"Денсаулық сақтау ұйымдары желісінің мемлекеттік нормативін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 15 қазандағы № ҚР ДСМ-133/2020 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 30 маусымдағы № ҚР ДСМ-59 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 4 шiлдеде № 28682 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Денсаулық сақтау ұйымдары желісінің мемлекеттік нормативін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 15 қазандағы № ҚР ДСМ-133/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21452 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 7-бабының 68) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Денсаулық сақтау ұйымдары желісінің мемлекеттік нормативі осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Инвестициялық саясат департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Ғиният
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2022 жылғы 30 маусымдағы
№ ҚР ДСМ-59 Бұйрыққа
қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушының
2020 жылғы 15 қазандағы
№ ҚР ДСМ-133/2020 бұйрығына
1-қосымша
Денсаулық сақтау ұйымдары желісінің мемлекеттік нормативі
1. Аудандық деңгейде:
1) амбулаториялық жағдайларда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары және (немесе) олардың құрылымдық бөлімшелері:
халық саны 50 (елу) бастап 500 (бес жүз) адам болатын әрбір елді мекенде (ауылдық округте) құрылатын медициналық пункт*;
халық саны 500-ден (бес жүз) бастап 1 500 (бір мың бес жүз) адам болатын әрбір елді мекенде (ауылдық округте) құрылатын фельдшерлік-акушериялық пункт**;
бекітілген халық саны 1 500 (бір мың бес жүз) бастап және 5 000 (бес мың) адам болатын елді мекенде (ауылдық округте) құрылатын дәрігерлік амбулатория***;

О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 октября 2020 года № ҚР ДСМ-133/2020 "Об утверждении государственного норматива сети организаций здравоохранения"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 июня 2022 года № ҚР ДСМ-59. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 июля 2022 года № 28682
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 октября 2020 года № ҚР ДСМ-133/2020 "Об утверждении государственного норматива сети организаций здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21452) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 68) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:";
государственный норматив сети организаций здравоохранения, утвержденный указанным приказом изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту инвестиционной политики Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан предоставление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Ғиният
Приложение к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 30 июня 2022 года
№ ҚР ДСМ-59
Приложение 1 к приказу
исполняющего обязанности
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 15 октября 2020 года
№ ҚР ДСМ-133/2020
Государственный норматив сети организаций здравоохранения
1. На районном уровне:
1) организации здравоохранения и (или) их структурные подразделения, оказывающие медицинскую помощь в амбулаторных условиях:
медицинский пункт, создаваемый в каждом населенном пункте (сельском округе) с численностью населения от 50 (пятьдесят) до 500 (пятьсот) человек*;
фельдшерско-акушерский пункт, создаваемый в каждом населенном пункте (сельском округе) с численностью населения от 500 (пятьсот) до 1500 (одна тысяча пятьсот) человек**;
врачебная амбулатория, создаваемая в населенном пункте (сельском округе) с численностью прикрепленного населения от 1500 (одна тысяча пятьсот) до 5 000 (пять тысяч) человек***;

бекітілген халық саны 5 000 (бес мың) бастап 30 000 (отыз мың) адам болатын елді мекенде (ауылдық округте) құрылатын медициналық-санитариялық алғашқы көмек орталығы;
аудандық немесе көп бейінді орталық аудандық аурухана құрамында аудандық орталықта құрылатын аудандық емхана;
халық саны 30 000 (отыз мың) және одан жоғары адам болатын ауылдық елді мекендері бар аудандық аурухана жанынан құрылатын нөмірлік аудандық емхана;
2) стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары және (немесе) олардың құрылымдық бөлімшелері:
аудан орталығында және аудандық маңызы бар қалаларда құрылатын аудандық аурухана****;
халық саны 30 000 (отыз мың) және одан жоғары адам болатын ауылдық елді мекендері бар ауданда құрылатын нөмірлік аудандық аурухана;
жақын орналасқан аудандардың халқына қызмет көрсету үшін жұмыс істеп тұрған аудандық аурухана базасында құрылатын, құрамында инсульт орталығы және (немесе) тері арқылы коронарлық араласу орталығы, перинаталдық орталық немесе босандыру бөлімшесі, травматология, хирургия және медициналық оңалту бөлімшелері бар көпбейінді орталық аудандық аурухана*****;
медициналық оңалту, паллиативтік көмек, мейіргерлік күтім аудандық немесе көп бейінді орталық аудандық аурухананың құрылымдық бөлімшесі (төсек) нысанында құрылады;
3) аудандарда патологиялық анатомия (цитопатология) саласында қызметті жүзеге асыратын ұйымдар аудандық немесе көп бейінді орталық аудандық аурухана құрылымында орталықтандырылған патологиялық-анатомиялық бөлімше ретінде құрылады;
4) жедел медициналық көмек облыстық жедел медициналық жәрдем станциясының құрылымдық бөлімшесі нысанында ұйымдастырылады;
5) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы қызметті жүзеге асыратын республикалық денсаулық сақтау ұйымдары:
аудандық деңгейде құрылатын ұлттық сараптау орталығының құрылымдық бөлімшелері;
инфекциялық аурулардың табиғи ошақтарында құрылатын обаға қарсы станциялардың бөлімшелері;
6) медициналық оңалту ұйымдары - санаторийлік-курорттық ұйымдар, мамандандырылған санаторий, профилакторий, оңалту орталығы, медициналық ұйымдар жанынан ұйымдастырылатын оңалту бөлімшесі (төсектері).
2. Қалалық деңгейде:
1) амбулаториялық жағдайларда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары және (немесе) олардың құрылымдық бөлімшелері:
бекітілген халық саны 1500 (бір мың бес жүз) бастап 10 000 (он мың) адам болатын аумақтық қызмет көрсету аймағының шегінде қалаларда құрылатын дәрігерлік амбулатория;

центр первичной медико-санитарной помощи, создаваемый в населенном пункте (сельском округе) с численностью прикрепленного населения от 5 000 (пять тысяч) до 30 000 (тридцать тысяч) человек;
районная поликлиника, создаваемая в районном центре в составе районной или многопрофильной центральной районной больницы;
номерная районная поликлиника, создаваемая при районной больнице в районе, имеющем сельские населенные пункты с численностью населения от 30 000 (тридцать тысяч) и выше;
2) организации здравоохранения и (или) их структурные подразделения, оказывающие медицинскую помощь в стационарных условиях:
районная больница, создаваемая в районном центре и городах районного значения****;
номерная районная больница, создаваемая в районе, имеющем сельские населенные пункты с численностью населения от 30 000 (тридцать тысяч) и выше;
многопрофильная центральная районная больница, создаваемая на базе существующей районной больницы для обслуживания населения близлежащих районов, в своем составе имеющая инсультный центр и (или) центр чрескожного коронарного вмешательства, перинатальный центр или родильное отделение, отделения травматологии, хирургии и медицинской реабилитации*****;
медицинская реабилитация, паллиативная помощь, сестринский уход организуются в форме структурного подразделения (койки) районной или многопрофильной центральной районной больницы;
3) в районах организация, осуществляющая деятельность в сфере патологической анатомии (цитопатологии), создается как централизованное патологоанатомическое отделение в структуре районной или многопрофильной центральной районной больницы;
4) скорая медицинская помощь организовывается в форме структурного подразделения областной станции скорой медицинской помощи;
5) республиканские организации здравоохранения, осуществляющие деятельность в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения:
структурные подразделения национального центра экспертизы, создаваемые на районном уровне;
отделения противочумных станций, создаваемые в природных очагах инфекционных заболеваний;
6) организации медицинской реабилитации – санаторно-курортные организации, специализированный санаторий, профилакторий, реабилитационный центр, отделение (койки) реабилитации, организуемые при медицинских организациях.
2. На городском уровне:
1) организации здравоохранения и (или) их структурные подразделения, оказывающие медицинскую помощь в амбулаторных условиях:
врачебная амбулатория, создаваемая в городах в пределах зоны территориального обслуживания с численностью прикрепленного населения от 1 500 (одна тысяча пятьсот) до 10 000 (десять тысяч) человек;

бекітілген халық саны 10 000 (он мың) бастап 30 000 (отыз мың) адам болатын аумақтық қызмет көрсету аймағының шегінде қалаларда құрылатын медициналық-санитариялық алғашқы көмек орталығы;
бекітілген халық саны 30 000 (отыз мың) адамнан асатын, бірақ кемінде бір қалалық емхана (бұдан әрі – ҚЕ) аумақтық қызмет көрсету аймағының шегінде қалаларда құрылатын ҚЕ;
алғашқы психикалық денсаулық орталығы бекітілген халық саны 60 000 (алпыс мың) адам және одан жоғары адам болатын ҚЕ-да орналасқан, оның ішінде бір немесе бірнеше жақын орналасқан амбулаториялық жағдайларда медициналық көмек көрсететін ұйымдардың халқына қызмет көрсетуге арналған психикалық денсаулық орталығының құрылымдық бөлімшесі ретінде құрылады;
республикалық маңызы бар қалаларда және астанада құрылатын стоматологиялық емхана;
республикалық маңызы бар қалалардағы және астанадағы көп бейінді аурухананың немесе қалалық емхананың құрылымдық бөлімшесі ретінде консультациялық-диагностикалық орталық (200 000 (екі жүз мың) халыққа шаққанда біреу);
жастар денсаулық орталығы;
2) стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары және (немесе) олардың құрылымдық бөлімшелері:
халық саны 100 000 (жүз мың) адамнан аспайтын қалаларда құрылатын қалалық аурухана;
республикалық маңызы бар қалаларда, астанада және қалаларда құрылатын қызмет көрсететін халықтың саны 100 000 (жүз мың) адамнан асатын жақын орналасқан аудандардың халқына қызмет көрсетуге арналған көп бейінді қалалық аурухана;
халық саны 300 000 (үш жүз мың) мың адамнан асатын қалаларда, республикалық маңызы бар қалаларда және астанада құрылатын көп бейінді қалалық балалар ауруханасы;
республикалық маңызы бар қалаларда және астанада құрылатын психикалық денсаулық орталығы;
республикалық маңызы бар қалаларда және астанада құрылатын фтизиопульмонология орталығы;
көп бейінді ауруханалардың құрылымдық бөлімшесі ретінде құрылатын тері-венерология, травматология, инсульт, ревматология, офтальмология, кардиология және кардиохирургия орталықтары;
көп бейінді ауруханалар құрамында онкология орталықтарын қоспағанда, оның ішінде денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің басым жобаларын іске асыру шеңберінде құрылатын республикалық маңызы бар қалаларда және астанада құрылатын онкологиялық орталық;
қалаларда құрылатын инфекциялық аурухана және (немесе) көп бейінді қалалық аурухана жанынан ұйымдастырылатын инфекциялық бөлімше;
қалаларда құрылатын перинаталдық орталық, перзентхана және (немесе) көп бейінді қалалық аурухана жанынан ұйымдастырылатын перинаталдық орталық, босандыру бөлімшесі;

центр первичной медико-санитарной помощи, создаваемый в городах в пределах зоны территориального обслуживания с численностью прикрепленного населения от 10 000 (десять тысяч) до 30 000 (тридцать тысяч) человек;
городская поликлиника (далее - ГП), создаваемая в городах в пределах зоны территориального обслуживания с численностью прикрепленного населения более 30 000 (тридцать тысяч) человек, но не менее одной ГП;
первичный центр психического здоровья создается как структурное подразделение центра психического здоровья с расположением в ГП с численностью прикрепленного населения от 60 000 (шестьдесят тысяч) человек и выше, в том числе для обслуживания населения одной или нескольких близлежащих организаций, оказывающих медицинскую помощь в амбулаторных условиях;
стоматологическая поликлиника, создаваемая в городах республиканского значения и столице;
консультативно-диагностический центр как структурное подразделение многопрофильной больницы или городской поликлиники (одна на 200 000 (двести тысяч) населения) в городах республиканского значения и столице;
молодежный центр здоровья;
2) организации здравоохранения и (или) их структурные подразделения, оказывающие медицинскую помощь в стационарных условиях:
городская больница, создаваемая в городах с населением менее 100 000 (сто тысяч) человек;
многопрофильная городская больница, создаваемая в городах республиканского значения, столице и в городах, для обслуживания населения близлежащих районов с численностью обслуживаемого населения более 100 000 (сто тысяч) человек;
многопрофильная городская детская больница, создаваемая в городах с населением более 300 000 (триста тысяч) человек, в городах республиканского значения и столице;
центр психического здоровья, создаваемый в городах республиканского значения и столице;
центр фтизиопульмонологии, создаваемый в городах республиканского значения и столице;
кожно-венерологический, травматологический, инсультный, ревматологический, офтальмологический, кардиологический и кардиохирургический центры создаются как структурные подразделения многопрофильных больниц;
онкологический центр, создаваемый в городах республиканского значения и столице, за исключением онкологических центров в составе многопрофильных больниц, в том числе создаваемых в рамках реализации приоритетных проектов государственно-частного партнерства в сфере здравоохранения;
инфекционная больница, создаваемая в городах и (или) инфекционное отделение, организуемое при многопрофильной городской больнице;
перинатальный центр, родильный дом, создаваемые в городах и (или) перинатальный центр, родильное отделение, организуемые при многопрофильной городской больнице;

3) республикалық маңызы бар қалаларда және астанада құрылатын жедел медициналық жәрдем станциясы.
республикалық маңызы бар қалалар мен астананы қоспағанда қалаларда облыстық жедел медициналық жәрдем станциясының құрылымдық бөлімшесі ретінде құрылады;
4) медициналық оңалту ұйымдары - санаторийлік-курорттық ұйымдар, мамандандырылған санаторий, профилакторий, оңалту орталығы немесе медициналық ұйымдар жанынан ұйымдастырылатын оңалту бөлімшесі (төсектері);
5) паллиативтік көмек және мейіргер күтімін көрсететін ұйымдар –хоспис, мейіргер күтімі ауруханасы және (немесе) денсаулық сақтау ұйымдарының жанынан ұйымдастырылатын бөлімше, төсектер;
6) қан қызметі саласында жұмысты жүзеге асыратын республикалық денсаулық сақтау ұйымдары болмаған кезде қан қызметі саласында жұмысты жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары қала халқының саны 300 000 (үш жүз мың) адамнан асатын қалаларда, республикалық маңызы бар қалаларда және астанада құрылады;
7) республикалық маңызы бар қалаларда және астанада, сондай-ақ халық саны 300 000 (үш жүз мың) адамнан асатын қалаларда құрылатын патологиялық-анатомиялық (цитопатология) салада қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары. Халық саны 300 000 (үш жүз мың) адамнан аспайтын қалаларда қалалық немесе көп бейінді орталық аудандық ауруханалар құрылымында орталықтандырылған патологиялық-анатомиялық бөлімше ретінде құрылады;
8) республикалық маңызы бар қалаларда және астанада құрылатын АИТВ инфекциясы профилактикасы саласында қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары;
9) республикалық маңызы бар қалаларда және астанада құрылатын жетім балаларға, туғаннан бастап үш жылға дейін ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларға, туғаннан бастап төрт жасқа дейін психикалық және физикалық дамуында ауытқулары бар балаларға арналған, баладан бас тарту қаупі бар отбасылармен психологиялық-педагогикалық қолдауды жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары;
10) қалаларда, республикалық маңызы бар қалаларда және астанада құрылатын денсаулық сақтау саласындағы техникалық, кәсіптік және орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары;
11) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы қызметті жүзеге асыратын республикалық денсаулық сақтау ұйымдары:
қалаларда құрылымдық бөлімшелері бар астанада құрылатын Ұлттық сараптау орталығы;
республикалық маңызы бар қалаларда құрылатын ғылыми ұйымдар;
инфекциялық аурулардың табиғи ошақтарында құрылатын обаға қарсы станциялар.
3. Облыстық деңгейде:
1) амбулаториялық жағдайларда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары және (немесе) олардың құрылымдық бөлімшелері:
стоматологиялық емхана;

3) станция скорой медицинской помощи, создаваемая в городах республиканского значения и столице.
В городах, за исключением городов республиканского значения и столицы, создается как структурное подразделение областной станции скорой медицинской помощи;
4) организации медицинской реабилитации – санаторно-курортные организации, специализированный санаторий, профилакторий, реабилитационный центр, отделение (койки) реабилитации, организуемые при медицинских организациях;
5) организации, оказывающие паллиативную помощь и сестринский уход – хоспис, больница сестринского ухода и (или) отделение, койки, организуемые при организациях здравоохранения;
6) организации здравоохранения, осуществляющие деятельность в сфере службы крови, создаются в городах с населением более 300 000 (триста тысяч) человек, в городах республиканского значения и столице, при отсутствии в них республиканских организаций здравоохранения, осуществляющих деятельность в сфере службы крови;
7) организации здравоохранения, осуществляющие деятельность в сфере патологической анатомии (цитопатологии), создаваемые в городах республиканского значения и столице, а также в городах с численностью населения более 300 000 (триста тысяч) человек. В городах с численностью населения менее 300 000 (триста тысяч) создается как централизованное патологоанатомическое отделение в структуре городской или многопрофильной центральной районной больницы;
8) организации здравоохранения, осуществляющие деятельность в сфере профилактики ВИЧ-инфекции, создаваемые в городах республиканского значения и столице;
9) организации здравоохранения для детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, от рождения до трех лет, детей с дефектами психического и физического развития от рождения до четырех лет, осуществляющие психолого-педагогическое сопровождение семей с риском отказа от ребенка, создаваемые в городах республиканского значения и столице;
10) организации технического и профессионального, послесреднего образования в области здравоохранения, создаваемые в городах, в городах республиканского значения и столице;
11) республиканские организации здравоохранения, осуществляющие деятельность в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения:
Национальный центр экспертизы, создаваемый в столице, со структурными подразделениями в городах;
научные организации, создаваемые в городах республиканского значения;
противочумные станции, создаваемые в природных очагах инфекционных заболеваний.
3. На областном уровне:
1) организации здравоохранения и (или) их структурные подразделения, оказывающие медицинскую помощь в амбулаторных условиях:
стоматологическая поликлиника;

көп бейінді облыстық аурухананың немесе қалалық емхананың (200 000 (екі жүз мың) халыққа шаққанда біреу) құрылымдық бөлімшесі ретінде консультациялық - диагностикалық орталық;
жастар денсаулық орталығы;
2) стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары және (немесе) олардың құрылымдық бөлімшелері:
облыс орталығында құрылатын көп бейінді облыстық аурухана;
облыс орталығында құрылатын көп бейінді облыстық балалар ауруханасы;
облыс орталығында құрылатын облыстық психикалық денсаулық орталығы;
облыс орталығында құрылатын облыстық фтизиопульмонология орталығы;
тері-венерология, травматология, инсульт, ревматология, офтальмология, кардиология және кардиохирургия орталықтары көп бейінді ауруханалардың құрылымдық бөлімшесі ретінде құрылады;
көп бейінді ауруханалар құрамындағы онкология орталықтарын қоспағанда, облыс орталығында құрылатын, оның ішінде денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің басым жобаларын іске асыру шеңберінде құрылатын онкология орталығы;
облыс орталығында құрылатын инфекциялық аурухана және (немесе) көп бейінді облыстық аурухана жанынан ұйымдастырылатын инфекциялық бөлімше;
облыс орталығында құрылатын перинаталдық орталық, перзентхана және (немесе) көп бейінді облыстық аурухана жанынан ұйымдастырылатын перинаталдық орталық, босандыру бөлімшесі;
3) медициналық авиация бөлімшесін қоса алғанда, облыстық жедел медициналық жәрдем станциясы;
4) медициналық оңалту ұйымдары - санаторийлік-курорттық ұйымдар, мамандандырылған санаторий, профилакторий, оңалту орталығы немесе медициналық ұйымдар жанынан ұйымдастырылатын оңалту бөлімшелері (төсектері);
5) паллиативтік көмек және мейіргер күтімін көрсететін ұйымдар – хоспис, мейіргер күтімі ауруханасы және (немесе) денсаулық сақтау ұйымдарының жанынан ұйымдастырылатын бөлімше, төсектер;
6) қан қызметі саласында жұмысты жүзеге асыратын ұйымдар;
7) патологиялық-анатомиялық (цитопатология) қызметті жүзеге асыратын ұйымдар;
8) АИТВ инфекциясы профилактикасы саласында қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары;
9) облыстық деңгейде құрылатын жетім балаларға, туғаннан бастап үш жасқа дейін ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларға, туғаннан бастап төрт жылға дейін психикалық және физикалық дамуында ауытқулары бар балаларға арналған, баладан бас тарту қаупі бар отбасылармен психологиялық-педагогикалық сүйемелдеу жүргізетін денсаулық сақтау ұйымдары;
10) облыстық деңгейде құрылатын денсаулық сақтау саласындағы техникалық, кәсіптік және орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары;

консультативно-диагностический центр как структурное подразделение многопрофильной областной больницы или городской поликлиники (одна на 200 000 (двести тысяч) населения);
молодежный центр здоровья;
2) организации здравоохранения и (или) их структурные подразделения, оказывающие медицинскую помощь в стационарных условиях:
многопрофильная областная больница, создаваемая в областном центре;
многопрофильная областная детская больница, создаваемая в областном центре;
областной центр психического здоровья, создаваемый в областном центре;
областной центр фтизиопульмонологии, создаваемый в областном центре;
кожно-венерологический, травматологический, инсультный, ревматологический, офтальмологический, кардиологический и кардиохирургический центры создаются как структурные подразделения многопрофильных больниц;
онкологический центр, создаваемый в областном центре, за исключением онкологических центров, в составе многопрофильных больниц, в том числе создаваемых в рамках реализации приоритетных проектов государственно-частного партнерства в сфере здравоохранения;
инфекционная больница, создаваемая в областном центре и (или) инфекционное отделение, организуемое при многопрофильной областной больнице;
перинатальный центр, родильный дом, создаваемые в областном центре и (или) перинатальный центр, родильное отделение, организуемые при многопрофильной областной больнице;
3) областная станция скорой медицинской помощи, включающая отделение медицинской авиации;
4) организации медицинской реабилитации – санаторно-курортные организации, специализированный санаторий, профилакторий, реабилитационный центр, отделение (койки) реабилитации, организуемые при медицинских организациях;
5) организации, оказывающие паллиативную помощь и сестринский уход – хоспис, больница сестринского ухода и (или) отделение, койки, организуемые при организациях здравоохранения;
6) организации, осуществляющие деятельность в сфере службы крови;
7) организации, осуществляющие деятельность патологической анатомии (цитопатологии);
8) организации здравоохранения, осуществляющие деятельность в сфере профилактики ВИЧ-инфекции;
9) организации здравоохранения для детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, от рождения до трех лет, детей с дефектами психического и физического развития от рождения до четырех лет, осуществляющие психолого-педагогическое сопровождение семей с риском отказа от ребенка, создаваемые на областном уровне;
10) организации технического и профессионального, послесреднего образования в области здравоохранения, создаваемые на областном уровне;

11) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы қызметті жүзеге асыратын республикалық денсаулық сақтау ұйымдары:
облыстық деңгейде (облыс орталықтарында) құрылатын Ұлттық сараптама орталығының құрылымдық бөлімшелері.
Ескертпе:
* медициналық пункт "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 12-бабы 2-тармағының 15) тармақшасына сәйкес халық саны 50 (елу) аспайтын адам болатын елді мекенде 5 километрден астам радиуста медициналық ұйым болмаған кезде құрылады.
Халық саны 50 (елу) аспайтын адам болатын елді мекенде халыққа медициналық көмекті медицина қызметкері үйде көрсетеді.
** Фельдшерлік-акушерлік пункт Кодекстің 12-бабы 2-тармағының 15) тармақшасына сәйкес жергілікті атқарушы органдардың шешімі бойынша дәрігерлік амбулаториялардан, аудандық ауруханалардан және облыс орталықтарынан қашықта орналасқан жағдайда халық саны 500 (бес жүз) аспайтын адам болатын ауылдық елді мекенде құрылады.
*** Дәрігерлік амбулатория Кодекстің 12-бабы 2-тармағының 15) тармақшасына сәйкес жергілікті атқарушы органдардың шешімі бойынша аудандық ауруханалар мен облыс орталықтарынан қашықта орналасқан жағдайда халық саны 1 500 (бір мың бес жүз) аспайтын адам болатын ауылдық елді мекенде құрылады.
**** Аудандық аурухананың немесе көп бейінді орталық аудандық аурухананың бөлімшелері Кодекстің 12-бабы 2-тармағының 15) тармақшасына сәйкес қызмет көрсететін халық саны кемінде 5 000 (бес мың) адам болатын шалғайдағы ауылдық елді мекендерде (округтерде) құрылады.
***** Халықтың қажеттігін, нозологиялық нысандар бойынша сырқаттанушылық пен өлім көрсеткіштерін, штаттарды ескере отырып, Кодекстің 12-бабы 2-тармағының 15) тармақшасына сәйкес терапия, педиатрия және (немесе) хирургия бөлімшесі құрамында тиісті бейін бойынша төсектер ашылып, басқа бейінді бөлімшелер ашылуы мүмкін.
Осы Денсаулық сақтау ұйымдары желісінің мемлекеттік нормативі тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек көрсететін Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау ұйымдары желісінің нормативін белгілейді және "Ең төмен әлеуметтік стандарттар және олардың кепілдіктері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 31-бабына, сондай-ақ "Денсаулық сақтау салаларындағы ең төмен әлеуметтік стандарттарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 2 сәуірдегі № ҚР ДСМ-26 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22482 болып тіркелген) сәйкес "Денсаулық сақтау қызметтерінің халыққа қолжетімділігін қамтамасыз ету" ең төмен әлеуметтік стандартын қамтамасыз етеді.

11) республиканские организации здравоохранения, осуществляющие деятельность в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения:
структурные подразделения Национального центра экспертизы, создаваемые на областном уровне (в областных центрах).
Примечание:
* медицинский пункт создается в населенном пункте с численностью населения менее 50 (пятьдесят) человек, при отсутствии медицинской организации в радиусе более 5 километров в соответствии с подпунктом 15) пункта 2 статьи 12 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс).
В населенном пункте с численностью населения менее 50 (пятьдесят) человек медицинская помощь населению оказывается медицинским работником на дому.
** Фельдшерско-акушерский пункт создается в сельском населенном пункте с численностью населения менее 500 (пятьсот) человек при удаленности от врачебных амбулаторий, районных больниц и областных центров по решению местных исполнительных органов в соответствии с подпунктом 15) пункта 2 статьи 12 Кодекса.
*** Врачебная амбулатория создается в сельском населенном пункте с численностью населения менее 1 500 (одна тысяча пятьсот) человек при удаленности от районных больниц и областных центров по решению местных исполнительных органов в соответствии с подпунктом 15) пункта 2 статьи 12 Кодекса.
**** Отделения районной или многопрофильной центральной районной больниц создаются в отдаленных сельских населенных пунктах (округах) с численностью обслуживаемого населения не менее 5 000 (пять тысяч) человек в соответствии с подпунктом 15) пункта 2 статьи 12 Кодекса.
***** С учетом потребности населения, показателей заболеваемости и смертности по нозологическим формам, штатов возможно открытие других профильных отделений и (или) с развертыванием коек по соответствующему профилю в составе терапевтического, педиатрического и (или) хирургического отделения в соответствии с подпунктом 15) пункта 2 статьи 12 Кодекса.
Настоящий государственный норматив сети организаций здравоохранения устанавливает норматив сети организаций здравоохранения Республики Казахстан, оказывающих медицинскую помощь в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования и обеспечивает минимальный социальный стандарт "Обеспечение доступности услуг здравоохранения населению" в соответствии со статьей 31 Закона Республики Казахстан "О минимальных социальных стандартах и их гарантиях", а также в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 2 апреля 2021 года № ҚР ДСМ-26 "Об утверждении минимальных социальных стандартов в сфере здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22482).