Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің м.а. 2022 жылғы 30 қарашадағы № 388 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 30 қарашада № 30837 болып тіркелді.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Электр энергетикасын дамыту департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтерді беруді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің м.а. 15.02.2023 № 68 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Министрдің міндетін атқарушы М. Журебеков
Министрдің міндетін атқарушы
2022 жылғы 30 қарашадағы
№ 388 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Электр қуатының нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 152 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10612 болып тіркелген):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Электр қуатының нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеу қағидаларында:
2-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар мен анықтамалар қолданылады:
1) азаю көлемі – энергия өндіруші ұйымға сәйкес келетін энергия өндіруші ұйымның электр станцияларын кезектен тыс аттестаттаудан өткізу нәтижелері бойынша айқындалған аттестатталған электр қуатының және желіге жіберу жиынтық электр қуатының айырмасы, мегаватта (бұдан әрі – МВт);

О внесении изменений в некоторые приказы Министра энергетики Республики Казахстан
Приказ и.о. Министра энергетики Республики Казахстан от 30 ноября 2022 года № 388. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 ноября 2022 года № 30837.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов Министра энергетики Республики Казахстан, в которые вносятся изменения.
2. Департаменту развития электроэнергетики Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Сноска. В пункт 4 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом и.о. Министра энергетики РК от 15.02.2023 № 68 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Исполняющий обязанности Министра М. Журебеков
Утвержден приказом
Исполняющий обязанности Министра
от 30 ноября 2022 года № 388
Перечень некоторых приказов Министра энергетики Республики Казахстан, в которые вносятся изменения
1. В приказе Министра энергетики Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 152 "Об утверждении Правил организации и функционирования рынка электрической мощности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10612):
в Правилах организации и функционирования рынка электрической мощности, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в новой редакции:
"2. В настоящих Правилах применяются следующие понятия и определения:
1) объем снижения – разница соответствующих энергопроизводящей организации аттестованной электрической мощности, определенной по результатам проведения внеочередных аттестаций электрических станций энергопроизводящей организации, и суммарной электрической мощности отпуска в сеть, в мегаваттах (далее – МВт);

2) аралас орташалау әдісі – бұл өнеркәсіптік кешен тұтынатын электр қуатының есептік кезеңдегі (күнтізбелік ай) максималды мәнін анықтау (есептеу) әдісі, оған сәйкес өнеркәсіптік кешен тұтынатын электр қуатының есептік кезеңдегі (күнтізбелік ай) максималды мәні импортталатын электр қуатын шегере отырып, аталған есептік кезеңнің (күнтізбелік айдың) барлық бақылау кезеңдеріндегі өнеркәсіптік кешеннің нетто-қуатының тиісті орташа мәні ретінде айқындалады;
3) аттестатталған электр қуаты – тиісті аттестаттау нәтижелері бойынша электр станцияларының аттестатталған электр қуатының қосындысы, МВт;
4) бақылау кезеңі – жергілікті уақыт бойынша 17:00-ден бастап 23:00-ге дейін күнтізбелік күн уақытының мерзімі (мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда);
5) генерациялайтын қондырғы – электр энергиясын өндіретін құрылғы;
6) генерациялайтын қондырғылардың электр қуатын аттестаттау – аттестатталған электр қуатының мәндерін және электр қуатын ұлғайту мен азайтудың аттестатталған жылдамдықтарын айқындауға бағытталған Жүйелік оператор жүргізетін іс-шаралар;
7) генерациялаудың, технологиялық және техникалық минимумдардың жұмыс электр қуаттарының ведомосі – Жүйелік оператор ағымдағы және алдағы есеп айырысу кезеңінің (күнтізбелік айдың) әрбір тәулігіне жасайтын, оған энергия өндіруші ұйымдар ұсынған және Жүйелік оператормен келісілген генерациялаудың жұмыс электр қуаттарының, генерациялаудың ықтимал электр қуаттарының, энергия өндіруші ұйымдардың электр станцияларының технологиялық және техникалық минимумдарының мәндері енгізілетін құжат;
8) генерацияның ықтимал электр қуаты – энергия өндіруші ұйымның жылу электр станциялары генерациясының жұмыс электр қуатының (белгіленген электр қуатының шектеулерін және Жүйелік оператормен келісілген жоспарлы жөндеулерді ескере отырып) және энергия өндіруші ұйымның генерациясының тиісті жұмыс электр қуатының құрамына кіретін гидравликалық электр станцияларына (Қазақстан Республикасы Су кодексінің 40-бабына сәйкес су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі бассейндік инспекциялар берген су шығыстарын қамтамасыз ету шарттары бойынша) тиесілі бөлігінің сомасы, МВт;
9) желіге жіберу жиынтық электр қуаты – онда ескерілген есепті жылдағы энергия өндіруші ұйымдардың электр станцияларының өз қажеттіліктері үшін электр қуатының максималды мәнін шегергендегі жиынтық электр қуаты, МВт;

2) метод смежного усреднения – метод определения (расчета) максимального за расчетный период (календарный месяц) значения электрической мощности потребления промышленного комплекса, в соответствии с которым максимальное за расчетный период (календарный месяц) значение электрической мощности потребления промышленного комплекса определяется как соответствующее среднее за все контрольные периоды данного расчетного периода (календарного месяца) значение нетто-мощности промышленного комплекса за вычетом импортируемой электрической мощности;
3) аттестованная электрическая мощность – сумма аттестованных электрических мощностей электрических станций по результатам соответствующих аттестаций, в МВт;
4) контрольный период – отрезок времени календарного дня с 17:00 до 23:00 часов местного времени (с понедельника по пятницу, кроме праздничных дней);
5) генерирующая установка – устройство, вырабатывающее электрическую энергию;
6) аттестация электрической мощности генерирующих установок – мероприятия, проводимые Системным оператором, которые направлены на определение значений аттестованной электрической мощности и аттестованных скоростей увеличения и уменьшения электрической мощности;
7) ведомость рабочих электрических мощностей генерации, технологических и технических минимумов – документ, составляемый Системным оператором на каждые сутки текущего и предстоящего расчетного периода (календарного месяца), в который включаются предоставленные энергопроизводящими организациями и согласованные Системным оператором значения рабочих электрических мощностей генерации, возможных электрических мощностей генерации, технологических и технических минимумов электрических станций энергопроизводящих организаций;
8) возможная электрическая мощность генерации – сумма рабочей электрической мощности генерации тепловых электрических станций энергопроизводящей организации (с учетом ограничений установленной электрической мощности и согласованных с Системным оператором плановых ремонтов) и той части соответствующей рабочей электрической мощности генерации энергопроизводящей организации, которая приходится на входящие в ее состав гидравлические электрические станции (по условиям обеспечения заданных бассейновыми инспекциями по регулированию использования и охране водных ресурсов расходов воды, в соответствии со статьей 40 Водного кодекса Республики Казахстан, в МВт;
9) суммарная электрическая мощность отпуска в сеть – суммарная электрическая мощность за вычетом учтенного в ней максимального в расчетном году значения электрической мощности собственных нужд электрических станций энергопроизводящей организации, в МВт;

10) жиынтық шегерілетін электр қуаты – энергия өндіруші ұйымның электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметін сатып алу туралы қолданыстағы шарттарда немесе олар болмаған (жасалмаған) жағдайда, энергия өндіруші ұйымды электр қуатымен қамтамасыз ету жөніндегі қолданыстағы екі жақты шарттарда тиісті күнтізбелік жылға көрсетілген мына параметрлер қосындысы: есептік жылдағы өз қажеттілігіне тұтынылатын электр қуатының максималды мәндері, есептік жылдағы бөлшек сауда нарығы субъектілеріне жеткізілетін максималды электр қуаты және есептік жылдағы экспорттың максималды электр қуаты, МВт;
11) жиынтық электр қуаты – әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің шарттық көлемінің және шегерілетін жиынтық электр қуатының қосындысы, МВт;
12) жоспарлы жөндеу – Жүйелік оператормен келісілген жөндеу графигіне енгізілген жоспарлы жөндеу;
13) жоспарлау жүйесі – электр энергиясының көтерме нарығы субъектілерінің бір күн бұрын электр энергиясын өндіру-тұтыну, электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік графигін қалыптастыру бойынша өтінімді беру, сондай-ақ өтінімді дәл айтқан күні беруге (бекітілген тәуліктік графигін түзету) арналған бағдарламалық-техникалық құралдардың жиынтығы;
14) жөндеу қуаты – энергия өндіруші ұйымның электр станцияларының генерациялайтын қондырғыларын жөндеудің барлық түрлерінде (резервтен тыс жағдайда) бар белгіленген жиынтық электр қуаты;
15) импортталатын электр қуаты – Қазақстан Республикасы аумағының шегінен тыс жерлерден жеткізілетін электр энергиясының орташа айлық қуаты.
16) қуат нарығының тұтынушылары – энергиямен жабдықтаушы, энергия беруші ұйымдар мен электр энергиясы көтерме нарығының субъектілері болып табылатын тұтынушылар, оның ішінде өнеркәсіптік кешендер;
17) қысқару көлемі – энергия өндіруші ұйымға сәйкес келетін электр қуатымен қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызметтің шартты көлемінің мәніне ұлғайтылған желіге жіберілетін жиынтық электр қуатының және энергия өндіруші ұйымның электр станцияларын кезектен тыс аттестаттаудан өткізу нәтижелері бойынша айқындалған аттестатталған электр қуатының айырмасы, МВт;
18) номиналды жоспарлы жөндеу кезеңі – тиісті күнтізбелік жыл шеңберінде ұзақтығы күнтізбелік бір жүз сексен күннен аспайтын үлгілік көлемде тиісті генерациялайтын қондырғыға жоспарлы жөндеу жүргізу үшін қажетті уақыт аралығы;
19) орталықтандырылған сауда нарығының операторы – электр энергиясының спот-сауда-саттығын қоса алғанда, электр энергиясының және электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің орталықтандырылған сауда-саттықтарын жүзеге асыратын ұйым;

10) суммарная вычитаемая электрическая мощность – сумма следующих параметров, указанных для соответствующего календарного года в действующих договорах о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности энергопроизводящей организации или, в случае их отсутствия (не заключения), в одном из действующих двусторонних договоров по обеспечению электрической мощностью энергопроизводящей организации: максимального в расчетном году значения электрической мощности собственного потребления, максимальной в расчетном году электрической мощности поставок субъектам розничного рынка и максимальной в расчетном году электрической мощности экспорта, в МВт;
11) суммарная электрическая мощность – сумма договорного объема услуги по поддержанию и суммарной вычитаемой электрической мощности, в МВт;
12) плановый ремонт – плановый ремонт, включенный в согласованный с Системным оператором график ремонтов;
13) система планирования – совокупность программно-технических средств, предназначенных для передачи субъектами оптового рынка электрической энергии заявок по производству-потреблению электрической энергии за день вперед, формированию суточного графика производства-потребления электрической энергии, а также передаче заявок день в день (корректировка утвержденного суточного графика);
14) ремонтная мощность – совокупная установленная электрическая мощность находящихся во всех видах ремонта (в состоянии вне резерва) генерирующих установок электрических станций энергопроизводящей организации;
15) импортируемая электрическая мощность – среднемесячная мощность электрической энергии, поставляемой из-за пределов территории Республики Казахстан;
16) потребители рынка мощности – энергоснабжающие, энергопередающие организации и потребители, являющиеся субъектами оптового рынка электрической энергии, в том числе, промышленные комплексы;
17) объем сокращения – разница соответствующих энергопроизводящей организации суммарной электрической мощности отпуска в сеть, увеличенной на значение договорного объема услуги по обеспечению электрической мощностью, и аттестованной электрической мощности, определенная по результатам проведения внеочередных аттестаций электрических станций энергопроизводящей организации, в МВт;
18) номинальный плановый ремонтный период – отрезок времени, необходимый для проведения планового ремонта соответствующей генерирующей установки в типовом объеме, длительностью не более ста восьмидесяти календарных дней в рамках соответствующего календарного года;
19) оператор рынка централизованной торговли – организация, осуществляющая централизованные торги электрической энергией, включая спот-торги электрической энергией, и услугой по поддержанию готовности электрической мощности;

20) өнеркәсіптік кешен – электр энергиясы көтерме сауда нарығының субъектісі болып табылатын, құрамында жеке заңды тұлғалар болып табылмайтын электр станциялары бар, электр энергиясын өндіру осы ұйымның құрамына кіретін кәсіпорындар мен бірлестіктердің тұтынуы, сондай-ақ электр энергиясын көтерме және (немесе) бөлшек сауда нарықтарында өткізу мақсатында жүзеге асырылатын және бірыңғай сатып алушымен электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы шарт жасамаған ұйым;
21) өнеркәсіптік кешенінің нетто-қуаты – жаңартылатын энергия көздерінен электр энергиясын шартты тұтынушы ретінде қаржы-есеп айырысу орталығының жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері өндірген электр энергиясын сатып алуын ескере отырып, өнеркәсіптік кешен тұтынатын электр қуатының және өнеркәсіптік кешеннің құрамына кіретін электр станциялары желісіне жіберілетін электр қуатының айырмасын білдіретін электр қуаты (аталған айырманың теріс мәндері нөлге теңеледі);
22) сауда-саттықта қуатты сатудың рұқсат етілетін көлемі - энергия өндіруші ұйымның аттестатталған электр қуатының және сауда-саттықта сатылмайтын электр қуатының айырмасы, МВт;
23) сауда-саттықта сатылмайтын электр қуаты – осы Қағидалардың 11-тармағының 1), 2), 3), 4), 5) және 6) тармақшаларына сәйкес жасалған энергия өндіруші ұйымның электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы қолданыстағы шарттарда тиісті күнтізбелік жыл үшін көрсетілген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтер көлемінің және тиісті аттестаттаудың нәтижелері бойынша тіркелген, энергия өндіруші ұйымы электр станцияларының өз қажеттіліктері электр қуаттары мәндерінің сомасына азайтылған, жиынтық шегерілетін электр қуатының тиісті аттестаттаудың нәтижелері бойынша расталған сомасы, МВт;
24) тесттік команда – энергия өндіруші ұйымның құрамына кіретін электр станцияларының электр қуатын өзгертуге энергия өндіруші ұйымның Жүйелік операторы берген өкім;
25) техникалық минимум – конденсациялық, жылуландыру, газ турбиналық және бу-газ электр станциялары үшін – тиісті паспорттық деректерге сәйкес олардың жұмысының тұрақтылығын қамтамасыз ету шарттары бойынша, гидравликалық электр станциялары үшін – Қазақстан Республикасы Су кодексінің 40-бабына сәйкес су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі бассейндік инспекциялар берген су шығыстарын қамтамасыз ету шарттары бойынша генерациялайтын қондырғылардың ең төмен рұқсат етілетін электр қуатының қосындысы, МВт;

20) промышленный комплекс – организация, являющаяся субъектом оптового рынка электрической энергии, имеющая в своем составе электрические станции, не являющиеся отдельными юридическими лицами, выработка электрической энергии которыми осуществляется с целью потребления предприятиями и объединениями, входящими в состав данной организации, а так же реализации на оптовом и (или) розничном рынках электрической энергии, и не заключившая договоры о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности с единым закупщиком;
21) нетто-мощность промышленного комплекса – электрическая мощность, представляющая из себя разность электрической мощности потребления промышленного комплекса и электрической мощности отпуска в сеть электрических станций, входящих в состав промышленного комплекса, с учетом покупки у расчетно-финансового центра электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, в качестве условного потребителя электрической энергии от возобновляемых источников энергии (отрицательные значения данной разницы приравниваются к нулю);
22) допустимый объем продажи мощности на торгах – разница аттестованной электрической мощности и не продаваемой на торгах электрической мощности энергопроизводящей организации, в МВт;
23) не продаваемая на торгах электрическая мощность – сумма подтвержденных по результатам соответствующих аттестаций объемов услуги по поддержанию готовности электрической мощности, указанных для соответствующего календарного года в действующих договорах о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности энергопроизводящей организации, заключенных согласно подпунктам 1), 2), 3), 4), 5) и 6) пункта 11 настоящих Правил, и суммарной вычитаемой электрической мощности, уменьшенной на сумму значений электрических мощностей собственных нужд электрических станций энергопроизводящей организации, зафиксированных по результатам соответствующих аттестаций, в МВт;
24) тестовая команда – распоряжение, данное Системным оператором энергопроизводящей организации, на изменение электрической мощности электрических станций, входящих в состав энергопроизводящей организации;
25) технический минимум – сумма минимальных допустимых электрических мощностей генерирующих установок: для конденсационных, теплофикационных, газотурбинных и парогазовых электрических станций - по условиям обеспечения стабильности их работы согласно соответствующим паспортным данным, для гидравлических электрических станций по условиям обеспечения, заданным расходам воды бассейновыми инспекциями по регулированию использования и охране водных ресурсов расходов воды, в соответствии со статьей 40 Водного кодекса Республики Казахстан, в МВт;

26) технологиялық минимум – генерациялайтын қондырғылардың минималды электр қуатының қосындысы (олардың жылу жүктемесінің берілген деңгейі кезінде), МВт;
27) толық орташалау әдісі – есептік кезеңде (күнтізбелік айда) энергия беруші ұйымның электр қуатын тұтынуының максималды мәнін айқындау (есептеу) әдісі, оған сәйкес есептік кезеңде (күнтізбелік айда) энергия беруші ұйымның электр қуатын тұтынуының максималды мәні осы энергия беруші ұйымның жеке желілерінде және шаруашылық мұқтаждарына электр энергиясының ысырабын жабу үшін тұтынған электр қуатының мәні импортталатын электр қуатын шегере отырып, осы есептік кезеңдегі (күнтізбелік айда) орташа мән ретінде айқындалады;
28) тұлғалар тобының тізілімі – Заңның 9-бабы 1-1-тармағының екінші және үшінші бөліктеріне сәйкес бақылауда болған жағдайда, уәкілетті орган қалыптастыратын және уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында орналастырылатын, тұлғалардың бір тобына кіретін энергия өндіруші ұйымдар мен тұтынушылар тізбесі;
29) уәкілетті орган – электр энергетикасы саласындағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
30) ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтердің шарттық көлемі – энергия өндіруші ұйымдарда электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы қолданыстағы шарттарға тиісті күнтізбелік жыл үшін көрсетілген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтер көлемдерінің қосындысы, МВт;
31) шоғырландыру көлемі – қуат нарығының тұтынушылары ағымдағы күнтізбелік жылдың барлық алдыңғы есептік кезеңдері (күнтізбелік айлары) ішінде жүзеге асырған бірыңғай сатып алушының жүктемесін атқаруға электр қуатының әзірлігін қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтердің нақты жиынтық төлемінің және ағымдағы күнтізбелік жылдың барлық алдыңғы есептік кезеңдері (күнтізбелік айлары) ішінде бірыңғай сатып алушы жүзеге асырған энергия өндіруші ұйымдардың электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің нақты жиынтық төлемі айырмасының оң мәні;
32) ішінара орташалау әдісі – есептік кезеңде (күнтізбелік ай) ішінде қуат нарығы тұтынушысының электр қуатын тұтынуының максималды мәнін айқындау (есептеу) әдісі, оған сәйкес есептік кезеңде (күнтізбелік айда) қуат нарығы тұтынушысының электр қуатын тұтынуының максималды мәні импортталатын электр қуатын шегере отырып, осы есептік кезеңнің (күнтізбелік айдың) барлық бақылау кезеңдері үшін қуат нарығы тұтынушысының электр қуатын тұтынуының тиісті орташа мәні ретінде айқындалады;

26) технологический минимум – сумма минимальных электрических мощностей генерирующих установок (при заданном уровне их тепловой нагрузки), в МВт;
27) метод полного усреднения – метод определения (расчета) максимального за расчетный период (календарный месяц) значения электрической мощности потребления энергопередающей организации, в соответствии с которым максимальное за расчетный период (календарный месяц) значение электрической мощности потребления энергопередающей организации определяется как среднее за данный расчетный период (календарный месяц) значение электрической мощности потребления энергопередающей организации для покрытия потерь электрической энергии в собственных сетях и на хозяйственные нужды за вычетом импортируемой электрической мощности;
28) реестр групп лиц – формируемый уполномоченным органом и размещаемый на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа перечень энергопроизводящих организаций и потребителей, входящих в одну группу лиц, при условии наличия контроля в соответствии с частями второй и третьей пункта 1-1 статьи 9 Закона;
29) уполномоченный орган – государственный орган, осуществляющий руководство в области электроэнергетики;
30) договорной объем услуги по поддержанию – сумма объемов услуги по поддержанию готовности электрической мощности, указанных для соответствующего календарного года в действующих договорах о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности энергопроизводящей организации, в МВт;
31) объем аккумулирования – положительное значение разницы фактической суммарной оплаты услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки единого закупщика, которую потребители рынка мощности осуществили за все предыдущие расчетные периоды (календарные месяцы) текущего календарного года, и фактической суммарной оплаты услуги по поддержанию готовности электрической мощности энергопроизводящих организаций, которую осуществил единый закупщик за все предыдущие расчетные периоды (календарные месяцы) текущего календарного года;
32) метод частичного усреднения – метод определения (расчета) максимального за расчетный период (календарный месяц) значения электрической мощности потребления потребителя рынка мощности, в соответствии с которым максимальное за расчетный период (календарный месяц) значение электрической мощности потребления потребителя рынка мощности определяется как соответствующее среднее за все контрольные периоды данного расчетного периода (календарного месяца) значение электрической мощности потребления потребителя рынка мощности за вычетом импортируемой электрической мощности;

33) электр қуатының аттестатталған азаю жылдамдығы – электр станциясы генерациялайтын қондырғыларының электр қуатын аттестаттаудың үшінші кезеңін өткеру уақытында энергия өндіруші ұйымның электр станциясы электр қуатының азаю жылдамдығының орташа мәні, минутына/МВт;
34) электр қуатының аттестатталған ұлғаю жылдамдығы – электр станциясы генерациялайтын қондырғыларының электр қуатын аттестаттаудың бірінші кезеңін өткеру уақытында энергия өндіруші ұйымының электр станциясы генерациялайтын қондырғыларының электр қуатын ұлғайту жылдамдығының орташа мәні, минутына/МВт;
35) электр қуатымен қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызмет – тұлғалар тобы тізіліміне енгізілген бір тұлғалар тобына бірге кіретін тұтынушыларға энергия өндіруші ұйымдардың электр қуатымен қамтамасыз ету жөніндегі көрсететін қызметі;
36) электр қуатымен қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызметтің шарттық көлемі – энергия өндіруші ұйым мен тұлғалар тобы тізіліміне енгізілген бір тұлғалар тобына бірге кіретін тұтынушылар арасындағы электр қуатымен қамтамасыз ету жөніндегі қолданыстағы екі жақты шарттарда тиісті күнтізбелік жыл үшін көрсетілген электр қуатымен қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызметі көлемдерінің сомасы, МВт;
37) электр қуатының орталықтандырылған сауда-саттығы – электрондық сауда жүйесінде энергия өндіруші ұйымдар мен бірыңғай сатып алушы арасында электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметтер көрсетуге арналған шарттар жасасуға бағытталған процесс;
38) электр қуатының орталықтандырылған сауда-саттықтарын өткізу графигі – электр қуатының орталықтандырылған сауда-саттықтарын өткізу күні, басталу және аяқталу уақыты көрсетілген кесте;
39) электр станциясының аттестатталған электр қуаты – белгілеу уақытында энергия өндіруші ұйымның электр станциясы генерациялайтын қондырғыларының желісіне босатылатын электр қуатының орташа мәні, МВт;
40) электр станциясының өз қажеттіліктері үшін электр қуаты – электр станциясы генерациялайтын қондырғыларының генерация электр қуаты мен желіге жіберілетін электр қуатының айырмасын білдіретін электр қуаты;
41) энергия өндіруші ұйымның өзі тұтынатын электр қуаты – энергия өндіруші ұйымның құрамына кіретін және жекелеген заңды тұлғалар болып табылмайтын кәсіпорындар мен бірлестіктердің тұтынуының электр қуатының және энергия өндіруші ұйымның құрамына кіретін электр станцияларының меншікті, шаруашылық және өзге де қажеттіліктерінің электр қуатының сомасын білдіретін электр қуаты.
Осы Қағидаларда пайдаланылған өзге де ұғымдар мен анықтамалар Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласындағы заңнамасына сәйкес қолданылады.";
5-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

33) аттестованная скорость уменьшения электрической мощности – среднее значение скорости уменьшения электрической мощности электрической станцией энергопроизводящей организации за время прохождения электрической станцией третьего этапа аттестации электрической мощности генерирующих установок, в МВт/минут;
34) аттестованная скорость увеличения электрической мощности – среднее значение скорости увеличения электрической мощности генерирующих установок электрической станции энергопроизводящей организации за время прохождения электрической станцией первого этапа аттестации электрической мощности генерирующих установок, в МВт/минут;
35) услуга по обеспечению электрической мощностью – услуга, оказываемая энергопроизводящими организациями потребителям, входящим с ними в одну группу лиц, включенную в реестр групп лиц, по обеспечению электрической мощностью;
36) договорной объем услуги по обеспечению электрической мощностью – сумма объемов услуги по обеспечению электрической мощностью, указанных для соответствующего календарного года в действующих двусторонних договорах по обеспечению электрической мощностью между энергопроизводящей организацией и потребителями, входящими с ней в одну группу лиц, включенную в реестр групп лиц, в МВт;
37) централизованные торги электрической мощностью – процесс, направленный на заключение договоров на оказание услуг по поддержанию готовности электрической мощности между энергопроизводящими организациями и единым закупщиком, в электронной системе торговли;
38) график проведения централизованных торгов электрической мощностью – расписание с указанием даты, времени начала и окончания проведения централизованных торгов электрической мощностью;
39) аттестованная электрическая мощность электрической станции – среднее за время фиксации значение электрической мощности отпуска в сеть генерирующих установок электрической станции энергопроизводящей организации, в МВт;
40) электрическая мощность собственных нужд электрической станции – электрическая мощность, представляющая из себя разность электрической мощности генерации и электрической мощности отпуска в сеть генерирующих установок электрической станции;
41) электрическая мощность собственного потребления энергопроизводящей организации – электрическая мощность, представляющая из себя сумму электрической мощности потребления предприятиями и объединениями, входящими в состав энергопроизводящей организации и не являющимися отдельными юридическими лицами, и электрической мощности собственных, хозяйственных и иных нужд электрических станций, входящих в состав энергопроизводящей организации.
Иные понятия и определения, использованные в настоящих Правилах, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области электроэнергетики.";
пункт 5 изложить в новой редакции:

"5. Қуат нарығы тұтынушыларының тізбесі Жүйелік оператордың интернет-ресурсында орналастырылады және қуат нарығы тұтынушыларының құрамын өзгерту фактісі бойынша Жүйелік оператор өзектендіреді.
Жүйелік оператор бірыңғай сатып алушыға жоғарыда көрсетілген тізбеден қуат нарығының қосылған және шығарылған тұтынушылары туралы ақпаратты жібереді.";
11, 12 және 13-тармақтар жаңа редакцияда жазылсын:
"11. Заңның 15-3-бабының 3-1-тармағына сәйкес электр қуатына болжамды сұранысты жабу үшін бірыңғай сатып алушы электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шарттар жасасуды (басымдық тәртібімен):
1) пайдалануға жаңадан берілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға тендерлер жеңімпаздарымен жүзеге асырады. Бұл ретте осы ұйымдармен жасалатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы әрбір шарт үшін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке жеке тарифті, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алудың көлемін және мерзімдерін уәкілетті орган белгілейді;
2) аукциондық сауда-саттық жеңімпаздарымен жүзеге асырады. Бұл ретте генерацияның маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салу кезінде электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке арналған жеке тариф, осы ұйымдармен жасалатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы әрбір шарт үшін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу көлемі аукциондық сауда-саттық қорытындылары бойынша айқындалады;
3) уәкілетті органмен жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және (немесе) жаңартуға арналған инвестициялық келісімді жасаған жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымдармен жүзеге асырады. Бұл ретте осы ұйымдармен жасалатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы әрбір шарт үшін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке жеке тарифті, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алудың көлемін және мерзімдерін уәкілетті орган белгілейді;
4) Заңның 15-5-бабы 6-тармағының 1) және 2) тармақшаларына сәйкес ҚР БЭЖ-дегі тапшылықты жабу үшін жасалған және тиісті тұлғалар тобы талап етпеген көлемде - тұлғалар тобы тізіліміне енгізілген энергия өндіруші ұйымдармен жүзеге асырады. Көлемі мен мерзімдері Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2018 жылғы 19 желтоқсандағы № 515 бұйрығымен бекітілген Тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген тұтынушылардың болжамды тапшылықты жабу үшін электр қуатын құруға қатысу қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18004 болып тіркелген) сәйкес айқындалады;

"5. Перечень потребителей рынка мощности размещается на интернет-ресурсе системного оператора и актуализируется системным оператором по факту изменения состава потребителей рынка мощности.
Системный оператор направляет единому закупщику информацию о включенных и исключенных потребителях рынка мощности из вышеуказанного перечня.";
пункты 11, 12 и 13 изложить в новой редакции:
"11. В соответствии с пунктом 3-1 статьи 15-3 Закона для покрытия прогнозного спроса на электрическую мощность единый закупщик осуществляет заключение договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности (в порядке приоритетности):
1) с победителями тендеров на строительство генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию. При этом индивидуальный тариф на услугу по поддержанию готовности электрической мощности, объем и сроки покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности для каждого договора о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключаемого с данными организациями, устанавливаются уполномоченным органом;
2) с победителями аукционных торгов. При этом индивидуальный тариф на услугу по поддержанию готовности электрической мощности при строительстве вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации, объем покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности для каждого договора о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключаемого с данными организациями, определяются по итогам аукционных торгов;
3) с действующими энергопроизводящими организациями, которые заключили инвестиционное соглашение на модернизацию, расширение, реконструкцию и (или) обновление с уполномоченным органом. При этом индивидуальный тариф на услугу по поддержанию готовности электрической мощности, объем и сроки покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности для каждого договора о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключаемого с данными организациями, устанавливаются уполномоченным органом;
4) с энергопроизводящими организациями, включенными в реестр групп лиц, в объеме, созданном для покрытия дефицита в ЕЭС РК в соответствии с подпунктами 1) и 2) пункта 6 статьи 15-5 Закона и не востребованном соответствующей группой лиц. Объем и сроки определяются в соответствии с Правилами участия потребителей, включенных в реестр групп лиц, в создании электрической мощности для покрытия прогнозируемого дефицита, утвержденными приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 19 декабря 2018 года № 515 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 18004);

5) отынның баламалы түрі ретінде газ пайдаланылатын генерациялайтын қондырғыларды салу арқылы жаңғырту, реконструкциялау және (немесе) кеңейту жөніндегі іс-шараларды іске асыратын жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымдармен жүзеге асырады;
6) тұлғалар тобы тізіліміне енгізілген энергия өндіруші ұйымдардан басқа, құрамына жылу электр орталықтары кіретін жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымдармен - электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке шекті тариф бойынша жыл сайын алдағы күнтізбелік жылға жүзеге асырады. Осы ұйымдармен жасалатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы әрбір шарт үшін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің көлемі уәкілетті орган айқындаған тәртіппен айқындалады және ол энергия өндіруші ұйымның құрамына кіретін жылу электр орталықтарының генерациялайтын қондырғыларының (олардың жылу жүктемесінің деңгейі қойылған кезде) ең аз электр қуатының тиісті жыл ішіндегі жоспарлы ең жоғары мәнінің және осы энергия өндіруші ұйым өзі тұтынатын электр қуатының тиісті жыл ішіндегі ең жоғары мәнінің айырмасын білдіреді, бұл ретте:
осы көлемде жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және (немесе) жаңартуға арналған инвестициялық келісім шеңберінде пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылардың (олардың жылу жүктемісінің деңгейі қойылған кезде) ең аз электр қуаты ескерілмейді;
егер энергия өндіруші ұйымның құрамына кіретін жылу электр орталықтарының генерациялайтын қондырғыларының (олардың жылу жүктемесінің деңгейі қойылған кезде) ең аз электр қуатының тиісті жыл ішіндегі жоспарлы ең жоғары мәні осы энергия өндіруші ұйым өзі тұтынатын электр қуатының тиісті жыл ішіндегі ең жоғары мәнінен аспаса, осы көлем нөлге тең деп қабылданады;
7) жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымдармен электр қуатының орталықтандырылған сауда-саттығының нәтижелері бойынша, осы сауда-саттықтың нәтижелері бойынша қалыптасқан бағалар бойынша және көлемдерде жыл сайын жиырма бесінші желтоқсанға дейін алдағы күнтізбелік жылға жүзеге асырады. Бұл ретте осы тармақшаға сәйкес аталған энергия өндіруші ұйымдармен жасалатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы барлық шарттардың электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің жиынтық көлемі осы Қағидалардың 48-тармағына сәйкес (бұдан әрі – Сауда-саттық көлемі) айқындалатын алдағы күнтізбелік жылға арналған электр қуатына болжамды сұраныстың көлемінің және осы тармақтың 1), 2), 3), 4), 5) және 6) тармақшаларына сәйкес айқындалатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызмет көлемдерінің айырмасына тең болады.
Энергия өндіруші ұйымдардың сауда-саттығына жіберілген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің жиынтық көлемі Сауда-саттық көлемінен аз болған жағдайларда, бірыңғай сатып алушы жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымдармен электр қуатының орталықтандырылған сауда-саттығының нәтижелері бойынша электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің жиынтық көлемінен аз жиынтық көлемінде электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шарттарды жасасады.

5) с действующими энергопроизводящими организациями, реализующими мероприятия по модернизации, реконструкции и (или) расширению со строительством генерирующих установок с использованием газа в качестве альтернативного типа топлива;
6) ежегодно с действующими энергопроизводящими организациями, в состав которых входят теплоэлектроцентрали, кроме энергопроизводящих организаций, включенных в реестр групп лиц, на предстоящий календарный год по предельному тарифу на услугу по поддержанию готовности электрической мощности. Объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности для каждого договора о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключаемого с данными организациями, определяется в порядке, определенном уполномоченным органом, и представляет из себя разность планового максимального за соответствующий год значения минимальной электрической мощности генерирующих установок (при заданном уровне их тепловой нагрузки) теплоэлектроцентралей, входящих в состав энергопроизводящей организации, и максимального за соответствующий год значения электрической мощности собственного потребления данной энергопроизводящей организации, при этом:
в данном объеме не учитывается минимальная электрическая мощность генерирующих установок (при заданном уровне их тепловой нагрузки), вводимых в эксплуатацию в рамках инвестиционного соглашения на модернизацию, расширение, реконструкцию и (или) обновление;
данный объем принимается равным нулю в случае, если плановое максимальное за соответствующий год значение минимальной электрической мощности генерирующих установок (при заданном уровне их тепловой нагрузки) теплоэлектроцентралей, входящих в состав энергопроизводящей организации, не превышает максимального за соответствующий год значения электрической мощности собственного потребления данной энергопроизводящей организации;
7) ежегодно до двадцать пятого декабря с действующими энергопроизводящими организациями на предстоящий календарный год по результатам централизованных торгов электрической мощностью по ценам и в объемах, которые сложились по результатам данных торгов. При этом суммарный объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности всех договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключаемых с данными энергопроизводящими организациями в соответствии с настоящим подпунктом (далее - Объемы торгов), равен разности объема прогнозного спроса на электрическую мощность на предстоящий календарный год, определяемого в соответствии с пунктом 48 настоящих Правил, и объемов услуги по поддержанию готовности электрической мощности, определяемых в соответствии с подпунктами 1), 2), 3), 4), 5) и 6) настоящего пункта.
Единый закупщик заключает договоры о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности с действующими энергопроизводящими организациями по результатам централизованных торгов электрической мощностью в суммарном объеме меньше Объемов торгов в случаях, когда суммарный объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности допущенных к торгам энергопроизводящих организаций меньше Объемов торгов.

12. Осы Қағидалардың 11-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке жеке тарифті, осы ұйымдармен жасалатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы әрбір шарт үшін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу көлемі мен мерзімдерін уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2017 жылғы 28 қарашадағы № 416 бұйрығымен бекітілген Жаңғыртудың, кеңейтудің, реконструкциялаудың және (немесе) жаңартудың инвестициялық бағдарламаларын қарауға жіберу, оларды қарау және іріктеу, жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және (немесе) жаңартуға арналған инвестициялық келісімдерді жасасу, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шарттарды тиісінше жасасуды және осы шарттар үшін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке жеке тарифтерді, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу көлемдері мен мерзімдерін белгілеу қағидаларына сәйкес белгілейді (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16098 болып тіркелген).
Осы Қағидалардың 11-тармағының 5) тармақшасында көрсетілген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке жеке тариф, осы ұйымдармен жасалатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы әрбір шарт үшін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алудың көлемі мен мерзімдері отынның баламалы түрі ретінде газ пайдаланылатын генерациялайтын қондырғыларды салу арқылы жаңғырту, реконструкциялау және (немесе) кеңейту жөніндегі инвестициялық бағдарламаларды қарау, отынның баламалы түрі ретінде газды пайдаланылатын генерациялайтын қондырғыларды салу арқылы жаңғыртуға, реконструкциялауға және (немесе) кеңейтуге инвестициялық келісімдер жасасу, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шарттарды тиісінше жасасу және осы шарттар үшін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке жеке тарифтер, Заңның 5-бабының 70-44) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекітетін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алудың көлемдері мен мерзімдеріне сәйкес белгіленеді.
Осы Қағидалардың 11-тармағының 6) тармақшасында көрсетілген құрамына жылу электр орталықтары кіретін жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымдармен жасалатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы әрбір шарт үшін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің көлемі Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 3 желтоқсандағы № 688 бұйрығымен бекітілген Бірыңғай сатып алушы құрамына жылу электр орталықтары кіретін жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымдармен жасасатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шарттар үшін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің көлемін айқындау қағидаларына сәйкес айқындалады (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12510 болып тіркелген).

"12. Указанный в подпункте 3) пункта 11 настоящих Правил индивидуальный тариф на услугу по поддержанию готовности электрической мощности, объем и сроки покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности для каждого договора о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключаемого с данными организациями, устанавливаются уполномоченным органом согласно Правилам допуска на рассмотрение, рассмотрения и отбора инвестиционных программ модернизации, расширения, реконструкции и (или) обновления, заключения инвестиционных соглашений на модернизацию, расширение, реконструкцию и (или) обновление, соответствующего заключения договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности и установления для данных договоров индивидуальных тарифов на услугу по поддержанию готовности электрической мощности, объемов и сроков покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности, утвержденным приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 28 ноября 2017 года № 416 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16098).
Указанный в подпункте 5) пункта 11 настоящих Правил индивидуальный тариф на услугу по поддержанию готовности электрической мощности, объем и сроки покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности для каждого договора о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключаемого с данными организациями, устанавливается в соответствии с порядком рассмотрения инвестиционных программ по модернизации, реконструкции и (или) расширению со строительством генерирующих установок с использованием газа в качестве альтернативного типа топлива, заключения инвестиционных соглашений на модернизацию, реконструкцию и (или) расширение со строительством генерирующих установок с использованием газа в качестве альтернативного типа топлива, соответствующего заключения договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности и установления для данных договоров индивидуальных тарифов на услугу по поддержанию готовности электрической мощности, объемов и сроков покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности, утверждаемым уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 70-44) статьи 5 Закона.
Указанный в подпункте 6) пункта 11 настоящих Правил объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности для каждого договора о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключаемого с действующими энергопроизводящими организациями, в состав которых входят теплоэлектроцентрали, определяется в соответствии с Правилами определения объема услуги по поддержанию готовности электрической мощности для договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключаемых единым закупщиком с действующими энергопроизводящими организациями, в состав которых входят теплоэлектроцентрали, утвержденными приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 3 декабря 2015 года № 688 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12510).

13. Бірыңғай сатып алушы жыл сайын сауда-саттық көлемін, ҚР БЭЖ-нің аймақтарына тиесілі көлемін мына формулалар бойынша есептейді:
Рсауда.солтүстік = Рсұраныс.солтүстік-Ртендер.солтүстік - Раукцион.солтүстік-РИС.солтүстік - Ртізілім.солтүстік - РИГ.солтүстік - РТМ.солтүстік, Рсауда.оңтүстік = Рсұраныс.оңтүстік - Ртендер.оңтүстік - Раукцион.оңтүстік - Ртізілім.оңтүстік - РИС.оңтүстік – РИГ.оңтүстік - РТМ.оңтүстік, Рсауда. (БҚО + А) = Рсұраныс. (БҚО + А) - Ртендер. (БҚО + А) - Раукцион. (БҚО + А) - Ртізілім. (БҚО + А) - РИС. (БҚО + А) - РИГ.(БҚО + А) - РТМ.(БҚО + А), Рсауда.(М) = Рсұраныс. (М) - Ртендер. (М) - Раукцион. (М) - Ртізілім. (М) - РИС. (М) - РИГ. (М) - РТМ. (М) -, РSсауда = Рсауда.солтүстік + Рсауда.оңтүстік + Рсауда.(БҚО + А) + Рсауда. (М), мұнда
Ртендер.солт, Ртендер.оңт,Ртендер. (БҚО+А), Ртендер. (М) - бірыңғай сатып алушы ҚР БЭЖ Солтүстік аймағының, ҚР БЭЖ Оңтүстік аймағының, ҚР БЭЖ Батыс аймағының Батыс Қазақстан және Атырау облысының жиынтығында, ҚР БЭЖ Маңғыстау облысының жаңадан пайдалануға енгізілетін генерациялаушы қондырғыларын салуға тендерлердің жеңімпаздарымен электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметтерді сатып алу туралы шарттардың алдағы күнтізбелік жылға электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметтердің жиынтық көлемі, МВт-пен;
Ртізілім.солт , Ртізілім.оңт , Ртізілім. (БҚО+А) , Ртізілім. (М) - бірыңғай сатып алушы осы Қағидалардың 11-тармағының 4) тармақшасына сәйкес ҚР БЭЖ Солтүстік аймағының, ҚР БЭЖ Оңтүстік аймағының, ҚР БЭЖ Батыс аймағының Батыс Қазақстан және Атырау облыстарының жиынтығында, ҚР БЭЖ Батыс аймағының Маңғыстау облысының тұлғалар тобы тізіліміне қосылған жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымдармен электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметтерді сатып алу туралы шарттардың алдағы күнтізбелік жылға электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтердің жиынтық көлемі;
Раукцион.солт., Р.аукцион.оңтүст., Р.аукцион. (БҚО+А), Раукцион. (М)-бірыңғай сатып алушы ҚР БЭЖ Солтүстік аймағының, ҚР БЭЖ Оңтүстік аймағының, ҚР БЭЖ Батыс аймағының Батыс Қазақстан және Атырау облыстарының жиынтығында, ҚР БЭЖ Батыс аймағының Маңғыстау облыстары жиынтығында пайдалануға жаңадан берілетін маневрлік генерациялау режимімен жұмыс істейтін генерациялайтын қондырғылардың аукциондық сауда-саттық жеңімпаздарымен электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөнінде жасаған шарттарының алдағы күнтізбелік жылға электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметтердің жиынтық көлемі, МВт-пен;
Ртізілім.солт , Ртізілім.оңт , Ртізілім. (БҚО+А) , Ртізілім. (М) - бірыңғай сатып алушы осы Қағидалардың 11-тармағының 4) тармақшасына сәйкес ҚР БЭЖ Солтүстік аймағының, ҚР БЭЖ Оңтүстік аймағының, ҚР БЭЖ Батыс аймағының Батыс Қазақстан және Атырау облыстарының жиынтығында, ҚР БЭЖ Батыс аймағының Маңғыстау облысының тұлғалар тобы тізіліміне қосылған жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымдармен электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметтерді сатып алу туралы шарттардың алдағы күнтізбелік жылға электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтердің жиынтық көлемі;
РИГ.солт , РИГ.оңт , РИГ. (БҚО+А) , РИГ. (М) - бірыңғай сатып алушы уәкілетті органмен отынның баламалы түрі ретінде газды пайдалана отырып генерациялайтын қондырғыларды салу арқылы жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және (немесе) жаңартуға инвестициялық келісім жасасқан ҚР БЭЖ Солтүстік аймағы, ҚР БЭЖ Оңтүстік аймағы, ҚР БЭЖ аймағының Батыс Қазақстан және Атырау облыстары жиынтығында, ҚР БЭЖ Батыс аймағының Маңғыстау облысының жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымдарымен жасасқан электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы шарттардың алдағы күнтізбелік жылға электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтердің жиынтық көлемі, МВт-пен;
РТМ.солт , РТМ.оңт , РТМ. (БҚО+А) , РТМ. (М) - бірыңғай сатып алушы құрамына жылу электр орталықтары кіретін, ҚР БЭЖ Солтүстік аймағы, ҚР БЭЖ Оңтүстік аймағы, ҚР БЭЖ аймағының Батыс Қазақстан және Атырау облыстары жиынтығында, ҚР БЭЖ Батыс аймағының Маңғыстау облысының жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымдармен жасасқан электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы шарттардың алдағы күнтізбелік жылға электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтердің жиынтық көлемі, МВт-пен;
Рсауда.солт , Рсауда.оңт, Рсауда. (БҚО+А) , Рсауда. (М) - ҚР БЭЖ Солтүстік аймағына, ҚР БЭЖ Оңтүстік аймағына, ҚР БЭЖ Батыс аймағының, жиынтығында Батыс Қазақстан және Атырау облыстырына, ҚР БЭЖ Батыс аймағының Маңғыстау облысына келетін сауда-саттық көлемі, МВт-пен;
РSсауда - сауда-саттық көлемі, МВт.-пен.";

"13. Единый закупщик ежегодно рассчитывает Объемы торгов, в том числе приходящиеся на зоны и области зон ЕЭС РК, по следующим формулам:
Рторги.север = Рспрос.север - Ртендер.север - Раукцион.север - РИС.север - Рреестр.север - РИГ.север - РТМ.север, Рторги.юг = Рспрос.юг - Ртендер.юг - Раукцион.юг - Рреестр.юг - РИС.юг - РИГ.юг - РТМ.юг, Рторги.(ЗКО+А) = Рспрос. (ЗКО+А) - Ртендер. (ЗКО+А) - Раукцион. (ЗКО+А) - Рреестр. (ЗКО+А) - РИС. (ЗКО+А) - РИГ.(ЗКО+А) - РТМ.(ЗКО+А), Рторги.(М) = Рспрос. (М) - Ртендер. (М) - Раукцион. (М) - Рреестр.(М) - РИС.(М) - РИГ.(М) - РТМ.(М), РSторги = Рторги.север + Рторги.юг + Рторги.(ЗКО+А)+ Рторги.(М), где
Ртендер.север, Ртендер.юг, Ртендер. (ЗКО+А), Ртендер. (М) – суммарные объемы услуги по поддержанию готовности электрической мощности на предстоящий календарный год договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключенных единым закупщиком с победителями тендеров на строительство генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию, Северной зоны ЕЭС РК, Южной зоны ЕЭС РК, Западно-Казахстанской и Атырауской областей Западной зоны ЕЭС РК в совокупности, Мангистауской области Западной зоны ЕЭС РК, в МВт;
Раукцион.север, Раукцион.юг, Раукцион. (ЗКО+А), Раукцион. (М) - суммарные объемы услуги по поддержанию готовности электрической мощности на предстоящий календарный год договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключенных единым закупщиком с победителями аукционных торгов вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации, Северной зоны ЕЭС РК, Южной зоны ЕЭС РК, Западно-Казахстанской и Атырауской областей Западной зоны ЕЭС РК в совокупности, Мангистауской области Западной зоны ЕЭС РК, в МВт;
Рреестр.север, Рреестр.юг , Рреестр. (ЗКО+А), Рреестр. (М) – суммарные объемы услуги по поддержанию готовности электрической мощности на предстоящий календарный год договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключенных единым закупщиком с действующими энергопроизводящими организациями, включенными в реестр групп лиц, Северной зоны ЕЭС РК, Южной зоны ЕЭС РК, Западно-Казахстанской и Атырауской областей Западной зоны ЕЭС РК в совокупности, Мангистауской области Западной зоны ЕЭС РК в соответствии с подпунктом 4) пункта 11 настоящих Правил;
РИГ.север, РИГ.юг, РИГ.(ЗКО+А), РИГ.(М) – суммарные объемы услуги по поддержанию готовности электрической мощности на предстоящий календарный год договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключенных единым закупщиком с действующими энергопроизводящими организациями Северной зоны ЕЭС РК, Южной зоны ЕЭС РК, Западно-Казахстанской и Атырауской областей Западной зоны ЕЭС РК в совокупности, Мангистауской области Западной зоны ЕЭС РК, которые заключили инвестиционное соглашение на модернизацию, реконструкцию и (или) расширение со строительством генерирующих установок с использованием газа в качестве альтернативного типа топлива с уполномоченным органом, в МВт;
РТМ.север, РТМ.юг, РТМ.(ЗКО+А), РТМ.(М) – суммарные объемы услуги по поддержанию готовности электрической мощности на предстоящий календарный год договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключенных единым закупщиком с действующими энергопроизводящими организациями, в состав которых входят теплоэлектроцентрали, Северной зоны ЕЭС РК, Южной зоны ЕЭС РК, Западно-Казахстанской и Атырауской областей Западной зоны ЕЭС РК в совокупности, Мангистауской области Западной зоны ЕЭС РК, в МВт;
Рторги.север, Рторги.юг, Рторги.(ЗКО+А) , Рторги.(М) – Объемы торгов, приходящиеся на Северную зону ЕЭС РК, Южную зону ЕЭС РК, Западно-Казахстанскую и Атыраускую области Западной зоны ЕЭС РК в совокупности, Мангистаускую область Западной зоны ЕЭС РК, в МВт;
РSторги – Объемы торгов, в МВт.";

25 және 26-тармақтар жаңа редакцияда жазылсын:
"25. Энергия өндіруші ұйымдар электр қуатының орталықтандырылған сауда-саттығында бірыңғай сатып алушыға аттестатталған электр қуатынан аспайтын көлемде электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметін сатуды жүзеге асырады, бұл ретте мыналар шегеріп тасталады:
1) тендер негізінде жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылардың электр қуаты, сондай-ақ аукциондық сауда-саттық нәтижелері бойынша генерациялаудың маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылардың электр қуаты;
2) жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және (немесе) жаңартуға жасалған инвестициялық келісім шеңберінде пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылардың электр қуаты;
3) отынның баламалы түрі ретінде газды пайдалана отырып, генерациялайтын қондырғыларды салу арқылы жаңғырту, реконструкциялау және (немесе) кеңейту жөніндегі іс-шараларды іске асыру шеңберінде пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылардың электр қуаты;
4) есептік жылы экспорттың максималды электр қуаты;
5) есептік жылы бөлшек сауда нарығы субъектілеріне жеткізілетін максималды электр қуаты;
6) электр қуатының мына екі мәндерінің ең жоғарғысы:
есептік жылы өз қажеттілігіне тұтынылатын электр қуатының максималды мәні;
есептік жылы энергия өндіруші ұйымдар құрамына кіретін жылу электр орталықтарының генерациялайтын қондырғыларының минималды электр қуатының максималды мәндері (олардың жылу жүктемелерінің берілген деңгейі кезінде).
Егер кезектен тыс аттестаттау өткізу нәтижесінде энергия өндіруші ұйымның аттестатталған электр қуатының мәні электр қуатының орталықтандырылған сауда-саттығы нәтижелері бойынша бірыңғай сатып алушымен жасалған электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметін сатып алу туралы шартта көрсетілген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметінің көлемінен аз болып шықса, онда энергия өндіруші ұйымның электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметінің бұл көлемі аттестатталған мәнге дейін төмендетіледі.
Осы тармақтың 6) тармақшасында көрсетілген энергия өндіруші ұйымдардың меншікті тұтынуының электр қуатының есептік жылдағы ең жоғары мәні және энергия өндіруші ұйымдардың құрамына кіретін жылу электр орталықтарының генерациялайтын қондырғыларының (олардың жылу жүктемесінің берілген деңгейі кезінде) есептік жылдағы ең жоғары электр қуатының мәні тиісті аттестаттаудың нәтижелері бойынша тіркелген, олардың құрамына кіретін электр станцияларының меншікті қажеттіліктерінің электр қуаттары мәндерінің сомасы шегеріле отырып есепке алынады.
Энергия өндіруші ұйымның жиынтық шегерілетін электр қуаты жоғарыда көрсетілген өзгеріс жоспарланып отырған есеп айырысу кезеңнің (күнтізбелік айдың) алдындағы есеп айырысу кезеңнің (күнтізбелік айдың) жиырмасыншы күнінен кешіктірілмейтін мерзімде бірыңғай сатып алушыға тиісті өтінім берген жағдайда, аттестатталған электр қуатының және энергия өндіруші ұйымның жиынтық электр қуатының айырмасы мәні шегінде өзгертілуге жатады.

пункты 25 и 26 изложить в новой редакции:
"25. Энергопроизводящие организации осуществляют реализацию услуги по поддержанию готовности электрической мощности единому закупщику на централизованных торгах электрической мощностью в объеме, не превышающем аттестованной электрической мощности, за вычетом:
1) электрической мощности генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию на тендерной основе, а также электрической мощности вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации по результатам аукционных торгов;
2) электрической мощности генерирующих установок, вводимых в эксплуатацию в рамках инвестиционного соглашения на модернизацию, расширение, реконструкцию и (или) обновление;
3) электрической мощности генерирующих установок, вводимых в эксплуатацию в рамках реализации мероприятий по модернизации, реконструкции и (или) расширению со строительством генерирующих установок с использованием газа в качестве альтернативного типа топлива;
4) максимальной в расчетном году электрической мощности экспорта;
5) максимальной в расчетном году электрической мощности поставок субъектам розничного рынка;
6) наибольшего из следующих двух значений электрической мощности:
максимального в расчетном году значения электрической мощности собственного потребления;
максимального в расчетном году значения минимальной электрической мощности генерирующих установок (при заданном уровне их тепловой нагрузки) теплоэлектроцентралей, которые входят в состав энергопроизводящих организаций.
В случае, если в результате проведения внеочередной Аттестации значение аттестованной электрической мощности энергопроизводящей организации окажется меньше объема услуги по поддержанию готовности электрической мощности, указанного в договоре о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключенном с единым закупщиком по результатам централизованных торгов электрической мощностью, указанный объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности энергопроизводящей организации снижается до аттестованного значения.
Указанные в подпункте 6) настоящего пункта максимальное в расчетном году значение электрической мощности собственного потребления энергопроизводящих организаций и максимальное в расчетном году значение минимальной электрической мощности генерирующих установок (при заданном уровне их тепловой нагрузки) теплоэлектроцентралей, которые входят в состав энергопроизводящих организаций, учитываются за вычетом суммы значений электрических мощностей собственных нужд входящих в их состав электрических станций, зафиксированных по результатам соответствующих аттестаций.
Суммарная вычитаемая электрическая мощность энергопроизводящей организации подлежит изменению в пределах значения разности аттестованной электрической мощности и суммарной электрической мощности энергопроизводящей организации, при условии подачи соответствующей заявки единому закупщику в срок не позднее двадцатого числа расчетного периода (календарного месяца), предшествующего расчетному периоду (календарному месяцу), в котором планируется вышеуказанное изменение.

26. Осы Қағидалардың 25-тармағы 2) тармақшасында көрсетілген жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және (немесе) жаңартуға инвестициялық келісім аясында пайдалануға енгізілген генерациялайтын қондырғылардың электр қуаты ретінде осы Қағидалардың 11-тармағы 2) тармақшасына сәйкес жасалған (жасасқан) электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметтерді сатып алу туралы шарт (шарттар) бойынша электр қуатының әзірлігін ұстап тұру көлемі (көлемдері) пайдаланылады.
Осы Қағидалардың 25-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және (немесе) жаңартуға арналған инвестициялық келісім шеңберінде пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылардың электр қуаты ретінде осы Қағидалардың 11-тармағының 5) тармақшасына сәйкес жасалған электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шарт (шарттар) бойынша электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтердің көлемі (көлемдері) пайдаланылады.
Осы Қағидалардың 25-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген экспорттың есептік жылдағы ең жоғары электр қуатына энергиямен жабдықтаушы (энергиямен жабдықтаушы) ұйым (ұйымдар) арқылы экспорттың есептік жылдағы ең жоғары электр қуаты да қосылады;
Осы Қағидалардың 25-тармағының 5) тармақшасында көрсетілген бөлшек сауда нарығы субъектілеріне жеткізілімдердің есептік жылдағы ең жоғары электр қуаты Жүйелік оператордың интернет-ресурсында қуат нарығы тұтынушыларының тізбесі орналастырылған және осы тізбеде көрсетілген бөлшек сауда нарығы субъектілері болмаған жағдайда ескеріледі (нөлге теңестірілмейді).";
28 және 29-тармақтар жаңа редакцияда жазылсын:
"28. Бірыңғай сатып алушымен электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы жасалған шарттар шеңберінде энергия өндіруші ұйым мыналарды жүзеге асырады:
1) генерациялайтын қондырғылардың электр қуатын тұрақты әзірлікте ұстау;
2) Жүйелік оператордың тестілік командаларын орындау;
3) Жүйелік операторға электр энергиясының теңгерімдеуші нарығында арттыруға және төмендетуге бағытталған реттеуге қатысуға өтінімдерді күн сайын беру;
4) Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласындағы заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес жиілік пен қуатты бастапқы және қайталама реттеу жүйелерін тұрақты әзірлікте ұстау (бұл ретте, энергия өндіруші ұйымды жиілік пен қуатты қайталама реттеуге тарту энергия өндіруші ұйымның келісімі бойынша жүргізіледі);

26. В качестве указанной в подпункте 2) пункта 25 настоящих Правил электрической мощности генерирующих установок, вводимых в эксплуатацию в рамках инвестиционного соглашения на модернизацию, расширение, реконструкцию и (или) обновление используется (используются) объем (объемы) услуги по поддержанию готовности электрической мощности по договору (договорам) о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключенному (заключенным) в соответствии с подпунктом 3) пункта 11 настоящих Правил.
В качестве указанной в подпункте 3) пункта 25 настоящих Правил электрической мощности генерирующих установок, вводимых в эксплуатацию в рамках реализации мероприятий по модернизации, реконструкции и (или) расширению со строительством генерирующих установок с использованием газа в качестве альтернативного типа топлива используется (используются) объем (объемы) услуги по поддержанию готовности электрической мощности по договору (договорам) о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключенному (заключенным) в соответствии с подпунктом 3) пункта 11 настоящих Правил.
В указанную в подпункте 4) пункта 25 настоящих Правил максимальную в расчетном году электрическую мощность экспорта также включается максимальная в расчетном году электрическая мощность экспорта через энергоснабжающую (энергоснабжающие) организацию (организации);
Указанная в подпункте 5) пункта 25 настоящих Правил максимальная в расчетном году электрическая мощность поставок субъектам розничного рынка учитывается (не приравнивается к нулю) при условии размещения на интернет-ресурсе Системного оператора перечня потребителей рынка мощности и отсутствия указанных субъектов розничного рынка в данном перечне.";
пункты 28 и 29 изложить в новой редакции:
"28. В рамках заключенных с единым закупщиком договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности энергопроизводящая организация осуществляет:
1) поддержание в постоянной готовности электрической мощности генерирующих установок;
2) исполнение тестовых команд Системного оператора;
3) ежедневную подачу Системному оператору заявок на участие в регулировании на повышение и на понижение на балансирующем рынке электрической энергии;
4) поддержание в постоянной готовности систем первичного и вторичного регулирования частоты и мощности в соответствии с требованиями, установленными законодательством Республики Казахстан в области электроэнергетики (при этом, привлечение энергопроизводящей организации к вторичному регулированию частоты и мощности производится по согласованию с энергопроизводящей организацией);

5) күн сайын, ағымдағы тәулікте сағат 11:00-ге дейін (Астана қаласының уақыты бойынша), Жүйелік операторға алдағы жоспарлау тәуліктеріне энергия өндіруші ұйымның құрамына кіретін электр станцияларының генерациясының жұмыс электр қуаттарының, технологиялық және техникалық минимумдарының мәндері туралы ақпарат беру, бұл ретте Жүйелік оператордан ағымдағы тәуліктің сағат 16:00-ге дейін (Астана қаласының уақыты бойынша) осы Қағидалардың 29-тармағында көрсетілген тестілік команданың жоспарланған берілу күні туралы хабарлама келіп түспеген жағдайда алдағы тәулік ішінде осы электр станцияларының генерациялайтын жабдығын жөндеуден шығарған жағдайда осы ақпаратты бір рет (тәулігіне бір рет) түзетуге жол беріледі, сондай-ақ Жүйелік операторға Қазақстан Республикасы Су кодексінің 40-бабына сәйкес су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі бассейндік инспекцияларынан тиісті тәулік ішінде келіп түскен осы электр станцияларының су режимінің өзгеруі туралы тапсырманың көшірмесін берген жағдайда, осы ақпаратты қосымша түзету;
6) Жүйелік операторға генерацияның ағымдағы электр қуатының, желіге босатудың ағымдағы электр қуатының және меншікті тұтынудың ағымдағы электр қуатының мәндері туралы телеметриялық ақпарат беру;
7) Жүйелік операторға жоспарлаудың тиісті тәуліктеріне берілген, энергия өндіруші ұйымның құрамына кіретін электр станцияларының генерациясының жұмыс электр қуаттарының, технологиялық және техникалық минимумдарының мәндері туралы ақпарат бойынша айқындалатын техникалық мүмкіндік шегінде тұтынушылардың өтінімдеріне сәйкес генерациялау режимін сағаттық жоспарлау;
8) ай сайын, 28-күніне дейін, Жүйелік операторға алдағы есеп айырысу кезеңнің (күнтізбелік айдың) әрбір тәулігіне генерацияның ықтимал электр қуатының мәндері туралы ақпаратты ұсыну және осы ақпаратты Жүйелік оператормен келісу (бірыңғай сатып алушымен осы Қағидалардың 11-тармағының 6) тармақшасына сәйкес электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы шарт жасасқан энергия өндіруші ұйымдар үшін, сондай-ақ тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген тұлғалар тобына кіретін энергия өндіруші ұйымдар үшін (құрамына қалаларды күзгі-қысқы кезеңнен өту кезеңінде орталықтандырылған жылумен жабдықтауды жүзеге асыратын жылу электр орталықтары ғана кіретін).
Жүйелік операторға берілген және осы тармақтың 8) тармақшасына сәйкес Жүйелік оператормен келісілген энергия өндіруші ұйымның генерациясының ықтимал электр қуатының мәні көрсетілген мәндерге бір рет түзету жол берілетін жылыту кезеңі басталған (аяқталған) айдан басқа, олар берілген есеп айырысу кезең (күнтізбелік ай) ішінде түзетуге жатпайды, бұл ретте, осы түзету энергия өндіруші ұйымның тиісті хаты (Жүйелік оператордың атына) және Жүйелік оператордың тиісті келісімі негізінде жүзеге асырылады және көрсетілген айдың жылыту кезеңі басталған (аяқталған) күннен басталатын бөлігі үшін ғана қолданылады.

5) ежедневное, до 11:00 часов текущих суток (по времени города Астана), предоставление Системному оператору информации о значениях рабочих электрических мощностей генерации, технологических и технических минимумов электрических станций, входящих в состав энергопроизводящей организации, на предстоящие сутки планирования, при этом, при не поступлении до 16:00 часов текущих суток (по времени города Астана) от Системного оператора уведомления о дате планируемой подачи тестовой команды, указанного в пункте 29 настоящих Правил, в течение предстоящих суток допускается однократная (один раз в сутки) корректировка данной информации в случае вывода из ремонта генерирующего оборудования данных электрических станций (при условии подачи соответствующей заявки Системному оператору на вывод оборудования из ремонта), а также дополнительная корректировка данной информации в случае предоставления Системному оператору копии распоряжения об изменении водного режима данных электрических станций, поступившего в течение соответствующих суток от бассейновых инспекций по регулированию использования и охране водных ресурсов расходов воды, в соответствии со статьей 40 Водного кодекса Республики Казахстан;
6) предоставление Системному оператору телеметрической информации о значениях текущей электрической мощности генерации, текущей электрической мощности отпуска в сеть и текущей электрической мощности собственного потребления;
7) почасовое планирование режима генерации в соответствии с заявками потребителей в пределах технической возможности, определяемой по информации о значениях рабочих электрических мощностей генерации, технологических и технических минимумов электрических станций, входящих в состав энергопроизводящей организации, предоставленной Системному оператору на соответствующие сутки планирования;
8) ежемесячное, до 28 числа, предоставление Системному оператору информации о значениях возможной электрической мощности генерации на каждые сутки предстоящего расчетного периода (календарного месяца) и согласование данной информации с Системным оператором (для энергопроизводящих организаций, которые заключили с единым закупщиком договор о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности согласно подпункту 6) пункта 11 настоящих Правил, а также для энергопроизводящих организаций (в состав которых входят только теплоэлектроцентрали, осуществляющие централизованное теплоснабжение городов в период прохождения осенне-зимнего периода), входящих в группу лиц, включенную в реестр групп лиц).
Предоставленные Системному оператору и согласованные с Системным оператором согласно подпункту 8) настоящего пункта значения возможной электрической мощности генерации энергопроизводящей организации не подлежат корректировке в течение расчетного периода (календарного месяца), на который они предоставлены, кроме месяца начала (завершения) отопительного периода, в течение которого допускается одноразовая корректировка указанных значений, при этом, данная корректировка осуществляется на основании соответствующего письма энергопроизводящей организации (на имя Системного оператора) и соответствующего согласования Системного оператора, и применяется только для той части указанного месяца, которая начинается со дня начала (завершения) отопительного периода.

Энергия өндіруші ұйым Жүйелік операторға осы тармақтың 8) тармақшасында көрсетілген мерзімде алдағы есеп айырысу кезеңнің (күнтізбелік айдың) әрбір тәулігіне генерациялаудың ықтимал электр қуатының мәндері туралы ақпаратты бермеген не осы тармақтың 8) тармақшасында көрсетілген мерзімде көрсетілген ақпаратты (оны Жүйелік операторға ұсынғаннан кейін) Жүйелік оператормен келіспеген жағдайда, Жүйелік оператор энергия өндіруші ұйымның жиынтық электр қуаты сомасының және энергия өндіруші ұйымның тиісті күнтізбелік жылдың электр қуатымен қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызметтің шарттық көлемінің мәніне тең генерациялаудың жұмыс электр қуаттарының, технологиялық және техникалық минимумдардың ведомосіне энергия өндіруші ұйымның генерациясының ықтимал электр қуатының мәнін (алдағы күнтізбелік ай үшін) қосады.
Энергия өндіруші ұйым Жүйелік операторға оның құрамына кіретін электр станциялары генерациясының жұмыс электр қуатының мәні туралы ақпаратты алдағы тәуліктерге осы тармақтың 5) тармақшасында көрсетілген мерзімде ұсынбаған не осы ақпаратты Жүйелік оператормен келіспеген жағдайда (оны Жүйелік операторға ұсынғаннан кейін), Жүйелік оператор энергия өндіруші ұйымның жиынтық электр қуаты сомасының және энергия өндіруші ұйымның тиісті күнтізбелік жылдың электр қуатымен қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызметтің шарттық көлемінің мәніне тең генерациялаудың жұмыс электр қуаттарының, технологиялық және техникалық минимумдардың ведомосіне энергия өндіруші ұйымның электр станцияларын генерациялаудың жұмыс электр қуатының мәнін (алдағы тәуліктерге) қосады.
29. Жүйелік оператор тестілік команданы күнтізбелік айда үш реттен жиі емес береді. Бұл ретте, тестілік командалар арасында уақытша аралық күнтізбелік 3 (үш) күннен кем бола алмайды.
Жүйелік оператор жедел байланыс арналары бойынша жоспарланған тестілік команда беру күніне дейін 8 (сегіз) сағаттан кешіктірмей Жүйелік оператордың және осы энергия өндіруші ұйымның жедел журналдарына тиісті жазбалар енгізе отырып, жоспарланған тестілік команда беру күні туралы тиісті энергия өндіруші ұйымды хабардар етеді.
Тестілік командалар Жүйелік оператордың және тиісті энергия өндіруші ұйымдардың кезекші персоналының жедел журналдарында тіркеледі.
Тестілік командаларды Жүйелік оператор мына жағдайларда бермейді (болдырмайды):
1) егер тестілік команданы беруді жоспарлаған күні тиісті энергия өндіруші ұйымның құрамына кіретін электр станциясы (электр станциялары) генерациялайтын қондырғылардың электр қуатының аттестаттауынан өтіп жатса;

В случае не предоставления энергопроизводящей организацией Системному оператору информации о значениях возможной электрической мощности генерации на каждые сутки предстоящего расчетного периода (календарного месяца) в срок, указанный в подпункте 8) настоящего пункта, либо не согласования указанной информации (после ее предоставления Системному оператору) с Системным оператором в срок, указанный в подпункте 8) настоящего пункта, Системный оператор включает значения возможной электрической мощности генерации энергопроизводящей организации (для предстоящего календарного месяца) в ведомость рабочих электрических мощностей генерации, технологических и технических минимумов равными значению суммы суммарной электрической мощности и договорного объема услуги по обеспечению электрической мощностью соответствующего календарного года энергопроизводящей организации.
В случае не предоставления энергопроизводящей организацией Системному оператору информации о значениях рабочей электрической мощности генерации электрических станций, входящих в ее состав, на предстоящие сутки в срок, указанный в подпункте 5) настоящего пункта, либо не согласования данной информации Системным оператором (после ее предоставления Системному оператору), Системный оператор включает значения рабочей электрической мощности генерации электрических станций энергопроизводящей организации (на предстоящие сутки) в ведомость рабочих электрических мощностей генерации, технологических и технических минимумов равными значению суммы суммарной электрической мощности и договорного объема услуги по обеспечению электрической мощностью соответствующего календарного года энергопроизводящей организации.
29. Тестовые команды Системный оператор подает не чаще, чем три раза в календарный месяц. При этом временной интервал между тестовыми командами составляет не менее 3 (трех) календарных дней.
Не позднее, чем за 8 (восемь) часов до даты планируемой подачи тестовой команды, Системный оператор по оперативным каналам связи уведомляет соответствующую энергопроизводящую организацию о дате планируемой подачи тестовой команды с внесением соответствующих записей в оперативные журналы Системного оператора и данной энергопроизводящей организации.
Тестовые команды и уведомления о тестовой команде фиксируются в оперативных журналах дежурного персонала Системного оператора и соответствующих энергопроизводящих организаций.
Тестовые команды не подаются (отменяются) Системным оператором:
1) если в день планируемой подачи тестовой команды электрическая станция (электрические станции), входящая (входящие) в состав соответствующей энергопроизводящей организации, проходит (проходят) аттестацию электрической мощности генерирующих установок;

2) егер тестілік команданы беруді жоспарлаған күн тиісті энергия өндіруші ұйымның құрамына кіретін электр станциясы (электр станциялары) арқылы Қазақстан Республикасы Су кодексінің 40-бабына сәйкес су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі бассейндік инспекцияларымен расталатын табиғи қорғау су жіберуіне дайындалу кезеңіне немесе мұз қату кезеңіне сәйкес келетін болса, сондай-ақ егер тестілік команданы беруді жоспарлаған күн су қорын пайдалану және қорғау, сумен жабдықтау, су бұру саласындағы уәкілетті органның хабарламаларына сәйкес ирригациялық график бойынша жұмыс істейтін су қоймалары бар гидравликалық электр станциялары үшін су қоймалары бар гидравликалық электр станциялары үшін су қоймасынан судың қысымын маусымдық төмендету және шығысын шектеу кезеңіне келетін болса;
3) күнтізбелік жылдың қысқы айларының күндері: желтоқсан, қаңтар және ақпан айлары (осы Қағидалардың 11-тармағының 6) тармақшасына сәйкес электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы шарт жасасқан энергия өндіруші ұйымдар үшін ғана, сондай-ақ тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген тұлғалар тобына кіретін энергия өндіруші ұйымдар үшін (құрамына күзгі-қысқы кезеңнен өту кезеңінде қалаларды орталықтандырылған жылумен жабдықтауды жүзеге асыратын жылу электр орталықтары ғана кіретін) Жүйелік оператордың тиісті энергия өндіруші ұйымы оның құрамына кіретін (кіретін) электр станциясы (электр станциялары) орналасқан ауданда (аудандарда) қоршаған ауа температурасының аномалдық төмендеуінің жоспарланған күні туындауы не сақталуы туралы уақтылы (тиісті тестілік командасын беру уақытына дейін) хабарлама (электрондық пошта бойынша) болған жағдайда, азаматтық қорғау жөніндегі уәкілетті органнан және (немесе) қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органнан тиісті дауылды ескертудің электрондық көшірмесін қоса бере отырып;
4) тестілік команданы беруді жоспарлаған күні Жүйелік оператор бақылайтын электр беру желілерінің (қималары) жүктемесінің асып кетуі қаупі туындаған жағдайда, бұл ретте, егер жүктеменің осы асып кетуі берілген тестілік команданы орындау ішінде туындаған болса, Жүйелік оператор аталған тестілік команданы жояды және оны берудің басқа күні мен уақытын белгілейді. Жүйелік оператордың тестілік команданың орындалуын тоқтату туралы өкімін алғаннан кейін энергия өндіруші ұйым қысқа мерзімде оның құрамына кіретін электр станциялары жұмысының алдыңғы (көрсетілген артық жүктемеге дейін) режимдерін қалпына келтіруді қамтамасыз етеді.";
32-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

2) если день планируемой подачи тестовой команды приходится на период проведения природоохранных попусков воды через электрическую станцию (электрические станции), входящую (входящие) в состав соответствующей энергопроизводящей организации, либо на период ледостава, подтверждаемых распоряжением бассейновых инспекций по регулированию использования и охране водных ресурсов расходов воды, в соответствии со статьей 40 Водного кодекса Республики Казахстан, а также если день планируемой подачи тестовой команды приходится на период сезонного снижения напора и ограничения расхода воды из водохранилища согласно уведомлениям уполномоченного органа в области использования и охраны водного фонда, водоснабжения, водоотведения для гидравлических электрических станций с водохранилищами, работающими по ирригационному графику;
3) в дни зимних месяцев календарного года: декабря, января и февраля месяцев (только для энергопроизводящих организаций, которые заключили с единым закупщиком договор о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности согласно подпункту 6) пункта 11 настоящих Правил, а для также энергопроизводящих организаций (в состав которых входят только теплоэлектроцентрали, осуществляющие централизованное теплоснабжение городов в период прохождения осенне-зимнего периода), входящих в группу лиц, включенную в реестр групп лиц), при условии своевременного (до времени подачи соответствующей тестовой команды) уведомления (по электронной почте) соответствующей энергопроизводящей организацией системного оператора о возникновении либо сохранении в день планируемой подачи тестовой команды аномального понижения температуры окружающего воздуха в районе (районах) нахождения электрической станции (электрических станций), входящей (входящих) в ее состав, с приложением электронной копии соответствующего штормового предупреждения от уполномоченного органа по гражданской защите и (или) уполномоченного органа в области охраны окружающей среды;
4) в случае возникновения в день планируемой подачи тестовой команды опасности перегруза контролируемых Системным оператором линий электропередачи (сечений), при этом, если данный перегруз возник в течение исполнения уже поданной тестовой команды, Системный оператор отменяет данную тестовую команду, и назначает другую дату и время ее подачи. После получения распоряжения Системного оператора об отмене исполнения тестовой команды, энергопроизводящая организация в кратчайшие сроки обеспечивает восстановление предыдущих (до указанного перегруза) режимов работы электрических станций, входящих в ее состав.";
пункт 32 изложить в новой редакции:

"32. Энергия өндіруші ұйым Жүйелік оператордың тестілік командасы бойынша оның құрамына кіретін электр станцияларын генерациялаудың ағымдағы электр қуатының өзгеруін қамтамасыз етеді, бұл ретте:
1) Жүйелік оператор арттыруға тестілік команда берген жағдайда энергия өндіруші ұйым оның құрамына кіретін электр станциялары генерациялайтын электр қуатының ағымдағы жиынтық мәнін мына формула бойынша айқындалатын мәнге дейін жеткізуді қамтамасыз етеді:
осы Қағидалардың 11-тармағының 6) тармақшасына сәйкес электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы шарт жасаспаған энергия өндіруші ұйымдар үшін, тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген тұлғалар тобына кіретін энергия өндіруші ұйымдардан (құрамына күзгі-қысқы кезең өту кезеңінде қалаларды орталықтандырылған жылумен жабдықтауды жүзеге асыратын жылу электр орталықтары ғана кіретін) басқа:
Рөзг = (Р∑ + Рқамт) - Ржөнд - Ршектеу , онда
Рөзг - оған дейін энергия өндіруші ұйымдардың электр станцияларының генерацияланатын электр қуатының ағымдағы жиынтық мәні өзгертілетін генерациялайтын электр қуатының мәні, МВт;
Р∑ - тиісті күнтізбелік жылдың жиынтық электр қуаты, МВт;
Рқамт - электр қуатымен қамтамасыз ету қызметінің шартты көлемі.
Ржөнд - жөндеу қуаты (тестілік командасын орындаған уақытта), МВт;
Ршектеу - энергия өндіруші ұйымның жылу электр станцияларының генерациялайтын қондырғыларының не осы электр станцияларының қазандықтарының жұмысындағы қазандықтардың авариялық тоқтауына байланысты, сондай-ақ энергия өндіруші ұйымның жылу электр станцияларының генерациялайтын қондырғыларының жұмысындағы белгіленген электр қуатының маусымдық шектеулеріне байланысты Жүйелік операторға берілген, энергия өндіруші ұйымнан тестілік команданы беру уақыты (сағаты) ішінде барлық қолданыстағы жөндеу өтінімдерінде көрсетілген энергия өндіруші ұйымның жылу электр станцияларын генерациялаудың электр қуатының ағымдағы жиынтық шектеулері мәндерінің сомасы, МВт-пен;
осы Қағидалардың 11-тармағының 6) тармақшасына сәйкес электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы шарт жасасқан энергия өндіруші ұйымдар үшін, сондай-ақ тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген тұлғалар тобына кіретін энергия өндіруші ұйымдар үшін (құрамына күзгі-қысқы кезең өту кезеңінде қалаларды орталықтандырылған жылумен жабдықтауды жүзеге асыратын жылу электр орталықтары ғана кіретін):
Рөзг = min((Р∑ + Рқамт.);Ржұмыс)
Рөзг - оған дейін энергия өндіруші ұйымдардың электр станцияларының генерацияланатын электр қуатының ағымдағы жиынтық мәні өзгертілетін генерациялайтын электр қуатының мәні, МВт;
Р∑ - тиісті күнтізбелік жылдың жиынтық электр қуаты, МВт;
Рқамт - электр қуатымен қамтамасыз ету қызметінің шартты көлемі.
Ршектеу - энергия өндіруші ұйымның жылу электр станцияларының генерациялайтын қондырғыларының не осы электр станцияларының қазандықтарының жұмысындағы қазандықтардың авариялық тоқтауына байланысты, сондай-ақ энергия өндіруші ұйымның жылу электр станцияларының генерациялайтын қондырғыларының жұмысындағы белгіленген электр қуатының маусымдық шектеулеріне байланысты Жүйелік операторға берілген, энергия өндіруші ұйымнан тестілік команданы беру уақыты (сағаты) ішінде барлық қолданыстағы жөндеу өтінімдерінде көрсетілген энергия өндіруші ұйымның жылу электр станцияларын генерациялаудың электр қуатының ағымдағы жиынтық шектеулері мәндерінің сомасы,МВт-пен;
min((Р∑ + Рқамт.);Ржұмыс) – мәндерінің ең азы (Р∑ + Рқамт.) және Ржұмыс, МВт-пен;
(Р∑ + Рқамт.) – Р∑ және Рқамт. сомасы, МВт-пен;
Ржөнд – жөндеу қуаты (тестілік командасын орындаған уақытта), МВт;
Ржұмыс – тестілік команданы беру күні мен уақытына (сағатына) сәйкес келетін энергия өндіруші ұйымның электр станцияларын генерациялаудың жұмыс электр қуатының мәні (генерациялаудың жұмыс электр қуаттарының, технологиялық және техникалық минимумдардың ведомосіне сәйкес), МВт, содан соң аталған электр станциялары генерациялайтын қуаттың электр қуатын тіркеу уақыты ішінде (ұзақтығы) осы тармақшада көрсетілген формула бойынша анықталатын генерацияланатын электр қуаты аталған қуаттың талап етілетін тіркелген орта сағаттық мәнінен артуын немесе теңдігін қамтамасыз ететін деңгейде ұстап тұру.
Энергия өндіруші ұйымның құрамына кіретін электр станциялары генерациялайтын электр қуаты талап етілетін мәнге жеткенде энергия өндіруші ұйым бұл туралы Жүйелік операторды хабардар етеді.
Бұл ретте, Жүйелік оператор тестілік команданы жеке орындау туралы қосымша өкіммен жоғарылатуға берген жағдайда, энергия өндіруші ұйым Жүйелік оператордың көрсетілген қосымша өкіміне сәйкес оның құрамына кіретін әрбір (кезек бойынша) станцияда алдымен тестілік команданың берілген күні мен уақытына (сағатына) сәйкес келетін энергия өндіруші ұйымның электр станцияларын генерациялаудың жұмыс электр қуатының мәніне тең (генерациялаудың жұмыс электр қуаттарының, технологиялық және техникалық минимумдардың ведомосіне сәйкес) генерацияның электр қуатының деңгейіне қол жеткізуді, содан кейін, генерацияның электр қуатын осы қуаттың белгіленген орташа сағаттық мәнінің генерациялаудың электр қуатының талап етілетін деңгейіне асып кетуін немесе теңдігін қамтамасыз ететін деңгейде бекіту уақыты (ұзақтығы) ішінде ұстап тұруды қамтамасыз етеді.
Тиісті электр станциясында Генерацияланатын электр қуатының талап етілетін деңгейіне қол жеткізген кезде энергия өндіруші ұйым бұл туралы Жүйелік операторды шұғыл түрде хабардар етеді. Электр станцияларын генерациялаудың электр қуатының қол жеткізілген және тіркелген орта сағаттық мәндері біртіндеп (электр станцияларының іске қосылуы кезегі бойынша) энергия өндіруші ұйымдардың электр станцияларынгенерациялаудың электр қуатының қол жеткізілген және тіркелген мәндерін анықтау үшін жиынтықталады. Энергия өндіруші ұйымның электр станциясының электр қуатын ұлғайту жылдамдығын белгілеуді бастау Жүйелік оператор тиісті тестілік команда бергеннен кейін он минут өткен соң, ал аяқталуы Жүйелік оператор бекіткен энергия өндіруші ұйымнан осы электр станциясындағы генерацияның электр қуатының талап етілетін деңгейіне қол жеткізу туралы жедел ақпараттың келіп түсу уақытымен (бұдан әрі – қол жеткізілген қуат туралы ақпарат) жүргізіледі. Генерациялаудың электр қуаты мен желіге босатудың электр қуаты мәндерін тіркеуді бастау уақыты Жүйелік операторға қол жеткізілген қуат туралы тиісті ақпараттың келіп түскен уақытынан бастап есептеледі, бұл ретте тіркеу ұзақтығы бір сағатты құрайды. Схемалық-режимдік жағдай өзгерген кезде Жүйелік оператор тіркеу ұзақтығын өзгертеді. Егер энергия өндіруші ұйымның электр станциясы Генерацияланатын электр қуатының талап етілетін деңгейіне қол жеткізу процесінде осы тармақшада көрсетілген формула бойынша анықталатын генерацияланатын электр қуаты аталған қуаттың талап етілетін тіркелген ағымдағы қол жеткізілген мәніне тең болатын немесе артатын болса, аталған электр станциясы генерацияланатын электр қуатының өзгеруін (арттыруын) тоқтатады және Жүйелік операторға генерацияланатын электр қуатының қол жеткізілген ағымдағы деңгейі туралы жедел түрде хабар береді, содан кейін генерацияның электр қуатын генерацияның электр қуатының көрсетілген қол жеткізілген деңгейіне белгіленген орташа сағаттық мәнінің асып кетуін немесе теңдігін қамтамасыз ететін деңгейде бекіту уақыты (ұзақтығы) ішінде ұстауды жүзеге асырады;

"32. Энергопроизводящая организация по тестовой команде Системного оператора обеспечивает изменение текущей электрической мощности генерации входящих в ее состав электрических станций, при этом:
1) в случае подачи Системным оператором тестовой команды на повышение, энергопроизводящая организация обеспечивает достижение электрической мощности генерации электрических станций, входящих в ее состав, значения, определяемого по следующим формулам:
для энергопроизводящих организаций, которые не заключили с единым закупщиком договор о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности согласно подпункту 6) пункта 11 настоящих Правил, кроме энергопроизводящих организаций (в состав которых входят только теплоэлектроцентрали, осуществляющие централизованное теплоснабжение городов в период прохождения осенне-зимнего периода), входящих в группу лиц, включенную в реестр групп лиц:
Ризм = (Р∑ + Робеспеч) – Ррем – Рогр , где
Ризм – значение электрической мощности генерации, до которого осуществляется изменение текущего значения электрической мощности генерации электрических станций энергопроизводящей организации, в МВт;
Р∑ – суммарная электрическая мощность соответствующего календарного года, в МВт;
Робеспеч – договорной объем услуги по обеспечению электрической мощностью, в МВт;
Ррем – ремонтная мощность (за время исполнения тестовой команды), в МВт;
Рогр – сумма значений совокупных текущих ограничений электрической мощности генерации тепловых электрических станций энергопроизводящей организации, указанных во всех действующих в течение времени (часа) подачи тестовой команды ремонтных заявках от энергопроизводящей организации, поданных системному оператору в связи с аварийными остановами корпусов котлов находящихся в работе генерирующих установок тепловых электрических станций энергопроизводящей организации либо котлов данных электрических станций, а также в связи с сезонными ограничениями установленной электрической мощности находящихся в работе генерирующих установок тепловых электрических станций энергопроизводящей организации, в МВт;
для энергопроизводящих организаций, которые заключили с единым закупщиком договор о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности согласно подпункту 6) пункта 11 настоящих Правил, а также для энергопроизводящих организаций (в состав которых входят только теплоэлектроцентрали, осуществляющие централизованное теплоснабжение городов в период прохождения осенне-зимнего периода), входящих в группу лиц, включенную в реестр групп лиц:
Ризм = min((Р∑ + Робеспеч);Рраб), где
Ризм – значение электрической мощности генерации, до которого осуществляется изменение текущего значения электрической мощности генерации электрических станций энергопроизводящей организации, в МВт;
Р∑ – суммарная электрическая мощность соответствующего календарного года, в МВт;
Робеспеч – договорной объем услуги по обеспечению электрической мощностью, в МВт;
Рогр – сумма значений совокупных текущих ограничений электрической мощности генерации тепловых электрических станций энергопроизводящей организации, указанных во всех действующих в течение времени (часа) подачи тестовой команды ремонтных заявках от энергопроизводящей организации, поданных системному оператору в связи с аварийными остановами корпусов котлов находящихся в работе генерирующих установок тепловых электрических станций энергопроизводящей организации либо котлов данных электрических станций, а также в связи с сезонными ограничениями установленной электрической мощности находящихся в работе генерирующих установок тепловых электрических станций энергопроизводящей организации, в МВт;
min((Р∑ + Робеспеч);Рраб) – минимальное из значений (Р∑ + Робеспеч) и Рраб, в МВт;
(Р∑ + Робеспеч) – сумма Р∑ и Робеспеч, в МВт;
Ррем – ремонтная мощность (за время исполнения тестовой команды), в МВт;
Рраб – значение рабочей электрической мощности генерации электрических станций энергопроизводящей организации (согласно ведомости рабочих электрических мощностей генерации, технологических и технических минимумов), соответствующее дню и времени (часу) подачи тестовой команды, в МВт, а затем удержание электрической мощности генерации данных электростанций в течение времени (длительности) фиксации на уровне, обеспечивающем превышение или равенство зафиксированного среднечасового значения данной мощности требуемому значению электрической мощности генерации, определяемому по формуле, указанной в настоящем подпункте.
По достижении электрической мощности генерации электрических станций, входящих в состав энергопроизводящей организации, требуемого значения, энергопроизводящая организация оперативно информирует об этом Системного оператора.
При этом, в случае подачи Системным оператором тестовой команды на повышение с дополнительным распоряжением о раздельном ее исполнении, энергопроизводящая организация, согласно указанному дополнительному распоряжению Системного оператора, обеспечивает на каждой (по очереди) входящей в ее состав электрической станции сначала достижение уровня электрической мощности генерации, равного значению рабочей электрической мощности генерации электрических станций энергопроизводящей организации (согласно ведомости рабочих электрических мощностей генерации, технологических и технических минимумов), соответствующему дню и времени (часу) подачи тестовой команды, (далее – Требуемый уровень электрической мощности генерации), а затем удержание электрической мощности генерации в течение времени (длительности) фиксации на уровне, обеспечивающем превышение или равенство зафиксированного среднечасового значения данной мощности Требуемому уровню электрической мощности генерации.
По достижении Требуемого уровня электрической мощности генерации на соответствующей электрической станции, энергопроизводящая организация оперативно информирует об этом Системного оператора. Достигнутые и зафиксированные среднечасовые значения электрической мощности генерации электрических станций последовательно (по очереди задействования электрических станций) суммируются для определения достигнутого и зафиксированного среднечасового значений электрической мощности генерации электрических станций энергопроизводящей организации. Начало фиксации скорости увеличения электрической мощности электрической станции энергопроизводящей организации производится по истечении десяти минут после дачи соответствующей тестовой команды Системным оператором, а конец зафиксированным Системным оператором временем поступления от энергопроизводящей организации оперативной информации о достижении Требуемого уровня электрической мощности генерации на данной электрической станции (далее – информация о достигнутой мощности). Время начала фиксации значений электрической мощности генерации и электрической мощности отпуска в сеть отсчитывается от времени поступления Системному оператору соответствующей информации о достигнутой мощности, при этом длительность фиксации составляет один час. При изменении схемно-режимной обстановки длительность фиксации изменяется Системным оператором. В случае, если в процессе достижения электрической станцией энергопроизводящей организации Требуемого уровня электрической мощности генерации, текущее достигнутое значение электрической мощности генерации электрических станций энергопроизводящей организации станет равным или превысит требуемое значение электрической мощности генерации, определяемое по соответствующей формуле, указанной в настоящем подпункте, указанная электрическая станция прекращает изменение (увеличение) электрической мощности генерации и оперативно информирует Системного оператора о текущем достигнутом уровне электрической мощности генерации, а затем осуществляет удержание электрической мощности генерации в течение времени (длительности) фиксации на уровне, обеспечивающем превышение или равенство зафиксированного среднечасового значения данной мощности указанному достигнутому уровню электрической мощности генерации;

2) Жүйелік оператор азайтуға тестілік команда берген жағдайда, энергия өндіруші ұйым оның құрамына кіретін генерацияның электр қуатының ағымдағы мәнін осы электр станциялары өнеркәсіптік тұтынушыларды бумен жабдықтауды есепке алып, технологиялық және техникалық минимумдардың ағымдағы мәндерінен оларға ең көп мәнге сәйкес келетін мәнге өзгертуді қамтамасыз етеді.
Бұл ретте, Жүйелік оператор оны бөлек орындау туралы қосымша өкіммен азайтуға тестілік команда берген жағдайда, азайтуға тестілік команданы Жүйелік оператордың көрсетілген қосымша өкіміне сәйкес энергия өндіруші ұйымдардың электр станциялары генерацияның ағымдағы электр қуатын осы электр станцияларының өнеркәсіптік тұтынушыларын жабдықтың нақты құрамын есепке ала отырып, сонымен қатар бумен жабдықтауды есепке алып, технологиялық және техникалық минимумдардың ағымдағы мәндерінен оларға сәйкес келетін ең көп мәнге дейін алма-кезек өзгерту арқылы энергия беруші ұйым орындайды.";
35, 36, 37 және 38-тармақтар жаңа редакцияда жазылсын:
"35. Егер энергия өндіруші ұйымның электр станцияларын кезектен тыс аттестаттаудан өткізу нәтижелері бойынша оның аттестатталған электр қуаты желіге босатудың тиісті жиынтық электр қуатынан кем болған жағдайда, онда ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің шарттық көлемі төмендеу көлеміне (бұдан әрі – төмендеу) төмендетуге жатады, бұл ретте төмендеу мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) бірінші кезекте төмендеу көлеміне, осы Қағидалардың 11-тармағының 7) тармақшасына сәйкес жасалатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойыншабойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шартта көрсетілген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойыншабойынша көрсетілетін қызметтің көлемі төмендейді;
2) егер төмендеу көлемі осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген қызмет көлемінен асып кеткен жағдайда, осы Қағидалардың 11-тармағының 6) тармақшасына сәйкес жасалатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шартта көрсетілген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызмет көлемі төмендейді;
3) егер төмендеу көлемі осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген қызметтер көлемінің сомасынан асып кеткен жағдайда, осы Қағидалардың 11-тармағының 5) тармақшасына сәйкес жасалатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шартта көрсетілген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтер көлемі төмендейді;
4) егер төмендеу көлемі осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген қызмет көлемінен асып кеткен жағдайда, осы Қағидалардың 11-тармағының 3) тармақшасына сәйкес жасалатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шартта көрсетілген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызмет көлемі азаяды;

2) в случае подачи Системным оператором тестовой команды на понижение, энергопроизводящая организация обеспечивает изменение текущих значений электрических мощностей генерации входящих в ее состав электрических станций до соответствующих им наибольших из текущих значений технологического и технического минимумов с учетом снабжения паром промышленных потребителей данными электрическими станциями.
При этом, в случае подачи Системным оператором тестовой команды на понижение с дополнительным распоряжением о раздельном ее исполнении, тестовая команда на понижение исполняется энергопроизводящей организацией путем поочередного, согласно указанному дополнительному распоряжению Системного оператора, изменения текущей электрической мощности генерации электрическими станциями энергопроизводящей организации до соответствующих им наибольших из текущих значений технологического и технического минимумов с учетом фактического состава оборудования, а также с учетом снабжения паром промышленных потребителей данными электрическими станциями.";
пункты 35, 36, 37 и 38 изложить в новой редакции:
"35. В случае, если по результатам проведения внеочередных Аттестаций электрических станций энергопроизводящей организации ее аттестованная электрическая мощность окажется меньше соответствующей суммарной электрической мощности отпуска в сеть, то договорной объем услуги по поддержанию подлежит снижению на объем снижения (далее – снижение), при этом снижение осуществляется в следующем порядке:
1) в первую очередь на объем снижения снижается объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности, указанный в договоре о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключаемом в соответствии с подпунктом 7) пункта 11 настоящих Правил;
2) в случае, если объем снижения превышает объем услуги, указанный в подпункте 1) настоящего пункта, снижается объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности, указанный в договоре о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключаемом в соответствии с подпунктом 6) пункта 11 настоящих Правил;
3) в случае, если объем снижения превышает сумму объемов услуги, указанных в подпунктах 1) и 2) настоящего пункта, снижается объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности, указанный в договоре о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключаемом в соответствии с подпунктом 5) пункта 11 настоящих Правил;
4) в случае, если объем снижения превышает объем услуги, указанный в подпункте 1), 2) и 3) настоящего пункта, снижается объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности, указанный в договоре о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключаемом в соответствии с подпунктом 3) пункта 11 настоящих Правил;

5) егер төмендеу көлемі осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген қызмет көлемінен асып кеткен жағдайда, осы Қағидалардың 11- тармағының 2) тармақшасына сәйкес жасалатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шартта көрсетілген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызмет көлемі азаяды;
6) егер төмендеу көлемі тармақшада көрсетілген қызмет көлемінен асып кеткен жағдайда 1), 2), 3), 4) және 5) осы Қағидалардың 11-тармағының 1) тармақшасына сәйкес жасалатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шартта көрсетілген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің көлемі азаяды Энергия өндіруші ұйымның электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы тиісті шарттарға төмендетуге қатысты өзгерістер енгізуді (бұдан әрі – Төмендетуге өзгерістер) бірыңғай сатып алушы Жүйелік оператордан энергия өндіруші ұйымның аттестатталған электр қуаты туралы тиісті жазбаша ақпаратты алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
Төмендетуге өзгерістерді қолданысқа енгізу күні энергия өндіруші ұйымның электр станцияларының тиісті кезектен тыс Аттестаттауларының соңғысы жүргізілген айдың бірінші күні белгіленеді.
Төмендетуге өзгерістер олар қолданысқа енгізілген жылдың отыз бірінші желтоқсанына дейін қолданылады.
36. Егер кезекті Аттестаттауды жүргізу нәтижесінде генерациялаудың маневрлік режимі бар генерациялаушы қондырғылардың пайдалануға берілетін аттестатталған электр қуатының мәні электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шартта белгіленген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің көлемінен, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің көлемінен аз болған жағдайда, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің көлемі электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша шартта белгіленген электр қуатын әзірлеу бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу, кезекті Аттестаттау өткізілгенге дейін аттестатталған мәнге дейін төмендейді.
Егер кезекті Аттестаттауды жүргізу нәтижесінде тендерлік негізде жаңадан іске қосылатын генерациялайтын қондырғылардың аттестатталған электр қуатының мәні электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шартта белгіленген электр қуатының әзірлігін қолдау жөніндегі қызметтің көлемінен, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің тендерлік негізде белгіленген көлемінен аз болған жағдайда, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің көлемі электр қуатын әзірлеу бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу, кезекті аттестаттау өткізілгенге дейін аттестатталған мәнге дейін төмендейді.
37. Осы Қағидалардың 36-тармағында көрсетілген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шартта белгіленген көрсетілетін қызметтің көлемін төмендету осы Шартқа бірыңғай сатып алушының тиісті түзетулерін енгізуі арқылы жүзеге асырылады.
Электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы тиісті шартқа түзетулерді бірыңғай сатып алушы Жүйелік оператордан жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және (немесе) жаңартуға және баламалы отын түрі ретінде газды пайдалана отырып, генерациялайтын қондырғыларды салу арқылы жаңғырту, реконструкциялау және (немесе) кеңейтуге арналған инвестициялық келісім және маневрлік генерациялау режимі бар пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылар және тендерлік негізде пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылар салумен пайдалануға берілетін қондырғылар шеңберінде пайдалануға енгізілетін энергия өндіруші ұйымның электр станцияларының құрамына кіретін генерациялайтын қондырғылардың аттестатталған электр қуатын көрсете отырып, энергия өндіруші ұйымның аттестатталған электр қуаты туралы жазбаша түрде тиісті ақпарат алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде енгізеді.
Бірыңғай сатып алушы электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы тиісті шартқа енгізген түзетулер тиісті кезекті энергия өндіруші ұйымдардың электр станцияларын аттестаттау жүргізілген айдың бірінші күнінен бастап бастап қолданысқа енгізіледі және жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және (немесе) жаңартуға және баламалы отын түрі ретінде газды пайдалана отырып, генерациялайтын қондырғыларды салу арқылы жаңғырту, реконструкциялау және (немесе) кеңейтуге арналған инвестициялық келісім және маневрлік генерациялау режимі бар пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылар және тендерлік негізде пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылар салумен пайдалануға берілетін қондырғылар шеңберінде пайдалануға енгізілетін генерациялайтын қондырғылардың электр қуатын кезекті аттестаттау өткізілетін күн басталғанға дейін қолданылады.
Жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және (немесе) жаңартуға және баламалы отын түрі ретінде газды пайдалана отырып, генерациялайтын қондырғыларды салу арқылы жаңғырту, реконструкциялау және (немесе) кеңейтуге арналған инвестициялық келісім және маневрлік генерациялау режимі бар пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылар және тендерлік негізде пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылар салумен пайдалануға берілетін қондырғылар шеңберінде пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылардың электр қуатын аттестаттау Аттестаттауды өткізу қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.

5) в случае, если объем снижения превышает объем услуги, указанный в подпункте 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта, снижается объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности, указанный в договоре о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключаемом в соответствии с подпунктом 2) пункта 11 настоящих Правил;
6) в случае, если объем снижения превышает объем услуги, указанный в подпункте 1), 2), 3), 4) и 5) настоящего пункта, снижается объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности, указанный в договоре о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключаемом в соответствии с подпунктом 1) пункта 11 настоящих Правил;
Внесение изменений, касающихся снижения, в соответствующие договоры о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности энергопроизводящей организации (далее – Изменения на снижение) осуществляется единым закупщиком в течение десяти рабочих дней со дня получения от Системного оператора соответствующей письменной информации об аттестованной электрической мощности энергопроизводящей организации.
Датой введения в действие Изменений на снижение устанавливается первое число месяца, в котором проведена последняя из соответствующих внеочередных Аттестаций электрических станций энергопроизводящей организации.
Изменения на снижение действуют до тридцать первого декабря года, в котором они были введены в действие.
36. В случае, если в результате проведения очередной Аттестации значение аттестованной электрической мощности генерирующих установок, вводимых в эксплуатацию в рамках инвестиционного соглашения на модернизацию, расширение, реконструкцию и (или) обновление, окажется меньше объема услуги по поддержанию готовности электрической мощности, установленного в договоре о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности, установленный в договоре о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, снижается до аттестованного значения до проведения очередной Аттестации.
В случае, если в результате проведения очередной Аттестации значение аттестованной электрической мощности генерирующих установок, вводимых в эксплуатацию в рамках мероприятий по модернизации, реконструкции и (или) расширению со строительством генерирующих установок с использованием газа в качестве альтернативного типа топлива, окажется меньше объема услуги по поддержанию готовности электрической мощности, установленного в договоре о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности, установленный в договоре о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, снижается до аттестованного значения до проведения очередной Аттестации.
В случае, если в результате проведения очередной Аттестации значение аттестованной электрической мощности генерирующих установок, вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации, окажется меньше объема услуги по поддержанию готовности электрической мощности, установленного в договоре о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности, установленный в договоре о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, снижается до аттестованного значения до проведения очередной Аттестации.
В случае, если в результате проведения очередной Аттестации значение аттестованной электрической мощности генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок на тендерной основе, окажется меньше объема услуги по поддержанию готовности электрической мощности, установленного в договоре о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности, установленный в договоре о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, снижается до аттестованного значения до проведения очередной Аттестации.
37. Указанное в пункте 36 настоящих Правил снижение объема услуги по поддержанию готовности электрической мощности, установленного в договоре о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, осуществляется посредством внесения в данный договор соответствующих корректировок единым закупщиком.
Корректировки в соответствующий договор о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности вносятся единым закупщиком в течение десяти рабочих дней со дня получения им от системного оператора соответствующей информации в письменном виде об аттестованной электрической мощности энергопроизводящей организации с указанием аттестованной электрической мощности входящих в состав электрических станций энергопроизводящей организации генерирующих установок, вводимых в эксплуатацию в рамках инвестиционного соглашения на модернизацию, расширение, реконструкцию и (или) обновление, вводимых в эксплуатацию в рамках инвестиционного соглашения на модернизацию, реконструкцию и (или) расширение со строительством генерирующих установок с использованием газа в качестве альтернативного типа топлива и вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации и вводимых в эксплуатацию генерирующих установок на тендерной основе.
Внесенные единым закупщиком корректировки в соответствующий договор о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности вводятся в действие с первого числа месяца, в котором проведена соответствующая очередная Аттестация электрических станций энергопроизводящей организации и действуют до наступления дня проведения очередной аттестации электрической мощности генерирующих установок, вводимых в эксплуатацию в рамках инвестиционного соглашения на модернизацию, расширение, реконструкцию и (или) обновление и вводимых в эксплуатацию в рамках инвестиционного соглашения на модернизацию, реконструкцию и (или) расширение со строительством генерирующих установок с использованием газа в качестве альтернативного типа топлива, вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации и вводимых в эксплуатацию генерирующих установок на тендерной основе.
Аттестация электрической мощности генерирующих установок, вводимых в эксплуатацию в рамках инвестиционного соглашения на модернизацию, расширение, реконструкцию и (или) обновление и вводимых в эксплуатацию в рамках инвестиционного соглашения на модернизацию, реконструкцию и (или) расширение со строительством генерирующих установок с использованием газа в качестве альтернативного типа топлива, вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации и вводимых в эксплуатацию генерирующих установок на тендерной основе осуществляется в соответствии с Правилами проведения аттестации.

38. Жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және (немесе) жаңартуға арналған инвестициялық келісімде және отынның баламалы түрі ретінде газды пайдалана отырып генерациялайтын қондырғыларды салу арқылы жаңғырту, реконструкциялау және (немесе) кеңейту жөніндегі инвестициялық келісімде (бұдан әрі – Келісім) белгіленген мақсатты индикаторларға қол жеткізбеген жағдайда, уәкілетті орган осы Келісімді бұзады не Жүйелік операторды хабардар ете отырып, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке жеке тарифті, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу көлемі мен мерзімдерін өзгертуі мүмкін.
45-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"45. Егер осы Қағидалардың 43-тармағына сәйкес есептелген энергия өндіруші ұйымдардың электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы барлық қолданыстағы шарттар бойынша ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтердің нақты көлемі ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің шарттық көлемінен аз болса, энергия өндіруші ұйымдардың электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы қолданыстағы шарттар бойынша көрсетілетін қызметтердің нақты көлемі мынадай тәртіпте айқындалады:
қызметті сатып алу туралы барлық қолданыстағы шарттар бойынша ұстап тұру жөніндегі қызметтің шарттық көлемінің және ұстап тұру жөніндегі қызметтің нақты көлемінің айырмасының мәні энергия өндіруші ұйымның электр қуатының әзірлігін қолдау бойынша (бұдан әрі – жеткізілмеу) мынадай басым тәртіппен шегеріледі:
1) осы Қағидалардың 11-тармағының 7) тармақшасына сәйкес жасалған шарттық көлемнен.
2) Осы Қағидалардың 11-тармағының 6) тармақшасына сәйкес жасалған шарттық көлемнен.
3) осы Қағидалардың 11-тармағының 5) тармақшасына сәйкес жасалған шарттық көлемнен.
4) осы Қағидалардың 11-тармағының 3) тармақшасына сәйкес жасалған шарттық көлемнен.
5) осы Қағидалардың 11-тармағының 2) тармақшасына сәйкес жасалған шарттық көлемнен.
6) осы Қағидалардың 11-тармағының 1) тармақшасына сәйкес жасалған шарттық көлемнен.
Егер толық жеткізбеу осы тармақтың 2) және (немесе) 4) тармақшаларында көрсетілген шарттар бойынша көрсетілетін қызметтердің көлемінен (көлемдерінен) асса, аталған шартқа (шарттарға) сәйкес ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің нақты көлемі (көлемдері) нөлге теңестіріледі.
Тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген тұлғалар тобына кіретін энергия өндіруші ұйымдар үшін есеп осы тармақтың 1) және 2) тармақшалары бойынша жүргізіледі. Бұл ретте, бірінші шарттың айырмасының мәні теріс болған жағдайда, осы шарттың 2) тармақшасында көрсетілген ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызмет шартының нақты көлемі нөлге теңестіріледі.";
52-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

38. В случае не достижения установленных в инвестиционном соглашении на модернизацию, расширение, реконструкцию и (или) обновление и в инвестиционном соглашении на модернизацию, реконструкцию и (или) расширение со строительством генерирующих установок с использованием газа в качестве альтернативного типа топлива (далее – Соглашение) целевых индикаторов уполномоченный орган расторгает данное Соглашение либо меняет индивидуальный тариф на услугу по поддержанию готовности электрической мощности, объем и сроки покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности с уведомлением системного оператора.";
пункт 45 изложить в новой редакции:
"45. В случае если фактический объем услуги по поддержанию по всем действующим договорам о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности энергопроизводящей организации, рассчитанный в соответствии с пунктом 43 настоящих Правил, окажется меньше договорного объема услуги по поддержанию, значение разницы договорного объема услуги по поддержанию и фактического объема услуги по поддержанию по всем действующим договорам о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности энергопроизводящей организации (далее – недопоставка) вычитается в следующем приоритетном порядке:
1) от договорного объема заключенного в соответствии с подпунктом 7) пункта 11 настоящих Правил.
2) от договорного объема заключенного в соответствии с подпунктом 6) пункта 11 настоящих Правил.
3) от договорного объема заключенного в соответствии с подпунктом 5) пункта 11 настоящих Правил.
4) от договорного объема заключенного в соответствии с подпунктом 3) пункта 11 настоящих Правил.
5) от договорного объема заключенного в соответствии с подпунктом 2) пункта 11 настоящих Правил.
6) от договорного объема заключенного в соответствии с подпунктом 1) пункта 11 настоящих Правил.
В случае если недопоставка превышает объем (объемы) услуги по договору (договорам), указанному (указанным) в подпункте 2) и (или) 4) настоящего пункта, соответствующие данному (данным) договору (договорам) фактический (фактические) объем (объемы) услуги по поддержанию приравниваются к нулю.
Для энергопроизводящих организаций, входящих в группу лиц, включенную в реестр групп лиц, расчет производится только по подпунктам 1) и 2) настоящего пункта. При этом, в случае отрицательного значения разницы первого договора, фактический объем услуги по поддержанию по договору, указанному в подпункте 2) настоящего пункта, приравнивается к нулю.";
пункт 52 изложить в новой редакции:

"52. Қажет болған жағдайда, қуат нарығының тұтынушылары қамтамасыз ету бойынша шарттық көлем белгіленген күнтізбелік (есеп айырысу) жыл ішінде бірыңғай сатып алушыға осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өзінің ресми бланкісінде қамтамасыз ету бойынша қызметтік шарттық көлемін ұлғайтуға өтінім (бұдан әрі – ұлғайтуға өтінім) береді.
Ұлғайтуға өтінімді қуат нарығының тұтынушысы желтоқсан айынан басқа, ағымдағы есеп айырысу кезеңнің (күнтізбелік айдың) соңғы күнінен кешіктірмейтін мерзімде береді.
Егер ұлғайтуға өтінімді қуат нарығының тұтынушысы осы тармақтың бірінші және екінші бөлімдеріне сай берген жағдайда, бірыңғай сатып алушы жүктемені арттыруға электр қуатының дайындығын қамтамасыз ету бойынша қызметтерді көрсетуге арналған тиісті шартқа қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтің шарттық көлемін ұлғайту бөлігінде өзгерістер енгізеді, бұл өзгерістер алдағы есеп айырысу кезеңнің (күнтізбелік айдың) бірінші күнінен бастап күшіне енеді.
Бұл ретте, бірыңғай сатып алушы электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті қосымша сатып алуды жүзеге асырмайды.";
55-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"55. Осы Қағидалардың 53-тармағы 1) тармақшасында көрсетілген қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтің шарттық көлемдерін азайту тиісті энергиямен жабдықтаушы ұйымның бірыңғай жеткізушіге осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресми бланкіде ағымдағы күнтізбелік жылға белгіленген оның қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтің шарттық көлемін азайтуға өтінім (бұдан әрі – азайтуға өтінім) беру арқылы жүзеге асырады.
Осы Қағидалардың 53-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтің шарттық көлемін азайту тиісті энергиямен жабдықтаушы ұйымның бірыңғай сатып алушыға осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресми бланкіде азайтуға өтінім беруі арқылы жүзеге асырылады.
Азайтуға өтінім қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтің тиісті шарттық көлемі белгіленген күнтізбелік жыл ішінде тиісті есеп айырысу кезеңнің (күнтізбелік айдың) соңғы күнінен кешіктірмей беріледі.
Егер азайтуға өтінім осы тармақтың бірінші, екінші және үшінші бөліктеріне сәйкес берілген жағдайда, бірыңғай сатып алушы тиісті шартқа электр қуатының жүктеме көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызмет көрсетуге арналған шартқа осы Қағидалардың 54-тармағын ескере отырып, оның қамтамасыз ету бойынша қызмет көрсетудің шарттық көлемін азайту бөлігінде өзгерістер енгізеді, олар аталған азайтуға өтінім берілген есеп айырысу кезеңнен (күнтізбелік айдан) кейінгі есеп айырысу кезеңнің (күнтізбелік айдың) бірінші күнінен бастап күшіне енеді.";
57-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

"52. При необходимости, потребители рынка мощности в течение календарного (расчетного) года, на который установлен договорной объем услуги по обеспечению, подают единому закупщику заявку на увеличение данного договорного объема услуги по обеспечению на своем официальном бланке по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам (далее – заявка на увеличение).
Заявка на увеличение подается потребителем рынка мощности не позднее последнего числа текущего расчетного периода (календарного месяца), кроме декабря месяца.
В случае, если заявка на увеличение подана потребителем рынка мощности согласно частям первой и второй настоящего пункта, единый закупщик вносит в соответствующий договор на оказание услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки изменения в части увеличения договорного объема услуги по обеспечению, которые вступают в силу с первого числа предстоящего расчетного периода (календарного месяца).
При этом, единый закупщик не осуществляет дополнительную покупку услуги по поддержанию готовности электрической мощности.";
пункт 55 изложить в новой редакции:
"55. Уменьшение договорного объема услуги по обеспечению, указанное в подпункте 1) пункта 53 настоящих Правил, осуществляется посредством подачи, соответствующей энергоснабжающей организацией единому закупщику заявки на уменьшение ее договорного объема услуги по обеспечению, установленного на текущий календарный год (далее – заявка на уменьшение), на официальном бланке по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Уменьшение договорного объема услуги по обеспечению, указанное в подпункте 2) пункта 53 настоящих Правил, осуществляется посредством подачи, соответствующей энергоснабжающей организацией единому закупщику заявки на уменьшение на официальном бланке по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Заявка на уменьшение подается в течение календарного года, на который установлен соответствующий договорной объем услуги по обеспечению, не позднее последнего числа соответствующего расчетного периода (календарного месяца).
В случае, если заявка на уменьшение подана согласно частям первой, второй и третьей настоящего пункта, единый закупщик вносит в соответствующий договор на оказание услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки изменения с учетом пункта 54 настоящих Правил в части уменьшения его договорного объема услуги по обеспечению, которые вступают в силу с первого числа расчетного периода (календарного месяца), следующего за расчетным периодом (календарным месяцем), в котором подана указанная заявка на уменьшение.";
пункт 57 изложить в новой редакции:

"57. Көтерме нарық субъектісі болып табылатын энергиямен жабдықтаушы, энергия беруші ұйымдар және тұтынушылар жүктемені арттыруға электр қуатының әзірлігін қамтамасыз ету бойынша бірыңғай сатып алушының қызметін ай сайын бірыңғай сатып алушы есептелген күнтізбелік жыл ішінде тіркелген баға бойынша осы қызметті жеткізу айы аяқталғаннан кейін отыз күнтізбелік күннен кешіктірмей төлейді.
Сонымен қатар, осы Қағидалардың 59-тармағына сәйкес есептелген электр қуатының жүктемені көтеруге дайындығын қамтамасыз ету бойынша нақты көрсетілген қызмет көлемі үшін сома қуат нарығын тұтынушылар тарапынан төлеуге жатады.
Бұл ретте, қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтің нақты көрсетілген көлемі электр қуатының жүктемені көтеруге дайындығын қамтамасыз ету жөніндегі қызметті көрсетуге арналған шартта көрсетілген көлемнен кем болмауы тиіс.";
59-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"59. Қуат нарығының тұтынушысына есеп айырысу кезеңінде (күнтізбелік айда) бірыңғай сатып алушы нақты көрсеткен жүктемені арттыруға электр қуатының әзірлігін қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтер көлемі (бұдан әрі – қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтің нақты көлемі) мына формула бойынша ондықтарға дейінгі дәлдікпен есептеледі: электр энергиясы көтерме нарығының субъектілері болып табылатын және тұлғалар тобы тізіліміне енгізілген тұлғалар тобына кірмейтін энергиямен жабдықтаушы, энергия беруші ұйымдар және тұтынушылар үшін:
НК = (ШК + nо * (Dо - 0,05* ШК))*
НК – қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтің нақты көлемі, МВт;
ШК – қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтің шарттық көлемі, МВт;
nо – Dо тәуелді шексіз коэффициент:
1) n0 = 0, егер қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтің шарттық көлемінен 5,0 пайыз аспаған жағдайда;
2) n0 = 1,3, егер қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтің шарттық көлемінен 5,1-ден 20,0 пайызға дейін мәндер диапазонында тұрса;
3) n0 = 1,5, егер қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтің шарттық көлемінен 20,1-ден 40,0 пайызға дейін мәндер диапазонында тұрса;
4) n0 = 1,7, егер қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтің шарттық көлемінен 40,1-ден 50,0 пайызға дейін мәндер диапазонында тұрса;
5) n0 = 2,0, егер қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтің шарттық көлемінен 50,0 пайызға асқан жағдайда;
Dо–есеп айырысу кезеңіндегі (күнтізбелік ай) қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтің тиісті шарттық көлеміндегі қуат нарығының тұтынушысы тұтынатын электр қуатының нақты максималды мәнін арттыру мәні, МВт;
0,05 – қуат нарығының тұтынушысы үшін ауытқу диапазоны;
1 – шарттық көлемді білдіретін коэффициент;
– олардың әрқайсысының шеңберінде энергиямен жабдықтаушы ұйым электр энергиясын өткізетін цифрлық майнинг бойынша көрсетілетін қызметті жүзеге асыратын тұлғалар үшін электр энергиясын жоспарлы жеткізуді төмендету жөніндегі Жүйелік оператордың өкімдерін толық көлемде орындамаған, осы энергиямен жабдықтаушы ұйым электр энергиясын іске асыратын есеп айырысу кезеңі (күнтізбелік ай) күндерінің саны (Жүйелік оператордың тиісті өкімдерін орындамаған энергиямен жабдықтаушы ұйымдар үшін қолданылады, нөлге тең емес);
– олардың әрқайсысының шеңберінде энергия беруші ұйым осы энергия беруші ұйымның желілеріне қосылған, цифрлық майнинг бойынша қызметті жүзеге асыратын тұлғаларды шектеу (электр желілерінен ажырату) бойынша Жүйелік оператордың өкімдерін толық көлемде орындамаған есеп айырысу кезең (күнтізбелік ай) күндерінің саны (Жүйелік оператордың тиісті өкімдерін орындамаған энергия беруші ұйымдар үшін қолданылады, нөлге тең емес);
100 – цифрлық майнинг бойынша көрсетілетін қызметті жүзеге асыратын тұлғалардың тұтынуын шектеу (электр желілерінен ажырату) немесе азайту жөніндегі Жүйелік оператордың өкімінің орындалмауын ескеретін энергиямен жабдықтаушы және энергия беруші ұйымдарға арналған коэффициент;
– бір айдағы күндер саны.
z – мынадай мәндерді қабылдайтын өлшемсіз коэффициент:

"57. Энергоснабжающие, энергопередающие организации и потребители, являющиеся субъектами оптового рынка, оплачивают услугу единого закупщика по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки ежемесячно не позднее тридцати календарных дней после завершения месяца поставки данной услуги по фиксированной в течение календарного года цене, рассчитываемой единым закупщиком.
Вместе с тем, к оплате со стороны потребителей рынка мощности подлежит сумма за фактически оказанный объем услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки рассчитанный согласно пункту 59 настоящих Правил.
При этом, фактически оказанный объем услуги по обеспечению не может быть меньше объема, указанного в договоре на оказание услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки.";
пункт 59 изложить в новой редакции:
"59.Фактически оказанный потребителю рынка мощности единым закупщиком за расчетный период (календарный месяц) объем услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки (далее – фактический объем услуги по обеспечению) рассчитывается с точностью до десятых по следующим формулам:
для энергоснабжающих, энергопередающих организаций и потребителей, являющихся субъектами оптового рынка электрической энергии и не входящих в группы лиц, включенные в реестр групп лиц:
ФО = (ДО + nо * (Dо - 0,05* ДО))*
z, где:
ФО – фактический объем услуги по обеспечению, в МВт;
ДО – договорной объем услуги по обеспечению, в МВт;
no – безразмерный коэффициент, зависящий от Dо:
1) no = 0, в случае если Dо не превышает 5,0 процента от договорного объема услуги по обеспечению;
2) no = 1,3, в случае если Dо находится в диапазоне значений от 5,1 до 20,0 процента от договорного объема услуги по обеспечению;
3) no = 1,5, в случае если Dо находится в диапазоне значений от 20,1 до 40,0 процента от договорного объема услуги по обеспечению;
4) no = 1,7, в случае если Dо находится в диапазоне значений от 40,1 до 50,0 процента от договорного объема услуги по обеспечению;
5) no = 2,0, в случае если Dо превышает 50,0 процента от договорного объема услуги по обеспечению;
Dо – значение превышения фактического максимального за расчетный период (календарный месяц) значения электрической мощности потребления потребителя рынка мощности над соответствующим договорным объемом услуги по обеспечению, в МВт;
0,05 – диапазон отклонения для потребителя рынка мощности;
1 – коэффициент выражающий договорной объем;
– количество дней расчетного периода (календарного месяца), в рамках каждого из которых энергоснабжающей организацией не в полном объеме исполнены распоряжения Системного оператора по снижению плановой поставки электрической энергии для лиц, осуществляющих деятельность по цифровому майнингу, которым данная энергоснабжающая организация реализует электрическую энергию (применяется для энергоснабжающих организаций, которые не исполнили соответствующие распоряжения Системного оператора, не равно нулю);
– количество дней расчетного периода (календарного месяца), в рамках каждого из которых энергопередающей организацией не в полном объеме исполнены распоряжения Системного оператора по ограничению (отключению от электрических сетей) лиц, осуществляющих деятельность по цифровому майнингу, которые подключены к сетям данной энергопередающей организации (применяется для энергопередающих организаций, которые не исполнили соответствующие распоряжения Системного оператора, не равно нулю);
100 – коэффициент для энергоснабжающих и энергопередающих организаций, учитывающий неисполнение распоряжения Системного оператора по ограничению (отключению от электрических сетей) или снижению потребления лиц, осуществляющих деятельность по цифровому майнингу;
– количество дней в месяце;
z – безразмерный коэффициент, принимающий следующие значения:

1) z = 1, мәлімделген қуаты 5 МВт жоғары электр желісінің пайдаланушыларын Жүйелік оператордың келісімінсіз энергия беруші ұйымның электр желісіне қосу (қосылған күйінде сақтау) фактілері болмаған кезде;
2) z = 3, мәлімделген қуаты 5 МВт жоғары электр желісінің пайдаланушыларын Жүйелік оператордың келісімінсіз энергия беруші ұйымның электр желісіне қосу (қосылған күйінде сақтау) фактілері болған кезде.
z коэффициенті энергия беруші ұйымдарға қолданылады, қуат нарығының барлық қалған тұтынушылары үшін ол 1-ге (бірлікке) теңестіріледі;
электр энергиясы көтерме нарығы субъектілері болып табылатын және тұлғалар тобы тізіліміне енгізілген тұлғалар тобына кіретін тұтынушылар үшін:
НК = ШК + n1 * D1, мұнда:
НК – қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтің нақты көлемі, МВт;
ШК – қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтің шарттық көлемі, МВт;
n1 – D1 -ге тәуелді шексіз коэффициент, мұнда:
1) n1 = 0, егер D1 қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтің шарттық көлемінен 5,0 пайыз аспаған жағдайда;
2) n1 = 1,3, егер D1 қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтің шарттық көлемінен 5,1-ден 20,0 пайызға дейін мәндер диапазонында тұрса;
3) n1 = 1,5, егер D1 қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтің шарттық көлемінен 20,1-ден 40,0 пайызға дейін мәндер диапазонында тұрса;
4) n1 = 1,7, егер D1 қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтің шарттық көлемінен 40,1-ден 50,0 пайызға дейін мәндер диапазонында тұрса;
5) n1 = 2,0, егер D1 қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтің шарттық көлемінен 50,0 пайыздан асқан жағдайда;
D1 – электр энергиясы көтерме нарығы субъектілері болып табылатын және тұлғалар тобы тізіліміне енгізілген тұлғалар тобына кіретін тұтынушының тұтынуының электр қуаты мәнінің есеп айырысу кезеңіндегі (күнтізбелік ай) нақты максималды мәнінің қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтің тиісті шарттық көлемі мен онымен бірге тұлғалар тобы тізіліміне енгізілген бір тұлғалар тобына кіретін энергия өндіруші ұйымдар электр қуатымен қамтамасыз ету жөніндегі қолданыстағы екі жақты шарттар бойынша электр қуатымен қамтамасыз ету бойынша көрсеткен қызмет көлемдерінің қосындысынан артуы, МВт, мына формула бойынша есептеледі:
НМ – тұлғалар тобы тізіліміне енгізілген тұлғалар тобына кіретін және электр энергиясы көтерме нарығы субъектілері болып табылатын тұтынушының электр қуатын тұтынуы мәнінің есеп айырысу кезеңіндегі (күнтізбелік ай) нақты максималды мәні, МВт;
ШК – қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтің шарттық көлемі, МВт;
НКr.i – аталған энергия өндіруші ұйымның электр қуатымен қамтамасыз ету жөніндегі барлық қолданыстағы екі жақты шарттар бойынша электр қуатымен қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтің есеп айырысу кезеңіндегі (күнтізбелік ай) осы Қағидалардың 91-тармағына сәйкес белгіленетін i-ші энергия өндіруші ұйым нақты көрсеткен көлемі, МВт;
ШКr.i – i-ші энергия өндіруші ұйым электр қуатымен қамтамасыз ету бойынша көрсететін қызметтердің шарттық көлемі, МВт;
Дi – тұлғалар тобы тізіліміне енгізілген тұлғалар тобына кіретін және электр энергиясы көтерме нарығы субъектісі болып табылатын тұтынушы i-ші энергия өндіруші ұйыммен жасаған электр қуатымен қамтамасыз ету бойынша екі жақты шартта белгіленген электр қуатымен қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтің көлемі, МВт;
n – тұлғалар тобы тізіліміне енгізілген тұлғалар тобына кіретін және электр энергиясы көтерме нарығы субъектісі болып табылатын тұтынушы электр қуатымен қамтамасыз ету бойынша екі жақты шарт жасаған энергия өндіруші ұйымдардың саны;
i – реттік нөмірі, 1-ден n-ға дейін;
- і бойынша қаржы.
Бұл ретте, D1 коэффициентінің мәні теріс болған жағдайда, оның мәні нөлге тең болып қабылданады.";
60-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

1) z = 1, при отсутствии фактов подключения (сохранения подключенным) пользователей электрической сети с заявленной мощностью свыше 5 МВт к электрической сети энергопередающей организации без согласования с Системным оператором;
2) z = 3, при наличии фактов подключения (сохранения подключенным) пользователей электрической сети с заявленной мощностью свыше 5 МВт к электрической сети энергопередающей организации без согласования с Системным оператором.
Коэффициент z применяется к энергопередающим организациям, для остальных потребителей рынка мощности приравнивается к 1 (единице);
для потребителей, являющихся субъектами оптового рынка электрической энергии и входящих в группы лиц, включенные в реестр групп лиц:
ФО = ДО + n1 * D1, где:
ФО – фактический объем услуги по обеспечению, в МВт;
ДО – договорной объем услуги по обеспечению, в МВт;
n1 – безразмерный коэффициент, зависящий от D 1, где:
1) n1 = 0, в случае если D1не превышает 5,0 процента от договорного объема услуги по обеспечению;
2) n1 = 1,3, в случае если D1 находится в диапазоне значений от 5,1 до 20,0 процента от договорного объема услуги по обеспечению;
3) n1 = 1,5, в случае если D1 находится в диапазоне значений от 20,1 до 40,0 процента от договорного объема услуги по обеспечению;
4) n1 = 1,7, в случае если D1 находится в диапазоне значений от 40,1 до 50,0 процента от договорного объема услуги по обеспечению;
5) n1 = 2,0, в случае если D1 превышает 50,0 процента от договорного объема услуги по обеспечению;
D1 - значение превышения фактического максимального за расчетный период (календарный месяц) значения электрической мощности потребления потребителя, являющегося субъектом оптового рынка электрической энергии и входящего в группу лиц, включенную в реестр групп лиц, над суммой соответствующего договорного объема услуги по обеспечению и фактически оказанных ему энергопроизводящими организациями, входящими с ним в одну группу лиц, включенную в реестр групп лиц, объемов услуги по обеспечению электрической мощностью по действующим двусторонним договорам по обеспечению электрической мощностью между ними, в МВт, рассчитываемое по следующей формуле:
ФМ – фактическое максимальное за расчетный период (календарный месяц) значение электрической мощности потребления потребителя, являющегося субъектом оптового рынка электрической энергии и входящего в группу лиц, включенную в реестр групп лиц, в МВт;
ДО – договорной объем услуги по обеспечению, в МВт;
ФПг.i – фактически оказанный i-той энергопроизводящей организацией за расчетный период (календарный месяц) объем услуги по обеспечению электрической мощностью по всем действующим двусторонним договорам по обеспечению электрической мощностью данной энергопроизводящей организации, определяемый согласно пункту 91 настоящих Правил, в МВт;
ДПг.i – договорной объем услуги по обеспечению электрической мощностью i-той энергопроизводящей организации, в МВт;
Дi – объем услуги по обеспечению электрической мощностью, установленный в двустороннем договоре по обеспечению электрической мощностью, заключенном с i-той энергопроизводящей организацией потребителем, являющимся субъектом оптового рынка электрической энергии и входящим в группу лиц, включенную в реестр групп лиц, в МВт;
n – количество энергопроизводящих организаций, с которыми потребитель, являющийся субъектом оптового рынка электрической энергии и входящий в группу лиц, включенную в реестр групп лиц, заключил двусторонние договоры по обеспечению электрической мощностью;
i – порядковый номер, от 1 до n;
– сумма по i.
При этом, в случае отрицательного значения коэффициента D1, его значение принимается равным нулю. ";
пункт 60 изложить в новой редакции:

"60. Есепті кезеңдегі (күнтізбелік айдағы) қуат нарығын тұтынушылардың электр қуатының нақты ең жоғары мәндерін Жүйелік оператор әрбір есепті кезеңнің (күнтізбелік айдың) қорытындылары бойынша мынадай әдістер бойынша айқындайды:
1) ішінара орташалау әдісі бойынша – энергия беруші ұйымдар мен өнеркәсіптік кешендерінен басқа, қуат нарығының барлық тұтынушылары үшін. Бұл ретте, осы әдісті энергиямен жабдықтаушы ұйымдарға қолданған кезде электрмен жабдықтауды энергиямен жабдықтаушы ұйымдар жүзеге асырған электр энергиясының бөлшек сауда нарығы субъектілерін тұтынудың электр қуаты ғана есепке алынады;
2) толық орташалау әдісі бойынша - энергия беруші ұйымдар үшін;
3) аралас орташалау әдісі бойынша - өнеркәсіптік кешендер үшін.
Жүйелік оператор электр энергиясын өндіру-тұтынудың нақты теңгерімі бекітілген күннен бастап бір жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қуат нарығын тұтынушылардың электр қуатының нақты ең жоғары мәндері туралы тиісті есеп түрінде бірыңғай сатып алушыға есептік кезең (күнтізбелік ай) үшін нақты ең жоғары қуат нарығын тұтынушылардың электр қуатының мәндерін береді, электр қуатының жүктемені көтеруге дайындығын қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызмет көлемінің есептік кезеңінде бірыңғай сатып алушы тұтынушыға нақты көрсеткен қуат нарығын есептеу үшін растайтын құжат болып табылады.
Есепті кезеңдегі (күнтізбелік айдағы) қуат нарығын тұтынушының электр қуатының нақты ең жоғары мәнін айқындау кезінде пайдаланылатын электр қуатының мәндері келісілген хаттамалар бойынша электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесінің деректер базасынан Жүйелік оператордың электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесінің орталық деректер базасына сағаттық есепке алу деректерін беруді қамтамасыз ететін коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесінің деректері бойынша айқындалады. Электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесінің деректері болмаған кезде (бұдан әрі – Жүйелік операторда электр қуатының есепті кезеңдегі (күнтізбелік айдағы) әрбір сағаты үшін қуат нарығын тұтынушының электр қуатының нақты ең жоғары мәнін айқындау кезінде пайдаланылатын электр қуатының мәндері осы қуат нарығын тұтынушының электр энергиясын тұтыну көлемінің есепті кезеңдегі (күнтізбелік айдағы) нақты мәнінің туындысы ретінде айқындалады, 1 (бір) сағатқа бөлінген МВт * сағ (электр энергиясын өндіру-тұтыну фактілік балансына сәйкес) , және Жүйелік оператормен келісілген өңірлік жүктеме бейінінің есептік кезеңіне (күнтізбелік айына) сәйкес келеді.

"60. Фактические максимальные за расчетный период (календарный месяц) значения электрической мощности потребления потребителей рынка мощности определяются Системным оператором по итогам каждого расчетного периода (календарного месяца) по следующим методам:
1) по методу частичного усреднения – для всех потребителей рынка мощности, кроме энергопередающих организаций и промышленных комплексов. При этом, при применении данного метода к энергоснабжающим организациям, в учет берется лишь электрическая мощность потребления субъектов розничного рынка электрической энергии, электроснабжение которых осуществляли энергоснабжающие организации;
2) по методу полного усреднения - для энергопередающих организаций;
3) по методу смежного усреднения - для промышленных комплексов.
Фактические максимальные за расчетный период (календарный месяц) значения электрической мощности потребления потребителей рынка мощности предоставляются Системным оператором единому закупщику в течении одного рабочего дня со дня утверждения фактического баланса производства-потребления электрической энергии, в виде соответствующего отчета о фактических максимальных значениях электрической мощности потребления потребителей рынка мощности по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам, являющегося подтверждающим документом для расчета фактически оказанного потребителю рынка мощности единым закупщиком за расчетный период объема услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки.
Значения электрической мощности, используемые при определении фактического максимального за расчетный период (календарный месяц) значения электрической мощности потребления потребителя рынка мощности, определяются по данным автоматизированной системы коммерческого учета, обеспечивающей передачу данных почасового учета из базы данных автоматизированной системы коммерческого учета электроэнергии по согласованным протоколам в центральную базу данных автоматизированной системы коммерческого учета электроэнергии Системного оператора. При отсутствии данных автоматизированной системы коммерческого учета электрической энергии (далее - АСКУЭ) у Системного оператора, значения электрической мощности для каждого часа расчетного периода (календарного месяца), используемые при определении фактического максимального за расчетный период (календарный месяц) значения электрической мощности потребления потребителя рынка мощности, определяются как произведение фактического за расчетный период (календарный месяц) значения объема потребления электрической энергии данного потребителя рынка мощности, в МВт*ч (согласно факт-балансу производства-потребления электрической энергии), деленного на 1 (один) час, и соответствующего расчетному периоду (календарному месяцу) регионального профиля нагрузки, согласованного Системным оператором.

Өңірлік жүктеме бейінін өңірлік электр желілік компания өткен есептік кезең (күнтізбелік ай) үшін ай сайын айқындайды және есептік кезең (күнтізбелік ай) аяқталған күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде Жүйелік операторға осы Қағидаларға 7-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өңірлік жүктеме бейінін келісуге ұсынылады. Өңірлік электржелілік компания осы Қағидаларға 7-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тиісті есептік кезең (күнтізбелік ай) аяқталған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде өзінің ресми интернет-ресурсында Жүйелік оператормен келісілген өңірлік жүктеме бейінін жариялайды.";
73-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"73. ЭӨҰ сатуға жаңа өтінім беру арқылы бұрын берілген өтінімді өзгертуге құқылы. Бұл ретте, сатуға арналған жаңа өтінімде көрсетілетін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің көлемі сатуға арналған алдыңғы өтінімде көрсетілген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің көлеміне тең көрсетіледі, ал сатуға арналған жаңа өтінімде көрсетілетін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің бағасы сатуға арналған алдыңғы өтінімде көрсетілген бағадан төмен көрсетіледі..";
84-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"84. Энергия өндіруші ұйымдармен бірге бір тұлғалар тобына кіретін тұтынушылар осы тұлғалар тобындағы заңды тұлғаларға меншік, жалдау құқығымен немесе өзге де заттай құқықпен тиесілі генерациялайтын көздер есебінен қуатпен қамтамасыз етілуге құқылы.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген құқық энергия өндіруші ұйымдармен бірге бір тұлғалар тобына кіретін энергиямен жабдықтаушы және энергия беруші ұйымдарға қолданылмайды.";
89 және 90-тармақтар жаңа редакцияда жазылсын:
"89. Осы Қағидалардың 11-тармағының 7) тармақшасына сәйкес жасалатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы бірыңғай сатып алушымен шарт жасамаған, бірақ тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген бір тұлғалар тобына кіретін тұтынушымен (тұтынушылармен) электр қуатымен қамтамасыз ету жөніндегі екі жақты шарт жасасқан энергия өндіруші ұйым мыналарды:
1) генерациялайтын қондырғылардың электр қуатын тұрақты әзірлікте ұстап тұруын;
2) Жүйелік оператордың тестілік командаларын орындауын;
3) Жүйелік операторға теңгерімдейтін нарықта электр энергиясын арттыруды және азайтуды реттеуге қатысуға өтінімдерді күнделікті беруді;

Региональный профиль нагрузки определяется региональной электросетевой компанией ежемесячно для прошедшего расчетного периода (календарного месяца), и в течение семи рабочих дней со дня завершения расчетного периода (календарного месяца) предоставляется Системному оператору на согласование регионального профиля нагрузки по форме, согласно приложению 7-1 к настоящим Правилам. Региональная электросетевая компания публикует согласованный с Системным оператором региональный профиль нагрузки на своем официальном интернет-ресурсе в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня завершения соответствующего расчетного периода (календарного месяца) по форме, согласно приложению 7-1 к настоящим Правилам.";
пункт 73 изложить в действующей редакции:
"73. ЭПО вправе изменить ранее поданную заявку на продажу путем подачи новой заявки на продажу. При этом, объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности, указываемый в новой заявке на продажу, указывается равным объему услуги по поддержанию готовности электрической мощности, указанному в предыдущей заявке на продажу, а цена на услугу по поддержанию готовности электрической мощности, указываемая в новой заявке на продажу, указывается ниже цены, указанной в предыдущей заявке на продажу.";
пункт 84 изложить в действующей редакции:
"84. Потребители, входящие с энергопроизводящими организациями в одну группу лиц, вправе обеспечиваться мощностью за счет принадлежащих юридическим лицам в данной группе лиц на праве собственности, аренды или ином вещном праве генерирующих источников.
Право, предусмотренное частью первой настоящего пункта не распространяются на энергоснабжающие и энергопередающие организации, входящие с энергопроизводящими организациями в одну группу лиц.";
пункты 89 и 90 изложить в новой редакции:
"89. Энергопроизводящая организация, не заключившая с единым закупщиком договор о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключаемый в соответствии с подпунктом 7) пункта 11 настоящих Правил, но при этом заключившая с потребителем (потребителями), входящим (входящими) с ней в одну группу лиц, включенную в реестр групп лиц, двусторонний договор (двусторонние договоры) по обеспечению электрической мощностью, осуществляет:
1) поддержание в постоянной готовности электрической мощности генерирующих установок;
2) исполнение тестовых команд Системного оператора;
3) ежедневную подачу Системному оператору заявок на участие в регулировании на повышение и на понижение на балансирующем рынке электрической энергии;

4) Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласындағы заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес жиілік пен қуатты бастапқы және қайталама реттеу жүйелерін тұрақты әзірлікте ұстап тұруды (бұл ретте, энергия өндіруші ұйымды жиілік пен қуатты қайталама реттеуге тарту энергия өндіруші ұйымның келісімі бойынша жүргізіледі);
5) алдағы жоспарлау тәулігіне энергия өндіруші ұйымдар құрамына кіретін электр станцияларының технологиялық және техникалық минимумдары, генерацияның жұмыс электр қуатының мәндері туралы ақпаратты Жүйелік операторға күнделікті беруді;
6) Жүйелік операторға өз қажеттілігіне тұтынуындағы ағымдағы электр қуаты және желіге жіберудің ағымдағы электр қуаты, генерацияның ағымдағы электр қуатының мәндері туралы телеметрикалық ақпаратты беруді;
7) жоспарлаудың тиісті тәулігіне Жүйелік операторға берілген энергия өндіруші ұйымдар құрамына кіретін электр станцияларының технологиялық және техникалық минимумдары, жұмыс генерацияның электр қуатының мәндері туралы ақпарат бойынша айқындалған техникалық мүмкіндік шегінде тұтынушылардың өтінімдеріне сәйкес генерациялау режимін сағат бойынша жоспарлауды жүзеге асырады.
90. Егер тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген тұлғалар тобына кіретін энергия өндіруші ұйымның электр станцияларын кезектен тыс аттестаттаудан өткізу нәтижелері бойынша оның аттестатталған электр қуаты электр қуатымен қамтамасыз ету жөніндегі қызметтің шарттық көлемінің мәніне ұлғайтылған желіге босатудың тиісті жиынтық электр қуатынан кем болған жағдайда электр қуатымен қамтамасыз ету жөніндегі қызметтердің шарттық көлемі және ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтердің жиынтық көлемі мынадай тәртіппен қысқарту көлеміне төмендетілуі тиіс:
1) бірінші кезекте қысқарту көлеміне, осы Қағидалардың 11-тармағының 7) тармақшасына сәйкес жасалатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шартта көрсетілген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің көлемі төмендейді;
2) Егер қысқарту көлемі осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген қызмет көлемінен асып кеткен жағдайда не егер электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы шарт болмаса, тиісті мәнге электр қуатымен қамтамасыз ету жөніндегі қызметтердің шарттық көлемі төмендетіледі, бұл ретте осы төмендету электр қуатымен қамтамасыз ету жөніндегі қызметтердің шарттық көлеміндегі олардың әрқайсысының үлесіне пропорционал түрде электр қуатымен қамтамасыз ету жөніндегі екі жақты шарттардың электр қуатымен қамтамасыз ету жөніндегі қызметтердің көлемдері арасында бөлінеді.
Энергия өндіруші ұйымның электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы тиісті шарттарға тиісті өзгерістер енгізуді бірыңғай сатып алушы Жүйелік оператордан энергия өндіруші ұйымның аттестатталған электр қуаты туралы тиісті жазбаша ақпаратты алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
Электр қуатымен қамтамасыз ету жөніндегі екі жақты шарттарға тиісті өзгерістер енгізуді энергия өндіруші ұйым және онымен тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген тұлғалардың бір тобына кіретін тиісті тұтынушылар Жүйелік оператордан аттестатталған электр қуаты туралы тиісті жазбаша ақпарат алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
Енгізілген өзгерістері бар электр қуатымен қамтамасыз ету жөніндегі шарттардың көшірмелерін тиісті энергия өндіруші ұйым және тұтынушылар бірыңғай сатып алушыға аттестатталған электр қуаты туралы тиісті жазбаша ақпаратты Жүйелік оператордан алған күннен бастап он екі жұмыс күні ішінде береді.
Осы тармақта көрсетілген шарттарға өзгерістер қолданысқа енгізілген күн энергия өндіруші ұйымның электр станцияларының тиісті кезектен тыс аттестаттауларының соңғысы жүргізілген айдың бірінші күні белгіленеді.
Осы өзгерістер олар қолданысқа енгізілген жылдың отыз бірінші желтоқсанына дейін қолданылады";
2-қосымшада:
4-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

4) поддержание в постоянной готовности систем первичного и вторичного регулирования частоты и мощности в соответствии с требованиями, установленными законодательством Республики Казахстан в области электроэнергетики (при этом, привлечение энергопроизводящей организации к вторичному регулированию частоты и мощности производится по согласованию с энергопроизводящей организацией);
5) ежедневное предоставление Системному оператору информации о значениях рабочих электрических мощностей генерации, технологических и технических минимумов электрических станций, входящих в состав энергопроизводящей организации, на предстоящие сутки планирования;
6) предоставление Системному оператору телеметрической информации о значениях текущей электрической мощности генерации, текущей электрической мощности отпуска в сеть и текущей электрической мощности собственного потребления;
7) почасовое планирование режима генерации в соответствии с заявками потребителей в пределах технической возможности, определяемой по информации о значениях рабочих электрических мощностей генерации, технологических и технических минимумов электрических станций, входящих в состав энергопроизводящей организации, предоставленной Системному оператору на соответствующие сутки планирования.
90. В случае, если по результатам проведения внеочередных аттестаций электрических станций энергопроизводящей организации, входящей в группу лиц, включенную в реестр групп лиц, ее аттестованная электрическая мощность окажется меньше соответствующей суммарной электрической мощности отпуска в сеть, увеличенной на значение договорного объема услуги по обеспечению электрической мощностью, то договорной объем услуги по поддержанию и договорной объем услуги по обеспечению электрической мощностью суммарно подлежат снижению на объем сокращения в следующем порядке:
1) в первую очередь на объем сокращения снижается объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности, указанный в договоре о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключаемом в соответствии с подпунктом 7) пункта 11 настоящих Правил;
2) в случае, если объем сокращения превышает объем услуги, указанный в подпункте 1) настоящего пункта, либо если договор о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности отсутствует, на соответствующее значение снижается договорной объем услуги по обеспечению электрической мощностью, при этом данное снижение распределяется между объемами услуги по обеспечению электрической мощностью двусторонних договоров по обеспечению электрической мощностью пропорционально доле каждого из них в договорном объеме услуги по обеспечению электрической мощностью.
Внесение соответствующих изменений в соответствующие договоры о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности энергопроизводящей организации осуществляется единым закупщиком в течение десяти рабочих дней со дня получения от Системного оператора соответствующей письменной информации об аттестованной электрической мощности энергопроизводящей организации.
Внесение соответствующих изменений в двусторонние договоры по обеспечению электрической мощностью осуществляется энергопроизводящей организацией и соответствующими потребителями, входящими с ней в одну группу лиц, включенную в реестр групп лиц, в течение десяти рабочих дней со дня получения от Системного оператора соответствующей письменной информации об аттестованной электрической мощности.
Копии договоров по обеспечению электрической мощностью с внесенными изменениями предоставляются соответствующими энергопроизводящей организацией и потребителями единому закупщику в течение двенадцати рабочих дней со дня получения от Системного оператора соответствующей письменной информации об аттестованной электрической мощности.
Датой введения в действие изменений в договоры, указанные в настоящем пункте, устанавливается первое число месяца, в котором проведена последняя из соответствующих внеочередных аттестаций электрических станций энергопроизводящей организации.
Данные изменения действуют до тридцать первого декабря года, в котором они были введены в действие.";
в приложении 2:
пункт 4 изложить в новой редакции:

"4. k4 коэффициенті мынадай формулалар бойынша анықталады:
осы Қағидалардың 11-тармағының 6) тармақшасына сәйкес электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы шарт жасаспаған энергия өндіруші ұйымдар үшін, тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген тұлғалар тобына кіретін энергия өндіруші ұйымдардан (құрамына күзгі-қысқы кезең өту кезеңінде қалаларды орталықтандырылған жылумен жабдықтауды жүзеге асыратын жылу электр орталықтары ғана кіретін) басқа:
n – энергия өндіруші ұйымның электр станцияларының генерациялайтын қондырғыларының жалпы саны;
m – авариялық немесе жоспардан тыс жөндеудегі немесе резервтен тыс жағдайдағы энергия өндіруші ұйымның электр станцияларының генерациялайтын қондырғыларының саны;
k – жоспарлы жөндеу ұзақтығы номиналды жоспарлы жөндеу кезеңінің ұзақтығынан асқан энергия өндіруші ұйымның электр станцияларының генерациялайтын қондырғыларының саны;
q – энергия өндіруші ұйымның жылу электр станцияларының генерациялайтын қондырғыларының жұмысындағы қазандықтар корпустарының авариялық тоқтауына байланысты Жүйелік операторға берілген энергия өндіруші ұйымнан есеп айырысу кезеңі (күнтізбелік ай) ішінде қолданыста болған жөндеу өтінімдерінің не осы электр станцияларының қазандықтарының нақты саны;
t – энергия өндіруші ұйымның жылу электр станцияларының генерациялайтын қондырғыларының жұмысындағы белгіленген электр қуатының маусымдық шектеулеріне байланысты Жүйелік операторға берілген энергия өндіруші ұйымнан есеп айырысу кезеңі (күнтізбелік ай) ішінде қолданыста болған жөндеу өтінімдерінің нақты саны;
i – 1-ден бастап k, m, n, q және t дейін өзгеретін реттік нөмір;
Рқонд.ав.i – авариялық немесе жоспардан тыс жөндеу немесе резервтен тыс жағдайдағы генерацияланатын қондырғының белгіленген электр қуаты, МВт;
Сав.i – авариялық немесе жоспардан тыс жөндеу немесе резервтен тыс жағдайдағы i-нің генерациялайтын қондырғының есеп айырысу кезеңінде нақты тұрып қалу ұзақтығы; минутпен;
Рқонд.арт.i – жоспарлы жөндеу ұзақтығы номиналдық жоспарлы жөндеу кезеңінен асып кеткен i-нің генерациялайтын қондырғының белгіленген электр қуаты, МВт;
Сарт.i. – номиналды жоспарлы жөндеу кезеңіне қатысты i-нің генерациялайтын қондырғыны жоспарлы жөндеу ұзақтығының есеп айырысу кезеңіндегі нақты арту ұзақтығы, минутпен;
Сорг.i – есеп айырысу кезеңіндегі (күнтізбелік ай) энергия өндіруші ұйымның жылу электр станцияларының генерациялайтын қондырғыларының жұмысындағы қазандықтар корпустарының авариялық тоқтауына байланысты Жүйелік операторға берілген энергия өндіруші ұйымнан берілген i жөндеу өтінімінің әрекет ету ұзақтығы, минутпен;
Рорг.сез.i – энергия өндіруші ұйымның жылу электр станцияларының генерациялайтын қондырғыларының жұмысындағы белгіленген электр қуатының маусымдық шектеулеріне байланысты Жүйелік операторға берілген энергия өндіруші ұйымнан есеп айырысу кезеңі (күнтізбелік ай) ішінде қолданыста болған i-сол жөндеу өтінімінде көрсетілген энергия өндіруші ұйымның жылу электр станциялары генерациясының электр қуатын ағымдағы жиынтық шектеулерінің мәні, МВт;
Сорг.сез.i – есеп айырысу кезеңі дегі (күнтізбелік ай) энергия өндіруші ұйымның жылу электр станцияларының генерациялайтын қондырғыларының жұмысындағы белгіленген электр қуатының маусымдық шектеулеріне байланысты Жүйелік операторға берілген энергия өндіруші ұйымнан берілген i жөндеу өтінімінің іс-қимылының нақты ұзақтығы, минутпен;
– тиісті күнтізбелік жылдың жиынтық электр қуаты, МВт;
Сай – есеп айырысу кезеңінің (күнтізбелік айдың) ұзақтығы, минутпен;
Рқонд.i. - ἰ – i генерациялайтын қондырғының белгіленген электр қуаты;
Рқамт – электр қуатымен қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызметтердің шарттық көлемі, МВт;
– і бойынша сома;
– і бойынша сома;
– і бойынша сома;
– і бойынша сома;
– і бойынша сома;
осы Қағидалардың 11-тармағының 6) тармақшасына сәйкес бірыңғай сатып алушымен электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы шарт жасасқан энергия өндіруші ұйымдар үшін, сондай-ақ тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген тұлғалар тобына кіретін энергия өндіруші ұйымдар үшін (құрамына күзгі-қысқы кезең өту кезеңінде қалаларды орталықтандырылған жылумен жабдықтауды жүзеге асыратын жылу электр орталықтары ғана кіретін):
, мұнда,
p – есеп айырысу кезеңі сағаттарының жалпы саны (күнтізбелік ай);
j – 1-ден p-ге дейін өзгеретін есеп айырысу кезеңі сағатының (күнтізбелік айдың) реттік нөмірі;
– тиісті күнтізбелік жылдың жиынтық электр қуаты, МВт;
Рқамт. – электр қуатымен қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызметтердің шарттық көлемі, МВт;
– j бойынша сома;
Рықт.j – энергия өндіруші ұйымның есеп айырысу кезеңінің (күнтізбелік айдың) j сағатына сәйкес келетін генерациялайтын ықтимал электр қуатының мәні, МВт;
min ((Р∑ + Рқамт.); Рықт.j) – мәндердің ең азы
(Р∑ + Робеспеч) және Рықт.j;
Чj – есеп айырысу кезеңінің j сағатының ұзақтығы (күнтізбелік ай), сағат;
Р∆.j– келесі формула бойынша анықталатын есеп айырысу кезеңінің j сағаты (күнтізбелік ай) үшін ықтимал генерацияның төмендеуі, МВт-да:
Р∆.j = min((P + Pқамт.); Pықт.j) - Pжұм.j , мұндағы:
Р∆.j = есеп айырысу кезеңінің j сағатында (күнтізбелік ай) ықтимал генерацияның төмендеуі, МВт;
– тиісті күнтізбелік жылдың жиынтық электр қуаты, МВт,
Pқамт. – электр қуатымен қамтамасыз ету жөніндегі қызметтердің шарттық көлемі, МВт;
Pықт.j – энергия өндіруші ұйымның есеп айырысу кезеңінің (күнтізбелік айдың) j сағатына сәйкес келетін генерациялайтын ықтимал электр қуатының мәні, МВт;
Pжұм.j – есеп айырысу кезеңінің (күнтізбелік айдың) j сағатына сәйкес келетін генерациялаудың жұмыс электр қуаттарының, технологиялық және техникалық минимумдардың ведомосіне сәйкес энергия өндіруші ұйымның электр станцияларын генерациялаудың жұмыс электр қуатының мәні, МВт;
minР∑ + Рқамт.); Рықт.j) – мәндердің азы (Р∑ + Рқамт) және Рықт.j.
Теріс (нөлден аз) мәндер Р∆.j нөлге тең қабылданады.

"4. Определение коэффициента k4.
Коэффициент k4 определяется по следующим формулам:
для энергопроизводящих организаций, которые не заключили с единым закупщиком договор о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности согласно подпункту 6) пункта 11 настоящих Правил, кроме энергопроизводящих организаций (в состав которых входят только теплоэлектроцентрали, осуществляющие централизованное теплоснабжение городов в период прохождения осенне-зимнего периода), входящих в группу лиц, включенную в реестр групп лиц:
n – общее количество генерирующих установок электрических станций энергопроизводящей организации;
m – количество генерирующих установок электрических станций энергопроизводящей организации, находящихся в аварийном или внеплановом ремонте, или в состоянии вне резерва;
k – количество генерирующих установок электрических станций энергопроизводящей организации, длительность планового ремонта которых превысила длительность номинального планового ремонтного периода;
q – фактическое количество действовавших в течение расчетного периода (календарного месяца) ремонтных заявок от ‘нергопроизводящей организации, поданных Системному оператору в связи с аварийными остановами корпусов котлов находящихся в работе генерирующих установок тепловых электрических станций энергопроизводящей организации либо котлов данных электрических станций;
t – фактическое количество действовавших в течение расчетного периода (календарного месяца) ремонтных заявок от энергопроизводящей организации, поданных Системному оператору в связи с сезонными ограничениями установленной электрической мощности находящихся в работе генерирующих установок тепловых электрических станций энергопроизводящей организации;
i – порядковый номер, изменяющийся, соответственно, от 1 до: k, m, n, q и t;
Руст.ав.i – установленная электрическая мощность i-той генерирующей установки, находящейся в аварийном или внеплановом ремонте, или в состоянии вне резерва, в МВт;
Чав.i – фактическая за расчетный период длительность простоя i-той генерирующей установки в аварийном или внеплановом ремонте, или в состоянии вне резерва, в минутах;
Руст.пр.i – установленная электрическая мощность i-той генерирующей установки, длительность планового ремонта которой превысила длительность номинального планового периода, в МВт;
Чпр.i – фактическая за расчетный период длительность превышения длительности планового ремонта i-той генерирующей установки относительно номинального планового ремонтного периода, в минутах;
Рорг.i – значение совокупных текущих ограничений электрической мощности генерации тепловых электрических станций энергопроизводящей организации, указанное в i-той действовавшей в течение расчетного периода (календарного месяца) ремонтной заявке от энергопроизводящей организации, поданной Системному оператору в связи с аварийными остановами корпусов котлов находящихся в работе генерирующих установок тепловых электрических станций энергопроизводящей организации либо котлов данных электрических станций, в МВт;
Чорг.i – фактическая за расчетный период (календарный месяц) длительность действия i-й ремонтной заявки от энергопроизводящей организации, поданной Системному оператору в связи с аварийными остановами корпусов котлов находящихся в работе генерирующих установок тепловых электрических станций энергопроизводящей организации либо котлов данных электрических станций, в минутах;
Рорг.сез.i – значение совокупных текущих ограничений электрической мощности генерации тепловых электрических станций энергопроизводящей организации, указанное в i-той действовавшей в течение расчетного периода (календарного месяца) ремонтной заявке от энергопроизводящей организации, поданной Системному оператору в связи с сезонными ограничениями установленной электрической мощности находящихся в работе генерирующих установок тепловых электрических станций энергопроизводящей организации, в МВт;
Чорг.сез.i – фактическая за расчетный период (календарный месяц) длительность действия i-й ремонтной заявки от энергопроизводящей организации, поданной Системному оператору в связи с сезонными ограничениями установленной электрической мощности находящихся в работе генерирующих установок тепловых электрических станций энергопроизводящей организации, в минутах;
– суммарная электрическая мощность соответствующего календарного года, в МВт;
Чмес – длительность расчетного периода (календарного месяца), в минутах;
Руст.i – установленная электрическая мощность i-той генерирующей установки, в МВт;
Робеспеч – договорной объем услуги по обеспечению электрической мощностью, в МВт;
– сумма по i;
– сумма по i;
– сумма по i;
– сумма по i;
– сумма по i;
для энергопроизводящих организаций, которые заключили с единым закупщиком договор о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности согласно подпункту 6) пункта 11 настоящих Правил, а также для энергопроизводящих организаций (в состав которых входят только теплоэлектроцентрали, осуществляющие централизованное теплоснабжение городов в период прохождения осенне-зимнего периода), входящих в группу лиц, включенную в реестр групп лиц:
, где:
p – общее количество часов расчетного периода (календарного месяца);
j – порядковый номер часа расчетного периода (календарного месяца), изменяющийся от 1 до p;
– суммарная электрическая мощность соответствующего календарного года, в МВт;
Робеспеч – договорной объем услуги по обеспечению электрической мощностью, в МВт;
– сумма по j;
Рвозм.j – значение возможной электрической мощности генерации энергопроизводящей организации, соответствующее j-му часу расчетного периода (календарного месяца), в МВт;
min ((Р∑ + Робеспеч); Рвозм.j) – минимальное из значений (Р∑ + Робеспеч) и Рвозм.j;
Чj – длительность j-го часа расчетного периода (календарного месяца), в часах;
P∆.j – снижение возможной генерации, в МВт, за j-й час расчетного периода (календарного месяца), определяемое по следующей формуле:
P∆.j =min((Р + Робеспеч); Рвозм.j) – Рраб.j, где:
P∆.j – снижение возможной генерации, в МВт, за j-й час расчетного периода (календарного месяца);
– суммарная электрическая мощность соответствующего календарного года, в МВт;
Робеспеч – договорной объем услуги по обеспечению электрической мощностью, в МВт;
Pвозм.j – значение возможной электрической мощности генерации энергопроизводящей организации, соответствующее j-му часу расчетного периода (календарного месяца), в МВт;
Pраб.j – значение рабочей электрической мощности генерации электрических станций энергопроизводящей организации, согласно ведомости рабочих электрических мощностей генерации, технологических и технических минимумов, соответствующее j-му часу расчетного периода (календарного месяца), в МВт;
min ((Р∑ + Робеспеч); Рвозм.j) – минимальное из значений (Р∑ + Робеспеч) и Рвозм.j.
Отрицательные (меньше нуля) значения P∆.j принимаются равными нулю.

Егер осы Қағидалардың 11-тармағының 6) тармақшасына сәйкес бірыңғай сатып алушымен электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы шарт жасаспаған энергия өндіруші ұйымдар үшін айқындалған k4 коэффициентінің мәні бірліктен артық болған жағдайда, оның мәні бірлікке тең деп қабылданады.";
көрсетілген Қағидаларға 7-қосымша осы Тізбеге 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. "Нарық кеңесінің жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 3 желтоқсандағы № 682 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12524 болып тіркелген):
тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"Нарық кеңесінің жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы";
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 5-бабының 70-10) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Нарық кеңесінің жұмыс істеу қағидаларында:
1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Нарық кеңесінің жұмыс істеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 5-бабының 70-10) тармақшасына сәйкес әзірленді және Нарық кеңесінің жұмыс істеу тәртібін айқындайды.";
2-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар мен анықтамалар қолданылады:
1) Нарық кеңесі – электр энергиясы мен қуаты нарығының жұмыс істеуін мониторингтеу жөніндегі көрсетілетін қызметті, сондай-ақ осы Заңда көзделген басқа да функцияларды жүзеге асыратын коммерциялық емес ұйым;
2) уәкілетті орган – электр энергетикасы саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган.";
2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Нарық кеңесінің жұмыс істеу тәртібі";
3-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"3. Нарық кеңесі:
1) Электр энергиясы мен қуат нарығының жұмыс істеуіне мониторингті жүзеге асырады;
2) отынның баламалы түрі ретінде газды пайдалана отырып, генерациялайтын қондырғылар салумен инвестициялық бағдарламаларды, оның ішінде жаңғырту, реконструкциялау және (немесе) кеңейту жөніндегі инвестициялық бағдарламаларды қарайды;
3) уәкілетті органға Қазақстан Республикасының Электр энергетикасы туралы заңнамасын жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізеді;
4) уәкілетті орган айқындаған өзге де функцияларды жүзеге асырады.
6-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"6. Есеп уәкілетті органға есепті жылдың тоқсандарының қорытындылары бойынша (бұдан әрі – Тоқсандық есеп) тоқсандардың әрқайсысы аяқталғаннан кейін бір ай ішінде ұсынылады, бұл ретте есепті жылдың соңғы тоқсанындағы тоқсандық есептің орнына есепті жыл аяқталғаннан кейін екі ай ішінде ағымдағы жылдың қорытындылары бойынша есеп (бұдан әрі – Жылдық есеп) ұсынылады.";
7-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

Если значение коэффициента k4, определенное для энергопроизводящих организаций, которые не заключили с единым закупщиком договор о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности согласно подпункту 6) пункта 11 настоящих Правил, будет больше единицы, его значение принимается равным единице.";
приложение 7 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему Перечню.
2. В приказе Министра энергетики Республики Казахстан от 3 декабря 2015 года № 682 "Об утверждении Правил функционирования Совета рынка" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12524):
Заголовок изложить в новой редакции:
"Об утверждении Правил функционирования Совета рынка";
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 70-10) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об электроэнергетике" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах функционирования Совета рынка, утвержденных указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в новой редакции:
"Глава 1. Общие положения";
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Правила функционирования Совета рынка (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 70-10) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об электроэнергетике" (далее – Закон) и определяют порядок функционирования Совета рынка.";
пункт 2 изложить в новой редакции:
"2. В настоящих Правилах применяются следующие понятия и определения:
1) Совет рынка – некоммерческая организация, осуществляющая деятельность по мониторингу функционирования рынка электрической энергии и мощности, а также другие функции, предусмотренные Законом.
2) уполномоченный орган – государственный орган, осуществляющий руководство в области электроэнергетики.";
заголовок главы 2 изложить в новой редакции:
"Глава 2. Порядок функционирования Совета рынка";
пункт 3 изложить в новой редакции:
"3. Совет рынка:
1) осуществляет мониторинг функционирования рынка электрической энергии и мощности;
2) рассматривает инвестиционные программы, в том числе инвестиционные программы по модернизации, реконструкции и (или) расширению со строительством генерирующих установок с использованием газа в качестве альтернативного типа топлива;
3) вносит предложения уполномоченному органу по совершенствованию законодательства Республики Казахстан об электроэнергетике;
4) осуществляет иные функции, определенные уполномоченным органом.
пункт 6 изложить в новой редакции:
"6. Отчет предоставляется в уполномоченный орган по итогам кварталов отчетного года (далее – Квартальный отчет) в течение месяца после окончания каждого из кварталов, при этом вместо Квартального отчета за последний квартал отчетного года в течение двух месяцев после окончания отчетного года предоставляется отчет по итогам текущего года (далее – Годовой отчет).";
пункт 7 изложить в новой редакции:

"7. Есептер уәкілетті органға мемлекеттік және орыс тілдерінде Нарық кеңесінің ресми бланкісінде ұсынылады.";
10-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"10. Нарық кеңесі әрбір есепті өзінің жалпыға қолжетімді ресми интернет-ресурсында уәкілетті органға тиісті есепті ұсынған сәттен бастап бес күннен кешіктірмей жариялауды жүзеге асырады.";
14-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"14. Комиссия кемінде бес адамнан тұрады.".
3. "Бірыңғай сатып алушының электр қуатының жүктемені көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметке бағаны есептеуі және интернет-ресурста орналастыруы қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 3 желтоқсандағы № 685 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12474 болып тіркелген):
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 5-бабының 70-20) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бірыңғай сатып алушының электр қуатының жүктемені көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметке бағаны есептеуі және интернет-ресурста орналастыруы қағидаларында:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Бірыңғай сатып алушының электр қуатының жүктемені көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметке бағаны есептеуі және интернет-ресурста орналастыруы қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңы (бұдан әрі – Заң) 5-бабының 70-20) тармақшасына сәйкес әзірленді және бірыңғай сатып алушының электр қуатының жүктемені көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметке бағаны есептеуі және интернет-ресурста орналастыруы тәртібін айқындайды.";
3-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"3. Алдағы күнтізбелік жылға арналған электр қуатының жүктемені көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметке бағаны есептеуді (бұдан әрі – қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметке баға) бірыңғай сатып алушы мыналарды:
1) электр қуатының орталықтандырылған сауда-саттығының нәтижелері бойынша қалыптасқан электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке орташа алынған бағаны;
2) бірыңғай сатып алушы жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға арналған тендерлердің жеңімпаздарымен, сондай-ақ аукциондық сауда-саттықтың жеңімпаздарымен, уәкілетті органмен жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және (немесе) сатып алуға инвестициялық келісім жасасқан жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымдармен, сондай-ақ отынның баламалы түрі ретінде газ пайдаланылатын генерациялайтын қондырғыларды салу арқылы жаңғырту, реконструкциялау және (немесе) кеңейтуге инвестициялық келісім жасаған жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымдармен, сонымен бірге құрамына жылу электр орталықтары кіретін жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымдармен электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы барлық шарттардың электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке орташа алынған бағаны;

"7. Отчеты предоставляется в уполномоченный орган на государственном и русском языках на официальном бланке Совета рынка.";
пункт 10 изложить в новой редакции:
"10. Совет рынка осуществляет публикацию каждого Отчета на собственном общедоступном официальном интернет-ресурсе не позднее пяти дней с момента предоставления соответствующего Отчета в уполномоченный орган.";
пункт 14 изложить в новой редакции:
"14. Комиссия состоит из не менее пяти человек.".
3. В приказе Министра энергетики Республики Казахстан от 3 декабря 2015 года № 685 "Об утверждении Правил расчета и размещения на интернет-ресурсе единым закупщиком цены на услугу по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12474):
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 70-20) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об электроэнергетике" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах расчета и размещения на интернет-ресурсе единым закупщиком цены на услугу по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Правила расчета и размещения на интернет-ресурсе единым закупщиком цены на услугу по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 70-20) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об электроэнергетике" (далее – Закон) и определяют порядок расчета и размещения на интернет-ресурсе единым закупщиком цены на услугу по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки.";
пункт 3 изложить в новой редакции:
"3. Расчет цены на услугу по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки (далее – цена на услугу по обеспечению) на предстоящий календарный год осуществляется единым закупщиком на основании:
1) средневзвешенной цены на услугу по поддержанию готовности электрической мощности, сложившейся по результатам централизованных торгов электрической мощностью;
2) средневзвешенной цены на услугу по поддержанию готовности электрической мощности всех договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключенных единым закупщиком с победителями тендеров на строительство генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию, а также с победителями аукционных торгов, с действующими энергопроизводящими организациями, которые заключили инвестиционное соглашение на модернизацию, расширение, реконструкцию и (или) обновление с уполномоченным органом, а также с действующими энергопроизводящими организациями, которые заключили инвестиционное соглашение на модернизацию, реконструкцию и (или) расширение со строительством генерирующих установок с использованием газа в качестве альтернативного типа топлива, а также с действующими энергопроизводящими организациями, в состав которых входят теплоэлектроцентрали;

3) көтерме сауда нарығының субъектілері болып табылатын энергиямен жабдықтаушы, энергия беруші ұйымдар мен тұтынушылардың тұтынуға қатысты болжамды өтінімдерді;
4) алдағы және кейінгі күнтізбелік жылдарға арналған электр қуатына болжамды сұранысты;
5) бағаны есептейтін жылдың алдындағы жыл үшін электр қуаты нарығындағы бірыңғай сатып алушының қызметі бойынша аудиторлық есеппен расталған оң қаржылық нәтижені негізге алып жүзеге асырады.".
4. "Генерациялайтын қондырғылардың электр қуатына аттестаттауды өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 3 желтоқсандағы № 686 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12489 болып тіркелген):
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 5-бабының 70-17) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Генерациялайтын қондырғылардың электр қуатына аттестаттауды өткізу қағидаларында:
1 және 2-тармақтар жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Генерациялайтын қондырғылардың электр қуатына аттестаттауды өткізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңы (бұдан әрі – Заң) 5-бабының 70-17) тармақшасына сәйкес әзірленді және генерациялайтын қондырғылардың электр қуатына аттестаттауды өткізу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар мен анықтамалар қолданылады:
1) аттестатталған электр қуаты – тиісті аттестаттау нәтижелері бойынша электр станцияларының аттестатталған электр қуатының жиынтығы, мегаватта есептеледі (бұдан әрі – МВт);
2) бақылау кезеңі – жергілікті уақыт бойынша 17:00-ден бастап 23:00-ге дейін күнтізбелік күн уақытының мерзімі (мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса);
3) генерациялайтын қондырғы – электр энергиясын өндіретін құрылғы;
4) генерациялайтын қондырғылардың электр қуатын аттестаттау – Жүйелік оператор жүргізетін іс-шаралар, олар аттестатталған электр қуатының мәндерін және электр қуатын ұлғайту мен азайтудың аттестатталған жылдамдықтарын айқындауға бағытталған;
5) жоспарлы жөндеу – Жүйелік оператормен келісілген жөндеу графигіне енгізілген жоспарлы жөндеу;
6) жүйелiк оператор – орталықтандырылған жедел-диспетчерлiк басқаруды, басқа мемлекеттердiң энергия жүйелерiмен қатарлас жұмыс iстеудi қамтамасыз етудi, энергия жүйесiндегi теңгерiмдi ұстап тұруды, жүйелiк қызметтер көрсетудi және электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектiлерiнен қосалқы көрсетiлетiн қызметтердi сатып алуды, сондай-ақ электр энергиясын ұлттық электр желiсi бойынша берудi, оған техникалық қызмет көрсетудi және пайдалану әзiрлiгiнде ұстап тұруды жүзеге асыратын ұлттық компания;

3) прогнозных заявок на потребление энергоснабжающих, энергопередающих организаций и потребителей, являющихся субъектами оптового рынка;
4) прогнозного спроса на электрическую мощность на предстоящий и последующий календарные годы;
5) положительного финансового результата, подтвержденного аудиторским отчетом, по деятельности единого закупщика на рынке электрической мощности за год, предшествующий году, в котором осуществляется расчет цены.".
4. В приказе Министра энергетики Республики Казахстан от 3 декабря 2015 года № 686 "Об утверждении Правил проведения аттестации электрической мощности генерирующих установок" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12489):
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 70-17) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об электроэнергетике" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах проведения аттестации электрической мощности генерирующих установок, утвержденных указанным приказом:
пункты 1 и 2 изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Правила проведения аттестации электрической мощности генерирующих установок (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 70-17) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об электроэнергетике" (далее – Закон) и определяют порядок проведения аттестации электрической мощности генерирующих установок.
2. В настоящих Правилах применяются следующие понятия и определения:
1) аттестованная электрическая мощность – сумма аттестованных электрических мощностей электрических станций по результатам соответствующих аттестаций, в мегаваттах (далее – МВт);
2) контрольный период – отрезок времени календарного дня с 17:00 до 23:00 часов местного времени (с понедельника по пятницу, кроме праздничных дней);
3) генерирующая установка – устройство, вырабатывающее электрическую энергию;
4) аттестация электрической мощности генерирующих установок – мероприятия, проводимые Системным оператором, которые направлены на определение значений аттестованной электрической мощности и аттестованных скоростей увеличения и уменьшения электрической мощности;
5) плановый ремонт – плановый ремонт, включенный в согласованный с Системным оператором график ремонтов;
6) системный оператор – национальная компания, осуществляющая централизованное оперативно-диспетчерское управление, обеспечение параллельной работы с энергосистемами других государств, поддержание баланса в энергосистеме, оказание системных услуг и приобретение вспомогательных услуг у субъектов оптового рынка электрической энергии, а также передачу электрической энергии по национальной электрической сети, ее техническое обслуживание и поддержание в эксплуатационной готовности;

7) негізгі генерациялайтын қондырғы - қазандық қондырғы, турбиналық қондырғы және электр генераторы; 8) орталықтандырылған сауда нарығының операторы – электр энергиясының және электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің спот-саудасын қоса алғанда, электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттығын жүзеге асыратын ұйым;
9) тіркеу уақыты – энергия өндіруші ұйымның генерациялайтын қондырғыларының электр қуатына аттестаттауды өткізуге өтінімінде көрсетілген және Жүйелік оператормен келісілген уақыт мерзімі, сол уақыт ішінде энергия өндіруші ұйымның электр станциясы генерациялайтын қондырғыларының желісіне электр қуатын босату тіркеледі;
10) тесттік команда – энергия өндіруші ұйымның құрамына кіретін электр станцияларының электр қуатын өзгертуге энергия өндіруші ұйымның Жүйелік операторы берген өкім;
11) техникалық минимум – конденсациялық, жылыту, газтурбиналы және бу-газды электр станциялары үшін – тиісті паспорттық деректерге сәйкес олардың жұмысының тұрақтылығын қамтамасыз ету жағдайлары бойынша; гидроэлектр станциялары үшін – су қорын пайдалану және қорғау, сумен жабдықтау, су бұру саласындағы уәкілетті орган берген су шығынын қамтамасыз ету жағдайлары бойынша генерациялайтын қондырғылардың жұмысында ең аз рұқсат етілген электр қуаттарының жиынтығы, МВт;
12) технологиялық минимум – генерациялайтын қондырғылардың ең аз электр қуаттарының жиынтығы (олардың жылу жүктемесінің берілген деңгейі кезінде), МВт;
13) энергия өндіруші ұйым – электр және (немесе) жылу энергиясын өз қажеттіліктері және (немесе) Қазақстан Республикасының жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау саласындағы заңнамасына сәйкес электр және (немесе) жылу энергиясының жеке тұтынушылары мен электр энергиясының нетто-тұтынушылары болып табылатын осындай тұтынушылардан басқа, көтерме сауда нарығында электр энергиясын сатып алушыларға, жылу энергиясын тұтынушыларға өткізу үшін өндіруді жүзеге асыратын ұйым;
14) электр қуатының аттестатталған азаю жылдамдығы – электр станциясы генерациялайтын қондырғыларының электр қуатын аттестаттаудың үшінші кезеңін өткеру уақытында энергия өндіруші ұйымның электр станциясы электр қуатының азаю жылдамдығының орташа мәні, минутына/МВт;
15) электр қуатының аттестатталған ұлғаю жылдамдығы – электр станциясы генерациялайтын қондырғыларының электр қуатын аттестаттаудың бірінші кезеңін өткеру уақытында энергия өндіруші ұйымның электр станциясы генерациялайтын қондырғыларының электр қуатын ұлғайту жылдамдығының орташа мәні, минутына/МВт;

7) оператор рынка централизованной торговли – организация, осуществляющая централизованные торги электрической энергией, включая спот-торги электрической энергией, и услугой по поддержанию готовности электрической мощности;
8) время фиксации – отрезок времени, указанный в заявке энергопроизводящей организации на проведение аттестации электрической мощности генерирующих установок и согласованный Системным оператором, в течение которого фиксируется электрическая мощность отпуска в сеть генерирующих установок электрической станции энергопроизводящей организации;
9) тестовая команда – распоряжение, данное Системным оператором энергопроизводящей организации, на изменение электрической мощности электрических станций, входящих в состав энергопроизводящей организации;
10) технический минимум – сумма минимальных допустимых электрических мощностей, находящихся в работе генерирующих установок: для конденсационных, теплофикационных, газотурбинных и парогазовых электростанций - по условиям обеспечения стабильности их работы согласно соответствующим паспортным данным, для гидроэлектростанций – по условиям обеспечения заданных уполномоченным органом в области использования и охраны водного фонда, водоснабжения, водоотведения расходов воды, в МВт;
11) технологический минимум – сумма минимальных электрических мощностей генерирующих установок (при заданном уровне их тепловой нагрузки), в МВт;
12) энергопроизводящая организация – организация, осуществляющая производство электрической и (или) тепловой энергии для собственных нужд и (или) реализации покупателям электрической энергии на оптовом рынке, потребителям тепловой энергии, кроме индивидуальных потребителей электрической и (или) тепловой энергии и нетто-потребителей электрической энергии, являющихся таковыми в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области поддержки использования возобновляемых источников энергии;
13) аттестованная электрическая мощность электрической станции – среднее за время фиксации значение электрической мощности отпуска в сеть генерирующих установок электрической станции энергопроизводящей организации, в МВт;
14) аттестованная скорость уменьшения электрической мощности – среднее значение скорости уменьшения электрической мощности электрической станцией энергопроизводящей организации за время прохождения электрической станцией третьего этапа аттестации электрической мощности генерирующих установок, в МВт/минут;
15) аттестованная скорость увеличения электрической мощности – среднее значение скорости увеличения электрической мощности генерирующих установок электрической станции энергопроизводящей организации за время прохождения электрической станцией первого этапа аттестации электрической мощности генерирующих установок, в МВт/минут;

16) электр станциясының аттестатталған электр қуаты – белгілеу уақытында энергия өндіруші ұйымның электр станциясы генерациялайтын қондырғыларының желісіне босатылатын электр қуатының орташа мәні, МВт.
Осы Қағидаларда пайдаланылатын өзге де ұғымдар мен анықтамалар Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласындағы заңнамасына сәйкес қолданылады.";
4-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"4. Энергия өндіруші ұйым электр қуатының әзірлігін ұстап тұру үшін қызмет көрсетуді жоспарлап отырған өзінің әрбір құрамдас электр станциясы бойынша Жүйелік операторға жыл сайын отыз бірінші қаңтарға дейін осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделген генерациялайтын қондырғылардың электр қуатын аттестаттаудан өткізуге өзінің ресми бланкінде жеке өтінім береді
Бұл ретте, жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және (немесе) жаңартуға арналған инвестициялық келісім шеңберінде енгізілетін негізгі өндіруші жабдық осы жабдық пайдалануға берілген күннен бастап электр қуатын аттестаттауға жатады.";
7-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"7. Электрмен жабдықтау сенімділігін қамтамасыз ету жағдайлары салдарынан энергия өндіруші ұйымның электр станциясының барлық генерациялайтын қондырғыларының электр қуатына бір мезгілде аттестаттау жүргізу мүмкін болмаған жағдайда, немесе жаңғырту, кеңейту, реконструкциялау және (немесе) жаңарту туралы инвестициялық келісім шеңберінде пайдалануға берілетін, сондай-ақ осы электр станциясының құрамында генерацияның маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салу шеңберінде, сондай-ақ отынның баламалы түрі ретінде газды пайдалана отырып, генерациялайтын қондырғыларды салу арқылы жаңғыртуға, реконструкциялауға және (немесе) кеңейтуге арналған инвестициялық келісім шеңберінде пайдалануға берілетін, сондай-ақ электр станциясына байланысты емес себептер бойынша Жүйелік оператордың кейіннен аттестаттаудың жиынтық нәтижелерін шығара отырып, электр станциясының әрбір генерациялайтын қондырғысы бойынша жеке аттестаттау жүргізуі мүмкін: электр станциясының аттестатталған электр қуатын, оның ішінде генерациялайтын қондырғылардың аттестатталған электр қуатын, жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және (немесе) жаңартуға арналған инвестициялық келісім шеңберінде пайдалануға енгізілетін, сондай-ақ генерациялаудың маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салу арқылы жаңғыртуға, реконструкциялауға және (немесе) кеңейтуге арналған инвестициялық келісім шеңберінде пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды жаңарту, реконструкциялау және (немесе) кеңейту баламалы отын түрі ретінде газды пайдалана отырып, электр қуатын ұлғайту және азайтудың аттестатталған жылдамдықтарын қосу арқылы аттестаттаудың жиынтық нәтижелерін шығарады.";
11-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

16) основное генерирующее оборудование – котельная установка, турбинная установка и электрический генератор.
Иные понятия и определения, использованные в настоящих Правилах, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области электроэнергетики.";
пункт 4 изложить в новой редакции:
"4. Энергопроизводящая организация ежегодно до тридцать первого января по каждой входящей в ее состав электрической станции, с использованием которой она планирует оказывать услугу по поддержанию готовности электрической мощности, подает Системному оператору на своем официальном бланке отдельную заявку на проведение аттестации электрической мощности генерирующих установок (далее – Заявка), оформленную по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
При этом, основное генерирующее оборудование, вводимое в рамках инвестиционного соглашения на модернизацию, расширение, реконструкцию и (или) обновление подлежит аттестации электрической мощности, со дня ввода в эксплуатацию данного оборудования.";
пункт 7 изложить в новой редакции:
"7. В случае невозможности проведения одновременной аттестации электрической мощности всех генерирующих установок электрической станции энергопроизводящей организации из-за условий обеспечения надежности электроснабжения, либо в случае наличия в составе данной электрической станции генерирующих установок, вводимых в эксплуатацию в рамках инвестиционного соглашения на модернизацию, расширение, реконструкцию и (или) обновление, а также вводимых в эксплуатацию в рамках строительства вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации, а также вводимых в эксплуатацию в рамках инвестиционного соглашения на модернизацию, реконструкцию и (или) расширение со строительством генерирующих установок с использованием газа в качестве альтернативного типа топлива, а также по причинам, не зависящим от электрической станции, возможно проведение Системным оператором аттестации отдельно по каждой генерирующей установке электрической станции с последующим выведением суммарных результатов аттестации: аттестованной электрической мощности электрической станции, в том числе аттестованной электрической мощности генерирующих установок, вводимых в эксплуатацию в рамках инвестиционного соглашения на модернизацию, расширение, реконструкцию и (или) обновление, а также вводимых в эксплуатацию в рамках строительства вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации, а также вводимых в эксплуатацию в рамках инвестиционного соглашения на модернизацию, реконструкцию и (или) расширение со строительством генерирующих установок с использованием газа в качестве альтернативного типа топлива, аттестованных скоростей увеличения и уменьшения электрической мощности.";
пункт 11 изложить в новой редакции:

"11. Жүйелік оператор генерациялайтын қондырғылардың электр қуатына аттестаттау нәтижелері бойынша аттестаттау өткізген күннен бастап күнтізбелік бес күннен кешіктірмей генерациялайтын қондырғылардың электр қуатына аттестаттау актісін (бұдан әрі – аттестаттау актісі) ресімдейді және энергия өндіруші ұйымға жібереді, осы актіде энергия өндіруші ұйымның генерациялайтын қондырғылары электр қуатының электр энергиясын өндіруге дайын аттестатталған шамасы көрсетіледі.
Бұл ретте энергия өндiруші ұйымның электр энергиясын өндiруге дайын генерациялайтын қондырғыларының аттестатталған электр қуаты энергия өндiрушi ұйымның электр станциясының аттестатталған электр қуаты болып табылады.
Аттестаттау актісі осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша энергия өндіруші ұйымның аттестаттауға мәлімделген әрбір электр станциясы бойынша бөлек жасалады.
Осы Қағидалардың 4 және 10-тармақтарына сәйкес Жүйелік операторға берілген энергия өндіруші ұйымның өтінімдері бойынша жүргізілген барлық аттестаттау нәтижелері бойынша Жүйелік оператор оның аттестатталған электр қуатын есептеп шығарады және соңғы аттестаттауды өткізген күнінен кейін бес жұмыс күнінен кешіктірмей энергия өндіруші ұйымның жаңғырту, кеңейту, реконструкциялау және (немесе) жаңарту жөніндегі инвестициялық келісімнің шеңберінде пайдалануға енгізілетін, сондай-ақ генерацияның маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылардың құрылысы шеңберінде пайдалануға берілетін, отынның баламалы түрі ретінде газ пайдаланылатын генерациялайтын қондырғыларды салу арқылы жаңғыртуға, реконструкциялауға және (немесе) кеңейтуге арналған инвестициялық келісім шеңберінде пайдалануға берілетін электр станцияларының құрамына кіретін генерациялық қондырғылардың аттестатталған электр қуатын көрсете отырып, уәкілетті органға, бірыңғай сатып алушыға, орталықтандырылған сауда нарығының операторына және электр энергиясын өндіруші ұйымға осы аттестатталған электр қуаты туралы жазбаша ақпарат жібереді.";
Осы Қағидаларға 3-қосымша осы Тізбеге 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
өзгерістер енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
1-қосымша
2015 жылғы 27 ақпандағы № 152
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрінің
бұйрығымен бекітілген
Электр қуатының нарығын
ұйымдастыру және оның
жұмыс істеу қағидаларына
7-қосымша
Нысан
20____ жылғы ___________________ (есепті кезеңді (күнтізбелік айды) көрсету) қуат нарығы тұтынушылары тұтынатын электр қуатының нақты максималды мәндері туралы есеп*
МВт
Қуат нарығы тұтынушысының атауы**
Есепті кезеңдегі (күнтізбелік айдағы) тұтынатын электр қуатының нақты максималды мәні***
1
2
3
1
2
3
Ескерту:
* - кестенің сандық мәндері бір аймақтағы қуат нарығының тұтынушылары үшін оннан бір дәлдікпен көрсетіледі. Бұл ретте бірнеше өңірде орналасқан қуат нарығының тұтынушылары үшін бұл мән мыңнан бір бөлігіне дейінгі дәлдікпен көрсетіледі.
** - қуат нарығының тұтынушылары - электр энергиясы көтерме нарығының субъектілері болып табылатын энергиямен жабдықтаушы, энергия беруші ұйымдар, оның ішінде өнеркәсіптік кешендер.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
өзгерістер енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
2-қосымша
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрінің
2015 жылғы 3 желтоқсандағы
№ 686 бұйрығымен
бекітілген
Генерациялайтын
қондырғылардың электр
қуатына аттестаттауды
өткізу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Аттестаттау нәтижелерінің актісі _______________________________________ (электр станциясының атауын көрсетіңіз) _______________________________________, (энергия өндіруші ұйымның атауын көрсетіңіз) ___________ қаласы, "____" __________ 20___ж. Аттестаттау № _______өтінімге сәйкес жүргізілді.
№ р/с
Электр станциясының параметрлері
Өлшемі
Мәні *
1
2
3
4
1.
Электр станциясының аттестатталған электр қуаты, оның ішінде:
МВт
жаңғырту, кеңейту, реконструкциялау және (немесе) жаңартуға арналған инвестициялық келісім бойынша пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылардың аттестатталған электр қуаты
МВт
генерацияның маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылардың құрылысы шеңберінде пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылардың аттестатталған электр қуаты
МВт
отынның баламалы түрі ретінде газ пайдаланылатын генерациялайтын қондырғыларды салу арқылы жаңғыртуға, реконструкциялауға және (немесе) кеңейтуге арналған инвестициялық келісім шеңберінде пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылардың аттестатталған электр қуаты
МВт
2.
Электр қуатын ұлғайтудың аттестатталған жылдамдығы
МВт/
минут
3.
Электр қуатын азайтудың аттестатталған жылдамдығы
МВт/
минут
4.
Меншікті тұтынудың ең жоғары электр қуаты (меншікті және шаруашылық қажеттіліктер)
МВт
5.
Генерациялайтын қондырғылардың электр қуатын аттестаттау кезінде генерациялаудың электр қуатының ең аз мәні
МВт
Ескертпе:
* - кесте параметрлерінің сандық мәндері бүтін санға дейінгі дәлдікпен көрсетіледі.
__________________________________________________________________________
(Жүйелік оператордың уәкілетті тұлғасының лауазымын және Т.А.Ә. көрсету орны (бар болған жағдайда)
_____________
(қол қою орны)
____________________________________________________________________
(энергия өндіруші ұйымның уәкілетті тұлғасының лауазымын және Т.А.Ә.
көрсету орны (бар болған жағдайда)
_____________
(қол қою орны)

"11. По результатам аттестации электрической мощности генерирующих установок Системный оператор не позднее пяти календарных дней после проведения аттестации оформляет и направляет энергопроизводящей организации акт аттестации электрической мощности генерирующих установок (далее – акт аттестации), в котором указывается величина аттестованной электрической мощности генерирующих установок энергопроизводящей организации, готовой к выработке электрической энергии.
При этом, аттестованной электрической мощностью генерирующих установок энергопроизводящей организации, готовой к выработке электрической энергии, является аттестованная электрическая мощность электрической станции энергопроизводящей организации.
Акт аттестации оформляется отдельно по каждой заявленной на аттестацию электрической станции энергопроизводящей организации по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
По результатам всех аттестаций, осуществленных по заявкам энергопроизводящей организации, подданным Системному оператору в соответствии с пунктами 4 и 10 настоящих Правил, Системный оператор рассчитывает ее аттестованную электрическую мощность, и в срок не позднее пяти рабочих дней после дня проведения последней из указанных аттестаций направляет в уполномоченный орган, единому закупщику, оператору рынка централизованной торговли и энергопроизводящей организации информацию в письменном виде о данной аттестованной электрической мощности с указанием аттестованной электрической мощности входящих в состав электрических станций энергопроизводящей организации генерирующих установок, вводимых в эксплуатацию в рамках инвестиционного соглашения на модернизацию, расширение, реконструкцию и (или) обновление, а также вводимых в эксплуатацию в рамках строительства вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации, а также вводимых в эксплуатацию в рамках инвестиционного соглашения на модернизацию, реконструкцию и (или) расширение со строительством генерирующих установок с использованием газа в качестве альтернативного типа топлива.";
приложение 3 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему Перечню.
Приложение 1
к Перечню некоторых приказов
Министра энергетики
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
Утверждены приказом
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 27 февраля 2015 года № 152
Приложение 7
к Правилам организации
и функционирования рынка
электрической мощности
Форма
Отчет о фактических максимальных
за____________________________________________
(указать расчетный период (календарный месяц)) 20____ г.
значениях электрической мощности потребления
потребителей рынка мощности*.
МВт
Наименование потребителя рынка мощности**
Фактическое максимальное за расчетный период (календарный месяц) значение электрической мощности потребления
1
2
3
1
2
3
Примечание:
* - числовые значения таблицы отражается с точностью до десятых для потребителей рынка мощности, находящихся в одном регионе. При этом для потребителей рынка мощности, находящихся в нескольких регионах, данное значение отражается с точностью до тысячных;
** - потребители рынка мощности – энергоснабжающие, энергопередающие организации и потребители, являющиеся субъектами оптового рынка электрической энергии, в том числе, промышленные комплексы.
Приложение 2
к Перечню некоторых приказов
Министра энергетики
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
Утверждены приказом
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 3 декабря 2015 года № 686
Приложение 3
к Правилам проведения
аттестации электрической мощности
генерирующих установок
Форма
АКТ результатов аттестации
____________________________________________
(указать наименование электрической станции)
__________________________________________________________________________,
(указать наименование энергопроизводящей организации) город ______________,
"____" ____________ 20___года
Аттестация проведена в соответствии с заявкой № ___________.
№ п/п
Параметры электрической станции
Размерность
Значение*
1
2
3
4
1.
Аттестованная электрическая мощность электрической станции, в том числе:
МВт
аттестованная электрическая мощность генерирующих установок, вводимых в эксплуатацию в рамках инвестиционного соглашения на модернизацию, расширение, реконструкцию и (или) обновление
МВт
аттестованная электрическая мощность генерирующих установок, вводимых в эксплуатацию в рамках строительства вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации
МВт
аттестованная электрическая мощность генерирующих установок, вводимых в эксплуатацию в рамках инвестиционного соглашения на модернизацию, реконструкцию и (или) расширение со строительством генерирующих установок с использованием газа в качестве альтернативного типа топлива
МВт
2.
Аттестованная скорость увеличения электрической мощности
МВт/
минут
3.
Аттестованная скорость уменьшения электрической мощности
МВт/
минут
4.
Максимальная электрическая мощность собственного потребления (собственные и хозяйственные нужды)
МВт
5.
Минимальное значение электрической мощности генерации во время аттестации электрической мощности генерирующих установок
МВт
Примечание:
* числовые значения параметров таблицы отражаются с точностью до целых.
_______________________________________________________________________
(должность и фамилия, имя, отчество (при его наличии) уполномоченного лица
Системного оператора)
_____________ (место подписи)
_______________________________________________________________________
(должность и фамилия, имя, отчество (при его наличии) уполномоченного лица
энергопроизводящей организации)
_____________ (место подписи)