Жерге орналастыру, жерді мемлекеттік есепке алу және жер кадастры мақсаттары үшін масштабтары 1:10 000, 1:25 000 және 1:50 000 цифрлық ауыл шаруашылығы карталарын жасауға арналған аэрофотосуреттердің шифрларын ашу жөніндегі әдістеме және шартты белгілерді бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2022 жылғы 31 қазандағы № 351 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 7 қарашада № 30424 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз.
Қазақстан Республикасы Жер кодексінің 14-бабы 1-тармағының 4-10) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Жерге орналастыру, жерді мемлекеттік есепке алу және жер кадастры мақсаттары үшін масштабтары 1:10 000, 1:25 000 және 1:50 000 цифрлық ауыл шаруашылығы карталарын жасауға арналған аэрофотосуреттердің шифрларын ашу жөніндегі әдістеме;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Жерге орналастыру, жерлерді мемлекеттік есепке алу және жер кадастры мақсаттары үшін 1:10 000, 1:25 000 және 1:50 000 масштабтарындағы аэрофотосуреттердің шифрларын ашу жөніндегі шартты белгілер бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Жер ресурстарын басқару комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
Е. Карашукеев
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 31 октября 2022 года
№ 351 бұйрығына
1-қосымша
Жерге орналастыру, жерді мемлекеттік есепке алу және жер кадастры мақсаттары үшін масштабтары 1:10 000, 1:25 000 және 1:50 000 цифрлық ауыл шаруашылығы карталарын жасауға арналған аэрофотосуреттердің шифрларын ашу жөніндегі әдістеме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жерге орналастыру, жерді мемлекеттік есепке алу және жер кадастры мақсаттары үшін масштабтары 1:10 000, 1:25 000 және 1:50 000 цифрлық ауыл шаруашылығы карталарын жасауға арналған аэрофотосуреттердің шифрларын ашу жөніндегі әдістеме (бұдан әрі — Әдістеме) Қазақстан Республикасы Жер кодексінің 14-бабы 1-тармағының 4-10) тармақшасына сәйкес әзірленді және жерге орналастыру, жерді мемлекеттік есепке алу және жер кадастры мақсаттары үшін масштабтары 1:10 000, 1:25 000 және 1:50 000 цифрлық ауыл шаруашылығы карталарын жасауда қолданылады.

Об утверждении Методики и условных знаков по дешифрированию аэрофотоснимков для составления цифровых сельскохозяйственных карт в масштабах 1:10 000, 1:25 000 и 1:50 000 для целей землеустройства, государственного учета земель и земельного кадастра
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 31 октября 2022 года № 351. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 ноября 2022 года № 30424
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
В соответствии с подпунктом 4-10) пункта 1 статьи 14 Земельного кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Методику по дешифрированию аэрофотоснимков для составления цифровых сельскохозяйственных карт в масштабах 1:10 000, 1:25 000 и 1:50 000 для целей землеустройства, государственного учета земель и земельного кадастра согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Условные знаки по дешифрированию аэрофотоснимков для составления цифровых сельскохозяйственных карт в масштабах 1:10 000, 1:25 000 и 1:50 000 для целей землеустройства, государственного учета земель и земельного кадастра согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
Е. Карашукеев
Приложение 1 к приказу
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2022 жылғы 31 қазандағы № 351
Методика по дешифрированию аэрофотоснимков для составления цифровых сельскохозяйственных карт в масштабах 1:10 000, 1:25 000 и 1:50 000 для целей землеустройства, государственного учета земель и земельного кадастра
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Методика по дешифрированию аэрофотоснимков для составления цифровых сельскохозяйственных карт в масштабах 1:10 000, 1:25 000 и 1:50 000 для целей землеустройства, государственного учета земель и земельного кадастра (далее ‒ Методика) разработана в соответствии с подпунктом 4-10) пункта 1 статьи 14 Земельного кодекса Республики Казахстан и применяется при составлении цифровых сельскохозяйственных карт в масштабах 1:10 000, 1:25 000 и 1:50 000 для целей землеустройства, государственного учета земель и земельного кадастра.

2. Осы Әдістемеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) аэрофототүсіру – картографиялау, жер иеліктерінің шекараларын айқындау, қоршаған ортаны зерделеу және оны мониторингтеу үшін аэрофотоаппараттың көмегімен әуе кемелерінен және басқа да ұшу аппараттарынан жергілікті жерді суретке түсіру;
2) бөлшектеу – көп парақты топографиялық картаны жеке номенклатуралық парақтарға бөлу;
3) егістік – жүйелi түрде өңделетiн және көп жылдық шөптердiң егiстiгiн қоса алғанда, ауыл шаруашылығы дақылдарының егiстiгiне пайдаланылатын жер учаскелерi, сондай-ақ сүрi жерлер. Алдын ала егiлетiн дақылдардың егiстiгi орналасқан (үш жылдан аспайтын уақыт аралығында), түбегейлi жақсарту мақсатында жыртылған шабындықтар мен жайылымдардың жер учаскелерi, сондай-ақ бақтардың егiске пайдаланылатын қатар аралығы егiстiкке жатпайды;
4) жайылымдар – ауыл шаруашылығы жануарларын жыл бойы немесе маусымдық жаю үшін берілетін және пайдаланылатын жер учаскелері;
5) жалпылау – цифрлық ауыл шаруашылығы картасында бейнеленген объектілерді және контурларды картаға түсірілетін аумақтың мақсатына, масштабына және ерекшеліктеріне сәйкес іріктеу және жинақтау.
6) жерді қашықтықтан зондтау (бұдан әрі – ЖҚЗ) – түсіру аппаратурасының әртүрлі түрлерімен жарақтандырылған жерүсті, авиациялық және ғарыштық құралдармен Жер бетін бақылау;
7) кезекші анықтамалық карта – әкімшілік-аумақтық бірліктер арасындағы шекаралардың өзгеруін, сондай-ақ жергілікті жердің және географиялық объектілер атауларының өзгеруін көрсететін масштабы 1:100 000 топографиялық карта;
8) көп жылдық екпелер – жемiс-жидек, техникалық және дәрi-дәрмек өнiмдерiнiң түсiмiн алуға, сондай-ақ аумақты сәндеп безендiруге арналып қолдан отырғызылған көп жылдық ағаш, бұта екпелерiне пайдаланылатын жер учаскелерi;
9) контур – жергілікті жердің белгілі бір құрамына сәйкес келетін және тиісті шартты белгімен, оның ішінде масштабтан тыс шартты белгімен белгіленген карта алаңының үзік-үзік сызықпен, тұтас сызықпен немесе сызықтық шартты белгімен шектелген бөлігі (егістік, шабындық, жайылым, орман, бұта, далалық қос, құрылыс, құдық, шұңқыр, арық, ызасу, шоқ ағаш);
10) номенклатура – көп парақты топографиялық картаның парағын белгілеу;
11) ортофотожоспар – кейіннен ортотрансформалау әдісі арқылы суреттерді орталық проекциядан ортогоналды проекцияға түрлендіре отырып, аэрофототүсіру немесе ғарыштық түсіру негізінде алынған дәл геодезиялық негіздегі жергілікті жердің фотографиялық жоспары;
12) пилотсыз ұшу аппараты (бұдан әрі – ПҰА) – ұшу кезінде автоматты түрде басқарылатын не басқару пунктінен оператор басқаратын, бортында пилотсыз (экипажсыз) ұшуды орындайтын ұшу аппараты;

2. В настоящей Методике используются следующие понятия:
1) аэрофотосъемка – фотографирование местности с воздушных судов и летательных аппаратов с помощью аэрофотоаппарата для картографирования, определения границ землевладений, изучения окружающей среды и ее мониторинга;
2) разграфка – разделение многолистной топографической карты на отдельные номенклатурные листы;
3) пашня ‒ земельный участок, систематически обрабатываемый и используемый под посевы сельскохозяйственных культур, включая посевы многолетних трав, а также чистые пары. К пашне не относятся земельные участки сенокосов и пастбищ, занятые посевами предварительных культур (в течение не более трех лет), распаханные с целью коренного улучшения, а также междурядья садов, используемые под посевы;
4) пастбища ‒ земельные участки, предоставляемые и используемые для круглогодичного или сезонного выпаса сельскохозяйственных животных;
5) генерализация – отбор и обобщение изображаемых на цифровой сельскохозяйственной карте объектов и контуров соответственно назначению, масштабу и особенностям картографируемой территории;
6) дистанционное зондирование Земли ‒ наблюдение поверхности Земли наземными, авиационными и космическими средствами, оснащенными различными видами съемочной аппаратуры;
7) дежурная справочная карта ‒ топографическая карта масштаба 1:100 000, отражающая изменения границ между административно-территориальными единицами, а также изменения местности и наименований географических объектов;
8) многолетние насаждения ‒ земельные участки, используемые под искусственно созданные древесные, кустарниковые многолетние насаждения, предназначенные для получения урожая плодово-ягодной, технической и лекарственной продукции, а также для декоративного оформления территории;
9) контур ‒ ограниченная пунктиром, сплошной линией или линейным условным знаком часть площади карты, соответствующая определенному содержанию местности и обозначенная соответствующим условным знаком, в том числе внемасштабным (пашня, сенокос, пастбище, лес, кустарник, полевой стан, постройка, колодец, яма, канава, мочажина, колок);
10) номенклатура – обозначение листа многолистной топографической карты;
11) ортофотоплан – фотографический план местности на точной геодезической основе, полученный на основе аэрофотосъемки или космической съемки с последующим преобразованием снимков из центральной проекции в ортогональную с помощью метода ортотрансформирования;
12) беспилотный летательный аппарат (далее ‒ БПЛА) ‒ летательный аппарат, выполняющий полет без пилота (экипажа) на борту, управляемый в полете автоматически либо оператором с пункта управления;

13) суландырылған жайылымдар – тиiстi мал басын сапасы ойдағыдай сумен қамтамасыз ете алатын су көздерi (көлдер, өзендер, тоғандар, апандар, суару және суландыру каналдары, құбырлы немесе шегендi құдықтар) бар жайылымдар;
14) тас басқан егістік – өңдеу кезінде орнынан қозғалмайтын, бүкіл учаске бойынша шашылған, механикаландырылған өңдеуді қиындататын, тас басу тығыздығы бір гектарға 20-дан (жиырмадан) аса үлкен қойтастардан немесе өңделетін алаңды 10 (он) %-дан аса азайтатын ұсақ тастар үйінділерінен тұратын учаскелер;
15) техникалық жоба (бұдан әрі – ТЖ) – жұмыс көлемдерінің түрлері бойынша сипаттамасын, жұмыстарды орындау әдістері мен олардың сметалық құнының көрсетілуін қамтитын регламенттік сипаттағы құжат;
16) түбегейлі жақсартылған жайылымдар – көпжылдық шөптердің шығымдылығы жоғары сорттарын егу арқылы жаңа шалғын өсірілген жайылым учаскелері;
17) түбегейлi жақсартылған шабындықтар – шөп егу арқылы жаңа шалғын өсірілген шабындық учаскелерi;
18) түсіндірме жазулар – цифрлық ауыл шаруашылығы картасы объектілерінің түрлерін немесе тектерін, сондай-ақ олардың сандық және сапалық сипаттамаларын түсіндіретін жазбалар;
19) тыңайған жерлер – бұрын егiстiк құрамында болған және күзден бастап бiр жылдан аса ауыл шаруашылығы дақылдарын егуге пайдаланылмайтын және сүрі жер ретінде дайындалмаған жер учаскесi;
20) фотожоспар – көлбеу бұрышына түзетілген (түрлендірілген) және жалпы негізде орнатылған, бір масштабқа келтірілген аэрофотосуреттер тобы;
21) цифрлық ауыл шаруашылығы карталары (бұдан әрі – карта) – мәліметтерді қалыптастыруға және мемлекеттік жер кадастрын жүргізуге арналған салалық карта, ауыл шаруашылығы алқаптарының кеңістікте орналасуы, алаңы, сапалық жай-күйі және нақты пайдаланылуы туралы ақпаратты қамтиды, ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер туралы өзекті әрі дұрыс мәліметтерді көрсетеді;
22) шифрларды ашу – жерді қашықтықтан зондтау материалдарында (аэрофотосуреттерде, ғарыштық суреттерде), фотожоспарларда, ортофотожоспарларда бейнеленген объектілердің сипаттамаларын анықтау, тану және айқындау.
3. Шифрларды ашу жұмыстары осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жерге орналастыру, жерлерді мемлекеттік есепке алу және жер кадастры мақсаттары үшін 1:10 000, 1:25 000 және 1:50 000 масштабтарда цифрлық ауыл шаруашылығы карталарын жасау үшін аэрофотосуреттердің шифрларын ашу жөніндегі шартты белгілерді (бұдан әрі – шартты белгілер) пайдалана отырып орындалады.
2-тарау. Шифрлары ашылатын объектілер
4. Шифрлары ашылатын объектілер мыналар болып табылады:

13) обводненные пастбища – пастбища, на территории которых имеются водоисточники (озера, реки, пруды, копани, оросительные или обводнительные каналы, трубчатые или шахтные колодцы), способные обеспечить водой надлежащего качества соответствующее поголовье скота;
14) пашня засоренная камнями – участки, плотность засорения которых на один гектар составляет более 20 (двадцати) больших, не перемещающихся при обработке камней-валунов, разбросанных по всему участку, затрудняющих механизированную обработку, или кучи мелких камней, уменьшающих обрабатываемую площадь более чем на 10 (десять) %;
15) технический проект (далее – ТП) – документ регламентирующего характера, содержащий описание объемов работ по видам, указания методов выполнения работ и их сметную стоимость;
16) пастбища коренного улучшения – участки пастбищ, на которых создан новый травостой путем посева высокоурожайных сортов многолетних трав;
17) сенокосы коренного улучшения – участки сенокосов, на которых путем залужения создан новый травостой;
18) пояснительная надпись – подписи, поясняющие вид или род объектов цифровой сельскохозяйственной карты, а также их количественные и качественные характеристики;
19) залежи ‒ земельный участок, который ранее находился в составе пашни и более одного года, начиная с осени, не используется для посева сельскохозяйственных культур и не подготовлен под пар;
20) фотоплан – группа аэрофотоснимков, приведенных к одному масштабу, исправленных за угол наклона (трансформированных) и смонтированных на общей основе;
21) цифровая сельскохозяйственная карта (далее ‒ карта) – отраслевая карта, предназначенная для формирования сведений и ведения государственного земельного кадастра, содержит информацию о пространственном расположении, площади, качественном состоянии и фактическом использовании сельскохозяйственных угодий, отражает актуальные и достоверные сведения о землях сельскохозяйственного назначения;
22) дешифрирование – выявление, распознавание и определение характеристик объектов, изобразившихся на материалах дистанционного зондирования Земли (аэрофотоснимках, космоснимках), фотопланах, ортофотопланах.
3. Работы по дешифрированию выполняются с использованием условных знаков по дешифрированию аэрофотоснимков для составления цифровых сельскохозяйственных карт в масштабах 1:10 000, 1:25 000 и 1:50 000 для целей землеустройства, государственного учета земель и земельного кадастра согласно приложению 2 к настоящему приказу (далее ‒ условные знаки).
Глава 2. Объекты дешифрирования
4. Объектами дешифрирования являются:

1) шекаралар;
2) елді мекендер;
3) жолдар және жол құрылысжайлары;
4) гидрография объектілеріжәне гидротехникалық құрылысжайлар;
5) суармалы жерлер;
6) ауыл шаруашылығы алқаптары;
7) ормандар мен бұталар;
8) батпақтар;
9) бедер элементтері;
10) ауыл шаруашылығында пайдаланылмайтын жерлер;
11) ауыл шаруашылығына арналмаған жерлер.
5. Қазақстан Республикасы Мемлекеттік шекарасының шифрлары ашылмайды және кезекші анықтамалық картаның материалдары бойынша жазылады.
1-параграф. Шекаралардың шифрларын ашу
6. Мыналардың шифрлары ашылуы тиіс:
1) облыстардың, аудандардың, ауылдық округтердің, қалалар мен қалалық типтегі кенттердің, ауылдық елді мекендердің жергілікті жерде іс жүзінде салынған шекаралары;
2) Қазақстан Республикасының азаматтары мен мемлекеттiк eмec заңды тұлғаларының жеке меншiгiндегі және уақытша пайдаланудағы жер учаскелерінің шекаралары;
Жергілікті жерде шекаралар болмағанда ауылдық елді мекендер шекараларының шифрлары нақты орны бойынша ашылады.
Сызықты контурлар (жолдар, өзендер, каналдар, белестер, қоршаулар, соқпақтар) бойымен өтетін шекаралар тиісті шартты белгінің жеке буындарымен (үш штрихтан тұратын) бейнеленеді.
Сызықтық контурлар бойымен өтетін шекаралар картада сызықтық контурдың сыртқы жағынан көрсетіледі. Шекара болып табылатын, шектес жер пайдаланушыларға бекітіліп берілмеген сызықтық контур картада сызықтық контурдың екі жағынан көрсетіледі.
Егер шекара картада ені 3 (үш) миллиметрге (бұдан әрі – мм) дейінгі сызықтық контурдың осі бойынша өтетін болса, онда ол сызықтық контурдың екі жағынан кезектесіп, тиісті шартты белгімен көрсетіледі. Егер шекара картада ені 3 (үш) мм-ден асатын сызықтық контурдың осі бойынша өтетін болса, онда ол сызықтық контурдың ортасында тиісті шартты белгімен көрсетіледі.
Аралдардың жанынан өтетін шекара олардың осы жер пайдалануға, жер иеленуге жататындығын айқындайды. Ауыл шаруашылығы кәсіпорындарына берілген ірі өзендер мен көлдердегі аралдар осы жер иеленудің, жер пайдаланудың аттамалы учаскелері ретінде көрсетіледі.
2-параграф. Елді мекендердің шифрларын ашу
7. Елді мекендер арқылы өтетін жоғары санатты жолдар, әкімдік, мектеп, аурухана, маңызды діни объектілер ғимараты нақты құрылыс шекараларындағы барлық елді мекендердің шифрлары ашылуы тиіс.
Елді мекендер шекараларынан тыс жерлерде мыналардың шифрлары ашылады:
1) ортақ пайдаланылатын ауыл шаруашылығы алқаптары;
2) шаруашылық құрылыстары (мал және шаруашылық аулалары, фермалар, қоймалар, көкөніс сақтау орындары, жылыжайлар) орналасқан учаскелер. Олардың шекаралары қара түсті тұтас сызықтармен сызылады. Учаскелер ішіндегі құрылыстар қолмен жасалса, қою түспен сызылады (1: 10 000 масштабында суретке түсірген кезде) немесе қара түспен сызылады (1:25 000, 1:50 000 масштабтарында суретке түсірген кезде), цифрлық әдісте – тиісті шартты белгімен сызылады және тиісті түсіндірме жазба қоса беріледі.
Елді мекендердегі тек елді мекеннің шекарасы бойынша өтетін қоршаулар мен дуалдар ғана көрсетіледі.
Елді мекендер өз атауларымен жазылады.
Аэрофотосуреттерде (ғарыштық суреттерде, фотожоспарларда, ортофотожоспарларда) бейнеленген бұрынғы елді мекендердің аумақтары нүктелі пунктирмен жеке контур болып шектеледі және тиісті түсіндірме жазба қоса беріледі.
Бұл контурдың ішінде нақты ауыл шаруашылығы алқаптарының, осы учаскелермен өтетін жолдардың, құрылыс қалдықтарының, шұңқырлардың шифрлары ашылады.

1) границы;
2) населенные пункты;
3) дороги и дорожные сооружения;
4) объекты гидрографии и гидротехнические сооружения;
5) орошаемые земли;
6) сельскохозяйственные угодья;
7) леса и кустарники;
8) болота;
9) элементы рельефа;
10) земли, неиспользуемые в сельском хозяйстве;
11) земли несельскохозяйственного назначения.
5. Государственная граница Республики Казахстан дешифрированию не подлежит и наносится по материалам дежурной справочной карты.
Параграф 1. Дешифрирование границ
6. Дешифрированию подлежат:
1) границы областей, районов, сельских округов, городов и поселков городского типа, сельских населенных пунктов по фактической застройке на местности;
2) границы земельных участков, находящихся в частной собственности и во временном землепользовании граждан и негосударственных юридических лиц Республики Казахстан.
Границы сельских населенных пунктов при отсутствии границ на местности дешифрируются по фактическому положению.
Границы, идущие вдоль линейных контуров (дорог, рек, каналов, валов, изгородей, просек), отображаются на карте отдельными звеньями (из трех штрихов) соответствующего условного знака.
Границы, идущие вдоль линейных контуров, отображаются на карте с внешней стороны линейного контура. Линейный контур, являющийся границей, не закрепленной за смежными землепользователями, отображается на карте по обе стороны линейного контура. Границы, идущие по оси линейного контура шириной на карте до 3 (трех) миллиметров (далее – мм), отображаются соответствующим условным знаком, чередующимся по обе стороны линейного контура. Границы, идущие по оси линейного контура шириной на карте более 3 (трех) мм, отображаются соответствующим условным знаком посередине линейного контура.
Граница, проходящая вблизи островов, определяет принадлежность острова к данному землепользованию, землевладению. Острова на больших реках и озерах, переданные в землепользование сельскохозяйственным предприятиям, отображаются как чересполосные участки этих землепользователей.
Параграф 2. Дешифрирование населенных пунктов
7. Дешифрированию подлежат все населенные пункты в границах фактической застройки с показом дорог высшей категории, проходящих через населенный пункт, здание акимата, школы, больницы, значимые религиозные объекты.
За пределами границ населенных пунктов дешифрируются:
1) сельскохозяйственные угодья общего пользования;
2) участки, занятые хозяйственными постройками (скотными и хозяйственными дворами, фермами, складами, овощехранилищами, теплицами). Границы их наносятся сплошными линиями черным цветом. Строения внутри участков шраффируются (при съемке в масштабе 1:10 000) или заливаются черным цветом (при съемке в масштабах 1:25 000, 1:50 000) – при ручном способе, при цифровом способе – соответствующим условным знаком и сопровождаются соответствующими пояснительными надписями.
В населенных пунктах показываются только изгороди и заборы, проходящие по границе населенного пункта.
Населенные пункты подписываются собственным названием.
Территории бывших населенных пунктов, изобразившиеся на аэрофотоснимках (космоснимках, фотопланах, ортофотопланах), отграничиваются в отдельный контур точечным пунктиром и сопровождаются соответствующей пояснительной надписью. Внутри этого контура дешифрируются фактические сельскохозяйственные угодья, дороги, идущие по этим участкам, остатки построек, ямы.

3-параграф. Жолдар және жол құрылысжайларының шифрларын ашу
8. Бөлу жолақтары бар және бөлу жолақтары жоқ жолдардың, оның ішінде салынып жатқан жолдардың шифрлары ашылады.
Бөлу жолақтары бар жолдардың шифрларын ашу кезінде аэроғарыштық түсіру материалдарында (ғарыштық суреттерде, фотожоспарларда, ортофотожоспарларда) бөлу жолақтары мен жыраларды, үймелерді, ойықтарды қоса алғанда, жолдың өзі алып жатқан жерлердің шекаралары көрсетіледі.
Бөлу жолақтарында шифрларын ашу осы Әдістемеде көзделген барлық ауыл шаруашылығы алқаптары және жергілікті жердің басқа да контурлары мен объектілері тиісті шартты белгілермен бейнеленеді.
Жол мен бөлу жолағының шекарасы арасындағы қашықтық өлшемдері картада 0,5 (нөл бүтін оннан бес) -1,5 (бір бүтін оннан бес) мм болғанда, алқаптың (контурдың) шартты белгісі бөлу жолағының шекарасы үзілген жерлерге қойылады. Бөлу жолағының ішінде (үзілмей) тек орман белдеулері мен жағалай екпелер көрсетіледі.
Жол мен бөлу жолағының шекарасы арасындағы қашықтық өлшемдері картада 0,5 мм-ден (нөл бүтін оннан бес) аз болғанда, тек бөлу жолағының ені көрсетіледі. Бұл ретте онымен түйісетін объектілердің жолға дейін ғана шифрлары ашылады.
Бөлу жолақтары бар темір жолдардың барлық түрлері бір шартты белгімен көрсетіледі. Автожолдар, тас жолдар, бөлу жолақтары бар жақсартылған жолдардың да өздерінің шартты белгілерімен шифрлары ашылады.
Темір жол станциялары, разъездер мен автостанциялар бір жалпы контурмен айқындалады.
Бөлу жолақтарының шекаралары жергілікті жердегі нақты жай-күйі бойынша шифрлары ашылады және сызық пунктирмен сызылады.
9. Аэрофотосуреттерде (ғарыштық суреттерде, фотожоспарларда, ортофотожоспарларда) бөлу жолағы жоқ мынадай жолдар көрсетіледі:
1) тар табанды жолдарды қоса алғанда, темір жолдар;
2) жақсартылған қара жолдар;
3) ауыл ішіндегі қара жолдар;
4) танап жолдары;
5) керуен жолдары мен жүк таситын соқпақтар;
6) жаяу жүргіншілер жүретін соқпақтар;
7) бақтар, егістіктер, тыңайған жерлер, ормандар, жүзімдіктер және тораралық, орамаралық және картааралық (олардың енін көрсете отырып) және басқа да көпжылдық екпелер бойындағы жолдар.
Ауыл ішіндегі қара жолдар мен танап жолдарының бір пунктке шығатын тармақтары бар немесе бір-біріне жақын салынған жолдардың арасындағы көп жүрілген және көліктің барлық түрлерінің жүріп өтуіне қолайлы жолдардың шифрлары ашылады.
Ормандар мен ауыл шаруашылығы алқаптарындағы (егістіктен басқа), сондай-ақ елді мекендердің айналасындағы уақытша жолдардың шифрлары ашылмайды.
10. Шифрларды ашу кезінде жолдарда мыналар көрсетіледі:

Параграф 3. Дешифрирование дорог и дорожных сооружений
8. Дешифрированию подлежат дороги, имеющие полосы отвода, и дороги без полос отвода, в том числе строящиеся.
При дешифрировании дорог, имеющих полосы отвода, на аэрофотоснимках (космоснимках, фотопланах, ортофотопланах) показываются границы полос отвода и земли, занятые собственно дорогой, включая канавы, насыпи, выемки.
В полосах отвода отображаются соответствующими условными знаками все объекты местности, дешифрирование которых предусмотрено согласно настоящей Методике.
При расстоянии между дорогой и границей полосы отвода на карте размером 0,5 (ноль целых пять десятых) – 1,5 (одна целая пять десятых) мм условный знак угодья (контура) ставится в местах разрыва границы полосы отвода. Внутри полосы отвода (без разрыва) показываются только лесополосы и обсадки.
При расстоянии между дорогой и границей полосы отвода на карте размером менее 0,5 (ноль целых пять десятых) мм показывается только ширина полосы отвода. При этом, примыкающие к ней объекты дешифрируются до дороги.
Все виды железных дорог, имеющих полосы отвода, показываются одним условным знаком. Автострады, шоссе, улучшенные грунтовые дороги с полосой отвода дешифрируются собственным условным знаком.
Железнодорожные станции, разъезды и автостанции выделяются одним общим контуром.
Границы полос отвода дешифрируются по фактическому состоянию на местности и отображаются линейным пунктиром.
9. На аэрофотоснимках (космоснимках, фотопланах, ортофотопланах) показываются следующие дороги без полос отвода:
1) железные дороги, включая узкоколейные;
2) улучшенные грунтовые дороги;
3) грунтовые проселочные дороги;
4) полевые дороги;
5) караванные пути и вьючные тропы;
6) пешеходные тропы;
7) дороги по садам, пашням, залежам, лесам, виноградникам и многолетним насаждениям, межклеточные, межквартальные и межкартные (с указанием их ширины).
Среди грунтовых проселочных и полевых дорог, имеющих разветвления с выходом в одни и те же пункты или проложенных на небольшом расстоянии друг от друга, дешифрируются дороги, наиболее наезженные и удобные для проезда всех видов транспорта.
Временные дороги в лесах и на сельскохозяйственных угодьях (кроме пашни), а также вокруг населенных пунктов не дешифрируются.
10. При дешифрировании на дорогах показываются:

1) көлік көпірлерінің барлық түрлері;
2) жолдардың астындағы, суармалы жерлердегі жолдардың арналармен қиылысатын жерлеріндегі су құбырлары;
3) каналдар мен өзендер арқылы өтетін жаяу жүргіншілер көпірлері;
4) ағаш, бұта, жеміс және тұт дақылдарына бөліне отырып, жолдарды бойлай егілген екпелер.
Бөлу жолағына кірмейтін және жоспар масштабында көрінбейтін жолдар бойындағы орман белдеулерінің ені көрсетіле отырып, тиісті шартты белгімен шифрлары ашылады.
11. Барлық шаруашылықаралық және шаруашылықішілік мал айдау орындарының шифрлары ашылуы тиіс.
Шаруашылықаралық мал айдау орындарының жеке жер пайдалану ретінде шифрлары ашылады және жер пайдалану шекарасының шартты белгісімен көрсетіледі.
Шаруашылықішілік мал айдау орындары айдап өту еніне қарай екі жіңішке сызықпен көрсетіледі және тиісті түсіндірме жазба қоса беріледі.
Шекарасы бойынша қоршауы бар мал айдау орындары тиісті шартты белгімен көрсетіледі.
Мал айдау орындарындағы жолдар көрсетілмейді. Карантиндік алаңдар және малдарды жая отырып айдайтын учаскелер жайылымның шартты белгісімен көрсетіледі.
12. Шифрлары ашылатын материалдарда:
1) таза;
2) тастары бар межеліктер көрсетіледі.
Картада ені 1,5 (бір бүтін оннан бес) мм-ге дейінгі межеліктер олардың еніне түсіндірме жазбамен қоса беріледі. Жоспарда ені 1,5 (бір бүтін оннан бес) мм-ден үлкен болса, олар бөлек контурға бөлінеді.
4-параграф. Гидрография және гидротехникалық құрылысжайлардың шифрларын ашу
13. Теңіздердің, су қоймаларының, өзендердің, көлдердің, тоғандардың және су айдындарының жағалау сызықтарының шифрлары ашылуы тиіс.
Судың көтерілуі немесе соқпа толқуы кезіндегі су кемерінің ең жоғары деңгейіне сәйкес келетін сызық, ал олар болмаған кезде – судың орташа деңгейіне сәйкес келетін сызық теңіздің жағалау сызығы болып есептеледі.
Ірі су қоймаларының жағалау сызықтары олардың қалыпты тіреуіш горизонттарының деңгейіне сәйкес келеді. Оларды қолда бар ірі масштабты топографиялық карталардан көшіруге жол беріледі. Аэрофототүсіру (ғарыштық түсіру) кезінде су қоймасындағы су деңгейі су өлшегіш бекеттердің деректері бойынша қалыпты тіреуіш көкжиектен 0,5 (нөл бүтін оннан бес) метрден (бұдан әрі – м) аспағанда жағалау сызығы аэрофотосуреттердегі (ғарыштық суреттердегі, фотожоспарлардағы, ортофотожоспарлардағы) фотобейнесі бойынша көрсетіледі.
Жылдың жазғы кезеңіндегі судың орташа тұрақты деңгейіне сәйкес келетін сызық өзендер, көлдер мен тоғандардың жағалау сызығы болып саналады. Көлдер мен тоғандардағы су деңгейі орташа межелік деңгейден айтарлықтай ерекшеленетін жоғары болған кезеңде жүргізілген аэрофототүсірілім кезінде (соның салдарынан аэрофотосуреттердегі жағалау сызығының конфигурациясы бұрмаланады) жағалау сызығы күні (күні, айы) көрсетіле отырып, шифрларды ашуды жүргізу сәтіндегі жай-күйі бойынша жазылады.

1) транспортные мосты всех видов;
2) водопроводные трубы под дорогами, в местах пересечения дорог с каналами на орошаемых землях;
3) пешеходные мосты через каналы и реки;
4) обсадки по дорогам с подразделением на древесные, кустарниковые, плодовые и тутовые культуры.
Лесополосы вдоль дорог, не входящие в полосу отвода и не выражающиеся в масштабе карты, дешифрируются соответствующим условным знаком с указанием их ширины.
11. Дешифрированию подлежат все межхозяйственные и внутрихозяйственные скотопрогоны.
Межхозяйственные скотопрогоны дешифрируются как отдельные землепользования и показываются условным знаком границы землепользования.
Внутрихозяйственные скотопрогоны показываются двумя тонкими линиями в зависимости от ширины прогона, и сопровождаются соответствующей пояснительной надписью.
Скотопрогоны, имеющие по границе изгородь, показываются соответствующим условным знаком.
Дороги по скотопрогонам не показываются. Карантинные площадки и участки, на которых скот перегоняется пасом, показываются условным знаком пастбища.
12. На материалах дешифрирования показываются межники:
1) чистые;
2) с камнями.
Межники шириной на карте до 1,5 (одной целой пяти десятых) мм сопровождаются пояснительной надписью их ширины. Межники шириной на карте более 1,5 (одной целой пяти десятых) мм выделяются в отдельный контур.
Параграф 4. Дешифрирование объектов гидрографии и гидротехнических сооружений
13. Дешифрированию подлежат береговые линии морей, крупных водохранилищ, рек, озер, прудов и водоемов.
Береговой линией моря считается линия, соответствующая урезу воды при наиболее высоком уровне во время прилива или прибоя, а при их отсутствии ‒ линия, соответствующая среднему уровню воды.
Береговые линии крупных водохранилищ соответствуют уровню их нормальных подпорных горизонтов. Допускается их перенесение с имеющихся крупномасштабных топографических карт. При уровне воды в водохранилище во время аэрофотосъемки (космосъемки) по данным водомерных постов, отличающемся от нормального подпорного горизонта не более чем на 0,5 (ноль целых пять десятых) метра (далее – м), береговая линия показывается по фотоизображению на аэрофотоснимках (космоснимках, фотопланах, ортофотопланах).
Береговой линией рек, озер и прудов считается линия, соответствующая среднему устойчивому уровню воды в летний период года. При произведенной аэрофотосъемке в период, когда уровень воды в озерах и прудах был высоким, значительно отличающимся от среднего меженного (вследствие чего конфигурацию береговой линии на аэрофотоснимках искажена) береговая линия наносится по состоянию на момент проведения дешифрирования с указанием даты (число, месяц).

Құрғап бара жатқан өзендердің, көлдердің және тоғандардың жағалау сызығы ретінде жаңа көл шөгінділерінің таралу шекарасы алынады. Су қоймаларында жағалау сызығы 5 (бес) - 6 (алты) мм ұзын сызықты пунктирмен бейнеленеді.
Тұзды және ащы тұзды суы бар көлдерде олардың атауының жанында түсіндірме жазу көрсетіледі.
Жабық шлюздер кезінде тоғанның толық су басуына сәйкес келетін сызық балық өсіру үшін салынған тоғандардың жағалау сызығы болып саналады және тиісті түсіндірме жазба қоса беріледі.
14. Барлық сағалары, тарамдары мен ескі арналары бар өзендердің, бұлақтардың, арналардың (оның ішінде салынып жатқандарының), коллекторлардың, су таратқыштар мен су беруге арналған науалардың, арықтардың, бастаулар мен бұлақтардың, құрғақ арықтардың шифрлары ашылады. Суармалы егіншілік аудандарында су құбырларының (жерүсті және жерасты) шифрлары ашылады.
Су айдындарының жағаларындағы ағаш және бұта өсімдіктерінің шифрлары ашылады және тиісті шартты белгілермен сызылады.
Ағын судың ені 1,5 (бір бүтін оннан бес) мм-ден кем болған кезде картада жағажайы жоқ жартастар көрсетілмейді, су бетінің енін және жақша ішінде жағадан жағалауға дейінгі енін көрсететін түсіндірме жазба көрсетіледі.
Карта масштабында көрсетілмеген өзендер мен бұлақтарға картаның әрбір дециметрінде су бетінің ені метрмен жазылады.
Барлық өзендер мен бұлақтар өз атауларымен жазылады. Атаулардың жазуларында ағыстың бағытын көрсететін бағыттауыштар орналастырылады.
Бүкіл жыл бойы тұрақты су ағысы бар өзендер тұтас сызықтармен, тартылып бара жатқан немесе су ағысының кескіндері анық емес (мысалы, батпақпен ағатын) өзендер сызық пунктирмен, өзендердің жоғалып кеткен учаскелері – нүктелі пунктирмен бейнеленеді. Тартылып бара жатқан өзендер мен ескі арналардың үнемі сумен толтырылатын учаскелері (иірімдер) тұтас сызықтармен көрсетіледі.
Шифрды ашу кезіңде араларындағы қашықтық картада кемінде 2 (екі) мм-ден кем емес тұрақты суландыру және құрғату жыралары көрсетіледі. Жыралар желісі тығыз болғанда жекелеген негізінен ұсақ жыралар көрсетілмейді. Тереңдігі мен ені 0,5 (нөл бүтін оннан бес) м-ден кем және картада ұзындығы 1 (бір) сантиметрден (бұдан әрі – см) кем жыралар, оның ішінде құрғақ жыралар, сондай-ақ уақытша суландырғыштар көрсетілмейді.
Арналар мен арықтардың бойында биіктігі 1 (бір) м-ден асатын белестер, ағаш және бұта өсімдіктерінің шифрлары ашылады.
Шифрлары ашылатын барлық арналар мен арықтарда жалдар мен кішігірім жалдарды қоса алғанда, арнаның меншікті ені, жиектен жиекке дейінгі арықтар метрмен қызмет көрсету жолағының ені көрсетіледі.

За береговую линию пересыхающих рек, озер и прудов принимается граница распространения свежих озерных отложений. На водоемах береговая линия изображается удлиненным линейным пунктиром в поле 5 (пять) - 6 (шесть) мм.
У озер с соленой и горько-соленой водой рядом с их названием указывается пояснительная надпись.
Береговой линией прудов, сооруженных для рыборазведения считается линия, соответствующая полному затоплению пруда при закрытых шлюзах, и сопровождаются соответствующей пояснительной надписью.
14. Дешифрированию подлежат реки со всеми рукавами, протоками и старицами, ручьи, каналы (в том числе строящиеся), коллекторы, водоводы и желоба для подачи воды, канавы и арыки, ключи и родники, сухие канавы. В районах орошаемого земледелия дешифрируются водопроводы (наземные и подземные).
По берегам водоемов дешифрируются и наносятся соответствующими условными знаками древесная и кустарниковая растительность.
При ширине водотока менее 1,5 (одной целой пяти десятых) мм на карте обрывы без пляжа не показываются, а указывается пояснительная надпись, указывающая ширину зеркала воды и, в скобках, ширину от берега до берега.
У рек и ручьев, не выражающихся в масштабе карты, подписывается на каждом дециметре карты ширина зеркала воды в метрах.
У всех рек и ручьев подписывается собственное их название. У надписей названий размещаются стрелки, показывающие направление течения.
Реки с постоянным в течение всего года водотоком изображаются сплошными линиями; пересыхающие или с неопределенными очертаниями водотока ‒ линейным пунктиром, пропадающие участки рек ‒ точечным пунктиром. Участки пересыхающих рек и стариц, постоянно наполненные водой (плесы), показываются сплошными линиями.
При дешифрировании показываются постоянные и осушительные канавы, имеющие расстояния между ними на карте не менее 2 (двух) мм. При плотной сети канав отдельные, преимущественно мелкие канавы не показываются. Канавы, в том числе и сухие, глубиной и шириной менее 0,5 (ноль целых пяти десятых) м и длиной на карте менее 1 (одного) сантиметра (далее – см), а также временные оросители не показываются.
Вдоль каналов и канав дешифрируются валы высотой более 1 (одного) м, древесная и кустарниковая растительность.
На всех дешифрируемых каналах и канавах указывается ширина полосы обслуживания, включая валы и валики, и собственная ширина канала, канавы от бровки до бровки ‒ в метрах.

Картада әрбір 8 (сегіз) - 10 (он) см сайын бағыттауышпен каналдар мен арықтардағы су ағысының бағыты көрсетіледі.
Ашық және жабық коллекторлар су жинау бағыты көрсетіле отырып тиісті шартты белгімен бейнеленеді.
Бөлу жолақтары бар каналдардың шифрларын ашу кезінде аэрофототүсіру материалдарында канал және бөлу жолағы алып жатқан жерлер көрсетіледі. Бөлу жолақтарында барлық ауыл шаруашылығы алқаптары мен басқа да жергілікті жердің контурлары мен объектілері тиісті шартты белгілермен бейнеленеді.
Канал мен бөлу жолағының шекарасы арасындағы арақашықтық картада 0,5 (нөл бүтін оннан бес) – 1,5 (бір бүтін оннан бес) мм болған кезде алқаптың (контурдың) шартты белгісі бөлу жолағының шекарасы үзілген жерлерге қойылады.
Канал мен бөлу жолағының шекарасы арасындағы арақашықтық картада 0,5 (нөл бүтін оннан бес) мм-ден кем болған кезде бөлу жолағының шекарасы көрсетілмейді, арнаның енін және бөлу жолағының енін көрсететін цифрлық сипаттама беріледі.
Өзендерде мыналар көрсетіледі:
бұзылған бөгеттер;
құрғап кеткен су қоймаларындағы бөгеттер;
бөгеттер;
жағажайы бар және жағажайы жоқ тік жағалаулар;
өткелдер;
паромдар, тасымалдар;
сорғы станциялары, диірмендер, ағаш кесетін жерлер, айлақтар орналасқан учаскелер. Бұл ретте тек сорғы станциялары, диірмендер, ағаш кесетін жерлер, айлақтар орналасқан учаскелердің шекараларының ғана шифрлары ашылады. Сорғы станциялары, диірмендер, ағаш кесетін жерлер, айлақтар орналасқан учаскелердің шекараларының ішінде орналасқан құрылыстар жалпылама қою түспен көрсетіледі (немесе қоюланады) жәнетиісті түсіндірме жазба қоса беріледі.
Картадағы ені шартты белгінің енінен асатын бөгеттер карта масштабында сызылады.
15. Мына гидрография және гидротехникалық құрылысжайлар объектілерінің шифрлары ашылуы тиіс:
1) судың ағу бағытын көрсететін су тарату құрылғылары (реттеуіштер). Шифрларды ашу кезіңде су тарату құрылғысының (реттеуіштер) шартты белгісі қолданылады.;
2) су шығарғыштар, суағарлар;
3) бұрылатын және шеткі құдықтар (бақылау, су жинайтын, дренажды);
4) акведуктар, дюкерлер;
5) шлюздер;
6) бұрылатын және шеткі гидранттар;
7) суару пункттері;
8) шахталық, артезиан және құбырлы болып бөлінетін, судың сапасы (деректер болған жағдайда) көрсетілген құдықтар. Тұщы суы бар құдықтарда судың сапасы туралы түсіндірме жазба берілмейді. Құрғақ және сусыз аудандарда құдықтың жай-күйі көрсетіледі.
Құдықтарды іріктеу су көп жиналатын орындарда жүргізіледі, су барынша көп жинақталатын және оның сапасы жақсы құдықтар бөлінеді;
9) ескі құдықтың орындары, сардобалар, елді мекендерден тыс орналасқан шығырлар, су айырғыш колонкалар, стационарлық сорғылар;

Стрелкой через каждые 8 (восемь) - 10 (десять) см на карте указывается направление течения воды в каналах или канавах.
Соответствующим условным знаком отображаются открытые и закрытые коллекторы с указанием направления сбора воды.
При дешифрировании каналов, имеющих полосы отвода, на материалах аэрофотосъемки показываются земли, занятые каналом и полосой отвода. В полосах отвода отображаются соответствующими условными знаками все сельскохозяйственные угодья и контуры и объекты местности.
При расстоянии между каналом и границей полосы отвода 0,5 (ноль целых пять десятых) - 1,5 (одна целая пять десятых) мм на карте условный знак угодья (контура) ставится в местах разрыва границы полосы отвода.
При расстоянии между каналом и границей полосы отвода менее 0,5 (ноль целых пяти десятых) мм на карте граница полосы отвода не показывается, а дается цифровая характеристика, указывающая ширину канала и ширину полосы отвода.
На реках отображаются:
плотины прорванные;
плотины у пересохших водоемов;
дамбы;
берега обрывистые с пляжем и без пляжа;
броды;
паромы, перевозы;
участки, занятые насосными станциями, мельницами, лесопилками, пристанями. При этом, дешифрируются только границы участков, занятых насосными станциями, мельницами, лесопилками, пристанями. Постройки, расположенные внутри границ участков, занятых насосными станциями, мельницами, лесопилками, пристанями, показываются обобщенно, шраффируются (или заливаются) и сопровождаются соответствующими пояснительными надписями.
Плотины, ширина которых на карте превышает ширину условного знака, вычерчиваются в масштабе карты.
15. Следующие объекты гидрографии и гидротехнических сооружений подлежат дешифрированию:
1) водораспределительные устройства (регуляторы), указывающий направление отвода воды. При дешифрировании применяется условный знак водораспределительного устройства (регулятора) водовыпуски, водосливы;
3) поворотные и концевые колодцы (наблюдательные, водозаборные, дренажные);
4) акведуки, дюкеры;
5) шлюзы;
6) поворотные и концевые гидранты;
7) водопойные пункты;
8) колодцы с подразделением на шахтные, артезианские и трубчатые с указанием качества (при наличии данных) воды. Колодцам с пресной водой пояснительные надписи о качестве воды не присваиваются. В засушливых и безводных районах указывается состояние колодца.
Отбор колодцев производится в местах большего скопления с выделением колодцев, (высокая накопляемость, хорошее качество воды);
9) копани, сардобы, расположенные вне населенных пунктов чигири, водоразборные колонки, стационарные насосы;

10) хауыздар, жаңбыр шұңқырлары, тоғандар және су тұндырғыштар.
16. Жергілікті жердегі сыртқы белгілері бойынша және жергілікті тұрғындардың сауалнамалары бойынша су айдындарының шифрларын ашу кезінде дайындық кезеңінде шифрлары ашылатын материалдарға салынған су басқан жерлердің шекарасы нақтыланады.
Су басқан жерлерде батпақтар мен батпақты жерлердің учаскелері егжей-тегжейлі көрсетіледі.
17. Көлдерде, су қоймаларында, тоғандар мен өзендерде алаңы 4 (төрт) мм2 асатын аралдар, сондай-ақ олардағы барлық объектілер мен контурлардың шифрлары ашылады.
5-параграф. Суармалы жерлердің шифрларын ашу
18. Шифрларды ашу кезінде аэрофотосуреттерде (ғарыштық суреттерде, фотожоспарларда, ортофотожоспарларда) мынадай суармалы жерлер көрсетіледі:
1) тұрақты суару желісі (арналар, құбыржолдар, науалар) бар жер алаптары.
Суару желісі бар жер алаптары ішіндегі суарылатын жерлер өзінің шартты белгісімен бейнеленеді.
2) ұдайы суару үшін бекітілген су жинақтағышы бар суару жүйесі салынған құрғатылған жер учаскелері.
Суару желісі бар жерлерде және суармалы жерлерде барлық контурлар мен ауыл шаруашылығы алқаптарының шифрлары ашылады. Бұл ретте суармалы жерлерде орналасқан барлық ауыл шаруашылығы алқаптары шартты суару белгісімен, ал суару желісі бар жерлерде - шартты суару желісінің белгісімен қоса беріледі.
Суару желісі бар жерлер және суармалы жерлер алқаптарының ішінде орналасқан тәлімі жерлер тиісті шартты белгілермен көрсетіледі;
3) көлтабандап суару жерлері ‒ еріген қар суларын және көктемгі тасқын суларды, сондай-ақ топырақты ылғалдандыру үшін суару немесе суландыру каналдарынан берілетін суларды бөгеуді және алаңдарда қайта бөлуді қамтамасыз ететін сутежегіш жалдары, суреттегіш бөгеттері немесе гидротехникалық құрылысжайлары бар учаскелер.
Көлтабандап суару жерлерінің шекаралары дайындық кезеңінде жобалау материалдары бойынша белгіленеді, ал заттай осы шекараларда орналасқан нақты су құйылатын алаңдар, ауыл шаруашылығы алқаптары нақтыланады, шифрларды ашу кезінде тиісті шартты белгісімен бейнеленеді.
19. Жаңа мелиорациялық құрылыс жүргізіліп жатқан учаскелердің шифрлары жеке контурлармен ашылады және тиісті түсіндірме жазба қоса беріледі.
6-параграф. Ауыл шаруашылығы алқаптарының шифрларын ашу
20. Барлық ауыл шаруашылығы алқаптарының шифрлары ашылуы тиіс.
Ауыл шаруашылығы алқаптарының құрамында мыналар болады: егістік, тыңайған жер, көпжылдық екпелер (орман алаңынсыз), шабындықтар, жайылымдар.
21. Мынадай егістіктің шифрлары ашылуы және картада тиісті шартты белгілермен сызылуы тиіс:
1) суару желісі бар;

10) бассейны, дождевые ямы, пруды и водоотстойники.
16. При дешифрировании водоемов по внешним признакам на местности и по опросам местных жителей уточняется граница заливных земель, нанесенная на материалы дешифрирования в период подготовки.
С особой тщательностью на заливных землях отображаются участки болот и заболоченных земель.
17. На озерах, водохранилищах, прудах и реках дешифрируются острова площадью на карте более 4 (четырех) мм2, а также все объекты и контуры на них.
Параграф 5. Дешифрирование орошаемых земель
18. При дешифрировании на аэрофотоснимках (космоснимках, фотопланах, ортофотопланах) отображаются следующие орошаемые земли:
1) массивы земель с постоянной оросительной сетью (каналы, трубопроводы, лотки.
Внутри массивов земель с оросительной сетью отображаются своим условным знаком орошаемые земли;
2) участки осушенных земель, на которых построена оросительная система с фиксированным водозабором для регулярного орошения.
На землях с оросительной сетью и орошаемых землях дешифрируются все контуры и сельскохозяйственные угодья. Все сельскохозяйственные угодья, расположенные на орошаемых землях, сопровождаются условным знаком орошения, а на землях с оросительной сетью ‒ условным знаком оросительной сети.
Богарные земли, расположенные внутри массивов земель с оросительной сетью и орошаемых землях, отображаются соответствующими условными знаками;
3) земли лиманного орошения ‒ участки, на которых имеются водоудерживающие валы, водорегулирующие дамбы и гидротехнические сооружения, обеспечивающие задержание и перераспределение на площади этих участков талых вод и весенних паводков, а также вод, подаваемых из оросительных или обводнительных каналов для влагозарядки почв.
Границы земель лиманного орошения устанавливаются по проектным материалам в период подготовки, а в натуре уточняются фактически заливаемые площадки, сельскохозяйственные угодья, расположенные в этих границах, при дешифрировании отображаются соответствующим условным знаком.
19. Участки, на которых ведется новое мелиоративное строительство, дешифрируются отдельными контурами и сопровождаются соответствующей пояснительной надписью.
Параграф 6. Дешифрирование сельскохозяйственных угодьи
20. Дешифрированию подлежат все сельскохозяйственные угодья.
В составе сельскохозяйственных угодий различают: пашню, залежь, многолетние насаждения (без лесной площади), сенокосы, пастбища.
21. Дешифрованию и отображению на карте соответствующими условными знаками подлежит пашня:
1) с оросительной сетью;

2) суармалы;
3) ашық/жабық дренажбен құрғатылған;
4) көлтабандап суару;
5) құйма (жайылма);
6) тәлімі (тек суармалы егіншілік аудандарында ғана көрсетіледі);
7) таза;
8) тас басқан.
Жылыжайлар, парниктер мен оранжереялар алып жатқан жерлердің шифрлары ашылады және аэрофотосуреттерде (ғарыштық суреттерде, фотожоспарларда, ортофотожоспарларда) тиісті шартты белгілерімен белгіленеді.
Елді мекендерден тыс орналасқан жеке қосалқы шаруашылықтардың учаскелері, сондай-ақ бау-бақшалар жекелеген контурлармен белгіленеді және тиісті түсіндірме жазба қоса беріледі.
22. Көп жылдық екпелердің шифрлары ашылады және тиісті шартты белгілермен белгіленеді.
Көпжылдық екпелердің шифрларын ашу кезінде мыналар жеке контурлармен бөлінеді және белгіленген шартты белгілермен бейнеленеді:
1) жеміс бақтары (ағаш немесе бұталы екпелерді өсіру үшін пайдаланылатын жер учаскелері);
2) жидекті жерлер (жеуге жарамды жидектер беретін бұталарды, жартылай бұталарды және шөпті көпжылдық өсімдіктерді өсіру үшін пайдаланылатын жер учаскелері);
3) жеміс-жидек бақтары;
4) жүзімдіктер (жүзім екпелерін өсіру үшін пайдаланылатын жер учаскелері);
5) жүзімдіктері бар жеміс бақтары;
6) тұт ағаштары (тұт екпелерін өндіру үшін пайдаланылатын жер учаскелері);
7) аз таралған көпжылдық екпелердің плантациялары (техникалық дақылдарды өсіру үшін пайдаланылатын жер учаскелері);
8) жеміс және жүзім питомниктері (жеміс-жидек дақылдары мен жүзімнің отырғызу материалын өсіру үшін пайдаланылатын жер учаскелері).
Мынадай бақтар, жүзімдіктер және көпжылдық екпелер жекелеген контурлармен белгіленеді және тиісті шартты белгілермен сызылады:
1) суару желісі бар;
2) суармалы;
3) көлтабандап суару;
4) құйылма.
Қураған, бірақ жұлынбаған көпжылдық екпелер жекелеген контурлармен белгіленеді, бұрынғы көпжылдық екпеге сәйкес келетін шартты белгімен сызылады және тиісті түсіндірме жазу қоса беріледі.
Көп жылдық екпелер алып жатқан учаскелердің ішіндегі жолдар, құрылысжайлар және бақтарды қорғайтын орман екпелерінің шифрлары ашылады және тиісті шартты белгілермен сызылады.
Кәсіпорындарға, ұйымдар мен мекемелерге ұжымдық бақтар үшін бөлінген учаскелер жеке жер пайдалану ретінде бөлінеді, құрылыстар бейнеленбей, бақтың шартты белгісімен сызылады және бау-бақша серіктестіктерінің, кәсіпорындардың, ұйымдардың немесе мекемелердің атаулары қоса жазылады.
23. Жеке контурлармен шифрларын ашу кезінде мына тыңайған жерлер бейнеленеді:
1) таза;
2) тас басқан;
3) бұталар немесе орман өскіндері бітік өсіп кеткен (учаске алаңының 10 (он) пайызынан 70 (жетпіс) %-на дейін алып жатқан бұта немесе ағаш (биіктігі 4 (төрт) м-ден аспайтын) өсімдіктері біркелкі өсіп кеткен тыңайған жер учаскелері);

2) орошаемая;
3) осушенная открытым / закрытым дренажем;
4) лиманного орошения;
5) заливная (пойменная);
6) богарная (показывается только в районах орошаемого земледелия);
7) чистая;
8) засоренная камнями.
Земли, занятые теплицами, парниками и оранжереями, дешифрируются и отображаются на аэрофотоснимках (космоснимках, фотопланах, ортофотопланах) соответствующими условными знаками.
Участки личных подсобных хозяйств, расположенные вне населенных пунктов, а также огороды выделяются отдельным контуром и сопровождаются соответствующей пояснительной надписью.
22. Многолетние насаждения дешифрируются и отображаются соответствующими условными знаками.
При дешифрировании многолетних насаждений выделяются отдельными контурами и отображаются условными знаками:
1) сады фруктовые (земельные участки, используемые для выращивания древесных или кустарниковых насаждений);
2) ягодники (земельные участки, используемые для выращивания кустарников, полукустарников и травянистых многолетних растений, дающих съедобные ягоды);
3) сады фруктово-ягодные;
4) виноградники (земельные участки, используемые для выращивания виноградных насаждений);
5) сады фруктовые с виноградниками;
6) тутовники (земельные участки, используемые для выращивания тутовых насаждений);
7) плантации менее распространенных многолетних насаждений (земельные участки, используемые для выращивания технических культур);
8) плодовые и виноградные питомники (земельные участки, используемые для выращивания посадочного материала плодово-ягодных культур и винограда).
Отдельными контурами выделяются и отображаются соответствующими условными знаками сады, виноградники и многолетние насаждения:
1) с оросительной сетью;
2) орошаемые земли;
3) лиманного орошения;
4) пойменные.
Погибшие, но нераскорчеванные многолетние насаждения выделяются в отдельные контуры, отображаются условным знаком, соответствующим бывшему многолетнему насаждению, и сопровождаются соответствующей пояснительной надписью.
Внутри участков, занятых многолетними насаждениями, дешифрируются и отображаются соответствующими условными знаками дороги, сооружения и лесные садозащитные насаждения.
Участки, отведенные предприятиям, организациям и учреждениям под коллективные сады, выделяются как отдельные землепользования, отображаются условным знаком сада, без изображения строений, и сопровождаются подписью названия садоводческих товариществ, предприятия, организации или учреждения.
23. При дешифрировании отдельными контурами отображаются залежи:
1) чистые;
2) засоренные камнями;
3) заросшие кустарником или порослью леса (участки залежи, равномерно заросшие кустарниковой или древесной высотой не более 4 (четырех) м) растительностью, занимающей от 10 (десяти) до 70 (семидесяти) % площади участка);

4) күріш себілгеннен кейін тыңайту үшін қалдырылған учаскелер;
5) тәлімі жерлер (тек суармалы алаптарда ғана көрсетіледі);
Мынадай тыңайған жерлер жекелеген контурлармен бөлінеді және тиісті шартты белгілермен бейнеленеді:
1) суару желісі бар;
2) суару аймағында орналасқан;
3) көлтабандап суару;
4) құйылма (жайылма).
24. Шабындықтың шифрлары ашылады және тиісті шартты белгілермен сызылады:
1) құйылмалы (өзендердің жайылмаларында немесе ойпаңдарда орналасқан, көп жылдар бойы кемінде 10 (он) күн мерзімге жайылма су басатын учаскелер);
2) құрғақ жерлер (құрғақ жыраларда, жазықтарда, беткейлерде және суайрықтарда орналасқан, атмосфералық жауын-шашынмен ылғалданатын учаскелер және жайылма сулар баспайтын немесе көп жылдар бойы кемінде 10 (он) күн мерзімге басатын өзен аңғарларында орналасқан шабындық учаскелері);
3) батпақты жерлер (жер бедерінің төмен элементтерінде немесе жерүсті және жерасты сулары есебінен шамадан тыс ылғалданған жерлерде орналасқан учаскелер және батпақты шабындықтарға жақын ылғал сүйгіш шөпті өсімдіктері бар учаскелер).
Құйылмалы және құрғақ шабындықтардан мынадай шабындықтар тиісті белгілермен бейнеленеді:
1) жүргізілген іс-шаралар нәтижесінде жаңа шабындық шөп пайда болатын, түбегейлі жақсартылатын;
2) қиыршық тастар, құм немесе тастар басқан. Жақсартылған шабындықтарға шөптердің жоғары шығымдылығын ұстап тұру бойынша іс-шаралардың болмауы салдарынан өнімділігі бастапқы деңгейге дейін төмендеген шабындықтар жатпайды.
Жайылма, құрғақ, батпақты шабындықтардан мыналар бөлінеді:
1) таза (бұталары, томарлары, ағаштары, түбірлері жоқ учаскелер не олар учаске ауданының 10 (он) %-на дейін азды-көпті біркелкі жабатын учаскелер);
2) бұталар басқан (учаске алаңының 10 (он) пайызынан 70 (жетпіс) %-на дейін бұталы өсімдіктер біркелкі басып кеткен учаскелер);
3) орман өскіндері басып кеткен (учаске алаңының 10 (он) пайызынан 70 (жетпіс) %-на дейін алып жатқан, биіктігі 4 (төрт) м-ге дейін жас ағаш өсімдіктері азды-көпті біркелкі басып кеткен учаскелер);
4) сирек орманмен көмкерілген учаскелер (учаске алаңының 10 (он) пайызынан 30 (отыз) %-на дейін азды-көпті біркелкі ағаштар басып кеткен учаскелер);
5) ағаш өскен (учаске алаңының 30-дан (отыздан) 70 (жетпіс) %-ға дейін азды-көпті біркелкі ағаш өсімдіктер өскен учаскелер);
6) төмпешіктері көп учаскелер (ауданының 10 (он) %-дан астамы төмпешіктермен көмкерілген учаскелер).
Батпақты шабындықтардан мыналар бөлінеді:
1) қамыс, қоға немесе құрақ өсіп кеткен;
2) қияқ өсіп кеткен.
Мынадай шабындықтар жекелеген контурлармен бөлінеді және тиісті шартты белгілермен бейнеленеді:

4) участки, оставленные в залежь после посева риса;
5) богарные (отображаются только на орошаемых массивах).
Отдельными контурами выделяются и отображаются соответствующими условными знаками залежи:
1) с оросительной сетью;
2) расположенные в зоне орошения;
3) лиманного орошения;
4) заливные (пойменные).
24. Дешифрируются и отображаются соответствующими условными знаками сенокосы:
1) заливные (участки, расположенные в поймах рек или по низинам, затапливаемые полыми водами на срок не менее 10 (десяти) дней в преобладающем числе лет);
2) суходольные (участки, расположенные по сухим логам, на равнинах, склонах и водоразделах, увлажняемые атмосферными осадками и участки сенокоса, расположенные в долинах рек, незаливаемые полыми водами, или заливаемые на срок менее 10 (десяти) дней в преобладающем числе лет);
3) заболоченные (участки, расположенные на пониженных элементах рельефа или на избыточно увлажняемых за счет поверхностных и грунтовых вод, и участки с влаголюбивой травянистой растительностью, примыкающие к болотам).
Из заливных и суходольных сенокосов отображают соответствующими условными знаками сенокосы:
1) коренного улучшения, на которых в результате проведенных мероприятий создан новый травостой;
2) засоренные галькой, песком или камнями. К улучшенным сенокосам не относятся сенокосы, продуктивность которых снизилась до исходной, вследствие отсутствия мероприятий по поддержанию высоких урожаев трав;
Из заливных, суходольных и заболоченных сенокосов выделяются:
1) чистые (участки, на которых нет кустарника, пней, деревьев, кочек, либо они более или менее равномерно покрывают до 10 (десяти) % площади участка);
2) заросшие кустарником (участки, равномерно заросшие кустарниковой растительностью, занимающей от 10 (десяти) до 70 (семидесяти) % площади участки);
3) заросшие порослью леса (участки, более или менее равномерно заросшие молодой древесной растительностью, высотой до 4 (четырех) м, занимающей от 10 (десяти) до 70 (семидесяти) % площади участка);
4) заросшие редким лесом (участки, более или менее равномерно заросшие лесом, покрывающим от 10 (десяти) до 30 (тридцати) % площади участка);
5) залесенные (участки, более или менее равномерно заросшие древесной растительностью, занимающей от 30 (тридцати) до 70 (семидесяти) % площади участка);
6) покрытые кочками (участки, более 10 (десяти) % площади которых покрыто кочками).
Из заболоченных сенокосов выделяются:
1) заросшие камышом, рогозом или тростником;
2) заросшие осокой.
Отдельными контурами выделяются и отображаются соответствующими условными знаками сенокосы:

1) суару желісі бар;
2) суармалы;
3) көлтабандап суарылатын.
25. Мынадай жайылымдардың шифрлары ашылады және тиісті шартты белгілермен сызылады:
1) жайылма (өзен алқабында немесе ойпаңдарда орналасқан, көп жылдар бойы 10 (он) күннен кем емес мерзімге қар суы басатын жайылымдар);
2) құрғақ аңғарлы (негізінен атмосфералық жауын-шашынмен ылғалданатын құрғақ жыраларда, жазықтарда, беткейлерде және суайрықтарда орналасқан жайылым учаскелері);
3) батпақты (рельефтің төмен элементтерінде немесе жерүсті және жерасты сулары есебінен шамадан тыс ылғалданған жерлерде орналасқан учаскелер.
Құрғақ жайылымдардан мыналар бөлінеді:
1) екпе жайылымдар (түбегейлі немесе үстіртін жақсарту жүргізілген, шалғын шөбі жақсы, жүйелі түрде қашада (порциялық) жаю жүзеге асырылатын және шөпке күтім жасау бойынша қажетті іс-шаралар жүргізілетін жайылым учаскелері, сондай-ақ ерекше жағдай ретінде егістік жерлерде құрылған екпе жайылымдар).
Жақсартылған жайылымдарға жоғары шығымдылықты ұстап тұру бойынша іс-шаралардың болмауы салдарынан өнімділігі бастапқы деңгейге дейін төменде жайылымдар жатпайды;
2) 10 (он) %-дан 70 (жетпіс) %-ға дейін тас басқан;
3) жартасты, жер бетіне шығып кеткен жергілікті тау жыныстары бар;
4) шымданған құмдардағы.
Дала, шөл және шөлейт аймақтарда шифрларды ашу кезінде мынадай жайылымдар жекелеген контурлармен бейнеленеді:
1) ши өсіп кеткен;
2) бұташықтары бар;
3) сексеуіл басып кеткен;
4) суландырылған (барлық жайылатын малды суару үшін сумен қамтамасыз етілген дала, шөлейт, шөл және биік таулы аудандардың жайылымдары);
5) маусым бойынша пайдаланылатын жайылымдар (маусымдық (жазғы, көктемгі-күзгі, қысқы) пайдаланылатын шалғайдағы мал шаруашылығы аудандарындағы жайылымдар).
Жайылма, құрғақ және батпақты жайылымдардан мыналар бөлінеді:
1) таза (бұталары, томарлары, ағаштары, тастары, бұтақтары жоқ жайылым учаскелері немесе олар учаске ауданының 10 (он) %-на дейін біркелкі көмкерілген);
2) бұталар өсіп кеткен (учаске алаңының 10 (он) %-нан 70 (жетпіс) %-на дейін алып жатқан, азды-көпті біркелкі бұталы өсімдіктер өсіп кеткен жайылым учаскелері);
3) орман өскіндері өскен (учаске алаңының 10 (он) %-нан 70 (жетпіс) %-на дейін биіктігі 4 (төрт) м-ге дейін жас ағаш өсімдіктері азды-көпті біркелкі өскен учаскелер);
4) сирек орманмен көмкерілген (учаске алаңының 10 (он) %-нан 30 (отыз) %-на дейін азды-көпті орманмен көмкерілген жайылым учаскелері);
5) ағаш өскен (учаске алаңының 10 (он) %-нан 30 (отыз) %-на дейін азды-көпті ағаш өсімдіктерімен көмкерілген жайылым учаскелері);

1) с оросительной сетью;
2) орошаемые;
3) лиманного орошения.
25. Дешифрируются и отображаются соответствующими условными знаками пастбища:
1) пойменные (расположенные в поймах рек или по низинам, затапливаемые полыми водами на срок не менее 10 (десяти) дней в преобладающем числе лет);
2) суходольные (участки пастбищ, расположенные по сухим логам, на равнинах, склонах и водоразделах, увлажняемые, главным образом, атмосферными осадками);
3) заболоченные (участки, расположенные на пониженных элементах рельефа или на избыточно увлажняемых за счет поверхностных и грунтовых вод).
Из суходольных пастбищ выделяются:
1) культурные (участки пастбищ, на которых проведено коренное или поверхностное улучшение, создан хороший травостой, систематически осуществляется загонная (порционная) пастьба скота и проводятся мероприятия по уходу за травостоем, а также культурные пастбища, созданные в виде исключения на пашне).
К улучшенным пастбищам не относятся пастбища, продуктивность которых снизилась до исходной, вследствие отсутствия мероприятий по поддержанию высоких урожаев;
2) засоренные камнями от 10 (десяти) % до 70 (семидесяти) %;
3) каменистые, с отдельными выходами на поверхность коренных пород;
4) по задернованным пескам.
При дешифрировании в степной, пустынной и полупустынной зонах отдельными контурами отображаются пастбища:
1) заросшие чием;
2) с кустарничком;
3) заросшие саксаулом;
4) обводненные (пастбища степных, полупустынных, пустынных и высокогорных районов, обеспеченные водой для водопоя всего выпасаемого скота);
5) пастбища по сезонам использования (пастбища в районах отгонного животноводства, используемые периодически, по сезонам (летние, весенне-осенние, зимние)).
Из пойменных, суходольных и заболоченных пастбищ выделяются:
1) чистые (участки пастбищ, на которых нет кустарника, пней, деревьев, камней, кочек, либо они равномерно покрывают до 10 (десяти) % площади участка);
2) заросшие кустарником (участки пастбищ, более или менее равномерно заросшие кустарниковой растительностью, занимающей от 10 (десяти) до 70 (семидесяти) % площади участка);
3) заросшие порослью леса (участки, более или менее равномерно заросшие молодой древесной растительностью высотой до 4 (четырех) м, занимающей от 10 (десяти) до 70 (семидесяти) % площади участка);
4) заросшие редким лесом (участки пастбищ, более или менее равномерно заросшие лесом, покрывающим от 10 (десяти) до 30 (тридцати) % площади участка);
5) залесенные (участки пастбищ, более или менее равномерно заросшие древесной растительностью, занимающей от 30 (тридцати) до 70 (семидесяти) % площади участка);

6) төмпешіктермен көмкерілген (алаңының 10 (он) %-дан астамы төмпешіктермен көмкерілген жайылым учаскелері).
Мына жайылымдар жекелеген контурлармен белгіленеді және тиісті шартты белгілерімен сызылады:
1) суару желісі бар;
2) суармалы;
3) көлтабандап суарылатын.
Жайылымдарда мыналардың шифрлары ашылады және белгіленген шартты белгілермен сызылады:
1) қоршаулар;
2) мал қамайтын қашалар;
3) шатырлар, жазғы лагерьлер және басқа да жеңіл құрылыстар;
4) қой қоралары;
5) қой қырқу және шомылдыру пункттері.
7-параграф. Ормандар мен бұталардың шифрларын ашу
26. Мыналардың жекелеген контурлармен шифрлары ашылады және тиісті шартты белгілермен бейнеленеді:
1) тұқымдары бойынша бөлінбеген ормандар;
2) орман екпелері (орманмен көмкерілген алаңға көшірілмеген жас орман екпелері);
3) жабайы жеміс ағаштары алып жатқан учаскелер;
4) тұт тоғайлары;
5) сексеуіл;
6) өртенген және қураған (құртылған) ормандар (өрттерден, ұзақ су басудан, орман зиянкестерінен және саңырауқұлақ ауруларынан өсуін тоқтату дәрежесіне дейін зақымданған орман учаскелері);
7) бораннан зақымданған ағаштар;
8) кесілген орман және кесілген сексеуіл;
9) орман өскіндері (70 (жетпіс) %-дан астам алаңында биіктігі 4 метрге дейін жас орман өскен учаскелер);
10) бұталар (70 (жетпіс) %-дан астам алаңында бұталы өсімдіктер өсіп кеткен учаскелер);
11) бұташықтар (аршагүл, қазанақ, қаражидек және өзге де екпелер өсіп кеткен учаскелер);
12) тұтасып кеткен ағаш өсінділері;
13) егістікті қорғайтын орман белдеулері;
14) бақтарды қорғайтын орман белдеулері.
Орман белдеуінің ені өлшемі 1,5 (бір бүтін оннан бес) мм-ден кем болған кезде картада орман белдеулері жеке контурмен бейнеленбейді;
15) орман, жеміс, тұт, бұта түрлеріне бөле отырып, желілік объектілерді (каналдарды, арықтарды, барлық түрдегі жолдарды) бойлай отырғызу;
16) жыра жанындағы орман белдеулері;
17) жыра бойымен отырғызылған орман екпелері;
18) жағалаудағы орман екпелері (су режимін реттеу, жағалаулардың шайылуын және су айдындарының лайлануын болдырмау мақсатында өзендердің, көлдердің, тоғандардың және су айдындарының жағалаулары бойымен қолдан отырғызылған орман екпелері бар жер учаскелері);
19) құмда отырғызылған қорғаныштық орман екпелері;
20) орман питомниктері;
21) саябақтар;
22) орманшылардың меншікжайлары;
23) егістіктегі жеке тұрған ағаштар, жаңғақ және тұт ағаштары;
24) сексеуіл мен жатағанның жекелеген топтары.
27. Мыналардың жекелеген контурлармен шифрлары ашылады және тиісті шартты белгілермен сызылады:
1) суару желісі бар ормандар;
2) суармалы ормандар;
3) батпақты ормандар мен бұталар;

6) покрытые кочками (участки пастбищ, более 10 (десяти) % площади которых покрыто кочками).
Отдельными контурами выделяются и отображаются соответствующими условными знаками пастбища:
1) с оросительной сетью;
2) орошаемые;
3) лиманного орошения.
На пастбищах дешифрируются и отображаются соответствующими условными знаками:
1) изгороди;
2) загоны для скота;
3) навесы, летние лагеря, и легкие постройки;
4) кошары;
5) пункты купания и стрижки овец.
Параграф 7. Дешифрирование лесов и кустарников
26. Дешифрируются отдельными контурами и отображаются соответствующими условными знаками:
1) леса, без подразделения их по породам;
2) лесные культуры (молодые посадки леса, непереведенные в лесопокрытую площадь);
3) участки, занятые дикорастущими плодовыми деревьями;
4) тутовые рощи;
5) саксаул;
6) горелые и сухостойные (погибшие) леса (участки леса, поврежденного пожарами, длительным подтоплением, лесными вредителями и грибковыми болезнями до степени прекращения роста);
7) буреломы;
8) вырубленный лес и вырубленный саксаул;
9) поросль леса (участки, площадь которых более чем на 70 (семьдесят) % заросла молодым лесом высотой до 4 (четырех) м);
10) кустарники (участки, площадь которых более чем на 70 (семьдесят) % покрыта кустарниковой растительностью);
11) кустарнички (участки, заросшие вереском, багульником, черникой, различными низкорослыми многолетними растениями);
12) заросли стланика;
13) полезащитные лесные полосы;
14) садозащитные лесные полосы.
При ширине лесной полосы размером менее 1,5 (одной целой пяти десятых) мм на карте лесные полосы отдельным контуром не отображаются;
15) обсадка вдоль линейных объектов (каналов, канав, дорог всех видов) с подразделением на лесные, плодовые, тутовые, кустарниковые;
16) приовражные лесные полосы;
17) лесные насаждения по оврагам;
18) прибрежные лесные насаждения (земельные участки с искусственно созданными лесными насаждениями по берегам рек, озер, прудов и водоемов с целью регулирования водного режима, предотвращения размыва берегов и заиления водоемов);
19) защитные лесные насаждения на песках;
20) лесопитомники;
21) парки;
22) усадьбы лесников;
23) отдельно стоящие деревья на пашне, ореховые и тутовые деревья;
24) отдельные группы саксаула и стланика.
27. Дешифрируются отдельными контурами и отображаются соответствующими условными знаками:
1) леса с оросительной сетью;
2) леса орошаемые;
3) заболоченные леса и кустарники;

4) 1:10 000 масштабында түсіру кезінде ені 2 (екі) м астам және 1:25 000, 1:50 000 масштабында 5 (бес) м астам орман жолдары;
5) жолдар, арықтар және соқпақтар бойындағы қоршаулар.
Ауыл шаруашылығы өндірісіне тарту мақсатында тамырымен жұлынған, бірақ пайдаланылмай жатқан орман мен бұта учаскелері жеке контурмен белгіленеді және тиісті түсініктеме жазба қоса беріледі.
Егістікті қорғайтын орман белдеулерін отырғызуға дайындалған, бірақ бір жылдан астам отырғызылмаған учаскелер және құртылған орман белдеулерінің учаскелері тыңайған жер ретінде шифрлары ашылады.
8-параграф. Батпақтардың шифрларын ашу
28. Өсіп келе жатқан өсімдік жамылғысына, су режиміне және шымтезек шөгінділерінің сипатына байланысты мынадай батпақтар жекелеген контурлармен белгіленеді:
1) ойпаңдық батпақтар;
2) жоғарғы батпақтар;
3) өтпелі батпақтар.
Батпақтарда мыналар жекелеген контурлармен белгіленеді:
1) таза сулы қатты жерлер;
2) вегетацияның ерте кезеңінде мал азығына шабылатын қияқты, қамысты учаскелер;
3) батпақтардағы ағаш және бұта өсімдіктері.
9-параграф. Бедер элементтерінің шифрларын ашу
29. Бедердің табиғи нысандарынан мыналардың шифрлары ашулуы тиіс:
1) құрғақ арналар мен суқазба ойықшалар (шұқыршақтар);
2) жыралар мен шұқырлар. Шұқырлар су эрозиясының дәрежесін сипаттайтын егістік жерлерде көрсетіледі. Карта масштабында көрсетілмеген шұқырлар мен жыралардың ені көрсетіледі;
3) жарлар;
4) құмды, сазды, тасты-ұсақтасты және малтатасты шөгінділер;
5) жартасты жарлар мен жартастар;
6) сығылмалар;
7) жылжымалар;
8) карстық шұңқырлар;
9) мореналар.
30. Бедердің жасанды нысандарынан мыналардың шифрлары ашылуы тиіс:
1) жалдар мен бөгеттер;
2) текшеленген беткейлер учаскелері;
3) тастар жоталары, қазылған жерлер;
4) олардың диаметрі мен биіктігі (тереңдігі) 1 (бір) м құрайтын қорғандар мен шұңқырлар.
10-параграф. Ауыл шаруашылығында пайдаланылмайтын жерлердің шифрларын ашу
31. Ауыл шаруашылығында пайдаланылмайтын мынадай жерлердің шифрлары ашылуы тиіс:
1) құмдар, оның ішінде сирек кездесетін шөптесін өсімдіктермен бекіген құм учаскелері (жайылым үшін пайдаланылмайтын);
2) малтатастар;
3) топырақ қабаты жоқ кеуіп қалған жерлер;
4) тасты ұсақ тау жыныстары және қиыршық тасты жер беті (суайрығы кеңістігіндегі шымдалған учаскелер және әр түрлі шамадағы тау жыныстарының сынықтары басқан жайдақ беткейлер);
5) тасты жазықтықтар (жер бетіне шығып жатқан тау жыныстары);
6) тасты өзендер;
7) тастардың жинақталуы;
8) тақырлар (қар сулары немесе нөсер сулары жиналатын шөлдің жалпақ сазды төмен жерлері);
9) сазды жазықтықтар;
10) сортаң топырақтар (беткі қабаттында суда еритін тұздардың көп мөлшері (бір см-ден бес см-ге дейін) бар топырақ алып жатқан жер беті учаскелері;

4) просеки шириной более 2 (двух) м при съемке в масштабе 1:10 000 и более 5 (пяти) м в масштабах 1:25 000; 1:50 000;
5) дороги, канавы и изгороди по просекам.
Участки леса и кустарника, раскорчеванные с целью вовлечения их в сельскохозяйственное производство, но неиспользуемые, отображаются отдельным контуром и сопровождаются соответствующей пояснительной надписью.
Участки, подготовленные под посадку, полезащитных лесных полос, но незасаженные более одного года, и участки погибших лесных полос дешифрируются залежью.
Параграф 8. Дешифрирование болот
28. В зависимости от произрастающей растительности, водного режима и характера торфяной залежи дешифрируются отдельными контурами и отображаются соответствующими условными знаками:
1) низинные болота;
2) верховые болота;
3) переходные болота.
Отдельными контурами на болотах отображаются:
1) окна чистой воды;
2) участки осоковых, камышовых и тростниковых зарослей, которые в ранний период вегетации скашиваются на корм скоту;
3) древесная и кустарниковая растительность на болотах.
Параграф 9. Дешифрирование элементов рельефа
29. Из естественных форм рельефа дешифрированию подлежат:
1) сухие русла и водороины (рытвины);
2) овраги и промоины. Промоины отображаются на распахиваемых землях, наличие которых характеризирует степень водной эрозии. Ширина промоин и оврагов отображается в невыраженном масштабе карты;
3) обрывы;
4) песчаные, глинистые, каменисто-щебеночные и галечниковые осыпи;
5) скалистые обрывы и скалы;
6) дайки;
7) оползни;
8) карстовые воронки;
9) морены.
30. Из искусственных форм рельефа дешифрированию подлежат:
1) валы и дамбы;
2) участки террасированных склонов;
3) гряды камней, изрытые места;
4) курганы и ямы, диаметр и высота (глубина) которых составляют более 1 (одного) м.
Параграф 10. Дешифрирование земель, неиспользуемых в сельском хозяйстве
31. Дешифрированию подлежат земли, неиспользуемые в сельском хозяйстве:
1) пески, в том числе участки песков, закрепленные редкой травянистой растительностью (неиспользуемые под пастбища);
2) галечники;
3) меловые обнажения, лишенные почвенного слоя;
4) каменистые россыпи и щебеночные поверхности (незадернованные участки водораздельных пространств и пологие склоны, покрытые обломками горных пород различной величины);
5) каменистые поверхности (выходы коренных пород);
6) каменные реки;
7) скопление камней;
8) такыры (плоские глинистые понижения пустыни, в которых скапливаются талые или ливневые воды);
9) глинистые поверхности;
10) солончаки (участки земной поверхности, занятые почвами с высоким содержанием водно-растворимых солей в поверхностном слое (от одного до пяти см);

11) карта масштабында көрсетілген, жыртылған, бірақ ауыл шаруашылығы дақылдарының өнбейтіндігіне немесе жетіп-піспейтіндігіне байланысты игерілмеген табақша тәріздес жерлер мен ойпаңдар;
12) өнеркәсіптік кәсіпорындар қалдықтарымен ластанған, ұсақ топырақпен, үйінділермен және террикондармен жабылған жерлер, және топырақ алынған жерлер;
13) пайдалы қазбаларды өндіру орындары;
14) тұзды ашық қазу;
15) карта масштабында көрсетілмеген ызасу ойықтары;
16) қалпына келтірілмеген жерлер. Қалпына келтірілмеген жерлер контурланады және тиісті түсіндірме жазба қоса беріледі.
17) қар қалдықтары, қызылсу мұздары және мұздықтар.
11-параграф. Ауыл шаруашылығында пайдаланылмайтын жерлердің шифрларын ашу
32. Ауыл шаруашылығында пайдаланылмайтын жерлердің шифрлары ашылуы тиіс.
Ауыл шаруашылығында пайдаланылмайтын жерлердің ішінде барлық ауыл шаруашылығы алқаптары, объектілер және жергілікті жердің контурлары тиісті шартты белгілермен белгіленеді.
Елді мекендерден тыс орналасқан зираттардың, мал қорымдарының, қоймалардың, кіші электр станцияларының, су құбырлары станцияларының, су тартқыштардың, бұзылған және ішінара бұзылған құрылыстардың, омарталардың шифрлары ашылуы тиіс.
3-тарау. Цифрлық ауыл шаруашылығы карталарын жасау үшін аэрофотосуреттердің шифрларын ашуды орындау тәртібі
33. Шифрларды ашу процесінде аэрофотосуреттерде (ғарыштық суреттерде, фотожоспарларда, ортофотожоспарларда) жергілікті жердің объектілері мен контурлары жалпылау талаптары сақтала отырып, тиісті шартты белгілермен танылады және түсіріледі. Бейнеленбеген немесе аэрофототүсіруден кейін пайда болған жергілікті жердің контурлары мен объектілері геодезиялық әдістермен шифрларды ашу материалдарына белгіленген дәлдікпен түсіріледі. Далалық шифрларды ашу кезеңінде жергілікті жерде табылмаған объектілердің немесе контурлардың фотографиялық бейнесі шифрларды ашу материалдарында көк түспен сызылады және бұл жерге жергілікті жерде нақты бар алқаптың (контурдың) шартты белгісі қойылады.
34. Шифрларды ашу кезінде жергілікті жердегі объектілер мен контурлар жалпыланғаннан кейін олар аэрофотосуреттерде (ғарыштық суреттерде, фотожоспарларда, ортофотожоспарларда) танылады және тиісті шартты белгілермен картаға салынады. Бейнеленбеген немесе аэрофототүсірілімнен кейін пайда болған жергілікті жердің объектілері мен контурлары шифрларды ашу материалдарында белгіленген дәлдікпен геодезиялық әдіспен сызылады. Далалық шифрларды ашу кезеңінде жергілікті жерде анықталмаған контурлар мен объектілердің фотографиялық бейнесі шифрларды ашу материалдарында көк түспен сызылып тасталады және сол жерге жергілікті жерде нақты орналасқан алқаптың (контурдың) шартты белгісі қойылады.
35. Карталарды жасау кезінде шифрларды ашу далалық, камералдық, аралас және аэровизуалды әдістермен, қолмен жасау және цифрлық тәсілмен орындалады.
Далалық шифрларды ашу әдісі аэрофотосуреттердегі (ғарыштық суреттердегі, фотожоспарлардағы, ортофотожоспарлардағы) барлық контурлар мен объектілердің фотографиялық бейнесін тікелей нақты көрінісімен салыстыруды көздейді.
Камералдық шифрларды ашу әдісі – аэрофотосуреттерге (ғарыштық суреттерге, фотожоспарларға, ортофотожоспарларға) түсірілуі тиіс объектілер мен контурлар өткен жылдардағы түсіру материалдарын пайдалана отырып, фотобейнесі бойынша камералдық жағдайларда танылатын шифрларды ашу.
Аралас шифрларды ашу әдісінің мәні аэроғарыштық суреттерде шынайылығы мен дәл сол затқа сәйкестігі күмән туғызбайтын жергілікті жердің контурлары мен объектілерін камералдық анықтауда және де камералдық түрде материалдардың атауларын толық жазу немесе шекараларын белгілеу мүмкін болмағанда (объектілер сипаттамаларының, олардың шағын өлшемдері мен контрасттылығының жеткіліксіздігінен, өсімдіктер арасында және көлеңкелерде нашар танылуынан және өзге факторларға байланысты) жергілікті жердің контурлары мен объектілерін кейін далалық әдіспен тануда.

11) блюдца и западинки, выражающиеся в масштабе карты, распаханные, но неосвоенные в связи с тем, что сельскохозяйственные культуры на них не дают всходов или не вызревают;
12) участки, загрязненные отходами промышленных предприятий, засыпанные мелкоземом, отвалы и терриконы, и выемки грунта;
13) места добычи полезных ископаемых;
14) открытые соляные разработки;
15) мочажины, не выражающиеся в масштабе карты;
16) нерекультивированные земли. Нерекультивированные земли оконтуриваются и сопровождаются соответствующей пояснительной надписью.
17) снежники, наледи и ледники.
Параграф 11. Дешифрирование земель несельскохозяйственного назначения
32. Дешифрированию подлежат земли несельскохозяйственного назначения.
Внутри земель несельскохозяйственного назначения отображаются соответствующими условными знаками все сельскохозяйственные угодья, объекты и контуры местности.
Подлежат дешифрированию расположенные вне населенных пунктов кладбища, скотомогильники, склады, электрические подстанции, водопроводные станции, водокачки, разрушенные и полуразрушенные строения, пасеки.
Глава 3. Порядок выполнения дешифрирования аэрофотоснимков для составления цифровых сельскохозяйственных карт
33. В процессе дешифрирования на аэрофотоснимках (космоснимках, фотопланах, ортофотопланах) распознаются и наносятся на карту соответствующими условными знаками объекты и контуры местности после их генерализации. Не изображенные или появившиеся после аэрофотосъемки контуры и объекты местности наносятся на материалы дешифрирования геодезическими методами с установленной точностью. Фотографическое изображение объектов или контуров, необнаруженных на местности в период полевого дешифрирования, на материалах дешифрирования перечеркиваются синим цветом, и на этом месте ставится условный знак того угодья (контура), которое фактически имеется на местности.
34. Дешифрирование при создании карт выполняется полевым, камеральным, комбинированным и аэровизуальным методами, ручным и цифровым способами.
Метод полевого дешифрирования предусматривает сопоставление фотографического изображения всех контуров и объектов на аэрофотоснимках (космоснимках, фотопланах, ортофотопланах) непосредственно с натурой.
Метод камерального дешифрирования ‒ дешифрирование, при котором подлежащие нанесению на аэрофотоснимки (космоснимки, фотопланы, ортофотопланы) объекты и контуры опознаются в камеральных условиях по фотоизображению с использованием материалов прошлых лет съемки.
Метод комбинированного дешифрирования заключается в камеральном определении на аэрофотоснимках (космоснимках, фотопланах, ортофотопланах) контуров и объектов местности, достоверность и соответствие которых в натуре не вызывает сомнений, и в последующем полевом опознавании контуров и объектов местности, расшифровке названия или установлении границ которых камерально по материалам съемки невозможно (из-за недостаточности характеристик объектов, их малых размеров и контрастности, слабой распознаваемости среди растительности и в тенях).

Кейіннен далалық әдіспен пысықталатын камералдық шифрларды ашу шифрларды ашу жөніндегі жұмыстардың негізгі нұсқасы ретінде қолданылады. Бұл ретте аралас шифрларды ашу процесіндегі камералдық жұмыстардың көлемі кеңістіктік ажыратымдылығы 0,35-0,60 (нөл бүтін жүзден отыз бес – нөл бүтін жүзден алпыс) м болатын аэроғарыштық түсіру (ғарышық түсіру) материалдарында 1:25 000 масштабтағы карталарды жасау үшін 50 (елу) және одан да көп пайызды (бұдан ары - %), масштабы 1:10 000 карталарды жасау үшін - жұмыс көлемінің 10-нан (оннан) 30 (отыз) %-на дейін; ажыратымдылығы 1 (бір) м - 1,5 (бір бүтін оннас бес) м масштабы 1:50 000 карталарды жасау үшін 50 (елу) %-дан астамды құрайды.
Таулы немесе өтуі қиын аудандарда аэровизуалды шифрларды ашуды (кіші авиацияны және ПҰА-ны пайдалана отырып) қолдануға жол беріледі.
Аэроғарыштық түсіру материалдарын пайдалану және шифрларды ашу әдістерін қолдану мүмкіндіктері әрбір нақты жағдайда жұмыстар өндірісіне арналған ТЖ-да айқындалады.
35. Аэроғарыштық түсіру материалдарына (ғарыштық түсірілімдер, фотожоспарлар, ортофотожоспарлар) жергілікті жердің контурлары мен объектілерін салу дәлдігі бойынша мынадай талаптар ескеріледі:
1) аэрофотосуретте (ғарыштық суретте, фотожоспарда, ортофотожоспарда) айқын бейнеленген контурлар мен объектілердің шекараларын тану және бейнелеу қателігі көрінетін фотосызыққа қатысты 0,2 (нөл бүтін оннан екі) мм-ден аспауы тиіс;
2) нақ өзінде шекаралары анық көрінетін, бірақ аэрофотосуреттерде (ғарыштық суреттерде, фотожоспарларда, ортофотожоспарларда) көрінбей қалған объектілер мен контурларды салу кезінде екі айқындама арасындағы айырмашылықтар 0,3 ( нөл бүтін оннан үш) мм-ден аспауы тиіс;
3) нақ өзінде шекаралары анық көрінбейтін (мысалы, құрғақ аңғарлы және батпақтанған шабындықтар арасындағы шекара) контурларды салу кезінде екі айқындаманың арасындағы айырмашылықтар аэрофотосуретте (ғарыштық суретте, фотожоспарда, ортофотожоспарда) 1,5 (бір бүтін оннан бес) мм-ден аспауы тиіс.
36. Шифрлары ашылуы тиіс контурлардың ең аз ауданы (карта масштабында) мынадай болып белгіленеді:
1) 2 (екі) мм2 - суармалы және құрғатылған алаптарда – егістіктер, жеміс-жидек екпелері, дақылды жайылымдар үшін, суармалы егістіктер ішінде орналасқан басқа да алқаптар мен ауыл шаруашылығына арналмаған жерлер (мысалы, суармалы егістіктер арасында орналасқан орман, ұсақ жұмыр тастар учаскелері) және көп жылдық шөптер;
2) 4 (төрт) мм2 алқаптарда – егістік, жеміс-жидек екпелері, дақылды жайылымдар үшін, осы алқаптардың ішінде орналасқан басқа да жерлер мен ауыл шаруашылығына арналмаған жерлер үшін;

Камеральное дешифрирование с последующей полевой доработкой применяется в качестве основного варианта работ по дешифрированию. При этом объем камеральных работ в процессе комбинированного дешифрирования на материалах аэрофотосъемки (космосъемки) с пространственным разрешением 0,35-0,60 (ноль целых тридцать пять сотых – ноль целых шестьдесят сотых) м и для создания карт в масштабах 1:25 000 составляет 50 (пятьдесят) и более процентов (далее – %); для создания карт масштаба 1:10 000 ‒ от 10 (десяти) до 30 (тридцати) % объема работ; с пространственным разрешением 1 (один) м - 1,5 (одна целая пять десятых) м для создания карт в масштабе 1:50 000 ‒ более 50 (пятидесяти) %.
В горных или труднопроходимых районах допускается применение аэровизуального дешифрирования (с использованием малой авиации и БПЛА).
Возможности использования материалов аэрофотосъемки (космосъемки) и применения методов дешифрирования в каждом конкретном случае определяются ТП на производство работ.
35. По точности нанесения контуров и объектов местности на аэрофотоснимки (космоснимки, фотопланы, ортофотопланы) учитываются следующие требования:
1) ошибка опознавания и отображения границ контуров и объектов, отчетливо изображенных на аэрофотоснимке (космоснимке, фотоплане, ортофотоплане) относительно видимой фотолинии, не допускается более 0,2 (ноль целых двух десятых) мм;
2) расхождения между двумя определениями при нанесении на материалы аэрофотосъемки (космосъемки) объектов и контуров, имеющих в натуре отчетливые границы, но не изобразившихся на аэрофотоснимках (космоснимках, фотопланах, ортофотопланах), не допускается более 0,3 (ноль целых трех десятых) мм;
3) расхождения между двумя определениями при нанесении контуров, не имеющих в натуре выраженных границ, не допускается на аэрофотоснимке (космоснимке, фотоплане, ортофотоплане) более 1,5 (одной целой пяти десятых) мм.
36. Наименьшая площадь контуров (в масштабе карты), подлежащая дешифрированию:
1) 2 (два) мм2 ‒ на орошаемых и осушенных массивах ‒ для пашни, фруктово-ягодных насаждений, культурных пастбищ, несельскохозяйственных земель, расположенных внутри орошаемых пашен и многолетних насаждений;
2) 4 (четыре) мм2 ‒ на массивах ‒ для пашни, фруктово-ягодных насаждений, культурных пастбищ, различных угодий и несельскохозяйственных земель, расположенных внутри этих массивов;

3) 10 (он) мм2 – қалған барлық ауыл шаруашылығы алқаптары үшін, ауыл шаруашылығына арналмаған жекелеген учаскелер, алаптар ішінде орналасқан тыңайған жерлер, шабындықтар мен жайылымдар үшін (мысалы, шабындықтар мен жайылымдар арасындағы жекелеген батпақты учаскелер);
4) 50 (елу) мм2 – атаулары бір, сапалық белгілері бойынша айырмашылығы бар (мысалы, төмпешіктері көп шабындықтың таза шабындықтан немесе тас басқан егістіктің таза егістіктен) ауыл шаруашылығы алқаптары үшін;
5) 50 (елу) мм2 – басқа барлық ауыл шаруашылығына арналмаған жерлер үшін (батпақтар, құмдар, тастақ жерлер);
6) 100 (жүз) мм2 – ағаш өсімдіктері алаптарының ішінде орналасқан бұта, өскін, ағаштары кесілген жерлер, дауыл құлатқан ағаштар, өртең немесе қураған орман контурлары үшін және бұта, өскін алаптарының ішінде орналасқан орман контурлары үшін;
7) көлдер, тоғандар, ыза сулар, шоқ ормандар олардың алаңына қарамастан шифрлары ашылады, ал жеке тұрған ағаштардың тек егістікте ғана шифрлары ашылады. Жекелеген жаңғақ және тұт ағаштарының өсу орнына қарамастан барлық жағдайларда шифрлары ашылады;
8) сызықтық контурлардың картадағы ұзындығы 1 (бір) см және одан көп болғанда шифрлары ашылады. Тек егістік жерлер мен тыңайған жерлердегі шұқанақтардың ғана фотокартадағы ұзындығы 5 (бес) мм немесе одан да көп болған кезде шифрлары ашылады.
37. Ауыл шаруашылығы алқаптарының шифрларын ашу кезінде шартты белгілердің бір контурдағы қиюласу саны үштен аспауы тиіс: бір шартты белгі ауыл шаруашылығы алқабының атауын айқындайды, қалған екеуі оның сапалық жай-күйін сипаттайды.
Шартты белгілердің қиюласу саны картаға тапсырыс берушімен келісілген кезде көбейтілуі мүмкін.
38. Контурларының тығыздығы жоғары аэроғарыштық суреттердің (ғарыштық суреттердің, фотожоспарлардың, ортофотожоспарлардың) шифрларын ашу кезінде суреттер шифрларды ашудың қажетті дәлдігін қамтамасыз ететін масштабқа дейін ұлғайтылуы тиіс.
Шифрларды ашу нәтижелері ол жергілікті жерде орындалғаннан кейін бір күннен кешіктірілмей сызылады.
Шифрларды ашу кезінде шартты белгілерді қарапайым, сиретілген түрде, оларды симметриялы орналастырмай салуға рұқсат етіледі. Бұл ретте, шартты белгілердің пішіні айқын сақталуы тиіс, ал атаулар мен цифрлардың жазбалары түсінікті болып қалуы тиіс.
39. Тапсырыс берушінің ұсынысы бойынша карталарда жергілікті жерге тән сипаттамаларды барынша толық көрсету үшін осы Әдістемеде көзделмеген контурлар мен объектілердің (елді мекендердегі алқаптардың кіші түрлері, байланыс желілері, электр беру желілері, гидротехникалық құрылысжайлар, құдықтар) қосымша шифрларын ашуға жол беріледі.

3) 10 (десять) мм2 ‒ для всех остальных сельскохозяйственных угодий, и отдельных участков несельскохозяйственных земель, расположенных внутри массивов залежи, сенокосов и пастбищ;
4) 50 (пятьдесят) мм2 ‒ для одноименных сельскохозяйственных угодий, различаемых по качественным признакам;
5) 50 (пятьдесят) мм2 ‒ для всех остальных несельскохозяйственных земель (болот, песков, каменистых поверхностей);
6) 100 (сто) мм2 ‒ для контуров кустарника, поросли, вырубки, бурелома, горелого или сухостойного леса, расположенных внутри массивов древесной растительности, и для контуров леса, расположенных внутри массивов кустарника, поросли;
7) озера, пруды, мочажины, колки дешифрируются независимо от их площади, а отдельно стоящие деревья дешифрируются только на пашне. Отдельные ореховые и тутовые деревья дешифрируются во всех случаях, независимо от места произрастания;
8) линейные контуры дешифрируются при длине их на карте 1 (один) см и более. Исключение составляют промоины на пашне и залежи, которые дешифрируются при длине их на фотокарте 5 (пять) мм и более.
37. При дешифрировании сельскохозяйственных угодий число сочетаний условных знаков в одном контуре устанавливается не более трех: один условный знак определяет название сельскохозяйственного угодья, два следующих условных знаков характеризуют его качественное состояние.
Допускается увеличение количество сочетаний условных знаков при согласовании с заказчиком карт.
38. При дешифрировании аэрофотоснимков (космоснимков, фотопланов, ортофотопланов) с высокой плотностью контуров, снимки увеличиваются до масштаба, обеспечивающего необходимую точность дешифрирования.
Результаты дешифрирования наносятся не позднее, чем через один день после его выполнения на местности.
Начертание условных знаков при дешифрировании допускается упрощенное, разреженное, без симметричной их расстановки. При этом форма условных знаков четко соблюдается, а надписи названий и цифр остаются разборчивыми.
39. По предложению заказчика для наиболее полного отображения на картах характерных местных особенностей допускается дополнительно дешифрировать контуры и объекты местности, не предусмотренные настоящей Методикой (подвиды угодий, линии связи, электропередач, гидротехнические сооружения, колодцы в населенных пунктах).

1-параграф. Шифрларды ашуға дайындық
40. Түсіру учаскесіне арналған шифрларды ашу басталғанға дейін мына материалдар сұратылып, зерделенуі тиіс:
1) бұрынғы жылдары түсірілген фотокарталар;
2) соңғы жылы басылып шығарылған топографиялық карталар.
41. Түсіру учаскесіне шифрлары ашылуы тиіс материалдар: аэроғарыштық суреттер (ортофотожоспарлар, фотожоспарлар) іріктеліп алынады.
Шифрларды ашу кезіңде аэрофотосуреттерде алдын ала жұмыс алаңдарын айқындау және шектеу жүргізіледі. Жұмыс алаңдарының шекаралары көк түспен, ал түсіру учаскесінің сыртқы шекарасы қара түспен көрсетіледі.
Контурларды учаскенің сыртқы шекарасымен шектес жаңа түсіріліммен үйлестіру үшін картада ені 2 см жолақта ауыл шаруашылығы алқаптарының барлық контурлары салынады.
42. Шифрларды ашуға дайындау материалдарын зерделеу негізінде мыналар айқындалады:
1) шифрларды ашу әдістері мен жергілікті ерекшеліктері;
2) өзендердің, көлдердің және су қоймаларының тасу шекараларын, су қоймаларының жағалау сызықтарын анықтау тәсілдері;
3) контурлар мен объектілердің ауыл шаруашылығы шифрларын ашу бойынша күрделілік санаттарының сипаттамалары.
2-параграф. Шифрларды ашу жұмыстарын ұйымдастыру
43. Шифрларды ашу жұмыстары аэроғарыштық түсірілім, ортофотожоспарлар, фотожоспарлар материалдары болған жағдайда жүргізіледі.
44. Шифрларды ашуға арналған тапсырма қалыптастырылады және планшеттер тобына беріледі.
45. Аралас әдісті қолдана отырып, шифрларды ашу жұмыстарын ұйымдастыру қысқы кезеңде жүзеге асырылады.
Әрбір орындаушы осы Әдістеменің 41 және 42-тармақтарында көрсетілген материалдармен қамтамасыз етіледі. Камералдық кезеңде басталған шифрларды ашу жұмысы шифрларды ашудың камералық бөлігін және камералдық тәсілмен шифрларын ашу мүмкін болмаған учаскелерді тексеру арқылы далалық кезеңде аяқталады.
Шифрларды ашу материалдарында аэрофотосуреттерде (ғарыштық суреттерде, фотожоспарларда, ортожоспарларда) бейнеленбеген заттар мен жергілікті жердің контурлары түсіріледі, сондай-ақ объектілердің географиялық атаулары жинақталынады және нақтыланады.
46. Шифрларды ашу жұмыстарын өз шаруашылығындағы ауыл шаруашылығы алқаптарының жай-күйі мен пайдаланылуын жақсы білетін уәкілетті адамның (жер пайдаланушының) қатысуымен орындауға жол беріледі.
47. Шифрларды ашу аэрофотосуреттер (ғарыштық суреттер) жұмыс алаңдары шекараларында немесе фотожоспарлар (ортофотожоспарлар) шекараларында міндетті түрде шекаралар бойынша контурлардың түйісуі орындала отырылып, жүргізіледі. Контурлардың түйісуі жоқ учаскенің шекаралары бойынша шифрлар ашуды түсіру шекаралардан тыс жоспарда 1 (бір) см қашықтықта жүргізіледі. Контурлардың дұрыс түйісуі орындаушылардың қолдары қойылып, куәландырылады.

Параграф 1. Подготовка к дешифрированию
40. До начала дешифрирования на участок съемки запрашиваются и изучаются следующие материалы:
1) фотокарты прежних лет съемки;
2) топографические карты последнего года издания.
41. На участок съемки подбираются материалы, подлежащие дешифрированию: аэрофотоснимки (космоснимки, ортофотопланы, фотопланы).
При дешифрировании на аэрофотоснимках предварительно проводится определение и отграничение рабочих площадей. Границы рабочих площадей показываются синим, а внешняя граница участка съемки – черным цветом.
Для сводок контуров с новой съемкой по смежеству с внешней границей участка в полосе шириной 2 (два) см на карте наносятся все контуры сельскохозяйственных угодий.
42. На основе изучения материалов подготовки к дешифрированию определяются:
1) методы и местные особенности дешифрирования;
2) способы определения границ разлива рек, озер и водохранилищ, береговых линий водоемов;
3) характеристики категорий сложности при сельскохозяйственном дешифрировании контуров и объектов.
Параграф 2. Организация работ по дешифрированию
43. Работы по дешифрированию начинаются при наличии материалов аэрокосмосъемки, ортофотопланов, фотопланов.
44. Задание на дешифрирование формируется и выдается на группу планшетов.
45. Организация работ по дешифрированию с использованием комбинированного метода осуществляется в зимний период.
Каждый исполнитель обеспечивается материалами, указанными в пунктах 40 и 41 настоящей Методики. Работа по дешифрированию, начатая в камеральный период, заканчивается в полевой период путем проверки в натуре камеральной части дешифрирования и тех участков, которые невозможно отдешифрировать камерально.
На материалы дешифрирования наносятся предметы и контуры местности, изображения которых отсутствуют на аэрофотоснимках (космоснимках, фотопланах, ортофотопланах), а также собираются и уточняются географические названия объектов.
46. Допускается выполнение работ по дешифрированию с участием уполномоченного лица (землепользователя), хорошо знающего состояние и использование сельскохозяйственных угодий в своем хозяйстве.
47. Дешифрирование ведется в границах рабочих площадей аэрофотоснимков (космоснимков) или в границах фотопланов (ортофотопланов) с обязательным выполнением сводок контуров по границам. По свободным от сводок контуров границам участка съемки дешифрирование производится за пределами границ на расстоянии в 1 (один) см на карте. Правильность сводок контуров удостоверяется подписями исполнителей.

48. Шифрларды ашу материалдары мен құжаттары қолмен жасалған кезде шифрларды ашу ісінде планшеттер тобында (4 (төрт) түсіру трапециясына), ал цифрлық тәсілде негізгі каталог папкасында қалыптастырылады.
Әрбір істе не негізгі каталог папкасында шифрларды ашу бойынша мынадай құжаттар салынады:
1) шифрлары ашылған аэрофотосуреттер (ғарыштық суреттер, фотожоспарлар, ортожоспарлар);
Қолмен жасау әдісінде суреттерде бейнеленбеген контурларды салу үшін сызба кескіндер үшін аэрофотосуреттің (ғарыштық суреттің, фотожоспардың, ортофотожоспардың) сыртқы жағын пайдалану қажет.
Цифрлық тәсілде суреттерде бейнеленбеген жергілікті жердің контурлары далалық шифрларды ашу процесінде сызылады;
2) елді мекендердің, сайлардың, өзендердің, көлдердің, батпақтардың белгіленген атауларының ведомосі. Бұл атаулар Қазақстан Республикасының географиялық атауларының қолданыстағы мемлекеттік каталогтарымен салыстырылады;
3) жұмыстарды бақылау және қабылдап алу актісі.
Контурлар мен объектілердің ауыл шаруашылығы шифрларын ашу кезіндегі күрделілік санаттарының сипаттамалары осы Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес айқындалады.
4-тарау. Ауыл шаруашылығы шифрларын ашуды орындау кезеңділігі
49. Ауыл шаруашылығы шифрларын ашуды орындау кезеңділігі аумақты жерлерді шаруашылыққа пайдалану деңгейі бойынша қарқынды егіншілік, егіншілігі дамыған аудандарға, шөл және шөлейт аумақтарға бөлу қағидаты бойынша айқындалады және ол мыналарды құрайды:
6 (алты) – 8 (сегіз) жыл – қарқынды егіншілік аудандары үшін;
10 (он) -15 (он бес) жыл – егіншілігі дамыған аудандар үшін;
20 (жиырма) және одан көп жыл – шөл және шөлейт аумақтар үшін.
5-тарау. Цифрлық ауыл шаруашылығы карталарын жасауда шифрларды ашу материалдарын пайдалану
50. Шифрларды ашу материалдары бар қалыптастырылған істер немесе негізгі каталог папкалары карталар жасауда пайдаланылады.
51. Карталар 1:10 000, 1:25 000 және 1:50 000 масштабтарында координаттар мен биіктіктердің бірегей жүйесінде, халықаралық бөлшектеуде және номенклатурада жасалады. Мүдделі жеке және заңды тұлғалардың өтінімдері бойынша басқа масштабтағы карталарды жасауға жол беріледі.
52. Карталар мыналарға арналады:
1) ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің табиғи ерекшеліктері мен қазіргі жай-күйін көрсету;
2) мемлекеттік жер кадастры мәліметтерін қалыптастыру;
3) Қазақстан Республикасының жер балансын жердің нақты пайдаланылуына сәйкес жасау;
4) ауыл шаруашылығы алқаптарының құрылымын олардың нақты пайдаланылуы мен олардың мелиоративтік жай-күйі бойынша бейнелеу;
5) жер алқаптарының шекараларын айқындау мен алаңдарын есептеу дәлдігін арттыру;

48. Материалы и документы дешифрирования формируются в дело по дешифрированию на группу планшетов (на 4 (четыре) съемочные трапеции) ‒ при ручном способе, в папку корневого каталога ‒ при цифровом способе.
В каждое дело либо папку корневого каталога по дешифрированию вкладываются следующие документы:
1) отдешифрированные аэрофотоснимки (космоснимки, фотопланы, ортофотопланы).
Для нанесения неотображенных на снимках контуров необходимо использовать для абриса оборотную сторону аэрофотоснимка (космоснимка, ортофотоплана, фотоплана) – при ручном способе.
При цифровом способе не изобразившиеся на снимках контуры местности наносятся в процессе полевого дешифрирования;
2) ведомость установленных названий населенных пунктов, урочищ, рек, озер, болот. Эти названия сличаются с имеющимся государственным каталогом географических названий Республики Казахстан;
3) акт контроля и приемки работ.
Характеристики категорий сложности при сельскохозяйственном дешифрировании контуров и объектов определяются в соответствии с приложением 1 к настоящей Методике.
Глава 4. Периодичность выполнения сельскохозяйственного дешифрирования
49. Периодичность выполнения сельскохозяйственного дешифрирования определяется по принципу деления территории по степени хозяйственного использования земель на районы интенсивного земледелия, развитого земледелия, полупустынные и пустынные территории, и составляет:
6 (шесть) – 8 (восемь) лет – для районов интенсивного земледелия;
10 (десять) -15 (пятнадцать) лет – для районов развитого земледелия;
20 (двадцать) и более лет – для полупустынных и пустынных территорий.
Глава 5. Использование материалов дешифрирования при создании цифровых сельскохозяйственных карт
50. Сформированные дела либо папки корневого каталога с материалами дешифрирования используются при создании карт.
51. Карты создаются в масштабах 1:10 000, 1:25 000 и 1:50 000 в единой системе координат и высот, международной разграфке и номенклатуре. По заявке заинтересованных физических и юридических лиц допускается создание карт другого масштаба.
52. Карты предназначены для:
1) показа природных особенностей и современного состояния земель сельскохозяйственного назначения;
2) формирования сведений государственного земельного кадастра;
3) составления баланса земель Республики Казахстан в соответствии с фактическим использованием земли;
4) отображения структуры сельскохозяйственных угодий по фактическому их использованию и их мелиоративного состояния;
5) повышения точности определения границ и вычисления площадей земельных угодий;

6) жер учаскелері үшін төлемақының базалық мөлшерлемелеріне түзету коэффициенттерін айқындау;
7) ауыл шаруашылығы алқаптарын бір түрден екіншісіне ауыстыру;
8) топырақтың құнарлылығын арттыру үшін жердің сапалық жай-күйі жөніндегі ақпаратпен қамтамасыз ету;
9) ауыл шаруашылығы жерлеріне түгендеу мен мониторинг жүргізу;
10) жаңа жерлерді игеру резервтерін анықтау;
11) жерге орналастыруды және жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылауды жүргізу;
12) жерлерді ұтымды пайдалану мен қорғауды, жер ресурстарын басқарудың тиімділігін қамтамасыз ету мақсатында толық ақпарат беру.
53. Масштабтары 1:10 000 және 1:25 000 карталар топырақтық, геоботаникалық карталарды жасау үшін негіз ретінде қолданылады.
Карталар Красовский эллипсоидінің параметрлері бойынша алты градустық аймақтарда есептелетін көлденең цилиндрлік тең бұрышты картографиялық проекцияда жасалады.
Проекцияның жалпақ тікбұрышты координаталарының басталуы аймақ пен экватордың осьтік меридианының қиылысуымен сәйкес келеді. X осінің оң бағыты – солтүстікке, Y осінің оң бағыты – шығысқа. Әр аймақтың осьтік меридианы ординатасының мәні 500 000 м-ге тең болады деп қабылданған.
54. Карталардың парақтары трапеция түрінде болады, олардың бүйірлері меридиандар мен параллельдер болып табылады.
Карталар осы Әдістемеге 2-қосымшада цифрлық ауыл шаруашылығы карталарының бүйірлерінің өлшемдеріне сәйкес жеке парақтармен жасалады және шығарылады.
Карталардың парақтарын стандартты емес бөлшектеп басып шығаруға жол берілмейді.
6-тарау. Ауыл шаруашылығы карталарының геодезиялық негізі
55. Масштабтары 1:10 000, 1:25 000 және 1:50 000 карталардың геодезиялық негізі мыналар болып табылады:
1) тікбұрышты координаттары белгіленген координаттар жүйесіндегі көлденең цилиндрлік теңбұрышты - картографиялық проекцияда есептелген мемлекеттік геодезиялық желі пункттері және геодезиялық жиілету желісі, жоспарлы түсіру желісінің нүктелері;
2) мемлекеттік нивелирлік желі пункттері, мемлекеттік геодезиялық желі пункттері және геодезиялық жиілету желісі;
3) карта масштабында орташа қателігі 0,1 (нөл бүтін оннан бір) мм-ден аспайтын мемлекеттік геодезиялық желінің жақын пункттеріне қатысты айқындалатын жоспарлы түсіру желісінің нүктелері.
Жерге орналастыру, жерді
мемлекеттік есепке алу және
жер кадастры мақсаттары үшін
масштабтары 1:10 000, 1:25 000
және 1:50 000 цифрлық ауыл
шаруашылығы карталарын
жасауға арналған
аэрофотосуреттердің
шифрларын ашу жөніндегі
әдістемеге 1-қосымша
Контурлар мен объектілердің ауыл шаруашылығы шифрларын ашу кезіндегі күрделілік санаттарының сипаттамалары

6) определения поправочных коэффициентов к базовым ставкам платы за земельные участки;
7) перевода сельскохозяйственных угодий из одного вида в другой;
8) обеспечения информацией по качественному состоянию земель для повышения плодородия почв;
9) проведения инвентаризации и мониторинга сельскохозяйственных земель;
10) выявления резервов освоения новых земель;
11) проведения землеустройства и контроля за использованием и охраной земель;
12) предоставления подробной информации с целью обеспечения рационального использования и охраны земель, эффективности управления земельными ресурсами.
53. Карты масштабов 1:10 000 и 1:25 000 используются в качестве основы при создании почвенных и геоботанических карт.
Карты создаются в поперечной цилиндрической равноугольной картографической проекции, вычисляемой в шестиградусных зонах по параметрам эллипсоида Красовского.
Начало плоских прямоугольных координат проекции совпадает с пересечением осевого меридиана зоны и экватора. Положительное направление оси X ‒ на север, положительное направление оси Y ‒ на восток. Значение ординаты осевого меридиана каждой зоны принято равным 500 000 м.
54. Листы карт имеют форму трапеций, сторонами которых являются меридианы и параллели.
Карты составляются и издаются отдельными листами в соответствии с размерами сторон цифровых сельскохозяйственных карт, указанными в приложении 2 к настоящей Методике.
Издание листов карт в нестандартной разграфке не допускается.
Глава 6. Геодезическая основа цифровых сельскохозяйственных карт
55. Геодезической основой карт масштабов 1:10 000, 1:25 000 и 1:50 000 являются:
1) пункты государственной геодезической сети и геодезических сетей сгущения, точки плановой съемочной сети, прямоугольные координаты которых вычислены в поперечной цилиндрической равноугольной картографической проекции, в установленной системе координат;
2) пункты государственной нивелирной сети, пункты государственной геодезической сети и геодезических сетей сгущения;
3) точки плановой съемочной сети, определяемые относительно ближайших пунктов государственной геодезической сети со средней ошибкой, не превышающей 0,1 (ноль целых одной десятой) мм в масштабе карты.
Приложение 1 к Методике
по дешифрированию аэрофотоснимков
для составления цифровых
сельскохозяйственных карт
в масштабах 1:10 000, 1:25 000
и 1:50 000 для целей землеустройства,
государственного учета земель
и земельного кадастра
Характеристики категорий сложности при сельскохозяйственном дешифрировании контуров и объектов

1. Бірінші санат:
1) ауыл шаруашылығы және ауыл шаруашылығына жатпайтын алқаптардың ірі контурлары бар ашық, жазық немесе адырлы жыртылған жерлер. Контурлар саны жоспардың 1 (бір) шаршы дециметріне (бұдан әрі – ш.дм) 15-ке (он беске) дейін;
2) 1 (бір) ш.дм-не 15-ке (он беске) дейін контурлар санымен ашық жазық жер жайылым ретінде пайдаланылады;
3) орман соқпақтары және орман жолдары бар жаппай орманмен көмкерілген контурлар саны жоспардың 1 (бір) ш.дм-не 10-ға (онға) дейінгі жерлер;
4) заттай зерттеп-қарауды қажет етпейтін, контурлар саны жоспардың 1 (бір) ш.дм-не 10-нан (оннан) аспайтын ашық жазықтағы немесе таулы жердердегі батпақтардың, көлдердің учаскелері.
2. Екінші санат:
1) ашық немесе жартылай жабық, жазық немесе адырлы, ірі ауыл шаруашылығы алқаптары бар құрғатылған жерлер, контурлар саны жоспардың 1 (бір) ш.дм-не 16-дан (он алтыдан) 40-қа (қырыққа) дейін;
2) негізінен жыртылған, орман учаскелерінің айналасында және ішінде орманның, шабындықтардың жекелеген контурлары бар жерлер, контурлар саны жоспардың 1 (бір) ш.дм-не 16-дан (он алтыдан) 40-қа (қырыққа) дейін;
3) ызасу ойықтары мен майда контурлар, бұталар, ормандар бар ашық айдалған жерлер, контурлар саны жоспардың 1 (бір) ш.дм-не 16-дан (он алтыдан) 40-қа (қырыққа) дейін;
4) құмдар, сортаңдар және ауыл шаруашылығында пайдаланылмайтын немесе ішінара жайылым ретінде пайдаланылатын, шөп және басқа да өсімдіктермен бекіген басқа да контурлар, контурлар саны жоспардың 1 (бір) ш.дм-не 16-дан (он алтыдан) 40-қа (қырыққа) дейін;
5) орман соқпақтары, кесілген ағаштары, жолдары, отырғызылған ағаштары бар жерлері мен жекелеген ауыл шаруашылығы алқаптары бар жаппай орман өскен жер. Контурлар саны жоспардың 1 (бір) ш.дм-не 11-ден (он бірден) 20-ға (жиырмаға) дейін;
6) сортаң контурлары, тәлімі егістіктері және жел эрозиясына ұшырап, суармалы жерлер танаптарының арасында бірігіп кеткен басқа да жерлер, контурлар саны жоспардың 1 (бір) ш.дм-не 11-ден (он бірден) 20-ға (жиырмаға) дейін;
7) орманның, көлдердің, бұталардың жеке контурлары бар, қамысты-құрақты өсімдік дүниесімен көмкерілген, өтуге болатын батпақтар. Контурлар саны жоспардың 1 (бір) ш.дм-не 11-ден (он бірден) 20-ға (жиырмаға) дейін;
8) жартылай жабық ойпаттық батпақтар учаскелері, контурлар саны жоспардың 1 (бір) ш.дм-не 20-ға (жиырмаға) дейін.
3. Үшінші санат:
1) шымдалған жылғалары, жыралары, аттас контурлары (арықтар, ызасулар, көлдер, шоқ орман, карст шұңқырлары ы) бар жерлер, сондай-ақ жайылым мен шабындық ретінде пайдаланылатын тау бөктері аудандары, егістік алаптары арасындағы тыңайған учаскелер, контурлардың жалпы саны жоспардың 1 (бір) ш.дм-не 41-ден (қырық бірден) 70-ке (жетпіске) дейін;

1. Первая категория:
1) местность открытая, равнинная или всхолмленная распаханная с крупными контурами сельскохозяйственных и несельскохозяйственных угодий. Количество контуров до 15 (пятнадцати) на 1 (один) квадратный дециметр (далее – кв.дм) карты;
2) местность открытая равнинная используется под пастбище с количеством контуров до 15 (пятнадцати) на 1 (один) кв. дм карты;
3) местность, сплошь залесенная с наличием просек и лесных дорог с числом контуров до 10 (десяти) на 1 (один) кв. дм карты;
4) участки открытых низинных или верховых болот, озер, не требующих натурного обследования, с числом контуров, не превышающих 10 (десяти) на 1 (один) кв. дм карты.
2. Вторая категория:
1) местность открытая или полузакрытая, равнинная или всхолмленная с количеством контуров, осушенные земли с крупными сельскохозяйственными угодьями с количеством контуров от 16 (шестнадцати) до 40 (сорока) на 1 (один) кв. дм карты;
2) местность, преимущественно распаханная, с наличием отдельных мелких контуров леса, сенокосов вокруг и внутри лесных участков в количестве контуров от 16 (шестнадцати) до 40 (сорока) на 1 (один) кв. дм карты;
3) местность открытая распаханная с наличием мочажин и мелких контуров, кустарников, леса с количеством контуров от 16 (шестнадцати) до 40 (сорока) на 1 (один) кв. дм карты;
4) пески, солончаки и контура, не используемые в сельском хозяйстве или используемые частично, как пастбища, закрепленные травянистой и древесной растительностью, с количеством контуров от 16 (шестнадцати) до 40 (сорока) на 1 (один) кв. дм карты;
5) местность, сплошь залесенная с наличием просек, вырубок, дорог, лесопосадок и отдельных сельскохозяйственных угодий. Количество контуров от 11 (одиннадцати) до 20 (двадцати) на 1 (один) кв. дм карты;
6) местность открытая, распаханная с наличием засоленных контуров, богарных пашен и земель, вкрапленных между полей орошаемых земель, подверженных ветровой эрозии с количеством контуров от 11 (одиннадцати) до 20 (двадцати) на 1 кв. дм карты;
7) болота проходимые, покрытые камышево-тростниковой растительностью, с наличием отдельных контуров леса, озер, кустарника. Количество контуров от 11 (одиннадцати) до 20 (двадцати) на 1 (один) кв. дм карты;
8) участки полузакрытых низинных болот с числом контуров до 20 (двадцати) на 1 (один) кв. дм карты.
3. Третья категория:
1) местность, открытая или полузакрытая с наличием задернованных балок, оврагов, одноименных контуров (канав, мочажин, озер, колок, карстовых воронок), а также предгорные районы, используемых под пастбище или сенокос, залежных участков среди массивов пашни с общим количеством контуров от 41 (сорока одного) до 70 (семидесяти) на 1 (один) кв. дм карты;

2). су басатын және батпақтанған шабындықтардың, бұталар мен ормандардың жекелеген контурлары бар өзендердің ашық немесе жартылай жабық алқаптары, контурлар саны жоспардың 1 (бір) ш.дм-не 41-ден (қырық бірден) 70-ке (жетпіске) дейін;
3) орман соқпақтары, кесілген ағаштары, жолдары, отырғызылған ағаштары мен жекелеген ауыл шаруашылығы алқаптары бар, көлдер, батпақтар мен ормандар арасында жекелеген құрғақ аңғарлы және батпақтанған шабындық учаскелері бар ішінара батпақталған жер. Шөппен немесе басқа өсімдіктермен бекіген құмдар. Контурлар саны жоспардың 1 (бір) ш.дм-не 21-ден (жиырма бірден) 40-қа (қырыққа) дейін;
4) егістік пен тыңайған жерлердің ұсақ контурлары, құрғақ аңғарлы және батпақтанған шабындықтары және майда жылғалары бар орманды жер, контурлар саны жоспардың 1 (бір) ш.дм-не 21-ден (жиырма бірден) 60-қа (алпысқа) дейін;
5) шөптесін өсімдіктерінің контурлары бар жапырақты орман мен бұталар өскен жайылым жер, контурлар саны жоспардың 1 (бір) ш.дм-не 31-ден (отыз бірден) 70-ке (жетпіске) дейін;
6). жоспардың 1 (бір) ш.дм-не келетін контурлар санына қарамай жоспарланған көшелері бар кішігірім ауылдық елді мекендер.
4. Төртінші санат:
1) тілімделген жылғалары, жыралары бар ашық немесе жартылай жабық жер. Тау бөктері ауданы. Жыралар желісі бар құрғатылған жерлер. Дараланған жер учаскелері мен ауыл шаруашылығы алқаптары, сондай-ақ құрғату немесе суару желісі бар. Контурлар саны жоспардың 1 (бір) ш.дм-не 71-ден (жетпіс бірден) 100-ге (жүзге) дейін;
2) құрылысы жүйесіз немесе әр жерге шашырата салынған елді мекендері, дамыған темір жолы, бұрылыс жолағы бар даңғыл жолдар желісі мен басқа әртүрлі контурлары бар ашық жер, контурларының жалпы саны жоспардың 1 (бір) ш.дм-не 71-ден (жетпіс бірден) 100-ге (жүзге) дейін;
3). ескі арналары, ағыстары мен көлдері, сапалары әртүрлі аттамалы шабындық учаскелері бар үлкен өзендердің жартылай жабық алқаптары. Контурлардың саны жоспардың 1 (бір) ш.дм-не 41-ден (қырық бірден) 70-ке (жетпіске) дейін;
4) түрлі жоспарланған, бірнеше орамдардан тұратын тік бұрыш типінде ауыл типіндегі ірі елді мекендер. Контурлардың саны жоспардың (бір) кв.дм-не 41-ден (қырық бірден) 70-ке (жетпіске) дейін;
5) 1 (бір) ш.дм-не келетін контурлар санына қарамай, шашыраңқы орналасқан жайылымдары, орман контурлары мен шабындық алқаптары бар таулы жер.
5. Бесінші санат:
1) жүйелі түрде суару қозғалысты қиындатпайтын суармалы жерлері бар ашық немесе жартылай жабық жер, сондай-ақ контурлардың саны жоспардың 1 (бір) ш.дм-не 101-ден (жүз бірден) 150-ге (жүз елуге) дейін болатын суару желісі бар жерлер;

2) открытые или полузакрытые поймы рек с наличием отдельных контуров заливных и заболоченных сенокосов, кустарников и лесов с количеством контуров от 41 (сорока одного) до 70 (семидесяти) на 1 (один) кв. дм карты;
3) местность, сплошь залесенная с наличием просек, вырубок, дорог, лесопосадок и отдельных сельскохозяйственных угодий, частично заболоченная, с отдельными участками суходольных и заболоченных сенокосов среди озер, болот и лесов. Пески, закрепленные травянистой или древесной растительностью. Количество контуров от 21 (двадцати одного) до 40 (сорока) на 1 (один) кв. дм карты;
4) лесная местность с наличием мелких контуров пашен и залежей, суходольных и заболоченных сенокосов и мелких речушек с количеством контуров от 21 (двадцати одного) до 60 (шестидесяти) на 1 (один) кв. дм карты;
5) местность пастбищ, заросших лиственным лесом и кустарником с наличием контуров с травянистой растительностью с количеством контуров от 31 (тридцати одного) до 70 (семидесяти) на 1 (один) кв. дм карты;
6) небольшие сельские населенные пункты со спланированными улицами независимо от числа контуров на 1 (один) кв. дм карты.
4. Четвертая категория:
1) местность открытая или полузакрытая, расчлененными балками, оврагами. Район предгорий. Осушенные земли с наличием сети канав. С наличием обособленных земельных участков и сельскохозяйственных угодий, а также с осушительной или оросительной сетью. Количество контуров от 71 (семидесяти одного) до 100 (ста) на 1 (один) кв. дм карты;
2) местность открытая с населенными пунктами с бессистемной или рассредоточенной застройкой и развитой железнодорожной, шоссейной сетью дорог с полосами отвода и различными контурами с общим количеством от 71 (семидесяти одного) до 100 (ста) на 1 (один) кв. дм карты;
3) полузакрытые поймы больших рек со старицами, протоками и озерами, с наличием чересполосных сенокосных участков различного качества. Количество контуров от 41 (сорока одного) до 70 (семидесяти) на 1 (один) кв. дм карты;
4) крупные населенные пункты сельского типа с различными видами планировки, а также прямоугольного типа из нескольких кварталов. Количество контуров от 41 (сорока одного) до 70 (семидесяти) на 1 (один) кв. дм карты;
5) местность горная с наличием разбросанных участков пастбищ, контуров леса и сенокосных угодий, независимо от числа контуров на 1 (один) кв. дм карты.
5. Пятая категория:
1) местность закрытая или полузакрытая с поливными землями, систематические поливы которых не затрудняют передвижение, а также земли с осушительной сетью с количеством контуров от 101 (сто одного) до 150 (сто пятидесяти) на 1 (один) кв. дм карты;

2) кішігірім орман учаскелері, тікенді бұталар мен қамыс басқан күріш алқаптарының суармалы жерлері немесе қозғалысты қиындататын суармалы жерлер. Контурлардың саны жоспардың (бір) ш.дм-не 71-ден (жетпіс бірден) 100-ге (жүзге) дейін;
3) таулы, жүріп өту қиын немесе биіктігі теңіз деңгейінен 2 000 метрден жоғары биік таулы аймақтар. 1 (бір) ш.дм-не келетін контурлар санына қарамай, бұталар, жайылым мен шабындық алқаптарының контурлары бар;
4) контурлардың саны жоспардың 1 (бір) ш.дм-не 101-ден (жүз бірден) 150-ге (жүз елуге) дейін болатын ауыл шаруашылығында пайдаланылатын алуан түрлі контурлары бар жер.
6. Алтыншы санат: жүйесіз немесе шашырата құрылыс жүргізілген, ауыл шаруашылығы алқаптарының ұсақ контурлары, суару желісі арықтары және бөгде пайдаланудағы учаскелері бар ауыл типтес ірі елді мекендер, контурларының саны жоспардың 1 (бір) ш.дм-не 151-ден (жүз елу бірден) 200-ге (екі жүзге) дейін.
7. Жетінші санат: жүйелі түрде суару қозғалысты қиындатпайтын суармалы жерлер. Контурлардың саны жоспардың 1 (бір) ш.дм-не 200-ден (екі жүзден) асады.
8. Сегізінші санат: қозғалысты қиындататын тығыз суғару желісі бар мақталық, күріш, бау-бақша дақылдары, жеміс бақтары, жүзімдіктер, тұт тоғайы отырғызылған суармалы жерлер. Контурлардың саны жоспардың 1 (бір) ш.дм-не 201-ден (екі жүз бірден) 250-ге (екі жүз елуге) дейін.
9. Тоғызыншы санат: өте тығыз салынған құрылыстары бар мақталық, күріш, бау-бақша дақылдары, жеміс бақтары, жүзімдіктер, тұт тоғайы отырғызылған суармалы жерлер, онда қалың өскен өсімдіктер мен тығыз суғару желісі қозғалысты және көзбен қарап бақылауды біршама қиындатады. Контурлардың саны жоспардың 1 (бір) ш.дм-не 251-ден (екі жүз елу бірден) 300-ге (үш жүзге) дейін.
10. Оныншы санат: өте тығыз салынған құрылыстары бар мақталық, күріш, бау-бақша дақылдары, жеміс бақтары, жүзімдіктер, тұт тоғайы отырғызылған суармалы жерлер, онда қалың өскен өсімдіктер мен тығыз суғару желісі қозғалысты және көзбен қарап бақылауды біршама қиындатады. Контурлардың саны жоспардың 1 (бір) ш.дм-не 300-ден (үш жүзден) асады.
Жерге орналастыру, жерді
мемлекеттік есепке алу және
жер кадастры мақсаттары үшін
масштабтары 1:10 000, 1:25 000
және 1:50 000 цифрлық ауыл
шаруашылығы карталарын
жасауға арналған
аэрофотосуреттердің
шифрларын ашу жөніндегі
әдістемеге 2-қосымша
Цифрлық ауыл шаруашылығы карталары бүйірлерінің өлшемдері
Ауыл шаруашылығы картасының масштабы
Бүйірлерінің өлшемдері, градустық мәнде
ендік бойынша
бойлық бойынша
1:10 000
2,5′
3,75′
1:25 000
5′
7,5′
1:50 000
10′
15′
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2022 жылғы 31 қазандағы
№ 351 бұйрығына 2-қосымша

2) орошаемые земли рисовых полей с небольшими участками леса, зарослей колючего кустарника и камыша или орошаемые земли, затрудняющие передвижение. Количество контуров от 71 (семидесяти одного) до 100 (сто) на 1 (один) кв. дм карты;
3) местность горная, труднопроходимая или высокогорная с высотами над уровнем моря более 2 000 м. С наличием контуров леса, кустарников, пастбищных и сенокосных угодий независимо от числа контуров на 1 (один) кв. дм карты;
4) местность с наличием разнообразия контуров, используемых в сельском хозяйстве с числом контуров от 101 (сто одного) до 150 (сто пятидесяти) на 1 (один) кв. дм карты;
6. Шестая категория: крупные населенные пункты сельского типа с бессистемной или рассредоточенной застройкой, с наличием мелких контуров сельскохозяйственных угодий, канав оросительной сети и участков постороннего пользования с числом контуров от 151 (сто пятьдесят одного) до 200 (двухсот) на 1 (один) кв. дм карты.
7. Седьмая категория: орошаемые земли, систематические поливы которых не затрудняют передвижение. Количество контуров на 1 (один) кв. дм карты более 200 (двухсот).
8. Восьмая категория: орошаемые земли хлопчатника, риса, бахчевых и огородных культур, фруктовых садов, виноградников и тутовых плантаций с густой оросительной сетью, затрудняющей движение. Количество контуров от 201 (двести одного) до 250 (двести пятидесяти) на 1 (один) кв. дм карты.
9. Девятая категория: орошаемые земли хлопчатника, риса, бахчевых и огородных культур, фруктовых садов, виноградников и тутовых плантаций с большой плотностью застройки, в которых высокая растительность и густая оросительная сеть значительно затрудняют визуальные наблюдения и передвижение. Количество контуров от 251 (двести пятьдесят одного) до 300 (трехсот) на 1 (один) кв. дм карты.
10. Десятая категория: орошаемые земли хлопчатника, риса, бахчевых и огородных культур, фруктовых садов, виноградников, тутовых плантаций с большой плотностью застройки, в которых высокая растительность и густая оросительная сеть сильно затрудняют визуальные наблюдения и передвижение более 300 (трехсот) контуров на 1 (один) кв. дм карты.
Приложение 2 к Методике
по дешифрированию аэрофотоснимков
для составления цифровых
сельскохозяйственных карт
в масштабах 1:10 000, 1:25 000
и 1:50 000 для целей землеустройства,
государственного учета земель
и земельного кадастра
Размеры сторон цифровых сельскохозяйственных карт
Масштаб сельскохозяйственной карты
Размеры сторон, в градусной мере
по широте
по долготе
1:10 000
2,5′
3,75′
1:25 000
5′
7,5′
1:50 000
10′
15′
Приложение 2 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 31 октября 2022 года № 351

0;171;255
208;240;255
74
С
Б
Жерүсті коллекторлары, ені:
1 - 3 м-ге дейін (1:10000)
5 м-ге дейін (1:25 000, 1:50000) (суды бір жақтан жинайды)
2 - 4-тен 6м-ге дейін (1:10 000) 6-дан 16 м-ге дейін (1:25 000, 1:50000) (суды екі жақтан жинайды) (ені 0,5 м-ден асатын болса карта масштабында көрсетіледі)
771-1
771-3
0;0;0
0;171;255
208;240;255
75
С
Б
Жерасты коллекторлары мен құдықтар (бақылайтын, су жинайтын, дренаждық)
(Бұрылыстардағы және шеткі құдықтар мен гидранттар өз орындарында көрсетіледі )
73-87
776-1
0;0;0
0;171;255
208;240;255
76
С
Б
Жерасты суағарлары мен гидранттар
776
0;0;0
0;171;255
208;240;255
77
С
П
Б
Дюкерлер ( 0,5 см кем картада № 85 шартты белгісімен дюк. түсіндірме жазбасымен көрсетіледі):ұзындығы:1 - картада 0,5-1 см
2- картада 1 см-ден асады
71-76
0;0;0
0;171;255
208;240;255
78
С
П
Б
Каналдардағы су тарату құрылғылары (реттегіштер ) (су таратқыштың су тарату құрылғысының түрін және су беру бағытын барынша жақсы көрсететін су бөлгіштің шартты белгісі қолданылады. Каналдың ені 1 мм-ден асатын болса, бүйірлік қалыңдатылған сызықтар каналдың шартты белгісінің ішкі жағынан, ал ені кішірек болса - сыртқы жағынан) бейнеленеді)
778
0;0;0
0;171;255
208;240;255
79
С
П
Б
Автожол көпірлерімен (1 және 3) және құбырлармен (2) біріктірілген су тарату құрылғылары

0;171;255
208;240;255
74
Л
С
Коллекторы наземные шириной:
1 – до 3 м (1:10 000) до 5 м
(1:25 000; 1:50 000) (сбор воды односторонний)
2 – от 4 м до 6 м (1:10 000) и от 6 м до 16 м (1:25 000; 1:50 000) (сбор воды двусторонний)
(при ширине более 0,5 м изображаются в масштабе карты)
771-1
771-3
0;0;0
0;171;255
208;240;255
75
Л
С
Коллекторы подземные и колодцы (наблюдательные, водозаборные, дренажные) (поворотные и концевые колодцы и гидранты показываются на своих местах)
73-87
776-1
0;0;0
0;171;255
208;240;255
76
Л
С
Водоводы подземные и гидранты
776
0;0;0
0;171;255
208;240;255
77
Л
П
С
Дюкеры длиной (менее 0,5 см на карте показывается условный знак № 85 с пояснительной подписью "дюк."):
1 – 0,5-1 см на карте
2 – более 1 см на карте
71-76
0;0;0
0;171;255
208;240;255
78
Л
П
С
Водораспределительные устройства (регуляторы) на каналах (условный знак водораспределителя применяется тот, который наилучшим образом отображает вид водораспределительного устройства и направление отвода воды. При ширине канала более 1 мм боковые утолщенные линии отображаются с внутренней стороны условного знака канала, а при меньшей ширине – с внешней)
778
0;0;0
0;171;255
208;240;255
79
Л
П
С
Водораспределительные устройства, совмещенные с автодорожными мостами (1 и 3) и трубами (2)

жалдары, ойықтары жоқ каналдар, арықтардағы қызмет көрсету белдеуі (5 – каналдың ені, метрмен; 15- қызмет көрсету белдеуінің және каналдың ені, метрмен; жалдары, ойықтары бар каналдарды, арықтарды сызған кезде № 67 шартты белгі қолданылады)
771-4
0;171;255
208;240;255
97
С
Қызмет көрсету белдеуі, ені 1,5 мм-ден асады
0;171;255
208;240;255
98
С
Құрғақ арықтар, ені (ені 0,5 мм-ден асатын болса карта масштабында көрсетіледі):
1 - 4 м-ге дейін (1:10000) және 6 м-ге дейін (1:25 000, 1:50000)
2 - 4-тен 6м-ге дейін (1:10 000) және 6-дан 16 м-ге дейін (1:25 000, 1:50000)

(5 – ширина канала в метрах; 15 – ширина полосы обслуживания и канала в метрах; при вычерчивании каналов, канав, имеющих валы, выемки применяется условный знак № 67)
771-4
0;171;255
208;240;255
97
Л
Полоса обслуживания шириной более 1,5 мм
78-91
771-4
0;171;255
208;240;255
98
Л
Сухие канавы шириной (при ширине более 0,5 мм изображаются в масштабе карты):
1 – до 4 м (1:10 000) и до 6 м (1:25 000, 1:50 000)
2 – от 4 м до 6 м (1:10 000) и от 6 м до 16 м (1:25 000,
1:50 000)

280
П
Құрғатылған батпақтар немесе ауыл шаруашылығы өндірісі үшін пайдаланылмайтын батпақты жерлер
73-18
(0;0;0);
(0;171;255)
281
П
Батпақтар немесе батпақтардың шеткі аймақтары, бұлардың қопасы ерте вегетация кезеңінде мал азығы үшін шабылады
73-18
(0;0;0);
(0;171;255)
282
П
Батпақтағы ағаш және бұта өсімдіктері
73-18
(0;0;0);
(0;171;255)
9-тарау. Бедер элементтері
1-параграф. Табиғи нысандары
283
С
Құрғақ арналар және су қазған шұқыр (шұқанақ)

280
П
Осушенные болота или участки болот, неиспользуемые в сельскохозяйственном производстве
73-18
(0;0;0);
(0;171;255)
281
П
Болота или окраинные участки
болот, заросли которых в ранний период вегетации скашиваются на корм скоту
73-18
(0;0;0);
(0;171;255)
282
П
Древесная и кустарниковая растительность на болотах
73-18
(0;0;0);
(0;171;255)
Глава 9. Элементы рельефа
Параграф 1. Естественные формы
283
Л
Сухие русла и водороины (рытвины):