Шетелдік онлайн-платформалардың және (немесе) лездік хабар алмасу сервистерінің бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы уәкілетті органмен өзара іс-қимылды жүзеге асыратын заңды өкілдерінің тізілімін жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 2022 жылғы 24 тамыздағы № 344 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 26 тамызда № 29293 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің м.а. 2023 жылғы 29 қыркүйектегі № 388-НҚ бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Мәдениет және ақпарат министрінің м.а. 29.09.2023 № 388-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 18-2-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Шетелдік онлайн-платформалардың және (немесе) лездік хабар алмасу сервистерінің бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы уәкілетті органмен өзара іс-қимылды жүзеге асыратын заңды өкілдерінің тізілімін жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Ақпарат және қоғамдық даму министрлігінің Ақпарат комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қамтамасыз етсін:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және қоғамдық
даму министрі
А. Умаров
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және қоғамдық
даму министрі
2022 жылғы 24 тамыздағы
№ 344 Бұйрықпен
бекітілген
Шетелдік онлайн-платформалардың және (немесе) лездік хабар алмасу сервистерінің бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы уәкілетті органмен өзара іс-қимылды жүзеге асыратын заңды өкілдерінің тізілімін жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Шетелдік онлайн-платформалардың және (немесе) лездік хабар алмасу сервистерінің бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы уәкілетті органмен өзара іс-қимылды жүзеге асыратын заңды өкілдерінің тізілімін жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 18-2-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және шетелдік онлайн-платформалардың және (немесе) лездік хабар алмасу сервистерінің бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы уәкілетті органмен өзара іс-қимылды жүзеге асыратын заңды өкілдерінің тізілімін бұдан әрі – тізілім) жүргізу тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил ведения реестра законных представителей иностранных онлайн-платформ и (или) сервисов обмена мгновенными сообщениями, осуществляющих взаимодействие с уполномоченным органом в области средств массовой информации
Приказ Министра информации и общественного развития Республики Казахстан от 24 августа 2022 года № 344. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 августа 2022 года № 29293. Утратил силу приказом и.о. Министра культуры и информации Республики Казахстан от 29 сентября 2023 года № 388-НҚ.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра культуры и информации РК от 29.09.2023 № 388-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2 статьи 18-2 Закона Республики Казахстан "Об информатизации", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения реестра законных представителей иностранных онлайн-платформ и (или) сервисов обмена мгновенными сообщениями, осуществляющих взаимодействие с уполномоченным органом в области средств массовой информации.
2. Комитету информации Министерства информации и общественного развития в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства информации и общественного развития Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции представление в Юридический департамент Министерства информации и общественного развития Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра информации и общественного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр информации
и общественного развития
Республики Казахстан
А. Умаров
Утверждены приказом
министр информации и
общественного развития
Республики Казахстан
от 24 августа 2022 года № 344
Правила ведения реестра законных представителей иностранных онлайн-платформ и (или) сервисов обмена мгновенными сообщениями, осуществляющих взаимодействие с уполномоченным органом в области средств массовой информации
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения реестра законных представителей иностранных онлайн-платформ и (или) сервисов обмена мгновенными сообщениями, осуществляющих взаимодействие с уполномоченным органом в области средств массовой информации (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 18-2 Закона Республики Казахстан "Об информатизации" и определяют порядок ведения реестра законных представителей иностранных онлайн-платформ и (или) сервисов обмена мгновенными сообщениями, осуществляющих взаимодействие с уполномоченным органом в области средств массовой информации (далее – реестр).

2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) интернет-ресурс – бірегей желілік адресі және (немесе) домендік аты бар және Интернетте жұмыс істейтін аппараттық-бағдарламалық кешенде орналастырылған (мәтіндік, графикалық, аудиокөрінімді немесе өзге де түрдегі) ақпарат;
2) лездік хабар алмасу сервисі – қаржылық көрсетілетін қызметтерді ұсынуға және электрондық коммерцияға арналған бағдарламалық қамтылымды қоспағанда, лездік хабарлар алмасуға не оларды нақты айқындалған тұлғаға (тұлғаларға) телекоммуникация желілерін пайдалана отырып нақты уақыт режимінде беруге арналған және (немесе) сол үшін пайдаланушылар қолданатын бағдарламалық қамтылым;
3) онлайн-платформа – қаржылық көрсетілетін қызметтерді ұсынуға және электрондық коммерцияға арналған интернет-ресурсты және (немесе) лездік хабарлар алмасу сервисін қоспағанда, белгілерді және (немесе) сигналдарды және (немесе) дауыстық ақпаратты және (немесе) жазбаша мәтінді және (немесе) кескінді және (немесе) дыбыстарды және (немесе) хабарларды орналастыру, қабылдау және (немесе) нақты айқындалған немесе айқындалмаған тұлғалар тобына беру арқылы пайдаланушының өзі жасаған дербес парақшасы арқылы ақпарат таратуына арналған интернет-ресурс және (немесе) лездік хабарлар алмасу сервисі;
4) уәкілетті орган – бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган.
3. Тізілімді жүргізудің негізгі міндеттері – уәкілетті органмен өзара іс-қимылды жүзеге асыратын шетелдік онлайн-платформалардың және (немесе) лездік хабар алмасу сервистерінің заңды өкілдерін енгізу және есепке алу болып табылады.
4. Тізілімді уәкілетті орган электрондық түрде қазақ және басқа тілдерде жүргізеді.
2-тарау. Шетелдік онлайн-платформалардың және (немесе) лездік хабар алмасу сервистерінің бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы уәкілетті органмен өзара іс-қимылды жүзеге асыратын заңды өкілдерінің тізілімін жүргізу тәртібі
5. Тізілімді қалыптастыруды және жүргізуді уәкілетті орган осы Қағидалардың 7-тармағының 1), 2), 3), 4), 6) және 7) тармақшаларына сәйкес шетелдік онлайн-платформаның және (немесе) жедел хабар алмасу сервисінің меншік иелері және (немесе) өзге де заңды өкілдері уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында көрсетілген электрондық мекенжайға ұсынған мәліметтер негізінде жүзеге асырады.
6. Шетелдік онлайн-платформалардың және (немесе) лездік хабар алмасу сервистерінің бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы уәкілетті органмен өзара іс-қимылды жүзеге асыратын заңды өкілдері туралы мәліметтерді тізілімге енгізуді уәкілетті орган уәкілетті органның ресми сайтында көрсетілген электрондық мекенжайға мәліметтерді алған күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) интернет-ресурс – информация (в текстовом, графическом, аудиовизуальном или ином виде), размещенная на аппаратно-программном комплексе, имеющем уникальный сетевой адрес и (или) доменное имя и функционирующем в Интернете;
2) сервис обмена мгновенными сообщениями – программное обеспечение, предназначенное и (или) используемое пользователями для обмена мгновенными сообщениями либо их передачи конкретно определенному лицу (определенным лицам) в режиме реального времени с использованием сетей телекоммуникаций, за исключением программного обеспечения, предназначенного для предоставления финансовых услуг и электронной коммерции;
3) онлайн-платформа – интернет-ресурс и (или) сервис обмена мгновенными сообщениями, предназначенные для распространения информации пользователем посредством созданной им персональной страницы путем размещения, приема и (или) передачи знаков и (или) сигналов, и (или) голосовой информации, и (или) письменного текста, и (или) изображения, и (или) звуков, и (или) сообщений конкретно определенному или неопределенному кругу лиц, за исключением интернет-ресурса и (или) сервиса обмена мгновенными сообщениями, предназначенных для предоставления финансовых услуг и электронной коммерции;
4) уполномоченный орган – государственный орган, осуществляющий государственное регулирование в области средств массовой информации.
3. Основными задачами ведения реестра являются включение и учет законных представителей иностранных онлайн-платформ и (или) сервисов обмена мгновенными сообщениями, осуществляющих взаимодействие с уполномоченным органом.
4. Реестр ведется уполномоченным органом в электронном виде на казахском и других языках.
Глава 2. Порядок ведения реестра законных представителей иностранных онлайн-платформ и (или) сервисов обмена мгновенными сообщениями, осуществляющих взаимодействие с уполномоченным органом в области средств массовой информации
5. Формирование и ведение реестра осуществляется уполномоченным органом на основании сведений, представленных на электронный адрес, указанный на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа собственниками и (или) иными законными представителями иностранной онлайн-платформы и (или) сервиса обмена мгновенными сообщениями в соответствии с подпунктами 1), 2), 3), 4), 6) и 7) пункта 7 настоящих Правил.
6. Включение в реестр сведений о законных представителях иностранных онлайн-платформ и (или) сервисов обмена мгновенными сообщениями, осуществляющих взаимодействие с уполномоченным органом в области средств массовой информации, осуществляется уполномоченным органом в течение 7 (семи) рабочих дней со дня получения сведений на электронный адрес, указанный на официальном сайте уполномоченного органа.

7. Әрбір тізілімдік жазба мынадай ақпаратты қамтиды:
1) шетелдік онлайн-платформалардың және (немесе) лездік хабар алмасу сервистерінің заңды өкілдері туралы мәліметтер:
Қазақстан Республикасының азаматтары үшін – тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), жеке сәйкестендіру нөмірі, тұрғылықты (тұратын) жері бойынша тіркелген мекенжайы немесе нақты тұратын жерінің мекенжайы;
заңды тұлғалар үшін – толық және қысқартылған (бар болса) атауы, ұйымдық-құқықтық нысаны, орналасқан жерінің мекенжайы, бизнес сәйкестендіру нөмірі, негізгі мемлекеттік тіркеу нөмірі, заңды тұлға басшысының, ұйымның өзге де байланыс адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде);
жеке кәсіпкерлер үшін – атауы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), жеке сәйкестендіру нөмірі, тұрғылықты (тұратын) жері бойынша тіркелген мекенжайы;
шетелдік ұйымдар үшін – толық және қысқартылған (бар болса) атауы, тіркелген елі, салық сәйкестендіргіші және (немесе) тіркелген елдің сауда тізіліміндегі салық сәйкестендіргіші, орналасқан жерінің мекенжайы;
шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ адамдар үшін – тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), жеке басын куәландыратын құжаттың түрі, нөмірі және құжатты берген ел, тұрғылықты (тұратын) жері бойынша тіркеу мекенжайы (бар болса);
2) шетелдік онлайн-платформалардың және (немесе) лездік хабар алмасу сервистерінің заңды өкілінің пошталық мекенжайы, электрондық мекенжайы;
3) онлайн-платформаның және (немесе) лездік хабар алмасу сервисінің домендік атауы;
4) онлайн-платформа әкімшілігінің және (немесе) лездік хабар алмасу сервисінің электрондық мекенжайы;
5) тізілім жазбасының нөмірі және оны тізілімге енгізу күні;
6) уәкілетті органның шетелдік онлайн-платформалардың және (немесе) лездік хабар алмасу сервистерінің заңды өкілдерімен өзара іс-қимылын ұйымдастыруға байланысты мәліметтер;
7) осы тармақтың 1), 2), 3), 4), 5), және 6) тармақшаларында көзделген деректердің өзгеруіне байланысты мәліметтер.
8. Шетелдік онлайн-платформаның және (немесе) лездік хабар алмасу сервисінің қызметін тоқтату туралы не уәкілетті органмен өзара іс-қимыл бойынша олардың заңды өкілінің ауысқаны туралы ақпаратты, сондай-ақ осы Қағидалардың 7-тармағында көзделген деректердің өзгерістері туралы мәліметтерді бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы уәкілетті орган оларды алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде тізілімге енгізеді.
9. Тізілімде жазбалардың жасалған күні мен уақыты көрсетілген тізілімдік жазбалардың өзгертулерінің дербестендірілген тарихы сақталады. Тізілімнен мәліметтерді жоюға жол берілмейді.

7. Каждая реестровая запись содержит следующую информацию:
1) сведения о законных представителях иностранных онлайн-платформ и (или) сервисов обмена мгновенными сообщениями:
для граждан Республики Казахстан – фамилия, имя, отчество (при его наличии), индивидуальный идентификационный номер, адрес регистрации по месту жительства (пребывания) или адрес места фактического проживания;
для юридических лиц – полное и сокращенное (при наличии) наименование, организационно-правовая форма, адрес местонахождения, бизнес идентификационный номер, основной государственный регистрационный номер, фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя юридического лица, иного контактного лица организации;
для индивидуальных предпринимателей – наименование, фамилия, имя, отчество (при его наличии), индивидуальный идентификационный номер, адрес регистрации по месту жительства (пребывания);
для иностранных организаций – полное и сокращенное (при наличии) наименование, страна регистрации, налоговый идентификатор и (или) идентификатор в торговом реестре страны регистрации, адрес местонахождения;
для иностранных граждан и лиц без гражданства – фамилия, имя, отчество (при его наличии), вид, номер и страна выдачи документа, удостоверяющего личность, адрес регистрации по месту жительства (пребывания) (при наличии);
2) почтовый адрес, электронный адрес законного представителя иностранных онлайн-платформ и (или) сервисов обмена мгновенными сообщениями;
3) доменное имя онлайн-платформы и (или) сервиса обмена мгновенными сообщениями;
4) электронный адрес администрации онлайн-платформы и (или) сервиса обмена мгновенными сообщениями;
5) номер реестровой записи и дата ее включения в реестр;
6) сведения, связанные с организацией взаимодействия уполномоченного органа с законными представителями иностранных онлайн-платформ и (или) сервисов обмена мгновенными сообщениями;
7) сведения, связанные с изменением данных, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3), 4), 5) и 6) настоящего пункта.
8. Информации о прекращении деятельности иностранной онлайн-платформы и (или) сервиса обмена мгновенными сообщениями либо о смене их законного представителя по взаимодействию с уполномоченным органом, а также сведения об изменении данных, предусмотренных пунктом 7 настоящих Правил, вносятся в реестр уполномоченным органом в области средств массовой информации в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня их поступления.
9. В реестре сохраняется персонифицированная история изменений реестровых записей с указанием даты и времени создания записей. Удаление сведений из реестра не допускается.