"Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу жөнінде мемлекеттік қызметтер көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 29 мамырдағы № 66 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2022 жылғы 30 наурыздағы № 258 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 31 наурызда № 27310 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу жөнінде мемлекеттік қызметтер көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің міндетін атқарушысының 2020 жылғы 29 мамырдағы № 66 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20771 тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Бекітілсін:
1) Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес "Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу, олардың филиалдары мен өкілдіктерін есептік тіркеу" мемлекеттік қызмет көрсету Қағидалары бекітілсін;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес "Заңды тұлғаларды мемлекеттік қайта тіркеу, олардың филиалдары мен өкілдіктерін есептік қайта тіркеу" мемлекеттік қызмет көрсету Қағидалары бекітілсін.;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес "Жеке кәсіпкерлік субъектісіне жатпайтын заңды тұлғаның, сондай-ақ акционерлік қоғамның құрылтай құжаттарына, олардың филиалдары (өкілдіктері) туралы ережелерге енгізілген өзгерістер мен толықтыруларды мемлекеттік тіркеу" мемлекеттік қызмет көрсету Қағидалары бекітілсін.;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес "Заңды тұлға қызметінің тоқтатылуын мемлекеттік тіркеу, филиал мен өкілдікті есептік тіркеуден шығару" мемлекеттік қызмет көрсету Қағидалары бекітілсін.;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес "Жеке кәсіпкерлік субъектісіне жатпайтын заңды тұлға, сондай-ақ акционерлік қоғам, олардың филиалдары мен өкілдіктері Жарғысының (ережесінің) телнұсқасын беру" мемлекеттік қызмет көрсету Қағидалары бекітілсін.;";
6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес "Заңды тұлғаларды тіркеу (қайта тіркеу) туралы, олардың филиалдары мен өкілдіктерін есептік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама беру" мемлекеттік қызмет көрсету Қағидалары бекітілсін.;";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу, олардың филиалдары мен өкілдіктерін есептік тіркеу" мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларында:
осы Қағидалардың 16-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Осы Қағидалардың 3 және 4-тармақтарына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету құжаттар келіп түскен кезде көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері тізілімге сәйкес құжаттарды қабылдауды жүзеге асырады және заңды тұлғаларды тіркеу басқармасына (бөліміне) жолдайды.
Заңды тұлғаларды тіркеу басқармасының (бөлімінің) басшысы 15 минут ішінде жауапты орындаушыны анықтайды және оған орындауға береді.
Жауапты орындаушы: ұсынылған құжаттардың дұрыс толтырылуын (ресімдеуін) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкестігін тексереді және бас тарту үшін негіздер болмаған жағдайда заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы, филиалды (өкілдікті) есептік тіркеу туралы бұйрықты ресімдейді, Бизнес-сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізіліміне мәліметтерді енгізеді, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі берілген филиалды (өкілдікті) есептік тіркеу туралы анықтаманы ресімдейді, іс ресімделгеннен кейін (БСН берілгенін растайтын тиісті мөртабандар қойылғаннан кейін) құрылтай және басқа құжаттардың бір-бір данасынан тұратын істі ресімдейді.
Жауапты орындаушы қарағаннан кейін заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі берілген филиалды (өкілдікті) есептік тіркеу туралы анықтама немесе бас тарту туралы дәлелді бұйрық басшылыққа қол қоюға жіберіледі. Басшылық қол қойған құжаттарды жауапты орындаушы көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесіне береді. Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері құжаттарды курьер арқылы Мемлекеттік корпорацияға береді немесе портал арқылы көрсетілетін қызметті алушыға жолдайды.";
осы Қағидалардың 17-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Осы Қағидалардың 5-тармағына сәйкес құжаттар Мемлекеттік корпорацияға келіп түскен кезде Мемлекеттік корпорацияның қызметкері көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттарды қабылдайды, тексереді, қабылданған құжаттар Заңды тұлғаларды тіркеу саласындағы мемлекеттік корпорацияның тиісті бөлімшесіне жіберіледі.
Заңды тұлғаларды тіркеу басқармасының (бөлімінің) басшысы 15 минут ішінде жауапты орындаушыны анықтайды және оған орындауға береді.
Жауапты орындаушы: ұсынылған құжаттардың дұрыс толтырылуын (ресімдеуін) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкестігін тексереді және бас тарту үшін негіздер болмаған жағдайда заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы, филиалды (өкілдікті) есептік тіркеу туралы бұйрықты ресімдейді, Бизнес-сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізіліміне мәліметтерді енгізеді; заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі берілген филиалды (өкілдікті) есептік тіркеу туралы анықтаманы ресімдейді, іс ресімделгеннен кейін (БСН берілгенін растайтын тиісті мөртабандар қойылғаннан кейін) құрылтай және басқа құжаттардың бір-бір данасынан тұратын істі ресімдейді.
Жауапты орындаушы қарағаннан кейін заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі берілген филиалды (өкілдікті) есептік тіркеу туралы анықтама немесе бас тарту туралы дәлелді бұйрық басшылыққа қол қоюға жіберіледі. Басшылық қол қойған құжаттарды жауапты орындаушы Мемлекеттік корпорацияның беру бөліміне береді.";
6-қосымшадағы:
реттік нөмірі 4-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электронды (ішінара автоматтандырылған)/қағаз түрінде/ "бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетілген
",
реттік нөмірі 8-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі
Мемлекеттік корпорацияға заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу үшін:
қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша:
заңды тұлғаны, филиалды (өкілдікті) мемлекеттік (есептік) тіркеу туралы өтініш; өз қызметін үлгі жарғы негізінде жүзеге асыратын шаруашылық серіктестіктерін мемлекеттік тіркеу туралы өтініш; өз қызметін үлгі жарғы негізінде жүзеге асыратын акционерлік қоғамды мемлекеттік тіркеу туралы өтініш; өндірістік кооперативті мемлекеттік тіркеу туралы өтініш, өз қызметін үлгілік жарғы негізінде жүзеге асыратын орта кәсіпкерлік субъектісін мемлекеттік тіркеу туралы өтініш және банк шотын ашу және жұмыскерді жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыруға (заңды тұлғаның құрылтайшысы (құрылтайшылары) қызметін жеке тұлғалармен еңбек қатынастарына кірмей жүзеге асыратын (жүзеге асыратын) жағдайларды қоспағанда) Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш (бұдан әрі – өтініш) қоса беріледі.
Мемлекет қатысатын заңды тұлғалар тізілім ұстаушының белгісі бар өтінішті ұсынады.
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес сәйкестендіру нөмірлері жоқ тұлғаларды қоспағанда, шетел қатысатын орта және ірі кәсіпкерлік субъектілеріне жататын заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу орта және ірі кәсіпкерлік субъектілеріне жататын Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларын мемлекеттік тіркеу үшін белгіленген тәртіппен жүргізіледі. Егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда өзгеше белгіленбесе, қосымша ұсынылуға тиіс: - құрылтайшы-шетелдік заңды тұлға шет мемлекеттің заңнамасы бойынша заңды тұлға болып табылатынын куәландыратын сауда тізілімінен заңдастырылған үзіндінің көшірмесі немесе басқа заңдастырылған құжат, қазақ және орыс тілдеріне нотариалды куәландырылған аудармасымен; -қазақ және орыс тілдеріндегі нотариалды куәландырылған аудармасы бар шетелдік құрылтайшының төлқұжатының көшірмесі немесе жеке басын куәландыратын басқа құжат. Көрсетілетін қызметті берушілер цифрлық құжаттарды "электрондық үкімет" веб-порталында тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы ұсынылған құжат иесінің келісімі болған жағдайда, іске асырылған интеграциясы арқылы цифрлық құжаттар сервисінен бір реттік паролді беру арқылы немесе "электрондық үкімет" веб-порталының хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы алады.
Акционерлік қоғам:
өз қызметін үлгі жарғы негізінде жүзеге асыратын акционерлік қоғамды қоспағанда, жарғы; құрылтай жиналысының хаттамасы немесе жалғыз қатысушының шешімі; шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне жататын заңды тұлғаларды қоспағанда, мемлекеттік корпорацияға бюджетке алым төленгенін растайтын түбіртек немесе өзге құжат.
Өз қызметін Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыратын мемлекеттік кәсіпорындарды, акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу пайыздан астамы мемлекетке тиесілі заңды тұлғаларды және олармен үлестес тұлғаларды мемлекеттік тіркеуді тіркеуші орган монополияға қарсы органның келісімімен жүзеге асырады.
Сенім серіктестігі:
шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне жататын заңды тұлғаларды қоспағанда, мемлекеттік корпорацияға төлемді растайтын құжат.
Толық серіктестік:
шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне жататын заңды тұлғаларды қоспағанда, мемлекеттік корпорацияға төлемді растайтын құжат.
Өндірістік кооператив:
Тегі, Аты, Әкесінің аты (болған жағдайда), ЖСН, тұрғылықты жері көрсетілген өндірістік кооператив мүшелерінің тізімі; шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне жататын заңды тұлғаларды қоспағанда, мемлекеттік корпорацияға төлемді растайтын құжат.
Тұтыну кооперативі:
жарғы; құрылтай шарты; заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу үшін бюджетке алым төленгенін растайтын түбіртек немесе өзге құжат; тұтыну кооперативі азаматтар үшін – тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), ЖСН және тұрғылықты жері және заңды тұлғалар үшін - орналасқан жері, банктік деректемелері және БСН көрсетілген осы кооперативтер мүшелерінің тізімін ұсынады;
Қосымша жауапкершілігі бар серіктестік:
шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне жататын заңды тұлғаларды қоспағанда, мемлекеттік корпорацияға төлемді растайтын құжат.
Жауапкершілігі шектеулі серіктестігі:
шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне жататын заңды тұлғаларды қоспағанда, мемлекеттік корпорацияға төлемді растайтын құжат.
Мемлекеттік кәсіпорын:
жарғы; Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органның кәсіпорынды құру туралы шешімі; мемлекеттік тіркеу үшін бюджетке алым төленгенін растайтын түбіртек немесе өзге де құжат.
Мемлекеттік мекемесі:
мемлекеттік мекемені құру туралы шешім; ереже (жарғы); заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу үшін бюджетке алым төленгенін растайтын түбіртек немесе өзге құжат.
Тұрғын үй-құрылыс кооперативі және тұрғын үй кооперативі:
жарғы; мемлекеттік тіркеу үшін бюджетке алым төленгенін растайтын түбіртек немесе өзге де құжат.
Тұрғын үй және тұрғын үй-құрылыс кооперативтері сондай-ақ осы кооперативтер мүшелерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), тұрғылықты жері мен ЖСН көрсетілген тізімін ұсынады.
Үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелерінің кооперативі:
кондоминиум объектісіндегі үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелерінің құрылтай жиналысының хаттамасы немесе жазбаша сауалнама қорытындысы бойынша дауыс беру парақтары бар хаттама; жарғы; заңды тұлғаның орналасқан жерін куәландыратын құжат; кондоминиум объектісін тіркеу немесе қайта тіркеу туралы Мемлекеттік акт не тіркеуші органның мөртабаны бар кондоминиум объектісін мемлекеттік тіркеуді растайтын құжат; мемлекеттік тіркеу үшін бюджетке алым төленгенін растайтын түбіртек немесе өзге де құжат.
Мүлік иелерінің бірлестігі:
жиналыс хаттамасы; мүлік иелері бірлестігінің Жарғысы;- мемлекеттік тіркеу үшін бюджетке алым төленгенін растайтын түбіртек немесе өзге де құжат.
Адвокаттар алқасы:
адвокаттар алқасы мүшелерінің Құрылтай жиналысы (конференциясы) бекіткен жарғы; жарғыны бекіту туралы уәкілетті органның шешімі; мемлекеттік тіркеу үшін бюджетке алым төленгенін растайтын түбіртек немесе өзге де құжат.
Нотариаттық палата:
нотариаттық палатаның жоғарғы басқару органы бекіткен жарғы; жарғыны бекіту туралы жоғарғы басқару органының шешімі; мемлекеттік тіркеу үшін бюджетке алым төленгенін растайтын түбіртек немесе өзге де құжат.
Қор:
жарғы; құрылтай шарты (құрылтайшылардың саны біреуден артық болған жағдайда); жарғыны бекіту туралы уәкілетті органның шешімі; алқалы органның (қамқоршылық кеңестің) атқарушы органды тағайындау туралы шешімі; мемлекеттік тіркеу үшін бюджетке алым төленгенін растайтын түбіртек немесе өзге де құжат.
Бірлестік:
қабылданған жарғы, құрылтай съезінде (конференциясында, жиналысында); съездің (конференцияның, жиналыстың) төрағасы мен хатшысы қол қойған Жарғыны қабылдаған құрылтай съезінің (конференциясының, жиналысының) хаттамасы; Тегі, Аты, Әкесінің аты ( бар болса), ЖСН, тұрғылықты жері, үй және қызмет телефондары, жеке қолы көрсетілген қоғамдық бірлестіктің бастамашы-азаматтарының тізімі; қоғамдық бірлестіктің орналасқан жерін растайтын құжат; мемлекеттік тіркеу үшін бюджетке алым төленгенін растайтын түбіртек немесе өзге де құжат.
Саяси партияларды тіркеу кезінде қосымша:

О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра юстиции Республики Казахстан от 29 мая 2020 года № 66 "Об утверждении правил оказания государственных услуг в сфере государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств"
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 30 марта 2022 года № 258. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 марта 2022 года № 27310
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра юстиции Республики Казахстан от 29 мая 2020 года № 66 "Об утверждении правил оказания государственных услуг в сфере государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20771), следующие изменения:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить:
1) Правила оказания государственной услуги "Государственная регистрация юридических лиц, учетная регистрация их филиалов и представительств" согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила оказания государственной услуги "Государственная перерегистрация юридических лиц, учетная перерегистрация их филиалов и представительств" согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Правила оказания государственной услуги "Государственная регистрация внесенных изменений и дополнений в учредительные документы юридического лица, не относящегося к субъекту частного предпринимательства, а также акционерного общества, положения об их филиалах (представительствах)" согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) Правила оказания государственной услуги "Государственная регистрация прекращения деятельности юридического лица, снятие с учетной регистрации филиала и представительства" согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) Правила оказания государственной услуги "Выдача дубликата устава (положения) юридического лица, не относящегося к субъекту частного предпринимательства, а также акционерного общества, их филиалов и представительств" согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) Правила оказания государственной услуги "Выдача справки о регистрации (перерегистрации) юридических лиц, учетной регистрации (перерегистрации) их филиалов и представительств" согласно приложению 6 к настоящему приказу;";
в правилах оказания государственной услуги "Государственная регистрация юридических лиц, учетная регистрация их филиалов и представительств", утвержденных данным приказом, утвержденных данным приказом:
в пунктах 16 и 17 вносятся изменения на казахском языке, тексты на русском языке не меняются;
в приложении 6:
строку, порядковый номер 4, изложить в следующей редакции:
"
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная)/бумажная/оказываемая по принципу "одного заявления"
",
строку, порядковый номер 8, изложить в следующей редакции:
"
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
В Государственную корпорацию для государственной регистрации юридических лиц:
заявления по формам согласно приложениям:
заявление о государственной (учетной) регистрации юридического лица, филиала (представительства); заявление о государственной регистрации хозяйственных товариществ, осуществляющих свою деятельность на основании типового устава; заявление о государственной регистрации акционерного общества, осуществляющего свою деятельность на основании типового устава; заявление о государственной регистрации производственного кооператива, осуществляющего свою деятельность на основании типового устава; заявление о государственной регистрации субъекта среднего предпринимательства и открытие банковского счета и на обязательное страхование работника от несчастных случаев (за исключением случаев, когда учредитель (учредители) юридического лица осуществляет (осуществляют) деятельность без вступления в трудовые отношения с физическими лицами) по форме, согласно приложению к Правилам (далее – заявление).
Юридические лица с участием государства представляют заявление с отметкой реестродержателя.
Государственная регистрация юридических лиц, относящихся к субъектам среднего и крупного предпринимательства с иностранным участием, за исключением лиц, не имеющих идентификационных номеров, согласно Закону Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров", производится в порядке, установленном для государственной регистрации юридических лиц Республики Казахстан, относящихся к субъектам среднего и крупного предпринимательства.
Если иное не установлено международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, то дополнительно представляются:
копия легализованной выписки из торгового реестра или другой легализованный документ, удостоверяющий, что учредитель - иностранное юридическое лицо является юридическим лицом по законодательству иностранного государства, с нотариально засвидетельствованным переводом на казахский и русский языки; копия паспорта или другой документ, удостоверяющий личность учредителя-иностранца, с нотариально засвидетельствованным переводом на казахский и русский языки.
Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на веб-портале "электронного правительства" абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление веб-портала "электронного правительства".
Акционерное общество:
устав, за исключением акционерного общества, осуществляющего свою деятельность на основании типового устава; протокол учредительного собрания, либо решение единственного участника; квитанция или иной документ, подтверждающий уплату в бюджет сбора за государственную регистрацию или документ, подтверждающий уплату в Государственную корпорацию, за исключением юридических лиц, относящихся к субъектам малого и среднего предпринимательства.
Государственная регистрация государственных предприятий, юридических лиц, более пятидесяти процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, и аффилированных с ними лиц, которые будут осуществлять свою деятельность на территории Республики Казахстан, осуществляется регистрирующим органом с согласия антимонопольного органа. Коммандитное товарищество:
документ, подтверждающий уплату в Государственную корпорацию, за исключением юридических лиц, относящихся к субъектам малого и среднего предпринимательства.
Полное товарищество:
документ, подтверждающий уплату в Государственную корпорацию, за исключением юридических лиц, относящихся к субъектам малого и среднего предпринимательства.
Производственный кооператив:
список членов производственного кооператива с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии), ИИН, места жительства; документ, подтверждающий уплату в Государственную корпорацию, за исключением юридических лиц, относящихся к субъектам малого и среднего предпринимательства.
Потребительский кооператив:
устав; учредительный договор; квитанция или иной документ, подтверждающий уплату в бюджет сбора за государственную регистрацию; потребительским кооперативом представляется список членов этого кооператива с указанием их фамилии, имени, отчества (при его наличии), ИИН и места жительства – для граждан, и сведений о месте нахождения, банковских реквизитах и БИН - для юридических лиц.
Товарищество с дополнительной ответственностью:
документ, подтверждающий уплату в Государственную корпорацию, за исключением юридических лиц, относящихся к субъектам малого и среднего предпринимательства. Товарищество с ограниченной ответственностью:
документ, подтверждающий уплату в Государственную корпорацию, за исключением юридических лиц, относящихся к субъектам малого и среднего предпринимательства.
Государственное предприятие:
устав; решение Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа о создании предприятия;
документ, подтверждающий уплату в Государственную корпорацию, за исключением юридических лиц, относящихся к субъектам малого и среднего предпринимательства.
Государственное учреждение:
решение о создании государственного учреждения; положение (устав); квитанция или иной документ, подтверждающий уплату в бюджет сбора за государственную регистрацию.
Жилищно-строительный кооператив и жилищный кооператив:
устав; квитанция или иной документ, подтверждающий уплату в бюджет сбора за государственную регистрацию.
Жилищным и жилищно-строительным кооперативами представляется также список членов этих кооперативов с указанием их фамилии, имени, отчества (при его наличии), места жительства и ИИН.
Кооператив собственников помещений (квартир):
протокол учредительного собрания собственников помещений (квартир) в объекте кондоминиума или протокол с листами голосования по итогам письменного опроса; устав; документ, удостоверяющий местонахождение юридического лица; государственный акт о регистрации или перерегистрации объекта кондоминиума, либо документ, подтверждающий государственную регистрацию объекта кондоминиума со штампом регистрирующего органа; квитанция или иной документ, подтверждающий уплату в бюджет сбора за государственную регистрацию.
Объединение собственников имущества:
протокол собрания; устав объединения собственников имущества; квитанция или иной документ, подтверждающие уплату в бюджет регистрационного сбора за государственную регистрацию.
Коллегия адвокатов:
устав, утвержденный учредительным собранием (конференцией) членов коллегии адвокатов; решение уполномоченного органа об утверждении устава; квитанция или иной документ, подтверждающий уплату в бюджет сбора за государственную регистрацию.
Нотариальная палата:
устав, утвержденный высшим органом управления нотариальной палаты; решение высшего органа управления об утверждении устава; квитанция или иной документ, подтверждающий уплату в бюджет сбора за государственную регистрацию.
Фонд:
устав; учредительный договор (при числе учредителей более одного); решение уполномоченного органа об утверждении устава; решение коллегиального органа (попечительского совета) о назначении исполнительного органа; квитанция или иной документ, подтверждающий уплату в бюджет сбора за государственную регистрацию.
Объединение:
устав, принятый на учредительном съезде (конференции, собрании); протокол учредительного съезда (конференции, собрания), принявшего устав, подписанный председателем и секретарем съезда (конференции, собрания); список граждан-инициаторов общественного объединения с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии), ИИН, места жительства, домашнего и служебного телефонов, личной подписи; документ, подтверждающий место нахождения общественного объединения; квитанция или иной документ, подтверждающий уплату в бюджет сбора за государственную регистрацию.
При регистрации политических партий дополнительно представляются: программа партии; списки членов партии, в составе которой должно быть не менее двадцати тысяч членов партии, представляющих структурные подразделения (филиалы и представительства) партии во всех областях, городе республиканского значения и столице, численностью не менее шестисот членов партии в каждой из них с указанием фамилии, имени, отчества (при наличии), ИИН, адреса места жительства.

партия бағдарламасы; мүшелерінің тізімдері құрамында жиырма мың партия мүшелерін құрайтын барлық облыстарда, республикалық маңызы бар қалада және астанада партияның құрылымдық бөлімшелерінің (филиалдары мен өкілдіктерінің) атынан өкілдік ететін, әрқайсысының құрамында кемінде алты жүз партия мүшесі бар, Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса), ЖСН, тұрғылықты жерінің мекенжайы көрсетілген партия мүшелерінің тізімі ұсынылады; Саяси партияны құру үшін саяси партияны құру жөніндегі ұйымдастыру комитеті тіркеуші органға осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша, сондай-ақ "Саяси партиялар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабына сәйкес саяси партияны құру ниеті туралы хабарлама береді:
1) Осы Қағидаларға 13-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша саяси партияны құру жөніндегі азаматтардың бастамашыл тобының электрондық (EXCEL форматында) және қағаз жеткізгіштерде тізімі және Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрондық және қағаз жеткізгіштерде ұйымдастыру комитетінің мүшелері туралы мәліметтер;
2) ұйымдастыру комитетінің құрылу мақсаты, саяси партияның болжамды атауы, орналасқан жері, ұйымдастыру комитетінің ақшасы мен өзге де мүлкін қалыптастырудың мен пайдаланудың болжамды көздері, сондай-ақ ұйымдастыру комитетінің қаражатын қалыптастыру үшін есеп айырысу шотын ашуға және оның қызметін қамтамасыз ету үшін азаматтық-құқықтық шарттар жасасуға уәкілеттік берілген ұйымдастыру комитетінің мүшелері туралы мәліметтер көрсетілетін ұйымдастыру комитеті жиналысының хаттамасы.
Тіркеуші орган осы тармақтың 1), 2) тармақшаларында көзделген хабарлама мен құжаттарды алған күні ұйымдастыру комитетінің уәкілетті тұлғасына осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттардың тапсырылғанын растайтын құжаттардың тапсырылғаны туралы растама береді. Саяси партияларды тіркеу кезінде қосымша ұсынылады: партия бағдарламасы; құрамында жиырма мың партия мүшелерін құрайтын барлық облыстарда, республикалық маңызы бар қалада және астанада партияның құрылымдық бөлімшелерінің (филиалдары мен өкілдіктерінің) атынан өкілдік ететін, Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрондық (EXCEL форматында) және қағаз жеткізгіштерде партияның кемінде алты жүз мүшесі бар партия мүшелерінің тізімдері.
Заңды тұлғалардың қауымдастық (одақ) нысанындағы бірлестігі, жеке кәсіпкерлер мен заңды тұлғалардың бірлестігі, жеке кәсіпкерлер бірлестігі:
жарғы; бірлестіктің барлық құрылтайшылары қол қойған құрылтай шарты; заңды тұлғаны құру туралы уәкілетті органның шешімі; мемлекеттік тіркеу үшін бюджетке алым төленгенін растайтын түбіртек немесе өзге де құжат.
Аудиторлар палатасы:
жарғы; заңды тұлғаны құру туралы уәкілетті органның шешімі; мемлекеттік тіркеу үшін бюджетке алым төленгенін растайтын түбіртек немесе өзге де құжат.
Діни бірлестік:
діни бірлестіктің басшысы қол қойған діни бірлестіктің жарғысы; Құрылтай жиналысының (съездің, конференцияның) хаттамасы); осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құрылатын діни бірлестіктің бастамашы азаматтарының электрондық және қағаз жеткізгіштердегі тізімі; діни бірлестіктің орналасқан жерін растайтын құжат; діни ілімнің пайда болу тарихы мен негіздерін ашатын және оған сәйкес келетін діни қызмет туралы мәліметтерді қамтитын баспа діни материалдары;
мемлекеттік тіркеу үшін бюджетке алым төленгенін растайтын түбіртек немесе өзге де құжат; діни бірлестіктің басшысын сайлау туралы шешім не басшыны шетелдік діни орталық тағайындаған жағдайда уәкілетті органмен келісілгенін растайтын құжат.
Өңірлік діни бірлестікті тіркеу кезінде тіркеуші орган белгілеген нысан бойынша өңірлік діни бірлестіктерді құруға бастамашылық жасайтын жергілікті діни бірлестіктердің әрқайсысына қатысушылардың тізімі, сондай-ақ олардың жергілікті діни бірлестіктері жарғыларының нотариалды куәландырылған көшірмелері қосымша ұсынылады; республикадан тыс жерлерде басшылық орталығы бар діни бірлестік қосымша:
шетел орталығы Жарғысының қазақ және орыс тілдеріндегі нотариалды куәландырылған аудармасы бар көшірмесі;
діни орталық өз елінің заңнамасы бойынша заңды тұлға болып табылатынын куәландыратын, қазақ және орыс тілдеріндегі нотариалды куәландырылған аудармасы бар тізілімнен үзінді немесе басқа құжат. Діни басқармалар (орталықтар) құрған діни оқу орындарының, мешіттердің, монастырлардың және өзге де діни бірлестіктердің жарғыларын (ережелерін) осы діни басқармалар (орталықтар) бекітеді.); тіркеу үшін Діни басқарманың (орталықтың) уәкілетті органының оларды құру туралы шешімі ұсынылады;
Мемлекеттік мекемесі:
меншік иесінің мекемені құру туралы шешімі; ереже (жарғы); құрылтай шарты немесе ұқсас келісім (меншік иелерінің (құрылтайшылардың) саны біреуден артық болған жағдайда); мемлекеттік тіркеу үшін бюджетке алым төленгенін растайтын түбіртек немесе өзге де құжат.
Бағалаушылар палатасы:
жарғы; заңды тұлғаны құру туралы уәкілетті органның шешімі; мемлекеттік тіркеу үшін бюджетке алым төленгенін растайтын түбіртек немесе өзге де құжат.
Заң консультанттары палатасы:
жарғы; заңды тұлғаны құру туралы уәкілетті органның шешімі; мемлекеттік тіркеу үшін бюджетке алым төленгенін растайтын түбіртек немесе өзге де құжат.
Адвокаттық кеңсе:
жарғы; заңды тұлғаны құру туралы уәкілетті органның шешімі; заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу үшін бюджетке алым төленгенін растайтын түбіртек немесе өзге құжат. филиалдарды (өкілдіктерді) есептік тіркеу үшін): қазақстандық заңды тұлғаның филиалы (өкілдігі): осы Қағидаларға 1–қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептік тіркеу туралы өтініш (бұдан әрі-өтініш);
Өтінішке коммерциялық емес ұйымдарға жататын заңды тұлғалардың филиалын (өкілдігін) есептік тіркегені үшін бюджетке тіркеу алымының төленгенін растайтын түбіртек немесе өзге құжат немесе коммерциялық ұйымдарға жататын заңды тұлғалардың филиалы (өкілдігі) үшін Мемлекеттік корпорациясына төленгенін растайтын құжат қоса беріледі.
Жеке кәсіпкерлік субъектілеріне жатпайтын заңды тұлғалардың, сондай-ақ акционерлік қоғамдардың филиалдары (өкілдіктері) үшін заңды тұлға бекіткен қазақ және орыс тілдерінде екі данада филиал (өкілдік) туралы ереже, Жарғының (Ереженің) көшірмелері және филиалдың (өкілдіктің) басшысына берілген заңды тұлғаның (қоғамдық және діни бірлестіктерді қоспағанда) сенімхаты қосымша ұсынылады. Егер заңды тұлғаның басшысы филиалдың (өкілдіктің) басшысы болып табылса, тіркеуші органға сенімхат беру талап етілмейді.
Филиал (өкілдік) құрған кезде мемлекеттік кәсіпорын филиал (өкілдік) құруға Ұлттық банктің не мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті органның (жергілікті атқарушы органның) келісімін растайтын құжатты қосымша ұсынады); шетелдік заңды тұлғаның филиалы (өкілдігі)
осы Ережеге 1–қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептік тіркеу туралы өтініш (бұдан әрі-өтініш); заңды тұлға органы бекіткен филиал (өкілдік) туралы ереже; заңды тұлға органы филиал немесе өкілдік басшысына берген, қазақ және орыс тілдеріне нотариалды куәландырылған аудармасы бар сенімхат; заңды тұлғаның филиал (өкілдік) құру туралы қазақ және орыс тілдеріне нотариалды куәландырылған аудармасы бар шешімі;сауда тізілімінен заңдастырылған үзінді немесе Қазақстан Республикасында филиал (өкілдік) ашатын осы субъект өз елінің заңнамасы бойынша заңды тұлға болып табылатынын куәландыратын басқа да заңдастырылған құжат, қазақ және орыс тілдеріндегі нотариалды куәландырылған аудармасымен; қазақ және орыс тілдеріне нотариалды куәландырылған аудармасы бар заңды тұлғаның құрылтай құжаттарының көшірмесі; шетелдік коммерциялық емес ұйымның филиалын (өкілдігін) есептік тіркеу үшін бюджетке тіркеу алымының төленгенін растайтын түбіртек немесе өзге құжат немесе шетелдік коммерциялық ұйымның филиалы (өкілдігі) үшін мемлекеттік корпорацияға төлегенін растайтын құжат. Қайта ұйымдастыру жолымен құрылатын заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу үшін:

Для создания политической партии организационный комитет по созданию политической партии представляет в регистрирующий орган уведомление о намерении создания политической партии по форме, согласно приложению 13 к Правилам, а также в соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан "О политических партиях":
1) список инициативной группы граждан по созданию политической партии на электронном (в EXCEL формате) и бумажном носителях по форме, согласно приложению 13-1 к Правилам и сведения о членах организационного комитета на электронном и бумажном носителях по форме, согласно приложению 14 к Правилам;
2) протокол собрания организационного комитета, в котором указываются цель его создания, предполагаемое наименование политической партии, местонахождение, предполагаемые источники формирования и использования денег и иного имущества организационного комитета, а также сведения о членах организационного комитета, уполномоченном открыть расчетный счет для формирования средств организационного комитета и заключать гражданско-правовые договоры для обеспечения его деятельности.
Регистрирующий орган в день получения уведомления и документов, предусмотренных подпунктами 1), 2) настоящего пункта, выдает уполномоченному лицу организационного комитета подтверждение о представлении документов по форме, согласно приложению 15 к Правилам, подтверждающий их представление.
При регистрации политических партий дополнительно представляются:
программа партии; списки членов партии, в составе которой должно быть не менее двадцати тысяч членов партии, представляющих структурные подразделения (филиалы и представительства) партии во всех областях, городе республиканского значения и столице, численностью не менее шестисот членов партии по форме, согласно приложению 16 к Правилам на электронном (в EXCEL формате) и бумажном носителях.
Объединение юридических лиц в форме ассоциации (союза), объединение индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, объединение индивидуальных предпринимателей:
устав; учредительный договор, подписанный всеми учредителями объединения; решение уполномоченного органа о создании юридического лица; квитанция или иной документ, подтверждающий уплату в бюджет сбора за государственную регистрацию.
Палата аудиторов:
устав; решение уполномоченного органа о создании юридического лица; квитанция или иной документ, подтверждающий уплату в бюджет сбора за государственную регистрацию.
Религиозное объединение:
устав религиозного объединения, подписанный руководителем религиозного объединения; протокол учредительного собрания (съезда, конференции); список граждан-инициаторов создаваемого религиозного объединения на электронном и бумажном носителях по форме, согласно приложению 17 к Правилам; документ, подтверждающий место нахождения религиозного объединения; печатные религиозные материалы, раскрывающие историю возникновения и основы вероучения и содержащие сведения о соответствующей ему религиозной деятельности; квитанция или иной документ, подтверждающий уплату в бюджет сбора за государственную регистрацию; решение об избрании руководителя религиозного объединения либо в случае назначения руководителя иностранным религиозным центром документ, подтверждающий согласование с уполномоченным органом.
При регистрации регионального религиозного объединения дополнительно представляются список участников каждого из местных религиозных объединений, инициирующих создание региональных религиозных объединений, по форме, установленной регистрирующим органом, а также нотариально удостоверенные копии уставов их местных религиозных объединений; религиозное объединение, имеющее руководящий центр вне пределов республики, дополнительно представляет:
копию устава зарубежного центра с нотариально удостоверенным переводом на казахском и русском языках;
выписку из реестра или другой документ, удостоверяющий, что религиозный центр является юридическим лицом по законодательству своей страны с нотариально удостоверенным переводом на казахском и русском языках, уставы (положения) духовных учебных заведений, мечетей, монастырей и иных религиозных объединений, основанных религиозными управлениями (центрами), утверждаются этими религиозными управлениями (центрами);
для регистрации представляется решение уполномоченного органа религиозного управления (центра) об их создании.
Учреждение:
решение собственника о создании учреждения; положение (устав); учредительный договор или аналогичное соглашение (при числе собственников (учредителей) более одного); квитанция или иной документ, подтверждающий уплату в бюджет сбора за государственную регистрацию.
Палата оценщиков:
устав; решение уполномоченного органа о создании юридического лица; квитанция или иной документ, подтверждающий уплату в бюджет сбора за государственную регистрацию.
Палата юридических консультантов:
устав; решение уполномоченного органа о создании юридического лица; квитанция или иной документ, подтверждающий уплату в бюджет сбора за государственную регистрацию.
Адвокатская контора:
устав; решение уполномоченного органа о создании юридического лица; квитанция или иной документ, подтверждающий уплату в бюджет сбора за государственную регистрацию юридических лиц и учетную регистрацию филиалов и представительств.
Для учетной регистрации филиалов (представительств): филиал (представительство) казахстанского юридического лица:
заявление об учетной регистрации по форме, согласно приложению 1 к Правилам (далее – заявление);
К заявлению прилагаются квитанция или иной документ, подтверждающие уплату в бюджет регистрационного сбора за учетную регистрацию филиала (представительства) юридических лиц, относящихся к некоммерческим организациям, или документ, подтверждающий уплату в Государственную корпорацию для филиала (представительства) юридических лиц, относящихся к коммерческим организациям.
Для филиалов (представительств) юридических лиц, не относящихся к субъектам частного предпринимательства, а также акционерных обществ, дополнительно представляются положение о филиале (представительстве) в двух экземплярах на казахском и русском языках, утвержденное юридическим лицом, копии устава (положения) и доверенность юридического лица (за исключением общественных и религиозных объединений), выданная руководителю филиала (представительства).
В случае, если руководитель юридического лица является руководителем филиала (представительства), то предоставление в регистрирующий орган доверенности не требуется.
При создании филиала (представительства) государственным предприятием дополнительно представляется документ, подтверждающий согласие Национального Банка либо уполномоченного органа по управлению государственным имуществом (местного исполнительного органа) на создание филиала (представительства).
Филиал (представительство) иностранного юридического лица:
заявление об учетной регистрации по форме, согласно приложению 1 к Правилам (далее – заявление); положение о филиале (представительстве), утвержденное органом юридического лица; доверенность, выданная органом юридического лица руководителю филиала или представительства, с нотариально засвидетельствованным переводом на казахский и русский языки; решение юридического лица о создании филиала (представительства) с нотариально засвидетельствованным переводом на казахский и русский языки; легализованная выписка из торгового реестра или другой легализованный документ, удостоверяющий, что данный субъект, открывающий филиал (представительство) в Республике Казахстан, является юридическим лицом по законодательству своей страны, с нотариально засвидетельствованным переводом на казахский и русский языки; копия учредительных документов юридического лица с нотариально засвидетельствованным переводом на казахский и русский языки; квитанция или иной документ, подтверждающие уплату в бюджет регистрационного сбора за учетную регистрацию филиала (представительства) иностранной некоммерческой организации или документ, подтверждающий уплату в Государственную корпорацию для филиала (представительства) иностранной коммерческой организации.
Для государственной регистрации юридического лица, создаваемого путем реорганизации, подаются:

осы Қағидаларға 1, 2, 3 және 4–қосымшаларға сәйкес өтініш (бұдан әрі-өтініш); заңды тұлға мүлкі меншік иесінің немесе меншік иесі уәкілеттік берген органның, құрылтайшылардың (қатысушылардың) шешімі, заңды тұлғаның құрылтай құжаттарымен уәкілеттік берілген органның шешімі немесе Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінің 231-бабында және Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінің 45-бабының 3-тармағында көзделген жағдайларда сот шешімі; бірігу, қосылу, қайта құру кезінде-өткізу актісі, бөлу, бөліп шығару кезінде-заңды тұлға мүлкінің меншік иесі немесе заңды тұлғаны қайта ұйымдастыру туралы шешім қабылдаған орган бекіткен қайта ұйымдастырылған заңды тұлғаның міндеттемелері бойынша құқықтық мирасқорлық туралы ережелер көрсетілген бөлу балансы және заңды тұлғаның уәкілетті органының өткізу актісі мен бөлу балансын бекіту туралы шешімі; кредиторлардың заңды тұлғаны қайта ұйымдастыру туралы жазбаша хабарламасын растайтын құжат; коммерциялық емес ұйымға жататын қайта ұйымдастырылған заңды тұлғаның қызметін тоқтатқаны үшін бюджетке алым төленгенін растайтын түбіртек немесе өзге де құжат немесе емлекеттік корпорацияға коммерциялық ұйымға жататын қайта ұйымдастырылған заңды тұлғаның қызметін тоқтатқаны үшін алым төленгенін растайтын құжат.
Порталда:
шағын кәсіпкерлік субъектісіне жататын заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу үшін құрылтайшы (құрылтайшылар) осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша банк шотын ашумен және қызметкерді жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандырумен (заңды тұлғаның құрылтайшысы (құрылтайшылары) қызметін жеке тұлғалармен еңбек қатынастарына кірмей жүзеге асыратын (жүзеге асыратын) жағдайларды қоспағанда) кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырудың басталғаны туралы хабарлама береді; орта кәсіпкерлік субъектісіне жататын заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу үшін құрылтайшы (құрылтайшылар) осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша орта кәсіпкерлік субъектісін мемлекеттік тіркеу және банк шотын ашу туралы және қызметкерді жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыруға (заңды тұлғаның құрылтайшысы (құрылтайшылары) қызметін жеке тұлғалармен еңбек қатынасына кірмей жүзеге асыратын (жүзеге асыратын) жағдайларды қоспағанда) өтініш береді.
Заңды тұлғаларды, филиалдар мен өкілдіктерді (Саяси партиялар мен діни бірлестіктерді қоспағанда) мемлекеттік тіркеу үшін) жарғының (ереженің) электрондық көшірмесі; "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы тіркеу алымының төлемі; қоғамдық бірлестіктің орналасқан жерін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі; уәкілетті орган шешімінің электрондық көшірмесі.
Акционерлік қоғам үшін:
өз қызметін үлгілік жарғы негізінде жүзеге асыратын акционерлік қоғамды қоспағанда, жарғының (ереженің) электрондық көшірмесі; құрылтай жиналысы хаттамасының электрондық көшірмесі не жалғыз қатысушының шешімі; "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы тіркеу алымының төлемі; заңнамада көзделген жағдайларда монополияға қарсы орган келісімінің электрондық көшірмесі.
Өндірістік кооператив үшін:
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), ЖСН, тұрғылықты жері көрсетілген өндірістік кооператив мүшелері тізімінің электрондық көшірмесі; "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы тіркеу алымының төлемі;
Тұтыну кооперативі үшін:
жарғының электрондық көшірмесі; құрылтай шартының электрондық көшірмесі; "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы тіркеу алымының төлемі; азаматтар үшін – олардың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), ЖСН және тұрғылықты жері және заңды тұлғалар үшін - орналасқан жері, банктік деректемелері және БСН туралы мәліметтер көрсетілген осы кооперативтер мүшелері тізімінің электрондық көшірмесі.
Мемлекеттік кәсіпорын үшін:
жарғының электрондық көшірмесі; Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органның кәсіпорын құру туралы шешімінің электрондық көшірмесі; "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы тіркеу алымының төлемі;
Мемлекеттік мекеме үшін:
мемлекеттік мекемені құру туралы шешімнің электрондық көшірмесі; Ереженің электрондық көшірмесі (жарғы); "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы тіркеу алымының төлемі;
Тұрғын үй-құрылыс кооперативі және тұрғын үй кооперативі үшін:
жарғының электрондық көшірмесі; "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы тіркеу алымының төлемі; осы кооперативтер мүшелерінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), тұрғылықты жері және ЖСН көрсетілген тізімінің электрондық көшірмесі.
Үй-жайлар (пәтерлер) иелерінің кооперативі үшін:
кондоминиум объектісіндегі үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелерінің құрылтай жиналысы хаттамасының немесе жазбаша сауалнама қорытындылары бойынша дауыс беру парақтары бар хаттаманың электрондық көшірмесі; жарғының электрондық көшірмесі; заңды тұлғаның орналасқан жерін куәландыратын құжаттың электрондық көшірмесі; кондоминиум объектісін тіркеу немесе қайта тіркеу туралы Мемлекеттік актінің не тіркеуші органның мөртабаны бар кондоминиум объектісін мемлекеттік тіркеуді растайтын құжаттың электрондық көшірмесі; "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы тіркеу алымының төлемі;
Адвокаттар алқасы үшін:
адвокаттар алқасы мүшелерінің құрылтай жиналысы (конференциясы) бекіткен жарғының электрондық көшірмесі; жарғыны бекіту туралы уәкілетті орган шешімінің электрондық көшірмесі; "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы тіркеу алымының төлемі;
Нотариаттық палата үшін:
нотариаттық палатаның жоғары басқару органы бекіткен жарғының электрондық көшірмесі; жарғыны бекіту туралы жоғары басқару органы шешімінің электрондық көшірмесі; "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы тіркеу алымының төлемі;
Қор үшін:
жарғының электрондық көшірмесі; құрылтай шартының электрондық көшірмесі (құрылтайшылар саны біреуден артық болған кезде); жарғыны бекіту туралы уәкілетті орган шешімінің электрондық көшірмесі; алқалы органның (қамқоршылық кеңестің) атқарушы органды тағайындау туралы шешімінің электрондық көшірмесі; "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы тіркеу алымының төлемі;
Бірлестік үшін:
құрылтай съезінде (конференцияда, жиналыста) қабылданған жарғының электрондық көшірмесі; жарғыны қабылдаған құрылтай съезі (конференциясы, жиналысы) хаттамасының съездің (конференцияның, жиналыстың) төрағасы мен хатшысының қолы қойылған электрондық көшірмесі; тегін, атын, әкесінің атын (бар болса), ЖСН, тұрғылықты жерін, үй және қызметтік телефондарын, жеке қолын көрсете отырып, қоғамдық бірлестіктің бастамашы азаматтары тізімінің электрондық көшірмесі; қоғамдық бірлестіктің орналасқан жерін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі; "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы тіркеу алымының төлемі; Мүліктің меншік иелерін біріктіру мақсатындағы тіркеу ақпараттандыру объектілерін және "Заңды тұлғалар" мемлекеттік дерекқорын электрондық түрде интеграциялау арқылы жүзеге асырылады.
Қауымдастық (одақ) нысанындағы заңды тұлғалар бірлестіктері, дара кәсіпкерлер және заңды тұлғалар бірлестіктері, дара кәсіпкерлер бірлестіктері үшін: жарғының электрондық көшірмесі; бірлестіктің барлық құрылтайшылары қол қойған құрылтай шартының электрондық көшірмесі; заңды тұлғаны құру туралы уәкілетті орган шешімінің электрондық көшірмесі; "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы тіркеу алымының төлемі.
Аудиторлар палатасы үшін:
жарғының электрондық көшірмесі; заңды тұлғаны құру туралы уәкілетті орган шешімінің электрондық көшірмесі; "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы тіркеу алымының төлемі.
Бағалаушылар палатасы үшін:
жарғының электрондық көшірмесі; заңды тұлғаны құру туралы уәкілетті орган шешімінің электрондық көшірмесі; "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы тіркеу алымының төлемі.
Заң консультанттары палатасы үшін:
жарғының электрондық көшірмесі;заңды тұлғаны құру туралы уәкілетті орган шешімінің электрондық көшірмесі; "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы тіркеу алымының төлемі.
Адвокаттық кеңсе үшін:
жарғының электрондық көшірмесі; заңды тұлғаны құру туралы уәкілетті орган шешімінің электрондық көшірмесі; "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы тіркеу алымының төлемі; филиалдарды (өкілдіктерді) есептік тіркеу үшін.
Қазақстандық заңды тұлғаның филиалы (өкілдігі):
есептік тіркеу туралы өтінім беріледі; коммерциялық емес ұйымдарға жататын заңды тұлғалардың филиалын (өкілдігін) есептік тіркегені үшін "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы тіркеу алымын төлеу немесе коммерциялық ұйымдарға жататын заңды тұлғалардың филиалы (өкілдігі) үшін Мемлекеттік корпорацияға төлемді растайтын құжат.
Жеке кәсіпкерлік субъектілеріне жатпайтын заңды тұлғалардың, сондай-ақ акционерлік қоғамдардың филиалдары (өкілдіктері) үшін заңды тұлға бекіткен филиал (өкілдік) туралы ереженің қазақ және орыс тілдеріндегі электрондық көшірмесі, жарғының (ереженің) көшірмелері және филиалдың (өкілдіктің) басшысына берілген заңды тұлғаның (қоғамдық және діни бірлестіктерді қоспағанда) сенімхаты қосымша ұсынылады.
Мемлекеттік кәсіпорын филиалды (өкілдікті) құрған кезде филиалды (өкілдікті) құруға Ұлттық банктің не мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті органның (жергілікті атқарушы органның) келісімін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі қосымша ұсынылады; шетелдік заңды тұлғаның филиалы (өкілдігі):
есептік тіркеу туралы хабарлама; заңды тұлғаның органы бекіткен филиал (өкілдік) туралы ереженің электрондық көшірмесі; заңды тұлғаның органы филиалдың немесе өкілдіктің басшысына берген сенімхаттың нотариат куәландырған қазақ және орыс тілдеріндегі аудармасы бар электрондық көшірмесі; заңды тұлғаның филиалды (өкілдікті) құру туралы шешімінің нотариат куәландырған қазақ және орыс тілдеріндегі аудармасы бар электрондық көшірмесі; сауда тізілімінен заңдастырылған үзінді көшірменің немесе Қазақстан Республикасында филиал (өкілдік) ашатын осы субъектінің өз елінің заңнамасы бойынша заңды тұлға болып саналатынын куәландыратын басқа да заңдастырылған құжаттың қазақ және орыс тілдеріне нотариалды куәландырылған аудармасы бар электрондық көшірмесі; заңды тұлғаның құрылтай құжаттарының қазақ және орыс тілдеріндегі нотариат куәландырған аудармасы бар электрондық көшірмесі; шетелдік коммерциялық емес ұйымның филиалын (өкілдігін) есептік тіркегені үшін "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы тіркеу алымын төлеу немесе шетелдік коммерциялық ұйымның филиалы (өкілдігі) үшін Мемлекеттік корпорацияға төлемді растайтын құжат.
Қайта ұйымдастыру арқылы құрылатын заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу үшін беріледі:

заявление, согласно приложениям 1, 2, 3 и 4 (далее – заявление) к Правилам; решение собственника имущества юридического лица или уполномоченного собственником органа, учредителей (участников), решение органа, уполномоченного учредительными документами юридического лица, или решение суда в случаях, предусмотренных статьей 231 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан и пунктом 3 статьи 45 Гражданского кодекса Республики Казахстан; при слиянии, присоединении, преобразовании - передаточный акт, при разделении, выделении - разделительный баланс с указанием положений о правопреемстве по обязательствам реорганизованного юридического лица, утвержденные собственником имущества юридического лица или органом, принявшим решение о реорганизации юридического лица, и решение уполномоченного органа юридического лица об утверждении передаточного акта и разделительного баланса;
документ, подтверждающий письменное уведомление кредиторов о реорганизации юридического лица; квитанция или иной документ, подтверждающий уплату в бюджет сбора за прекращение деятельности реорганизованного юридического лица, относящегося к некоммерческой организации, или документ, подтверждающий уплату в Государственную корпорацию за прекращение деятельности реорганизованного юридического лица, относящегося к коммерческой организации.
При подаче документов посредством портала.
Для государственной регистрации юридического лица, относящегося к субъекту малого предпринимательства, учредителем (учредителями) подается уведомление о начале осуществления предпринимательской деятельности с открытием банковского счета и обязательным страхованием работника от несчастных случаев (за исключением случаев, когда учредитель (учредители) юридического лица осуществляет (осуществляют) деятельность без вступления в трудовые отношения с физическими лицами) по форме, согласно приложению 9 к Правилам.
Для государственной регистрации юридического лица, относящегося к субъекту среднего предпринимательства, учредителем (учредителями) заполняется форма о государственной регистрации субъекта среднего предпринимательства и открытие банковского счета и на обязательное страхование работника от несчастных случаев (за исключением случаев, когда учредитель (учредители) юридического лица осуществляет (осуществляют) деятельность без вступления в трудовые отношения с физическими лицами) по форме, согласно приложению 5 к Правилам. Для государственной регистрации юридических лиц, филиалов и представительств (за исключением политических партий и религиозных объединений):
электронная копия устава (положения); оплата регистрационного сбора через платежный шлюз "электронного правительства"; электронная копия документа, подтверждающего место нахождения общественного объединения; электронная копия решения уполномоченного органа.
Для акционерного общества:
электронная копия устава, за исключением акционерного общества, осуществляющего свою деятельность на основании типового устава; электронная копия протокола учредительного собрания, либо решение единственного участника; оплата регистрационного сбора через платежный шлюз "электронного правительства"; электронная копия предварительного согласия антимонопольного органа, в случае если юридическое лицо относится к субъекту рынка, занимающего монопольное положение на соответствующем товарном рынке, а также государственных предприятий, юридических лиц, более пятидесяти процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, и аффилированных с ними лиц, которые будут осуществлять свою деятельность на территории Республики Казахстан, за исключением случаев, когда создание прямо предусмотрено законами Республики Казахстан, осуществляется регистрирующим органом с предварительного согласия антимонопольного органа.
Для коммандитного товарищества:
оплата регистрационного сбора через платежный шлюз "электронного правительства" за исключением юридических лиц, относящихся к субъектам малого и среднего предпринимательства.
Для полного товарищества:
оплата регистрационного сбора через платежный шлюз "электронного правительства" за исключением юридических лиц, относящихся к субъектам малого и среднего предпринимательства.
Для производственного кооператива:
электронная копия списка членов производственного кооператива с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии), ИИН, места жительства;
оплата регистрационного сбора через платежный шлюз "электронного правительства".
Для потребительского кооператива:
электронная копия устава; электронная копия учредительного договора; оплата регистрационного сбора через платежный шлюз "электронного правительства"; электронная копия списка членов этих кооперативов с указанием их фамилии, имени, отчества (при его наличии), ИИН и места жительства – для граждан, и сведений о месте нахождения, банковских реквизитах и БИН - для юридических лиц.
Для товарищества с дополнительной ответственностью:
оплата регистрационного сбора через платежный шлюз "электронного правительства" за исключением юридических лиц, относящихся к субъектам малого и среднего предпринимательства.
Для товарищества с ограниченной ответственностью:
оплата регистрационного сбора через платежный шлюз "электронного правительства" за исключением юридических лиц, относящихся к субъектам малого и среднего предпринимательства.
Для государственного предприятия:
электронная копия устава; электронная копия решения Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа о создании предприятия; оплата регистрационного сбора через платежный шлюз "электронного правительства".
Для государственного учреждения:
электронная копия решения о создании государственного учреждения; электронная копия положения (устав); оплата регистрационного сбора через платежный шлюз "электронного правительства".
Для жилищно-строительного кооператива и жилищного кооператива:
электронная копия устава; оплата регистрационного сбора через платежный шлюз "электронного правительства" электронная копия списка членов этих кооперативов с указанием их фамилии, имени, отчества (при его наличии), места жительства и ИИН.
Для кооператива собственников помещений (квартир):
электронная копия протокола учредительного собрания собственников помещений (квартир) в объекте кондоминиума или протокола с листами голосования по итогам письменного опроса; электронная копия устава;
электронная копия документа, удостоверяющего местонахождение юридического лица; электронная копия государственного акта о регистрации или перерегистрации объекта кондоминиума, либо документа, подтверждающий государственную регистрацию объекта кондоминиума со штампом регистрирующего органа; оплата регистрационного сбора через платежный шлюз "электронного правительства".
Для коллегии адвокатов:
электронная копия устава, утвержденного учредительным собранием (конференцией) членов коллегии адвокатов; электронная копия решения уполномоченного органа об утверждении устава; оплата регистрационного сбора через платежный шлюз "электронного правительства".
Для нотариальной палаты:
электронная копия устава, утвержденного высшим органом управления нотариальной палаты; электронная копия решения высшего органа управления об утверждении устава; оплата регистрационного сбора через платежный шлюз "электронного правительства".
Для фонда:
электронная копия устава; электронная копия учредительного договора (при числе учредителей более одного); электронная копия решения уполномоченного органа об утверждении устава; электронная копия решения коллегиального органа (попечительского совета) о назначении исполнительного органа; оплата регистрационного сбора через платежный шлюз "электронного правительства".
Для объединения:
электронная копия устава, принятого на учредительном съезде (конференции, собрании); электронная копия протокола учредительного съезда (конференции, собрания), принявшего устав, подписанный председателем и секретарем съезда (конференции, собрания); электронная копия списка граждан-инициаторов общественного объединения с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии), ИИН, места жительства, домашнего и служебного телефонов, личной подписи; электронная копия документа, подтверждающего место нахождения общественного объединения; оплата регистрационного сбора через платежный шлюз "электронного правительства".
Для объединения собственников имущества регистрация осуществляется посредством интеграции объектов информатизации и государственной базы данных "Юридические лица" в электронном виде.
Для объединений юридических лиц в форме ассоциации (союза), объединений индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, объединений индивидуальных предпринимателей:
электронная копия устава; электронная копия учредительного договора, подписанный всеми учредителями объединения; электронная копия решения уполномоченного органа о создании юридического лица; оплата регистрационного сбора через платежный шлюз "электронного правительства".
Для палаты аудиторов:
электронная копия устава; электронная копия решения уполномоченного органа о создании юридического лица;
оплата регистрационного сбора через платежный шлюз "электронного правительства".
Для палаты оценщиков:
электронная копия устава; электронная копия решения уполномоченного органа о создании юридического лица;
оплата регистрационного сбора через платежный шлюз "электронного правительства".
Для палаты юридических консультантов:
электронная копия устава; электронная копия решения уполномоченного органа о создании юридического лица; оплата регистрационного сбора через платежный шлюз "электронного правительства".
Для адвокатской конторы:
электронная копия устава; электронная копия решения уполномоченного органа о создании юридического лица; оплата регистрационного сбора через платежный шлюз "электронного правительства".
Для учетной регистрации филиалов (представительств):
филиал (представительство) казахстанского юридического лица:
подается заявка об учетной регистрации; оплата регистрационного сбора через платежный шлюз "электронного правительства" за учетную регистрацию филиала (представительства) юридических лиц, относящихся к некоммерческим организациям или документ, подтверждающий уплату в Государственную корпорацию для филиала (представительства) юридических лиц, относящихся к коммерческим организациям.
Для филиалов (представительств) юридических лиц, не относящихся к субъектам частного предпринимательства, а также акционерных обществ дополнительно представляются электронная копия положения о филиале (представительстве) на казахском и русском языках, утвержденное юридическим лицом, копии устава (положения) и доверенность юридического лица (за исключением общественных и религиозных объединений), выданная руководителю филиала (представительства). При создании филиала (представительства) государственным предприятием дополнительно представляется электронная копия документа, подтверждающего согласие Национального Банка либо уполномоченного органа по управлению государственным имуществом (местного исполнительного органа) на создание филиала (представительства); филиал (представительство) иностранного юридического лица:
уведомление об учетной регистрации; электронная копия положения о филиале (представительстве), утвержденная органом юридического лица; электронная копия доверенности, выданная органом юридического лица руководителю филиала или представительства, с нотариально засвидетельствованным переводом на казахский и русский языки; электронная копия решения юридического лица о создании филиала (представительства) с нотариально засвидетельствованным переводом на казахский и русский языки; электронная копия легализованной выписки из торгового реестра или другой легализованный документ, удостоверяющий, что данный субъект, открывающий филиал (представительство) в Республике Казахстан, является юридическим лицом по законодательству своей страны, с нотариально засвидетельствованным переводом на казахский и русский языки; электронная копия учредительных документов юридического лица с нотариально засвидетельствованным переводом на казахский и русский языки; оплата регистрационного сбора через платежный шлюз "электронного правительства" за учетную регистрацию филиала (представительства) иностранной некоммерческой организации или документ, подтверждающий уплату в Государственную корпорацию для филиала (представительства) иностранной коммерческой организации.
Для государственной регистрации юридического лица, создаваемого путем реорганизации, подаются:

2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Тіркеу қызметі және заң қызметтерді ұйымдастыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуді және Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің ресми интернет-ресурсында жариялауды қамтамасыз етсің.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Әділет вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
К. Мусин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі

2. Департаменту регистрационной службы и организации юридических услуг Министерства юстиции Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа и опубликование приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице - министра юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр юстиции
Республики Казахстан
К. Мусин
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан