"Сақтандыру және қайта сақтандыру операцияларының бухгалтерлік есебін жүргізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 28 маусымдағы № 149 қаулысына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2022 жылғы 20 қазандағы № 88 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 28 қазанда № 30352 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулы 01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Сақтандыру және қайта сақтандыру операцияларының бухгалтерлік есебін жүргізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 28 маусымдағы № 149 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8596 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Сақтандыру және қайта сақтандыру операцияларының бухгалтерлік есебін жүргізу жөніндегі нұсқаулық осы қаулыға қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Бухгалтерлік есеп департаменті (Д.А. Тайшибаева) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (А.С. Касенов) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Б.Ш. Шолпанқұловқа жүктелсін.
4. Осы қаулы 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Ұлттық
Банкінің Төрғасы
Г. Пирматов
Қазақстан Ұлттық
Банкінің Төрғасы
2022 жылғы 20 қазандағы
№ 88 Қаулыға
қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2013 жылғы 28 маусымдағы
№ 149 қаулысымен
бекітілді
Сақтандыру және қайта сақтандыру операцияларының бухгалтерлік есебін жүргізу жөніндегі нұсқаулық
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Сақтандыру және қайта сақтандыру операцияларының бухгалтерлік есебін жүргізу жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 63) тармақшасына, "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 6-тармағының 1) және 3-4) тармақшаларына, халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес әзірленді және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары және Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары (бұдан әрі – сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары) жүзеге асыратын сақтандыру және қайта сақтандыру операцияларының бухгалтерлік есебін жүргізуді нақтылайды.

О внесении изменения в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 июня 2013 года № 149 "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета операций по страхованию и перестрахованию"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 октября 2022 года № 88. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 октября 2022 года № 30352
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2023.
Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 июня 2013 года № 149 "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета операций по страхованию и перестрахованию" (зарегистрировано Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8596) следующее изменение:
Инструкцию по ведению бухгалтерского учета операций по страхованию и перестрахованию, утвержденную указанным постановлением, изложить в редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Департаменту бухгалтерского учета (Тайшибаева Д.А.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Касенов А.С.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Шолпанкулова Б.Ш.
4. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2023 года и подлежит официальному опубликованию.
Председатель
Национального Банка Казахстана
Г. Пирматов
Приложение к постановлению
Председатель Национального
Банка Казахстана
от 20 октября 2022 года № 88
Утверждена
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 28 июня 2013 года № 149
Инструкция по ведению бухгалтерского учета операций по страхованию и перестрахованию
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция по ведению бухгалтерского учета операций по страхованию и перестрахованию (далее – Инструкция) разработана в соответствии с подпунктом 63) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктами 1) и 3-4) пункта 6 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности", международными стандартами финансовой отчетности и детализирует ведение бухгалтерского учета операций по страхованию и перестрахованию, осуществляемых страховыми (перестраховочными) организациями и филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан (далее – страховые (перестраховочные) организации).

2. Нұсқаулықта Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде, "Сақтандыру қызметі туралы", "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры туралы", "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасының заңдарында және халықаралық қаржылық есептілік стандарттарында көзделген ұғымдар пайдаланылады.
3. Нұсқаулықта сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарының топтарын есепке алудың екі әдісі: сыйлықақыны бөлу әдісі мен бағалаудың жалпы моделі көзделеді.
Нұсқаулықта көзделмеген бухгалтерлік жазбалар "Бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы", "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы заңдарының талаптарына және халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес жүзеге асырылады.
2-тарау. Сыйлықақыны бөлу әдісі бойынша сақтандыру және қайта сақтандыру операцияларының бухгалтерлік есебі
1-параграф. Аквизициялық ақша ағындарының сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша бухгалтерлік есебі

2. В Инструкции используются понятия, предусмотренные Гражданским кодексом Республики Казахстан, законами Республики Казахстан "О страховой деятельности", "О фонде гарантирования страховых выплат", "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" и международными стандартами финансовой отчетности.
3. В Инструкции предусматриваются два метода учета групп договоров страхования (перестрахования): метод распределения премии и общая модель оценки.
Бухгалтерские записи, не предусмотренные Инструкцией, осуществляются в соответствии с требованиями законов Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности", "О страховой деятельности" и международными стандартами финансовой отчетности.
Глава 2. Бухгалтерский учет операций по страхованию и перестрахованию по методу распределения премии
Параграф 1. Бухгалтерский учет аквизиционных денежных потоков по договорам страхования (перестрахования)

4. Аквизициялық ақша ағындары есеп саясатына сәйкес аквизициялық шығын туындаған кезде шығыс ретінде танылған жағдайда, аквизициялық шығысты төлеу кезінде (шарттардың талаптарына қарай толық немесе ішінара) мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
аквизициялық шығысты төлеу сомасына:
Дт
1610 01
Берілген қысқа мерзімді аванстар
Кт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты;
аквизициялық шығысқа ұшырау фактісін растайтын құжаттар негізінде:
Дт

4. В случае признания аквизиционных денежных потоков в качестве расходов в момент возникновения аквизиционных затрат согласно учетной политике, при осуществлении оплаты (полностью или частично в зависимости от условий договоров) аквизиционных расходов, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
на сумму оплаты аквизиционных расходов:
Дт
1610 01
Краткосрочные авансы выданные
Кт
1030
Денежные средства на текущих счетах;
на основании документов, подтверждающих факт понесения аквизиционных расходов:
Дт

7470 35
Аквизициялық шығыс
Кт
1610 01
Берілген қысқа мерзімді аванстар.
5. Аквизициялық ақша ағындары есеп саясатына сәйкес аквизициялық шығын туындаған кезде шығыс ретінде танылған жағдайда, осы шығысты есептеу кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
төлеуге жататын сомаға аквизициялық шығысты есептеу кезінде:
Дт
7470 35
Аквизициялық шығыс
Кт
3390 41
Сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметі бойынша делдалдармен есеп айырысу
3390 43
Қайта сақтандырушылармен есеп айырысу;
аквизициялық шығысты төлеу кезінде:
Дт
3390 41
Сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметі бойынша делдалдармен есеп айырысу
3390 43
Қайта сақтанушылармен есеп айырысу
Кт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты.
6. Егер сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша ақша ағындары бойынша міндеттемелер есеп саясатына сәйкес аквизициялық ақша ағындарының сомасына азайтылған жағдайда, аквизициялық шығысты төлеу кезінде (шарттардың талаптарына қарай толық немесе ішінара) мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
аквизициялық шығысты төлеу сомасына:
Дт

7470 35
Аквизиционные расходы
Кт
1610 01
Краткосрочные авансы выданные.
5. В случае признания аквизиционных денежных потоков в качестве расходов в момент возникновения аквизиционных затрат согласно учетной политике, при начислении данных расходов, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
при начислении аквизиционных расходов на сумму, подлежащей оплате:
Дт
7470 35
Аквизиционные расходы
Кт
3390 41
Расчеты с посредниками по страховой (перестраховочной) деятельности
3390 43
Расчеты с перестрахователями;
при оплате аквизиционных расходов:
Дт
3390 41
Расчеты с посредниками по страховой (перестраховочной) деятельности
3390 43
Расчеты с перестрахователями
Кт
1030
Денежные средства на текущих счетах.
6. В случае если обязательства по денежным потокам по договорам страхования (перестрахования) уменьшаются на сумму аквизиционных денежных потоков согласно учетной политике, то при оплате (полностью или частично в зависимости от условий договоров) аквизиционных расходов осуществляются следующие бухгалтерские записи:
на сумму оплаты аквизиционных расходов:
Дт

1610 01
Берілген қысқа мерзімді аванстар
Кт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты;
аквизициялық шығысты өтеу фактісін растайтын құжаттар негізінде:
Дт
1620 04
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша аквизициялық шығыс бойынша талаптар
Кт
1610 01
Берілген қысқа мерзімді аванстар.
7. Егер сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша ақша ағындары бойынша міндеттемелер есеп саясатына сәйкес аквизициялық ақша ағындарының сомасына азайтылған жағдайда, онда есептеу кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) төлеуге жататын аквизициялық шығыс сомасына:
Дт

1610 01
Краткосрочные авансы выданные
Кт
1030
Денежные средства на текущих счетах;
на основании документов, подтверждающих факт понесения аквизиционных расходов:
Дт
1620 04
Требования по аквизиционным расходам по договорам страхования (перестрахования)
Кт
1610 01
Краткосрочные авансы выданные.
7. В случае если обязательства по денежным потокам по договорам страхования (перестрахования) уменьшаются на сумму аквизиционных денежных потоков согласно учетной политике, то при начислении осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму аквизиционных расходов, подлежащей оплате:
Дт

1620 04
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша аквизициялық шығыс бойынша талаптар
Кт
3390 41
Сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметі бойынша делдалдармен есеп айырысу
3390 43
Қайта сақтандырушылармен есеп айырысу;
2) аквизициялық шығысты төлеу кезінде:
Дт
3390 41
Сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметі бойынша делдалдармен есеп айырысу
3390 43
Қайта сақтанушылармен есеп айырысу
Кт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты;
3) сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарының тобы танылған кезде танылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарының тобына жататын аквизициялық шығыс сомасына:
Дт
3390 11
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша ақша ағындары бойынша міндеттемелер
Кт
1620 04
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша аквизициялық шығыс бойынша талаптар;

1620 04
Требования по аквизиционным расходам по договорам страхования (перестрахования)
Кт
3390 41
Расчеты с посредниками по страховой (перестраховочной) деятельности
3390 43
Расчеты с перестрахователями;
2) при оплате аквизиционных расходов:
Дт
3390 41
Расчеты с посредниками по страховой (перестраховочной) деятельности
3390 43
Расчеты с перестрахователями
Кт
1030
Денежные средства на текущих счетах;
3) при признании группы договоров страхования (перестрахования) на сумму аквизиционных расходов, относящихся к группе признаваемых договоров страхования (перестрахования):
Дт
3390 11
Обязательства по денежным потокам по договорам страхования (перестрахования)
Кт
1620 04
Требования по аквизиционным расходам по договорам страхования (перестрахования);

4) аквизициялық ақша ағындарын есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен бөлу кезінде:
Дт
7470 35
Аквизициялық шығыс
Кт
3390 11
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша ақша ағындары бойынша міндеттемелер.
8. Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша аквизициялық шығыс бойынша талаптар құнсызданған жағдайда, аквизициялық шығыстың құнсыздануынан зиянды жабуға құрылған резервтер (провизиялар) сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
7440 24
Аквизициялық ақша ағындарының құнсыздануы бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыс
Кт
1290 42
Аквизициялық ақша ағындары бойынша талаптар бойынша резервтер (провизиялар).
9. Аквизициялық шығыстың құнсыздануынан зиянды жабуға қалыптастырылған резервтер (провизиялар) қалпына келтірілген жағдайда, мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1290 42
Аквизициялық ақша ағындары бойынша талаптар бойынша резервтер (провизиялар)
Кт
6240 42
Аквизициялық ақша ағындарының құнсыздануы бойынша резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) түскен кіріс.
10. Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша аквизициялық шығыс бойынша талап аквизициялық шығыстың құнсыздануынан зиянды жабуға құрылған резервтер (провизиялар) есебінен есептен шығарылған жағдайда, мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1290 42
Аквизициялық ақша ағындары бойынша талаптар бойынша резервтер (провизиялар)
Кт
1620 04
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша
аквизициялық шығыс бойынша талаптар.
11. Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты танылғаннан кейін аквизициялық шығыс төленген жағдайда, мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) сақтандыру шарттарының тобына жататын аквизициялық ақша ағындары бойынша міндеттемелер сомасына:
Дт
3390 11
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша ақша ағындары бойынша міндеттемелер
Кт
3390 15
Сақтандыру шарттарының тобына жататын аквизициялық ақша ағындары бойынша міндеттемелер;
және бір мезгілде:
Дт
3390 15
Сақтандыру шарттарының тобына жататын аквизициялық ақша ағындары бойынша міндеттемелер
Кт

4) при распределении аквизиционных денежных потоков с периодичностью, установленной в учетной политике:
Дт
7470 35
Аквизиционные расходы
Кт
3390 11
Обязательства по денежным потокам по договорам страхования (перестрахования).
8. В случае обесценения требований по аквизиционным расходам по договорам страхования (перестрахования) на сумму созданных резервов (провизий) на покрытие убытков от обесценения аквизиционных расходов осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
7440 24
Расходы по формированию резервов (провизий) по обесценению аквизиционных денежных потоков
Кт
1290 42
Резервы (провизии) по требованиям по аквизиционным денежным потокам.
9. В случае восстановления сформированных резервов (провизий) на покрытие убытков от обесценения аквизиционных расходов осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1290 42
Резервы (провизии) по требованиям по аквизиционным денежным потокам
Кт
6240 42
Доходы от восстановления (аннулирования) резервов (провизий) по обесценению аквизиционных денежных потоков.
10. В случае списания требования по аквизиционным расходам по договорам страхования (перестрахования) за счет созданных резервов (провизий) на покрытие убытков от обесценения аквизиционных расходов осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1290 42
Резервы (провизии) по требованиям по аквизиционным денежным потокам
Кт
1620 04
Требования по аквизиционным расходам по договорам страхования (перестрахования).
11. В случае оплаты аквизиционных расходов после признания договора страхования (перестрахования) осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму обязательств по аквизиционным денежным потокам относящихся к группе договоров страхования:
Дт
3390 11
Обязательства по денежным потокам по договорам страхования (перестрахования)
Кт
3390 15
Обязательства по аквизиционным денежным потокам, относящимся к группе договоров страхования;
и одновременно:
Дт
3390 15
Обязательства по аквизиционным денежным потокам, относящимся к группе договоров страхования
Кт

1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты;
2) есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен аквизициялық ақша ағындарын бөлу кезінде:
Дт
7470 35
Аквизициялық шығыс
Кт
3390 11
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша ақша ағындары бойынша міндеттемелер.
12. Аквизициялық ақша ағындарымен байланысты сақтандыру бойынша түсімді тану жөніндегі бухгалтерлік жазбалар Нұсқаулықтың 16-тармағында көзделген.
2-параграф. Сыйлықақыларды бөлу тәсілін пайдалана отырып, сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары топтарының бухгалтерлік есебі

1030
Денежные средства на текущих счетах;
2) при распределении аквизиционных денежных потоков с периодичностью, установленной в учетной политике:
Дт
7470 35
Аквизиционные расходы
Кт
3390 11
Обязательства по денежным потокам по договорам страхования (перестрахования).
12. Бухгалтерские записи по признанию выручки по страхованию, связанную с аквизиционными денежными потоками предусмотрены в пункте 16 Инструкции.
Параграф 2. Бухгалтерский учет групп договоров страхования (перестрахования) с использованием подхода распределения премий

13. Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарының топтарын бастапқы тану кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) егер сақтанушының (қайта сақтанушының) бірінші төлемді төлеу күні сақтандырумен қамту кезеңі басталу күніне сәйкес келсе немесе ерте басталса:
сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты бойынша сыйлықақы сомасына:
Дт
1280 41
Сақтанушылардан алынатын сақтандыру сыйлықақылары
1280 42
Қайта сақтандырушылардан алынатын сақтандыру сыйлықақылары
Кт

13. При первоначальном признании групп договоров страхования (перестрахования) осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) в случае, если дата оплаты первого платежа от страхователя (перестрахователя) совпадает или наступает раньше даты начала периода страхового покрытия:
на сумму премии по договору страхования (перестрахования):
Дт
1280 41
Страховые премии к получению от страхователей
1280 42
Страховые премии к получению от перестрахователей
Кт

7470 40
Сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметіне байланысты шығыстар.
Кт
3390 17
Туындаған залалдар бойынша міндеттемелер.
16. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сақтанушыға (пайда алушыға) сақтандыру төлемін жүзеге асырған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты бойынша сақтандыру түсімінің сомасына:
Дт
3390 11
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша ақша ағындары бойынша міндеттемелер
Кт

7470 40
Расходы, связанные со страховой (перестраховочной) деятельностью
Кт
3390 17
Обязательства по возникшим убыткам.
16. При осуществлении страховой (перестраховочной) организацией страховой выплаты страхователю (выгодоприобретателю) осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму страховой выручки по договору страхования (перестрахования):
Дт
3390 11
Обязательства по денежным потокам по договорам страхования (перестрахования)
Кт

3) нақты төленетін ақша сомасына:
Дт
3390 43
Қайта сақтанушылармен есеп айырысу
3390 44
Сақтанушылармен есеп айырысу
Кт
1010
Кассадағы ақша қаражаты
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты.
3-параграф. Кейіннен ауыртпалық туындаған кезде сыйлықақыларды бөлу тәсілін пайдалана отырып, сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары топтарының бухгалтерлік есебі
20. Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарының ауыртпалық тобын құратын болашақ байланысты ақша ағындарына қатысты күтулер өзгерген кезде:

3) на сумму фактически выплачиваемых денег:
Дт
3390 43
Расчеты с перестрахователями
3390 44
Расчеты со страхователями
Кт
1010
Денежные средства в кассе
1030
Денежные средства на текущих счетах.
Параграф 3. Бухгалтерский учет групп договоров страхования (перестрахования) с использованием подхода распределения премий, при возникновении впоследствии обременения по ним
20. При изменении ожиданий в отношении будущих связанных денежных потоков, которые создают обременительную группу договоров страхования (перестрахования):

1) тәуекелдік түзетуді болашақ ақша қаражат ағынын бағалауға байланысты қаржылық емес тәуекелге түзету мынадай бухгалтерлік жазбамен көрсетіледі:
Дт
7470 31
Зиянның құрауышы түріндегі сақтандыру шығысы
Кт
3390 14
Зиянның құрауышы (қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша);
2) шарттардың ауыртпалық тобы бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарының ақша ағындары бойынша міндеттемелер құрамындағы зиянның құрауышын тану мынадай бухгалтерлік жазбамен көрсетіледі:
Дт

1) корректировка рисковой поправки на нефинансовый риск, связанная с оценками будущих потоков денежных средств, отражается следующей бухгалтерской записью:
Дт
7470 31
Страховые расходы в виде компонента убытка
Кт
3390 14
Компонент убытка (по рисковой поправке на нефинансовый риск);
2) признание компонента убытка в составе обязательств по денежным потокам по договорам страхования (перестрахования) по обременительной группе договоров отражается следующей бухгалтерской записью:
Дт

7470 31
Зиянның құрауышы түріндегі сақтандыру шығысы
Кт
3390 13
Зиянның құрауышы (сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша ақша ағындары бойынша міндеттемелер бойынша).
4-параграф. Қайта сақтандыру шарттары топтарының бухгалтерлік есебі
21. Ұсталатын қайта сақтандыру шарттарының тобын бастапқы тану кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
қайта сақтандыру ұйымы алдындағы міндеттемелер сомасына:
Дт

7470 31
Страховые расходы в виде компонента убытка
Кт
3390 13
Компонент убытка (по обязательствам по денежным потокам по договорам страхования (перестрахования).
Параграф 4. Бухгалтерский учет групп договоров перестрахования
21. При первоначальном признании группы удерживаемых договоров перестрахования осуществляются следующие бухгалтерские записи:
на сумму обязательств перед перестраховочной организацией:
Дт

2060 01
Қайта сақтандыру активі бойынша күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау
Кт
3390 42
Қайта сақтандырушылармен есеп айырысу;
және бір мезгілде, қайта сақтандыру ұйымына аударуға жататын сақтандыру сыйлықақыларының сомасына:
Дт
3390 42
Қайта сақтандырушылармен есеп айырысу
Кт
1010
Кассадағы ақша қаражаты
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты.
22. Қайта сақтандыру активі бойынша күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау амортизациясынан шығысты тану кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
7470 37
Қайта сақтандыру активі бойынша күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау амортизациясы бойынша шығыс
Кт
2060 01
Қайта сақтандыру активі бойынша күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау.
23. Қайта сақтандыру активін қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша қалыптастыру кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
2060 03
Қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша қайта сақтандыру активі
Кт
6280 56
Қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша қайта сақтандыру активін қалыптастыру бойынша кіріс.

2060 01
Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков по активу перестрахования
Кт
3390 42
Расчеты с перестраховщиками;
и одновременно, на сумму страховых премий, подлежащих перечислению перестраховочной организации:
Дт
3390 42
Расчеты с перестраховщиками
Кт
1010
Денежные средства в кассе
1030
Денежные средства на текущих счетах.
22. При признании расхода от амортизации наилучшей оценки ожидаемых денежных потоков по активу перестрахования осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
7470 37
Расходы по амортизации наилучшей оценки ожидаемых денежных потоков по активу перестрахования
Кт
2060 01
Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков по активу перестрахования.
23. При формировании актива перестрахования по рисковой поправке на нефинансовый риск осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
2060 03
Актив перестрахования по рисковой поправке на нефинансовый риск
Кт
6280 56
Доходы по формированию актива перестрахования по рисковой поправке на нефинансовый риск.

24. Қайта сақтандыру активін қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша азайтудан шығысты тану кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
7470 33
Қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзетуді азайту бойынша шығыс
Кт
2060 03
Қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша қайта сақтандыру активі.
25. Ұсталып отырған қайта сақтандыру шарттары мерзімінен бұрын бұзылған жағдайда, мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) қайта сақтандыру ұйымына қойылатын талаптар сомасына:
Дт

24. При признании расхода от уменьшения актива перестрахования по рисковой поправке на нефинансовый риск осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
7470 33
Расходы по уменьшению рисковой поправки на нефинансовый риск
Кт
2060 03
Актив перестрахования по рисковой поправке на нефинансовый риск.
25. В случае досрочного расторжения удерживаемых договоров перестрахования, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму требований к перестраховочной организации:
Дт

1-параграф. Аквизициялық ақша ағындарының сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша бухгалтерлік есебі
26. Аквизициялық шығысты төлеу кезінде (шарттардың талаптарына қарай толық немесе ішінара) ауыртпалықты болып табылмайтын сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарының топтарын жасасқанға дейін аквизициялық ақша ағындарын көрсету үшін мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
аквизициялық шығыс төлемінің сомасына:
Дт
1610 01
Берілген қысқа мерзімді аванстар
Кт

Параграф 1. Бухгалтерский учет аквизиционных денежных потоков по договорам страхования (перестрахования)
26. Для отражения аквизиционных денежных потоков до заключения групп договоров страхования (перестрахования), при оплате (полностью или частично в зависимости от условий договоров) аквизиционных расходов осуществляются следующие бухгалтерские записи:
на сумму оплаты аквизиционных расходов:
Дт
1610 01
Краткосрочные авансы выданные
Кт

1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты;
аквизициялық шығыс шегу фактісін растайтын құжаттар негізінде:
Дт
1620 04
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша аквизициялық шығыс бойынша талаптар
Кт
1610 01
Берілген қысқа мерзімді аванстар.
27. Есептеу кезінде ауыртпалықты болып табылмайтын сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарының топтарын жасасқанға дейін аквизициялық ақша ағындарын көрсету үшін мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
төленуге тиіс аквизициялық шығыс сомасына:
Дт

1030
Денежные средства на текущих счетах;
на основании документов, подтверждающих факт понесения аквизиционных расходов:
Дт
1620 04
Требования по аквизиционным расходам по договорам страхования (перестрахования)
Кт
1610 01
Краткосрочные авансы выданные.
27. Для отражения аквизиционных денежных потоков до заключения групп договоров страхования (перестрахования), при начислении осуществляются следующие бухгалтерские записи:
на сумму аквизиционных расходов, подлежащей оплате:
Дт

1620 04
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша аквизициялық шығыс бойынша талаптар
Кт
3390 41
Сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметі бойынша делдалдармен есеп айырысу
3390 43
Қайта сақтанушылармен есеп айырысу;
аквизициялық шығысты төлеу кезінде:
Дт
3390 41
Сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметі бойынша делдалдармен есеп айырысу
3390 43
Қайта сақтанушылармен есеп айырысу
Кт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты.
28. Танылатын сақтандыру шарттарының тобына жататын аквизициялық шығыс сомасына сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарының тобы бірмезгілде танылған кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
4040 11
Күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау
Кт
1620 04
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша аквизициялық шығыс бойынша талаптар.
29. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының аквизициялық ақша ағындарын бөлу кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
7470 35
Аквизициялық шығыс
Кт
4040 11
Күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау.
2-параграф. Ауыртпалықты болып табылмайтын сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары топтарының бухгалтерлік есебі
30. Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарының топтарын бастапқы тану кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) егер сақтанушының (қайта сақтанушының) бірінші төлемді төлеу күні сақтандырумен қамту кезеңі басталу күніне сәйкес келсе немесе ерте басталса:
сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты бойынша сыйлықақы сомасына:
Дт

1620 04
Требования по аквизиционным расходам по договорам страхования (перестрахования)
Кт
3390 41
Расчеты с посредниками по страховой (перестраховочной) деятельности
3390 43
Расчеты с перестрахователями;
при оплате аквизиционных расходов:
Дт
3390 41
Расчеты с посредниками по страховой (перестраховочной) деятельности
3390 43
Расчеты с перестрахователями
Кт
1030
Денежные средства на текущих счетах.
28. При признании группы договоров страхования (перестрахования) одновременно на сумму аквизиционных расходов, относящихся к группе признаваемых договоров страхования, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
4040 11
Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков
Кт
1620 04
Требования по аквизиционным расходам по договорам страхования (перестрахования).
29. При распределении аквизиционных денежных потоков страховой (перестраховочной) организации осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
7470 35
Аквизиционные расходы
Кт
4040 11
Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков.
Параграф 2. Бухгалтерский учет групп договоров страхования (перестрахования), не являющихся обременительными
30. При первоначальном признании групп договоров страхования (перестрахования) осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) в случае, если дата оплаты первого платежа от страхователя (перестрахователя) совпадает или наступает раньше даты начала периода страхового покрытия:
на сумму премии по договору страхования (перестрахования):
Дт

31. Ақшаның уақытша құнының әсерін көрсету кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау бойынша қаржылық шығыс сомасына:
Дт
7470 32
Сақтандыру (қайта сақтандыру) бойынша қаржылық шығыс
Кт
4040 11
Күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау;
2) шартта көзделген қызметтер үшін маржа бойынша қаржылық шығыссомасына:
Дт
7470 32
Сақтандыру (қайта сақтандыру) бойынша қаржылық шығыс
Кт

31. При отражении влияния временной стоимости денег осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму финансовых расходов по наилучшей оценка ожидаемых денежных потоков:
Дт
7470 32
Финансовые расходы по страхованию (перестрахованию)
Кт
4040 11
Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков;
2) на сумму финансовых расходов по марже за предусмотренные договором услуги:
Дт
7470 32
Финансовые расходы по страхованию (перестрахованию)
Кт

4040 12
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша маржа.
32. Қаржылық емес тәуекелге тәуекелді түзетуді азайтудан түскен кірісті тану кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
4040 13
Қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету
Кт
6280 33
Қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзетуді азайтудан кіріс.
33. Шартта көзделген қызметтер үшін маржаның амортизациясынан түскен кірісті тану кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт

4040 12
Маржа по договорам страхования (перестрахования).
32. При признании дохода от уменьшения рисковой поправки на нефинансовый риск осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
4040 13
Рисковая поправка на нефинансовый риск
Кт
6280 33
Доход от уменьшения рисковой поправки на нефинансовый риск.
33. При признании дохода от амортизации маржи за предусмотренные договором услуги осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

4040 12
Сақтандыру (қайта сақтандыру)шарттары бойынша маржа
Кт
6280 34
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша маржа амортизациясынан түсетін кіріс.
34. Болашақ кезеңдердің қызметтеріне жататын қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету ұлғайған кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
4040 12
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша маржа
Кт
4040 13
Қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету.
35. Ақша қаражатының болашақ ағындарының келтірілген құнының есептік бағалаулары ұлғайған кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт

4040 12
Маржа по договорам страхования (перестрахования)
Кт
6280 34
Доход от амортизации маржи по договорам страхования (перестрахования).
34. При увеличении рисковой поправки на нефинансовый риск, которая относится к услугам будущих периодов, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
4040 12
Маржа по договорам страхования (перестрахования)
Кт
4040 13
Рисковая поправка на нефинансовый риск.
35. При увеличении расчетных оценок приведенной стоимости будущих потоков денежных средств осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

4040 12
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша маржа
Кт
4040 11
Күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау.
36. Болашақ кірістілікті ұлғайтатын болашақ байланысты ақша ағындарына қатысты күтулер өзгерген кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) болашақ кезеңдердің қызметтеріне жататын қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзетуді азайтқан кезде:
Дт
4040 13
Қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету
Кт

4040 12
Маржа по договорам страхования (перестрахования)
Кт
4040 11
Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков.
36. При изменении ожиданий в отношении будущих связанных денежных потоков, которые увеличивают будущую доходность, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при уменьшении рисковой поправки на нефинансовый риск, которая относится к услугам будущих периодов:
Дт
4040 13
Рисковая поправка на нефинансовый риск
Кт

4040 12
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша маржа;
2) ақша қаражатының болашақ ағындарының келтірілген құнының есептік бағалаулары азайған кезде:
Дт
4040 11
Күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау
Кт
4040 12
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша маржа.
37. Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты мерзімінен бұрын бұзылған жағдайда, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы мынадай бухгалтерлік жазбаларды жүзеге асырады:
1) төленбеген сақтандыру сыйлықақылары болған жағдайда:
Дт

4040 12
Маржа по договорам страхования (перестрахования);
2) при уменьшении расчетных оценок приведенной стоимости будущих потоков денежных средств:
Дт
4040 11
Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков
Кт
4040 12
Маржа по договорам страхования (перестрахования).
37. В случае досрочного расторжения договора страхования (перестрахования) страховой (перестраховочной) организацией осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) в случае наличия неоплаченных страховых премий:
Дт

3-параграф. Кейіннен олар бойынша ауыртпалық туындаған кезде ауыртпалықты болып табылмайтын сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары топтарының бухгалтерлік есебі.
38. Осы тараудың 2-параграфына сәйкес ескерілетін, кейіннен сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарының ауыртпалықты тобын құратын сақтандыру шарттарының болашақта байланысты ақша ағындарына қатысты күтулер өзгерген кезде:
1) шартта көзделген қызметтер үшін маржа шотында есепте тұрған қалдықтар шегіндегі сомаға мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт

Параграф 3. Бухгалтерский учет групп договоров страхования (перестрахования), не являющихся обременительными, при возникновении впоследствии обременения по ним
38. При изменении ожиданий в отношении будущих связанных денежных потоков договоров страхования, учитываемых в соответствии с параграфом 2 настоящей главы, которые впоследствии создают обременительную группу договоров страхования (перестрахования):
1) на сумму в пределах остатков, числящихся на счете маржи за предусмотренные договором услуги, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

4040 12
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша маржа
Кт
4040 11
Күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау
4040 13
Қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету;
2) болашақ ақша қаражатының ағынын бағалауға байланысты қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзетуді түзету мынадай бухгалтерлік жазбада көрсетіледі:
Дт
7470 31
Зиянның құрауышы түріндегі сақтандыру шығысы
Кт
4040 15
Зиянның құрауышы (қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша);
3) зиянның құрауышын шарттардың ауыртпалық салынған тобы бойынша күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау бойынша тану мынадай бухгалтерлік жазбамен көрсетіледі:
Дт
7470 31
Зиянның құрауышы түріндегі сақтандыру шығысы
Кт
4040 14
Зиянның құрауышы (күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау бойынша);
4) заиянның құрауышы ақшасының уақытша құнының әсерін көрсету кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
7470 32
Сақтандыру (қайта сақтандыру) бойынша қаржылық шығыс
Кт
4040 11
Күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау
Кт
4040 14
Зиянның құрауышы (күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау бойынша).
4-параграф. Ауыртпалықты болып табылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары топтарының бухгалтерлік есебі
39. Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарының ауыртпалықты топтары бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарының топтарын бастапқы тану осы топтар ауыртпалықты тудыратын күні жүзеге асырылады, бұл ретте мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) сақтанушыдан сақтандыру сыйлықақысын алған кезде:
Дт

4040 12
Маржа по договорам страхования (перестрахования)
Кт
4040 11
Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков
4040 13
Рисковая поправка на нефинансовый риск;
2) корректировка рисковой поправки на нефинансовый риск, связанная с оценками будущих потоков денежных средств, отражается следующей бухгалтерской записью:
Дт
7470 31
Страховые расходы в виде компонента убытка
Кт
4040 15
Компонент убытка (по рисковой поправке на нефинансовый риск);
3) признание компонента убытка по наилучшей оценке, ожидаемых денежных потоков по обременительной группе договоров отражается следующей бухгалтерской записью:
Дт
7470 31
Страховые расходы в виде компонента убытка
Кт
4040 14
Компонент убытка (по наилучшей оценке ожидаемых денежных потоков);
4) при отражении влияния временной стоимости денег компонента убытка, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
7470 32
Финансовые расходы по страхованию (перестрахованию)
Кт
4040 11
Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков
4040 14
Компонент убытка (по наилучшей оценке ожидаемых денежных потоков).
Параграф 4. Бухгалтерский учет групп договоров страхования (перестрахования), являющихся обременительными
39. Первоначальное признание групп договоров страхования (перестрахования) по обременительным группам договоров страхования осуществляется на дату, когда данные группы становятся обременительными, при этом осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при получении страховой премии от страхователя (перестрахователя):
Дт

3) нақты төленетін ақша сомасына:
Дт
3390 43
Қайта сақтанушылармен есеп айырысу
3390 44
Сақтанушылармен есеп айырысу
Кт
1010
Кассадағы ақша қаражаты
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты.
5-параграф. Ауыртпалықты болып табылатын, кейіннен ауыртпалықты болмайтын сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары топтарының бухгалтерлік есебі
43. Осы тараудың 4-параграфына сәйкес ескерілетін сақтандыру шарттарының болашақ кірістілігін ұлғайтатын болашақ байланысты ақша ағындарына қатысты күтулер өзгерген кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) зияның бұрын танылған құруышы шегіндегі сомаға:
Дт

3) на сумму фактически выплачиваемых денег:
Дт
3390 43
Расчеты с перестрахователями
3390 44
Расчеты со страхователями
Кт
1010
Денежные средства в кассе
1030
Денежные средства на текущих счетах.
Параграф 5. Бухгалтерский учет групп договоров страхования (перестрахования), являющихся обременительными, которые впоследствии становятся необременительными
43. При изменении ожиданий в отношении будущих связанных денежных потоков, которые увеличивают будущую доходность договоров страхования, учитываемых в соответствии с параграфом 4 настоящей главы, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму в пределах ранее признанного компонента убытка:
Дт

4040 14
Зиянның құрауышы (күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау бойынша)
Кт
6280 31
Зиянның құрауышы бойынша шығысты түзету;
2) шартта көзделген қызметтер үшін маржа бұрын танылған зиянның құрауышының асып кеткен сомасына танылған кезде:
Дт
4040 11
Күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау
Кт
4040 12
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша маржа.
44. Қаржылық емес тәуекелге тәуекелді түзетуді азайтудан түскен кірісті тану кезінде Нұсқаулықтың 32-тармағында көзделген бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады.
6-параграф. Қайта сақтандыру шарттары топтарының бухгалтерлік есебі

4040 14
Компонент убытка (по наилучшей оценке ожидаемых денежных потоков)
Кт
6280 31
Корректировка расходов по компоненту убытка;
2) при признании маржи за предусмотренные договором услуги на сумму превышения ранее признанного компонента убытка:
Дт
4040 11
Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков
Кт
4040 12
Маржа по договорам страхования (перестрахования).
44. При признании дохода от уменьшения рисковой поправки на нефинансовый риск осуществляются бухгалтерские записи, предусмотренные пунктом 32 Инструкции.
Параграф 6. Бухгалтерский учет групп договоров перестрахования

45. Қайта сақтандыру шарттарын жасасу кезінде таза шығын туындайтын ұсталатын қайта сақтандыру шарттарының тобын бастапқы тану кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
Дт
2060 01
Қайта сақтандыру активі бойынша күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау
2060 02
Қайта сақтандыру шарттары бойынша маржа
2060 03
Қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша қайта сақтандыру активі
Кт
3390 42
Қайта сақтандырушылармен есеп айырысу;
және бір мезгілде, қайта сақтандыру ұйымына аударуға жататын сақтандыру сыйлықақыларының сомасына:
Дт
3390 42
Қайта сақтандырушылармен есеп айырысу
Кт
1010
Кассадағы ақша қаражаты
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты.
46. Қайта сақтандыру шарттарын сатып алудан таза пайда туындайтын ұсталатын қайта сақтандыру шарттарының тобын бастапқы тану кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
Дт
2060 01
Қайта сақтандыру активі бойынша күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау
2060 03
Қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша қайта сақтандыру активі
Кт
4040 16
Қайта сақтандыру шарттары бойынша маржа
3390 42
Қайта сақтандырушылармен есеп айырысу;
және бір мезгілде, қайта сақтандыру ұйымына аударуға жататын сақтандыру сыйлықақыларының сомасына:
Дт
3390 42
Қайта сақтандырушылармен есеп айырысу
Кт
1010
Кассадағы ақша қаражаты
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты.

45. При первоначальном признании группы удерживаемых договоров перестрахования, по которым возникают чистые затраты при заключении договоров перестрахования, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
Дт
2060 01
Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков по активу перестрахования
2060 02
Маржа по договорам перестрахования
2060 03
Актив перестрахования по рисковой поправке на нефинансовый риск
Кт
3390 42
Расчеты с перестраховщиками;
и одновременно, на сумму страховых премий, подлежащих перечислению перестраховочной организации:
Дт
3390 42
Расчеты с перестраховщиками
Кт
1010
Денежные средства в кассе
1030
Денежные средства на текущих счетах.
46. При первоначальном признании группы удерживаемых договоров перестрахования, по которым возникает чистая прибыль при заключении договоров перестрахования, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
Дт
2060 01
Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков по активу перестрахования
2060 03
Актив перестрахования по рисковой поправке на нефинансовый риск
Кт
4040 16
Маржа по договорам перестрахования
3390 42
Расчеты с перестраховщиками;
и одновременно, на сумму страховых премий, подлежащих перечислению перестраховочной организации:
Дт
3390 42
Расчеты с перестраховщиками
Кт
1010
Денежные средства в кассе
1030
Денежные средства на текущих счетах.

47. Қайта сақтандырушыдан болашақ ақша ағындарының келтірілген құны бойынша қаржылық кіріс сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
2060 01
Қайта сақтандыру активі бойынша күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау
Кт
6280 32
Қайта сақтандыру бойынша қаржылық кіріс.
48. Қайта сақтандыру шарты бойынша шартта көзделген қызметтер үшін маржа бойынша қаржылық кіріс сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт

47. На сумму финансовых доходов по приведенной стоимости будущих. денежных притоков от перестраховщика осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
2060 01
Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков по активу перестрахования
Кт
6280 32
Финансовые доходы по перестрахованию.
48. На сумму финансовых доходов по марже за предусмотренные договором услуги по договору перестрахования осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

2060 02
Қайта сақтандыру шарттары бойынша маржа
Кт
6280 32
Қайта сақтандыру бойынша қаржылық кіріс.
49. Шартта көзделген қызметтер үшін маржаның амортизациясынан болатын шығысты тану кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
7470 36
Қайта сақтандыру шарттары бойынша маржаның амортизациясы түріндегі шығыс
Кт
2060 02
Қайта сақтандыру шарттары бойынша маржа.
50. Қайта сақтандыру шарты бойынша шартта көзделген қызметтер үшін маржа бойынша қаржылық шығыс сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт

2060 02
Маржа по договорам перестрахования
Кт
6280 32
Финансовые доходы по перестрахованию.
49. При признании расхода от амортизации маржи за предусмотренные договором услуги осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
7470 36
Расходы в виде амортизации маржи по договорам перестрахования
Кт
2060 02
Маржа по договорам перестрахования.
50. На сумму финансовых расходов по марже за предусмотренные договором услуги по договору перестрахования осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

7470 33
Қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзетуді азайту бойынша шығыс
Кт
2060 03
Қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша қайта сақтандыру активі.
53. Қайта сақтандыру шарттарын жасасу кезінде таза шығын туындайтын ұсталып отырған қайта сақтандыру шарттары мерзімінен бұрын бұзылған жағдайда, мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) қайта сақтандыру ұйымына қойылатын талаптар сомасына:
Дт
1280 46
Қайта сақтандырушыларға қойылатын талаптар
Кт

7470 33
Расходы по уменьшению рисковой поправки на нефинансовый риск
Кт
2060 03
Актив перестрахования по рисковой поправке на нефинансовый риск.
53. В случае досрочного расторжения удерживаемых договоров перестрахования, по которым возникают чистые затраты при заключении договоров перестрахования, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму требований к перестраховочной организации:
Дт
1280 46
Требования к перестраховщикам
Кт

2060 01
Қайта сақтандыру активі бойынша күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау
2060 02
Қайта сақтандыру шарттары бойынша маржа
2060 03
Қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша қайта сақтандыру активі;
2) нақты алынған ақша сомасына:
Дт
1010
Кассадағы ақша қаражаты
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты
Кт
1280 46
Қайта сақтандырушыларға қойылатын талаптар.
54. Қайта сақтандыру шарттарын жасасу кезінде таза пайда туындайтын ұсталып отырған қайта сақтандыру шарттары мерзімінен бұрын бұзылған жағдайда, мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) қайта сақтандыру ұйымына қойылатын талаптар сомасына
Дт
1280 46
Қайта сақтандырушыларға қойылатын талаптар
4040 16
Қайта сақтандыру шарттары бойынша маржа
Кт
2060 01
Қайта сақтандыру активі бойынша күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау
2060 03
Қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша қайта сақтандыру активі;
2) нақты алынған ақша сомасына:
Дт
1010
Кассадағы ақша қаражаты
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты
Кт
1280 46
Қайта сақтандырушыларға қойылатын талаптар.
55. Ұсталынатын қайта сақтандыру шарттарының тобын бастапқы тану кезінде, егер базалық сақтандыру шарттарының тобы ауыртпалық салынған болып табылған жағдайда, мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
Дт
2060 01
Қайта сақтандыру активі бойынша күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау
2060 02
Қайта сақтандыру шарттары бойынша маржа
2060 03
Қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша қайта сақтандыру активі.
Кт
3390 42
Қайта сақтандырушылармен есеп айырысу;
зиянды өтеу құрауышының сомасына:
Дт
2060 04
Қайта сақтандыру шарттары бойынша маржаның зиянын өтеудің құрамдас бөлігі
Кт
6280 55
Қайта сақтандырудан кіріс;
және бір мезгілде, қайта сақтандыру ұйымына аударуға жататын сақтандыру сыйлықақыларының сомасына:
Дт
3390 42
Қайта сақтандырушылармен есеп айырысу
Кт
1010
Кассадағы ақша қаражаты
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты.
7-параграф. Сақтандыру төлемдері бойынша операциялардың бухгалтерлік есебі
56. Туындаған сақтандыру зияны бойынша міндеттемелер туындаған кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
7470 40
Сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметіне байланысты шығыстар
Кт
3390 17
Туындаған залалдар бойынша міндеттемелер.
57. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сақтанушыға (пайда алушыға) сақтандыру төлемін жүзеге асырған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) ауыртпалық салынбаған болып табылаптын сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша сақтандыру түсімінің сомасына:
Дт
4040 11
Күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау
Кт
6280 41
Сақтандыру түсімі (сақтандырудан кіріс);
төленуге жататын ақша сомасына:
Дт

2060 01
Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков по активу перестрахования
2060 02
Маржа по договорам перестрахования
2060 03
Актив перестрахования по рисковой поправке на нефинансовый риск;
2) на сумму фактически полученных денег:
Дт
1010
Денежные средства в кассе
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
1280 46
Требования к перестраховщикам.
54. В случае досрочного расторжения удерживаемых договоров перестрахования, по которым возникает чистая прибыль при заключении договоров перестрахования, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму требований к перестраховочной организации:
Дт
1280 46
Требования к перестраховщикам
4040 16
Маржа по договорам перестрахования
Кт
2060 01
Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков по активу перестрахования
2060 03
Актив перестрахования по рисковой поправке на нефинансовый риск;
2) на сумму фактически полученных денег:
Дт
1010
Денежные средства в кассе
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
1280 46
Требования к перестраховщикам.
55. При первоначальном признании группы удерживаемых договоров перестрахования, в случае если группа базовых договоров страхования является обременительной, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
Дт
2060 01
Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков по активу перестрахования
2060 02
Маржа по договорам перестрахования
2060 03
Актив перестрахования по рисковой поправке на нефинансовый риск
Кт
3390 42
Расчеты с перестраховщиками;
на сумму компонента возмещения убытков:
Дт
2060 04
Компонент возмещения убытка маржи по договорам перестрахования
Кт
6280 55
Доход от перестрахования;
и одновременно, на сумму страховых премий, подлежащих перечислению перестраховочной организации:
Дт
3390 42
Расчеты с перестраховщиками
Кт
1010
Денежные средства в кассе
1030
Денежные средства на текущих счетах.
Параграф 7. Бухгалтерский учет операций по страховым выплатам
56. При возникновении обязательств по возникшим страховым убыткам осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
7470 40
Расходы, связанные со страховой (перестраховочной) деятельностью
Кт
3390 17
Обязательства по возникшим убыткам.
57. При осуществлении страховой (перестраховочной) организацией страховой выплаты страхователю (выгодоприобретателю) осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) по договорам страхования (перестрахования), не являющимся обременительными, на сумму страховой выручки:
Дт
4040 11
Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков
Кт
6280 41
Страховая выручка (доход от страхования);
на сумму подлежащих выплате денег:
Дт

1280 46
Қайта сақтандырушыларға қойылатын талаптар
Кт
6280 55
Қайта сақтандырудан кіріс;
қайта сақтандыру ұйымынан тиесілі өтемді нақты алған кезде:
Дт
1010
Кассадағы ақша қаражаты
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты
Кт
1280 46
Қайта сақтандырушыларға қойылатын талаптар.
8-параграф. Берілген қарыздар бойынша операциялардың бухгалтерлік есебі
58. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сақтанушыларға сатып алу сомасы шегінде қарыздар берген кезде берілген қарыз сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт

1280 46
Требования к перестраховщикам
Кт
6280 55
Доход от перестрахования;
при фактическом получении причитающегося возмещения от перестраховочной организации:
Дт
1010
Денежные средства в кассе
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
1280 46
Требования к перестраховщикам.
Параграф 8. Бухгалтерский учет операций по предоставленным займам
58. При предоставлении страховой (перестраховочной) организацией займов страхователям в пределах выкупной суммы, на сумму предоставленного займа осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

2170 25
Клиенттерге берілген қарыздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер.
9-параграф. Сақтанушының сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пайдасына қатысуы бойынша операциялардың бухгалтерлік есебі
60. Сақтанушының сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пайдасына қатысуына байланысты бөлінген пайданы төлеу бойынша міндеттемелерді есептеу кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
5520
Өткен жылдардағы бөлінбеген пайда (өтелмеген зиян)
Кт
4430
Басқа да ұзақ мерзімді міндеттемелер.
Сақтандыру жағдайы туындаған, жинақтаушы сақтандыру мерзімі аяқталған кезде не сақтанушының сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пайдасына қатысуымен өмірді сақтандыру шарты мерзімінен бұрын бұзылған жағдайда сақтандыру шарты бойынша бөлінген пайда сомасына сақтандыру төлемі нақты жүзеге асырылған кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
4430
Басқа да ұзақ мерзімді міндеттемелер
Кт

2170 25
Начисленные доходы в виде вознаграждения по займам, предоставленным клиентам.
Параграф 9. Бухгалтерский учет операций по участию страхователя в прибыли страховой (перестраховочной) организации
60. При начислении обязательств по выплате распределенной прибыли, связанной с участием страхователя в прибыли страховой (перестраховочной) организации, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
5520
Нераспределенная прибыль (непокрытый убыток) предыдущих лет
Кт
4430
Прочие долгосрочные обязательства.
При фактическом осуществлении страховой выплаты при наступлении страхового случая, окончании срока накопительного страхования, либо в случае досрочного расторжения договора страхования жизни с участием страхователя в прибыли страховой (перестраховочной) организации на сумму распределенной прибыли по договору страхования осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
4430
Прочие долгосрочные обязательства
Кт

1010
Кассадағы ақша қаражаты
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты.
4-тарау. Сақтанушының (сақтандырылушының) зиянды (суброгацияны) өтеу құқықтарын бухгалтерлік есепке алу
61. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына сақтанушының (сақтандырылушының) сақтандыру нәтижесінде өтелген зиян үшін жауапты тұлғаға талап ету құқығы (бұдан әрі – регресстік талап) ауысқан кезде, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы төленген сома шегінде мынадай бухгалтерлік жазбаларды жүзеге асырады:
1) регресстік талап сомасына:
Дт

1010
Денежные средства в кассе
1030
Денежные средства на текущих счетах.
Глава 4. Бухгалтерский учет прав страхователя (застрахованного) на возмещение убытков (суброгации)
61. При переходе к страховой (перестраховочной) организации права требования, которое страхователь (застрахованный) имеет к лицу, ответственному за убытки, возмещенные в результате страхования (далее – регрессное требование), страховая (перестраховочная) организация в пределах уплаченной суммы осуществляет следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму регрессного требования:
Дт

1280 44
Келтірілген зиян үшін жауапты тұлғаға қойылатын талаптар
Кт
6280 43
Регрестік талаптар мен зиянды өтеуге байланысты кіріс (суброгация);
2) ақшаны немесе мүлікті нақты алған кезде:
Дт
1010
Кассадағы ақша қаражаты
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты
1300
Қорлар
2410
Негізгі құрал-жабдықтар
Кт
1280 44
Келтірілген зиян үшін жауапты тұлғаға қойылатын талаптар.
62. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы қайта сақтандыру шартына сәйкес келтірілген зиян үшін жауапты тұлғадан алынған кері талап бойынша өтемді қайта сақтандыру ұйымына берген кезде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы өтемақы сомасына мынадай бухгалтерлік жазбаларды жүзеге асырады:

1280 44
Требования к лицу, ответственному за причиненный вред
Кт
6280 43
Доходы, связанные с возмещением регрессных требований и убытков (суброгация);
2) при фактическом получении денег или имущества:
Дт
1010
Денежные средства в кассе
1030
Денежные средства на текущих счетах
1300
Запасы
2410
Основные средства
Кт
1280 44
Требования к лицу, ответственному за причиненный вред.
62. При передаче страховой (перестраховочной) организацией перестраховочной организации в соответствии с договором перестрахования возмещения по регрессному требованию, полученного от лица, ответственного за причиненный вред, страховая (перестраховочная) организация на сумму возмещения осуществляет следующие бухгалтерские записи:

1) қайта сақтандыру ұйымына тиесілі өтемақы бойынша есептелген шығыс сомасына:
Дт
7470 44
Қайта сақтандырушыға регрестік талаптар мен зиянды өтеу бойынша шығыс (суброгация)
Кт
3390 45
Қайта сақтандырушыға регрестік талаптар мен зиянды өтеу бойынша есептелген шығыс (суброгация);
2) төленетін өтемақы сомасына:
Дт
3390 45
Қайта сақтандырушыға регрестік талаптар мен зиянды өтеу бойынша есептелген шығыс (суброгация)
Кт

1) на сумму начисленного расхода по возмещению, причитающегося перестраховочной организации:
Дт
7470 44
Расходы по возмещению перестраховщику регрессных требований и убытков (суброгация)
Кт
3390 45
Начисленные расходы по возмещению перестраховщику регрессных требований и убытков (суброгация);
2) на сумму выплачиваемого возмещения:
Дт
3390 45
Начисленные расходы по возмещению перестраховщику регрессных требований и убытков (суброгация)
Кт

1010
Кассадағы ақша қаражаты
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты.
5-тарау. Тікелей реттеу бойынша операциялардың бухгалтерлік есебі
63. Жәбірленушімен көлік құралдары иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартын жасаған сақтандырушыға жәбірленуші жүгінген кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) пайда алушымен есеп айырысу бойынша міндеттемелерді және тікелей реттеу бойынша жауапты сақтандырушыға қойылатын талаптарды есепке алу кезінде:
Дт

1010
Денежные средства в кассе
1030
Денежные средства на текущих счетах.
Глава 5. Бухгалтерский учет операций по прямому урегулированию
63. При обращении потерпевшего к страховщику, с которым у потерпевшего заключен договор обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при начислении обязательств по расчетам с выгодоприобретателем и требований к ответственному страховщику по прямому урегулированию:
Дт

1280 54
Жауапты сақтандырушыға тікелей реттеу бойынша қойылатын талап.
64. Тікелей сақтандырушының сақтандыру жағдайын реттеуге байланысты шығысын өтеуді уақтылы жүзеге асырмаған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) тікелей сақтандырушы:
тұрақсыздық айыбын (айыппұл, өсімпұл) есептеген кезде:
Дт
1280 09
Есептелген тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл)
Кт
6280 08
Тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл);
жауапты сақтандырушыдан тұрақсыздық айыбын (айыппұл, өсімпұл) төлеу шотына ақша нақты түскен кезде:
Дт

1280 54
Требование к ответственному страховщику по прямому урегулированию.
64. При несвоевременном осуществлении возмещения расходов прямого страховщика, связанных с урегулированием страхового случая, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) прямым страховщиком:
при начислении суммы неустойки (штрафа, пени):
Дт
1280 09
Начисленная неустойка (штраф, пеня)
Кт
6280 08
Неустойка (штраф, пеня);
при фактическом поступлении денег в счет оплаты неустойки (штрафа, пени) от ответственного страховщика:
Дт

1010
Кассадағы ақша қаражаты
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты.
6-тарау. Сақтандыру резервтері бойынша операциялардың бухгалтерлік есебі
65. Көзделмеген тәуекелдер резервін және тұрақтандыру резервін қалыптастыру кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) қалыптастырылатын көзделмеген тәуекелдердің резерві сомасына:
Дт
5520
Өткен жылдардағы бөлінбеген пайда (өтелмеген зиян)
Кт
5490 40
Көзделмеген тәуекелдер резерві;

1010
Денежные средства в кассе
1030
Денежные средства на текущих счетах.
Глава 6. Бухгалтерский учет операций по страховым резервам
65. При формировании резерва непредвиденных рисков и стабилизационного резерва осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму формируемого резерва непредвиденных рисков:
Дт
5520
Нераспределенная прибыль (непокрытый убыток) предыдущих лет
Кт
5490 40
Резерв непредвиденных рисков;