"Жұмыспен қамтуға жәрдемдесу (жұмыспен қамту орталығы)" кәсіптік стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 31 желтоқсандағы № 714 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2022 жылғы 18 тамыздағы № 318 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 23 тамызда № 29212 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2024 жылғы 28 маусымдағы № 228 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.06.2024 № 228 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жұмыспен қамтуға жәрдемдесу (жұмыспен қамту орталығы)" кәсіптік стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 31 желтоқсандағы № 714 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19810 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 117-бабының 2-1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Жұмыспен қамтуға жәрдемдесу (жұмыспен қамту орталығы)" кәсіптік стандартында:
қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Халықты жұмыспен қамту департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
Т. Дуйсенова
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2022 жылғы 18 тамыздағы
№ 318 бұйрыққа
қосымша
"Жұмыспен қамтуға жәрдемдесу
(жұмыспен қамту орталығы)"
кәсіптік стандартына
қосымша
"ЖҚО құрылымдық бөлімшесінің (бөлімінің, секторының) басшысы" кәсіп карточкасы
Кәсіп коды
Кәсіп атауы
ЖҚО құрылымдық бөлімшесінің (бөлімінің, секторының) басшысы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
7 деңгей
Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту ұйымдарының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларына сәйкес кәсібі үшін біліктілік деңгейі
Жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім (әлеуметтік, экономикалық, заңгерлік) және халықты әлеуметтік қорғау ұйымдарындағы немесе тиісті бейіндегі лауазымдарда кемінде 1 жыл жұмыс өтілі болуы тиіс.
Кәсіптік білім беру деңгейі
Жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім (әлеуметтік, экономикалық, заңгерлік)
1 еңбек функциясы: ХЖҚО құрылымдық бөлімшесінің қызметіне басшылық ету
1 міндет: ХЖҚО қызмет көрсету бойынша жұмысты ұйымдастыру
Біліктер мен дағдылар:

О внесении изменений в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 31 декабря 2019 года № 714 "Об утверждении профессионального стандарта "Содействие занятости (центр занятости)"
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 18 августа 2022 года № 318. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 августа 2022 года № 29212. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.06.2024 № 228.
Сноска. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.06.2024 № 228 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 31 декабря 2019 года № 714 "Об утверждении профессионального стандарта "Содействие занятости (центр занятости)" (зарегистрирован Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 19810), следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 2-1 статьи 117 Трудового кодекса Республики Казахстан, ПРИКAЗЫВAЮ:";
в профессиональном стандарте "Содействие занятости (центр занятости)", утвержденном указанным приказом:
приложение изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту занятости населения Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
Приложение к приказу
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 18 августа 2022 года № 318
Приложение
к профессиональному стандарту
"Содействие занятости
(центр занятости)"
Карточка профессии "Руководитель структурного подразделения (отдела, сектора) ЦЗН"
Код профессии
Наименование профессии
Руководитель структурного подразделения (отдела, сектора) ЦЗН
Уровень квалификации по ОРК
7 уровень
Уровень квалификации для профессии согласно типовым квалификационным характеристикам должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций, социальной защиты и занятости населения
Высшее (или послевузовское) образование (социальное, экономическое, юридическое) и стаж работы на должностях в организациях социальной защиты населения или соответствующего профиля не менее 1 года
Уровень профессионального образования
Высшее (или послевузовское) образование (социальное, экономическое, юридическое)
Трудовая функция 1: Руководство деятельностью структурного подразделения ЦЗН
Задача 1: Организация работы по предоставлению услуг в ЦЗН
Умения и навыки:

1. Халықты жұмыспен қамтудың жай-күйін бағалауды және даму болжамын жүзеге асыру, халықты еңбек нарығының жай-күйі туралы хабардар ету.
2. Халықтың әртүрлі топтарын ескере отырып, жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларын іске асыру жөнінде ұсыныстар әзірлеу.
3. Жұмыс берушілермен өзара іс-қимыл жасау; ізденушілердің жұмысқа орналасуына жәрдемдесу, оның ішінде жұмысқа орналасу үшін квоталар белгіленетін жұмыстарды ұйымдастыру.
4. Жұмыссыздықтан әлеуметтік қорғау шараларын көрсету және халықты жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету жөніндегі жұмыстарды үйлестіру.
5. Халықты жұмыспен қамту мәселелері бойынша ақпараттық түсіндіру жұмыстарын жүргізу және консультация беру қызметтерін көрсету бойынша жұмыстарды үйлестіру.
6. Халықты ХЖҚО қызметтері туралы хабардар етуді ұйымдастыру мақсатында іскерлік келіссөздер жүргізу және көпшілік алдында сөз сөйлеу тәсілдерін пайдалану, әлеуметтік әріптестермен іскерлік қарым-қатынас орнату.
7. Халықты жұмыспен қамту саласындағы қызметтердің аутсорсингі туралы шарттың іске асырылу барысына мониторингті және бақылауды жүзеге асыру.
8. Жеке және заңды тұлғаларды қабылдауды жүзеге асыру.
9. Жаңа техника мен технологияларды, еңбекті басқару мен ұйымдастырудың прогрессивті нысандарын пайдалану.
10. ХЖҚО мамандары үшін қауіпсіз және салауатты еңбек жағдайларын жасау, ұжымда қолайлы психологиялық атмосфераны сақтау бойынша мәселелерді шешу.
11. Еңбек және өндірістік тәртіпті нығайту жөніндегі жұмыстарды жүргізу.
12. Көрсетілетін қызметтердің сапасын бақылау.
Білім:
1. Нормативтік құқықтық актілер: "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңы. "Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы. "Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
"2021-2025 жылдарға арналған кәсіпкерлерді дамыту жөніндегі ұлттық жобаны бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 12 қазандағы № 728 қаулысы.
"Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек тағайындау және төлеу және кепілдедік берілген әлеуметтік топтаманы ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 5 мамырдағы № 320 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 11426 болып тіркелген). "Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдардың ерікті түрде қоныс аудару қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 14 маусымдағы № 515 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 13921 болып тіркелген). "Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 14 маусымдағы № 516 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 13938 болып тіркелген). "Жұмыспен қамтудың жеке картасын және оны толтыру нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 28 маусымдағы № 576 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 14056 болып тіркелген). "Мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру үшін арнайы жұмыс орындарын құратын жұмыс берушілердің шығындарын субсидиялау қағидалары мен шарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2017 жылғы 28 тамыздағы № 280 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 15858 болып тіркелген). "Жұмыс іздеп жүрген адамдарды, жұмыссыздарды тіркеу және халықты жұмыспен қамту орталықтары көрсететін еңбек делдалдығын жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2018 жылғы 19 маусымдағы № 259 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде №17199 болып тіркелген). "Халықты жұмыспен қамту саласында көрсетілетін қызметтердің аутсорсингі туралы шарттың үлгілік нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау Министрінің 2018 жылғы 19 маусымдағы № 256 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 17186 болып тіркелген). "Техникалық және кәсіптік білімі бар кадрларды даярлауды, қысқа мерзімді кәсіптік оқытуды, "Мәңгілік ел жастары - индустрияға!" ("Серпін") жобасы бойынша кадрлар даярлауды, еңбек ресурстарын және қысқартылатын жұмыскерлерді қайта даярлауды, "100/200" қағидаты бойынша "Жас маман" жобасы шеңберінде еңбек нарығында сұранысқа ие білікті кадрлар даярлау, сондай-ақ колледждер мен ЖОО-ларда кәсіпкерлік негіздеріне оқытуды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 26 қарашадағы № 646 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 17800 болып тіркелген). "Қалаларда және моноқалаларда кредит беру/микрокредит беру қағидаларын және Қалаларда микроқаржы ұйымдары /екінші деңгейдегі банктер беретін кредиттер/микрокредиттер бойынша кепілдік беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 27 қарашадағы № 84 бұйрығы (Норматитвтік құқытық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17810 болып тіркелген). "Электрондық еңбек биржасы" мемлекеттік ақпараттық порталын қолдап отыруды ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 22 ақпандағы № 92 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 18343 болып тіркелген). "Еңбек ресурстарын болжаудың ұлттық жүйесін қалыптастыру және оның нәтижелерін пайдалану қағидаларын бекіту туралы Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 29 наурыздағы № 154 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 18445 болып тіркелген).

1. Осуществлять оценку состояния и прогноз развития занятости населения, информировать население о состоянии рынка труда.
2. Разрабатывать предложения по реализации активных мер содействия занятости с учетом различных групп населения.
3. Организовывать работы: по взаимодействию с работодателями; по содействию в трудоустройстве соискателей, в том числе, для которых устанавливаются квоты для трудоустройства.
4. Координировать работы по оказанию мер социальной защиты от безработицы и обеспечения занятости населения.
5. Координировать работы по проведению информационно-разъяснительной работы и предоставлению консультационных услуг по вопросам занятости населения.
6. Проводить деловые переговоры и использовать приемы публичных выступлений, устанавливать деловые отношения с социальными партнерами с целью организации информирования населения об услугах ЦЗН.
7. Осуществлять мониторинг и контроль за ходом реализации договора об аутсорсинге услуг в сфере занятости населения.
8. Осуществлять прием физических и юридических лиц.
9. Использовать новейшую технику и технологии, прогрессивные формы управления и организации труда.
10. Решать вопросы по созданию безопасных и здоровых условий труда для специалистов ЦЗН, соблюдению благоприятной психологической атмосферы в коллективе.
11. Проводить работы по укреплению трудовой и производственной дисциплины.
12. Контролировать качество оказываемых услуг.
Знания:
1. Нормативные правовые акты:
Закон Республики Казахстан "Об обязательном социальном страховании".
Закон Республики Казахстан "О социальной защите лиц с инвалидностью в Республике Казахстан".
Закон Республики Казахстан года "О занятости населения".
Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 октября 2021 года № 728 "Об утверждении национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы"
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 5 мая 2015 года № 320 "Об утверждении Правил назначения и выплаты государственной адресной социальной помощи и предоставления гарантированного социального пакета" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11426).
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 14 июня 2016 года № 516 "О некоторых вопросах содействия занятости населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13938).
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 14 июня 2016 года № 515 "Об утверждении Правил добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13921).
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 июня 2016 года № 576 "Об утверждении формы индивидуальной карты занятости и правила ее ведения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14056).
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 28 августа 2017 года № 280 "Об утверждении Правил и условий субсидирования затрат работодателей, создающих специальные рабочие места для трудоустройства лиц с инвалидностью" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15858).
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 19 июня Казахстан 2018 года № 259 "Об утверждении Правил регистрации лиц, ищущих работу, безработных и осуществления трудового посредничества, оказываемого центрами занятости населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17199).
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 19 июня 2018 года № 256 "Об утверждении типовой формы договора об аутсорсинге услуг в сфере занятости населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17186).
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 26 ноября 2018 года № 646 "Об утверждении Правил организации и финансирования подготовки кадров с техническим и профессиональным образованием, краткосрочного профессионального обучения, по проекту "Мәңгілік ел жастары-индустрияға!" ("Серпін"), переподготовки трудовых ресурсов и сокращаемых работников, подготовки квалифицированных кадров по востребованным специальностям на рынке труда в рамках проекта "Жас маман" по принципу "100/200", а также обучения основам предпринимательства в колледжах и ВУЗах" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17800).
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 ноября 2018 года № 84 "Об утверждении Правил кредитования/микрокредитования в городах и моногородах и Правил гарантирования по кредитам/микрокредитам, выдаваемым микрофинансовыми организациями/банками второго уровня в городах" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17810).
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 февраля 2019 года № 92 "Об утверждении Правил организации сопровождения государственного информационного портала "Электронная биржа труда" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18343).
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 марта 2019 года № 154 "Об утверждении Правил формирования национальной системы прогнозирования трудовых ресурсов и использования ее результатов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18445).

2. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы, өрт қауіпсіздігі және санитария-гигиеналық нормалар саласындағы Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері. 3. ХЖҚО бейіні, мамандануы және ерекшеліктері.
4. Жұмыспен қамту саласындағы автоматтандырылған ақпараттық жүйелердің функциялары.
5. Өңірдің (қаланың, ауданның) әлеуметтік-экономикалық дамуының ерекшелігі.
6. Өңірдің (қаланың, ауданның) ұйымдарының даму перспективалары және құрылымдық өзгерістері.
7. Өңірлік еңбек нарығын дамытудың негізгі үрдістері мен бағыттары.
8. Өмірлік қиын жағдайда жүрген адамдарға көмек көрсетудің әлеуметтік-психологиялық аспектілері.
2-міндет: ХЖҚО мамандарының іс-әрекетінің тиімділігін мониторингтеу және бақылау
Біліктер мен дағдылар:
1. Халықты жұмыспен қамту мәселелері бойынша халыққа қызмет көрсету жөніндегі мамандар қызметінің тиімділігіне мониторинг және талдау жүргізу.
2. ХЖҚО мамандарын аттестаттаудан өткізу.
3. Мамандардың олардың лауазымдық нұсқаулықтарын орындауын, сапасы мен мерзімі бойынша құжаттардың орындалуын бақылауды жүзеге асыру.
Білім:
1. Нормативтік құқықтық актілер: Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі. "Денсаулық сақтау және әлеуметтік-еңбек саласындағы азаматтық қызметшілерді аттестаттаудан өткізу қағидаларын және шарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 1041 бұйрығы (Норматитвтік құқытық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12666 болып тіркелген).
2. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы, өрт қауіпсіздігі және санитарлық-гигиеналық нормалар саласындағы Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері.
Жеке құзыреттілікке қойылатын талаптар
Коммуникация дағдылары, клиентке бағдарлау, эмоционалдық қайырымдылық, күйзеліске төзімділік, нәтижеге бағдарлау, тәлімгерлік, жауапкершілік, орындаушылық, риясыздық.
СБШ шеңберіндегі басқа мамандықтармен байланыс
8 деңгей
ХЖҚО директоры (мекеменің, ұйымның және кәсіпорынның бірінші басшысы).
БА-мен байланыс
ХЖҚО директоры
"Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту ұйымдарының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің міндетін атқарушының 2017 жылғы 25 қазандағы № 360 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 16057 болып тіркелген) (бұдан әрі - халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту ұйымдарының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары).
"Ізденушілермен жұмыс жөніндегі маман" кәсіп карточкасы
Кәсіп коды
Кәсіп атауы
Ізденушілермен жұмыс жөніндегі маман
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
5 деңгей 6 деңгей
Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту ұйымдарының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларына сәйкес кәсібі үшін біліктілік деңгейі
Біліктілігі орта деңгейлі маман:
жоғары санатты: техникалық және кәсіптік білім және халықты жұмыспен қамту саласындағы біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес еңбек өтілі;
бірінші санатты: техникалық және кәсіптік білім және халықты жұмыспен қамту саласындағы біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты маман лауазымында кемінде 2 жыл еңбек өтілі;
екінші санатты: техникалық және кәсіптік білім және халықты жұмыспен қамту саласындағы біліктілігі орта деңгейдегі санаты жоқ маман лауазымында 1 жылдан кем емес еңбек өтілі;
санаты жоқ: техникалық және кәсіптік білім, мамандығы бойынша еңбек өтіліне талап қойылмайды.
Біліктілігі жоғары деңгейлі маман: Жоғары санатты: жоғары білім және жұмыспен қамту жүйесінде біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты маман лауазымындағы еңбек өтілі 3 жылдан кем емес;
бірінші санатты: жоғары білім және халықты жұмыспен қамту саласындағы біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты маман лауазымында кемінде 2 жыл еңбек өтілі;
екінші санатты: жоғары білім және халықты жұмыспен қамту саласындағы біліктілігі жоғары деңгейдегі санаты жоқ маман лауазымында кемінде 1 жыл еңбек өтілі;
санаты жоқ: жоғары білім, еңбек өтіліне талаптар қойылмайды.
Кәсіптік білім беру деңгейі
Техникалық және кәсіптік білім. Жоғары білім.
1 еңбек функциясы: Еңбек делдалдығын көрсету
1 міндет: ХЖҚО өтініш берген тұлғаларды бастапқы қабылдау және тіркеуді жүргізу
Біліктер мен дағдылар:

2. Нормативные правовые акты Республики Казахстан в области охраны труда и техники безопасности, пожарной безопасности и санитарно-гигиенических норм.
3. Профиль, специализация и особенности ЦЗН.
4. Функции автоматизированных информационных систем в сфере занятости.
5. Демографическая ситуация, специфика социально-экономического развития региона (города, района).
6. Перспективы развития и структурные изменения организаций региона (города, района).
7. Основные тенденции и направления развития регионального рынка труда.
8. Социально-психологические аспекты помощи лицам, находящимся в трудной жизненной ситуации.
Задача 2: Мониторинг и контроль эффективности действий специалистов ЦЗН
Умения и навыки:
1. Проводить мониторинг и анализ эффективности деятельности специалистов по оказанию услуг населению по вопросам занятости населения.
2. Проводить аттестацию специалистов ЦЗН.
3. Осуществлять контроль за исполнением специалистами их должностных инструкций, исполнения документов по качеству и срокам.
Знания:
1. Нормативные правовые акты:
Трудовой кодекс Республики Казахстан.
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 1041 "Об утверждении Правил и условий проведения аттестации гражданских служащих в области здравоохранения и социально-трудовой сфере" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12666).
2. Нормативные правовые акты Республики Казахстан в области охраны труда и техники безопасности, пожарной безопасности и санитарно-гигиенических норм.
Требования к личностным компетенциям
Навыки коммуникации, ориентация на клиента, эмоциональная отзывчивость, стрессоустойчивость, ориентация на результат, наставничество, ответственность, исполнительность, бескорыстность.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
8 уровень
Директор ЦЗН (первый руководитель учреждения, организации и предприятия)
Связь с КС
Директор ЦЗН
Приказ исполняющего обязанности Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 25 октября 2017 года № 360 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций социальной защиты и занятости населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16057) (далее - типовые квалификационные характеристики должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций социальной защиты и занятости населения).
Карточка профессии "Специалист по работе с соискателями"
Код профессии
Наименование профессии
Специалист по работе с соискателями
Уровень квалификации по ОРК
5 уровень
6 уровень
Уровень квалификации для профессии согласно типовым квалификационным характеристикам должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций, социальной защиты и занятости населения
Специалист среднего уровня квалификации:
высшей категории: техническое и профессиональное образование и стаж работы в сфере занятости населения в должности специалиста среднего уровня квалификации первой категории не менее 3 лет;
первой категории: техническое и профессиональное образование и стаж работы в сфере занятости населения в должности специалиста среднего уровня квалификации второй категории не менее 2 лет;
второй категории: техническое и профессиональное образование и стаж работы в сфере занятости населения в должности специалиста среднего уровня квалификации без категории не менее 1 года;
без категории: техническое и профессиональное образование, без предъявления требований к стажу работы по специальности.
Специалист высшего уровня квалификации:
высшей категории: высшее образование и стаж работы в системе занятости в должности специалиста высшего уровня квалификации первой категории не менее 3 лет;
первой категории: высшее образование и стаж работы в сфере занятости населения в должности специалиста высшего уровня квалификации второй категории не менее 2 лет;
второй категории: высшее образование и стаж работы в сфере занятости населения в должности специалиста высшего уровня квалификации без категории не менее 1 года;
без категории: высшее образование без предъявления требований к стажу работы.
Уровень профессионального образования
Техническое и профессиональное образование.
Высшее образование.
Трудовая функция 1:
Оказание трудового посредничества
Задача 1:
Проведение первичного приема и регистрация лиц, обратившихся в ЦЗН
Умения и навыки:

1. Ізденушіге құрмет көрсете отырып, ізденушінің қажеттілігіне, оның ХЖҚО -на жүгіну себептерін мұқият тыңдап және ден қоя отырып, ХЖҚО-на жүгінген адамдардың қажеттіліктерін түсіну.
2. ХЖҚО-на жүгінген адамдармен өзара түсіністікті орнату: әңгімелесуді ашықтық, сенім жағдайында қолдау және ізденушінің оң көңіл-күйін қалыптастыру, лайықты жұмыс іздеу бойынша бірлескен қызметке ынталандыру.
3. Ізденушінің алдыңғы жұмыс тәжірибесін, мансаптық күтуін және қалауын ескере отырып, жұмысқа орналасуға жәрдемдесуге мұқтаждығын талдау және анықтау.
4. Ізденушілерді жұмыс іздеуші адамдар, жұмыссыздар ретінде тіркеу мақсатында ізденушінің құжаттарын бастапқы тексеру және талдау жүргізу.
5. Жұмыссыздықтың болжамды ұзақтығын ескере отырып, ізденушілерді санаттар бойынша бөле білу.
6. Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар арқылы жұмыс істеу дағдысын және әлеуметтік-еңбек саласының ақпараттық жүйелерін қолдана білу.
Білім:
1. Нормативтік құқықтық актілер: "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңы. "Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасының Заңы. "Жұмыспен қамтудың жеке картасын және оны толтыру нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 28 маусымдағы № 576 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 14056 болып тіркелген). "Жұмыс іздеп жүрген адамдарды, жұмыссыздарды тіркеу және халықты жұмыспен қамту орталықтары көрсететін еңбек делдалдығын жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2018 жылғы 19 маусымдағы № 259 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде №17199 болып тіркелген).
2. Өңірдің (қаланың, ауданның) әлеуметтік-экономикалық дамуының ерекшелігі, демографиялық жағдайы.
3. Өңір (қала, аудан) ұйымдарының құрылымдық өзгерістерінің перспективалары.
4. Өңірлік еңбек нарығын дамытудың негізгі ұрдістері мен бағыттары.
5. Жеке тұлға психологиясының және азаматтардың жекелеген санаттарының ерекшеліктері.
6. Өмірлік қиын жағдайда жүрген адамдарға көмек көрсетудің әлеуметтік-психологиялық аспектілері.
2 міндет: Бос жұмыс орындарын таңдау (лайықты жұмыс)
1. Ізденушінің кәсібін (лауазымын), оның кәсіби дайындығы мен біліктілік деңгейін, жұмыс тәжірибесі мен дағдысын, еңбек ақысының деңгейін, жұмыс уақытының режимін, сондай-ақ ізденушінің бос жұмыс орындары үшін жұмыс берушілер белгілеген басқа талаптар мен шарттарға сәйкестігін бағалау.
2. Ізденушіге жұмыс берушінің талаптарын ізденушіні түсіну үшін қолжетімді тілмен түсіндіру.
3. Еңбек делдалдығы мәселелері бойынша жеке жұмыспен қамту агенттігімен өзара іс-қимыл.

1. Понимать потребности лиц, обратившихся в ЦЗН, проявляя уважение к соискателю, внимательно слушая и реагируя на потребности соискателя, причины его обращения в ЦЗН.
2. Устанавливать взаимопонимание с лицами, обратившимися в ЦЗН: поддерживать беседу в атмосфере открытости, доверия и формировать у соискателя позитивное настроение, мотивировать на совместную деятельность по поиску подходящей работы.
3. Анализировать и определять степень нуждаемости соискателя в содействии в трудоустройстве с учетом его предыдущего опыта работы, карьерного ожидания и предпочтения.
4. Проводить первичную проверку и анализ документов от соискателя с целью регистрации соискателей в качестве: лиц, ищущих работу, безработных.
5. Уметь распределять соискателей по категориям исходя из предполагаемой длительности периода безработицы.
6. Обладать навыками работы посредством информационно-коммуникационных технологий и умением использовать информационные системы социально-трудовой сферы.
Знания:
1. Нормативные правовые акты:
Закон Республики Казахстан "Об обязательном социальном страховании".
Закон Республики Казахстан "О занятости населения".
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 июня 2016 года № 576 "Об утверждении формы индивидуальной карты занятости и правила ее ведения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14056).
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 19 июня 2018 года № 259 "Об утверждении Правил регистрации лиц, ищущих работу, безработных и осуществления трудового посредничества, оказываемого центрами занятости населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17199).
2. Демографическая ситуация, специфика социально-экономического развития региона (города, района).
3. Перспективы структурных изменений организаций региона (города, района).
4. Основные тенденции и направления развития регионального рынка труда.
5. Особенности психологии личности и отдельных категорий граждан.
6. Социально-психологические аспекты помощи лицам, находящимся в трудной жизненной ситуации.
Задача 2:
Подбор вакансий (подходящей работы)
1. Оценивать профессию (должность) соискателя, уровень его профессиональной подготовки и квалификации, опыта и навыков работы, уровень заработной платы, режима рабочего времени, а также соответствие соискателя другим требованиям и условиям, установленным работодателями для вакансии.
2. Объяснять соискателю требования работодателя языком, доступным для понимания соискателя.
3. Взаимодействие с частным агентством занятости по вопросам трудового посредничества.

4. Жұмыс берушінің талаптарын ізденушіге лайықты жұмыс ұсынғанда ізденушінің күткенімен салыстыру және талдау.
5. Жұмыс іздеушіні мәлімделген бос жұмыс орнына жұмысқа орналастыру кезінде жұмыс берушілермен келіссөздер жүргізу.
Білім:
1. Нормативтік құқықтық актілер: Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі. "Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасының Заңы. "Жұмыспен қамтудың жеке картасын және оны толтыру нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 28 маусымдағы № 576 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 14056 болып тіркелген). "Халықты жұмыспен қамту саласында көрсетілетін қызметтердің аутсорсингін ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2018 жылғы 19 маусымдағы № 255 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 17193 болып тіркелген). "Халықты жұмыспен қамту саласында көрсетілетін қызметтердің аутсорсингі туралы шарттың үлгілік нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау Министрінің 2018 жылғы 19 маусымдағы № 256 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 17186 болып тіркелген). "Халықты жұмыспен қамту саласында көрсетілетін қызметтердің аутсорсингі шеңберінде ұсынылатын, көрсетілетін қызметтердің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2018 жылғы 19 маусымдағы № 258 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 17170 болып тіркелген).
2. Өңірлік (қаланың, ауданның) әлеуметтік-экономикалық дамуының ерекшелігі, демографиялық жағдайы.
3. Өңір (қала, аудан) ұйымдарының құрылымдық өзгерістерінің перспективалары.
4. Өңірлік еңбек нарығын дамытудың негізгі үрдістері мен бағыттары.
5. Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шаралары іс-шараларының тиімділігін бағалау.
6. Жеке тұлға психологиясының және азаматтардың жекелеген санаттарының ерекшеліктері.
7. Өмірлік қиын жағдайда жүрген адамдарға көмек көрсетудің әлеуметтік-психологиялық аспектілері.
3 міндет: Атқарылған жұмыстарды қорытындылау және талдау
Біліктер мен дағдылар:
1. Консультация алу, ақпарат алу үшін және еңбек делдалдығына көмек көрсету үшін ХЖҚО-на жүгінген адамдардың есебін жүргізу.
2. Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларын іске асыру іс-шаралары бойынша ұсыныстар әзірлеу.
3. Өңірлік еңбек нарығына талдау жүргізу.
4. Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шаралары саласында тиісті құжаттаманы ресімдеу.

4. Анализировать и сопоставлять требования работодателя с ожиданиями соискателя при предложении соискателю подходящей работы.
5. Проводить переговоры с работодателями при трудоустройстве соискателя на заявленную вакансию.
Знания:
1. Нормативные правовые акты:
Трудовой кодекс Республики Казахстан.
Закон Республики Казахстан "О занятости населения".
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 июня 2016 года № 576 "Об утверждении формы индивидуальной карты занятости и правила ее ведения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14056).
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 19 июня 2018 года № 255 "Об утверждении Правил организации и финансирования аутсорсинга услуг в сфере занятости населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17193).
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 19 июня 2018 года № 256 "Об утверждении типовой формы договора об аутсорсинге услуг в сфере занятости населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17186).
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 19 июня 2018 года № 258 "Об утверждении перечня услуг, предлагаемых в рамках аутсорсинга услуг в сфере занятости населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17170).
2. Демографическая ситуация, специфика социально-экономического развития региона (города, района).
3. Перспективы структурных изменений организаций региона (города, района).
4. Основные тенденции и направления развития регионального рынка труда.
5. Оценка эффективности мероприятий активных мер содействия занятости.
6. Особенности психологии личности и отдельных категорий граждан.
7. Социально-психологические аспекты помощи лицам, находящимся в трудной жизненной ситуации.
Задача 3:
Обобщение и анализ проделанной работы
Умения и навыки:
1. Вести учет лиц, обратившихся в ЦЗН, для получения консультации, информации и за содействием в трудовом посредничестве.
2. Разрабатывать предложения по мероприятиям реализации активных мер содействия занятости.
3. Проводить анализ регионального рынка труда.
4. Оформлять соответствующую документацию в области активных мер содействия занятости.

5. Халықты жұмыспен қамту саласындағы талдамалық және статистикалық ақпаратты белгіленген мерзімде қорыту және мемлекеттік органдарға ұсыну.
Білім:
1. Нормативтік құқықтық актілер: "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңы. "Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасының Заңы. "Мемлекеттік және үкіметтік бағдарламаларды іске асыруға жауапты орталық және жергілікті атқарушы органдардың жұмыс орындарын құруына, жұмыс орындарын құру туралы мәліметтер ұсынуына мониторингті жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2018 жылғы 19 маусымдағы № 260 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 17198 болып тіркелген). "Жұмыс іздеп жүрген адамдарды, жұмыссыздарды тіркеу және халықты жұмыспен қамту орталықтары көрсететін еңбек делдалдығын жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2018 жылғы 19 маусымдағы № 259 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 17199 болып тіркелген). "Еңбек және жұмыспен қамту статистикасы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың статистикалық нысандары мен оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті Төрағасының 2020 жылғы 7 қыркүйектегі № 34 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 21183 болып тіркелген). "Еңбек ресурстарын болжаудың ұлттық жүйесін қалыптастыру және оның нәтижелерін пайдалану қағидаларын бекіту туралы Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 29 наурыздағы № 154 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 18445 болып тіркелген).
2. Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шаралары іс-шараларының тиімділігін бағалау. 3. Халықты жұмыспен қамту саласындағы тәртіп және құжаттама.
2 еңбек функциясы: Ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын жүргізу
1 міндет: Халықты жұмыспен қамту мәселелері бойынша ізденушілерді хабардар ету
Біліктер мен дағдылар:
1. ХЖҚО мемлекеттік шаралары және жұмыспен қамту орталығы көрсететін қызметтер туралы ізденушілерді хабардар ету.
2. Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысу мүмкіндігі туралы ізденушілерге түсінікті тілде қолжетімді түрде түсіндіру.
3. Бос орындар жәрмеңкесін ұйымдастыру және өткізу.
Білім:
1. Нормативтік құқықтық актілер: "Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек туралы" Қазақстан Республикасының Заңы. "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңы. "Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасының Заңы. "18 – 29 жас аралығындағы NEET жастарды, оның ішінде 2018 жылғы түлектерді жұмыспен қамту және әлеуметтендіру бойынша жол картасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 21 қыркүйектегі № 583 қаулысы. "2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жобаны бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 12 қазандағы № 728 қаулысы. "Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алуға үміткер адамның (отбасының) жиынтық табысын есептеудің ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2009 жылғы 28 шілдедегі № 237-ө бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 5757 болып тіркелген). "Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек тағайындау және төлеу және кепілдедік берілген әлеуметтік топтаманы ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 5 мамырдағы № 320 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 11426 болып тіркелген). "Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 14 маусымдағы № 516 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 13938 болып тіркелген). "Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдардың ерікті түрде қоныс аудару қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 14 маусымдағы № 515 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 13921 болып тіркелген). "Мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру үшін арнайы жұмыс орындарын құратын жұмыс берушілердің шығындарын субсидиялау қағидалары мен шарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2017 жылғы 28 тамыздағы № 280 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 15858 болып тіркелген). Техникалық және кәсіптік білімі бар кадрларды даярлауды, қысқа мерзімді кәсіптік оқытуды, "Мәңгілік ел жастары - индустрияға!" ("Серпін") жобасы бойынша кадрлар даярлауды, еңбек ресурстарын және қысқартылатын жұмыскерлерді қайта даярлауды, "100/200" қағидаты бойынша "Жас маман" жобасы шеңберінде еңбек нарығында сұранысқа ие білікті кадрлар даярлау, сондай-ақ колледждер мен ЖОО-ларда кәсіпкерлік негіздеріне оқытуды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 26 қарашадағы № 646 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 17800 болып тіркелген). "Қалаларда және моноқалаларда кредит беру/микрокредит беру қағидаларын және Қалаларда микроқаржы ұйымдары /екінші деңгейдегі банктер беретін кредиттер/микрокредиттер бойынша кепілдік беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 27 қарашадағы № 84 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 17810 болып тіркелген). Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шаралары іс-шараларының тиімділігін бағалау. "Кәсіпкерлік бастамашылыққа жәрдемдесу жөніндегі шараларды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларын бекіту туралы) Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 7 ақпандағы № 47 бұйрығы. (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 26747 тіркелген.

5. Обобщать и представлять государственным органам в установленные сроки аналитическую и статистическую информацию в сфере занятости населения.
Знания:
1. Нормативные правовые акты:
Закон Республики Казахстан "Об обязательном социальном страховании".
Закон Республики Казахстан от "О занятости населения".
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 19 июня 2018 года № 260 "Об утверждении Правил осуществления мониторинга создания рабочих мест центральными и местными исполнительными органами, ответственными за реализацию государственных и правительственных программ, предоставления сведений о создании рабочих мест" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17198).
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 19 июня 2018 года № 259 "Об утверждении Правил регистрации лиц, ищущих работу, безработных и осуществления трудового посредничества, оказываемого центрами занятости населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17199).
Приказ Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 7 сентября 2020 года № 34 "Об утверждении статистических форм общегосударственных статистических наблюдений по статистике труда и занятости и инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21183).
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 марта 2019 года № 154 "Об утверждении Правил формирования национальной системы прогнозирования трудовых ресурсов и использования ее результатов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18445).
2. Оценка эффективности мероприятий активных мер содействия занятости.
3. Порядок и документацию в сфере занятости населения.
Трудовая функция 2: Проведение информационно-разъяснительной работы
Задача 1:
Информирование соискателей по вопросам занятости населения
Умения и навыки:
1. Информировать соискателей о государственных мерах содействия занятости населения и услугах, оказываемых ЦЗН.
2. Разъяснять в доступной форме, на языке, понятом соискателям о возможности участия в активных мерах содействия занятости.
3. Организовывать и проводить ярмарки вакансий.
Знания:
1. Нормативные правовые акты:
Закон Республики Казахстан "О государственной адресной социальной помощи".
Закон Республики Казахстан "Об обязательном социальном страховании".
Закон Республики Казахстан "О занятости населения".
Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 сентября 2018 года № 583 "Об утверждении Дорожной карты по обеспечению занятости и социализации молодежи NEET в возрасте от 18 до 29 лет, в том числе выпускников 2018 года".
Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 октября 2021 года № 728 "Об утверждении национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы".
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 28 июля 2009 года № 237-п "Об утверждении Правил исчисления совокупного дохода лица (семьи), претендующего на получение государственной адресной социальной помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5757).
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 5 мая 2015 года № 320 "Об утверждении Правил назначения и выплаты государственной адресной социальной помощи и предоставления гарантированного социального пакета" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11426).
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 14 июня 2016 года № 516 "О некоторых вопросах содействия занятости населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13938).
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 14 июня 2016 года № 515 "Об утверждении Правил добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13921).
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 28 августа 2017 года № 280 "Об утверждении Правил и условий субсидирования затрат работодателей, создающих специальные рабочие места для трудоустройства лиц с инвалидностью" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15858).
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 26 ноября 2018 года № 646 "Об утверждении Правил организации и финансирования подготовки кадров с техническим и профессиональным образованием, краткосрочного профессионального обучения, по проекту "Мәңгілік ел жастары-индустрияға!" ("Серпін"), переподготовки трудовых ресурсов и сокращаемых работников, подготовки квалифицированных кадров по востребованным специальностям на рынке труда в рамках проекта "Жас маман" по принципу "100/200", а также обучения основам предпринимательства в колледжах и ВУЗах" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17800).
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 ноября 2018 года № 84 "Об утверждении Правил кредитования/микрокредитования в городах и моногородах и Правил гарантирования по кредитам/микрокредитам, выдаваемым микрофинансовыми организациями/банками второго уровня в городах" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17810).
Приказ исполняющего обязанности Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 7 февраля 2022 года № 47 "Об утверждении Правил организации и финансирования мер по содействию предпринимательской инициативе" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 26747).

2. Өңірдің (қаланың, ауданның) әлеуметтік-экономикалық дамуының ерекшелігі, демографиялық жағдайы.
3. Өңір (қала, аудан) ұйымдарының құрылымдық өзгерістерінің перспективалары.
4. Өңірлік еңбек нарығын дамытудың негізгі үрдістері мен бағыттары.
5. Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шаралары іс-шараларының тиімділігін бағалау.
Жеке құзыреттілікке қойылатын талаптар
Ізденушіге бағдарлау, нәтижеге бағдарлау, күйзеліске төзімділік, эмоционалдық қайырымдылық, шыдамдылық, талдау және салыстыру қабілеті, командада жұмыс істеу, жауапкершілік, орындаушылық, риясыздық.
СБШ шеңберіндегі басқа мамандықтармен байланыс
7 деңгей
ХЖҚО құрылымдық бөлімшесінің (бөлімінің, секторының) басшысы
БА-мен байланыс
ХЖҚО әлеуметтік жұмыс жөніндегі консультацияшісі ХЖҚО құрылымдық бөлімшесінің (бөлімінің, секторының, тобының) маманы ХЖҚО ассистенті
Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту ұйымдарының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары.
"Жұмыс берушілермен жұмыс жөніндегі маман" кәсіп карточкасы
Кәсіп коды
2422-1-022
Кәсіп атауы
Жұмыс берушілермен жұмыс жөніндегі маман
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
5 деңгей 6-деңгей
Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту ұйымдарының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларына сәйкес кәсібі үшін біліктілік деңгейі
Біліктілігі орта деңгейдегі маман:
жоғары санатты: техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) білім және халықты жұмыспен қамту саласындағы біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес еңбек өтілі;
бірінші санатты: техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) білім және халықты жұмыспен қамту саласындағы біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты маман лауазымында кемінде 2 жыл еңбек өтілі;
екінші санатты: техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) білім және халықты жұмыспен қамту саласындағы біліктілігі орта деңгейдегі санаты жоқ маман лауазымында 1 жылдан кем емес еңбек өтілі;
санаты жоқ: техникалық және кәсіптік (орта арнайы, орта кәсіптік) білім, мамандығы бойынша жұмыс өтіліне талап қойылмайды.
Біліктілігі жоғары деңгейлі маман: жоғары санатты: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және жұмыспен қамту жүйесінде біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты маман лауазымында кемінде 3 жыл еңбек өтілі болуы тиіс;
бірінші санатты: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және халықты жұмыспен қамту саласындағы біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты маман лауазымында кемінде 2 жыл еңбек өтілі;
екінші санатты: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және халықты жұмыспен қамту саласындағы біліктілігі жоғары деңгейдегі санаты жоқ маман лауазымында 1 жылдан кем емес еңбек өтілі; санаты жоқ: жоғары білім, еңбек өтіліне талап қойылмайды.
Кәсіптік білім беру деңгейі
Техникалық және кәсіптік білім. Жоғары білім.
1 еңбек функциясы: Жұмыс берушілерді ХЖҚО-мен жұмыс істеуге тарту және бос жұмыс орындарын жинау үшін олармен өзара әрекеттесу
1 міндет: Бос жұмыс орындарын жинау бойынша жұмыс берушілермен ынтымақтастық
Біліктер мен дағдылар:

2. Демографическая ситуация, специфика социально-экономического развития региона (города, района).
3. Перспективы структурных изменений организаций региона (города, района).
4. Основные тенденции и направления развития регионального рынка труда.
5. Оценка эффективности мероприятий активных мер содействия занятости.
Требования к личностным компетенциям
Ориентация на соискателя, ориентация на результат, стрессоустойчивость, эмоциональная отзывчивость, терпимость, способность анализировать и сопоставлять, работа в команде, ответственность, исполнительность, бескорыстность.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
7 уровень
Руководитель структурного подразделения (отдела, сектора) ЦЗН
Связь с КС
Консультант по социальной работе ЦЗН Специалист структурного подразделения (отдела, сектора, группы) ЦЗН Aссистент ЦЗН
Типовые квалификационные характеристики должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций социальной защиты и занятости населения.
Карточка профессии "Специалист по работе с работодателями"
Код профессии
2422-1-022
Наименование профессии
Специалист по работе с работодателями
Уровень квалификации по ОРК
5 уровень
6 уровень
Уровень квалификации для профессии согласно типовым квалификационным характеристикам должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций, социальной защиты и занятости населения
Специалист среднего уровня квалификации:
высшей категории: техническое и профессиональное образование и стаж работы в сфере занятости населения в должности специалиста среднего уровня квалификации первой категории не менее 3 лет;
первой категории: техническое и профессиональное образование и стаж работы в сфере занятости населения в должности специалиста среднего уровня квалификации второй категории не менее 2 лет;
второй категории: техническое и профессиональное образование и стаж работы в сфере занятости населения в должности специалиста среднего уровня квалификации без категории не менее 1 года;
без категории: техническое и профессиональное образование, без предъявления требований к стажу работы по специальности.
Специалист высшего уровня квалификации:
высшей категории: высшее образование и стаж работы в системе занятости в должности специалиста высшего уровня квалификации первой категории не менее 3 лет;
первой категории: высшее образование и стаж работы в сфере занятости населения в должности специалиста высшего уровня квалификации второй категории не менее 2 лет;
второй категории: высшее образование и стаж работы в сфере занятости населения в должности специалиста высшего уровня квалификации без категории не менее 1 года;
без категории: высшее образование без предъявления требований к стажу работы.
Уровень профессионального образования
Техническое и профессиональное образование.
Высшее образование.
Трудовая функция 1:
Привлечение работодателей к сотрудничеству с ЦЗН и взаимодействие с ними по сбору вакансий
Задача 1:
Сотрудничество с работодателями по сбору вакансий
Умения и навыки:

1. Тиімді коммуникациялар құру: жұмыс берушілермен бос жұмыс орындарын жинау жөнінде тұрақты байланыс орнату және оларды ХЖҚО-мен ынтымақтастыққа тарту.
2. Жұмыс берушілердің өзекті деректер базасын қалыптастыру.
3. Жергілікті еңбек нарығының кадрларға қажеттілігін бағалау және салыстыру.
4. Өңірлік еңбек нарығында сұранысқа ие кәсіптерді анықтау мәселелері бойынша жұмыс берушілерге консультация беру.
5. 5. Ынтымақтастықты кеңейту үшін сату әдістерін пайдалана отырып, жұмыс берушілермен іскерлік тілде келіссөздер жүргізу.
Білім:
1. Нормативтік құқықтық актілер: Қазақстан Республикасының "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Кодексі. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі. "Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасының Заңы. "Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдардың ерікті түрде қоныс аудару қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 14 маусымдағы № 515 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 13921 болып тіркелген). "Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 14 маусымдағы № 516 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 13938 болып тіркелген). "Мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру үшін арнайы жұмыс орындарын құратын жұмыс берушілердің шығындарын субсидиялау қағидалары мен шарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2017 жылғы 28 тамыздағы № 280 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 15858 болып тіркелген).
2. Өңірдің (қаланың, ауданның) әлеуметтік-экономикалық дамуының ерекшелігі, демографиялық жағдайы.
3. Өңірлік еңбек нарығын дамытудың негізгі үрдістері мен бағыттары.
4. Іскерлік қарым-қатынас негіздері.
5. Сату әдістері.
2 міндет: Бос жұмыс орындарын тіркеу
Біліктер мен дағдылар:
1. Жұмыс берушінің бос лауазымға орналасуға ізденушілерге қойылатын талаптарын талдау.
2. Жұмыс берушілерден бос орындар базасын құру.
3. Бос орындар туралы мәліметтерді өзектендіру.
4. Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және әлеуметтік-еңбек саласындағы ақпараттық жүйелерді пайдалану арқылы жұмыс дағдыларына ие болу.
Білім:
1. Нормативтік құқықтық актілер: "Электрондық еңбек биржасы" мемлекеттік ақпараттық порталын қолдап отыруды ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 22 ақпандағы № 92 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 18343 болып тіркелген) "Еңбек ресурстарын болжаудың ұлттық жүйесін қалыптастыру және оның нәтижелерін пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 29 наурыздағы № 154 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 18445 болып тіркелген).

1. Создавать эффективные коммуникации: поддерживать регулярную связь с работодателями по сбору вакансий и привлекать их к сотрудничеству с ЦЗН.
2. Формировать актуальную базу данных работодателей.
3. Оценивать и сопоставлять потребности местного рынка труда в кадрах.
4. Консультировать работодателей по вопросам определения востребованных профессий на региональном рынке труда.
5. Проводить переговоры с работодателями на деловом языке используя методы продаж для расширения сотрудничества.
Знания:
1. Нормативные правовые акты:
Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях".
Трудовой кодекс Республики Казахстан.
Закон Республики Казахстан "О занятости населения".
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 14 июня 2016 года № 516 "О некоторых вопросах содействия занятости населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13938).
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 14 июня 2016 года № 515 "Об утверждении Правил добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13921).
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 28 августа 2017 года № 280 "Об утверждении Правил и условий субсидирования затрат работодателей, создающих специальные рабочие места для трудоустройства лиц с инвалидностью" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15858).
2. Демографическая ситуация, специфика социально-экономического развития региона (города, района).
3. Основные тенденции и направления развития регионального рынка труда.
4. Основы делового общения.
5. Методы продаж.
Задача 2:
Регистрация вакансий
Умения и навыки:
1. Анализировать требования работодателя к соискателям на занятие вакантной должности.
2. Составлять базу вакансий от работодателей.
3. Актуализировать сведения о вакансиях.
4. Обладать навыками работы посредством информационно-коммуникационных технологий и умением использовать информационные системы социально-трудовой сферы.
Знания:
1. Нормативные правовые акты:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 февраля 2019 года № 92 "Об утверждении Правил организации сопровождения государственного информационного портала "Электронная биржа труда" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под
№ 18343).
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 марта 2019 года № 154 "Об утверждении Правил формирования национальной системы прогнозирования трудовых ресурсов и использования ее результатов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18445).

2. Өңірдің (қаланың, ауданның) әлеуметтік-экономикалық дамуының ерекшелігі, демографиялық жағдайы.
3. Өңір (қала, аудан) ұйымдарының құрылымдық өзгерістерінің перспективалары.
4. Өңірлік еңбек нарығын дамытудың негізгі үрдістері мен бағыттары.
2 еңбек функциясы: Жұмыс берушілерге қажетті қызметкерлерді іріктеуге жәрдемдесу
1 міндет: Жұмыс берушілермен жұмысты ұйымдастыру
Біліктер мен дағдылар:
1. Жұмыс берушілердің қызметкерлерге қоятын талаптары мен күтулерін талдау.
2. Ізденушінің нақты кәсіпке (жұмыс орнына, лауазымына) кәсіби жарамдылық дәрежесін анықтау.
3. Тіркелген ізденушілерді жұмысқа орналастыру үшін әңгімелесуге жіберу мәселелері бойынша жұмыс берушілермен келіссөздер жүргізу.
4. Бос лауазымға орналасу кезінде ізденушінің жетістіктерін бақылау.
5. 5. Жұмыс беруші мен жұмыс іздеушінің бос лауазымға орналасу кезінде олардың қажеттіліктерін ескере отырып қанағаттануын қамтамасыз ету.
Білім:
1. Нормативтік құқықтық актілер: "Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасының Заңы. "Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдардың ерікті түрде қоныс аудару қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 14 маусымдағы № 515 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 13921 болып тіркелген). "Мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру үшін арнайы жұмыс орындарын құратын жұмыс берушілердің шығындарын субсидиялау қағидалары мен шарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2017 жылғы 28 тамыздағы № 280 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 2017 жылы 6 қазанда № 15858 болып тіркелген). "Электрондық еңбек биржасы" мемлекеттік ақпараттық порталын қолдап отыруды ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 22 ақпандағы № 92 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 18343 болып тіркелген).
2. Өңірдің (қаланың, ауданның) әлеуметтік-экономикалық дамуының ерекшелігі, демографиялық жағдайы.
3. Өңір (қала, аудан) ұйымдарының құрылымдық өзгерістерінің перспективалары.
4. Өңірлік еңбек нарығын дамытудың негізгі үрдістері мен бағыттары.
5. Халықты жұмыспен қамту саласындағы тәртіп пен құжаттама.
6. Персоналды басқару теориясы.
7. Мансап дамуының теориясы мен модельдері.
3 еңбек функциясы: Субсидияланатын жұмыс орындарын, оның ішінде жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларын ұйымдастыру бойынша жұмыс берушілермен жұмыс жүргізу
1 міндет: Мемлекет субсидиялайтын жұмыс орындарын ұйымдастыруға жәрдемдесу
Біліктер мен дағдылар:

2. Демографическая ситуация, специфика социально-экономического развития региона (города, района).
3. Перспективы структурных изменений организаций региона (города, района).
4. Основные тенденции и направления развития регионального рынка труда.
Трудовая функция 2:
Помощь работодателям в подборе необходимого персонала
Задача 1:
Организация работы с работодателями
Умения и навыки:
1. Анализ ожиданий работодателей и ожиданий от работников.
2. Определение степени профессиональной компетентности претендента на конкретную профессию (рабочая место, должность).
3. Провести переговоры с работодателями по вопросам направления на собеседование соискателям.
4. Мониторинг достижений соискателя в вакансии.
5. Обеспечение удовлетворенности работодателей и лиц, ищущих работу, их потребностями во время вакансий.
Знания:
1. Нормативные правовые акты:
Закон Республики Казахстан "О занятости населения".
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 14 июня 2016 года № 515 "Об утверждении Правил добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13921).
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 28 августа 2017 года № 280 "Об утверждении Правил и условий субсидирования затрат работодателей, создающих специальные рабочие места для трудоустройства лиц с инвалидностью" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15858).
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 февраля 2019 года № 92 "Об утверждении Правил организации сопровождения государственного информационного портала "Электронная биржа труда" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18343).
2. Демографическая ситуация, специфика социально-экономического развития региона (города, района).
3. Перспективы структурных изменений организаций региона (города, района).
4. Основные тенденции и направления развития регионального рынка труда.
5. Порядок и документацию в сфере занятости населения.
6. Теорию управления персоналом.
7. Теорию и модели развития карьеры.
Трудовая функция 3:
Проведение работы с работодателями по организации субсидируемых рабочих мест, в том числе активных мер содействия занятости
Задача 1:
Содействие в организации субсидируемых государством рабочих мест
Умения и навыки:

1. Мемлекет субсидиялайтын жұмыс орындары мәселелері бойынша жұмыс берушілерге консультация беру.
2. Қоғамдық жұмыстарды ұйымдастыру және қаржыландыру мәселелері бойынша жұмыс берушілерге консультация беру.
3. Әлеуметтік жұмыс орындарын құру және қаржыландыру мәселелері бойынша жұмыс берушілерге консультация беру.
4. 4. Жастар практикасын құру және қаржыландыру мәселелері бойынша жұмыс берушілерге консультация беру.
5. 5. Субсидияланатын жұмыс орындарын ұйымдастыруға қатысуға ниет білдірген жұмыс берушілерден өтінімдерді жинауды және талдауды жүзеге асыру.
6. 6. Субсидияланатын жұмыс орындарын ұйымдастыру бойынша тиісті құжаттаманы ресімдеу.
7. 7. Субсидияланатын жұмыс орындарын ұйымдастыру және қаржыландыру мониторингі.
Білім:
1. Нормативтік құқықтық актілер: "Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасының Заңы. "Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдардың ерікті түрде қоныс аудару қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 14 маусымдағы № 515 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 13921 болып тіркелген). "Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 14 маусымдағы № 516 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 13938 болып тіркелген). "Мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру үшін арнайы жұмыс орындарын құратын жұмыс берушілердің шығындарын субсидиялау қағидалары мен шарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2017 жылғы 28 тамыздағы № 280 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 15858 болып тіркелген).
2. Өңірдің (қаланың, ауданның) әлеуметтік-экономикалық дамуының ерекшелігі, демографиялық жағдайы.
3. Өңірлік еңбек нарығын дамытудың негізгі үрдістері мен бағыттары.
4. Іскерлік қарым-қатынас.
4 еңбек функциясы: Халықты жұмыспен қамту мәселелері бойынша жұмыс берушілерді хабардар ету
1 міндет: Жұмыс берушілермен кездесулер өткізу
Біліктер мен дағдылар:
1. ХЖҚО-мен көрсетілетін қызметтер туралы жұмыс берушілерді хабардар ету және консультация беру.
2. ХЖҚО қызметкерлерінің жұмыс берушілермен олардың қызметіне қатысты мәселелер бойынша кездесулер өткізу.
3. Жұмыс берушілермен бірлесіп бос орындары, бос жұмыс және оқу орындары, ақылы қоғамдық жұмыстар және халықты уақытша жұмыспен қамту жәрмеңкелерін ұйымдастыру және өткізу.
Білім:
1. Нормативтік құқықтық актілер: "Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасының Заңы. "Мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру үшін арнайы жұмыс орындарын құратын жұмыс берушілердің шығындарын субсидиялау қағидалары мен шарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2017 жылғы 28 тамыздағы № 280 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 2017 жылы 6 қазанда № 15858 болып тіркелген).

1. Консультировать работодателей по вопросам субсидируемых государством рабочих мест.
2. Консультировать работодателей по вопросам организации и финансирования общественных работ.
3. Консультировать работодателей по вопросам создания и финансирования социальных рабочих мест.
4. Консультировать работодателей по вопросам создания и финансирования молодежной практики.
5. Осуществлять сбор и анализ заявок от работодателей, желающих участвовать в организации субсидируемых рабочих мест.
6. Оформлять соответствующую документацию по организации субсидируемых рабочих мест.
7. Мониторинг организации и финансирования субсидируемых рабочих мест.
Знания:
1. Нормативные правовые акты:
Закон Республики Казахстан "О занятости населения".
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 14 июня 2016 года № 516 "О некоторых вопросах содействия занятости населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13938).
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 14 июня 2016 года № 515 "Об утверждении Правил добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13921).
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 28 августа 2017 года № 280 "Об утверждении Правил и условий субсидирования затрат работодателей, создающих специальные рабочие места для трудоустройства лиц с инвалидностью" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15858).
2. Демографическая ситуация, специфика социально-экономического развития региона (города, района).
3. Основные тенденции и направления развития регионального рынка труда.
4. Основы делового общения.
Трудовая функция 4:
Информирование работодателей по вопросам занятости населения
Задача 1:
Проведение встреч с работодателями
Умения и навыки:
1. Консультировать и информировать работодателей об услугах, оказываемых ЦЗН.
2. Проводить встречи сотрудников ЦЗН с работодателями по вопросам, касающимся их деятельности.
3. Организовывать и проводить совместно с работодателями ярмарки вакансий, свободных рабочих и учебных мест, оплачиваемых общественных работ и временной занятости населения.
Знания:
1. Нормативные правовые акты:
Закон Республики Казахстан "О занятости населения".
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 28 августа 2017 года № 280 "Об утверждении Правил и условий субсидирования затрат работодателей, создающих специальные рабочие места для трудоустройства лиц с инвалидностью" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15858).

1. Үміткерлердің кәсіби білімін, дағдылары мен қызығушылықтарын анықтау.
2. Жұмыс іздеушілермен жұмыс жасау кезінде психологиялық және кәсіби диагностика әдістерін қолдану.
3. Өтініш берушілерге еңбек нарығының жай-күйі, қазіргі мамандығы немесе кәсіптік білімі бойынша жұмысқа орналасу мүмкіндігі туралы хабарлау.
4. Әлеуметтік кәсіптік бағдар беру бойынша жеке жұмыспен қамту агенттігімен өзара әрекеттесу.
5. Жұмыспен қамту орталығының алаңында әр түрлі кәсіп өкілдерімен семинарлар, тренингтер, дөңгелек үстелдер мен кездесулерді, жұмыс берушілер ұйымдарына экскурсияларды жоспарлау және ұйымдастыру.
Білім:
1. Нормативтік құқықтық актілер:. "18-29 жас аралығындағы жастарды, оның ішінде 2018 жылғы түлектерді жұмысқа орналастыру және әлеуметтендіруді қамтамасыз етудің Жол картасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 21 қыркүйектегі № 583 қаулысы. "2021-жылғы арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегу ұлттық жобаны бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 12 қазандағы № 728 қаулысы. "Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдардың ерікті түрде қоныс аудару қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 14 маусымдағы № 515 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 13921 болып тіркелген). "Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 14 маусымдағы № 516 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 13938 болып тіркелген). "Жұмыспен қамтудың жеке картасын және оны толтыру нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 28 маусымдағы № 576 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 14056 болып тіркелген). "Халықты жұмыспен қамту саласында көрсетілетін қызметтердің аутсорсингін ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2018 жылғы 19 маусымдағы № 255 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 17193 болып тіркелген). "Халықты жұмыспен қамту саласында көрсетілетін қызметтердің аутсорсингі шеңберінде ұсынылатын, көрсетілетін қызметтердің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2018 жылғы 19 маусымдағы № 258 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 17170 болып тіркелген). "Техникалық және кәсіптік білімі бар кадрларды даярлауды, қысқа мерзімді кәсіптік оқытуды, "Мәңгілік ел жастары - индустрияға!" ("Серпін") жобасы бойынша кадрлар даярлауды, еңбек ресурстарын және қысқартылатын жұмыскерлерді қайта даярлауды, "100/200" қағидаты бойынша "Жас маман" жобасы шеңберінде еңбек нарығында сұранысқа ие білікті кадрлар даярлау, сондай-ақ колледждер мен ЖОО-ларда кәсіпкерлік негіздеріне оқытуды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 26 қарашадағы № 646 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 17800 болып тіркелген). "Қалаларда және моноқалаларда кредит беру/микрокредит беру қағидаларын және Қалаларда микроқаржы ұйымдары /екінші деңгейдегі банктер беретін кредиттер/микрокредиттер бойынша кепілдік беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 27 қарашадағы № 84 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 17810 болып тіркелген). "Кәсіпкерлік бастамашылыққа жәрдемдесу жөніндегі шараларды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларын бекіту туралы) Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің міндетін атқарушыңың 2022 жылғы 7 ақпандағы № 47 бұйрығы. (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 26747 тіркелген).

1. Проводить диагностику профессиональных знаний, навыков и интересов соискателей.
2. Применять методы психологической и профессиональной диагностики при работе с соискателями.
3. Информировать соискателей о состоянии рынка труда, возможностях трудоустройства по имеющейся специальности или прохождения профессионального обучения.
4. Взаимодействовать с частным агентством занятости по социальной профессиональной ориентации.
5. Планировать и организовывать семинары, тренинги, круглые столы и встречи с представителями различных профессий на площадке ЦЗН, экскурсий в организации работодателей.
Знания:
1. Нормативные правовые акты:
Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 сентября 2018 года № 583 "Об утверждении Дорожной карты по обеспечению занятости и социализации молодежи NEET в возрасте от 18 до 29 лет, в том числе выпускников 2018 года".
Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 октября 2021 года № 728 "Об утверждении национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы".
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 14 июня 2016 года № 516 "О некоторых вопросах содействия занятости населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13938).
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 14 июня 2016 года № 515 "Об утверждении Правил добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13921).
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 июня 2016 года № 576 "Об утверждении формы индивидуальной карты занятости и правила ее ведения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14056).
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 19 июня 2018 года № 255 "Об утверждении Правил организации и финансирования аутсорсинга услуг в сфере занятости населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17193).
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 19 июня 2018 года № 258 "Об утверждении перечня услуг, предлагаемых в рамках аутсорсинга услуг в сфере занятости населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17170).
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 26 ноября 2018 года № 646 "Об утверждении Правил организации и финансирования подготовки кадров с техническим и профессиональным образованием, краткосрочного профессионального обучения, по проекту "Мәңгілік ел жастары-индустрияға!" ("Серпін"), переподготовки трудовых ресурсов и сокращаемых работников, подготовки квалифицированных кадров по востребованным специальностям на рынке труда в рамках проекта "Жас маман" по принципу "100/200", а также обучения основам предпринимательства в колледжах и ВУЗах" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17800).
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 ноября 2018 года № 84 "Об утверждении Правил кредитования/микрокредитования в городах и моногородах и Правил гарантирования по кредитам/микрокредитам, выдаваемым микрофинансовыми организациями/банками второго уровня в городах" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17810).
Приказ исполняющего обязанности Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 7 февраля 2022 года № 47 "Об утверждении Правил организации и финансирования мер по содействию предпринимательской инициативе" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 26747).

2. Өңірдің (қаланың, ауданның) әлеуметтік-экономикалық дамуының ерекшелігі, демографиялық жағдайы.
3. Өңір (қала, аудан) ұйымдарының құрылымдық өзгерістерінің перспективалары.
4. Өңірлік еңбек нарығын дамытудың негізгі үрдістері мен бағыттары.
5. Жеке тұлға психологиясының және азаматтардың жекелеген санаттарының ерекшеліктері.
6. Өмірлік қиын жағдайда жүрген адамдарға көмек көрсетудің әлеуметтік-психологиялық аспектілері.
2-міндет: Студенттерді, жалпы білім беретін мектептердің жоғары сынып оқушыларын ақпараттандыру және консультация беру
Біліктер мен дағдылар:
1. Студенттерге, жалпы білім беретін мектептердің жоғары сынып оқушыларына еңбек нарығының жағдайы, экономиканың білікті кадрларға деген болжамды қажеттілігі туралы ақпараттандыру және консультация беру.
2. Жалпы білім беретін мектептердің жоғары сынып оқушылары мен студенттерін экономиканың түрлі салаларындағы қызметпен таныстыру бойынша кәсіби бағдар жүргізу.
3. 3. Студенттер арасында жұмыспен қамту саласында мемлекеттік қолдау шаралары бойынша ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын жүзеге асыру.
Білім:
1. Нормативтік құқықтық актілер: "Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек туралы" Қазақстан Республикасының Заңы. "Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасының Заңы. "2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жобаны бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы № 728 қаулысы.
"Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдардың ерікті түрде қоныс аудару қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 14 маусымдағы № 515 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 13921 болып тіркелген). "Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 14 маусымдағы № 516 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 13938 болып тіркелген). "Техникалық және кәсіптік білімі бар кадрларды даярлауды, қысқа мерзімді кәсіптік оқытуды, "Мәңгілік ел жастары - индустрияға!" ("Серпін") жобасы бойынша кадрлар даярлауды, еңбек ресурстарын және қысқартылатын жұмыскерлерді қайта даярлауды, "100/200" қағидаты бойынша "Жас маман" жобасы шеңберінде еңбек нарығында сұранысқа ие білікті кадрлар даярлау, сондай-ақ колледждер мен ЖОО-ларда кәсіпкерлік негіздеріне оқытуды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 26 қарашадағы № 646 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 17800 болып тіркелген). "Кәсіпкерлік бастамашылыққа жәрдемдесу жөніндегі шараларды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 7 ақпандағы № 47 бұйрығы. (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 26747 болып тіркелген) "Қалаларда және моноқалаларда кредит беру/микрокредит беру қағидаларын және Қалаларда микроқаржы ұйымдары /екінші деңгейдегі банктер беретін кредиттер/микрокредиттер бойынша кепілдік беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 27 қарашадағы № 84 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 17810 болып тіркелген). "Еңбек ресурстарын болжаудың ұлттық жүйесін қалыптастыру және оның нәтижелерін пайдалану қағидаларын бекіту туралы Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 29 наурыздағы № 154 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 18445 болып тіркелген).

2. Демографическая ситуация, специфика социально-экономического развития региона (города, района).
3. Перспективы структурных изменений организаций региона (города, района).
4. Основные тенденции и направления развития регионального рынка труда.
5. Особенности психологии личности и отдельных категорий граждан.
6. Социально-психологические аспекты помощи лицам, находящимся в трудной жизненной ситуации.
Задача 2:
Информирование и консультирование студентов, учащихся старших классов общеобразовательных школ
Умения и навыки:
1. Информировать и консультировать студентов, учащихся старших классов общеобразовательных школ о состоянии рынка труда, прогнозной потребности экономики в квалифицированных кадрах.
2. Проводить профессиональную ориентацию по ознакомлению студентов и учащихся старших классов общеобразовательных школ с деятельностью в разных отраслях экономики.
3. Осуществлять информационно-разъяснительную работу среди студентов по мерам государственной поддержки в сфере занятости.
Знания:
1. Нормативные правовые акты:
Закон Республики Казахстан "О государственной адресной социальной помощи".
Закон Республики Казахстан "О занятости населения".
Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 октября 2021 года № 728 "Об утверждении национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы".
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 14 июня 2016 года № 515 "Об утверждении Правил добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13921).
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 14 июня 2016 года № 516 "О некоторых вопросах содействия занятости населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13938).
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 26 ноября 2018 года № 646 "Об утверждении Правил организации и финансирования подготовки кадров с техническим и профессиональным образованием, краткосрочного профессионального обучения, по проекту "Мәңгілік ел жастары-индустрияға!" ("Серпін"), переподготовки трудовых ресурсов и сокращаемых работников, подготовки квалифицированных кадров по востребованным специальностям на рынке труда в рамках проекта "Жас маман" по принципу "100/200", а также обучения основам предпринимательства в колледжах и ВУЗах" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17800).
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 ноября 2018 года № 84 "Об утверждении Правил кредитования/микрокредитования в городах и моногородах и Правил гарантирования по кредитам/микрокредитам, выдаваемым микрофинансовыми организациями/банками второго уровня в городах" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17810).
Приказ исполняющего обязанности Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 7 февраля 2022 года № 47 "Об утверждении Правил организации и финансирования мер по содействию предпринимательской инициативе" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 26747).
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 марта 2019 года № 154 "Об утверждении Правил формирования национальной системы прогнозирования трудовых ресурсов и использования ее результатов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18445).

1. Өңірлік еңбек нарығының жай-күйіне талдау және бағалау жүргізу.
2. Өңірлік еңбек нарығында сұранысқа ие кәсіптер тізбесін анықтау.
3. Өңірлік еңбек нарығындағы, оның ішінде кәсіптік-біліктілік бөлінісіндегі еңбек ресурстарына қажеттілікті болжау.
4. Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар арқылы жұмыс істеу дағдысын және әлеуметтік-еңбек саласының ақпараттық жүйелерін пайдалана білу.
Білім:
1. Нормативтік құқықтық актілер: "Мемлекеттік және үкіметтік бағдарламаларды іске асыруға жауапты орталық және жергілікті атқарушы органдардың жұмыс орындарын құруына, жұмыс орындарын құру туралы мәліметтер ұсынуына мониторингті жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2018 жылғы 19 маусымдағы № 260 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 17198 болып тіркелген). "Электрондық еңбек биржасы"мемлекеттік ақпараттық порталын қолдап отыруды ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 22 ақпандағы № 92 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 18343 болып тіркелген). "Еңбек ресурстарын болжаудың ұлттық жүйесін қалыптастыру және оның нәтижелерін пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 29 наурыздағы № 154 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 18445 болып тіркелген).
2. Демографиялық жағдай, облыстың (қаланың, ауданның) әлеуметтік-экономикалық даму ерекшелігі.
3. Облыс (қала, аудан) ұйымдарындағы құрылымдық өзгерістердің болашағы.
4. Өңірлік еңбек нарығын дамытудың негізгі үрдістері мен бағыттары.
2 міндет: Ақпараттар мен есептер дайындау
Біліктер мен дағдылар:
1. Жұмыспен қамту саласында аналитикалық және статистикалық ақпарат және есептер жасау.
2. Жұмыс берушілердің салалар мен кәсіптер бойынша жұмыс күшіне қажеттіліктеріне талдау жүргізу.
Білім:
1. Нормативтік құқықтық актілер: "Мемлекеттік және үкіметтік бағдарламаларды іске асыруға жауапты орталық және жергілікті атқарушы органдардың жұмыс орындарын құруына, жұмыс орындарын құру туралы мәліметтер ұсынуына мониторингті жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2018 жылғы 19 маусымдағы № 260 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 17198 болып тіркелген). "Еңбек және жұмыспен қамту статистикасы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың статистикалық нысандары мен оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті Төрағасының 2020 жылғы 7 қыркүйектегі № 34 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 21183 болып тіркелген). "Еңбек ресурстарын болжаудың ұлттық жүйесін қалыптастыру және оның нәтижелерін пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 29 наурыздағы № 154 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 18445 болып тіркелген).

1. Проводить анализ и оценку состояния регионального рынка труда.
2. Определять перечень востребованных профессий на региональном рынке труда.
3. Прогнозировать потребности в трудовых ресурсах на региональном рынке труда, в том числе в профессионально-квалификационном разрезе.
4. Обладать навыками работы посредством информационно-коммуникационных технологий и умением использовать информационные системы социально-трудовой сферы.
Знания:
1. Нормативные правовые акты:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 19 июня 2018 года № 260 "Об утверждении Правил осуществления мониторинга создания рабочих мест центральными и местными исполнительными органами, ответственными за реализацию государственных и правительственных программ, предоставления сведений о создании рабочих мест" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17198).
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 февраля 2019 года № 92 "Об утверждении Правил организации сопровождения государственного информационного портала "Электронная биржа труда" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18343).
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 марта 2019 года № 154 "Об утверждении Правил формирования национальной системы прогнозирования трудовых ресурсов и использования ее результатов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18445).
2. Демографическая ситуация, специфика социально-экономического развития региона (города, района).
3. Перспективы структурных изменений организаций региона (города, района).
4. Основные тенденции и направления развития регионального рынка труда.
Задача 2:
Подготовка информации и отчетности
Умения и навыки:
1. Составлять аналитическую и статистическую информацию и отчеты в сфере занятости населения.
2. Проводить анализ потребностей работодателей в рабочей силе по отраслям и профессиям.
Знания:
1. Нормативные правовые акты:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 19 июня 2018 года № 260 "Об утверждении Правил осуществления мониторинга создания рабочих мест центральными и местными исполнительными органами, ответственными за реализацию государственных и правительственных программ, предоставления сведений о создании рабочих мест" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17198).
Приказ Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 7 сентября 2020 года № 34 "Об утверждении статистических форм общегосударственных статистических наблюдений по статистике труда и занятости и инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21183).
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 марта 2019 года № 154 "Об утверждении Правил формирования национальной системы прогнозирования трудовых ресурсов и использования ее результатов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18445).

2. Өңірдің (қаланың, ауданның) әлеуметтік-экономикалық дамуының ерекшелігі, демографиялық жағдайы.
3. Өңір (қала, аудан) ұйымдарының құрылымдық өзгерістерінің перспективалары.
4. Өңірлік еңбек нарығын дамытудың негізгі үрдістері мен бағыттары.
5. Халықты жұмыспен қамту саласындағы тәртіп және құжаттама.
2 еңбек функциясы: Халықты жұмыспен қамту саласындағы мониторинг және азаматтарды еңбек нарығындағы жағдай туралы ақпараттандыру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру
1 міндет: Еңбек нарығының мониторинг
Біліктер мен дағдылар:
1. Еңбек нарығындағы жағдайға мониторинг және бағалау жүргізу.
2. Жұмыс іздеп жүрген адамдарға, жұмыссыз азаматтарға, ХЖҚО қызметін көрсетуге мониторинг жүргізу.
3. Өңірдегі еңбек ресурстарының қозғалысы мен жұмыспен қамтылу есебін жүргізу
Білім:
1. Нормативтік құықтық актілер: "Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасының Заңы. "Мемлекеттік және үкіметтік бағдарламаларды іске асыруға жауапты орталық және жергілікті атқарушы органдардың жұмыс орындарын құруына, жұмыс орындарын құру туралы мәліметтер ұсынуына мониторингті жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2018 жылғы 19 маусымдағы № 260 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 17198 болып тіркелген). "Еңбек ресурстарын болжаудың ұлттық жүйесін қалыптастыру және оның нәтижелерін пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 29 наурыздағы № 154 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 18445 болып тіркелген).
2. Өңірдің (қаланың, ауданның) әлеуметтік-экономикалық дамуының ерекшелігі, демографиялық жағдайы.
3. Өңір (қала, аудан) ұйымдарының құрылымдық өзгерістерінің перспективалары.
4. Өңірлік еңбек нарығын дамытудың негізгі үрдістері мен бағыттары.
5. Халықты жұмыспен қамту саласындағы тәртіп және құжаттама.
2-міндет: Халықты еңбек нарығындағы жағдай туралы хабардар ету
Біліктер мен дағдылар:
1. ХЖҚО-на жүгінген адамға еңбек нарығындағы жағдай туралы түсінікті нысанда және тілде ақпарат беру.
2. Өңірдің еңбек нарығы мониторингінің нәтижелері туралы есептер мен ақпаратты дайындау.
Білім:
1. Нормативтік құқықтық актілер: "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңы. "Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасының Заңы. "18 – 29 жас аралығындағы NEET жастарды, оның ішінде 2018 жылғы түлектерді жұмыспен қамту және әлеуметтендіру бойынша жол картасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының 2018 жылғы 21 қыркүйектегі № 583 қаулысы. "2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жобаны бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 12 қазандағы № 728 қаулысы. "Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдардың ерікті түрде қоныс аудару қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 14 маусымдағы № 515 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 13921 болып тіркелген). "Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 14 маусымдағы № 516 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 13938 болып тіркелген). "Мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру үшін арнайы жұмыс орындарын құратын жұмыс берушілердің шығындарын субсидиялау қағидалары мен шарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2017 жылғы 28 тамыздағы № 280 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 15858 болып тіркелген). "Жұмыс іздеп жүрген адамдарды, жұмыссыздарды тіркеу және халықты жұмыспен қамту орталықтары көрсететін еңбек делдалдығын жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2018 жылғы 19 маусымдағы № 259 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 17199 болып тіркелген). "Жұмыс іздеп жүрген адамдарды, жұмыссыздарды тіркеу және халықты жұмыспен қамту орталықтары көрсететін еңбек делдалдығын жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2018 жылғы 19 маусымдағы № 259 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 17199 болып тіркелген). "Техникалық және кәсіптік білімі бар кадрларды даярлауды, қысқа мерзімді кәсіптік оқытуды, "Мәңгілік ел жастары – индустрияға!" ("Серпін") жобасы бойынша кадрлар даярлауды, еңбек ресурстарын және қысқартылатын жұмыскерлерді қайта даярлауды, "100/200" қағидаты бойынша "Жас маман" жобасы шеңберінде еңбек нарығында сұранысқа ие білікті кадрлар даярлау, сондай-ақ колледждер мен ЖОО-ларда кәсіпкерлік негіздеріне оқытуды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 26 қарашадағы № 646 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 2018 жылғы 27 қарашада № 17800 болып тіркелген). "Қалаларда және моноқалаларда кредит беру/микрокредит беру қағидаларын және Қалаларда микроқаржы ұйымдары /екінші деңгейдегі банктер беретін кредиттер/микрокредиттер бойынша кепілдік беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 27 қарашадағы № 84 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 2018 жылғы 28 қарашада № 17810 болып тіркелген). "Кәсіпкерлік бастамашылыққа жәрдемдесу жөніндегі шараларды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларын бекіту туралы) Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 7 ақпандағы № 47 бұйрығы. (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде №26747 болып тіркелген).

2. Демографическая ситуация, специфика социально-экономического развития региона (города, района).
3. Перспективы структурных изменений организаций региона (города, района).
4. Основные тенденции и направления развития регионального рынка труда.
5. Порядок и документацию в сфере занятости населения.
Трудовая функция 2:
Мониторинг в сфере занятости населения и организация работы по информированию граждан о положении на рынке труда
Задача 1:
Мониторинг рынка труда
Умения и навыки:
1. Проводить мониторинг и оценку ситуации на рынке труда.
2. Проводить мониторинг лиц, ищущих работу, безработных граждан, оказания услуг ЦЗН.
3. Вести учет занятости и движения трудовых ресурсов в регионе.
Знания:
1. Нормативные правовые акты:
Закон Республики Казахстан "О занятости населения".
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 19 июня 2018 года № 260 "Об утверждении Правил осуществления мониторинга создания рабочих мест центральными и местными исполнительными органами, ответственными за реализацию государственных и правительственных программ, предоставления сведений о создании рабочих мест" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17198).
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 марта 2019 года № 154 "Об утверждении Правил формирования национальной системы прогнозирования трудовых ресурсов и использования ее результатов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18445).
2. Демографическая ситуация, специфика социально-экономического развития региона (города, района).
3. Перспективы структурных изменений организаций региона (города, района).
4. Основные тенденции и направления развития регионального рынка труда.
5. Порядок и документацию в сфере занятости населения.
Задача 2:
Информирование населения о положении на рынке труда
Умения и навыки:
1. Информировать в доступной форме и на языке понятном лицу, обратившемуся в ЦЗН, о положении на рынке труда.
2. Подготавливать отчеты и информацию о результатах мониторинга рынка труда региона.
Знания:
1. Нормативные правовые акты:
Закон Республики Казахстан "Об обязательном социальном страховании".
Закон Республики Казахстан "О занятости населения".
Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 сентября 2018 года № 583 "Об утверждении Дорожной карты по обеспечению занятости и социализации молодежи NEET в возрасте от 18 до 29 лет, в том числе выпускников 2018 года".
Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 октября 2021 года № 728 "Об утверждении национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы.
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 14 июня 2016 года № 516 "О некоторых вопросах содействия занятости населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13938).
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 14 июня 2016 года № 515 "Об утверждении Правил добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13921).
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 28 августа 2017 года № 280 "Об утверждении Правил и условий субсидирования затрат работодателей, создающих специальные рабочие места для трудоустройства лиц с инвалидностью" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15858).
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 19 июня 2018 года № 259 "Об утверждении Правил регистрации лиц, ищущих работу, безработных и осуществления трудового посредничества, оказываемого центрами занятости населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17199).
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 26 ноября 2018 года № 646 "Об утверждении Правил организации и финансирования подготовки кадров с техническим и профессиональным образованием, краткосрочного профессионального обучения, по проекту "Мәңгілік ел жастары-индустрияға!" ("Серпін"), переподготовки трудовых ресурсов и сокращаемых работников, подготовки квалифицированных кадров по востребованным специальностям на рынке труда в рамках проекта "Жас маман" по принципу "100/200", а также обучения основам предпринимательства в колледжах и ВУЗах" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17800).
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 ноября 2018 года № 84 "Об утверждении Правил кредитования/микрокредитования в городах и моногородах и Правил гарантирования по кредитам/микрокредитам, выдаваемым микрофинансовыми организациями/банками второго уровня в городах" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17810).
Приказ исполняющего обязанности Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 7 февраля 2022 года № 47 "Об утверждении Правил организации и финансирования мер по содействию предпринимательской инициативе (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26747).

2. Өңірдің (қаланың, ауданның) әлеуметтік-экономикалық дамуының ерекшелігі, демографиялық жағдайы.
3. Өңір (қала, аудан) ұйымдарының құрылымдық өзгерістерінің перспективалары.
4. Өңірлік еңбек нарығын дамытудың негізгі үрдістері мен бағыттары.
5. Іскерлік қарым-қатынас негіздері.
Жеке құзыреттілікке қойылатын талаптар
Ізденушіге бағдарлау, нәтижеге бағдарлау, күйзеліске төзімділік, эмоционалдық қайырымдылық, шыдамдылық, талдау және салыстыру қабілеті, командада жұмыс істеу, жауапкершілік, орындаушылық, риясыздық.
СБШ шеңберіндегі басқа мамандықтармен байланыс
7-деңгей
ХЖҚО құрылымдық бөлімшесінің (бөлімінің, секторының) басшысы
БА-мен байланыс
ХЖҚО әлеуметтік жұмыс жөніндегі консультанты ХЖҚО құрылымдық бөлімшесінің (бөлімінің, секторының, тобының) маманы ХЖҚО ассистенті
Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту ұйымдарының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары.
"Жұмыспен қамту жөніндегі консультанты" кәсіп карточкасы
Кәсіп коды
3333-0-009
Кәсіп атауы
Жұмыспен қамту жөніндегі консультацияші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
4 деңгей 5 деңгей
Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту ұйымдарының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларына сәйкес кәсібі үшін біліктілік деңгейі
Орта, техникалық және кәсіптік білім, еңбек өтіліне талап қойылмайды.
Кәсіптік білім беру деңгейі
Орта, техникалық және кәсіптік
1 еңбек функциясы: Консультациятік қызметтер көрсету
1 міндет: Ізденушілер мен жұмыс берушілерге ХЖҚО қызметтері туралы ақпарат беру
Біліктер мен дағдылар:
1. Ізденушілердің өтініш беру себептерін, олардың жұмыспен қамтылмауын, мемлекеттік қолдауға мұқтаждық деңгейін анықтау мақсатында әңгімелесуді ұйымдастыру және қолдау.
2. ХЖҚО мамандарына ағындарды бөлу үшін жүгінген азаматтарды санаттау жүргізу.
3. ХЖҚО өзіне-өзі қызмет көрсету жұмыс бойынша ізденушілерге ақпараттық қолдау көрсету.
4. Қажетті нысандарды, сауалнамаларды және басқа да құжаттарды толтыру тәртібі бойынша азаматтарға ақпараттық қолдау көрсету.
5. 5. Өз қызметінде әлеуметтік-еңбек саласындағы ақпараттық жүйелерді, ақпараттық-коммуникациялық технологияларды, оның ішінде интернет-ресурстарды пайдалану.
Білім:
1. Нормативтік құқықтық актілер: "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңы. "Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасының Заңы. "2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жобаны бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 12 қазандағы № 728 қаулысы. "Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдардың ерікті түрде қоныс аудару қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 14 маусымдағы № 515 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 13921 болып тіркелген). "Жұмыс іздеп жүрген адамдарды, жұмыссыздарды тіркеу және халықты жұмыспен қамту орталықтары көрсететін еңбек делдалдығын жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2018 жылғы 19 маусымдағы № 259 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде №17199 болып тіркелген).

2. Демографическая ситуация, специфика социально-экономического развития региона (города, района).
3. Перспективы структурных изменений организаций региона (города, района).
4. Основные тенденции и направления развития регионального рынка труда.
5. Основы делового общения.
Требования к личностным компетенциям
Ориентация на соискателя, ориентация на результат, стрессоустойчивость, терпимость, способность анализировать и сопоставлять, работа в команде, ответственность, исполнительность, бескорыстность.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
7 уровень
Руководитель структурного подразделения (отдела, сектора) ЦЗН
Связь с КС
Консультант по социальной работе ЦЗН
Специалист структурного подразделения (отдела, сектора, группы) ЦЗН
Aссистент ЦЗН
Типовые квалификационные характеристики должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций социальной защиты и занятости населения.
Карточка профессии "Консультант по занятости"
Код профессии
3333-0-009
Наименование профессии
Консультант по занятости
Уровень квалификации по ОРК
4 уровень
5 уровень
Уровень квалификации для профессии согласно типовым квалификационным характеристикам должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций, социальной защиты и занятости населения
Среднее, техническое и профессиональное образование без предъявления требований к стажу работы.
Уровень профессионального образования
Среднее, техническое и профессиональное
Трудовая функция 1:
Предоставление консультационных услуг
Задача:
Предоставление информации соискателям и работодателям об услугах ЦЗН
Умения и навыки:
1. Организовывать и поддерживать беседу с целью выяснения причин обращения соискателей, их незанятости, определения степени нуждаемости в государственной поддержке.
2. Проводить категоризацию обратившихся граждан для разделения потоков к специалистам ЦЗН.
3. Оказывать информационную поддержку соискателям по работе в зоне самообслуживания ЦЗН.
4. Оказывать информационную поддержку гражданам по порядку заполнения необходимых форм, анкет и прочих документов.
5. Использовать в своей деятельности информационные системы социально-трудовой сферы, информационно-коммуникационные технологии, в том числе интернет-ресурсы.
Знания:
1. Нормативные правовые акты:
Закон Республики Казахстан "Об обязательном социальном страховании".
Закон Республики Казахстан "О занятости населения".
Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 октября 2021 года № 728 "Об утверждении национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы"
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 14 июня 2016 года № 515 "Об утверждении Правил добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13921).
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 19 июня 2018 года № 259 "Об утверждении Правил регистрации лиц, ищущих работу, безработных и осуществления трудового посредничества, оказываемого центрами занятости населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17199).

2. Жеке тұлға психологиясының және азаматтардың жекелеген санаттарының ерекшеліктері.
3. Өмірлік қиын жағдайда жүрген адамдарға көмек көрсетудің әлеуметтік-психологиялық аспектілері.
Жеке құзыреттілікке қойылатын талаптар
Ізденушіге бағдарлау, нәтижеге бағдарлау, күйзеліске төзімділік, эмоционалдық қайырымдылық, шыдамдылық, талдау және салыстыру қабілеті, командада жұмыс істеу, жауапкершілік, орындаушылық, риясыздық.
СБШ шеңберіндегі басқа мамандықтармен байланыс
6 деңгей
Еңбек қатынастары жөніндегі маман Еңбек ресурстары жөніндегі маман Жұмыстан босатылған қызметкерлерді жұмысқа орналастыру жөніндегі маман Кәсіби бейімделу инженері Оқыту бойынша үйлестіруші Еңбек ресурстарын дайындау жөніндегі маман
БА-мен байланыс
ХЖҚО әлеуметтік жұмыс жөніндегі консультацияшісі ХЖҚО құрылымдық бөлімшесінің (бөлімінің, секторының, тобының) маманы ХЖҚО ассистенті
Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту ұйымдарының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары.

2. Особенности психологии личности и отдельных категорий граждан.
3. Социально-психологические аспекты помощи лицам, находящимся в трудной жизненной ситуации.
Требования к личностным компетенциям
Ориентация на соискателя, ориентация на результат, стрессоустойчивость, эмоциональная отзывчивость, терпимость, работа в команде, ответственность, исполнительность, бескорыстность.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
6 уровень
Специалист по трудовым отношениям
Специалист по трудовым ресурсам
Специалист по трудоустройству уволенного персонала
Инженер по профессиональной адаптации
Координатор по обучению
Специалист по подготовке трудовых ресурсов
Связь с КС
Консультант по социальной работе ЦЗН
Специалист структурного подразделения (отдела, сектора, группы) ЦЗН
Aссистент ЦЗН
Типовые квалификационные характеристики должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций социальной защиты и занятости населения.