлігі: теңге, тиын
Атауы
Жыл басын дағы қалдық
Кіретін қал дық
С а л ь д о
Барлық түсім дер
Түсімдер
Қайта рулар
Тасымал дар
Барлық шығыстар
Шығыс тар
Қалпына келтіру
Тарту/қайтарулар
Ішкі банктік шот бойынша күн соңындағы БҚШ қалдығы
Сыртқы банктік шот бойынша күн соңындағы БҚШ қалдығы
Ішкі және сыртқы шоттар арасындағы ауытқулар
А
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
1
ҚБАЕО-ның банк көшірме жазбасы бойынша
2
Барлығы
3
РБ ҚБШ
4
ЖБ ҚБШ – жиыны
5
оның ішінде, облыстар бойынша
6
РБ
Ақылы қызметтерінің ҚБШ
Қайырымдылық көмектің ҚБШ
Ақшаларды уақытша орналастыру ҚБШ
Нысаналы қаржыландыру ҚБШ
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоты
Сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастау ҚБШ
ӘМСҚ трансферттердің ҚБШ
Операторлардың қаржылық және (немесе) қаржылық емес қолдау шоты
7
ЖБ
Ақылы қызметтерінің ҚБШ
Қайырымдылық көмектің ҚБШ
Ақшаларды уақытша орналастыру ҚБШ
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоты
Операторлардың қаржылық және (немесе) қаржылық емес қолдау шоты
8
Ұлттық қордың ҚБШ
9
ҚР Үкіметінің депозиттері
10
Уақытша бос бюджеттік ақшалар шоты
11
Есептердегі ақша
12
Анықтауға дейінгі сомалар шоты
13
Еуразиялық экономикалық одақтың шоты
14
Мемлекеттік сатып алу шоты
15
Жәбірленушілерге өтемақы қорының ҚБШ
16
Бірыңғай қазынашылық шотындағы ақша қалдығына сыйақы шоты
17
Мемлекеттік кепілдік берген қарыз шоты
18
Мемлекеттік кепілдік берген қарызға қызмет көрсету шоты
Бюджетті атқару жөніндегі
уәкілетті органның басшысы ____________ _________________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Ескертпе:
аббревиатуралардың толық жазылуы:
ҚБАЕО – Қазақстан банкаралық есеп айырысу орталығы;
ҚБШ – қолма-қол ақшаны бақылау шоты;
РБ – республикалық бюджет;
ЖБ – жергілікті бюджет;
ӘМСҚ – әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2022 жылғы 25 ақпандағы
№ 218 бұйрығына
4-қосымша
Бюджеттік есепке алуды
жүргізу қағидаларына
24-қосымша
Бюджеттік есепке алу шоттарының жоспары
Шоттар нөмірі
Шоттар атауы
Қосалқы шоттар нөмірі
Қосалқы шоттар атауы
1
Ақшалай қаражат

516
Счет вознаграждения на остаток денег, находящихся на едином казначейском счете
517
Счет операторов финансовой и (или) нефинансовой поддержки
518
Счет гарантированного государством займа
519
Счет обслуживания гарантированного государством займа
520
Деньги в расчетах
600
Расчеты по недостачам МБ
700
Остаток денег на конец периода (строка 100 + строка 200 + строки 300, 400 – строка 500 - строки 600, 700)
800
Руководитель уполномоченного органа по исполнению бюджета
_______________ ________________________________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Руководитель структурного подразделения по бюджетному учету
уполномоченного органа по исполнению бюджета
_______________ ________________________________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Примечание:
расшифровка аббревиатур:
КСН – контрольный счет наличности;
РБ – республиканский бюджет;
МБ – местный бюджет;
ФСМС – фонд социального медицинского страхования;
НБ РК – Национальный банк Республики Казахстан.
Приложение 3 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 25 февраля 2022 года № 218
Приложение 20
к Правилам ведения
бюджетного учета
форма
_______________________________________
(наименование уполномоченного органа)
Отчет о закрытии операционного дня в Интегрированной информационной системе казначейства за "___" _______ 20 ___ года
Единица измерения: тенге, тиын
Наименование
Остаток на начало года
Входящий остаток
С а л ь д о
Всего поступ лений
Поступления
Возвраты
Переносы
Всего расходов
Расходы
Восстановление
Привлечения/ возвраты
Остаток ЕКС на конец дня по внутреннему банковскому счету
Остаток ЕКС на конец дня по внешнему банковскому счету
Отклонения между внешним и внутренним счетами
А
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
1
По банковской выписке КЦМР
2
Всего
3
КСН РБ
4
КСН МБ – итого
5
в т.ч.по областям
6
РБ
КСН платных услуг
КСН благотворитель-ной помощи
КСН временного размещения денег
КСН целевого финансирования
Счет субъектов квазигосударственного сектора
КСН реконвертации внешнего займа или связанного гранта
КСН трансфертов ФСМС
Счет операторов финансовой и (или) нефинансовой поддержки
7
МБ
КСН платных услуг
КСН благотворительной помощи
КСН временного размещения денег
Счет субъектов квазигосударственного сектора
Счет операторов финансовой и (или) нефинансовой поддержки
8
КСН Национального фонда
9
Депозиты Правительства РК
10
Счет временно свободных бюджетных денег
11
Деньги в расчетах
12
Счет сумм до выяснения
13
Счет Евразийского экономического союза
14
Счет государственных закупок
15
КСН Фонда компенсации потерпевшим
16
Счет вознаграждения на остаток денег, находящихся на едином казначейском счете
17
Счет гарантированного государством займа
18
Счет обслуживания гарантированного государством займа
Руководитель уполномоченного органа по исполнению бюджета
_______________ ________________________________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Примечание:
расшифровка аббревиатур:
КЦМР – Казахстанский Центр межбанковских расчетов;
КСН – контрольный счет наличности;
РБ – республиканский бюджет;
МБ – местный бюджет;
ФСМС – фонд социального медицинского страхования.
Приложение 4 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 25 февраля 2022 года № 218
Приложение 24
к Правилам ведения
бюджетного учета
План счетов бюджетного учета
Номер счетов
Наименование счетов
Номер субсчетов
Наименование субсчетов
1
Денежные средства