Әкімшілік-аумақтық бірліктердің шекараларын белгілеу және өзгерту жөніндегі жобаларды жасау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2022 жылғы 16 тамыздағы № 257 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 18 тамызда № 29180 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Жер кодексінің 14-бабы 1-тармағының 4-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Әкімшілік-аумақтық бірліктердің шекараларын белгілеу және өзгерту жөніндегі жобаларды жасау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Жер ресурстарын басқару комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
Е. Карашукеев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2022 жылғы 16 тамыздағы
№ 257 бұйрығымен
бекітілген
Әкімшілік-аумақтық бірліктердің шекараларын белгілеу және өзгерту жөніндегі жобаларды жасау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Әкімшілік-аумақтық бірліктердің шекараларын белгілеу және өзгерту жөніндегі жобаларды жасау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Жер кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 14-бабы 1-тармағының 4-1) тармақшасына сәйкес әзірленді және әкімшілік-аумақтық бірліктердің шекараларын белгілеу және өзгерту жөніндегі жобаларды жасау тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді көрсету үшін, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтер көрсетуге өтініштерді қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, мемлекеттік қызметтерді электрондық нысанда көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған заңды тұлға;

Об утверждении Правил составления проектов по установлению и изменению границ административно-территориальных единиц
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 16 августа 2022 года № 257. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 августа 2022 года № 29180.
В соответствии с подпунктом 4-1) пункта 1 статьи 14 Земельного кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила составления проектов по установлению и изменению границ административно-территориальных единиц.
2. Комитету по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
Е. Карашукеев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной
экономики Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 16 августа 2022 года № 257
Правила составления проектов по установлению и изменению границ административно-территориальных единиц
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления проектов по установлению и изменению границ административно-территориальных единиц (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 4-1) пункта 1 статьи 14 Земельного кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) и определяют порядок составления проектов по установлению и изменению границ административно-территориальных единиц.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме;

2) әкімшілік-аумақтық бірліктер (бұдан әрі – ӘАБ) – ауыл, кент, ауылдық округ, қаладағы аудан, қала, аудан, облыс;
3) жер қатынастары жөніндегі уәкілетті орган – жер қатынастары саласындағы функцияларды жүзеге асыратын облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органдарының құрылымдық бөлімшесі (бұдан әрі – уәкілетті орган);
4) жер учаскесі – Кодексте белгіленген тәртіппен жер қатынастары субъектілеріне бекітіліп берілетін, тұйық шекара ішінде бөлінген жер бөлігі;
5) үшінші тұлғалар – мүдделі мемлекеттік органдардың өкілдері және жерге орналастыру жүргізген кезде құқықтары мен заңды мүдделері қозғалатын шектес жер учаскелерінің меншік иелері (жер пайдаланушылар).
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.02.2024 № 76 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Кодекстің 149-бабы 3-тармағының 4) тармақшасына сәйкес жергілікті жерде ӘАБ-дің шекарасын белгілеу жерге орналастыру жөніндегі жұмыстарды жүргізе отырып қамтамасыз етіледі және "Мемлекеттік есептеу жүйелерін және картографиялық проекцияларды белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 14 наурыздағы № 208 қаулысына сәйкес мемлекеттік есептеу жүйелерінде және картографиялық проекцияда жүзеге асырылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.02.2024 № 76 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Жергілікті жерде ӘАБ шекарасын белгілеу және өзгерту кезінде жүргізілетін жерге орналастыру мынадай кезеңдерді қамтиды:
1) жерге орналастыру ісін жүргізуді бастау;
2) дайындық жұмыстары;
3) ӘАБ шекарасын белгілеу және өзгерту жөніндегі жобаны әзірлеу;
4) ӘАБ шекараларын белгілеу және өзгерту жөніндегі жобаны қарау, келісу және бекіту;
5) ӘАБ шекараларын белгілеу және өзгерту жөніндегі жобаны орындау.
2-тарау. Жерге орналастыру ісін жүргізуді бастау
5. Елді мекеннің бас жоспарын және/немесе тұрғындарының саны бес мың адамға дейінгі ауылдық елді мекендердің бас жоспарын – даму және құрылыс салу схемаларын (шағын елді мекендердің бас жоспарларының оңайлатылған нұсқасын) және елді мекендер аумағының жер-шаруашылық орналастыру жобаларын іске асыру мақсатында жергілікті жерде ӘАБ шекараларын белгілеу және өзгерту жөніндегі жерге орналастыру Кодекстің 150-бабының 1-тармағына және "Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық құрылысы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарының (бұдан әрі – жергілікті атқарушы орган) шешімі бойынша жүргізіледі.

2) административно-территориальная единица (далее – АТЕ) – село, поселок, сельский округ, район в городе, город, район, область;
3) уполномоченный орган по земельным отношениям – структурное подразделение местных исполнительных органов области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения, осуществляющее функции в области земельных отношений (далее – уполномоченный орган);
4) земельный участок – выделенная в замкнутых границах часть земли, закрепляемая в установленном Кодексом порядке за субъектами земельных отношений;
5) третьи лица – представители заинтересованных государственных органов и собственники (землепользователи) смежных земельных участков, права и законные интересы которых затронуты при проведении землеустройства.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Министра сельского хозяйства РК от 27.02.2024 № 76 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Установление на местности границ АТЕ в соответствии с подпунктом 4) пункта 3 статьи 149 Кодекса обеспечивается проведением работ по землеустройству и осуществляется в государственных системах отсчета и картографической проекции согласно постановлению Правительства Республики Казахстан от 14 марта 2023 года № 208 "Об установлении государственных систем отсчета и картографических проекций".
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.02.2024 № 76 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Землеустройство, проводимое при установлении и изменении на местности границ АТЕ, включает следующие стадии:
1) возбуждение производства землеустроительного действия;
2) подготовительные работы;
3) разработка проекта по установлению и изменению границ АТЕ;
4) рассмотрение, согласование и утверждение проекта по установлению и изменению границ АТЕ;
5) исполнение проекта по установлению и изменению границ АТЕ.
Глава 2. Возбуждение производства землеустроительного действия
5. Землеустройство по установлению и изменению на местности границ АТЕ, в целях реализации генерального плана населенного пункта и/или генерального плана сельских населенных пунктов с численностью населения до пяти тысяч человек – схемы развития и застройки (упрощенного варианта генеральных планов малых населенных пунктов), и проектов земельно-хозяйственного устройства территории населенных пунктов, проводится по решению местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения (далее – местный исполнительный орган) в соответствии с пунктом 1 статьи 150 Кодекса и статьей 5 Закона Республики Казахстан "Об административно-территориальном устройстве Республики Казахстан".

6. Жергілікті жерде ӘАБ шекарасын белгілеу және өзгерту кезінде жүргізілетін жерге орналастыруды жүргізуді ұйымдастыруды уәкілетті орган жүзеге асырады.
ӘАБ шекарасын белгілеу және өзгерту жөніндегі жобаны әзірлеу және орындау кезінде жерге орналастыру ісін жүргізуді бастауды жеке және заңды тұлғалар (бұдан әрі – жобаны әзірлеуші) Қазақстан Республикасының "Мемлекеттік сатып алу туралы" заңына сәйкес жергілікті атқарушы органмен жасалатын шарт негізінде жүзеге асырады.
3-тарау. Дайындық жұмыстары
7. Дайындық жұмыстарын жүргізу процесінде камералды және далалық жұмыстар орындалады.
8. Камералды жұмыстарды орындау кезінде мемлекеттік жер кадастрының мәліметтерін, оның ішінде жерді сандық есепке алу, ӘАБ-ның болжамды алаңы мен шекарасы мәліметтерін, сондай-ақ картографиялық материалдарды, ӘАБ жерлері теңгерімінің деректерін жинау және талдау жүргізіледі.
Мемлекеттік жер кадастрының мәліметтерін алу үшін Кодекстің 158-бабына сәйкес Мемлекеттік корпорацияға сұраным жолданады.
9. ӘАБ аумағындағы камералды жұмыстар процесінде мынадай картографиялық материалдар іріктеледі:
Қазақстан Республикасының ӘАБ карталары;
жер-кадастрлық карталар (схемалар);
елді мекендердің бас жоспарлары;
орман орналастыру жоспарлары;
соңғы жаңарту мерзімімен 1:50000, 1:25000, 1:10000, 1:5000-1:500 масштабты топографиялық карталар және аэрофотожоспарлар;
Қазақстан Республикасының мемлекеттік шекараларын межелеу карталары және Қазақстан Республикасының шекараларын шегендеу мәліметтері (шекара маңындағы аудандардың ӘАБ үшін).
ӘАБ аумағындағы камералды жұмыстар процесінде жергілікті жердің жекелеген элементтерін көрсете отырып, картографиялық материалдың дұрыс еместігі анықталған фактілер туралы мәліметтерді есепке алу жүргізіледі.
10. Далалық жұмыстар процесінде жергілікті жерлерде ақпарат жинау, жер алқаптарын нақтылы зерттеп-қарау, далалық зерттеп-қарау актісін және далалық зерттеп-қарау нәтижелері бойынша схема жасау жүргізіледі.
Жер алқаптарын нақтылы зерттеп-қарау жер учаскелері ӘАБ-ның жобалық шекарасы бойында орналасқан үшінші тұлғалардың қатысуымен жүргізіледі.
Жер учаскелері ӘАБ-ның жобалық шекарасы бойында орналасқан үшінші тұлғалар жазбаша түрде бас тартқан, тиісті хабарлама болмаған немесе келмеген жағдайда, олардың қатысуынсыз жер алқаптарына нақтылы зерттеп-қарауды жүргізуге жол беріледі, бұл туралы далалық зерттеп-қарау актісінде тиісті белгі жасалады.
Далалық жұмыстар нәтижелері осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша далалық зерттеп-қарау нәтижелері бойынша схеманы дайындай отырып далалық зерттеп-қарау актісімен ресімделеді.

6. При установлении и изменении на местности границ АТЕ организация проведения землеустройства осуществляется уполномоченным органом.
Возбуждение производства землеустроительного действия при разработке и исполнении проекта по установлению и изменению границ АТЕ осуществляются физическими и юридическими лицами (далее – разработчик проекта) на основании договора, заключаемого с местным исполнительным органом в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных закупках".
Глава 3. Подготовительные работы
7. В процессе проведения подготовительных работ выполняются камеральные и полевые работы.
8. При выполнении камеральных работ производится сбор и анализ сведений государственного земельного кадастра, в том числе сведений количественного учета земель, ориентировочных площадей и границ АТЕ, а также картографических материалов, данных баланса земель АТЕ.
Для получения сведений государственного земельного кадастра направляется запрос в Государственную корпорацию в соответствии со статьей 158 Кодекса.
9. В процессе камеральных работ на территории АТЕ подбираются следующие картографические материалы:
карты АТЕ Республики Казахстан;
земельно-кадастровые карты (схемы);
генеральные планы населенных пунктов;
лесоустроительные планы;
топографические карты и аэрофотопланы масштабов 1:50000, 1:25000, 1:10000, 1:5000-1:500 последнего срока обновления;
карты делимитации государственных границ Республики Казахстан и сведения (данные) демаркации границ Республики Казахстан (для АТЕ приграничных районов).
В процессе камеральных работ на территории АТЕ также ведется учет сведений о выявленных фактах недостоверности картографического материала, с указанием отдельных элементов местности.
10. В процессе полевых работ производится сбор информации на местах, обследование земельных угодий в натуре, составление акта полевого обследования и схемы по результатам полевого обследования.
Обследование земельных угодий в натуре производится с участием третьих лиц, чьи земельные участки расположены вдоль проектной границы АТЕ.
Допускается проведение обследования земельных угодий в натуре без участия третьих лиц, чьи земельные участки расположены вдоль проектной границы АТЕ, в случае их письменного отказа, отсутствия или неявки при надлежащем уведомлении, о чем делается соответствующая отметка в акте полевого обследования.
Результаты полевых работ оформляются актом полевого обследования по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, с изготовлением схемы по результатам полевого обследования.

4-тарау. ӘАБ шекараларын белгілеу және өзгерту жөніндегі жобаны әзірлеу
11. ӘАБ шекараларын белгілеу және өзгерту жөніндегі жоба (бұдан әрі – жоба) екі бөліктен қалыптастырылады: мәтіндік және техникалық.
Жобаның мәтіндік бөлігі:
1) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша титул парағын;
2) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тізімдемені;
3) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша түзету парағын;
4) осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органнан қабылданған құжаттар мен материалдардың тізбесін;
5) шартты, техникалық тапсырманы;
6) уәкілетті орган өкілінің өкілеттігін растайтын құжаттың көшірмесін;
7) ӘАБ шекараларын өзгерту кезінде қабылданатын (шектес ӘАБ шекараларын белгілеу және өзгерту туралы жергілікті өкілді және атқарушы органдардың шешімдері, заңнамада белгіленген тәртіппен бекітілген қала құрылысы құжаттамасы, елді мекендер аумақтарының жер-шаруашылық орналастыру жобалары, қонысаралық аумақтар (елдi мекендердiң шекарасынан (шегiнен) тыс жатқан аумақтар) туралы мәліметтер (деректер), өзгерілетін аумақтың көлемі, онда тұратын халық саны туралы мәліметтер, заңды тұлғалардың тізбесі, олардың өндірістік көрсеткіштері, олардың әрқайсысында жұмыс істейтіндердің саны, шешім қабылдауда маңызы бар географиялық, климаттық деректер, ӘАБ шекарасын өзгертуге байланысты өткізілген қоғамдық тындаулар материалдары) шешімдерді негіздеу үшін қажетті құжаттарды (мәліметтерді) қамтиды.
Жобаның техникалық бөлігі:
1) осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша түсіндірме жазбаны;
2) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша далалық зерттеп-қарау актісін;
3) осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әкімшілік-аумақтық бірліктің шекараларын келісу схемасын (жоспарын);
4) осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әкімшілік-аумақтық бірлік шекараларының схемасын (жоспарын);
5) осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әкімшілік-аумақтық бірліктің жерін қалыптастыру ведомосын;
6) осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әкімшілік-аумақтық бірлік жерінің схемасын (жоспарын);
7) осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әкімшілік-аумақтық бірліктің жобалық схемасын (жоспарын);
8) осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жобаланатын әкімшілік-аумақтық бірліктің шекарасы жақтарының координаттары мен ұзындықтарының жиынтық ведомосын қамтиды.
12. Жобаны әзірлеу процесінде "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 61-бабына сәйкес қала құрылысы жобалары негізінде ӘАБ шекарасына қосылатын жерлердің алаңын нақтылау және орналастыру жүргізіледі.
Елді мекендердің жобалық шекаралары елді мекеннің бас жоспарына және/немесе тұрғындарының саны бес мың адамға дейінгі ауылдық елді мекендердің бас жоспарына – даму және құрылыс салу схемасына (шағын елді мекендер бас жоспарларының оңайлатылған нұсқасына) және елді мекендер аумақтарын жер-шаруашылық орналастыру жобаларына сәйкес айқындалады.
ӘАБ шекараларының схемасын (жоспарын) дайындау кезінде есептік орамдардың жер-кадастрлық карталары (схемалары), ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерді түгендеу жөніндегі мәліметтер, бұрын белгіленген ӘАБ шекараларының мәліметтері (деректері) пайдаланылады.
Жүргізілген дайындық жұмыстары материалдарының негізінде осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әкімшілік-аумақтық бірлік шекараларын келісу схемасы (жоспары) әзірленеді.
ӘАБ шекаралары бойынша, сондай-ақ жобаланатын ӘАБ шекараларына сәйкес келетін үшінші тұлғалардың жер учаскелерінің шекаралары бойынша картографиялық деректерді жинау және талдау жүргізіледі. Осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әкімшілік-аумақтық бірлік шекараларының схемасы (жоспары) жасалады, онда ӘАБ-ның қазіргі бар (нақты) және жобалық (жаңа) шекаралары, олардың алаңы, ӘАБ-мен шектес шекараларды келісу көрсетіледі.

Глава 4. Разработка проекта по установлению и изменению границ АТЕ
11. Проект по установлению и изменению границ АТЕ (далее – проект) формируется из двух частей: текстовой и технической.
Текстовая часть проекта содержит:
1) титульный лист по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) опись по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
3) корректурный лист по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
4) перечень документов и материалов, принятых от уполномоченного органа по земельным отношениям по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
5) договор, техническое задание;
6) копия документа, подтверждающего полномочия представителя уполномоченного органа;
7) документы (сведения), необходимые для обоснования принимаемых решений при изменении границ АТЕ (решение местных представительных и исполнительных органов об установлении и изменении границ смежных АТЕ, утвержденная в установленном законодательством порядке градостроительная документация, проекты земельно-хозяйственного устройства территории населенных пунктов, сведения (данные) о межселенных территориях (территории, находящиеся за пределами границ (черты) населенных пунктов), сведения о размере изменяемой территории, численности населения проживающего на ней, перечень юридических лиц, их производственные показатели, численность работающих на каждом из них, географические, климатические данные, имеющие значение для принятия решения, материалы общественных слушаний, проведенных в связи с изменением границ АТЕ).
Техническая часть проекта включает:
1) пояснительную записку по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам;
2) акт полевого обследования по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
3) схему (план) согласования границ административно-территориальной единицы по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам;
4) схему (план) границ административно-территориальной единицы по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам;
5) ведомость формирования земель административно-территориальной единицы по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам;
6) схему (план) земель административно-территориальной единицы по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам;
7) проектную схему (план) административно-территориальной единицы по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам;
8) сводную ведомость координат и длин сторон границ проектируемой административно-территориальной единицы по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам.
12. В процессе разработки проекта производится уточнение площади и размещение земель, включаемых в границы АТЕ на основании градостроительных проектов в соответствии со статьей 61 Закона Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан".
Проектные границы населенных пунктов определяются согласно генеральному плану населенного пункта и/или генеральному плану сельских населенных пунктов с численностью населения до пяти тысяч человек – схеме развития и застройки (упрощенному варианту генеральных планов малых населенных пунктов) и проектам земельно-хозяйственного устройства территории населенных пунктов.
При изготовлении схемы (плана) границ АТЕ используются земельно-кадастровые карты (схемы) учетных кварталов, сведения по инвентаризации земель сельскохозяйственного назначения, сведения (данные) ранее установленных границ АТЕ.
На основании материалов проведенных подготовительных работ разрабатывается схема (план) согласования границ административно-территориальной единицы по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
Проводится сбор и анализ картографических данных по границам АТЕ, а также по границам земельных участков третьих лиц, совпадающих с проектируемыми границами АТЕ. Составляется схема (план) границ административно-территориальной единицы по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам, в которой отображаются существующие (фактические) и проектные (новые) границы АТЕ, их площадь, согласования границ со смежными АТЕ.

13. Жоспарлы-картографиялық материалдың масштабы ӘАБ типіне байланысты белгіленеді: облыстар үшін – 1:250000, аудандар үшін – 1:10000, ауылдық округтер үшін – 1:10000 немесе 1: 50000; қалалар, қаладағы аудандар, ауылдар, кенттер үшін – 1:2000 немесе 1:10000.
14. Картографиялық материалға мемлекеттік жер кадастрының мәліметтеріне сәйкес ӘАБ шектес шекаралары және ӘАБ объектілерінің шекаралары түсіріледі.
15. Жобада ӘАБ шекаралары және бұрылыс нүктелері мынадай шартты белгілермен көрсетіледі:
жасырын орталықтармен және (немесе) сыртқы белгілермен ұзақ мерзімді бекіту нүктелері – ішіндегі нүктесі бар және ұзындығы 0,5 (нөл бүтін оннан бес) мм көлденең және тік штрихтармен диаметрі 1,5 (бір бүтін оннан бес) миллиметр (бұдан әрі – мм) шеңбермен;
жасырын орталықтарсыз және сыртқы белгілерсіз уақытша бекіту нүктелері – ішінде нүктесі бар диаметрі 1,5 (бір бүтін оннан бес) мм шеңбермен;
бекітілмеген нүктелер – диаметрі 0,8 (нөл бүтін оннан сегіз) мм шеңбермен; оларды орналастыру шарттары бойынша бекіту мүмкін емес нүктелер (шекараның шатқалдар арқылы өтуі кезінде) – диаметрі 1 (бір) мм нүктемен;
ӘАБ шекаралары – қалыңдығы 1 (бір) мм қызыл түсті сызықпен.
Сызықтық объектілердің осі бойынша өтетін шекаралар осы объектінің екі жағында кезекпен орналастырылған штрихтардың үзбелерімен (үзбеде үш штрихтан) көрсетіледі.
16. ӘАБ шекаралары жергілікті жерде және картографиялық материалда желілік объектілермен сенімді танылатын үшінші тұлғалардың жер учаскелерінің шекараларымен, ал жекелеген жағдайларда – орманшылықтар мен орман орамдарының шекараларымен біріктіріледі. Құрғақ шекаралар жергілікті жердегі бұрылыс нүктелерін бекіте отырып, түзу сызықтармен жобаланады.
17. Бірнеше ӘАБ аумағында жобаланатын шекаралар орналасқан кезде ӘАБ шекаралары жер алаптарының елді мекендерге аумақтық тартылуын, қалыптасқан өндірістік байланыстар мен мамандандырылуын, жолдар мен өндірістік инфрақұрылымның басқа элементтерінің болуы мен орналасуын ескере отырып белгіленеді.
ӘАБ аумағында шекаралардың орналасуы жерді ұтымды пайдалану мен қорғауға кедергі келтіретін шекаралардың жоларалықтарына, сыналануына, әр жерден белгіленуіне, шамадан тыс үзілуіне және басқа да кемшіліктерге әкеп соқтырмауға тиіс.
18. Ауылдық елді мекеннің шекарасын (шегін) белгілеу және өзгерту мынадай факторларды ескере отырып жүргізіледі:
1) әрбір елді мекеннің экономикалық әлеуетін зерделеу және бағалау мақсатында аумақтарды дамыту мониторингін жүргізу;
2) жергілікті өкiлдi және атқарушы органдарының ұсыныстарына сәйкес тоқыраудағы аудандар мен келешегі жоқ елді мекендерден халықты жоспарлы көшіру;

13. Масштаб планово-картографического материала устанавливается в зависимости от типа АТЕ: для областей – 1:250000, районов – 1:100000, сельских округов – 1:10000 – 1:50000; для городов, районов в городе, сел, поселков – 1:2000 – 1:10000.
14. На картографический материал наносятся границы смежных АТЕ и границы объектов АТЕ согласно сведениям государственного земельного кадастра.
15. В проекте границы АТЕ и поворотные точки показываются следующими условными знаками:
точки долговременного закрепления со скрытыми центрами и (или) наружными знаками – кружком диаметром 1,5 (одна целая пять десятых) миллиметра (далее – мм) с точкой внутри и с горизонтальными и вертикальными штрихами длиной 0,5 (ноль целых пять десятых) мм;
точки временного закрепления без скрытых центров и наружных знаков – кружком диаметром 1,5 (одна целая пять десятых) мм с точкой внутри;
незакрепленные точки – кружком диаметром 0,8 (ноль целых восемь десятых) мм; точки, закрепление которых по условиям их размещения невозможно (при прохождении границы по живым урочищам) – точкой диаметром 1 (один) мм;
границы АТЕ – линией красного цвета, толщиной 1 (один) мм.
Границы, проходящие по оси линейных объектов, показываются звеньями штрихов (по три штриха в звене), размещаемыми поочередно с обеих сторон данного объекта.
16. Границы АТЕ совмещаются с границами земельных участков третьих лиц надежно опознаваемыми на местности и картографическом материале линейными объектами, а в отдельных случаях – с границами лесничеств и лесных кварталов. По суходолу границы проектируются прямыми линиями с закреплением поворотных точек на местности.
17. При расположении проектируемых границ на территории нескольких АТЕ границы АТЕ устанавливают с учетом территориального тяготения массивов земель к населенным пунктам, сложившихся производственных связей и специализации, наличия и размещения дорог и других элементов производственной инфраструктуры.
Расположение на территории АТЕ границ не должно приводить к чересполосице, вклиниванию, вкрапливанию, излишней изломанности границ и недостаткам, препятствующим рациональному использованию и охране земель.
18. Установление и изменение границ (черты) сельского населенного пункта производится с учетом следующих факторов:
1) ведение мониторинга развития территорий с целью изучения и оценки экономического потенциала каждого населенного пункта;
2) намечаемого переселения населения из депрессивных районов и неперспективных населенных пунктов согласно предложениям местных представительных и исполнительных органов;

3) "Қандастар мен қоныс аударушыларды қоныстандыруға арналған өңірлерді айқындау туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 4 қыркүйектегі № 765 қаулысына сәйкес қандастар мен қоныс аударушыларды қоныстандыру үшін өңірлерді айқындау.
Ескерту. 18-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.02.2024 № 76 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Нақты елді мекен бойынша құрылыс салынып жатқан аумағының шекараға енгізілмеген, елді мекеннің бас жоспарына және/немесе тұрғындарының саны бес мың адамға дейінгі ауылдық елді мекендердің бас жоспарына – даму және құрылыс салу схемасына (шағын елді мекендер бас жоспарларының оңайлатылған нұсқасына) және елді мекендер аумақтарының жер-шаруашылық орналастыру жобаларына сәйкес анықталған бөлігі іс жүзінде алып жатқан алаңы бойынша елді мекеннің жалпы алаңына енгізіледі.
20. Жep учаскелерiн қала, кент, ауыл шегiне қосу осы жер учаскелеріне меншiк құқығын немесе жер пайдалану құқығын тоқтатуға әкеп соқпайды.
21. Елді мекенде құрылыс салу жобасы болмаған жағдайда ӘАБ алаңы қолданыстағы нормативтер бойынша есептеу жолымен айқындалады.
Есептеулердің негізіне: халықтың перспективалы саны, отбасылар саны және жеке және көп пәтерлі тұрғын үйлер үшін жер учаскелерінің көлемі, сондай-ақ жеке және көп пәтерлі құрылыстың арақатынасы кіреді.
22. Елді мекеннің тұрғын үй құрылысына, мәдени-тұрмыстық мақсаттағы учаскелерге, саябақтарға, скверлерге, стадиондарға және басқа да әлеуметтік объектілерге арналған қосымша алаңның көлемі сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы қолданыстағы мемлекеттік нормативтер бойынша айқындалады. Көшелер, өтпе жолдар, жолдар алаңдары тұрғын үй аймағы аумағының 12-15 пайызы шегінде қабылданады. Егер тұрғын үй аймағына құрылысқа жарамсыз учаскелер (жыралар, тоғандар, сулы-батпақты жерлер) кірсе, онда олардың алаңдары нақты көлемі бойынша енгізіледі.
23. Өндірістік құрылыстар мен құрылыс-жайларға арналған алаңдар нақты елді мекенде өндірістің перспективалық дамуын негізге ала отырып, сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтер (мемлекеттік нормативтік құжаттар) бойынша айқындалады.
24. Сыртқы аймақ алаңы (зираттар, мал қорымдары, улы химикаттар қоймалары) нақты пайдаланылуы бойынша айқындалады.
25. Елді мекеннің тұрғын үй аймағынан тыс жерлерде жеке қосалқы шаруашылық үшін егістік телімдерге арналған жер учаскелері айқындалады (тұрғын үйлердің немесе пәтерлердің жанында қабылданған өлшемдер мен бөлінген өлшемдер арасындағы айырмашылық).

3) определения регионов для расселения кандасов и переселенцев в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 сентября 2023 года № 765 "Об определении регионов для расселения кандасов и переселенцев".
Сноска. Пункт 18 с изменением, внесенным приказом Министра сельского хозяйства РК от 27.02.2024 № 76 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Часть территории существующей застройки по конкретному населенному пункту, не включенная в границу, определенная согласно генеральному плану населенного пункта и/или генеральному плану сельских населенных пунктов с численностью населения до пяти тысяч человек – схеме развития и застройки (упрощенному варианту генеральных планов малых населенных пунктов) и проектам земельно-хозяйственного устройства территории населенных пунктов, по фактически занимаемой площади включается в общую площадь населенного пункта.
20. Включение земельных участков в черту города, поселка, села не влечет прекращения права собственности или права землепользования на эти земельные участки.
21. При отсутствии на населенный пункт градостроительного проекта, площадь АТЕ определяется расчетным путем по существующим нормативам.
В основу расчетов входят: перспективное количество населения, количество семей и размеры земельных участков для индивидуальных и многоквартирных жилых домов, а также соотношение индивидуального и многоквартирного строительства.
22. Размеры дополнительной площади под жилую застройку населенного пункта, участков культурно-бытового назначения, парков, скверов, стадионов и других социальных объектов определяются по действующим государственным нормативам в области архитектуры, градостроительства и строительства. Площадь под улицы, проезды, дороги принимаются в пределах 12-15 процентов от территории жилой зоны. Если в жилую зону входят участки, непригодные к застройке (овраги, пруды, заболоченные места), то их площади включаются по фактическим размерам.
23. Площади под производственными постройками и сооружениями определяются по государственным нормативам (государственным нормативным документам) в области архитектуры, градостроительства и строительства, исходя из перспективного развития производства в конкретном населенном пункте.
24. Площадь внешней зоны (кладбища, скотомогильники, склады ядохимикатов) определяется по фактическому использованию.
25. За пределами жилой зоны населенного пункта определяются земельные участки под полевые наделы для личного подсобного хозяйства (разница между принятыми размерами и выделенными около жилых домов или квартир).

26. Халықтың жеке ауладағы малын жаюға арналған жайылымдардың алаңы "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 1) тармақшасына сәйкес ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті өкілді органы бекітетін жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға сәйкес айқындалады.
27. Елді мекендердің шекараларын (шегін) белгілеу жөніндегі жұмыстарды орындау кезінде 1:10000 – 1:100000 масштабында қосымша жоспарлар дайындалады.
28. ӘАБ шекарасын ауыстыру үшін әрбір парақты алты-сегіз сенімді танылатын нүктелер бойынша бағдарлай отырып, бастапқы картографиялық материалды цифрлауды көздейтін тәсілдер пайдаланылады.
Контурлық жүктеме жеткіліксіз болған кезде бастапқы материалдарды кейіннен парақтарды тіге, олардың растрлық бейнесі бойынша шекараларды векторлай және кейіннен топографиялық карталардың объектілеріне байланыстыра отырып сканерлеуге жол беріледі.
29. Жобаны әзірлеудің қорытынды кезеңі осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әкімшілік-аумақтық бірлік жерін қалыптастыру ведомосын жасау және осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әкімшілік-аумақтық бірліктің жер схемасын (жоспарын) дайындау болып табылады.
30. ӘАБ-ның жобалау схемасын (жоспарын) ресімдеу схеманы ресімдеу кезінде қабылданған шартты белгілер мен таңбаларға сәйкес жүргізіледі.
31. ӘАБ-ның жобалау схемасында (жоспарында):
ӘАБ-ның қолданыстағы және жобалық шекаралары (шектері);
ӘАБ аумағына енгізілетін (алып тасталатын) қосымша жер учаскелері, оларды нысаналы пайдалану;
сыртқы инфрақұрылым элементтері (жолдар, су объектілері);
ауыл шаруашылығы алқаптары;
орман алқаптары;
азаматтардың бағбаншылыққа, бақша өсірушілікке, мал жаюға арналған жер учаскелері, шаруа немесе фермер қожалықтарының жер учаскелерінің шекаралары (ауылдық елді мекендер үшін) көрсетіледі.
5-тарау. ӘАБ шекараларын белгілеу және өзгерту бойынша қарау, келісу және бекіту
32. ӘАБ-ның жобалау схемасына (жоспарына) ӘАБ-ның шекарасы енгізілгеннен кейін оларды ӘАБ орналасқан жердегі Мемлекеттік корпорацияда мемлекеттік жер кадастры мәліметтерінің сәйкестігіне келісу қажет.
Әкімшілік-аумақтық бірліктердің жобалау схемасы (жоспары) және жобаланып отырған жер учаскесі шекараларының координаттары мен тараптар ұзындықтарының жиынтық ведомосі осы Қағидаларға 11 және 12-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша ресімделеді.
33. ӘАБ шекараларын уәкілетті органмен, тиісті жергілікті атқарушы органның сәулет және қала құрылысы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшесімен, қоршаған ортаны қорғау және табиғат пайдалану саласындағы уәкілетті органмен, шектес ӘАБ уәкілетті өкілдерімен, сондай-ақ жер учаскелері ӘАБ-ның жобалық шекарасы бойында орналасқан үшінші тұлғалармен келісу осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әкімшілік-аумақтық бірлік шекараларын келісу схемасында (жоспарында) тікелей жүргізіледі.

26. Площадь пастбищ для выпаса скота личного подворья населения определяется в соответствии с планом по управлению пастбищами и их использованию, утверждаемым местным представительным органом района, города областного значения согласно подпункту 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах".
27. При выполнении работ по установлению границы (черты) населенных пунктов изготавливаются дополнительные планы в масштабе 1:10000 – 1:100000.
28. Для переноса границ АТЕ используют способы, предусматривающие оцифровку исходного картографического материала с ориентированием каждого листа по шести-восьми надежно опознаваемым точкам.
При недостаточной контурной нагрузке допускается сканирование исходных материалов с последующей сшивкой листов, векторизацией границ по их растровому изображению и последующей привязкой к объектам топографических карт.
29. Итоговым этапом разработки проекта является составление ведомости формирования земель административно-территориальной единицы по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам и изготовление схемы (плана) земель административно-территориальной единицы по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
30. Оформление проектной схемы (плана) АТЕ производится в соответствии с условными знаками и обозначениями, принятыми при оформлении чертежа.
31. На проектной схеме (плане) АТЕ отображаются:
существующая и проектная границы (черта) АТЕ;
дополнительные земельные участки, включаемые (исключаемые) в территорию АТЕ, целевое их использование;
элементы внешней инфраструктуры (дороги, водные объекты);
сельскохозяйственные угодья;
лесные угодья;
земельные участки граждан для садоводства, огородничества, выпаса скота личного подворья, границы земельных участков крестьянских или фермерских хозяйств (для сельских населенных пунктов).
Глава 5. Рассмотрение, согласование и утверждение по установлению и изменению границ АТЕ
32. После нанесения границ АТЕ на проектную схему (план) АТЕ необходимо их согласование на соответствие сведениям государственного земельного кадастра в Государственной корпорации по месту нахождения АТЕ.
Проектная схема (план) административно-территориальной единицы и сводная ведомость координат и длин сторон границ проектируемой административно-территориальной единицы оформляются по формам согласно приложениям 11 и 12 к настоящим Правилам.
33. Согласование границ АТЕ с уполномоченным органом, структурным подразделением соответствующего местного исполнительного органа, осуществляющим функции в сфере архитектуры и градостроительства, уполномоченным органом в области охраны окружающей среды и природопользования, уполномоченными представителями смежных АТЕ, а также третьими лицами, чьи земельные участки расположены вдоль проектной границы АТЕ, производится непосредственно на схеме (плане) согласования границ административно-территориальной единицы по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.

3. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер:
оның ішінде:
4. Басқа санаттағы жерлер
ӘАБ аумағы шығарылады
оның ішінде
Жоба бойынша ӘАБ аумағы
Ведомості құрастырған: ____________________________________________________
(жобаны әзірлеуді жүзеге асыратын жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса),
тегі немесе заңды тұлғаның атауы)
Жоспардың жасалған күні: 20___ жылғы ___ ________
Әкімшілік-аумақтық
бірліктердің шекараларын
белгілеу және өзгерту
жөніндегі жобаларды
жасау қағидаларына
10-қосымша
Нысан
Әкімшілік-аумақтық бірлік схемасы (жоспары)
Масштаб:
Жобаны әзірлеуші (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі немесе заңды тұлғаның атауы)
қолы
күні
шаруашылықаралық жерге орналастыру
әкімшілік-аумақтық бірліктің атауы
жоба сызбасы
парақ
парақ
масштаб
Әкімшілік-аумақтық
бірліктердің шекараларын
белгілеу және өзгерту
жөніндегі жобаларды
жасау қағидаларына
11-қосымша
Нысан
Әкімшілік-аумақтық бірліктің жобалау схемасы (жоспары)
Масштаб:
Шартты белгілер: __________ жобаланып отырған әкімшілік-аумақтық бірлік
__________ шектес әкімшілік-аумақтық бірлік
Жоспар құрылды: __________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі / жеке тұлғаның аты, әкесінің аты
(бар болса), тегі, жеке сәйкестендіру нөмірі)
Басшы _____________________________________________ _______________
(аты, әкесінің аты (бар болса),тегі) (қолы)
Жоспардың жасалған күні: 20___ жылғы "____" _______
Әкімшілік-аумақтық
бірліктердің шекараларын
белгілеу және өзгерту
жөніндегі жобаларды
жасау қағидаларына
12-қосымша
Нысан
Жобаланып отырған әкімшілік-аумақтық бірліктің координаттары мен тараптар ұзындығының жиынтық ведомосі
Нүктелер нөмірі
Координаттары
Ұзындығы (метр)
X
Y
1
2
3
4
Периметр, метр: _______
Алаңы, гектар: _______
Ведомості құрастырған: _________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі / жеке тұлғаның аты, әкесінің аты
(бар болса), тегі, жеке сәйкестендіру нөмірі)
Басшы ________________________________________ _______________
(аты, әкесінің аты (бар болса),тегі)       (қолы)
Ведомостің жасалған күні: 20___ жылғы "____" _______
Әкімшілік-аумақтық
бірліктердің шекараларын
белгілеу және өзгерту
жөніндегі жобаларды
жасау қағидаларына
13-қосымша
Нысан
Әкімшілік-аумақтық бірлік шекарасын белгілеудің (өзгертудің) жұмыс сызбасы
_________________________________________________________________________
(әкімшілік-аумақтық бірліктің атауы)
Шектесу сипаттамасы:
А-дан Б-ға дейін ____________________________________________________________
(шектес әкімшілік-аумақтық бірліктің атауы)
Б-дан А-ға дейін ____________________________________________________________
(шектес әкімшілік-аумақтық бірліктің атауы)
Құрастырған ________________________________________ __________ ____________
(орындаушының аты, әкесінің аты (бар болса),тегі) (қолы) (күні)
Ескертпе: бұрылыс нүктелерінің өлшемдері мен координаттары әкімшілік-аумақтық бірліктің шекаралары қажеттілігіне қарай электрондық тахеометрлермен, жаһандық позициялау жүйесінің дәлдігі жоғары геодезиялық аспаптармен бөлу нұсқаларымен толықтырылады.
Әкімшілік-аумақтық
бірліктердің шекараларын
белгілеу және өзгерту
жөніндегі жобаларды
жасау қағидаларына
14-қосымша
Нысан
Әкімшілік-аумақтық бірліктің шекараларын белгілеу (өзгерту) актісі
__________________________________________________________
(әкімшілік-аумақтық бірліктің атауы)
20__ жылғы ___ __________
________________________________________________________________________
(жобаны әзірлеуді жүзеге асыратын жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса),
тегі немесе заңды тұлғаның атауы)
___________________________________________________________________ сәйкес
(жұмыстарды жүргізу негізі)
шектес әкімшілік-аумақтық бірліктердің мынадай өкілдерінің қатысуымен жергілікті жерде
__________________________________________________________________________
(әкімшілік-аумақтық бірліктің атауы)
шекараларды белгілеу (өзерту) жүргізілді:
Р/с №
Шектес әкімшілік-аумақтық бірліктің атауы
Шектес әкімшілік-аумақтық бірлік өкілінің аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, лауазымы
1
2
1. Шектес әкімшілік-аумақтық бірліктердің өкілдері уақтысында шақырылды, бірақ келмеді :
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
2. Белгіленген (қалпына келтірілген) шекаралардың сипаттамасы (жергілікті белгілер мен бағдарлар бойынша шекараның өту сипатын көрсету және әрбір шектестік бойынша сипаттау):
__________________________________________________________________________

3. Земли
сельскохозяйственного назначения:
в том числе:
4. Земли других категорий
Исключается территории АТЕ
в том числе:
Территория АТЕ по проекту
Ведомость составлена: __________________________________________________________ (фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица или наименование юридического лица, осуществляющего разработку проекта) Дата составления плана: ___ ________20___ года
Приложение 10
к Правилам составления проектов
по установлению и изменению границ
административно-территориальных единиц
Форма
Схема (план) земель административно-территориальной единицы
Масштаб:
Разработчик проекта
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) или наименование юридического лица)
подпись
дата
межхозяйственное землеустройство
наименование административно-территориальной единицы
чертеж проекта
листов
листов
в масштабе
Приложение 11
к Правилам составления проектов
по установлению и изменению границ
административно-территориальных единиц
Форма
Проектная схема (план) административно-территориальной единицы
Масштаб:
Условные обозначения: __________ проектируемая административно-
территориальная единица __________ смежная административно-территориальная единица
План составлен: ________________________________________________________________
(наименование юридического лица, бизнес-идентификационный номер/фамилия, имя,
отчество (при наличии) физического лица, индивидуальный идентификацонный номер)
Руководитель _____________________________________________ _______________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)                   (подпись)
Дата составления плана: "____" _______20___ года
Приложение 12
к Правилам составления проектов
по установлению и изменению границ
административно-территориальных единиц
Форма
Сводная ведомость координат и длин сторон границ проектируемой
административно-территориальной единицы
Номер точек
Координаты
Длина (метр)
X
Y
1
2
3
4
Периметр, метр: _______
Площадь, гектар: _______
Ведомость составлена: _________________________________________________
(наименование юридического лица, бизнес-идентификационный номер/фамилия, имя, отчество
(при наличии) физического лица, индивидуальный идентификацонный номер)
Руководитель ________________________________________ _______________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Дата составления ведомости: "____" _______20___ года
Приложение 13
Правилам составления проектов
по установлению и изменению границ
административно-территориальных единиц
Форма
Рабочий чертеж установления (изменения) границ административно-
территориальной единицы
___________________________________________________________________
(наименование административно-территориальной единицы)
Описание смежеств:
от А до Б ___________________________________________________________________
(наименование смежной административно-территориальной единицы)
от Б до А ____________________________________________________________________
(наименование смежной административно-территориальной единицы)
Составил(а) ______________________________________________ __________ ____________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) исполнителя) (подпись) (дата)
Примечание: границы административно-территориальной единицы с промерами и
координатами поворотных точек административно-территориальной единицы по мере
необходимости дополняются вариантами разбивки электронными тахеометрами,
высокоточными геодезическими приборами глобального позиционирования.
Приложение 14
к Правилам составления проектов
по установлению и изменению границ
административно-территориальных единиц
Форма
Акт установления (изменения) границ административно-территориальной единицы
__________________________________________________________
(наименование административно-территориальной единицы)
от ___ __________ 20__ года
________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица или наименование
юридического лица, осуществляющего разработку проекта)
в соответствии с ________________________________________________________________
(основание проведения работ)
произведено установление (восстановление) границ ___________________________________
(наименование административно-территориальной единицы)
на местности при участии следующих представителей смежных административно-
территориальных единиц:
№ п/п
Наименование смежной административно-территориальной единицы
Фамилия, имя, отчество (при наличии), должность представителя смежной административно-территориальной единицы
1
2
1. Своевременно вызывались, но не явились представители смежных
административно-территориальных единиц: ________________________________________
_______________________________________________________________________________
2. Описание установленных (восстановленных) границ (указать характер и описать по
каждому смежеству прохождение границы по местным признакам и ориентирам):
________________________________________________________________________________

3. Жергілікті жерде жер учаскесінің шекарасын белгілеу кезінде қолданылған геодезиялық аспаптар:
__________________________________________________________________________
(аспап түрі, дәлдігі)
4. Белгіленген (өзгертілген) шекаралар бойынша өкілдердің өтініші (келісуі немесе қарсылық)
__________________________________________________________________________
5. Қатысушыларға межелік белгілердің сақталуы туралы хабарланды.
Акт үш данада жасалды, оның бір данасы жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органға беріледі, екінші данасы "Азаматтарға арналған үкімет" Мемлекеттік корпорацияның мұрағатына тапсырылады және үшінші данасы әкімшілік-аумақтық бірлік шекараларын белгілеу және өзгерту жөніндегі жобаны әзірлеушіде қалады.
Орындаушы: ____________________________________ ____________________
(аты, әкесінің аты (бар болса),тегі)             (қолы)
Жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органның өкілі:
____________________________________________ _____________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)             (қолы)
Әкімшілік-аумақтық
бірліктердің шекараларын
белгілеу және өзгерту жөніндегі
жобаларды жасау қағидаларына
15-қосымша
Нысан
Межелік белгілерді сақтауға тапсыру актісі
20__ жылғы ___ _________
Біз, төменде қол қоюшылар, _________________________________________________
__________________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, лауазымы, жобаны әзірлеуді жүзеге асыратын жеке
тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегінемесе заңды тұлғаның атауы )
бір тараптан, және _________________________________________________________
(жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органның атауы)
___________________________________________________________________ атынан
(уәкілетті өкілдің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
екінші тараптан, орындаушының тапсырғаны туралы межелік белгілерді сақтауға
тапсырудың осы актісін жасадық, ал жер қатынастары жөніндегі уәкілетті орган
__________________________________________________________________________
(әкімшілік-аумақтық бірліктің атауы)
_________________ шекарасы бойынша ______________дана жер учаскесінің
шекараларын бекіту кезінде жергілікті жерде орнатылған межелік белгілерді
(металл қазықшаларды) қабылдады
Акт үш данада жасалды, оның бір данасы жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органға
беріледі, екінші данасы "Азаматтарға арналған үкімет" Мемлекеттік корпорацияның
мұрағатына тапсырылады және үшінші данасы әкімшілік-аумақтық бірлік
шекараларын белгілеу және өзгерту жөніндегі жобаны әзірлеушіде қалады.
Тапсырды ___________________________________________________ _____________
(орындаушының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)             (қолы)
Қабылдады __________________________________________________ _____________
(уәкілетті орган өкілінің аты, әкесінің аты (бар болса),тегі)             (қолы)

3. Геодезические приборы, примененные при установлении границ административно-
территориальной единицы на местности: ____________________________________________
(тип прибора, точность)
4. Заявление представителей (согласие или возражение) по установленным
(восстановленным) границам ____________________________________________________
5. О сохранности межевых знаков присутствующим объявлено.
Акт составлен в трех экземплярах, один экземпляр передается уполномоченному
органу по земельным отношениям, второй экземпляр сдается в архив Государственной
корпорации "Правительство для граждан" и третий экземпляр остается у разработчика
проекта по установлению и изменению границ административно-территориальной единицы.
Исполнитель: ____________________________________ ____________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)                   (подпись)
Представитель уполномоченного органа по земельным отношениям:
____________________________________________ _____________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) (подпись)
Приложение 15
к Правилам составления проектов
по установлению и изменению границ
административно-территориальных единиц
Форма
Акт сдачи на хранение межевых знаков
от ___ _________ 20__ года
Мы, нижеподписавшиеся, ___________________________________________________
________________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность, фамилия, имя, отчество (при
наличии) физического лица или наименование юридического лица, осуществляющего
разработку проекта ) с одной стороны, и ___________________________________________
_______________________________________________________________________________
(наименование уполномоченного органа по земельным отношениям)
в лице __________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) уполномоченного представителя)
с другой стороны, составили настоящий акт сдачи на хранение межевых знаков о том, что
исполнитель сдал, а уполномоченный орган по земельным отношениям принял
установленные на местности межевые знаки (металлические колышки) при закреплении
границ административно-территориальной единицы в количестве _________________ штук
по границе ______________________________________________________________________
(наименование административно-территориальной единицы)
________________________________________________________________________________
Акт составлен в трех экземплярах, один экземпляр передается уполномоченному
органу по земельным отношениям, второй экземпляр сдается в архив Государственной
корпорации "Правительство для граждан" и третий экземпляр остается у разработчика
проекта административно-территориальной единицы.
Сдал _________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) исполнителя) (подпись)
Принял _______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) представителя (подпись)
уполномоченного органа)