"Әскери қызметшiлерге және ішкі істер органдарында, мемлекеттік фельдъегерлік қызметте қызмет өткерген қызметкерлерге, сондай-ақ арнаулы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киiм киiп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдарға еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерiн тағайындау және жүзеге асыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 6 ақпандағы № 94 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2022 жылғы 30 мамырдағы № 408 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 8 маусымда № 28414 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.07.2022 ж. бастап қолданысқа енгізіледі.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Әскери қызметшiлерге және ішкі істер органдарында, мемлекеттік фельдъегерлік қызметте қызмет өткерген қызметкерлерге, сондай-ақ арнаулы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киiм киiп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдарға еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерiн тағайындау және жүзеге асыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 6 ақпандағы № 94 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20016 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Әскери қызметшiлерге және ішкі істер органдарында, азаматтық қорғау, мемлекеттік фельдъегерлік қызметте қызмет өткерген қызметкерлерге, сондай-ақ арнаулы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киiм киiп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдарға және Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарындағы медициналық лауазымдары 2022 жылғы 1 шілдеден және 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қысқартылған, лауазымы қысқартылған кезде еңбек сіңірген жылдары үзіліссіз әскери қызметте, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы қызметте, мемлекеттік фельдъегерлік қызметте кемінде он екі жыл және алты ай болған адамдар қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде орналасқан медициналық ұйымдарда жұмысын жалғастырған жағдайда, осындай адамдарға еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерiн тағайындау және жүзеге асыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 31 желтоқсандағы № 1500 қаулысымен бекітілген Әскери қызметшiлерге, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлеріне, сондай-ақ арнаулы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киiм киiп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдарға және Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарындағы медициналық лауазымдары 2022 жылғы 1 шілдеден және 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қысқартылған, лауазымы қысқартылған кезде еңбек сіңірген жылдары үзіліссіз әскери қызметте, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы қызметте, мемлекеттік фельдъегерлік қызметте кемінде он екі жыл және алты ай болған адамдар қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде орналасқан медициналық ұйымдарда жұмысын жалғастырған жағдайда, осындай адамдарға зейнетақы төлемдерiн тағайындау және жүзеге асыру қағидаларының 6-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
бұйрықтың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 6 февраля 2020 года № 94 "Об утверждении Инструкции по назначению и осуществлению пенсионных выплат за выслугу лет военнослужащим и сотрудникам, проходившим службу в органах внутренних дел, государственной фельдъегерской службе, а также лицам, права которых иметь специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 мая 2022 года № 408. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 июня 2022 года № 28414
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.07.2022.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 6 февраля 2020 года № 94 "Об утверждении Инструкции по назначению и осуществлению пенсионных выплат за выслугу лет военнослужащим и сотрудникам, проходившим службу в органах внутренних дел, государственной фельдъегерской службе, а также лицам, права которых иметь специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20016) следующие изменения и дополнения:
заголовок приказа изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Инструкции по назначению и осуществлению пенсионных выплат за выслугу лет военнослужащим и сотрудникам, проходившим службу в органах внутренних дел, гражданской защиты, государственной фельдъегерской службе, а также лицам, права которых иметь специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года и лицам, медицинские должности которых сокращены в органах внутренних дел Республики Казахстан с 1 июля 2022 года и 1 января 2023 года, имевшим на момент сокращения должности выслугу лет не менее двенадцати лет и шести месяцев непрерывной воинской службы, службы в специальных государственных и правоохранительных органах, государственной фельдъегерской службе, при условии продолжения ими работы в медицинских организациях, расположенных в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 6 Правил назначения и осуществления пенсионных выплат военнослужащим, сотрудникам специальных государственных и правоохранительных органов, государственной фельдъегерской службы, а также лицам, права которых иметь специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года и лицам, медицинские должности которых сокращены в органах внутренних дел Республики Казахстан с 1 июля 2022 года и 1 января 2023 года, имевшим на момент сокращения должности выслугу лет не менее двенадцати лет и шести месяцев непрерывной воинской службы, службы в специальных государственных и правоохранительных органах, государственной фельдъегерской службе, при условии продолжения ими работы в медицинских организациях, расположенных в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2013 года № 1500, ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 приказа изложить в следующей редакции:

"1. Қоса беріліп отырған Әскери қызметшiлерге және ішкі істер органдарында, азаматтық қорғау,мемлекеттік фельдъегерлік қызметте қызмет өткерген қызметкерлерге, сондай-ақ арнаулы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киiм киiп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдарға және Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарындағы медициналық лауазымдары 2022 жылғы 1 шілдеден және 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қысқартылған, лауазымы қысқартылған кезде еңбек сіңірген жылдары үзіліссіз әскери қызметте, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы қызметте, мемлекеттік фельдъегерлік қызметте кемінде он екі жыл және алты ай болған адамдар қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде орналасқан медициналық ұйымдарда жұмысын жалғастырған жағдайда, осындай адамдарға еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерiн тағайындау және жүзеге асыру жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Әскери қызметшiлерге және ішкі істер органдарында, мемлекеттік фельдъегерлік қызметте қызмет өткерген қызметкерлерге, сондай-ақ арнаулы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киiм киiп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдарға еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерiн тағайындау және жүзеге асыру жөніндегі нұсқаулықта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Әскери қызметшілерге және ішкі істер органдарында, азаматтық қорғау, мемлекеттік фельдъегерлік қызметте қызмет өткерген қызметкерлерге, сондай-ақ арнаулы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киім киіп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдарға және Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарындағы медициналық лауазымдары 2022 жылғы 1 шілдеден және 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қысқартылған, лауазымы қысқартылған кезде еңбек сіңірген жылдары үзіліссіз әскери қызметте, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы қызметте, мемлекеттік фельдъегерлік қызметте кемінде он екі жыл және алты ай болған адамдар қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде орналасқан медициналық ұйымдарда жұмысын жалғастырған жағдайда, осындай адамдарға еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін тағайындау және жүзеге асыру жөніндегі нұсқаулық";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Әскери қызметшілерге және ішкі істер органдарында, азаматтық қорғау, мемлекеттік фельдъегерлік қызметте қызмет өткерген қызметкерлерге, сондай-ақ арнаулы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киім киіп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдарға және Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарындағы медициналық лауазымдары 2022 жылғы 1 шілдеден және 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қысқартылған, лауазымы қысқартылған кезде еңбек сіңірген жылдары үзіліссіз әскери қызметте, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы қызметте, мемлекеттік фельдъегерлік қызметте кемінде он екі жыл және алты ай болған адамдар қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде орналасқан медициналық ұйымдарда жұмысын жалғастырған жағдайда, осындай адамдарға еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін тағайындау және жүзеге асыру жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының және әскери-тергеу бөліністерінің, азаматтық қорғаныстың әскери қызметшілерін, ішкі істер органдарының, мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің қызметкерлерін, сондай-ақ арнаулы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киім киіп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдарды және Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарындағы медициналық лауазымдары 2022 жылғы 1 шілдеден және 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қысқартылған, лауазымы қысқартылған кезде еңбек сіңірген жылдары үзіліссіз әскери қызметте, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы қызметте, мемлекеттік фельдъегерлік қызметте кемінде он екі жыл және алты ай болған адамдар қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде орналасқан медициналық ұйымдарда жұмысын жалғастырған жағдайда, осындай адамдарды зейнетақымен қамсыздандыру жұмысын ұйымдастыруды нақтылайды.";

"1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по назначению и осуществлению пенсионных выплат за выслугу лет военнослужащим и сотрудникам, проходившим службу в органах внутренних дел, гражданской защиты, государственной фельдъегерской службе, а также лицам, права которых иметь специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года и лицам, медицинские должности которых сокращены в органах внутренних дел Республики Казахстан с 1 июля 2022 года и 1 января 2023 года, имевшим на момент сокращения должности выслугу лет не менее двенадцати лет и шести месяцев непрерывной воинской службы, службы в специальных государственных и правоохранительных органах, государственной фельдъегерской службе, при условии продолжения ими работы в медицинских организациях, расположенных в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы.";
в Инструкции по назначению и осуществлению пенсионных выплат за выслугу лет военнослужащим и сотрудникам, проходившим службу в органах внутренних дел, государственной фельдъегерской службе, а также лицам, права которых иметь специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года, утвержденных указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Инструкция по назначению и осуществлению пенсионных выплат за выслугу лет военнослужащим и сотрудникам, проходившим службу в органах внутренних дел, гражданской защиты, государственной фельдъегерской службе, а также лицам, права которых иметь специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года и лицам, медицинские должности которых сокращены в органах внутренних дел Республики Казахстан с 1 июля 2022 года и 1 января 2023 года, имевшим на момент сокращения должности выслугу лет не менее двенадцати лет и шести месяцев непрерывной воинской службы, службы в специальных государственных и правоохранительных органах, государственной фельдъегерской службе, при условии продолжения ими работы в медицинских организациях, расположенных в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы,";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящая Инструкция по назначению и осуществлению пенсионных выплат за выслугу лет военнослужащим и сотрудникам, проходившим службу в органах внутренних дел, гражданской защиты, государственной фельдъегерской службе, а также лицам, права которых иметь специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года и лицам, медицинские должности которых сокращены в органах внутренних дел Республики Казахстан с 1 июля 2022 года и 1 января 2023 года, имевшим на момент сокращения должности выслугу лет не менее двенадцати лет и шести месяцев непрерывной воинской службы, службы в специальных государственных и правоохранительных органах, государственной фельдъегерской службе, при условии продолжения ими работы в медицинских организациях, расположенных в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы" (далее – Инструкция) детализирует организацию работы по пенсионному обеспечению военнослужащих Национальной гвардии Республики Казахстан и военно-следственных подразделений, гражданской обороны, сотрудников органов внутренних дел, гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы, а также лиц, права которых иметь специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года и лиц, медицинские должности которых сокращены в органах внутренних дел Республики Казахстан с 1 июля 2022 года и 1 января 2023 года, имевшим на момент сокращения должности выслугу лет не менее двенадцати лет и шести месяцев непрерывной воинской службы, службы в специальных государственных и правоохранительных органах, государственной фельдъегерской службе, при условии продолжения ими работы в медицинских организациях, расположенных в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы.";

2-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдері – әскери қызметшілерге, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының, азаматтық қорғау органы, мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің қызметкерлеріне, сондай-ақ арнаулы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киім киіп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдарға және Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарындағы медициналық лауазымдары 2022 жылғы 1 шілдеден және 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қысқартылған, лауазымы қысқартылған кезде еңбек сіңірген жылдары үзіліссіз әскери қызметте, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы қызметте, мемлекеттік фельдъегерлік қызметте кемінде он екі жыл және алты ай болған адамдар қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде орналасқан медициналық ұйымдарда жұмысын жалғастырған жағдайда, осындай адамдарға "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес берілетін ақшалай төлем;";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3) Еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін тағайындау және төлеу, сондай-ақ зейнетақы төлемдерін қайта есептеу және еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін тағайындау үшін еңбек сіңірген жылдарын есептеу "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасының заңына (бұдан әрі – Заң), "Әскери қызметшілерге, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлеріне, сондай-ақ әскери немесе арнайы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киім киіп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдарға және Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарындағы медициналық лауазымдары 2022 жылғы 1 шілдеден және 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қысқартылған, лауазымы қысқартылған кезде еңбек сіңірген жылдары үзіліссіз әскери қызметте, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы қызметте, мемлекеттік фельдъегерлік қызметте кемінде он екі жыл және алты ай болған адамдар қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде орналасқан медициналық ұйымдарда жұмысын жалғастырған жағдайда, осындай адамдарға еңбек сіңірген жылдарын есептеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 24 ақпандағы № 129 қаулысына, "Әскери қызметшiлерге, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлеріне, сондай-ақ арнаулы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киiм киiп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдарға және Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарындағы медициналық лауазымдары 2022 жылғы 1 шілдеден және 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қысқартылған, лауазымы қысқартылған кезде еңбек сіңірген жылдары үзіліссіз әскери қызметте, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы қызметте, мемлекеттік фельдъегерлік қызметте кемінде он екі жыл және алты ай болған адамдар қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде орналасқан медициналық ұйымдарда жұмысын жалғастырған жағдайда, осындай адамдарға зейнетақы төлемдерiн тағайындау және жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 31 желтоқсандағы № 1500 қаулысына, сондай-ақ Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне және Қазақстан Республикасы басқа мемлекеттермен жасаған зейнетақымен (әлеуметтік) қамсыздандыру туралы келісімдерге сәйкес жүзеге асырылады.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

подпункт 1) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"1) пенсионные выплаты за выслугу лет – выплата денег военнослужащим, сотрудникам специальных государственных и правоохранительных органов, органов гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы, а также лицам, права которых иметь специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года и лицам, медицинские должности которых сокращены в органах внутренних дел Республики Казахстан с 1 июля 2022 года и 1 января 2023 года, имевшим на момент сокращения должности выслугу лет не менее двенадцати лет и шести месяцев непрерывной воинской службы, службы в специальных государственных и правоохранительных органах, государственной фельдъегерской службе, при условии продолжения ими работы в медицинских организациях, расположенных в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы, в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" (далее – Закон);";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Назначение и выплата пенсионных выплат за выслугу лет, а также перерасчет пенсионных выплат и исчисление выслуги лет для назначения пенсионных выплат за выслугу лет осуществляются в соответствии с законом Республики Казахстан от 21 июня 2013 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" (далее – Закон), постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 февраля 2014 года № 129 "Об утверждении Правил исчисления выслуги лет военнослужащим, сотрудникам специальных государственных и правоохранительных органов, государственной фельдъегерской службы, а также лицам, права которых иметь воинские или специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года и лицам, медицинские должности которых сокращены в органах внутренних дел Республики Казахстан с 1 июля 2022 года и 1 января 2023 года, имевшим на момент сокращения должности выслугу лет не менее двенадцати лет и шести месяцев непрерывной воинской службы, службы в специальных государственных и правоохранительных органах, государственной фельдъегерской службе, при условии продолжения ими работы в медицинских организациях, расположенных в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы", постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2013 года № 1500 "Об утверждении Правил назначения и осуществления пенсионных выплат военнослужащим, сотрудникам специальных государственных и правоохранительных органов, государственной фельдъегерской службы, а также лицам, права которых иметь специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года и лицам, медицинские должности которых сокращены в органах внутренних дел Республики Казахстан с 1 июля 2022 года и 1 января 2023 года, имевшим на момент сокращения должности выслугу лет не менее двенадцати лет и шести месяцев непрерывной воинской службы, службы в специальных государственных и правоохранительных органах, государственной фельдъегерской службе, при условии продолжения ими работы в медицинских организациях, расположенных в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы" (далее – Правила), а также иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан и соглашениями о пенсионном (социальном) обеспечении, заключенными Республикой Казахстан с другими государствами.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:

"4. Әскери қызметшілерді және ішкі істер органдарының, азаматтық қорғау, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерін (бұдан әрі – әскери қызметшілер, қызметкерлер), сондай-ақ ішкі істер органдары, азаматтық қорғау, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерінің қатарындағы арнаулы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киім киіп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдарды және Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарындағы медициналық лауазымдары 2022 жылғы 1 шілдеден және 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қысқартылған, лауазымы қысқартылған кезде еңбек сіңірген жылдары үзіліссіз әскери қызметте, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы қызметте, мемлекеттік фельдъегерлік қызметте кемінде он екі жыл және алты ай болған адамдар қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде орналасқан медициналық ұйымдарда жұмысын жалғастырған жағдайда, осындай адамдарға зейнетақымен қамсыздандыру бойынша жұмысты ішкі істер органдары жүйесіндегі Ішкі істер министрлігінің (бұдан әрі – ІІМ), Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің (бұдан әрі – ҚАЖК), облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың полиция департаменттерінің (бұдан әрі – ПД), облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың қылмыстық-атқару жүйесі департаменттерінің (бұдан әрі – ҚАЖД) қаржы қызметтері ішкі істер органдарының, азаматтық қорғау, мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің кадрлық, медициналық қызметтерімен өзара іс-қимыл жасаса отырып жүзеге асырады.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Әскери қызметшілерге және ішкі істер органдарында, мемлекеттік фельдъегерлік қызметте қызмет өткерген қызметкерлерге, сондай-ақ арнаулы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киім киіп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдарға және Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарындағы медициналық лауазымдары 2022 жылғы 1 шілдеден және 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қысқартылған, лауазымы қысқартылған кезде еңбек сіңірген жылдары үзіліссіз әскери қызметте, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы қызметте, мемлекеттік фельдъегерлік қызметте кемінде он екі жыл және алты ай болған адамдар қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде орналасқан медициналық ұйымдарда жұмысын жалғастырған жағдайда, осындай адамдарға еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін тағайындау және жүзеге асыру";
6-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"ІІМ – ІІМ орталық аппаратында және оның ведомстволарында, Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының Бас қолбасшылығында, әскери-тергеу басқармаларында, Қазақстан Республикасы ІІМ Автокөліктік қызмет көрсету мекемесінде, Қазақстан Республикасы ІІМ "Солтүстік" әскери және арнайы жабдықтау базасында, Қазақстан Республикасы ІІМ-нің Емханасы бар орталық госпиталінде, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі Кеңсесінің Мемлекеттік фельдъегерлік қызметінде, сондай-ақ Төтенше жағдайлар министлінігің орталық аппаратында және оның бөлімдерінде (бұдан әрі – ТЖМ) қызмет өткерген әскери қызметшілерге;";

"4. Работа по пенсионному обеспечению военнослужащих и сотрудников органов внутренних дел, гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы (далее – военнослужащие, сотрудники), а также лиц из числа сотрудников органов внутренних дел, гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы, права которых иметь специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года и лиц, медицинские должности которых сокращены в органах внутренних дел Республики Казахстан с 1 июля 2022 года и 1 января 2023 года, имевшим на момент сокращения должности выслугу лет не менее двенадцати лет и шести месяцев непрерывной воинской службы, службы в специальных государственных и правоохранительных органах, государственной фельдъегерской службе, при условии продолжения ими работы в медицинских организациях, расположенных в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы осуществляется финансовыми службами Министерства внутренних дел (далее – МВД), Комитета уголовно-исполнительной системы (далее – КУИС), Департаментов полиции (далее – ДП) областей, городов республиканского значения и столицы, Департаментов уголовно-исполнительной системы (далее – ДУИС) областей, городов республиканского значения и столицы в системе органов внутренних дел во взаимодействии с кадровыми, медицинскими службами органов внутренних дел, гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы.";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Назначение и осуществление пенсионных выплат за выслугу лет военнослужащим и сотрудникам, проходившим службу в органах внутренних дел, гражданской защиты, государственной фельдъегерской службе, а также лицам, права которых иметь специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года и лицам, медицинские должности которых сокращены в органах внутренних дел Республики Казахстан с 1 июля 2022 года и 1 января 2023 года, имевшим на момент сокращения должности выслугу лет не менее двенадцати лет и шести месяцев непрерывной воинской службы, службы в специальных государственных и правоохранительных органах, государственной фельдъегерской службе, при условии продолжения ими работы в медицинских организациях, расположенных в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы";
подпункт 1) пункта 6 изложить в следующей редакции:
"МВД – военнослужащим, сотрудникам, а также лицам из числа сотрудников органов внутренних дел, гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы, права которых иметь специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года, проходившим службу в центральном аппарате МВД и его ведомствах, Главном командовании Национальной гвардии Республики Казахстан, военно-следственных управлениях, Учреждении автотранспортного обслуживания МВД Республики Казахстан, Базе военного и специального снабжения "Северная" МВД Республики Казахстан, Центральном госпитале с поликлиникой МВД Республики Казахстан, Государственной фельдъегерской службе Канцелярии Премьер-министра Республики Казахстан, а также в центральном аппарате Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее – МЧС) и его ведомствах;";

6-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) ҚАЖК – ҚАЖК-да қызмет өткерген қызметкерлерге және ішкі істер органдары қызметкерлерінің қатарындағы арнаулы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киім киіп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдарға және Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарындағы медициналық лауазымдары 2022 жылғы 1 шілдеден және 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қысқартылған, лауазымы қысқартылған кезде еңбек сіңірген жылдары үзіліссіз әскери қызметте, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы қызметте, мемлекеттік фельдъегерлік қызметте кемінде он екі жыл және алты ай болған адамдар қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде орналасқан медициналық ұйымдарда жұмысын жалғастырған жағдайда, осындай адамдарға;";
6-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) ПД – аумақтық ішкі істер органдарында, жетінші бөліністерде және ІІМ-нің қарамағындағы мемлекеттік мекемелерде, ТЖК-нің қарамағындағы аумақтық органдарда, мемлекеттік мекемелерде және әскери бөлімдерінде, Ұлттық ұланның өңірлік қолбасшылықтарында және әскери бөлімдерінде, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі Кеңсесі Мемлекеттік фельдъегерлік қызметінің аумақтық органдарында қызмет өткерген әскери қызметшілерге және қызметкерлерге, сондай-ақ ішкі істер органдары, азаматтық қорғау, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерінің қатарындағы арнаулы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киім киіп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдарға;";
6-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) ҚАЖД – аумақтылығы бойынша ҚАЖК қарамағындағы аумақтық органдарда және мемлекеттік мекемелерде қызмет өткерген қызметкерлерге, ішкі істер органдары, азаматтық қорғау, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерінің қатарындағы арнаулы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киім киіп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдарға және Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарындағы медициналық лауазымдары 2022 жылғы 1 шілдеден және 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қысқартылған, лауазымы қысқартылған кезде еңбек сіңірген жылдары үзіліссіз әскери қызметте, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы қызметте, мемлекеттік фельдъегерлік қызметте кемінде он екі жыл және алты ай болған адамдар қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде орналасқан медициналық ұйымдарда жұмысын жалғастырған жағдайда, осындай адамдарға жүзеге асырады.";
7-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

подпункт 2) пункта 6 изложить в следующей редакции:
"2) КУИС – сотрудникам и лицам из числа сотрудников органов внутренних дел, права которых иметь специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года и лицам, и лицам, медицинские должности которых сокращены в органах внутренних дел Республики Казахстан с 1 июля 2022 года и 1 января 2023 года, имевшим на момент сокращения должности выслугу лет не менее двенадцати лет и шести месяцев непрерывной воинской службы, службы в специальных государственных и правоохранительных органах, государственной фельдъегерской службе, при условии продолжения ими работы в медицинских организациях, расположенных в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) систем, проходившим службу в КУИС;";
подпункт 3) пункта 6 изложить в следующей редакции:
"ДП – военнослужащим и сотрудникам, а также лицам из числа сотрудников органов внутренних дел, гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы, права которых иметь специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года, проходившим службу в территориальных органах внутренних дел, седьмых подразделениях и государственных учреждениях находящихся в ведении МВД, региональных командованиях и воинских частях Национальной гвардии, территориальных органах Государственной фельдъегерской службы Канцелярии Премьер-министра Республики Казахстан, территориальных органах, государственных учреждениях и воинских частях находящихся в ведении МЧС;";
подпункт 4) пункта 6 изложить в следующей редакции:
"4) ДУИС – сотрудникам и лицам из числа сотрудников органов внутренних дел, права которых иметь специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года и лицам, медицинские должности которых сокращены в органах внутренних дел Республики Казахстан с 1 июля 2022 года и 1 января 2023 года, имевшим на момент сокращения должности выслугу лет не менее двенадцати лет и шести месяцев непрерывной воинской службы, службы в специальных государственных и правоохранительных органах, государственной фельдъегерской службе, при условии продолжения ими работы в медицинских организациях, расположенных в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы, проходившим службу в территориальных органах и государственных учреждениях, находящихся в ведении КУИС по территориальности.";
абзац первый пункта 7 изложить в следующей редакции:

"7. Еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін тағайындауға арналған құжаттарды кадр қызметі қызметтен босатылған әскери қызметшінің, қызметкердің, сондай-ақ ішкі істер органдары, азаматтық қорғау, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерінің қатарындағы арнаулы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киім киіп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамның және Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарындағы медициналық лауазымдары 2022 жылғы 1 шілдеден және 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қысқартылған, лауазымы қысқартылған кезде еңбек сіңірген жылдары үзіліссіз әскери қызметте, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы қызметте, мемлекеттік фельдъегерлік қызметте кемінде он екі жыл және алты ай болған адамдар қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде орналасқан медициналық ұйымдарда жұмысын жалғастырған жағдайда, осындай адамдардың соңғы қызмет орны бойынша ресімдейді.";
7-тармақтың 2) тармақшасының екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Зейнеткерлікке шыққан әскери қызметшінің, қызметкердің, сондай-ақ ішкі істер органдары, азаматтық қорғау, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерінің қатарындағы арнаулы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киім киіп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдардың және ішкі істер органдарындағы медициналық лауазымдары 2022 жылғы 1 шілдеден және 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қысқартылған, лауазымы қысқартылған кезде еңбек сіңірген жылдары үзіліссіз әскери қызметте, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы қызметте, мемлекеттік фельдъегерлік қызметте кемінде он екі жыл және алты ай болған адамдар қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде орналасқан медициналық ұйымдарда жұмысын жалғастырған жағдайда, осындай адамдардың жеке деректері (тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), туған жылы мен күні) еңбек сіңірген жылдарының есебінде оның жеке басын куәландыратын құжат бойынша толтырылады.";
8-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Әскери қызметшілер, қызметкерлер, сондай-ақ ішкі істер органдары, азаматтық қорғау, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерінің қатарындағы арнаулы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киім киіп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдар және Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарындағы медициналық лауазымдары 2022 жылғы 1 шілдеден және 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қысқартылған, лауазымы қысқартылған кезде еңбек сіңірген жылдары үзіліссіз әскери қызметте, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы қызметте, мемлекеттік фельдъегерлік қызметте кемінде он екі жыл және алты ай болған адамдар қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде орналасқан медициналық ұйымдарда жұмысын жалғастырған жағдайда, осындай адамдар соңғы қызмет орны бойынша кадр қызметіне мынадай құжаттарды және олардың көшірмелерін қоса бере отырып, Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш ұсынады:";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"7. Документы для назначения пенсионной выплаты за выслугу лет оформляются кадровой службой по последнему месту службы уволенного военнослужащего, сотрудника, а также лица из числа сотрудников органов внутренних дел, гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы, права которого иметь специальное звание, классный чин и носить форменную одежду упразднено с 1 января 2012 года и лица, медицинская должность которого сокращена в органах внутренних дел Республики Казахстан с 1 июля 2022 года и 1 января 2023 года, имевшим на момент сокращения должности выслугу лет не менее двенадцати лет и шести месяцев непрерывной воинской службы, службы в специальных государственных и правоохранительных органах, государственной фельдъегерской службе, при условии продолжения ими работы в медицинских организациях, расположенных в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы";
абзац второй подпункта 2) пункта 7 изложить в следующей редакции:
"Личные данные уволенного на пенсию военнослужащего, сотрудника, а также лица из числа сотрудников органов внутренних дел, гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы, права которого иметь специальное звание, классный чин и носить форменную одежду упразднено с 1 января 2012 года и лица, медицинская должность которого сокращена в органах внутренних дел Республики Казахстан с 1 июля 2022 года и 1 января 2023 года имевшим на момент сокращения должности выслугу лет не менее двенадцати лет и шести месяцев непрерывной воинской службы, службы в специальных государственных и правоохранительных органах, государственной фельдъегерской службе, при условии продолжения ими работы в медицинских организациях, расположенных в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы (фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата и место рождения) в расчете выслуги лет заполняются согласно документу, удостоверяющему личность.";
абзац первый пункта 8 изложить в следующей редакции:
"8. Военнослужащие, сотрудники, а также лица из числа сотрудников органов внутренних дел, гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы, права которых иметь специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года и лица, медицинские должности которых сокращены в органах внутренних дел Республики Казахстан с 1 июля 2022 года и 1 января 2023 года, имевшим на момент сокращения должности выслугу лет не менее двенадцати лет и шести месяцев непрерывной воинской службы, службы в специальных государственных и правоохранительных органах, государственной фельдъегерской службе, при условии продолжения ими работы в медицинских организациях, расположенных в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы представляют в кадровую службу по последнему месту службы заявление по форме, согласно приложению 1 к Правилам, с приложением следующих документов и их копий:";
пункт 9 изложить в следующей редакции:

"9. 1998 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша әскери қызметте, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарында, мемлекеттік фельдъегерлік қызметте он жылдан астам еңбек өтілі бар әскери қызметшілер, қызметкерлер, сондай-ақ ішкі істер органдары, азаматтық қорғау, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерінің қатарындағы арнаулы атақтарға, сыныптық шендерге ие болу және нысанды киім киіп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдар және Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарындағы медициналық лауазымдары 2022 жылғы 1 шілдеден және 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қысқартылған, лауазымы қысқартылған кезде еңбек сіңірген жылдары үзіліссіз әскери қызметте, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы қызметте, мемлекеттік фельдъегерлік қызметте кемінде он екі жыл және алты ай болған адамдар қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде орналасқан медициналық ұйымдарда жұмысын жалғастырған жағдайда, осындай адамдар соңғы қызмет орны бойынша кадр қызметіне 2016 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша жеке зейнетақы шотынан үзінді ұсынады.";
мынадай мазмұндағы 10-1-тармақпен толықтырылсын:
"10-1. Ішкі істер органдарындағы медициналық лауазымдары 2022 жылғы 1 шілдеден және 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қысқартылған, лауазымы қысқартылған кезде еңбек сіңірген жылдары үзіліссіз әскери қызметте, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы қызметте, мемлекеттік фельдъегерлік қызметте кемінде он екі жыл және алты ай болған адамдар қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде орналасқан медициналық ұйымдарда жұмысын жалғастырған жағдайда, осындай адамдар Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарындағы медициналық лауазымдары 2022 жылғы 1 шілдеден және 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қысқартылған, лауазымы қысқартылған кезде еңбек сіңірген жылдары үзіліссіз әскери қызметте, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы қызметте, мемлекеттік фельдъегерлік қызметте кемінде он екі жыл және алты ай болған адамдар қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде орналасқан медициналық ұйымдарда жұмысын жалғастырған жағдайда, осындай адамдарды тіркеу туралы анықтаманы соңғы қызмет орны бойынша кадр қызметіне ұсынады.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Кадр қызметі осы Нұсқаулықтың 8-10-1-тармақтарында көрсетілген кұжаттардың толық емес пакетін ұсынған немесе толық емес не дұрыс емес мәліметтерді қамтитын құжаттарды ұсынған жағдайда еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін тағайындау туралы өтінішті қабылдамайды.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"9. Военнослужащие, сотрудники, а также лица из числа сотрудников органов внутренних дел, гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы, права которых иметь специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года и лица, медицинские должности которых сокращены в органах внутренних дел Республики Казахстан с 1 июля 2022 года и 1 января 2023 года, имевшим на момент сокращения должности выслугу лет не менее двенадцати лет и шести месяцев непрерывной воинской службы, службы в специальных государственных и правоохранительных органах, государственной фельдъегерской службе, при условии продолжения ими работы в медицинских организациях, расположенных в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы, имеющие по состоянию на 1 января 1998 года более десяти лет стажа воинской службы, службы в специальных государственных и правоохранительных органах, государственной фельдъегерской службе представляют в кадровую службу по последнему месту службы выписку с индивидуального пенсионного счета по состоянию на 1 января 2016 года.";
дополнить пунктом 10-1 следующего содержания:
"10-1. Лица, медицинские должности которых сокращены в органах внутренних дел Республики Казахстан с 1 июля 2022 года и 1 января 2023 года, имевшим на момент сокращения должности выслугу лет не менее двенадцати лет и шести месяцев непрерывной воинской службы, службы в специальных государственных и правоохранительных органах, государственной фельдъегерской службе, при условии продолжения ими работы в медицинских организациях, расположенных в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы представляют в кадровую службу по последнему месту службы справку о регистрации лиц, медицинские должности которых сокращены в органах внутренних дел Республики Казахстан с 1 июля 2022 года и 1 января 2023 года, имевшим на момент сокращения должности выслугу лет не менее двенадцати лет и шести месяцев непрерывной воинской службы, службы в специальных государственных и правоохранительных органах, государственной фельдъегерской службе, при условии продолжения ими работы в медицинских организациях, расположенных в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. В случае предоставления неполного пакета документов, перечисленных в пунктах 8 - 10-1 настоящей Инструкции, либо предоставлении документов, содержащих неполные или недостоверные сведения, заявление о назначении пенсионной выплаты за выслугу лет кадровой службой не принимается.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:

"12. Кадр қызметі осы Нұсқаулықтың 8-10-1-тармақтарында көрсетілген құжаттарды қабылдап, еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемін тағайындау үшін оларды еңбек сіңірген жылдарының есебімен, қызметтен босату туралы бұйрықтан үзіндімен, ақшалай аттестатпен және әскери-дәрігерлік комиссияның (денсаулық жағдайы бойынша қызметтен босатылған жағдайда) қорытындысымен келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күнінің ішінде тиісті қаржы қызметіне жолдайды.";
34-тармақтың 1-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) осы Нұсқаулықтың 8-10-1-тармақтарында көрсетілген еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін тағайындау үшін негіз болған құжаттар;";
2-қосымшаның тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін тағайындау туралы қорытынды (әскери қызметшілер мен қызметкерлер және Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарындағы медициналық лауазымдары 2022 жылғы 1 шілдеден және 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қысқартылған, лауазымы қысқартылған кезде еңбек сіңірген жылдары үзіліссіз әскери қызметте, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы қызметте, мемлекеттік фельдъегерлік қызметте кемінде он екі жыл және алты ай болған адамдар қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде орналасқан медициналық ұйымдарда жұмысын жалғастырған жағдайда, осындай адамдар үшін)";
көрсетілген Нұсқаулыққа 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8-қосымшалардың оң жақ жоғарғы бұрышы "және Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарындағы медициналық лауазымдары 2022 жылғы 1 шілдеден және 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қысқартылған, лауазымы қысқартылған кезде еңбек сіңірген жылдары үзіліссіз әскери қызметте, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы қызметте, мемлекеттік фельдъегерлік қызметте кемінде он екі жыл және алты ай болған адамдар қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде орналасқан медициналық ұйымдарда жұмысын жалғастырған жағдайда, осындай адамдарға" деген сөздермен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті (Ж.Б. Ешмағамбетовке) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шараларды орындау туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.

"12. Кадровая служба, приняв документы, указанные в пунктах 8 - 10-1 настоящей Инструкции, направляет их с расчетом выслуги лет, выпиской приказа об увольнении, денежным аттестатом и заключением военно-врачебной комиссии (в случае увольнения по состоянию здоровья) в соответствующую финансовую службу в течение пяти рабочих дней со дня поступления для назначения пенсионной выплаты за выслугу лет.";
подпункт 1 пункта 34 изложить в следующей редакции:
"1) документы, послужившие основанием для назначения пенсионной выплаты за выслугу лет, указанные в пунктах 8 - 10-1 настоящей Инструкции;";
заголовок приложения 2 изложить в следующей редакции:
Заключение о назначении пенсионной выплаты за выслугу лет (для военнослужащих, сотрудников и лиц, медицинские должности которых сокращены в органах внутренних дел Республики Казахстан с 1 июля 2022 года и 1 января 2023 года, имевшим на момент сокращения должности выслугу лет не менее двенадцати лет и шести месяцев непрерывной воинской службы, службы в специальных государственных и правоохранительных органах, государственной фельдъегерской службе, при условии продолжения ими работы в медицинских организациях, расположенных в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы)";
правый верхний угол приложений 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 дополнить словами "и лицам, медицинские должности которых сокращены в органах внутренних дел Республики Казахстан с 1 июля 2022 года и 1 января 2023 года, имевшим на момент сокращения должности выслугу лет не менее двенадцати лет и шести месяцев непрерывной воинской службы, службы в специальных государственных и правоохранительных органах, государственной фельдъегерской службе, при условии продолжения ими работы в медицинских организациях, расположенных в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) систем".
2. Комитету уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Ешмагамбетову Ж.Б.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2022 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
М. Ахметжанов

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2022 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
М. Ахметжанов