Өздерінің мекендеу ортасына қайтару мүмкін емес, еріксіз және (немесе) жартылай ерікті жағдайлардағы жабайы жануарларға қарау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2022 жылғы 23 мамырдағы № 176 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 25 мамырда № 28195 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз.
"Жануарларға жауапкершілікпен қарау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 4) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған өздерінің мекендеу ортасына қайтару мүмкін емес, еріксіз және (немесе) жартылай ерікті жағдайлардағы жабайы жануарларға қарау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және табиғи
ресурстар министрі
С. Брекешев
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрі
2022 жылғы 23 мамырдағы
№ 176 бұйрығымен
бекітілген
Өздерінің мекендеу ортасына қайтару мүмкін емес, еріксіз және (немесе) жартылай ерікті жағдайлардағы жабайы жануарларға қарау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Өздерінің мекендеу ортасына қайтару мүмкін емес, еріксіз және (немесе) жартылай ерікті жағдайлардағы жабайы жануарларға қарау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Жануарларға жауапкершілікпен қарау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 7-бабының 4) тармақшасына сәйкес әзірленді және өздерінің мекендеу ортасына қайтару мүмкін емес, еріксіз және (немесе) жартылай ерікті жағдайлардағы жабайы жануарларға қарау тәртібін белгілейді.

Об утверждении Правил обращения с дикими животными в неволе и (или) полувольных условиях, возврат которых в среду их обитания невозможен
Приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 23 мая 2022 года № 176. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 мая 2022 года № 28195.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п.4
В соответствии с подпунктом 4) статьи 7 Закона Республики Казахстан "Об ответственном обращении с животными" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые правила обращения с дикими животными в неволе и (или) полувольных условиях, возврат которых в среду их обитания невозможен.
2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
С. Брекешев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной
экономики Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министр экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 23 мая 2022 года № 176
Правила обращения с дикими животными в неволе и (или) полувольных условиях, возврат которых в среду их обитания невозможен
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила обращения с дикими животными в неволе и (или) полувольных условиях, возврат которых в среду их обитания невозможен (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 4) статьи 7 Закона Республики Казахстан "Об ответственном обращении с животными" и устанавливают порядок обращения с дикими животными в неволе и (или) полувольных условиях, возврат которых в среду обитания их невозможен.

2. Осы Қағидалар жабайы жануарларды, оның ішінде хайуанаттар парктерінде, цирктерде, дельфинарийлерде, океанариумдарда күтіп-бағуды және пайдалануды жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғаларға қолданылады.
3. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар мен терминдер пайдаланылады:
1) жабайы жануарлар – жабайы табиғат табиғи мекендеу ортасы болып табылатын, оның ішінде еріксіз және (немесе) жартылай ерікті жағдайларда ұсталатын жануарлар;
2) жануарларға арналған оңалту орталығы – жануардың иесіне және (немесе) жауапты адамға не табиғи мекендеу ортасына қайтарылуға жататын немесе жатпайтын, тіршілігі мен саулығына қатер төндіретін жағдайға ұшыраған, табиғи жағдайларда тіршілік ете алмайтын жануарларды, сондай-ақ жеке немесе заңды тұлғалардан алып қойылған немесе тәркіленген үй жануарларын (компаньон-жануарларды) шектеулі қабылдауға, емдеуге, уақытша ұстауға, оңалтуға және бейімдеуге арналған және жабдықталған мүліктік кешен;
3) жануарларға жауапкершілікпен қарау саласындағы уәкілетті орган – жануарларға жауапкершілікпен қарау саласындағы басшылық пен салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган (бұдан әрі - уәкілетті орган);
4) комиссия – жабайы жануарларды өздері мекендейтін ортаға қайтару мүмкін болмайтын еріксіз және (немесе) жартылай ерікті жағдайларда ұстау туралы шешім қабылдау үшін уәкілетті орган құратын комиссия.
2-тарау. Өздерінің мекендеу ортасына қайтару мүмкін емес, еріксіз және (немесе) жартылай ерікті жағдайлардағы жабайы жануарларға қарау тәртібі
4. Жабайы жануарларды мәдени ойын-сауық мақсаттарында нысаналы мақсаты бойынша одан әрі пайдалану мүмкін болмаған жағдайда немесе жабайы жануарлардың иелері және (немесе) жауапты адамдар оларды күтіп-бағу жөніндегі міндеттерін орындаудан бас тарту кезінде, жабайы жануардың иесі және (немесе) жауапты адам уәкілетті органға еркін нысанда өтініш береді (бұдан әрі – өтінім).
5. Уәкілетті орган жабайы жануарды күтіп-бағуға қажетті жағдай жасауға қабілетті жеке немесе заңды тұлғаларға беруді қарау үшін комиссия құрады.
6. Комиссия өтініш түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде құрылады. Комиссия құрамына уәкілетті органның, ғылыми ұйымдардың, ветеринариялық қызметтердің 1 (бір) өкілі, қоғамдық инспекторлар және жабайы жануарларға жауапты қарау саласындағы коммерциялық емес ұйымдардың өкілдері кіреді.
7. Комиссия жабайы жануарларды тұтқында ұстау туралы 2 (екі) жұмыс күні ішінде шешім қабылдайды, оларды мекендеу ортасына қайтару мүмкін емес.

2. Настоящие Правила распространяются на физических и юридических лиц, осуществляющих содержание и использование диких животных, в том числе в зоопарках, цирках, дельфинариях, океанариумах.
3. В настоящих Правилах используется следующие основные понятия и термины:
1) дикие животные – животные, естественной средой обитания которых является дикая природа, в том числе содержащиеся в неволе и (или) полувольных условиях;
2) реабилитационный центр для животных – имущественный комплекс, предназначенный и оборудованный для ограниченного приема, лечения, временного содержания, реабилитации и адаптации животных, подлежащих или не подлежащих возврату владельцу животного и (или) ответственному лицу либо в естественную среду обитания, оказавшихся в положении, угрожающем их жизни и здоровью, неспособных существовать в естественных условиях, а также изъятых или конфискованных у физических или юридических лиц домашних животных (животных - компаньонов);
3) уполномоченный орган в области ответственного обращения с животными (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области ответственного обращения с животными (далее – уполномоченный орган);
4) комиссия – комиссия, создаваемая ууполномоченным органом для принятия решения об обращении с дикими животными в неволе и (или) полувольных условиях, возврат которых в среду их обитания невозможен.
Глава 2. Порядок обращения с дикими животными в неволе, возврат которых в среду их обитания невозможен
4. В случаях дальнейшего использования дикого животного по целевому назначению в культурно-зрелищных целях невозможно или владельцы диких животных и (или) ответственные лица отказываются от исполнения ими обязанностей по содержанию, владелец дикого животного и (или) ответственное лицо подает заявление в произвольной форме (далее – заявка) в уполномоченный орган.
5. Уполномоченный орган создает комиссию для рассмотрения передачи дикого животного физическим или юридическим лицам, способным создать необходимые условия содержания.
6. Комиссия создается в течении 5 (пяти) рабочих дней со дня поступления заявления. В состав комиссии входят по 1 (одному) представителю уполномоченного органа, научных организации, ветеринарных служб, общественные инспекторы и представители некоммерческих организаций в области ответственного обращения с дикими животными.
7. Комиссия принимает решение в течении 2 (двух) рабочих дней об обращении с дикими животными в неволе, возврат которых в среду их обитания невозможен.

8. Комиссия шешімінде мыналар көрсетіледі:
1) Жабайы жануарлардың түрі мен саны және олардың жеке белгілері (жынысы, есепке алу бұйымы (құралы), лақап аты, белгілері (бар болса), сондай-ақ ықтимал морфологиялық ерекшеліктері), жабайы жануарлардың мәртебесі туралы мәліметтер (иелері меншік құқығынан бас тартқан тәркіленген, табылған, жабайы жануарлар);
2) жабайы жануарларды тәркілеу негізі;
3) жабайы жануардың денсаулық жағдайы;
4) күтіп-бағуға қажетті жағдай жасауға қабілетті жеке немесе заңды тұлғаларды күтіп-бағу орнының атауы және есептік нөмірі;
5) жабайы жануарларды үйреншікті мекендеу ортасына қайтару шарттары болуға тиіс.
6) жануарлардың иесінің жоқтығы туралы мәлімет.
9. Тәркіленген, табылған, жарақаттанған жабайы жануарларды, сондай-ақ иесі жоқ, оларды мекендеу ортасына қайтару мүмкін болмайтын жабайы жануарларды алып қоюды жүзеге асырған лауазымды адам осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қабылдау-беру актісін қалыптастыру арқылы уақытша күтіп-бағуға комиссия шешім қабылдағанға дейін береді.
10. Жабайы жануарларды мекендеу ортасына қайтару мүмкін болмаған жағдайда, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қабылдау-беру актісінің негізінде өтеусіз пайдалану шарты бойынша ұстау орындарына, жеке немесе заңды тұлғаларға беріледі.
Өздерінің мекендеу ортасына
қайтару мүмкін емес, еріксіз
және (немесе) жартылай ерікті
жағдайлардағы жабайы
жануарларға қарау
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
АКТ
қабылдау-тапсыру
№_____
күні: ___ ________ ____ г.
Жануарды берген заңды тұлғаның БСН және атауы:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Жануарды берген адамның тегі және аты, әкесінің аты (бар болса):
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Жануарды қабылдаған заңды тұлғаның БСН және атауы:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Жануарды қабылдаған адамның тегі және аты, әкесінің аты (бар болса):
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Қабылдау-тапсыру мақсаты: __________________________________________
Берілетін жануарлардың түрі: _________________________________________
Берілетін жануарлар саны:____________________________________________
Берілетін жануарлардың жеке белгілері: ________________________________
Тәркілеу негізі: _____________________________________________________
Тапсырды ТАӘ Беру күні:
Қабылдады ТАӘ Қабылдау күні:

8. В решении комиссии указывается:
1) вид и количество диких животных и их индивидуальные признаки (пол, изделие (средство) учета, кличка, метки (при наличии), а также возможные морфологические особенности), сведения о статусе диких животных (конфискованные, найденные, дикие животные, от права собственности на которых владельцы отказались);
2) основание конфискации диких животных;
3) состояние здоровья дикого животного;
4) наименование и учетный номер места содержания физических или юридических лиц способных создать необходимые условия содержания;
5) условия возврата диких животных в естественную среду обитания.
6) сведение об отсутствии владельца у диуих животных.
9. Конфискованные, найденные, травмированные дикие животные, а также дикие животные у которых не имеется владелец, возврат которых в среду их обитания невозможен, передаются должностным лицом, осуществившим их изъятие в реабилитационный центр, на временное содержание путем формирования акта приема-передачи по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, до принятия решения комиссией.
10. Дикие животные, возврат которых в среду их обитания невозможен, по решению комиссии передаются в места содержания, физическим или юридическим лицам, по договору безвозмездного пользования на основании акта приема-передачи по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Приложение 1
к Правилам обращения с дикими
животными в неволе и (или)
полувольных условиях, возврат
которых в среду их обитания
невозможен
Форма
АКТ
приема-передачи
№ ______
дата: ___ _________ 20 __ г.
БИН и наименование юридического лица, передавшего дикого животного:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при наличии) лица, передавшего дикого животного:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
БИН и наименование юридического лица, принявшего дикого животного:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при наличии) лица, принявшего дикого животного:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Цель приема-передачи: ______________________________________________
Вид передаваемых диких животных: ___________________________________
Количество передаваемых диких животных: ____________________________
Индивидуальные признаки передаваемых диких животных: _______________
Основание конфискации: ____________________________________________
Передал                                                 ФИО
Дата передачи:
Принял                                                 ФИО
Дата принятия: