"Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріндегі дене дайындығы жөніндегі нормативтерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2014 жылғы 5 мамырдағы № 195 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2022 жылғы 26 тамыздағы № 719 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 1 қыркүйекте № 29372 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріндегі дене дайындығы жөніндегі нормативтерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2014 жылғы 5 мамырдағы № 195 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9518 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріндегі дене дайындығы жөніндегі нормативтер осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының Жауынгерлік даярлық департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының бастығына жүктелсін.
4. Осы бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
Р. Жаксылыков
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
2022 жылғы 26 тамыздағы
№ 719
Қосымша
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2014 жылғы 5 мамырдағы
№ 195 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріндегі дене дайындығы жөніндегі нормативтер
Жаттығу № Атауы Әскери қызметші ерлер
1-ші жас тобы, 3-ші және одан жоғары курс курсанттары 2-ші жас тобы, 2-ші және одан жоғары курс курсанттары және кадеттері 3-ші жас тобы 4-ші жас тобы 5-ші жас тобы 6-ші жас тобы 7-ші жас тобы 8-ші жас тобы Қызметі 6 айға дейінгі курсанттар, кадеттер және әскерге шақыру бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілер Қызметі 6 айдан кейінгі курсанттар, кадеттер және әскерге шақыру бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілер
1.
№ 1 еркін жаттығулар кешені
2.
№ 2 еркін жаттығулар кешені
3.
Белтемірде тартылу
4.
Белтемірге аяқтарды көтеру
5.
Белтемірде аударылып көтерілу
6.
Белтемірде күшпен көтерілу
7.
Белтемірде біріктірілген күштік жаттығу
8.
Қоссырықта тірене тұрып қолды бүгу және жазу
9.
Қоссырықта тірек бұрышы
10.
Қоссырықтағы жаттығулар кешені ٭
11.
Аяқтарды екі жаққа жаза, төрттаған арқылы ұзындыққа секіру
12.
Аяқтарды екі жаққа жаза, гимнастикалық аттан ұзындыққа секіру
13.
Баста тұру
14.
Секіріп алға қарай айналу
15.
24 килограмм кіртасты (жұлқу) көтеру (ұшқыштар құрамынан басқа)
16.
Кешенді күштік жаттығу
17.
Арқанмен (сырықпен) өрмелеу
18.
Батуттағы жаттығулар
19.
Стационарлық дөңгелектегі жаттығу
20.
Жылжымалы дөңгелектегі жаттығу
21.
Белдемшедегі жаттығу
22.
Бастапқы жекпе-жек күрес кешені (ЖЖК-Б)
23.
Негізгі жекпе-жек күрес кешені (ЖЖК-1)
24.

О внесении изменения в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 5 мая 2014 года № 195 "Об утверждении нормативов по физической подготовке в Вооруженных Силах Республики Казахстан"
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 26 августа 2022 года № 719. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 сентября 2022 года № 29372
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 5 мая 2014 года № 195 "Об утверждении нормативов по физической подготовке в Вооруженных Силах Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9518) следующее изменение:
нормативы по физической подготовке в Вооруженных Силах Республики Казахстан, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту боевой подготовки Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого заместителя Министра обороны – начальника Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
`Р. Жаксылыков
Приложение
Министр обороны
Республики Казахстан
от 26 августа 2022 года № 719
Утверждены
приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 5 мая 2014 года № 195
Нормативы по физической подготовке в Вооруженных Силах Республики Казахстан
№ упражнения
Наименование
Военнослужащие - мужчины
1-я возрастная группа, курсанты
3-го курса и старше
2-я возрастная группа, курсанты
и кадеты 2-го курса
3-я возрастная группа
4-я возрастная группа
5-я возрастная группа
6-я возрастная группа
7-я возрастная группа
8-я возрастная группа
Курсанты, кадеты и военнослужащие,проходящие воинскую службупо призывудо 6 мес. службы
Курсанты, кадеты и военнослужащие, проходящие воинскую службупо призыву после 6 мес. службы
1.
Комплекс вольных упражнений № 1
2.
Комплекс вольных упражнений № 2
3.
Подтягивание на перекладине
4.
Поднимание ног к перекладине
5.
Подъем переворотом на перекладине
6.
Подъем силой на перекладине
7.
Комбинированное силовое упражнение на перекладине
8.
Сгибание и разгибание рук в упоре на брусьях
9.
Угол в упоре на брусьях
10.
Комплекс упражнений на брусьях٭
11.
Прыжок ноги врозь через козла в длину
12.
Прыжок ноги врозь через коня в длину
13.
Стойка на голове
14.
Кувырок вперед прыжком
15.
Поднимание гири 24 кг (рывок) (кроме летного состава)
16.
Комплексное силовое упражнение
17.
Лазание по канату (шесту)
18.
Упражнение на батуте
19.
Упражнение на стационарном колесе
20.
Упражнение на подвижном колесе
21.
Упражнение на лопинге
22.
Начальный комплекс приемов рукопашного боя (РБ-Н)
23.
Базовый комплекс приемов рукопашного боя (РБ-1)
24.

Арнайы жекпе-жек күрес кешені (ЖЖК-2, ЖЖК-3)
25.
Қарусыз жекпе-жек күрес тәсілдерінің кешені
26.
Қарумен жекпе-жек күрес тәсілдерінің кешені (автоматпен, карабинмен)
27.
Бірыңғай кедергілер жолағында жалпы бақылау жаттығуы
28.
Кедергілер жолағындағы арнайы бақылау жаттығулары (әскери оқу орындары үшін)
29.
Десанттық-шабуылдау әскерлерінің жеке құрамы үшін кедергілер жолағында арнайы бақылау жаттығуы
30.
Бөлімше құрамында бірыңғай кедергілер жолағынан өту (әскери оқу орындары үшін)
31.
Бөлімше құрамында кедергілер жолағын еңсере отырып жүгіру (әскери оқу орындары үшін)
32.
Таулардағы әрекеттерге арналған әскери бөлімдер мен арнайы бөлімшелердің жеке құрамына бақылау жаттығуы
33.
Су үсті кемелерінің жеке құрамына арналған арнайы бақылау жаттығуы
34.
100 метрге жүгіру
35.
10х10 метрге қайталамалы жүгіру
36.
400 метрге жүгіру
37.
1000 метрге жүгіру
38.
3000 метрге жүгіру
39.
5000 метрге жүгіру
40.
Ф-1 гранатасын (600 грамм) қашықтыққа лақтыру
41.
Ф-1 гранатасын (600 грамм) дәлдікке лақтыру
42.
5 километр қашықтыққа жүгіру
43.
10 километр қашықтыққа жүгіру
44.
5 шақырымға шаңғы сайысы
45.
10 шақырымға шаңғы сайысы
46.
Бөлімше құрамында шаңғымен 5 шақырымға жүру
47.
Бөлімше құрамында шаңғымен 10 шақырымға жүру
48.
Спорттық нысанда 100 метрге жүзу
49.
Қару-жарақпен киім-кешекпен жүзу
50.
Ұзындыққа сүңгу
51.
Алты ескекті ялдарды есу
Әскери қызметші әйелдер Әскери қызмет өткермеген және әскери қызмет өткерген азаматтар (бұдан әрі – азаматтар)
1-ші жас тобы 2-ші жас тобы 3-ші жас тобы 4-ші жас тобы 5-ші жас тобы 6-ші жас тобы 7-ші жас тобы Ұлдар Қыздар
Ескерту:
- тартылатын санаттар.
* – әскери оқу орындарының курсанттары және кадеттері тартылады.
Жаттығулар Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 10 тамыздағы № 438 "Қазақстан Республикасының Қарулы Күштердегі дене шынықтыру дайындығы қағидаларын бекіту туралы" бұйрығының 10, 11, 12, 13, 14, 15-қосымшаларында келтірлген шарттарға сай орындалады (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15729 болып тіркелген).
Жаттығуларды орындағаны үшін нәтижелерге түзетулер
Дене шынықтыру дайындығын бағалау кезінде нормативтерге киім нысанына және қоршаған ортаның ауа температурасына негізделген түзетулер енгізіледі:
1) Жазғы далалық киім нысанында жаттығуларды орындау кезіндегі нормативтерді жеңілдету;
2) Қысқы далалық киім нысанында жаттығуды орындау кезіндегі нормативтерді жеңілдету;
3) ауа температурасы "–15ºС" төмен, "+30ºС" жоғары болғанда, ал шаңғы жарысы және шаңғымен жүгіру үшін – "+1ºС" жоғары болғанда жаттығуларды орындау кезінде нормативтерді жеңілдету.
Р/с № Атауы Жаттығу нөмірі Өлшем бірлігі Нәтижелерге түзетулер

Специальный комплекс приемов рукопашного боя (РБ-2; РБ-3)
25.
Комплекс приемов рукопашного боя
без оружия
26.
Комплекс приемов рукопашного боя
с оружием (автомат, карабин)
27.
Общее контрольное упражнение на единой полосе препятствий
28.
Специальные контрольные упражнения на полосе препятствий (для военных учебных заведений)
29.
Специальное контрольное упражнение на полосе препятствий для личного состава Десантно-штурмовых войск
30.
Преодоление единой полосы препятствий в составе подразделения (для военных учебных заведений)
31.
Бег с преодолением полосы препятствий в составе подразделения (для военных учебных заведений)
32.
Специальное контрольное упражнение для личного состава воинских частей и подразделений, предназначенных для действий в горах
33.
Специальное контрольное упражнение для личного состава надводных кораблей
34.
Бег на 100 метров
35.
Челночный бег 10х10 метров
36.
Бег на 400 метров
37.
Бег на 1000 метров
38.
Бег на 3000 метров
39.
Бег на 5000 метров
40.
Метание гранаты Ф-1 (600 грамм) на дальность
41.
Метание гранаты Ф-1 (600 грамм) на точность
42.
Марш-бросок на 5 километров
43.
Марш-бросок на 10 километров
44.
Лыжная гонка на 5 километров
45.
Лыжная гонка на 10 километров
46.
Марш на лыжах в составе
подразделения на 5 километров
47.
Марш на лыжах в составе
подразделения на 10 километров
48.
Плавание на 100 метров в спортивной форме
49.
Плавание в обмундировании с оружием
50.
Ныряние в длину
51.
Гребля на шестивесельных ялах
Военнослужащие-женщины
Граждане, не проходившие воинской службы или прошедшие воинскую службу (далее – граждане)
1-я возрастная группа
2-я возрастная группа
3-я возрастная группа
4-я возрастная группа
5-я возрастная группа
6-я возрастная группа
7-я возрастная группа
Юноши
Девушки
Примечание:
- привлекаемые категории.
٭ – привлекаются курсанты и кадеты военных учебных заведений.
Упражнения выполняются согласно условиям, которые определены в приложениях 10, 11, 12, 13, 14 и 15 приказа Министра обороны Республики Казахстан от 10 августа 2017 года № 438 "Об утверждении Правил физической подготовки в Вооруженных Силах Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15729).
Поправки к результатам за выполнение упражнений
При оценке физической подготовленности в нормативы вносятся поправки, обусловленные формой одежды (таблица 1) и температурой воздуха окружающей среды:
1) облегчение нормативов при выполнении упражнений в летней полевой форме одежды;
2) облегчение нормативов при выполнении упражнений в зимней полевой форме одежды;
3) облегчение нормативов при выполнении упражнений при температуре воздуха ниже – 15ºС, выше 30ºС, для лыжных гонок и маршей на лыжах – выше +1ºС.
п/п
Наименование
Номер упражнения
Единица измерения
Поправки к результатам

3. Әскери оқу орындарға түсетін азаматтар дене шынықтыру дайындығының мынадай жаттығулары бойынша бағаланады:
ұлдар – 100 метрге жүгіру, белтемірге тартылу және 3000 метрге жүгіру;
қыздар – 100 метрге жүгіру, кешенді күштік жаттығу және 1000 метрге жүгіру.
4. Әскерге шақыру бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілер әскери оқу орнына түсер кезде үш жаттығу бойынша бағаланады (белтемірге тартылу, 100 метрге жүгіру, 3000 метрге жүгіру).

3. Граждане, поступающие в военные учебные заведения оцениваются по следующим упражнениям:
юноши – бег на 100 метров, подтягивание на перекладине и бег на 3000 метров;
девушки – бег на 100 метров, комплексное силовое упражнение и бег на 1000 метров.
4. Военнослужащие, проходящие воинскую службу по призыву при поступлении в военные учебные заведения оцениваются по трем упражнениям (подтягивание на перекладине, бег на 100 метров, бег на 3000 метров).

5. Қатардағы жауынгерлер, сержанттар және офицерлер құрамының лауазымдарында келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілер әскери оқу орнына түсер кезде мынадай жаттығулар бойынша бағаланады:
бірінші, екінші, үшінші, төртінші жас топтары – 100 метрге жүгіру, белтемірде тартылу және 3000 метрге жүгіру;
бесінші жас тобы – 100 метрге жүгіру, белтемірде тартылу және 1000 метрге жүгіру;
алтыншы, жетінші, сегізінші жас топтары – белтемірде тартылу және 1000 метрге жүгіру;
бірінші және екінші жас топтарындағы әскери қызметші әйелдер – 100 метрге жүгіру, кешенді күш жаттығуы және 1000 метрге жүгіру;
үшінші және одан жоғары жас тобындағы әскери қызметші әйелдер – кешенді күш жаттығуы және 1000 метрге жүгіру.

5. Военнослужащие, проходящие воинскую службу по контракту на должностях рядового, сержантского и офицерского составов при поступлении в военные учебные заведения оцениваются по следующим упражнениям:
первая, вторая, третья, четвертая возрастные группы – бег на 100 метров, подтягивание на перекладине и бег на 3000 метров;
пятая возрастная группа – бег на 100 метров, подтягивание на перекладине и бег на 1000 метров;
шестая, седьмая, восьмая возрастные группы – подтягивание на перекладине и бег на 1000 метров;
военнослужащие-женщины первой и второй возрастных групп – бег на 100 метров, комплексное силовое упражнение и бег на 1000 метров;
военнослужащие-женщины третьей возрастной группы и старше – комплексное силовое упражнение и бег на 1000 метров.

6. Әскери оқу орнына түсерде жаттығуды орындау үшін бір мүмкіндік беріледі. Жекелеген жағдайларда (қолы тайып кетсе немесе құлаған кездерде) тексеруші әскери қызметшіге жаттығуды қайтадан орындауға рұқсат береді.
7. Әскери оқу орнына түсерде тағайындалған жаттығудың біреуін дәлелді себептерсіз орындамаған әскери қызметшінің дене даярлығы "қанағаттанарлықсыз" деп бағаланады, бірақ, сырқатына немесе жарақат алуына байланысты жаттығуды орындау мүмкіндігі болмаған кезде тексеруші жаттығуды басқа сондай қасиетті жаттығумен ауыстырады, бұл ретте оның дене шынықтыру даярлығы "қанағаттанарлықтан" жоғары бағаланбайды.

6. При поступлении в военные учебные заведения для выполнения упражнения предоставляется одна попытка. В отдельных случаях (при срыве, падении) проверяющий допускает выполняющего к выполнению упражнения повторно.
7. При поступлении в военные учебные заведения физическая подготовленность военнослужащего, не выполнившего одно из назначенных упражнений без уважительной причины, оценивается на "неудовлетворительно", но, в случае невозможности выполнить упражнение из-за болезни или травмы, проверяющий назначает упражнение того же качества для замены, при этом его физическая подготовленность оценивается не выше – "удовлетворительно".

№ 48 жаттығу "Спорттық нысанда 100 метрге жүзу"
60 балдан жоғары – 1 сек.
5 балл
Әскери қызметші ерлер
1-ші жас тобы, 3-ші және одан жоғары курс курсанттары 2-ші жас тобы, 2-ші курс курсанттары және кадеттері 3-ші жас тобы 4-ші жас тобы 5-ші жас тобы 6-шы жас тобы 7-ші жас тобы 8-ші жас тобы Қызметі 6 айға дейінгі курсанттар, кадеттер және әскерге шақыру бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілер Қызметі 6 айдан кейінгі курсанттар, кадеттер және әскерге шақыру бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілер
60

Упражнение № 48 "Плавание на 100 метров в спортивной форме"
Баллы свыше 60 – 1 сек. 5 баллов
Военнослужащие - мужчины
1-я возрастная группа, курсанты 3-го курса и старше
2- я возрастная группа,, курсанты и кадеты 2-го курса
3- я возрастная группа
4- я возрастная группа
5- я возрастная группа
6- я возрастная группа
7- я возрастная группа
8-й я возрастная группа
Курсанты, кадеты и военнослужащие, проходящие воинскую службу по призыву до 6 мес. службы
Курсанты, кадеты и военнослужащие, проходящие воинскую службу по призыву после 6 мес. службы
60